Stadsnieuws Gemssgil IÜSSÏÏS INCEZOnDEN MEOEDEELIHCEN S 80 ets. n«r reg«T. PATRlMONIUM'a JUBILEUM. Do vorige maand was het veertig javr geleden, dat de afdeeling Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond Patrimo nium werd gesticht. Omstandigheden hebben gemaakt dat de herdenking van dit jubileum eerst deze maand kon plaats hebben. Heden, Dinsdagavond, wordt een openbare vergadering gehouden, waar in als spreker zal optreden ds. I. Voor- stcghe, van Katwijk aan Zee, en aan het eindo van de maand wordt het jubileum gevierd in een huishoudelijke samen komst, alleen voor leden met hun vrou wen en genoodigden toegankelijk. Naar aanleiding van dit jubileum hadden wij een onderhoud met den se cretaris der afdeeling, die nu reeds linds 1905 het secretariaat vervult, om /an hem een en ander aangaande de ge- ichiedenis van de afdeeling te verne men. „Och, wat zal ik u zeggen," was zun antwoord, ..Patrimonium heeft nimmer zijn groote kracht gezocht in het veel aan den openbaren weg timmeren, maar meer daarin dat de leden werden ingeleid in de kennis van die sociale beginselen, van welker toepassing Pa trimonium heil verwacht. Daarbij vrxs het optreden niet negatief, maar posi tief. Wij hebben getracht onze leden ken nis van de sociale beginselen bij te orengen, hun de roeping die zij hebben voor te houden, socialo misstanden on der de oogen te zien en met elkander de sociale wetgeving na te gaan. Voor ons is dit ae groote bcieekenis van Pa trimonium, dat het is een instituut van sociale leering. Dat neemt echter niet weg dat meer dan eens een werk van practischen aard is ter hand genomen, dat in den loop der jaren vele middelen werden aange wend om de leden te helpen, om ten goede van het algemeen werkzaam te zijn. Reeds kort na de stichting der af deeling weid aan haar een ziekenfonds verbonden, dat nu ook dient voor de leden van eenige andere met name ge noemde vereeaigingea en kwam er tra onderstandskas tot stand. Ook heeft de afdeeling vele jaren een ■uppletiefonds gehad dat ten doel had aan zoons der leden van de afd. gele genheid te geven ook tcekenondcrwijs te kunnen ontvangen. Uit dit fonds werd dan steun verleend. Toen de chr. vakorganisatie notr in de jaren van haar opkomst was, richtte de afd. vakafdee- lingen van Patrimonium op. Later werd ingezien dat in Bonden over het ge- heele land een vakactie dient te zijn saamgetrokken. In 1895 kwam Palrimoniüm's werk verschaffing tot stand, nadat op een op 3 Mei 1895 gehouden vergadering van het bestuur een motie van den heer C. Vermeer was aangenomen om een commissie samen te stellen met het doel een werkverschaffing te organiseeren op Christeiijken grondslag. In een tijd dat nog weinig werd gedaan aan steun van werkloozen eerst eenige jaren later kwam de verzekering heeft zeer zeker deze werkverschaffing nut ge daan. Aan verschillende acties in da ge meente nam de afd. in den loop der jaren deel en aan onderscheidene col leges werden adressen gezonden. Op de algemeene vergadering van den Bond was de afd. steeds vertegenwoordigd. Wat verder wel als een bijzonderheid mag worden vermeld, is, dat in Patri monium steeds een samenwerking van hooger- en lager geplaatsten in de maatschappij werd gevonden. Ons bestuur droeg zorg dat bijna iedere maand kan worden vergaderd en dat dan ook een onderwerp ter inleu ding is. In brcede trekken vertelde ik u biermede iets aangaande de geschiede nis van dc afdeeling. Nu nog een paar bijzonderheden aangaande den woning bouw. Reeds vóór den oorlog, nadat ik een Bondsvergadering te Amsterdam had bijgewoond, stelde ik de wensckelijk- heid er van in 't licht om, als in Am sterdam, óók te Haarlem met den wo ningbouw to gaan beginnen. Die vcnsclielijkheid werd beaamd. Maar de oorlog maakte dat van de plannen nie's kwam. Nu een paar jaar geleden kwamen ^ea paar typografen die hier werk had- iea gekregen, mij over het bouwen van woningen spieken. Het bestuur van de afd. nam deze zaak ter hand en opge richt y:rd de woningstichting Patri monium, met een afzonderlijk bestuur. Tegenover die stichting en dien wo ningbouw stellen wij altijd de posi'ie zuiver. Een ieder, die zich bij ons als lid van de afd. komt aanmelden, houden wij steeds voor, dat men alleen lia .as de afd. moet worden om de oegfnseleu van Patrimonium, maar niet om een woning. Of bekend is wie dc oprichters der afdeeling zijn? vroegen wij den secre taris. Precies kan ik dat niet zeggen, was het antwoord. Do bescheiden in mijn arebief geveu niet voldoende licht. Wel kan ik u mededcelen dat, nadat •erst een tijdelijk bestuur was aange wezen, bestaande uit de heeren Ds. B. van Schelven, P. Mulder, E. Folder, J. T, dc Waal Malefiit en P. de Waai op de ledenvergadering van 10 October 1882 de benoeming van 2 leden eener „E11 tt, majoor d'Arcy, bent bereid om al die kansen te riskeoren, en waarom?" De majoor prikte vlijtig met zijn stok in een stukje moe, ter wijl zij. met de kin op de hand, op zijn antwoord wachtte. ..Behoeft u dat te vragen?" mom pelde hip „Ik vraag het, meneer", zeide zij standvastig, en hii. zich bewust van haai doordringenden blik, bloosde, werd zenuwachtig, verlegen, tenslot te hief hij het hoofd op en keek haar op zijn beurt met scherpe oogen aan. Zij sloeg haar oogen neer en zijn 6tem was tear toen hij zei: „Botty. je weet. dat het voor Jou is. Je woet dat mijn liefde geen ge varen kent uu nieton nooit!" Hierop liet Betty, die daarmede alles gehoord had. wat zij verlangde, het mooie hoofdje- zakken en was eenige oogenblikken stil. Toon zii weer sprak, beefde haar stem en hij dacht dat zij weer om hem lachte. „Je jas ia kaler en droeviger dan ooit, John!" Hij zuchtte, nog steeds denkende, dat zij hein bespotte, maar toen hïi het hoofd wilde afwonden, zag Iets glinsterend? op het epen gesla gen boek v.dlen en nog iets en nog Iets. De majoor stond verstomd. „Mevrouw!" ricn hij uit. „Neen snikte Bettv met haar Toet stompend. conimi.sïe van advies en dc definitieve samen;telling van een bestuur plaats had. Als leden van de commissie van ad vies werden benoemd ds. B. van Schel ven en de heer J. J. de Waal Malefijt, en in het bestuur werden gekozen de heeren E. Feldcr Jr., P. dc Waal, 1'. Mulder, J. Wesselius, J. Tibboel Jr H. Loudon en D. Hogenbirk Jr. Aan den heer Felder weid het voorzitter schap en aan den heer P. Mulder he; secretariaat opgedragen. Dit zijn de eerste naaien van de be stuurders, die ik kon vinden. Na den heer Felder was de heer J. Klein, la.er lid van den raad, eenige jaren voor zitter. Iu den loop van de jaren namen verder in de commissie van advies zit ting mannen als Ds. Mulder, Ds. Ba;- bas en de heeren Joh. de Jongh en A. J. de Waal Malefijt. COMMUNISTISCHE PARTIJ. De afdeeling Haarlem der Com munistische partij herdacht Maan dagavond in „Üe Centrale" aan het Spuarno het vijfjarig bestaan van de Russische Sovjet-republiek. Du voorzitter, do heer Langenberg, deelde mede dat mevrouw Roland- Holst.die beLloofd had,op dozen avond het woord te zullen voeren, op advies van haar medicus, niet mocht spre ken. In haai- plaats zou ate apreker optreden de heer Alex Wins. Deze begon met te zeggen, dat men a'les, wat over de Russische repu bliek geschreven en verteld wordt, zoowel als voor- ale door tegenstan ders, critisch moet lezen on aan- hooren. Om een juist oordeel uit ta spreken, zijn wij bovendien aan den eènen kant er te ver af en aan den; anderen kant er te dicht bij; de ge wichtige gebeurtenissen in Rusland hebben zich pan kort geleden afgo- 6peeld. Maar wel kan rooh gezegd worden, dat het even dwaas is, alles wat met de sovjet-republiek in ver band staat, af te keuren als dat al les te verlieeriijken. De voorwaarde voor het opbouwen van een communistische gemeen schap is in Rusland vervuld, de macht is er aan de arbeidersklasse. Maar daarom is het Communis- m e er nog niet: dat moet geleidelijk bereikt worden. Om de macht aan do arbeidersklasse te brengen is revo lutie noodig, en revolutie is iets ver schrikkelijks. Maar wie geen revolu tie wil heeft geen andere kuns dan: oorlog. Dat is 111 1914 gebleken. En oorlog is vernietigend, terwijl revo lutie opbouwend ie. Wat is dus er ger? vroeg spr. Spr. besprak voorts do pogingen van Kerensky, die mislukten doordat Kerensky nóg meer dan het Czaris- me aan het ententekapitaal vastzat. Kerensky had daardoor nooit vre de kunnen brengen. Do tweede revo lutie vond haar oorsprong in het intens verlangen naar vrede (even als trouwens de eerste) en iu het ver trouwen der arbeiders en boeren in Lenin en Trotzky, dat Kerensky niet bezat Van dien tijd af, van de stichting van ae federatieve sovjet-republiek dateert de vijandsohap vun de in ternationale bourgeoisie tegen de eovjet. Spr. prees hei in de sovjet, dat zij aen vrede heeft gebracht. Daardoor heeft zij zien kunnen hand haven. En van ae strenge vredesbe- paiingen van Dreet-Litovak, waarvan door unti-mUitairisten zooveel kwaad is gezegd, is zoo goed als niets meer over. Men heeft ook gezegd: de sovjet heeft óók een leger. Maar, zei spr., dat leger diende voor ue bestrijding van de contra-revolutie. Wat be reikt was, moest toch verdedigd wor den! Zelfe tegenstanders moeten er kennen dat de sovjet anti-miütairb- tiscli is. Voorts besprak de neer Wins nog de rol, gespeeld door de partij der soeiaai-revolutlonnairen. Dezen werk ten verraad van de sovjet in de hand en wanneer men dit in aanmerking neemt, moet men zeggen, dat het vonnis van de sovjet over hen nog zeor mild is geweest. Dat de sovjet thans mei de kapi- taliatistcn van West-Europa onder handelt, is niet haar schuld. De kapitalisten hebben de machines en alles wat Rusland thans in de eerste plaats noodig heeft; de arbeidem hebben dat alles niet. En dat is de schuld van de arbeiders m West-Eu ropa, die hadden dan de kapitalisten, jonkers enz. maar moeten wegjagen. Dan had de sovjet nu niet do arbei ders kunnen onderhandelen en zij. zou dat zeer zeker hoe' wat liever hebben gedaan! Dat Rusland zich oriënteert naar hel Oosten mag het land niet verwe ten worden; want oriënteerde het, zich naar het Westen, dan zou dit den ondergang van de sovjet betee- kenen. Want het Westen heeft de sovjet vijf jaar long op steun laten wachten. Spr. eindigde met een opwekking om do „Tribune" te lezen, om op de hoogte te komen van wat liet com munisme beteekent en wil. Hierna was het. woord aan den heerj. de Kadt. „Mevrouw", herhaalde hij. „Neen, meneert Ik wil niet me vrouw genoemd worden, door u nooit meer". „IJcttyl 0 BettyI" riep hij. ,,John!" zuchtte zij, „Jack!" En, het hoofd opheffende keek zij hem met oogen vol tranen aan, tranen die niet weggepinkt konden worden, dus drukte zij er haar zakdoek tegen en snlkto opnieuw. De majoor stapte haasti? het prieel binnen. Betty?" vroeg hij in stille ontzet ting. „Ja ik ween, meneer, bekende zij. „Ik ween heusohe tranen en dat is geen gewoonte van mij. meneer daarom ia het niet zoo gemakkelijk als flauw vallen. Ik haat snikken en huilen en ik veracht tranen Jx> vendion doen ze me pijn, John". Hij kwam een stap naderbij. „Het is erg wreed om ten arm meisje te doen huilen hoe kun je het doen, lieve John?" „Ik?" riep hij verbaasd uit, „Ik jou aan het huilen maken?" „Ja, u. natuurlijk. O, wat wreed!" „Maar hoe in vredesnaam wat heb ik gedaan?" „Vurige kolen gestapeld, John! Mij gebrand'! Verkoold!" De majoor staalde zonder to be grijpen on dranid® aan een zijner knoopen; toen, zijn verwarring be merkende, laclita zij door baar tra- Over dc Ruesisclic revolutie spreekt cn oordeelt ieder, zoo begon de heer De Kadt, inuar wie woet er eigenlijk iets van? Wie weet er iets van de ge schiedenis van dat groote rijk, wie hoeft inzioht in do Russische volks ziel, in clo uitbreiding vau hel Cza- risme. Wie weet er iets van de ge schiedenis van de Russissche arbeids- beweging? Weinigen en zeker niet allen, dio er over meespreken. Hetonbekende Rusland is nu het middelpunt van liet wereldgebeuren en ais de ontwikkeling der dingen doorgaat zal West-Europa niet Jon ger het coutruiii van de wereld zijn, maai' zullen deze oude landen van West-Europa hard in botcekems achteruitgaan. Zal Rusland kunnen «orden liet centrum vau een betere maatschappij? Daarop antwoorden üe communisten bevestigend. De boteje wiki gelooven in hun zending. De re volutie in West-Europa zal iiaar „kosten" meebrengen, maar welke omwenteling doet dat niet. Revolutie Is altijd pijnlijk. Het proletariaat van Europa staal thans 01 voor den bloo- digen strijd, óf voor liet niets. Trotz ky heeft gezegd: het burgerlijk Euro pa zal omkomen of wij zulle» omko men. En Sinojef zeido dat de Russi sche revolutie het begin is van de wereldrevolutie. Spr. herdacht ook de Dultsclie re volutie. In Duitsehland heerscht tb ana weer de reactie, heerschen de Duitsche fascisten en den 9en Novem ber is de Duitsche revolutie dan ook. niet herdacht, de 9e November was oen dag van afgrijselijke stilte. Dat komt, doordat ae Russische revolutie een proietai ische was, de Doitache daarentegen een burgerlijke. Stipnes geeft in Duitsehland het tempo aan, »n Rusland doen dat de arbeiders. In Rusland geldt, dat alleen maar on schendbaar is het recht van do ar beidersklasse. Het is maar de vraag, of de invoer van kapitaal in het groo te rijk niet een gevaar zal blijken te zijn voor do ontwikkeling van het so cialisme. Het is, vervolgt spr., in ons eigen belang, de Russische revoluiie tc sten nen om haar verder zich te laten ont wikkelen over Europa, over Azië. over de geheele wereld. De beteokenis van de Russische re volutie is nog niet geheel te overzien, maar zij is nu reeds de hoop van het proletariaat. Slaagt zij niet in haar vollen omvang, dan zal een nieuwe periode van het kapitalisme met a1 haar verschrikkingen eerst weer moe- ten worden doorgemaakt Alles wat het proletariaat nu gewonnen heeft foor de Russische revolutie, zal hot weer verliezen, als niet het wereld- proletariaat baar steunt, er alles voor offert. Don zal ter eeniger tijd weer een oorlog komen met als doel: de behoersching van de wereld markt. Om dit te voorkomen zal ook het proletariaat van Holland zijn offers moeten brengen. Ook de Ho'- landeche arbeiders zullen moeten worden goede soldaten van de socia le revolutie. Bij de gelegenheid fot gedachten- wisseling zeide deheer Visé, dat de communisten met groote verwaten heid spreken over do aociaal-revolu- tonnairen en bovendien te veel het geweld naar voren brengen. De heer De Kadt antwoordde: dat men zich moet afvragen* welke mid delen moeten toegepast worden? En de waarlijk strijdende socialist ziet de salon- of de preekstoelsocia list zal ook van het geweld ge bruik maken, maar niet meer dan noodig is. De communisten over schatten niet, zij schatten het op de. juiste waarde. Binnenland DE UNIE-COLLECTE. De op brengst der 44ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel, gehouden dot-i 300 locale comité's, bedraagt f 50H47-44K- „SCHOOLDIENSTRODEN".- B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, aan eenige door hen aan te wij zen openbare voorbereidende scholen over te gaan tot afschaffing van dï helpsters e» het doen ia dienst nemen, door de hoofden aicr scholen, van schooldienstboden tegen een door B. en W. vast te stellen loon. DOODGEDRUKT. Maandag avond is aan het station Amersfoort dc lampenist Koekendaal beklemd geraakt tusschen het perron en den trein. De dood trad onmiddellijk in. EEN CEWICHTIC BESLUIT VAN HET NEDERLANDSCH-DUITSCHE SCHEIOSCERECHT. Een der Duitsche correspondenten van De Telegraaf schrijft ons Vol gens niededeeling van de Nedcrrijn- sche Handelskamer heeft het Neder- landsch-Duitsche scheidsgerecht in een proces, voortvloeiende uit een verschil inzake omrekening van een in Hoi- landsch geld betaalbaar gestelde vor dering, besloten om het beroep op de depreciatie van de Mark als ondeugde lijk te beschouwen, daar uitdrukkelijk betaling in Nederlandsche valuta over eengekomen was. neu heen en haar snikken bedwin gende, stond zij op on strekto de ar men naar hem uit. „John", fluisterde zii. ..iii lieve edelmoedige Jack begrijp je het niet? Toen ik je onlangs in het open baar bespotte, verborg je je smart voor mij en vandaag kom je uit ei een bewering miin broer te hulp zonder je te bekommeren om het ri sico en de gevaren. En nu nu blijf je zoo vor van mij afstaan! John, lieveling, als als je niet wilt gaan zitten kom dan, wat ik je bidden mag wat dichterbij staau, dat. ik dat ik je kan aanraken". Toen hii de trilling in haar stem hoorde en de teederheid in haar blik zag, was zijn twijfel gebroken en zijn strenge besluiten werden op zii ge worpen, hij liep op haar toe cn ging zitten, terwijl hij den arm om huar heen sloeg en haar tegen zijn oude oorlogsjti-s drukte. „Mijn liovo, dappere, edele John", zuchtte zij, „en ik gedroeg mii zoo verachtelijk! Ik bespotte jou. opdat dwazen om je zouden lachen maar ik was de grootst® dwaas ja Jack, ik herhaal Maar de majoor sloot hier haar zelf beschuldigende lippen voor een oogenblik. „Ja, lieve John", vervolgde zij, „ik was een spook hoewei j0 nie danig ergerde!" „Hoezoo?" vroeg hij en trok haar nog dichter te-een zich aan. Do eisch, dat de betaling ook inder daad in guldens zal geschieden, is der halve volkomen te rechtvaardigen. Ge schiedt toch betaling in Marken, dan zal deze moeten gebeuren volgens den dagkoets in do betrokken plaats. Het ging hier om een in Sepiembct 1918 aangegaan advertentiecontract 'u een Nederlandsch vaktijdschrift voor een bedrag van ongeveer 600 gulden. Dc plaatsing geschiedde in 1919. De opdrachtgeefster beriep zich op haai recht om het guldensbedrag tegen een pariteit van M. 1.70 per gulden om tc rekenen. De beslissing van het Ncderlandsch- Duilsche scheidsgerecht is van groote principiéele beteekenis in verband me; het groot aantal geschillen van soort gelijk karakter in het Nedcrlandsoh- Duitsche handelsverkeer. ONEERLIJK SCKIPPERSPERSO- NEEL. Sinds langen tijd werden bij de firma Varenkamp, expediteur .c 's-Gravenhage, telkens uit zendingen van en naar Den Haag winkelwaren vermist. Het heetfe dan dat een kist beschadigd was of dat er goederen over boord waren gevallen, wat ook werke lijk op motorbootcn wel voorkomt. Omdat er echter steeds meer goe deren over boord vielen, is dc recher che verleden week, zoo meldt de „N. R. Crt.", met een grondig onderzoek begonnen, voornamelijk naar aanlei ding van de vermissing van een kist, inhoudende pl.m. 7000 sigiren. Ifct re sultaat daarvan was, dat in de kaju't van den kapitein van een der motorboo- ten, den 5i-jarigen J. A. C., uit Am sterdam, 6 kistjes sigaren werden ge vonden. Ook bij den dekknccht, den 16-jarigen P. de W., werden gestolen goederen gevouden. Daar de recherche vermoedde, dat tea huize van beiden wel wat meer gevon den zou worden, toog de politic-in specteur naar Amsterdam. Werkelijk werden in de woning van den kapitein aan de Bilderdijkstraat en in de woon schuit van de moeder van dea dek- knecht een massa winkelwaren gevon den, o.a. flesschea eau de cologne en kinawijn, 9 gros klossen garen, ciga- retten, 5 K.G. rookvleesch, 12 pond bo ter, eieren, drankglaasjes en meer. Deze ontdekking leidde mede tot dc aanhouding van J. v. T„ een 29-jarig schipper van een platte schuit, even eens in dienst bij genoemde firma, die samen leefde met de moeder van De W. Ook bij hein werden goederen van diefstal afkomstig in beslag genomen. Verder zijn de 33-jarige dekknccht, die meestentijds op de schuit woonde, en de 23-jarige schipper A. L., te Leiden, gearresteerd, die ook verdacht worden. De recherche vermoedt, dat er nog diverse andere schuldigen zyn, voorna melijk helers van de gestolen waren. Met welke brutaliteit de dieven le werk gingen, blijkt uit het feit, dat ze ia één heer eens 50 pond boter en een anderen keer 35 pond rookvleesch mee- Hoewsl de 5 aangehoudenen eerst aües ontkenden, zijn zij thans allen door de mand gevallen. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. GEDUPEERDE WERKWILLIGEN Het Ilbhl. meldt: De firma Wed. van Nelle lieeft liaar nieuwe fabrieksge bouw, waarvoor de grond gekocht is, nog niet kunnen doen bouwen. Daarom heeft de fabrikante volgens do wet noodig ontheffing van het verbod tot laten thuiswerken en zij heeft deze ook verkregen. Maar we gens de tabaksbelasting hoort daar tevens nog bij voor iederen sigaren maker, die thuis werkt, een vervoer- bewijs voor tabak. Deze bewijzen nu zijn bij het, begin der staking inge trokken en alvorens de werlczanmho- den konden worden hervat, moesten ze opnieuw worden aangevraagd en uitgereikt. De uitreiking laat echter tot heden op zich wachten en zoo loopt het gan6Clie personeel dezer firma, op een 40-tal na, nog sleed» werkloos rond. Een toevallige om standigheid hierbij is nog, dat bijna allen behooren tot den Christ,. Bond, naar men weet de «enige, die to gen 6taking was. NOTA OVER DE WERKLOOSHEID. Ten einde bjj de behandeling der inter- !>eLl#tie-Vau den Tempel aan iïo Tweede 1 Kamer de voorlezing van eyfennateri&al „Je wilde niet op mijn signalen let ten miin waaier, mijn zakdoek, beiden onopgemerkt". „Waaier?" herhaald» hij. „Zak doek? Wat bedoel je Ach!" Zijn arm hing plotseling slap neer en hii zuchtte. „Lieve.ing zei hii en schud de spijtig het hoofd. ,,lk vrees dat je me erg dom en hardhoofdig vindt, hcolemaal niet de man „De eenige man!" fluisterde zij. „Maar t® denken dat ik zoo onnoo- zel, zulk een onvergeeflijke domoor Icon zijn, zulk een Hier maakte Betty op haar beurt oen einde aan rijn zelfverwijten en hem daarna bij twee krullen van riïn pruik vasthoudend, knikte zij hem vriendelijk toe: „Inderdaad, meneer, het is waar, dot ik er een weinig van in de war was „En geen wonderl stemde hij toe. „Elk ander zou het geweten en be grepen hebben. Maar ik, die niet an dera bon dan een eenvoudig Weer verzegelde zii hem de lippen, ditmaal met een kleinen witten vinger. „Neen, majoor John, ik beweer dat nu ernstige eenvoud een sterke beko ring heeft in een wildonils van gees tigheid en fatten! Het was dat cok, ■.vat mij het cerrt in u aantrok, wan: llevo John, laat mij het bekennen, ik heb jc van onze eerste ontmoeting af lief gehad vandaag heb ik tevens zooveel mogelijk te besparen heeft <lc mi nister van arbeid, do heer Aalberse, do Kajnei een notu doon toekomen waarin non overzicht wordt gegeven van hetgeen door het dopartomeut van arbeid godu- rcudo 1921 cn 1922 ia verricht ter bestrij ding van do werkloosheid en tot leniging vau den door werkloosheid ontstanen Uit deze nota blijkt o.m. dat de werk loosheid in den aanvang van 1922 be langrijk hooger was dan In andere Ja nuari en Februari maanden; zy liep terug niet do zomermaanden en bleef totdus- vor ovor alle kassen tezamen genomen, ook Lu de gunstige maanden nog hooger dan het gemiddelde indexcijfer over 1921 •iiiugaf, zoodat het vaststaat dat het ge middeld cijfer over 1922 belangrijk hooger zat zijn dan over 1921. De werkloosheid in do diamantindus trie is in den loop van 1922 voortdurend verminderd en is thans hoewel nog zeer hoog, veel lager dan in 1921. Daarente gen is o.a. in de typografie en in de me taalnijverheid do werkloosheid opgeloo- pen, ook gedurende do zomermaanden. Groote werkloosheid haddon voorts zeer veel andoro bedrijfstakken. Het aantal verzekerden verminderde voornamelijk door daling van ledental der vakorganisatie, en doordien verschil lende organisaties hare werklozenkassen hebben opgeheven. Toch loopt het totaal bedrag aan bij dragen der leden ook in 1922 nog naar boven. Daarentegen loopt hot totaal be drag aan uitkeoringeu belangrijk terug, gevolg van vorlaging dor bedragen, ver korting van uitkeeringsduur, verlenging van wachttijd. Het totaal bedrag aan uitkeeringen (by veel grootere werkloosheid dan in 1921) kan worden getaxeerd op f 12.000.000. DRIFT Te Woudenberg had een '17-jarige jongen ruzie met zijn 9- jarig broertje. De vader die dit hoor de, kwam in drift naar buiten en gaf zijn oudsten aoon oen ulag tegen het hoofd. De jongen 6laakte een kreet, liep nog enkele schreden, viel tegen een muur en werd dood opgenomen. BRAND Te den Haag brak Dinsdagmiddag brand uit tn de rij wielzaak van de firma A. Hosie op den Schcnkweg. De winkel is geheel uitgebrand. De jeugdige knecht, die alleen in de zaak was, vertelde aan Het Vader land, met hokkende stem, zoo zenuw achtig was hij nog, hoe hij den brand ontdekt had. „Ik woe alleen in den winkel, de baas was weg, en ik merkte hoe de hond erg zenuwachtig deed. Het dier weid hoe langer hoe wilder, en ik pakte hem beet, omdat ik bang was uut hij do klanten aan zou vliegen als z.*. in den winkel zouden komen. Ik deed de gangueur eens open om te 2ieu of er iete was, toen een groote god rook me tegensloeg. De werk plaats, (die tusschen winkel en keu ken ligt). 6tond in lichte laaie. Ik rende de straat op en riep hand brand! „E11 waar is de hond!" vroea de commissaris. De hond was nergens te zien. Later ls het arme dier dood teruggevonden in de woonkamer, ge stikt door den rook. CIIèQUES VERVALS CHER GE TAKT. üe marechaussée te Mil'Ln- gen bij Nijmegen lieeft gearresteerd zekeren P. J. uit 's Hoge, die er werk van maakte op valsche ohèques geld te innen bij verschillende banken. De inan voorzug dan de chèques van val- sohe namen en handteekening. Toen de bedrieger rijn zooveelsten slag wilde slaan op de bijbank te Mlllin- gen, verraste hem de politie. JAC. VAN DULK. Te Sclievenln- geii is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer Jac. den Duik Wzn., een in retderskringen zeer geacht en bekend persoon. De overledene was oud-lid van den Haagsahen raad. E PENSIOENAFTREK EN DE KLASSIFICATIE. Het hoofdbestuur van het- Ned. Ond. Genootschap heeft tot den Mi nister van liinnen'andeclie Zaken een adres gericht waarin opgekomen wordt tegen de plannen der regeo- ring in zake pensioenaftrek en clas sificatie. eerbied voor je gekregen. Herinner je je dat eerst® uur toen je me be trapte bij het stelen van je kersen? Weet je het nog, John?" „Dat zon tk denken", antwoordde hij, „in dat uur leerde ik het gelui; kennen een eoluk waarop ik nooit had durven hopen". Bij het zien van de teedere uitdrukking in zijn oogen, bloosde zij en sloeg de oogleden neer. „John", fluisterde zij. ,jii bent 1 den regel zoo kalm, zoo Ingetogen, er zal, denk ik een tijd komen, dat lk bijna bang voor je ben. Onze liefde is niet la mode, John!" „Dat zal zij ook nooit kunnen zijn!' antwoordde hij. „Het is iets zoo wonder grootach John, dat ik ervan beef en Jij jij ook, John. Laat mij een oogen blik los. De liefde is zoo geheel ver schillend van wat ik mij er van ge droomd heb het ls een geluk /lat bijna pijn doet. En toch is onze lief de niet zoo vlot geweest, lieveling, er t» twijfel geweest en vrees en mis verstand en misschien John, komt dat later nog voor". „Laat ons hopen van niet, mijn lieveling. Want iii bent voor mij het tlcht, zonder hetwelk do wereld loeg en somber ou zijn on ik een eenza me zwerver. O, Bettv. sinds do liefde mij veroverd heeft, is het leven voor mij zulk ec-rj kostbaar bezit gewor den GEEN OPRICHTING EENER GEN- TRALE KAMER. op do vragen van den heer Gerret- son betreffende instelling van een Cen trale Kamer van Koophandel hcett do heer Ruys de Bcerenbrouck, Minister van Landbouw, Nijverheid cn Ilandd a.i. het volgende geantwoord: Bij de behartiging der haar toevo trouwde belangen gevoelden verschil, lende Kamers van Koophandel en F», brieken de behoefte tot samensprckïng ter zake van de velo aangelegenheden, welke nagenoeg alle Kamers gelijkelijk raken. Dientengevolge werden in den laat. sten lijd door sommige Kamers pogin- gen aangewend om aan het onderling overleg vasten vorm te geven. Aangezien het gewenscht bleek, ia deze pogingen de noodig eenheid brengen, ging als gevolg van tot hei* gerichte verzoeken de chef der afdeo. ling Handel over tot samenroeping va« een bijeenkomst van afgevaardigde» der Kamers. Nadat algemeen do wen. schelijkheid van onderling overleg iva» vastgesteld, benoemde de vergadering een commissie, ten einde daarvoor eea zoo eenvoudig mogeliiken vor*» ie zoe- ken. Allerminst beoogt de Kegc.t.ag d« oprichting eener Centrale Kamer va» Koophandel; zij is van oordeel, dat eea dergelijk lichaam, afgezien nog van het feit, dat het aanzienlijke uitgaven zoude vorderen en de noodzakelijkheid tot up- richting daarvan niet geblekeu is, met de bij de wet aan de Kamers vau Koop handel en Fabrieken toegekende auto nomie niet wel vereenigbaar zoude zijn. De oprichting van een dergelijk in stituut zoude trouwens, gelijk vasistaaL door de overgrootc meerderheid der Ka mers van Koophandel geenszins met m- stemming worden begroet. De bedoeling van de nog loopead» besprekingen is dan ook geen andere, dan voor de toekomst den weg tot eea algemeen onderling contact der Ka mers te ontsluiten. ARRESTATIëN IN RUSLAND. Volgens de Times zijn 1200 leerlin gen van Sovjet Russische mililaiirt scholen te Moskou, Petersburg en an dere steden wegens hoogverraad ii hechtenis genomen. SMAKELOOSHEID Clément Vautel aehryft in „Le Jour. Een onzer lezers, die cea zaak in fot» gravures bestuurt, heeft de volgende cir culaire ontvangen: „Kunst und Ilandei" Naauiloozo Vennootschap X(Duitseh land), 1 Nov. 1922. „Mijnheer, wy hebben do oor uw aan dacht to vestigen op een buitengewone zaak, die geweldige winsten zal oplevo- ren. Een kunstschilder, de heer Magnus Weidomann, heeft de gelegenheid gehsd oni tydens den oorlog de steden Noyon, Laon, Chauny, La Fère, Coucy-lc-Chateaa en andore te zien. Hg heeft daarvan ge profiteerd om in gekleurd kryt teek» ningen te maken van deze plaatsen, val do kerken, stadhuizen, kastoolon, gebou won van geschiedkundig belang eu vm de schilderachtige omstreken. De lieot Weidomunu heeft een heele verzameling gemaakt en waarborgt met zyn naam do waarde van deze gravures, Wy wille» thans de heele collectie vorkoopen, mrt recht van reproductie. Men hoeft ca» uw geacht huis aanbevolen, zoodaï wjj 11 thans (leze goede zaak aanbieden, in dc hoop, dat gij ons wel zult willen modedc» lea, of men ons goed heeft geraden. Wjj nonion op ons, u voracheidcno prachtige schetsen op zicht to zenden, op voorwaar de, dat die worden toruggezoudea als ds zauU mocht afspringen." Hoe smaakt u datf vraagt Vautel. Di» beste Duitsehers zjjn er nog niet tevr» den mee, dat zij onze ongelukkige st» den vorwoeBt hebban, neen. Zy willen om ook nog de puinhoopen verknopen in dc® vorm van teekoningen ,,111 gekleurd kryt". Wy vragen geld van ze om doz» murtelaarssteden to herbouwen, en zij ant- woordon: „Wilt u de kunstwerken koopu» van mijnheer Magnus Weidemnnn, dn van den oorlog lieeft „geprofitoord" 0™ schilderachtige gebouwen le teekenon i« het verwoeste gebiedt" Jo hoort hein al zeggen, ai: hy met zy« „gekleurd kryt" voor de kathedraal v* Laon gaat zitten: „Trés sjolit" ,,En toch wild® je het in dc wan# Behaal stellen John en mot jou leven, mijn geluk". 1 „Nee maar Belty „Ja, maar John, het zal niet gebeu ren! Denk jo, dat ik je zal toestaan „Maar liefste, ik heb een uitmun tend plan „Maar. ik ben hier om „Naar mij t® luisteren natuurlijk. Jack. Luister nu eens- Chavbs is wiu broer en als hij in gevaar is, ben ik. zijn zuster er trotscli op dit met het» te deel en of voor hem allee te dra gen. Maar zoolang lk leef zal niemand anders zijn leven of fortuin voor hem wugen, op dit punt ben ik vastbeslo ten en hij ook. Bovendien heb ik een plan een prachtig plan John. dal Charles zal vrijwaren voor alle solis ten, die opgesteld zijn van hier tot Londen. Als zij mjjn huis willen door zoeken laat zij het doen, zij zuil® hem niet vinden. En als hij daarna stork genoeg ia, zal hij naar Frank rijk weten over te steken en zal nie mand hem hoeven te herbergen- Bo vendien zal ik daardoor een zoet* wraak kunnen nemen, die ik mii zou willen laten ontrooven. Neen -• geen vragen nu, bemoei je hier n« niet me® en in de eerste plants, n® o n heet]® vertrouwen in jo Betty (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 8