Hmrlems Dagblad sv.'tt eens in de beurs kijken. Medewer king kan worden verleend door reoht- streekscho beschikbaarstelling van lo kalen en terreinen, dio aan het Rijk toelbeiiooren, of bevordering van be schikbaarstelling van zulke oefengele- genheden, waarop het Rijk invloed kan uitoefenen. Steun wordt verleend door het toekennen van een subsidie ter te gemoetkoming in de kosten van stich ting en inrichting van terreinen of voor het huren van terreinen en van lokale», hetzij als bijdrage in eens of als uitkee- ring per jaar.- Het subsidie wordt toe gekend tot een bedrag, dat in den re gel blijft beneden veertig ten honderd van het totaal der werkelijke kosten. Wanneer men de bepalingen goe>d leesi, krijgt men het gevoel dat lang niet iedere aanvrage grif wordt ingewil ligd. Het is moeilijk om voorspellingen te doen, doch hel zoiu mij niet verwon deren, wanneer vooral in verband met de zoo noodige bezuinigingscam pagne teleurstellingen zich zouden voordoen. Het leidersvraagstuk is in het besluit mede onder het oog gezien. Men heeft terecht ingezien, dat het aantal be schikbare krachten met lagere of mid delbare bevoegdheid ontoereikend is, om hij ©enigszins algemeene oefening van de schoolvrije jeugd, in de behoefte aan leiding te voorzien. Daarom worden ook opleidingscursussen ingesteld en examens gehouden om te onderzoeken aan wie getuigschriften kunnen worden uitgereikt als leider in lichaamsoefenin gen of als sportleider. De eisohen voor het verwerven van deze getuigschriften worden mede in de beschikking ver meld.- Ten slotte dient er nog op ge wezen te worden, dat bepaalde beloo ningen worden aangegeven voor hen, die les geven aan oefen- of opleidings cursussen, waar beneden de organisee- rende commissies of vereenigingen hun onderwijzend personeel niet zul len mogen honoreeren. Zooals bij iedere nieuwe instelling rullen zich nog wel verschillende moeiijkheden voordoet, die de aandachtige lezer van besluit en beschikking hier en daar reeds kan voorvoelen. Wij zullen evenwel de toe passing in de practijk van een en an der moeten afwachten. Het geheel dei bepalingen maakt geen onprettigen in druk, maar het woord is nu aan de practijk. Laten wij hopen, dat de veree nigingen door de nieuwe bepalingen tot gTooten bloei mogen geraken en dat onze Hollandsche meisjes en jongens tot meer oefening en vooral in g'rooter aantal tot de lichamelijke oefening zul len worden gebracht. H. E. WARNIER. Uit öe Omstreken Z ANDVOORT. Oe Gemeentebeprooting. Een klook stuk drukwerk. Een budget van over het millioen. Een en oen kwart ton meer dan vcrloden jaar. Hcndordvijftlg gulden per ziel. Meer dan ƒ400.000 gemeentebelasting.De waddo van een wethouder on van een schoonmaakster. Cratis thee en sigaren. Een mieserig plantsoentje. 12.000 op de politie bezuinigd. Ccon verslechtering van het onderwijs. Cemoente-ambtenaren kamerverhuurders. Nog een ieoning van 3 Jon. - Twee millioen schuld. De ontwerp bogrootinc 1923 is ver schenen. Het is een kloek stuk drukwerk, maar ik denk wel. dat de nrüs van tien gulden per exemplaar te hoog is voor menigeen', die, uit belangstelling voor de gemeente-zaken, er zich een zou willen aanschaffen. Minder dan f 500 zal dit dagvliegie, bestemd om te worden biwepiikt in de oollectie der gemeentelijke paperassen, wel niet gekost hebben. Een bedrag, dat nu wel niet zoo heel zwaar drukt op een budget van over het millioen, maai- dat toch de vraag doet rijzen of men. om 11 raadsleden on nog een paar autoriteiten in te lichten om trent de gemeeutefinanoiën, niet zou kunnen volstaan met wat minder. Heeft het gemeentelijk budget nu werkelijk liet millioen overschreden? Zoo waarlijk. Verleden jaar wac bet er nog esn ton onder. Nu is het er een kwart ton boven. En zoo a in we du6 alweer 1 1 '-1 ton „vooruitgegaan" inkomsten en uitgaven ziin voor 1923 geraamd op f 1.024.397.05 1/2. Daar het aantal inwoners 6869 be draagt kost dus de genre en te-huis houding per hoofd rond f 150, d.w.z. dat we stuk voor stun, zuigelingen en bedeelden m edegenekemd, de gemeen- •jchan rnet dit bedrag bezwaren. Gelukkig behoeft niet allee uit de gemeente zolf te komen. Het Rijk (livaagt bedangriiké bedragen bij. aoó ale over d'O f 80.000 voor het lager onderwijs. Maar voor een zeer groot deel komen toch de gemeentenaren zelf op. Zij betalen, om maar voor naamste poëten te noemenaan op centen op de hoofdsom der rijksin komst enbe I ast in g f 135.000 aan op- oenten op de hoofdsom der personeel© belasting f 83.279; aan plaatselijke inkomstenbelasting f 210.000. Natuurlijk ziin er nog heol wat meer lasten, zooals ongeveer 25 mille als opbrengst der opcenten op de hoodêom der 'belasting op gebouwd, f 13.000 tooneeMjeiastinig, f 20.000 lo c-eer belasting. f 3000 vergunnings recht. maai ik zou dat alles liever als een soort van beiasting willen be schouwen. waarvan de druk, althans voor een deel, rust op de niet-in,geze ten em. Intusschen wordt aan hoofd belastingen en opcenten dan toch maar volgens bovenstaand optelsom nietje meer dan f 400.000 opgebracht. En dit heissch niet door de 6869 in woners. die Zand voort rijk is. Het aantal gaainshoofden is natuurlijk voel geringer. En dbarvan is in trou we nog wel liet grootste deel af te trekken, dat zoo goed als niets in brengt. Is het wonder, dat het rest eerend aantal van hen. die het gelag mogen betalen, zucht en kermt onder zoo knellenden druk? Het zal den raad die straks de ge meente-begrooting te behandelen krijgt, niet gemakkelijk vallen de in komsten te verhoogen. Zal liii ook buiten staat zijn de uit- eaven te besnoeien? Wethouder Büamson, die. onlangs het woord voerde in een openbare vergadering, die beiegd was om te nroteeteeren tegen de voorgestelde logeorbölastüig. heeft daar gezegd1, dat B. on W. geplozen en nog eens geplo zen hebben, inuar geen kans zagen nog iets meer op de uitgaven te be knibbelen. Welke ziin die uitgaven? Hoofdstuk 1, kosten van algemeen bestuur, wordt in totaal geraamd op Daar heb je het al. Zij Ï6 al eén me ter van de pier. Er is geen haast bij. meneer. Dit ia de aankomende boot. Vrijdag 1 Decanber 1121 VIERDE BLAD Llehamelljke Opvaeding LXXV, Het nieuwe Koninklijk be sluit betreffende de licha melijke opvoeding. Er is een nieuw besluit betreffende de lichamelijke opvoeding uitgevaar digd en velen van mijn lezers zullen «enigszins verwonderd vragen of er dau al zoo iets bestond. Die verwondering is begrijpelijk, want van dergelijke be sluiten weten gewoonlijk niet veel meer menschen iets af dan zij, die er mede te maken hebben. Er bestond dan een koninklijk besluit van het jaar 1913. dat in 1916 weer werd vervangen door een beter. Volgens dit besluit had ieder, d;e aan bepaalde vereischten voldeed, het recht cursussen op te richten en deze te stellen onder toezicht van één der drie Rijksinspecteurs voor lichamelijke opvoeding. Ieder dezer heeren strett zijn bemoeienissen over een bepaald ge deelte van het land uit. Om door dei betrokken inspecteur erkend te wordea, moest zoo'n cursus worden gegeven zonder kosten voor de deelnemers. Na afloop van het oefenjaar Wanneer al thans 200'n cursus niet was verloopen, hetgeen wel eens voorkwam betaal de het Rijk dan een zekere vergoeding aan den leider van zoo'n cursus. Ook hel leiders-vraagstuk was in het oude besluit geregeld; jaarlijks werden exa mens afgenomen voor de z.g. getuig schrifthouders, die indien zij aan de examencischen voldeden het recht hadden cursussen op te richten, evena's de houders van de middelbare en lagere acte gymnastiek. En nu is er dan weer een nieuw be slui'. Een der meest kenmerkende ver schillen met het oude is, dat nu niet meer een bepaalde persoon een cursus kan oprichten, doch dat deze bevoegd heid "uisluitend wordt toegekend aan een rechtspersoonlijkheid bezittende vOreeniging en aan eenc door een ge meen ebestuur ingestelde commissie voor lichamelijke opvoeding. Boven dien spreekt het nieuwe besluit nu niet meer van zonder kosten voor de deel nemers". Integendeel, de ministerieels besoiikking ter uitvoering van het be sluit zegt uitdrukkelijk, dat contribu tie kan worden geheven, zoowel tot een gcijk bedrag per leerling als propor tioneel, echter tot geen hooger bedrag dan 0.50 per maand per leerling, ter- wij. ouvermogendc leerlingen van con tributie zijn vrijgesteld. Zonder contri butie zou het moeilijk gaan, want hc'. Rijk is geenszins van plan om alle onkosten voor zijn rekening te nemen. Tiet neemt slechts een tegemoetko mende houding aan. Het besluit wil, dat in de stichting of de beschikbaar- stelling- _en in de inrichting van terrei nen en lokalen zooveel mogelijk door dc gemeenten dan wel door gameenteijke commissies of vereenigingen wordt voorzien, waarbij van Rijkswege steun of medewerking kan worden verleend. In de mïnisterieclc beschikking, welke, bij het besluit behoort, wordt dit punt nader uitgewerkt. Er wordt evenwel vóór alles de nadruk op gelegd, dat Steun of medewerking slechts verleend wordt aan die gemeenten, vereenigin gen en commissies, die daartoe zonder dezen steun of deze medewerking n:et bij machte zijn. Het schijnt dus niet de bedoeling te zijn om maar, wanneer aan de vereischte formaliteiten is yol- daaf, klakkeloos geld beschikbaar te itellcn. De minister wil de aanvragers ANTIQUITEITEN. Dc echtheid van antiquiteiten is een iraagstuk, dat steeds de grootste vooi- jicaiigheid vercischt. Een sterk voor beeld daarvan is het volgende Kort geleden'ontdekte men tusschcn paperassen in het oude Hooggerechts hof te Orleans het dossier van het pro ces legen de courant „De Volksvriend", van Mara', gehouden voor de Franscht, xevolutie. In het dossier bevond zich een Jieencn pijp met die etiket op den kop geplakt„Deze pijp heeft toebehoord »nn Marat en werd achter zijn badkuip gevonden." .Men kan zich voorstellen welk eeue emolie deze vondst verwekte. Men zou dan ook ongetwijfeld dit historische stuk een mooi plaatsje in een der musea hebben gegeven, als niet een handelaar in pijpen het kostbare ding toevallig 1c voren gezien had. Deze deskundige krabde het etiket van den kop en legde daarmede de inscriptie Gambier, bloc. Gambier was een beroemd pijpenma ker, maar hij werd eerst jaren na den dood van den Vriend des Volks gebo ren. Zoo ziet men, hoe weinig het ge- icheeld had dat bewonderende menig .on een ordinair neus warmertje hadden be wonderd als het eigendom van den roemruobten Marat. STATISTIEK. Herhaaldelijk hebben wij in deze ru- iriek interessante statistickjes gegeven. Ook vlak bij huis kunnen wij deze wel opsporen. Een statistiek van Haarlem's Dagblad bijv. Dichter bij kunnen wij het al niet zoeken. Wanneer van een nummer van zestien pagina's van ons )lad de bladen naast elkaar gelegd wor- len, beslaan zij een breedte van 8 X 42 c.M. of 3.36 Meter, aan onder en bovenkant bedrukt. Wanneer de exemplaren van al onze 15700 abonné's op die wijze naast elkaar gelegd wer den, zouden wij dus met een nummer van Haarlem's Dagblad een weg van '58 centimeter breed en 52 3/4 kilometer larijj kunnen beleggen. Of, om het aan schouwelijker voor te stellen, wij zou den den weg van Haarlem naar Delft geheel kunnen beleggen over een breed te van 58 centimeter, den weg naar Amsterdam over een breedte van 1.74 Meter, dien naar Zandvoort over een breedte van 3.48 Meter. En het gewicht? Een Haarlem's Dag- Mad van 16 pagina's weegt ongeveer •oo gram. dus 15700 exemplaren we gen niet minder dan 1570 kilogram. Aannemende dat zulk een nummer een gelijk aantal, dus acht nieuws- en ad vertentiepagina's bevat, komen wij 'oor de nieuwspagina's tot een globaal totaal van (6 kolommen per pagina '75 regels per kolom) S6 X 175 X 15700 vf bijna 132 millioen regels druks. HA... TSJOEI Dit is de tijd, dat iedereen niest en daarom ook de tijd om cenige merk waardige staaltjes van bijgeloof u;t vroeger dagen te vernielden met be trekking hiertoe. De Grieken beschouwden het als een tccken van geluk, wanneer zij tusschen 12 in den middag en middernacht ni«- den, maar als een bewijs van komen de rampen, wanneer dit hun in de an- 1 dere helft van het etmaal overkwam. Zoo sterk was dit bijgeloof dat zij zelfs weer gamv in bed terugsprongen wan neer zij bij het opstaan een niesbui voel den aankomen. Dit zette de klok wel niet terug maar zij schenen er door geiroost te worden.- Eenigo eeuwen geleden, toen Eu ropa nog bezocht werd door pest en andere sindsdien verslagen epidemieën, meende mcri, dat iemand, die niesde kort daarop aan een der epidemieën zou ster ven. Aangezien er geen reden is te veronderstellen, dat de mensdien in die dagen naar verhouding minder nies den can tegenwoordig, is het duidelijk, dat deze vreeselijke ziekten wel een ont zaggelijk aantal slachtoffers geëischt moeten hebben. Anders zou zulk een bijgeloof niet lang geleefd hebben. Een ander oud bijgeloof zei, dat nie sen naar rechts geluk, naar links echter ongeluk bracht. Zelfs tegenwoordig zijn er in Enge land, het bijgeloovige land bij uitne mendheid, nog menschen die overtuigd zijn van het fortuin dat den bruigom wacht, die op zijn huwelijksdag niest. VERDWIJNENDE EILANDEN. Hel bericht dat bij de aardbeving in Zuid-Amcrika van een paar weken ge leden, het beroemde Paasch-eiland, naar jvelks betcekenis in een vroegere we reld men tot nog toe slechts gissen kon, in de golven verdwenen is, heeft overal groote belangstelling gewekt. Het geheim van dc stccnen beelden, die over dit eiland verspreid lagen en die men in geen enkel tijdperk weet onder te brengen, is daarmede voorgoed bij de vele onopgeloste wonderen gevoegd. Al thaas wanneer het bericht waar is, war nog steeds niet volkomen vaststaat. Het verdwijnen van eilanden is ech ter een meer voorkomend verschijnsel, evenals het plotseling verschijnen van vroeger onder het water verborgen ge bleven rotsen. In 1910 werd op dc reede van San Salvador, om slechts een der meest geruchtmakende gevallen te no<* men, een eilandje plotseling door de zeo verzwolgen. De tweehonderd bewo ners verdronken allen. Vier jaar later verrees plotseling een berg van niet minder dan 1000 nieter hoogte op een der eilanden in de Stille Zuidzee. Maar na eenige maanden, voor men nog goe-1 van zijn verbazing bekomen was, deed een nieuwe aardbeving hem weer ver dwijnen in de diepten waaruit hij was voortgekomen, EEN DUUR HOEDJE. Onlangs is de Eransche actrice Cecile Sorel naar de Vcreenigde Staten ver trokken. Zij nam behalve 48 kostbare japonnen op deze reis ook een hoed mede van gouden kant en met een rand, versierd met diamanten en kleine Dit hoofddeksel had een waarde van meer dan 200.000 gulden. Mllc. Sorel slaagde er slechts in den hoed te verzekeren, op voorwaarde dat een particulier detective de reis zou meemaken. De verzekeringsom be draagt 1 millioen franken. Een actrice die op reis trekt met 34 groote koffers, in totaal verzekerd vooi een kapitaal van 3 millioen franken.. Neen, moralisceren kan gevoeglijk aan den lezer worden overgelaten. f 54.647 fik laat de centen nu maar weg). Op de jaarwedde van den Bur gemcester ad f 4500 zal wel niemand willen 'beknibtoejen, die eecn hoofd oen6i\6oh.ool.ir)iet f 4828 en een ander schoolhoofd met 1 4442 (beloond ziet. Voor dte wethouders is een jaarwed de uiteetrokken van niet meer dan f 1000 oer hoofd. Dit ia. ik schroom het niet te zeegen, bespottelijk laag en bii een dergelijke remuneratie, die aan den regententiid herinnert sluit men beelist de menschen uit, die zach geheel aan hun ambt willen en kun nen geven. We komen op deze zelfde beerooting salarissen tegen van poli- tlie-BKeTtten en gemeente-werklieden ten bedrage van het dubbel© en van schoonmaaksters, die maar weinig minder zijn. Dit is. kort erf goed ge zegd, een wanverhouding. Ban andere vraag is. of met 26 1/2 mille het werk der ambtenaren en be dienden ter secretarie niet te hoog is betaald, f 3650 voor een hoofdcom mies. liikt wat veelf 3400 voor een oontr&leur der belastingen, terwijl de gemeente-ontvanger zelf maar f 3200 geniet, heeft iete van een paskwil en het geheele corps maakt den indruk van wel wat al te groote weelderig heid Het zal mogelijk slecht gaan de ze salarissen thans te verminderen, maar er ziin op de arbeidsmarkt stel tig even goede en goedkoopere klach ten te koop. Het is nu eenmaal een tijd, diat er op de kleintjes gelet moet worden. Zou daarom niet kunnen vervallen de post van f 160 voor thee en siga ren. die in de commissievergaderin gen van gemeentewege worden ver strekt? Van vee! belang is het niet, maar het lijkt toch wel wat oude r- wefecli om voor bewezen diensten thee en tabak te verstrekken. Zullen er. als de verkiezingen van 1923 da mes in den Baad brengen, ook koek jes bii komen Of wordt d'an het rook verbod ingevoerd? Det de hoosre salarissen het doen uitvoeren van onderhoudswerken schijnt inden weg te staan, kou men geneigd ziin aJ te leiden uit het be drag dat geraamd is voor het onder houd ven straten en pleinen. Hier voor werd in 1922 geraamd f 42.146 thans f 6069. Voor wandelplaatsen en plantsoenen wordt niet meer ge raamd dam f 2240. Wie den droeven staat ziet. waarin het gemeentenlant- soentje vóór het raadhuis verkeert, krijgt een huivering van armoedig heid. Zelfs in het volle seizoen groei de er het onkruid weliger dan iets anders. A'e er dan heelemaaJ geen geld meer i6, laat men zich dan eens wenden tot de Haarlemsche bollen- kweekers, die nog dos een Ja-rdin der Tuilleries te Parijs hebben beplant. Ik wed. dat elk hunner het <*aarae gratis doet, als hij er in het seizoen een kleine reclame mede ma« maken. Op de 'politie is het dient er kend reedis aanmerkelijk bezui nigd. De jaarwedde van den commis saris is automatisch iets gestegen, maar terwijl voor de jaarwedden van inspecteurs, brigadiers en agenten verleden jaar f 63616 werd uitgetrok ken. wiil men nu met f 51622 vol staan. Het ligt in de bedoeling den eeniK overgebleven ad junct-inspecteur te bevorderen tot inspecteur. Het korps dienaren zal dan voor 1923 bestaan j uit 2 inepecteuie, 2 brigadiers en 18 agenten; terwijl gedurende 13 weken 8 tijdelijk© agenten zullen worden aangesteld. Het geheel© hoofdstuk IV, kosten der openbare veiligheid, verlichting en brandweer, wordt van f 89.771 te ruggebracht tot f 74907. Men ziet. dat er weinig veranderd is behalve öe sterkte van het wjlitiekoips. Een uit den aard der zaak duur Hoofdstuk is dat, hetwelk de kosten van het Onderwijs aangeeft. Er werd DE ONTDEKKING VAN AMERIKA. De ontdekking van Amerika heeft volgens documenten, in de stadsarchie ven van Genua gevonden, ruim 16.500 gulden gekost. De vloot van Columbus had een waarde van ongeveer 7000 gul den, terwijl het salaris van den admi raal 720 gulden per jaar bedroeg. De twee kapiteins die de expeditie verge zelden hadden elk een salaris van 40 gulden per maand en de leden van de bemanning ontvingen 6 gulden per maand. Columbus kreeg blijkbaar niets voor zijn aandeel in het werk. Een geleerde betoogt dat wij, uit een physiek oogpunt, inferieur zijn aan den voorhisiorischen mensch. Ons, misschien wat nuchter, stand punt is, dat wij liever inferieur zijn dan voorhistorisch. ABD-UL-MEDJID. Abd-ul-Medjid is de nieuwe Kalief en hij is een goede bekende in artistie ke kringen te Konstantinopel, want iri is een schilder, niettegenstaande het woord van den Koran, die de uitbeel ding van het menschelijk lichaam ver biedt. Maar Abd-ul-Medjid doet meer. Hij speelt viool als een virtuoos, com poneert zelfs sonates, die zijn vrouw op de piano begeleidt. En hij is dichter. Dit alles is merkwaardig in een mau, die pa den moord op zijn vader met ge raffineerde wreedheid werd gevangen gezet in dezelfde kamer waar de mootd had plaatsgevonden. En iederen dag zag hij op de gepleisterde muur voor 2ich de bloedvlekken, die om wraak riepen. APENKLIEREN. Hier is goed nieuws voor ouden van in 1922 vöör uitgetrokken f 127079, nu t 134.{563. Voor wedden wordt f 4000, voor verlichting, verwarming ern schoonhouden dei; lokalen f 2000 moer geraamd. Dit zijn wel do voor naamste verschillen benevens f 2500 voor bijdragen aan ondiere gemeen ten of aan on- en minvermogenden voor liet bezoeken van inrichtingen van onderwijs in andere gemeenten. Op onderhoud der scholen en het aanschaffen van meubelen is over het algemeen bezuinigd, maai er schijnt niet veel aanleiding te zijn voor een aanval oo directe pogingen tot „ver slechtering" van het onderwijs. De onderwijzers hebben stellig ook geen reden van klagen en ails zij an an dore ambtenaren soms voor den dag mochten komen met liet olassifi- ficatiespook, dhn zij er toch eens hier Ln eemoede op gewezen, dat hier te Zandvoort te kust en te keur verechil- lendo bijberoepen worden beoefend door gemeente ambtenaren, die daar mede. oiwreacht of zij ook concurren tie tegen de inwoners zelf bedrijven, hun inkomsten versterken. Het zoo populaire bedrijf van kamer verhuurder ontsnapt zkdden ook aan hunne sympathie. Hoofdstuk VIH slaat het reooid der gewone uitgaven. Het is dat van de renten en aflos singen en compareert op de begroo ting met f 195.716. Hiervan wordt f 53800 besteed aan aflossing, f 113.616 aan rente van geldleenin een. We hebben het bHjde vooruit- j zicht, dtat deze bedragen nog aan merkelijk zullen stijgen want in de Toelichting lezen we, dat in den aan vang van 1923 voor buitengewone werken nog eens f 300.000 zal woiden geleemd. Ook wil men nog aan kas geld f 250.000 opnemendit geld zal wel zoo spoedig mogelijk wonden teruggegeven, maar het zal toch in de gauwigheid eventjes f 4000 rente kosten. Bii de bui ten gewone uitgaven van allerlei aard staan de „kosten van de verbetering der rioleering" te boek met fl tegen f 160.000 verleden jaar. En tegenover 'n bedrag van f 100.000 111 1922. voor Inrichting van bureaux en openbare leeszaal in het gebouw Groote Krocht 10 de openbare lees zaal is er bii ingeschoten, maar de bureaux zijn er netjes ondergebracht wordt thans vooi dezen poet niets uitgetrokken. Ook vinden we niet herhaald pocten als f 196.000 voor het in exploitatie brengen van terrein be- noorden de spoorbaan, f 91.330 voor liet stichten van een bijzondere schooi, f 140.000 voor het houwen van 25 woningen, f 75.000 voor ver en ekto premién voor woningbouw, f 129.600 voor hypothecaire credie- tcn voor particulieren woningbouw ©n dat alles brengt het totaal van Hoofdstuk XI terug van f 1.175.625 tot f 284.587. Nog hoog doch 't is maar een eohiincijfcr, want f 250.000 kasgeldleenmg is, zij het dan ook een dure. aardigheid ©11 de rest is f 22.379 nndeelic ealdo der laatstelijk geslo ten ickoning. f 3200 voor een inotor- brar.öspuit en f 9000 voor eon vuil nisauto. Het liikt me niet heel zeker dat de Raad die dure dingetjes zal willen aanschaffen. Zooals gezegd, sluit de balans in inkomsten en uitgaven met f i.024.397.05 1/2 en natuurlijk met een waarochijnliik batig saldo van 0.0. De staat van schulden ziet er al even somber uit. Op 1 Januari 1923 bedragen de schulden der Gemeente.... het totaal wordt niet in den „staat" opgegeven, maai ik heb het even voor u opge teld f 1.724.800. We zulten er in het voorjaar nog 3 ton bii zien op te nemem Om de 2 millioen vol te maken, JUTTER. dag-en die zich aan Voronoff of Stcinacn zouden toevertrouwen ter herwinning der betreurde jeugd, wanneer het niet zoo duur was. Apcnklicren zullen ia prijs dalen. Wij dienen het Pasteur-insti tuut te Parijs voor deze heugelijke tij ding dankbaar te zijn. De proefnemin gen met het inenten van verjongings- klieren zijn zoo goed geslaagd dat Dr. Wilbert in Januari a.s. naar Zuid-Afri- ka vertrekken zal om een groote kwee- kerjj van voor zijn doel geschikte apen te organiseeren. Het resultaat zal zijn een groolc da ling in dc prijzen van dit nieuwe levens elixer. Op dit oogenblik kosten dc apen, compleet met kieren, nog onge veer 1200 gulden per stuk, EEN VERDCOVENDE BRANDKAST. De wetenschap speelt een grooter rol dan ooit m den stijd tegen de misdaad en een van haar nieuwste beveiligingen tegen den dief is een brandkast ilio zichzelf,als het ware automatisch tegen aanvallen op haar kostbaren inhoud ver dedigt. Dc moderne <lief probeert al lang niet meer een slot open te werken; lui weet dal dit niet meer lukt. Daarom laat hij het slot springen met ontplof fingsmiddelen of tracht met een zuur- storvlam een gat in een der wanden te boren. Bij deze laatste uitvinding nu woidt in dc kast een klein glazen fleschjo ge plaatst dat in vloeibaren vorm een gns bevat, dat verdoovend maar niet doo- dclijk werkt. Het glas is zoo teer, dat een vcnhoogïng van temperatuur het dool springen en do dampen doet ont snappen. Zoodra de inbreker met zijn vlam gaat werken, dringen de dampen uit dc kas-, linze Lachboek ZIJ HAD OOK OBWACHT! H ij (na het jawoord gevraagd te heb ben): Geef rnjj nu dadeljjk je antwoord! Het is niet aardig van je, nrfj lang te la ten wachten Z jj: Maar bedenk eens hoe lang je in i hebt laten wachten I Trotsch vader: Mjjn dochter kaa alles met do ^>iano doen Buurman: Kan zjj de piano ook af sluiten en den sleutel in 't water gooient VERS CHIT. VAN OPVATTING. Zjj: Ik kan niet stil bljjven zitten ala een jazz-band begint te spelen! Hjj: Ik ook nietl Ik loop dadeljjk weg! Binnenland EEN GEVAARLIJK HEER. Om trent den te Amsterdam gearresteer den oud-landweer-officier van R. deelt de Tel. nog het volgende mede: Na de mobilisatie geraakte hij zonder betrek king en creëerde zich oen beroep, waardoor hij vrijwel geheel op kosten van anderen kon leven. Daar hij een man was met innemende manieren en bovendien goed van de tongriem ge sneden, kostte het hean niet veel moei te zich bij verschillende hem bekende families in te dringen. Hij wist liet zoo aan te leggen, dat men hem te lo- geeren vroeg of hem in den familie kring opnam. Indien bij er eenigo da gen vertoefde, begon van R. met z:;n gefantaseerde verhalen. Nu eens heette het, dat hij geen gold van zijn bank kon krijgen, dan weer was er bij ,,de groote maatschappij, waar hij een eervolle positie bekleedde" een diefstal gepleegd, ten gevolge waar van liij de nadeelige financieels- ge volgen mee moest ondervinden. Ver schillende personen gaven hem geld; een dame was zoo onder den indruk van zijn verbaal gekomen, dat z© hem acht maanden in den kost nam en zes honderd gulden gaf. De hoofdstad telt vele slachtoffers van dit individu, dat nu 6poedig ter beschikking van de justitie,gesteld zal worden. Hij is 43 jaar oud, spreekt geaffecteerd en heeft een verloopen gezicht. De rechereho spoort nog meer slachtoffers van dc-n officier op. EEN HUWELIJKSVOLTREKKING JN HET HUIS VAN BEWARING. 't Was inderdaad een niet alledaag- sclie gebeurtenis, welke in het Arnhem fcche Hu)3 van Bewaring plaats vond, schrijft de Arnheinsch© correspondent van de Telegraaf. Om half drie n.l. heeft de heer Hermans, vergezeld van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, benevens zes getuigen, in de agentenkumer het huwelijk voltrokken van den milicien-soldaat W., die kort geleden wegens gepleegde diefstallen door den krijgsraad alhier tot 2>^ jaar militaire detentie was veroordeeld. Nadat de gebruikelijke formaliteiten waren vervuld, sprak de heer Her mans ©enige woorden van troost tot bruid en bruid-eboin, die dadelijk na de huwelijksvoltrekking wederom van elkander gescheiden werden. De heer Hermans hoopte, dat W. .eenmaal in de maatschappij teruggekeerd, zijn leven zou beteren. Snikkend beloofde het alleen achterblijvende jonge vrouw tje haar man immer het goede voor oogen te zullen houden. GESLIPT. Te Tilburg reed J. van Engelen per ijjwiel langs het Wilbehni- nakanaal, toen hjj op het glibberig f.eu* pad slipte. Hjj kwam te vallen, rolde va" don djjk in het kanaal en verdronk. H laat een weduwe met een kindje na. (Daily Sketch, Londen,1 hij wordt duizelig en voor hij beseft wat er gebeurt, slaapt hij rustig naast de kast. Des ochtends wordt hij zoo ge. vonden, op hceterdaad betrapt. Wij zijn leeken op brandkastgebied, maar durven te onderstellen, dat elk», moderne inbreker, die zichzelf respec teer;, weet. wat een gasmasker is. De oorlog heeft in dat opzicht opvoedend gewerkt. EEN KLEINE HERINNERING, „Excelsior" vertelt In alle landen begint men de nood zaak van bezuinigen te beseffen. Er is geen ernstige regeering, die zicli thans niet, voor alles, met haar schulden be zig houdt, Honderde ambtenaren zijn druk bezig dikke folianten door i« werken, om posten te vinden waarop be zuinigd kan worden. Soms vinden zij daarbij zonderlinge dingen. 3elg:e sahijnt thans het record in 'net onverwachte tc houden. Eenige snuffe laars hebben in de bcgrooting der' open bare schuld onder het hoofdstuk der voor 1830 aangegane verplichtingen, dit verbazingwekkende artikel gevon den Toelage aan den Prins van Wa terloo 80.637 Francs, Seden meer dan 100 jaar betaalt Bel gië, nu de grootste vriend van Frank rijk, aan dc afstammelingen van den Eagelschen generaal Wellington een bedrag van 80.000 franken als erkente lijkheid voor de overwinning op da Franschen te Waterloo. En sommige Belgen, die de intrek king van deze verouderde dankbaar- heidsbetuiging wenschcn, vergelijken deze bij wal de overwinnaars van den slag aan den Yser ontvangen en de maarschalken van Frankrijk voor do overwinning aan de Marne.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 13