Ingezonden reseerine het verlangen Had te ten- 1 ncn eeeeven. Dezer dagen worden vertegenwoordigers voor het voeren van Ixwnrekingen aaneewezen. Uit lien aard der zaak moet het Neder landeehc etandpuni. dat de staat te dezer zako geen financieete offers op zich mag nemen, ook hans gehand haafd blijven. MOORDENAAR GEARRJSSTBERD Men bericht uit Valkenburg (L.): De dader yan den moord, voor '•enigen tiid gepleegd op Couman te jLlein-Genhout, is Donderdag te Aken cearresteerd. POLITIEKE TWIST. De Tiid verhaalt Een viertal personen kregen te H-oensbroek in een café twist over de politiek, nl. de Statenverkiezingen. Jammer dat het niet bii „moeh-eclr ten" bleef. De politici genaakten slaags en werden door den pootigen kastelein uit de gelagkamer op straat gesmeten. Daarover waren de per sonen gebelgd eu in hun toorn sloe gen ze de ruiten van het café in. De herbergier holde de straat op. dc vluchtenden na. Een dezer werd Moedig mishandeld en werd na, op staatsmijn Emma te zijn verbonden, naar het hospitaal te Heerlen ge bracht. Aanvankelijk Het zich zii<n toestand niet ernstig aanzien, dtoch de ziekte nam plotseling zoo'n ongun stige wending, dat de herbergier op last van de justitie naar het huis van bewaring te Maastricht werd over gebracht. DE MOORD TE SCHEYENINGEN. De commissaris van politie te Sche- vehlngen verzoekt den schrijver van een aan liem commissaris ge- richten anonieme» brief dringend zich bekend te maken, ten einde na dere inlichtingen te verstrekken met betrekking tot den in den len Kerst nacht van 1918 op Gernt van den Oever gepleegd en doodsla?. Geheimhouding wordt verzekerd voor zoover het gerechtelijk onder zoek zulks eenigszins mogelijk toe laat. De commissaris is bereid dsn onbekenden schrijver te zijnen huize te ontvangen op oenig avond- of nachtelijk uur aam ham C. v. P. bii ongeteekend sohriiven te voren aan te kondigen. EEN ROOVER. Vrijdag is ter beschikking van de justitie te Leeu warden gesteld de caféhouder C. van Dam. aldaar, verdacht van beroo- vin? in ziin kroeg van f 1000, ten nadeele van een buitenman. Te Am sterdam is het geld opgemaakt. DE FRANSCHE MINISTER DRIOR. De Fransohe minister van Handel en Nijverheid, de heer Drior, is Saterdag te Den ELaag door d6 Ko ningin in audiëntie ontvangen. VAN HET DAK GEVALLEN. D-t 24 jarige J. T. B.. wonende Ja cob Gates-1raatte Rotterdam, wee in een woning aan den Lagen Weetzee- diïk on bezoek. Toen men op hot dak gestommel hoorde, ging hii naar bo ven om te onderzoeken of er misschien dieven waren. Waarschijnliilc lveeft de ion ge man. door de duisternis mis •leidl een misstap gedaan, waardoor hii op do straat viel. Met gebroken halswervel werd liii opgenomen. Men norvoerde hem per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Zie- ken>ni(a aan den Coolsingeh Yf.TEGER EN GEEN VLIEGE- NIER. Het Vad. meldt, dat bij legerorder thans bii het leger den vliegenier in vlieger is herdoopt. VERDRONKEN. Te Gaarkeuken (Gr.) ie in liet "Hoendien verdronken de 22-jarige dochter van een tïalkschi^-Het meisje dat hdijkbaar niet wist dat de tjalk gro'ecpt zou worden, wilde van boord op den wal springen. Onge- lukkigerwiize zette op datzelfde mo ment. waarop zii aan wal wilde gaan, het zicli schip ln beweging, ■waardoor zii den sDixmg naar den wal niet meer kon doen en Ln het water terecht kwam. Hoewel het incisie betrekke]ijk spoedig on het droge was gebracht waren dé levens geesten reeds geweken. PERSONALIA. Voor den Indfschen dienst is bestemd de heer P. S. J. AWy te Haarlem, als administratief ambte naar. ZIJN HALVE LEVEN IN DE GE VANGENIS- Do 42-jarige schoon maker J. L. te Den Haag, heeft te- reontgeataan wegens diefstal van ee- nige pontvellen, couponstoffen cn een mantel uit een perceel aan do Bali- straat, waar hij 's nachts was binneu- geKiommen. Hij bekende volledig. Hij was cenige maanden geleden uit de gevangenis in Leeuwarden ontslagen, na ccn straf van 8 jaren te hebben ondergaan, had alle mogelijke moei e gedaan om werk te vinden, maar .ic- manu w ilde hein die m totaal ie. Js •2d jaar in de gevangenis had doorge bracht nog in dienst hebben. Eiscli 2 jaar gevangenisstraf. MOTOR-ONGELUK. De 28-iaxige gehuwde V«n Keulen uit Souburg is in het gasthuis lo Mid delburg tengevolg» van de verwon dingen bii een motor-ongeluk opge daan. overleden. DE VERBODEN KRINGEN, De gemeentebesturen a Bussum, Naarden en Huizen hebben op ver zoek van het gemeentebestuur van Haarlommerliede en Spaamwoudc hun adhaesie betuigd aan een adres, gericht aan den Minister van Oorlog. In dit adres wordt er op gewezen, dat de belangen van nijverheid, landbouw en veeteelt ten zeerste door de be palingen van den Kringenwet ge schaad worden en wordt als een drin gende eisch van noodzakelijkheid ver zocht, met den ïueesten spoed op deze bepalingen, van 186.3 dateerend, terug te komen. DE GRONDWETSHERZIENING De Koningin heeft de thans ook door de Eerste Kamer aangenomen wetsvoorstel tot grondwetsherziening bekrachtigd. HET BOUWWETJE. Ingediend is een wetsontwerp tot verlenging van het bestaan dor wet van 21 April 1922 ter voorkoming van het zonder noodzaak bouwen van scholen, totdat de wet tot wijziging der Lager Onderwijswet haar beslag heeft gekregen. GAS VERSTIKKING. ZaterJae morgen ia de 64-jange weduwe G. Henner in liaar woning aan de Hee- renstraat te Lelden dood in haai' bed gevonden, tengevolge van gusverstik- king, door een lek in de gasleiding. ZEDEN SCHANDAAL. Te Lem mer heeft, zoo meldt het Hbld., de politie dezer dagen een zeJenschan daal aan het licht gebracht, waarbij niet minder dan veertig personen, onder wie minderjarigen, betrokken zijn. VERSTIKKING DOOR KOLEN DAMP. Zaterdagmorgen vond de zoon van schipper Vonk. wonende aan boord van zijn schip ,,De eerste Zorg", liggende aan de Spaamsche Kade, te Rotterdam, in het achter onder van zijn schip, zijn 70-jarigen vader J. C. Vonk, en den twintigjari- gen knecht, G. van den Brink, uit Bodegraven, beiden door kolendamp bevangen, ter kooi iiggen.De ter hulp eekamen Geneeskundige Dienet kon door kunstmatige ademhaling en toe diening van zuurstof Van den Brink weer bijbrengen. De vader bleek reeds gestorven tc zijn. DOODELUK ONGELUK. Te Eigelshoven is Vrijdagmiddag een voerman door liet schichtig worden van zijn paard voor een auto, van den bok gevallen. Hij raakte beklemd tus- sohen de kar en een paal van de elec- trische geleiding. Ilij stierf binnen enkele oogenbllkken. OPLICHTING. Door de recherche te Eindhoven is aangehouden zekere P. J. S., wonende te Woensel, die den directeur der Arbeidsbeurs a1- daar heeft bewogen tot afgifte van f 146,91) aan stoun. terwijl acnteraf gebleken is dat bedoelde persoon geen reciht had op die uitkeering en deze door valsche voorwendsels heeft ver kregen. Hij is in arrest gesteld en zal op lust van den commissaris van po litic naar 's Hertogenboech worden overgebracht. MISDAAD! In aansluiting op hel bericht inzake het verbranden van de 72-jarige weduwe Wolsink te Doetin- chein kan de N. R. Ct. nog mededee- ieu, dat een verder onderzoek de ge dachte aan misdaad niet heeft kun nen uitsluiten. Oppervlakkig valt de doodsoorzaak bieruit te verklaren, dat de rokken der vrouw vlam heb ben gevat, toen zij een petroleum lampje op den grond heeft willen vullen. In dat geval mocht echter worden aangenomen, dat de vrouw, die nog vlug Ier been was, naar bui ten zou zijn gesneld. Ze werd echter voorover liggende gevonden in een hoek van de kamer, aan de overzijde van de deur, terwijl op de plaats waar het lampje stond een vereche plas bloed lag en ook aan den muur een bloedstreep is ontdekt. Het bene- denllchaam van de vrouw en de bee- nen waren geheel verkoold. Een na der door de justitie in te stellen onder zoek zal moeten uitwijzen of er dief stal beeft plaats gehad. Hoewel de vrouw ;n een der achtenstraten woon de, stond zij er toch voor bekend een aardig spaarduitje te -bezitten. Zij had echter dc gewoonte haar geld ieoer uur on een anaierc plaats te ver sloppen, zoodat het noodig is de ge- heelu woning na te zoeken. De wo ning, die verzegeld is, wordt dag en nacht door de politie bewaakt. DIEFSTAL' VAN EEN PORTE-' I-'EUILLE. Do directie van een le vensverzekeringmaatschappij ie Am sterdam heeft bij de politie aangifte ge daan, dat van haar kantoor is ont vreemd een portefeuille, inhoudende f 5000. Er werd onmiddellijk een on derzoek ingesteld. Inmiddels kwam zich, vertelt het ,.Hbld.", bij de politie aanmelden een vroegere kanioorlooper der maatschap pij, die thans in de Rustenburgerstraat woout. De man zeide de portefeuille lo hebben gestolen. Hij had uit wanhoop gehandeld, omdat hij diep in de schul den zat. Mei een deel van het geld had hij zijn schulden betaald. Het overige had hij in zijn woning verstopt. Daar hij vreesde voor ontdek king en niet wist, wat hij moest aan vangen, is hij begonnen met de bank biljetten in kleine stukjes te scheuren. Toen schijnt hij berouw te hebben ge kregen" en is zioh bij de politie gaan melden, die hem voorloopig in bewa ring hield. In zijn woning werd een huiszoeking gedaan en het bleek, dat nog f 2500 kon worden achterhaald. Er zal nog verder worden uitgezocht aan wie de schulden zijn betaald, ten einde, zoo mogelijk, ook dat geld nog ie kunnen terugkrijgen. Er schijnt geen groot bedrag te zijn verscheurd. IN UITSCHE GEVANGEN SCHAP. Men meldt uit Cuyk aan de Maas bode: Dat de Duitsche autoriteiten in hun optreden tegenover de „Aufilander" \urrs van ..treundJich" zijn onder vond in de aige.oopen maaud een in gezetene dezer gemeente, die even zonder pus de grens was overgesto ken tot het doen van eenige inkoo- pen. "Nlabij Hassum weid de Hollander aangehouden in liet bezit van eenige goeueren ter gezamenlijke waarde van circa f 50 0» zonder geldig pas poort. Voor beide feiten overgebracht naar Cieve zoude hij aanvankelijk te gen betaling van een loaeeld van f 25 zijn vrijgelaten, doen toen dit bedrag was gearriveerd eischte men f 400 01 Cv 11 inillioen Mara als losjuijs. Daar deze som niet direct beschikbaar was werd de betrokkene in den „Schwa- nuubuirg" opgesloten en heeft daar 16 dagen moeten doorbrengen. Het ge vangenisregiem werd 111 al zijne strengheid op hem toegepast en zijne voeding bestond uit weinig meer dan water en brood; moordenaars en m brekers vormden zijn gezelschap. Na moreel en physiek geleden te bobben is hij eindelijk door oemld- ciellng van den Nederlandschen con sul in vrijheid gesteld, nadut door zijne familie een waarborg van f 400 was gestort. liet voorgevallene kan als eon ern stige waarschuwing dienen voor de talrijke Hollanders, die nog steeds ineenen. dat aan het maken van uit stapjes zonder pas geen risico is ver bonden. Toch maakt de behandeling door de Duitschers sterk den indruk van willekeur. VAN DE SPOORWEGEN. Bij kon. besluit van 24 November is, mot ingang van 1 Januari 1923, wegens rc-orgauieatie van het dienst vak, waarbij zij werkzaam zijn, ter- vol ontslag verleend aan I.. M. Bar net Lyon cn H. van der Minne als lid van den Raad van Toezicht op de S)>oorw-egdiensten, onder dankbetui ging voor de belangrijke als zoodanig aan den lande bewezen diensten, aan dr. J. M. van 't Hoff en dr. D. Romeyn, genos kundig rijksinspecteur der spoorwegdiensten, met dankbetui ging vooi- do als zoodanig den lande bewezen diensten, aan B. M. Gratama, rijkahoofdin- genieur voor de spoorwegen, A. G. P. Harting, W. E. ivruytbosch cn F. J. Sirks, rijksingeuieur voor bet stoornv. ..zen der spoorwegdiensten, W. de Klerk, rijksingeuieur voor de spoorwegen. ,1. A Beijerinck, H. A. Ravenek, II. G. Teunisse, J. de Bruyn, F. E. Wijn malen, J. van Tubergen, J. B. Onder water, A. H. Liebert, J. li. II. Coenon en J. G. Kruimel, rijksinspecteur der s 1 hi 0 rw eguifiisten, J. J. de Reede en J. II. Schouten, technisch ambtenaar 1ste klasse bij den Raad van Toezicht op dc spoor wegdiensten. H. Overkamp. technisch ambtenaar 2do klasse bij den Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten. J. C. M. Blankenberg, hoofdcom mies bij den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, If. C. F. Dormeier, C. A. Marohand J. L. Margadant. G. Bouw, F. W. Dreohsler en A Ekering, commies bij den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten, J. Koneyenberg, J. G. Soeter, P. Kriüder, J. A. van den Boogaart, J. van def VIis en P. A. R. Willing, adjunct-commies bij den Raad van Toezicht 'op de spoorwegdiensten, en is benoemd tot rijksinspetceur der spoorwegdiensten J. M. G. Scheffer, thans rijksinigenieur voor de electri- sche inrichtingen der spoorwegdien sten. V»n Ingezonden stukken, geplttLt ot Biet geplaotet, wordt de kopie den inzender Biet teruggegeven Voor den Inhoud deter rubriek «telt de Bedeotie tioh niet aansprakelijk. DE WONINGEN VAN TUINWIJK. Mijnheer de Redacteur, Met genoegen zag ik, dat U mijn ingezonden etuk aan het Gemeente bestuur van Heemstede ter inzage zond en dat het Gemeentebestuur zoo welwillend was inlichtingen te geven. Wat de nasleep van den oorlog met de zaak te maken heeft, is mij niet duidelijk, evenmin als de verge lijking tusschen een gemeenteleening en een hypotheek. Nu door de ge meente wordt erkend, dat de percee- len zijn gebouwd in den duursten tijd van den oorlog, toen door parti culieren gewoonweg niet aan huizen bouw gedacht werd, volgt daaruit dat de bouw te duur is geweest. Ben ik wel ingelicht, dan mag de geld gever hoogstens 65 van de geschat te waarde verieenen, door taxeerders te bepalen volgens de waarde in openbare verkoop. Thans zou die wnardeering f 924000 moeten beloo- pen. Is de waardoering lager dan zal ook minder gegeven mogen worden en moet de gemeente de rest bijbeta len. Hoe moet men nu taxeerders vin den die de waarde op f 924.000 dur ven te bepalen? In deze dagen kan 5 zeker bil lijk worden geacht doch niet als men 45 jaren aan het geld gebonden is. .Erkend wordt, dat de rente kan dalen dat daar op geen peil te trekken 13 en ilat het Gemeentebestuur hierin met mij meegaat. Wat een stijging van 6 of hooger met de zaak te ma ken heeft, is mij niet duidelijk, ik mag toch zeker niet aannemen, dat liet Gemeentebestuur meent, dat een geldgever de rente mag verhoogcni gedurende den loop van de leening' Daar ae geldgever niet tot aflossing kan noodzaken, maakt het ook niet uit of de rente G dan wel 60 wordt. Volgens het Gemeentebestuur zal het verschil in rente op de f GOJ000 f 7500 beloopen. Volgens mijn bereke ning echtei f3000 Hieiuit blijkt echter, hetgeen ik reeds heb gezegd, dat de gemeente zich blind heeft ge staard op het verschil 111 rente tus schen 5 en 61/4 (61/2 en niet de bijomstandigheden géén reke ning heeft gehouden. Voor een direct voordeel van f 3000 per jaar verminderd met de kosten van omwisseling van de hypo theek, vermoedelijk dus nihil, moet de gemeente en Tuinwijk gedurende 45 jaren afstand doen van de voor- deelen, die door rentedaling worden verkregen. Nu i6 hel toch duidelijk, dat het directe voordeel te gering is. De gemeente regelt de vaststelling van huren en heeft het recht die te handhaven, doch de gemeente heeft geen recht om de bewoners te ver hinderen de perceelen te verlaten. De gemeente kan dan wel regelen, doch ais de huren te hoog zijn en de per ceelen leeg staan, zal de gemeente de kosten van die regeling moeten beta len. Wil zij 4« huizen dun bewoon baar maken, dan zullen de huren verlaagd moeten wordeu en liet te kort door de gemeente worden bij gepast. Het Ark 130 v./d. Gemeentewet 13 wel heel mooi, doch daarin staat vol strekt niet, dat men een geldgever kon dwingen om een borg vrij te ste'len en '11 ander, dien de geldgever misschien niet wenseht, te nemen. We komen dan juist in het uitzonde ringsgeval toepasselijk op de bijzon dere omstandigheden en dan zal Heemstede wel borg blijven en aan sprakelijk voor het. tekort. Volgens '.iel Gemeentebestuur zou de strop voor Haarlem zijn, doch het is de waag of Gedeputeerde Stalen zullen goedkeuren, dat Heemstede bij voorbaat aan Haarlem stroppen veroorzaakt. En als de annexatie niet door gaat, voor wie zijn de strop pen dan? Ik heb gezegd dat ale de huren el ders lager komen en Tuinwijk, dank zij de hooge hypotiieek ook he-oger huur moet stellen, de perceelen leeg komen en de gemeente zonder toe- siemmlng van den geldgever in dot deel van de gemeente niets zal kun nen opruimen, verbeteren of van be stemming veranderen zonder goed keuring én dus gedurende 45 jaren afhankelijk is van den geldgever. De gemeente zou dus deugdelijk moeten aantoonen: 1. Dat bij behoorlijke en eerlijke taxeering door ter goeder naam be kende taxeerders de publieke ver koopwaarde komt op f 924.009. 2. Dat de geldgever kan worden verplicht orn Heemstede vrij te stel len en Haarlem als borg te nemen. 3. Dat Gedeputeerde Staten goed keuren, dat Heemstede aan Haarlem bij voorbaat - stroppen bezorgt en Heemstede bij met-annexatie zelf ile stroppen neemt. xetto haar voetje op den ondersten sport. „Sergeant Zebedee!" „freule?" „Rechts omkeertMachinaal keer de de sergeant zich om en bleef zoo staan tot een lachende stem riep: „Sergeant Zebedee herstelt!" En to,11 hij zich omkeerde keek ze glim lachend op hem neer, vanaf haar karn van den muur. „Dank je, ser geant, dank je!" zei ze, knikte en verdween uit liet gezicht. Do sergeant, 4ic >n alle opzichten «•11 ordelijk man u as. ging eerst do ladder weer in de schuur zetten, slof te zijn jas af en zatte zijn pruik recht, toen liep hij naar het prieel en staar de verbaasd naar de leege bank. ..Verdraaid!" riep hij ten slotte uit. keerde zich om en liop in ge dachten verdiept naar liet huis te rug. „Wat is zij er niet ia zij er i niet, Zeb?" riep de majoor uit, ter- wijjl hij zijn kaarten neerlegde en zich omdraaide, oin naai- het niet3- zegcrende gezicht van den sergeant te bijken. „Nee;, meneer, zij is er niet!" „Maar mijn hemel hij moei er Mjn!" „Nu, meneer, als zij er dan wel fe. is zii onzichtbaar voor menschen- oogenl" ...Maar ik weel hooi zeker dat ik baar daar heb uitgetrokken!" „Nu, meneer, dan is zij vanzelf verdwenen!" „Onzin", zei de majoor en 3tond op. „Ik zal haai- zelf gaan halen". „Och Jack dan tocfc!" riep de Kolonel uit. „Wat nmaX je een on- noodigo drukte om zoo'n oud vod. Het is hoog tijd dat zij eens weg nuikt „Of verbrand wordt, oorn!' voegde de Viscount er bij. „Dus laat het nu maar zoo, Jack, sergeant Zeb zal je wel eon andere jas brengen!" Maar de Majoor was vastbesloten en lief» na oenige minuten weg mei Sir Benjamin, den Viscount, Kolonel Cleove eu den sergeant achter zich aan. Toen ze bij den boomgaard kwa inen, zochten zo binnen en buiten het prieel, tuurden onder die struiken, zochten hoog en laag en overal, maar zonder resultaat. „Hoogst eigenaardig!" riep dc ma joor eindelijk uit. „Buitengewoon geval!" etemdc Sir Benjamin toe en veegde zijn voor- lioofd af. „Weet 11 zeker, dat u haar aan hadt. meneer?" ..Misschien heeft de eon <J andere hond haar mee gepakt!" opperde de Kolonel. „Och. die jas zelf is niet zoo erg", zoi fie majoor verdrietig, maar ik maak me bezorgd over wat cr in de zakken zat". „Wat, uw beurs?" vroeg Sir Ben jamin. „Och neen, dat zou zoo erg niet geweest zijn". „Je snuif uoos, Jack?' „Brieven, oom?" „Neen ocu neen niet bepaald brieven, en toch ooh laat maar! Do majoor gaf het nuttclooze zoeken op. „Ais hij weg is, is hij weg. Laten we weer verdo repelen HOOFDSTUK XLVI. Verdere avonturen van de Ramilliesjas. „Tante Belinda", zei Betty, terwijl u1 met haar brandende kaar» op de biv*;de trap bleef staan, „hoe houdt u liet xiït hoe kunt u het inhou den?" „Wat inhouden, Beitty lief?" „Niezen, tante!" „O stoute poes!" „Voor zoover ik weel, heeft u den lieelen avond maar ééo keer geniesd. Dus u wordt langzamerhand al on gevoelig voor snuif, of „O jij ondeugend plaaggeest! „Is u erg gelukkig, tante?" „O lieveling, zóó gelukkig, dat ik ev naar verlang om jou ook zoo ge lukkig te zien!" „Over twee dagen, tante, twao daagjes nog maar. Charles wil niet langer wachten en ik beu zoo blij". „Ben je al boven geweest om hem goeden nacht te zeggen, Betiy?" Hij sliep, de arxne jongen, en hij zag er zoo jong uit. tanu*. en heeft toen al zooveel moeilijkheden. „Moeiaxkheden zijn wel eens goed voor ons, kind, of tenminste ze hoor- den het te zijn. Goeden nacht, lieve ling, droom plezierig!" E11 ze Kusten elkaar en gingen naar hun kamer. Toen ze 111 tiaar slaapkamer kwam utuurde Betty haar kamenier naar bedi deed de deur op slot, haalde oen Blcuteltje te voorschijnt en nam uit een lade, waarin allerlei mooie klee- ren en kanten lagen, de oude Ramil- liejus. Zc ïiidg haar over den rug van een stoel c-n het veelgedragen kluc- dingsluk viol in zulke natuurlijke plooien en vouwen dat het hoost lock of de eigenaar er in zat. Het was een warme, stille nacht en door liet open raam kwam de geur van kamperfoe lie. Betty ademde die)» en begon zich uit te klecden. Toen ze heelemaal klaar was gi.ng ze zitten en boog zich voorover, en rook even aan de ver sleten en volschoten jas. „Tabak! Afschuwelijk! En toch cle geur bracht haar onmiddellijk zijn persoonlijkheid voor oogon zijn langzame, bijna ernstige glimlach, zijn heldere jongo oogeu, zijn eru- sligo gezicht en zijn verlegenheid. Tabak! Hii! O was er OD de heelc '4. Dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd, dat Heemstede op deze wijze ten koste van de gemeente steun aan Tuinwijk verleende en dut bij het goedkeuren door Gedeputeerde Staten de bedoeling voorzat om op deze wijze te steunen. Was bij goed keuring niet een ander aia geldgever aangewezen 5. Dat liet algemeen belang mede brengt, dat; Tuinwijk, in hoofdzaak bewoond door personen met werk kring elders, die bij te hooge huur de perceelen verlaten, op deze voor de vcreeniging ruineuse wijze hypotiieek sluit, ten koste van cle belastingbeta-.1 tere en hot gemeentebelang. 6. Dat het verschil tusschen 5 cn 5 1/2 rente per jaar van een sorn van f 600.000 geen 1 3000 is doch f7500. 7. Dat Heemstede het recht heeft om zonder toestemming van den geldgever de perceelen le verbouwen, weg te breken, of van bestemming 1c veranderen in de eerste 45 jaren. 8. Dat goedkoopere hypotheek van de Bouwvereenigingen te Haarlem of e'ders geen verlaging van huur tengevolge zal hebben en de huur van die perceelen in verhouding tot die van Tuinwijk niet lager komen, waardoor de perceelen vani Tuinwijk lager zullen staan en welke middelen, dan moeten wor den aangewend om de perceelen van Tuinwijk toch te doen bewonen, ten einde rente en aflossing te dekken. 9. Dat de Gemeentewei een geldge ver kaïi dwingen een ander als borg le nemen. Daar in het onderschrift van het Gemeentebestuur geen vau mijn argu menten worden ontzenuwd en wordt erkend, dat geen peil is te trekken op den komenden rentestand, hoop ik dat, de gemeente geen bezwaar zal maken om cle gestelde vragen ir. volgorde te beantwoorden. In ieder geval meen ik is reeds aangetoond, dat de Raad zich blind staarde op de rentedaling van 6 1/4 tot 5 en de bijvoorwaarden werden vergeten, waardoor de Ge meente zoowel als Tuinwijk in den val zijn geloopen. Ik ben dan ook overtuigd en door 't onderschrift in de meening versterkt, dat het Gemeentebestuur, indien het voorstel thans werd voorgebracht,, zeker afwijzend zou beschikken en men zeer gaarne zou zien, dat Ge deputeerde Staten het voorstel ver werpen. De gemeente was dan op ©en be hoorlijke manier uit den strop. Daar het een zaak van algemeen belang betreft met zeer verstrekken de gevolgen, zal het Gemeentebestuur zeker prijs ste'len op het geven van nadere toelichting. BELASTINGBETALER. (Ook dit etuk hebben we aan het ge meentebestuur van Heemstede ter le zing gegeven. Dit was evenwel van oordeel, dat dit stuk niet als ernst 1? beschouwd kan worden en dat het de zaak bij het eerste antwoord voldoen de toegelicht acht Redactie). EEN UITEENZETTING VAN HET BESTUUR VAN TUINWIJK. Mijnheer de Redacteur, Git de stukken van een Belastingbe taler blijkt, dat hij in het geheet niet op de hoogte is van den feitelijken tos« stand en de daaraan ten grondslag lig gende bouwpolitiek der regeering, dat zijn eerste betoog geheel anders moet worden beoordeeld. Het zou meer ar beid en ruimte vergen om den schrijver volledig in te lichten in deze bouwpoli tiek. dan ik in deze kolommen daaraan kan wijden. Toch stel ik er prijs op de kwestie eenigszins recht te zetten, op dat het publiek niet een zoo totaal on juist beeld blijft behouden. Mogen wij allereerst de verhouding van Tuinwijk tot de gemeente schetsen. Tuinwijk is een middenstandswoning- bouwvereeniginjr in het belang dei volkshuisvesting opgericht, toen de par ticuliere woningbouw door de abnor maal hooge kosten onmogelijk bleek cn huurwoningen extra noodig werdeu. Rijk en gemeente gaven belangrijke be dragen a fonds perdu om den vereeni- gingsbouw in die zeer moeilijke jaren tot stand te brengen. De overheid be schouwde die bedragen als crisisuitga, ven voor den woningbouw. Tuinwijk be roemt er zich op een der eerste te ztjn die dat werk van volksbelang ter hasd namen. De woningbouwverenigingen namen dc taak over die de gemeenten anders zelf hadden te vervullen (zooals Amateis dam met zijn gemeentelijken woning- dienst doet). De gemeente verkreeg het recht, om dc gebouwen te naasten, om de huren goed te keuren en zoo noodig te ver. hoogen, om het kweeken van een reser vefond? te regelen, om het overschot der exploitatierekening voor zich op te eischen, om een gedelegeerde aan het bestuur toe tc voegen, die de uitvoering van besluiten der vereeniging kan te genhouden. De woningen mogen uitslui tend worden gebezigd als huurwonin gen. Verkoop binnen bepaalden tijd is verboden. Brengen de huizen later meev wereld nog wel een man die zoo dap per, zoo ridderlijk, en zoo ouder- wetecli wa»?" liieur in do mouw zat oen scheur, zooals de sergeant ook gezegd had. en het was keurig gemaakt door de han dige -rinsere an Zebedee, het waa een leolijko winkelhaak geweest on zelfs nu kon ze nog een vlek zien ze rilde, want nu zc goed keek zag ze dat er nog andere bloedvlekken ook op zaten. Betty beefde, ze nam de mouw in haar hand en zoo viel haar oog op de gioote zijzak. Ze keek er in. aarzelde, en stak toen haar klei ne Itandje er iu. Zijn teen en pijp. Zijn zilveren ta- baksiloos. Een aantal papiersnippers. Een brief, verzegeld met zijn wapen en Betty zuchtte van voldoening, want de hrief was geadresseerd: „Aan Freule Elizabeth Carlyon". Met den brief in haar eene en de Ranrilliejjis in haar andere hand liop zo naar haar bed, gin» er in zitten en legde de jas naast zich op het kus sen. toen zette ze do kaareen wat dichter bij. verbrak het ze?el en Mijn liefste. Als je dezen brief ontvangt ben ik al over zee en waarschijnlijk zal ik je niet meer zien, want, ik vertrek plotseling en niemand weet or iets van. Den hooien middag heb ik hier sw op <ïan dc stichtingskostcD na aftrek van de bijdrage a fonds perdu, dan ver« valt dat meerdere aau de gemeente ra Rijk. Tuinwijk kan dan ook beschouwd worden als eea semi-gemecntelijko ex, ploitatie met het groolc voordeel, dat de bestuurders zonder het genieten va* eenig salaris er op uit zijn alles zoo zus nig mogelijk te doen in hei belaug ook, vau hemzelf en de lcdcu als huuuiers. Tuinwijk besteedde aan bouwkosten enz. pl.m. f 1.350.000. Zij kieeg va» Rijk en gemeente f 490.000 a fonds per, du. Zij leende als ie hypotheek f 600.000 en voor 2e hypotheek pkm. f 240.000. Laten wjj nu even recht zetten, dat de hypothecaire leening, waarvoor de ge, meente in Augustus 1921 zich ook vob komen garant stelde voor rente cn af, lossing, legen een rente van 6K loont af te lossen in 50 jaar. Tuinwijk kat» die leening te allen tijde vervroegd af lossen. De gemeente heeft zoodanig recht niet, ook niet ten aanzien van haar borgtocht. Zij is als borg geheel afhankelijk van de debit'rice, zoolang zij niet gebruik maakt van haar naastings- recht, waardoor zij alle lusten maar ook lasten der vereeniging overneemt <n dus de gemeentelijke crploitauc vol komen maakt. Wat dc financieele verplichtingen vaa Tuinwijk betreft, het volgende Reeds in dezen zomer liachtle Tuin wijk van haar hoog rentende hypothec"* af ie-komen, waartoe de meest voordeo lige aanbieding was een leening voor 50 jaar vast tegen een rente van 5K Door 3 deskundigen te Haarlem werd het woningcomplex gewaardeerd op pl.m. f 990.000.De gemeenteraad ver wierp dit aanbod (onthield de borgstel ling) uit overweging dat een gemiddel de rente van 5J4 over 50 jaar tc hoog was. Ik durf wel zeggen, dat het afwij zend besluit het gevolg was. van een spontaan gevoel, dat de rente nog met-r zou dalen cn dan een voordeeliger aan bod te verwachten was, zonder dat zoo. danige daling met eenige zekerheid kon worden beredeneerd. De lijd heeft (ge lukkig) dc tegenstemmers iu het geljl gesteld en Tuinwijk zal de eerste zijo die deze verwerping zegent, nu zij u» derdaad er in geslaagd is de rente te- rug te brengen tot 5% en den leeniugs- duur tol 45 jaar. De aflossing zal in die 45 jaar geheel plaats hebben bij wijzo van aunuiteit en bedraagt dus gemid deld ruim 2 (niet 1 Toch zal men niet kunnen ontkennen, dat de renta ook in tegenovergestelde richting lui kunnen gaan en hooger had kunnen worden, want zekerheid omtrent deze grillige aangelegenheid heeft niemand. De overige aanbiedingen die Tum- wijk kreeg van groote beleggers waren tegen die conditiën, en zou de belasting betaler durven beweren, dat over 5 jaaf de tente beneden 5 is? Indien we 03- gaan hoe hoog de gemiddelde rente voor hypolheekleeningen was in het af- geloopen 45-jarig tijdvak, dau Icomea we niet zoo ver beneden 5 en wie zal denken (beter gezegd raden of hopen) dat de nu komende 45-jarige termijn in het algemeen lager rente brengt? Wil Belastingbetaler eens opgeven welke geidleener leent tegen een bil lijke rente, zichzelf een aantal jaren verbindt om bij hoogere rente het geld niet op te zeggen, maar den geidleener de bevoegdheid geeft te allen tijde, zon der boete voor vervroegde aflossing, ic- rug te betalen? Met klem moeten we opkomen leges de insinuatie als zouden wij Tuinwijk- bewoners parasiteeren op de gemeen'» en op den uitkijk staan om het „zin kende schip" (bedoeld is blijkbaai de vereeniging Tuinwijk) te verlaten. (Na tuurlijk moet ook hier tc onpas het au- nexaliespook bijgehaald worden). Ja, we zijn meerendcels forensen van Haarlem en Amsteidam, maar niet in grootcr iierccntage clan het overige deel van Heeuistede's bevolking. Helaas, we zullen bij doorgaande annexatieplan nen bii Jlnarlem komen, maar ave zullen dit zeker meer betreuren dan de belas tingbetaler in 't andere deel van Heem stede. Toch zijn en voelen we ons daar om niet minder Heemsteedsch burgsr. In elk geval zal men toch moeten toe geven. dat wij het meest belang hebben bü een gunstige positie van Tuimvifx De belastingbetaler gelooft toch niet werkelijk, dat-het ons niet zal hindercu, indien wij bij onmogelijkheid tot verla ging der Tuinwijkhuren naar goedkoo pere woningen elders moeten trekken, Verhuizen heeft steeds nog al wat ge kost, behoort niet tot de aangenaamste bezigheden en zal ook bij verlaging van den rentestandaard nooit een aantrekkelijke of goedkoope beweging worden. Ik kan wel zeggen, dat eonJei uitzondering al onze bewoners aan hun woning gehecht zijn en zeker denken we er niet luchtig over weer tc ver huizen. We blijven dan ook van meening, dal de Raad een goed besluit nam, dat niet tegenstaande de vermaning van bclas- tingbei.iler gisteren door Gedeputeerde Staten is bekrachtigd. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, DE SECRETARIS VAN TUINWIJK. (Hiermede sluiten wjj de discussie, REDACTIE.) zeten eu geprobeerd je te vertellen, waarom hét moest en nu is al mijn werk tevergeefs geweest, want ik heb mijn brief verscheurd, omdat ik dacht dat hij voor jou misschien even pijn lijk zon zijn om hem te lezen, al» hel voor mij was ora hem te schrijven. Daarom Lob ik liem varecheurd, want ik wil je nu ep altijd zooveel mogelijk alle verdriet bespanen. Den luat-ston tijd beu ik aiek geweest en misschien heb ik wel -eens onvriendelijk over je gedacht, maar nu is dat voorbij, en mijn liefde voor je zal altijd blij ven beslaan, sterk on trouw - tot mijn dood en daarna. Want al Iwb ik den laatsten tijd verdriet gehad, ik heb toch ook groote vreugde gekend en ik heb gezien wat geluk beteekent en ik wil er niet over klagen dat het niet blijven kon. De liefde en ik hebben zoo lang niets met elkaar te maken gehad, dat ik or nu geJoof ik. niet meer geschikt voor ben, en ik ga nu weer terug naar de dingen, die ik begrijp- De glans van het. geluk dnt ik even heb mogen smaken, zal me nooit verlaten. Dus lief meisje, ik heb je lief, on zal je altijd blijven lie* hebben, en nu neem ik afscheid van je. Ik ga alleen maar ik zal me niet eenzaam voelen, wont de herinne ring aan jou gnat met. me mee. John d'Arcy. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 10