FUNSTE MELANGE JURGENS VERVANGT DE FIJNSTE BOTER Rubriek van den Arbeid. Buitenlandsch Overzicht .in een betere verbinding 'over het Znidcr Buitenspaarne. Het vraagstuk Min ci-n nieuw terrein voor begraaf- heeft de aandacht van B. en \V. De vraag of de Stadsschouwburg moet worden verpacht dan wel in -igen beheer moet worden behouden, heef', nog geen onderwerp van ge zette overweging bij het collego uit gemaakt. Aangaande de- woningtoe standen zal den raad een afzonder lijke nota worden gezonden. Onder w ij Bii de a'. gemeen e beschouwingen can de afdeeling Onderwijs verklaar den zich in de tweede afdeeling on derscheidene leden voor bezuiniging od de schoolruimte. B. en W. ant woorden. dat daar zij momenteel niet -le mogelijkheid zien van beperking der schoolruimte zonder dlat de goede gang van het onderwijs in gevaar komt, van hen geen voorstellen tot opheffing van scholen Ln de naaste .oekomst zijn te wachten. Ten aanzien van andere vragen merken B. an W. op. dat zii voor nemens zijn het instituut der reserve- vndenviizere te handhaven. Om trent de moeeliikheid en wensche- lijkheid van het doen aanleggen van jeluiddcmnendo wegbedekking in de omgeving van sohooigebouwengele gen in het drukke verkeer, zal door hen een onderzoek worden ingesteld. He nroef met afschaffing van school- bowaardere gaf -een enkele gegronde aanwijzing om ze als niet geslaagd te beschouwen, noch uit het oognunt van on der \v ii sbelang, noch ook uit dat van den staat van onderhoud der gebou wen. Er wordt naar gestreefd de split sing \an de school voor buitengewoon onderwijs nog vóór 1 Januari 1923 te doen plaats hebben. B. en W. zijn be reid indien het aantal kinderen, dat van de schoolvos ine gebruik maakt. Inderdaad voor het. Arincentiusgobouw te groot mocht blijken, verstrekking van voedsel ook zoo mogelijk in een of meer andere gol>ouwen te bevor deren Het verplichtend stellen van schoolboden wor-t niet wenschelijk ge acht. De plaats die de R.-K. Openfcaie Leeez3a! in Haarlem inneemt als in stituut voor volksontwikkeling wet tigt naar de meaning van B. en W. \en volle die voor subsidie uitgetrok ken som. Armwezen en subsidiën. B. en W. deel en mede dat voor een verhooging van het tarief van bedee- .ing door het B. A.. zooa's dat door den raad is vastgesteld, geen aanlei ding wordt gevonden. De behoefte aan een vrouwelijk lid is door het Burgerlijk Armbestuur tot dusver niet gevoeld. W'ewns den grooten toe vloed van werk'oown. is het aantel controleurs uitgebreid. In alleafdeclingenwerd er op aangedrongen, het subsidie aan Haarl. Muziekkorps tot f 30.000 teverhoogen. B en W. ant woorden a'Jeen. dat hun meening •.ingaande dit rent bliikt uit de Me morie van Toelichting. In de 3e af dee'ine gaven vele leden als hun mee- ning te kennen, dat. indien het sub sidie niet wordt verhoogd, het. kom® zich niet z.-l kunnen bedruipen. Aangaande do leiding van de on- gcorg-'iriseerde ieugd On de speelter reinen merken B. on W. op Tracht men de Jeugd een ander spel te leeren dan voetballen, dan is het bezoek zeer eorine: terwijl, wanneer een leider om eon betere wijze van sne'en te be spreken (ook bii voetbalspel) eenige malen het spel onderbreekt, de d in neming regelmatig afneemt. B. en W. achten het niet wensche lijk v<nr de gemeentelijke concert zaal een commissie van bijstand' in het leven te roepen. De zaalliuur kan voor*»Imo" niot VVOTdep verlaagd. Naar aanleiding van de vraag ge daan in de 2c afd.: mag een ambte naar in ztr. publiekrechterlijken dienst een propagandist voor het buitenland wezen, 'antwoorden B. en W.: het is ons niet bekend, dat een der ambte naren in dienst der gemeente Haar lem de bedoelde nevenbetrekking zou bekleeden. Varia. Verschillende opmerkingen wor den nog beantwoord. Wij ©tippen daarvan aan: Het plan tot het bouwen van een tweede H. B. S. is in voor bereiding. Op een geschikt terrein voor de buitenschool konden B. en W. nog geen beslag leggen. Van de met steun van gemeentewege gebouw de middenstandswoningen, voor zoo ver gereed, zijn er nog 6 on verhuurd. Er zijn redenen aan te nemen, dat ook deze spoedig zullen worden ver huurd. Het laat ziöh aanzien, dat de nog in aanbouw zijnde middenstands- woningen bij het gereedkomen nage noeg alle zullen zijn verhuurd. DE INKOMSTEN. Bij de inkomsten deelen B. en W. m e d e, dat z ij met voortvarendheid stre ven naar herstel van de progressie op het ganeche belastingge bied. Wat aangaat de vermake-' 1 i j klve idsbcl asting zal rekening Wor den gehouden met het onderscheid in karakter der vereenigingen, waar door de verordening een toepas sing zal verkrijgen, die aan den cul tuurrijkdom van Haarlem geen scha de wil toebrengen. B. en W. overwe gen nadere voorstellen aan den raad. B. en W. merken op, dat onderhan delingen door hen gevoerd, om te ge raken tot verlaging der ataxtnrieven, hopelijk binnenkort tot het gewenech- te resultaat zulten leiden. Een belasting op vracht- auto's is in ontwerp ge reed eu reeds door de finantieele com missie behandeld. Het komt B. en W. echter minder gowenscht voor thans tot invoering van deze belasting over te gaan. Een voorstel inzake het hef fen van belasting op de b.oomenstal- ietjes zal den raad spoedig bereiken. De nict-raming van een post: uitkee- ring van het Rijk wordt door B. en W. ad© een fout gevoeld. De Bedrijven. B. en W. deelen mede, dot tekor ten op de exploitatie der duinwater leiding, voor zoover zulks in hun macht ligt, zullen worden vermeden. Het nieuwe tarief is daarop ingericht. De invoering van penningen voor electriciteitsmuntinelers wordt door B. en W. overwogen. Naar aanleiding van een klacht over de slechte quali- teit van het gas, vooral in de mid daguren; verklaren B. en W.: vermoe 'delijk wordt hier gedoeld op een plaatselijk gebrek. Bij nadere aan duiding, waar de geringe druk in middaguren is waargenomen, kan de oorzaak worden nagegaan en waar schijnlijk, het gebrek worden ver holpen. B. en W. merken naar aanleiding van een vraag in de 3e afd. gedaan op, dat indertijd een voorstel door hen gedaan tot opheffing der stads apotheek is verworpen door den raad en dat sindsdien zij niet van meening zijn veranderd. Ten opzichte van een klacht over slecht onderhoud van noodwoningen wat aangaat kleine reparaties ant woorden B. en W. dat liet onderhoud van de noodwoningen met gepaste zuinigheid wordt uitgevoerd, doch dat het zeer zeker voldoende is. Een en kele kleine herstelling wordt wel eens uitgesteld tot in die buurt nog andere herstellingen zijn uit te voeren oxa het z.g. te veel „verioopen" van ar beidsloon te besparen. B. en W. verdedigen do aanschaf fing van vrachtauto's bij den Reini gingsdienst en merken op. dat, indien prijs en qualiteit niet te veel verschil len met buitenlandsch fabrikaat br aanschaffing van materiaal de Nea. industrie h.i. de voorkeur verdü te genieten. Naar aanleiding van eenige aan gebrachte wijzigingen dient hot einr' cijfer van de Begrooting le worden gebracht op f 25.036.177.63. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN M fits, ptf regel. Van hier en daar. VAN HET P.-, ?\- EN T.-PER- SONEEL. Vanwege den Cehtralen Bond van N'ederlamdsch post-, telegraaf- en te lefoonpersoneel wordt gemeld, dat een deputatie uil het bestuur van de zen bond dezer dagen door den mi nister van waterstaat in audiëntie werd ontvangen, ter bespreking van de voorgenomen werktijd verlenging voor het post-, telegraaf en telefoon personeel. De deputatie betoogde, dat mocht er van werktijdverlenging spra ke zijn, dezo toch in de allerlaatste plaats op bet post-, telegraaf- en tele foonpersoneel mocht worden toegepast wijl: le. de aan een continu-bedrijf ver bonden vroege, late, nacht- en Zon dagsdiensten als motief mogen gelden om bet aantal diensturen niet uit te breiden. 2a door invoering van rijwieldien sten, vaststelling van normen, en2., enz. de intensiviteit van den arbeid tot het maximum is opgevoerd, en 3e. het posh, telegraaf- en telefoon personeel financieel is achtergesteld bij andere groepen van rijksambtena ren. De ministei zegde toe, do aangevoer de bezwaren nader met den plaats- vervangenden directeur-generaal, en zoo noodig in den ministerraad te zullen bespreken. UITVOERING VAN DE PENSIOENWETTEN. Het bestuur van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren beeft op een audiëntie bij den minister van fi nanciën aangedrongen op spoedige vastetelling van de tarieven voor in koop van dienstjaren voor pensioen. Deze tarieven zijn nog steeds niet be kend, en de aanvraag tot inkoop, ver gezeld van de verklaring dat een deel an de verschuldigde inkoopsom den ambtenaar verhaald kan worden, moet vóór 1 Januari a.s. geschieden. De minister heeft, meegedeeld, dat tengevolge van gemaakte opmerkin gen de reeds in overweging genomen tarieven wiskundig - worden onder zocht, zoodat nog niet met zekerheid is te zeggen, wanneer ze zullen- wor den vastgesteld. Hij zegde echter toe, deze aangelegenheid zooveel mogelijk te bespoedigen. Voorts werd, teneinde uniforme uit voering van de pensioenwet te verze keren, verzocht, alle beslissingen van den penioenraad van regoeringswege bekend te maken, zoodat alle gemeen tebesturen en de organisaties van be langhebbenden daarvan kunnen ken nis nemen. Ernstige overweging van dit verzoek werd mede toegezegd. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Inzake het eindigen van do uitslui ting in de textielnijverheid meldt het bestuur van de TVentsch-Geldersche Fabrik anten-Vereoniging: Daar bij de Eerste Nederl andeche Kautfabriek De Jong Van Dam te Hengelo thans weer voldoende arbei ders werkzaam zijn om het bedrijf gaande te houden, beschouwen zoowel wij als de directie van die vennoot schap de staking al6 afgeloopem. Aan de leden der Twentsch-Geldereche Fa- brikanten-Vereeniging is dientenge volge door ons medegedeeld, dat zij op Dinsdag 5 dezer hun fabrieken weer kunnen aanzetten. Dinsdagmorgen zou de stoomspin nerij Twenthe te Almelo, welker ar-1 beidera uitgesloten zijn geweest, weer worden. Het personeel wilde echter die aangekondigde loonsverla ging van 10 percent niet aanvaarden en hoeft het werk niet hervat. De arbeiders van de fabriek van den heer W. Kan te Oldenzaal heb ben Dinsdagmorgen allen het werk hervat EEN SCHEEPVAARTCONFLICT. De Zeeliedenvereeniging Eendracht heeft te Rotterdam een vergadering van zeelieden gehouden, waarin redevoeringen dar bestuurders Wolf- son, Verhagen en 't Haai, een door het bestuur voorgestelde motie in stem ming kwam. In deze motie werd voorgesteld, in aanmerking genomen, dat de reeders de gageregeling voor de stuurlieden en machinisten ter koopvaardij naar bet schijnt vei schoven hebben tot la ter datum, zoodat van dien kant geen steun te verwachten is, en dat de ove rige organisaties de zeelieden niet op- wokken niet voor het aangeboden on toereikende loon naar zee te gaan, te beelulteu het verzet tegen hot m on ste rn op fe schorten tot later datum. Bij schriftelijke stemming is deze motie met 175 tegen 22 stemmen ver worpen. Ook besloot de vergadering niet tegen de oude gages te monste ren, zoodat de staking werd afgekon digd. BESPREKINGEN MET DEN MINIS TER VAN ARBEID. De oonfererities, welke de minister van aalbeid wekelijks houdt met ver tegenwoordigers uit de de noodlij dende takken van nijverheid', zijtn voortgezet met een bespreking met belanghebbenden uit de textiel industrie. De voornaamste punten, welke in die vergadering een onder werp van gedachten wieecline uit maakten, betioffen het nemen van tij delijke beschermende maatregelen te gen die buitenlandsohe concurrentie, verlenging van den arbeidstijd on ver laging van de productiekosten in het algemeen. Ook het bekende crediet aan Duitschland en de marken-bijslag aan de Nedeilandfeohe arbeider©, die aan gene zijde van de grens werken, kwamen in den loop van de dieoussies nog ter sprake. STAKING IN DE METAAL- INDUSTRIE. Met ingang van Maandag heeft de Ata. Ned. Metaa'-ibewerkersbond een staking geproclameerd, voor de 24 op de machinefabriek en sohcepabouw- werf van den heer D. Lande weer, te Leeuwarden werkzame arbeiders. Dit personeel had in verband met de malaise in dit bedrijf genoegen geno men met een loonsverlaging van 75 ct. tot 62 1/2 et per uur, in verband waarmee de heer L an dew eer wel schriftelijk doch niet mondeling met de organisatie wilde onderhandelen. HET CONTRACT IN HET SCHIL DERSBEDRIJF, Maandag hebben in Utrecht be sprekingen tu esc hen de patroons- en ar-beïderave liegen woord i gers in het schildersbedrijf plaats gehad. Naar Het Volk verneemt. zijn door de werkgevers eenige concessies gedaan. Zij hebben hun loon voorstel verhoogd tot 80 cent voor de hoogste klasse, 't geen 3 cent boven het oorspronke lijke aanbod is. De voorstellen ziullen tkana door het bestuur van den mo dernen bond in cle afdeel ingen aan de eden worden voorgelegd. Varia. Vanwege het Nederl. Arbeids secretariaat en de werkloozen agita- tie comité's zal op den eersten Kerst dag in Den Haag een demonstratief congres tegen werkloosheid plaats vinden, ter ondersteuning van de vol gende eisolien productief werk tegen vol loon, uit keering van vol loon, handhaving en daarvooring van den 8-urifcen werkdag, geen loonsverla- ng. Tot dusver hebben meer dan 650 industrieele vereenigingen en onder nemingen instemming betuigd met het adres van het Verbond van Neder- Landsche Fabrikanlen-Vereenigingen, strekkende tot verwerping van het bij de Eerste Kamer aanhangige ont werp Arbeidsgeschi'.lenwet. In het maandblad ..De Vakbe weging" wordt medegedeeld, dat liet N.V.V. ook in het derde kwartaal weer daalde nl. van 205.321 tot 200.390. In deze daling is begrepen het aantal van 1301 lieden van den Grond werk ersibond diie als lid van het Verbond geroyeerd werd. .DUITSCHE PROTESTEN TEQEN EVENTUEELE SANCTIES. DE AANVALLERS VAN SCHEIDEMANN VOOR HET CERECHT. „Do oude Tijgar'staat scherp tegen de Duitschers gotuigo zijn rodevoeringon, die hjj in Ame rika lioudt. In oen dezer toesprakon zoi hij ove quaestio dor schadeloosstelling: „Werkelijk, evenals op andoro punton heeft men ook op dit punt te lang ge talmd. Ieder land heeft er na de onder- tcekening van den vrede een eigen poli tiek op na gehouden. Wanneer men ge meenschappelijk was bljjven optreden, zon do internationale leening in 1920 zjjn tot stand gekomen en do kwestie der scha devergoedingen zou niet op de wereld hebben gedrukt. Had ik niot reeds in De cember 19.19 van de Engelscbe regeering toezegging voor een leening gekregen! Dat was de eerste stap na don oorlog op den weg naar financieele solidariteit. Waarom is men niet op dien weg voort gegaan? Ik weet het niet. Laat ons de kwestie van do interna tionale leening, die naar het schjjnt het meest practische middel is om de scha devergoedingen te regelen, niet nit het oog verliezen, maar laten we ons ook kcnschap ervan govon, dat ze eerst m Ijjk zal worden wajmeer Duitachlaud door krachtige maatregelen voor financieele sanoering en nakoming van hot verdrag, en de geallieerden door oen politiek van elkaar wederzijds schragen, do-orde zullen hebben hersteld en het vertrouwen weer op de been geholpen. Daarna handelde Clemenceau over do militaire on economische en vertelde daarover: „Dezelfde opportunitoitskwesties doen zich voor bij do sancties. Ook daarbij hoeft men het juiste oogonblik laten voor bijgaan. Ik behoor tot diegenen, die van oordeel zjjn, dat zelfs heel goedaardige sancties, indien reeds bij 't c-erste in-ge- breke-btyven en met energie toegepast, wel gemaakt zouden hebben dat Duitach laud een beter begrip van zijn plichten had gehad. Maar "men heeft geaarzeld, men heeft gediscussieerd; Engeland en Belgiö hebben laten weten, dat ze af zagen van een dier dingen die Duitscli- land hot allerergst vreesde; (le inbeslag neming van zijn eigendommen, in het buitenland. Zelfs bij ons to lande heeft het voorstel om het Roergebied te bezet- ton behalve voor- ook tegenstanders ge vonden. Kortom, de doeltreffendheid van de sancties als pressiemiddel tot verdragsna- koming is gefnuikt, en wanneer men thans die maatregelen bedoelt, die men uit ge woonte nog mot dien naam bestempelt, hoeft men toch veeleer hot oog op het be slag en de realisatie van productieve pan den uit artikel 248 en annex H, die don geallieerden toekomen zonder beperking of voorbehoud. Wanneer men zich ge noodzaakt ziet om tot dwang zijn toe vlucht te nemen, laat dat dan alleen zijn >m oogeublikkeljjk iets tastbaars in haa ien te krijgen. Moeten wo dan bepaald n die politiek ons heil zoekcuf Frankrijk ontveinst zich niet den ernst van zulk een beslissing. Het zou veel liever den deur waarder niet sturen, maar hot zou tevens ook onmogelijk lijdelijk kunnen toezien, dat zijn reeds zoo aanmerkelijk besnoeide vordering wordt verscheurd. Het hangt niet van Frankrijk af of do gedachte aan sanctie en inbeslagneming wordt ter zgde gesteld al dan niet: dat ia oen kwestie van goeden wil van do zjjde van Duitscli- Jand, een van wil, zonder meer, van die der geallieerden." Tot zoover Clemenceau. Zal Frankrijk nu don deurwaarder staren? Nu Duitschland niet kan (of wil, zooals de Franschen zeggen!) beta len, dreigen de Franschen met nieuwe Daartegen protestceren de Duitschers, De Hanse-bond heeft te Berlijn een bctooging tegen de dreigende actie tot afscheiding van het Rijnland georgani seerd. De vereenigdc sociaal-democratische party, de centrum-partij, de Duitsche de. ocransche partij, de Duitsche Volks partij en de Duitsch-nalionale partij hebben een gemeenschappelijk manifest uitgevaardigd, waarin tegen de plannen van Frankrijk betreffende het Rijnland geprotesteerd wordt, en, naai aanlei ding van nieuwe berichten uit Parijs, welke wijzen op verdere bezetting van het Rijnland en van het kolengebicd aan den Roer, opnieuw do saainboorighcid met het Duitsche Rijk wordt bevestigd, en er op gewezen wordt, dat de Fran schen niet kunnen bewijzen, dat Duitschland zich met opzet onttrekt aan de verplichtingen toi schadeloosstelling. Zich beroepende op het door de tegen standers in den wereldoorlog zoo vaak geprezen zelfbepalingsrecht der volken, protesteeren de partijen tegen eiken aanval -op de Duitsche rechtspleging en het Duitsche bestuur en leggen cr tenslotte den nadruk op, dat het Rijk en Rijnland cultureel, historisch en eco nomisch onafscheidbaar zijn verbonden. r is een nota van don gezantenraad aan Duitschland gezonden. Nu wordt uit Berlijn gemeld De besprekingen tusschen de rijks- regeering en den Beicrschen premier over de nota van den Raad van Ambas sadeurs hebben nog niet tot eenig re- illaat geleid. Naar de „Lokalanzeigcr" bericht, be aat er tusschen de rijksregeering en Beiersche regeering eenstemmig heid ten aanzien van de geldboete. Deze kan volgens de Duitsche opvatting noch door het Rijk, noch door Beieren, noch door de betreffende steden worden op gebracht. Dit zal ook in de nota, welke de rijksregeering aan den Raad van Ambassadeurs zal richten, tot uitdruk king komen. Ook zal cr in de nota op worden gewezen, dat Duitschland niet accoord kan gaan met het voornemen 'an de Geallieerden, bij wanbetaling, in het Rijngebied het recht om zich scha deloos te stellen toe tc passen. herder gelooft men, dat ae rijksregee ring en de Beiersche regeering het eens zullen norden over het feit, dat de Beiersche premier zijn „leedwezen" moet betuigen over het voorval. Een directe „verontschuldiging" van dcu Beierschen premier, zooals geëischt werd, zal echter worden afgewezen. Uit Lausanno is heden niet veel nieuws. Er is blijkbaar weer eenige tocnado» ring betreffende de quaestie der zee» engten. Reuter seint ons althans „Zoowel Russen als de Turken zijn ontevreden en eenigszins in verlegen heid. De eersten zijn zich er van be wust geworden, dat zij waarschijnlijk te ver zijn gegaan met hun pertinente ver klaringen betreffende de kwestie dei zee-engten en schijnen begeerig te zijn om olie op de golven te gieten, terwijl de Turken hun bereidwilligheid tot uit drukking brachten om in den meest ic- gemoetkomenden geest de wenschen en eischen der groote mogendheden be treffende de opening van de zeestraten voor den wereldhandel te 'onderzoeken en in overweging te nemen. Het Ned. Tel. Agentschap seint bo vendien De geallieerden zijn lot overeenstem ming gekomen omtrent een voorloopt» ge verklaring ten aanzien van hit vraagstuk der zee-engten, die lieden (Woensdag) zal worden afgelegd. In verband daarmede is een zitting van d® commissie voor de zeestraten bijeen geroepen. Men ziet in deze bijeenroeping een bevestiging van het inlcrgeallieerde ac coord en een uiting van algemeene out- ipanning. Wordt de Conferentie te London verdaagd? Uit Berlijn wordt geseind Terwijl reeds bericht was, dat Mus solini had toegezegd, aan de voorloo- pige conferentie te Londen tc zulle? deelnemen, beweert het Romeinsch© blad Tribuna, dat de op 9 December vastgestelde conferentie waarschijnlijk voor onbepaalden tijd verdaagd zal wor den, daar Mussolini deze conferentie voor onnoodig houdt, indien niet ook de bespreking der intergealliee.rde schul- denquaestie, die echter, zooals bekend is, nog op het verzet van Amerika stuit, met het probleem der schadeloos stellingen kan worden verbonden, daai anders de Commissie van Herstel vol doende is. In welingelichte kringen te Parijs acht men echter de bijeenkomst te Londen veel belangrijker dan de con ferentie te Brussel, waarvan het tijd stip, naar men meent te weten, weder is uitgesteld, daar zij slechts moet heb ben plaats gehad vóór 15 Januari van het volgende jaar, waarop een Duitsche betalingstermijn vervalt. Varspreid nieuws, CLEMENCEAU EN HARDING. Clemenceau heeft to Washington e' n langdurig onderhoud inet president nu lling gehad UIT SPANJE. Er is een hevig tumult iu de Spaaui eh* ICamer voorgekomen. De kopstukkei in do politiek dedon elkaar heftige vo/wy- ten. Het ksbinct-Snnchez Gnerrn is on- middollyk sfgetreden. UIT IERLAND. De benoeming van Timothy Ho dy tol gouverneur-generaal van den I-Tschcn Vrijstaat is officieel bekend gemankt. HET SCHEIDEMANN PROCES. Bij de voortgezette zitting in het Schei- deniann-pioces trachtte de voorzitter vuel 1e stellen, of de beklaagden de daad op eigen initiatief hadden gepleegd, dan wel of zjj daarby 'door anderen waren gesteund. Tastbare bewijzen leverde het verhoor hieromtrent niet op. Zeer levendig was het verhoor van mevr. Wagner, in wier pension do be klaagden :s middags eu '3 svo-ds gege ten hebben. Get. verklaarde, dat Hustert eens tot haar had gezegd: .JSeheidemanua dagen zjjn geteld. Pan komt de monar chie terug." In verband met deze daad werden ook twee politieagenten gehoord, die naar aanleiding van den moord op Ratheuau in het Rynlnud een ouderzoek hadden in gesteld naar de organisatie C. Herhaalde lijk worden daarbij weer do namen van Karl Tillesen en Giiather genoemd. Gün- ther zon gezegd hebben, dat Hustert don aanslag had gepleegd op aansporing van Tillesen. Des nnmiddags nam Wcheidemaun het woord, om de beschuldigingen, Toen hij ze» alleen achterbleef liet do majoor zijn laarzen vallen, viel in een stoel nefrr en keek naar de Ra- rniUiejas, toen boog hij zieli voorover om haar op te nemen, maar plotse ling weril al zijn aandacht m beslas genomen door een heel vage, maar bekende geur, hij zuchtte, ging ach terover in zijn stoel zitten en raakte aan liet droomen. Na een poosje ver mande hij zich, greep de jas die juf frouw Agatha op de tafel had gelegd en legde haar oj» zijn knieën, hij echeen in de zakken te willen voelen, maar opeens rook hij die geur weer overal om hem heen, een zoete geur, die bij zioh zoo goed herinnerde van Haar. Hij snoof de geur op en het was hem alsof zij bij hem was hij hoefde zijn oogen maar te si:riten om haar in al haar schoonheid voor zich te zien nn eens met eon be- tooverenden glimlach, dan weer teer en klagend, dan weer blozend, be vend in zijn omhelzing zooals hij nu beefde. De majoor zat daar met de oude Jas op zijn knieën en zuchtte en ver langde weer naar het onbereikbare, hij liet zijn verbeelding vrij spel en droomde van een geluk dat hii nooit deelachtig zou worden. Toen kreunde hij, schold zichzelf uit voor een dwaas gooide do Ramilliejas op den grond en zette er zijn voet od, hap kon hij ook raden (lat er zulke bittere tra nen op gevallen waren, dat er een 1 zachte wang op had gerust, nog maar 1 heel kort geleden? Hoe kon hij dat al- les weten? Ai aar hij rook wel steeds I w eer die vage geur, die hem herin- I nerde aan Haar. Plotseling bukte hij zich, raapte do jas op en bracht haar bij zijn ge zicht, ja hij rook het weer. vooral aan den rechterarm en schouder. Hij deed zijn oogen weer toe, opende ze weer en stak toen zijn hand in een van de zakken. Zijn pijp! Zijn zilveren tabaksdoos! In een anderen zak z"n beurs en een I paar kleinigheden maar meer niet. I Met koortsachtige haast doorzocht hij het kleedingstuk maar in plaats van zijn testament, de papiersnippers en den brief, vond hij daar een anderen brief, verzegeld en geadresseerd: Aan Majoor d'Arcy. Hij liet de ja© op den grond vallen en ging weer in zijn stoel zitten en keek lang naar het adres en het ze gel; toen zette hij de kaars dichterbij, maakte den brief open en las het vol gende: „Als deze jas er nog een beetje slor diger en gekreukter uitziet don ge woonlijk, is dat mijn schuld. En om dat ik even vrouwelijk ben als enze stammoeder Eva, heb ik elk papier, dat ik ut'de zakken vond gelezen. En omdat alles voor mij of over mij was, heb ik <ie papieren gehouden. Maar omdat ik toch nog een eerlijk inenseh ben, stuur ik hierbij de jas terug met alle andere dingen, die er in zaten, namelijk: lo. een zilveren geldstuk mei een gaatje er in; 2o. een steenen pijp met een luchtje! 3o. een zilveren tabaksdoos, vol krassen; <k>. een pij- penstopper van verguld zilver. 5a. een beurs waarin drie goudstukken, een daalder en een schelling. 60. ten pennemes, dat erg bot is. O John, o Jack, groote sterke, zachte, ridder lijke man -- is je arme hart gebro ken? Wacht maar, mijn liefde zal het weer helen. En wil je weer in den oorlog? Dan ga ik je achterna. En wil je sterven? Dan wil ik met je sterven. Maar 0 John, als je wilt blij ven leven, dan blijf ik ook leven om je steeds meer lief te hebben, want ik ben van jou eu jij van mij nu cn voor altijd. Maar nu lig ik hier slapeloos en verdrietig om jou en ik huil terwijl ik dit schrijf (kijk eens wat een vlekken mijn tranon op deze bla'lzijde gemaakt hebben). En ik heb niets en niemand om mij te troosten, behalve je oude jas. O John, John, hoe kon je 7.00 iets schrijven je doet me pijn en maakt me aan het huilen en toch houd ik van ie. En wou je werkelijk van me weg gaan stilletjes en den dood zoeken in oen oorlog en mij wanhopig ach terlaten? Maar toch heb ik je lief, mijn John. Als je als een lafaard weg sluipt, zal ik je achterna gaan, ja zelfs tot in het gevecht dus blijf hier, JohulEn omdat je je eed aan mij bebi gebroken moet je inij nederig om vergeving vragen. En omdat ik hier lig en niet kan slapen en huilen moet om jou moet je het weer goed ma ken. En daarom, Jolui,' moet je tnij morgenavond om half titu ontmoeten bij ons hekje waar wij de zon heb ben zien opgaan en daar zal al je twijfel en angst vergaan en verdwij nen voor altijd en eeuwig en ik denk dat je nog moer dan vroeger van mij bouden zuIL Dus-kom daar, John, om half tien, maar geen oogenhlik vioeger en blijf niet weg, ter- wille van nrij en ter wille van jou en ter wille van onze liefde. O John, liefste, hot is bijna dag zou je wakker zijn of slapen? De hemel behoede je, mijn lieveling. Mijn arme oogen zijn heelemaal pijnlek van het huilen en mijn neus ziet er vreeselijk uit. En John, Pas goed op deze oude jas zij zal me annacht troosten". Toen hij den brief gelezen had, vouwde de majoor hem heel voor zïchtig weer op en stak hem in een binnenzak, toen haalde hij hem weer te voorschijn, vouwde hem open en toen hij elk woord nog eens over ge- lczien had. stak hij hem weer weg. Toen stond hij op, hing de Ramillie jas over den rug van een stoel, haal de zijn z;tkdoek te voorschijn eu, be gon de jas af te stoffen, bijna eer biedig raakte hij de plooien aan. Toen dat klaar was ging hij weer zit ten, steunde zijn lcin in de hand en keek er naar met groote en vernieuw de belangstelling. Toen haalde hij den brief weer te voorschijn, las hem weer door en drukte hem tegen zijn lippen, zoo bleef hij zitten, beurte lings vol belangstelling voor dei brief en voor de jas, tot de klok twee uur sloeg. Hij las den brief misschien voor den zesden keer toen er op de deur werd geklopt en de sergeant binnen kwam. „Neem me niet kwalijk, meneer, maar wat moet ik met de paarden doen?" vroeg hij. „Paarden? hei haalde de majoor verstrooid. ,,Ja meneer, ze staan al meer dan een uur gezadeld en opgetuigd in den stal". „Ja. Zeb?" „Ik wacht alleen op het bevel van den majoor om op weg te gaan". „Welnu Zeb". zei de majoor, ter- wijl bij opstond en de Ramilliejas over zijn arm nam, „neem de zadels en het tuig dan maar weer af ik heb besloten om niet weg te gaan" „Goed meneer!" De sergeant sa lueerde en keerde zich om. „Sergeant Zebedee!" De sergeant keerde zich weer om. „Meneer?" „Ik geloof eh ik verbeeld me dat ik jo een ellendigen stijfkop genoemd heb, en zoo voorts". „Ja, meneer, dat heeft u ook. En u noemde me ook „ezel" en „dwaas','. „Nu als ik het gezegd heb, heb ik het ook gemeend, Zebedee, en De majoor kwam naar hem toe en greep zijn hand. „Het was waar, Zeb woord voor woord, maar de hemel zegene je er voor, Zeb!" Dit zeggende ging de majoor naar boven naar zijn kamer, hij droeg de Ramilliejas ale of het een kostbaar kunstvoorwerp was, in plaats van een oude, gekreu kelde jas. Toen hij alleen was staarde de ser geant naar zijn rechterhand, glim lachte. greep hem met zijn linker en schudde hem flink. „Sapperment", riep hij uit, ik zeg maar: o die vrou- (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6