Buiten de Wet HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Rubriek van den Arbeid. Feuilleton DINSDAQ 12 DECEMBER 1922 TWEEDE BLAD No. 3120 Bedwelmingsmiddelen. EVENVEEL STIJCEN ALS DALEN DE OEFENING VAN DEN WIL DWANG VAN BOVEN ONVOLDOENDE OPIUM IN CHINA WODKA IN RUSLAND DE VERSCHRIKKINGEN DER COCAÏNE MAATRE. GELEN TEGEN SLAAPMIDDELEN IN NEDERLAND. Waarom gebruikt de mensoh mid delen am zich te bedwelmen? Soms om sombere gewaarwordingen en on aangename gedachten te verjagen. Dikwijls uit geest tot navolging. [Daarna uit gewoonte. Inderdaad beeft de alcohol, bet in ons land en Euro pa meeat gebruikte middel, de eigen schap om door prikkeling van bet joentraal zenuwstelsel den menscb in een stemming van opgewektheid te [brengen, waarvoor hij evenwel on feilbaar boeten moet: de reactie is om zoo te zeggen precies even boog als de bedwelming was. Men kan dit het [best vergelijken bij iemand, die op een heuvel wonende, met gemak en plezier naar beneden afdaalt, maar daarna weer zuchtend dezelfde hoog te beklimmen moet, die hij zooeven zingende is afgegaan. Iedere gewoonte-drinker weet dat, inaar het belet hem niet, telkens weer zich de opwinding te gunnen, die hij daarna telkens met neerslachtigheid betalen moet Dat hij, telkens voor de yeraoeking bezwijkende, telkens een gedeelte van zijn zelfbeheereching ver- Biest, spreekt van zelf ook le het duidelijk, dat naarmate de bedwel ming dieper is, de reactie grooter [wordt en het gevaar van geregelden terugkeer tot het bedwelmingsmiddel stijgt. De ervaring leert bovendien, dat de hoeveelheid, die noodig is om de gewaarwording van opgewektheid te voorschijn te roepen, hij den ge woonte-gebruiker voortdurend klimt, eoodat de onvermijdelijke reactie .spoediger leidt tot blijvend nadeel. Zwakke karakter vooTal, die aan de Onverbiddelijke wet van oorzaak en gevolg niet durven of niet willen den ken, worden van de neiging tot kunst matige opwinding het eerst de slacht offers, In zoover is de gewoonte- dronkaard zonder twijfel te beklagen, el is het zeker wenscihieïijk, dat hij Zelf, zoodra hij gevoelt dat de nei ging tot bedwelming hem te pakken heeft, niet begint met medelijden te hebben met zichzelf. Een zwak lichaam kan door stelselmatige, maar voor zichtige oefening een zekere mate van kracht bereiken, een zwakke geest verkeert precies in hetzelfde geval ofschoon aanleg en omstandigheden met weggecijferd kunnen worden, luis teren wij met zeker ongeloof naar de klachten van hen, die daaraan alleen toeschrijven, dat zij in het laven wer den tot slappe vodden, die door den gerings ton wind van hun plaats .woeien, in stof en modder. Wie de phasen van him leven ails in een bios coop, maar dan langzaam, voorbij zag trekken, zou menig moment kun nen aanwijzen, waarin zij een helpen de hand wegduwden of, om loszinnige kameraden te behagen, een zekere zelfstandigheid voorwendden, die in derdaad niet andera dan slaafsheid tegenover hun slechte gewoonte was. Sladhtoffers van genotmiddelen kun- iien daarom alleen met en door oefe ning van hun eigen wil genezen. Dit schijnt beangstigend, maar het is in waarheid een troost, omdat de lijder, wanneer hij nadenken wil, inziet, dat hij de remedie tegen zijn kwaal met ziah meedraagt. De drankzucht is dus niet een van die vreeselijke kwalen, .waartegen de meiusch de artsenij nog niet gevonden heeft Om dezelfde reden kan alleen dwong Tan buiten nooit voldoende zijn. De veelbesproken „drooglegging" van Amerika, door voorstanders om haar resultaten hemelhoog geprezen, is in het oog van anderen volstrekt niet geslaagd. Van weerskanten worden Ijverig statistieken gehanteerd en of schoon de bu'ltenstaainder die niet voldoende beoordeelen kan, voelt hij toch, dat onmiddellijk na da invoering van dwangmaatregelen, de wil van 'den mensch zich keert tegen de goede bedoeling van de wetten, evenals een electromotor, die bij het eerste aanzet ten den verkeerden kant uitdraait. Het gevoel, dat him iets opzettelijk onthouden wordt, prikkelt den mensch tot verzet, ook wanneer datgene wat hij niet meer krijgen kan, voorheen voor hem niet zoo begeerlijk was. Hei baat dus niet, indion het genotmiddel hem per glas onthouden wordt, wan neer hij in 't geheim, bij zich thuis met een eenvoudig toestelletje datzelf de genotmiddel in flesscken vol zelf vervaardigen kaïn. En dat de dwang tot geheelonthouding een heel leger van smokkelaars oproept en boven dien nog een keele rij van vroeger haast onbekende schadelijke mixtu ren is uit de geschiedenis vail de laat ste jaren nu wel duidelijk gebleken. Dit'geldt niet alleen voor den alco hol. Met veel sterker genotmiddelen is hetzelfde ondervonden. Het opium het sap van den papaver, dat veel in. tenser dronkenschap veroorzaakt, dus veel sterker reactie, dus veel meer en sneliler opdagend blijvend nadeel, is de vloek van oostersche landen. Er bestond een soort van ruil van opium tusschen Britsch Indië en China, toen de Ohineesahe regeering aan de Engel- sche verzoaht, tut Indië geen opium meer in te voeren. Men kwam tot een overeenkomst, waarhij Briisah indiè beloofde, den invoer in China even- Teel te beperken, als China zelf min der verbouwen zou. Het resultaat was verwonderlijk. De keizerlijke regee ring "in China vaardigde haar bevelen uit aan twaalf onderkoningen, in den tijd van vijf jaar (zoo vertaalde de redactie van de „Wetenschappelij ke Bladen uit hot artikel van A. Wandering Naturalist een zwer vende naituurkeinner in het tijd schrift Contemporary Review) was de opiumihandel lamgeslagen. Men zou hebben moeten zoeken en goed zoeken ook, om in het verre vesten, op de kale, bruine loss-heuvels van ivunsoe of de begroeide rotsen van Yunnan, een enkelen opium-papaver te vin den. De wereld siond verbaasd. En de welmeenende meuschen, aie het opium (terecht) eon vloek noem den voor de ontwikkeling van het oosten, juichten. Te vroeg. Kort daar óp kwamen de revolutie en met haar de chaos. De bewoners van Yunnan, die van d'en papaver moesten leven en, uitziende naar andere tijden, hier en daar den papaver in verborgen hoekjes hadden onderhouden, legden zich in de verwarring weer met ijver op de kweekerij toe. ,ÏEn tegenwoor dig staat Yunnan er weer vol mee", zegt de schrijver van het artikel. Zoo kan wat krachtig maar kunst matig geweerd werd, niet onder drukt worden. Het béste, dat de oor logsverklaring van 1914 in Rusland meebraoht, was het drankverbod. Het scheen wel, alsof de wodka voorgoed was uitgeroeid. Ook hier bracht de revolutie den drank terug: dó Sovjet- regeering hoeft een brandewijn-mo nopolie ingevoerd en de toestand van vroeger is teruggekeerd. Mogelijk mag daarvan aan het communistisch bewind geen verwijt gemaakt wor den. Was de revolutie andersom ge gaan: de Sovjet vervangen door een absoluut monarch, dan zou deze den door zijn voorganger verjaagden al cohol weer hebben moeten invoeren. Voorschriften en verbodsbepalingen, waarvoor de mensch niet rijp is, kun nen niet blijven bestaan ook aan heel andere wetten, vlak bij ons, kun nen wij dat duidelijk genoeg opmer ken. Het rampzalige van bedwelmende middelen is; dat wie er zich aan te buiten gaat, voortdurend sterker prikkels noodig heeft. Er eijn voor beelden van (irankslaven, die naar de cologne en petroleum grepen. En als er gesproken wordt over de verwoestingen door opium in het oosten dan behoeven wij zoo ver on ze oogen niet in te spannen. Dit kwaad ia midden in ons eigen leven. Geblaseerde wezens, die de schoon heid van het leven niet meer zien, grepen naar het spuitje van Pravaz en stortten zichzelf in een duisternis. •aaruit zij het licht niet meer vin den konden. En ook dit is het toppunt van de bedwelmingsellende nog niet. De on wijze mensoh, als een klein kind met vuur spelend, heeft de cocaine, dat prachtig middel om een plek waar op kleine operaties uügevoenr moe ten worden, ongevoelig te maken, als genotmiddel verspreid, met de vrese lijkste gevolgen. Uit Duitsche fabrie ken wordt het op allerlei wijze, mgt de post als monsters zonder waarde, of verborgen in pakken drukwerk, in de kussens van treinen, zelfs in buf fers van wagens, fn kussens, 'die de (reizigers in nachttreinen huren, in hopdenhalsbanaen over de gTens ge smokkeld. Te Parijs is de cocaïne een ware kwelling geworden. Haar uit werking is vreeselijker dan die \an opium of alcohol, wie het gebruikt, leeft in een voortduranden staat van bedwelming, de gevoeligheid van de huid verdwijnt, de ledematen slapen, er ontstaat een voortdurende jeuk. gezicht, gehoor en reuk verzwakken, de handen gaan heven, de spraak wordt hortend, de lijder krijgt kram pen en stuiptrekkingen. Ijlhoofdig heid, waanvoorstellingen. manieën, vervolgingswaanzin treden op, de hersenen verzwakken, het hart gaat achteruit.de lijder wordt de ge makkelijke vrooi van alle soorten van besmetting, van tuberculose vooral. Noch lichamelijk, noch geestelijk is hij meer te redden. Aldus wordt dit vreeselijk gevaar in het Fransche tijdschrift „Lectures pour tous" beschreven. De Nederlandsche Regeering wil optreden tegen den verkoop van ce zoogenaamde slaapmiddelen, die voortdurend gebruikt lang niet onge vaarlijk zijn en dikwijls uit gemak zucht en gebrek aan zelfbeheersching worden ingenomen. Het is voortreffelijk bedoeld, maar zonder den wil van den mensch, ge oefend en ontwikkeld, zal ook deze beweging niet slagen. Wie de mensch- heid van haar domheden bevrijden wil, moet niet vergeten, dat 't uit per sonen bestaat en dat deze personen door ontwikkeling zelf hun domheid moeten verjagen. J. C. P. Van hier en daar. HET A. N. V. EN HET I. V. V. Wij lezen in ,,l)e Strijd", orgaan van het Ned. Verbond van Vakver- eenigmgen de volgende verklaring De redactie van de „Vakstrijd" deelt rnede, c.-.t het bestuur van het N. V. V. bereid is, om, wanneer het A'. N. V. zich aansluit bij het LV.V., te aanvaarden, dat de samensmelting desgewenscht nog 5 iaar uit blijft. Dat is minder juist het bestuur van het N. V. V. heeft zich bereid ver klaard de bepaling van de statuten van het L V. V.. dat wanneer twee verbonden zijn aangesloten, dezo bin nen het jaar moeten zijn samenge smolten, soepel toe te passen en niet op den statuaircn termijn te staan. De voorzitter van het N. V. V. heeft verklaard, dat hij desnoods er geen bezwaar tegen had al zou het 5 jaren duren. Overigens is dat een bijzaak, om dat, wailnecv liet A. N. V. zich -bij 'net I. V. V. zou aansluiten, het ge kozen had voor een socialistisch ge oriënteerde politiek. De eenheid zou dan praktisch gemakkelijk zijn te verwezenlijken. De meerderheid van B. en W. van Utrecht adviseert in afwijzender: zin op het voorstel Boomsiria (S.D.A.P c.s.. strekkende om den bijslag op de Joonen en salarissen van die groe pen van het gemeente-personeel, die in loon of salaris, te rekenen van Januari 1922 ai en voor hen, die na 1 Januari 1921 in dienst der gemeen te getreden zijn en onder die groe pen vallen, eveneens de nieuw vast gestelde loonen of salarissen te doen gelden en B. en W. uit te noodigen voor de dekking van de daarvoor ber noodigae bedragen voorstellen aan den P.aad te doen. EEN CRISIS-UITKEERINC. De gemeenteraad van Leeuwarden •besloot indertijd om aan uitgetrokken ■erkloozen steun te verleenen, opdat zii niet bij „Armenzorg" terecht be hoefden te komen. Tot dusverre i6 dit besluit nog niet door Ged. Staten goedgekeurd. De verschillende be stuurd erdbonden hebben nu ter dezer zake en onderhoud gehad met de Commissaris der Koningin. Uit dit onderhoud bleek, zoo meldt Het Volk, dat de juridische zijde van het vraag stuk het vermoeden wettigde, dat •oorshands een afwikkeling dezer ur gente zaak niet in afzienbaren tijd kan worden tegemoet gezien. UIT HET ELECTRO-TECH- NISCH BEDRIJF. Wij le®en in „De Strijd", orgaan •an het N. V. V. De onderhandelingen in het eleotro- technisoh bedrijf hebben te Amster dam niet tot overeenstemming ge leid. Tot tweemaal toe is door de pa troons-ve11cgenwoordigers het resul- van de besprekingen in een twee tal conferenties aan hun leden-verga dering voorgelegd, doch beide malen werd de overeenkomst afgewezen. Na de laatste conferentie werd door de werkgevers bericht, dat men een con tractloos tiidpeik zou aangaan. HET CONTRACT IN DE TYPO- GRAFIE. De afdeel intern Kennemerfand en Loohem. van den A. N. T. B., alsme de de afdeetting Amersfoort, van den Neck R.K. Graf. Bond besloten het contract te verwerpende afdeeling Rotterdam van den Ned. IL-K. Graf. Bond besloot met 11 stemmen tegen het te aanvaarden. NEDERLANDSCHE WERKLOOS HEIDS-RAAD. Men schrjjft ot?: Saterdag j.'i. cergnderdo de Raad on der praesidium can zjjn voorzitter, prof. W. II." Nolens. Do secretaris gaf een over- i van do bemoeiingen inzake de R(jks- begrootingsposten welke betrekking bob ben op de werklooslieidszorg. De Voorzitter, die de vergaderingen van de Internationale Vereeniging tot wettelijke Bescherming van Arbeiders en de vergadering welke tot doel had te overleggen over de toekomst van de Inter nationale Vereeniging ter Bestrijding der Werkloosheid te Geuève, in October j.l. gehouden, had bijgewoond, deelde, na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven, mede, ton eerste dat de Internat. Vereeni ging tot Wettelijke Bescherming van Ar beiders beslten had do werkloosheidsver zekering en de bescherming der landver huizers op haar program te zetten en, ten tweede dat er eene commissie was be noemd welke do Internationale Vereen.- ging ter Bestrijding der Werkloosheid weder op gang zal brengen. Naar aanleiding hiervan werd besloten, dat overleg zal worden gepleegd met de Nederlandsche Vereeniging tot Wette lijke Bescherming van Arbeiders over de wijze waarop (lo Nederl. Werkloosheids- Raad, die de Nationale Sectio vormt van de Intern. Vereeniging tot Bestrijding dor Werkloosheid, zou kunnen worden gekend in onderwerpen de werkloosheidsverzeke ring en het emigratie vraagstuk botref- fende, wanneer deze onderwerpen in de Intern. Vereeniging tot Wettelijke Be scherming van Arbeiders aan de orde komen. Hierna werd overgegaan tot het aan wijzen van 2 werkgevers en 2 werknemers die door do Regeermg zullen worden be noemd tot lid van de nieuw in te stellen Commissie voor werkverruiming. Desbe treffend schrijven van do Regoering gaf aanleiding tot uitvoerige beraadslagingen over de bevoegdheid en taak der Com missie. Het bespreken van de grondsla gen voor een wettelijke regeling voor de werkloosheidsverzekering werd tot de volgende vergadering uitgesteld. OU de Pers HET CONTRACT IN DE TYPOCRAFIE. In „De Vaketrijd" orgaan van bet Algem. Ned. Vakverbond, lezen wij de volgende beschouwing Waarschijnlijk is geen enkel col lectief arbeidscontract zooveel en zoo aak besproken als dat in het typo grafisch bedrijf. Een aanleiding daar toe was mede ,da-t er een soori over eenkomst was vastgelegd tusschen pa troons- en arbeidsorganisaties inzake da oriistarievendie voor de arbei dersorganisaties echter niet meer be- teekemde dan een inzage van de na- troonshandelingen. Dit was voor den minister van Binnenlandsche Zaken destijds toch recd3 voldoende om de uitgetrokken typografen in een uit zonderingspositie te stellen ten aan zien van de steunregeling. De minis ter had beter gedaan cm eens precies te onderzoeken wat de invloed der arbeiders daarop is geweest, en hoe de patroons de prijstarieven hanteer den. Het contract moet met ingang van 1 Januari a.s. opnieuw worden vast gesteld. Langdurige onderhandelin gen heliben plaats gevonden tusschen vertegenwoordigers van beide par tijen. En men heeft het klaargespeeld met voorstellen te komen. Het be hoeft hiina geen nader betoog, in verband met de a'gcmeene malaise en de natroonsmentaliteit, dat deze vooretellen die nu aan de organisaties zijn voorgelegd een aanmerkelijke verslechtering inhouden. De arbeiis tijd verlengd tot 4S uur per week (dat is nu de wettelijke norm) een aanzien lijke loonsvermindering per weck, varieerende van f 2 25 tot f 2.76, va- •aniietcesïag ingetrokken. de rechts positie verzwakt en enkele technische erander.ngen die ook al geen verbe tering beduiden. e verschillende organisaties be handelen nu in de afdeel ineen deze •oorstel'lep ,om zich straks in haar al- gemeene vergaderingen te kunnen uitspreken. Wij vernemen, dat bij de onderhandelingen tusechen de arbei- 1 d ersver: eg«n woord igers een goede veihouding en samenwerking be stond. Dai is van veel belang geweest. Van grcoter belang is het echter dat de arbeidersorganisaties straks ook een lijn trekken. Zii hebben te overwegen of zij het ontwerp-oontrtict zullen aanvaarden of afwijzen. Aanvaardt slechts een deel der organisaties het dan komt Das het krakeel. Het lijkt ons toe, dat men moet kie zen tusschen het nu ontworpen con tract of geep contract, als de organi saties het niet eens worden. Ziin de organisaties het echter eens, dan heeft men misschien kans om ge zamenlijk alsnog voor verbetering te kunnen strijden. Ook de patroons, speciaal in dit vak hebben belang bij een uniforme regeling. H«t is te wenschen, dat de organisaties niet door tweespalt de patroons in een gunstige positie bren gen. Wij zien nu uit het orgaan van on zen bond. dat hij de leden bijeen- ioept in een buitengewone bondsver gadering od 18 December a.s. Hoewel het dilemma aanleiding kan geven tot warme discussie vertrouwen wij toch dat onze organisatie koelbloedig zal weten te beslissen. Varia. Naar aanleiding van het afdeeilings- onöerzoek van de begrooting, waarin aan B. en W. was gevraagd, hoe men daoht over loonsverlaging en verlen ging van werktijd .heeft de meerder lieid van B. en W. van Hengelo het voorstel gedaan om niet tot verlagine der loonen over te gaan. maar wel de 4S-urige werkweek in te voeren. Het besluit van den gemeente raad van Draten, om de salarissen van burgemeester, secretaris en ge meente-ontvanger met 20 pCt. te ver lagen, is door Ged. Staten van Gel derland niet goedgekeurd. Aan deGoudsohe Machinale Ga- renspinnerij is het personeel in sta king gegaan. De directie, stelde voor een loonsverslaging van 35 pet. welke door geiliiktijdige verlenging van ar h&idsduur, een verlaging zou beteeke- nen van 20 pet. per week. Aan de metaal fabriek Sala te Deventer heeft het geheeie personeel met ingang van 22 dezer onts'.ag ge kregen. Aan de Textielarbeiders te Hen gelo. die uitgesloten ziin getcecet en ver'eden week nog geen uitkeering ontvingen is Zaterdag van gemeente wege weder een uitkeering gedaan. De Federatie van R. K. Volks- en Werkliedenbonden zond ren adres aan den minister van Arbeid inzake de laatste woningbouwcirculaire dd. 1 Nov. Het streven, dat aan die circulaire ten grondslag ligt. dat geleidelijk te rugnemen van den bijslag od de exploitatie der met Riiks- en Gemeen testeun gebouwde woningen, wordt in beginsel als juist eikona. Adr. is evenwel van meening. dat de huidige omstandigheden zich aller minst leen en om nu reeds over te gaan tot de nracttsche toepassing van dit goede beginsel. Hst wil adr. voorkomen, dat de eenige weg om op den duur voor de woninghurrn een dragelijke onlos- sing te vinden is het afschrijven van het verschil tusschen de huidige waarde der woningen en de bouwkos ten als ciisisuitgaven. Ook heeft aar. er bezwaren tegen, dat de vijfde z.g. mooie kamer slechts bii uitzondering zal worden toegestaan. In verschillende deelen des lando wordt deze kamer op zeer hoogen prijs gesteld e.n 't valt volgens adr. zelfs niet te ontkennen, dat die kamer aanwezig moet zijn, wil van een behoorlijke woning kunnen wor den gesproken. De bouwkosten be hoeven er h.i. niet aanmerkelijk hoo- ger om te zijn. Binnenland DE RIJKSUITKEERINC AAN DE CEMEENTEN. Op 1 dezer is te Utrecht, op iuitia-: tie! van het bestuur der Vereeniging van Xederlandsclie Gemeenten, een vergadering gehouden met vertegen woordigers van verschillende soorten van gemeenten, ter bespreking op grondslag van een door de directie der veraentging eamongostelden leidraad van het advies der Staats commissie in zake de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten. Doel was te komen tot het voorloopig innemen van een standpunt tegenover dit advies, waardoor bestuur en direc tie een richtsnoer konden krijgen bij hun iniroductieve werkzaamheid voor bet onderwerp, nu dit op korten ter mijn zijn beslag moet krijgen. Geven de omstandigheden daartoe aanlei ding en gelegenheid, dan zal een al- gemeene vergadering der vereeniging volgen. Is De Gemeente-Stem wel ingelicht, dan was het ai'gemeen gevoelen der bijeenkomst, dut de nood regeling al thans voor 1923 bestendigd moei blij. ven. Waar het meerendecl der ge meenten de begrooting voor het jaar 1923 op deze basis hebben ingericht, bii het uitblijven van definitieve wet telijke voorziening, werd deze opvat ting een redelijke eisoh van practische politiek geoordeeld. Hoewel daarnaast de principieole behandeling van het advies der Staatscommissie kon wor den ter zijde gelegd, totdat na rijpe overweging de tijd daartoe gekomen zou zijn, is de mogelijkheid onder de oogen gezien van een gunstig onthaal van dat advies bij de regeering. Voor dii geval werd het correctief noodig geacht, dat het totaal van het belast baar inkomen volgens de kohieren der rijksinkomstenbelasting vermin derd wordt men het totaal van het be drag voor aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, vermenigvuldigd met het getal der aangeelagenen. De redactie van het weekblad merkt naar aanleiding hiervan op, dat zij kan gevoelen voor de opvatting, dat reeds het niet ui', koe ren van het oor spronkelijk voor haar bestemde aan deed in de opbrengt der oorlogswinet- belastlng den gemeenten aanspraak; geeft, om in 1923 althans dezelfde uit keering te genieten als in 1921 en 1922. Overigens laat zij *t voorshands bij de opmerking, dat de consideratie van practische politiek tot bedenke lijke gevolgen kan leiden bij het ge noegen nemen met een opzet, dien men principieel meent te moeten ver werpen. DE R.-K. STAATSPARTIJ. Dezer dagen werd, naar de „Msb." bericht, de "vergadering gehouden van hc-t dageüjksch bestuur der R. K. Staatspartij met de voorzitters en secretarissen van de Provinciale R.K, Statenkieskringorganisatiee, ter be spreking van het belang der Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. De voorzitter van den Algemeenen Bond, baron Van Wijnbergen, wees erop, dat de algemeene politieke om standigheden van dien aard zijn, dat de meerderheid van liet Bondsbestuur het voorstel van eenige zijner leden om deze vergadering te doen houden* aannam. Bij de samenstelling der lijsten, al dus baron Van Wijnbergen, worde in het oog gehouden de latere samen stelling van Gedeputeerde Staten, Bij de gemeenteraadsverkiezingen mo ge het overal gelukken splitsing te vermijden en worde niet vergeten de finaneio-ie taak, welke de gemeente raad heeft te vervullen, en welke meer nog dan tot dusver voor het algemeen welzijn van groot belang is in ver band met de ernstige tijdsomstandig heden. Gewezen werd op het belang van da onderlinge verbinding der katholieke lijsten in de verschillende provincies en gevraagd, dat dit punt overal ern stig door personen die het systeem der Kieswet goed kennen, onder de oogen zal worden gezien. Besproken werd de keuze van vrouwelijke can didates men houde daar op kalme wijze rekening mede, zonder de vrou wen als zoodanig met veel ophef als candidaten naar voren te brengen. Ten slotte werd obk besproken de wenschelijkheid van het contact- en rekening houden met katholieke kies gerechtigden, die buiten de organisa tie staan. Algemeen was men van oor deel, dat wijze leiding zoodanig con tact niei behoeft uit te sluiten en dat door een verstandige conciüaute hou ding veel onaangenaamheden kun nen worden vermeden. DOODGEVALLEN. De huishoud- ster van den heer W. te Amersfoort, had Zaterdagmiddag het ongeluk van de trap te vallen. Zij werd dood op-, genomen. VEE IN DE VLAMMEN OMGEKO MEN. De N.R.CL meldt: Onder Groede (Zeeland) is de groote land- bouwschuur van Becu van Dijke af gebrand. Vijf-en-twinug koeien, ne gen paarden, twee varkens en een hond kwamen in de vlammen om. Er wordt aan brandstichting gedacht, AFVLOEIING OVERCOMPLEET P„ EN T.-PERSON EEL. De Maasbode meldt: Bij het dienstvak posterijen en tele grafie zijn overcompleet bevonden: 8 hoofdcommiezen, 52 commiezen, 33Ü commiezen-titudair en adj.-commies- zen, 414 kantoorbedienden, 34 tele grafisten, 77 assistenten, 5 kantoor knechts, 87 bestellers, 207 adspirant- bestellers. De postadministratie is voorne mens dit overcompleet weg te werken, en gaf aan de hoofden van dienst op dracht om voor 25 November l.l, eene opgaaf in te zenden van de ambtenaren, die bij toepassing in ae eerste plaats in aanmerking zou den zijn te brengen om op wachtgeld te worden gesteld of voor eervol ont slag te worden voorgedragen, voor zoover dadelijk ingaand pensioen zou kunnen worden verleend. In de toelichting op deze opdracht Naar het Engelsch van GEORGE SURREY. (Geautoriseerde vertaling). 2) In Canada schiet oen man, die zich 'dat voorneemt, altijd op, hoewel niét altijd op de manier, die hij zich voor-j stelt. Steve Heweitt had niet rondge zworven tot zich eens een goede gele genheid voor zou doen. Hij was er heen getrokken om die te zoeken «si al« ze niet te vinden was, te maken; bovendien met twee handen, die hij drommels goed uit den mouw kon ste ken. De landspeculatie, op touw ge zet door een van de groote spoorweg maatschappijen, had zijn aandacht ge-l trokken, en liier had hij zijn krachten aan gegeven. Wanneer men maar slim genoeg is en op zijn tellen past, niet geneigd om noor eens anders mea ning afgeleid to worden, wanneer men er ma zelf bij is en niet ai te gretig luistert naar de mooie verbalen, die pp zulke tijden altijd de ronde doen men weet hoe en op welk tijdstip „Neon" te zeggen, en zich daaraan te houden, is er, gegeven sterke zenunven, geen vlugger manier om geld ie maken dan landspeeulaiie. Sieve Heweitt had heel verstandig gespeculeerd en daarbij nog een groote dosis geluk gehad: en aange zien het geheel onnoodig is, dat de eigenaar van grond er voortdurend bij is, terwijl de waarde tooneemt, waarbij komt, dat Steve een natuur lijke neiging had voor een leven in de open lucht, had hij een baantje gezocht en gevonden als veedrijver. Weliswaar zouden zijn lanispecul.ities hem nooit tol eon millionnair maken, maar zoo ver gingen zijn idealen ook niet. Maar, tenzij de grond weer in waarde daalde Uvat somtijds voor komt) rekende hij erop binnen enkele jaien rijk genoeg te zijn om naar Engelland terug te keeren en Amy met volle toestemming van haar ouders te huwen. En nu had Amy hem die moeite be spaard. Er bestond nu geen enkele reden meer voor hem om terug te keeren. Er lag geen enkel voordeel voor hem in het feit, dat hij rijk was. Grappig! Geen woorden waren er te vinden om uitdrukking te geven ann de gevoelens, die bij Stece Heweitt opkwamen, toen het komische van de, heele situatie tot hein doordrong. Weer lachte h.j luidkeels, hoewel nic-t van harte-, plotseling werd er een hand op zijn schouder gelegd en omkijkende zag hij, dat het iemand ,was dien hij kende. „Waarom lach je zoo, Steve 1" vroeg de ander, grinnikend. „Vertel eens op". „Ik denk er niet aan" antwoordde Heweitt onmiddellijk. „Het is veel te mooi om iemand te vertollen". En hij vervolgde zijn weg naar de herberg, waar hij beloofd had zijn drie makkers lo ontmoeten. „Dat vrouwvolk ook!" riep hij uit en er kwam oen ontevreden uitdruk king op zijn gezicht. HOOFDSTUK II. De dolheid van Steve Heweitt Steve Heweitt was op een keerpunt in zijn leven bekomen, maar dit feit was nog niet tot hem doorgedrongen, teen hij zijn weg vervo'g-le, terwijl zen kennis ivm verwonderd nnstnar- tlé. llij bog Es- 11 - ut niet, was er met h m nan iii hand was. Hij vroeg ziC-h zelfs hc.maal niet a:, wat lïij uu wd i-jti gaan beginnen, nu de re den van zijn aanwezigheid in Canada niet meer bestond. Hij dacht nergens aan. Maar hij herinnerde zich, dat 'I?d en de anderen in „Het Hoefijzer" op hem wachtten. Dus begaf hij zich daarheen. Een onmiddellijk doel had hij, behalve dan de afspraak met zijn kameraden, niet. Dit moeten we goed in het oog hou den. Met een iets minder veerkrachti- gen stap, want zijn geestelijke verslap j ping begon zich langzamerhand ook a-an zijn lidhaam mede te deelen, stap te hij de herberg binnen. McCall, Smith en Ferris stonden tegen de toonbank geleund en vroagen hem on- njddellijk wat. hij wilde drinken, waarop hij whisky bestelde. „Daar gaat-ie" en niet een slok was de inhoud van hc-t glas naar bin nen geslagen. „Zeg, kerels, voor jul lie waren er geen brieven kondigde hij toen aan. McCall grinnikte en hij en Smith bleven belangstellend tegen de toonbank leunen, toen Heweitt zei- de: „Nog eentje, O'Neal Dezo bestelling werd nóg verschei dene malen herhaald, maar diegenen, die beweren wi len en t.ioh waren ci- onkekn dat Steve Ilcwoi'l dien tengevolge dronke werd, zeggen nut volkomen de waarheid. Hij wus nut meer bedwelmd, toen hij de herberg ui is tapte ais toen hij er bumengi:.--. Zijn makkers konden er oen eed op gedaan hebben het speet hun later, dat dat het eenige was, wat ze met zekerheid konden verklaren. McCall, die zichzelf nogal een autoriteit op dit gebied vond, zooi in staat zijn geweest iedereen voor een leugenaar uit ie maken die beweerd had, dat Steve I dronken of zelfs maar opgewonden! geweest was. Zijn oogen waren soni-1 oer en zo waren somber gebleven, J geen kleur was er op zijn gezicht ge-; komen, die op opwinding wees, hoe-I wel het een feit was, dat hij veel meer! en veel vlugger gesproken had dan gewoonlijk. Maar dat was al begon-1 nen, lang voordat de mogelijkheid' bestond dut de alcohol eenigen in vloed op hem gehad kon hebben. Ook O' Noal n.-ul niets bijzonders nan hem opgemerkt. Hij was luidruchtig geweest en had nog al wat moppen getapt, maar een man, die zoo'n tijd; uit de bewoondo wereld weg was ge-I weest, kon men toch een dergelijke 1 opgewondenheid niet kwalijk nemen. Ook zijn kameraden hadden niets anders dan een natuurlijke opgewon-i (luiheid bij hem opgemerkt. Zijn lach-! lust was geheel ongedwongen geweest en zelfs de meest kieckeurig: men-' schen kor. len daar geen aanstoot aan genomen hebben Misschien, zoo ducb- ten E<i en Jiin, had goed nieuws in zijn brieven wel tot zijn vroolijkheid bijgedragen, maar ze waren kiesch genoeg geweest om geen zoogenaam de geestige opmerkingen, die zoo dik wijls door „beschaafde jongelui ge maakt worden, te verkondigen. Heweitt was opgewonden geweest maar Jiiertoe had de whisky niets bij gedragen. Eenzelfde hoeveelheid wa ter zou waarschijnlijk denzelfden In vloed op zijn gedrag gohad hebben. Hij wist best wat hij deed, en ging! zichzelf in geen enkel opzioht te bui- ten! Roos? wel neen! 11 ij kan zich' heel goed beheerschen. Hij was niet van plan zich te vernederen, omdit een meisje, daar ergens in Engeland, wilde trouwen zonder dat hij erbij was, terwijl hij nog wel gedacht had bij die gebeurtenis de belangrijksto rol ie spelen. Ook had hij niet ge dronken, omdat heel wat mannen, die in hetzelfde geval als hij verkeer den hun toevlucht tot sterken drank genomen hadden. Hij voelde geen verdriet of spijt en hnd werkelijk geen behoefte oan een bedwelmend middel. Hij geloofde niet, dat ziin leven nu voortaan hopeloos leeg of een aan eenschakeling van ellende zou zijn. Zeker niet, hij was er van overtuigd, dat hii zich heel opgewekt en tevre den voelde. Omdat hij toch niet van i Amy gehouden had? In 't geheel

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5