HAARLEM'S DAGBLAD Zandvoort bloedt. Uit de Omstreken Rubriek van den Arbeid. Buiten de Wei VRIJDAG 29 DECEMBER 1922 DERDE BLAD ZANDVOORT BLOEITI DE WAARDE VAN CEMEENTEBEZITTIN- CEN BECROOTINCCIJFERS F AN TASIE CIJF ERS EEN TWEEDE CEMEENTERAAD ER KAN NIETS VAN KOMEN 1 ACHTTIEN NIEUWE WINKELS ZEVENURICE ARBEIDSOAC. Zandvoort bloeit1 Hotel „De Seinpost" wordt publiek Verkocht. Zandvoort groeit Het Noordzee-Hotel is aan dea paal geslagen. Zandvoort tiert 1 Hotel „Belvédère" komt in auctie* Zandvoort is welvarend! Dc „Bodega Driehuizen" komt m vei ling. Zandvoort gaat vooruit!.... Het hotel-café „American Hall" komt onder den hamer. Zandvoort geniet vooispoed I Van „Cabaret Modern" is de publieke verkoop aangekondigd. Zandvoort maakt het zoo slecht nog Biet. Het pension „Zon en Zee" is te koop .voor den meestbiedende. De Zandvoortschc toestand is bevre digend De geheele winkelgalerij bij het strand xal door den notaris vorden geveild. Ja, we gaan wel een prettig Nieuw- jaai tegemoet! Meer dan twee millioen schuld hebben we niet. En dan moet u niet vergeten, vermaant de wethouder van Financiën, dat daar bezittingen te genover staan. Bij mij wil het er echter niet in, dat men tegenover schulden, die rente en aflossing eischen, bezittingen kan stellen, die geen rente afwerpen. Wat brengt het nieuwe Raadhuis-filiaal op, dat nog pas honderdduizend gulden heeft gekost? Huur! Zoo ja, wordt die huur dan betaald door Publieke Werken, door den Gemeente-ontvanger en door de Huurcoinmissie, dir. het mooie heeren- huis betrokken hebben? Van hel oude Raadhuis is nu de geheele parterre af gestaan aan de politie. Wordt haar bud get drukt door een huurpotT Ik heb dien nergens kunnen vinden. Aan „huur van huizen en andore gebouwen" uit de Gemeente niet meer dan een twintig duizend gulden en hiermede houden dan ook op de baten uit bezittingen. Me dunkt, dat alleen xentegevende bezittin gen kunnen worden gekapitaliseerd op een staat, die het evenwicht moet aan- toonen. En zoo men een jaarüjkscht ont vangst van 20 mille kapitaliseert, komt men niet verder dan een ton of wat. De begrooting is nu vastgesteld m eindcijfer op een dik millioen. Maar wat zegt dat? Dc begrooting voor 1920 werd vastgesteld op een eindcijfer van 4 ton en er werd in 1921 inderdaad uit gegeven meer dan een millioen en twee maal honderdduizend gulden. Voor 1921 werd geraamd 555-ooo, maar de uitga ven bedroegen f 1.251.067. Wordt in 1923 nu wederom zH a 3 maal, zoo veel uitgegeven als begroot, dan zal dat naar de 3 millioen loopen. Inderdaadhet gaat met Zandvoort hard naar beneden. Men is zich dit nu in zooverre bewust geworden, dat men den eersten stap heeft gedaan in een rich ting, welke leidt naar een soort van tweeden gemeenteraad, naar een commis sie uit de burgerij, die zich te weer wil stellen tegen alle aanslagen, welke ge richt zijn tegen de belangen van Zand voort. De bedoeling is dat in dat per manente comité van actie zullen zitting hebben leden van de verceniging Zand- voort's Bloei, van de Hotel- en Pcnsion- houders-vereeniging, van de Handelsver- ceniging, van de Verceniging van Strandpaohters, van de Vereeniging van Forensen en van mogelijk nog meer cor poraties. Dit comité stelt zich voor ten al len tijde op de bres te staan, als er ge vaar crieigt. Het ziet er naar uit aisof dit comité een burgerlijk orgaan zal wor den, voor wat ik zou willen noemen ge organiseerd overleg. Dat schijnt men meer te willen plegen met de organisa ties uil den arbeidenden stand dan met de vereenigingen van middenstanders. Of heeft het Gemeentebestuur van eenig overleg met belanghebbenden of zelfs maar deskundigen doen blijken, toen bet plotseling voor den dag kwam met een muziekbelasting, die het maar één jaar heeft kunnen handhaven. En werden de hotel- en pensionhouders niet nog on langs letterlijk opgeschrikt door een xaadsagenda, waarop zoo maar mir niclits dir uichts de voordracht stond om een logeerbelasting in te voe ren Met een meerdferheid van één stem heeft de Raad tot invoering van die be lasting besloten. En de verordening zoo als ze door den Raad is goedgekeurd, is nu op weg naar Gedeputeerden met ver zoek om fiat. Maar ook op weg naat Gtdeputeirden is een adres uit de bur gerij met verzoek om veto. Ik houd het er voor, dat Gedeputeer den inderdaad hunne goedkeuring aan de verordening zullen onthouden. Maar dc wethouder Bramson is van een andere opinie en in de onlangs gehouden ver gadering der S. D. A. P., waar hij op trad als spreker over de werkloosheid, de duurte en de logeerbelasting, vocgdt hij een debater, die zeide te gelooven aan cassatie van het raadsbesluit, met oen ministerieel gebaar toe: „Stol u dat maar gerust uit het hoofd daar komt niets van." Het bracht me een aardig puntje in de herinnering, dat ik een jaar of dertig geleden in de „Fliegende Blatter" zag Hoheit rijdt door zijn vorstendom en ziet ergens een volksopkiopje. „Ga eens hooren," zegt hij tot zijn fac totum. „wal die mensehen verlangen." Factotum keert terug met de bood schap. dat het sociaal-democraten zijn. „Ga er nog eens heen," zegt Hoheit, „en vertel den luidjes, dat er nieis van kan komen niets." De sociaal-democratische wethouder houde het mij ten goede, maar zijn „daar komt niets van" deed me sterk denken aan... Hoheit. Om den nood der tijden te keeren, krij gen we nu verschillende prijsverlagin gen. Het brood is al 2 centen afgesla gen, maar cr gaat nog mcor af, zoo wordl ons hoopvol verzekerd. Het tram- tarief zal een verlaging ondergaan van ao procent, het electrisch licht wordt goedkooper en de duurte-commissièn, tot instelling waarvan de Raad besloten heeft zullen het hare doen om de prij zen der levensmiddelen op bescheiden peil te houden. Ik houd het cr vo, dat de preventieve werking ai wel vol doende zal zijn. Overigens heb ik nog meer vertrouwen ia de concurrentie d:c schijnt nu greater te worden dan coil is geweest. Op „het land van Groen", zooais de kuil nog altijd hoet. die lig' tusschen Krocht en Hoogewcs, komen niet minder dan iS winkelhuizen, lk las, dat daarmede het aanzien van den toegang naar het dorp aanzienlijke verandering zrfl ondergaan. En ik denk, drt daardoor de toestand in het dorp ook wel inders zal worden. Achttien nieuwe winkels in het dorp zijn achttien con currenten voor de bestaande winkeliers. Ze zullen nu wel, de oude zoo goed als de nieuwe, om strijd naar de gunst van het publick hebben te dingen. En in aien strijd pleegt de prijzenpolitiek geen versmaad wapen te zijn. De winkelier vacht geld voor zijn waar, ma_r liet publiek verlangt waar voor zijn geld. Mocht zoo ook het Gemeentebestuur er overdenken. De salarissen der ambte naren ter Secretarie zijn niet zoo hoog verzekerde bij herhaling de wethoudei van Financiën. Ik heb er niemand aan merking op hooren maken, dat die amb. tenaren slechts 7 uren per dag werken, 39 uren in de week. Als men dal op 48 uren brengt, zou men dan niet met So pCt. der sterkte kunnen volstaan vaa het tegenwoordige corps? Alleen op dezen post van in de 7 26000 ware dan reeds een goede f 5000 te besparen. En is een werkweek van 4S uur nu zoo^ge- heol onmogelijk voor een gemeente ambtenaar? Als ze zich aan hun chefs, vet'houders, spiegelen, zullen ze nog moeten blozen.I k schat ieder der hecien Groen cn Bramson op veel meer dau 60 uren gemeentedienst. En die bccien genieten een weekloon van f 20zon der vacantietoeslag en misschien wel zonder vacantie. De aanslagen voor de inkomstenbelas ting zijn nog niet uitgereikt en ik heb gehoord, dat het nog wel drie maanden het nieuwe jaar zal duren voordat we hooren wat we over 1922 te betalen heb ben. Wie weet, welke inrichtingen er dan weer op het vendutielijstje stacn, dat aan het hoofd dezes prijkt. En de aangeslagenen, verdreven uit zaak cn huis, zullen op het aanslagbiljet kunnen lezen, wat hun inkomen was. Ze zullen er om knarsetanden. Inderdaad Zandvoort bloedt. JUTTER. HAARLEMMERMEER Gemeenteraad. De Raad van deze gemeente vergaderde onder voorzitterschap van den burge meester. Tegenwoordig alle leden. Een Koninklijk besluit, waarbij met vernietiging van een besluit van Ge deputeerde Staten werd bekrachtigd een besluit van den Raad, om voor 'den bouw van een bijzondere school te Schinkelveer alhier de gevraagde medewerking niet te verleenen, als mede een beschikking van Ged. Sta ten in zake den aanslag in den hoof- delijken omslag van A. L- Breure Jzn., worden voor kennisgeving aan genomen. In handen van B. en W. werden gesteld: een adres van bewoners van den Nieuwemeerdijk in zake de elec- triche straatverlichting; een adres van de bewoners van 't Noord-Ooste lijk deel der gemeente om maatrege len te treffen voor liet ophalen van haardasch en vuilnis en een verzoek van J. Temme te Zwanenburg; om in aanmerking mogen te komen voor de levering van drukwerk. /Op een verzoek van eenige huur ders van perceelen gemeentegrond te Hoofddorp 0111 den huurprijs van de gronden te verlagen, werd afwijzend .beschikt. Goedgekeurd werd een verzoek van het gemeentebestuur van Lisse om adhaesie te betuigen aan een aan de Tweede Harriet gericht adres van den Raad. dier gemeente, in zake afschaf fing van den zomertijd. Eervol ontslag werd verleend aan den heer J. G. van Zanten als hoofd van school no. 5 te Niewvennep en aan den heer J. Beunder als onder wijzer aan school no. 1. Tot het geven van vervolgonder wijs aan de openbare lagere school in. 9 te Zwanenburg werden aang» vezen de heeren II. Roest en J. A. I. de Vlieger en mej. W. J. 1 he ijs- Vastgesteld werd een nieuw regie ment voor de commissie tot wering ■an schoolverzuim. Tot leden van de ze commissie werden benoemd de heeren H. Pos, A. van der Hor, H. J. Post, Jac. Grickspoo", A. A. van Wijk, G. Beetsma, J. W-. Bras, L. Ba rend reelit en G. Knlbbe. Op een adres van den heer S. Stolp te Zwanenburg, houdende verzoek om een geldelijke bijdrage uit de gemeen tekas in de kosten van het onderwijs an twee zijner kinderen, die te Haarlem schoolgaan, werd afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een adres van het bestuur van de vereeniging tot het stichten en in standhouden var een schooi met den bijbel te Hoofd dorp, houdende verzoek om gelden uit de gemeentekas beschikbaar tt stellen voor de stichting van eers school voör bijzonder uitgebreid lager onderwijs in aansluiting bij de be staande lagere school aan den Kruis weg te Hoofddorp, werd op voorstel van B. en W. bcsloien het voorloopig gebruik aan te bieden van twee loka len van de aldaar gebouwde Land- bouwwinterschool. In verband met de nieuwe op 1 Juil 1921 in werking getreden pen sioenwet, werden vasi gesteld de pen sioengrondslagen van eenige gemeen te-ambtenaren. Met betrokking tot het verzoek van het gemeentebestuur van Alkemade om een bijdrage te verleenen voor de herstelling en verbetering van de brug over den Haarlemmermeerpol- der bij Nieuwe Wetering, stelden B. cn W. tlians voor gedurende 10 jaren f 250 per jaar toe to staan, onder voorwaarde, dat het gemeentebestuur van Alkemade zich bereid verklaart mee ie werken tot verharding van het landpad in de Huigsloterpolder alhier, waaraan ook landerijen zijn gelegen, die aan genoemde gemeente in eigendom toebehooren. Alzoo be- sloten. Goedgekeurd werden "oen voorstel; tot verkoop van een perceel gfrond ge legen langs do Rustoordstraat te N'ieuwvennep aan A. van Maasdam aldaar; een voorstel tot het verleenen van recht van uitweg aan Th. (f. Bak ker te Hoofddorp op de Manegelaan aldaar en een voorstel tot aankoop van den blooten eigendom van den grond, waarop staat gebouwd de on derwijzerswoning en school num mer 1. Een voorstel tot wijziging van de politieverordening, betreffende het te hoog laden van stroowagens en het rijden met aan elkaar gekoppelde wagens, werd goedgekeurd, alsmede een nadere formu'eering van het be sluit tot vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer voor de plaatse lijke belasting, welk cijfer werd vast gesteld op 2. Ten aanzien van de behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, werden goedgekeurd de ter zake door de be trokken raadscommissie uitgebrachte adviezen. Hierna kwam aan 'de orde een voor ste! van B. en W. In zake de werk loosheid. De voorzitter deelde mede dat er reeds eenige werkloozen zijn, die om werk of ondersteuning komen vragen en dat er van gemeentewege maatregelen genomen diennen te worden om iets voor de werkloozen te doen. Na eenige discussie werd be sloten tot productieve werkverschaf fing, in den geest zooals ook door de commissie voor werkloosheidsverze kering, arbeidsbemiddeling en ter be strijding van de werkloosheid werd besproken, zoodat ter hand zullen worden genomen de afwerking van het wegenplan te Zwanenburg, het uitdiepen van sloten en spitten van gronden te N'ieuwvennep, ophoogen van terreinen te Hoofddorp enz. IJMUIDEN. DE SCHUTSLUIS TE IJMUIDEN. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer aangaande de suppletoire \va- terstaatsbe^rrooting 1922 ls het volgen de onfoend: Voor den bouw van de schutsluis n. te IJmuiden was op 1 November 1922 in ronde som uitgegeven £2.900.000 waaronder begrepen Is oen bedrag van f 1.600.000 voor onteigening en hetgeen daarmede samenhangt- Be treffende do inrichting van het eigen lijke sluisllchaam waarin de beweeg bare waterkeeringen worden aang*- bracht, en de inrichting van de riolen voor de vulling en de lediging van ae schutkolk, is een nader onderzoek gaande, waarvan zal afhangen de de finitieve beslissing omtrent de voor sluislichaam en schutkolk samen te volgen fundeeringswijze. Verwacht mag worden, dat tegen Maart 1923 de resultaten van bedoeld onderzoek be kend en bewerkt zullen zijn, zoodat daarna de hoofdtrekken van het plan voor de sluis kunnen worden vast gesteld. Vermoedelijk zal het definl- tieve plan in 1923 zoover ziin gevor derd, dat nog in den loop van Hat 5aar met den sluisbouw kan worden aangervangen. Inmiddels wordt de zandonruiming tot het vormen van den slulsput voortgezet. De slulswer- ken kunnen voltooid zijn ongeveer 5 jaar na den aanvang van den bouw van het sluisliehaem. Bij het boven staande is rekening gehouden met normale omstandigheden, ook ten aanzien van de financiering van het werk. Van hier en daar. WERKLOOZE KANTOORBE- DIENDEN. De minister van Arbeid heeft aan den Alg. Ned. Bond van Iland ris- en Kantoorbedienden bericht. Jat ten aanzien van cnts'a? van admia-stra- tief Rijkspersoneel er thans voor her- i>'aats.n? samenwerking bestaat tue- sehen den Rijksdienst der Werkloce- he idsverz'c-kering en Aibeiasbemid- deling en het z.g. CentrasJ-Punï voor bemiddeling vcor Rijkspersoneel bij het departement van Financiën. De belangen der handels- en kantoorbe- J.enden uit het vrije bedrijf weiden ■Darbij nic-t uit het oog verloren. De minister deelt verder mede, dat een onderzoek loopende is. betreffen de de buiteitiandsche weikkrachten, waarbij bijzondere aandacht wordt verleend aan het werken van butien- 'andsohe handels- on kantoorbedien den, voornamelijk Duitsohc. Deze aangelegenheid wordt spoedig behan deld in de centrale commissie van bijstand voor de arbeidsbemiddeling. De minister geeft den Bond in ernstige overweging, deze aangele genheid aanhangig te inaken ui de akcommissieG voor de arbeidsöeima- de-ing voor handels- en kantoorbe dienden. verbonden aan de gemeente lijke arbeidsbeurzen te Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage, ten ein de met de directie een weg te zoeken om dc-ze buitenlanders voor .'ooveel mogelijk te vervangen door Neder landers. DE ARBEIDSVOORWAARDEN DER HAVENARBEIDERS. Omtient dc wijziging der arbeids voorwaarden in het havenbedrijf heeft. Zaterdag j.l. weder een bespre king tusschen de werkgevers- en werknemers-oiganisaties plaats ge had. Hoewel de wederzijdsche stanlpim ten nog belangrijk verschillen en de te overwinnen moeilijkheden om tol overeenstemming te geraken nog groot zijn, is men elkander ioch •■«enigszins genaderd, zoodat de kans op een vergelijk aanwezig schiipt- Van werkgeverszijde ;s inmiddels verklaard, dat vóór 15 Januari as. dc onderhandelingen beëindigd die nen te ziin. Voor nieuwe onderhan- •iel'.ngan plaat? hebben, zullen de ar- b-'.iöe!"S-organisatie? nu eerst met haar leden vergadoren over den gang der voorloopige besprekingen. De Nederl. Federatie van Trans portarbeiders heeft aan de besturen van den Cent ral en Bond van Trans Dortarbeidors, den Christelijke.!! Rond van Transportarbeiders en den B.-K. Bond van Transportarbeiders voorge steld een bijeenkomst van de bestu ren te beleggen ter bespreking van hetgeen gedaan moet en kan worden, oin zoo snel mogelijk een krachtige actie die op eenheid steupt, in hel havenbedrijf in het leven te roepen. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BAKKERSBEDRIJF. De Alg. Ned. Bakkeregezeüenbond heeft in een te Amsterdam ^houden ledenvergadering met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin hij zich uitspieekt over de voorstellen der patroonsorganisaties. Do vergadering sprak daarin als haar oordeel uit. dat de voorstellen om het loon der gezellen met 5 a 6 procent en dat der halfwassen met 13 procent te korten, en om den werktijd op Zaterdag tot 12 uur te verlengen en om den arbeidstijd der broodbezorgers tot 55 uur per week uit te bieiden, niet gemotiveerd zijn. Door den sterken teruggang der mesprijzen en de dientengevolge mo ge'tik geworden broodpriisveriaging. blijft den bakkerapatroons naar het oordeel der veigadering, nog een ruime winst verzekerd. De vergadering vereenigde zich met het advies van den Bondsraad om de voorstellen der werkgevers af te wijzen tn protesteerde er tegen, dat de werkgevers hun voorstellen zóó laat hebben ingediend dat bespre king met den vakbond vóór ailoop van den geldigheidsduur van het con tract niet meer kan plaats hebben. KORTING VOOR HET EIGEN PENSIOEN DER AMBTENAREN. Door den heer B. C. van StaneLe te Rotterdam is bij dn Pensioenraad een bezwaarschrift ingediend tegen de wiize waarop de regeering blijken» den algemeenen maatregel van be stuur van 2S Nov. 1922 Stsb. 638 voornemens is. het bepaalde in hot 5e lid van art. 36 der Pensioenwet 1922 betrekkelijk de korting voor het eigen pensioen der ambtenaren uit te voeien. Naar ziin rr.tening moet bij ds "ast- steillng van het bedrag, waarop het verhaal raag worden toegepast, niet alleen, zooale de regeering voorne mens is. in mindering worden ge bracht wat is gestort vóór 1 Januari 1920 doch ook de over het tdvak 1 Januari 1920 tot 1 Juli 1922 betaalde bijdragen. Daar echter het uitlokken «ener uitspraak in hoogste instantie over de a lof niet rechtmatigheid van den ge nomen maatreee' slechts mogelijk ie aan de hand van een beslissing van Hen Pensioenraad, is door hem aan dit co'.lego een zoodanige beslissing gevraagd. Uit d9 Pers DE ONDERWIJZERSBOND IN IN TERNATIONAAL VERBAND? „De Strijd", orgaan van het N. V. Y. schrijft De bladen deelen mede. dat tijdens het vredescongres van het I. V. V. voorbereidende stappen zijn gedaan, om een internationale organisatie van onderwiizeis tot stand te brengen. Ook de Hollaridsche Onderwijzers bond werkt daaraan mee. Dat is dan de derde of vierde orga nisatie in Nederland, die zich inter nationaal op den bodem van het I. V. V. stelt, doch nationaal het begrip van eenheid en solidariteit in het ge zicht slaat, door buiten de nationale centrale te blijven. De vraag koint toch op, of derge lijkc politiek voort kan gaan. Wij meenen, dat het op moet hou- •den. De baart van alle wezenlijke, daadkrachtige organiscatie der arbei dersklasse is de nationale concentra tie van de vakbonden in de nationale vakcentrale. Zij. die te weinig solidariteitin zicht en offervaardigheid hebben orn zich nationaal één te voelen met de arbeidersbeweging, doen beter, ook internationaal buiten de arbeiders beweging te blijven. Wij kunnen hun internationale aansluiting niet reëel en van wezen lijke bcteekenis vinden; het is van hen een hol gebaar, waardoor geen wezenlijke versterking plaats vindt. Het lijkt ons noodzakelijk, dat de verschillende organisaties, als Onder wijzersbond. Morcurius en Bond van Postpereoneel voor de keuze worden gesteldzij moeten zich aansluiten bij de hafionale vakoehtr.de en, zóó zi dit weigeren, buiten de internationale samenwerking worden eehouden of gezet. De soepelheid van nu kan niet be stendigd blijven. Het gevaar ontstaat, dat de samen werking 00 internationaal gebied de aaneensluiting op nationaal terrein belemmert. We hadden deze opmerking reeds lang in de pendezo nieuwe dol;mg, om den onsoHdairen, kortzichtlgen Onderwijzersbond 'm het Internatio naal verband te betrekken, drong ons, ze te plaatsen. In deze ernstigetijden ls alle half slachtigheid uit den booze. Varia Het hoofdbestuur van den Neutra len Bond van booger-ondet wijs-per soneel in Nederland heeft in rijn ver- gader.ng van 23 dezer besloten, aan de a-s. algemeene vergadering het voorstel te doen tot of scheming van de Centralen van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst. De verveners van eenige dorpen in de 7..g. Drentsche Monden hebben besloten, voor 1923/'24 dezelfde mo- nen en tarieven uit te betalen, als gel dende zijn voor het loopende laar. Door de coöperatieve bakkerij „Vooruit" te Dordrecht is besloten aan de werklooze leden-verbruikers hulp te verschaffen in den vorm van reductie op het brood. Te Amersfoort zal van gemeen tewege aan de werkloozen een .oeslag op de brandstoffen worden gegeven. De coöperatie Arbeidersbelang" te Dceabuig stelde voor de Kestdagen voor ieder harer werk!coze leden voor twee gulden brood disponibel. Binnenland REORCANISATIE RAAD VAN TOE ZICHT OP DE SPOORWEC DIENSTEN. In verband met de leorganisaiiï van dea raad van toezicht op dc Spoorweg diensten is met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend aan de heeren L. M. Barnet Lyon c. i., H. v. d. Minne c. i., beiden lid van den raad van toe zicht op de spoorwegdienstenB. H. Gratama c. i., rijks-h>ndingcmeur voor de spoorwegenW. Je Klerk, rijka-inge- nieud voor de spoorwegen j F. J. S'rks, w. i, W. E. Kruij tlx sell w.L» beiden rijksingenieur van het stoomwezen van do spoorwegdiensten, B. Ondcrwaer c. i., A. H. Liebert ;,i., J. G. Kx.nmel c.i., J. B. H. Coenen c. i., J. van Tu- bergen c. i., J. A. Beijerinck c. i., J. do Bruijn c.i., P. E. Wijamalen w. i., H. G. Teuwisse w.L, H. A. iti.venek Jr., w. L, allen rijksinspecteur Jer spoorwegdien sten; dr. J. M. van 't Hoff en Jr. D. Romeijn, beiden geneeskundig rijks inspecteur der spoorwegdiensten. Do rijksinspecteur voor de elecirische in- richtingen der spoorwegdiensten, de heer J. M. G. Scheffet, is met ingang van ticnzclfden datum benoemd tot rijks, inspecteur der spoorwegdiensten, SLACHTOFFER VAN DEN DRANK f Zondagavond is oukelc honderden me ters ran het station Middelburg in de richting van Vlissingeu op de spoorlyn het verminkte Ijjk van een -lö jnrigon gehuw den man, vader van 7 kinderen, uit Vlis- singen gevonden. De man mankte veel misbruik van sterken drank. DE NIEUWE GULDEN. liet ..Vad." schriift We hebben één van de anderhalf millioen nieuwe guldens gezien, die met one het nieuwe jaar zullen i«: rol len. 7/i waren oorspronkelijk voor Indië aangemunt. maar de Javanen willen ze niet hebben, omdat ze haast geen klank hebben. Indetóaad rJin ken 2» Lui het neerwerpen li nacht lg. De beeldenaar geeft de Koningin te zien, *00 als de tijd haar veranderde. Do guldens dragen he: inartal 1923. Als dus een gulden verdacht ai inkt, •erdenke men niet alvorens het jaar tal geraadpleegd te hebben. Is dit 1923. dan behoeft men niet bezorgd te ziin. DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBE LASTING. Op do desbetreuendo vragen van 't raadslid M. Joèls Jr. hebben B. en W. van den Haag geantwoord dat zij van gevoelen zijn, dat er wettelijk be zwaren zijn tegen een in de verorde ning op de zakelijke bedrijfsbelasting op te nemen bepaling, dat onder arbei ders worden verstaan zij, die op i Januari van het begrootingsjaar dea vollen leeftijd van 17 jaar he'uben be reikt. B. en Wwijzen cr op, dat nu de gemeenteraad in zijn vergade ring van 5 Dec. j.l. omtrent de zaka- lijko bedrijfsbelasting ccn beslissing heeft genomen en de verordening op do heffing dier belasting cp hun voorstel heeft gewijzigd het, naar hunne mecning, geen aanbeveling ver dient, ook afgescheiden van wettelij ke bezwaren, opnieuw een wijzigings voorstel bij den Raad aanhangig te maken. feuilleton Naar het Engelsch van GEORGE SURREY. (Geautoriseerde vertaling}. 15) Verschrikt door het ontzettende la waai getergd door de prikkende ha gelkorrels, verdwaald in den neer kletterenden hagel, wisten de paar den niet meer wat te doen en ont vluchtten het water, dat zij niet zien konnen. Maar met sporen en zweep slagen werden de dieren voorwaarts gedreven. 1-Ieweitt lag voorover op zijn paard, zoodat zijn hoofd de manen raakte. Of zijn metgezel nog in de buurt was, daarvan had hij niet het flauwste be grip. liet ontzettende lawaai maakte hem niet alleen doof, maar bracht hem ook in de war. Ergens aan zijn linkerhand liet kor poraal Glyn een langgerekte schreeuw hooren, maar Heweitt hoorde niet meer dan fluisteren. Heweitt lichtte het hoofd op en voelde meer dan luj za« een gedaante voorbij rennen. Ilij dacht niet na, daartoe ontbrak hem de tijd, maar hij handelde geheel in stinctief. Hij boog zich uit den zadel en greep met zijn linkerhand naar iets dat hem alweer bijna voorbij was. Hij had geen idee wat hij te pakken had, maar het was tets ste vigs. Het schoot ineens door zijn hoofd, dat de korporaal waarschijn lijk zijn paard verloren had en nu door den stroom werd meegesleurd. Wat hij dan ook beel had, het be woog zich nog steeds en hoewel hij maar in den blinde graaide, hield hij stevig vast, hoewel zijn vingers door de ontzettende inspanning bijna uit het lid werden getrokken. Later, toen alles weer normaal gewordfii was, merkte hii van drie vingers de nagels kwijt te zijn, maar op het oogenblik zelf voelde hij geen pijn. Verblind, met dat enorme gewicht aan zijn arm, niet wetende wat hij eigenlijk deed, leunde Heweitt voor over in den zadel en zette zijn panrd aan. Maar het dier wist wat van hem verwacht werd. Geen Engelscdimnn had als Heweitt op zijn plaats kun nen blijven maar de cowbov rijdt meer op gevoel en laat de rest nan zijn paard over. Hoe wist hii zelf niet, maar hij slaagde er in zijn voeten in dc stijgbeugels te houden. Enkele seconden later was de bui overgedreven en Heweitt zotte ziin hijgend paard voor de laatste maal aan om den anderen oever van de nu in een woesten stroom veranderde rivier, te bereiken. Aan zijn eeneu arm lung de doorweekte gedaante van Glyn. Het was een wonder, dat de Ikorporaal nog leefde. Hjeweitt spreidde een doornatte deken over de ongeveer tien centimeter dikke ijslaag en legde hem daarop, de storm was nu haast niet meer te hooren. Vlug lichtte Heweitt het hoofd van den drie kwart dooden korporaal op en goot hem enkele droppels wliiskey in den mond. „Nu, hoe voel je je?" vroeg hij. „Ik weet, dat ik leef, dat is dan ook alles", hijgde Glyn. „Zoo gauw je kunt", ging Heweitt opgewekt door, „sta je op en loopt flink op en neer. Zooals je nu bent is het veel te gevaarlijk om te blijven liggen.I Voel je ergens pijn? Ik kan niets vinden, dat gebroken is". Glyn schudde het hoofd. „Ik geloof dal ik wel gauw zal opknappen." Do whiskey had de koude verdre ven cn toen hij wat heen en weer geloopen had, verklaarde Glyn weer heelemaal in orde to zijn, hoewel hij nu juist niet in een erg aangenomen toestand verkeerde. „Nu je weer op de been bent, ga ik cr ni3ar van door", zeide Heweitt. Do korporaal schrok. „Er vandoor herhaalde hij vaag. „Natuurliüs", Heweitt glimlachte. „Het is voor mij niet noodig om hier te blijven, wel? Je gaat natuurlijk ook gauw weg, maar mijn weg is niet de jouwe. Toen begreep Glyn alles en een te leurgestelde uitdrukking kwam op zijn gezicht- Ilij was hulpeloos. Zijn paard was we? en hij wist niet, waar het dier gebleven was, zijn revolver was onbruikbaar. Verder voelde hij zich zoo zwak als een klein kind. Maar de korporaal kon tegen zijn verlies. Hij glimlachte, at was het zmirzoet en keek Heweitt aan. „lk vermoed dat ik me aan jouw wij zal moeten onderwerpen", gaf hij toe. ,,Ik kan het je niet beletten. Wol, Heweitt, de beurt is aan jou". Heweitt lachte. „Geef me de hand, kerel", zeide hij, „tenminste", zoo voegde hij er aan toe, wanneer je je er niet voor sobaamt een vogelvrij verklaarde de hand te schudden. Glyn keek ernstig, maar toch: „Ik zal de hand schudden, en van harte", zeide hij, „van den man, die nu voor den tweeden keer, mijn loven heeft gered". „Don zijn we beiden tevreden". Do korporaal zag Heweitt's strijd om de ri\ur weer over te steken. Hij beantwoordde den groet, die de ander hem van den anderen oover toe wenkte en zag de gedaante hoe lan ger hoe kleiner worden. Toen keek hij in do andere richting. „Wat een bof!" riep hij uit. Maar of dit betrekking had op He weitt, op zijn eigen redding of op den afstand van vijftien mijlen die lij nog tot aan den dichtstnabijzJjndcn post had af te leggen, daarover liet hij zich niet uit. HOOFDSTUK XIL Een Bondgenoot. Het i& kenmerkend voor de aange boren ondankbaarheid van de men- schelijko natuur, dat Heweitt, nog geen uur nadat hij korporaal Glyn en hiermede tenminste voorloopig dc kans op gevangenschap achter zich had gelaten, den ongelukkigen toe stand, waarin hij zich bevond, ver wen schte. Ziju kloeren waren niet meer dan doorweekte vodden en hij rilde voort durend, hij kon met zijn voeten de stijgbeugels niet voelen en zijn tanden klapperden, dat hadden de hagelbui en het ijskoude water van de rivier hem geleverd. Aan den anderen kant stond v.el het feit. dat hij voorloopig ontkomen was aan het gevangenisle ven. Hij vergat dit niet, maar elk oogenblik werd hij er aan herinneid. dat lrij warmte en voedsel noodig had. Het eerste was nog maar een kwestie van tijd, maar iij wist niet hoe aan het tweede te komen. Zijn paard begon teekenen van \er- moeidheid te geven en ging met lang- zamen stap door den nu doorweekten grond, zoudat Heweitt's voeten voort durend besproeid werden met ijswa- ter. Zijn doel was naar de nu verlaten boerderij aan het Clearwater te gaan en daar een paar dagen to blijven. Hij begreep heel goed dat Glyn zoo spoedig mogelijk zou trachten hein te volgen. Tot overmaat van ramp was de zon, die eerst pogingen had gedaan door te komen, weer geheel verduisterd en het begon flink te re genen. Het paard kwam langzaam en slechts met groote mi>o;te vooruit en Heweitt moest zijn plannen om de boerderij te bereiken, opgeven. Hij verliet het pad en zocht een schuil plaats in het dichte kreupelhout. Hij was doodelijk vermoeid. Aan een vnux was niet te denken. I-I»j ver zorgde zijn paard en rolde zich in ccn natte deken onder een druipenden boom. Zijn slaap was heel onrustig. Uit roepen. half-afgemaakte zinnen ont snapten zijn lippen, hii gooide zich heen en weer met eebalde vuisten. Dan weer doorworstelde hij de ri-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7