HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur In het Roergebied. Buitenlandsch Overzicht VRIJDAG 12 JANUARI 1923 TWEEDE BLAD (Nieuwe reeks-) No. 122 In afwachting. Essen, 0 Jan. 1923. Toen ik vanmorgen in den trein zat, op weg naar iiet Roergebied, dacht ik niet anders dan dat ik te Essen de Franschen al zou zien. In Elten trot ik een Engelschman, oio ook op weg was naar Essen en wij beloofden elkanuer plechtig „hou et» trouw", voor het goval dat <k> stad bezet mocht blijken te zijn. Want dat het dan niet zoo eenvoudig zou we zen, onderdak te vinden, dat stond ons beiden klaar voor oogen. Niemann zelfs niet het treinpersoneel kon ons inlichting geve-n, of de Franschen reeds waren opgerukt of niet. Er was een merkbare spanning bij allen, voor al bij onze Duitsche medepassagiers, die m het Roergebied gekomen, r-u en dan hun hoofd uit de raampjes staken om te zien, of zij ook ergens Franeohe uniformen konden ontdek ken. Maar toen wij in Mülheim kwa men en daar hei station onbezet von den, begrepen wij, dat de Franschen nog niet waren opgerukt en dus alles veilig was. Dat was een meevaller! Een jour- ha-ikt loopt nu eenmaal liever niet achter de gebeurtenissen aan. En dan, hoe zou ik hier ooit logies heb ben gekregen, wanneer alle hotels cr. Woningen door de Franschen „belegd" .waren geweest. Als lk nu over eenige dagen bij de komst der Franschen van mijn hotelkamer zal worden ver jaagd want on deze mogelijkheid wera ik onmiddellijk door den „por tier" voorbereid dan zal ik toch niet voor niets nhar Essen zijn ge reisd. „Wanneer zullen de Franschen ko men, vannacht, morgen of pas de vol gende week na den kritieken vijftien den Januari?" Het is de vraag, die allen hier bezig houdt. Dat zii komen, daaraan twijfelt hier eigenlijk nie mand meer, of het moest de chauf feur zijn, die mij vanmiddag zei: ,Die Franzosen? Die bleiben rullig, wo sie eind!" Het is alleen nog maar de vraag: wanneer? Even was er vanmid dag een kleine hoop, dat het onweer nog voorbij zou drijven en ging er zelfs een gerucht door do stad, dat de Franschen orders hadden ontvangen weer terug te trekken. Men griint zich goo graag nog aan een stroohalm vast en het telegram uit Londen in de Kölnischc Zeitung, dat Poincaré op voorstel van Italië zijn plan tot den opmarsch zou hebben uitgesteld tot na den vijftienden deed enkelen blijkbaar nog verder phantaseeren. Ook hoorde ik reeds op het telegraaf kantoor vertollen, dat Amerika lus- schenbeide was gekomen en de bezet ting daarom niet door zou gaan. Maar de avond-editie van do Rheinisch- Westfalische Zeitung dat is de Es- sener krant bracht aan dezo opti misten een groote teleurstelling. Met geen woord staat er iets te lezen van een verandering in de Fransche plan nen en algemeen verwacht men dan ook, dat wij hier nog deze week de Fransche troepen, die de ingenieurs moeten „beveiligen", zullen zien bin nenrukken „Pomcaré kan niet meer terug! Die is al veel te ver gegaan! Als hij nu niet doorzette, zou hij bij de Kamer onmogelijk zun! Het zou hem zijn mi nisterschap kosten!" zei mij een En- gelsch journalist en ik geloof, dat dit ook de meening is van de bevolking. Toch is het opmerkelijk, dat men van een nerveuse stemming of groote spanning hier weinig of niets merkt. Wanneer men als vreemdeling doo: de 6traten van Es<en wandelt, is het aan niets te zien, dat deze stad thans het middelpunt is van de belangstel ling van heel de wereld. Voor de Krantenhureaux staan veel minder menschcn dan voor onze tijdingzaal, wanneer de uitslagen van R. C. H. en Haarlem bekend worden gemaakt. Van zenuwachtige gejaagdheid i» de stad zelfs geen spoorl Alleen valt J.et op, dat de kranten bij hun verschij ning zeer vlug weggaan en dat df menscnen met groote belangstelling do verschillende nieuwsbladen lezen. Voor de reclamezuilen zie je nu en dan enkele mannen en vrouwen en vooral jongens met gekleurde schóól- petten op, die aandachtig de op geel papier gedrukte proclamaties lezen, welke president Ebert en de rijks kanselier, Dr. Cuno gisteren tot hun „medeburgers" in hei bedreigde ge bied hebben gericht. Maar dat is dan ook aller. Natuurlijk is het voor een vreemds ling moeilijk na tc gaan, wat er in het binnenste der menschen omgaat, maar ik zou mij toch zeer moeten ver wonderen, als het binnenrukken der Franschen met incidenten gepaard zou gaan. Vanmiddag zal ik in een restaurant aan een tafeltje met een ouden heer, die heel zijn leven in Es sen had gewoond, op mijn vraag, oi hij nog verzet of demonstraties van het publiek verwachtte, schudde hij zeer beslist het hoofd en zei: ,,Gi denken aan, mijnheer! Wat kunnen wij in Essen uitrichten tegen 20000 a 3COOO gewapende Franschen. Ons volk is niet gek! Een andere vraag is, wat de arbeiders in de mijnen en op de fabrieken zullen doen! Ik hoon, dat zij als écn man het werk zullen neer leggen, zooals hier staat geschreven!" en hij liet mij-het telegram zien in de Kölnisohe Zeitung van een specialen •correspondent van de Times, waarin stond, dat het hoofd van een dei- grootste fabrieken aks zijn meening liad uitgesproken, dat de arbeiders in het Roergebied als één man m staking zouden gaan, zoodra de Fran schen hel mochteK wagen hun op marsch te beginnen. „Neen, aan daadwerkelijk verzet tegen de Fransche soldaten, daaraan geloofd hier geen mensch!" zei de oude heer mij, nog eens. De Duitsche bladen zijn over het al gemeen ook zeer voorzichtig ln hun uitingen en sporen evenals de re geering tot kalmte en bezonnenheid aan. Alleen do Deutsche Zeitung maakt hierop een uitzondering. Dit ultra-nationalistische blad hitst inzijn nummer van vanmorgen rechtstreeks lot open'iik venveer en dus tot oorlog aan. Ik laat hier voor de merkwaardigheid eenige zinnen uit het artikel volgen, waaruit men zal zien, dat d»ze hoeren niets door den oorlog en den vrede hebben ge leerd. ..Men schijnt de Fransche generaals en soldaten, die hot in den vierjari gen strijd niet gekikt was, hun tegen standers te overwinnen, nu de vele- genheid te willen gewen hun moed en hun dapperheid te tocmen. Maar mis schien vergist men zich in dat op zicht toch. Indien het er werkelijk ten slotte toe mocht komen, dat wij ons niet alleen geestelijk maar ook met de daad gingen verzotten, dan is het onze meening. en ook die van ve len in het buitenland dat het Duitsche volk, als tenminste niet weer Engelschen, Amerikanen en Ita lianen de Franschen te hulp snelden, ook zonder moderne wapenen, des noods met zeisen en dorschvlege'.s de glorieriiko aimee van de ar an de na tion uit Eisen en zelfs verder, uit het heele Rijnland zou kunnen werpen. Cviemand dunt in het buitenland te gen de Franschen opkomen allen hopen, dat de Duitschers het zullen doen. Daarom is het des te meer te betreu ren. dat de houding van de Rijksre- geerinig nu weer den sohijn wekt, als had men in de Wilkelmstrasse al weer angst voor zijn eigen moed ge kregen Niet rust is nu de eerste burgerplicht, maar: „O p t o t de (Ja a d moet liet parool luiden. Een roover- bende overvalt ons. een sadistische en oveispannen UiiUkhonbend© grijpt naar ons brood I Wij weten, dat ver reweg hei grootste deel van de bevob kin? niet slechts tot tegenstand, maar ook tot verveer besloten heeft. Wij hopen, dat in deze dagen het heele volk van deze geest vervuld zal zijn. No? ziin cr Duitsche mannen, die elk oogonblik bereid rijn alles voor de eer van het Vaderland te offeaen!" Tot zoover de Deutsche Zeitung. Zii wordt gelukkig te Berlijn en niet te Essen gedrukt. De Essener Journalisten ziin gelukki? verstandi ger. En bovendien, zij weten, dat misschien moreon Fransche soldalen on hun bureaux kunnen staan. Zij alten alles na, wat het volk onnoodig zou prikkelen en tot opstand zou kun nen wekken. De toestand is werke lijk al ellendig genoeg! Vooiloopig lijkt liet ons verstandiger om niet met zeisen en dorschvlewcJs tegen een le ger met vliegmachines, tanks, kanon nen. mitrailleurs en geweren op to rukken, zelfs al meent men het recht aan zijn zijde, tc hebben. Granaten en kogels vragen nu eenmaal niet, aan weiken kant het recht is. Een taal, als die van de Deutsche Zeitung is niet veel minder dan misdadig. J. B. SCHUIL. DE STAM-DPUNTEN VAM DE FRANSCHE EN VAN DE DUITSCHE RECEERINC OVER DE MAATRECELEN IN HET RUHRCEBIED. DE RECHTSCRONDEN VAN F RAN KRIJK'S ACTIE. DUITSCHLAND DENKT ER NIET AAN ZICH CEWAPEND TE VERZETTEN. TOT HEDEN HIELD DE BEVOLKING ZICH RUSTIC. Het conflict wordt steeds scherper! De gezanten van Duitschland zijn reeds uit Parijs en Brussel vertrokken. Donderdag is do opmarsch der Franschen begonnen. 's Morgens werd uit Essen geseind Op het bericht, dat de Fransche troe pen inderdaad opmarcheerden, begaf ik mij om half negen met een auto in de richting van Kcttwig. Oadorwcg, bij de voorstad EssenBiedeney. stuitte ik op de eerste Franschen. B'j een krom ming van den weg wachtte een Fran sche pantserauto en spoedig daarna kwam een eava'erie-patrouille met 13 pantserauto's, nog een peloton cavale- en een militaire auto met vier Fran sche ofirieren. De manschappen wa ren, naar zij mij mededeelden, '5 nachts om 4 uur uit Dusseldorf vertrokken. Zoadra zij de eerste straten van de voorstad bereikten, werden de sabels getrokken en ging het langzaam voor waarts. Blijkbaar had de cavalerie op dracht Esesa te omsingelen, war.: om half tien bogen de troepen plotseling af, zonder verder de stad in le trekken. De bevolking van de voorstad hield zich volkomen rustig. Men verwacht hier, dat wfellicht ia den loop van den dag infanterie in treinen zal aankomen. Daar vliegertroepen geheel ontbreken en blijkbaar voorloopig geen troepen zich naar de binnenstad willen begeven, schijnt het de bedoeling van de Fran schen te zijn, de bezetting vooralsnog een zoo weinig mogelijk militair karak ter tc geven. 's Middags Tusschcn 9 en 11 uur is de stemming in de stad Essen, op het bericht dat de Fransche troepen in aantocht waren, zeer opgewonden geworden. Ik heb mij er zooeven van kunnen overtuigen, dat achter de eerste afdeeling thans een geheel regiment Fransche cavalerie met sanitaire colonnes en verschillen de pantserauto's in aantocht is. Bij de troepen bevinden zich thans ook hoogerc Fransche officieren. Intusschcn weet men nog niet, of het de bedoeling is, met deze betrekkelijk kleine troepenaf- deelingen reeds de binnens.ad binnen te nikken. In de hoofdstraten en spe ciaal bij het station hebben duizenden nieuwsgierigen zich verzameld, zoodat het uitgegeven parool, dat do straten leeg zouden zijn, wel niet opgevolgd zal worden. Do stemming onder de bevolking, vaarondcr zich vele communistische jongelieden hebben gemengd, is uiterst gevaarlijk. Fotografen, die zich aan het station hadden opgesteld, werden door de bevolking verjaagd en zelfs de bui- tenlandsche journalisten moesten vluch. ten. daar da Essenaars in hen vijande lijke buitenlanders rermoeddea en ze dreigend omringden. 1 hotel Kaiserhof is reeds een afdee ling Fransche en Belgische jourealis- onder leiding van een Belgisch offi cier aangekomen. Zooals de toestand op het oogenblik is, is het niet onwaarschijnlijk, dat bij een cventueelen intocht der troepen toch nog botsingen met de bevolking tc vreczen zijn. Volgens een ander bericht zijn Woensdagnacht 40 a 60.000 man Fran sche troepen in oorlogsunifoim aange komen, hoofdzakelijk cavalerie, die over Kettwig naar Bred ene;.', een voorstad van Essen, getrokken. Officieel werd ons uit Parijs geseind: De Fransche troepen zijn Donderdag ochtend vertrokken in de richting van Essen, zij zouden Brückhausen, Gelsen- kirchcn. Essen, Heercen cn Ratingen bezetten. De troepen bestaan uit twee divisies infanterie cn één divisie cavalerie, on der commando van generaal Heury en onder leiding van generaal Degouite. Een Belgisch detachement begeleidt de Fransche troepen. De Fransche troepen uit de grens- garnizocnen zullen ia d«v Rijnprovincie de corpsen vervangen, die thans hel Roergebied bezetten. Onze Reizende Redacteur seinde Don derdagavond lk was Donderdagmiddag in Bochum. Bochum is aog niet bezet. In Essen be vindt zich veel cavalerie en siechts wei nig infanterie. Hier heerscht een belege ringstoestand, alles is rustig. Miilheim i- door de Belgen bezet. Degouite, de generaal der Franschen, heeft in Essen verschillende proclama ties uitgevaardigd over de handhaving van de orde, het dragen van wapens, gebruik van telegraaf en telefoon enz. Wat men te Berlijn denkt. Alle Berlijnsche bladen zijn „in grosser Aufniachungverschenen. Vetgedrukte headlines over de gehee ld breedte van de eerste pagina, ko lommen-lange vetgedrukte verslagen over de op het oogenblik. reeds voor sen en over de maatregelen der Duit- sen en over de maati :-gnc-n dr Duit sche regeering; hoo'dat titelen met vlammende opschriften zijn de uitcr- liike kentoekenen van de, groote na tionale opwinding, die het gt'heele volk heeft aangegrepen zoo seint de correspondent van 't Alg. Han delsblad. Hot was Woensdagavond om 12 uur in de Berlijnsche straten die andere op dat uur verlaten en uitgestorven zijn. nog even druk a's in den namid dag. Alles wachtte voor de couran- tenbureaux op de laatste berichten uit de Wllhelrnstrasse, Essen en Pa rijs, en overal sprak men op gedemp- ten toon van niets anders uan van den nieuwen smaad, waaraan Duitschlund zich moet endetwerpen. In brecde kringen der bevolking, en met name onder de arbeiders, is men er rotsvast van overtuigd, dat de ge- heele ontwikkeling van zaken gaat in de richting van een spoedisen nieu wen oorlog, en van deze stemmen ma- keu de Duitsche fascisten, die zich hier, zooals men weet, nationaal-so- r.ialisten noemen gebruik om krachtige projtaganda te maken voor de gedachte van een gewelddadigea opstand tegen de onderdrukkers. Een propaganda, die, zooals wij uit ge spt ekken met tal van lieden uit het volk konden opmaken, reeds veel in druk begint te maken. Met name de terugtrekking van de Auierikaansche troepen van den Rijn werd door da rcchts-radicalen uitgebuit, en van olie hoeken van straten en pleinen werd betoogd dat men nu nog slechts rustig behoefde af te wachten tot de Engelschen het voorbeeld van Ame rika zouden volgen. Dan zouden Fran schen er Duitschere aan den Rijn al leen tegenover elkaar staan, en dan: wee Frankrijk I Natuurlijk beschouwt men in be zonnen politieke kringen den toe stand uit een geheel ander oogpunt* Het beiiocft in het geheel niet nog eens extra gezegd te worden, dat te officieeier plaatse en in parlementai re kringen geen mensch denkt aan oen gewapenden tegenstand. Ieder verantwoordelijk politicus is overtuigd van net nuttelooze van een militair optrede:.. Waar zou Duitschland ove rigens de wapens vandaan h 'en om het uitnemend met cavalerie, tanks, vliegtuigen en élk ander modern oor logstuig uitgeruste Frankrijk terug te dringenEn al riepen op straat velen ook geostdritfig uit; .*Mêt den knup pel in de hand zulJett wij den Duit- schelt bcdem bevrijdendat was maar onverantwoordelijk geschreeuw. Maar men kan en moet begrijpen, dat uit het geploegde volk dergelijke kre ten opgaan; dat ieder voor zijn land voelend Uuitscher in verzet komt te gen en verontwaardigd is over het provoceerend, optreden van Frankrijk, is duidelijk. Deze verontwaardiging komt ook in de bladen tot uiting. Het heftigst natuurlijk in de rochtsche pers, maar ook de democratische bladen en dq socialistische „Vorwarts" vinden uït- diukkingen van verontwaardiging* De door den rijkskanselier in de com missie voor buiteniandsche aangele genheden gehouden tede wordt door de göheele pers zeer gunstig beoor deeld cn de eersto tegen-maatregelen der Duitsche regeermg, o.a. de terug roeping van diplomatieke vertegen- .woordigers te Parijs en te Brussel, 'worden unaniem goedgekeurd. Het natianale eenheidefront, dat zich van de Duitsch-nationalen tot de sociaal democraten uitstrekt en dat dadelijk na het bekend worden van de Fran sche plannen zonder voorafgaande btsprvkingen gevormd is, is na het jbegin der verwezenlijking dezer plan nen vaster dan ooit aaneengesmeed. Slechts de communisten maken een uitzondering en spelen het zelfs klaar, in hun „Roie Fahne" de Duit sche regeering evenveel schuld en ver- 1 LAAT ONS LACHEN. Ja zeker, laat ons lachen, juist om- 'dat de tijden zoo slecht zijn. Het is het beste geneesmiddel. De brommerige mensch, de pessimist, zal de wereld niet redden, wij moeten het van den optimist hebben, van den man die lacht, niettegenstaande alles. Maar als wij het dan toch doen, laat het dan welbewust gebeuren, want zoo juist heeft weer een van die psy chologen, die er een genoegen in schijnen te vinden,e ons onaangena me dingen te zeggen, verklaard, dat iemand door zijn manier van lachen zijn karakter openbaart. Een Ita- liaansch professor heeft na langdu rig beraad deze mededeeling aan cle .wereld gegeven en er bijgevoegd dat de manier van lachen hot mensckelijk karakter beter aanduidt nog dan het handschrift. lk wil niets kwaads zeggen van de laatste soort van karakterstudie maar ik wil de superioriteit van den lach graag gelooven, sinds een „profes sor" op handschriftgebied mij eens verteld heeft, dat een zeker schrift duidde op lichtzinnigheid, weifelach tigheid, zelfingenomenheid en derge lijke minder prettige eigenschappen van den schrijver. Het feit, dat hij mij later, toen ilk Item verried, dat hij mijn eigen schrift voor zich had gehad, aanbood, zijn oordeel te her zien, heeft mij niet in ontzag voor dezen vorm van helderziendheid ge sterkt. Maar ook niettegenstaande dat, laat one lachen en naar den. Itallaanschen ptofessor luisteren. De beste lachsoort, als ik het noemen mag, is volgens den geleer de: „Ha! Ha! Ha! Deze lachtoon is een bewijs van eerlijkheid en open hartigheid. Hè Hè Hè lacht een som ber en aan stemmingen onderhevig mensch. Do besiuiteloozo mc-nsch lacht Hi I Hi1 Hi!" Dan liever Ho! IIo! Hol zooals de sterk© en Joviale mensch lacht- Maar de slechtste soort is Hu! IIu' Hu! van den man, die niet te vertrouwen is. Er is nog meer over den lach te zeggen. Een medicus heeft verzekerd dat de geestvermogens van den mensch die veel lacht, superieur zijn aan die van den somberen mensch; de reden hiervan is dat het lachen de werking der hersenen tijdelijk doet ophouden, daar het onmogelijk is te lachen en denken tegelijk. Een goede schalerbut neemt alle ge dachten in beslag. Hoe luider en vol ler de lach, hoe grooter de tijdelijke rust voor de hersenen. Men beweert* ook dat lachen de llchaamsdikte bevordert. Behalve de pessimisten in het al gemeen, zijn er menschen, die ln het geheel niet lachen kunnen, evenals er menschen bestaan, die hur. droefe nis niet in tranen kunnen uiten. Tot slot een tweetal ware gebeur tenissen. Een Grieksch (modem) por tretschilder had de beeltenis van een ftome (oud) geschilderd. Toen hij de Heur haar! (Daily Sketch. London.)) Wii zijn Indianen, tante, .wij riin od jacht. Waar jaag jullie op? Wij hebben er al zes veroverd* Zoo, zoo. En waar dan wel? -Op uw kaptafel, tante* laatste penseelstreek had neergezet en achteruit stapte om zijn werk te beschouwen, werd hij, ziende hoe hij de oude dame had afgebeeld, door een schaterbui bevangen, die niet mindor dan 24 uur iang duurde. Na dit tijdsverloop zakte hij in elkaar en 6tierf van volkomen uitputting. In het jaar 1908 ging een meisje in New Jersey (Vereenigde Staten) naar den tandarts om zich een kies te la ten p lom boeren. „Wat zou hot genoe- gclijk zijn", merkte zij op, wanneer wij zonder tanden geboren werden". „Maar dat worden wij toch?" ant woordde de tandarts. Op het hooreii van dit antwoord barstte hot meisje in lachen uit en hield eerst 8 uur later door uitput ting op. Zij kon later geen verkla ring van het zonderlinge verschijnsel geven. De medische wereld interes seerde zich toentertijd machtig voor dit. vreemd gevaL De Indianen uit Noord-Amerika lachen zelden of nooit, alle begrip van humor is hun vreemd, de Veddah's, 'n stam op Ceylon weet blijkbaar in 't geheel niet wat lachen is, terwijl van cie beschaafdere volkeren de Brazi lianen berucht zijn wegens hun ern stig© onbewogenheid. EEN KONINKLIJK SOLDAAT. Wij hebben het op deze plaats meer malen gehad over leden van de voor malige Russische of Oostenrijksdho aristocratie, dia na de dobacle in hun vaderland naar het buitenland uitwe ken en daar nu een zorgzaam bestaan lelden. Dergelijk© spelingen van het lot blijven echter niet tot de „valuta- landen" beperkt. Niemand minder dan prins Aage van Denemarken is onlangs als soldaat ingelijfd bij het Fransche vreemdelingenlegioen. Niet uit zucht naar romantische avonturen, maar gedreven door de bittere en prozaïsche noodzaak, ontstaan door het failissement van een bankinstel ling. Dit faillissement had tengevolge, dat prths Aage zijn loopbaan ais kapi tein in liet Doensche leger niet kon voortzetten. Dezelfde prins deed in 191-i, na zijn huwelijk met een Ar- gentijnsche, afstand van alle rech ten op den Deenschen troon. Hij is, evenals prins Erik, die in Amrika on der het strengste incognito op een boerderij werkt, een zoon van prins Waklemar van Denemarken, broer des konings. SNEL VERY OER. Zoo nu en dan komen ook hij onze vsderla.ndscho posterijen sterke staaltjes van bezorging voor. Kortge leden nog moest do ontvanger van een in 1919 uit Amsterdam verzonden briefkaart daarop bij aankomst 1922 strafport betalen. Maar zoo Spaans oh als het ln Spanje kan toe gaan, Ls het hier toch niet. Op 31 Oc tober j.l. ontTing de Minister van Financiën te Madrid een afrekening, die in Februari 18G6 door den mecmteontvangor to Gerona aan eon van 's ministers voorgangers was af gezonden. Als de autoriteiten derge- lijko grapjes nu maar onder elkaar laten blijven, kunnen wij er vrede mee hebben. Maar het idee alleen, dat zooiets ook zou kunnen gebeuren met een postwissel aan het adres van schijver dezes, ie genoeg voor een nachtmerrie. door Lord Carnaivon en Howard Car ter. Niet alleen is een meedoogenlooze oudheidkundige van plan dc 3000- jarige rust van koning Tut-Ankhamen te verstoren, maar overal wijden de egyptologen zich aan het onderzoek van de familieverhoudingen van de zen koning. En daardoor is het navolgende aan het licht gekomen. Toen koning Tut- Ankhamen gestorven was, wilde zijn weduwe. Dakhamen hertrouwen, want zij was eenst 29 jaar oud. In een Berlijnsch museum bovindt zich de desbetreffende correspondentie. Dakhamen, die een vooruitziende blik had, wilde haar tweede huwelijk dienstbaar maken aan de belangen van het land. Zij droomde van een herlering der oude alliantie met de noordelijke staten. Daarom schreef zij aan den koning der Hetieten: „Mijn echtgenoot is gestorven en ik het geen kinderen: men zegt dat gij volwassen zoons hebt, indien gij mij een hunner ten huwelijk wilt ge ven, zal hij mijn gemaal zijn. Ik zend u verlovingsgeschenkeu". De koning was een weinig achter dochtig en stuurde een secretaris naar Egypte om den toestand daar nader te onderzoeken. Daküiamen schreef daarop een nieu wen brief, waarvan het slot luidde: .zend mij een uwer zoons en hij zal, als mijn gemaal, koning zijn in het land van Egypte". Het huwehjk kwam tot stand en zij leefden gelukkig tot in lengte van ja ren. Maar 6ommig© egyptologen zijn dat de voorzichtige van meemng, TUT-ANKHAMEN. 1 Dakhamen misschien alle nu ontdekte De gnhecle wereld heeft met meer schatten in het graf van haar gemaal dan gewone belangstelling kennis ge-[heeft opgeborgen, om ze tc onttrek- nomen van de berichten omtrent de ken aan de handen van belangrijke ontdekkingen in Egypte I vreemden opvolger. konings EEN GELUKKIGE ONTMOETING. De Fransche toonoelspeler Dieudon- né vierde groote triomfen onder do regeering van Napoleon 111. Als vriend van den Hertog do Morny, kwam hij herhaalde malen met den keizer in aanraking cn werd steeds goed ontvangen. Dieudonné, die titans nog leeft: vertelt gaarne de volgende anecdote: Op een wintermiddag'wandelde hij in het Bois de Boulogne, tien een voorbijganger cp den gladden bevro ren grond uitgleed en viel. Diendon- né liep op den gevallene af en stak hem de hand toe. Op hetzelfde oogen blik herkende hij den keizer, die pijn lijk glimlachende opmerkte: „Zoove- len voorspellen den val van het Kei zerrijk en zij hebben den val van den Keizer niet voorzien". Eenige dagen daarna trad do ac teur te Compiègne op, voor een ge hoor, waaronder zich ook Napoleon bevond. Tusschcn twee bedrijven zond de keizer zijn „redder" een gou den snuifdoos, versierd met briljan ten, ZEER 6UPERIEURE MENSCHEN. In het belangrijk© informatie (lees spionnago, maar dat klinkt zoo on vriendelijk en dat zeg je alleen van oen tegenstander), in het informatie bureau van liet Amerikaanschc leger wordt men maar niet zonder meer toegelaten. Daar is een examen voor noodig. lïe laatste maai dat dit plaats vond, werden niet minder dan 212 vragen gesteld. Intusschcn is het niet zoo erg als het er uitziet, want de examinandus, die 134 vragen juist beantwoordde was niet alleen ge slsagd, maar kreeg een „zeer supe rieur-" etiket. Er is dus een zoodanige speling voor fouten gemaakt, dat een examinandus die twee derde der vragen correct weer te beantwoorden, n.ot het equi valent van ons „summa cum laude" wordt toegelaten. Men schijnt in Amerika te houdefl van lange reeksen van vragen. Zoo herinnert zich schrijver dezes het for mulier dat hij vlak na den oorlog bij een bezoek aan de Vereenigde Staten moest invullen. Het bevatte niet min de»- dan 40 wagen, waai onder de in vitatie om mede te deelen of men al dan niet van plan was te trachten den bestaanden staatsvorm van Ame rika omver in werpen. Teneinde den lezer niet in begrijpelijke spanning to laten, wil ik met nadruk mededeelcn, dat Ik deze vraag ontkennend beunt5 wcorddo. DUITSCHE POSTTARIEVEN. Van 15 Januari af zal een Duitsciter op zijn brieven naar het buitenland honderd Mark aan postzegels moeten plakken. Het verloop van de stijging dezer posttarieven in Duitschland Ls als volgt: Voor cn gedurende den oorlog 20 pfennig, 1919 dertig, 1920 tachtig pfennig, 1 April 1921 een Mark 20 pfennig. In 1922 nam de stijging on rustbarende afmetingen aan. Het but- tenJandsche port riep van vier mark op 1 Januari via 6 mark op 1 Juli, 20 mark op 1 October, 40 Mark op 1 No vember naar 80 Mark op 15 December. Nu zal het tot 100 Mark rerhoogd worden, met de mededeeling van da Duitsche regecring, dat deze verhoo ging bij lange niet in staat zal zijn de kosten te dekken. In Oostenrijk kost een internationa le briefzegel 1000 Kronen,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5