BEURSOVERZICHT Wat da Raad doat in Schoten. INSTANTANÉS naariBinmer ifaiiejas HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 JANUARY 1923 TWEEDE BLAD VEROORZAKEN EEN HERSTEL VOOR RUBBER. EN THEEAANDEELEN. 12—10 Januari 19223. aandeelen .eageerdeu van 62 5/8 tot De bezetting van het Roergebied, *a A - - die de vorige weck in 't geheel geen ougunstigen indruk op de beurs maak te, heeft deze weeK, op de daaiop ge volgde moeilijkheden bij de kolenleve-, ranties wel eenigsxms medegewerkt om do marktstemming aanmerkelijk te doen verflauwen. Mconde men aan vankelijk dat de koleudistributie zon der stoornis zou kunnen voortgaan, spoedig bleek dat vap hoogerkana aan de mijneigenaren verboden werd. de overeenkomst waarbij tegen vooruit betaling kolen geleverd zouden wor den, uit te voeren. Dit bericht dat op een moment kwam dat de markt reeds een flinke rijzing achter den rug had en ook onder normale omstandigheden een reactie had kunnen ondergaan, was zeer geschikt om dc gemoederen te verontrusten daar niemand voor spellen kon welkp de gevolgen hier van kunnen zijn. Meende men eencr- zijds, dat, .-nneer het ver et gehand haafd blijo de moeite en kosten aan het distii'.aeeren der kolen verbon den, niet r.ai opwegen tegen de ge ringe hoeveelheid brandstof waarvoor DuH8cliland in gebreke is gesteld, aau den auuefeu kant heeit men willen aan toonen dat men met dezen maatregel meer speciaal de groottabiikanten en mijnoezitters waartegen» de Diutsche regeering blijkbaar niet krachtig durfde optreden, lieelt wilion treffen. Of op den duur de kosteu van het in eigen beheer nemen der kolenmijnen in evenredigheid zuilen staan tou ue resultaten welke hiermede zullen wor den bereikt zal moeten worden afge wacht. In ieder geval is reeds thans ais ongunstig gevolg hiérvan te con- eren dat de Mark een nieuw laag te. -ord heeft bereikt en ook de Fran- sfranc een gevoelige reactie heeft ondergaan, zoodat de ongunsti ge oorspeliingcn door gezagheb bende personen ovev dc resultaten de- zei beweging gedaan, wel bewaarheid 6' .-.ien te zullen worden. De beurs blijft nu, in afwachting van de verdere ontwikkeling der gebeurte nissen een kalme houding bewaren en ziet met verlaDgea uit naar een nieuwe conferentie, hetzij op aandringen van Amerika of een andere natie te beleg gen, waarin dan Frankrijk weder een ervaring- rijker geworden, wellicht ge makkelijker tot overeenstemming zal kunnen komen. Dat de Fransche regcering niet veel inkomsten uit tie bezetting van het Roergebied verwacht, blijkt wel uit de uitlating van Poincavé in de Kaïner, doch zeer waarschijnlijk heelt Frank rijk zich van deze panden willen ver zekeren, om bij een nieuw plan tot ver leening van een surseauce van betaling aan Duitschlami, de zoozeer ge- wenschte onderpanden welke haar bij vroegere plannen steeds werden onthouden, in bezit te hebben. De Amerikaansche toehoorder in de Com missie van Herstel zal wellicht spoe dig een aannemelijke oplossing der kwestie aan de hand doen, althans reeds te voren is .>ekend gemaakt dat de heer Boyden op Vrijdag zijn per soonlijke opvatt'.;g met betrekking tot de herstelkwestie uiteen z..l zetten. Hoe het zij, de beurs heeft sinds in handel en industri den laatsten tijd een niet onaanzienlijke verbetering valt te bespeuren, voel van hare be langstelling voor de politiek, die vroe ger het geheelc economisch leven be- heerschte, verloren en kon zich deze week weder spoedig herstellen, na de reactie die op dc gebeurtenissen in 't Roergebied had plaats gehad, hoewel de hoogste -koersen die deze week werden bereikt, niet meer konden worden behaald. In de Holl. industrieele afdeeling valt een gevoelige daling in Jurgens- waarden te constateeren, welke in de eerste plaats verband houdt met de nieuwe instorting der Mark, terwijl ook over het bij geruchte vernomen be taalbaar stellen van het dividend op de preferente aandeelen, niets naders meer vernomen wordt. - o3, de prof. A van 69 tot 60 1/2. Aaud. Gouüa-üaarsen iiepeu van lno tot 109 terug. Aaud. du Lroo en lliauns ver beterden van 59 tot 62 1/4, op de fusie van eenige concurrcercude bedrijven- Aaud. .Lettergieterij van Tetterode konden van 12o 1/.-. tot 123 3/4 verbe- teren. Aand. Carps Gareu, die een tiental procenten waren opgezet, ver loren dit avaus weder ge mei, ter wijl aaud. liotterd. Dioogdok van lui 1/4 tot 162 3/4 konueu verbete ren. - De /ra. industrieele afdeeling had, hoewel m geringe mate, mede te lij den onder de ongunstige berichten uit net Roergebied. Hoewel Amerika met zulk een groot belang bij de toestan den in Duitschlanu heeft als de om liggende landen, kunnen toch de ge- oeurtemsscn in dit land de Unie, met het oog op zijn uitvoei van landbouw producten, met onverschillig laten en is het verklaarbaar dat ook de beurs te New-York ccmgszins den invloed der ongeregelde toestanden onder vindt. Comm. Steels1 notceren ten slotte 168 tegen 107 3/8, Studcbaker 119 7/8 tegen j20, Auaconda 97 1/4 tegen 99, Am. Smelting 55 tegen 56 1/2. v'oor Cultuurwaaidcn blijft de stem ming, niettegenstaande dc suikerprijs Ic New-York een geringe verlaging onderging, niet ongunstig, welke hou ding voornamelijk moet worden toe geschreven aan het feit, dat de door gevoerde bezuinigingen eerst in dit jaar hun gunstigen invloed op den kostenden prijs zullen gaan uitoefenen, terwijl berichten over nieuwe zaad- kruisingen met eenigen grond mogen doen verwachten dat het picol-rende- nient belangrijk zal toenemen- Aard. Vorstenlanden noteeren, ns tussehentijds iits te zijn opgeloopsc, ten slotte 151 3/4 tegen 311 j/2, Poerworedjo G8 tegon 68 1/2. In Mijnwaardcn ging zeer wering om. Aand. Singkep tin reageerden van 103 tot 102 5/8. Redjang Lebong io- tceren 102 1/4 tegen 104. Niettegenstaande eenige Petroloum- maatschappijen in de Unie de prijzen vo r ruwe olie met 10 dollarcents ver hoogden en dit op de binnenl.indsche Mij.en in Amerika van gunstigen in- vbji a was, konden Konink'iikc hier van niet mede profiteeren en reag' er- de de koers hier van 394 tot 385 1/4 ex. 10 div. De verwarde berichten uit Roeme nie' over een voorgenomen belangrijk verhooging der uitvoerrechten op pe troleum, cn de verplichte leveringen tegen verliesgevende prijzen voor binnenlandsch verbruik, gevoegd bij de onzekerheid over d>. plannen tot na tionalisatie van de olieterreinen, zijn niet geschikt om de animo voor Roe- meensche petroleumaandcclcn te doen toenemen. Aand. Geconsolideerde die de vorige week konden oploopen op geruchten van een bonus-aandeel op lie Astra Romana, reageerden deze week van 132 tot 125 1/4, Orions van 36 5/8 tot 34 1/2. Voor Rubber waarden trad deze week een g:voelige reactie in, hetgeen een ge volg is van den aandrang tot verkoopen, welke van verschillende zjjden werd uit geoefend op do bngunstige politieke be richten, hetgeen to gereeder kon plaats hebben daar deze aandeelen meerendc-els op veel lager koersen waren gekocht. Op het verhoogde niveau bleek ochter, ook in verband met de agitatie van Amen- kaanscho belanghebbenden oin do restric tie opgeheven te krijgen, de kooplust niet groot, zoodat deze verkoopon tegen ge voelig lagere koersen moesten plaats heb ben. Toen daarop echter weder belang rijk hoogere prjjzen voor rubber te Lon den werden gemeld, nam do belangstel ling weder toe, waardoor ten slotte de meeste aandeelen het koerspeil der vorige weok weder konden bereiken. Aand. Amsterdam Rubber, welke My. een theeonderneming belangrijk boven boek- ilï4iJ waarde verkocht, noteeren 153 3,'4 tegen Ue gewone 149 1/2, Ilossa Rubber 109 togen 119, Ren- deng Lemboe 1031/2 tegen 1711/2, Lam- pong Sum 127 1/2 tegen 129 1/2, Serbad- jadi 290 tegen 297 1/2. Scheopvaartaandeelcn ondergingen in den -Joop der week con gevoelige reactie op het bericht dat te Londen een ner veuze stemming op de *-'aclitenmarkt heerschte welko vergezeld ging met een belangrijke inzakking der vrachten voor graanverschepingen. Later bleek dat deze verwarring was ontstaan door het verbod der Duitsehe regeering 0"> graan naar Duitschland in Fransche o* Belgische schepen te vervoeren. Bedelde schepen werden vóór dit verbod van kracht werd tegen belangrijk lagere vrachtprijzen nan- geboden, hetgeen een algemeene daling der-vrachten tengevolge had. Niettemin was de verbetering in den aanvang der week van dien aard, dat de later iiigctre- den reactie het geheele koersavans niet kon te niet doen. Aand. Ho'.l. Am. ljjzi ver- 1 beterden van 123 1/2 tol 129 en liepen; daarna tot 127 1/4 terug. Kon. Boot no teeren ten slotte 79 1,2 tegen 76 na 56, i Ned. Scheepvaart Unie 103 3,4 tegen I 105 I S BolLi.:. tie. Aand. Besooki, die van 50 tot 57 1/2 waren opgeloopen, reageerden tot 521/2. Deli Mjj. EOteeren 268 tegen 272 3/4, Dell Bat, Mij. 2S6 1/2 tegen 294 3/4, Senembah 341 tegen 353. Voor Theeaandeelon trad tusschentyds een belangrijke rijzing in op de opnieuw gestegen theepryzen, terwijl de daarop ingetreden reactie de koersen slechts ma tig Influenceerde. A!g. N. Tnd. Theo kwa men van 53 tot 73. op, Banjoewangi van 56 tot 97, Rongga van 105 tot 115, VTest Java thee van 70 tot 76. Am. Spoorwegen bleven by zeer geringe omzetten, nagenoeg ongewijzigd. De nieuwe 6 pet. Indische leening groot 5 millioen p, st. tegen 9S pet. te Londen ter inschrijvin j aangeboden, had een groot succes, terw jl ook aan het welslagen van het hier tc lande aangeboden deel de zer lecmng niet getwijfeld behoeft te cn. !T,t r '.n Gj. do \!v! ne salarisjcs van tijdelijke klerken was een beetje klein. Er zal nog eens geïnformeerd wor den of de Slaperdijk gauw verbeterd wordt, men wil beginnen met het her stellen van den Vergierde weg. En daar is ten naaste bij alles mee ?•-- zegd. De begrooting heeft een sluit post van een paar ton, die van !iij!< en provincie verwacht worden. Heel lakoniek heet dat ..omdat anders de begrooting niet sluitend te maken is". Wanneer de begrooting straks wordt opgezonden aan gedeputeerden, moe ten B. en W. er maar bij schrijven: maak het kortmet de annexatie. v. O. Ge!j op prolongatie 4 pet. Burgemeester Ftfhrhop was wegens ziekte zelf niet aanwezig bij dc behan deling van de begrooting dezen Keer, en kon dus ook de waardeerendc woorden van wethouder Wolf niet in ontvangst nemen. Het wil heel wat zeggen in Schoten te regecren en dai te doen op een manier die ieders te vredenheid kan wegdragen. Want hei is in Schoten pompen of verdrinken. Ik ljad in den laatsten tijd het „ge noegen" in den omtrek van Haarlem verschillende raadszittingen bij te wonen. Ik heb, zooals dat heet, over al mijn oor te luisteren gelegd, en soms neeft het mij gespeten dat is mijn oor niet kon laten liggen en zeil elders gaan. Het grootsla verschil bestaat in dat opzie at wel tuiscnen Bloeinendaal en Schoten. Terwijl de eexsie gemeente allee doet om van de annexatie ai te komen, zichzelf soms dwingt om er hcelemaal geen rekening mede te hou den, ademt in Schoten alles de ver zuchting: waren wij toch maar vast Haarlemmers. Dat kwam uit in den nieuwjaarswensch van wethouder Wolf, sterker nog in de discussies over de begrooting voor liet reeds loo- pende jaar. Bij de algemeen© beschouwingen, waarbij de heeren Klein en Loerak ker het grootste deel van den tijd voor zich opeïschten, waren maar twee on derwerpen die de aandacht trokken: het bouwen van een bijzondere (pro testantichei sohool en het niet afbou wen van de openbare school aan de Overtoristrnat, verder de voorziening in den woningnood te Schoten. Het gesprokene over het laatste on derwerp was in hoofdzaak gericht te ven de perstribune. Vooral Haarlem's Dagblad liad heel wat aan te hooren over een artikel over den woningnood Het was wel waar, wat daarin ge schreven is. zei de heer Bies, maar hier waren twee Polen (of moet het met een kleine p?) aan het woord ge weest. De eene Pool Av'ft's "degene die de inlichtingen gegeven had en de rm- dere, al werd dat niet gezegd, zal on- I zo verslaggever wel geweest zijn. Van het aanbod ons inlichtingen te 'geven over wat Schoten al gedaan neeft om in den ergsten woningnood te voorzien, heeft onze redactie ge bruik gemaakt. (Zie elders in dit num mer). De huren van do noodwoningen, die eigen.ijk volgens sommige rauuSletien geen woningen maar bergruimten moeten genoemd worden (maar dan toch bergruimten voor menschen!) zullen worden verhoogd om degenen dio meer kunnen verwonen te nood zaken naar een ander, beter onderdak om te zien. Het is een middel, al is de andere maatregel, nl. het trachten oin goedkoope woningen te krijgen, waar het gemeentebestuur mee doen de is, beter. Samen zullen ze, een maal uitgevoerd, wel bereiken dat de- 1 genen die zich, volgens den heer Wolf, lekker gevoelen in de krotten, daar uit gaan wanneer er een betere wo ning gereed staat. De Burgervader werd geprezen, Die 't roer daar hield met vaste hand. De schoolbouw is een zaakje dat nl eenigen tijd .oopt. Hoort men den wethouder Bies, dan heeft het ge meentebestuur hiervan niet de schuld te dragen, de heeren Algra en Jansen meenden dat het wel een beetje aan den raad ligt. Hoe het zij, het zal nog wel een poosje duren voor de bijzon dere school er komt. En de openbare, of liever de voltooiing er van? Wan neer de gemeente Schoten het Rijk en de Provincie niet noodig had voor de ontredderde financiën zou de school at wel afgebouwd zijn. Ue geldschie ters praten nu ook wat mee en ik denk wel dat de Haarlemsche ge meenteraad ten slotte zal beslissen wat er met het schoolgebouw moet gebeuren. De politieke debatten kunnen ge rust buiten beschouwing worden ge laten. Wat Troelstra en Bomans, mi nister Aalbcrse en Colïjn, het mili tairisme en de zekerstelling van den gulden met de begrooting van Scho len te maken hadden is mij niet recht duidelijk geworden. „De poli tiek" zei de heer Loerakker", ver troebelt zoovvat al'es in Nederland". Ik zou zeggen: ook in den Schoten- schen raad. De heeren van den raad hebben, waarschijnlijk voir den laatsten keer, nog eens hun zin gehad, over het be leid van B. en W. gesproken en al lerlei oude koetjes en koeien uit de slooten gehaald. Eén ding wil ik nog even aanstip pen. Terwijl de lieer Bies meende dat net zaak zou zijn de erfenis voor Haarlem zoo dragelijk mogelijk te maken, vond de heer .v],em het beter dat men mei een goed stel arbeids voorwaarden voor de werklieden naar Haarlem moest overgaan, liefst zóó djit het beter was dan in Haarlem en cfeze gemeente zich naar Schoten kou gedragen. Bescheidenheid siert den mensch, het leek wel of Schoten Haarlem zou gtian annexeeren. Ik ben er volstrekt niet op tegen dat de arbeidsvoorwaar den voor de Schotensche gemeente werklieden goed zijn, integendeel. Maar logisch 's het toch dat de raad van liet nieuwe, vergroote Haarlem beslist over die dingen? Over de begrooting zelf is heel wei nig te zeggen. De raadsleden zelf heb ben zich er ook niet lang mee bezig gehouden. De begroetingen der be drijven vroegen samen ongeveer twee uur, die voor do gemeente ongeveer de helft van dien tijd. Bezuinigen op een leege portemon- naie gaat nu eenmaal niet, al had de raad het gewild, ik geloof dat men blij was dat deze begrooting is sa mengesteld. Een begrooting die waar schijnlijk niet gekomen zou zijn als de oorspronkelijke datum van annexa tie, nl. 1 J anuari 1923, was gehand- i' haafd. Een poging om de salarissen van de wethouders van f 750 per jaar te brengen op f 1500, zal wel den weg j gaan van vroegere soortgelijke pogin- I gen, nl. door gedeputeerden worden DE BALLING. (Nadrri verboden.) Het was in de soos op c-en kleine kvst plaats van Sumatra, dat ik hem y<k*- 't eerste ontmoette. Acht jasw lang a?d hii in de binnenlanden or een rubcerplantage gewerkt en vilt het eerst was hij na al dien th-1 ..naar beneden' gekomen. Toen ik hem op de voorgalerij van onze sociëteit tus- schen twee andere heeren za-g zitten, wat schuw en verlegen, trof het mij onmiddellijk hoe deze -man met zijn aristocratisch, bleek en verfijnd ge zicht niets had van het type van den Tndischon planter, zooals ik die op lava en Sumatra zoo dikwijls had ontmoet Hij noemde mii zijn naam en hel viel mij op. h"e zacht en be schaafd ziin stem klonk. Stil en bescheiden zat hij tusschen ons in. Op onze vragen antwoordde hij s'echts met een heel enkel woord, alsof hii hang was voor zijn eigen ge luld. Toen één van ons even hard lachte, zag ik. hoe hii verrast opkook het was. of dat rauwe lachen hem pijn deed. Slechts heel kort Weef hij dien mid dag in ons gezelschap. .Neem ine niet kwalijk, heeren. dat !k zoo eauvv weer op stap!" zei hij. ietwat verlegen, met zijn zachte, «vel- luidendo stem. Toen ging hii heen cn wij zagen, hoe hij langzaam, als een oude man. steunend op zh'n stok, den heuvel afdaalde, in de richting van het eenig© hotelletje van onzen kleinen Ir.discben post. ..Zou je nu zeggen, dat dat iemand ie van nauwelijks dertig in-ir?" zoi de cqntro'eur, dio hem op de soos had geïntroduceerd. ..Tn acht iaar heeft hii misschien twintig keer een Europeaan gespro ken Al dien tüd heeft hij daar overi gens moederziel alleen op z'n plan tage gezeten met niets dan Inlanders om zich heen. On m'n tournees heb ik ]n paar maal bii hem gelogeerd. Hoe iemand acht iaar lang zeo'n kluize naarsleven in de rimboe heeft kunnen volhouden, is mii 'n raadsel Denzelfden dag ontmoetten mijn vrouw en ik hem op onze pemiddag- wandolme aan het strand. Hii stond in sti'le. biir.a eerbiedige houding te staren naar de zee. Wij wilden hem niet sloren, maar opeens kwam hij naar ons toe en vroeg, of hij met ons od mocht wandelen. Stil, zonder bijna een woord te zeggen, liep hij een tijd lang naast ons voort. Eindelijk zei hij. als om zich tegenover mij te ver ontschuldigen ,.'t Htefi u misschien verwonderd, dat ik vanmorgen zoo plotseling op stapte. maar het was zoo ongewoon voor mij. dat geroezemoes van stem men om rah heen. Ik werd er gewoon duizel.g van. U weet niet, wat het is, plotseling zoo veel stemmen te hoo- ren, Ts je aan de stilte gewoon bout!" Een groot medelijden vervulde ons beiden met den man, die duizelig werd. van het hooren van enkele menschenstemmen. ..Dat kunt u zich misschien niet goed voorstellen. maar er gingen soms dagen voorbij, dat ik nauwe lijks iets meer hoorde dan ..Saja, toewaill" en ..Tida. toewanj" van miin lnlandschen jongen!"- Op eens wendde hij zich wat verle gen tot miin vrouw en zei ..U ia de eerste dome, die ik na acht jakr weer spreek. Is heb er wel eens aan ge twijfeld. of dit ooit gebeuren zou!" v lui oi>. h'-e deze man .'irsclüldo vaJJ de ruige planters, die wij gewoon waren te Ontmoeten. Wij vroegen hem bii ons te blijven eten, maar hij bedankte, even lichtelijk blozond. .A3» ik een andoren keer eons mag komen, dan zeer graag!" zei hii. ..Maar na de emoties van dezen eer sten d.?.g is mii dat nog wel wat te vee!TI moet denken, na acht jaar rimboe leven zoo in eens weer iu do beschaafde wereld".... Toen wij alleen waren, mijn vrouw en ik, kc-ken wij elkander zonder eeu woord te zeggen een oogonbük aan. Wil hadden n et eens geglimlacht, 'oer h'' daar sprak var dc ..beschaaf de -vorpld". A's een ander ons hetzelfde had ge zegd. wij h-:t hebben uitge schaterd. Hoi- dikwijls hadden wij, "e'êrgerd over het kleinzielige, bureer- 'iike gedoe on dat Indische kust- •»'aat?ie. met hupkcr*nd -e-'-ngon "esproken van dc h»v»l >«ifde we- 'p'd". die zoo ver weg vi-.o ons was. Welk een trooriebos bestaan moest deze iongc man hebben gehad, dat dit voor hem de „beschaafde wereld" was geworden.' Zes dagen bleef hij in ons midden. Den laatsten dag z.-.t hij met den con troleur bii ons a-.n tafel nan. Hij snrak heel weinig en wanneor hei diseouXB wat meer geanimeerd werd, driikte hii nu en dan ziin handen voor ziin oogen. als h3<l hii behoefte even uit te rusten. Na tafel brachten wij hem met ons drieën met een kleine prauw aan boord van dei Maet8uvcker, met welke boot hij naar Batavia zou vertrekken. Nog zie ik het b'eekc. aristocratische gezicht, met de melancholische, donkere oogen oovon de verschansing, toen wij met cms drieën weer wegvoeren. Hii stond daar eenzaam en zielig als oen hulpelooze te midden van dia druk oewegonde wereld van beman ning en passagiers. Wii wuifden hem tct afscheid toe, zoo lang wij hem zagten. „Armo kerel I" zei dc controleur ..hii zal nog wat dik wij to met zijn handen voor de oogev zitten, als hij ta Batavia komt!" Dien avond verteld© de controleur ons. hoe hii hem den .a-. 1st en keer op ziin onderneming had aangetroffen. ..Hij schrok. toen hij mij onver wachts voor zich zag staan. Hij had Sn geen maanden meer met eon Europeaan e -soroken, Ik woid» onmiddellijkdat hii zoo gauw Oiwe- liik naar Holland moest. Als Lij nog een paar maanden langer was geble venzouden wij hem er nooit meer vandaan hebben gekregen. Jullie kunt ie niet voorstelen, welk een be staan dat is. zoo geheel alleen Sn de rimboe met een ban je vol Inlanders alleen om je heen. Eiken dag precies hetzelfde! De man wiet niet eens meer of het Zondag, Maandag of Dinsoag was. II:'e-sfdo eigenlijk als een efo&pwandel&ai-. Eens in de maand breog hij z'n oost. Dan leefde hii voor een paar dagen op om dadelijk daarna weer in te slapen. Ik heb hem verleden jaar al mee willen nemen, maar toen kon ik hem onmo gelijk er toe k. igen. Hij zag er te gen od. weer onder de mcnsclien te komen 1 Hij was hard op weg uien- sdhenschuw te worden. Ik heb hem er nu biinn toe moeien dwingen. Ik heb a'.tiid innig meêlii met den kerel gehad. Feitelijk was-io c-cn uitgestoolene, een balling. Wat er eigenlijk in zijn jeugd precies met hem gebeurd is, weet ik niet. Hij schijnt iets. te hebben uitgevoerd, dat hem m de maatschappij onmogelijk maakte. Daarom kon hij niet langer in Holland blijven. Ziin adellijke fa milie heeft er voor gezorgd, dat hij op deze rubber-onderneming kwam. Nou, verder van de bewoonde .wereld" kon het al ivet. Voor de menschen was hii eigeo-.liik afgestorven. Dat Ss wel zeker, w&t de kerel ook uitge voerd mag hebben .met die acht jaren ballingschap 'heeft hij boete voor eon heel leven gedaan 1" Twee maanden later lazen wij in dö krant, dat hii op reis naar Holland gestorven was. Hp hetfi zijn (anulie niet meer gezien. Was het ae vrees om In de wereld terug tc- komen, die dezen ongelukkige heeft «edood? Ik ben het nooit te weten Kekomen. J. B, SCHUIL. EEN Z ATERDAG AV ONDPRAAl'J E. In den loop van de jaren hebben al iioel wat boeven en dieven onzen Stadsschouwburg bezocht: Arséne Lu- pui, Robert eu Bertram en een heele verzameling minder uekende, wie ik den naam alweer vergeten ben. Gevaarlijk waren ze niet. Ze haa den op liet toontel, ten aanschou- we van het heele publick en de brand- wackts hun streken uit, werden al niet door de tooneelpolitie gevangen, veegden nadat het doek voor de laat ste maal gesloten was, de verf van hun gezicht en \erlrolckcn gezamen lijk in vrede en vriendschap, dieven en dievenvangers, niet den laatsten trein naar Amsterdam, Rotterdam ol Den Haag terug, om daar dan slaap der rechtvaardigen te slapen. Dat was allemaal maai- komedie van boeven, aan wie Je mhschien vei liger dan aan ieder ander je laatsten gu.den m bewaring had kunnen ge ven. Maar helaas, deze week is de stroeve Ernst opgetreden. Terwijl iedereen sliep, de voetlichten uitge draaid waren het personeel naar huis, geen sterveling in den bak, wal naar meuschenheugcnis zells bij hei nuserubelste stuk nog niet is voorge komen om het kort te zeggen in het holle van den nacht, zijn er heusche dieven binnen gekomen en hebben vierhonderd gulden gekaapt, onze ge- zamenhike vierhonderd gulden, want daar het een gemeente-schouwburg is, moeten wij de nadeelige saldi geza menlijk betalen. Als ik het goed uitgerekend heb, is mijn portie in het verlies anderhalve cent, die ik graag over heb alleen al voor de kostelijke opvoering van „ae Wijze Kater" door Jan Musch. Maar overigens, wat een wanbof! Er gaan in de komedie, op de planken, dik wijls kapitalen om, duizenden tien duizenden, tonnen soms. zoo in den trant von: „ziehier e n half millioen, red u voorloonig", die de inspiciënt na de voorstelling weer onverschillig inpakt bij de requisiten, omdat ze na maak ziin en hij er zelf geen glaasjo I bi»r voor kooDen kan. Waarom ren het dezo schatten niet, die de die ven gestolen hebben liever dan de vierhonderd gulden echte waarde'? Ja, waarom nietl Naar ik hoor, heeft de politie een gewichtige aanwijzing tot het vinden van den dader of de daders. Hij moest (of zij moeten) muzikaal zijn, daar ze een som van f 2400 tn dezelfde la, be stemd voor betaling van de Neder- landiche Opera, rustig hebben laten liggen. Het is dus in deze dagen ge raden, de aria uit Lohengrin „bei mir bedankt, du lieber Schwan", of „lm fermen Land, unnahbar euren Schritten". niet ie fluiten of te neu riën de politie houdt op zulke men schen een waakzaam oog. Het is voor onzen Stadsschouwburg een treurige ervaring en heel niet volgens de afspraak. Doode-n staan a's 't gordijn gevallen is, rustig weer op en borstelen het stof van de plan ken van hun tooneelpak, gezworen vijanden worden na elven weer als van ouds de beste vrienden, zware eikenbosschen zijn op dat uur weer de hoogte gehcschen, kortom, van het heele drama van den avond is niets incer over ach, van do vier honderd gulden ook niet. Die zijn weg cn blijven weg. Misschien vindt de politie de dieven, maar of er dan nog wat van don buit overgebleven zal zijn, waag ik te betwijfelen. Een oogenblik heelt m°n nog ge hoopt, dat een acteur op een ecnigs- zins ongewone manier een voorschot je had genomen maar daarvan is .erder niets gebleken. Hei eenige middel om herhaling te voorkomen, zal een stevige brandkast zijn, niet zoo'n tooneelbrandkast van carton, maar een echte! We beleven op tooneelgebied wel vroemde dingen. De beroemde zange res. mevrouw Melba, heeft in den Co- ent Garden-schouwburg to Londen gezongen en door draadlooze telepho ne hebben menschen in Denemarken dat gehoord. Dit opent verre verschieten voor ons oog. Het zal niet lang meer du ren, of in den Haarlemschen gemeen teraad zegt de voorzitter, nadat hij op de nog altijd ontbrekende klok in de Raadszaal gekeken heeft: „dames en heeren, het is half rijf, wij zullen een kwartiertje pauseeren. om mia al tenburg in New-York te hooren zin gen in „die Jahreszeiten" van Haydn.' De Raad zwijgt een kwartier lang, wat een hee'e prestatie is, bijna zoo kunstig als die van Mia Peltenburg, wier heldere slem door de Raadszaal 9chalt de Raad hoort, hoe de Yan kees aan otn an leien kant om den haringvijver vol geestdrift applaudis- seeren. „Dames en heeren", zegt de voor zitter, „het kwartier is om. De dis cussies worden voortgezel. Het woord is aan mevrouw X." En het zou me niet verwonderen, wanneer mevrouw X., d'ie zooals ieder weot een mooie altstem bezit haar amendement op het aanhangige voorstel van B. en W. al zingende uilbiengL Vervelende vergaderingen, waar te genwoordig niemand meer komt, be halve de leden van het bestuur, die wel moeten, zullen op die manier aantrekkelijk gemaakt worden. De mannen zullen er heengaan om be roemde zangers of zangeressen in Parijs, Berlijn of Londen te hooren en hun vrouwen meenemen, die, het droge debat voor lief zuilen nemen ter wille van de pauze, kort om, het vereenigingsleven zal bloeien als nooit te voren. Totdat iedereen zelf zoo'n installatie in huis zal heb ben en niemand 's avonds do deur meer uitkomt. Denkt nu iemand soms, dat Fidelio doorslaat? Dat zou toch waarlijk mis kenning van deze ernstige rubriek moeten heeten. Over een paar maan den zal het zeer serieuse departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid en Ilandel een lezing geven in do gymnastiekzaal van de Hoogere Burgerschool over draadlooze telefo nie waarbij een gedeelte van een con cert in den Haag te hooren zal zijn. Wie het niet gelooft, moet maar ko men luisteren en kan, als hij of zij wil, zijn handen thuis laten, omdat er niet geapplaudisseerd behoeft te worden, daar de musici1 in den Haag dat toch niet hoeren. Zou dit misschien een middel wezen om aan do negergewoonte van in de handen klappen als je wat moois hoort of ziet, een einde te maken? Ik weet het niet, hoop het alleen. Maar laten wij wenschen, dat de draadlooze telefonie bij de juiste grens zal weten op te houden. Als het nog zóóver mocht komen, dat wij voortaan allo geluiden in Europa moeten hoo ren: een buurvrouwenruzio in het East-end te Londen, de stoomhamers van Stinnes, een Poolsche Landdag met medeklinkers, przyl, wfmsr, gbtwkr, of het geluid van tramwagen No. 323 op d© Camplaan te Heemste de dan zal het tijdstip nog komen, waarop wij wenschen zullen, dat de draadlooze telefonie nooit uitgevon den was. Kunstenaars zijn heel anders don eowone menschen. Als dat niet zoo was, dan zou er geen kunst aan we zen om kunstenaar te zijn. Financiën beheeren is ook een kunst, maar toch weer een heel an dere kunst, dan de gewone kunst. Een gewoon kunstenaar verspreidt zoo veel mogelijk de voortbrengselen van zijn kunst onder de menschen. een financiën kunstenaar heeft in de al lereerste plaats er voor te zorgen, dat hij niets of zoo weinig mogelijk uitgeeft. Deze wijsgeerige beschouwing is nocriüg voor het volgende. De ver- eoniging van bouwkunstenaars „Architectura et Amicitia" heeft een request ingediend, om den toren van het Haarlemsche postkantoor, die uit zuinigheid niet zou worden opge richt. toch maar te bouwen, omdat het inaar vijftienduizend gulden kos-. ten zal. Nu is de kunst van de chefs aan het departement van financiën in Den Haag. om de vijftienduizend gulden in den zak te houden. Daarvoor zijn bepaalde formules noodig waaraan ik wel even mag herinneren. Zeven maal vijftienduizend gulden is f 105.000. dus meer dan een ton35 maal vijftienduizend gulden is f 552.000. dus meer dan een nalf millioen en 70 maal vijftienduizend gulden is f 1.050.000, dus meer dan een millioen. Wij hebben ons gold wel voor nut tiger duigen noodig, dan vxt to -i-i's on postkantoren. Ik geef toe, dat de toren heel mooi zou staan eu dat het buitengowoon plezierig is, om wan neer je voorbij het postkantoor komt, ie nekspieren te verrekken (met dit woord a niets kwaads be doeld» en daarna onfeilbaar onder eeu auto-vrachtwagen te rakenbe stuurd door een kunstzinnigen chauf feur. die ook naar bóven tuurde om te zien waar de rijfienduizeud gulden gebleven zijn. Men zegt dat kunstenaars kind Oren ziin. Als dat zoo Is moet de Staat eer Nederlanden deze kinderen met hun Latiineche nomen maar vriendelijk op hun hoofdjes kloppen on zeggen ..'t Spijt me wel, kinderen, maar deze vijftienduizend pegels kan Pa Staat nu een» niet betalen." Hoever gaat die kinderlijkheid van kunstenaars? Heel ver. Tot Dada toe. Dada is de meest kinderlijke klank, dien we ons kunnen voorsteL.cn. Hij wordt voortgebracht door kleine schepseltjes van een maand of wat, die het nog met beter kunnen. Groot,e menschen beweren dat ze het wel beter kunnen en als die niettemin aan Dada gaan doen. dan is het. zou ie zeggen, een bewijs, cat ze op hun retour zijn terug naar hun prille jeued. Wat is de tegenwoordige Dada- bewegmg? Zo is mets, zeggen de kun stenaars, die haar in beweging ge bracht hebben. Sommige kuiisi is ook niets. Dus dat klopt. Maar waarom bestaau die Dada-vertooningen dan? Hierop kan iedereen antwoord ge ven, die weet, waarom or kunstwer ken worden voortgebracht, die óók niets zijn. We leven in een vreemden lijd. In sommige landen heersebt het fascisme of komt het op, maar vraag aau een geleerde, wat eigenlijk het fascisme is en hij kan het niet zeggen hoogstens weet hij tc vertellen, dat het Musso lini is, in een zwart hemd, niet toeval lig zwart, maar opzettelijk zw.nt. Zoo kan men zich ook afmaken van een omschrijving van Dada, door te zeg gen dat het Kurt Schwitters is en, helaas, ook Theo van Doesburg, Dat laatste vind ik akelig. Dat bui tenlanders aan Dada doen. kan mij niet schelen- Maar Nederlanders, 't Lijkt me een blamage voor d ge meente Doesburg, die toch zoo'n aar dig stadje is. Ik ben maar blij, dat indertijd Frits van Haarlem, die toch een veelzijdig variété-directeur was, zich buiten Dadaïsme heeft weten te houden. Soms vraag ik me af, of onze tele foon ook Daila is. Hier volgt bet ver haal, dat do reden is waarom ik dat soms denk. Zondag gemerkt, dht ons nummer niet kon worden opgebeld. Maandag, vanwege do Zondagsrust, de dienstdoende ambtenaar opgebeld, volgens den raad in het boekje'cu ge zegd, dai wij niot kunnon worden op- gebeid. Juffrouw beschouwt dit als ccn per soonlijk feit, begint zich te verdedi gen, wordt opgeruimder, wanneer ik zeg, dat het aan de schel zai liggen. Belooft iemand tc sturen. uien Maandag niemand verschenen. Dada. Dinsdag weer de juffrouw opgebeld. Namelijk eeu andere. Deze weet van niets. Dada. Geeft den iaad No- 2u0 op te bellen. Ik g antwoord, dat dit vroeger moest, maar nu niet meer. Juffrouw belooft ..-mand te sturen, maar het is heel druk. Dada. Spoedig verschijnt er nu iemand, die het toestel in orde probeert tc maken, maar do juffrouw eerat na herhaalde pogingen aan de teicfoon kan krijgen. Niet eens Dada. Den volgenden morgen is het toestel weer mis. Dada. Weer geklaagd, weer iemand geko-' men, die weer de juffrouw p:i« aan de telefoon kan krijgen, nadat hij herhaal delijk gebeld heeft. Zelfs geei. dada. Er zai den volgenden morgen een nieuwe bc! ingezet worden. Telefoon voorloopig goed, maar nieu we bel blijft weg. Dada. Vrijdag informeert een ambtenaar, of 't nu goed is. Nieuwe bel komt niet. Dada. Of ik maar wee op wil bellen, als 't weer niet goed gaat. Dada. Voor vandaag den lezer heil. Of neen geen heil dada FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5