HET VERKEERSVRAACSTUK TE AMSTERDAM. Do heer Staal, Insuecteur van de Verkeerspolitie en secretaris van de Verkocrsoommissie te Amsterdam, heeft een verslas samengesteld, waarin de ervaringen en wetenswaar digheden van dat lichaam zijn ge boekstaafd. Hoewel dit verslag niet open baar is. was „Auto Leven'* toch in de gelegenheid tsHi'ge aantekenin gen daaruit te maken. De commissi" kwam tot de over tuiging. dat a1*» de ■roTnnn,cto oor zaken van de te Air^Tdam voorko mende verkcers-'-ngevalien en ver- keervtoomiesen de volgende ziin te noemen a. de geringe zin voor regelmaat Sn het verkeer lm het Amsterdainsche publiek vu het niet voldoende nale ven van de voorschriften; b. de omstand:gheid dst, vooral wat de binnenstad betreft, weg en verkeer aan e'kaar zijn ontgroeid en dat bii indeeling en aanleg van nieu wo wegen niet steeds voldoende met de eisohen van het moderne, snel ver meerderende verkeer is rekening ge houden. c. de groot© toeneming van het aantal motorriituigen en rijwielen, de gToote eemiddelde rijsnelheid dezer moderne voertuigen en de omstan digheid, dat zich het snelverkeer met het langzame verkeer waaronder vooral de 15000 handkarren zijn te noemen on dezelfden weg bevindt, waardoor het elkaar inhalen en voor bij rijden der voertuigen onderling wordt bevorderd en dus de gevaars- mogdiikheden worden verhoogd. Gecor.statOcrd wordt, dat de zin voor rese maai bij het publiek is toe genomen. maar nog zeer veel te wen soken overlaat. De commissie acht het var. het hoogste belang, dat de jeugd reeus on de scholen zooveel mogelijk wordt bijgebracht, hoe zii zich in het verkeer in een groote stad heeft te gedragen. Bovendien acht zij een propaganda onder de ouderen even zeer wenscheliik. Zii beveelt daartoe o.m. aan lo. het houden van voordrachten tn-er verkeer en de verkeersregelen. 2o. het bez.gen van sluitzege.s voor propaganda. 3o. het maken van reclame voor een veilig verkeer in de tramwagens, m de couranten en in de bioscoopthea ters. het oprichten van een vereer.i- gLr-g. welke zich in navolging der „Safety first-oommitees". beveiliging van het verkeer ten doel stelt. De commissie merkt op. dat de uit eenloopende snelheden der verschil lende voertuigsoorten alleen meer tot elkaar zijn te brengen door het voor schrijven van maximumsnelheid van motorriituigen en rijwielen. Zij is echter geen voorstandster eener zoo danige snelheid voor de geheele be bouwde kom der gemeente. Wel over weegt zii nog voor enkele wegen of weggedeelten maximum-snelheden voor te schriiven. Vnn Ingezonden Btukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Yoor den Inhoud dezer rnbnek atelt de ÏUdaotie zich niet aansprakelijk. WERKVERSCHAFFING. Het adres van de drio Vakcentrales. Hei Weikloozen Agitatie-Comité nam kennis van den inhoud van bet adres van der. Haarlemschen Bestuuidersbond, den Roomsch-Katholieken Volksbond en den Chxistelijken Besturenbond aan on zen gemeenteraad, betreffende de werk verschaffing aan werklooze arbe-.ders in ©cze gemeente. Dii adres, wat o.i. op gesteld is door de bestuurders, zonde. Toeling te hebben gehad mei ce be trokkenen, geiuigi zeer duidelijk van weinig mee-leven met den gees: en den Dood der werklcozea. Als men leest onder $t. „om het loon te stellen op 60 cent per uur en voor aangenomen werk 20 hooget", dan vragen wij en onze leden ,gs dit nu een standpunt van y-akorganisaues?" Vooral van één, die soms doei (en dit nog wel eens verkondigt) alsof zij staat op net s-.andpunt van den klassenstrijd. Zij weien dal het loon voor dergelijke werken, contractueel :s vastgesteld op 87 cent per uur. Nu voelt toch ieder, dat zoo'n aanbod van niet minder dan 27 cenr per uur onder het loon, een verkapte loondruktactiek is. De vak bonden hebben steeds geageerd tegen aangenomen werk, hoewel de leden het praclisch dikwijls niet hebben kunnen doorvoeren. Nu echter verzoeken de be sturen dezer vakcentralen om aangeno men werk, om toch maar in 's hemels naam met die 20% den schijn te ver krijgen, dat het loon het vastgestelde nabijkomt. Als evenwel voor 8? cent per uur een behoorlijke arbeidsprestatie in daggeld geleverd moet worden en men biedt dan aan aangenomen werk voor 60 plus 20 per uur, dan wil dat zeg gen: harder werken voor minder loon dan men anders in daggeld krijgt. Dit is dus een verkapte loondruk, door de 3 vakcentrales aangeboden. Men tracht dus met de weikloozen tegemvet te ko men om cc. wegens langdurige werk loosheid verkregen achterstand te laten inhalen, maar hun toestand van thans te laten zooals die is. Ei is in het ge heel geen denken aan om als men dan productief werkt, bet hoognoodige met zoo'n loon te kooperu Bij den huldigen toestand is 87 cent per uur nog te wei nig voor een gezin, om er van rond te komen, laat staan dus voor menschcn die maanden en maanden werkloos zijn geweest. In de toelichting meenen deze besturen, dat voor noodzakelijk ge schoolde krachten, die er te werk zuiiea moeten gesteld worden, een hoogeie be looning zal moeten gegeven worden. Hoeveel is dit? 6t cent is al een hoogere belooningl Wil men met een dergelijk verzoek, bij de geschoolden minder of méér in het gevlei komen? Maar waar om toch zoo'n tweeslachtigheid? Waar om veizoeki men dan mei het volle loon, zooals het W. A. C. doet. Dan weten B. en W. cn de raad wat men eigenlijk wil. Ook is ons nog onbegrijpelijk, dat een geoefend arbeider meer bclooning noo- d:g heeft dan een minder geoefende. Wanneer de vrouwen komen bij bakker, kruidenier, groenteboer enz. moeten beiden toch hetzelfde beialeD voor de. middelen om tc leven. Ook dit stand punt van verschillend loon is o.i. noch door do vakbeweging, noch sociaal ver dedigbaar. De besturen dringen in het slot van hun toelichting er op aan, dat eerst de georganiseerde arbeiders te werk moe ten gesteld worden. Voorop moeten we vaststellen, dat wat betrefi georgani seerde arbeiders, hei den laatsten tijd ge bleken is, dai de2e besturen hiermede bedoelen hen, die verzekerd zijn tegen de gevolgen van de werkloosheid. Die dat niet zijn, trots hun lidmaatschap van een vakorganisatie, zijn volgens deze besturen met gevrganiseerd. (Dit stand, punt nemen B. en W., de heer Vader en meer heeren ook tn. Bewijzen zyn ei bij ons in overvloed.) Wij willen hier niet twisten of een arbeider die door een ciisis slachtoffer wordt van bet maat schappelijk stelsel, buiten zijn schuld of wil werkloos wordt, verplicht is zich te gen de gevolgen daarvan te verzekeren Alleev willen we even vastleggen, dat indien hei Rijk of de Gemeente weikeu laten uitvoeren die dooi de belasting gelden worden gefinancierd en warn ieder aan moet bijdragen, ook, al is men werkloos of men dan zekere groepen de voorkeur moet geven, om e». aan te mogen of moeten werken. Dit is toch niet eerlijk. Eerlijk en plichi is, mee nen wij, om ieder die het langst inge schreven is bij de Arbeidsbeurs, voi as een tooster, aan het werk te stellen. Wij willen hiermede volstaan, mijnuect do Redacteur, vrcezende te veel ruimte van u te verlangen. Binnenkort zullet we echter door middel van een manifest en een groote openbare vergadering, hierop terugkomen. Door verschillende vóóraanstaande personen uit de vakbe weging zullen we dit adres vaa de 3 vak centrales laten behandelen. Als slot willen we dit ztggen, dat het Werkloo- zen Agitatie Comité wat betreft zijn le dental direct belanghebbenden zeer zeker het recht heeft, een woordje in deze zaak mee te spreken en di: ook ge toond heeft te kunnen en te willen doen. Zei de heer Poppe niet in de jongste raadszitting „Als de Regering of B. en W. het goedvinden"?, m. a. w.- vinden zij hel niei goed, dan leggen wij er ons bij neer! Het W. A. C. zal zich er niet bij neerleggen. Hoe durft men nog te komen met een dergelijk ver zoek, terwijl eenige weken geleden hun eigen leden hoewel op advies van het W. A. C. tegen het loon van 60 cent plus 20 per uur sn staking zijn ge gaan. Dit aanbod is o. i. een misleiding door de bes-uren der drie vakcentrales. Daar legen za! door het W. A. C. met alle middelen stelling worden genomen. Hoogachtend. Namens de leden van het W. A. C. HET BESTUUR. BccMszakcn VAN DIEFSTAL VERDACHT. Het hlbld. schrijft Djocki? Wie is Djoeki? Djoeki is de vóórnaam van een Javaan, die, omdat hij 't nog niet tot zekere „standing" gebracht heeft, geen achternaam heeft. Deze Djoeki stond voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam te recht. Waarvoor? Men zou 't de fiere houding van den man in de beklaagdenbank, waarin an ders gewoonlijk slechts deemoedige men- schen plaats nemen, niet aanzien, maar Djoeki, met wien de tolk, omdat hij Ja vaan is, slechts Ja.aansch spreken mag. deze Djocki, huibediende op het stoom schip „Prinses Juliana", zou zich ver grepen hebben aan den eigendom van een passagier, een sigarenkoker mei 2910 aan Javaaasche bankbiljetten. Bedoelde passagier had op 16 Decem ber, toen het schip IJ muiden binnen viel, zijn koffers gepakt, maar den siga renkoker met het bankpapier, waarvan hij de series en de nummers zorgvuldig genoieerd had, had hij op het bed laten liggen. Nadat hij te ljmuiden aan wal was gegaan, vermiste hij den sigaren koker met het geld. Het schip was at naar Amsterdam opgevaren. Onmiddel lijk aam hij een taxi, maar toen hij in Amsterdam was aangekomen, lag hei schip al goed en wel te Amsterdam en hadden de passagiers het schip reeds :ia;cn. In de hui die de bestolene in gebruik had gehad, was niets meer te inden. Aangifte werd gedaan bij de politie en deze constateerde, dat Djoeki voor een f 300 aan Javaansche bankbiljetten van dezelfde nummers en series als de gc- stolene hier en in Den Haag had ge wisseld cn uitgegeven. Waai het oven- ge geld was gebleven, bleef in raadsels gehuld. Djoeki ontkent. Hij heeft de f 300 aan bankbiljetten in zijn bezit gehad, maai deze gevonden in de loods dei Javanen onder de waschbakken. Ze waren toen gewikkeld in een dik geel papier. Van daar dat het water er zijn sporen niet op had achtergelaten. Het O. M., mr. Wolfson, achtte be wezen, dat Djoeki de dader van den dief stal is. In zijn voordeel echter pleit, dat de bestolene lichtvaardig te werk is ge gaan: men laat een sigarenkoker met een dergelijk bedrag nu eenmaal niet p een bed liggen. Eisch negen maanden gevangenisstraf. Mr. L. van Gigch Jr., die beklaagde verdedig:, wijst er op, dat het eenige wat vaststaat is ceaerzijds, dat het geld ver mist is en dat slechts een zee. klein ge deelte op bekl. is teruggevonden. Maar du levert allerminst voldoende bewijs op, dat bekl. schuldig is. Het biijkt niet dat bekl. oost in de hut van den passagier is gewees: ctt toen hij er te Amsterdam in kwam om er de lakens at te nemen, verscheen hij er met drie andere Java nen. Zij verklaren met hun vieren mets te hebben zien liggen. Conclusie: vrij spraak. Uitspraak6 Februari. pers-uverzlclit HET N. V. V. EN DE BEZETTIN C VAN HET ROERGEBIED. Het Hbld. schrijft: Dc hoofdbesturen van de, bij het Nederlandsch Verbond van Vakver- een igingen aangesloten bonden van werknemers hebben besloten een be drog van ongeveer f 150.000 beschik baar te stellen, om het verzet van de Duitsche arbeiders in het Ruhrgebied t-j steunen. Over enkele weken-zuUen zij de vraag van verderen ünanciee- len steun onder de oogen zien. liet is van belang bij dit besluit de vraag te stollen: tegen wie is het ver zet der Duitsche arbeiders hetwelk het N.V.V. financieel steunt, gericht? Indien bi'itenlandscht arbeiders in staking gaan wogens een conflict over loons- of andere arbeidsvoor waarden, indien dus hun strijd ge richt is tegen de werkgevers, dan is een steun aan da 6takende arbeiders principieel begrijpelijk. Het N.V.V. stelt zich immers op het standpunt van den klassenstrijd. En in dezen strijd, die geen nationale grenzen kent, schaart het zich rus aprtori en overal aan do zijde der werknemers. De stakingen van de Duitsche ar beiders ln het Ruhrgebied zijn echter van een geheel anderen aard. Daar gaat het niet oin loons- of andere arbeidsvoorwaarden doch om de ver wijdeimg van een buitenlandschen indringer. Daar ls het verzet der ar beiders niet gerfcht tegen de werkge vers, doch, in samenwerking met de zen, tegen een lex-lvijand. Daar is het doel van de stalling niet economisch, maar nationalistisch. llet N V V dat de arbeiders in dit verzet financieel steunt, steunt dus met de arbeiders tevens de bondge- nooten-werkgevers tegen den vreem deling, - «deunt het Duitsche volk in dezelfs ctrijd tegen do maatregelen der Fransche Regoering, kiest openlijk en daadwerkelijk partij in een confliot tusschen twee vreemde mogendheden. Met een dergelijke actie begeeft een particuliere, nationale organisatie van vakvereenigingeu a's het N.V.V. zich óp oen geheel verkeerden weg. Want vooreerst ligt het geheel bui ten de bemoeienis eener nationale vakvereemging, om zich te mengen in den strijd tusschen twee vreemdp mogendheden over do uitlegging en deszelfs strijd tegen de maatregelen En bovendien behoort het bestuur ran een omvangrijke en, in de arbei dersklasse invloedrijke, organisatie als het N.V.V, bij ernstige omstan digheden, als de huidige, zich te ont houden van elke actie, die hoe de internationale verhoudingen zich ook verder mogen ontwikkelen onze Regeering ook maar eenigermate in moeilijkheden zou kunnen brengen. Het N.V.V. is in ons land een mach tig lichaam. Het besluit, om de arbeiders in het Ruhrgebied bij hun verzet financieel te steunen, wekt twijfel, of zijne be- stuurdens wel die mate van verant- woordelijkheidsbesef hebben, zonder welke deze macht een hoogst gevaar lijk instrument zal kunnen worden. 'felufflil GEMENGD» NIEUWS Dts ramp te Berlp. üadori InjtBtttiörhsöen. Omtrent de ramp zelve wordt nog het volgende gemeld De oorzaak van het ongeluk is waar schijnlijk te zoeken tn het feit, dat er op de zevende hoogste verdieping groote Hoeveelheden bouwmaterialen, zooals cement, kiezel enz. waren opge slagen, welke door den regen van de laatste a3gea nog zwaarder waren ge worden. Aanleiding tot de ramp zelve gaf het omvallen van een groote ijzeren kraan, hetgeen het geaeele gebouw op zijd grondvesten deed trillen. Kor: voor tien uur hoorden de em- ployé's een verdacht kraken van de mu ren, waarop echter verder geen ach. werd geSiagen. Plotseling hoorde men een vrccsclijken slag. De vloer van ck zevende verdieping was doorgezakt. De massa bouwmaterialen stortte neer op den vloer der zesde verdieping, die als papiei werd doorgeslagen. De neer vallende bouwmaterialen zetten als ecu lawine hun weg voort; elk dei verdie pingen, die meegesleurd weiden, ver- meercerdc het gewicht der neerstorten de massa. Deze kwam op de vierde ver dieping terecht, trof daar vier lokalen waar het rijksadresboek werd samenge,- steld, vernielde de kamers op de derde verdieping, waar zich de boekhouding bevond, en kwam terecht Ln de op d-, tweede verdieping gelegen redactie-lo kalen, waaronder de leege kamer van den hoofdredacteur Theodor Wolff. Op de eerste verdieping viel de massa neei op de propaganda-aideeling en verniel de ten slotte de zoldering van den kei der. De puinhoop was twintig meter hoog Dtkke ijzeren baiken waren als lucifer stokjes doorgebroken. De vloeren dei verschillende verdiepingen waren totaal weggevaagd. De ramp had zoo onver wacht plaats, dat slechts zeer enkele personen, die zich in de lokalen bevon den, hun leven konden redden door op den corridor te springen. Een jong meisje, dat in een der ineengestorte ka mers bezig was, omkwam als door een wonder aan den dood. Toen de neerstor tende massa neerkwam, sprong zij uit iet venster, waarvoor zich een bouw- relling bevond. Hier bleef zij bewuste loos liggen. Later kon zij worden weg gedragen. In dc Schützenstrasse speelde zich hartverscheurende tooneelen af. Tal rijke familieleden van personen, die bij Mosse werkzaam waren, spoedden zich op het bericht van de ramp naar de plaats des onheils om naar hun verwan te zoeken. Vaders en moeders zoch ten naar hun zoons en dochters, die zij onder de dooden en gewonden waanden. Een hoofdman van de brandweer van een der aaugerukte spuiten, stortte zich vertwijfeling op de binnenplaats van het gebouw, waar hij meende dat zijn dochter werkzaam was. De mees'ten konden nog geen inlich tingen verkrijgen omtrent het lot hun ner familieleden, daar men zich nog geen rekenschap kon geven' van den om vang van de ramp, voordat de puinhoop geheel doorzocht was. Na het ongeluk stormden de employé's, mannelijke en iwelijke, bij honderden de straat op. lijkbleek en de mecsien zonder hoed of jas. Talrijke jonge meisjes, wier zenu wen door den schrik geschokt waren, hepen doelloos de straat op en af en enkelen van haar waren er niet toe te bewegen, het gebouw weer te betreden. Op de plaats des onheils vormde zich een ontzaglijke puinhoop, waarop stuip trekkende lichamen lagen. Op de zevende verdieping, waar het ongeluk plaats had, werd een winter tuin aangelegd voor de employé's. Het reddingswerk was met groot le vensgevaar verbonden, daar steeds weer muren instortten en het moest tijdelijk worden slop gezet, omdat de brandweer lieden groot gevaar liepen onder de puiahoopen bedolven te worden. Zeei groot is het gevaar, dat de belendende muren in hun fundamenten zijn ge schokt, en zullen instorten. Daarom heeft de politie de onmiddel lijke ontruiming gelast van alle aan grenzende lokaliteiten. De muur aan de Schützenstrasse is eveneens ernstig- be schadigd. De puinhoopen leveren een afschuwwekkend beeld op van de aange- richte schade. De employé's zochten daajrin naar belangrijke stukken, daar ook dc lokaliteiten der boekhouding cj» de kas vernield zijn. Kleedingstukken, garderobekasten, tallooze boeken cn ook bankpapier uit de hoofdkas werden gered. Daar de hoofdkas vernield werd, bevonden zich onder de puinnoopen groote hoeveelhe den bankpapier, en de brandweer haalde de bankbiljetten letterlijk bij papierman den vol uit den chaos tc voorschijn. EEN HUWELIJK VAN ééN DAC. Een vrouw, die op den eigen huwe lijksdag van haar echtgenoot werd ge scheiden, en hem eerst na elt jaar toe vallig weer ontmoette, zag zich dezer dagen door het Gerechtshof voor echt scheidingen te Londen, haar eisch toe gewezen. Zij zeidc, dat zij haar man in igo3 had lcercn kennen in een hotel te Londen, waar zij met haar moeder lo geerde, en hij in betrekking was. Zij trouwde daar tn het ger.eim met hem, en vertrok nog denzelfden dag met haar moeder naar Southsea, waar zij drie maanden bleef. Toen zij terugkeerde was baar „echt genoot" verdwenen. Elf jaa' later ont moette zij hem toevallig weer. Hij wei gerde bij haar te komen en schreef haar, dat, wanneer zij echtscheid.ng verlang de, dat kon geschieden. DE OVEREENKOMST IN DE STEEN KOLENMIJNEN IN UE VEREENIC- DE STATEN. Een Reuter-telegram uit New-York meldt, dat de mijneigenaars e» mijnwer kers der steenkolenmijnen in Ohio, Il linois en Indiana een loonovereenkomst voor den duur van een jaar geteekend hebben. Deze bekkens brengen 36 van de steenkolen der Ver. Staten voort. Het teekenen der overeenkomst in de andore mijnbekkens wordt zeker geacht. Volgens de overeenkomst bedraagt het loon zeven en een hal ven dollar voor een werkdag van acht uur. INVAL IN EEN DACBLADBUREAU IN ZUlD-SLAVIë. Uit Boedapest wordt gemeld In de vroeger uit Hongarije en thans tot Zuid-Slavic behóorende stad Neusatz hebben 20 gemaskerde mannen een in. val gedaan in het gebouw van een Hon. gaarsch blad en alle redacteuren met knuppels neergeslagen. Men meent hiet met een chauvinistische actie te doen te hebben. Op last van den minister van enlandsche zaken te Belgrado is de president der nationalistische organisa tic gearresteerd. DE ONRUST IN ROEMENIë. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Roemeensche regeering den staat van beleg over geheel Zevenburgen heeft uitgebreid. EEN GOEDE VANCST. Een dezer dagen hield voor een van de duurste hotels.te Amiens eeu groote automobiel stil. Een onberispelijk ge- kleedc jonge man steeg uit en maakte aanstalten om het hotel binnen te tre den. De voorbijganger, die buigemeester •an de gemeente Cagny was, veront- chuldigde zich, maar ontdekte bij die gelegenheid, dat hy met een ouden be kende te doen had, zekeren Paul Cahen, die hem eenigen tijd geleden had weten tc lichten voor een bedrag van io francs. Cahen had zich als inge- r uitgegeven en zoogenaamd als vertegenwoordiger van een Parijsche fir* ma had hij in Juni 1922 van den bur- gcraeester voor een bedrag van 20.000 francs aan obligaties gekocht en had daarvoor betaald met een chèque op een b,ank van Nanierre. Bij de incasseering werd die cheque evenwel door de bank geweigerd. Cahen bezat bij de bank geen enkel tegoed. Nu het toeval hem weer met zijn oplichter had samen ge bracht, draalde le burgemeester niet, pakte den man bij zijn kraag en hield hem vast, totdat hij door de politie was ingerekend. Cahen werd gefouilleerd, waarbij men een revolver in zijn bezit vond. De politie had hiermede een goede vangst gedaan. Talrijke malen heeft Cahen reeds met de justitie te doen ge had. Ondanks zijn 27 jaar heeft hij reeds ïjf veroordeelingen achter den rug we gens desertie en oplichterij. Door de amnestte-wet werd ook hij evenwel be genadigd. Zoodra hij weer op vrije voeten was gesteld, zette hij zijn oplichterijen op de oude schaal voort. Het parket van de Seine houdt zich op het oogeabiik bezig met niet minder dan dertien aanklach ten, die tegen hem zijn ingediend. Men verzekert, dat bij met al zijn oplichte rijen meer dan een millioen f-.ancs van zijn slachtoffers heeft weten los te krij- DE MOORDAANSLAC TE PARIJS. Germaine Berto.n, de moordenares van den redacteur van de „Action frangaise". Plateau, onderging in het ziekenhuis tc Parijs een verder verhoor. Zij verklaar.' de, verleden jaar zomer bij een botsing tusschen anarchisten on politie een sabelhouw te hebben opgeloopen. Na dit incident verliet zij de anarchistische ver- ccniging en sloot zich aan bij de indi- viducele anarchisten, waartoe volgens haar zeggen vele rijke personen behoo- ren. Zij weigerde echter namen tc noe men. Voorts verklaarde Germaine Berton te hebben getracht zelfmoord te plegen omdat zij het vertrouwen in de recht spraak van mannen heeft verloren en niet door mannen wil worden geoor deeld. In een zak van haar japon heeft men een papiertje gevonden, waarop vermeld stond het telefoonnummer vz_a de Ka mer van Afgevaardigden en het adres van de Duchesse D'Uzes. Germaine Ber ton verklaarde voornemens te zijn ge weest naar de Kamer van Afgevaardig den te telefoneeren of naar de woning van de hertogin te gaan om te vragen, of zij Lcon Daudet kon spreken. DE BEHAND ELINC DER CEALLI- EERDE COMMISSIE-LEDEN TE MuNCHEN. Omtrent de onwaardige behandeling der leden van de geallieerde commissie te Münchcn tvoidt nog gemeid, dat een Belg en twee FranscUen uit Munched vertrokken zijn. Dc overige leden dei commissie vertoeven echter nog steeds in het hotel „Die Vier Jahreszeiten". De Beierschc regcermg heeft de directie van he' hotel verzocht, de leden voorioopig e blijven huisvesten. Dit geschiedt dan ook, doch het per- oneel blijft nog steeds weigeren, hun :ten tc verstrekken. Zij krijgen op hun kamers licht noch water. Toen zij aan tafel verschenen, werd hun de verstrek king van spijzen cn dranken geweigerd. De leden der contrölecommissie bega ven zich daarop naar verscheidene res taurants, doch overal weigerde men hun eten te geven. Zij waren ten slotte ge dwongen, ergens een stuk brood te koo* pen en dat op straat op te eten) EEZUINICINCEN IN ITALIË. De ministerraad heeft het voorstel goedgekeurd om het spoorwegperso neel van 229.000 tot 190.000 man te verminderen, wardoor een aanzien lijke bezuiniging kan worden ver kregen. DE DUITSCHE FINANCIËN. De Duitsche minister van financiën. Hermes, verwacht voor 1923 een te kort op de gewone begrooting voor het algemcene rijksbestuur van 1400 tot 1600 milliard. DE CONFERENT1F TE LAUSA.MNE. Hei ontwerp-vredesverdrag mza-'.e het Naburige Oosten za' Din^iar te Lausanne aan de Turken worden I overhandigd. DE MOEITE NIET BELOOND. Te Taranto hadden dieven zich de noeite gegeven om, van een onge bruikt riool uit, een tunnel re graven van een kilometer naar eeu bureau waar plaatskanrten voor schouwbur gen werden verkocht. De genomen moeite werd niet beloond. Er was nog geen veertig gulden in kas. WINSTEN OP SPOORWEGEN IN DUITSCHLAND. De Staatsspoor wegen die,' zooals men weet, tot nu toe altijd met verlies werkten, hebben van 1 April t/m. 31 December 1922 een netto winst van 3 milliard gemaakt. Dit re sultaat is tc danken aan de bezuinigings maatregelen en dc tariefsverhooging. moot de eerste z(Jn, en, zegt spr., afgo* scheiden nog van de vraag of or eODig be* lang by oen oorlog is voor de arbeiders klasse, wjj kunnen ons de „weelde" van een leger niet veroorloven. In dit ver band haalt spr. oenige uitlatingon aan van de voorzitter van do veroeniging „Ons Logor" waaruit onomstootelyk blykt hetgeon door spr. is gezegd over het niet kunnen verdedigen van ons land. Zeer scherp critisoert spr, de verschil* lende vredesconferenties,, die absoluut niets hebben uitgewerkt, maar naar dio van hot I. V. V. is door do geheele we* reld gekoken. Van deze conferentie verwaoht spr. veel, n.l. by een volgenden oorlog, deze onmogelyk to makOD door een algemeen/» werkstaking. Dit betref: in hoofdzaak die groejien van arbeideTs, welke bet meeste invloed kunnen uitoefenen, de transportarbeiders, metaalbewerkers en myuwerkers. Door hen moet worden ge weigerd den aanmaak en het vervoer der ourlogsbenoodigdheden. Al de beperkin gen door de verschilleudo rogeeringen toegezegd, hebben alleen ilit uitgewerkt dat overal do oorlogsbegrootingen enorm zyn opgevoerd, zie slechts nnar ons eigen land. Alleen is door deze conferenties be reikt, dat een volgende oorlog misschien eenige jaren langer op zich zal laten wachten, hoewel het nu weer allen schyn heeft, dat het niet lang meer kan duren of de bom barst. Dit zal dan een der ge volgen zyn van den „vrede" van Vors sailles. Van den Volkenbond verwacht srr. nog wol iots goeds, tonminsto als zy ztch democratiseert, m.n.W. als zy er toe kan besluiten, vertegenwoordigers der arbeidersklasse in zich op to nomen. Mochten wy niet de kracht hebben in du toekomst den oorlog onmogolyk te maken, dan zal de oorlog van 1914191S nog slechts kinderspel zyn gewocst b\j tietgeen ons dan tc wachten srant. Overal toch, zegt spr., worden de knapsto man nen aan het werk gezet om vernietigings- werktuigon uit te vinden vooral giftgas- seu. De volgende oorlog zai er een zyn niet van het land, niet van de zee, maar uit do lacht. Er .s zegt spr. by het ein digen van zyn rede, maar een middel den oorlog ln de toekomst onniogelyk te ma ken en dat is „Ontwapening", niet natio naal maar Internationaal. Van de gelegenheid tot dobat werd door 3 personen gebruik gemaakt die al len nitroeng door den spreker werden be antwoord, waarop te ongeveer 11 uur <U vergadering werd gesloten. Kerk en School DE LESUREN BIJ HET MIDDEL BAAR EN GYMNASIAAL ONDER* V/IJS. De hoofdbesturen van de A. V. M. O., het Genootschap van Leeraren aan Ned. Gymnasia, do R.-E. Leeraren- vereeniging St. Bonaventura, de V'er- eeniging van directeuren H.B.S.V. en de Vereeniging van rectoren en con rectoren hebben tegen a.s. Zaterdag middag te Utrecht een landdag uitge schreven, ter bespreking van het on derwerp: De bezuinigingsmaatregelen der regeering inzake middelbaar en gymnasiaal onderwijs (30) lesuren per leeraar. 30 leerlingen per klasse). Als sprekers zullen optreden: prof. dr. A. Noordtzij te Driebergen, prof. dr. Ph. Kohnstamm te Amsterdam en dr. Moller te Tilburg. BOND VAN NED. ONDERWIJ ZERS. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers is voor 1923 samengesteld als volgtF. L. Os- sendorp. voorzitier; J. van Zadelhof, vice-voorzitterJ. J. Lamers secretaris; S. N. Posthumcs, te-penningmeester; C. Moerman Jr., 2e-penningmecster; Th. Thijssen, A. van Geuns cn D. de Btee. Ef is één vacature. Dit üg ümstroken BLOEMENDAAL. Benoemd. De Commissie tot wering van Schoolverzuim to Bloemendaal heeft in hare vergadering herbenoemd als voorzitter de heer H. Hoekstra te Overvoen on als secretaris de heer A. IJzerman te Bloemendaal. SANTPOORT. C a e c i I i a. Dezer dagen trad het symphonie-orkest „Caecilia" in Musis Sacrum" voor de verpleeg den en het personeel van het Provin ciaal Ziekenhuis op. Het succes, dat het korps behaalde, was zeer groot. De verschillende nummers werden met de grootste aandacht aangehoord. VELSEN. Openbare vergadering S. D. A. P. Door de afd. VelsenWijker- oog der S. D. A. P. was Woensdagavond een openbare vergadering belegd in ho tel „De Prins", waar als spreker op trad de heer J. v. Zadelhof, lid van de Tweede Kamer, met het onderworp „Ont wapening" De vergadering was goed be zocht. De voorzitter, do heer W. F. Visser, de vergadering openende, zegt, dat door de gebeurtenissen dio op het oogenbik in het Roergebied voorvallen, de kwestie der ontwapening ieders byzondere aan dacht waardig is. De heer van Zadelhof, het woord ver gadering hot niouwo standpunt der S. D. A. P. to zullen bekendmaken. Stond krygende, zegt hedenavond in deze ver- de D. A. P. vroeger op het standpunt van het volksleger, hiervan is zy, gezien de houding dor vorsehillende regeeringen, teruggekomen. Onze party, zegt spr., wil thans algchoelo ontwnpening, eu het mo tief der miichthobbors die steeds weer bewezen dat zoolang niet allen ontwape nen het niet opgnnt (lat een klein land dit wel gaat doen, houdt geen steek. Eén NV. „DE TIJDGEEST". Donderdag 25 Januari 1923. Prijs van 1 2000 313 1000 6799 9238 13370 15532 1748' '9750 400 2872 10753 18358 200 975 5171 S065 8606 17349 1S396 100 7733 IC563 15383 16436 18097 20152 Prijzen van f 90— (eigen geld). 15 2205 4451 6445 9060 11311 13781 16193 18584 171 2321 4562 47 72 27 13825 16371 18705 211 2425 82 56 9589 11445 52 87 59 460 2529 88 88 9616 48 6316421 18S07 99 2780 4G07 6643 38 95 96 16672 32 942 3054 52 6853 58 11546 13931 94 41 64 7'J 4703 92 9782.UG40 72 16780 19171 89 3145 4920 6921 93 11767 14172 16805 19221 1034 3201 3d 7039 9S34 11S2J14301 53 44 78 3311 72 89 Ö9C4 71 14469 17017 85 1113 34 5110 7183 53 11921 14542 26 19432 1211 3432 5258 84 75 12018 14741 27 97 1394 33 5309 730310014 12175 85 32 19666 1457 44 36 7450 10166 78 14887 98 93 83 48 5431 61 10240 12212 14SC4 17116 19717 1500 3584 83 7501 10538 12162 14 77 19805 23 3Ö68 5510 33 70 05 15C33 17249 19959 72 3815 35 71 96 126y0 89 17695 20091 1643 51 51 7923 10638 12/86 15212 17120 20121 69 60 5624 26 10812 149^1 17 17886 98 75 99 5760 80 10*46 13014 15330 17948 20285 94 3SL2 78 8074 1I03I 13175 1545» 992057D 1696 4203 5.53 8163 74 13Jy2 15635 IS014 20601 2064 5 6118 8349 84 13130 15734 76 44 53 4354 34 86,0 86 52 15:0- 18197 20848 2135 56 6245 8( 11119 13525 1528118282 Có 92 95 8749112.4 130 2 16C63 18462 2234 4414 C444 82 84 13 16177 18544 Later e (lothaar. 32 2037 4674 7262 9556 11321 13923 16168 18966 54 95 4723 78 9.40 30 26 86 74 64 2113 51 97 51 79 90 16215 78 68 10 53 7314 71 H4Ö4 14003 54 19037 121 50 70 46 970J 82 30 57 38 33 74 48/9 60 7 11530 35 64 52 44 85 4921 71 61 11023 14176 72 76 203 94 32 86 80 28 82 16312 19120 13 2210 34 7409 90 1170-3 14200 43 25 53 22 40 7512 92 2i 13 72 29 lo 49 69 13 £840 11815 66 75 32 88 55 94 14 53 9- 14320 16439 87 93 92 5039 7638 9.37 11923 35 74 19238 95 2334 5125 (1 39 34 42 16548 40 107 2403 79 84 63 56 40 16642 19346 •104 6 98 7771 78 12015 87 66 43 7 53 5218 7804 100u2 8„ 14410 16709 50 18 92 83 93 71 12183 25 16852 55 23 2505 88 7908 10105 93 14522 95 95 38 19 5316 35 6 12201 99 16912 19.112 61 40 51 99 17 5 14602 73 47 516 06 7 7 8009 30 35 4 93 55 t0 70 9ö 19 41 69 10 17600 79 603 89 5408 47 7 6 99 15 4U 19502 32 2544 82 8114 88 12338 18 52 56 43 80 5305 34 89 81 14703 17117 96 92 2743 21 51 10^36 99 17 25 I9ó27 710 2307 2-9 71 51 12433 53 00 19730 72 41 66 8278 75 75 97 87 40 79 44 77 t303 81 125UO 14840 17216 44 97 86 50/8 7 83 2 61 21 46 99 2.26 82 23 90 47 14939 48 86 852 45 5741 24 I 01 51 15013 76 Ib850 57 61 51 43 24 61 23 17o23 67 939 97 55 48 31 93 54 67 19 05 70 3139 95 833 1 57 12653 65 79 19 73 68 5819 36 58 12/73 83 17409 64 53 77 62 69 67 1281., 15104 10 64 1020 3202 95 72 10 - 0 41 5 43 77 61 73 5989 81 20 57 19 57 84 73 3317 É052 8682 25 84 37 86 95 96 38 b!4> 9* 34 94 33 93 20L-22 1125 41 6219 8713 10-0 97 42 1764o 58 32 88 48 59 31 12974 63 74 89 36 3JC9 63 71 43 1.026 79 17692 201.3 37 25 tö 80 4J 13132 15-o7 17750 46 67 43 6*9 Siiö 89 39 8 66 b8 86 3544 11 5J 6I 11 17854 2Q2eO 1251 81 32 7i 1C720 67 50 83 65 1332 97 57 8921 32 13222 62 95 94 44 3600 86 3J 42 72 15376 17925 95 61 2 6402 47 47 96 154,0 28 90 92 12 0315 50 52 13424 S4 89 20449 1424 39 17 92 83 33 92 18019 57 1569 46 27 93 88 59 15383 23 20510 74 67 48 99 IO8I0 69 1:604 32 13 1629 3757 76 9010 62 78 19 51 46 68 08 95 45 !o£02 82 24 18104 65 80 3807 6611 4 43 92 50 14 66 83 14 27 69 8913505 62 28 20637 1701 38 39 9711007 27 71 93 71 54 97 50 £L9 12 4 5 73 18278 95 64 3993 6756 28 30 4ö 96 18:23 20729 73 4102 tS14 39 33 60 15723 18462 70 74 18 2d 47 48 77 49 79 95 79 29 7014 64 52 95 15824 93 20812 80 39 91 89 55 1361., 23 18557 b8 84 46 712.1 621011040 43 92 1862120918 86 51 33 2 44 50 15903 59 81 89 59 55 65 81 66 69 76 95 1812 4387 95 9318 11202 68 16039 18713 66 63 4498 7213 2j 10 1375» 54 41 1935 4507 14 46 28 13839 74 81 90 47 35 9423 41 78 96 2016 70 4 1 9527 92 93 1613718837 24 99 55 51 96 9/ 59 39 Vorige li) t stond: 142C7 enz. ui z. 14107 enz. S524100

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10