HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur De Vlaamsche beweging en de anti-Vlaamsche betooging te Brussel. tilt umsirelien ZATERDAG ZT JANUARI 1923 TWEEDE BLAD (Nieuwe reeks.) No. 127 Brussel in spanning! De taalstrijd in België. Toestanden in het Bel gische teger tijdens den ooriog. ue ontwikkeling van den Ualstnjd. August vermey.en en Lodowijk de Raet. De houding der Belgische regeering in den taalstrijd. De wat loi vcrviaamschir.g der Ceritsche universiteit. De minimum-eisehen dor Vlamingen. Het woord thans aan üon Senaat: Taal strijd ot Rasscnstrijd? Betoogingen en tegen-betoogingen. Zal er Zondag te Brussel gevochton worden? Brussel verkeert in spanning I Zondag fcal hier de groote betooging worden ge houden tegen de vervlaamsching van ide universiteit te Gent en zoogenaamd i„voor de vrijheid der talen". Nuch tere, kalme Nederlanders kunnen zich misschien moeilijk voorstellen, dat voor zulk een betooging een stad als Brus sel, ja, een heel land in een lijd als deze in opperste spanning verkeert, maar wij hebben nooit een taalstrijd gekcud en [weten dus niet bij ondervinding, hoe eoo'n strijd de hartstochten kan ontke tenen. Dat bijna tlle gendarmes uit Bel gië naar Brussel zijn opgeroepen er .troepen op morgen geconsigneerd zul len worden, is wel hei beste bewijs, hoe opgewonden de gemoederen zijn en hoe zeer voor tegenbetoogmgen en wan ordelijkheden wordt gevrccsd.1 De talensuijd is in Belgie langzamer hand uitgegroeid tot een rasscnstrijd en het is dan ook teckcncnd, dat de Vla mingen van deze komende betooging te Brussel niet anders spreken dan van jde a a t i-V laamsche berooging. De Vlaamsche beweging beheerscht in België tegenwoordig heel de binnenland- Sche politiek! Het leek mij aan den voor avond van de grooie berooging te Brus sel wel van belang den lezers van Haarlem's Dagblad iets te vei tellen van deze beweging, zooals zij zich tot heden heeft ontwikkeld, waarom ik mij tot een der Vlaamsche voormannen te [Brussel heb gewend, die zoo vriendelijk .■was mij in een interview alle gewensch- je inlichtingen te verstrekken. „Wanneer ons land een noimale staat .was," zoo zei hij me, „zou er eigenlijk nooit kwestie van eenigen taalstrijd in België zijn geweest, net zoo min als in Zwitserland. In artikel 23 van de Grond wet staat duidelijk, dal het gebruik van het Franscb en het Nederlandsch vrij is, maar al de jaren door was dat artikel jn de Grondwet feitelijk een doode letter. (Het Fransch was tot vóór kort de offi- cicele taal en van gelijke rechten der talen is zelfs nooit sprake geweest. In het leger was de toestand zóó, dat ter wijl in den oorlog 80 der soldaten [Vlamingen waren, 70 h So der offi cieren zelfs geen woord Nederlandsch kenden 1 Ik overdrijf hier niet. Ik ben zelf 4 jaar aan het front geweest en ppreek dus uit ondervinding! Het Vlaam sche kader moest als trait d'union dienst doen. Zelfs de opschriften in de loopgra ven ook die, welke van werkelijk'be lang waren voor den soldaat, zooals Danger de Mort Levensgevaarlijk En dergelijke waren steeds ia bet [Fransch gesteld. Hoewel de Vlamingen in België in eantai altijd sterker waren dan de Walen, hebben zij bet moeten dulden, dat zij steeds als minderwaardig werden be handeld. Dit kwam gedeeltelijk door de geschiedenis, gedeeltelijk door de eco nomische en sociale toestanden van het land. Bij de revolutie van r830 is de Fran sche invloed zeer groot geweest cn daar uit is het bijvoorbeeld te verklaren, dat het Franscb aau de in 1815 door Willem I gestichte Gentsche universiteit in 1S3S bet Latijn verving. De groothan del ca de industrie waren cn zijn nog voornamelijk in Waalscbe en Franscbe handen het spreekt dus van zelf, dat deze in het land dan ook den grootstcn invloed hadden. Dooi het vroe gere kiesstelsel had de meerderheid dei bevolking het armere, Vlaamsche deel zoo goed als niets in te brengen en het gevolg was, dat met de wenschcu der Vlamingen door de regeering eigen lijk nooit rekening is gehouden. In den tijd van Conscience waren de Vlaam sche voormannen al tevreden, wanneer de taal in het volk maar bleef leven. Langzamerhand is dat echter veran derd en zijn de Vlamingen zich zelve meer stam-bewust geworden, liet was vooral onder dcu invloed van Au gust Vermeylen cn den in 1914 gestor ven Lode wijk de Raet, da* de Vlaam sche beweging is gegroeid. Venneylcu was het, die ïu zijn Kritiek voorname lijk den sooralen kant der Vlaam sche beweging naar voren bracht, ter wijl ingenieur De Raet er op wees, dat de Vlaamsche zaak met alleen een taal- maar ook een economi sche beweging moest zijn- Van de regeering hebben do Vla mingen in hun strijd voor bet recht van hun eigen taal bijna nooit eeni gen steun, eerder voort-durende tegen werking ondervonden. De rechten, die zij langzamerhand hebben verkre gen, hebben de Vlamingen 2ich steeds zelf moeten veroveren. Het is wel zeer teekenend, dat van de 35 Vlaamsche wetten, die in den l'oopder jaren tot stand zijn gekom n, niet één enkeleaan het ini tiatief van deEegeering te dankenis. De wetten bij voorbeeld tot heb gebruik van beide talen, in strafzaken, tot het invoeren van het Vlaamsch ook bij het Middel baar Onderwijs en zoo veel andere, zijn alle voorgesteld door Vlaamsche volksvertegenwoordigers. Het voor stel tot de zoo belangrijke wet tot re geling der talen in bestuurszaken waarbij eindelij', het Vlaamsch de of- ficieele taal in Vlaanderen is gewor den, is niet van de Regeering, doch van Frans van Cauwelaert uitge gaan, en ook de wet op de verneder- - landsching van de universiteit te Gent, waarom thans de groote strijd gaat, zal als zij door den Senaat wordt aangenomen niet aan de Re geering maar aan het initiatief van Vlaamsche Kamerleden te danken Het is vooral deze wet tot liet ver- vlaamschen van de universiteit te Gent, die de gemoederen in heel het land heeft opgezweept. Er zijn in Bel gie twee Rijksuniversiteiten, namelijk te Gent en te Luik. De twee andere hoogescholen de katholieke te Leu ven en de vrijzinnige te Brussel zijn geen Rijksuniversiteiten. Het prin cipe van de Vervlaamsching der Gent sche hoogesehool is voor het eerst 30 jaar geleden door prof. Mac Leod naar voren gebracht, maar het was weer Lodowijk de Raet, die met zijn plan, dat veel verder ging dan dat van Mac Lood,, den grooton stoot aan de beweging gaf- Eii was het, dio de Vlamingen overtuigde van de groote onbillijkheid, dat in een land met 4 millioen Vlamingen tegen 3 millioen Walen twee Franscbe uni versiteiten en geen enkele Vlaamsche was. Eenrge jaren vóór den oorlog is toen op de basis van het plan De ltuet door Frans van cauwelaert (katho liek), Louis Franck (liberaal) en An- sceie (sociaal-democraat) een wets voorstel ingediend tot geleidelijke ver vlaamsching van de universiteit te Gent. Van Vlaamsche zijde begreep men, dat door den grooten culturce- lcn invloed van een eigen Vlaamsche universiteit eerst recht van een toe komstige gelijkheid van de Vlamingen en de Walen spra' t kon zijn. Het voor stel was reeds in de secties onderzocht had daar een meerderheid gevon den, zoodal de aanneming verzekerd scheen, 'Toen echter biak de oorlog uit en het waren de Duitschcrs, ciic iijdens hun overhc-ersching tot do on middellijke radicaldu* met gelei delijke vervlaamsching >au de Gent sche universiteit overgingen. Dit is ik behoef het nauwelijks te zeggen een zeer delicate geschiedenis geweest en heeft de Vlaamsche zaak niet goed gedaan, omdat zij kwaad bloed heeft gezet in het Waalsche kamp. Toch zijn de Vlamingen zoowel de oud-strijders als zij, die in het land waren gebleven dadelijk na d"n wa penstilstand weer met hun eiseh tot vervlaamsching van de Gentsche hoo gesehool gekomc-u. liet was één der vier minimum-eisehen der Vlamingen - de andere eischen zijn: 111 Vlaan deren Vlaamsch in het Bestuur, in Vlaanderen Vlaamsch in het Gerecht en de indeeling van het leger ia Vlaam sche en Waalsche eenheden dio zich daarom de minimalisten noemden. Bij de verkiezing van 1921 was de vervlaamsching van de Gent sche hoogesehool 'één der hoofdpuuton van den strijd en de uitslag ge weest, dat van de gekozcu V 1 - am s c h e vertegenwoordigers cT 95 vóór de inwilliging der minimum- eisehen waren. Eén vau deze eischen het Nederlandsch dc administratie ve taal voor Vlaanderen, ook voor den inwendrgen dienst was ir. wet van Caujveiaerfc ~an 30 Juli '21 reeds in vervulling gegaan al wordt in Vlaan deren dan ook heftig geklaagd over onvoldoende uitvoering ea sabotage dezer wet. De groote en felle strijd gaat thans om de Vervlaamsching van de Gent sche hoogesehool. Er waren meerdere voorstellen bii de Kamer ingediend, o.a- één van de fronlpartij t-01 ommd dellijke. radicale vervlaamsching en één van Van Cauwelaert, Franck 011 Kamiel Huysmans, tot 'u geleidelijke vervlaamsching. terwijl van Waal sche zijde was voorgesteld een Vlaain- sohe universiteit te stichten te Ant werpen, dan wel in een nader to be palen Vlaamsche stad of naast de F'ransche te Gent. Tegen deze laat- set voorstellen hebben de Vlaamsche minimalisten zich met hand en tand verzet, omdat dan de onbillijkheid zou blijven bestaan van twee Fran- sche en maar èèn Vlaamsche univer siteit in België. Bovendien zou eon nieuwe hoogesehool ettelijke mi 11 kie nen kosten en eerst 11a vele jaren op een zoo hoog peil staan, dat zij ge lijkwaardig aan de Fransche zou kunnen worden genoemd. Voor een radicale vervlaamsching zou nooit een meerderheid in het land verkre gen ziin. waarom de Vlamingen om tactische redenen duo him stem aan het voorstel van de frontpartij hebben onthouden. Het voorstel- Cauwelaert. Franck, Huysmans wel ke laatste sociaal-democraat Anscele, die zich terug had getrokken, verving ia met 4 stemmen meerderheid en 11 onthoudingen ten slotte door de Ka mer aangenomen. De professoren, die in het Fransch doceeren. zullen dit desgewensoht megen blijven doen tot het einde van hun loopbaan toe. Naast de cur sussen van deze professoren zullen echter Nederlandsohe cursussen wor den geopend. Ook behelst de wet een bepaling, dat aan de Vlaamsche stu denten aan het einde van het jaar i n het Fransch een examen zal worden afgenomen over één der door hen gevolgde cursussen. Ook de Vlaamsche studenten zullen dus het Fransch behoorlijk meester moeten ziin. En tenslotte is bepaald, dat de speciale scholen voor burgerlijke bouwkunde. te Gent zullen blijven, maar dat op deze scholen in het Fransch en ook in het Vlaamsch ge doceerd zal worden, wat feitelijk in strijd is met het oorspronkelijk idee der Vlamingen. Het woord is nu aan den Senaat, die over de wet tot vervlaamsching der Gentsche Universiteit zal moeten beslissen en het is voornamelijk om <ieu Senaat te beïnvloeden, dat Zon- d3g hier ie Brussel de groote anti Vlaamsche betooging zal worden ge houden Wij. Vlamingen, zien in de wet tot het vervlaainschen van de Gentsche universiteit slechts iets incidenteels; de strijd breiat zich hoe langer hoe meer uit Vroeger was de Vlaamsche beweging voornamelijk een stnid tusschen de V.laniingen en de Frans kiljons in Vlaanderenland. De Wa len buiten Vlaanderen lieten er zich niet mee in on stonden vrijwel on verschillig er tegenover. Langzamer hand Jieeft men echter de Walen we ten op te zweepen en hoe langer hoe meer neemt de strijd den schijn aan van een strijd tusschen twee rassen, wat natuurlijk niet in het belang voor de eenheid van liet land kan zijn. De Vlamingen hebben dit feite lijk nooit gewild zij zijn alleen voor de volkomen vrijheid van hun taal ongekomen. De heele betooging. dio Zondag hier te Bmiseel. zal worden gehouden, is au fond een anti-Vlaamsohö bewe ging. Reeds tijdens de IxAandeliug van de Hóogeschooiwet door de Ka mer hebben de studenten 111 hot W a- lenland agitatie trachten te verwek ken. Twee groote betoogingen zijn door de studenten gehouden. Bij de laatste op den dag der eindstem ming hebben zij zelfs getracht de Kamer binnen te dringon. Dat deze betooging verzot van een deel der Vlamsche bevolking zou uitlokken, was vooraf te voorzien. Daarop is de betooging te Gent gevolgd, die ook al niet zonder relletjes is geëindigd. Het was natuurlijk, dat de Vlamin gen van hun kant zich in ait land der "betoog ngen met onbetuigd zouden laten. In Antwerpen heeft do bevol king op grootsche wijze hulde go bracht aan den geestelijken vader van de wet. burgemeester Frans van Cauwelaert en daarop is Leuven ge volgd met een reusachtige bötoogmg der Vlamingen ter eere van den oud- minister Poullet, den leioer der Katholieke Vlaamsche groep, die ais rapporteur een zoo belangrijk aan- deel heeft gehad in het tot stand ko men der wet. Nu volgt dus Zondag hier te Brus sel de groote manifestatie, die oor spronkelijk bedoeld was als betoo ging „tegen de vervlaamsching van de Genstche hoogesehool", doch thans zal worden gehouden onder de leuze „Voor de eenheid van het land". Ais of die eenheid gedreigd zou worden, wanneer aan de Vlaijiingent recht wordt gedaanl Wat bij de Vlamingen vooral kwaad bloed heeft gezet, is het besluit om aan deze betoogïng, die feitelijk tegen do Vlamingen ge richt is, een défilé langs het graf van den onbekenden soldaat te verbinden, den onbekenden soldaat, die 4 kansen tegen 1 een Vlaamsche jongen is ge weest! Oorspronkelijk zouden burge meester Max en de gemeenteraad van Brussel en corps vooraan gaan, inaar dit plan is tenslotte gewijzigd. De leden van den Gemeenteraad zul len nu niet officieel in den stoet mee trekken. Men doet van Waalschen kant alles, om zoo veel mogelijk be- toogent naar Brussel t-, lokken. Allen, die aan de betooging deel wenschen te nemen, krijgen gratis een derde klas-kaart van de „ligue" tegen de Vervlaamsching van de Gentsche Hcogeschool en de spoorwegen heb ben faciliteiten voor de reizigers toe gestaan. Vooral de laatste maatregel, waarvoor minister Neujcan verant woordelijk is, heeft bij de Vlamingen 1 ergernis verwekt, omdat zulks bij haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAKONDPRAATJE, Dit is een vreemde samenleving. Ik lees daar in Haarlems Dagbiau, dat gr een vrij leeg huisje te koop is en [weet niet wat dat beduidt. Een huisje is leeg of niet leeg, een tusschenvorm kan ik mij moeilijk voorstellen, of het jnoest wezen, dat er hoopen rommel en vuilnis in zijn achtergebleven, zoo dat de nieuwe bewoner al bij voorbaat op een duchtige soiioonmaak .wordt yoorbereid. Hoe langer een menscli in leven blijft, des te meer weet hij niet. Ais hij jong is, dan weet hij zoowat alles, op zijn twintigste, twee en twintigste jaar bij voorbeeld, naderhand, zoo omstreeks zijn dertigste, begint bij te begrijpen, uat er veel dingen zijn, die hu niet weet en dat gaat zoo door, totdat hij op zijn vijftigste tot de ja ren der bescheidenheid gekomen en ervan overtuigd is. dat hij zoo goea als niets weet. Wat kan bijvoorbeeld een antipodiste zijn, zooals er pas een in een theater is opgetre den? Onze antipoden of tegen voeters op dezen aardbol zijn bijvoorbeeld de Patagowërs of Vuur- landers, maar dat is geen verdienste en niets bijzonders, daar iedereen op zijn beurt tegenvoeter is of een tegen voeter heeft. Wat, o wat, doet dan ivood merkwaardigs deze antipodisti- pche juffrouw? Ik weet het niet, zooals ik verreweg 'de meeste dingen niet weet. Ook niet, hoe het mogelijk is, dat een Musch zoo voortreffelijk een Kater op het tooneel voorstellen kan, een Wijzen Kaler nog wel. Bestaat .er grooter te genstelling tusschen, zijn er grooter antipoden denkbaar, dan een Musch en een Kater? En van het publiek be grijp ik ook niemendal, dat hem een paar jaar geleden met ditzelfde stuk in den steek liet en nu bij bonderden komt toestroomen om er van te ge- Bieten. Ja, wie weet er van zoo iets grilligs en onverklaarbaars als de smaak van het publiek! En toch zijn dit eenvoudiger dingen, dan liet vraag 6tuk, dat in l»et volgende rijmpje op gegeven wordt: Als heel de wereld stokvisch was En iedere boom eon worst, En iedere meer en iedere plas Gevuld met glimmend schoensmeer was? Hoe leschte men dan zijn dorst? Dit is een vraag, jvaarover zeven professoren Zich zeven jaren lang zuilen krab ben achter de ooreh. yan het publiek gesproken, daar weet niemand ooit iets van. Heeft het haast of heeft het den tijd? Als je twee juffrouwen op 6traat een halfuur lang van gedachten ziet wisselen over een onderwerp, dat niet van zoo heel veel belang is, dan zeg je: „het publiek heeft geen haast". Maar wanneer je op dienzelfden avond diezelfde juf frouwen na een concert ziet staan dringen in de vestiaire, dan denk je, dat ze thuis brand hebben en nog net hopen, tijdig thuis te zijn om den bloedkoralen ketting van grootmoe der, een kostbaar erfstuk, te redden. Ais je menschen ziet gaan naar de Sociëteit Vereenrging om een voor dracht en lichtbeelden over Palestina bij te wonen, dan zeg je: „het publiek heeft daar dus den tijd voor", maar wanneer je diezelfde menschen aan 't einde van den avond op een drafje de zaal uit ziet trekken, zoodat de spre ker van het slotwoord zioh alleen maar tot hun vluchtende ruggen kan richten, dan denk je: „het publiek heeft schrikkelijke haast". We komen er niet uit. Maar haast of geen haast, beleefd is het niet. En 't komt ook niej. te pas, om zoo als bij andere gelegenheden gebeurt, de nummers op de stoelen terug te draaien, zoodat het lijkt of ze niet besprokén zijn en er dan zelf op te gaan zitten. Hoe de menschen dat precies doen, weet ik niet (heb ik niet gezegd, dat ik zoo goed als niets weet?) en in dit geval zou ik het niet zeggen, wanneer ik het wel wist. Om dat dan misschien meer menschen dat kunstje zouden toepassen. Het is merkwaardig, hóe weinig een mensch weet. Waarom vriest het de zen winter niet? Hoe moet de strijd in de wereld worden opgelost? Wanneer kómt de Tfaarlemsche grensregeling tot stand? Ik weet het niet'' Waarom wordt ec-n kreeft rood. nadat h" ge kookt is, ofschoon hii bij ziin leven niets roods aan zich had? Alleen uit woede over de smadelijk^ behande ling? Ik weet het niet. Waarom zijn we het er allemaal over eens, dat onze samenleving alleen gered kan worden door gezamenlijk hard werken, ter wijl er nooit meer werkloozen in de wereld zijn geweest dan nu? Ik weet het niet. Waarom was een week of wat geleden de kool in Noordhoiland te krijgen voor het afhalen, terwijl tweehonderd kilometers verder, hon derdduizenden er graag voor zouden willen betalen? Ik weet het niet, ik weet er allemaal niets van. Het is alles heel teleurstellend en ontmoedigend en als een lezer van dezo rubriek vraagt: „hoe komt het, dat je zoo weinig weet?" dan weet ik dat niet eens. Erger kan het toch al niet ,en daarom sluit ik in wanhoop dit gedeelte van mijn betoog af, om over te gaan tot een vroolijker onder werp. Er is onlangs in Haarlem een uit voering gegeven van Lohengrin door de Nationale Upera, die veel 6ucces had. Komt dit gezelschap met een goede bezetting terug, dan kan het weer rekenen op een volle zaal zoo groot is de malaise nog niet, of de in gezetenen van Haarlem en omstreken xunnen nog wel f 2400 bijeenbrengen voor een operavoorstelling. Als het geld niet bijna gekaapt was gewor den, zouden we het bedrag zoo pre cies niet gekend hebben. 't ls wonderlijk: nauwelijks staat Koopman weer aan 't hoofd, of de on derneming marcheert in dubbelen zin dient een koopman een kunstin richting te besturen, die zóóveel geld kost als deze. En ai is de hoofdper soon dan ook een Duitschei; of een Duitsche, de belangstelling van do Nederlanders voor hun Nationale Opera is groot genoeg. Maar wat is de heer Koopman nu gaan doen? Op de vleugelen des etooms is hij naar Italië vertrokken en op de vleugelen des gezanges komt hij straks terug met sopranen, alten, tenoren en bassen, dit .zullen worden opgenomen in onze Nationale Opera! Raken we nu niet wat heel erg ver- internationaliseerd? Duitsche en Fransche opera's, door Nederlanders gezongen, dat gaat nog, maar wan neer nu behalve de Duitschers ook nog de Italianen daarin optreden, wordt het tijd om het gezelschap tot INTERNATIONALE OPERA te her,- doopen. En al die menschen zingon natuurlijk in hun eigen taal, je reine' Beriitz-sehool zal 't op het tooneel lijken. Misschien ware h.et beter, dat niemand meer een tekst, maar ieder een de noten zong op b a en f r a en andere korte lettergrepen, zooals leer lingen van een zangcursus doen. Het publiek verliest er niet bij, omdat het anders immers de Italianen toch niet verstaat. Ons land schijnt op dit oogenblik vooral arm te zijn aan heldenteno ren. Van Tul der is lyrisch, van Van Schaik als opera-tenor hooren we1 niet meer, van Moes evenmin en Urius ja, Urlu-s, denk ik, is te duur voor een directie, die de toegangsprij zen verlaagd heeft. Wi zullio zino, zoodranl direttore Mercanti (Koopmannio) retournati metti zino tenorio. Tottio dati momen ta basta, basta! Vroeger kocht een huisvader een jas voor zijn heele leven. Maar hij ilroeg die alleen op Zon- en feestda gen en een enkelen keer bij een bui tengewone gelegenheid. En als hij dan overleden was, de huisvader be doel ik, dan leefde zijn Zondagsche jas nog, die van rechtswege behoorde tot de eriportie van zijn oudsten zoon en die droeg de jas dan weer op de zelfde spaarzame manier cn wanneer hij niet al ie oud werd, had z ii Q zoon er naderhand ook weer een nut tig kleedingstuk aan. zoodat het best mogelijk was, dat zijn zoontje tr nog een best, warm jasje van kreeg, door den kleermaker van de familie voor niet ai te veel geld vermaakt. In onzen tijd zijn er evenwel fabri kanten, die auto's maken bij hon derdduizenden en milhoenen. Ze ziin niet eens slecht en toch goedkoop, de motor is zelfs van voldoende qualiteit, om de carosserie te overleven. Maar als de laatste begint te rammelen, zeg gen deskundigen, dan moet jc den auto wegdoen, want hot is goedkooper een nieuwe te nemen, dan do oude te la ten repareeren. Hoe raak je zoo'n ding dan weer kwijt? Het water inrijden gaat niet goed, al zou het misschien de goedkoopste manier wezen om de Bakenessergracht te dempen. Dug pro beer je den wagen kwijt te raken aan een ander, voor tweehonderd gulden als 't kan, voor honderd, al$ het moet. Ja, voor hoe weinig niet, wan neer de nood drinot. Daarover heb ik een mooi verhaal Vlaamsche betoogingen nooit .was ge beurd." Tot zoover "de Inlichtingen, die mij hier te Brussel omtrent de Vlaam- sche beweging en de antl-Vlaamsche betooging werden verstrekt. Burge meester Max heeft om wanordelijk heden te voorkomen al'e contra-mani festaties te Brussel op Zondag verbo den. Of de Vlamingen zich daaraan zullen houden Dit is de groote vraag, waarover men thans te Brussel in spanning verkeert. Dat niet allen zoo zeker zijn, over een rustigen afloop, bleek nog uit een brief in de Katho lieke Gazet van Antwerpen. Daarin las ik o.a.: „Ik vrees, dat als de betooging doogaat, er erge wanordelijkheden zullen gebeuren. Dat er in de straten van Brussel onder Belgen duchtig zal gevochten worden, dat is alles be halve een vermakelijk schouwspel, nu vooral op dit oogenblik, dat de Bel gen samen met de Fransehen n< n dc Roer met militair geweld tegen de Duitschers optreden" Of er gevochten zal worden of niet, hoop ik morgen persoonlijk in Brus sel to zien. Over do eigenlijke anti Vlaamsche betooging dus in een vol- Binnenland HET WERKLOOZENVRAACSTUK. IleJ, Hs.gez. kan aan de mededeeline van de audiëntie van de besturen van de vier samenwerkende vakcentrales: bij de ministens, van binnenlandsche zaken en van arbeid ter bespreking van het werkloozen vraagstuk (jjièn zie de Rubriek van den Arbeid in dit nummer) toevoegen, dat de ministers ernstige overweging toegezegd hebben en de verzekering gaven, dat de be treffende materie hun volle belang stelling had en dat zoo spoedig mo gelijk, In elk geval voor het einde der volgende week een definitief antwoord zal worden gegeven. LUCHTPOSTZECELS VOOR CE- WONE FRANKEERINC. Het Hbld. meldt: Wegens de staking in het boekdruk- kersbedrijf, waardoor geregelde afle vering van frankeerzegels niet kon plaats vinden, zullen binnenkort met koninklijke goedkeuring de nog in voorraad zijnde luchtpostzegete van 10, 15 en 60" cents voor gewone fran keering uitgegeven worden. CHRISTELIJK/ SOCIALE PARTIJ. Op de te Utrecht gehouden verga dering van deze partij, zijn naar wij in de N. R. CL lezen, dr. A. R. van de Laar en dr. J. van Dorp als leden van het partijbestuur herkozen. I11 de vacature mr..H. F. van Meer te Half weg is gekozen de heer J. D. Root Jr. te Amsterdam. Dr. J. van Dorp is als redacteur van De Beukelaar herko zen, Over de voorstellen Gouda Zwolle, te trachten, tot een fusie te komen met de Christen Democratische Partij, is maar weinig gesproken. De vergadering bleek voor deze fusie niet veel te gevoelen. Stadsnieuws DE HOLLAND IA-PIL MT ABP. IE K. Van de zjjde der directie der N.V. Filmfabriek ^Hollandia'7 doelt men Ou- mede, dat het personeel van do fotogra- fie-afdeeling met 14 dagen voorloop:? ontslag aangezegd is, een definitieve re geling is hieromtrent nog niet getroffen. Dat er gedurende de eerste maanden vnn het jaar niet zal worden opgeno men, heeft verschillende redenen; lo. Drie films werden afgeleverd voor Amerika. Daarvan moeten de resultaten nog worden afgewacht. Van den eersten film zijn evenwel reeds schitterende re sultaten binnengjkomen, die film wordt o.a. ook geplaatst m alle theaters van bet Fox-Circuit. 2e. Wegens ziekte van den heer Bin- ger, die zich in het buitenland bevindt, wordt er op 't oogenblik niet geprodu ceerd. 3o. Aangezien de eerst volgende film gehoord. Niei hier gebeurd, maar in Belgie. Een autoliefhebber had een jaar of wat met zijn auto gereden ea eindelijk een nieuwe gekocht; de oude moest dus uit de garage en hij zocht naar een kooper. Daar iedereen in de buurt even uit geslapen was als hij zelf, wou nie mand er ook maar één Belgischen (rank voor geven. Toen kwam hij op een geniale gedachte en zond een ad vertentie aan een veelgelezen Belgisch blad: „Morgen, te 12 uur zal de eigenaar van een gebruikten maar nog in goe den staat verkeerenden auto merk „de Vlieger" dien laten staan in het Bois dc Cambre. De eerlijke vinder mag hem meenemen". Den volgenden dag reed hij naar het Bosch, stapte daar uit, keek xog eenmaal zijn ouden, trouwen auto aan en sloop toen weg, alsof hij kwaad gedaan had. Dien nacht sliep hij slecht, 't Was of zelfverwijt hem kwelde, dat hij zijn braven „Vlieger" zoo te vonde ling had gelegd. Vroeg in den morgen stond hij op. tramde naar het Bosch en liep regelrecht naar de plek, -vaar hij den wagen had neergezet. O schrik, o ontzetting, er stonden vijf an der Vliegers naast, Wanneer het wél eens wat lang duurde vóórdar onze zaken op ambtelijke bu reaux afgedaan waren (het komt voor, niet waar?) dan troostten wij ons altijd hiermee, dat het dan ook geschiedde met de grootst mogelijke oplettendheid en stiptheid. Wij zeiden dan tot ons zelf haastige spoed is zelden goed en zacht jes aan, dan breekt bet lijntje niet, langzaam maar zeker; we hadden geleerd, den Nederlandschen ambtenaar te be schouwen als een toonbeeld van accura tesse, ja als de belichaming van dc stipt heid zelf. Accurater dan eb en vloed, dan de stiptste apotheker van Neder land, dan de zuiverst gestelde metro noom, dachten wij, zijn de ambtenaren. En ziet, wat moet ons nu overkoment Daar lezen wij, dat Gedeputeerde Staten van Noordbrabant een klacht tot de gemeentebesturen in die provincie heb ben gericht over achteloosheid. Tal van documenten moeten ter aanvulling of vei betering worden teruggezonden, br:e. rca van Ged. Stalen vaak niet beant woord vóórdat een herinnering gezonden is; op dit oogenblik zijn 39 gemeente in het voorjaar moet worden vervaar^ digd, kan hieraan thans nog niet wor den bogonnen. Verder is gebleken, dat de „Hollandia" de eenige fabriek is in geheel Europa, welke een vast afzetgebied heeft op do Amcrikaansche markL Daar het plaatsen van films ia oitge- strekte landen als Amerika, Engeland en Koloniën, ceuigo maanden vordert, mag worden aangenomen, dat gezien do bo venvermelde resultaten cn do afgesloten contracten, de Hollandia binnen eokclo maanden de tastbare bewijzen tegemoet kan zier.. De administratie, verkoopsafdecling, de etaf van Operateurs, en filaifotografen zjja niet ontslagen. Uitgaan MUSIKALISCHE KAM M E WSP IELE. Het concertbureau Vernout deelt ons mede, dut de Musikaliscne Koininer- spiole, natwelk enkele *\ok«u geleden ook te Haarlem zoo'n riiottn succes behaalde nog een voor stelling zal ge ven met een nieuw programma en wel op Donderdag 1 Februari a.s. in den stadsschouwburg Wiisonsplein. óver liet optreden in Amsterdam lezen wij in het Nieuws van den Dag: „Ciaire Jache in de rol vau do wasch- vi ouw optredend ais komische Allo mei Emmy Gciesinger als dienstmeis je, maakte van dat stukje een klucht, uie een onbedaarlijk lachsucces beeft gehad. De muren van liet overvollo zaaltje daverden. Het nieuwe genre slaat in!" Er staat ons dus weder oen avond vol kunstgenot te wachten cn velen zullen vau de gelegenheid - cbruik ma ken, dit ensemble te gaa:\ zien en hooren. LEGER DES 1IEILS. In (Ie Te huizen voor daklcoze mannen, vrou wen en kinderen aan iwt Sjiaarnc 92 cn 102, telefoon 2idó. werden in de afgelooperi week v'erstiekt 1792 por ties voedsel en 308 nachtvcrblijvon. SCHOTEN. Gevonden voorwer pen. Terug te bekomen bij: J. v. Leeu wen, Tuuoretraut 18, évn portcruon- naie met inhoud. de Ruiter, KI00.1- terstraat K>, een damcstasclijo mot iniroud. J. Spanjaard, W es liaan 3, te Santpoort, een amobairdlichU.r; Braspenning, Rijksstraatweg 380, e n band vau een gumruijas. L. Knudde, Gen. Cronjéstraat 94. een schooltasuh. mot boeken. C. Venneke, Gen. de la Reystraat 3, een portemotmale uiet inhoud. J. Bruin, Scüotcroosdistraat 1, een bruin hondje, jieauing 66:. P, v. Sinderen, Gen. de la Reystraat 9, een handschoen. YV. Prinsen, Biilitott straat 38, een portemonnaio met in houd. J. v. Veis, Celebesstraat 22, een liaarkupje. J. de Wit, Heitzstrant 79,' een kip. J. Hoppenbrouwer, Colenso- straat 20, een handschoen. C. do Mun- nik, Te ding van Berkhoulstraat 17, een handschoentje. Aan het politiebureau: eenlgo hand schoenen, een ceintuur, een ring met sleutels, een groene hoed en CQulgè nieuwe planken. ZANDVOORT Men schrijft ons: Zondag, 28 Januari treedt, voorin. 10 uur in do Ilerv. Kerk te Zandvoort op prof. dr. Ivolomnn Kóllay, hoog- leeraar aan het Staats Theologisch Seminarium te Budapest (Hongarije). Hij is onze taal voldoende machtig en zal dus in het Holland?ch spreken. Hij komt in ons land pleiten voor dcü arbeid van het Centraal Comité voor. Protestantsche Hongaarsche kinderen, zoowel om die 1 geldelijk te steunen, als om adressen ter huisvesting van kinderen te verkrijgen. Aan de kerk deuren wordt, bij het uitgaan, eeri collecte gehouden voor het werk vah bovengenoemd comité. UMUIDEN. Beslaglegging. Namens ds reoderjj van bet Duitsche stoomschip Embden is op het te IJsiuiden met kc- teischade binnengesleepte Franscho stoomschip La Farnisa beslag bolegil voor vijf en twintig duizend gulden sloep- toon. rekeningen over 192: nog niet ter goed keuring aangeboden en 60 bcgrooiin- gen voor 1923 nog niet ingezonden. Tot zoover de circulaire van Gedepu teerde Staten, die ons van een illu3io beroofd beeftniet iedere ambtenaar is alzoo een toren van stiptheid, hij kan ook een kelder van slordigheid zijni Helaas, dat ons dit nog moest overko- incnl En wat zal moeten geschieden, 01a daaraan eens voor al een emde te ma ken? Waar is de instelling, die het best opvoedt tot accuratesse cn preciesheid wie leven het meest als menschen van de klok? Raad eens. Opslaan cn bed opi maken zoo laat, ontbijten zoo iaat, middagmaal zoo Iaa„ naar bed zoo Iaat, alles precies, op de minuut af. Maar gaat bet aas, om minstens 99 Brabaatsche secretarissen met hun staf daar neer te zetten? Wat komt er van hun, weliswaar nonchalante, ge meente-administratie terechil Ea toch kennen wij geen betere leer school. Al deze heden (mdten dc ge meentewet bet toelaat, wat ik niet weet), dan maar daarheen, met dc bepaling^ dat de aldaar doorgebrachte weken mee tellen voor pensioen. Anders rijzen we relden van complicaties op om die to ontgaan, zou van onvrijwillig verlof gesproken kunnen worden Die inrichting waar 200 alles precies op de klok af gaat dat instituut voof accuratesse weet de lezer al, hoe het heet?. Aan de orde is het voorstel run dc Regeering, om do Arbeidswet 1U1!) ook op kantoorbedienden toepasselijk te verklaren. De belanghebbenden heb ben de volgende opmerking tot 00 Regeering gericht: De daartegen gevoerde felle cnm- „pagne bewijst do absoluto noodza kelijkheid dier invoering (en otcllig- „ste". Maar als er nu door de patroons geen felle campagne was gevoerd of In 't geheel geen campagne? Wie beantwoordt, deze vraag af doende? Ik kan het niet, ik weet er niet van, zooals ik u zei; ik weet zoo weinig Maar genoeg! FIDEI.ÏO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5