Van onzen reizenden Redacteur Het nieuwe academisch Zieken huis te Leiden. 40e Jaargang No. 12159 Verschijnt dageüiks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG B FEBRUARI 192» HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.577>- Franco per post door Nederland i 3.87'/|. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïl- ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.-75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 6P Cts j er regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 rece t>0 CU lusireeru Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.57Vi; franco per post f0.65. Post Giro 38810. per plaatsing, elke rege. meer 15 Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Uitgavc der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 II Directie en AdministratieGroote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wïjkeroog, lümuiden, Beverw^h enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EtRSTE BLAD Agenda Heden. MAANDAG 5 FEBR. Stadsschouwburg Wilsonsplein. De Haehespelers „De Vertraagde Film" 8 uur. Café BrinkmannJaarvergadering der vereeniging K. en O., half negen- Gebouw der Polygraph", Schouw- biesl aa naandeel boud ersv ergadering der N.V. Chemigrafische Kunstinrich ting .Polvraph". 8 uur. Cabaret „Modern". Raaks 13: Ma- tinée 3 uur; voorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middag6 3.30—5.30 en 's avonds 8n uur Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.305.30 en 811 uuv. Bioscoop-vooxstell in gen. DINSDAG 6 FEBRUARI. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Vadertje Langbeen". Volksvoorstel ling, S uur. Zand voort: Gemeenteraad 7.30 uur: Gemeentelijke Concertzaal, Haarlem- sche Baehvereenïgïng, 8 uur. Cabaret „Modern", Raaks i3 Ma tinee 3 uur; voorstelling S uur. Tea room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur Concert. Cinema-Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.30—5.30 en S11 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg >e Kroon, Gr. Markt. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala Theater, Kl. Houtstraat 7" Bioscoopvoorstelling, 8 "uur. (Nieuw® reeks.) No. 129 Hoe dikwijls heb ik, i an Haarlem naar Den liaag reizend, al niet kri tiek op het meuwe academisch zie kenhuis te Leiden gehoord! Bijna eiken keer, wanneer ik de sleutel stad voorbij spoorde, Was er wel een reiziger, die mij wist te vertellen, dat hot een krankzinnigheid was een ziekenhuis vlak achter een druk -sta tion to bouwen, dat met die gebou wen millioonen werden vermorst en do exploitatie voor heb land „ge woonweg niet te betalen zou zijn!" Zelfs kwamen ons al geruchten ter oore, dat het nieuwe ziekenhuis te Leiden in verband niet de bezuiui- gmgsplaunen van de regeeririg niet zou worden afgebouwd en dan ook nooit in gebruik zou worden geno men. Dat is voor unj reden geweest om den directeur, Dr. J. W. Wioke- rink to vragen, wat er van deze ge ruchten waar is. Dr. Wichenuk was zoo vriendelijk niet alleen mij alle gevraagde inlichtingen te verstrek ken, maar hij lieeit mij bovendien in de gelegenheid gesteld de ver schillende in aanbouw zij-Me gebou wen te bezichtigen. En op dezen rondgang met Dr. Wicherink heb ik ecnig idee gekregen van wat dit nieu we academisch ziekenhuis voor het medisch onderwijs en de universiteit te Leiden belooit te worden. Dat het meuwe academische zie kenhuis te Leiden voor het land een buitensporig duur „paardje'' zal worden, is wel zeker. Maar wij moe ten bij de beoordeeling daarvan nooit uit het oog verliezen, dat men met den bouw al in 1912 is begonnen. De ontwerpers en ook de regeering hebben den oorlog en zijn gevolgen niet kunnen voorzien. Hoevelen zou den anders hebben gehandeld, wan neer zij in 1914 alles vooruit hadden geweten! Ook de.regeering zou inder tijd waarschijnlijk i.ooit haar fiat aan de plannen van het nieuwe academi sche ziekenhuis zooals zij zijn in gediend hebben gegeven, wanneer zij had kunnen voorzien, dat alle be grotingscijfers met 2 of 3 zouden moeten worden vermenigvuldigd. Men moet bij de beoordeeling der plannen van bet nieuwe academische ziekenhuis te Leiden rekening hou den met de omstandigheden van 1912 en niet met die van 1923. Do toestand is te Leiden zoodanig, dat een nieuw academisch ziekenhuis voor het onderw hoog en hoog noodig is. De Boerhave-klinieken voldoen sinds lang niet meer aan de meest eenvoudige eischen, welke men aan een universiteitsstad als Leiden mag stellen. Niet alleen als onder wijsinrichting, maar ook wat betreft de economische bedrijfsleiding moet het tegenwoordig ziekenhuis als ge heel verouderd worden beschouwd. De onderwijsafdeelingen zijn te Lei den zeer onvoldoende en te klein ge huisvest, men beschikt over veel te weinig „bedden" en de toestand, zoo als die thans is, kan dan ook moei lijk langer worden gehandhaafd. Een modern nieuw academisch zie kenhuis was te Leiden dan ook al sinds jaren urgent, te meer omdat het aantal medische studenten, dat to Leiden komt studeeren, in den laatsten tijd zeer is toegenomen. De plannen voor het nieuwe aca demische ziekenhuis zijn ontworpen door den rijksbouwmeester van de onderwijsgebouwen, den heer Vrij man, in samenwerking met de ver schillende hoogleeraren van de me dische faculteit- Hierbij hebben de ontwerper en de hooglecraren na tuurlijk slechts één doel voor oogen gehadeen aan alle eischen van onderwijs en hygiëne voldoende ziekenhuis. De wooden malaise cn bezuiniging kende men toen nog niet. Men wilde te Leiden een model- oudcrwijs ziekenhuis bouwen, en hoopte dit in 1920 of 1921 to kunnen openen. God Mars had echter anders besloten- In 1920 was men nog niet half gereed en in 1923 alleen de anatomische afdeeling in gebruik kun nen worden genomen. Met den ver deren afbouw zal dan geleidelijk wor den voortgegaan en hierbij is men ge heel afhankelijk van de bedragen, die de regeering ieder jaar voor afbeuw, inrichting en exploitatie ter beschik king kan stellen. Voor dit jaar is daarvoor een som van 1.200.000 gul den op de begvooting gebracht. Dr. Wicherink was van meeniug, dat het nog wel zes jaar zou duren, óórdat het heele ziekpnhuis 111 ge bruik zou kunnen worden gesteld. De kosten van bouw enz. hebben tot nu toe tusschen 7 en 8 millioen bcdra- het bedrag van den vorderen afbouw en inricüting word door Dr. Wicherink op pl.m. 6 millioen ge taxeerd- Goedkoop zal men hot nieuwe aca demisch ziekenhuis, wanneer het ge heel gereed is, dus niet kunnen iiuc- men. Ook de exploitatie zul dit el vast zeer kostbaar zijn. Het is daarom dan ook heel waar schijnlijk, dat de exploitatie van het nieuwe academisch ziekenhuis te Lei den, hetwelk oorspronkelijk bedoeld was als een onderwijszickenhuis voor Ü00 bedden, om economische redenen met een niet onaanzienlijk geringer aantal zal worden begonnen. Latei zal men dan geleidelijk het aantal bedden kunnen uitbreiden. Van een niet verder afbouwen en een niet in gebruik nemen van. het ziekenhuis waarover reeds geruchten gingen is dus geen sprake. Wel is de regeering volgens Dr. Wicherink er zeel' sterk op bedacht cm met het oog op cle hoogo kosten van bouw, inrichting en vooral van exploitatie enkele gedeelten van ge bouwen of zelfs één of meer gebou wen in hun geheel voorloopig niet verder af te werken en in dienst to stellen. Hierdoor zal een belangrijke vermindering van kosten worden ver kregen, zonder dat nochtans het me disch onderwijs daardoor gevoelige schade zal Jijden. Zoo staat het bij voorbeeld nu al vast, dat de hydro- therapeutische afdeeling om redenen van bezuiniging voorloopig niet zal worden afgebouwd. Een andere be zuiniging, die verwacht mag worden, is, dat het gebouw .bestemd voor kin derziekten in twee deelen zal worden geseheiden, waarvan dan één deel voor besmettelijke kinderziekten be stemd zal worden. Door dezen maat regel zal de bouw van een afzonder lijk gebouw voor besmettelijke kinder ziekten onnoodig zijn. Zoo wordt dus bij den verderen afbouw en de exploi tatieplannen wei ter dege rekening gehouden met de veranderde tijdsom standigheden. Een der hoofdgedachten van nieuwe academisch ziekenhuis te Lei den is geweest, dat ieder hoogieeraar zijn eigen gebouw zou hebben kliniek, polikliniek en colleges. Zoo zijn er afzonderlijke gebouwen voor chirurgie, interne geneeskunde, kin derziekten, verloskunde en vrouwen ziekte, oogheelkunde, psychiatrie en neurologie. Een uitzondering is alleen gemaakt voor huid- en geslachtsziek ten en neus-, keel- en oorziekten, die 111 één gezamenlijk gebouw zullen worden ondergebracht. Behalve deze gebouwen is er ook nog een afzonder lijk gebouw voor besmettelijke ziek- len, dat onder den hoogleeraar voor interne ziekten ressorteert. Onmiddellijk naast het eigenlijke ziekenhuis, op een terrein, dat er bij aansluit, staan de gebouwen voor ana tomie, pathologische anatomie spe- cieele pathologie en voor de verge lijkende anatomie-parasieten patholo gie. Van deze gebouwen, die hun eigen warmwater- en sioominstallatie hebben, zijn de docenten der betref fende afdeeüngen zelf directeur. Het is één van deze gebouwen dat der anatomie hetwelk bijna geheel ge reed is en dan ook dit jaar nog in gebruik zal worden genomen. Bij den rondgang met Dr. Wiche rink door dit uitgebreide gebouwen complex, viel het mij op, hoe royaal de ontwerpers met hun elk gebouw een afzonderlijke „spe ciale" bibiotheek naast de centraie bibliotheek in het hoofdgebouw zou hebben opgenomen, wanneer men had kunnen vermoeden, dat het woord bezuiniging eens nog zoon groote beteekenis zou krijgen. Nutuur- lijk is er nog veel meer o.a. de over dreven groote ruimte, die voor apotheken is bestemd waaraan zelfs een leek kan zien, dat men bij het ontwerpen en den bouw nu niet be paald 111 de eerste plaats aan nigheid" heeft gedacht. Ook het bij ilit ziekenhuis algemeen toegepast „gemengd paviljoen-sys- teen" waarbij de groote ziekenzalen van 3 kanten licht ontvangen en klei nere ziekenvertrekken aan een ge- meenschappeJijken corridor zijn ge bouwd is, om de groote onderlinge afstanden, voor de exploitatie zeer kostbaar. Maar deze finantieeie b> zwaren ter zijde stellend, kan ïuen w« zegge-n, dat ons land over eenige Ji ren een grootsch opgezet, modern ouder wijs-ziekenhuis rijker zal zijn. De meeste gebouwen bestaan uit een voor- en een achtergebouw, die onder ling door een lange gang zijn verbon den. De bedoeling i<, dat het achterge bouw voor- de verpleging zal worden ingericht, terwijl het voorgebouw voor polikliniek, colleges en laboratoria zal worden bestemd» In het groote „uooiugeouuw vvaarvu.11 eén uer vieugu.tot zusterauis voor loo ters worat ingericht, worden de ad ministratie, cm bibliotheek en de apo- tueKen gevestigd. Verder zal 't nooid- gebouw de restauratie voor de studen ten, de vertrekken voor het afnemen van de inediscne examens til voor guclering van de medische faculteit nevatten, benevens een monumentale receptie- en congreszaal, waaraan Leiden werkelijk reeds lang beboette bestaat. liet bezwaar van de onnnduvbijke nabijheid van net station, dat men zoo dikwijls hoort noemen, is volgens uc. Wicherink totaal denkbeoiuig. ilet groote huishoudelijke gebouw dat is net gebouw, netwerk men van uil den trein ziet .breekt al liet geluid, een doordringen der geluiuon tot eigenlijke ziekenhuizen is geen sprake en net viel mij bij mijn rondwandeling dan ook op, i.oe ,sui en rustig liei overal was. De onniiddollijke nabij- neid vau de spoorlijn wue volgens Dr, Wicherink eer een voor- dan een na deel, omdat men thans kolen en au- materialen langs een zijlijntje direct naar het terrein van het zieken huis kon vervoeren, wat groote ame transporten zul uitsparen. Het nieuwe academisch ziekenhuis moge financieel' voor het land een tegenvaller zijn, voor Leiden en zijn universiteit is liet te hopen, dat de regeeriiig den afbouw moge bespoedi gen, ojxlat het over niet al te langen ujd in gebruik kan worden genomen. En opdat men u-gelijk de tegenwoor dige Boerhave-klinieken voor goed kau sluiten. (1) J. B. SCHUIL. Wij meldden reeds, dat het 9 Fe- iruari 12 1/2 jaar geleden zal zijn, dat de 1. O. G. T. (International Or der of Good Templars) alhier werd op gericht en ook cat voor de viering van dit feit grooische plannen op touw werden gezet. Onder meer zou een optocht door de stad worden ge houden, die uitsluitend bestaan zou uit geheelonthoudersorganisaties- De jubileerende vereeniging zou trachten, hierin bijzonder goed uit te komen- (1) In onze tijdingzaal hebben wij jor belangstellenden een platte grond opgehangen van het gebouw voor interne kliniek. Dit gebouw beeft verdiepingen, waarboven nog ruime zolders zijn. lJe andere gebouwen voor oogiióelkunde, kinderziekten enz. zijn ongeveer gelijk ingericht. zijn geweest. Zoo mag het betwijfeld orden, of men ooit in het p an van stadsnieuws Ons 40-jarig bestaan. Op Woensdag 11 Juli 1SS3 verscheen net eerste nummeT van Haarlem's Dag blad. In du jaar, 1923, zullen wij dus hel 40-jarig bestaan van ons dagbad her denken. Natuurlijk komen wij hierop nader hand terug, wanneer de feestdag moer nabij is. DE TOESTAND VAN DEN HEER BINCER. Naar wij vernemen is luer ter stede een telegram ontvangen, waarin ge meld wordt dat de geneesheer, die-den lieer M. H. Binger te Heidelberg be handelt, over drens toestand tevre den is. CHRISTELIJKE JONGELINGS- VEREEN1G1NU. Zaterdag hield C. J. V. Spreuken 23 2öa haar 5de jaarvergadering in het Blauwe Kruis, in verband met dit eerste lustrum was aan de vergadering een openbaar en feestelijk karakter gegeven. Onge-< veer 250 belangstellenden vulden zaal. Na opening door den voorzitter kreeg de eere-\oorzitter Ds. C. J. van Paassen het woord om een inleidend woord te spreken. Hierna brachten secretaris en penningmeester hunne verslagen uit, welke van bloei en gees telijk leven getuigden. Daarna werd aan de afwerking van het mooie pro gramma begonnen, dat o.a. bestond uit zang, muziek, voordrachten en een tab'eau-vivant. In de pauze gaven en dertigtal personen zich op als begunstiger oei vereeniging. Omstreeks kwart voor elf sloot de oud-voorzitter, de heer Van der Leer, na nog meegedeeld te hebben, dat door de vereeniging in twee jaar tijd een som van ruim f 2800 l.iieei.geza meld was voor het bouwfonds, met dankgebed de zeer goede, vlot vofloc- „plannen"j pen \ergoderiiig. 12' 2-Jarig bestaan der I. 0. G. T. De optocht. daarachter de deelnemende saties. Zooals gezegd: dat waren organi- er heel Wij zagen de vaandels van de Loge de Schakel no. 95 Haailem; waarop de vrouw, die opwaarts streeft; naar de zon en die de vuurspuwende draak niet meer bereiker kan van de Loge Op Hoop van Zegen 33. met den man, die zijn ketenen geslaakt heeft en dien de slang blijkbaar niet meer kan DE BARMHARTIGE SAMARITAAN. Verschi l nde afgevaardigden v .•ezig. Zaterdagmiddag had deze optocht plaats en guzegu moet worden, dat inderdaad uc verschillende deelnemen de vereeuigingen (en dat waren er heel ook uil de omgeving en zeits uit Amsterdam waren zij genomen!) haar isle best iiaddeu gedaan om een goed nguur 111 den optocht te maken. Wij namen eerst even een kijkje in „Het iilauvve Kruis" aan de Uude Groenmarkt, het gebouw, waar de ge- heelonthoudcrsvereenigingen altijd sa menkomen. Er werd daar t was omstreeks kwartier voor drie en om drie uur zou de stoet van de Groote Markt vertrekken nog de laatste hand aan enkele dingen gelegd, ge schminkte Vestanl8che maagden en ridders liepen er rond, de „gouden tempel" stond gereed, verschillende vaandels stonden te wachten op hun dragers. Wie geheel gereed was, trok Daar de Groote Markt, waar de stoet werd opgesteld. Het werd wat later dan de vastge stelde tijd, maar zoo gaat het immers altijd bij dergelijke gelegenheden Hoofdzaak is, dat, toen de optocht zich onder de vroolijke tonen van het muziekgezelschap onder leiding van den heer Hofman in beweging zette, voorafgegaan door politie te paard en begeleid door politie te voet, hij een uitstekenden indruk maakte. Het eerste nummer van den optocht gaf een zinnebeeldige en allegorische voorstelling van het werk deT Goede Tempelieren. Daarop volgden vier Gildemeesters, dragende „een gouden tempel" het beeld van den rijkdom in geestelijken en stoffelijken zin, die over de mensch- heid zol komen door den ondergang van het alcoholisme- Deze werden begeleid door 8 gildeknechten (am bachtslieden), die den tempel mede- opbouwen. De gildemeesters stelden do graden voor die de Tempelieren in hun Orde door goed werken kunnen bereiken. Vestaalsche Maagden met bloem kransen, vier meisjes elk dragende een bcginlette» van „Intern. Orde Goede Tempelieren" en jongelingen met wierookvaten, die het heilig vuur van den strijd uitbeelden, volgden daarna. Dan volgde een groote praalwagen, waarop de namen der Loges te Haar lem werden voorgesteld. De wagen werd voorafgegaan door jongelingen, die met gongslag den wagen aankon digden. Men zag de Loges „Haar lem". Abstinentia", Door Eendracht Sterk' „Plaats voor Allen, ..De Schakel" en „Naastenliefde", de laat ste gesymboliseerd door „de Barm- artige Samaritaan". De wagen werd begeleid door kransendragers. Dc vaandels der Loges waren in één gToep vereenigd. In liet midden Loge „Haarlem" als de oudste en als beeld van de stad Tlrsrlem, de andere vaandels daar- onr-be0'» gechrard met blauwe linten aan elkaar ver'^-'Yn. l)it bracht in beeld 't eensgezind streven der Goede ïempelioren. .Achter de Vaandel- groep gingen de leden der Loges cn deren, van de -»oge Abstinentia met het schilderstuk van den heer Pe- tne, onder meer voorstellende de strijd van den man met den drank duivel- et vaandel van de Loge Haarlem 25 prijkte met net beeld van de op gaande zon, de Loge Recht en Waar heid no. 2-1 van Amsterdam verkondig de in haar banier, dat de aardbol haar arbeidsveld is. "oemen wij van de vele deelnemen de vereenigingen nog de Jeugdbond voor Onthouding, De Zangvereeniging Stem der Onthouding, de Haarlem- schc Harmoniekapel die er onder lei ding van den heer C. van den Broek mede „den goeden gang" In hield, dc Geheelonthoudersvereemging De Ame thyst, Loge Helpt Elkander, Loge Voorpost, Juninor loge „Sta Vast" (de laatste vier uit Amsterdam), de Loge Philadelphia uit Velsen, Loge Veilige Haven uit IJmuiden en ae Jeugdbond voor Onthouding, uit Scho- ten. De stoe, die natuurlijk in het cen trum van de stad de meeste belang stelling trok. nam den volgenden weg: Groote Markt, Zijlstraat, Zijlvest, \V ilheimmastraat, Raamsingel. v. Ee denstraat, Julianastraat, Plein, Groo te Houtstraat, Groote Markt, Smede- straaat, Kruisstraat, Kruisweg, Park- laa, Kenaupark (rond), Nassaulaan, Zijlstraat, Groote Markt. Hier werd hij ontbonden. Onze teekenaax vereeuwigde een .«111 ue meest welgeslaagde groenen uit den optocht, die een waardig deel van dc feestviering der I. O. G. T. mag genoemd worden, waarop de deel nemers met genoegen bunnen terug zien. B AL-MASQUG. J. DE LANGE. Zaterdagavond had hei bal masqué voor de leerlingen van het dansinsrit.mt van dén heer G. J. de Lange :n hot Bron gebouw plaats. Dit bal zal door zyn goed slagen zonder twyfel een prettige aerin- hering b(j deelnemers en deelneemster achtergelaten hebben. Om half negen zette het orkest do vreugde met opgewekte muziek in, tcr- wyl een half uur daarna de talryke feest genoot en har. intocht deden. Van de cos- tuums was veel werk gemaakt, zoodat de verschillende, op dien avond gehouden défilés een aardig gezicht opleverden. Ook het looporkest, dat met de jazz-baud den avond opluisterde, was een attractie. Moo:e prijzen waren uitgeloofd, waar van do toewijzing door de jury, bestaan de uit mevr. J. de HaauBaars en de heeren L. J. Albers en J. A. de Gee, ge schiedde. Billie Ritchie en Jacky Coogan v r.ren blijkbaar zoo van een bioscoopaffiche afgeloopen, om aan de feestvreugde deel te nemen, welke zelfs een drietal boos aardige wespen niet konden verstoren. Een 9chalksehe bakker scheen meer aan de dames dan aan zijn meelprodocten te denken, terwjjl een Pierrot zyn verliefd hart door malde! van mandohne-getokkel voor :e icre schoone uitstortte. Een Mexi- eaansche jonge dame liet haar bananen- affaire toen cveD voor een dansje jn den steek. Eén der mooiste groepen vormden zeer zeker zes poppen, welke den gc- hoelen avond hun rol uitstekend speel den. Bij gemis aan ijsvermaak, stelden oen tweetal schaatsenrijders rich ruim schoots schadeloos door hier het daas- vermaak te zoeken. Niettegenstaande do godin der nacht door de zaal waarde werd er, op hun manier, door c?n aantal bijen hard gewerkt, terwijl de heeTor. Elik cn Fluk het gezelschap zeer vermaakten, Sandwichmen. Indianen, Pierrots en P:er- rettes, combovs, jockeys, een Rococo-fa- e en een Zonnebloem warrelden door een. Verschillend gekleurd licht gaf do zaal oen fantastische» aanblik. Door de jury werden prijzen aan de volgende ge- eostumeerden toegekend: Fraaiste damescostaum: 1. Zwarto vlin der, Koningin der nacht; fraaiste hee- rencostuuni: ridder; fraaiste paar: 1. ro. coeo, dag en nacht; komische paar; Flik ei.'Fluk; komische dame: Boeren, kool; heerencostuum: cowboy; zelf ver vaardigde costuums: ballondame, Wel» dons, Geluk; fraaiste groep: drie witte Pierrots, drie poppenk:ndcren, vijf jockeys, komische groep: het „Jochie" en dc agent; troostprijs Indianen. BAL J. G. MARTIN EN ZONEN. Zaterdagavond, 'aanvang 7 uur, hoeft het bal van het dansinstituut J. G. Mar. tin en Zonen plants gehad. Ook dien avond en de eerste nron van don volgen- den dag heersebte er in de Groote Ge meentelijke Concertzaal die gozolligheid cn pret. wclko de bals onder do uitsto- kende leiding van de leeraren van dit instituut kenmerken. De leerlingen bc» neden den 17-jarigen leeftijd dansten tot 11 uur, terwijl daarna tot 4 uur de oudcro leerlingen aan de beurt kwamen. Het vermaak van de eerste afdeeling en speciaal der jongsten levert inderdaad oen allernardigst gezicht op. Men moet ze zien, die kleuters, de „dames" in snoe perige jurkjes cn de „heeren" keurig uit gedost, sommigen nog in huu flo'irige matrozenpakjes, op wier gezichtjes do ernst van dit langvcrwachto oogenblik zich duidelijk in den beginne afspiegelt. Later op den avond raken zij echter meer los en wie zou dat ook niet. Is er iets heerlijker dan aan don hand van een allerliefst danseresjes onder do opwok- kende tonen van een uitstekend groot orkost, den avond door te dansen. Do glanspunten van dezen avond waren weer de kenrig verzorgde intermezzo's, liet eerste voor de jongeren, wns een Pierrot-dans. De Pierrots kwamen, hoo- pelende met bonte, dichto hoepols, op, waarachter zij zich tevorgoofs voor do Pierrettes trachtten te verbergen, welke laatsten hen by de ooren door do hoepols trokken. Hierop volgden verschillende standen en vrooljjko dansen, waarbij do gebaren en mimiek veel succes ha.ldon, Zjj hebben zich kranig gehouden, do jon ge acteurs en actrices! Het tweede intermezzo uitgevoerd door de ouderen „Boerenbruiloft" was zeer zeker de quintessence vau het bal. Alleen do opkomst was reeds een groot succes. Voorafgegaan door drie oudcrwotscho „boersche" violisten maakte do feeststoet een rondgang door de zaal. De dominé, de burgemeester en zyn wethouders, het bruidspaar en de genoodigdon uit allo doelen van ons land in de moest uiteen- loopende klec-dij hebben de bruiloft eens good gevierd. De burgemeester, do wet houders en de dominó met hun vrouwen, deden onderscheidenlijk een menuet, een heel oude quadrille, een gavotte onder do tonen van vroolyke, zeer oudo muziek, torwyl last not least een oudo boor een echt ouderwctscho „slaapmuts" dansto, waarna de jongere feestgangers even zeer hun kunsten toonden. Dit inter mezzo. :n eikaar gezet door den dc hoeren Martin, had een overweldigend succes, ook omdat cr bij gesproken werd en de woorden aikwyls zeer geestig waren. Het gezegde van één der muzikanten als do dominé of do burgemeester hun solo's ten beste gaven, „maar zeker een beetje lang zaam niett" wekte de lachlust op. Do aackleoding was uistekend, torwyl do vioolmuziek, uitgevoerd door do neeren Martin zelf zeer welluidend klonk. Het geheele bal had een buitengewoon geanimeerd verloop. Eenige dagen geleden hebben wij onder bovenstaana opschrift raeogf- deold, dat ten staöhuiic weer een nieuwe afdeeling in de maak was en wel een accouiUants-afiieellng voor dc woningbouw vereenigingen en de ge meentebedrijven. Naderhand hebben wij een tegen spraak vernomen; hel zon geen ac countants- maar een controle-afdco- ling worden. Do strekking van ons bericht ver andert daardoor natuurlijk niet: na melijk om te waarschuwen tegen de stichting van een nieuwe afdeeling, die weer geld kosten zal en neiging hebben om zich in de toekomst uit te breiden. Binnenland ZIJN" VROUW DOODGESTOKEN - ie Vlissingen heeft, zoo meldt de Courant, de 29-jarige werkman M. bij huiselijke oneenigheid zijn vrouw doodgestoken. EEN ONDERSCHEIDING. De Koningin heeft de eeremcdaillc voor voortvarendheid en vernuft, verbon den aan dc Huisorde van Oranje, !n zilver, verleend aan den heer Ph. T. Visser en mevrouw Visser, gcb. jonk- vrouwe Hooft.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1