üiuitrs 6iwi TRILBEELDEN Muziek Uit de Omstreken Feuilleton DE FiLMSTAD Dinsdag 6 Februari 1923. TWEEDE BLAD Fotografie onder water. Een gevecht met een haai. Diepzeefilms. Een van de meest merkwaardige en tegelijkertijd een der meest .roman tische uitvindingen van de wondere jaren. die wij juist hebben doorge maakt. is die onderwater-fotografie. Weinige jaren geleden zou men den uitvinder die in ernst sprak over de opneming van films op den bodem der zee nog beschouwd hebben als een overigens ongevaarlijke» gek. en toch bestaan er tegenwoordig niet alleen onder den zeespiegel opgenomen fo to's. maar wij hebben sinds lang ook in Haarlem, de gelegenheid' gehad mooie films te zien. die op den bodem der Oceaan waren opgenomen. Do man, die dit wonder mogelijk heeft gemaakt. is de Amerikaan Ernest J. Williamson en het voor spel dat tot deze uitvinding leidde, is op zichzelf merkwaardig genoeg. Zijn vader, een scheepsbouw er en uit vinder van talrijke praoüsche din gen op zijn gebied, zag de nood zaak m van eeu apparaat, dal dien sten zou kunnen bewijzen bij het ber gen van gezonken schepen. Hij ont wierp een zware stalen kamer, die naar den bodem der zee werd neerge laten en met het schip verbonden bleef dOor een uit talrijke geledingen samengestelde buigzame stalen buis. Door langs dezen weg in de water dichte kamer af te dalen, kon de duiker go juiste ligging van wrakken vaststeben. met behulp van een zeer krachtig zoeklicht dat door de zware glazen vensters van de kamer werd geworpen. Ernest, de zoon, ctóc toen foto repor ter van een dagblad was. zag onmid- deliik verdere mogelijkheden in het nieuwe apparaat en met bekwamen spoed reconstrueerde hij het apparaat tot een fotografeerkamer. De expe rimenten liepen allen glad van sta pel en reeds spoedig kwam het denk beeld in hem op. op deze wijze ec-n film te vervaardigen. In de buurt van de Bahama Handen werd de eerste film vervaardigd, maar deze was geen succes. Het op sensatie be luste bioscooppubliek zocht tever geefs naar dezen zenuwprikkel iu de (uitbeelding via.ii rustig rondzwem mende visschen, fraaie koraalgroe- peerincen en wuivend zeewier. Het menscheliik element moest er bij te pas worden gebracht. Het vraagstuk werd opgelost, toen, op een dag. een haai voorbii de kamer zwom en gefilmd werd. "Williamson begreep, dat een gevecht van een man met zulk een zeemonster was. wat hij nbodlg had, om zijn film do noodigo verkoopwaarde te vei- schaffeai.Hij trachtte een neger over te halen, zijn leven eraan te wagen, wel wetende, dat de zwarte bewoners van die stroken, aan dergelijke gevechten gewend zijn. De mali weigerde echter en ten einde raad besloot Williamson het dan maar zrif te wagen. Zijn besten operateur aan het toe stel plaatsende, nam hij een lang, sclterp mes in de hand en dook zonder aarzelen in de natte arena. Aan alle zijden gleden de schaduwen van tal- riiko haaien cun hem heen en een der monsters, die binnen de door de lens der camera bestreken oppervlakte zwom. bij de rugvin vattende, stootte hii het zijn mes in het hart. Nauwe lijks had hii de oppervlakte weer be reikt. of van alle kanten kwanten de haaien naar het tooneel van den strijd. Een eigenaardige bijzonder heid. die men door deze ondöjr-water- fotografie nog heeft vastgesteld is, dat haaien zich, zooals vroeger alge meen werd aangenomen, niet op hun zijdo gooien, alvorens te bijten. Toen deze film hel succes verwierf, dat de moedige uitvinder zoo ruim schoots verdiende, volgden spoedig meerdere opnemingen. O.a. werd het bekende werk van Jules Verne. „Twintigduizend mijlen onder zee", verfilmd. Inktvisschen. poliepen, meerminnen en diuikers traden in la tere films op en bij een gelegenheid -bleef Williamson niet minder dan 4 1/2 uur lang als duiker op dv'i zee bodem. Door deze uitvinding kunnen op verschillende diepten onder den zee spiegel foto's worden gemaakt. De stalen buis die kamer en schip ver bindt heeft het karakter van een groo- te harmonica en wordt opgetrokken en neergelaten door middel van twee zware kettingen, die aan het schip zijn bevestigd. De buis bestaat uit honderden secties en binnenin be vinden zich steunpunten voor de voe ten van den afdlalenden of klimmen- dem filmoperateur. De lucht van de kamer is even frisch als in de hut van een sohip. zoodat de operateur vrijwel on bepaalden tijd beneden kan blijven. Overigens 19 de opneming van deze films een geduldwerkje, aangezien de kleinere visschen. die om het stalen gevaarte heenzwemmen eers.t gewend moeten raken aan de nabijheid van het vreemde ding, daar zii anders door schrik en de vlucht te veel beroering in het water zouden veroorzaken en hierdoor de film bederven. Stadsnieuws N. B. A. S. Men schrijft ons Voor de atdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Abstinent Studeerenden, wier leden-aantal sinds .11 laatsten feestavond van 30 tot on geveer 60 is gestegen, hield mevrouw W. L. Boldingh Goemans Zaterdag avond j.l. in htet gebouw van den Protestantenbond voor een bijna ge heel gevulde zaal een literaire lezing over Augusta de Wit. Nadat spreek ster de schitterende gaven van deze schrijfster naar voren had gebracht, die haar kunstloopbaan met een En- gelsch werkje, getiteld: „Facts and fancies about Java" was begonnen, besprak zij eerst een van haar eerste Hollandscho werken„Verborgen bronnen" en wel dat gedeelte, dat over Nelles handelt, die maar niet be grepen wordt. Hierna behandelde spr. haar opge geven onderwerpen .Orpheus in de dessa" en „De Wake bij de brug"' Mot ingehouden adem warden de zoo prnoht'g voorgelezen fragmenten aangehoord. Mevr. Boldingh Goemans had dan ook aan het eind van haar lezing een welgemeende ovatie in ont vangst te nemen. 2de Vioolmiddag Johan Steen man. Remonstrantsche kerk. Het heeft mij verwonderd voor de zen 2den vioolmiddag van Johan Steen man niet meer belangstellinr te heb ben waargenomen. De gelegenheid een overzicht te krijgen van de ont wikkeling van 't vioolspel van 't einde der 17de eeuw af tot op heden, doet zich toch werkelijk niet te veel voor, en waar dit overzicht geven zich niet bepaalt tot een dorre theoretische ver handeling over viool-!iteratuur en techniek, maar zich demonstreert in een levende voordracht van een keur werken, saamgegaard uit de schoonste voortbrengselen van de li teratuur der Italiaansche en Duitsche school, en dat door middel van instru menten van 't zuiverste gehalte, mag men wèl de vraag stellen cf er nog wel zoo iets als belangstelling én Hefde voor het instrument dat men bespeelt in dit geval de viool bij bet hui dige geslacht bestaat. Wel, de Remonstrantsche kerk had ïheel gevuld behooren te zijn, en ik reken liet mij een plicht den heer Steenman te huldigen voor zijn, de leege stoelen en onbezette banken niet achtend, ambitieus spel. Ik heb van dezen middag een aantal aangename indrukken medegenomen, waaronder wèl in de eerste plaats mag genoemd heb dikwerf gave en in de meer hoofdzakelijk cantabiele ge deelten, het met liefde verzorgde en toonkoesterendc spel van den violist. Zoo gaven het Larghetto uit de D- dur Sonate van Nardini, het Adagio uit het 6de Concert van Mozart (met schoon spel op 'de G-snaar), het 1ste deel uit het Tweede Concert van Max Bruch (wel eigenaardig, de bevoor rechting van het eerste concert boven dit tweede, dat minstens van gelijke waarde is) de con sordine gespeelde melodie in do Zigeuner Weisen van de Sarasate veel te genieten. Vermeldenswaard is ook het fijne Scherzo van Ditters van Dittersdorff, den 18e ceuwsc'nen componist-violist, dat door de juiste voordracht en het eigenaardig matte timbre van de hier bij bespeelde Sant- Serafin viool, een zeer bijzonder cachet verkreeg. De hoer Steenman beschikte over een viertal oude Italiaansche violen, waarbij de Baleslrieri (mot een pracht G-snaar) en do bijzonder volumineuze Guadagnini uitmuntten. liet zeer uitgebreide programma wij hoorden nog behalve het reeds ge noemde een Sonata de Camera van Veracini, Variaties van Tartini, Ca price No. 13 van Paganini, Hongaar- soho dans van Joachim en Caprice Viennois van Kreisler werd door den conecrtgever vlot afgewerkt en hot bleek wederom, dat, hoe druk de lespraetijk van dan heer Steenman ook moge zijn, cr toch nog tijd te vinden is voor zelfstudie (d£ zelfstudie in het lesgeven besloten, niet te na gespro ken) teneinde eigen spel steeds meer te verzorgen en te cultiveeren. Men dient zulks te waardeeren en kan dan al niet beter doen, dan in ;rooten getale op den 3den vioolmid- Jag, waarvan 't programma o.a. de namen Couperin, Loeatelli, Lalo enz- bevat, aanwezig te zijn. Mcj. Emmy van Eden had de piano begeleiding op zich genomen hier voor niets dan lofslagvaardig, mu zikaal (ik donk aan de fijne behande ling van het Allegro uit hot Concert van Mozart) gaf zij eene prestatie, die er wezen mocht Haar aandeel in het artistiek welsla gen van dezen middag was groot. GEORGE ROBERT. „Jong Excelsior", Schouw burg Jansweg. Deze vereeniging bracht ditmaal ter opvoering do operette „Goudster retje". Wie de auteurs van dit leuke kanderzangtspel zijn weet ik niet pre cies, ik meen dat het Jacques Bon set is. De uitvoerders schijnen daar weinig belang aan te hechten, want zij vermelden het niet eens. Toch niet eerlijk aldus van iemands geestelijken arbeid gebruik te maken zonder hem die kleine erkenning te gunnen. Dit is trouwens do eerste maal niet, want bij „Excelsior" moet men den auteur van het stuk altijd maar raden of. hem kennen. Wat ei' ook van zij, „Goudsterre tje" is eene alleraardigste kinder operette, een leuk tooneelsprookje met muziek dat veel soortge lijke werkjes verre achter zich laat. Een goedverzorgde opvoering onder leiding van een knap regisseur, zou. van het stuk werkelijk iets fijns kun nen maken. Wat „Jong Excelsior" er van terecht bracht, was echter maar de schim van wat bet zou kunnen wezen. Ik kan best begrijpen dat eene zoo uitgebreide figuratie ten ge- volge van een zoo bevolkt kinderkoor heel moeilijk te leiden is, en graag wou ik in zoo'n geval wat door de ringers zien, doch het onbeholpene van de uitvoering duidde toch aandat er onvoldoende voorbereiding geweest was. Dat liet zich ook merken aan de geringe rol- en partijkennis van en kele der personages. Er ging tevens veel verloren van het tooneeleffect doordien er niet getracht was de ritournels en andere leemten met eenig spel te vullen, waartoe toch al le gelegenheid bestond; als er niet ge zongen" of gesproken werd stond alles stil op de planken. Nochtans wat zou er niet te maken geweest zijn van sommige tafereeltjes, die nu reeds den blik aangenaam streelden met al die bonte kleuren der costumes en de frissche décors. Gelukkig dat het drietal: de prins, de page en Fridolin tamelijk welbe grepen hun rol vervulden. Vooral de kleine grappenmaker Fridolin wist knapjes de gang er in te houden. Ook de jonge dame die -voor „Goüdsterre- tje speelde verdient een goede noot, vergeleken bij haar vorig optreden (in ,,De jonge Hertog") heeft zij veel bijgeleerd. Haar zingen was toon- vast en hare stem wordt grooter. Ook de roode fee zong niet onaardig. Aan belangstelling voor deze ver- toontng was geen tekort. JOS. DE KLERK. Bit Tooneel Paddy od één nade beste, door Het Hof stad Tooneel. Paddy, dat is Annie van Ees, An nie van Eos, die opkomt als- een zoö- uit het water opgehaalde natte poedel, Annie van Ees op een bal, Annie van Ees in de apotheek.Annie van Ees in een spoorwegcoupé. Annie van Ees bij een Kerstboom onder de mist letoe. „Paddv op één na de beste" geeft Annie van Ees vier bedrijven vijf taiereolen lang als een robbedoes od de planken en dat is heel het geheim van het succes. Want het stuk. dat 0111 Paddv is heen ge bouwd. och. dat is toch eigenlijk bij zaak, niet waar? Wie denkt er nog om het stuk. als Annio van Ees „op" is? En is zii in dit Engelsclie blijspel weer niet heel vermakelijk, Annie van Ees? Zii weet in zoo'n rol van een halven iongen steeds accenten te tref fen .die wel geheel en al ven haar al leen ziin. Zij speelt zoo'n rol met al tijd frissohe. levendige, pittige opgo- wektheid. Haar spel 'biivoorbeeld in de apotheek, wanneer zij haar apo- theketrsias aantrekt en ook later tegen Ijaurence Blak© Tilor la ltoohe was hoogst komisch. En al- tiid en dit is het heel verdienste lijke sprankelend van leveu en na tuurlijkheid En wat weet Annie van Ees onmiddellijk 111 zoo'n onschul dig bliispelletje toch ook st e m m in g te brengen, wanneer dat noo- dlg ia Hoe roerend eenvoudig, teer en aandoenlijk was zii. toen zii met Eileen Vera Bondam over Ghan House, haar ouderlijk huis in Ierland sprak. Met de meest zuivere, sobere middelen weet zii clan dadelijk ..sfeer" op hel tooneel te brengen. In zulke momenten is Annie van Ees mij het liefst. Maar het grootste succes is voor haar. wanneer zii als een echte jongen in een spoorwegcoupé par does r/lat op den grond valt om haar kaartie te zoeken, als zii met Anton Roemer de trap af komt walsen, wan neer zij op den schouder van Jack Flans van Ee.-, zit en hem de haren uit het .hoofd trekt of Uiwreuce in de apotheek een medicijnflesoh ach- 1 tema gooitAnnie van Ees speelt Paddy geestig pittig en met eevoe- lige manieren en het succes was dan ook volkomen verdiend Wat er verder in dit blijspel go- beurt? Ik zei het u reeds, dat is to taal bïizaak. Annie van Eos is 5 tafe- reclen lang op het tooneel één ta fereel zdfs in een trein-compartiment eerate klas! en wat wil men dan nog meer? Aan het slot valt zij Law rence. die zii vier bedrijven lang zóó erg hèht als alleen een liefhebbende vrouw haten kan. onder de mistletoe om dfen hals «311 neemt hem „veertien dagen op zicht!" En al» het zoo ver is. zucht heel het publiek„Hè. wat jammer! Ik had haar nog zoo graag een paar uur langer gezien Een stampvolle zaal heeft zich bij deze voorstelling van Het Hofstad- Tooneel opperbest geamuseerd. Wij zul'en dus Annie van Ees hier nog wel eens als „Annie op één na de beote" zien. J. B. SCHUIL. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug te bekomen bij: v. As, Lange Meer straat Sb rood, abonnement X. S., O. de Winter, Teylerbofjesstraat 6zw., bril, E. Cas-see Papentorenvcst 51, bruine cein tuur, Vervcry „Iris", Burgwal 3S, blau we ceintuur, S. Mjjnders, L. Margaretha- straat 32b rood, bruine ceintuur, C. Schoo lings, Jan Steenstraat 16, ceintuur (me taal) G. Baas, Goetzeestrn.it 13, Schoten, deken, N. do Mooy, Oranjeboomstraat 13 strikje met. dasspeld, J. Dijkstra, Paton- tiestraat 22, herdershond, J. Vermeeren, L. Heerenvest .33, motorhandschoen, E. Cassee, Papentorenvcst 51, grijs wollen handschoen, Kennel Fauna, Parklaan, trekhond, v. d. Plicht, Kamperstraat lr., grjjze hcerenhocd, P. v. d. Ven, Linscho- ter.straat 32zw., wit wollen dameshand schoen, L. Brands, Sehoterweg fOzw., hark, Wesselius, 55. Polderstraat 51, werk jas, B. Kaper, Zwaardstrant 8, kip, B. Lijding, Z. Polderstraat 51, kerkboekje in étui, A. C. Stevens, Hazebroekstraat 8, zwarte muts, L. Verwey, Oranjeboom- straat 135rood, onderdoel van oen kracht meter, H. Buitenhuis, Xic. Beetsstraat lörood, onderdeel autohoorn, F. Joost ra, Donkere Spaarne 22, portemonnaie, P. v. Norden, Bakkerstraat 54, portemonaaie, J. Lambrink, Pransch Halsstraat 4rood, Rozenprieelstraat 6, portemonnaie mgt foto's, M. v. Andel, Brouwersstraat. 2 bruin, tascbje. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van de Democratisch© Partij zijn voor den Kieskring Amsterdam de volgende personen candiidaat ge steld: D. D. Harting, Amsterdam; dr. M. de Jong Hzn., Amsterdam; K. Breebaart Dzn., Kolhorn; H .S. Eriks, Petten; P. Breebaart, Zuid-Schar woude. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen biiJ. v. d. Wall©. Piilslaan. eeu ziiden blouse. C. J. Boon Landzichtlaan, eeqi vul penhouder M. E. M. Muller, Wes- terhoutpark 17, een lierspeld; J. de Jong. Voorweg. 26, een jonge grijze ihond. Woudenberg, Binnenweg 16, e©n damesparapluie. Bureau van po litie. Raadhuiseen notitieboekje, een honcienpenning ©11 een motor handschoen. BLOEMENDAAL. Terug te be komen bijC. Warmerdam, Boeken- roodeweg 5, Acrdenhout, een sport riem; Roozen, huize Duinrust, Óver- veen, een zakschaartje van Bergen, Pres. Steijnstraat, Schoten, een bruin taschje met toiletartikelen K. Dek ker, Korte Kleverlaan 5, Bloemendaal, een gouden broche J. H. Beekman, Kleverlaan 107, Bloemendaal, een me daillon mot twee portrettenE. Voet, Busken Huellaan 1, Bloemendaal, een galvano, welko gebezigd wordt voor afdruk van letters N. G.A. Roes, Vijverweg 21, Bloemendaal, een jon gensjasje Zs. Togtema, Provinciaal Ziekenhuis, Bloemendaal, een gou den dasspeld A. v. d. Ilam. Bloemeu- daalscheweg 65, Bloeincnaaal, een beursjeaan het bureau van politie te Overveen, een kinderhandschoon, een rentcknart-, een kwastje van een damestasch, een ceintuur, een rijwiel- taschje, een hondenzweep, een sleu tel, een werkmanskiel. ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. In den raad van Zandvoort nog steeds alles bij het oude. De raad die Maandagavond tegen half acht was. uitgeschreven, begon weder om acht uur. Op de publieke tribune als steeds veel belangstelling. Nadat de notulen van drie raadszittingen waren goedgekeurd, volgde lezing van de in gekomen stukken. Van den heer Mo lenaar was een vraag ingekomen om te iuformeeren of het aan B en W. bekeud is dat de gemeente-architect r.uar P.tiijs is geweest in riband met het afhalen van een vuilnis-auto. De voorzitter, de burgemees ter de heer Beeckman, antwoordde, dat den gemeente-arehitoct op diens verzoek verlof waS verleend bm haar Parijs te gaan en dat hij dat gedaan heeft op eigen kosten zoodat het niets aan de gemeente heeft gekost. De ver lofdagen worden var. de andere van den gemeente-architect afgetrokken. Een adres van de Kamer van Koop handel om verlenging van den arbeids tijd werd voor kennisgeving aangeno men, nadat de voorzitter had opgemerkt dat z. i- de Kamer van Koophandel niets met deze aangele genheid heeft te maken. Dan hadden cenige benoemingen plaats. Benoemd werden als voorzitter van stembureau II (vacature-Slag veld) de heer Bramson; als lid van stembureau no. 1 (vacature Bram son) de heer v. d. Werffals plaats vervangend lid van stembureau 1 (va cature van Helden) de heer Buck- man als leden van het hoofdstembu reau de heeren Bramson, Siegers, v. d. Plas en Zwaan en als plaatsvervan gende leden de heerenMolenaar, Ko ning en v. d. Molen. Het voorstel van L. en W. tot wij ziging der verordening regelende het beheer van het gemeentelijke woning en grondbedrijt werd aangenomen. Ook werd aangenomen de voorgestel de wijziging van de algeraeene politie verordening- Benoemd werd tot gemeentevrocd- rouw raej. E. Boerstra te Harlin- gen met 5 stemmen tegen 4 stemmen op mej. W. Dekker te St. Anna Pa rochie. Op verzoek word eervol ont slag verleend aan den omroeper I'. Molenaar. Benoemd werd als omroe per, na 2 vrije stemmingen, bij her stemming P. Molenaar Pzn. met 6 stemmen tegen 2 stemmen op A. Paap. Daar de nieuwe verordening op de muziekbelasting pas met 1 April 1023 •n werking treedt stelden B. en W. 'oor op een verzoek van A. II. Pons- ,as om ontheffing van muziekbelas ting afwijzend te beschikken. Aldus werd besloten. Benoemd werden als leden der plaats, commissie van toezicht op het lager onderwijs mcj. M. J. Bos met 5 stemmen tegen 3 op mej. G. J. Kloppers en de heer A. v. d. Plas met S stemmen tegen 1 stem op den heer L. B. Diemer- In de gemeentebegrooting van 1922 werden eeu paar kleine wijzigingen aangebrachtin de gemeenterekening 1921 eveneens. Vastgesteld werd de voorgestelde erordemng regelende de tegemoet koming aan de ingezetenen van school gaande kinderen 0.3 de inrichtingen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs te Haarlem. Naar aanleiding van cea vraag van den heer Siegers werd vastgesteld dat bij aanvragen voor leerlingen die het bijzonder middelbaar onderwijs wil len bezoeken, ook een tegemoetkoming in de kosten zal worden verleend, bere kend naar deze verordening voor den cursus 19211922. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit aangaande het uit zetten van bewoners van gemeeniewo- ningen wegens huurschuld of onrecht matige bewoning, werd, nadat naar aanleiding van een vraag van den heer Molenaar, de Voorzitter had geant woord dat in deze bepaalde gevallen het niet doenlijk is een minnelijke schik- kijig"të treffen, 'omdat daarmede een gevaarlijk precedent wordt gesteld, aan genomen. Het voorstel van B. en W. tot verlee ning eener vergoeding, bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920, over het jaar 1923 aan het bestuur der R.-K. school, werd aangenomen. Bij de nu volgende rondvraag zeid© de heer Zwaan dat het wel eens voor komt dat bij avond ruiters op eeh rij wielpad rijden en dat daar bijna eens een ongeluk door was voorgekomen. Kan men de paden niet van lichten voorzien? informeerde spr.- Neen, dat gaat niet, zeide de Voor zitter. Wellicht kan men planken op de fietspaden laten 2ctten, zoodat de ruiters met het hoofd er tegen aanrij den. Inmiddels zullen B. en W. aan deze aangelegenheid aandacht wijden. De heer Siegers informeerde wat waar is van de geruchten, dat gepoogd wordt alhier een kermis te houden. De Voorzitter antwoordde dat dooj hem voor niet één kermisattractie ver lof is verleend. Laat u dat maar gerust aan mij over, zeide spr. Naar aanleiding van een andere opmerking van den heer Siegers, inhoudende dal iemand voor een huisslachting naar verschillende perso nen werd gestuurd, antwoordde de Voorzitter, dat onderscheidene amb tenaren een verordening aangaande het slachten hebben. Of allen die verorde ning kennen, weel spr. niet.Maar hij kan dienaangaande geen theorie houden. De heer Molenaar wilde gaan be spreken de zaak van de vordering van Koper tegen de gemeente. Maar de heet v. d. Plas merkt op dat het beter is dat te doen in een zitting met gesloten deuren. De heer Molenaar kon zich daarmede vereenigen. Daar nu niemand meer iets voor de rondvraag had, ging de raad over in een zitting met geslo ten deuren, tot behandeling van belas- tmigreclames. Onze LacUboek Een oude dame woonde in gezelschap van haar neef een voetbalwedstrijd bij. „Waarom,staat die man daar zoo heen en weer te springen?" vroeg rij, op den keeper wijzend. „Die moet zorgen, dat de bal niet in het net komt, taniet" legde de neef „Waarom doet hij het dan niet? Do bal is nu al twee keer Ln 't not geweest!" zei de oude -dame verontwaardigd. Moeder miste haar vijfjarigen spruit en vond hem eindelijk bij de voordeur zittend, waar hij Jeelijkc gezichten zal te trekken tegen een „bulldog". „Wat is dat nu? Waarom doe je zoo ongemanierd?" „H ij is begonnen!" luidde het excuus van zoonlief. BEVERWIJK. Stuk ke ri voor den raad. De Beverwijksche bestuurdersbond heeft aan den raad een adres eoricht waarin er op wordt aangedrongen op werkverrui min? en steun aan uitge trokken en. De B. B. verzoekt den raad een commissie te willen benoemen van 7 personen waarin eon lid van het Burgerlijk Armbestuur. tweo ger meonteraadsled— on twee vertegen woordigers der vakcentrales. Verder rneent mem ce volgondo be palingen te moeten aanbeveeln onge organiseerden 1 (gehuwd) en f 1.50 (ongehuwd) minder uitkeoring dan georganiseerdensteun voor reorga niseerden niet meer dan 65 net. van het gewone loon, voor ongeorgani seerden 60 ©n 55 pet., (eehuwd of on gehuwd)gehuwden in Fobr. en Maart f 1 brandstofioeslaec-xtra ver goeding 2/3 van het bedrag boven f 3.50 voor huishuur; als regel steun verstrekken door bemiddeling der or ganisaties -. dè uitkeoring uit de werk- loozenkas aan te vullen (zoo noodig) tot het bedrag dat een werklooze uit bovengenoemde regeling zou kriieen. De Beverwijksche Bad- en Zwem inrichting dringt er bü den raad op aan alsnog een subsidie van f 1000 te Hen geven voor liet jaar 1923. Iu het bijzonder wordt als motief aange voerd. dat de opcenten op dc vermo gensbelasting. die volgens de begroo- ting 50 zouden bed ragen, gehouden ziin 00 100. Wegens de steeds grooter wor dende vraag naar gebroken coke© stel len B. en W.. in overeenstemming met hei advies der commissie voor de bedrijven, voor. een cokedbreok- inrichting voor de gasfabriek aan te schaffenkosten f 7500, te dekken uit leening. B. en W. vragen den raad te be sluiten een drag van f 44.50 (te dek ken uit leening) te voteeren voor het plaatsen van nieuwe Lantaarns. Hel aantal nieuw© lichtpunten wordt dan niet 17 ('zooals vroeger besloten) maar 32. B. en W. adviseeren dén raad goedkeuring te verleen en aan een wachtgeld-regeling (van den minis ter van Arbeid) waarbij de ge meente meer dan vroeger heeft bü te dragen in eventueele door de firma Van Gelc-Or Zonen uit te koeren wachtgelden, aan werknemers barer fabriek die te Beverwijk wonen. Voor de benoeming van leden het hoofdstembureau geven B. en W. in overweging te benoemen Mr. R. Moens. (aftr.>, H. Breuke laar (aftr.), J. H. M. Grosfeld ©n A. J. Philippi. Door vertrek uit de gemeente waren twee vacatures ont staan. Voor plaatsvervangende loden worden aanbevolen de aftredenden K. Stem, J. J. Bisschop en C. Ding ier. IJMUIDEN. Vischaan voer. Cedurende de week van 25 tot en met 31 Jan. zijn te Uitluiden aan den riiksvischafslag aangekomen de navolgende visschers- aarturgen: 51 Hollandscho. 1 En- gelschc en 46 Duitsche stoomtrawlers. 1 stoom- en 2 motor en 41 zeiltrawl- loggers, 9 zeilbeugers (sloepen). 10 stoombcugers. 3S kustrisschers. De besommingen dier vaartuigen waren Hollandsche stoomtrawlers van 393 tot f 4677. 1 Engelsche stoomtrawler van f 636 tot f 4395 1 stoomlogger f 819. Motorioggers van f 731 tot f 1280. Zeilloggers van f 410 tot f 1137. Zeilbeugers van f 700 tot f 2131. Stoombeugers van f 597 tot f 4035. terwijl kustrisschers, waaronder 1 sleepboottrawler te zanten f 2284 be- somclen. De aanvoer bestond uit 826.S17 K.G. trawlvisch en 64.710 K.G. beugvisch. De totaa'opbrenüst bedroeg f 278.941. Naar het Engelschvan GUY THORNE. (Nadruk verboden). 15) Zijn gelaatskleur was helder en zijn oogen ook, en hoewel hij ©en beetje kwijnend optrad en zijn kleeren wc-1 iets te mooi waren, had hij een bree- de borst en schouders als ©en athleet. Hij liep door het atelier zonder dat iemand bijzonder op hem !ette en eeiw zag Tom hem, mnjoor Musion- Gorc. die door Isnacjon was nitge- noodigd en Cicily bij olkcur staan, vol aandacht kijkend naar Muriel in de groote scène waar ze weigert haar ader te gehoorzamen en gered wordt door haar aanbidder. „Muriel schijnt prachtig te actee- dacht Tom bij zichzelf. „Wat ze die iriensoher.. Geen van allen, zelfs die B'ackuciter r.ict. hébben ze zich bewegen. ,'.l' kunnen (le oog.-n niet van haar afhouden. Ongeveer om twaalf uur kwam Lord Lubworlh per auto van zijn huis bij Meymouth af, en hij, Isaacson en Tom aten met. Cleo Silver. Het bleek,- dat Lord William met majoor Maston- Gorc meegegaan was naar zijn huis, en Muriel was dadelijk nadat haar werk was afgeloopen, naar haar huis je gegaan hoewel het eerst de be doeling was geweest om haar ook uit te noodigen. Het was vier uur voor de ster naar haar motorjacht terug lieerde. Alle voorbereidingen waren toen getroffen. lx.nl LuÜiworth ging ook naar huis. Tot op dat oogonLIik hadden Isaacson tn Tom nog geen rustig oogenbüli snuien gehad, HOOFDSTUK XXIV. Tom en Isaacson kwamen uit het kantoor bij het atelier c-n Isaacson deed de deur achter zich up slot. „Dat is gelukkig ahveer afgeloo pen", zei hij. „Jc vader is een uitste kend zakenman, Hunter. Hij begrijpt dadelijk waar het op aankomt. We hebben in een half uur meer gedaan dan ik met sommige menschen in een \\»«-k zou kunnen doen. En hoe vond je ylo greote Cleo?" lloo'. knap en heel bekoorlijk in r s:ort wat mijn smaak niet is. Ik zou net zoo lief met eeu wilde kat omgaan'. „O, en vandaag gedroeg ze zich juist zoo keurig. Ze heeft maar één 1 zwak punt. deftige menschen. Ze is een echte „snob". Reken er maar op, I dat ze het eerste half jaar jou en je vnder in al haar gesprekken te pas zal brengen!" „Daarom hoeft ze zeker ook dien Blackwator op sleeptouw", zei Tom, „de zoon van den markies! Hij scheen tusschen twee haakjes vandaag ook niet erg voor haar op te treden, hè? Toen tenslotte het contract geteekend werd was hij er niel eens bij! „Ja, wat zaken doen betreft heeft 'Cleo heusch geen hulp noodig. Maar hot streelt haar iidolhoid dat ze iemand met zulk een beroemden naam in haar dienst heeft, en naar wat ik er van hoor, is hii niet veel bijzonders' „Majoor Maston-Gore, dien ik van morgen ontmoette zei dat hij wei iunand van twaalf ambachten en der tien ongelukken was, maar het scheen toch een goede vriend van hem te zijn. Juffrouw Silver is alleen in haar motorboot terug gegaan en de im- pressario is met den majoor meege gaan naar diens huis, waar hij zeker nn£t is. O dat is waar ook. xïsaacson. dat inoet ik jnog vertellen". ï-lii deed t li liet wwanal over l.et ilin.r in ..et een; real hotel en de »>i>- merk ine van den detective en voegde cr hij dat Muriel er hein juist dien 1 ochtend nog aap herinnerd had. Zo wandelden nu van het atelier weg en de groote, glazen schildpads rug lag achter hen. Voor hen was een reeks lage gebouwen, omgeven door een hoogen muur, die ze voorbij moes ten op weg naar hun huis. Hei waren de stallen die gebouwd waren voor de dieren die ze in de films noodig zou den hebben. „Laten we hier even doorloopen", zei Isaacson. „Ik houd graag overal een oogje op". Zij liepen een binnenplaats op met een groote pomp in het midden. Be halve een fox-terrier die uuar ratten zocht, zagen ze niets. Isaacson keek op ziin horloge. „We hebben hier op 't oogenblik maar drie man", zei hij „meer is er niet noodig voor die twee olifanten, die drie paar den en de rest. Later zal ik er meer moeten hebben want in die scène bij den Tempel van Uugon heb ik leeu- •weu noodig". „Er schijnt hier niemand te zijn", zei Tom. „O, Billy, de neger, zal wel binnen zijn. Hij hotidt van de warmte en van de lucht van de dieren. De twee on deren hebben een paar uur vrij". Ze stoken de binnenuit*.ets over en zingen >•'•11 kani'^r luim ti wv:r c.n kachel en een tafel stonden en t ge 1 den muur een paar kribben. Er was niemand. Isaacson riep, maar er kwam geen antwoord. Dat wil zeggen, geen men scheliik antwoord, maar toen de klank van zijn stem nauwelijks wa6 wegge storven, klonk hot geluid van een oli fant: Wrrrmp!" „Waar is die jongen toch", zei Isaacson en duwde een deur open. Tom volgde hem en ze kwamen in een groote ruimte verlicht door dak vensters. De eene helft boatond uit een onbedekte» oementen vloer, de ande de uit een rij groote, met zware tra lies afgesloten stallen en kooien. Midden in de open ruimte, zoowat drie meter voorbij de kooi van den tweeden olifant, lag iets zwarts op den grond. De slurf van den olifant die er het dichtst© bii was, stak tus schen de tralies uit en kronkelde als een groote slang in de richting van wat daar op den vloer lag. Door het tusschcnschqt kon het kolossale beest niet zien wat er in het gebouw ge beurde, maar hij scheen blijkbaar iets te ruiken, want het eind van de zwaaiende, gevoelige slurf ging epen en dicht c-n toen ze naar het dier zelf keken, beefde zijn harige onderlip en rolden er tranen uit de kleine oogen. Even maar keken dc beide mannen naar den olifant. Toen liepen ze vlug In nes <ic kooi. Aan lmn voeten Inc. iu een vreemde, gekromde houding, iiet lichaam van den oppasser. Mao- Ipoa. Hii was bijna naakt en do inge wikkelde blauwe getatoëerde figuren op zijn borst waren bespat met een helderder kleur. Op den grond naast hem lag een plas donker bloed. De oogen waren wijd open en uitpuilend en hii had de lippen, die grauw za gen, opgetrokken van zijn tanden in een vreeselijke grijns van haat en pijn. Isaacson boog zich voorover. IJii beefde niet en tie uitdrukking op zijn gezicht was ook niet veranderd, maar toen hij weer opstond zag hij zoo bleek als een doek. „In het hart gestoken", zei hij. „Wat zou dat beteckenen, llmitcrü" HOOFDSTUK XXV, Muriel's tocht naar Lön- d e n. De hoofdinspecteur Williams zat in zijn kamer in Scotland Yard. I-Iet was ongeveer elf uur in den morgen cn van de plek waar hij zat, had Wil liams een prachtig uitzicht over de Theems en Westminster, die besche nen werden door d«? heldere lentezon en waar de bruine zeilen van de boot jes een aardig effect maakten. De telefoon op ziin tafel rinkelde. Hii brecht de hoorn aan ziin oor. „Laat hem dadelijk binnen", zei hij. „Een halve minuut later werd er op de deur geklopt en eon man van

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5