Buitenlandsch Overzicht BLOEMEND AAïi Zangavond Lyceum. Za terdagavond is in het Kennemer Ly ceum onder leiding van don heer P. de Nobel een gemeenschappelijke zangavond gehouden voor leerlingen en leeraren van het Lyceum. M.U.L.O.. ouders en genoodipden. Na een kort woord van welkom van den rector Dr. A. d© Vletter, wer den met veel animo versohiilende lie doren gezongen uit den liederenbun del uitgegeven door de Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang o.a. ..Wilt heden nu treden". ..Geluk kig is het land" terwijl tot slot het ..Wilhelmus", werd gezongen, liet was een aardige avond. HAARLEMMERMEER. V er brand. Zaterdag zijn op 'de boerderij van v. K. te Vijfhuizen alhier, alwaar zich een geval miltvuur heeft voorgedaan, een koe, een kalf en 4 jonge varkens door ver branding vernietigd. Moeilijke redding. Maandagmorgen bevonden zich tweo zoons van een Belgischen schipper, :n de Ringvaart nabij Aalsmeer op z'n schip. Een hunner sloeg plotseling over boord. Daar hij niet zwemmen kon, verkeerde hij dadelijk in een le vensgevaarlijke positie. Zijn broeder Jiet zich van 't vaartuig naar bene den zakken, teneinde hem gelegen heid te geven z'n boenen vast te grij pen, hetgeen den drenkeling na lang spartelen gelukte. Het was zijn bro; der ©chter niet mogelijk zich met de zware vracht aan z'n beenen boven te werken, zoodat om hulp moest worden geroepen. Gelukkig kwam him vader, die zich even per rijwiel verwijderd had, aanrijden en kon met diens krachtige hulp zijn zoon nog intijds worden gered. Afscheid Ds. Lekke rlc ei ker Zondagmiddag nam Ds. J G. Lekkerkerker, die 't beroep naar Bennebroek lieefi aangenomen, ii de Ned. Hervormde Kerk te Nieuw vennep afscheid van zijn gemeente. Het kerkgebouw was stampvol. Onder de aanwezigen wei-den opgemerkt de burgemeester van deze gemeente Mr. A. Slob, Ds. van Balen van 'de Kaag; Ds. Bax van Hoofddorp; Ds. Berkel- bach(?) van Haarlem en de heer A. van der Spiegel van Abbenes. Ds. Lekkerkerker liad tot tekst ge kozen Handelingen 20 36, (biddend afscheid) en richtte zich, aan het einde van z'n rede gekomen zijnde, tot den burgemeester en zijne ambts broeders om hun dank te brengen voor de betoonde belangstelling en Gods onrmsbaren zegen toe te w schen. Den scheidenden ledraar weivf daarna toegesproken door Ds. D. Bax en door de gemeente toegezon ken psalm 121 4. Ds. Lekkerkerker zal Zondagmid dag 11 Februari a.s. des namiddag* te 2.30 uur te Bennebroek z'n intrée- rede houden. SANTPOORT. V e r h o g d. Wegens schaarsdhto heeft de melk handel besloten met ingang van 5 Februari den melkprijs met 1 cent per Liter te verhongert. RIJKSPOSTSPAARBANK. 'Van het postkantoor Santpoort (station} en do daaronder ressorteer rendo huloDOstk&ntoren werd gedu rende de maand Januari 1923 inge legd f 12270.52. Terugbetaald f 12218.33. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt bet nummer 3266. VELSEN. Arbeidsbemid deling. Als werkloos ingeschreven 3 Februari 1923. 1 meubelmaker, 19 timmerlieden, 3 metselaars, 3 schilders. 1 stratenma ker, 9 kuipers, 2 mandenmakers, 2 zeilmakers. 1 kantoorbediende, 1 naai ster, 1 kok-trawler. 16 zeevisschers, 3 loodgieters, 1 koperslager, 5 bank werkers, 7 stokers. 1 plaatwerker, 1 ketelmaker, 1 smid vuurwerker, 1 monteur autom., 1 hulpmonteur cen trale vctw., 208 diversen, samen 283 weridoozen. Jubileum J. Kee. Zater dag herdacht de heer J. Kee. den dag. dat hij -10 jaar geleden in dienst trad bij de firma "Van Gelder Zonen. 's Morgens werd de jubilaris <--- het kantoor toegesproken door den direc teur e'en beer J. H. A. Kruimel, die in welgekozen woorden roemde, alles wat door den lieer Kcc in het belang der firma was gedaan. Namens de di rectie overhandigde hij hem de ge- brurke'iike envelctppo mei inhoud waarbij was gevoegd een oorkonde in lijst van de Maatschappij voor Han del en Nijverheid. Van bet kantoorpersoneel ontving de heer Kee een e'cctriach» licht kroon ea een rooktafel, waarbij zijn kameraden een rookstel in faience hadden gevoegd. Het verdere van den dag werd in den familiekring doorgebracht, waar vele schriftelijke zoowel als monde- Ilinge celukwenschen ontvangen wer den. Ook ontving de jubilaris vele bloe- VELSEROORD.— Bazar. Op 12 Fe bruari a.s. wordt in de Consistorie der Ned. Herv. Gent. alhier een vierdaagsche bazar geopend Een eventueel batig saldo is bestemd voor het orgelfonds. BEVERWIJK. D e ,.S te mdlesVolk s"* Na een gedwongen rust van eenige maanden, is de arbsiderszangvereeni- ging ..De Stem des Volks" weer op gestaan. Op een. de vorige week ge houden vergadering, is besloten op nieuw met de repetities te beginnen. Als directeur zal weer optreden de hoor J. Post te Haarlem. Het leden tal is thans 25. doch men beeft alle hoop. dat dit spoedig grooter zal wor den. Tot voorzitter is gekozen de heer P. Miedema en als secretaris de heer P. Schuit, Al km aarsoheweg 71. Wijk aan Zee en Duin. Voorloopig zullen de repetities wor den gehouden in het geheed-onthou- derscafé. des Woensdagsavonds. IJMUIDEN. - J. SinjewcL Op 47-jarigen leeftijd is hier overleden de heer J. Sin jewel, drukker-uitgever. Personalia. Met ingang van 1 Maart e.k. is den heer D. Legut, onderwijzer aan school B, eervol ontslag verleend. Over het Roerconflict. DE KANS OP feEMIDDELINC IS HEEL KLEIN. DE DUITSCHERS WILLEN NIET ONDERHANDELENALS DE FRANSCHE LECERS AAN DE ROER BLIJVEN. EEN PESSIMISTISCHE REDE VAN DEN RIJKSDACPRESIDENT LÖBE. MILITAIRE STEUN VAN RUSLAND ZOU OOK GEEN UITREDDING BRENGEN. DE FRANSCNEN BREIDEN DE BEZETTINC NOC VERDER UIT. HUCO STINNES IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Oe mislukking van Lausanne. OVER EN WEER WORDEN VERWIJTEN CEDAAN OVER DE OORZAAK VAN DE MISLUKKING. NOC EEN KANSJE OP VOORTZETTING DER ONDERHANDELINCEN7 Omtrent het Roergebied is weinig nieuws. De Fransche minister Le Trcequer gaat er weer heen om na dere orders te geven voor den tremen loop. Overigens wacht men af hoe de toestand zich ontwikkelen zal. Men is te Parijs teleurgesteld door den tekst der Duitsche Nota aan de Commissie van Herstel, waarvan men Zaterdag meende, dat ze een bewijs van beter begrip in Duitschland «as en d» un blijkt slechts een formeel middel tt, zijn geweest om het vervallen van de moratorium-aanvraag te verhinderen, maar volstrekt geen bewijs, dat Duilsch- land zou willen toegeven. Daarom heeft de Commissie van Herstel-haar dan ook geen antwoord waardig gekeurd. Overigens blijft ce stemming onver anderd. Generaal De Castelnau schrijft „Echo de Paris" een artikel, geti teld „j'y suis j'y reste", om te betoogen, dat als Duitschland tot bezinning komt, het wol eens dit antwoord van de in het Roergebied geïnstalleerde Franschen zou kunnen krijgen. De nleuwa uitbreiding der bezetting. De bezetting 2al worden uitgebreid, het gcheele spoorwegverkeer tusschen Karlsruhe en Bazel zal worden stopge zet, indien het ophouden van internatio nale treinen door de Duitschcrs niet ordt nagelaten. Indien de Duitschcrs iet binnen 24 uur toezeggen de inter nationale treinen ongehinderd te zullen doorlaten, wordt het geheele treinverkeer tusschen Appcnweier en Offenburg stopgezet. He; Wolffbureau meldt, dat de Fran- •che regeering twee nota's heeft gezon den. In de eerste wordt opgemerkt, dat de Duitsche regeering de internationale treinverbinding ParijsBoecharest en ParijsMiinchcnPraag sinds 30 Ja- heeft verbroken en niet de noodl- jelen heeft genomen om het rijden door Duitschland van de aan deze internationale treinen aangehaakte ge allieerde waggons te verzekeren. Dit feit beteekent een schending van art. 36? an het vredesverdrag. Bovendien moet de Fransche regeering eiken dag een nieuw schending door Duitschland con- tatecren. Zco kreeg de voorzitter van de intergealliccrde schccpvaartcommissU door den rijkscommissaris officiéél be richt, dat alle leveringen aan Frankrijk België waren gestaakt, incluis dege- welke behooren tot de naleving van het protocol van Scapa Flow, hetgeen een schending beteekent van het op 10 Jan. 1920 door Duitschland geteekende protocol. De Fransche regeenng protes- teert tegen deze schendingen en be sloot de grenzen van het bruggehoofd van Kehl (Straatsburg) oostwaarts uit te breiden tot Offenburg en Appenweier. In de tweede nota wordt nog verklaard da; het thans nieuwbezetie gebied door de Rijnlandcommissie gesteld is onder het regime, geldende voor het brugge hoofd van Kehl. Aan do Rijnlandcom missie. is medegedeeld, dat de uitbrei ding der bezettinjr geschied is als ge- volg van het stopzetten van het inter nationale verkeer ouder voorwendsel van kolengebrek. In een commentaar van het Wolff bureau wordt er o.a. op gewezen, dat de Franschen den door hen zelf geschapen toestand uitbuiten, teneinde andere, met de herstclquaestie samenhangende, reeds lang gekoesterde wenschen, waar- onder uitbreiding van het bruggehoofd van Kehl te vervullen. De kans op bomiddeling is heel, heel klein. De Duitsehers willen daarvan in dit stadium al heel weinig weten. Rijkskanselier Cu no vertoefde Zon dag, in gezelschap van staatssecretaris Hamm en verschillende andere heeren van het departement van buitenland- sche raken te Essen, om zich persoon, lijk van den toestand in het Roerge bied op de hoogte te stellen. Hij sprak in een conferentie met vertegenwoordi gers van de stedelijke overheid, van po litieke partijen, vakvereenigingen van olie richtingen en eer industrie, o.w. Hugo Stinnes, over de houding der re. geering in het Roer-conflict. De rijks kanselier verklaarde, dat de Duitsche re geering slechts bereid was tot onderhan delen, wanneer de wederrechtelijke be zetting van het Roergebied ongedaan werd gemaakt, volgens welke het Roer gebied vijf jaar lang als pand door de Fransche en Blgische troepen bezet zal blijven. De houding der regeering werd door alle vertegenwoordigers der be volking eenstemmig goedgekeurd, waarbij opnieuw bleek, dat de geheele bevolking van het Roergebied stand- •astig zou blijven in haar tegenstand tegen de Fransche plannen. Van Essen begaf de rijkskanselier zich naar Bo- cbum cn Dortmund, vanwaar hij weer naar Berlijn vertok. Maandag vergaderde te Breslau het congres der Midden-Silezische sociaal democratische partij, waarop de voorzitter van den Rijks dag «-öbe, die juist uit het Roergebied was geko men, een referaat hield* over den po litieker! toestand. Löbe verklaarde, dat er tegen midden en eind Februari nóg slechts weinig Duitsehers zou den zijn. die redding zouden verwach ten uit den tegenwoordigen catastrofa- len toestand, terwijl de meesten in vertwijfeling zouden raken, nu de vervullingspolitiek door de „reehts- schending" der Franschen overhoop is worpen. Elke verwachting omtrent hulp uit Amerika of op een actief in grijpen van Engeland is illusoir. De hoop op Rusland beteekent de wenscb naar een oorlog zonder uitzicht in het Oosten of het Westen van Duitsch- 1 and- Het verzet in het Roergebied moet worden voortgezet, zoolang de „ge- weldpolitiek" der „schenners van het reoht'' zulks eischt. het congres aangenomen motie wör3t gezegd„De Sifezische sociaal-demo cratie gevoelt zich solidair met de arbeiders, employé's en ambtenaren in het Roergebied en aan den Rijn. Het congres stelt met voldoening vast, dat deze strijd niet wordt gevoerd ge meenschappelijk met de Duitsche an- nexionisten en nationalisten, maar dat do socialistische Internationale hem politiek en economisch met alle krach ten steunt. Dc Midden-Silezische sociaal-demo cratie eischt van de rijksregeering, dat zij gebruik maakt van elke moge lijkheid, dio er nog bestaat, om de bemiddeling van een neutraal scheids gerecht in te roepen en alle stappen doet om duidelijk te maken, dat het Duitrche volk ook thans nog vrede en verzoening wenscht en zijn vervulbare verplichtingen wil nakomen.1' Dc belangrijkste gebeurtenis, welke Maandag to Essen heeft plaats gevon den, is do verschijning van Hugo Stin- in het Hotel Kaiserhof, den zetel de intergeallieerde commissie. Na het bezoek, Zondag door den rijks kanselier, dr. Cuno, aan Essen ge bracht, baarde de komst van Stinnes in het hol van den leeuw, groot opzien, vooral onder de Fran schen, van wie sommigen den ver maarden industrieel en mhiiardair met belangstelling gadesloegen. Stinnes bleef echter slechts heel kort. Hij nuttigde het middagmaal in Hotel Kaiserhof en trok daarna per auto naar zijn woonplaats te Mull.clin aan den Roer. Een verzoek van een aantal journalisten om een interview, werd met beslistheid afgewezen. Ondertus9chen verloor men zich in allerlei combinaties. Wat beteekende het bezoek van Stinnes in het Kaiser hof? Zou het gerucht, dat de ronde deed, als zouden de Fransche en Duit sche industrieelen onderhandelingen hebben aangeknoopt, ten einde te trachten oen uitweg uit de tegenwoor dige crisis te vinden, juist zijn? De Telegraai-correspondent besloot Stinnes naar Mulheim te volgen. Wel licht zou hij zich op zijn bureau door een of twee journalisten eerder laten vermurwen tot een interview, dan te Essen, te midden san de geheele ko lonie buitenlandsch© persmenscben. Deze veronderstelling bleek juist. Al had Stinnes op het oogenblik niet den tijd zich uitvoerig te laten intervie wen, hij weigerde toch met, de jour nalisten te woord te staan- Stinnes ontving hen in zijn togen alle verwachting in hoo§st eenvoudig ingericht kantoor in de Schloss-strasse Voor de deur stond een file auto's, waaruit de journalisten reeds de con clusie haddon getrokken, dat er bin nen conferentie was. Dit deelde Stin nes dan ook mede. Hij confereerde met de industrieelen uit het district, en zeide, niet meer dan één minuut te kunnen toestaan. Doch die eene mi nuut was voldoende om ons in te lich- Ziehier de drie zinnen, die Stinnes op afgemeten toon tot ons sprak en dio aan duidelijkheid niets te wen schen overlaten„Doet u mij het ge noegen zoo stellig mogelijk alle om trent mij in omloop zijnde geruchten tegen te spreken. Mijn oponthoud al hier dient n.l. alleen om besprekingen te voeren met de industrieelen in deze streek. Ik denk er niet aan onderhan delingen met de Franschen aan te knoopen". Dat was alles. Het interview was geëindigd en voordat wij gelegenheid hadden gehad Stinnes dank le zeggen, fas „de rijkste man van Duitschland'' erdwenen. Uitwijzing van Fransche on Belgische zieken. De „Daily Mail" meldt, dat de Duit sche autoriteiten 25 Fransche e sche teringlijders, die werden verpleegd in de Sankt Blasien, in het Zwarte Woud, hebben uitgewezen* De houding de.- rogeo- rïng van Badon. Nu do Fransche troepen ook in Ba den zijn binnengedukt, heeft het Baden - sche kabinet in een onder voorzitter schap van staatspresident Remmel ge houden zitting besloten, evenals de rijks- en dc Pruisische regeering, aan de ambtenaren op te dragen, aan geenertel Fransche bevelen te gehoorzamen, doch zich alleen aan dc voorschriften van hun eigen regeering te houden. Er wordt veel nagepleit over de vraag: waardoor do conferentie te Lausanne mislukt is. Over en weer worden verwijten ge daan. De Turksche gedelegeerde Isniet ver klaarde aan de persvertegenwoordigers dat de onderhandelingen in wezen schip breuk leden op de onverzoenlijke hou ding- der geallieerden, met betrekking tot de economische bepalingen. Turkije kan onmogelijk, zonder zijn economische onafhankelijkheid prijs te geven, der gelijke bepalingen aanvaarden. Turkije geweten overtuigd zich alle mo gelijke opofferingen te hebben getroost, om tot den vrede te geraken. Isme! ver klaarde van de geallieerden een offi- ccle mededeeling te zullen ontvangen, dat de conferentie is geëindigd. Totdat deze mededeling is ontvangen, zullen de betrekkingen tusschen Turkije geallieerden beheerscht worden door het erdrag van Moudania.- Is de mededee- ling eenmaal ontvangen, dan hernemen beide partijen hun vrijheid van handelen. Het Fransche persbureau Havas ver klaart evenwel, dat het onjuist is zoo als de Turken pogen te doen gelooven, dat de conferentie hoofdzakelijk is ge strand op de economische voorstellen der geallieerden, daar te dien opzichte heden juist in het geheel geen bespre kingen werden gevoerd, wat trouwens geen verbetering in den toestand hebben gebracht, daar dc onmiddellijke oorzaak van het afbreken der onder handelingen is gelegen in het verschil ■swijze betreffende dc rechten der vreemdelingen in Turkije. De Fransche gedelegeerde Bompard •erldaarde aan de vertegenwoordigers der pers dat de conferentie was mislukt dcor den kwaden wil van den Turkschen vertegenwoordiger. Dit beteekent een ramp, voor de geheele wereld, vooral voor het Turksche volk. hoofdoorzaak der mislukking is gering der Turken, om eenige conces sies te doen inzake de rechtspraak voor vreemdelingen, daar zij te dien opzich te geen enkelen waarborg wilden geven, ondanks onze verregaande tegemoetko ming. Ongetwijfeld zullen de Turken binnen zeer korten lijd spijt gevoelen over hun weigering, Bompard verklaar de. thans niets meer te Lausanne te kunnen uitrichten en dus zoo spoedig mogelijk naar Parijs te zullen terugkee- INCEZONDEN MED EDEELINCEH a 60 Ct». afregel. A.J.P.'s EIERPUDDING NIET VRUCHTEN DE FIJNE PAASCHPUDDING De mislukking der conferentie van Lausanne is Lloyd Ceorge over de be zetting van de Roer. Een telegram heeft reeds melding ge naakt van een uitlating van Lloyd George bij zijn terugkomst van zijn va- cantiereis in Engeland, over de bezet ting van het Roergebied. Een nader te legram meldt, dat Lloyd George heeft erklaard dat de door Duitschland ver richte steenkoollevcrlngen over het al geméén bevredigend waren geweest cn dat naar zijn meening Frankrijk een po litieke fout had begaan met den weg, bet was ingeslagen. Rekening hou dend met het feit dat Duitschland de steenkool van het Saargebied en een groot deel van de steenkool van Silezic had verloren, waren de leveringen uit het Roergebied bevredigend geweest. De verbetering, welke het optreden der Franschen tot gevolg zou hebben (aan nemende dat er verbetering zou plaats hebben), zou zeer gering zijn en geheel •anverhouding staan tot de kosten, die er aan verbonden zijn. De positie der Britsche regeering was in de gege ven omstandigheden zeer moeilijk. De Duitsehers boden voor het eerst sedert den wapenstilstand verzet tegen den dTuk, waarvoor zij tot nog toe waren ge- Duitschlands nieuwe houding n belangrijk en ernstig feit. Frankrijk's tactische fout maakte het voor Duitschland moeilijk om toe te ge ven, Lloyd George was sterk gekant tegen het denkbeeld om de Britsche troe- voor Frankrijk eon groote tegenvaller. Tot het laatste oogenblik had men ver wacht althans tot een regeling te kunnen Komtn, waarbij sommige der moeilijkste quaestics gereserveerd werden. Nog in den namiddag van Zondag telefoneerde Bompard in dien geest naar den Quai d'Orsay. Nu het accoord afgesprongen is op de onverzettelijkheid der Turken, is dit voor de opvatting te Parijs nog te erger, omdat de quaestie der capitula ties meer speciaal een Franschen cisch betrof. Dat maakt dat er critiek loskomt op het beleid der regeering in dezen. De ..Matin" doet een uitval tegen Bom pard en verwijt hem, dat hij Curzon een cndsel bezorgd heeft voor een breuk, c.e deze sinds lang zocht. Zijn instructies machtigden hem daartoe niet, beweert het blad. Andere bladen richten ten tot Poincaré zelt, van wien Bompard tot het laatst de aanwijzingen dociel, althans docieler dan Barrère, schijnt te hebben opgevolgd. Zoo be toogt Tardteu, dat dc oorzaak van de islukking ligt in de politiek van beid op instigatie van Franklin Bouil lon tegenover de Turken gevolgd en die heelemaal niet meer noodig was, om- dat Lloyd George van het tconeel is verdwenen, wiens dwaze „Grécomanie" nog als excuus voor de Fransche „Tur- comanie" strekken Son.Tardteu is ech ter heel blij, dat de vrede niet op deze aarden wordt geteekend, die hij vernederend voor Frankrijk achtte en betreurt alleen, dat du niet te danken aan Fransche flinkheid, maar aan dwaze arrogantie der Turken. Pertinax dal de Fransche toegevend heid er slechts toe geleid heeft, dat ds Turkcu Engeland meer aanboden dan Frankrijk. Volgens den correspondent Curzon een afzonderlijken vrede hebben aangeboden, hetgeen deze van dc hand wees. In elk geval echte heeft Frankrijk niet het minste voordeel ge trokken uit de tegemoetkomendheid den Turken betoond, hetgeen volgens Pertinax g:cn definitieve veroordeeling is van de politiek van Franklin, die Poin. caré te veel gevolgd heeft. Gelukkig is thans alleen, dat de eenheid tusschen de voornaamste bondgenooten bewaard ge bleven is. Volgens berichten uit Londen zou de Engelsche regeering thans van plan zijn een afwachtende houding aan te nemen en ïntusschen de Engolscho troepen uit Constantinopcl naar Calll- pcli terug to trekken. Men verwacht, dat Engeland voor eerst wel trouw zal blijven aan de be ginselen. die tot den wapenstilstand van Moedania hebben geleid. Volgens de „Petit Parisicn" zou er geen onmid dellijk gevaar in het Oosten zijn, omdat Ismet te kennen gegeven heeft, dat hij het te Lausanne gebeurde niet ais een breuk beschouwt en het blad gelooft dus aan de moge lijkheid dat de geallieerden een middel zullen vinden om op een of andere wijze de onderhandcingen te hervatten. Over het algemeen heeft men daarin te Parijs echter weinig vertrouwen. De Britsche pers. In een bespreking over de mislukking van de conferentie zegt de „Times", dat ze te bejammeren valt, doch dat ze niet onverwacht komt. Er bestaat volgens het blad niet veel twijfel aan, wat de voor naamste reden is van de mislukking. De Turken hadden nog tot voor kort afge zanten in de voornaamste geallieerde landen en men mag als vrij zeker aan nemen, dat dezen rapporteerden dat de geallieerde regeeringen cn volken be reid waren te zwichten, indien Angora maar volhield. Zij hebben de meening in Engeland echter geheel verkeerd be oordeeld. Het blad zegt verder dat de Turken door hun hardnekkigheid uiterst gunstige voorwaarden hebben opgeof ferd. Zij hebben zich ernstige en duur zame schade gedaan door het tentoon spreiden van hun volkomen gebrek aan begrip van de eerste beginselen der be schaving. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" 2egt dat de verkla- ring van dc hardnekkigheid der Turken kan worden gezocht in het hernieuwde en versterkte verdrag tot een economisch en militair bondgenootschap tusschen Moskou en Angora en in de zucht, die enkele geallieerden den laatsten tijd zonder perk aan den dag hebben gelegd naar concessies. De „Morningpost" zegt dat het te be jammeren valt dat Turkij© recalcitrant blijkt, doch de Engelschen als practisch •olk zijn vastbesloten den toestand on er de oogen te zien. De mislukking vat* Lausanne beteekent een succes voor de Bolsjewisten ten gunste van hun cam pagne, die ten doel heeft de onrust eeu- te doen voortduren en oorlog uit te lokken. De „Daily News" gelooft dat overeen- stemming slechts op het kantje is afge sprongen cn dat het nog altijd moge lijk is een gevaarlijke uitbarsting in het Naburige Oosten te vermijden, indien d& Geallieerden maar een gemeenschappe lijke politieke gedragslijn volgen en de goede trouw in elkander bewaren, wel ke de vorige weck ernstig in gevaar ver keerde. De „Daily Chronicle" zegt dat de Turken dc Geallieerden hebben getart in de mecning dat de Franschen ten slotte aan een nieuwe vriendschap met eerst- genoemden de voorkeur zouden ge ven boven de oude vriendschap met de Britten. De „Daily Mail" verklaart dat de con ferentie mislukt is, juist omdat de ge allieerde gedelegeerden de redelijke aan spraken der Turken op hun rechten als natie erkennen. Is er nog kans op succes? Havas seint uit Parijs, dat Bompard, voor hij Lausanne verliet, een onder houd had met Ismet Pacha. Bompard telegrafeerde aan roincaré ecu kort ver slag van dit onderhoud. Ismed vol hardde niet bij zijn onverzoenlijke hou ding en aanvaardde den vroeger voor- gelcgdcn tekst voor de capitulaties. Poincaré deelde het nieuws onmid- I11 een met algemeene stemmen door pen uit het Rijnland terug te trekken. van de „Écho de Parts" zou Ismet zelfs delltjk aan Londen mede. ongeveer vijf-en-dertig jaar, in burger kleeren, kwam binnen. „Ga zitten. Tyler. Ben je net uit Dorset terug?" „Vanochtend, meneer". „Mooi, Williams nam <en krant op. „Ik heb gezien", zei hij, „dat de lijk schouwing van dien zwarten man gis teren gehouden is en dat het oordeel van de jury was: moord gepleegd „oor een of meer onbc-Kéude personen. Besteden ce Londensche kranten er veel aandacht aan?" „Neen, meneer. Er is natuurlijk daar in de buurt veel belangstelling voor, maar in overeen stein tiling met uw instructies hebben wij de zaak zooveel mogelijk op den achtergrond gehouden. Tot nu toe is de algemeene opinie dat hij met eon van zijn colle ga's ruzie heeft gehad, maar er zijn zeen bewijzen voor. Die Goldcroft-his- torie beslaat veel meer plaats in de ranten". „Des lc beter. Ik heb je schriftelij- rapport ontvangon en wil je eon aar dingen vragen. In de eerste laats, wat i - je petsoonlijke opinie?" .Die heb ik niet, meneer. Ik znl liet maar dadelijk zeggen. Iedereen die den tiid, waarop do moord ee- ssd moet zijn, in de buurt van de allen was, heeft e:n volledig alibi. Kr ziin geen verdachte individuen in do buurt gezien De vermoorde man had een aardig karakter, hiï was op gewekt en had veel slag om het ver trouwen van wilde dieren te winnen. Neen meneer, ik heb miin best gedaan cn de plaatselijke politie ook, en ik hoop dat u mij goed genoeg kent om mij te gelooven als ik u ze_g dat het heelemaal geen gemakkelijke zaak is" Williams knikte vriendelijk. „Ik zou er jou niet naar toe geetuurd hebben, als ik je niet volkomen vertrouwde. Ik stel om buitengewone redenen erg veel belang in die zaak. Had het slachtoffer met niemand ruzie ge had?" „Ik heb er tenminste niets van ge hoord, meneer. Hij kon uitstekend klimmen en was een ooort van acro baat, Toen hij er pas was, ging hij er 's nachts op uit en klom in dc boo- men om de broedende fasanten te ste len. Een van de opzichters heeft hem toen gepakt en hij zei dat de manier, waarop de inlander het deed, schit terend was. Maar daar is geen ruzie over gemaakt. Billy, zooals zo hem noemden, begreep, dat hii het niet mocht doen, toen het hem gezegd werd". Williams keek naar een aanteeken- boekjo dat voor hem lag. „Zijn eigen lijk© naam was Maopoa". zei hij. ,,Je hebt het lijk natuurlijk gezien?" „Ik heb het heel nauwkeurig be keken. meneer. Het was wonderlijk ge tatoeëerd in spiralen over het heele lichaam behalve hel gezicht. En hij was heelemaal geen Afrkaan, meneer. De huid was geelbruin en het gezicht Aziatisch. Hij had wel van de Zuid- zee-eilanden afkomstig kunnen zijn". „Of uit Nieuw-Guinea", zei Wil liams kalm. Hij zag dat zijn ondergeschikte niet precies wist waar Nieuw-Guinea was. „Haal dat deel van do encyclopae- die eens van de plank af zei hij. „en sJa het boek open waar het papiertje piertje bij ligt Tyler deed wat hem gevraagd werd en het boek open sloeg bij eon blad zijde vol foto's. Hij schrok. „Dat is hetzelfde type, meneerzei hij, ter wijl liij op een van de illustraties wees „Dezelfde vorm van neus, oogen, scha del en alles". L'it zijn zak haalde hij twee foto's en overhandigde die aan zijn chef. „Zoo zag hij er uit, toen hij dood was meneer", zet hij. „Ik heb de opnamen zelf gemaakt". Williams bekeek de foto's aandach tig en legde ze toen op tafel, met de beeldzijde naar beneden. ,.Ik heb gehoord" zei hij. „dat Maopoa ongeveer zc-s maanden gele den bij Hagenrach, den erooten die renhandelaar gebracht werd. Hij kwam er met een langen, door de zon erbranden man. Deze heeft zijn naam wel genoemd, maar Hagenrach was hem vergeten. De man zei dat Maopoa zijn bediende was geweest, terwijl hij een paar jaar lang een reis om de wereld maakte en dat hij, nu hij den inlander zelf niet meer noodig had, dezen een betrekking wilde be zorgen en dat hij erg goed met wilde dieren kon omgaan. Hagenrach stel de den man op do proef, merkte dat het waar was en nam hem dadelijk in dienst. Hij is naar Dorset pestuurd als oppasser van de olifanten die ze daar voor de films noodig hebben. Dat is alles wat we van hem weten". „Het is een heel vreemd geval, me neer", zei Tyler ernstig. ,,Ik ben er zeker van dat er nog wat achter zit. Er past geen enkele gewone veronder stelling b;i deze zacjc. En toch is er niets waardoor we op een spoor kun nen komen tenzij meneer Isaacson en meneer Hunter den armen jongen gedood hebben!" besloot hij met een bitteren lach want hij was iemand die niet graag bekende, dat hij niet slaven kon. Williams glimlachte. „Misschien kunnen we er later wat meer over te weten komen", zei hij. „Hoeft meneer Hunter je gced geholpen?" „Zooveel hij maar kon, meneer, en meneer Tsartc«on ook. Ik moest u zog en dat meneer Isaacson u op komt Williams knikte. ..Dit weet ik,' nut woordde hij. „Ik verwacht hem nnge- eer om twaalf uur. Ilij komt per auto. Je kunt nu wel gaan, Tyler. Be gin voorloopig nog niet aan ander werk en blijf in mijn buurt. Ik kan je ieder oogenblik noodig hebben. Op het oogenblik kan ik je niets anders meer vertollen. Ik ben zelf niet zeker ik er van denken moet, maar in één ding heb je geloof ik gelijk. Er zit. veel meer achter deze zaak dan de moord van een inlander, zooals die bij de haven zooveel voorkomen' Toen hi) alleen was, nam Williams de foto's van het lijk op, die zijn on dergeschikte bi) hem had lak-n liggen. Hij bekeek ze lang en ernstig van alle kanten. Hij bekeek ze toen door een seherjj vergrootglas. Zijn gezicht werd steeds ernstiger toen lui ia gedachten verzonken b.eef zitten en toen hem 0111 twaalf uur het kaartje van Job Isaacson gebracht werd schrok bij, alsof hij niet wist, dat de tijd zoo snel mei voorbij gegaan wtts. De twee mannen zalen samen in een hoekje van een uitstekend klein restaurant. „Ik voor mij", zei Isaacson, „vind, dat je na een goed maal en een flesch wijn voel beter kunt denken. Bedient 11 zich no? eens van de visch". Williams volgde zijn raad op. „En nu", zei Isaacson, „zal ik u rnaar vertellen dat ik niet alleen bij u ben gekomen om o\cr dien geheim ogen en vreeselijken moord li ken die in mijn eta'len heeft plaats gehad. Let goed op, ik zeg „niet alleen'. Williams legde zijn vork neer. „Aha! zei hij.' „Het is natuurlijk een deel van iels anders", zei Isaacson, op een toon, alsof ze het over pat punt volkomen eens waren. „Ik dacht er over. „Daar ik precies weet wat u van de verdwijning van Kolonel Mooie af weet, en nog veel meer. dat u niet weet, trachtte ik mezelf in uw positie in te denken en ik heb mijn hersenen laten werken zooals ik me verbeeldde dat dc uwe zouden werken, meneer Williams. liet resultaat was dat ik me vanochtend op mijn vroegen tocht naar Londen niet verveeld heb. Ik bon tot de conclusie gekomen dat u er ook al over gepiekerd had of er ook eenig verband bestond tusschen den moord op den kleinen Papoea en do geschie denis met Kolonel Moore". Williams keek met ©en poedkeuren- den blik naar ztjtt gastheer. Hij wist alles van Isaacson af. de meeste raen- schen in Engeland kenden hem van naam, maar Williams had niet ge weten dat deze filmregisseur ook op zijn gebied knap kon zijn. „Hij was oen Papoea zei hij een Inboorling van Nieuw-Guinea. •aar was ik door foto's ook al ach- :r gekomen". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6