Rubïiek van den Arbeid. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 FEBRUARI 1923 DERDE BLAD ZANDVOORTSCHE BRIEVEN. De wonderen van de vuilnisauto De omroeper Floor gaat heen. De kustvisscherij. Eerst een man met een bel, gemeen tewerkman. Luid klingelend wandelt hij langs dö huizen, herinneringen wakker roepende aan deji ouden ra- telman, die vroeger de huismoeders en dienstboden kwam waarschuwen, dat zo haar vuilnisbakken moesten ge reed zetten. Dan een heden tijd niets. Éindelijk, Ju de verte, een lang zaam aanzwellend, soms onderbroken geluid. Hot is niet ronkend, niet knet terend, niet snuivend, niet stampend, niet bonkorlg, niet knarsend; het is een onbekend, een nieuw geluid. Het is het geluid vaii de naderende vuilnisauto No. 1. Aan het stuur is de gemeente-chauf feur gezeten. Ilij stuurt scherp langs den stoeprand. En hij remtIn het remmen moet deze man een mees ter zijn. Zijn voet is niet van de rem af. Heeleinaal stil staat de gemeente- auto eigenlijk nooit. Ze kruipt als een rups, die zich nu en dan den tijd gunt om adem te scheppen. Ze kruipt als een slak, die van tijd tot tijd haar tem po verlangzaamt om een hindernis te nemen. Ze kruipt als oen egol, die er voortdurend op bedacht is zich op te rollen. Ze kruipt als het lint van een telegraaftoestel, dat door een hakke laar bediend wordt. Kortom ze kruipt geweldig. Eu de driftige motor zucht en trilt, bedwongen als ze wordt door den machtigen voet van den gemeente-chauffeur. Heel het raderwerk staat stil, Als zijn macht'ge voet het wil. Om het voortuig heen zwermen vier ipannen gemeentewerklieden. Ze zijn in voordurende actie, haastig opgewonden schier. Welk een onder scheid met den gemeentelijken straten maker, die op zijn houten tolletje ge zeten, zijn pijp stopt of aansteekt na elke kei of iederen klinker, die hij in het zand heeft geklopt. Deze vier ge meentewerklieden zijn van groote be drijvigheid en ze snellen heusch, zc snellen van de eens huisdeur naar de andere. De vuilnis-auto kruipt ze na. Er wor den telegrafische seinen gewisseld tus- schen. het bedienend personeel en den gemeente-opzichter, die den stoet volgt, de fiets aan de hand, omdat dit gebrekkige vervoermiddel ik hoor, dat er over een volgauto gedacht wordt minder geschikt is om er even wichtstoeren mede te vertoonen. En zoo gaat deze stoet ons voorbij, huis aan huis, straat na straat. Inderdaad het is koninklijk. Wat fluweel op den bok en een korte broek met witte kousen om de been en der officianten, gaande ter weerszijden van het rij,tuig en de gelijkenis is volmaakt. Ook het bekijks is niet minder. De tullen mutsjesglunderen naar de hoogwaardiglieidsbekleeders, 'die haar de eer van dit bezoek aandoen. De -renteniers slaan, de pijp in den mond, in hun voortuintjes het wonder te be staren. Aan detn overkant staat een heer in pelsjas to betoogen over pro ductieve werkverschaffing. En een stofl Zooveel stof waait een eskadron hu zaren niet op, dat den koninklijken stoet opent. Uit de opgeslagen luiken van de gemeentelijke vuilnis-auto dwarrelt het verpulverde huis- en keu ken vuil luchtigjes in d<e hoogte, zoo dat de heer in do pelsjas zich veront waardigt omkeert, terwijl de tullen mutsjes met een luid „ajakkes" hare bewondering staken. Onbewogen kruipt de gemeentelijke vuilnisauto verder. En de vuilnis-bri gade snelt haar na. Ja, we veimodernisceren wel. Vroe ger was het „zes man en eén paarde- kop". Nu is het zes man en een mo tor", Maar die motor is dan ook gloeiend van ingehouden drift. Men kan er in komen. Gebouwd op zooveel omwentelingen in de seconde, doet nu het „vliegwiel" eenigo trage bewegin gen en schommelt dan weer in rust. Gewoon alles voorbij te snellen wat zich op straat beweegt, sluipt deze eKplosie-motoir, beschaamd over-eigen traagheid, langs den stoeprand voort.» Hij trilt van ongeduld, zooals een Andalusische volbloed stampen zou, die voor een trekschuit gespannen was. Arme motor 1 En dan waart ge nog al met het grootste eerbetoon aan de grenzen van uw nieuw vaderland ontvangen wat zeg ik door een specialen afgezant begeleid op uw reis van Parijs herwaarts 1 Op de agenda der Maandagavond te houden raadsvergadering kwam voor het voorstel om eervol ontslag te verleenen aan den omroeper F. Mo lenaar, in wiens plaats tevens een ander werd benoemd. Wie weet, dat er aan deze gemeente-betrekking een jaarwedde vastzit van 72, zal er niet over- vallen, dat men haar wil handhaven trots haar wel wat ana chronistisch karakter. Daar de meente beschikt over een officieel - gaan, dat eeil subsidie geniet van f 350, is het mogelijk overbodig er nog bovendien een omroeper op na te houden. Maar al ware het alleen voor het decoreeren van het dorp ik zou ei vóór zijn, dit ambt in stand te houden. Jaren geleden werd het ambt van omroeper met nog een stuk of tien andere gemeentebaantjes er bij nachtwacht, torenwachter, doodgra ver, klokkenluider, bode etc. etc. waargenomen door Jan Snijer, die voor enkele jaren overleed en ter ker ke werd uitgedragen met zoo groot eerbetoon, als maar zelden bewezen wordt zelfs aan hooggeplaatste!). In zijn plaats werd Molenaar om roeper. Er is geen Zandvoorter en geen badgast, die hem niet kent. Als ieder rechtgeaard Zandvoorter heeft hij een bijnaam cn wie van „Floor" spreekt, behoeft niet te Vreezen, dat h j zal worden misverstaan: Men heeft nu den ouden Floor hij is al eind in de tachtig en oefende tot voor zeer korten dljd ook nog het beroep van afslager voor de visch uit al jaren lang gekend als omroeper. De altijd even krasse oude man, wien de geestige oogen van een jongen in het hoofd staken, volbracht zijn werk met een ernst, waartegen, zelfs do spoel- sche straatjeugd geen pijl van spot durfde richten. Als er een kind ver loren was of oenig voorwerp van waarde; als er een vergadering was uitgeschreven, waarvoor men op het laatste oogenblik nog eens de aan dacht wilde vragen; ais er een zending vereelte visch was aangekomen; als er een voorstelling of uitvoering zou ge geven worden Floor „riep" het om". Daar kwam hij de straat af stappen, langzaam en bedaard, mot de rust van een tachtigjarige. Drie slagen op liet koperen bekken. En dan zijn boodschap. Zijn woorden zoo hel der als zijn gongslagen. Duidelijk en door iedereen te verstaan. En wie hem hoorde zonder hem te zien of te ken nen, zou gezegd hebben, dat daar een jonge kerel aan het praten was. Maar nu schijnt dan toch eindelijk de ouderdom vat te hebben gek regen op den eeuwig jcxngen Floor. 1-1 ij kon er niet moor op uit in weer en wind en zal zijn bekken aan een ander overdragen. Met hein verdwijnt van dc straat een der zeer eigenaardige typen van Zandvoort. Maar ik laat u niet gaan, Vader Floor, zonder een krachtigen handdruk, collega's im mers als we geweest zijn. Wat ik met de pen moest noen, deedt gij met den mond; bekendheid geven aan wat be kend gemaakt moest worden. Gij hebt dat altijd gedaan met een duide lijkheid, die ieder scribent u mag be nijden. En met een plichtsbetrachting, waarnaar elk ambtenaar mag stre ven. Den ouden Floor mogen nog ja- :-en van gelukkige rust beschoren blij- Men kan, in deze winterdagen langs het strand wandelend, hoe weinig wintersch het seizoen dan ook zij, kwalijk verwachten er baders a.an te treffan. Toch ziet men, als het laag water is, hier en daar een hoofd bo- v?n de golven uitsteken. Een hoofd, en een paar schouders, die men lang zaam ziet voortbewegen tot zoo diep als het gaan maar even mogelijk is. Beenen en borst zijn door een iederen „broek" omsloten, die den man het koude water van het lijf houdt. In de linkerhand houdt hij een houten bak en, -ai) een afstand gezien, is het net alsof de rechterhand daar telkens iets uithaalt en het uitzaait in de zee. Komt ge dichter hij, dan ziet ge, wat de man doet. I-Iij zet een lijn uit. Bij laag water legt hij inderdaad een, lange lijn uit, voorzien van soms wel 150 haken of hoeken, aan elk narvan ©en „oester" is geprikt. Is 'de lijn golegd, dan gaat de vist :her kalm naar huis, om, als de vloed is gerezen, terug te komen en dc'lijn weer in te halen. Er zitten dan ge woonlijk een stuk of twintig botjes en scharretjes aan en op die manier maakt de man een klein daggeldje of brengt ten minste een maaltje mee naar huis. 't Is heusch geen pleizie- rig werkje en de raenechen doem het dan ook niet uit sportleven aandrift. Maar de tijden zijn slecht en er zijn er velen Werkeloos. Daarom ziet men er nu dezer dagen meer dan ooit. De overheid noemt dit „kustvisscherij" en gedoogt het alleen van wie er con sent voor heeft gekregen. Bezwaar lijk is dat niet te verkrijgen, want voor een halven gulden kan men ten politiebureelc een dergelijke vergun ning bekomen, die geldig is tot 31 De cember van het jaar volgende op dat, aarin.het is aangevraagd. Men ziel. nu jong en oud door het water wa den .Levensgevaar is er niet bij, maar toch is het een zuur stukj e brood, dat op deze wijze verdiend wordt. En soms visschen is altijd speculatief is do vangst bijzonder schraal. De visscher is er aan gewend, dat het lot hem soms hard behandelt. En ge hoort hem niet mopperen. Maar ik heb op recht kassian met hem, als het niet mee valt. Want ik weet, dat hij dit niet uit weelde doet. En zoo goed als het aan de oevers van het Noordzee kanaal voller met hengelaars zit naar mate in Amsterdam de werkloosheid grooter is, zoo goed is ei' direct ver band tusschon de werkloosheid hier in het dorp en de winterbedrijvigheid aan het 6trand. Kom ik ga maar weer eens naar het strand kijken, of er niet net een lijn wordt ingehaald. En als er een visscher is, die nu een zoodje wil overdoen ik zal niet pingelen. Want ik weet 't, het is zuur verdiend. JUTTER. Co r respondent! e. Iemand, die zich „Cui bono" teekent, deelt mij medo, dat er nog kort geleden twee paarden zijn gekocht voor de ge wone vuilniskar, terwijl, de oude straatveger, die met een handkar 'reed, is gehandhaald. Hij vraagt, of dit nu allemaal bezuiniging is. In zijn schrijven staan aan mijn adres een paar complimentjes, die 'me doen blozen. De boscheidenheid verbiedt mij ze af te drukken. J. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Hilvarendonk (toez.) door ds. N. W, Posthumus, em. predikant te Zaltbommol. Bodankt voor liet beroep te Hagestein ds. H. Japeken. Den Hommel; voor hot beroep naar Tienlioveii door ds. J. 0. H. Komijn, te Parrega. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen to Amsterdam ds. D. Priessen to 's-Gra- venzonde. GEREF. KERK. Beroepen te flec- renvoen ds. D. van Djjk te Groningen. REMONSTRANTSOHE GEMEENTE. Aaugenomon het beroep naar Gouda door ds. L. J. van Holk te Utrecht. Het vraagstuk der werkloosheldsuitkeering. Een pleidooi voor verlengde uitkeeringstermijnen en een algemeene steunregeling. In ..de Vrijzi unie-Democraat" vla den wij oen artikel van mr, J. van Hettinga Tromp over het vraagstuk der werkloosheidsverzekering. Schrij ver stemt toe. dat Inderdaad de werk loosheidsverzekering van vele ors-ani saties mede als gevolg van de re- eeonnesmaatregdlen oen gewissen ondergang tegemeet gaat. Maar, zoo meent hij. d'at was vooruit te voor zien. De vakorganisaties hebben van de Regeering het onmogelijke ge vergd. Zii hebben gewild, zegt hij. dat de werkloosheidsvei-zokorlmg, die opge zet was voor normalen tijd en alleen in normalen tijd functionneeren kon, toch ook in crisistijd zou blijven door werken en aan telkens nieuwe groe nen slachtoffers der werkloosheid op bevredigende wijze steun zou blijven bieden. Wat voor de groote drommen werkloozen ln dezen crisistijd boven al van belang zou zijn geweest, dat is een goed georganiseerde algemeen werkende steunregeling, die lederen verzekerde helpt in verband met zijn nood' en gedurende den golieelon tijd ziiner gedrongen werkloosheid. Het in het leven roenon van zoodanige steunregeling met redelijke uitkee- ringsbedragen. uitgevoerd met mede werking der vakorganisaties had voor de kashesturen do eerste zorg voor dezen tiid moeten zijn. De ver- zekeringskassendlie niet meer noi- maal zouden kunnen functionneeren, hadden dan tijdelijk moeten zijn iti- ziide gesteld, intusschen gevoed wor-' dende door bijdragen van leden en Overheid, om na beteren tijd weer klaar te staan. lteecs in het najaar van 1921 heb ben, verzekerd schrijver. eenigo ge meentebesturen de Regeering geadvi seerd dlaartoe te besluiten. De ltegee- rmg was daartoe bereid, maar de vak organisaties wezen hot af. Zij wilden om hun beste loden (dié het laatst werkloos 'zouden worden en dus bet langst zonder direct eigen voordeel a.an de werkioozenlcas hndidOn gecon tribueerd) niet te leur te stollen, de kas zoo iaiig mogelijk laten function neeren. Door aanneming van de mo tie-van den Tempel werd de minister gedwongen tot een verhoogde subsi die aan de kassen. De vakorganisaties die nu hun werkloozen te leur moeten stelten, kunnen dus, concludeert, mr. Van Het- tinga Tromp, redelijkerwijze niet de Bogeering als de eerst schuldige •or de otivuldoenae hulp aanwijzen. Laten zin besluit hij, de hand in eiEeri boezems steken en erkennen, dat, zij zelve en andere „deskundigen" die met haar medegingen, de Regee ring verkeerd hebben geadviseerd. Dan is het mogelijk nog niet te laat om van den verkeerden weg terug te keeren. Men herstelle 'de kasregle- menten weer alle in den ouden vcirm en make al -het knoeiwerk om van de verhoogde subsidie to nrofiieeren on gedaan. De Bogeering kenne dan al leen verhoogd subsidie toe aan de kas sen. die de verzekering in den crisis tijd willen pogen te doen blijven functionneeren door verlengde uit keeringstermijnen in plaats van deze, in strijd met alle logica, te verkor ten. Willen de kasbesturen voorts zorg dragen. dat d'e leden die het langst bobben gecontribueerd zonder te trek ken, bii werkloosheid geen leeg© ka© vinden, dan moet men dat niet doen door de zonderlinge bepaling dat ieder gedurende de eerste helft van het jaar kan trekken gedurende de halve reglement, termijn; maar men moet 't recht op uitkeerlng gedurende de volle termijn eerst open stellen voor volle termijn eerst open stellen voor ben. dio ln het afgeloopon jaar geen of sleohts gedurende korten tiid uit keerlng hebben getrokken. 7,ii die in het afgeloopen jaar de volle uitkee- rïng hebben gehad, komen dan later weer in aanmerking, nadat zij eerst weer biidragen hébben betaald'. Ten slotte is een eerste eisch van billijk heid, dat in de contributie, die de le den van de diverse organisaties wordt gevorderd. meer gelijkmatigheid wordt gebracht.. Om voor bijzoncteren steun in aanmerking te komen, moet een contiTbuti&bodlrag bepaald wor den, dlat voor ieder in een zelfde vei' houding staat tot het normale loon. Voor alle verzekerden, wier kas ondor bovenstaande voorwaarde we gens crisiswerkloosheid niet aan hare verplichtingen kan voldoen, worde dan onverwijld een onbekrompen steunregeling ingevoerd. Van hier en daar. BEDRIJFSORGANISATIE. Het hoofdbestuur der Algemeene W erkge versvereeni ging, heeft zijn oordcel over het praeadvies van Com missie XII van den Iloogei) Raad van Arbeid in de volgende conclusie sa mengevat: Het hoofdbestuur dor. Algemeene Werkgevers-Vereeniging, kennis ge nomen hebbende van het praeadvies van Commissie XII van den Hoogen Raad van Arbe\d over vraagpunten betreffende bedrijfsorganisatie, be treurt de samenstelling dezer Commis sie, waardoor in hoofdzaak theoreti sche beschouwingen gegeven zijn, wel ke berusten op onjuiste denkbeelden omtrent de maatschappelijke produc tieverhoudingen en welker fundamen- teele grondslagen dientengevolge niet stroken met de werkelijkheid, waarop het bedrijfsleven is opgebouwd. 1-Iet hoofdbestuur ontkent dan ook de juistheid van de praemisse van dit, rapport, als zou de maatschappij thans in zulk een stadium zijn geko men, dat de werkgever voor alle werk gevers en werknemers in een bepaald bedrijf bindende regels zou moeten kunnen stellen. Het hoofdbestuur constateert ver volgens, dat de in het praeadvies ge volgde gedachlengon.g onvereenigbaar is met de noodzakelijke bestaansvoor waarden der nijverheid, welke voofal in de huidige omstandigheden, niet aangetast.mogen worden, en wel, om dat het opleggen van bindende regels steeds en zeer zeker thans, vovslnp- pentl moet werken op economiscHen i en intensieve)) arbeid, welke, zoowel door den werkgevers, als door den werknemer', geleverd moet worden, wil het Nederlaxidsahe bedrijfsleven voor verdere inzinking bohoed wor den. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat de werkgevers, in het volle besef hunner verantwoordelijkheid, genood zaakt zijn om zich niet alle kracht te gen invoering van de maatregelen, in deze beschouwingen voorgesteld, te verzetten. STAKING TEGEN LOONSVER- LACINC. De Rotllerd'amsche correspondent ■an Het Volk meldt: Bij enkele scheepvaartondernemin- gen is een stalling uitgebroken onder de machinisten der koopvaardijsche pen. De meeste stakers zijn aangoo ien bij den bond van kapiteins- en stuurlieden ter koopvaardij. De kantoren vóór aanneming van .chepelingen, van den waterschout en van verschillende reederijen worden door de machinisten gepost. De staking gaat tegen de door de werkgevers gewcnschte nieuwe loons verlaging, die door de Vereniging van Scheepswerktuigkundigen, zoowel als door den Bond van Gezagvoerders en Stuurlieden ter. Koopvaardij is af gewezen. HET CONTRACT IN HET FR1ESCHE SCHILDERSBEDRIJF. Zaterdag is andermaal geconfereerd door werkgevers en werknemers in het Friesclie Schildersbedrijf, en zijn de arbeidsvoorwaarden, zooals die door de patroons waren aangeboden door de gezellen aanvaard, met uit zondering van Leeuwarden, waar door de gezellen een hooger uurloon wordt gevraagd. De patroons zijn daar ter plaatse overeengekomen, om wanneer uiterlijk vóór Woensdag a.s. geen gunstig antwoord is ontvangen, het contract in elke werkplaats afzon derlijk aan de gezellen ter teekening te zullen aanbieden. Varia. Op de textielfabriek „Holland" te Enschedé is een loonsverlaging van 10 aangekondigd. B. cn W. van Utrecht dienden bij den raad een voorstel in tot invoering van de 48-unge werkweek voor de ge meente-arbeiders, De Hengelosche vereen!ging van kleerinakerspatroons heeft besloten het uurloon van 69 op 59 cents te brengen. Daar de werklieden de voorge stelde loonsverlaging hebben aafi- \aard, wordt de glasfabriek „Leer dam" niet stopgezet. Onder groote belangstelling her dacht St. Raphael op de te Tilburg ge houden vergaderingen zijn vierde lus trum. - Bij de gemeentelijke werkver schaffing te Baarne werd bii een 45- urige werkweek f 22.50 aan loon be taald. Van den. minister is nu bericht ingekomen zoo meldt.Het Volk, dat niet meer dan 35 cent per uur gegeven mag worden niet een verhooging van voor tariefwerk. Binnenland De bezetting van het Roergebied. De inbeslaggenomen Neder- landsche kolen. Do Borlynsch© correspondepfc van het nbtd. telefoneert: Volgens modedecling van den Neder- landschon consul' to Duisburg, Milcksaek, worden niet alleen kolentrcincn, maar ook ile kolenakon naar Nederland door de Fransohen in beslag gonoinen. Volgens in lichtingen van do Franseho autoriteiten is deze maatregel echter sleehts van voor- loopigcn aard. Wanneer een uitvoerver gunning wordt gevraagd, zullon do in be slag genomen kolen weer worden vrijge geven. Men kan er op rokenen, dat bin nen ongevoer tien dagen de koloauitvoer naar Noderland weer geheel normaal zal zijn. Do correspondent van het Hbld. to Ze- vonaar meldt, dat weder vrij geregeld Bteenkolentreinen naar ons land s ertrok- ken. Mon cleeldo te Emmerik mede, dat voor de vreos van stopgezet' sTeunJtoIcn- vervoer naar Nederland geen grom! bo- Btaat. Tot dusverre passeerden daar nog eiken dag deze treinen. DE ZAOTITE WINTER. Het week blad „De Klein veeteelt" (Arnhem) stelt do vraag of er meer van die ongekend zaehte wintors zjjn geweest, als <ho van tegenwoordig on antwoordt daarop: Ja zeker en zelfs nog wel zachter. Hieronder laten we enkele jaron vol gen, waaruit do lezer gemakkelijk kan afleiden, dat die goede oudo tijd ons tech ook in zachte wintors nog de baas was. 1172. In dit jaar was de winter zoo zaeht, dat roods op het einde van Ja nuari do vogels hun nesten maakten en in Fobruari reeds jongen hadden, -.crwyl de boomen in Maart reeds in het blad stonden. 12SD. Dit jaar had men geen wintor; men zou gezegd hebben dat de natuur go weigerd had baar gewone rust te nemen en plotseling van don herfst naar de lente was overgegaan. De winter was zeo zacht, dat de jonge meisjes to Keulen op Driekoningendag (6" Januari) kronen van violen en korenbloemen in liet- haar droegen. 1121. Dit jaar zag men de boomen in Maart en de wijngaarden in April in vol len bloei. In laatst gemelde maand had men rype kersen en in Mei waren er nl reeds druiven. 1538 was de winter zoo zaeht, dat in Jan. in do tuinen al volop bloemen ston den. 1572. Reeds in Januari zag men bla deren aan de boomen en in Februari nes tolden de vogels zich in hun takken. 1585. Hetzelfde verschijnsel deed zich dit jaar wederom voor en met Paschen had men reeds korenaren. 1607. Ook de winter van dit jaar was buitengewoon zaeht. Vorst was er niet. 1659. Mon behoefde in den winter van dat jaar bijna niet te stoken. Het vroor noch sneeuwde. 1732. In de maand Januari dat i KINDERTOELACEN. In de verordeningen tot regeling de bezoldiging van de ambtenaren,' be dienden en werklieden van de provincie Zuid-Holland komt de volgende bepa ling voor „Voor elk kind beneden den leeftijd van iS jaar geniet de ambtenaar of be diende (de werkman) een jaarüjksohe toelage, gelijk aan i'A pCt. van zijn be zoldiging met inbegrip van eventueelen duurtebijslag, lot een minimum van f So.—. Op desbetreffende vragen van Ged. Staten van Zuid-Holland heef. de Pen sioenraad geantwoord re. dat zulk een kindertoelage moet worden beschouwd als wedde, in den zui van art. 31 der Pensioenwet 1923; 2e. dat deze kindertoelage, voor de berekening van de waarde in geld van het genot van vrij wonen, niet als jaar wedde moet worden aangemerkt. VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 31-jarige F. P, K., uit Broekho- ven ,door de duisternis misleid bij Tiilburg in het Wilhelmvnakanaal ge raakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader van 4 kinderen. DOOR EEN MOLENWIEK GE TROFFEN. De 44-jarige ongehuw de vrouw P. II. uit Oldeboom is op een polderdijk door een molenwiek getroffen; na enkele oogenblikken is zij overleden., VEROORZAKEN VAN STIJGING EN DADING IN OPENBARE FONDSEN. De correspondent van de „N. R. Ct. te Brussel meldt: De minister van justitie, vertegenwoor digd door den gerechtelyken veiligheids dienst, heeft besluiten tot uitzetting gc- teekend in. zake do vertegenwoordigers van het Centraal Tolefonisch Mededeelin- geiibureaa te Brussel. Dezo besluiten gol den met name den algemeenen directeur van het bm-eau, S. W. uit Den Haag, I. C. uit Gouda, H, én W. uit Amsterdam, Zy hadden een kamer gehuurd in een hotel alhier, waar zy ecnige uren per dag bij eenkwamen met het doel, stijging of da ling in do openbaTC fondsen to veroor zaken en dan aankoopeu of vorkoopen in die fondsen te doen. Zij hadden drie par- ticnliero telefoonlijnen met Brussel en met de provincie cn waren bezig cr ook een met Antwerpen te verkrijgen. De ge noemde personen bevinden zich op het oogenblik in het paleis van justitie, waar do papieren in orde gebracht worden. HUURTOESLAC, De Minister van Binnenlahdsche Zaken heeft den 'huui'tosslog, welke volgens de door B. ©n W. van Utrecht in de eteuiiregellïng aangebrachte wijzigingen kon worden uitgekeerd, niet goedgekeurd. In zeer bijzondere gevallen zal een liuurtoeslag mogen verleend worden door de Aalmoeze- nierskamer, terwijl daarvan dan we- Lelijks mededeeling moet gedaan wor den aan den hovengenoemden Minis ter. 1 nergens meer gestookt en men zioh dunner kleedde. IS07. Ook dc winter van dat jaar was 2eor zaeht on nergens bespeurde men ONDER EEN TRAMWAGEN. De 3-jarige J.V. uit de Westerbncn-' straat 111 Den Ilaag is in de Vleer- straat aldaar onder een motorwagen van lij.n 2 geraakt. Spoedig daarna is het jongetje aan de bekomen verwon dingen overleden. RUSTOORD VOOR OUDEN VAN DAGEN. Te Middelburg is vanwege de diaconie der Geref. Kerk ©en rust oord voor ouden van dagen geopend in een groot hoerenhuis met fraaien tuin aan het Bolwerk. DE R.-K. VOLKSPARTIJ. Dozo partij had te Amsterdam ecu ver gadering onder voorzitterschap van dOD hoer Beyersbergen van Henegouwen tot bespreking van het concept-program waarvan wjj dezer dagen den hoofdinhoud mededeelden. Naar aanleiding van een opmerking van den afgevaardigde van Utrecht gaf de voorzitter oenige algemeono beschou wingen over het program, net doel van do nieuwe part\j, aldus spr., is de ver krijging van meer eerbied voor den ar beid. In ons land werd de handel steeds voorgetrokken voor den arbeid. Afschaf fing van liet rontest.elsel is medo eon van do idealen der R. K. Volkspartij. Daar spr. wol begrijpt, dat deze verandering niet plotseling kan komen, wonscht hij slechts maatregelen om geleidelijk to ko men tot een „rentelooze" maatschappij. De partij wenscht medo afschaffing van militairisme en imperialisme. Do nfdeeling Utrecht meende, dat, het geen do voorzitter had gezegd te willen nastreven, ook in de R. K. Staatsparty zou kunnen worden bereikt. Hy wilde ver der gaan. Waarom' heeft de R. K. Volks partij 2lch afgescheiden van do R. K. Staatsparty'? Omdat het parlement zich to veel met sociale aangelegenheden be- Dit is op zichzelf heel mooi, maar dan moet daarbij worden aanvaard het ver schil van inzicht in sociale aangelegen heden onder do Katholieken. En' dat ge beurt niet. Het gevolg is, dat do B.K. kiezers menschen moeten stemmen, dio ten aanzien van het socialo inzicht hun tegenstanders zyn. Juist dit verschil van sociaal inzicht, dat in het parlement noodzakelijk tot uiting moet komen, is de oorzaak van nf- scheiding, zoowel van do N. K, P. als van do R. V. Volkspartij. Do scheiding is niet gemaakt door de N. K. P. oi' door de E. K. Volkspartij. Zij is gemaakt in het parlement en de nieuwe part-yen zyn slechts een uiting van die scheiding. Do voorzitter merkte op, dat de R.K, V. P. niet bedoelt te zyn een arbeiders partij, maar een partij van den arbeid. Spreker geloofdo niet-, dat voor de bo- ginsolon, door hem voorgestaan, in dc li. K. Staatsparty met vrucht propagan da zal kunnen worden gevoerd. Op voorstel van Utrecht werd bosloteu de volgende alinea in de beginselverkla ring op te nemen. „De partij acht, in overeenstemming met do E. K. beginse len, het privaat eigendom als nuttig on noodzakelijk voor een ordelijke samenle ving, doch vermeent, dat aan do bezit ters van dien eigendom zoodauigo ver plichtingen behooren te worden opgologd dat do vruchten vaa het bezit mede strek ken tot verhoogiug van het algemeen wel zijn, volgers de Christelijke gerechtig heid." Dc nfdeeling Utrecht was van oordeel, dat de zinsnede in de inleiding betref fende de defensie te sterk was gofonmw leord. De uitdrukking: „.stolt do R. K. Staatsparty in gebreke ton aanzien van do bestrijding van militaire uitgavAi" achtte zy to sterk en zjj wilde dezo lezen. De R. K, P. V. betreurt de onvoldoende bestrijding van uitgaven voor militaire doeleinden zonder of met twijfelachtig nut, alsmode do onbillijke verdceling der militaire lasten over personen en bozit", Ook daartoe werd besloten. Op voorstel van Utrecht werd in de paragraaf betreffende „Sociale Aange legenheden" uitdrukkelijk aangedrongen op invoering van hot Bodryfsradenstolsel en van de Sociale Kamer. Ten slotte is het hier en daar nog ocnigszins aangevuldo program goodgc- kourd. Mr. ZIMMERMAN TE WEENEN. Volgons esn Reutcrberieht uit Londen, geeft de „Times" een zeor waardeerond oordeel over hot werk van den heer mr. Zimmerman te Woonen. Hot blad schrijft het verbazingwekkende sucoes van het Oosteurykscho finuncieelo sanoeriugsplan voor oen niet gering doel too aan bet werk van den Ncderlandschen oouuuissa- ris-geooranl, die getoond hooft buitenge wone qualsteiton te bezitten voor dit mocilyko work. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Tegen H. J. E. te Oegstgcest, die zich uitgeeft een on feilbaar geneespiidded tegen tubereu- te bezitten, werden in de laatste dagen niet minder dan 16 vervolgin gen ingesteld wegens onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. INTERNATIONAAL VROUWEN CONGRES. Mevr. Stoenbergh Engcvingli, voorzitster der Internatio nal© Unie van R. K. Vrouwenbonden, waarbij 42 bonden zijn aangesloten, doelde aan „Het Gentrum" mede, dat niet onwaarschijnlijk het eerstvolgend internationaal Congres in Nederland zou worden gehouden. ONGELUK BIJ EEN VOETBAL MATCH. Tijdons den wedstrijd Volt-AMiancQ op het Volt terrein te Tilburg is de speler van Alliance M. G. uit Roosendaal zoodanig gevallen, dat hij een dubbel© beenbreuk be kwam. Hij is naar hot ziekenhuis te Tilburg vervoerd. FRUIT TE GEEF. Mon bericht, uit Maas en Waal, dat de fruithande laren g-een raad weten met den over vloed van fruit, welke tot verrotting dreigt over te gaan en waarnaar zoo goed als ?een vraag is. Men biedt de appels te koop aan tegen 1 a 2 cent het kilo. BLOEDVERGIFTIGING. Te Ze venbergen zijn gevallen van bloedver giftiging geconstateerd door het eten van mosselen. ONDERSCHEIDINGEN. Het I-IbL van Antwerpein deelt mede, dat de Ne rf erlaridsehe regeering haar instem ming heeft betuigd met de lijst der Nederlandsche onderdanen aan wie de Bolgische regeering onderscheidin gen wenscht toe te kennen/voor dien sten door he)) aan Belgiè en aan de Belgen bewezen gedurende den oorlog. IN DE HONDENBUURT. Dd schrijver en leeraar Herman Poort, die sinds kort van Groningen naar 's-Gravenhaga is verhuisd, vertelt in de Prov. Groii. Crt, als letterlijke waarheid: Tegenover mij woont een oude da me, die uo gelukkige bezitster is van drie en dertig boxers. In den tuin naast haar huis zijn keurig ingerich te hokken gebouwd en tweo knechten zijn dagelijks bezig de diertjes te ver zorgen. Links om den hoek woont een me neer met negen ofx-terriers, en nog wat verder woont weer ©en dame, die twaalf keeshondjes houdt en daaraan haar bijnaam „keezonmadaail" dankt. VIER VINGERS VERBRIJZELD. De 14-jarig© knaap G. Orsel, te Harol- te, werkzaam op de rijwiel fabriek van W., kreeg beide handen onder ©en zwaar neervallend blok, waardoor hem van elke hand twee vingers ver brijzeld werden. MUNITIE VOOR UITSCHLAND? Do Rotterdameche correspondent van de „Daily Mail" moldt aan zijn blad, dat enorme hoeveelheden koper en tin vandaar via Danzig naar Rus land worden verscheept voor munitie- aanmaak daar te lande. Zoowel de heer Stinnes als d© fir ma Krupn zouden gecontracteerd hebben voor groote hoeveelheden van deze metalen met een Rotterdamse!) consortium. Het b'.ad meldt verder, dat Stinnes al in Rusland munilie- werkplaatsen in werking heeft en dat de firma Krupp de bekende Poetilof- f abri ©kon heeft overgenomen, die vroe ger de Russische Krupp was. Veron dersteld wordt, dat do meeste munitie bestemd is voor Duitschland. BESTRIJDING DER WERKLOOS HEID. De Rotterdamsche corres pondent van Het Volk meldt: Naar wij vernemen is namens den hoer W. II. Broekhuijs in Noord-Brabant een stuk heidegrond ter grootte van 182 H.A. aangekocht, met het doel deze gronden t© laten oniginnen. Ooi; in andere streken van liet land worden onderhandelingen aangeknoopt over den aankoop van belangrijke uitge strektheden woeste gronden. Het doel van deze aankoopen is, de werkloos heid in de omgeving van dezo streken tegen te gaan. WAT MOET MEN VAN DEN AVIATEUR EISCHEN? Dr. P. Al. van Wulfften Pal the, toe gelaten «Is v.viiat docent in de aero- ohvslolosie en hygiene der lucht- v.'.art.. aan de Utrcchtsolie Universi teit. heeft een oponbarö les gegeven over het vliegen. Snreker wees er on. dat niet ieder gecclükt is voos vliezer. en dat liet tnecrendeel der vhceongovallen niet veroorzaakt werd door construtle- fouten, maar door vlicgfouten. In dc corstc nlaats ping dr. Pnlthe nu na. welk© eeestoliike eigenschap- nen iemand' moet bezitten, om eert .-'ocd v-Tezer te kunnen worden om tot dez© kennis te e-.-rakon hehooren wc allereerst od de hoogte te zijn van dc ©is-heti. die het vliegberoep aan liet individu stelt. Do analyse van het beroep, het onderzoek on elk eebied van zijn goede, middelmatige en slechte beoefenaars, on de iiking dier methodes en tests vormen de grond-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9