naar holland Rechtszaken Letteren en Knust doenlijk is gebleken, van hieruit den dienst tc volgen. In het vervolg zul len dus, zoodra de beschikbare ruim te bezet ij. de deuren moeten worden ges oten, «en noodmaatregel van zeer tijdelijken aard. aie evenwel niet te vermijden vicL EEN ANTI-OORLOCSCOMITc. Men schrijft ons. Dezer dagen richtten de Vrije So cialisten W ièentging, de Intern. An- ti-Militaristen Vereeniging en het Vrij© J eugdverbonu hier 'ter stede ecu Revolutionair Anti Oorlogscomite op. Aanleiding hiertoe was liet Roercon- flict. Het comité, waarvan lierman Groenendaal voorzitter, Joh. v. d. Eijnde secretaris en M. Postma pen zungmoester is, sluit zich gelieel aan hij de Uuitsche syndicalisten die, én de Fransche inval, én de staking door de Dullsche arbeiders alkeuren. Genoemd coinité beJegt heden, Vrij dagavond een openbare vergadering waar A. L. Constandse spreken zal. OVER EEN BETWISTE VORDE RING. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde Don derdag tot verwerping van het be roep van J. K. A. van Boeschoten c.f. te Hilversum tegen een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waar bij eischcr was ontzegd oen vordering op de Ilollandficlie fabriek van voe dingsmiddelen te Haarlem, tot ont binding van een overeenkomst en tot schadevergoeding wegens het leveren van bouillonblokjes van slechte o.ua- liteit, welke door den keuringsdienst te Hilversum voor gebruik waren af gekeurd. De uitspraak werd bepaald op 23 Maart a.s. CABARETAVOND VOOR HET WITTE KRUIS. Het was Doa.lerJagavoad gezellig vol in den schouwburg aan den Jansweg ter gelegenheid van den cabaretavond, die ten voordode van de afdeehng Haarlem nor Noord-nollandscfce- Vereeniging „Het Witte Kruis" georganiseerd was. Die talrijke aanwezigen hebben genoten vaa een wel wat overladen, maar toch met zorg samengesteld programma. Om to beginnen was daar al de keer Horman Smits, die reeds in zyn kort openingswoord bewjjzon gaf, een uitne mend conférencier te zjjn. Tusschcn de verschillende nummers door gaf hjj tel kens oenige anecdotes ten beste, die in sloegen. Ook het nabootsen van eenige bioscoopcunimers (o.a. dat van de Kaas markt te Haarlem) was meesterlijk. De heer Smits moet dat gauw nog eens doen! De jazz-Ba >1 d Doc's-. Cry" opende hei programma met een drietal muzieknum mers, die onder de bezielende leiding van dec heer Willy 'Versteeg een zeer goede vertolking genoten en met applaus be loond werden. De heer C. J. L. Muylaert gaf eenige liedjes bij de guitaar en de lieor en me vrouw Kolderie-Hartje een paar voor drachten, dio alle eveneens eon gunstig onthaal vonden. De prestidigitatuur Prof. Antouini liet het auditorium gewoonweg „paf" staan (of liever zitten) door zjju kranige eu on begrijpelijke goocheltoeren. Hoe hjj het klaar speelde, een bankbiljet van f 10 dat even te voren in de handen van oc-a dame had gezeten, uit een heusche citroen te halen, werd druk besproken. Men be greep er niets van! Vóór de pauze gaf mejuffrouw Franc. Busquet op haar gewon® (Jus goede) wijze eenige voordrachten ten beste, waarvan het succes groot was. De tweede helft van den avond werd in beslag genomen met de opvoering van het blijspel „De Rozen" van Albert van Waasdijk door de Tooncelvereoniging ,.De Spaarnospclers". Dit stuk werd vlot ge speeld. Het publiek was over het verloop van dezen cabaretavond best te spreken. NEDBRL. BEISVEREENIGING. Donderdag avond hield do heer L. 3. van Zwyudrogt, uit 's-Gravcnhage, een lezing met lichtbeelden over hot onderwerp: ..Zuid-Beiereu, Salzkammergut en Noord- Tyrol" voor de af deeling Haarlem van dé Xoderlaadsche Heisverceniging in de kleine Gemeentelijke Concertzaal. Toen spreker, na een harteijjk woord van welkom van den voorzitter der af- deeling, den heer J. G. P. salie!, ziju door NINE MINN EM A. III. Daar was Mariecken tveer. „O, ik heb zoö lang moeten wachten. Er wa ren zooveel menschen, zooveel. Maar juiiie zuil eens zien, wat voor een lekkere koeken ik uitgezocht heb. Als jullie mt r.iet dankbaar bent voor al mijn zorg en moeite, dan...'' En Marlocken deed pruilend en coquet. En Friedrich vond haar ouuilslaan baar. En hij keek naar Greie. Echt Duitseh gezichtje Mariecken, nee, die was het ware niet. Maar, ccli ja, Fnedrich zou natuurlijk met .Ma riecken trouwen en Wolfgang met -- ja, met wie, maar in elk geval niet met Grete, want de gouden appei was niet meer van zuiver goud. De koffie kwam en de 1 aartjes. De taar ij es waren zalig en Je koffie was echte hoonenkoifie. Maar toch -- Gre te voelde zioh ongelukkig. Was ze maar bij Frau Seifer gebleven, daar was het prettig. Ze blev-n lang zitten. Friedrich hé- stelde nog vier koppen koffie. Ja, dat moest. Wolfgang had eerst koffie be steld; en Mariecken moest nog eens taartje® halen. Maar Mariecken had geen trek meer. Maar ze moesten toch wat hebben. Toen ging Mariecken stukjes chocola halen over Glüh wein durfde zo zeker niet praten, dacht Grote. 't Speet Grete erg, dat zo gekcunen was. Ze vond ook, dat ze te veel fuii- den. "Een kop koffie en een taartje nu ja, je mag wel eens wal hebben. Maar om nu, nu ze geen laarjes meer konden eten, chocola te gaan halen, nee, dat was te erg nu er zoo'n armoe geleden werd en Grete daoht aan Frau Seifer, die voor 35 Mark twaali poppéjurken moest naaien. Hoeveel gaven zij bier vanmiddag wet uit? .Maar toen de choco ia kwam, durfde Grctc toch niet bedankt n. Het leek zoo Grete voelde zich verdrie'.tg, ook om ihuis. Thuis hadden ze zu'ke mooie' voordracht begon, had zich do znal ge heel gevuld. Hjj nam na een korte geo- graphischo uiteenzetting, het schoone Miinchen als uitgangspunt aan. Zelden zagea wy zulk eua overvloedige en keu- ri.c collectie photo's. Elk mooi en he rt tuswaardig gedeelte dezer oude stad kreeg bet publiek te zien. De heer Zwya- drecht wees hoe hjj zjjn gehoor kan boeien, iloor cea aangenamen soms hu- moDsthen, popa3a:r-wcteuschappeljjken verteltrant. Achtereenvolgens trokken de steden Salzburg en Innsbrück, met hun omgeving vol schoone natuurtafereelen, aan onze oogeu voorby. Schitterend waren de af beeldingen van de met eeuwige sneeuw en ys bedekte gletsehers en de steile ber gen door oudo kasteelen bekroond, met mnjestueuso wouden begroeid. Do zoutmjjnen by Salzburg loverdon niet alleen stof voor groote belangstel ling maar ook aanleiaing tot vroolyk ge lach, zooals meer voorkwam. Bovendien had do heer van Zwjjndregt een collectie zoutsteea medegebracht. De lezing zal voor velen een opwokking zjjn geweest om eens een reisje naar dit gedeelte van Europa te maken. In eenige hartelijke woorden werden de gevoelens van dank der aanwezigen jegens den spreker door den voorzitter vertolkt. DE NIEUWE GEDACHTE. Zondagmiddag 11 Februari te 3 uur. zal vanwege „De Nieuw© Ge dachte" in het gebouw van den Pro testantenbond snreben Kees Meijer over I. Het avontuur van Tsë-i-La. IL De ware gedaante van Blanco Posnet. Muzikale medewerking van Hans de Bock. PERSON A ETA. Bjj het machlnisteneiamen is ge slaagd voor diploma a de heer J. B. Tan Wyk van Haarlem. _Od het zeetal voor predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Dordrecht ko men. o.m. voor de predikanten S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Haarlem; «T. Ph. Eegink te Veisen en F. W. A. Korff te Heemstbde. ISlEZiSK Doet Boete. Gem. Concertzaal. De directe aanleiding voor mijn gaan naar het Mysteriespel ,,Doct Boete"' was de bij dit 6pel gecompo neerde muziek van onzen stadgenoot Jos. de Klerk. De componist staat hier m.i. voor niet geringe moeilijkheden; zijn taak bepaalt zich niet alleen tot het inlei den en verbinden van de verschillen de bedrijven der Mysteries, doch dient tevens de handeling op het too- noel, waar noodig, te illustreeren en daar het gebeuren op het tooneel naar het mij toeleek eene mengeling was van mystiek en romantiek, valt het te begrijpen, dat hier moeilijkheden te overwinnen waren. Het pleit nu voor het talent en de muzikaliteit van den heer de Klerk, dat hij deze klip op bekwame wijze zooveel mogelijk wist te omzeilen. De componist heeft door zijn juist inzicht in den geest van het werk muziek weten te geven, die inder daad stemmingsvol genoemd mag worden. Met gebruikmaking van Gregoriaan- sche zi.ngeb en thema's schreef hij muziek die in haar betrekkelijken eenvoud hot karakter der verschil lende bedrijven voortreffelijk aan duidde; mot weinig hulpmiddelen tot zijn dienst stonden ©en strijk kwartet (K.E.S.), fluitist (Hoekstra), jongenskoor, sopraan- en mannen stemmen, vei kreeg hij vaak tref fende effecten, waarvan ik speciaal releveer de inleiding voor het 1ste Mysterie (Maria, God aanvoelende in 't Mysterie van den Nacht),die rnagni fiek van stemming was en het aller aardigste Engelenkoor, dat op onge zochte wijze de handeling verleven digde. Van intelligente opvatting getuigde ook het aanwenden van het Boete» doening motief, ongeveer in den geest van Bossi's „stem des Hecren" in' „het Verloren Paradijs". Over de uitvoering zijner muziek kun de heer De Klerk over 't aJgemeenwel tevreden zijn; de derde strophe van 'e Driekoningenlied was niet erg ge lukkig; overigens ging alles best, het kwartet was goed op dreef, do jon gens zongen fraai, de sopranen even eens, 't mannenkoortje, behoudens "t bovengenoemde, was goed voor zijn taak berekend. Vermelding verdient nog het zeer muzikale spel van den fluitist Hoek stra, die zich met 't kwartet best kon verstaan. Mijne gelukwensóhen aan den componist-d i rigent. GEORGE ROBERT. Mr. H. D. ANDREAE. Over onzen oud-stadgenoot en oud lid van den Haarlemschen raad mr. D. H. Andreae. die is afgetreden als consul generaal te New-York, om de leiding od zich te nemen van het New- Yorksche kantoor der firma Wm. Muller en Co. schrijft een corres pondent van het Hbld. te New-York de volgende waardeerendo woorden Dr. Andreae aanvaardde ziin taak als handelsattaché in Februari 1919. Hij nam toen de leiding van de kolen aankoopen voor rekening van de Ne- derlandsohc reaeermg, die destijds voor ons land van het hoogste gewicht waren. Tevens vond hij eep aantal oorloesvorderingen van NeJerland- sche belanghebbenden, die op een re geling met den Amerikaansohen „War Trade Borad" wachtten.Voorts vroeg de consulair© vertegenwoordi ging van Nederland in Amerika om een noodig© reorganisatie. Onder lei ding van. dr. Andreae werden nieuwe ..trade advisors" benoemd en 'n alge meen werkplan ontworpen voor de honoraire ambtenaren, die ons land „pour des prunes" vertegenwoordi gen in alle belangrijke Amerikaan- sche handelscentra behalve New-York en die vaak wat meer en bezielder lei ding en voorlichting noodig hebben (wat heelemaal niet te verwonderen is het zijn tenslotte onbaatzuoliige amateurs en besparingen voor de Ne- derlandsche schatkist) dan geboden wordt in het dorre deeltje „Reglemen ten" dat, meenen wij, gratis door ons Departement van Buitenlandsche Za ken aan hen wordt verstrekt. Ook goiurendo de Djanibi-quacstic bleek de toevoeging van een handels attaché aan onze Legatie (met speciale relaties met het Washingtonsche Departement of Commerce") van groot nut te wezen, evenals naderhand tijdens de voorbereiding van het nieuw© Amerikaansche tarief, waar od sommige punten. althans bijv. voor Hollandsche maatjesharing) voordeeli ge tegemoetkomingen door hem werden verkregen. Maar de Hollanders in New-York hebben dr. Andreae voornamelijk leeren waardocren, omdat hij zich zoo ten volde bereid toondo om uit bet e enigszins verheven mysterie van een Legatie-atmospheer te treden en van gansbher harte samen te werken met de zakelijke organisaties aan den Hudson. Dr. Andreae was een der mede-oprichters van de Nederland- sdhe Kamer van Koophandel, aan wier ontwikkeling hij zoo veel K; kon meewerkte, na een korte (en wellicht onvermijdelijk©) periode van mis verstand tussc-hen Washington en New-York. Naderhand was hii de officieels regeeringsvcrtegenwoordigor in de redactie-commissie van „Holland and her Colonies", zonder ooit blijk te geven van de censureele neigingen, welke men onwillekeurig van een der gelijk functionaris zou verwachten. Voorts toonde hii zich een vlot spre ker bij representatieve gelegenheden, een eigenschap, waarmede we hier in de laatste jaren geenszins verwend waren. In Januari 1922 werd terwille van de bezuiniging het instituut handels- attaché te Washington door Den llaag. geschrapt. De waarnemende consul generaal. D. J. Stevn Parvé werd overgeplaatst naar Antwerpen en dr. Andreae werd benoemd tot consul- 1 gemeraal te New-York. CEEN FANTAST. Wij lezen in het Ilbld.: Voor de Rotterdamsciie rechtbank stond terecht de kunstschilder W. K., zich noemende W, C., een 29 jarige man, beklaagd van oplichting en verduistering. K. zou in Juli van 't vorig jaar oen advertentie in een Rol terdamseh blad hebben geplaatst, waarin hij voor zijn portrcttcnfu- briek, d;e hij Pictura noemde, een reiziger-inc;n»see*ier vroeg. Een joi mensch solliciteerde daarop ©n be taalde f500 borgstelling. Aan don schilder werd nu ten laste gelegd, diat hjj door Listige kunstgrepen aal. jong© mensch do f 500 had afhandig gemaakt; o.a. zou hij hem verteld hebben, dat zijn zaak zich zoo uit breidde, dat hij er twee panden voor moest huren aan den Beukelsdijk en dat liet jonge mensch desnoods het meubilair van den sclülder als ouder pand zou kunnen krijgen. Nog twee andere reizigers had de portretten- fabrikant aangesteld, die elk flOÜ hadden geofferd, welk bedrag ze nooit hadden teruggezien. Bek!., die zeer thearaal deed, maar toch geen onsympathieken indruk maakte, beweende dat de opzet tot oplichting nooit bij hem had voorge zeten. Hij had aan het jonge mensch, dat in zijn dienst trad, koffers inet portretten moegegeven, had hem sa laris uitbetaald en volgens contract zou de £500 na zes maanden worden terugbetaald. Maar de reiziger had er, toen hij weinig verkocht, genoeg van en had zijn patroon uitgciioodigd om eens bij zijn vader te komen pra ten, die nog wel wat meer geld in de zaak wilde steken. Tijdens die visite had men den schiider bewogen zijn portefeuille uit handen te geven, vader en zoon had den die portefeuille in beslag geno men en daarm f210, eenige papieren en een paar effecten Russen en een Mexicaan gevonden. De schii der was daarna de deur uitgegooid. De schilder zelf was toen naar de politie geloopen en uit het politie onderzoek was ten slotte de aan klacht wegens oplichting te voor schijn gekomen. Vader en zoon en de twee andere handelsreizigers werden als getuigen gehoord, terwijl er ton slotte nog sprake was van een nieu wen hoofdvertegenwoordiger, van wicn beklaagde getraoht had ook nog f 500 los te krijgen. De officier, mr. Polman, achtte do oplichting en verduistering bewezen. De listige kunstgreep bestond in het aanbod van hei meubilair als pnml voor f 500. He: meubilair was niet he- klaagdes eigendom, hij had het slechts in huurkoop. Wel wild© de officier bij de bepaling van de straf maat in aanmerking nemen, dat be klaagde, een kunstenaar, niet den aanleg heelt van een normaal mensen, en sterk fantaseert. Een flinke waar schuwing is daarom voor hem vol- uoende. Eisch: vier maanden. Mr. Van Mastrijt, de verdediger, bestreed do qualificatie oplichting. Dat bekl. cr oen kunstgroep op na hield bewijst voor hem, die ook al tooneelspeler en cabaret-artist is ge weest, niets. Bekl. heeft reëel ge werkt, laten roizen met door hem vervaardigde portretten. Deze zaak ligt op civiel-rechterlijk terrein, evcn- zeer-als dio der twee ander© getuigen. Tenslotte riep pleiter de clementie der rechtbank in. Bekl. hield tenslotte zelf een redo- \oenug in gezwollen phrases, waarin Li ij zijn verdediger dank zegde, sprak van de kunst, die hem op zeventien- jarigen leeftijd een openbaring was geweest, ©enige bekende namen van Arusterdamsche kunstenaars noemde, die hem een groote toekomst hadden voorspeld, en waarin hij tot de conclusie kwam, dat als het zijn bedoeling ware geweest oplichting te plegen, hij zichzlef een schandvlek voor de kunst zou moeten noemen. UITGIFTE VAN VALSCH BANKPAPIER. De rechtbank te Tiel veroordeelde van M.. oud 19 iaar, te Asperen, we gens uiieifte van valsch bankpapier tot 1 iaar gevangenisstraf met aftrek van Voorarrest. Do ei9ch was 2 jaar. De dubbele moord te Houidorp. De uitspraak verdaagd. Nog een getuigenverhoor gehouden. Donderdagmorgen zou het gerechts hof te Arnhem uitspraak doen ia do raak tegen A. D. en J. de G„ die terecht hebben gestaan in hooger beroep we gens den dubbelen moord te Houidorp. Het gerechtshof meende evenwel zoo lezen wij in de N. R. Ct. dat het onderzoek heropend moest worden, op grond van de overweging, dat de wen. schelijkhcid is gebleken, dat de lap, ge vonden op het terrein, zal vertoond wor. den, zulks ter tegemoetkoming aan het door D. aangevoerde verweer. Ia ver band hiermede waren nog eenige ge tuigen gedagvaard. Beklaagde D., die opnieuw wordt ver hoord, beweert, dat de lap, die op hel terrein van het misdrijf gevonden is, by d» behandeling te Zwolle niet aanwezig was. Volgens hem zijn door den wacht, meester W. de stukken lappen, passende aan de gevonden prop, in de woning van beklaagde gebracht. De wachtmeester der marechaussee VV. verklaart, dat hij op het terrein van oen moord een prop vond van roodach- uge stof. Deze prop heeft hij evenwel niet aangeraakt. Bij D. heeft getuige verschillende witte lappen in beslag genomen. Beklaagde D. vraagt thans, wat cr met die gevonden prop gebeurd is4 Getuige VV. verklaart, dat de getuige B. alles heeft verzegeld. D. zegt, dat in Harderwijk, waarheen al het gevondene is gezonden, de ge- heele boei 1.1. dagen heeft xondgeslyi. gerd. -Alles was in de war, en volgens hem heeft wachtmeester VV. geknoeid. Verder zegt hij, dat hij 16 maanden lang is uitgeschakeld geweest. Hy blijft den wachtmeester beschuldigen en houdt vol, aai deze getuige de oorzaak is, dat de werkelijke daders buiten schot blijven. De president verzoekt den beklaagde, zich. te matigen, daar anders de vcrdcro behandeling van de zaak buiten zijn tegenwoordigheid zou geschieden. Dan wordt verhoord de rijksvcldwach. ter B. Deze zegt, op het terrein van den moord een witte lhp in beslag genomen te hebben. Tijdens de huiszoeking bi) D. werden eveneens verschillende witte lappen in beslag genomen. Getuige A P., brigadier der rijks- veldwacht, verklaart, gezien te hebben, dat de wachtmeester VV. iets heeft op geraapt op het terrein van het misdrijf en dat hij hetgeen hij opraapte, ook in beslag heeft genomen. De deskundige, dr. VV. F. Hesselink, die eveneens opnieuw wordt gehoord, deelt mee, dat hij op het terrein vond een prop, gemaakt van een stuk van een rooden zakdoek en den vorm hebbende van een mondholte. Deze deskundige heeft zelf de prop in beslag genomen. Het verhoor van den deskundige is daar mede afgeloopen. De advocaat-generaal, mr. Casteniijk, verklaart, dat z. i. het verhoor geen nieuwe feiten heeft opgeleverd, waar door wijziging in het requisitoir - zou noodig zijn. Hij persisteert dus bij den in de vorige zitting gedanen eisch. De verdediger van beklaagde, mt. Pauwels, is van meening, dat het resul taat van het onderzoek is, dat wel vast staat, dat er geen identiteit bestaat tus- schen de lappen, gevonden op het ter rein en bij D. Pleiter meent,' dat het gewenscht is, dat D. gelegenheid krijgt, zijn bewering, dat de wachtmeester VV. zou geknoeid hebben, nadex uiteen te zetten. Beklaagde D. verklaart tenslotte nog, dat hij zich beschouwt als het slacht offer van het optreden van den wacht meester VV., aan wiens schuld het te wijten was, dat de werkelijke daders tot heden niet terecht stonden. Z. i. heeft de wachtmeester VV. wel degelijk geknoeid met de verschillende in beslag genomen voorworpen, die in deze zaak van be laag waren en waarvan er verschillende zijn zoek geraakt. De uitspraak wordt daarna bepaald op az dezer. „OTTOJUNIOR." - Voor dc Rot terdamsciie rechtbank heeft terecht 5estaan de 32-arige manufacturen han- elaar uit Amsterdam, die onder den naam van Otto-Junior op 11 Mei 1922 in de Nutszaal een demonstratie heeft gegeven van zijn z.g. geneesmethode door middel van suggestie. De demon stratie liep niet al te best afeen der patientjes kreeg zelfs een bloedende hoofdwonde bij het afstappen van het podium, nadat beklaagde haar verze kerd had, dat zij weer normaal zou kunnen loopeu. Beklaagd© had zich wegens het zonder noodzaak, onbe voegd uitoefenon van de geneeskunde al eerder te verantwoorden gehad voor den kantonrechter cn werd deswege, bij vonnis d.d. 31 October 1922 veroor deeld tot f 100 boete, een vonnis, waartegen zoowel de ambtenaar van het O.M. als hijzelf appél aangetoe- kend had. Blijkens het verslag in de N.R-Ct. ntkende beklaagde ter terrechtzitting de bedoeling t© hebben gehad de ge neeskunde uit to oefenen. Het was hem alleen maar erom te doen, der mensehheid keunis to geven van de mogelijkheid om langs suggesticveu weg genezen te worden. De president, mr. Van Romondt, maakte bekl. cr op attent, dat liet toch allen schijn luid gehad, dat be klaagde de geneeskunde wilde uitoe fenen. Met overgroole vrijmoedigheid ver dedigde beklaagde zich, sprak telkens van „patiënt", betrapte zich dan op de vergissing en gooide er dan gauw een overstelpendo woordenvloed over heen om toch maar aan te tooaen, dat hii geen „patiënten" behandelde en alleen maar voorstellingen gaf. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. Polman, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen. Beklaagde heeft vroeger Rubini al eens nagedaan, maar Otto-Otto had meer belangstelling, dus het lag voor de hand dat hij ecu epigoon werd van iaatstgenoemde. Spr. vroeg be vestiging van het vonnis van Jcti kan tonrechter. Uitspraak over 14 dagen- EEX BRANDSTICHTSTER. Het O. M. Lij de rechtbank te Groningen eischte G jaar gevangenisstraf tegen een 23-jarige dienstbode te Wehe, die terecht stond wegens brandstichting in den nacht van 2 op 3 Noverber bij den landbouwer D. Siccama te Zuur dijk en diefstal aldaar. TOONEELNIEUWS. De heer P. D. van Eijsden bericht ons, dat hij den Baad van Bijstand van de N. V. ..II?*. Rotterdamsch Too neel" en „Hofstad Tooneel" heeft meegedeeld, dat h" zijn functie als directeur van de beide ennootschap- pon aan het einde van dit speelseizoen wenscht neer te leggen. NED. KUNST IN DEN VREEMDE. Het Regeeringscomité vo:r Neder- landsche kunsttentoonstellingen in het buitenland, (secretaris Van Old eb w- n eve! tl aan 68, Den Haag) organiseert vnn half April tot half Mei a.s een algemeene Nederlandsche kunstten toonstelling te Glasgow. JUBILEUM MEVROUW JULIA CUYPERS. In den stadsschouwburg te Amster dam vierde Donderdagavond mevrouw Julia Cuypers haar 40-jarig tooneel- jubileum. Namens het hufdigingsco- mifcé sprak de heer Paul Miche, die de actrice een ameublement met een album met de namen van de gevers aanboord. Verder voerden vele ande ren het woordF r. A. W. G. van Riemsdijk namens bet Ned. Tooneel Verbonddr. W. Rooyaards, namens do commissarissen van Hot Ned. Too neel en Lou van Gasteren namens de collega's van het Ned. Tooneel; welke laatste spreker als feestge schenk ecu zilveren theeservies aan bood. De voorzitter van dc Kon- Let terlievende vereeniging „J. J. Cre- mer" te Haarlem, huldigde mevr. Ju lia Cuypers, die eorelid der vereeni ging is, met bloemen. Mevrouw Cuy pers dankte daarna allen voor de on dervonden blijken van sympathie in de eerste plaats richtte zij zich daar bij tot den Burgemeester van Amster dam, die de voorstelling bijwoonde. zou Anna zoo graag eens schrijven. Zal ik haar adres eens overschrijven? En Frau Seifer had een potlood, dat gebruikte ze altijd om de waschlijst- jes te controlecren en ze vond nog een oude krant. En Grete scheurde een randje van de krant en schreef op: Anna Seifer, huis llasstede, Aerden- lio-ut, bij Haarlem, Holland. En toen ging ze gauw weg met haar buit: het adres van Anna. Dienzelfden avond 'schreef ze aan Anna, boven, in greoten angst, dat moeder zou merken, dat bet licht zoo lang brandde. En z© vroeg: ais Anna soms een betrekking wist voor haar ook, of Anna liet dan wilde schrijven. Ze wilde best gewoon dienstmeisje worden. Bij Anna in de buurt, dat zou wel gezellig wezen. En "e morgens, toen ze boodschap pen moest doen, sloop ze naar bet postkantoor en vroeg hoeveel er wel op den brief moest en of de mijn heer van het postkantoor niet wilde vertellen van dien brief. En de „mijnheer", glimlachend, zei haar, dat hij het niet eens vertellen mocht, dat wag beroepsgeheim zie je. En „Gretchen" wil jij ook naar Hol land „Dat dat weet ik nog niet", stotterde Grete verward. Er was heel veel om over te praten in het stadje. Mariecken Holz was verloofd met den vreemden jongenman van wien men nu wel wist, dat hij van alles opkocht 't Was heel slecht om je vaderland tc kort te doen. En dat deed hij, die vreemde. Want het voedsel dat noodig was voor de men schen liier, dat ging zoo over de gren zen. En men sprak veel over dc fami lie Holz. Vader geen soldaat geweest in den oorlog en Wolfgang ook niet. Anderen, die wel voor hel vaderland hadden gestreden, waren nu invalide of dood. Ja, er waren er ook, die goed teruggekomen waren, maar veel offers had het toch gekost. En zij, die bul ten schot gebleven waren, zij werden nog rijk ook. (Wordt vervolgd.) kamers en zalen. Groote ramen aan de straat met van boven gekleurde ruit jes. En ©en parket vloer. Hier waren het benauwde kamers niet kleine ra men en op den vlo^r lag een armoe dig zeiltje. En toch zat het vol en was het gezellig. O, als moeder toch ook eens goede koffie gaf aan de gas ten. Opeens keek Friedrich op zijn hor- log© Zoo laat al! En ook Grete schrik te van den tijd. Zoo iaat aJ. Ze ston den op, niaar Wolfgang vroeg Friedrich nog even te blijven. Ja, zie je, we moeten nog over zaken spre ken, desxl hij gewichtig. Mariecken pruilde, maar Friedrich vroeg, of hij vanavond na het avondeten nog even de moeder van Mariecken mocht ko men begroeten. En Mariecken zei ja, eu glunderde weer en Friedrioh hielp Mariecken met het kattejak en Wolf gang hielp Grete in don gestopten mantel. Nog even en Mariecken en Grete stonden op de koudie straat. En Grete w 1st: Wolfgang zoru haar nooit vragen. En daarom was liij blijven zit ten. Want als ze heen gegaan waren met hun vieren, dan was Friedrich met Mariecken gaan loopen en Wolf gang met haar. En de menschen zou den zoggenEn dat wild© Wolf gang niet. Grete wist: er was hier in dit stadje niets meer voor haar. Alleen vader, lieve vader met zijn houten arin. De avond was verschrikkelijk. Va der znt te lezen, moedor deed niets. „Zoo op Zondagavond wil je wel eens vrij zijn", Gret© haakte aan 'n kantje. Waartoe, waarvoor. Ze had al meer van die kantjes gehaakt. Je kon ze rondom een sloop zetten. Maar wie gebruikte nu zoo iets moois nog? Nu ja, als je 't had Grete bad er al drie van die kantjes. Ze moest er zes hebben .Waartoe? Waarvoor? Daar sprak moeder niet over. Maar Grete wist heel goed, wel ke bedoeling moeder had met die kantjes. Die waren natuurlijk voor een uitzet. Voor ven uilzetalsof zij ooit trouwen zou Lier in dit stad je, v. aar iedereen wist, dat de Gouden Appel niets meer was. Trouwen En weer dacht Grete aan Holland. Ze zag er aardig uit, die vriend van Wolfgang had het nog duidelijk gezegd. En als ze nu in Holland goede kleeren kan koopen. En geld opsparen. En dan hier ko men. Of daar trouwen. O, ze wilde best voor goed hiér weg. 't Was hier geen leven. Maar vader lieve vader met zijn bouten arm. Toen opeens legde vader zijn boek neer. 't Was alsof hij plotseling aan iets anders dacht. En toen zei hij het: de laatste eieren worden hier opge kocht en ik weet nu ook, waarom we nu gau-w heejemaal geen melk meer zullen krijgen. Er wordt kaas van ge maakt en die gaat over de grenzen. „Hoe weet je datl' vroeg Grete. „De dokter en zijn vrouw hebben hier vanmiddag een glas wijn gedron ken". „Goddank". Grete haalde verruimd adem. „Goddank. Waarom Goddank?" „Dat onze zaak weer gaat". „Nou, wat je maar gaan noemt", snauwde moeder. „De dokter had nogal een mooie boodschap. 1-Iot kunst concert gaat niet door". „Het kunstconeert niet door?" „Nee, ze vonden de zaalhuur te hoog en och 't is uitgesteld". Grete zuchtte. Dat was het einde van alles. Het groote kunstconcert, dat eenmaal per jaar gegeven werd, was altijd in de Gouden Appel ge- weest. Dat was een gebeurtenis en een inkomen. Nu uitgesteld en dan later misschien in een andere zaal. De concertzaal van de Gouden Ap pel was de mooiste concertzaal van de heele stad. Maar, Gret© wist ook, nergens was het bier en de koffie zoo slecht. „En vertelde de dokter van de eie ren en de melk?" „Ja, hij was woedend. Hij komt voor zijn zieken op, hè! Er zwerft hier een opkooper, een jong ventje. Ze hebben hem al meer gezien. Hij loopt wel met Wolfgang Ilolz. Grete schrikte. Dat was Friedrich! Dat moe-t Friedrich zijn. En opeens begreep z© alles, de zaken van Murie- chens vader, van Wolfgang, van Fried rich. Zoo werd je rijk. Het voedsel weg zenden uit je land. Het was slecht, dat was het. O, als vader maar niet hoorde, dat zij vanmiddag inet hen dnar in de conditorei had gezeten. En dat ze zooveel geld hadden uitgege ven. Geld, wat.niet goed was ver diend „We gaan allemaal ten gronde, al lemaal'zuchtte vader. „Nee, wij niet, wij niet", vond moe der. En Grete voelde voor 't eerst iets met moeder moe. Dat moeder slechte koffie schonk en vader animeerde om goedkoop bier te bestellen, het was al lemaal om nog te redden, wat er te redden was. t Ging heel verkeerd, juist door die opvatting van moeder. Maar moeder werkte toch tegen den dreigenden ondergang op. O, als vader en moeder het maar nooit hoorden van vanmiddag. „Och ja, zoo gaat het!" zuchtte va- deir. „Wij, die naar den oorlog ge weest zijn, wij zijn het slechtste af. Holz is thuis gebleven, die heeft geen houten arm cn verdient flink met zijn zaken." Grete luisterde. Wist vader welke za ken de vader van Mariecken deed? Vermoedde vader het „Het was toch mooi, dat je als vrij williger ging", vond moeder. Vader zweeg. Hij nam zijn boek weer. Grete had kunnen huilen; voor ze hem weer zoo bezig zag met die eene hand. Maar vader legde het boek weer neer. „Heb jij vanmiddag met Ma riecken Holz gewandeld „Ja", knikte Grete. „O", zei vader. En na dit éénletter grepige eind vnn hun conversatie zwe gen ze. En vader las weer door en Grete ging weet haken aan het kantje voor het uitzet, dat misschien nooit noodig rou zijn. En moeder z.it stil, de handen in de schoot, „omdat je op Zondagavond tooh wel eens uitrusten wilt!" Zondagavond. Het had nu druk moe ten zijn, heel dryik. 's_ Maandagunorgens kwam Frau Seifer de wasch halen. Ze werd nu in de keuken gelaten, want je mocht nu zeggen wat je wilde, manr Frau Stifer was toch belangrijk geworden nu „die Anna naar UoÜand was. Gelukkig had Grete Frau Seifer eeret gezien en had Grete haar kun nen vragen niet tegen moeder te zeg gen van gister. Frau Seifer had het dadelijk beloofd, natuurlijk kon de dochter van Zum goldenen Appel eigenlijk maar niet zoo thee gaan drinken in de benedenstad bij Frau Seifer, die maar waschvrouw en pop- pC'Bnaaister was. Frau Seifer bleef lang praten, vond Grete, die toch bang was, dat Frau Seifer bij ongeluk zou spreken o\er gister. Waarom hield moeder Frau Seifer nu zr© lang op? Maar moeder liet Frau Seifer vertellen en Frau Seifer vertelde weer, wat z© altijd ver teld had. Veertien kinderen hart zo gehad en alleen Anna was blijven le ven en haar man was gevallen in Frankrijk. Ze had niets meer op de weredd, dan Anna. En Grete wiet, hoe moeder nu weer de heele week zou klagen over Frau Seifer en Anna. Waarom was Frau Seifer nu todh zoo dom, om juist dat te vertollen. Maar Grete ging toch van de week weer naar Frau Seifer. Ze had expres een onderlijfje van haar en twee zak doeken van Fritz niet in de wasch gedaan. Die kon ze dan nog gaan brengen bij Frau Seifer. 's Woensdagsavonds zat Grete weer bij Frau Seifer. Ze had het onderliji- je en de zakdoeken gebracht. Ja, Frau Seifer zou ze nog wel even na- wasschen. En Frau Seifer had groot nieuws. Een ansicht van Anna en daar stond het huis op, waar Anna i;i betrekking was Grete moest eens zien. Kijk eens, wat ©en groot huis. En Grete moest eens lezen, wat Anna geschreven had. En Grete las, dat. het Anna goed beviel en dat het huis op da kaart het huis was, waar ze in be trekking was en dat ze Zaterdag vast wat, aan moeder sturen zou. En Zon dagmiddag zou ze een brief 6chrijven. Frau Seifer straalde. „Zie je wel, dat het kind me niet vergeet? Zie je wel?" Maar Grete antwoordde niet. Ze dacht aan wat anders. Anna's adres stond op de kaart. Kon ze het maar onthouden. Toen opeens zei ze: Frau Seifer, ik

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10