Van onzen reizenden Redacteur Binnenlani DE FILM STAD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1923 7WEFDE BLAD (Nieuwe reeks.) No. 130 De Automobiel- en Rijwiel-Tentoonstelling te Amsterdam. 1 op de 1000 Nederlanders in het bezit van een auto! De Fords. In Amerika 1 auto op de 6 inwoners. De prijzen der automobielen gedaald tot die van vóór de» oorlog. Optimisme in den auto-handel. Neder, landsch fabrikaat. De Spijkerwagons. De Citroen-auto. Dwars door de Sahara! Massa-fabricage in Amerika. 7000 Fords per dag- De W. V/. V/. ccntroie-Ulok. Naco via. Holiandsche rijwielen. In „Do Automobiel-Tentoonstel ling het bijvoegsel van do „Amster dammer" van deze week, las ik, dat op de 1000 inwoners van Nederland er maar 1 menscli in het ge ukfcig bezit is van een automobiel. Ik behoef mij dus nog niet te schamen, wanneer ik hier erken, dat ik onder de 009 behoor, die er nog geen bezitten. Eigenlijk is er iets hatelijks in voor een arm rei zend redacteur een heelea dag op een automobieltentoonstelling rond te moeten wandelen. Ik lieb mij nu en dan gevoeld ais een k'eino bleekneus, die togen Sinterklaas met zijn ge zichtje Legen het spiegelruit van een groote speelgoedwinkel gedrukt staat. Nu, thuis gekomen, heb ik alle prospectussen, die men mij aan de verschillende stands in de hand heeft gestopt, op mijn schrijfbureau om mij heen gespreid. Het lijkt mij zelf, of ik een aanval van Hoogmoedswaanzin heb gehad Want ik leesRolls Royce 40/50 P.K-, 6 cylinders, landaulette limousine carosserie van Rijswijk 32000 gulden Rolls Royce 20 P.K. G cylinders, 21000 gulden, Albert Car 4 cylinders, cabriolet 6540 gulden, Sun Beam 1 0 gulden, ik, die mijn heele leven eden ben geweest met een fiets ran even 100 gulden! Ach, ik weet het nu wel bijna zeker, dat. ik zal blijven bebooren tot de 90.9 Ne der1 anders, die een automobiel alleen var. den buitenkant mogen bezien. Maar toch, maar toch... er is nog hoop! Naast mij ligt een klein, be scheiden boekje: „Fords products en terwijl ik daarna kijk, hoor ik weer als muziek in mijn ooren, wat do vertegenwoordiger van de Ford Motor Company mij op de tentoon stelling zei: „Onze bedoeling is, ieder een wagen te bezorgen-" Kan het vriendelijker en beminnelijker Ieder dus ook mijIn Amerika is de toe stand zoo, dat van de 6 inwoners zuigelingen inbegrepen er reeds één oen automobiel of een „ford wat volgens sommige kenners niet precies hetzelfde is bezit, ja, er zijn zeifs streken, waar de verhouding 1 tot 4 is. Zouden»wij ook in Nederland nog eens kunnen zingen in plaats van „al lemaal op de fiets!"..-, „allemaal in een ford!" Een op zes, werkelijk de kansen zouden v oor m'j zoo slecht nog niet staan. Ik heb mij de verschillen de modellen al vast laten toonenhet chassis van een vrachtwagen ad 1120 gulden ben ik voorbijgegaan, als ko mende niet in aanmerking, maar voor een coupé van 1815 gulden heb ik heel lang stil gestaan. En toen ik een touring" zag, zoo'n klein, aardig wagentje van 1385 gulden, lueu had ik bijna gezegd„Schrijf maar op, voor mij Maar gelukkig bedacht ik mij bijtijds, dat er in mijn huis nauwelijks plaats is voor een fiets. Ik ben dus zonder „Ford" teruggekomen. Maar wat niet is, kan nog komen. Schreef niet dc heer Bouvy in het Auto-Loven van 7 Februari, dat, nu de trein, de tram en andere vervoermiddelen zeer duur en tijdroovend zijn, ook voor ons land de bedrijfsauto langzamerhand het aangewezen, betrouwbare en on afhankelijke vervoermiddel is gew or den 1 En dat de aanschaffingsprijzen reeds gedaald zijn tot die van vóór den oorlog dit bevestigden trou wens alle handelaren en door de lagere prijzen van banden, benzine en olie het vervoer per auto, vooral in verband met snelheid en onafhanke lijkheid. goedkooper is geworden dan met welk ander vervoermiddel ook? Het staat gedrukt en het is dus waar. zou juffrouw Pieters zesren, maar als ik een taxi betaal. zou ik aan de juistheid der woorden van den heer Bouvy gaan twijfelen. Maar hoe het ook zij. een feit is hei» dat de rvooraanst aam 3? aut- 'mot .e'hande laars in Nederland de toekomst voor hun industrie vrii optimistisch inzien. Dit blijkt uit de antwoorden op een door den heer Hc-i-man Levy inge stelde en in het Auto-Laven eeoubh- ceerde enquête. Dit optimisme klonk ook uit de woorden van den voor zitter van de Nederlandsche Yer- eenising ..De Rijwiel- en Automobiel industrie". den heer J. Leonard Lang to ons. journal i sen gesproken voor onzen rondgang langs de verschillen de stands. De import-cijfers zoo zei de beer Lang. wijzen uit, dat er in de laatste maanden een ige duizende auto's zijn verkocht en dat wij dus geen reden hebben pessimistisch te ziin. Onze rondwandeling door de groo te en ruime door den heer T, Heine ke in 1922 gebouwde tentoonstel lingshal aan het einde der Ferdinand Bolstraat bewees 0113, hoe dc handel in automobielen in de laatste jaren ook in ons land een hooge vlucht heeft genomen al stelt het ook te leur. dit er zoo weinig Nederlanasch fabrikaat onder is. De automobie'en komen nog steeds voor het meeren- deel u:t Amerika, Duitschland, En- gelandd. Frankrijk en Italic. Een uit zondering maken de Spijkerw agens, die in aHc opzichten de vergelijking met de imitenlandsehe automobielen kunnen doorstaan. Men toonde mij op den stand van de Spiikerwagens o.a. een der nieuwste vindingen, een van liet stuur af te behandelen regulateur voor benzine*- en luchttoevoer, waar van o.m. de voordee'en zijn, dat in het koude jaargetijde de motor gemakkelijk aanslaat en bii lange af standen benzine bespaard kan wor u-en. Ook het electrisch apparaat om den chauffeur op te roepen, waar door de inzittende in de gelegenheid is met den chauffeur te spreken zon der gebruikmaking van een spreek buis. leek rnii 'zeer ingenieus». Als een Amerikaansche vinding werd ons ook dc Gabriel Snubbers scliokbreker gewezen, een toestel, waardoor op de slechte wegen de heen en weer wiegende beweging, welke voor den wagen zoo slecht en vocar de inzittenden zoo onaangenaam is. tot een minimum worden gereduceerd. Eigenlijk is voor een leek alles op zoo'n tentoonstelling belangrijk en in teressant. Wanneer ie niet eiken dag in een auto riidt, 19 al-les nieuw voor ie. Het moeilijke is na te gaan, in hoeverre het dit ook voor mijn lezers- en vooral voor de automobilisten is. Laat ik mij dus bepalen tot het noemen van ecnige- stands, die bijzon der miin aandacht hebben, getrokken. Een van de autè's, die het meest opviel, was wel d-e citroen van het mo del. waarmee kortgeleden een tocht dwars door de Sahara is gemaakt. Deze automobiel is aan de achterwie len voorzien van een „caterpillar", dat is een rupsband, waardoor eveatab bii de tanks een zeer groo te adhaesie met dén grond wordt ver kregen en het mogelijk is door het zwaarste en meest oneffen terrein te rijden. Het traject van Touggour naar Tomboeetoe. een afstand van 3200 K.M., waarover een karavaan met ka- meeien doorgaans zes maanden noo dig heeft, had de citroen die van mitrailleurs was voorzien, ter verde diging tegen eventueele rooversben- den in 21 dagen afgelegd. Men heeft dus met een gemiddelde snel heid van 150 K.ii. per vlag gereden en dat dw ars door het mulle woestijn zand en in (jen hitte, die bijna ondra gelijk genoemd kan worden. Door aan de voorwielen ski's te plaatsen kunnen dezelfde citroëns - met caterpillars tusschen de achter wielen ook geschikt gemaakt wor den voor het sneeuwgobiea. De verte genwoordiger toonde ons een 1 go foto's van de citroen-type „neige" - waar op deze auto's zich een weg baanden door een zware sneeuwmassa heen, langs een helling van bii na 45 gr. Wanneer men zoo iets ziet, komt men wel tot de conclusie, dat het niensoheliik vernuft alle moeilijkhe den van het verkeer heeft overwon nen. Als een in Frankrijk zeer veel gé bruikt model kleine auto, werd ons een i'eugèot-type gewezen, een minia tuur-wagen voor 2 personen, die voor ui 0111 zipi gemokKelijkneid en goedgoopto de prijs is slechts 17U0 gulden vooral op het platte land zeer geliefd is. De verbindingen tus schen de gleine pla&Uen en dorpen, die niet aan de groote si>oorlijnen ge legen zijn, schijnt in Frangrijk nog zeer slecht le wezen en men noemde dat als een dor redenen, waarom het autoverkeer in Frangrijk op het land veel grooter ie dan bij ons. Tot een massa-fabricagc van automobjflen als in Amerika heeft men het in Europa echter nog niet kunnen brengen. In „Auto-Loven" las ik, dat in heel Euro pa misschien slechts één fabriek is. die een productie van pl.ra. 20.000 wagens per jaar zal halen. De verte genwoordiger van Ford deelde mij mede, dat de Ford-fabrieken alleen per dag 7000 automobielen afleveren, dat is dus in drie dagen moer dan de grootste fabriek in Europa in een heel jaar. En daarop volgen de Over- lands met een productie van 4000 wa gens per dag. Wat men op het gebied van contro le-middelen al heeft uitgevonden, toont o.a. de stand van Van Me-raele automobielbedrijf. De W. W. W. Wat, Waar Wanneer contróle klok, die vooral voel bij vrachtauto's en reizigerswagens wordt gebruikt, stelt in staat 'n nauwkeurige controle in te stellen op alles, wat de wagen heeft gedaan van het moment van af rit af tot-aan het oogenblik van aan komst toe. Hot uur van vertrek, de snolheid, waarmee gereden is, het aantal en de duren tier fetopniomen- ten, het aantdl afgelegde K.M.'s, al les wordt nauwkeurig op deze klok geregistreerd. Elke fraude Ï6 uitgeslo ten. Hierdoor verkrijgt men het voor deel, dat indirect ook een contróle wordt ingevoerd op de 1 snzlne en do banden en men dus zeer nauwkeurig de transportkosten kan berekenen. Zeer de aandacht trokken de mas sieve anti-slipping banden ter vervan ging van luchtbanden en voor Haar lem en omstreken leek rnii ook de stand van „N acovi a" van „the Neuchitel asphaltio Co.Ltd." en de Nederlandsche Basalt Mij. van vee' belang. Nacovia is de nieuw wegconstructie die al sinds jaren in Denemarken bekend is en thans ook in ons land te Apeldoorn, Den Hang en op de Nassaukade te Amsterdam is toegepast. Het prospectus geeft toe, dat de prijs van „Nacovia" hooper is dan van een in zand bestraten keien- weg. maar noemt als voordeden, dat de Nacovia-wegen „naadloos dus tre- ruischloos, vlak dus niet chassisbre- kend, stofvrij dus hygiënisch, slipvrij dus ongevaarlijk, niet duur dus eco nomisch en gefundeerd dus duur zaam" ziin. in hoeverre dit alles de waarheid is en niets dan de waar heid zal men in Apeldoorn, Den Haag en Amsterdam kunnen ïnformeeren. Dat een zeer groote plaats ook is ingenomen door de Nederlandsche rij- wielfabrieken, behoef ik nauwelijks te Zeggen. Vooral do stands van Bur gers, Fongers, Union en Gazelle-rij wielen vallen op door hun ruime sor teering. Men toonde mij op den stand van de Gazelle-rijwielen o.a. een nieuw soort Engèlsch lak robbia- lak waarmee rijwielen en auto's koud gelakt kunnen worden. Als exposanten van Haarlem en omstreken vermeldt de catalogus: J. A. Boom, Etablissement Hutchinson, de N. V. Haarlemsche Auto Centrale en Willem Smit Hzn. Het is te ver wachten. t'.ut do automobiel- en rij wieltentoonstelling, die heden ge opend werd en 10 dagen zal duren, evenals de tentoonstelling van 1922, druk bezocht zal worden. Zij verdient het ten volle. J. B. SCHUIL. HET CONFLICT IN HET ROER- CEBIED. Met bet oog op de dreigende gevaren voor den Wereldvrede, die uit de te genwoordige conflicten in het Roerge bied voortvloeien, dringt de Ned. Ver. eeniging van Vrouwen voor Duu-rza- men Vrede er bij dc Nederlandsche re geering krachtig op aan op den Vol kenbond alle mogelijke pressie uit te oefenen, ten einde het vraagstuk der schadeloosstellingen en van den weder opbouw ter hand te nemen. AFSLUITING VAN WEGEN VOOR ZWAAR AUTOVERKEER. Ged. Staten van Utrecht hebben aan B. en \V. der gemeenten in hun gewest doen toekomen een door hen ontworpen besluit, waarbij op grond van het bepaalde onder artikel 40 dei- Motor- en Rij wiel wet, de wegen in de provincie Utrecht gesloten worden verklaard voor het verkeer met mo torrijtuigen op meer dan twee wielen, die een "bepaald gewicht boven gaan en waarbij tevens bepaald is, dat aan de houders van een door hun college af te geven bewijs ontheffing van het verbod van art. 13 eerste lid van ge noemde wet wordt verleend, onder .ver elding van de voorwaarden, welke als regel in bedoelde bewijzen zullen worden gesteld. In dit ontwerp is o.a. bepaald, dat gesloten zullen worden verklaard alle kunstwegen in de provincie, geen Rijkswegen zijnde, buiten de verbouw de kommen der gemeenten en de pro vinciale wegen, ook daarbinnen, voor motorrijtuigen op meer dan twee wie lenledig zwaarder dan 1700 K.G., waneer deze voorzien zijn van gummi banden, en ledig zwaarder dan 1000 K G-, wanneer deze voorzien zijn van andere dan gummibanden of met een belasting van een der wieleb grooter dan 1300 K.G., behalve personen mo torrijtuigen met ten hoogste acht zit- plaatsen. W1JZICINC DER HUURWETTEN. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp tot wijzi ging der Huurcommissiewet en det Huuropzeggingswet.- Het volgende is er aan ontleend: De regeering merkt op, dat de Huur wetten crisiswetten zijn, tot stand geko- men op grond van buitengewone om standigheden. Als zoodanig zijn zij van den aanvang af bestemd geweest, weder te verdwijnen, zoodat de voorschriften niets anders zijn dan tijdelijke maat regelen. Handhaving van de wet in haar tegon- woordigen vorm wordt een anachromis- mc, dat dagelijks erger wordt, naarmate de vrije woningproductie voortgaat en toeneemt, maar dat niet zonder remmen- den invloed is op het herstel van de wo ningmarkt, doordat er eenige prijsdruk- kende invloed van uil zal gaan op de buren voor nieuwe woningen. De opportuniteit van de voorgestelde wijziging moet dan ook meer dan ooit als vaststaande worden beschouwd en verder losmaken van de rem der wet ia een van de laatste kleine stappen, die gedaan moeten worden om tot volledige vrijheid van verkeer op de woningmarkt te komen. Van bevoordeeling van de verhuurders kan hier niet gesproken worden. Het is in het algemeen belang, dat looiiende huurprijs en geoorloofde huurprijs elkaar ontmoeten, omdat als dan de mogelijkheid van bijzondere huurverhoogingen ven-alt en de be moeiing van den wetgever met de huur- her-nling kan eindigen. He: denkbeeld, het z.g. percentage ge heel te doen vervallen en daartegenover de vormingen van hoogere huurwaarde aan dc werking der Huurcommissie te ontrekken, lokt de regeering niet aan. Kan de regeering zich met het denk beeld de woningen van hoogere huur waarde aan de werking der Huurcom missie te ontrekken, lokt de regeering niet aan. Kan de regeering zich met het denk beeld de woningen van hoogere huur waarde aan de werking der huurwetten te 031 lékken niet vereenigen, op grond dat daardoor het beginsel der geleide lijkheid wordt prijsgegeven, hetzelfde bezwaar geldt tegen algeheele afschaf fing dier wetten op dit oogenblik, ge lijk door eenige leden voorgesteld. De regeering- vertrouwt echter, dat deze leden niettemin tegen het onder havige voorstel geen overwegend be- zivaai hebben, aangezien dat voorstel den weg effent tot algeheele intrekking der weten te zijner tijd en mogelijkhgid van buiten werking stelling dier wetten ten aanzien van bepaaldelijk aan te wij zen gemeenten. De vraag, of de regeering bereid is, het streven naar eigen woning te be vorderen door het verleenen van voor schotten, kan niet beantwoord worden zonder overleg met den minister van Fi nanciën, ook al zou de minister van Arbeid na onderzoek meenen. dat het raadzaam zou zijn. Laatstgenoemde mi nister is bereid de vraag in overweging DE Q UAESTIE BIJ WILTON. De minister van Arbeid heeft geant woord op de door het lid der Tweede Kamer Kuiper gestelde vragen. Uit een. ïapport dat TL en W. van Rotterdam op verzoek van den minister lieten opma ken. blijkt, aldus wordt medegedeeld ie. dat de firma Wilton in haar brief ten onrechte vermeldt, dat door de Ar beidsbeurs 180 personen zijn opgeroe pen. hetgeen, zooals is gebleken, klaar blijkelijk een misverstand is. en overi gens de brief een niet geheel volledige voorstelling van zaken geeft, doordat niet vermeld wordt, dat velen der opge roepen nwcrktea, niet werden aangeno men, geen oproeping ontvingen en dor- gelijke; van de geplaatsten werden er den volgenden dag zi ontslagen, op wier oatslagbewijs als oorzaak van het ont slag was vernield: vermindering van werkzaamheden 2e. dat, voor zoover er sprake kan zjjn van werk weigering, dit slechts ten aan zien van vier personen is vastgesteld,1 van welke er één uitkcering uit een wetkloozenkas en drie uitkeering van wege Maatschappelijk Hulpbetoon geno ten; onderzocht wordt nog of en in hoe- er de werkweigering al dan niet te recht geschiedde; dat, wat ook de reden moge zijn. dat de firma Wilton met haar pogingen om werkkrachten te verkrijgen, niet meer succes had, deze blijkbaar niet moet worden gezocht in bestaande rege- 1-ngcn ten aanzien van uitkeeringen uit werkloozenkassen of steunregeiingen, noch van 't niet goed functionneeren der Arbeidsbeurs. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, heeft de justitie te Leeuwarden een zaak in onderzoek tegen den veehouder de B. ta Weidum. Te diens huize is een knecht overleden, die een zestal we ken in dienst was van dezen vee-hou der. Een aanzienlijk geldsbedrag, dat den knecht heeft toebehoord, zou naar de verklaring van den veehouder dóór hem zijn geërfd. Dit geldsbedrag is door de justitie in beslag genomen. Dingen die niet iedereen weet AARDBEVINCEN. Den laatsten tijd worden herhaalde lijk aan de bevingswachten krachtige seismische storingen geregistreerd. Za- terdag 3 Februari heeft een-aardschok van gelijke sterkte, als die welke op S Aprii 1906 en daaropvolgende dagen San Francico in California in Noord- Amerika heeft verwoest, den bodem van het Zuidelijk deel der Stille Zuid zee geteisterd, waardoor he* eiland Hawaï hevig heeft te lijden gehad. De oorzaken van een aardi.-v.r.2 lig gen altijd onder het oppervlak der aar de Niet alle aardbevingen zijn even ver schrikkelijk en van verwoestende kracht, soms vcrloopen zij bijna onmerkbaar. De aardbeving, die een golvende beweging van den -.rond teweeg brengt, noem: men een undulatorische. die welke gepaard gaat me: loodrecht van bene den naar boven gerichte stootcn, heet een succussorische. Nu eens is een aardbeving ia eenige minuten, j'a zelfs seronden afgeïoopen, dan weer is de gro«d me: grootcre of kleinere tusschen- ruin.'cn. jaicn acbtereea ia beweging dooi chokkei :)oo* het instorten van onderaardsche bolle ruimten, welke instorting toege schreven wordt aan de steenoplossends werking van he; water, ontstaan i n- stortingsaardbe vingen, deze zijn zeer zeldzaam. Vulcanische of explosie-aardbevingen zijn het gevolg van stootcn, teweeggebracht door het ontwijken van dampen en gassen uit be staande of nieuwgevormde openingen. Daar waar de gasvormige kern der aarde overgaat in dc vloeibare en in de vaste korst, ontstaan naar alle waarschijnlijk heid de verplaatsings- of tectoni- sche aardbevingen, welke berusten op electrische verschijnselen in de aard korst. Ondcrzeeschc aardbevingen heetcn zeebevingen. De aardbevingen, waarbij dc schok ken zich naar alle richtingen in vrijwel gelijke mate voortbewegen, 2ijn de centrale, deze komen het meest voor. De lineaire gaat in één rich ting. Het middelpunt van een centrale aardbeving heet het epicentrum, men bepaalt daarvan de ligging door middel van honioscistcn, dat zijn de verbindingslijnen tusschen alle punten, waar de aardbeving tegelijkertijd is ge registreerd. Dc homoseïsten zijn bij cen trale aardbevingen altijd cirkels. Hier boven schreven we reeds dat de duui van een aardbeving varieert van enkele seconden lot eenige jaren. In het laat ste geval bestaat zij uit duizenden op elkaar volgende stooten. De jPhocische A. die duurde van 187073, telde niet minder dan 50.000 stoo'en. De meeste aardbevingen kondigen rich' aan door of gaan gepaaid met onderaardsch gedon der, gerammel en gekraak, andere vor men spleten, depressies of veroorzaken horizontale verschuiviagen van aardla gen. S-roomen slijk, water, gas of hooge vlammen komen uit de ontstane spleten en scheuren te voorschijn. Ze richten de vreeselijkstc verwoestin gen aan en kunnen in enkele minuten van een welvarende plaats een rcddeloo- ze puinhoop maken, waarbij meestal een groot aantal menschenlcvens verloren gaan. Op 1 November 1755 verwoestte minder dan zes minuten een aardbe ving de stad Lissabon, waarbij 60.000 menschen het leven lieten. De aardbe ving werd voorafgegaan door een hevig onderaardsch gedonder, de zee trok zich eerst terug om eenige oogenblikkcn later 15 Meter boven het gewone niveau te stijgen. Van Groenland tot Afrika en zelfs in Amerika -verden de schokken waargenomen, zoodat haar verbreidings- gordel zich uitstrekte over ongeveer 1/13 van de geheele oppervlakte der aarde. In 1766 werd de stad Cumana in Ve nezuela verwoest, de stad Caracas, de hoofdstad van Venezuela, veranderde door eenzelfde verwoestende kracht op 20 Maart 1S12 in 4 seconden in een puin hoop. De 19de eeuw heeft in bijna elk jaar wel een hevige aardbeving te boeken gehad. Eigenlijk heeft er lederen dag haast een min of meer ernstige aardbe ving plaat?. In ons land zijn ze ook herhaaldelijk gevoeld, het laatst in 1838 in den driehoek Den Haag, Alkmaar en Utrecht. Groote aardbevingen hebben in de ne gentiende eeuw plaats gehad op 20 Fe bruari 1S35 waarbij de stad Concepcioa en 70 omliggende dorpen verwoest wer den. op 8 Febr. 1S43 de stad Guade loupe waarbij 6000 menschen omkwa men; in Soembawa in 1815, op lava 1847. te San Salvador (Middea-Arncrika) in den nacht van 16—17 April 1854, t« Jeddo in Japan op 12 November 1853^ te Corinthe op 12 Fcbr. iSsS, in Mexico 19 Juni 185S, te Quito op 22 Maart 1859, te Mendoza op 28 Maart tS6i, in Ecua dor en Peru Augustus 186S, in Califor» •ré 21 Oct. 1S6S, op West-Java op 1 Sep tember 1SS0, in de Riviera op 23 Febr. .887, op Midden-Java 1890. in Japan ten Westen van Tokio van 2S October lot 15 November 1S92. en op 28 April en 20 Juni 1894. te Constantinopel in 1S94, in 1S95 cn 1896 in Zuidwest- Duitschland. Verder werden achtereen volgens geteisterd Florence, het békken van dc Missisippi, IJsland Ecuador, Chili, Japan, Zuid-Australië. Mexico. Noord-Bomeo, Ned.-Indië, California, Amboina, Ceram, Venezuela enz. cn». Dit lijstje is nog lang niet volledig, ma^r we willen hiermee volstaan. Voor het bepalen van voortplantings- richting en het tijdstip eener aardbe ving gebruikt men bijzondere instru menten, n.l. seismometers, de leer heef de seismologie. Op voorstel van dc ge leerden RebeurPaschwitsch en Ger- land zjjn, ten behoeve wan een nauw- keurig en systematisch onderzoek van de seismische processen op aarde (seis mologie) daarbij inbegrepen dc bijna zonder onderbreking plaats vindende kleine trilbewegingen (microseïsche schuddingen) op zeer vele plaatsen aaxd- bevingssiations opgericht, welke alle voorzien zijn van gelijke instrumenten cn werken naar eenzelfde instructie. Het hoofdstation te Straatsburg is in 1900 aldaar geopend. BEDWELMING. Toen Woensdag, morgen de passagiersauto, welke een dienst op Grave onderhoudt, in dc Oranjebuurt te Den Bosch aankwam, bleek, dat verscheidene passagiers onge steld waren geworden, vermoedelijk ten gevolge van het door den motor ont- tkkelde gas, dat in den wagen zou zijn gedrongen. Naar men aan de 's-Hert. Crt. mededeelde, waren een tweetal pas- sagiers zoodanig bedwelmd, dat zij weer bijgebracht moesten worden. Bewoners an de Oranjebuurt droegen hulpvaar dig stoelen voor de zieken aan, die daarop stadwaarts begeleid werden. ONDERWIJS AAN SCHIPPERS KINDEREN. Naar aanleiding van een verzoek vaa den Nederl. Protcstant-Christelijkea Schippersbond heeft de minister van On derwijs de Gedeputeerde Staten dar pro- ciën uitgenoodigd, te bevorderen, dat art. 13 der L. O. Wet welk artikel de Gemeentebesturen verplicht om gel- aelijken steun te verleenen aan ouders, die leerplichtige kinderen hebben, wie» woning meer dan 4 K.M. is verwijderd een voor hen toegankelijke school, r het door hen gewenschte onderwijs wordt gegeven op dezelfde wijze als aanzien van andere inwoners wordt toegepast ten opzichte van binnenschip pers, die in de bevolkingsregisters zijn 1 geschreven en dus geacht kunnen wor den tn dc gemeente hun hoofdbedrijf en woonplaats te hebben. De minister zet uiteen dat ook vooz den aanslag in de gemeentelijke inkom stenbelasting de schippers geacht wor den hun hoofdverblijf le hebben in de gemeente, waar zij in de bevolkingsre gisters zijn ingeschreven (hun domici lie hebben), en dus ook in burgerrech terlijken zin geacht worden daar te wonen. Als de woning, bedoeld in art. >3, zal dienen te worden beschouwd het schip, waarin de schipper geacht kan worden te wonen, behoudens het geval, dat hij ook nog in dezelfde gemeente een wo ning- aan den wal heeft. Vooe het bepa len van den in art. 13 genoemden af stand moet als ligplaats van het schip worden aangenomen, de plaats, waar het bij langer verblijf in de gemeente pleegt te -liggen of, indien daaromtrent geen vaste gewoonte bestaat, de plaat», die als de voornaamste of rr.ce?t ge schikte ligplaats wordt beschouwd. ER WAREN SPULLEN GENOEG I In een dorpje in Gelderland, ver haalt De Ned., waren verschillende oude munten gevonden, hetgeen den direc teur van het Rijksmuseum ter oore kwam, die zich onmiddellijk daarheen begaf, helaas, juist vlak voor dc kermis. „Ik ben de directeur van het Rijks museum te Amsterdam," zoo stelde hij zich aan den burgemeester voor. „Spiet mica arg voor jc, directeur," was het antwoord, „maar we kunne j» museum hier niet hebbe; we hebbe toch al vculs te veul van die spullc; we honde en aope, 'n vuur vreter, 'n dikke daome, de kop van Jutte, enz., zoodaje ziet, dat we je niet kunne gebruikc." Feuilleton Naar het Engelsck van GUY THORNE. (Nadruk verboden). 18) Tom floot. „Dat is erg jammer", zei hij. „Juffrouw Stone moest tan- middag naar huis gaan en kon haar werk niet afmaken, maar ik had er geen ideo van dat ze ziek zou wor den. Tiet was heel verstandig van u om den dokter te roepen, maar kon u juffrouw Lucv wel alleen laten?" „Ik goloof niet dat het kwaad knn, meneer zei ze, „Ze wilde zelf dat ik gaan zou". „Wel. juffrouw Jones, ik was toch ai van plan om met Hardy naar u toe te komen en het lijkt me het beste dat we nu met u mee terug gaan. Hardy zal wel een boodschap achter laten, dat de uokter dadelijk naar juffrouw Stone gebracht moet worden a's hij kom:. Juu. d -choenpoeter. an h m can weg wijzen. Hardy, geef juffrouw Jones een glas port en krijg die tasch die we noodig hebben, en steek een fleeeh cognac in je zak. Die hebben de dames zeker niet in huis, juffrouw Jones?" „Dat kunt u Begrijpen, meneer", zei juffrouw Jones. „Ze drinken niets an ders dan bronwater en melk zeker zoo'n stadsgewoonto. Maar ik heb al tijd wel gehouden van een hartig slokje af en toe. HOOFDSTUK XXIX. .Hot was bijna half tien toen de belde mannen achter juffrouw Jones aan het houten bruggetje van de kab belende beek over gingen en de hel ling naar het huisje on liepen. Juffrouw Jones was het eerste op de veranda. „Lieve help!" riep ze uit, „ik ge loof dat ik de deur dicht gedaan heb toen ik wegging en nu staat z; open". Ze holde naar binnen en verdween. Twee seconden later hoorden ze haar met luide, opgewonden etem roepen en liepen haar achterna. De groote zitkamer werd verlicht door een lamp die in het midden aan het plafond hing. Hier zag alles er heel gewoon uit. maar de deur van Lucy Stone's s'napknmer stond oren en ze zn::e:t list meisje op den drem pel liggen. in h -ar nachtjapon. Haar gelicht zag wasbleek, met twee roede vlekken op iedere wang cn 0111 de half open oogen waren zwarte krin gen. Ze praatte vlug, inct een dikke stem, allerlei wartaal. „Jlet arme kind, och dat anno kind" snikte juffrouw Jones. „Ze is in haar koorts opgestaan en naar buiten ge- loopen misschien om koelte te zoeken. De rand van haar nachtgoed is lioele- maal nat en haar voeten zien groen van het gras." Hardy en de oude vrouw namen het ijlende meisje op en legden ltaar weer op het bed. Toen gaf juffrouw Jones haar cognac en water en wreef de verstijfde ledematen en de mannen kookten water in de keuken en deden alles wat ze konden om te helpen. „Gelukkig dat de dokter hier over een paar minuten kan zijn", zei Torn toen jufrouw Jones voor liet oogenblik niets meer nootltg had en ae slaap kamerdeur dicht deed. „F.en afgelegen huisje", zei de knecht, terwijl hij eens om zich heen keek. „Ja, de dames moesten hier maar niet langer alleen blijven wonen", zei Tom. Toen kr^eg hij een ingeving. Onder een of an, t voorwend-ei nam hij e«?n kaars, ging de keuken uit cn liep naar Muriel's kamer. De sleutel sla in <le deur en hij draaide hein om. 1 Etn ♦ogenblik aarzelde hii en gin/ 1 toen kalm de kamer in, langs llfet bed naar de kast. Toen hij de kaars aanstak gaf hij een schreeuw. De deuren van de kast stonden wijd open. Op den vloer vlak er voor lag het bruine linnen overtrek dat Muriel om liet kistje heen gedaan had. Het was half gescheurd alsof het met ge weld van het kistje was afgerukt en weggegooid. En van het kistje zelf, dat den sleutel bevatte van al deze ge heimzinnigheden, was geen spoor le zien! Het zweet brak Tom aan alle kanten uit. Vlug en systematisch door zocht hij de kamer het was heel eenvoudig, want er stonden maar weinig meubels in en er was nergens een plek waar het kistje verborgen kon zijn. F.r was dus maar een moge lijkheid. Terwijl juffrouw Jones weg was waren een of meer menschen het huls binnengedrongen en hadden de schat meegenomen. Lucy Stone moest het hen hebben zien doen en was zoo geschrokken, dat ze er van overstuur raakte. Toen hij weer in de hal kwam, ge beurde er twee dingen. Juffrouw Jo nes kwam uit Lucy's kamer en haar gezicht was nat van tranen: „o, ze is zoo ziek, het arme kind. En haar ar men rijn bont en blauw! Het is e<-n heel vreemd geval, meneer!" Op hetzelfde oogenblik hoorde Tom j de -b-m \::ii den dokter en den jon- j gen door dc open voordeur toen ze de brug over liepen. HOOFDSTUK XXX. „Ik blijf vannacht hier, meneer Hunter", zei de dokter. „Het is be slist noodzakelijk. Ik begrijp niets van de symptomen. Juffrouw Stone had toch niet do gewoonte om ver- doovende middelen te gebruiken, voor zoover u weet?" Tom schudde het hoofd. „Dat zou ik niet denken", antwoordde hij. „Ze was een stil meisje, maar erg verstan dig en flink. Als ze aan iets dergelijks verslaafd was zou ik er zeker wel van gehoord hebben. Ik zal u maar ver tellen dat ik verloofd ben met het meisje dat met haar samen woont en dat vanavond uit Londen terug komt" Hij keek op zijn horloge. „Dat is waar ook", zet hij. „Ik moest maar naar het Groote Huis te rug gaan. tenzij ik hier nog van nut kan zijn. Jufrouw Moore en mijn col lega Isaacson komen met den auto uit de stad en 2e zuilen wel spoedig hier zijn. Ik moet juffrouw Moore vertel len wat er hier gebeurd ss". „Ja, meneer Hunter, ik heb hier al les wat ik noodig heb. Morgenochtend vroeg zal Ik u dadelijk bericht laten sturen, dan zullen we er wel meer van weten". Zij schud.icn elkaar de hand. Tom ging naar de keuken waar hij Hardy vond, die op een stoel in slaap geval len was. „Kom", zei hij, terwijl hij hem wak ker maakte. „We gaan naar huis". Hardy sprong overeind. „Goed me neer", zei hij, „en de tasch?" „Die zullen we nu, vrees ik, niet meer noodig hebben", zei Tom en zijn stem klonk zoo hard en bitter dat do bediende hem verbaasd aan keek. Maar Tom zei niets mcor en zo lio- jien haastig door het stille bosch zon der een woord te zeggen. Voor Tom was die terugtocht naar het Groote Huis een nachtmerrie. Zijn zenuwen begonnen hem parten te spelen. Het scheen hem toe dat er overal donkere en slechte geesten om hom hen dwtuil- den en raeer dan eens groep hu In zijn zak naar de revolver, die hij op aandringen van Isaacson, na den moord op Maopoa bij zich droeg. Hij had nauwelijks tien minuten in de rookkamer zitten wachten, toen hij in de verte het geluid van een hoorn hoorde. Hij liep de vestibule in. gooi de de zware deur open en bleef op do stoep staan wachten. Bijna onmiddel lijk werden de heldere koplichten van den auto aan het eind van de oprij- l3ln zichtbaar. Ze werden grooter en helderder, een lange, grijze auto werd zichtbaar en de groote Rolls Royce stond voor de deur stil. De auto was dicht. Isaacson stapte er het eerst uit „Daar zijn we", zei hij met opge likte stem, „je dacht zeker dat we

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5