Rubriek van den Arbeid. w Sluit nis! zisnds óliid Fers-üYen!cM DE ZOMERTIJD. Naar liet llbld. vernoemt, heeft een onderzoek tloor het Rijksschooltoeziclit ingesteld, geleid tot de conclusie, dat van cenigcn schadelijken invloed van de invoering van den zomertijd op het onderwijs niet gebleken is. AFSCHUWELIJK. Een gehuwde vrouw te Westdorpe in Zeeuwsch- Vlaandcreu is op aangifte van haar man gevangen genomen, wijl zij haar pasgeboren, kind in het privaat zou hebben geworpen. AAN BRANDWONDEN OVERLE- DEN. Te Rotterdam kreeg een meisje van 4 jaar in de ouderlijke wo ning aan de Haringpakkersstraat ern stige brandwonden door het vlamvat- ton der kleertjes bij de kachel. Het kindjo is aan de gevolgen der brand wonden overleden. MOTOR-ONGELUK. Bij het café vanouds De Tol, op den Monsterschen weg bij Loosduinen, is volgens bet „Vaderl." een ernstig motorongeluk gebeurd. De beer H., uit Monster, kwam met zijn motorfiets in aanra king met oen groentenwagen, met het gevolg, dat bij en de lie».-r den A., die op do duo-zitting zat, tegen den grond sloegen. In het café binnengebracht, bleek 11. een arm gebroken en inwen dige kneuzingen en eenige lichte -won den bekomen te hebben. A. was er betrekkelijk goed afgekomen met een licht gekneusde-scheen en enkele ver wondingen. DOODGEBLEVEN' DOOR DEN SCHRIK. Donderdagmorgen ont stond op een dar bovenhuizen van per ceel Je Laurier-dwarsstraat 18 io Am sterdam een begin van brand. De be woner hluschte met eon emmer vater de vlam. Op bet geroep, dat er brand was, snelde een der huren te hulp. Toen de man hoven was, viel neer. Ilij bleek dood Ie zijn. Vermoe delijk heeft hij door den schrik hart verlamming gekregen. VERDRONKEN. Te Eminer Erf- scheideuveen is do vrouw van J- H. van haar rijwiel in het kanaal geval len en verdronken. LANDBOUWONDERWIJS EN VOORLICHTINGSDIENST VOOR DEN LANDBOUW. Do heeren Wintcrmaiis, Anient cu Fleskens hebben op,liet wetsontwerp tot regeling van het middelbaar cn lager landbouwonderwijs en van den voorlichtingsdienst voor den landbouw eenige amendementen ingediend, waar van de strekking is, bij schorsing en ontslag van onderwijzend personeel, de betrokkenen beroep toe te kennen op een commissie, aan wier uitspraak bet schoolbestuur zich moet onderwer pen en waarvan drie leden en drie plaatsvervangende leden gekozen wor den door de schoolbesturen, evenzoo- veel door het personeel der scholen, terwijl deze zes leden liet zevende lid, tevens voorzitter, kiezen. Leden en plaatsvervangende leden mogen niet zitting hebben in hot bestuur eener landbouwschool, nool deel uitmaken van het personeel daarvan. DE NEDERLANDERS TE SMYRNA. Uit Smyrna wordt d.d. 24 Januari geschreven, dat zoo lang Hr. Ms. Tromp daar in de haven ligt, na den brand nog niemand van de voormals- ge Ncdcrlandsche kolonie daar is te ruggekeerd. Behalve de waarnemende consul-generaal en zijn echtgcnoote, wonen te Smyrna slechts twee perso nen, die Hollandsch spreken. Dat is ook vroeger zoo geweest. Er woonden .daar oen aantal families met Holland- sclic namen, wier vooronders langen tijd geleden zich daar vestigden en die in ieder ander land reeds long ge naturaliseerd zouden zijn, in Turkije echter, onder het regime van de ca pitulaties, angstvallig aan haar oor spronkelijke nationaliteit vasthielden. Officieel zijn dit dus Nederlandschc families, maar de Nederlandschc taal is reeds lang vergeten en vervangen door Fransch of Engelsdb- Er zijn echter niet meer dan een vijftiental personc-n, tot dergelijke „Nederland schc" families behoorende. Behalve deze enkele Europeanen, bevinden zicht te Smyrna nog een 70-tal Spaansch sprekende Joden, vroeger protégés van het Nederlandschc con sulaat-generaal, maar sinds eenige jaren Nederlandschc onderdanen. Van de bezittingen, die de Neder landschc kolonie vroeger te Smyrna had. is alleen het kerkgebouw ge spaard gebleven. De inventaris van deze kerk is echter stukgeslagen of geplunderd en de graven in het rond om het g bouw gelegen kerkhof zijn gedeeltelijk geschonden, het steen cn kruis op het ciak boven den ingang is door een welgericht geweerschot van zijn voetstuk geschoten en ligt aan gruizels in den tuin. Het Nederland- sche hospitaal en het. gebouw van het consulaat-generaal zijn, evenals do pastorie en dc- in d.d complex gelegen woningen van dc Nederlandsche fa milies. geheel tn al verwoest. He; con sulaat-generaal is nu gevestigd in een. der onbeschadigd gebleven huizen aan 1 het oostelijk gedeelte van de kade. BRANT1NC BIJ DEN MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. De Zweodsche minister-president Branting die Donderdagmiddag op ziin doorreis naar Zweden eenige uren te 's Gravenbas© vertoefde, heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken cn met de zen een onderhond eehad- U IT HET SCHILDERSBEDRIJF. Donderdag heeft het bestuur van den Friescken Scliildersbond van dc m zeUeo-orsunisaies telegr. bericht gekresen dat zii de door den bond voorgestelde loon- en werktijdregeling aanvaarden. Het loon is nu gemid deld 10 pet. lager dan verleden jaar, de christelijke feestdagen warden niet als loondageu beschouwd en de werk tijd is S 1/2 uur per dag. HET GEVAL MET DEN TAND- TECHNICUS. Het Hljld. verneemt, dat de tand- teeauicus Stalier, 21a ziin verhoor .'.oor den rechter commissaris, mr. De Vries, naar ziin woning kon vveder- fcoerenc-r bleek dus geenerlei aan leiding te bestaan hem in arrest te houdenvoegt het hlad daaraan toe. HET PERSONEEL DER KONINGIN. Naar aanleiding van het rapport van de commissie voor georganiseerd overleg bij de koninklijke hofhouding is thans aan het personeel in dienst van hot Koninklijk Huis een nieuwej salarisregeling bekend gemaakt, wel ke over dc gebeele linie ccn verfcoo-; ging van 20 a 30 beteekent. Voor het mannelijk personeel loopt het sa laris van 1600 minimum in de laag ste, tot j GOOO maximum in de hoog ste groep. DE CEMEENTEBECRÖOTINC VAN UTRECHT NIET COEDCEKEURD. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun eoedkcurine onthouden aan de geaneentcbogrooting dienst 1923 van Utrecht, o.m. op grond der overweging, dat. om de begrooting sluitende te krijgen. gebruik is ge maakt van een post. ramende de Rijksintkeerins aan de gemeente, om trent weiken post. volgens Gedepu teerde Staten .ccencrlei zekerheid be staat cn die dus niet mag voorkomen als sluitpost op de 'begrooting. VERKIEZING PROV. STATEN. Do Vrijheidsbond heeft voor den kieskring Zaandam een nieuwe can- didatemlijt gemaakt, noodig geworden dcor het bedanken van eenige gecan- dideerden. De nieuwe lijst is als volgt: 1. Mr. W. C. Bosman te Alkmaar; 2. mevr. W. A. HofmanPoot te Oost- zaan; 3. K- de Boer Cz. te Assendalft; 4. G. van Hoik te Zaandam? 5. A. J- C- Maas Geesteranus te Heilo; 6. W. C. Wendeloar te Alkmaar; 7. me vrouw R. PrinsVlessing te Alkmaar; 8. mr. P. A. Offers, aldaar; 9. D. Go- vers Jz., aldaar; 10 J. C. Harem aker, aldaar. 11. R. Breebaart Jz. te Win kel; 12. \V. de Geus te Broek in W-a- terland; 13. Mevr. A W. Dekker Klik te Den Helder. Deze lijst is nu definitief, daar alle daarop geplaatsten hun candidotuur hebben aanvaard en genoegen na men met hun nummer op de lijst. De besturen der prov. kiesvereni gingen Alkmaar, Iioorn en Helder hebben besloten hun lijsten te verbin den. Van hier en daar- Het contract in de bouwvakken. Overeenstemming met de R.-K. patroons. Door de samenwerkende bonden in de bouwbedrijven is heden aan den Ned. R.-K. Bond van Bouwpalroous kennis gegeven, dat do voorwaaiden, waarop de overeenkomst, welke met 1 Maart afloopt, kan worden ver nieuwd, door hen zijn aanvaard. Aan den Algemeenen Hond is be richt, dat ook de voorwaarden, welke deze organisatie d.d. 30 October aan de betreffende werknemersbonden heeft voorgesteld worden aangeno men, doch dat de door de patroons tijdens den duur der onderhandelin gen voorgestelde klasseverschuiving ("verlaging) overeenstemming onmoge lijk maakt. De werknemers-organisaties verkla ren zich echter nogmaals bereid, deze aangelegenheid nader met de pa troons te bespreken. De door do patroons voorgestelde klasse verlaging betreft verschillende plaatsen, w.o. enkele groote steden, waardoor in deze plaatsen de loons verlaging beduidend meer zal bedra gen dan in de andere steden. Boven dien meenea dc arbeids-organisalies, dat er geen enkele reden is om b.v. plaatsen als Rotterdam en Den Haag in een lng.?rp klas te plaatsen dan Haarlem. Daar bovendien de R.-K. patroons zich niet bij deze voorstellen tot klas se-verlaging hebben aangesloten en deze ook in de opzegging niet op zulk een wijze is naar voren gebracht, is er alle reden voor de betrokkenen om zich hiertegen te verzetten. Aan don Algemeenen Bond is nog te kennen gegeven, dat men bereid is deze zaak nog verder te bespreken. De neutrale patroons. Naar Het Volk ver neemt, zal in de volgende week een algemeene verga dering van den neutralen patroons bond plaats yinden, waar inzake de klasseverschuivingskweslie een beslis sing zal worden genomen. LOONREGELING PERSONEEL G. V/. P. Wij lezen in Het Rechte Spoor, or gaan van „St. Raphael": Wij hadden 15 Dec. '22 aan den Mi nister verzocht om de uurlooncn van liet personeel in schaal 3, zooals die door den Loonraad waren voorgesteld en door de Directie zijn overgenomen, niet goed te keuren, doch de loonen van de menschen uit schaal 3 te ver- hoogen met één cent per uur, omdat ten aanzien van deze personen, de overeenkomst met de Directie, dat de loonsverlaging van het personeel op uurloon zou teruggebracht worden van 10 op 7 pet., niet ten volle werd toegepast. Zoo hebben b.v. de men schen van schaal III, klasse 3 meer verlaging dan die van schaal 4 en evenveel als die van sohaal 7. Bij schrijven van 22 Januari wordt ons namens den Minister bericht, „dat de door u bedoelde wijzigingen in de loonregeling bij ontvangst van uw -onvermeld schrijven bereids dezer zijds waren goedgekeurd". De onbillijkheid wordt dus niet ont kend, Wij zullen nogmaals bij den Minister aandringen op wijziging. SOCIAAL-ECONOMISCHE POLI- TIEK. Bij voldoende deelneming zal het Centraal Bureau voor de Statistiek voortaan elk kwartaal de in het Maandschrift verschijnende overzich ten van de voornaamste feiten, wel ke zich in Nederland, Ned. O.- en W.-'ndiê en in hel buitenland op so ciaal-economisch gebied hebben voor gedaan, vergezeld van een slaat, waarin de voornaamste maandcijfers betreffende den economischen toe stand van Nederland overzichtelijk zijn samengevat, als afzonderlijke brochure in het. licht geven. De in de kroniek behandelde onder werpen hebben in hoofdzaak betrek king op: den toestand der bedrijven ën den stand der arbeidsmarkt, ar beidsbemiddeling, werkloosheid en werkloosheidsverzekering, werksta kingen en uitsluitingen, vakbeweging, arbeidsloon en arbeidsduur, collectie ve arbeidsovereenkomsten, salarissen, vs aciilgoldregelingcn. georganiseerd overleg, arbeidersverzekering, volks gezondheid, volkshuisvesting grond- vraagstuk, prijzen, kosten van levens onderhoud, coöperatie, bedrijfsorga nisatie, productie, in- en uitvoer, scheepvaartverkeer, financiewezen. ALCEMEENE R.-K. WERKCEVERS- VEREENICINC. De artikelen 35 en 3G der Arbeids wet bepalen o.m., dat do Minister de vakvereenigingen var» werkgevers en werknemers in 't bakkersbedrijf in de gelegenheid zal stellen een gemeen schappelijk rapport uit te brengen, alvorens zal worden toegestaan van het wettelijk vastgestelde aamahgs- uur voor het bakkersbedrijf afwijkin gen te verieenen. De Minister heeft in 1922 als instituut tot het plegen van overleg aangewezen de Centrale Com missie, bedoeld bij art. 22 der lande- lij ko arbeidsregeling in het bakkers bedrijf. Daar de algemeene bond vanaf Februari jl. buiten deze Landelijke regeling is getreden, heeft hij den Mi nister verzocht, doarmede rekening te willen houden en eventueele gevallen rechtstreeks te zijner beschikking wil len brengen. UITVOERINC DER ARBEIDSWET. Op Donderdag 15 Februari a.s. te 2 uur zal de Algemeene R.-K. Werk- geversvereeniging in het Bisdom Haar lem in het Gebouw der Effectenbeurs te Amsterdam een buitengewone al gemeene vergadering houden. In deze vergadering zullen besprekingen wor den gevoerd over de vragen: „Zijn tijdelijke iavoerbelemmerende maat regelen al of niet eewenscht?" Als in leiders zuilen optreden de heer J. Ver biest D. H. (pro) en de heer J. 11. A. L. von Frevtag Drabbe (contra). „Een 1NCEZ0NDEN MEDEDEELINCEN k 60 Cts, .«r regtsl. lilt lillen dior idwtitrin - doch hoofdzakelijk de voort durende reoommandatle, doet ouzo cllontél«ge6tadlgBltbrel- de». Overtuig» U ook een» van ome schitterend* collectie Colfcort-Costuums, van de beste Engelsche stollen, en de nieuwste dessins en modellen, chique ceupe, onberispelijke pasvorm, vanat 35.— tot f 05,— Jongeheeren-Cestuume v.a f 23.75 Smoking Costuums, zijde ge». f SB. HET LONDEN M ONSTERHUES HEERENWEG £71 A (gesloten huis) b.d. Schouwtjes, iann. Verkoop tot 10 uur's avonds 's Zaterdags tot 11 uur 's avonds. Koop alleen MAGGIE artikelen, merk DE KRU1SSTER. Maggie bouillonblokjes 25 stuks 55 ct. Flacons Maggie aroma van f 6.50 voor 3.75, van 2,50 voor f 1.25, van 1.30 voor 0.70. Flacons van 80 voor 45 cent. Van 45 voor 25 cent. Maggie soepen 5 blok 35 cent Bezoekt vooral de DEMONSTRATIES. Let op het goede en juiste adres. Alleen GIERSTRAAT 73, PHILIP DE VRIES, Tel. 1008. wettelijke regeling der werkloosheids verzekering niet bijdragen van de werkgevers in de kosten?" en „Het rapport van Commissie XII uit den Hoogen Raad van Arbeid over Be drijfsorganisatie en Verbindend-ver klaring van Collectieve Contracten". Deze kwestie zal worden ingeleid door mr. C. P. M. Romme. Varia. Aan de directie der Tilburgsche ka- oenspmnerii is toegestaan tot 1 Mei a.s. 53 uur per week te laten werken, onder voorwaarde dat gedurende dat tijdperk geen arbeiders ontslagen wor den. B. A. N. S., N. B., de P. C. B. en St. P.aphafl zullen in een gemeen schappelijk schrijven hun bezwaren tegen de voorgestelde wachtgeldrege ling voor het Spoorwegpersoneel ter kennis van de directie der spoorwegen brengen. Aan de landeigenaren in de ge meente Achtkarspeien is namens het gemeentebestuur meegedeeld, dat 40 pet. subsidie uit de gemeentekas zal worden gegeven in de kosten van ont ginning en verbetering van gronden floor particnli:ren. Wegens slapte in het bedrijf heeft de N.V. Bendien s Confectiefabrieken te Almelo besloten ongeveer 120 meis je? twee dagen per week gedwongen verlof te verieenen. DE NEDERLANDSCHE VLIEGTUIG INDUSTRIE CEPASSEERD. Omtrent dc antwoorden door den mi nister van Koloniën gegeven op de vra gen van hc: Kamerlid Ilenri ter Hall be treffende het passeeren der Nederland sche vliegtuigindustrie, schrijft „Het Vaderland" Jn afwachting van wat de departemen ten van Oorlog en Marine zullen te zeg gen hebben op do beweringen van den Minister van Koloiën inzake de vlieg tuigen die hier bij leger en vloot in ge bruik en, volgens dien Minister, minder waardig zijn, willen we, op grond van vetfcregen inlichtingen, nog een paai opme.kingen maken. Dc vliegtuigen, die de minister voor Ine:-, heeft besteld, zijn geleverd dooi tusschenkomst van dc firma Vickers al hier. agen: van de Aircraft Disponal Company, die de duizenden vliegtuigen ea motoren en andere onderdeelen van vliegtuigen heeft overgenomen, welke bij het einde van den oorlog in Engeland gereed of in aanmaak waren en niet meer aan de Engelsche regeering ver kocht konden worden. Daarvan heeft de A. 1). C. nog een enormen voorraad, o.a. Avro's en Havllands, gelijk er in ons Ind:e wordt gebruikt. De vliegtuigen hebben ongetwijfeld goede eigenschap pen, maar ze dagteekenen vaa vier en meer jaren her. Sedert is de techniek vooruitgegaan. Van dien vooniTtg'arig Eebben ïïe Fok. kcrvliegtuigen, die hier te lande wor den gemaakt en hier bij leger en vloot worden gebruikt, de bewijzen gegeven. In concurrentie met de zwaar gesub sidieerde Fransche industrie heeft de fabriek van Fokker voor dc levering aan het Spaansche leger de overwinning behaald. De Amerikaansche regcering koopt Fokkers. De laatste records zijn in Amerika met Fokkers behaald. De Duitsch-Russïsche en de Danzigcr luchtvaartdienst werken met Fokkers. Met Vickers' Viking-vliegboot zijn er al eenige ongelukken gebeurd, o.a. in In- die. Onze marine bestelde een vliegboot bij Fokker, en die coldeed zoo goed dat er een nabestelling op is gevolgd. Dat zijn eenige gegevens die het twij felachtig maken of de Minister van Ko loniën met zijn voorkeur voor dezo En gelsche vliegtuigen c-n zijn afkeuring an de Nederlandsche industrie wel ste- ig staat.- Mr. Dresselhuys heeft den Minister vragen gesteld over de be voorrechting van Vickers en een Zweed- schc firma bij de levering van berggc- schut voor Indie. Samen met dc vra gen van den heer Ter Hall inzake de vliegtuigen geven ze wel aanleiding tot den wenscb, dat het beleid van Koloniën ia deze aangelegenheden eens op de keper zal worden beschouwd. Koloniën UIT DE DAGEN DER LOMBOK-EX PEDITIE. Dezer dagen is overleden do gopensionneerde luitenant-kolonel J. C. Liadgreen, die de Lombok-espeditie van 1S94~ heeft meegemaakt en daarin n belangrijk aandeel heeft gehad. By den onverhoedschen aanval dor Ba ilors by Tjakra werd, zoo herinnert het Hbld., zyn colonne van de hoofdmacht afgesneden. Met vyf officieren en ruim 80 gezonde manschappen, 40 gewonden en een tiental dwangarbeiders, stolde hjj zich op binnen do muren van een Devva- tempol. Deze tempel werd zoo goed en zoo kwaad het ging in staat van verde diging gebracht. Men hoopte onbekend met den vollen omvang van den ramp, nog op ontzet van uit Arapenau. Dit gebeurde niet. Vreeselyke dagon werden doorgebracht; vooral door gebrek aan water en eten en verbandlinnen, waardoor de gewonden erg te lydon hadden. Men deed nog een poging om het leven zoo lang mogolyk to rokken. Op den groo- ten weg lagen noergoschoten draagbaar den, die levensmiddelen voor twee dagen by zich moesten hebben. Eenige man schappen slopen uit den tempel en kwa men na eenige minuten, die uren schenen terug, met twee kisten harde beschuit en een kistje patronen. Nog een tocht word beproefd. "Weer keerden z(j met een kisl met blikken gehakt en blikjes botor.... maar brachten de tyding mee, dat over ste Von Lawick de zoo geliefde comman dant, gesneuveld op den weg lag! Dadeljjk zond kapitein Lindgreon een patrouille uit om den commandant te halen. Dit gelukte, ofschoon de vijand het bemerkte en een menigte kogels na zond. Aldus worden een vijf- a zestal tochten gemaakt. Don volgenden dag naderde oen dwang arbeider met een witten vlag den tempel. Kapitein Lindgreon liet hem over den muur klimmen. Hij kwam van don kroon prins met een brief voor den commandant Niemand kon echter het op fontarblad geschrevene ontcijferen. Wel vernam men van den dwangarbeider de vreeselykste verhalen over de slachting. De bode werd toruggezonden met het verzoek aan den kroonprins om een brief in het Mnleiseh mot Hollandsehe letters geschreven. Eenigon tjjd later verscheen een ando ren dwangarbeidor met een brief, die oen aanbod bevatte van vryen aftocht der officieren, manschappen en gewonden te gen afgifte van wapens. Kapitein Lind greon weigerde dit; men kon het ir nog eenige dagen uithouden. Wie kwam er geen ontzet. Na een. tijdje begon weer het vier zware dagen, van 2S31 Augustus, .werden doorgebracht. In den middag van 31 Augustus werden verschillende ver kenningstochten gehouden of het mogelijk was naar de sawah te komen, maar on- verriebterzako keerde men steeds terug. Do Bnlische patrouille was hen op het spoor gekomen en had aiarm geslagen. Rij honderden kwamen zjj Lindgreon on zyu mannen in hun schuilplaats, eon kleine door muren omringde ruimte vlak bij den tempel, bestormen. De manschap pen raakten uitgeput; er was geen voor mal meer: ontzet was niet meer te wach ten. Er bleef niet anders meer over dan capiiuleeren. Kapitein Linagreen schreef een Ma- leisch briefje aan don kroonprins, waarin hij verklaarde, bereid te zyn do wapens neor te leggen, mits tegen vryen aftocht van allen naar Ampenan. De kroonprins wilde zelf met den commandant onder handelen en na korten tyd kwam de kapi tein terug inet de mededeeling, dat de voorwaarden worden nangenomeu. De wa pens werden afgegeven; maar nog was men niet vry. Eerst wilde de kroonprins alleen de officieren laten gaan. Dit wei gerde de commandant. Weer volgden on derhandelingen. De gevangenen werden weggevoerd, eerst naar een ellendige ruimte, zonder voedsel en drinken, na derhand, na protest, in een beter gebouw. Eindelijk kwam op 6 September 's mor-i ges te 9 uur hot bericht, ilat Lindgreon en do z\jnen zich gcrcod kondon maken voor hun vertrek en om 4 uur zagen do bevry-, den de driekleur, die bovon Kaló woei: Lindgreen cn "do zynen waren gered. TROPISCHE ZIEKTEN. Naar do heer J. Fortyens in liet Ne derlandsche Zendingsbiad mededeelt, zal prof. Olpp, directeur van het Tro- pengenesungsheim te Tubingen en vail het Deutsche Institut fur aertzliche Mission, waarschijnlijk in Maart hier te lande in zendingskrihgen lezingen houden over tropische ziekten, in het bijzonder op Sumatra, Borneo, Nias, Mentawei en Nicuw-Uuinoa, - N.V. „DE TIJDGEEST";' Donderdag 8 Februari 1923, Prijs van i 25000 1S202 1500 4421 1000 3997 4412 11447 20341 en 4253 f 1000, m. premie v. f 3C(X 0 400 175 7173 7375 13396 15292 16045 18451 200 2031 6625 8449 14037 15576 16523 17606 100 533 1942 5553 7271 7460 - 8381 9804 10368 1C631 11679 12723 15224 16S57 18712 19524 Prijzen 16 2200 4011 34 2394 4246 139 2428 4464 63 45 4542 22S 2548 69 99 2675 4591 301 85 4700 2 2727 2 98 36 13 512 49 4806 66 2856 47 89 2907 5147 98 33 5361 613 39 5455 826 3148 69 1067 90 79 1184 3292 5513 1430 96 32 1540 3339 50 1612 59 5633 1719 89 59 1859 350i 5706 1991 35 87 2051 40 5961 2144 45 6133 71 3739 36 80 3879 6233 van f 90- 6574 9379 6602 9439 6844 9521 7045 68 7124 9537 40 9843 7200 10097 7343 10148 91 69 7462 10255 7757 70 7848 10349 68 60 8240 10475 8537 10564 56 1C671 8711 87 45 97 8910 10S27 93 87 10967 9065 11009 9118 11264 24 11453 43 84 6911830 9244 12022 (eigen geld). 12C56 13365 16129 18440 12160 13956 16277 18542 97 14C66 16393 16612 12264 14166 16120 18795 80 97 71 18851 1230S 14243 16514 85 12405 14143 86 1S977 37 14512 16637 19021 76 14699 16734 19113 12542 14859 16820 19270 88 14924 63 19328 12612 51 93 19481 12731 150C8 16910 19505 44 42 17111 40 12825 6617371 92 12903 15112 17501 19693 6 15223 17629 19797 27 51 55 IÖS04 85 66 17773 20204 13074 15345 17853 9 96 86 18009 20415 13171 15607 16 41 12282 43 25 94 13443 15707 96 20539 7215899 18205 41 13522 15927 23 20692 43 45 18375 20725 89 2209 4509 6916 90 2315 4682 212 67 99 37 2454 4730 92 72 48 Later a Hot baar. I 686S 9116 11108 1346416!95 18389 I 70 21 36 77 16205 18404 93 13503 50 7 6611227 13534 44 97 415 33 37 67 73 51 92 5017 80 2605 26 93 32 66 503 36 96 37 73 5150 96 2771 5212 623 82 39 30 85 59 43 91 63 55 920311374 49 93 64 80 0 94 80 16311 72 .017 2211470 13765 22 66 54 37 11551 97 82 18553 84 46 67 13317 16414 60 f7103 67 11634 34 34 18644 44 36 46 75 7227 9312 64 13918 87 20 i 1739. 63 (9 18709 7316 37 81 63 89 1B814 58 50 11802 14039 15509 17 69 86 18 49 31 30 80 9407 77 78 87 55 88 31 92 14209 1660/ 18954 7404 33 11916 23 4S 73 90 43 19 34 16702 80 35 70 27 1S027 79 14253 51 19104 62 7544 43 '03 '55 67 65 9549 14 93 77 7657 54 ez aa mees - ££22 94 jjg 21 44 25 1207'/ 14207 41 g|af - 48 16906 42 2973 77 3006 5343 87 3100 92 809 11 5403 19 24 5 39 87 41 62 3214 52 71 17 5515 94 65 45 927 71 5700 1087 94 16 95 3313 52 1105 35 68 1214 3408 69 41 15 91 47 17 5826 54 26 31 76 23 49 1307 62 89 91 3514 6020 1409 41 34 20 50 63 22 96 95 33 26. 2 6123 31 63 48 84 87 79 11 19211 62 24 64 66 75 78 90 76 98 70 89 90 7904 84 12220 84 17033 19332 17 9607 24 14676 56 94 41 62 42 14756 63 19429 42 74 12306 14835 65 44 55 93 19 44 97 19593 68 9922 56 69 17118 19642 74 23 76 70 19 67 79 m 8C04 16 47 79 66 46 14 98 15000 - 89 10016 99 33 I'315 53 93 6! 12305 55 17437 83 811710U3 57 92 47 19839 20 14 60 15135 73 40 34 80 26 06 32 92 53 77 51 35 3720 42 76 71 12618 54 '7521 19962 71 35 8 95 80 23 56 55 82 1501 3805 9! 8229 94 88 15204 75 2C094 8 47 6216 55 10217 12706 19 89 20132 10 53 17 8332 21 34 46 17601 20210 Uil 43 26 73 65 3917 83 23 52 1649 62 90 63 99 6341 82 4C03 42 12 6428 56 49 71 53 96 8915362 72 8400 10307 12820 92 9/ 20319 20 99 31 oj 17760 31 3710451 6013100, 1 37 8509 59 73 42 69 12 8531 10567 12924 59 17856 89 16 36 41 93 8315653 59 20409 1700 34 57 921060713016 74 74 16 4 52 51 S73I 9 46 95 93 68 8813 50 54 15705 '7911 20553 39 57 6605 45 85 7 51 4231 <J 68 32 1 84 39 ül S3 69 (9 1311 tC 6743 52 4306 CJ 79 S 91 2014 i< 6807 45 SS 63 36 36 63 46 91 13149 39 42 20269 62 10715 90 15835 45 85 69 94 13230 58 61 98 8922 10809 66 79 7c 20737 36 2-2 8/ 15917 lECO.s 20667 67 40 13308 29 52 76 75 62 67 65 18218 77 16004 4 4 20906 tO 27 93 44 79 SJ 39 55 II0.6 >123 4416 43 55 11 Vorige Itjjf s-ocd: 17913 1 nooit meer terug kwamen, Tom". Toen sprong er een andere man uit en stampte op de sloep met zijn voe ten om zijn bloedsomloop weer wat op streek te helpen. Tom zag het welbekende gezicht van don hoofdinspecteur Williams. „Een beetje stijf na zoo'n langen rit, meneer Hunter", zei Williams opge- 'wekt. Toen staarden Isaacson en hij alle bei naar Tom die een paar treden hoogcr stond 4an zij. Het gezicht van den jongen man was bleek, „zijn mond stond half open en hij keek hen vragend aan. „Wat scheelt er aan. kerel?" vroeg Isaacson. Ze zagen dat Tom met zijn tong lange zijn lippen streek. Toen zei hij; „MurW, waar is Muriel icb je haar niet meegebracht?" „Wat bedoel je toch?" vroeg Isaac son verschrikt. Willlnms bleef doodstil slaan. Muriel je stuurde haar toch een Iele.-ram dut ze in Londen moest ko men en je hebt nog een auto ge&tuqfd om haar te halen je telegrafeerde dat je haar noodig had". Zijn stem beefde. Isaacson kon geen woord uitbren gen en schudde alleen maar het hoofd. „Maar, maar", ging de zielige, be vende stem voort, hortend en sto0 tend alsof Tom bijna niet meer kon, „maar ik heb het telegram gezien. De auto kwam en ik was er bij, toen Muriel weg reed. „Hunter!" het was bijna een mi litair commando hard en vlug „Ilunter beheersch je zelf, vlug. Toon dat je een man bent". Als bij instinct ging Tom rechter op staan. „ilunter" Isaacson sprak nu lang zamer en op warnieren toon. „Bes te kerel, ii» heb juffrouw Mooie geen telegram gestuurd. We zijn bedrogen bedrogen. „Misschien interesseert het je", zei Tom, „dal liet kistje ook verdwenen is' Toen barstte hij in een vreeselijk gelach uil, wankelde en viel in Isaac son's armen. En Williams, die toch al zooveel had meegemaakt, leunde tegen den auto en kreunde. HOOFDSTUK XXXI. Voor de automatische camera. Tom Hunter kwam in de rookka mer van het Groote Huis. Het was vijf uur 's middags, warm cn onweers- aclitig. De storm was nog niet losge broken maar de wolken hingen laag cn er was ccn vreemd, spookachtig licht in het westen. Toen liii binnen kwam draaide Isaacson, die in het donker gezeten liad, het electrische licht op. Hij zag een man die wel twintig jaar ouder leek dan drie dagen te vo ren een man met een grijs gezicht, starende oogen met kleine rimpeltjes er om heen en een strakken mond. Isaacson sprong dadelijk op en nam zijn vriend bij den arm. „Niets?" vroeg hij. Tom schudde het hoofd. „Overal duisternis ondoordringbare duisternis- Toen ik vanmorgen van Williams weg ging, v,as hij op liet punt om toe te geven, aai hij er niets meer aan doen kon. Isaacson, Muriel is werkelijk naar Londen gegaan. Overal tusschen hier en Londen is de auto gezien. Ze hebben een paar minuten stil gestaan in Bournemouth terwijl zij een boek winkel binnen ging en een boek kocht om onderweg te lezen. Tn Basingstoke is haar vanuit een hotel een kop thee gebracht, terwijl zij in den auto bleef zitten en in Weybridge moesten ze benzine innemen. Muriel is ongetwij feld in al die plaatsen gezien, maar na Weybridge zijn we het spoor kwijt geraak:. Verderop kunnen we niets te weten komen van don auto, den chaul four, of Muriel. Londen wordt overal doorzocht cn do politie heeft nog niets ontdekt. Het is even raadselachtig als dc verdwijning van Kolonel Moore, hoewel jij me heb! aangetoond hoe dat waarschijnlijk gebeurd is". Zijn stem klonk dof en eentonig. Met verbloeide oogen keek hij naai den muur tegenover hem. Isaacsos's gezicht werd rood van woede. „Het is vreeselijk!" riep hij uit. „Het is ongeloofelijk dat zoo iets in dezen tijd nog in Engeland gebeu ren kan. Die menschen van de poli tie moetes wel aartsstommelingen zijn. Twee brutale ontvoeringen een moord en geen spoor van den dader! Wil liams heeft me verzekerd, dat ze In verband met doze zaak alle bekende misdadigers hier in 't land onder ob servatie gehouden hebben. En toch is er nog niets ontdekt. De eenige con clusie waartoe we kunnen komen is dat dit gedaan is door, wat men bij gebrek aan een beter woord, amateurs moet noemen dat zijn menschen die de politic niet kent. Als dat zoo is, zijn het menschen met groote macht die enorme hulpmiddelen tot hun beschikking hebben". Hij begon m de kamer op en neer te loopen en praatte meer in zichzelf (lan tegen Tom. „Zelfs nu is het doel me niet recht-duidelijk', mompelde hij. „Het kistje, ja, dat is verdwenen en die arme juffrouw Stone is nog buiten bewustzijn en kan ons niets wrJelU'ii. Maar als juffrouw Moore al'.eer» maar ontvoerd werd om ge- nuikkcüjker dut kistje te kunnen sl9- leu, woarofn wordt ze dan nu nog vastgehouden'? En dan was al deze list en al die organisatie toch niet noodig geweest? Wij hebben ze ook al nagegaan Ilij mopperde binnens rnonds. De man in den stoel rilde. „Ja", zei hij, „dat is het juist! Waar is Muriel? Hebben ze hebben ze haar vermoord Isaacson?" De laatste woorden kwamen er uit op een fluisterenden toon. „Hoor eens Hunter", ze: hij op strengen toon. „Zoo gaat het niet lan ger. Je moet niet zwaarmoedig wor den. We moeien niet stilzitten en vooral de hoop niet opgeven. Het is duidelijk dat we in een vreeselijk net gevangen zitten. We zijn omringd dooj onzichtbare menschen, die met ons echijnen te kunnen doen wat ze willen. Maar zoolang ik leef heb ik nooit iets opgegeven. Ik zal dit ten éindo brengen, al moest het me mijn leven kosten. En wat jou hetreft, jouw heele geluk hangt er van af en jij moot precies zoo doen als ik. „Je hebt eelijk". zei Tom. „Ik ge loof niet dat me iets mankeert. Isaac son. Maar ik ben doodmoe en mijn zenuwen zijn in de war. Die tocht in den auto vanmiddag was gewoonweg een kwelling voor me". Dc ander knikte. ..Ik begrijp het wel", zei hij, „cn je moet niet dén ken, dat ik geen medelijden met ie heb. Als ik jou was zou ik nu eon koud bad nemen en me vcrkleeden. Drink dan eens twee warme koppen ilice niet citroen er in in plaats van melk. En ga ten slotte voor het eten nog een eindje wandelen. In dien lusschen tijd zal ik eens met Tyler pralen. Hij zal hier wel ergens in dc buurt zijn. Want zie je, al wil hij niets zoggen, ik geloof rtat hij iets ontdekt he:ft Hij- is dikwijls uren achter elkaar wee en ais hij terug komt zit hij stil in een stoel na te denken". Tom probeerde den ze If Jeu toon van geforceerde vvoolijkheid iu zijn stem te brengen. Toen werkte hii zich uit zijn stoel op en ging naar de badka mer. De koude douche hielp wel wat c-n toen Hardy hein de thee had gebraclil voelde hij zich lichamelijk een ander mensch, maar het ellendige gevoel in zijn hoofd en in zijn hart bleef. Muriel! Zijn mooie, lieve meisje in handen van die listige schurken des te vreesel.iker en dreigender om dat ze totaal onbekend waren. Ilij liep doelloos het Groote Huis uit en den weg naar het atelier op. Het was al erg donker, hoewel de zon pas over anderhalf uur zou ondergaan. De hoo rnen zagen er spookachtig ui), al.'es in de natuur had een abnormaal aan zien. Er was geen zuchtje wind en iiet regende niet, maar in de richting van Portland hoorde hij den donder rol len. (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6