Haarlems Dagblad TRILBEELDEN lisme zware beproevingen doorstaan, die het publiek niet zien kan- Viola Dana trad onlangs in de film „De Wilgenboom" op als een Jar pansch dienstmeisje. Aangezien haar uiterlijk niets Japansch heeft, moes ten de soheeve oogen en de hooglig gende gelaatsspieren op kunstmatige wijze verkregen worden. Daartoe werd het haar van de filmster zoo sterk mogelijk naar achteren gefor ceerd, waardoor de huid van het voorhoofd werd opgetrokken. Twee groote builen bleven Viola lang aan aeze beproeving herinneren. Lou Chancy beriSkte in deze film hetzelfde eiiect met pleister, wat nog pijnlijker bleek te zijn. Dezelfde ac teur moest in een andere film een man uitbeelden, wiens bcido beenon waren ge-ampateerd. Dit boteekende dat zijn eigen beenen in een speciaal gemaakt harnas moesten worden op gevouwen en vastgebonden. Hierdoor werd zijn bloedsomloop zoodanig be lemmerd, dat hij tijdens de opneming elke vijl minuten moest gemasseerd worden. Lilian Gish, de heldin van de groo- te film Way Down Last verloor bij na het bewustzijn in de scène toen zij op een ijsschots door een rivier werd meegesleurd. Met ontzaggelijke kracht werd haar, met behulp van den wer velwind een vliegtuigscbroef sneeuw in het gezicht gedreven. De sneeuw bevroor op haar gezicht. Na de 'opne ming moest zij dne maanden gedwon gen rust nemen. Van het politieke tour- nooiveld. TWEEDE KAMER. 8 Februari. Mr, Troelstra en het Roerge bied- Curasao. Hot mid. delbaar. en lager landbouw onderwijs. Sen niet geao- cepteerde erfenis en een ver loren middag. 't Was al in 's heeren Troelstra's partij-org-an aangekondigd; de leider der t>. D. A. P. zou een interpellatie in de Tweede Kamer aanvragen naar aanleiding van de gebeurtenissen in het Roergebied. De inhoud er van laat, als de interpellatie wordt toege staan, zich al reeds vermoeden, doch het zou onvriendelijk zijn, daarop ooruit te loopen. lutusschen had ik de aanvraag reeds Dinsdag verwacht, onmiddellijk na de hervatting der par lementaire werkzaamheden sinds de Kerstvacantie. De aanvraag is echter pas vandaag afgekomen en daar dc eerstvolgende vergadering Dinsdag a.s. wordt gehouden zullen we dus nog eenige dagen geduid moeten oe fenen. De begrooting van Curasao is de zen middag zonder stemming aange nomen nadat een amendemont-l.lzer- om den post voor feestviering op 31 Augustus te Willemstad van 6000 op 3000 terug te brengen met 57 te gen 13 stemmen en een amendement- Boon om het subsidie van 13000 aan de hoedenvlechtschool op Ouragao te schrappen met 61 tegen 9 stemmen 'tuinbouwcursussen, waarvoor de be- mooiing van het Rijk zich tot nu toe vrijwel bepaalde tot eenige begroo- tingsposten. Evenwel, het ontwerp vermocht bij do Kamer weinig sympathie te ontmoe ten, omdat het eigenlijk niets regel de, doch alles overliet aan algemeene maatregelen van bestuur. Het voor- loopig verslag, dat 31 Juli 1921 ver scheen, vloeide over van scherpe cri- tiek en het werd December eer minis ter van IJsselsteyn er naar zijn mee ning in geslaagd was, het ontwerp voldoende bij te spijkeren. De Kamer liet verder gedurende het gohcele jaar 1922 de zaak onaange roerd en inmiddels verdween minis ter van IJsselsteyn van het regeerings- tapijt. Minister Ruys kreeg het be heer over do erfenis althans over het onderhavige gedeelte or van en dezen middag zou de sedert 1921 voor 45 vernieuwde Kamer over de aan vaarding der erfenis beslissen. Goed beschouwd was ei- niemand van de dertien sprekers, die hierover hun licht lieten schijnen, om het ont werp in eeu gunstige belichting te zet ten. De heeren Wintermans en Deckers probeerden het-, doch het effect was nihil. De heer v. d. Heu- vol, een auti-revolutionnaire land- bouwspecialiteit, was zoo vriendelijk het ontwerp „in beginsel" warm toe te juichen, maar hij bevond al spoe dig, dat het in wezen niets regelde. Dr. Lovink adviseerde om gelijke re denen den minister, de zaak maar te rug te nemen en te „herzien". De heeren A- C'olijn, Ebels, Van Rap- larcl, Braat allemaal vogels van ui- •ersc agrarisch-poiitieke pluimage en nog eenige andere specialiteiten zongen in verschillende toonaarden hetzelfde liedje 1 Minister Ruys, onder deze omstan digheden weinig of niets gevoelend oor een verdediging van dit gewrocht fan zijn voorganger aan Landbouw, liet aan de Kamer over, hem te ver zoeken, het ontwerp terug te nemen en zoo mogelijk te herzien. Dr. Lovink begreep den wenk en diende daartoe een motie in, die nog even werd bestreden door den heer Wintermans en die daarna met 49 te gen 7 stemmen werd aangenomen. Daar minister Ruys nog gezegd nad, dat hij er wel niet in zou slagen een met minder soepel en toob meer rege lend ontwerp er van te maken kan de erfenis van minister Van IJssel steyn als „geweigerd" worden be schouwd Vrijdag geen openbare zitting, doch afdeelingsonderzoek. INTIMUS. Stadsnieuws JUBILEUM. Vrijdag 16 Februari hoopt (le heer G. Langeveld den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bi' de Nederlandsohe Spoorwegen. Daar hij de laatste 10 jaren seinhuis-wachter is aan het goe derenstation, en tevens de bediening heeft van den overweg aan de Wester gracht en zoodoende veel met het pu bliek in aanraking kwam, zal onee- twiifeld dien dag voor hem niet onop gemerkt voorbijgaan. Het hoofdgerecht van dezen middag zou de regeling van het middelbaar en lager landbouwonderwijs zijn- Laat me er echter dadelijk bij vertellen, dat na een ganschen middag praten „BOSCH EN HOVEN' dc geheele regeling ad calcndasl Naar wij vernemen, zal de groote G ra e c a s is verschenen. villa met omliggende terreinen van We hadden hier te doen met een er- 1 ide welbekende, onlangs bij gedeelten fenis van minister Van IJsselsteyn die verkochte buitenplaats „Bosch en in het voorjaar van 1921 deze regeling Hoven" aan den Heerenweg bij da bij de Kamer aanhangig maakte met i Haarlemmerhout, door de heeren Bestrijping van den nood dnr tuinbouwers. De hulp der provincie Zooals bekend, hebben de Provin ciale Staten van Noordholland in hun ne vergadering van 30 November 1922 besloten een crediet ter beschikking van Gedeputeerde Staten to stellen ter bestrijding van den nood in den tuin bouw. Op verzoek van de organisatie van belanghebbenden hebben Gedeputeer de Staten hunne beslissing omtrent de te nomen maatregelen aanhankelijk opgesdhort, totdat de Regeering zich omtrent dc eventueel van harentwege te verleonen steun zou hebben uitge sproken; het scheen namelijk wensohe- lijk, dat dc provinciale on de rijks steunregeling zich a-on elkander zou den kunnen aansluiten. Inmiddels hadden dc bedoelde organisaties als 'hunne meaning doen kennen, dut de steun van do Provincie bij voorkeur zou dienen te bestaan in het verleonen van garantie voor de voorschotten, welke de boerenleenbanken aan dc noodlijdenden onder de tuinders zou den willen verleenon oin hen in staat te stellen hunne bedrijven op gong ie houden. Nadat de itegeeriug had be sloten zich, althans voorloopig, van financioolen steun te zuilen onthou den, hebben Gedeputeerde Staten zoo spoedig mogelijk, in overleg niet de organisaties, eene regeling inzake het verlccnen van garanties als bovenbe doeld ontworpen. Deze regeling thans tot stand gekomen. Gegarandeerd zullen slechts worden de voorschotten, welke verleend wor den Ier betaling van de arbeidsloonen en de bedrijfsbenoodigilheden, welke voor de instandhouding der bedrijven noodzakelijk zijn, en dit alleen, indien op goede gronden is aan te nemen, dat het bedrijf daarmede bij ontwikke ling van normaler omstandigheden voldoende gebaat zal zijn, aflossing van het voorschot mogelijk is en dere hulp op redelijke wijze niet te verkrijgen is. Zoowel de voorschotne mer a.s de bank, welke het voorschot verleent, moeten zich onderwerpen aan de door Gedeputeerde Staten vastgestelde voorwaarden. Een van deze voorwaarden is, dat ten minste 10 van hot bedrag wordt gegaran deerd door niet-publiekrechtelijke in stellingen, subsidiair door pnvé-per- onen. Hij, die een voorschot onder garan tie (voor ten hoogste 90 van de Provincie wenscht te ontvangen moet zich, onder overlegging van een inge vulde vragenlijst, volgens vastgesteld formulier, wenden tot de in te stellen plaatselijke Commissies, bestaande uit, vertegenwoordigers van de plaatselij ke boerenleenbanken en de plaatselij ke veilings- of tuinbouwvereemgingcu. Dezo Commissies adviseeren aan de Provinciale Commissie uit de veilin gen in Noord'holland, bij welke de be slissing, onder goedkeuring van Gede puteerde Staten, berust. Dit laatste College wordt door een zijner leden ln de genoegde Provinciale Commissie voor de behandeling van deze aange legenheid vertegenwoordigd. de goede bedoeling, eenige orden: te brengen in de mengeling van land en tuinbouwwintersoholen, middelbare landbouwscholen, Rijkszuivelschool, boschbouwwinterscholen en land- en Menting en Leising in eon hótel-pen- sion-restaurant worden omgebouwd en worden geëxploiteerd. In den zomer is het daar een heer lijk zitje! van voorschotten, door de boerenleen banken te verstrekken aan de tuinbou wers, wier bedrijven levensvatbaar zijn en op geen andore wijz© kunnen worden instandgehouden. 2. Ieder, die een voorschot onder garantie van de Provincie wcnscht to ontvangen, wendt zich hiertoe tot een daartoe ingestelde plaatselijke com missie. Deze commissie bestaat uit vijf leden, waarvan twee worden aan gewezen door het bestuur der plaat selijke bank en drie door het bestuur der plaatselijke veilings- of tuinbouw- vero&niging. De leden dezer commissie zijn be houdens hot hierna of in de algemee ne voorwaarden bepaalde, tot geheim houding verplicht. Bij de aanvrage legt de belangheb bende over een door hem ingevulde en ondertoekende vragenlijst volgens het bij deze regelen behoorendo for mulier, benevens alle stukken, noodig ter volledig inzicht in den financlcolen toestand van zijn bedrijf. 3. De plaatselijke commissie voorziet de aanvrage van dc gegevens, welke zij kan verschaffen ten aanzien van cte Jevensvatbaarheid en den finan- cieelen toestand van het bedrijf ea zendt de aanvrage, met de daarbij be- hoorende stukken, waaronder een rap- port van do plaatselijke bank, en met baar advies, ook omtrent het bedrag van hc-t voorschot, aan de Provinciate commissie uit de veilingen in Noord- Holiand, bij wie de beslissing behou dens goedkeuring van Gcdcputoerdo Staten, omtrent het verleenen der ga rantie berust. In deze provinciale commissie doen Gedeputeerde Staten zich vertegen woordigen 4. Eene beslissing in afwijking van het advies der plaatsehjko commissie wordt door de provinciale commissie niet genomen zor.der dat zoowel dezo als de aanvrager in de gelegenheid zijn gesteld bij haar hunne standpun ten te verdedigen- 5. De plaatselijke commissie oefent een voortdurend toezicht uit, of het voorschot overeenkomstig dc bedoe ling daarvan wordt gebruikt en of er om~ eenigeriei reden aanleiding bestaat dif onmiddellijk terug te vorderen. Zij geeft van hare bevindingen ver- steg aan de provinciale commissie, met haar advies omtrent al- dan niet- rugvordering. 6. De provincie draagt geenerlei kos ten, te maken door de provinciale of plaatselijk© commiesién. 7. De provinciale commissie houdt voor hare rekening een administratie, waaruit de stand van de loopeude voorschotten bitjki; alle hierop betrek king hebbende bescheiden zijn te al len nide ter inzage van Gedeputeerde Staten. CE HAAREEMSCHE JEUGDKERK, Zondag lüj uur zal in de WaalBcho Iterk tilegijnehofj spreken de heer J. Eylonaii, directeui van de Amsterdam sche Mij. voor Jongemannen. Deze sa menkomst is bedoeld voor jongens en meisjes van 14—18 jaar. Men schrijft ons: Het aantal bezoekers in de Haar- lemsche Jeugdkerk, die tot nu toe eens in de 14 dagen in de Waalsche kerk werd gehouden, neemt voortdurend toe, zoodat er geregeld plaatsruimte te kort i». De inwilliging lan eon ver zoek tot uitbreiding van het aantal zitplaatsen, gericht tot het Waatechc Regelen betreffende de g a ra n 11 e- Consistorie, stuitte op te veel bezwa- r' e„e n P door de Provincie ren. Door het bestuur worden thans .Noordholland voor de terugbetaling andere maatregelen overwogen, die van voorschotten, te verstrekken aan zoo spoedig mogelijk zullen worden -nhoiiiver»: I gepubliceerd. 1. Gedeputeerde Stat ei^ van Noord-1 Inmiddels heeft het bestuur gemeend holland, handelende nnim-ns de Pro- de bepaling te moeten maken, dat in vincie Noordholland, stelten zich naar het vervolg geen icugdkerkbezoekers de hiernavolgende regelen en op de meer zulten worden toegelaten in de daarbij behoorende algemeen© voor- ruimte onder het orgel achter de gor- waarden, borg voor de terugbetaling dijnen, aangezien^ het practisch on- (Daily Sketch, Londen.) De zanger heeft ons in den steek Ons gelaten. Kan iii iets spelen of zin- zingen, gen? Zingen? Welzeker. aller vriend zal voor óns -A—ieoe—ieou—ou! Je dacht zeker niet, dat ik dat in mii had hè? Nee, maar ik ben blij voor je. dat het er uit is. Vrijdag 9 Februari 1923. DERDE BLAD VAN ALLES EN EEN PAAR ANDERE DINGEN, Een van dc moeilijkste functies bij de laatste expeditie naar de Mourtt Everest, den iioogsten berg der we reld, was die van den film-operateur. Alle leden van de expeditie doorston den vreeselijike kou en ©en hunner verloor zelfs door het bevriezen van een zijner handen, verscheidene vin gertoppen. Daarbij kwam,' dat de ludht naarmate men hooger steeg, zoo ijl werd, dat het ademen hoe lan ger hoe moeilijker werd en de voor het stijgen Lenoodigde krachtsin spanning hoe langer hoe grooter. Dit belette tenslotte den dapperen onder nemers hun doel, den top, te berei ken. De man met de camera hield zijn werk zoolang mogelijk vol. Op een hoogte van bijna 800 meter was de koude zoo intens dat het rond draaien van den slinger vonken van de bevroren film deed afvliegen, do donkere kamer, waar de film ont wikkeld moest worden, werd aan den oever van een rivier opgezet en iede- ren morgen moest de fotograaf eei bijt hakken om water voor zijn ont- wikkelbaden te verkrijgen. De f- raoest ook in ijsw ater gcwasscheis worden. Hoewel de uitwerking van de temperatuur hier en daar op dc film te zien is, slaagde men er toen in, na veel wegsnijden van bedorven materiaal een trilboeld van ongeveer 1350 meter lengte te vervaardigen dii als overzicht van do gevaarlijke tocht een stuk van groote historische waar de vormt. Jackie Coogan, het vermaarde „jochie" heeft door zijn filmengage menten reeds een fortuin van 21/2 millioen gulden vergaard. Ondanks sloot hij, of zijn ouders voor hem. een nieuw filmcontract voor een be drag van 1 1/4 millioen. Men zou verwachten dat een der gelijk „wonderkind" alle natuurlijk kinderlijke verloren heeft, maar nog steeds blijft de hoogste ambitie van het achtjarig ventje om aanvoer der te worden van eene brandspuit bemanning. Wij Hollanders zijn te nuchter om érnstig te blijven bij do opgewonden beschrijvingen in buiten!andsohe tijd schriften van de schoonheden van filmartiesten. Nou ja. zeggen we dan. Een Poolsch 'kunstschilder Peur- hyn Stanlows heeft nu den moed ge had in Los Angelos zelf, critiek te oefenen op de gelaatstrekken van vete beroemde lievelingen van het bioscooppubliek. Misschien wil de bioscoopbezoekende lezer eens zelf oordeelen of de heer Stanlaws gelijk heeft, wanneer hij zegt dat: de gezusters Gish, Dorothy en Di lian verre van volmaakte neuzen hebben en te dikke lippen; Norma Talmadge ©en te groote neus heeft; Nazimova te kleine oogen voor haar gezicht en een te groot hoofd; Mary Pickford een te groot hoofd; RIJKDOM IN AFVAL. Niets gaat in deze wereld verloren. Dit is een oude stelling, maar eenige voorbeelden uit de bewijsvoering zul len den lezer toch wellicht interes teeren. De wetenschap heeft middelen ge vonden om elke soort afval te benut ten. Vuilnis wordt m speciaal daar voor gebouwde ovens verbrand en er is geen reden waarom de hierdpor ge produceerde hitte niet zou gebruikt worden om bijv. electrische dynamo s te driiven. die electrisch licht produ ceert!.. Dv daarna overblijvende asch kan nog dienst doen iii cementfa- bricage. Zeepsop, dat in dorpen zoo vaak het water in slootjes bederft, wordt nu veelal gemengd met een soort kalk tot een brandstof verwerkt. die een groot hittegevend verinogen heeft. Een ander willekeurig voorbee'd. Wanneer een paard zijn aardsch leven heeft beëindigd, is ziin vleesch een lekkernij voor honden en katten, zijn haar kan als kussenvulling dienst doen. ziin huid kan. tot leer ver werkt als tafelbedekking dienen, de peezen worden tot lijm en gelatine verwerkt, het bloed wordt bn mest- fabricago gebruikt en de beenderen ziin geschikt voor messen-heffen. PRINSELIJKE CORRESPON DENTIE. De meest populaire jonge man ter wereld is zonder eenigen twijfel de Prins van Wales. Of hij zelf deze po pulariteit apprecieert, is een tweede. Een va.n de obsessies die het gevolg ziin van ziin positie is ziin dagelijk- sclie post. Deze beloopt gemiddeld /UO brieven en soms ziin het er 1500 of 1600 geweest. Eenige dagen voor cle Prins ziin reis naar Engelsoh-Indie aanvaardde ontving hij zelfs 2000 brieven per dag. ^an 0I1S verwonderen, dat kii bii de behande ling van dezo correspondentie de hulp heeft ingeroepen van vier secretarissen Deze openen alle brie ven en slechte de zeer bijzondere wor den onder de persoonlijke aandacht van den troonopvolger gebracht. De Engelschen zijn verwoede handteekcningenverzamelaars. de Prins ontvangt dagelijks 200 verzoe ken in die richting. Ze worden nooit ingewilligd behalve wanneer het per soonlijke kennissen betreft. Bedel brieven vormen natuurlijk eveneens eeu belangrijk percentage, terwijl er dagelijks tientallen uitnooaigmgen komer. tot het openen van opejibare instellingen, presideeren van diners bezoeken van tentoonstellingen e.d. Voorwaar, eer. prinselijk leven is r.tei in alle opzichten benijdenswaar dig. 1 Pola Negri een te vierkant hoofd; Bebe Daniels altijd een open mond; Gloria Swanson een te zwaar hoofd voor haar figuur en een leelijke wip neus; Constanse Talmadge een leelijken mond en te kleine kin; Viola Dana oen te groote neus, te breede kaken en te prominente kin hebben. Er is hevige ontsteltenis en ver ontwaardiging in dat wereldje der Amerkaansche filmkoningingen over deze ongehoorde uitspraak en het is op zijn minst genomen onwaarschijn lijk dat de vrijmoedige criticus nog ln Los Angelos vertoeft. Sarah Bernhardt heeft de wereld reeds meermalen verbaasd met de wijzen van haar wonderbare vitali teit. Onlangs nog scheen haar einde nabij en de wereld bereidde zich reeds voor op den rouw voor de grootste actrice van allo tijden. Doch niet alleen herstelde „la divine Sa rah", maar de nu 77-jarige heeft be sloten in films op te trod en. Eenigen, tijd geleden kocht Douglas Fairbanks een valk, die hij noodig had voor zijn© nieuwe film „Robin Hood". In deze film kamt namelijk een gevecht in de lucht voor tusschen een postduif en een valk. Daar de omgang met valken niet tot de dagelijksche bezigheden des heeren Fairbanks behoorde, liet hij zidh verschillende aanwijzingen ge ven betreffende de behandeling van 't dier. Maar eenige dagen na den koop kreeg de leverancier uit lx» Angelos het volgende telegram: „Ver zoeke inlichting betreffende overre ding bij africhting valk". De deskundige stelde een aantal instructies samen, die een boekdeel zouden gevuld hebben en seinde den acteur toen: „Instructies vrij uit voerig, zal ik seinen of schrijven.." Het antwoord van Douglas was kort maar veelzeggend: „Wil alleen weten, hoe het ellen dige dier over te halen, weer beneden te komen." Charlie Chaplin, de meest bekende van alle filmsterren, is weer eens van plan de kluchten, die hem zijn roem bezorgden, vaarwel te zeggen en zich op ernstiger films toe te leggen. Weer eens, zeggen wij, want deze zelfde be dreiging heeft het mannetje met den te kleinen hoed, de belachelijke snor en de bovon te nauwe, beneden te wij de kleeding, al herhaalde malen geuit. Wij hobben het altijd als een grap be schouwd, omdat nu eenmaal het nood lot van iederen beroepsgrappenmaker is, dat hij nooit in ernst wordt geno men. Maar nu hoeft hij zulke ernstige plannen, dat wij_ haast zouden gaan gelooven aan zijn voornemen om werkelijk de acrobatiek van de klucht vaarwel te zeggen vooj- de wanhoop van het drama. Laat hij het toch niet doen, terwille van hemzelf zoowel als van ons. Wij zijn zoo gewend geraakt om te lachenwanneer Charlie ernstig kijkt, dat wij ook zijn drama's als kluchten zouden ontvangen. Eens een clown altijd een clown, ook al begint het hem wellicht te vervelen. Inderdaad, het werk van een film ster geschiedt niet altijd onder aan gename lichamelijke omstandigheden. Wij zwijgen nu maar van valpartijen in drama's, slagen op het hoofd (met kartonnen hamers) in kluchten e. d. De helden en heldinnen van het doek, moeten dikwijls t©i wille n het rea- GLAZEN PRUIKEN. De pruiken schijnen weer in de mode te komen. Maar nog gekker dan vroeger, toen men althans het argu ment had. dat de hoeveelheid echt haar, die men bezat niet voldoende was, om de ingewikkelde structuren te maken, die de godin der mode voor man zoowel als vrouw voorschreef. Nu ziin enkele dames in het buiten land pruiken gaan dragen die hun eigen haar verbergen, maar dit in hoeveelheid overigens niet overtref fen. Een natuurlijk gevolg wellicht van het uit de mode geraken van het kortgeknipte haar, dat wel in een oogenblik afgeknipt was, maar niet zoo snel weer aangroeit. Die pruiken ziin in den regel van zijde en hebben dan een rose, violette of andere zachte kleur, als het maar niet ap echt haar gelijkt. Maar het allernieuwste is deglazen pruik. Dat klinkt on- mogeliik, maar proefnemingen heb ben aangetoond, dat glas he-t meest iiikt op echt haar. De bewerking tot fijne draden is natuurlijk een kunst op zichzelf, maar onder de voordeden ziin buitengewoon licht gewicht en merkwaardige zachtheid. Verder la ten glazen pruiken zich gemakkelijk in alle kleuren verven, krullend en golvend haar kan geheel naar verkie zing gefabriceerd worden en men be weert. dat de imitatie zoo volkomen is. dat een glazen pruik slechts na zeer nauwkeurige inspectie van echt haar kan worden onderscheiden. Althans wanneer de kteur natuurlijk is. EEN REUZE-BOON. Eau Amerikaan. Dr. Brians heeft in zijn vaderland proeven genomen met radium als kunstmest. De resul taten die hii hiermede bereikte zijn ongelooflijk zielfs voor menschen, die niet veel berichten uit Aintak© Ie zen.Dr.Brians dan heeft eenige boenen gekweekt, die elk ruim 20 pond wo gen Ilii heeft daarop een dezer mon sters in drie stukken gesneden, elk stulc op afzonderlijke wijze gekookt en er met 16 vrienden een maaltijd van drie gangen van aangericht. Maar hier bleef het niet bij. Dr. Briant kweekte kolen van een omtrek van zes meter en appels van dc afmo- ting van een volwassen voetbal en pompoenen, zoo groot dat zii niet door een deur van gewone proporties heen konden. Wij vreezen, dat hier wel wat kwee- kerslatiin bii te pas is gekomen. EEN AUTODEDAKT. Deze eeretite! verdient de dezer da gen afgetreden minister-president van het Australische gemeen ebost Hughes. Bijna 40 jaar geleden verliet hii zijn geboorteland Engeland en kwam zonder geld en zonder vooruil- zichten van werk in Australië aan. Eenigen tiid zwierf hii heen en weer en verrichtte los werk. waar hii het machtig kon worden. Politie-agent, beheerder van. een boekenstallelie, tooneelspeler en spoorwegman. ai de ze rollen vervulde hii- Maar tien iaar na ziin landing werd hii in het par lement gekozen en sindsdien heeft hij snel carrière gemaakt. Ziin minister- presidentschap duurde S jaar, eeu merkwaardigheid op zichzelf in deze politiek wispelturige dagen. POLITIEK EN ARMOEDE. Wii zoggen zoo graag, dat de tegen woordig© tijd door niets anders dan geklzucht bcheerscht wordt. Wii ver geten dan, dat er nog een machtige faeor bestaal, nl. eerzucht. Een En- gelseLi blad illustreert dit op aardige wijze, door eenige voorbeelden te ge ven van Engelsche staatslieden, die met alleen niets overgehouden had den na hun poluieken val. maar die bii dc aanvaarding hunner functie belangrijk in inkomsten achteruit gingen De oud premier Laoyd Georg© heeft verklaard .dat hii na 17 jaar mi nisterschap gedwongen was om door het schrijven van artikelen en boeken in ziin onderhoud te voorzien. Gladstone, de beroemde staatsman, die 62 iaar lang in pariemem of kabi net zitting had. liet niets na. Lord Birkenhead is een buitengewoon kun dig advocaat en ware de eer van het mmistersbaantie niet te sterk voor hem geweest, dan zou hij in de afga- loopen iaren zeker eenige malen zoo veel verdiend hebben. De tegenwoor dige premier Bonar Law, heeft onge twiife'd een hoog salaris, maar zijn functie in den ijzerhandel bracht hem veel meer op voor hij de politiek als levensarbeid koos. KAARSVETLINGEN. In sommige deel en van Engeland bestaat nog het gebruik om veilingen te houden niet een kaars. Wanneer het te veilen artikel te koop wordt gezet, wordt een klein kaarsje aan gestoken en het laatste bod dat ge daan wordt voor het. opgebrand is, wordt geaccepteerd. Het bieden gaat langzaam, zoolang er nog een flink stukje kaars over is. maar naarmate liet einde nadert, worden de aspirant koopers.hoe langer hoe zenuwachti ger en zoovel en wachten tot hc-t oogen blik dat saros iüoeüiik uit te maken ,s, wie het laatste bo<l deed. Het denk beeld is niet onaardig voor een gezel schapsspel, maar het nut van deze methode in de praotiik ontgaat ons. EEN ORATORIUM. Een matroos was naar een muziek uitvoering aan de wal geweest en ver telde een van ziin maats van een oratorium, dat diepen indruk op hem had gemaakt ..Teun", zei ziin maat: „wat is eigenlijk oen oratorium?" ..Wat" ,zoi Teun. „weet ie dat niet? Zal ik ie uitleggen. Als ik tegen je zegKees. geef mii die zwabber eens aan .dan is dat geen oratorium. Maar als ik zeg: Kees. Kees. Kees, geef, geef, geef mii die. Kees. geef mii. geef mii die zwabber, geef mij die zwabber, zwabber, be. bo. Kees geef mii die, die zwab-. zwabber, ber, ber, ber. Kees geef mii die zwabber eens aan. dat zou eeu oratorium ziin. HOEVEEL POOTEN IIBEFT EEN MUG? De ontzaglijke vooruitgang van we tenschap en techniek in den moder nen tiid valt nog sterker op. wanneer de stilstand, de schijnbare onverschil ligheid van vroeger eeuwen hiernaast gesteld wordt. De heer Portielje, con servator van Art is haalde hiervan in een onlangs gehouden IczIiik een tref fend voorbeeld nan. Toen Pllnius eon groot, werk over het dierenrijk schreef, maakte hii zich schuldig aan een tvpïsche vergissing. Hij schreef nl. dat een mug acht pooten had. l)rle eeuwen laug hebben daarop alle bio logen. deze vergissing m hun dlkko folianten van elkaar overgenomen. Toen eerst kwam iemand op het denk beeld zelf eens een mug tc bekijken, waarbij natuurliik bleek, dat de klei- ne kwelgeest slechts zës pooten be zat- De zoon fin het achterhuls ko mend)„Vader, een meneer in den winkel vraagt. of dit wollen nlet- krimoende overhemd krimpt." De vader„Past het hem 1" De zoon; „Nee. het is hem te gnxx". D© vader„Dan krimpt het".

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9