SimlightZ Brieven uit Berlijn. Rubriek van den Arbeid. (Van onzen correspondent.) HET PAROOL VAN VERSOBE RING Berlijn. 11 Febr. 1923. De Fronsch-Belgische actie aan de Roer is voor Duitschland en za! waar schijnlijk blijken te zijn voor gebed Europa een ramp en wellicht zelfs iet® ergers op economisch gebied. In- tusschen is geen koe zoo wit of men vindt er no? wel een zwart vlekje aan on geen gebeurtenis zoo rampzalig, of als men goed toekijkt, vindt men nog wel een Lichtplekje. Voor Duitschland is dit met de be zetting van het industriegebied ook het geval. Wat bijkans vijf jaren lang onmocelnk scheen de oncenigheid begon niet met revolutie, maar ver oorzaakte deze is thans op weg een feit te worden: Het zich één voelen van de groote meerderheid van het Duitsche volk. In moreelen zin heeft dus de. aotie van Frankrijk zekere voordeelen voor Duitschland als: na tie. Het nationale gevoel is ontwaakt en wordt gevoed door het hardnekkig voraet aan de Roer tegen wat men hier bijna zonder uitzondering als Onrecht beschouwt. Er was tot dusver reen enkc-l punt op welk gebied dan ook. waarin alle partijen en groepen van het Duitsche volk het met elkaar eens waren. Met uitzondering van kleine groepen aan de uiterste linker flank zijn echter allen over de bezet ting van de Roer roerend eensgezind in haar veroordeeling. En Cuno heeft tot noc toe het handig verstaan, de bijeengedreven vogels van diverse pluimage bij elkaar te houden. Of hij verder de steeds nog bestaande tegen stellingen zal kunnen overbruggen, moeten we afwachten. Deze ec ^gezindheid in de beoor deeling van den ernst der tijden, is een morcele factor van niet te onder schatten beteeken is. Er begint iets van politieke waardigheid over dit ter neergeslagen volk te komen en zeker, de houding van de Fransohe et. Bel rische troepen in het nieuw bezette gebied cetuigt van den ernst Bren wil. om conflicten te vermijden, doch ook de houding van de bevolking in den economischer! oorlog. Over het alge meen gedraagt zi> zich kalm en ver mijdt zij provocaties en de weinige in cidenten die tot op heden zijn voor gevallen zijn de uitzonderingen, die den regel bevestigen. Aan weerskan ten. Nu eens waren het een aantal opgew enden standjes, meestal opge schoten Duitsche jongens, dan weer zenuwachtig geworden subalterne Fransche militairen, die de botsingen veroorzaakten of dreigden te veroor zakengewoonlijk kon door de hou ding van de bezonnen elementen een ongewenscht voorval worden verme den. Hier in de hoofdstad des rijks heeft men niet zooveel mogelijkheden, om door actieve deelneming aan de pas sieve resistentie blijk te geven van het herleefd nationaal gevoel van eigen waarde. Men zoekt het dus od an dere wegen te manifesteeren. En liet van Berliin uit voor het gekeole rijk uitgegeven parool luidt: Versobe ring In deze ernstige tijden wil. men eeen overdreven luxe ten toon sprei den en het wachtwoord is spaarzaam heid. eenvoudigheid in het openbare leven. Vroeger heette hot: „Wer nie- mals liat 'nen Rausch gehabt, der ist kein braver Mann". tegenwoordig wordt openbare dronkenschap iemand als schande aangerekend'. We hebben het jaren geleden eons beleefd, dat eenige studenten, die een dame op straat schandalig hadden behandeld, werden vnigesproken, omdat ze to taal beschonken waren geweest. Thans ware zulk een vonnis van een rechtbank iets ondenkbaars. Er bestaat dus een streven naar versobering. Maar we wonen hier in Duitschland en al hadden we tien re voluties gehad. Duitschland blijft nog oltiid het land van de meest uitge breide overheidsbemoeiing. Ilad de regeering alleen maar het parool uit gegeven en het verier van de bur gerij af laten hangen, dit op te vol gen. dan zou dit zeker een svmpa- tiekeren indruk on den buitenstaander hebben gemaakt, dan hetgeen men hier ziet gebeuren. Waarbij komt. dat de belanghebbende kringen uit eigen beweging zich tot opofferingen bereid verklaarden. Thans echter heeft de pol:tie het zaakje ter hand gen-omm. Terecht heeft men van overheids wege ingezien, dat in dagen van nood voor het geheele volk, m tijde-., cat de prijzen voor alle levensmidde len tot fantastische hoogte stiigen en vleesch en eieren voor de groote mas sa onbereikbare weeldeartikelen zijn geworden, op culinair gebied een beetje vereenvoudiging het gemeen schappelijk front tegen den poüiieken en economischen need moest verster ken. De hotelhouders en restaura teurs zagen dit zelf ook in en gaven te kennen. dat zij de aangegeven richtsnoeren bi'liik vonden en bereid waren daarnaar te handelen. Dus zouden bij het eerste ontbijt geen eieren meer worden verstrekt, uitge breide maaltijden met meer dan één vleeschgerecht niet worden toege staan. braspartijen worden geweerd. Dat dit een offer voor dezen stand be- teekont behoeft geen betoog. De ver dere maatregel, geen Fransche wij nen of likeuren meer te verkoopen was alleen oogenschijnlijk zoo mooi. Darmee doen de restaurateurs een goe-d zaakje want later halen ze de schade door verhoogde prijzen na tuurlijk dubbel en dwars weer in. Maar Duitsche en vooral Berlijn- Bohe politiemannen blijven zich zelf gelijk, hoe de wereld zich ook mag be wegen. En dus verscheen een poli; tieverordening over het geval, w «ïrfbij tevens de sluiting van alle lokahom 11 uur 's avonds werd gelast. Hier mede heeft men. zooals dit met po litieverordeningen meer het geval is. ver voorin) het doel geschoten. De Berïiiners zijn van oudsher nachtpitten. Voor den oorlog bestond er dan ook geen sluitingsuur en ons zijn lokalen bekend, die langer dan ecu doziin jaren geen minuut geslo: ten ziin geweest, toen de oorloesnooi tot spaarzaamheid in het gebruik van licht en verwarming noopte en een sluitingsuur werd ingevoerd, dat daarna periodiek werd vervroegd. In de stille uren werd zoo'n lokaal dan bii gedeelten schoongemaakt, maar van 10 uur 's morgens tot 6 uur in den nacht was er een strijkje aan 'i spelen en het bedrijf stond nooit ge heel stil. De oorlog wende de Ber ij- ners cn de hier vertoevende vreem delingen langzamerhand aan vroeg naar bed gaan en minder boemelen. Maar met vreugde werd een iaar ge leden de verlenging van het shiï- ir tot 1 uur 's nachts begroet, ar oen wereldstad is dat ook hcusch geen overdreven laat klokje. On zo politie besliste nu ineens, dat twee uur van het uitgaan af moes ten. En natuurlijk staan de eigenaars van café's en cabarets op hun achter ste be-er.en. Zij waren bereid genoe- te nemen met de vereenvoudi ging hierboven geschetst. Maar hun best© uren door een penn est reek van den nolitiepresidont te zien sohrap- pon. dut was te veel. De strijd hier over is nog niet beslecht. Maar we willen één der argumenten van de belanghebbenden tegen de 11 uur sluiting nader bekijken cn dan zullen we zien. dat ze niet zoo erg ongelijk hebben. Wet de eigenaars van uitgaan-gele genheden tegen de verordening aan voeren is in hoofdzaak vermindering van hun omzet en dus hun winst en gelijktijdige vermindering van de omzetbelasting, vermeer dorde werk loosheid en volkomen nutteloosheid van de bepaling. Zij zeggen, dat. om 11 uur het Berlijnsche publiek toch niet naar huis gaat en dus. als hel niet legaal nog een paar uurtjes gezellig bijeen kan blijven, dit clandestien doet. En cte hardnekkige, doch zoo goed als viucktelooze strijd der Ber- hjnsche politie tegen de nacht-lokalen is daar. om de juistheid van deze be wering te staven. Zelfs 1 uur is voor een stad van 4 millioeu inwoners een vroeg klokje van gehoorzaamheid on er bestonden, vooral ten behoeve van de vreemde lingen. die zich met hun hooge valu ta in Beriiin wilden aiuuseeren, con aanmerkeuik aantal nachtiokalen. Te vergeefs heeft de politic daartegen den striid aangebonden. Hoe zal ze nu niet tegen de bierkaai vechten, nu üoqr iut vervroegde sluitingsuur het aantal zal worden verdubbeld of ver tienvoudigd. En niet een vaartje gaan we dien weg op. Ook voor do fameuse verordening kon men nog verder uitgaan, als alle bekende lokalen van amusement of gezelligheid imn deuren sloten. Liep ruen cm een uur of twee door de I-Tiedricbstrasse of over den Ivur- försiendamm, dan fluisterden plotse ling uit het duister van een huispor tiek opdoemende gestalten een adres of vroegen of men zich niet verder wilde amuseereïi, de portiers van de groote hotels hadden een lijstje van nochtcafé'-s, en ook de chauffeurs van de nachttaxi's wisten raad te schaf fen.De bevolking van deze nachtlo kalen bestond behalve uit een zeker scort dames en een aantal ongure ele menten, die van de veelvuldig voorko mende dronkenschap der rijke vreem delingen probeerdc-n partij te trekken cn waaronder veelal bekende misda digers voorkwamen, voornamelijk uit Amerikanen, Hollanders. Engelschen 2n andere menschen met hooge valu ta. De champagne de eenige drank - kostte een 40—50.000 mark per flesch en een strijkje van 'n consor- dino spelenden violist en een pianissi mo begeleidenden pianist, benevens een paar dansjuffies dienden tot amu sement. Dat de .politie daartegen te velde trok was wol begrijpelijk, om dat die lugubere zaakjes afbreuk de den aan den goeden naam van Ber lijn, cn vooral ook, omdat ze soms de hand op een misdadiger van repu tatie kon loggen. En zoo ontstond de strijd, die van weerskanten met groo te hardnekkigheid en intelligentie werd gevoerd. Niet onaardig is een staa.lje daarvan, da.t we onlangs in een dagblad hebben gelezen. Het personeel van een filiaal eener kleine bank, die als kantoorlokalen een gewone woning had gehuurd, vond telkens, als het s morgens in dienst trad, dat de vertrekken onaan genaam naar kouden rook van siga ren en vaak ook naar likeuren roken. Men stelde een onderzoek in en toen bleek, dat eiken avond, als de geëm ployeerden reeds lang het kantoor' hadden verlaten, een meubelwagen voor de deur verscheen. Het kantoor werd weer opengemaakt, de kantoor meubelen opzij geschoven en clubfau teuils en kleine tafeltjes werden op elegante wijze gerangschikt. Eenige manden met champagne en likeuren werden binnen gebracht en het nacht lokaal was kiaar om tot vroeg in den ochtend de gasten aangenaam bezig to houden. Om 6 uur kwam de meu bel wagen weer en alles werd in den vroeger on toe stand teruggebracht, zon der dat de directeur of een der ge- eniployeerdc-n eenig idee van de nochtbevolking der lokalen had. Een pech voor do ingenieus© ondernemers, van dezen nachtkroeg was het, dat ze vergaten te spuien. Daardoor werden zo ontdekt Tegen zulke lokalen treedt de po met groot machtvertoon op. Hede af dodingen worden gemobiliseerd, stra ten afgezet en als de inval is gelukt, worden alle aanwezigen van het lo kaal op een vrachtauto geladen, waar na do heele bende naar een ander lo kaal trekt en als de buit voldoende is, d.w z. als de vrachtauto soms zijn liet cr wel twee of drie vol is, trekt men naar het hoofdbureau van politie. Wie zich daar niet kan legitimeeren, wordt er een poosje gehouden, de ove rigen kunnen gaan. Eiken nacht is de met deze zakon belaste commissaris van politie met een honderd beambten op de jacht en het aantal nachtgele genheden is nog even groot als vroe ger .En naast deze bestaan er reeksen van kleine kroegjes, waar geen cham pagne wordt geschonken, maar waar ile souteneurs en misdadigere van Berlijn bijeenkomen. Ook hier worden wel eens vreemdelingen heengetroond en uitgeplunderd. De politie kent deze lokalen, maar daartegen doet ze niet veel, omdat ook haar spionnen cr ko men en soms een „zware jongen'" kon worden geknipt. Niet ten onrechte zegt men nu, dat als door het sluitingsuur het aantal nachtkroegen verveelvuldigd wordt, ook de politie nog meer mannetjes in dezen dienst zal moeten stellen. En men wijst daarnaast op de schrikba rend toenemende onveiligheid in Ber lijn c-n vraagt, of men niet beter deed, die paar vreemdelingen, die 40.000 mark voor ec-n flesch panje uitgeven en uit kunnen geven, er maar in te loten loopen, het goede publiek twee uurtjes gezelligheid bij bier of wijn le laten en de aandacht te wijden laan inbrekers, vtraatroovers en stand- f beelddicvcn. j H. BI. KOELENSMID. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN h SO Cts. per regel. 3chap van uw moeder en zal uw toezien-1 ANTWOORD: Neen, daar éie ooedcl - oogd «..fr.k.üjk .8» vMt U bc-p™ r,« wMmtoi b.rtigiag uwer bel.ugcn in dcie voor ca acel me eccg 0 VBAAG: Ik beo 75 en niat meer kinderen ef bet kind te "i"' ntnnt tel «erkee. Met mgn eroun der. Do onverdeeldheid de. boedel, meet ik in het geheel vee I S leven. Mgn brengt dit, en er geen boodeliehe.d.ng schoonzoon heeft een uitstekende be- plaats vond, mede. trekking. Zijn man en vrouw nu niet ver- RAAG: Een dochter gaat, na °-n'=.o plicht onze zorgen iets to verlichten! I jaren thuis te z>jo geweest, wegens het ANTWOORD: .Ta do wet geeft U het overladen der moeder, trouwen. Broers en recht o mmet het oog op uw behoeftige zusters willen nu den inboedel .sten omstandigheden uw schoonzoon en doch- taxeercn. Hébben zy recht op dien boe te spreken „Springende handen?- Qccn last" van,'hoor! Wij gebruiken, in de keuken ook olt"yd goede zachte zeep, voor 't werk. i voor de handen I „Cn wot is dat don voor Zeep?' „Natuudjjk Fabrikanten van TWINK en VIM fjj imfi GEMENGD NIEUWS Een Oorlogsherinnering De Tantaluskwelling der Britsche Admiraliteit. Wellicht heeft het publiek nooit begre- peD, hoe het kwam, dat do „Gocbcn", het bekende Duitsche oorlogsschip, dat zich gedurende de eerste dagen van Augustus 1914 in do Middellandsche Zee bevond, heeft kunnen ontsnappen nan de ver- eenigde Engelsche en Fransche flottillcs, zoodat het een schuilplaats achter de niet te forceeren vestingen der Dardanellon kon vinden, waardoor een inmenging Turkye in den grooten wereldoorlog t ingeleid. Dit vreemde geval wordt nu in één dor hoofdstukken van de kort geleden gepu- blieoordo herinneringen van ilen Engel schen staatsman Winston Churchill ver klaard. Do „Goeben" n.l. bevond zich binnen het bereik van Engclscho kanon nen, maar kon eenvoudig niot tot* zinken gebracht^worden, omdat ongelukkiger wjjze Engeland den oorlog nog niet aan Duitschland verklaard had, hoewel de admiraliteit elk ooger.blik de verstrij king van hot aan Duitschland gezond' ultimatum wachtende was. „Terwijl wy conferentie op conferentie hielden speelde zich in do Middellaudselio Zee eon geval af dat rampzaligo gevolgen met zich zou mcdosleepeu. Eindo Juli 1914 stond Frankrijk e: dus voor: Mocht een oorlog uitbreken dan was hot plan der opperste Fransche le gerleiding, oen keurkorps der Fransche Noord-Afrikaansche bezettingstroepen te gen den Duitschen vijand in het. vuur tc brengen. Het transport van deze t" iepen zou zoo spoqdig mogelijk ouder d.c be scherming van het Fransche Middelland sche Zee-eskader geschieden, hoewel de transportschepen zelf niet geconvoyeerd zouden worden, aangezien do Fransche état-major général van mcening was, dat een Fransche vloot, geplaatst tusscben de Oostenrijksche vloot en do transportsche pen, een voldoende waarborg voor oen on- gehinderden overtocht zou zijn. In de Middellandsche Zee bevond zich echter een lastige spelbreker en wel de „Goeben". Dit schip overtrof alle Fran sche kruisers in snelheid, waardoor hot zjjn aanvalspunt over een front van a 400 mjjlen kon bepalen. Het kon •c.a.vr. het Fransche eskader gemakkelijk uiï den weg blijven en Je Algerynschc transporter, bij verrassing tot zinken brengen, welke taak aan de „Goebei volgens den schrijver, reeds lang door Duitschland was toegedacht. Slechts ,drie Engelsche kruisers konden zich in i heid mot de „Goeben" meten. Van SÖ Juli af werden door Churchill verschillende telegrammen gewisseld Sir Berkeley M:Ine. commandant kruisers, welke v ersch.llende lastgevingen inhielden, o.m. het bijstaan van de Fj sche transporten; het aanbinden van strijd met de Duitsche 3nelle kruisers, i de „Goeben" en het zich in verbinding stellen met do Fransche mariDoautoritci- ten, zoodra daartoe een telegrafische toe stemming werd gegeven. De toestemming voor dit laatste 2 Augustus, 7 uur 's avonds, gegeven door middel van het volgende telegram: „Toe stand zeer kritiek. Bereidt U op onver wachte aanvallen voor. TJ kunt zich in verbinding stellen mot de Fransche offi cieren, het oudste in rang, van uw basis, voor een gezamenlijke actio, iu het geval dat Engeland do bondgenoot van frank rijk tegen Duitschland zou worden." Het gevolg van die toestemming was, dit do snelle Engelsche kruisers „Indo- misable" en „Indefasigablo do Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau" in den morgen van den 4den Augustus zoo dicht mogelijk op de hielen zaten. Do Engelsche Admiraliteit ging hiermede aecoord en telegrafeerde terug dat do oorlog drei gend was en dat de „Goeben" door go- weid verhinderd moest wordon tegen do Fransche transporten op te treden, van welk bevel nog een bevestiging moest, worden afgewacht. Zoo stonden dus de zaken in den morgen van den vierden Augustus, de Engelsche kruisers mochten dus het vuur alleen dan openen op de „Goeben"', indien dit schip do transporten zou aanvallen. Het En gelsche kabinet achtte het, aan z(ju eer verplicht met omniddollyko vijandelijk- hedeD te wachten totdat het ultimatum Engeland heeft niet geweten, hoeveel deze daad van eer haar en de gcbeolc wereld zou kosten, terwijl Churchill ge bonden aan het kabinet het besluit n et del, die door het mcisjo zelf gekocht 1st Geld was niet aanwezig. ANTWOORD: Als die inboedel nawijs baar het eigendom is van do dochter, dio trouwen gaat, hebben du erfgenamen van dc moeder er geon recht hoegenaamd op. VRAAG: Een doel van mijn vloerkleed s met pekol doorweekt. Men droogt het regelmatig, maar na verloop van oen paar dagen wordt het weer nat en komt do opzetten. Wat is hiertegon rechte a houding tot wat hij verdient, wat gij be hoeft, bjj te dragen. Do Rechter bepaalt do hoegroothoid dier uitkocring v*""* "w beider levensonderhoud. VRAAG: Ik hob een huis V paar jaar gehuurd. Vier jaar geloden word het gebouwd, in dien tijd werd cr niets aan gedaan. Mag ik het huis om die redenon verlatont ANTWOORD: Noen, TJ moot eerst do j pekel «cc eigenaar somracoren om zyn vorplichtin- to doen! gen tot dougdolijk ondorhoud na to ko-1 ANTWOORD: Boen het kleed goed uit men en doet hij dit niet hem op lien met zeepwater ('t bcsto is ammoniak- grond dagvaardon tot ontbinding uwer zeep) ook aan den achterkant ou ook don huurovereenkomst mot schadovorgooding. vloer en leg het kleed niet weor op zyn Als dit vonnis is uitgesproken, iu kracht plaats voordat kleed en vloer goed droog van gewijsde is gegaan, kan U er veilig ^Üp- uittrekken j VRAAG betreffende erfenis. VRAAG- Mjjn moeder stierf 14 jaar ANTWOORD: Na het overlijden van geleden, zonder dat boedelscheiding uw moeder was, indion zij in goederen plaats had. Mijn vader gaat naar het gemeenschap was gehuwd al wat de Diaconiehuis. Mag hij nu bulton weten ouders te zamen hadden van uw va-tor van zijn zoon don boedel verkoopen! Hy en der overledene kinderen, zoodat hy heeft geld genoeg om zich in te koopon. alleen er geen zeggen meer over had. Van hier en daar- MET CONTRACT IN DE KLEEDINC-. De Minister INDUSTRIE. Irechtelijke ovi crp grond van ötaats- ,-egmgen niet bereid Naar Het Volk'verneemt hebben de met het verleenen van overwerkver- eamenwerkende bonden in de kloe- gunningen^ te wachten of door de bo- dingindustrie -thans aan de werkge-1 voegde ambtenaren te doen wachten, verefederatie een antwoord gezonden tot de Kamer gelegenheid heeft gehad naar aanleiding van de voorsteden, over de wijze van toepassing der Ar- die on de laatste conferentie zijn ge-beudswet 1919 haar oordeel uit te spre- daan. ken. vermocht te overtreden. Op elk bevel kon de „Goeben" door lk kruisers tot zinken worden gebracht; men begrijpt- wrik een Tantaluskwelling de Admiraliteit had te doorstaan. Chur chill zegt nu achteraf, dat alleen voor de veiligheid van Groot-Brittanniê een han deling van zijn kant in 'deze quaestie, welke op het gezag van de regeeriag in breuk zou maken, gerechtvaardigd ware geweest. Toch hoopte men nog op den volgenden dag, den oden Augustus. Toen echter de schaduwen van nacht op de Middellandsche Zee vielen, zette de „Goeben" er een snelheid van 27 knoopen in, een snelheid, welke zij slechts korten t\jd kon volhouden, maar welke haar voor goed aan de macht de Engelsche vloot onttrok en welke haar in de veilige Turkscho haven bracht. Churchill zegt hierover nog, dat do Tur ken hun geheim goed bewaard hadden. Dion avond kwamen Franscho admi raals met d®n eersten lord der Admirali teit, den chef van de ótat major on óhur- chill bijeen om zich over een eventucele samenwerking in 'Eet Kanaal en do Mid- .dellindscho Zee to verstaan, aan welke bijeenkomst Churchill eenige rogels ge wijd hoeft. Van de Fransche officieren zegt hy, dat zy in hun sombere uuifor- men, mot hun ernstig gelaat don indruk gaven, dat het nu om het levon of' den dood van Frankrijk ging. N-ooit heeft Na poleon kunnen denken, dat de Franschen op dit tragische uur weer do beschikking zouden kragen over Malta als vlootbasis, als ware het Toulon. Malta, het eiland, waarvoor Frankrijk en Engeland jaren lang tegen elkaar hebben gestreden en dat de aanleiding tot den oorlog van 1803 werd! Eindelijk om 11 uur 's avonds het ultimatum verstreken. De bevelen tot opening der vijandelijkheden met Duitsch land werden als e:n bliksemstraal aan alle schepen medegedeeld. Dit hoofdstuk werpt behalve op het ge val der „Goeben" ook meer licht op het begin van den oorlog. DE DREIGENDE MIJNWERKERS- STAKINC IN FRANKRIJK. Uit Parijs wordt aan 't Hbld. geseind: De communistische mijnwerkersraad schijnt niet veel fiducie te hebben aangekondigde staking, aangezien hij zich, in' weerwil van de verachting, di< hij anders tegenover de reformisten aai den dag pleegt tc leggen, thans reed: drie mal schriftelijk tot de federatie aet C. G. T. heeft gewend orn op een ge meenschappelijke actie aan te dringen, zonder echter antwoord te krijgen. BnSrlalt voor frasen VRAAG: Heeft iemand, die in gemce: schap van goederen is gehuwd, doch reeds 35 jaar niet wettig gescheiden van echtgenoote leeft, b\j haar overlijden recht op haar nalaterschap! Het huwe lijk is k'ndcrloos, doch er zijn kinderen uit het eerste huwelijk van den man. Hebben deze kinderen ook recht op bo vengenoemde nalatenschap, indien de man vóór do vrouw komt te overlijden! ANTWOORD: lo. Alleen indien zij bem bij testament tot erfgenaam heeft inge steld. 2o. Do kinderen uit der overledene eerste huwelijk geboren, zijn door de wet geroepen erfgenamen ook al bestaat er geen testament. 3o. Ja de dood van hun Stiefvader doet daaraan niets af. 4o. G\j zyt gerechtigd in de huwelijks gemeenschap, die door het tweedo bu- welyk op uw vrouw is ontstaan. VRAAG: Nu m'yn moeder sinds één jaar dood is, is er niettegenstaande myn vader reeds tweo brieven van den voog dijraad ontving, nog geen voogd over mjj aangewezen. Is dit niet verplicht! Mjjn vader blijft alleen thuis achter, hebben zijn vijf kinderen nog recht op eon deel van den inboedel! ANTWOORD: Ja. De uit hot huwe lijk mot uw overleden moeder goboron kinderen zyn gorochtigd tot hare nala tenschap, welke bestaat nit de helft van wat vader en moeder ten tijde van haren dood bezaten aan goederen daar zy toch vol in gemeenschap van goederen zullen ;yu gehuwd. VRAAG: Nadat mijn moeder gestorven was is cr geen boedelscheiding gemaakt. Dé tweede vrouw van mijn vader is ook gestorren. Heb ik recht op het erfdeel, dat mijn beide moeders my nalieten! Er is ook een huis met hypotheek bezwaard. Ik ben eenigsto dochter en minderjarig. ANTWOORD: Tenzy nw tweede moe der u instelde tot erfgename harer na latenschap hebt gij slechts recht op het a toekomende erfdeelr uit dc nalaten- In de eerste plaats herhalen de bon den hun verzoek om de bestaande overeenkomst te verlengen tot 24 Fe bruari, opdat er gelegenheid blijft, om met de kleermakers en de patroons- vertegenwoordigers overleg te plegen. Ten aanzien van de patroonsvoor- stellen wordt opgemerkt, dait, naast eenige toenadering, de nieuwe voor etellen ernstige nadeelen bevatten, die het verkrijgen van overeenstemming niet bevorderen. In de eerste plaats wordt hierbij gedoeld op de bepaling, waardoor in de weken waarin chris telijke feestdagen voorkomen, een deel der daardoor verzuimde uren op Za terdagmiddag kunnen worden inge haald. Vervolgens bedoelt het voorstel om den werktijd te bepalen op uur gedurende 26 weken en voor overige 26 weken op 51 uur per week en tenslotte het voorstel, waardoor de tariefregeling wordt verzwakt. De arbeidersorganisaties stellen thans voor, den werktijd te bepalen op 48 uur per week en voor de eerste 3 overuren per week een verhooging van 15 pCt. te betalen. Ten aanzien van de garanties zijn de bonden be reid den leilen te adviseeren, dat in het tijdvak, waarin volgens de be staande overeenkomst gemiddeld 40 uur werd gegarandeerd het gemiddeld aantal uren op 32 te stellen' en voor het tijdvak, waarvoor 35 uur is be paald, gemiddeld 25 uur te bepalen. Het werkgevers voorstel om de vacantie voor de huisarbeiders te doen vervallen zal, evenals de weigering om voor do maat-annex-confectieza- ken de tarieven in verband met de verkoopsprijzen te brengen, bij kleermakers terecht groote tegenstand ontmoeten meencm de besturen. De hoofdbesturen zijn van oordeel, dat de werkgeversvoorstellen in dezen geest dienen tc worden gewijzigd om met kans op succes aande kleermakers te kunnen worden voorgelegd. Tenslotte wordt in don brief patroons verzocht nog deze week een conferentie te beleggen, waarop wel licht overeenstemming kan worden verkregen. DE ARBEIDERS IN DE TEXTIELINDUSTRIE, Op de vragen van het Kamerlid Schapers betreffende de voorgenomen verlenging van den arbeidsduur in de textielindustrie, antwoordde de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid, dat hij thans nog niet kan me-' öedeelen, welke plannen hij heeft ten aanzien van den werktijd in de iex- tieindustrie, wijl daaromtrent nog geen beslissing is genomen. Met machtiging van den directeur- generaal van don arbeid hebben dis trictshoofden der arbeidsinspectie krarhtens art. 28, eerste en derde lid, der Arbeidswet 1910, eenige vergun ingen voor termijnen van drie en zes maanden verleend, om de arbeiders van 16 jaren en ouder in een textiel fabriek ÜV6 uur per dag e® 53 uur per week te laten werken, op grond van dg bijzondere omstandigheid, dat bij de heerschende malaise deze onderne mers door die werktijdverlenging, waardoor dc produotiekosten daalden, in staat werden gesteld om opdrach ten voor hun fabriek te aanvaarden. Arbeidsduurvorlenging kan voor een onderneming onmisbaar zijn om te geraken tot een kostenden prijs, die haar product verkoopbaar maakt. In de textielindustrie, zoowel voor wat betreft de fabrieken, welke wol, als die welke katoen, linnen, jute of hen r.ep verwerken, dreigt verdere in krimping en stilzetting van het bedrijf wegens onverkoopbaarheid der pro ducten, hoewel er wel vraag i6, doch tegen lager prijs dan den tegenwoor dige® kostprijs. In de ooncurreerende landen wordt niet langer gewerkt, doch wel goed- kooper, eensdeels doordat door valu ta- en andere invloeden de loonon be langrijk lager zijn (Japan, Voor-Inclië Belgie, Duitschland), andersdeels doordat minder voor vrachten, steen kolen en andere algemeene onkosten behoeft te worden uitgegeven (Noord- Amerika, Engeland). Bovendien wor den in vele landen hooge invoerrech ten geheven. Daartegen te concurree- ren alleen door loonsverlaging zon het loon hier te lande brengen op een peil, dat voor de arbeiders nadecliger is dan een werktijdverlenging. Ontkennend antwoordde de Minis ter op de vraag, of hij op grond van het Overgangsbesluit 1920 de verlen ging van den arbeidstijd wenscht toe te staan. NIET WERKEN OP R.-K. FEESTDAGEN. Onder overweging, dat het weriscbe- lijk is, dat ten aanzien van het inha len van verzuim, ontstaan door het niet-werken op R.-K. feestdagen een algemeene regeling wordt getroifen, heeft de Minister van Arbeid enz. tot wederopzegging vergund, dat in alle gemeenten des Rijks in ondernemin gen, waarin in fabi ieken of werkplaat, sen arbeiders werkzaam zijn die op 6 Jan., 19 Maart, den Donderdag in de week, volgende op die, waarin Pinksteren valt, 29 Juni, 15 Aug., 1 Nov., 8 Dec., in die onderneming geen arbeid verrichten, door die arbeider telkens in een tijdvak van twee ach tereenvolgende weken, bestaande uit de week, waarin een van bovenge. noemde data valt, en de daarop vol gende week, in afwijking van het be paalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919 op alle werkdagen, met uitzon dering van den Zaterdag arbeid wordt verricht gedurende ten hoogste tien uren per dag, onder voorwaarde, dat: le. de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is tusscben 6 uur voorin, en 7 uur nam. of in de gevallen, waarin krachtens het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 ruimere tijdgren- zen zijn toegestaan, tusscben de daar aangegeven tijdgreaizen; 2e. in zoodanig tijdvak door de be trokken arbeiders in totaal niet lan ger arbeid wordt verricht dan gedu rende 96 uren; 3e. naast de arbeidslijst een geschrift is opgehangen, waaruit duidelijk blijkt, welk© werktijdregeling door de betrokken arbeiderëlin zoodanig tijd vak zal worden gevolgd; 4e. in dien het districtshoofd dit heeft geèischt, het lioofd of de be stuurder der onderneming, of een door dezen daarmede belast persoon, ais bedoeld in art 75 der Arbeidswet 1919, met inachtneming van de door het districtshoofd daaromtrent gestel de voorschriften aam het districtshoofd niededeeling doet van de onder 3e. be- doelde werktijdregeling. BESCHERMING DER NIJVER HEID. In verband met een adres van drie groote eonfectiefirma's in Enschedé en Almelo, waarin deze protesteerden tegen ©ventueele maatregelen tot be scherming van de Nedcriandscbe nij verheid, heeft de Bond van Confectie- fabrikanïen aan den minister van fi nanciën een adres gezonden, waarin de bond zich volkomen aansluit bij de motie van den gemeenteraad van Tilburg tot steun van het besluit vuil de Noordbrabants'clie werkgevers, ten spoedigste maatregelen te vragen om de heerschende malaise en de daaruit voortvloeiende groote werkloosheid te beteugelen. De bond dringt er bij den minister op aan, niet het oor te lee- nen aan zeer enkele speciale groepen van groot-industrieelen, wier pro ductie niet te lijden heeft van de Duit sche mededinging. DE SOCIAAL-ECONOMISCHE KRONIEK. Men schrijft aan de Nieuwe Crt.: Enke'e dagen geleden zijn tal van personen, van wie verondersteld mag worden, dat zij belang stellen in het geen er in de wereld op sociaal en economisch gebied voor valt, door het Centraal Bureau voor de Statistiek in kennis gesteld met het voornemen om bij voldoende deelneming de sociaal- economische Itroniek, welke elk kwar taal in het Maandschrift wordt opge nomen, als afzonderlijke brochure in het 'icht te geven. Thans reeds is de uitgave verzekerd en daarmede do juistheid aangetoond van het vermoe den, dat er buiten de lezers van het Maandschrift in den lande nog velen zijn, die belangstellen In den econdmi- ;cben toestand, in de sociale stremmin gen- en het sociaal gebeuren in bin nen -en buitenland. STEUN AAN WERKLOOZEN. De raad van Arnhem heeft B. en W. gemachtigd door het crisisbureau aan de trekkende leden van de werk oozen- kassen voor zoover de toestand van hun gezin zulks no'odig maakt, een bijslag te verleenen tot e'en bedrag van het verschil tusschen hetgeen zij nu ontvangen en hetgeen zij zouden heb ben ontvangen, indien dezelfde bedra gen van uitkeering als in 1922 ook dit jaarwerden, uitbetaald.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10