HAARLEM'S DAGBLAD Sport Wedstrijden Het nieuwe costuum van den scheidsrechter. DE AVONTURIER MAANDAG 19 FEBRUARI 1923 - TWEEDE BLAD VOETBAL. Sneeuw en vorst beletten de meeste wedstrijden. Alleen In Het Oosten een eerste klas wedstrijd. Geen Korfbal- en Hockeywedstrijden. Nederlandsche Voetbalbond. OVERZICHT. Door den hevigen sneeuwval en de daarmede gepaard gaande vorst zijn ongeveer alle wedstrij den u'.gesteld. Er valt dus niet veel te overzichten. Zaterdagavond was het reeds bekend, dat bijna aiie velden waren afgekeurd. Alleen over de terrei nen van H. R. S. en Haarlem bleef men in het orzekere verkeeren, omdat daar over ecisi Zondag een beslissing zou worden genomen. Toen we dan ook Zondagmorgen half tien de tijding op ons ncuwsbord in de Groote Hout straat 03 hadden geschreven, dat de wedstrijd Haarlem—R. C. H. was uit gesteld (onder „Voetbalnieuws" kan men daarover nadere bijzonderheden le zen. bleken we daarmee zeer veel voet- balvrienden een dienst te hebben bewe zen. want dat bespaarde hun een reis naar het ver-gelegen terrein aan den Schoterweg. Bijna allen (ook de voetballers zelf) zochten en vonden een vermaak op de besneeuwde wegen in Bloemendaal. Toch is niet alles uitgesteld; in het Oosten is zelfs nog een eerste klasse wedstrijd gespeeld, namelijk in Deven ter tusschen U. D. en Bo Quick, die door de eerste met 5o gewonnen werd. De Uitslagen. Oostelijke afdeeling. 30c klasse. Go Ahead IIIZutphen Zuidelijke afdeeling. 2de klasse C. Scharn—M. V. V. II VolhardingMaastricht Vals—A. T. C. Ranglijstjes. OOSTELIJKE 1e KLASSE. n 3 i j i a 0 I' Co Ahead 16 13 3 0 29 50— 8 Heracles 17 8 6 3 22 32—23 Enschedé '4 6 7 '9 27—15 Quick (N.) 16 6 5 s 17 21 17 Ensch. Boys H 6 6 '4 Z. A C. 16 S 2 9 12 26—31 U. D. 14 4 3 7 II I9—30 Hengelo 14 3 3 8 9 II 21 Tbeole 13 3 3 7 9 IO22 Bc Quick (Z.). '4 3 6 li—37 Oostelijke eerste klasse. U. D.—BE QUICK (S—0). Op een uiterst glad cn hard veld, aldus De Crt., behaalde U. D. een groote overwinning op Be Quick, waar door de Deventer club vrij zeker in vei lige haven is aangeland, terwijl de positie van Be Quick tegelijkertijd ui terst gevaarlijk is geworden. Kort na het begin wist Scholten van een misverstand in de Zutphcnsche ach terhoede gebruik te maken (1—o). Al hoewel Be Quick door den steun van den feilen wind voor de rust voortdu rend in den aanval was, slaagde zij er n;et in te doelpunten en met 1—o voor de thuisclub werd van doel ver wisseld. Tijdens het eerste kwartier van de tweede helft bleef Be Quick het meest aanvallend, doch toen U. D. door Van Dalen den voorsprong vergrootte tot 2o en Scholtcn even daarna door een fout van den Zutphenscben doel man den stand op 3—0 had gebracht, verslapte Be Quick aanmerkelijk. Eeni- ge minuien voor het einde maakte Van- Dalen het vierde doelpunt, terwijl Vink direct hierop den stand op 5—0 bracht, waarmede het einde kwam. Tram- en Spoorweg-competitie. ULYSSES HOUDT DE LEIDING. E. E. X. M.—ULYSSES (26). Ulysses speelde tc Rotterdam bovinge- noemden wedstrijd. Wanneer te 3.15 be gonnen wordt, blukt al spoedig, dat het spel van Ulysses tactisch veel nooger staat dan dat van E. E. T. M., zood.it na 5 minuten reeds gedoelpunt wordt. (0-1). Bij een aanval van R. E. T. M. doet een der Ulysses-achterspeler3 den bal van richting veranderen en de stand is 101, Geleidelijk voert Ulysses den stand op, en wanneer rust aanbreekt is de stand 1—5. Na rast geeft R. E. T. M. beter partij on blijken tovens do Ulysses-spelers ver moeid to zijn door het zeer zware terrein. Beide part'jon weten nog eenmaal te doelpunten, zoodat, wanneer het einde daar is. Ulysses dezen wedstrijd gewon-' uen heeft met 62. Wanneer Ulysses Donderdag a.s. ge lijk spee't tegsn Bodelpo in Rotterlam. is zj) kampioen in deze afdeeling. De stand in deze Competitie ziet cr thans als volgt uit: I 11 I I s Ulysses 7 5 1 1 11 21—11 1.55 II. T. M. 6 3 1 2 7 12—12 1.15 Tramvogels 6 3 0 3 6 2111 1.— B. E. T. SI. 6 12 3 4 11—24 0.6» Bodelpo 3 0 0 3 0 3—10 0.— Voetbalnieuws. HAARLEM—R. C. H. Men schrijft ons Door den plots ingevallen winter is bovengenoemde wedstrijd niet doorge gaan. Hoewel reeds Zaterdag he: terrein der de sneeuw lag, was er toch nog eenige hoop, dat de wedstrijd zou kun nen doorgaan, wanneer het maar niet zou gaan vriezen, daar de grond onde» de sneeuw niet hard was. Er werden dan ook Zaterdag nog sneeuwruimers gerequireerd voor den Zondagmorgen. Toch heeft het niet mogen z:jn. De ba rometer wees ii gradeq vorst aan en de consul keurde het terrein af, iets waarmee wij het eens waren. Er kan nog worden medegedeeld, dat de toegangsbewijzen, bij den voorver koop voor dezen wedstrijd gekocht, gel dig blijven voor den volgenden Haar lemR. C. H.-wedstrijd, dus niet voor een enderen thuiswedstrijd van Haarlem. HET PROCRAMMA VOOR ZONDAC. WESTELIJKE AFDEELING. Eerste klasse: R. C. H.—D. F. C. Quick—11. B. S. Feijenoord—H. V. V. Blauw WitV. O. C. Sparta-- Ajax. Overgangsklasse. H. F. CZ. F. C. O. D. S.Stormvogels. SpartaanV. V. A. 't Gooi—V. U. C. A. D .0.Hilversum. HET WESTELIJK ELFTAL. Het Westelijk elftal, dat Zondag 4 Maart te Arnhem in de districtswed- strijden za! uitkomen, is nu als volgt lamengesteld: Doel: De Boer (Ajax). A elite r: A. Pelser (Ajax) cn Van der Kluft (Blauw Wit). Midden: Crompvoets (H. B. S.). F. Nieuwenhuis (R. C. H.) en Room- berg (Sparta). 0 r: Groosjohan (V. O. C.), Bics- haar (Haarlem), W. Buitenweg (L* V. V.), Van Dam en Sigmond (beiden van D. F .C.) HET PROTEST VAN D. F. C. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de protestcommissie van den N. V. B. is het protest van D. F. C. I betreffeitde den wedstrijd Blauw Wit— 1 D.F.C. afgewezen. DE VERGADERING VAN DE W. E. K. Zaterdagavond vergaderde te Den Haag de vereeniging van Westelijke le klassers, ter bespreking van het rapport van de N. V. B.-commissie, inzake de nieuwe competitie-indeeling. Het eerst voerde de lieer Pater (11. B. S.) het woord. Er bleek heden middag en vergadering te zijn gehou den van de vereenigingen H. B .S._ H. V. V., Sparta, Quick, D. F. C. en Haarlem en U. V. V .De heer Pator zette nogmaals het standpunt der Ned. Corinthians uiteen. Hierna leidde de voorzitter, dr. van»sanle relletjes, die Zondag op hel ter- Prooye, het onderwerp der competi-1 rein van H. V. V. hebben plaats ge- tie-indeeling in. Ihad. In plaats dat de afgevaardigden zichj De brief eindigt aldus: bij dit onderwerp bepaalden, waren „Mijne Heeren, Gij weet het even- de besprekingen vrijwel voortdurend gewijd aan de bekende afscheidings kwestie, waarbij de eene groep Ajax, Blauw Wit, R. C. H. Feyen- oord V. O. C. stond tegenover H. S., H. V. V., Quick, Sparta en H. V., terwijl U. V. V. en Haarlem zich niet konden uitspreken De vereemigingen, welke een af scheiding wenschen, gaven als argu ment aan, dat zij den strijd tegen de vereenigingen als Ajnx, Blauw-Wit, R. C. H. en Feyenoord, niet kunnen •olhouden. 1 De heer Koch (H. B. S.) was de eer ste, die er ruiterlijk voor uitkwam, dat men eigenlijk' iets anders wil: ook kleinere competities kunnen de Corin thians-veree-nigingein niet bevredigen. Men.wenscht een competitie in eigen miiicu, omdat men van oordeel is, dat Corinthians-spelers niet zoo intensief kunnen oefenen als andere, waardoor langzamerhand de oude vereenigin gen zullen verdwijnen. Het algemeene liclang voor het Ne derlandsche voetbal interesseerde den heer Koch minder en hij verklaarde meer te hechten aan genoegelijkhedds- voetbnl dan aan opheffing van het spelpeil. ,,Wij weilschen niet te trainen", zeide hii, „en dit doen vereenigingen als Ajax en Blauw Wit wèl". Tegen dit verwijt kwam de heer Grootmctfje'r (Ajax) op. Het Neder landsche voetbalbelang eischt ophef fing van het spelpeil. Daartoe is trai ning .noodzakelijk. Wil II. B. S. dit niet, dan moet zij zich afscheiden, want dan behoort zij in den N. V. B. niet thuis. In dezen geest hadden de bespre kingen nog verder voortgang. De af gevaardigden van D. F. C. en H. B. S. verklaarden nog mandaat te heb ben om zich eventueel van de W. E. K. af te scheiden. Ten aanzien van de competitie- indeeling kwam Blauw-Wit met een voorstel tot de vorming in het seizoen 19241025 van één competitie van 10 clubs, welk voorstel voor kennisge ving jverd aangenomen. Men besloot de algemeene vergade ring van don N. V. B. af te wachten. Noemenswaardig resultaat is dus niet bereikt. (De Crt.) VERCADERINC DER OOSTELIJKE EERSTE KLASSE. Zaterdagmiddag vergaderde te De venter wederom de Verepniging van Oostelijke Eerste Klassers. De voor zitter, do heer Lugard, verklaarde, dat de in de vorige vergadering te gen hem geuite motie, die ten gevolge heeft, dat voorstanders van de veelbe sproken splitsing der Oostelijke Eer ste Klassers met meer in het bestuur van de vereeniging zitting kunnen hebben, zeker niet in het belang van deze vereeniging is, omdat daardoor een meerderheid een minderheid on derdrukt. De heer Kröger (Go Ahead) ant woordde daarop, dat liet z.i. zeker niet in liet belang is van de vereeni ging en van het voetbal in het alge meen, als in hut bestuur mcnschen zit ting hebben, die volks- en elite-voetbal van elkaar wenschen te scheiden Ter vervulling van de vacatures,, ontstaan door 't aftreden van de hee ren H. M. Lugard (U.D.) en Lammere (Quick, N.) werden gekozen de heer Vos (Enschedé) als voorzitter en de heer Schuitemaker (Heracles) als commissaris. Met algemeene stemmen werd als candidaat van het N.V.B.-bestuur ge steld de heer Van Drooge (Amers foort). Aan de orde kwam hierop de be kende motie van Quick (N.) om bij den N.V.B. aan te dringen op herstel van de promotie- en degradatiewed strijden, alsmede op splitsing van de Oostelijke Eerste Klasse in dien zin, dat de reizen der elftallen bekort wor den en de competities worden terug gebracht tot acht per afdeeling. Voorts wordt betere leiding van de wedstrijden gewenscht. De heer Sniink leidde dit punt in en verdedigde voorts de bezwaren van Quick tegen de reserve-competitie. Ensohedesche Boys stelde voor de twee kampioenen der tweede klasse een halve competitie met nummer laatst der eerste klasse te laten spelen voor de promotie en degradatie. Aldus geamendeerd werd het voor stel tot herstel der promotiewedstrij den aangenomen. Het voorstel tot splitsing der Oostelijke Eerste Klasse werd met 6 tegen 2 stemmen (Quick en Be Quick) en één blanco (U. D.) verworpen. De kwestie van de leiding der wedstrijden werd aangehouden. Met 1 stem tegen (U.D.) en 1 blanco sprak men zich uit tegen de instelling van reserve-a-fdeelingen in het Oosten. OPEN BRIEF VAN Mr. J. H. H. KESSLER. De N. R. Crt. bevat het slot van een brief, door Mr. J. H. H. Kessler ge richt aan liet bestuur van den Neder- landschen Voetbalbond, naar aanlei ding van de inderdaad weinig-plai- Sport goed als ik, dat er velen zijn ODder de voetballers vau nu, die den scherpen strijd dien gij in het leven riep en waaraan groote financieeJe voordee- len zijn verbonden ,maar die ook de oorzaak Ls van al het kwade, niet meer willen. Zij wenschen niet den rcem van voetbalheld, noch de voor deden van opgezamelde duizenden. Zij wenschen het spel te behouden ais middel om hun lichaam te ontwikke len, om hun geest tc ontspannen en zij wenschen vooral die voordeden te behouden voor het geslacht, dat uit henzelven komt. Wilt gij, mij 110 heeren, ook voor die idealisten uw huis openstellen 1 Wilt ge ook die clubs, die geen kampioen schappen wenschen en u geen duizen den in het laad je zullen brengen door andere wedstrijden de gedegenheid ge ven zich onder u te saharen? Zoo ja, er wordt u een gelegenheid geboden te toonen, dat uw streven een meer ideale kant heeft dan ik en veien met mij tot r.ogtoc hebben gedacht. Wellicht hebben dan excessen als ui j.4. Zondag die gunstige zijde, dat zij er toe hebben geleid om uw ge zichtskring te verruimen. Doet ge het niet, geeft ge daartoe geen gelegen heid. dan ontzeg ik u ook verder het recht 11 cp te werpen als het lichaam, dat zorg heeft te dragen, dat voetbal ais middel tot lichamelijke ontwik keling voor ieder toegankelijk is en dan voorspel ik u dat zij, die door u geweigerd werden, zich zullen samen voegen om hun eigen ideaal te ver werkelijken'. HET ANTWOORD VAN BLAUW WIT. Het bestuur van Blauw-Wit heeft den volgenden brief gezonden aan het bestuur van de vereeniging De Neder landsche Corinthians; „Ter beantwoording van uw schrij ven d.d. 7 Februari en in vervolg op ona schrijven d.d. b dezer, deelen wij u mede, dat uw verzoek tot het spe len van een wedstrijd, op een nader te bepalen datum, tegen een elftal, samengesteld uit leden uwer vereeni ging, een punt van bespreking heeft uitgemaakt op onze gisteren gehouden bestuursvergadering. Als resultaat dezer besprekingen kunnen wij u mededeelen, dat ons be stuur geen aanleiding vindt aan uw verzoek gevolg te geven. Wij stellen er echter prijs op ons motief te uwer kennis te brengen. Het initiatief genomen door uw ver eeniging tot de vergadering gehouden te Utrecht, waarbij ons uit de keuze van de uitgenoodigdc vereenigingen bleek, dat op eene medewerking on zerzijds tot het verkrijgen van betere toestanden in onze voel bal-organisatie geen prijs werd gesteld, brengt ons thans van zelf sprekend op de ge dachte, dat het ook thans weer in uw lijn gedegen had, eene vereeniging door u aangeduid, als „Burgerveree- niging" tot het hereiken van het in uw bovenaangehaald schrijven beoog de doel, uil te noodigen Afgescheiden van de gestelde condi ties en het feit, uwe vereeniging niet door den Ned. Voetbal Bond is erkend meenen wij tegen uwe vereeniging niet te kunnen spelen aangezien het doel van het houden van bedoelden wedstrijd niet is een liefdadigheids wedstrijd zonder meer, maar meer bedoeld als propaganda voor vereeniging. Waar het doel uwer vereeniging niet alleen is het beoefenen en verbeteren van de voetbalsport, maar ook het ijveren voor en verkrijgen van selec tie-voetbal en dit laatste lijnrecht in strijd is met onze principes en belan gen, kunnen wij ons niet lecnen voor uwe propaganda". EEN ELFTAL VAN 13. t Is gebeurd op Zondag 11 Februari in den plaaiselijkcn Utrechtschen Voet balbond, dat het den aanvoerder van een elftal opviel, dal hij zooveel voor- waartsen tegenover zich zag. Hij ver zocht daarom den scheidsrechter even te stoppen om dé neuzen eens te tellen. Er bleken 13 spelers in de „partij ter andere" mee te doen. Er werden dus twee spelers weggezonden. Maar kort Jaarop ontving dc scheidsrechter op nieuw het verzoek nog eens tc tellen. Fen van dc ucggcstuurdcn was blijk baar ongemerkt in het veld terugge- glipt, want thans waren er twaalf. Toen opnieuw de overcomplete verwijderd vva kwam geen getalsvcrwarring meer vooi ENCELAND—SCHOTLAND (2—1). Zaterdag werd te Liverpool de inter- league-voetbaf! wedstrijd Engeland Schotland gespeeld, waarbij Enge land met 2 1 in de meerderheid bleef. DE BELGISCHE UITSLACEN. Anderiecht— Daring 0—1 F. C. Brugoois—Standard C. L. 1—1 Union St. Gilloise—C. S. Brugeois 0—0 La Gantoise—Racing Bruxellcs 1—5 Antwerp F .C. R. C. Malines 3 C. S. Verviers—Uccic Sport 5- Beerschot A. C.—Berchcin 6-2 (Te Brugge en Maassluis werd Zondag de scheidsrechter mish—'clc De 'scheidsrechter op het voetbalveld doet er zijn zwaren plicht, En heeft van 't allereerst begin Zijn vorschend oog er deugdlijk in, Maar maakt 't niet ieder naar den zin. Zijn taak vervult hij zonder loon, toch is die nimmer licht. 't Publiek daar op liet voetbalveld bespaart hem geen critlek, Als hij naar recht en met beleid. Fluit voor ruw spel of voor off side. Dan klinkt herhaaldelijk het verwijt: De kerel snapt er niks van, de man is mal of ziek". Elk kijker op dat voetbalveld heeft steeds zijn favoriet, De een roept luid: „hup G. G. C." En de ander schreeuwt voor nummer twee, Dat leidt nu juist tot smart en weo. En voor dat iemand 't denkt of weet, verschijnt hel bang verdriet Want *s middags op dat voetbalveld wint er per slot maar een, En de andre club, o, schrikkelijk kruis, Moet met een nederlaag naar huis Dan brult met furieus gedrulsch Zijn vriendenschaar en balt de vuist: „de referee 'deed gemeen'*. Dan vliegt men op zoo'n voetbalveld den mme naar den 6txot, Scheurt woest hem aan zijn jassepand. Of slaat hem ruw met vuist en hand, Of beukt hem, is 't geen schuwe schandf Den neus of lip kapot. Ja, op 't Maassluische voetbalveld stak men hem met een mes, De zeeman draagt 't steeds in de schee, Geslepen in den broekzak mee-, Zoo heeft hij 't altijd klaar en ree Maar voor wie recht spreekt op het veld is dit een goede les. Hij trekk' voortaan op 't voetbalveld een stevig harnas aan, Het ijzeren beenstuk schut zijn scheen, Daar dringt geen messteek ooit doorheen, En zonder vrees voor stok of steen, Kan hij, al is 't niet al te vlug, gerust naar huis toe gaan. En licht soms op zoo n voetbalveld de menigte hem den voet, Dan neemt hij zonder lang gezeur Zijn wapentuig, zijn mitrailleur. En schiet er maar wat koge's deur. Zoo bergt hij vast het veege lijf zoo spaart hij lijf en bloed. TOM DE RIJMER. Korfbal. 't Soreekt vanzelf, dat de sneeuw het doorgaan van alle wedstrijden belette. Wederom dus een verloren korfbalde»- De clubs zullen het nog druk krijsen, om den verloren tijd in te halen. Wij melden vast de wedstrij den voor a.s. Zondag. HaarlemK. V. O., Advendo II Macbi. A. W.—Haarlem II. Adven do III—Haarlem III, J. C. B—De Kraaien I. De Kraaien II—Haarlem IV en Macbi II—A. J. C. III. H. K. B. Eerste klasse. De Kraaien 1 7 7 0 0 51-11 14 2.— A. J. C. A 7 3 0 4 13—16 6 0.83 A.J.C. B (1) 5 3 0 2 8—11 4 0.S5 Haarlem III 5 0 1 4 6—16 1 0.20 Adv. Ill (1) 6 1 14 10—34 1 0.16 (1) Twee verliespunten. Tweede klasse. Macbi li G 4 0 2 37- G. S. D. S 5 DeKraaienlI 5 3 Haarl. IV 1) G 2 A.J.C.1II 1) 5 1 (1) Twee verlie 3.33 34—15 10 1.25 10—12 6 1.20 10—27 2 0.3S 3—27 0 0 Gymnastiek. CYM N ASTIEKUIT V O ERIN C EN. TURNLUSI. De gymnastiekvereeniging „Turn- lust", onder-afdeeling van de Christ. Jongemannenvereenigmg, geeft Woensdagavond 2S Februari in het Brongebouw een uitvoering. DE „KWEEK" In de Gemeen lelijke Concertzaal wordt Zaterdag 3 Maai t een gymna- suekuitvoering gegeven door de leer lingen der Kweekschool voor Onder wijzeressen en Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Leerschool. CONCORDIA. De jaarlijksclie uitvoering der Gym nastiek- en Schermvereeniging „Con cordia" vindt Zaterdagavond 10 Maart in de Gemeentelijke Concert zaal plaats. Wlelrijden. PIET VAN KEMPEN NAAR AMERIKA. Zaterdag is Piet van Kempen naajr Amerika vertrokken, om deel te ne men aan de tweede zesdaagsche te New-York. E ZESDAACSCHE TE BERLIJN. Naa.r de Bcrlnsche correspondent van het Ilbld. zullen $rie Hollanders aan de Berlijnsche zesdaagsche deel nemen en wel Van Nek, De Castro en Vermeer. De beide laatstgenoemden zullen een koppel vormen. Van Nek heeft nog geen koppelgenoot gekozen. In ieder geval -het een Duïtecher zijn. Van Nek zal evenwel verschillende renners gadeslaan, die deelnemen aan den vieruur-koppclivedstrijd, welke ge houden wordt, voor hij een beslissing neemt. WEDSTRIJDEN TE PARIJS. Op de V.'lntorbaan te Parijs werden dn wedstrijden gehouden van do deelnemers, welke in het wintereriteriinn wnren af gevallen. De u.:-Ineen zijn: Kanfmann wint van Schilles; Poalnin wint van Moretti; Schilles wint van Poulnin; Kanfmann win: vsn Moretti; Schilles wint van Mo- relt:; Kanfmann wint van Ponlain. liet klassement luidt dan: 1. Kanf mann. 3 pnt.: 2. Schilles, 4 pnt.; 3. Pou- la'.n, 5 pnt.: Moretti 6 put. Een wedstrjjd met motorgangmaking haj tot uitslag: le manche: 1. Marman; 2. Linart; 3. Seres; '-'e manche: 1. L aart, 2. Carman; 3. Sérès. 3e manche: 1. Linart, 2. Carman 3. Sérès. Een koppelweistrjjd -werd gewonnen door Poalain-Schillcs vóór Kaufni3na- Moretti. KLAAS VAN NEK WINT TE BERLIJN Zondag werd ia het Sportpaleis te Ber lijn een 4 uurs-koppelwcdstrud gehouden, met elke 20 minuten een klassement. Ouzo landgenoot K). v. Nek, die een koppel ormde met Kruphatt, onder scheidde zich uitengewooa en behaalde dan ooi; con fraaie overwinning. Van Nek wist zich negen%maal in de klassementen Feuilleton Naar het Amtrikaansch van J. P. MARQUAND. (Geautoriseerde vertaling). 5) „Je begrijpt mij verkeerd", zei hij kalm. „Mijn tegenwoordige bezighe den vereisclien een scherper vorstand cn een vastere hand dan jij hebt, „En een andere opvatting van de moraal," voegde ik er bij, met een buiging. „Zoo, zoo - je wordt dunkt me een echte Puritein'', mertke hii op. „Wel eens aardig, zoo'n verandering in de familie". Ik had esn nijdig antwoord op het puntje van nrin tong, maar daar bleef het. Want voor den tweeden keer dipn avond gin? de deur van de kamer open. Ik keerde mij om. Mijn vader sprong overeind, minzaam en onderden is. Een meisje met donker haar en donkere oogen stond op den drempel en keek ons nieuwsgierig aan, ze hield een knars vost die de strengheid van haar zwarte japon wat verzachtte. Daar in het lil-we licht had ze een soort slanke gratie, waardoor zo een vagen, onwerkehjken indruk maakte. Ik stelde me haar voor als het laatste schilderij in de verza meling van haar familie, met alle trekken van haar geslacht dezelfde rustige zekerheid, het even opgeheven hoofd en het fijnbesneden gezichtje. Blijkbaar ging mijn vader eenzelf de gedachte door het hoofd. „Ah, mademoiselle", zei hij vlug in het Fransch, blijf daar staan. Een oogenblik maar! Want zooals 11 aam in de schaduw staat is u de incarna tie van liet geslacht van Blanzy hun gratie, hun trots en hun schoon heid". Ze trachtte een glimlach te onder drukken, maar slaagde er slechts half in. „Ik vrees dat de Kapitein weer aan het drinken is geweest", zei zo kalm, „Niet dat het mii spijt. Wijn heeft oen goede uitwerking op u, vind ik". „Mademoiselle zou mij nog verlei den om een dronkaard te worden", riep mijn vader uit en hij boog diep. „Maar ga als 't u blieft zitten. Een stoel voor mademoiselle, Henry. Vroeg in den middag is mii gezegd, dat 11 niet komen zou. Ik hoop dat er van alles is gedn-m om het 11 gemak kelijk te maken?" Een oogenblik keek ze mij aan, zon der nieuwsgierigheid. „Ik kon u op het schip niet te spre ken krijgen, Kapitein en ik wilde zoo spoedig mogelijk een onderhoud met 11 hebben. Anders had ik u geen ta bleau van het huis van Blanzy laten zien. Ik wilde u alleen spreken". Zo had den stoel, dien ik haar had aangeboden, geweigerd en stond nu tegenover hem ze was bijna even groot als hij. „Zoo", zei mijn vader, en boog weer, „dat is bijzonder prettig, een onverwacht genoegen .Maar ik ben onbeleefd. Dit is mijn zoon, Henry Slielton. Mag ik hem aan mademoisel le de Blanzy voorstellen?" „Och ja, waarom niet", antwoord de ze, terwijl ze mij onverschillig haar hand toestak. „Laten we hopen, dat hij uw goede eigenschappen heeft, monsieur, en geen enkele van uw slechte. Maar ik wilde u alleen spre- ken". j „Mijn zoon is heel discreet'zei mijn vader, alweer met een' buiging. „Laat hem als 't u blieft blijven. Ik ben er van overtuigd, dat ons ge sprek hem niet alleen zal interessee- ren. maar dat hij er ook van leeren I zal". Mademoiselle fronste de wenkbrau wen en stampte boos met haar voetje op <J ."li vloer. „U heeft g. boord wat ik frezegd hel», meneer. Stuur hem weg", bc- j val ze. I „Blijf waar je bent, Henry", zei mijn vader vriendelijk. „Blijf waar je bent", herhaalde hij luider toen ik naar de deur toeliep. „Ik heb je nog iets te zeggen voor je dit huis ver- 1 Iaat". „Vergeef me", zei hij toen, zich weer tot Mademoiselle wendend, „maar mijn zoon en ik hebben een klein ver- schil van meening gehad over een ethische kwestie, die in direct verband staat mot de zaak waarover u waar schijnlijk wilt spreken. Vergeef me, mademoiselle, maar ik lieb liever dat hij blijft". j Mademoiselle keek weer naar mij, 1 en dezen keer met een smeekende uit drukking in haar oogen, die ik zag cn begreep, liet scheen mij toe dat er meer kleur op haar wungen gekomen was. Ze w ilde blijkbaar iets zeggen, j maar bleef besluiteloos zw ijgen, i Ik maakte een buiging en deed mijn best om die even sierlijk te maken als mijn vader, en ik wue voor liet eert 1 blij dat ik in zijn huis gekomen was. ..Mademoiselle", zei ik, „het is een groot genoegen, voor mij om 11 zulk een kleinen dienst te kunnen bevvij- K:j ik wendde mii tot miln vader en I recht in de oogen. er «oor geen van ons belden ceiii-" nut in dat ik langer zou blii- w.i merkte ik cr», „in deze kamer, of in dit hui»", cn lk liep naar de deur. 1 keek hen „Brutus"', riep mijn vader onmid dellijk „?a bij de deur staan. E11 nu als je probeert d«ze kamer te verlaten voor ik k.'aar ben, zal mijn knecht je met geweid tegen houden. Mademoiselle zal ons dezen huisclij ken twist wel willen vergeven", voeg de hij er bij, „de jongen 13 oen beetje driftig". Ik keek op en zag Brutus grijnzend in <Ie deuropening staan. Ik zag mijn vader half glimlachend aan de kant voelen die aan zijn lials zal. Ik zag mademoiselle naar mij kijken ang stig maar ook nieuwsgierig, alsof zo al meer dergelijke scènes had bij gewoond. Toen liet ik me door mijn opgekropte woede beheerschen. Law- ton's pistool lag nog op de tafel. Vóór mijn vader mijn bedoeling kon raden had ik liet gegrepen en op Brutus ge richt. „Vader", zei ik terwijl mün adem een beetje sneller ging dan gewoon lijk, „ik ben er niet aan gewend om door bedienden bedreigd te worden. I.aat hem op zij gaan" Mijn vader keek mij biina bewon derend aan en met de hand, waarmee hi] eerst de kant bevoeld had, greep hij du naar een leege flesch. Alles liever dan een fles. h. vader Zii ik. terwijl ik hem uit mijn ocgho- cndcs'oag. „alle» liever dan een fieech. liet is zoo burgerlijk", „Vergeef me, Henry", zei hij dade lijk, „ik deed het bijna onbewust Ik dacht dat we voor vunavond met pisto len afgedaan hadden en mademoiselle zal Wel moe zijn. Dus leg je pistool neer en laten we ons gesprek voort zetten". „Zeker", antwoordde ik, „zoo gauw u uw dool van liet contract is nagekomen. Zoodra u uw bediende bevel geeft dahr weg te gaan. zal ik u goeden avond wenschen. Blijf daar slaan, Brutus". 1 „Kom, kom", zei miin vader gedul dig, „we hebben vanavond al genoeg belachelijks beleefd, Ilct wordt laat. Henry. Leg het pistool neor". „Brutus". riep ik uit „als je nog één stap verzet, vooruit of achteruit, schiet ik" en ik ging met mijn rug tegen den muur staan. „Goed", zei mijn vader. „Henry, jo lit een moed en een overleg die ik iuwelijks verwachtte, zelfs niet bij 11 zoon van mij. en toch heb je niet g'-.uoeg inzicht om te zien. d3t het nutteloos is. Leg je pistool neer. I Leg liet neer voor ik het ie afneem Hij voelde vv.xr met zijn hand aan 1 de lapcl van zijn jas en boog zich een I weinig voorover ..Een oogenb.ik. vader!" zei ik vlug. „Als u <vn ftap «lichter bij komt, zal ik >.p uw bedie. de schieten. Geloof me. vader, ik meen het ernstie". 1 „Jongen!" riep hii shottend uft, ,.u 'dort ine leed. NVpc-s

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5