DeAdresboeken-Oorlog LET OP ONS NIEUW AFZONDERLIJK SPORTBLAD IN DIT NUMMER 40e Jaargang No. 12177 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAAN DAS 86 FEBRUARI 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.571/». Franco per post door Nederland f3.871/». Afzonderlijke nummers fO.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/»; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hooldredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 repels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. k contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Adminlstratle724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, lJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON3 521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden. MAANDAG 26 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wiisonspleïn. De Hagihespelers: „Een blijspel vol verwarring", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Afscheids- voorstelling van Alexander Moïssi, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal (kleine zaal):'Letterkundige lezing door Geor ge Duhamel. Gebouw „De Nijverheid": Jaarlijk- sche algemeene vergadering der Ver- eeniging tot verb, van het lot der blin den. Cabaret „Modern", Raaks i3 Ma- tinée 3 uurvoorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert t.305.30 en 811 uur. B ioscoon-voorst el 1 in gen DINSDAG 27 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 'b Verboden blijspel. Volksvoorstel ling, 8 uur. Candidaatstelling voor de verkie zing Provinciale Staten, 9—4 uur. Gemeentelijke ConcertzaalHaar- lemsche Bachvereeniging, Residentie- Orkest, Carl Flesch. Cabaret „Modern". Raaks 13: Ma- tinée 3 uur; voorstelling 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 's avonds 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat' 'b avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt 's avonds 8 uur. Scala-Theater, KI. I-Toutetraat 77: 'b. avonds 8 uur. Belgische Onder scheidingen. In ons vorig nummer is eon lange lijst opgenomen van personen, die van de Belgische Regeering een on derscheiding ontvangen hebben, we gens diensten indertijd aan Belgi sche vluchtelingen bewezen. Ween uien het nog? Dat de Duït- schers op Antwerpen aanrukten en tienduizenden Belgen in panischen schrik de straatwegen langs vlucht ten naar het veilige en gastvrije Ne derland? Dat overal do ongetuklagen onderdak en voedsel vonden, door de zorgen van inderhaast gestichte comités en medelijdende particulie ren? Er waren er, die spoedig terugkeer den anderen die bier jaren bleven en eemgen, die in Nederland hun twee de vaderland vonden. Maar in die dagen v^n schrik en ontzetting, toen de wegen in Zuid-Nederland zwart waren van vluchtelingen naar het rus tige Noorden, toen hebben (wij mo gen het zeggen) Noord-Nederlanders getoond wat opoffering was, opoffe ring aan rust, aan gemak, aan geld, in liet belang van den schandelijk jaagden buurman- Zoolang de oorlog duurde kon de Belgische regeering natuurlijk geen erkentelijkheid toonen zij had ge noeg te doen met den indringer tegen te houden. Naderhand," toen de oorlog beslist was en do overwinnaars aan andere dingen konden denken, heeft dc Belgische Regeering aan de Ne- derlandsche schadevergoeding aange boden. Dat voorstel is met dank afgewe zen: do Nederlandsche gastvrijheid kan niet betaald worden. Nu hoeft dan de Belgische Eegee- ring in den vorm van onderscheidin gen hare erkentelijkheid getoond. Laat ons niet over den datum vallen. Die had vroeger kunnen zijn. Maar wij juichen toe, dat al is het dan wat laat menigeen, die zich voor de goede zaak veel moeite heeft gegeven, zen vorm den dank der Belgen thuis krijgt. Die is verdiend. En wij mogen er tevens uit aflei den, dat ook in politieken zin de he mel is opgeklaard in een pas ge schreven artikel wezen wij er op. dat alleen dwaze alarmisten zich onge rust konden maken over de verhou ding tusschen Noord- en Zuid-Ne derland. Deze onderscheidingen heb ben de waarheid van die opmerking aangetoond. Zoo or tusschen ons nog iets onop gelost bleef, zal ook dit ongetwijfeld in orde komen. Daarvoor -is alleen de goede wil van weerskanten noodig. En die bestaat. Stadsnieuws BEKEURD. Tegen den tapper II. K-, wonende Tulpenslraat-, werd procesverbaal op gemaakt ter zake van het verkoo- pen van sterken drank op Zondag voor 12 uur en het verijdelen van de ■poging van den rechercheur om den sterken drank in beslag te nemen, door het uitstorten van den drank op den grond. De werken bij de Amsterdamsche Poort. Hierbij geven wij een teekening van de werken die bii de Ams-ter damsche Poort zuillen worden uitge voerd en waarvan de aanbesteding 19 Maart a.s. zal plaats hebben. Het werk bestaat uit: a. Het sloo- pen van de bestaande Amsterdam sche brug. van de bestaande oude brug en van de bestaande trarnbrug. b. Het sloopen van_ aansluitende schoel'ngen, voetschoeilngo-n, wal en vleugelmuren en basalt-glooiing. c. Het bouwen van oen brug over de Oostersingel gracht met het daar bij behoorende grondwerk. d. Het bouwen van een aan de 'Amsterdams-che Poor.fi aansluitende voetbrug over de Heerensingetgracht en Oostersingetgraoht met het daarbij behoorende grondwerk. e. Het bouwen van een brug over de Amsterdamsche Vaart met het daarbii behoorende grondwerk. f. Het bouwen van een vleugel en 'bekleedingsmuren langs de Oostei- singelgracht met grondwerk h. Het bouwen van vleugel- en be kleed ingsmuren en 't maken van 'n beschoeiing langs de HeerensingOl- gracht met biibehoorend grondwerk. I. Het maken van remmingwerken. eenig bagigerwerk enz. k. Het maken van een tiiidiolijke bouten hultfbru? voor voetgangers over de OostersingeOgracht. Het Tooneei Maskers en Wijn door Het Rotterdamsch Toonealge- zelschap. Een „fantasie" noemen de schrijvers het! Er is in dit stuk van Albert van Waasdijk en J. H. Speenhof! zeker veel fantasie, die nu en dan aan Molnar doet denken. Maar daarnaast in do tce- keuing van'het ouderpaar openbaren de schrijvers een zin voor realiteit, die weer zuiver „nationaal" Is. Ilollandsch is dit stuk overigens niet. Het had werk van buitenlanders hun nen z\jn. In do hoofdgedachte niet nieuw, is het in zijn opzet en uitwer king zeer oorspronkelijk. Van Waasdijk en Speenhof! vermijden het in dit stuk afgetrapte banen to betreden. Met „Mas kers en W\jn" brongen zij iu onze too- neellitteratuur iets heel eigens, een men geling van realiteit en sprookjesachtig' fantasie. Wanneer ik Zaterdag niet toe vallig naast Cliarivarius had gezeten, zou ik misschien van een „nieuw geluid" hebben gesproken. In „Maskers en Wijn" zien w\j in de modder van het leven de bloem der lief de bloeien. Maar het is een ééadags- bloem, die na 24 uur verwelkt en dan voor altijd sterft. De schrijvers geven het liefdessprookje van een door haar ouders geöexploiteerd jong meisje, Mar- tine. Het hardo, wreede leven met een ouden, rijken man heeft haar ziel aangetast gelaten en wanneer ia carnavalsnacht de liefde, iu de gedaante van een jongen „sprookjesprins" haar beroert, dan zien wij, hoe haar innigste wezen rein is gebleven. Vier en twintig uur ondergaat zij den zaligen liefdes droom! Dan komt weer dc naakte werke lijkheid, wanneer haar prins ontdekt, wie Martine iu waarheid is! Hij blijkt niet in staat door den leelijken schyn de pure schoonheid in het meisje te kunnen zien. Voor hem is zij als al do andoren 011 de ontgoocheling is te bitterder, omdat by in zijn gedachten haar zoo hoog verheven heeft. Zijn droom is uit! Een oogenblik staat hij nog in twijfel b\j do dour. Zij weet, dat in die paar passen tusschen den drempel en hem haar hoeic leven ligt. Nog eenmaal heft zy haar pure ziel in haar handen tot hem omhoog; liy echter is blind en gaat heen. Door de. andere deur komt de werkelijkheid: Blanken, de rykaard in het narrenpak van een li- vreiknocht binnen. Martine's hart ligt verbrijzeld op den grond! De droon' uit, de roes van „maskers en wijn" vi bij. de liefdesbloem is uitgebloeid dood! Voor Martiuo blijft niet anders over dan de vuile, gore modder, het le ven met Blanken! In het eerste bedrijf was te veel realiteit en te weinig fanta sie. Hier domineerdo te veel het ovori- gens uitstekend geteekende en ènor Ohrispijn Sr. en mevr. Van Eysden sap pig gespeelde ouderpaar en was do taal voor 'n fantasie over 't- algemeen te nuch ter en to gewoou. Ook hinderdo hierin een zekere opzettelijkheid in het tel kens herhaalde: „Ik heb er voor be taald!" van Blanken. Het liefdessprook- jo kwam niet tot ons; wü stonden vreemd tegenover hot heele geval, zooals het jonge paar vreemd stond in dit milieu Maar in hot tweede bedrijf steeg plotse ling dc fantasie der schrijvers en voer den zy ons mede naar hun rijk. In dat bedrijf prachtigo gedeelten. Ik denk bijvoorbeeld aan hot tooneei, wanneer Folkert door do ouders ontvangen wordt. Hét is, of zijn reino liefde door de 1 raking alleen met do ouders reeds be zwadderd wordt. Het zou mij zeer ver wonderen, als niet Spoenhoff aanspra kelijk is voor dit uitstekend geschreven gedeelte vol fijnen humor. En hoe teer en vol fantasie is het tooneei met do pop pen tusschen Martine cn Folkert, hoe diep tragisch het moment, wanneer Mar tine ziek door haar prins veroordeeld ziet, wanneer „sletje'' door hem in den hoek wordt gezet, met haar neus tegen den. muur, omdat zij zich verkocht heeft en daarom geen „genade" meer verdient. Men. beschouwe „Maskers en Wijn" als een fantasie, waarvan de achtergrond de werkelijkheid is. Ook het decor met de masker-motieven en do roode satnnfigu- ren in de schouw geven aan, dat wij ïiet vooral niet als een stukje „leven" moe ten zien. In de laatste 2 bedrijven acht ik dit werk van Van Waasdijk en Speen- hoff volkomen geslaagd en het speet mij daarom, dat er in Haarlem geen groener belangstelling voor was. De Rotterdam mers hadden misschien gehoopt, dat de groote populariteit van Speenhoff, dio immers sinds eenige jaren Haarlemmer is, den schouwburg vol zou hebben doen loopen. Men heeft verkeerd gedaa'n met ons zoo hoog aan te slaan. Wij behooren nu eenmaal tot „de kat uit den boom kij kers" en riskecren niet gauw onzo goede guldens, als wij geen zekerheid hebben waar voor ons geld to krijgen. Ohrispijn Sr. en Marie van Eysden noemde ik reeds. Hoe lééfde dit ongure stelletje in de eersto twee bedrijven! Ohrispijn heb ik zelfs in. jaren niet zóó goed gezien. Mevrouw Van Eysden over tuigde my in het derde bedrijf minder, doordat zij toen te veel in bet -theatrale verviel. Jules VeTstraaten was Blanken, de rijkaard. Zyn spel was, vergeleken bij dat van Jan van Ees van oen bijna pijn-, Ijjke contrastwerking. Hjj was meer var ken dan een mensch, wat mij in dit als fantasie bedoelde stuk do juisto opvat ting lock. Jan van Ees brengt alles mee voor den sprookjesprins, die de liefde in Martine's hart deed opbloeien. Zijn hul peloos rondkijken in dit voor zijn teere liefde zoo beangstigend milieu was heel mooi! Martha Walden was Martine. Hoe kwam. het, dat ik in gedachten heel den avond Tilly Lus in deze rol zagï Omdat Tlily Lus van al onze actrices in haar spel het meest dat roin-onsehuldige, sprookjes-aehtige cn teere heeft. Hoe ontroerend zou zij in deze rol zijn ge weest! Martha Walden heeft in haar spel en vooral in haar stem een zekere nei ging naar het seutimenteele, (lat de rol van Martine minder goed verdraagt. Ik geloof, dat by moerdero natuurlijkheid en vooral bij grootero innigheid van Martine deze fantasie nog meer indruk zou maken. Als geheel oen mooie tooncelavoad! Het publiek was aan het slot zéér warm in zijn applaus en uitte zjjn opgetogen heid zelfs iu bravo 's! Voor do schrijvers zoowel als voor de spelers dus een succes! J. B. SCHUIL. Muziek Bij do vorming van oen respectabel aantal beoefenaars van het vioolspel, neemt de heer E. A. Cats een belangrijke plaats in. En dat hy als rosultaat van zyn onderwijs een leerling kan laten hoorou die met doorvoelde muzikaliteit de „Ballade et Polonaise" van .Viouxtemps spoelt, bewijst, dat liy als lecraar Je re putatie verdient die hy hier ter stodo geniet. Ik heb weer moeten opmerken dnt hoo jougcr do executanten van zulke auditie zijn, des te onbevangener zy voor het pu blick spelen: naarmate zij \erder en wij zer worden, gaan zy alles veel zwaar Ier tillen, komen de zeuuweu los, enfin doorleven zy een aanval van Biihnenfic ber. die hen onvermijdelijk den pas af snijdt om de verhoopte honderd procent bunn.er capaciteit to geven. O ja, bij uit zondering Joopt cr dan ook wel eens con brutaaltje tusschen, op wie die koorts geen vat heeft. Maar die mag dan golden voor „1'exception qui affirme la règlo". Toch viel het my bij al de uitvoerders op welk een flink d'aplomb, wat een stevigheid van streek, en welk een ge zond rythme hun spel kenmerkt. Een be wust vertrouwen schijnt de heer Cats by zyno leerlingen daarmee aan te kweeksn. Wat daartoe in niet geringe mate mee helpt is het nit het geheugen spelen, dat op weinigen na, al rle élèves ditmaal deden. Dat noopt altijd tot intensere stu dio, en als men er zich eenmaal aan ge wend heeft, biedt het oneindig meer kans oni van binnen uit te spelen, meer do eigenlijke muziek te benaderen, dan wan ner het oog de noten volgt, want dan blyven hot foms maar noten. Mahler hoeft het zoo goed uitgedrukt wanneer hy schroef: „Hot belangrijkste der mu ziek bestaat niet in de noten." Het schrift is maar middel, doch de echte muziek moet ieder beoefenaar uit zyn diepste gemoed loeren putten. Dat is voor do kleintjes natuurlijk meestal vrijwel on mogelijk, we mogen al blij zijn wanneer hun spel de uiterlijke teekenen der mu ziek openbaart, maar hét van buiten spelen is dan toch het beste middel om zoo gauw mogelijk tot de kern der aunst door te dringen. Buiten de solovoordrachteu, die bege leid werden door den heer Cats zelve, door Bertha Speyer en Hélène Etienne, waren er ook een paar ensemblestukken op 't programma, waaronder de mooie Ro- manze van J. Helmesberger voor vier violen, waarbij de heer L. Delachaux in viel voor een der ontbrekende part'jen, en de lieer Fransois Dupuy de piano bespeeld. Er was zeer veel belangstelling voor deze leerlingen-auditie; de gemeentelijke bovenconeertzaal was propvol. Als tastbaar blijk hunner hulde werd de ijverige loeTaar door zjj'ne discipelen verrast met een fraaie fruitmand. By hunnen dank voegen wy onze hartelyke gelukwonsehen. JOS. DE KLERK. JUBILEUM. Op 2 'Maart a.s. zal de heer P. Westbroek, hovenier bij den dienst van Den Hout en de Plantsoenen, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in gemeente dienst kwam. Deze zal zeker voor hem niet onopgemerkt voorbijgaan. H. O. V. Het concert van Zondagmiddag gaf een herhaling van het programma, hetwelk Donderdag j.l. voor het steeds styg-judc" ledental der Haarlemsche Orkestvereni ging werd ten gehoorc gebracht. Wy vestigen in 't bijzonder de aan dacht op hot buitengewoon concert a.s. Woensdagavond, waarop zich zei doen hooren do bekende tenorzanger Evert Miedema. Deze zanger die geruimen tijd in 't buitenland vertoefde, heeft vooral zooveel succes gehad, zoodat men hem in Engeland den tweeden Caruso noemde. Hjj zingt een aria uit (1c „Don Juan", de groote aria uit de „Carmen" en in het tweede gedeelte, twee aria's nit Tosca. Het geheele programma is uit. ope ramuziek samengesteld, het bevat bo- halve hiervoor genoemde opera 's de Freischütz, Lohengrin, Faust, Paljas tn Willem Teil- Alle nummers worden op algemeen verzoek gegeven, zoodat zeker oen groote opkomst verwacht wordt. MUSIKALISCHE KAMMER.SPIELE, Do vertegenwoordiging der Musikali- sche Kammerspiele voor Haarlem is overgegaan op concertbureau A. "Ver- nout. Maandag 5 Maart zal in den Stads schouwburg een voorstolling plaats heb ben met nieuw programma. DE HUIZEN DER HAARLEMSCHE WONINGSTICHTING. Men zendt ons do volgende moti3 ter plaatsing: „Do Huurdervoroeaigitig de „Haarlem sche Woningstichting", omvattende alle bewoners van woningen der „Haarlem- scho Stichting voor Woningverbetering, in vergadering bijeen in het gebouw 'net „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt, 3! hier, op 24 Febr, 1923; de vergadering kennis genomen heb bende van de handelwyze van het be stuur der „Haarlemscho Stichting voor Woningverbetering spreekt haar verontwaardiging nit, zoowel ovor de woordbreuk van voor noemd bostuur en van do Wethouders van Openbare Werken, als over den aarj ter toegezonden vragenlyst. besluit laatst genoemde lyst niet in te vullen en handhaaft haar besluit van <le vergadering van 31 Jan. '23, o:n dt> huurverhooging niet te betalen, en deze motie ter kennis te brengen van de be trokken autoriteiten en te publiceer: 11 in dc pers." ONDERSCHEIDINC. In onze opgave der Belgische onder scheidingen komt een onnauwkeurigheid voor, die verbetering behoeft. Tot Offi cier in de Kroonorde is niet benoemd F. Otto, maar de heer P. Quo, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gc- neraal, te Bloemendaal. Naar ons bij informatie bleek, staat deze hooge Belgische onderscheiding m verband met het optreden van den heer Ctto tijdeus den oorlog als voorzitter van de Centrale Commissie-voor de Uit gewekenen, welke commissie einde 1914 op uitnoodiging van Minister Cort van der Linden onder zijn leiding in het lc- ven werd geroepen en eerst in den zo mer van 1919 haar werkzaamheden hcefi beëindigd. De voorgestelde wijziging in de Huurcommie- en Huuropzeggingswet. Het oordeel van de voorzitters der Huurcommissies Zooals bekend is. heeft de Regee- ring wijzigingen in de Huuroommis- sie- en dc Huuropzeggingswet voor gesteld. waarbij 0.111. bepaald zou worden, dat de huiseigenaren zonder imJneing der Huurcommissie de huren van 1 Januari 1916 met 50 pet on de huren van 1 Januari 1918 met 37 1,2 pet. zouden kunnen verhoo- gen. Zonder inmenging der Huurcom missie. Daaruit zou dus af te leiden zijn, diat da regeering langzamerhand, of misschien wel niet langzamerhand maar binnen korten tijd. de Huur commissies wil doen verdwijnen. Wij hebben over een en ander eens de meening gevraagd van de voorzit ters der beide Huurcommissies hier ter stede. 11.1. van den heer Joh. de Breuk, voorzitter van commissie A. en den heer Poppe, voorzitter van commissie B. De heer De Breuk sprak als zijn meening uit. dat het hem is verband met verschillende omstandigheden wen schol ijk voorkomt, dat de Huur commissies nog blijven. Van afschaf fing dier commissies zouden velen, vooral zii. die tot de 'lage huren beta- lenden behooren. de dupe worden Verschillende verhuurders toch stel len nog zeer hooge eischen. al zijn er ook wol velen, die „schappelijkor" optreden. Over Ue voorgestelde wijzigingen meende de heer De Breuk zich nog niet te moeten uitlaten, ook omdat do commissie ze nog niet in bijzon derheden heeft bestudeerd. Ditzelfde zeide ons ook de heer Poppe en hij voegde daaraan nog het volgende toe „Ik acht dezen lijd al zeer onge- sohikt om tot huurverhooging over te eaan. Er is immers veel werkloosheid ey de loonen gaan in dalende in plaats van in stijgende lijn. E11 wanneer die verhopsingen zou den bewerkstellied worden zonder in menging der Huurcommissie, dan gaat het mijns inziens heelemaal mis, want dan zullen de eigenaars, die al van alle voordeelen hebben geprofi teerd. die het Burgerlijk Wetboek hun maar verschaft, natuurlijk zoo dra mogeliik verhoogen. Dan moet niet vergeten worden, dat ni_et de normale huren met 50 en 37 1/2 ix:zullen worden verhoogd, als' het ontwerp wet wordt, want de huren z ij >1, óók tusschen 1914 en 1916, al belangrijk verhoogd. Ook moet in het oog gehouden worden, dat de onderhoudskosten voor de eigena ren verminderd zijn: schilderwerk enz., is niet meer zoo hoo? in prijs als liet geweest is. Er is nog iets dubbele bewoning komt nog altijd zeer veel voor en óC eizena'en, die aan de Huurcommis sie om huurverhooging komen vra gen Jateu niet na te trachten die huurverhooging te rechtvaardigen door dubbele bewoning. In vele ge vallen i s er dan ook inderdaad redc.n voor verhooging en wordt die ook wel toegestaan, maar ok vrees, dat van dit motief misbruik zou wor den gemaakt, wanneer de Huurcom missie niet moer bestond. Ik vind dan ook, dat de zaken nog maar moesten blijven zooals ze zijn afschaffing van (le Huurcommissie acht-ik met gcwcnscht en wijziging niet noodig". VERKIEZINC PROVINCIALE STATEN. Naar wij vernemen zijn in de gemeen- schappelijke candidatenlijst van den Vrij heidsbond voor de kieskringen Haarlem en Velsen enkele wijzigingen gekomen als gevolg van het bedanken van ee^ tweetal candidatcn en van ecu noodza kelijk gebleken verbetering in de lijst van den kring Velsen. Ook in de gewij zigde lijst is het principe gehandhaafd, dat dc oneven plaatsen werden toege kend aan den kring Haarlem en de even plaatsen aan den kring Velsen. De lijst luidt thans in haar geheel als volgt1. P. Otto, te Bloemendaal; 2. A. Roodcnburg Jc.zn., lid van den Gemeen teraad, landbouwer te Haarlemmermeer (Hoofddorp) 3. Mevrouw P. J. Wille- kes MacdonaldReynvaan, te. Haarlem 4. K. H, Tusenius, lid van den Gemeen teraad, Directeur der Ver. Ijsfabrieken te Velsen (lJmuiden) 5. S. Rijkes, oud- Directeur van het Gem. Gas- en Elcc- triciteitsbedrijf der gemeente Den Hel der. te Haarlem6. Dr. A. Oolgaard Snijder, te Nicuwer-Amstel; 7., J. C. Laan, lid van den Gemeenteraad tc Bloe mendaal 8. J. C. M. Mcnsing, secreta- 1 iSrpenningmeester van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde en lid van den Nederl. Tuinbouwraad, te Aalsmeer; 9. W. Kloeke, te Haarlem; 10, A. Buurman, lid van den Gemeenteraad, landbouwei te Haarlemmermeer (Halfweg) 11. G. J. Droste Jr., te Bloemendaal (Overveen) 12, W. van Wassenberg, lid van den Ge meenteraad te Nicuwcr-Amstcl. Candidatcn der Christen, democraten. De Christen-democraten stelled oor Noord-Holland in alle kieskrin gen candidaat1. J. II. Staalman (aftr.), lid van den raad van Helder 2. A. Hakvoort, lid van den raad van Urk3. C. Bot, lid van den raad van Texel5. K. Wijker, Gzn.j architect te Egmond aan Zee. Voor het examen fraaie hand werken zijn geslaagd de dames J- du Burck, A. van Catnpen. II. J. Jansen en N. Logerwaard, allen van Haar lem. Schending van liet Auteursrecht? De heer Koppen heeft aan den president der Rechtbank in beslagneming ge vraagd der Adresboeken, doorde Erven Loosjes uitgegeven. Het verdere verloop van het proces In den adrosboeken-oorlog is een nieuwe phase ingetreden. De heer J. P. Koppen heeft door den advocaat Mr. A. H. J. Merens aan den president der Haarlemsche Rechtbank gevraagd beslag te laten leggen op de adresboeken door de N.V. Drukke rij voorheen de Eerven Loosjes uitge geven. In het schrijven aan dien president wordt o.a. gezegd, „dat de verzoeker gewaar geworden is, dat de gedaagde bij het samenstellen van zijn adres boek op ruime schaal gebruik gemaakt heeft van gegevens voorkomende in verzoekers uitgave, zelfs in die mate, dat zij geheelo rubrieken mot name in de Beroepen li j6t" klakkeloos heeft overgenomen, zulks niettegen staande op verzoekers uitgave uitdruk kelijk staat vermeld, dat nadruk ver boden is en het auteursrecht gewaar borgd wordt door do Auteurswet". Daarna worden 41 rubrieken uit de „Beroepenlijst" opgesomd, die klakke loos overgenomen zouden zijn. Om dit te bewijzen wordt or op gewezen, dat de techniek van het samenstellen van een adresboek aldus is, dat eerst de alphabetische naamlijst wordt samen gesteld, met gebruikmaking van ge gevens van het BevoJkingsbureau en andere onderzoekingen. Als die namen oj) een kaartsysteem zijn gebracht, wordt daaruit de Beroepenlijst door rubriceering opgemaakt. Behoudens eventueole druk- en zetfouten zullen de namen en adressen van de Beroe penlijst gelijkluidend moeten zijn aan de opgaven in do alphabetische naam- lijsl. Nu somt de verzoeker verschillen- lende afwijkingen op, waaruit zou blij ken, dat gedaagde de Beroepenlijst van verzoeker heeft gevolgd. Het sterkste voorbeeld aldu6 het schrijven aan den president is do rubriek „Aardappelen, groenten enz. (handelaren in") op pag. 642 en 643 van gerequestreerde's uitgave. Deze is letterlijk overgenomen uit reque.v trant's uitgave op pag. 644 en 645. Bij het, overdrukken heeft gorequestrcerde echter over het hoofd gezien, dat re- quaestrant's lijst ook op pag. 646 door gaat. Haar lijst eindigt dun ook met (le laatste vermelding op pag. 645 van requestrant's uitgave, t.w. „Schipper (A. A.) Cornelissteeg 10". F.en derge lijke omissie is alleen door liet over drukken verklaarbaar, In dezelfde rubriek heeft gereques- treerde enkele drukfouten overgeno men, bijv. oj) pag 642 staat vermeld „Bannenthlo (A) Fabriciusstraat 42". welke vermelding gelijk is aan die van requesirant op pas 646, hoewel gere- questreerde op pag. 31 van de alpha betische naamlijst, den naam goed vermeldt als „Barmentlo (A) Fabri ciusstraat 47" groentenkoopman". Op pag. 642 staat in g,'ivquestj'cer- de's uitgave „Barnhom (.1) Kinschoten straat 43" evenals requestrant had vermeld in zijn uitgave op pag. 644, ofsohoon gerequeslreerde den naam op pag. 31 goed vermeldt als „llarn- hoorn (J) L'mschotenstraat 43 koop man". In de beroepenlijsl van requestrant komen op pag. 644 voor de volgende vermoldingen onder rubriek „Aanne mers van Begrafenissen". ...I. P. v. d. Laan, Oude Groenmarkt 1" en J. P. v. d. Laan, Lepelstraat 57". Dit was een fout, daar het dezelfde persoon lieireft. Deze fout heeft ge- re squestveerde me© overgenomen op pag 642 van haar beroepenlijst, waar de dubbele vermelding ook staat, of schoon zij in de alphabetische naam lijst op pag. 237 alleen vermeldt: „Laan (.1. I'. van der) Lepelstraat 5 barbier". Daarna concludeert verzoeker: „Dat uit het bovenstaande wel blijkt dat hier van toevallige gelijkluidend heid geen sprake is,doch gerequestreer de welbewust opzettelijk gedeelten van verzoekers uitgave heeft nagedrukt: „dat zij hiermede misbruik heeft ge maakt van het belangrijkste en moei lijkste werk van den samensteller van een adresboek, tw. het groepeeren en verwerken der adressen;

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1