BuitenSandsch Overzicht Bit de Omstreken DE AVONTURIER HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 26 FEBRUARI 1923 DER.DE BLAD OVER DE KANSEN VAN EEN BE MID D EU IN C. DE HOOP DER DUITSCHERS 13 OP ENCELAND CEVESTICD. DE NIEUWE UITBREIDING DER BEZETTING. Ia het Roergebied is weer niet veel verandering. Over de kans cp bemiddeling. schrijft de Belgische correspondent, van de Telegraaf o.a.: Harding, Bonar Law en Mussolini hebben openlijk verklaard, aan een Duitsch verzoek om interventie ge volg te willen geven, onder voorwaar de dat ook Frankrijk in bemiddeling toestemt. Kan men van een Duitscii politiek man verwachten, dat hij meer vertrouwen heeft in het succes der Franschen dan Fr ankrijks, bond- genooten? In officieele Duitsehe krin gen is het vraagstuk der interventie op liet oogenbiik het meest branden- de. Op Amerika en op Italië heeft men weinig hoop gevestigd. Daaren tegen ziet iedereen naar Londen uit. Dat Engeland in een of anderen vorm in dit conflict als bemiddelaar zal optreden, wordt hier een vast staand feit geacht. Reeds nu geelt men in officieele kringen te verstaan, dat men aan een directe Engeleche bemiddelingsactie de voorkeur geeft boven arbitrage door den Volken bond. Sedert de Volkenbond in liet Opper-Silezische geschil vonnis ge veld heeft, staat de Berlijnscho of ficieele wereld vijandig tegenover dit instituut. Men vreest, dat, indien, liet ten slotte tot bemiddeling zou komen, Frankrijk zich tot den Volkenbond zou wenden en men verklaart het twijfel ach tl ig, of dan Duitschland be reid zal zijn, dezen bemiddelaar te aanvaarden. Welke verklaring men niet al te ernstig behoeft op te nemen. Meer dan ooit is op het oogenbiik de Duitsehe poitiek naar Engeland georiënteerd.De hervatting der de batten in liet Lagerhuis heeft beant woord aan de verwachtingen, die men er in Duitsehe kringen op ge bouwd bad. Bonar Law, Lord Cur- zon, Loyd George, dc woordvoerders der Labour Party hebben woorden gesproken, die men hier sedert 1914 niet meer uit Engelsehe monden ge hoord had. Het is niet alleen een be middeling, die men van Engelsehe zijde verwacht. Het woord van Bonar Law, dat terugroeping der Engelsehe troepen van den Rijn liet einde der Entente zou beteekenen, wordt in Berlijnsche diplomatieke kringen le vendig gecommentarieerd. De groote troef, die Frankrijk nog in handen heeft, zoo verklaart men daar, is de uitroeping van de onafhankelijke Rijn-republiek. Zoolang echter de En- golschen te Keulen blijven, is dat on mogelijk. Ziet de Engelsehe regeerfng zich genoodzaakt, haar troepen te rug te nemen en zou Frankrijk tot stichting van een Rijn-staat over- gaan, dan verwacht men hier, dat de bedreiging van Bonar Law werke lijkheid wordt. Van actueele beteeken is acht men echter zelfs in Berlijnsche kringen deze combinaties en berekeningen niet. Men voorziet, dat de tegen woordige toestand nog drie of vier weken onveranderd zal voortduren. Natuurlijk kunnen zich gebeurtenis sen voordoen onafhankelijk zoowel van Parijs als Berlijn. In het bijzon der wijst men hier op het gevaar, dat het tusschen de bevolking van het Roer-gebied en de Franeche troepen tot een botsing komt, die wellicht zeer bloedig zal verloopen. Tot zoover deze correspondent. Dc geruchten, volgens welke de Vereenigde Staten bet voornemen zou den koesteren, in dc kwestie van het Itorgebied tusschenbeide te komen zijn zoo wordt uit Londen gemeld onjuist. Volgens officieele mede- doelingen van de regeering te Wash ington is die regeering van meening, dat het niet weDschelijl: is, in het tegenwoordig conflict in te grijpen. Ds houding der Amerikanen. De „Nov-York Herald" is door Duitsehe propagandisten overge haald, mede te doen aan een pro- testbetoogiug tegen de bezetting van 1 het Roergebied. Tal van personeA van naam hebben evenwel geweigerd, op een meeting ten gunste van Duitschland het woord te voeren. De bekende Amerikaansche advo caat Littleton, die als de voorvech ter der republikeinsche gedachte be schouwd wordt, heeft (zoo verzekert het Fransche nieuwsbureau Havas) telegrafisch doen weten, dat hij den strijd, welke op het oogenbiik door Frankrijk om zijn bestaan wordt ge voerd, goedkeurt. Hij zegt bet te betreuren, dat de natie, die het Duitsehe militarisme hoeft overwonnen en de beschaving heeft gered, thans is genoodzaakt al leen op te treden en dat wel op een oogenulilc, waarop zestig millioen Duitsc-liers van revanche droomen, nadat zij de grootste misdaad hebbey verricht, welke- ooit in de geschiede nis is voorgekomen. Laten wij de rechtvaardigheid in aanmerking ne men einUigt Littleton zijn verkla ring en laten wij niet vergeten, dat hij, die rechtvaardigheid voor zich zelf eischt, moet beginnen met ook zelf rechtvaardig te zijn- Geld in be3lag genomen. Naar gemeld wordt, hebben de Franschen Zaterdag in den sneltrein D 38 BerlijnKeulen een groote geld zending in beslag genomen, welke be stemd was voor de rijksbank, ten be drage van dertien milliard mark als metle de cliché's, welke tot de zen ding behoorden. De inbeslagneming geschiedde op het station Hengsthey. De geallieerden vermoedden licht, dat dit geld bestemd was om de stakers uit te beualen. Er waren ■althané maatregelen door hen geno men om zich van dit geld meester te maken. Do toestand te Essen en Gelsen- kirchen is aanzienlijk verbeterd, doch to Bockum blijft heb gespannen. De Franschen hebben aldaar een huis zoeking edaan in het gebouw van de Kamer van Koophandel, waarbij ver scheidene documenten in beslag wer den genomen. ...veneens is een buis- zoeking geda. u in de bureaux vai te Dusseldorp verschijnende blad „Das Freie Wort", waarbij eveneens een aantal asecheiden in beslag wer den genomen. Een schildwacht. te Oberhausen, die door een aantal Duitschers, onder wie een politiebeambte, werd aange vallen, scnoofc op de aanvallers, waar door een hunnee werd gewond. Voorts hebben de Franschen den burgemeester der stad Witten ge arresteerd, omdat deze weigerde te gehoorzamen aan een oproep der mi litaire autoriteiten. De vak veroen igin- gen te Witten hebben besloten, het ijdelijk verzet voort te zetten. De vertegenwoordigers dep vakver- eenigingen te Berlijn hebben de ar beiders-organisaties te Dusseldorp uitgenoodigd, een grootere terughou dendheid in acht te nemen bij hunne betrekkingen met de Franschen. De Belgische autoriteiten te Duis burg hebben, de Letlandsclien consul earresteerd, die van luiiitsche natio- aliteit is. Men had nl- ontdekt, dat zijn telefoontoestel heimelijk was ver bonden met- de militaire telefoonlijn. Ook hebben de Franschen ontdekt, dat verscheidene spoorstaven nabij Mainz van de spoorlijnen naar Aken en Coblenz waren verwijderd. Nieuwe ar.'G3tatios.. De plaatsvervangende regeeringspre- sident te Trier, Verwaltungsgerichtsdi- rektór Kurten, cn de plaatsvervanger van den uitgewezen landraad te Baumholder, Wrunk, zijn door dc bczellingsautoritei- ten uitgewezen. Alle steden van het Roergebied van Duseldorf tot Dort mund, met uitzondering van ITamborn ep Mühlheim, zijn thans zonder bur gemeesters. Belgische houtveilingen. De „Independence Beige" meldt, dat een aantal Belgische ambtenaren van het boschbehecr vertrokken is naar de zone's, welke door het Belgische leger zijn bezet. De eerste belangrijke verkoo- ping, welke ongeveer 13.000 M3 hout om- tte, had Zaterdag j.l. onder hun toe zicht plaats in het bosch van Roetgen nabij Aken. Andere veilingen zullen bin nenkort volgen, met name in het bosch :an CJeef. De Franschen zijn er nu langzamerhand n geslaagd het treinverkeer to verbetoron. Eiken dag loopen zeven treinen in beide richtingen tusschen Keulen, Aken, Mainz en Dusseldorf en drie treinen tus schen Trier en Dusseldorf en Diiren binnenkort zal ook het traject Diiren— Dusseldorf in bedrijf worden genomen. Ruim vierhonderd waggons met levens middelen zijn het Roergebied binnenge komen; 63 waggons hebben liet verlaten. Er werden zestien treinen met steenko len verzonden naar Italië, Zwitserland Nederland, en drie treinen naar Frankrijk. Vijf treinen werden samenge steld en naar Wedau gebracht, waar in de afgeloopen veertien dagen 40.000 ton steenkool zijn bijeengebracht. Ovor den steenkolennood ïiv Duitschland. Naar aanleiding- van het bericht van de „Temps", dat de Duitsehe industrie ia het onbezette gebied nog slechts ko len heeft voor zes weken, deelt de rijks- kolencommissaris mede, dat de kolen- voorziening weliswaar zeer bemoeilijkt wordt en duur is geworden, terwijl dc hoeveelheden sterk zijn ingekrompen, maar dat er van een nijpend kolen-te kort in afzienbaren tijd geen sprake is, to meer, waar vier weken lang de voor raad is vergroot met de reparatie-kolen, welke naar het onbezette gebied zijn gebracht... De Franschen en Belgen breiden de bezetting nog steeds uit. Uit Dusseldorf wordt nu gemeld Dc bezetting van den rechter Rijn oever heeft zonder incidenten plaats ge had door de Fransche troepen. Bezet is het gebied van Kónigswinter tusschen het door de Engelschcn bezette bruggenhoofd bij Keulen en het brugge- boofd nabij Coblenz, benevens dat bij Mainz. Het doel van een en ander was, den spoorweg, welke den rechtcr-Rijnoevet van Keulen met Mainz verbindt, in han den der Franschen te brengen. Deze spoorlijn liep tot dusver door niet-bezet gebied, waardoor de douane-controle denkbeeldig was. De nieuwe bezetting is dus het logische gevolg van het nieu we douane-cordon van het Rijnland. De Franschen hebben ook de stad Köp'gswinter, welke tusschen de beide brughoofden Keulen en Coblenz ligt, be zet, Van Obercassel uit rukten 40 man cavalerie en 60 man infanterie de stad binnentevens werden per stoomboot nog 100 man aangevoerd. Zij bezetten het stadhuis, het douane-kanioor en de toegangen tot het station. Voorts bezetten de Fransciien het sta tion van Limburg a/d Lahn, welke stad deel uitmaakt van het district Frank fort a/d Main. Het wordt tegengesproken, dat de Fianschen liet plan hebben Mannheim te bezetten. Verspreid nieuws. AMERIKA EN DE INTERNATIONALE JUSTITIE. Naar uit Washington wordt gemold, zal president Harding den Senaat ver zoeken do regeering machtiging te ver- leonen tot toetreding tot het, Permanente Hof van Internationale Justitie. DE BRITSCHE OV.LO GSSCHULD AAN AMERIKA. President Harding heeft zyn goedkou- ring gehecht aan do overeenkomst in zake Je fundeering der Britschc oorlogs- EEN VERLOVING. Uit Komo wordt gemeldt: Uit be trouwbare bron verluidt, dat binnenkort de verloving van de tweede dochter van het Italiaausehe koningspaar, Mafnli'.a, met don kroonprins van België zal wor den bekend gemaakt. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIS. De staking breidt zich uit. Zaterdag raren er al 25000'stakers. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN WOUDE. RAADSVERGADERING. Zaterdagmorgen kwam de gemeen teraad van Haarlemmerliode en Spaarnwoudc in vergadering bijeen. Onder dc ingekomen stukken be vonden zich het jaarverslag van de Commissie tot wering van schoolver zuim over 1022. Een schrijven der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem be treffende de verlenging van den ar beidstijd van 45 tot 48 uur voor de werklieden werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien dezo in een vorige raadszitting reeds op 48 uur werd bepaald. H it adres van de afdeeling Half weg eu omstreken der S- D. A. I'., Bouwvakarbeidersorganisatie, Spoor wegpersoneel en Bestuurdersoond vopr te nemen maatregelen tegen de werkloosheid werd van do hand ge wezen, aangezien de Raad van oor deel is, dat in deze gemeente reeds zeer veel aan dc bestrijding der •kloosheid en ondersteuning wordt gedaan. Door den heer Hoogerboets werd de opmerkipg gemaakt, dat de korte suikercampagne karige inkomsten oor de arbeiders opgeleverd heeft. Goedgekeurd werd het voorstel an B. en W. oin de Christelijke school te Halfweg een voorschot op de gemeentelijke vergoeding rh. 101 der Lager Onderwijswet 1920) voor 1023 van 1100 te doen. liet voor schot van 750 aar. de R.K. Paro chiale school te Haarlemmerliede verd eveneens goedgekeurd. In een vorige raadszitting was het ■echt tot in gebruikneming van ge- neentegrond (woonwagens) op £5 et, per dag gesteld, indien het verblijf langer dan 14 dagen duurde. Gedebu teerde Staten stelden voor dit in 10 cent te wijzigen. Do raad besloot hier niet in te treden. Bepaald werd, dat geen slachte rijen, penserijen e.d- in de gemeente, behoudens in den kom van Halfweg, aanwezig zijn. Ingekomen was een adres der ge meenteveldwachters inzake de ver strekking- van een winterjas eh cape, hetgeen om de drie jaar de gewoonte is. De Raad nam heb voorstel van B. en W. aan, de gevraagde kleeding- stukken voor 1023 te verstrekken, maar in het vervolg hiertoe niet meer over te gaan. Vervolgens werd een belangrijk punt der agenda behandeld, n.1. het schrijven van Ged. Staten, waarin zij de inning der plaatselijke inkom stenbelasting aan de gemeente-admi nistratie willen opdragen. B. en W. stelden voor in dien zin te antwoorden, dat heffing van ge meentewege met kan worden ge vergd. De hoer Kruseman was van mce- ning, dat dit voorstel de heffing nog langer doet uitstellen als dit reeds het geval is; waardoor er een groot aantal iiiet-inbare posten zullen ont staan, die een groot verlies voor de gemeente beteekenen. Beter vond hij het, indien men zich eerrb met d'en inspecteur der belastingen cn de Ge deputeerde Staten over deze quaes- tie en haar bespoediging zal verstaan, teneinde een officieuse beslissing to verkrijgen- Nadat de opmerking was gemaakt, dat er nu reeds veel niet te heffen posten waren, zeide de voorzitter, dat het rijk door zijn niet tijdig ingrij pen de schuld van dit alles was cn de gemeente nu toch al hiervan de dupe was. Heb gevolg was, dat het voorstel van B. en W. aangenomen werd met aanteekening, dat de heer Kruseman er tege: was. De gemeenteraad besloot de rau- ziekvereeniging „Eensgezindheid" een stuk gemeentegrond van 300 vierk M. aan het einde der Schoolstraat i gebruik te „even, met de belofte dat indien liet bedoelde stuk door de ge meente moest worden opgeëischt, de vcreeniging een ander stuk ter be schikking zal worden gesteld, t wijl de verplaatsingskosten van de mu ziektent enz. voor rekening der gemeente zullen komen. De raad bond zich echter met de beplanting te doen uitvoeren. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling van het voorstel van B. en W. tot Vaststelling eoner rege ling met de gemeente Spaarndam voor het schoolgaan dor kinderen van de O. L. school te Spaarndam, die opgeheven zon worden en het verlee- uen van eervol ontslag aan den daar aan verbonden onderwijzer W. A- Kwantes. Een en ander werd goedgakeurd. De heer Kruseman wijdde eenige waardeerende woorden aan hot door den heer Kwantes gegeven onder wijs. Benoemd werden tot loden der stem bureau voor de Provincale Staten en den gemeenteraad. Stemdistrict IBurgemeester L. H. Simons, voorzitter, ambtshalve G. Kruseman, lid, plaatsvervangend voorzitter; J. C. Sterk, lid; H. van der Laan, pl.v. hdH. F. van Essen, idem J. Gr avemaker, idem. Stemdistrict II: S. P. Vink, voor zitter C. Stokman, lidG. Berg man, lid. O. A Nf-lis. pl.v. lid: H. Vriesekoop, idemII. J- dc Koning, idem. Stemdistrict III: A. Biesheuvel, voorzitterJ". W. au der Berg, lid L. Vlasveld, lid. IV. Hoogerbeets, pl.v. lid: H. II. Hartgerink, idem; D. Stokman, idem. Hoofdstembureau voor den ge meenteraad Burgemeester Simons, voorz- ambtshalve A. Biesheuvel Jr., lid; A. van Sphiuter,' lid; G. van der Peet, hd J. Dijksen, lid ,T. Gra- vemaker, plaatsverv. lidP. P. J. Bottelier, idem, G. Ligt, idem. Het suppletoir kohier der Honden belasting, dienst 1922 en het kohier der bedrijfsbelasting, dienst 1923, werd door den llaad goedgekeurd. Besloten werd een kasgeldleeuing, groot '215.000 a 6 'V maximum aan te gaan. De rondvraag leverde niets belang rijks op, waarna de Raad tot een ge heime zitting ter bespreking van de reclames van den hoofdelijken omslag overging- BENNEBROEK. Vereen- tot Verfraaiing. Woensdag j.l. werd in het hotel Ree te Heemstede de alge meene vergadering gehouden van de Vereen, tot Verfraaiing van Heem stede en Bennebrock onder vorzitter- schap van den lieer G. N. Aberson. De boeken en rekeningen van den penningmeester werden door een commissie nagezien en in orde be vonden. Het batig saldo bedroeg ruim 830. Vervolgens werd aan de vergadering medegedeeld dat het bestuur beslo ten had' 600 aan de gemeente Heem stede te geven als bijdrage voor .een muziektent. Na een opmerking door een der leden gemaakt dat de vcree niging voor twee gemeenteu bestaat werd door den voorzitter toezegging gedaan, dat hij aan het gemeentebe stuur van Heemstede zou verzoeken om de tent ook nu en dan te willen afstaan voor Bennebroek. Hierop bracht de heer Lcistikow verslag uit van het congres van A. N. V- V. gehouden in den afgeloopen zomer te Alkmaar. Bij acclamatie werd de heer Lcisti kow voor het volgende congres in dit jaar weer benoemd tot vertegen woordiger, welke benoeming hij aan nam. Als plaatsvervanger werd aan gewezen Dr. Droog. B'j dc rondvraag werd er op gewc- !D, dat hot aantal loden van 158 tot 153 was teruggeloopen en veel te klein was, waarop" besloten werd intensief aan het werk te gaan om et ledental te vergrooten door huisbezoek en andere propagandamiddelen. Vervolgens kwam de heer Bron met een voorstel om de Vereeniging Koninginnedag dit jaar ter gelegen heid van het zilveren jubileum van H. M. de Koningin met een bijdra- go te steunen. Na ampele bespreking wer:l besloten voor de gemeenten Heemstede en Bennebroek ieder 25 beschikbaar te stellen. Als secretaris werd benoemd de heer Duijnstee wegens het bedanken van den heer Van der Vlugt, waar na do vergadering werd gesloten. ReoMszakes Overtreding van de Arbeidswet. „De Tribune" voor het Kantongerecht. IVy lezen in do Telegraaf: Voor den wnd. kantonrechter, mr, E. B. Asscher to Amsterdam stond terecht do heer D. 1'., wieu ten laste werd ge legd, dat op 3 October 's ochtends om half zeven, in ieder geval vóór 7 uur voor- middags in de door hem als hoofd en be stuurder der ondernoming in perecol 85 aan der: Amstel gehouden drukkerij ,,Dc Strijd" door zjjn gebrek aan zorg in dit opzicht in en voor die onderneming ar beid is verricht, bestaande in het vetten op een zetmachine door do by hem in dienst zyn do arbeiders De Jong, Mendel en v. d. Zee. Hieraan zy toegovoegd, dat in do druk kerij „De Stn,p;" de Tribune wordt ge drukt. De drie gedagvaarde typografen er kenden dicu ochtend om half zeven te hebben gewerkt. Het bleek, dat 4teo.l3 voor zeven uur met het zetten werd be gonnen voor do Posteditie, die roods om il uur 's ochtends verschijnt. Do ambtenaar van de arbeidsinspectie do heer Sleef ver Klaar do, dat de Christe lijke Amsterdammer '11 posteditic uit geeft, die reeds om half 11 klaar is; to-h wordt op de drukkerij- „De StandaarD', waar het blad wct'dt gedrukt, niet voor zeven uur 's morgens begonneu. Van de zjjde van beklaagde werd er op gewezen, dat de posteditie van de .Tri bune feitelijk een ochtendblad is. Deu hoer "Wijnkoop, d'10 mede als ge tuige werd gehoord, word door den kan tonrechter dc vraag gesteld, welke ge zagsverhouding er bestond tusschen hem ev den hoer Posthumus. Getuige Wijnkoop: Een gezangsver houding bestaat niet. Kantonrechter: U bent toch lid van de Prukkeryeomniissie? Getuige Wijnkoop: Geweest. Die com missie bestaat niet meer. Kantonrechter: Maar toch wel op 3 October. Hoe was toon de verhouding? Getuige Wijnkoop: Hoe bedocit u oigenlyk? De verdediger, mr. J. de Vrieze: 'lag ik misschien even iets vragen. Bij wie waren de arbeiders in dienst? Getuige Wynkoop: Bij dc Communis tische Party. Kantonrechter: Maar wie ontslaat hen? Getuigo Wynkoop: Ik zou hefniet kun nen zeggen. Er staat hun natuurlyk al tijd beroep open op het Congres. Kantonrechter: Goed! Maar als dat be roep wordt .gedaan, moet het ontslag toch roods zyn gegeven'? Getuigo Wynkoop: Ja, dan is het ont slag reeds gegeven. Kantonrechter: Maar door wieu daa? Getuige Wynkoop: Dat zou ik niet •kunnen zeggen. Kantonrechter: Mag ik den dezelfde vraag aan den heer Posthumus stelten? Bekl. Posthumus: Ontslag komt by ods niet voor! Kantonrechter: Maar v, stelt de ar beiders dan aauf Bekl. Posthumus: Ik. KantonrechterDan zul ik den eersten getuige nog oens vragen. (Tot getuige De Jong): Wie regelt het ontslag? Heeft de heer Posthumus daarover te zeggen? Getuige: Niets! Kantonrechter: Niets? Maar als hy U nu eens ontslaat? Getuige: Ik neem geen ontslag aan van Posthumus. Ik beroep my op het Congres. Getuige Ceton verklaart, dat de macht lag allereerst by het Congres, daarna by het Partijbestuur, vervolgens by de voor malige drukkeryeommissie. De heer Pos thumus had als lid daarvan zekere be voegdheden. Onze LasMoek ER VOOR OF ER ACHTER. De voorzitter van een vergadering: stelt een gewichtig punt ter bespreking voor. Een der ledenMijnheer de voor» zïtter, ik ben er niet voor. Do voorzitter Ach, mijnheer, u is cr niet voor, omdat u er niet achter is, v/ani was u er wel achter, dan zou u er ook voor zijn. BIJ HET EXAMEN. ProfessorEn, op welke wijze be schermt ge u tegen water, waarin zich bacteriën bevinden? Student Ten eerste kook ik het; ten twoede filtreer ik het ProfessorEn ten derde? S'udent: En ten derde drink ik bier! De getuige-deskundigc, de heer Masa- reeuw, directeur van „liet Volk" zigt o.a. op oen vraag van den kuntonrechter, wat hy onder een ochtendblad verstoft, dat hij meende, dat een ochtendblad een blad is, dat 's nachts wordt klaar ge maakt en dos ochtends ouder do lezers wordt verspreid. Den getuige-deskundige, den heer F. H. J. lloldert, directeur van „Do Telo* graaf" werd o.a. gevraagd: Wat stem pelt 'u blad tot avond- of ochtendblad: het tijdstip, dat het blad gereed is, of de verschijning er van in het publiek? Ge tuige meende: do verschijning cr van in het publiek. Mr. de Vrieze: Als Dc Tribune om 11 uur verschijnt, het publiek op dien tijd bot blad kan koopen en het orgaan cp dien t'yd naar den trein wordt gebracht voor de lezers buiten Amsterdam, hoe zou U dat blad dan noemen: een ochtend- of oen avondblad? Getuige: Dan zou ik zoo'11 blad een ochtendblad noemen. Dc nmbtonanr van hot O. M. meende, dat hot verweer van bekl. niet opgaat, dat hij niet de leider is van do drukkerij. Spr. bclwistto voorts, dat do posteditie van „De Tribune" oen ochtendblad is. Hij is zelf abound van „Do Tribune", maar heeft nimmer het blad des ochteuds gekregen. Een ochtendblad ie volgens spr. een blad, dat. 's ochtends om half acht, of acht uur by het outbyt „genut tigd" kan wordeii. Spr. vorderde schul digverklaring eu vraagt, waar het hier 'n zuiver priueipieelc zaak betreft, een geringe boete cn wel f 1 boete su'03. 1 dag hechtenis. Mr. do Vrieze, als verdediger optre dend, morkte op, dat als dezo zaak cr- loren V -r.lt, het zoer do vraag is, of „Do Tribuut zal kunnen blijven verschijnen. PI, betwistte dat de arbeiders bij bekl. in dienst waren en concludeerde tot vrijspraak. Binnenland VERDUISTERING. De Nederlandsche Vereeniging va.11 Fabrieksarbmeiders. waarvan bet secretariaat te Amsterdam is geves tien. beeft bij de politie aldaar aan gifte gedaan, dat de penningmeester vermoedelijk een bedrag van f 2000, bestemd voor uitkeering aan werk- loozen beeft verduisterd. De penning meester schiint voortvluchtig te zijn. BELASTING OP ZWARE VRACHT AUTO'S. Dc raad van Krommenie heeft een ver ordening vastgesteld waarin wordt be paald, dat van zware vraclitautomobi' :n niet een eigen gewicht van meer dan T500 K.G., die meer dan eens pet maand door de gemeente rijden, een be- laming zal worden geheven, terwijl voor deze wagens een maximum snelheid van 10 K.M. per uur zal gelden. BIJSLAG UITKEERINC CEHUWDEN EN KOSTWINNERS. I-Iet Volk meldt De minister van Arbeid heeft aan h&» gemeentebestuur van Laren meegedeeld, dat hij geen bezwaren meer heeft tegen den bijslag op de uitkccring, die deze geyieente aan gehuwden en kostwinners wil verstrekken. Daar de gemeente Li ren dc eerste gemeente, in het land die hiertoe overgaat, verwacht dc ta uister dat ieder geval afzonderlijk o». öerzocht zal worden. Dc kosten dezer exira uitkccring komen geheel voor re kening van de gemeente. DE LOONEN IN DE ROTTER- DAMSCHE BOUWVAKKEN. Dc Boud vau Patroonsvcreenigi'igeii iu de bouwvakken te Botterdam bc3'.oo; ia zyn Zaterdag gehouden vergadering do looneu \*ust te stellen op 80 cents voor geschoolde arboiders, 75 ceuets voor ge- oefenden en 65 cents voor ongeoefer.leii. Dezo looncu gaan in op 1 Manrt, dan zal ook do S 1/2 urige arbeidsdag worden in- voerd. Deze besluiten zyn geheel in over eenstemming met do voorstellen dio do Landelyko Bond 11a het afwijzen van het collectief contract door de arbeidersor ganisaties samenstelde. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Te Rotterdam is een inan van 79 jaar door een auto overreden. Hii overleed koit na zijn opneming ln een ziekenhuis. Feuilleton Naar het Amerikaanse h van J. P. MARQUAND. (Geautoriseerde vertaling). 11) „Meneer Shelton", ging Penfield voort zonder op mijn vader's woorden te letten, „we hebben gisteren een boodschap gestuurd dat u voor den nacht de stad moest verlaten en u heeft onzen raad niet opgevolgd". „11c zie niet in waarom ik gaan zou", antwoordde mijn vader kalm. „Ik voel me hier op het oogenbiik vol komen on mijn gemak. Ik zou niet graag huiten willen zijn. Zelfs de ar gumenten die u srenoomd heeft., zijn niet plansibe'. U kreog uw bont terug en als ik m i wol herinner Mrek liet zoo door de mot opgegeten te zijn dat het niet geschikt was om te verhande len". „Zelfs ul ziet u er de noodzaak niet van in", zei majoor Proctor kalm. „toch moet u weg gaan, meneer Shel ton. U zult binnen .het uur heen gaan. Als u nog één minuut langer blijft, zullen we weer hier komen met vrien den, die weten hoe ze niet u moeten omgaan. Wij zullen over een uur te rug komen met een pot met teer cn een veeren matras". „U is niet alleen niet welkom dooi uw verleden", zei de heer Penfield. „maar luiere verwikkelingen zijn er de oorzaak van, dat u onmogelijk blij ven kunt. Wij hebben uw geschiedenis al van Jason Ilill gehoord. U heeft geiijk, dat het ons niet aangaat, be halve dat we liet goede voor hebben niet deze stad. Wij doen zaken met Frankrijk en zouden die niet gaarne verliezen. Majoor Proctor was zooeven wel wat grof cn toch heeft hii gelijk. Wij hebben u tenminste gewaar schuwd, dat zult u moeten toegeven. U gaat natuurlijk weg?" Miji. vader glimlachte weer en streek de plooien van zijn jas glad. Het scheen hem erg te vermaken. IIij haalde met' een afkeurend gebaar de schouder» op, liep naar de tafel en lichtte n glas rum op. „Ik lub al inner gezegd, dat het mii hier best bevalt", antwoordde hij. na een oogenbiik gezwegen le hebben. ,.Ik zou er bij kunnen voegen, dat ik liet amusant vind. Sedert ik in mijn voor vaderlijk huis Den teruggekeerd en de portretten van mijn familie weer eens heb bekeken, heb ik al veel bezoe kers gehad om mij bezig te houden. Twee ervan hebben geprobeerd mii te berooven. Een hoeft mij met deu dood bedreigd en nu komen er zes en bedreigen me met teer en veeren. Het is veel te vermakelijk om hier vandaan te gaan. Val mij aJs 't u blieft niet fn db rede, Kauitein Tracy. Straks kunt u het woord krijgen". Hij dronk even van zijn rum en keck hen over den rand van zijn glas aan. En toen vervolgde hij, langzaam en kool, maar buitengewoon beleefd. „Er is een ding, maar slechts één dat u cn al mijn andere bezoekers vergelen schijnt te hebben. Om de een of andere red on kuni u blijkbaar niet beseffen dat ik alleen dingen doe, die Ik zelf wil. Het is excentriek, dat weet ik. maar we hebben allemaal onze ge brek er. Hij zweeg, zette zijn glas op tafel en streek de kant aan zijn mouwen voorzichtig glad. „Vóór vanochtend heb ik al eens ge zegd dat ik nergens bepaald hang voer ben. Vreemd a's het 11 mag too- schi-'nrn, kan ik dit toch nog nlfija horhalen. Of, ge kunt het ook anders zoggen ik ben blasé geworden. De menschcn hebben nii.j al te vaak be dreigd. Neon hoeren, ik vrees dal u uw handel op Frankrijk zult verlie zen En ik blijf in mijn huis zoo lang ik daar lust in heb". „En dat zal nog één uur zijn", zei Majoor Proctor. „Voorzichtig, Majoor", zei mijn va der. „U is te dik geworden oin zoo roekeloos met uw woorden om te springen. Wilt u graag weten waarom ik hier zal blijven?" Niemand gaf antwoord. „Dan zai ik het u vertellen", ging hij voort. „Drie van mijn schepen lig gen in do haven en het is een gevaar lijke tijd op zee. Ze zijn gewapend met zwaar geschut en bemand met een on aangenaam en roekeloos stelletje man nen, zootils ik ze nog nooit hij elkaar heb gezien. Bij elkaar hebben ze ze ventien kanonnen van verschillend kaliber, en ze hebben kruit aan boord. Moet ik nog verder gaan of begrij pen we elkaar?" „Neen", snauwde Kapitein Tracy heesch. „Ik begrijp er niets van". „Het klinkt ruw, zooals ik het zeg", ging hij verontschuldigend voort, „en toch is liet waar. Zoodra ik een van u, of een van mijn andere buren weer op mijn terrein zi© verschijnen, za! ik mijn schepen bevel geven oni de ri vier op te komen en op de stad te gaan vuren. Ze hebben hun zeilen a! op, heeren. Mijn knecht is er al heen cm hun mijn bevel over te brengen „En morgen zult u opgehangen wor den wegens zeerooverij", lachte de Majoor. „Meneer Shelton, u is gek ge worden". „Precies", zei mijD va;ler. „Gek. Majoor. Gek genoeg cm mun dreige ment over vijf minuten uit te voeren, als u dit knie niet verlaat, gek ge noeg om alle schepen hier in de haven te laten zinken, gek genoeg om uw pakhuizen in brand te steken, gek ge noeg zelfs 0111 het gezelschap van u en uw vrienden vreeselijk saai cn ver velend te vinden; gek genoeg om er mij over te verbazen waarom ik u zoo lang onder mijn dak heb geduld; gek genoeg om te gelooven, dat 11 een ver zameling lafaards is en gek genoeg 0111 u als zoodanig te behandelen. Handen thuis, Tracy, dwaas die je bent". „Bij den hemel", schreeuwde Ka pitein Tracy, „we zullen dit huis in brand steken. Over een uur zullen we je tegen het stadhuis laten doodschie ten". „Misschien", zei mijn vader „en tocli twijfel ik er aan. Denk er om. dat ik mijn woord houd. Uw hoeden zijn in de hal. hoeren. Over drie mi nutcn lichten mijn schopeu het an ker. Als u niet heengaat kan ik het hun niet meer beletten. Penfield was bleek geworden. „Ka pitein Shelton", vroeg hij langzaam. „meent u hel hcusch ernstig? Ik ge loof het werkelijk. U begrijpt natuur lijk wat de gevolgen hiervan zullen zijn?" „Volkomen", zei mijn vader. „Laat ons gaan, heeren", zei Pen field. „U zult later wel meer van ons hooren". En hij liep vlug naar dc hal. Terwijl hij dit deed trok mijn vader zijn rechterarm terug en sloeg met zijn vuist in Kapitein Tracy's opge heven gezicht. De slag kwam goed aan, want de Kapitein wankelde en viel. Bijna met dezelfde beweging wendde hii zich tol Majoor Procter, die achteruit was gegaan en aan "Ti zwaard trok „Misschien later. Majoor", zei hii. zelfs zonder zijn stem te verheffen. „Maar vandaag heb ik het te druk. Neem hem als 't 11 b'icft mee. Hij is altijd onbescheiden geweest. En u", voegde hij er bij tegen Lane, „u kent. mij toch zeker goed genoeg om u met mij te willen meten. Neem hem mee. Uw hoeden zijn in de hal. Ik zal u zelf naar do deur brengen. Na u, hoe ren". En hij volgde hen en deed voorzich tig Je deur achter zich dicht. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9