HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE NATUUR Rubriek voor onze Jeugd WiiitrQd Het Ougerboekje DE AVONTURIER WOENSDAG 23 FEBRUARI 1923 - TWEEDE BLAD VOORJAARSWERK IN DEN TUIN Nog enkele dagen cn bet is Maart en nu kan do liefhebber, die zelf zijn tuin verzorgt zijn schaatsen wel in het vet zetten en zijn spade te voorschijn halen en al het andere tuingereedschap, want do kans op strengen vorst is nu wel zoo gering, dat we er geen rekening meer mea behoeven, te houden. De planten waarschuwen ons ook dat de rustperiode voorbij is, de .vorst, die wc gehad hebben heeft ze even geprikkeld en nu botten zo snel ler uit dan in het begin van de maand al is de temperatuur nu niet eens belangrijk Hooger. In iedere plant, is „werking" en de VooTjaarsbloeiers hebben allen knop pen, voor zoover ze nog niet bloeien- Ik heb al verscheidene bloeieTS, Ane mone Hopatica, Longenkruid en dan natuurlijk een aantal bolgewassen. Het is nu tijd om den tuin. in de meest gunstige ..natuurkundige cn scheikundige toestand" te brengen, zooals men dit met een geleerde term noemt. Onder „natuurkundige toe stand verstaat men dan, dat de bo dem door spitten in een verkruimel de toestand moet zijn, waar het over tollig water in kan wegzakken' en in tijden van droogte het vocht naar boven kan trekken. Ook moet de lucht in den grond kunnen komen, zoodat deze niet „zuur" wordt. Een ander middel te gen dit zuup worden van den bodem is het strooien van kalk, dio tegelijk als mest dienst doet. Met een gunstige „scheikundige" toestand van den grond bedoelt men do voedzaamheid, die wo mev be mesting kunnen bevorderen. Behal ve de kalk die ik reeds noemde, hebben de planten behoefte aan stik stof-, fosforzuur- en kalibemesting. We kunnen deze aanbrengen met stalmest, maar op niet te droge gronden evengoed met kunstmest. Het beste is dan soorten kunstmest te koopen, die we met elkaar vermen gen kunnen, zoodat er niets van hun bestanddeelen verloren gaan. Ik raad dan altijd aan zwavelzure ammonia, pa-tentkali en superfosfaat. Van ieder neemt men een gelijke hoeveelheid, mengt ze goed dooreen cn van dit mengsel kan men een half pond per M2. strooien over den gespitten grond zoodat het overal tusschen di klui ten in den grond dringt. Ook zcu men het extra onder hunnen herken, maar de regen neemt veel ervan wel meeg naar beneden. Voor zaaien is het nog wat .vroeg, ïnaar wie planten wil, wachte er nu niet te lang mee, anders worden de planten te veel in hun groei ge stoord. Ieder gelukkige bezitter vau een tuin vraagt zich af wat hij nu eens planten zal.. De één geeft de voor keur aan een meer ouderwetsche tuinaanlag met bedden met bloemen van één soort, een ander dweept weer met rozen, en meer en meer zien we ook de „borders" verschij nen met vaste planten zelfs in kleine tuinen. „Border" is een Engelsch .woord dat „rand" beteekent. Tiet .waren „randbedden", vol met bloe men, van achteren metershooge Rid dersporen met lange blauwe bloem trossen, in het midden middelmatige soorten als Phloxen (Herfstseringen), Heleniums, Ganzebloemen en 'nog .veel meer en vooraan lage soorten als Anjers. Wollige Hoornbloem, Se- dums en meer laag goed. Dit alles wordt zoo los en natuur lijk mogelijk -in groepen beplant. Blijkt in April of Mei dat er nog wat open plekken zijn, dan kunnen die opgevuld worden met eenjarig zaadgoed of met Dahlia's, die ook in vrijwel iedere kleur en in iedere hoogte te krijgen zijn. Want zoo'n border mag gerust een bloemenzee zijn, tenminste van uit de verte. Komen we dichter bij. dan zien we toch weer openingen, inge nomen door planten die op dat mo ment niet bloeien. Alleen moeten we zorgen dat de kleuren niet te veel sehreeuwen ten opzichte van elkaar, maar we behoeven hiervoor niet al te bang te zijn, het zijn ten slotte bloemen en alles wordt opgevuld met het sappige of bronsgroene blad. Voornamer zorg is het, ervoor te waken dat geen fijne soorten door wilde groeiers verdrongen worden. Men plante dus niet te dicht opeen de gaatjes kunnen altijd .'jp du hierbo ven aangegeven wijzo gevuld worden. Do meeste planten moeten op 2030 c-M. afstand van elkaar staan en de groepen van een soort geeft men weer een dubbele afstand. Wanneer jk hieronder enkele plcax- ten opgeef, dan bedenke men wel dat dit lijstje zeer onvolledig is. Do prijscouranten geven tegenwoordig honderden soorten, uit alle deelen van de wereld, terwijl de kweekers uit die honderden soorten, weer dui zenden variëteiten 'gewonnen hebben. Over het algemeen is er behoefte aan soorten die goed tegen de droog te kunnen. Al die tunen in de nieuwe wijken van ouze stad hebben een randigen grond en liggen hoog boven het grondwater. Ik geef dus enkele soorten, dio mooi zullen bloeien op een droog en zonnig plekje. Een \an de beste vind ik altijd het Groot Roerkruid (Anaphalis marga- raticea.) met witte bloemschermen, die ook dienst kunnen doen voor ge droogde winterboeketten. Van de blauwe is wel de mooiste de italiaanscho Ossentong (Anchusa ita- lica) die in Juni bloeit met diep-blau- we bloemen met wit hart. Dan enkele gele soorten, uit het geslacht Oenothera (Teunisbloem), de Os mlssouriensis en fructicosa en ten slotte de lage- Sedums, die iedere droogte verdragen en daarom zoo ge schikt zijn voor het beplanten van rotspartijen. Dit kweeken van rots- en alpen- planten is ook een bijzonder aardig werk voor bezitters van lcleine tui nen, omdat ze zoo weinig ruimte in nemen. Maar dit te beschrijven zou een art. op zichzelf vullen en als ik merk, dat er animo voor is zal ik dit nog doen in het voorjaar. De rotsplanten die ik noem zijn ook geschikt voor gewone rand-bed)den en weer vooral voor droge zonnige plekken. De Voorjaars-Phlox (Phl. setacea) bloeit in Mei met massa's rose bloemen. Hoe droger de groei plaats, hoe rijker de bloei. Nepeta Musini is een vaste plant, die van einde Mei tot October toe bloeit met zachtblauwe bloemen. Irissen en Campanula's zijn ook heel geschikt, maar mijn lijst zou haast te veel plaatsruimte innemen. In iedere prijscourant, dio de leveran ciers van al dat moois gratis sturen aan wie er om vraagt, staan ook be schrijvingen en soms nog plaatjes. Ik wil alleen waarschuwen tegen de spotgoedkoope aanbiedingen, diq sommige kweekers op smerig ga- drukte groezelige papiertjes, vanuit Duitschland en Oostenrijk naar ieder een toesturen. Een vaste plant kost meestal van 15 tot 25 cent en wanneer ze minder kosten krijgt men meestal ook waar naar zijn geld. Maar vergeleken met Geraniums en Begonia's zijn vaste planten toch heel wat goedkooper, zoodat ze zeker ingang behoeven te vinden overal in do volkstuinen en in de tuinwijken, in de parken van de bewoners van buitenplaatsen en in de villatuinen langs den duinrand. Vooral in dezo laatste wordt er reeds een CShkbaar gebruik van gemaakt om de een voudige reden dat vaste planten de eenige zijn die in zulke droge, zan dige tuinen kunnen tieren en d!ie pas sen in een landelijke omgeving. C. SIPKES. Raadseloplossingen Nagekomen raadsels ontvangen van: Sotiedammertje 6 Aspedistra 6 Johan de tYït S L-ina Punt 5 Vissciicr 5 Voetbal ler 5 Roel de Rakker 5 Jolian v. Zalk 6 Edammertje 6 Padvindster 3 Juffertje in 't groen 5 Jacob Labeur 5 Kosmos 5 Zonneprinsesje 5. Pinokkio 5 Koetje eu. Dirk van Velzen 5 De kleine Spoorman 6 Bruinoogje 6 Miepio 5 Wilgenroosje C Piet Oschatz 6 Duinrooske 6 Bebangertje 6 Poesje 6 Karei V 6 Karei de Grooto 6 De kleine muzikant 6 Ribes 6 Woelwater 6 Prinses Marsepyntje G Rhododendron 5 Blondkop 4 Kees de Mopperaar 5 Ro salia 6 Mnntbrotia G Ornates 6 Buiten man 6 Vriendinnetje 6 Moederplantje 6. Inzendingen ontvangen van: 'Roel de Kakker, 10 jaar, Visseher 13 jaar, Meiklokje, oud 13 jaar, "VJilgcn- roosje oud. 10 jaar, Marsopyntjo oud 10 jaar, Edammertje, oud 9 jaar, Duïnroosko oud 11 jaar, Karei de Groote, oud 11 jaar De kleine muzikant ouid 10 jaar, Ikiso oud 10 jaar, Heideprinsesjo 13 jaar. De kleine Violist oud? Crocus oud- 12 jaar. Hit Hilikiktil. „Ze is ouder, wyzer en lastiger gewor den," zei mevrouw. „Och, ze laat merken, dat ze er is" sprak Aal vergoelijkend. Gerdiatje bracht werk, maar ook vroolykheid in huis. Maar al Aals lekkere kostjes, al haar verscho eitjes konden het magere gezichtje niet voller maken, bracht' geen kleur op de bleeke wangen. „Als het voorjaar maar wat zachter wa<," zuchtte de dokter. „Do zomer zal ons kindje doen groeien," sprak mevrouw Boschboom vol moed. Maar het voorjaar bleef koud en guur en de zomer was nog verre. MEVROUW BEEKBRUGGEN VAN NIEUWER WELT EN GERDA KOKINA Wie mevrouw Boerbruggen daar voor 't open haardvuur zag zitten, koesterond de blanke, blauw-geaderde handen, kon 't haar wel aanzien, dat zo zwaar en ern- Btig ziek was geweest. Af en toe klonk nog een droog kuchje en dan haastte juf frouw Stephenson zich het stroopje klaar te maken, dat do dokter had voorge schreven. „Hoor. ik het tuinhek niet knarsen, juffrouwt „Ja mevrouw, dokter Boschboom komt eraan op zijn fiets. „Dat doet me plezier. Dan kaa ik ra'Ja reisplannen met hem bespreken. „Wil ik et» brieven van het sanatorium even van boven halen mevrouw]" „Graag, juffrouw Stephenson", Éen vreemde viel het dadelijk op, hoe veel vriendelijker en welwillender me vrouw van Beerbruggen haar gezelschips juffrouw behandelde. Haar ziekbed scheen haar in meer dan een opzicht teerder gemaakt te hebben. „Goeden middag, mevrouw van Beer bruggen, hoe gaat het?" „Dank u dokter, ik voel me wel wat sterker worden". En hebben de reisplannen een vasten „De dokter van het Sanatorium te Da- vos, schrijft me, dat er 1 April een mooie zitkamer en twee slaapkamers dis ponibel zijn." „Prachtig. Dan heeft u nog een kleine* veertien dagen om u reisvaardig maken." Juffrouw Stephenson kwam met de Zwitsersche correspondentie binnen. Vo! belangstelling nam dokter Boschboom er kennis van. ,,'t Zal me toch spijten hier alles to moeten verlaten," zei mevrouw Beer bruggen zuchtend. „Een jaar vliegt om mevrouwtje." „Maar zou ik daar zoo lang moeten zijn, dokter?" ,,'t 13 heuseh wenschelyk. En juffrouw Stephenson gaat immers mee dus TJ in goede en bekende handen, Ik wenschte wel dat ik al myn longpatiënten een dergelijke kuur kon laten ondergaan." En do dokter zuchtte nu op zyn beurt. Aleen voor geld kon men een dergelijk genoesmiddel machtig worden. „Hoe gaat het met 't kindje," vroeg mevrouw Beerbroggen plotseling. (Wordt vervolgd.) Brieven aan de Redactie van de Kin- der-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21rood. (Inde bus gooien zonder aanbellen.) CROCUS. Ja, jj was verleden week de naamlooze. Het kwam zeker doordat je nog niet in orde was. BEILANGERTJE. Heb je erg ge treurd omdat do sneeuw weg was? Hoe is het nu. met je verkoudheid? Hoest je nog? Hoeveel deelsommen staan er al op jo lijst? 't Zon heerlijk zyn, als jij aai het eind van de niaaud de meeste had. MüEPIE. Nu denk je natuurlijk met weemoed aan de sneeuwpret. Ik vrees, dat je verlangen naar ijs dezen winter niet meer vervuld zal worden. Als je oen jaartje ouder bent, heeft moeder ook geen angst meer voor je. ZONNEPRINSESJE. Wat jammer kind, dat je knie weer zoo dik is. hoop ik, dat do rust je goed zal doen. Als het nu lente wordt, kan je heerlijk bui ten in de tent liggen. Geef de volgende week jo volledig adres maar eens op, dan zal ik in de Ruil-Rubriek om een boek en een lapje voor jo vragen. Na den St. Nicolaaswedstryd is mijn lappen- voorraad uitgeput. Verder 't beste hoor! PADVINDSTBK. Waar had jo het nu zoo druk mee? Met sleden en gljden? Jullie hebt met zyn tweetjes maar heer lijk van de sneeuw geprofiteerd. JOHAN DE WIT. Ik denk, dat je slee en schaatsen nu wel op kunt ber- cen. Je hebt van de sneeuw toch maar heerlijk genoten. En nu is het, alsof wo de lente al in de lucht voelen. Het ge lukskind duurt nog wel een poosje. Het doet me plezier, dat or jongens zjn, die it mooi vinden. ASPEDISTRA. Hoe vond moeder het theekleed? En waar ben je nu mco bezig? WOELWATER. Wat zal je woelig zyn geweest in do sneeuwdagen. Zoodra ik je raadsel tegenkom, zal ik het plaat- MELKLOKJE. Als je het voroischte aantal raadsels goed hebt, hindert het niet, of je cea keer hebt overgeslagen.' Je zult 2eker nooit meer do Spaanscho pepertjes openmaken. Gelukkig, dat het aan do oogon en niet in do oogen kwam Je had dan wol blind kunnen worden» Ik kan me wel voorstellen, dat het srgc pjn deed, Is de nieuwe fiets al ingewijd? Z.» hdbben je op je verjaardag maar goed bedacht. Je bent kapitalist* geworden. Leuk, dat je nog met Jo K. postzegels hebt geruild. Do slotstukken van jc beide pyramides zijn fout. Laatsten balk zyn twee woorden en steeneplaat moot zijn stecnenplaat. Gesnapt? LINA P. Nu is het wagentje zeker in je bezit. En wat zeg jo er wel van? Twoo gummi banden moester nog om do wiole?. hi* Is dat in orde gekomen? Eu heb je er al eens in gereden? Wolke stoute broer heeft den inktpot om laten vallen? Wat zal dat leuk zyu, als jo van den zomer zelf je brief eens bij my komt brengen. RIBES. Jo raadsel is goed. Ik hoop het zoo gauw mogelijk te plaatsen. KAREL DE GROOTE. Om jou mag het zeker dadelyk weer gaan sneeuwen. Is 't niet? DIRK J. v. Z. Jo bent van harte welkom en den gewenschten schuilnaam mag je houden. Jo woont ook ver van je school af. Dat is dagelijks sen gezonde wandeling, 't Ging voor den eersten keer maar wat best met je raadsels. SNEEUWKLOKJE. 'k Vind het nu juist een prachtigen tyd voor een sneeuw klokje. Hrt snoeuw-spreitje ia wegge smolten, do --«rst maakt den grond niet meer hard als steen, dus laat liet nu de lente maar vroolyk inluiden. Maar 'je hield dus wel van de sneeuw Ik hoop voor je, dat je spoedig een aaTdig vrien dinnetje zult vinden. Natuurlijk is eeu alleen maar verdrietig. Prettig, dat het je zoo 'goed op het kantoor bevalt. Ben je aan alle drie de kleedjes bezig? Ik zou ze maar liever stuk voor stuk af maken. Hoe is het proefwerk u.tgovallen? PRINSES MARSBPIJNTJE. Ik vond beide pyramides goed en hoop Za terdag den uitslag moe to deelen. Hoe is het na met grootmoeder? Heb jo het Zon dag gezellig gehad in Amsterdam? ANEMOON. Nog een paar daagjes- geduld, dan zul je den uitslag lezen. De inzendingen mogen 2-S Eebiuari nog in gezonden worden, dus eerder kou ik den uitslag toch niet vermelden. Hoe heet dat gezellige clubje, waar jo nu op bent gekomen? Aardig, dat je er zooveel mooie handwerkjes leert. KUIKENTJE. Hoe is bet met jo nieuwe neefje? Is het een dikïco jongen? Wat leuk zeg, d3t je samen met Anemoon naar dat clubje gaat. Ik ben zeer bo- nieuwd er meer van te hooren. HEIDEPRINSESJE. Ja, Edam is een stadje. Als moeder Edamster is, t oud zo het natnurlyk vreosolyk, dat we die beroemde stad voor een dorp uitmaakten. PIEREWIET. Je raadsel is goed. PIE NE. Ja, jo was er vroeg by. Ik kan me zoo indeuken, welke treurige, angstige dagen jullie hebben doorge maakt. En nn is 't thuis natnurlyk dub bel stil. Gelukkig, dat er vooruitgang was te bespeuren. Jullie gaan zeker dage lijks Pa bezoeken. Als 't nu goed mag blyveu gaan, koni je wel weer over dit leed heen. Van harte verder het beste. KLEIN MAAR DAPPER. 5 raad sels is meer dan voldoende hoor. Je in gezonden raadsel is goed. FRISO. Verleden week miste ik veel trouwe klantjes. Dat kwam natnur lyk vanwege de sneeuwpret. Laat nu de lieve lente maar komen. Vind je ook niet? HEIDEPRINSESJE. Nu krygt je tweeden brief nog een antwoord, anders beu ik bang, dat je zult denken, dat ik kwaad met kwaad vergeld. Ik kan mo wel zoo'n beetje begrypen, dat je door de sneeuw zelfs je naam vergat. Dat was dan ook zoo iets zeldzaam heerlijks. Pie rewiet heeft toch plezier van zyn bob slee gehad, al was de vreugd dan ook kort. Do pyramides zyn beide goed» Nu zal ik de grootsto maar rekenen. SCHOOLMEESTER. De school meester moest van de school niet veel meer.hebben, toen er sneeuw lag. Je hebt je maar fliok geweerd. Maar nu krygt de school een beurt, hè? BUTTERFLY. 'k Vond het wat aardig, dat jy 'ook weer kwam opduiken. Nu heb je jo tulpjes zeker ontdekt. En do groene puntjos komen nu voor den dag. Onder de sneeuw hadden ze het heusch niet koud. Je hebt dien Zondag toch nog een lekkeren frisschen neus gehaald en meteen genoten van do mooie witte wereld. Ik dacht wel, dat Meis jesleven" je zou bevallen. Dat er wat oudere meisjes meedoen, vind ik geen be zwaar. Lees die diepzinnige stukjes over een jaar nog maar eens over MECCANO. Nu zag ik jo naam dui delijk staan. Je mag van deze maand meeloten. Zaterdag kun je lezen, wie de raadselpryzen gewonnen hebben. EGLANTINE. Je zult het wel heb ben uitgeschaterd om dien neef van Prikkebeeu. Ja hoor, jy mag ook mee loten. Je leeftijd zal ik invullen. Ik vind je postpapier heel knap. W. v. d, L. Ja, ik heb van Kees de Mopperaar gehoord, dat je hem hebt op gezocht. Dat vonj hy natuurlijk nog eeng een afwisseling. Kom op Woensdagmid dag maar even by me, dan vind je mo zeker thuis. Ik hoop, dat er spoedig een goede betrekking voor jo open komt. Ge-' regeld werk is even noodlg voor een mensc-h als geregeld voedsel. BLONDKOP. Neen kleine Blondk-op, je schaatsen zullen wel ingepakt blijven, want 3o zon kal 3e vorst wel beletten hier zyn tenten op te slaan. Het spijt me voor je maar je raadsel is geen raadsel. 't Is 'n term, die bij 'n rekensom to pas komt. Bedenk maar een ander. KEES DE MOPPERAAR. Blijft het goed gaan met het nienwe Qiëet? En is er al een klein kansje, dat je uit bed mag? Van wien heb je nu les en waarin? Dat is zeker nog een prettige variatie la je dag-verdceling Toen jo daar de jon gens voorbij zag sjouwen met hun sleed- jes, kas ik 't mo heel goed begrijpen, dat Kees de Mopperaar zich liet hooren. Na tuurlijk was de dooi nu een soort troost voor je. Ik kom eens gauw naar je car- ricaturen zien. Ik had thuis ook een pa tient en moest op honk blijven. Groeten voor moeder cn sterkte jongen. ROSALIA. Nu hoop ik maar, dat je op tijd bent met jo wedstrydwerk. Kun nen jullie de oefeningen goed voor de Gymnastiek-uit-voeiing? MONTBRETIA. Juffrouw D. heeft me al eens je groeten gedaan. Wat leert zo je aardige handwerkjes maken. Zus ter 9. moet mo maar eens vertellen, wanneer ik je euvs kan komen bezoeken, zoader dat ik je ouders of broers en zus jes verdring. We kennen elkaar al zoo'n langen tyd alleen maar op papier. ORNATES. Van harte gefeliciteerd met je verjaardag. -Je wordt nu al een heele jonge daine. Ik vind het erg pret tig dat zus zelf weer schrijven kan. BUITENMAN. Ja, dat herinner ik me nu wel, dat grootvader bij jullie woont. VRTJJNDINNEiTJE. Is de poppen- jumper klaar gekomen? MOEDERPLANTJEWas er by jullie ook een hooge berg, waar je af kon sleden? SPRING IN T VELD. Dit vin,] ik ook een schitterenden naam voor je. Moe der was maar goed op je dat je van haar mooie postpapier mocht gebruiken. Wat zal je je in de sneeuwdagen geweerd heb ben. Je mag meeloten» Die loterij gaat heel eenvoudig. De namen worden op pa piertjes geschreven, de papiertjes dicht gevouwen, 3 eraf genomen, geopend en klaar is Kees, Zondag nog naar een match geweest? 'k Won, dat ik een tuin man noodig had, dan wist ik dadelyk een goed adres. DE KLEINE VIOLIST. Dat was nog eens heerlijk: mot de sle? naar school. Dat is weer een voorrecht voor buitenjongens. Over den wedstrijd kan ik nofc niets zeggen, maar wat je hadt, MEVR. T. P. F.—F. Natuurlijk inocht U Jan wat helpen. Die Aardrijks kundige raadsels zyn voor zoo'n kleinen baas nog te zwaar. Echt leuk, dat het voor beiden nog een goede herhalings oefening was. Onze Rubriek strekt op dio wijze tot vermaak van groot en klein. MEVR. W. v. d. L—D. 'k Wepsch u geluk met uw nieuwen werkkring'. Ik hoop, dat zo U in alle opzichten vol doening mag geven. Als U met Zuster Schouten zelf kennis wilt maken, kunt U haar 's Woensdagsmiddags ia het Gasthuis treffen. Zjj is een der 3 zusters van het Maatschappelijk werk. Zuster Havelaar is in hot Diaconessenhuis en Zuster Casander iu de Mariastichting. Wat aan deze zusters wordt afgestaan, wordt beslist goed besteed. 'k Hoop zeer, dat er voor uw jongen een geschikten werkkring zal gevonden worden. AAN ALLE BEKENDEN EN ONBE KENDEN, dio Zustor Schouten zoo heerlyk geholpen hebben aan kleertjes voor de arme baby's moet ik een harte lijk woord van dank namens haar over brengen. W. BLOMBERG—ZEEMAN, v» d. Vinnestraat 21r. Haarlem, 28 Februari 1923. DE HUISEICENAREN EN DE HUURCOMM1SSIEWET. De Ned. Bond van huis- en grond eigenaren cn bouwondernemers hield te Den Haag een vergadering ter bespre king van de wijziging van de Huurcom- missie en Huuropzeggingswet. Een van de sprekers op deze verga dering, de heer L. Kluwer, redacteur van „Ons Eigendom", zeide dat de wo ningnood op zeer eenvoudige manier is op te lossen. Als er, aldus spr., wat te verdienen is cn er is vraag, dan bouwt de bouwer. Dus zorg, dat er wat voor den bouwer te verdienen valt en hij zal met zijn initiatief den woningnood cn de geheele crisis bezweren. Het initiatief van den bouwer is een soort natuur instinct, waarop men beter vertrouwen kan dan op de grafieken van woning* bouwtheoretici. Nadat daara nog mr, Schuurmans, van Rotterdam had gesproken, nam de vergadering een motie aan, waarin zij zegt van meening te zijn, dat de z.g.n. duurdere woningen en de woningen na iqió gebouwd, geheel van de werking der huurcommissiewet moeten worden vrijgesteld en dat de huurbepaling van de overige woningen meer elastisch moet worden gemaakt, in dien zin dat aan vankelijk so boven de huur van igiö moet worden vrijgegeven en daarna hoogere percentages cn verder uitspreekt dat zoodoendo de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk ten zeerste zal ■orden bevorderd. HET HOLLAND HUIS TE BRUSSEL. Do correspondent van do N. B. Ct» to Brussel meldt: Het in 1913, tijdens de "Wereldtentoon stelling to Gapt, opgevatto plan tot op richting van een Holland Huis te Brussel gaat thans, met grooto schreden, z\jn vers wezenlykiag tegemoet. Aan de Ander- gemscho laan nos. 5961, dicht by het Cinquantenairepark, waar ook do Brus- selsche Jaarbeurs wordt gehouden, op enkele passen van do Amerikaanscho am bassade, werd, mot het oog daarop, een gebouw aangekocht, dat een grondopper- vlakte van 1237 M2. en een frontbreedte van 17 M. heeft en nu geheel wordt ver* bouwd. Wat met dezo nieuwe instelling door de N.V. HoStand Hu:s Brussel wordt be oogd, blykt op duidelijke wjjzo uit een zooeven verschenen en door haar zorgen in België verspreide brochure. De N.V, Holland Huis Brussel is gevestigd In de Belgische hoofdstad maar heeft ook een bijkantoor te Amsterdam. Haar kapitaal, een millioen francs groot, is geheel ge plaatst en volgestort. De Raad van Com missarissen bestant uit de hoeren C. L. Boissovain, koopman, Maassluis; mr. J. K. A. Fabius, Lausanne; W. II. van Rees, lid der firma Picrson Co., Ant- sterdam; J. Schoon, koopman, Amster damjhr. E. J. Ridder de Stuers, oud- eonsnl der Nederlanden, Brussel, dr. H. G. A. Obreen, Brussel en oen nog te be noemen lid uit do exposanten. In den Raad van beboer zetelen do hoeren mr. A. M. Bos P.Azn,, Amersfoort, Bern. J, Veldhuis, Amsterdam en L. Wolter, Am sterdam. In het Holland Huis zullen de "ndus- trieelen en kooplieden van Nederland en zyn koloniëa voortdurend hun artikolen, ondor do directe aandacht brengen van de buitenlandsche koopers en wel op do meest doeltreffende wjjzo en, wat tegen woordig een belangrijke factor is, met de minst mogelijke kosten, daar do deelno ming geschiedt op coöperatieven grond slag. De inrichters wijzen er met nadruk op dat hot Holland Huis niet zal zyn een museum waar handelsproducten en mon sters worden opgeborgen; er zal name lijk worden gezorgd voor blijvende be langstelling door het orgaoiseeren van tyaelykv tentoonstellingen'; met zooveel mogelijk, industrieën in actie, waartoe de zalen, waarover het Holland Huis zal be schikken (een grooto hal van 38 bij 21, met uitbouw aan do beide lange zijden, leeszaal, e-orrespondentiezaal, bibliotheek bureau von den voorlichtingsdienst enz.) een góede gelegenheid zullen bieden. Waar men zich in dun vreemde omtrent Nederland en zijn bewoners nog altijd de scheefste voorstellingen maakt zal het Holland Huis zich ook beijveren, door autoriteiten op verschillend gebied, voor drachten te laten houden, waardoor, even. als door het vertoonen van films, betrek king hebbend op do Nederiandsche nij verheid en koloniën, voor meer en beter bekendmaking zal worden gezorgd. Vanwego hot Holland Huis dat zich reeds in de toetreding van meer dan 500 firma's uit allo branches van den han del, de nijverheid en den landbouw en van vele mannen van invloed mag ver heugen zal, op geregelde tyden, een Sn drie talen (Nederlandseh, Fransch en Engelsch) gestold .bulletin verschijnen dat, op oordeelkundige wyze, verspreid en uitgereikt zal worden aau allen by wie belangstelling voor Nederland cn zyn koloniën kan worden verwacht. Nog vóór de zomermaanden hoopt men klaar te komen met do inrichting van het nieuwe gebouw welks inwijding dan zou samenvallen met do opening van een Ne deriandsche koloniale tentoonstelling. FRANSCHE MAATRECELEN IN HET BEZETTE CEB1ED VAN DUITSCH LAND. De Nederiandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland deelt mee, dat de jongste Fransche maatregelen in het bezette gebied van Duitschland, wat den Nederlandscben ihandel betreft, thans voornamelijk op het volgende neerko men Ten eerste blijven de bestaande uit- vocrconsenten, welke door de voormali ge Ausfuhrstelle te Ems verleend waren, tot 23 April 1923 geldig. In geval deze evenwel vernieuwd moeten worden, zijn nieuwe rechten aan de Fransche autori teiten verschuldigd, welke, zooals be kend is, 10 pCt. bedragen. Van goederen, die in of door bet be zette gebied vervoerd worden, is 10 pCtj recht verschuldigd. Doorvoer van ecu ander land dan Duitschland naar Neder land is vrij, mits nationaliteits- en oor- sprongbewijzen overgelegd kunnen wor den. De invoer uit het onbezette naar het bezette gebied is voorloopig nog vrij van rechten gelaten. Hiervoor zijn eebter spe ciale wegen aangewezen. Op overtre ding van bovenstaande bepalingen zijn zware straffen gesteld. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat goederen, welke reeds vóór de inwer kingtreding van bovenbedoelde bepalin gen, d. i. vóór 20 Februari, inderdaad Ne derlandseh eigendom waren, vrij uitge voerd mogen worden, mits een natio- naliteitsbewijs wordt overgelegd. De Nederiandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfort aan de Main zal belanghebbenden gaar ne behulpzaam zijn bij het aanvragen van deze bewijzen, welke door het Ne deriandsche consulaat-generaal daar ter stede verstrekt worden. sb-asssZëfo-tawssspeUm.fmaiz(S7w Feuilleton Naar het Amerikaansch van J. P. MARQUAND. (Geautoriseerde vertaling'). 13) „Ik ben u hier op komen zoeken", vervolgde ik, „omdat, zooals mijn oom zegt, u mijn vader is. Ik ben hier gekomen, omdat omdat ik dachtIk zweeg en haalde diep adem en mijn vader glimlachte. „Waarom ik kwam doet tenslotte weinig ter zake", zei ik. „Ja", zei mijn vader, ,,en hebben we dio zaak al niet eons eerder be sproken V' „Als u een ernstig woord tegen mij gezegd hadt, zou het heet anders ge weest. kunnen zijn", vervolgde ik; „maar iu plaat-s daarvan heeft u steeds gespot. Het is niet zoozeer wat ii vanmorgen gedaan heeft, als uw manier van optreden tegen mij, die mij tot dezen stap bewogen heeft- Dat u een dame uit Frankrijk meege bracht heelt, en haar bestolen hebt, dat u mijn oom bestolen hebt, en ge dreigd hebt do stnd te beschieten al die dingen gaan itüj eigenlijk niet wat je doen gaat. Laten we hopen, dat het niet de een of andere domme aan, behalve in dit opzicht: „U schijnt te denken, dat ik niet in staat ben om iets te doen om het u lastig te ma ken, en eerlijk gezegd hindert me dat. U denkt, dat ik er melig bij zal gaan zitten en naar u kijken". „Ik kwam een stap dichterbij, maar hij ging niet achteruit. Hij bleef mij alleen geduldig en strak aankijken, en sell een langzamerhand meer belang stelling te gaan toonen. Toen lk weer begon, luisterde hij beter, maar dat was alles. ,,U denkt, dat ik er stil bij zaJ blij- iven zitten en niets doen, zelfs nadat u mij gisteravond een elaapmiddel hebt ingegeven. Dacht u, dat ik dat niet afschuwelijk vond? U vergist u, vader". Mijn vader wreef peinzend langs zijn kin. „Zoo had ik het eigenlijk niet be keken", zei hij, „maar ik moest je wel rustig houder.". „Dus als de zaak omgedraaid was, en ik was u en u was ik, zou u de zaak niet zoo door laten gaan zondei er n mee (0 bemoeien]'" streek zal zijn' „Ik ben blij dat u me begrijpt", zei ik, „want nu zal het u wel duidelijk zijn waarom ik u om het papier vraag en u zult er wel in kunnen komen dlat ik alles zal doen om het in handen te krijgen". Hij keek vlug de kamer rond en het scheen hem plezier te doen dat we al leen waren. „Begrijp ik goed", vroeg hij, „dat je mij 0111 het papier gevraagd hebt?" Ik knikte en zijn 6tem werd heel rustig en vriendelijk. „Je interesseert me", zei hij, „Üt heb een zwak voor geheimzinnighe den. Mag ik vragen waarom jo denkt dat ik het jo zal geven?" „Ik zal proboeren om het u te too- r.en", zei ik en ik gooide mijn jas op zij en trok mijn degen. Hij bleef stil en onbewegelijk staan en zijn gezicht was strakker en niets zcggënder dan ik het ooit gezien had; maar voor hij iets zeggen kon, was Mademoiselle tusschen ons in ge sprongen. „O dwaas!" riep zo uit. „Steek die degen weer in de scheede. Wilt u niet niet!" stemde hij toe. „JeJ ■.hebt de zaak heel aardig uitgedacht, kalm zijn zooalï ik u gezegd lieb? Itcnry. Het is een hoekje dat ik ver- „Ga zitten. Mademoiselle", zei mijn waarloosd schijn te hebbeu. Er blijft vader. „Waar is je verstand gebleven. '111e nu alleen maar over te vragen. I Henry? Kun je het niet doen zonder dadelijk een scène te maken? Steele je degen weg. Ik kan niet tegen je vech ten". Bleeker dan ik haar tolnutoe gezien had, ging Mademoiselle op een stoel zitten. „Het spijt me dat u dat niet kunt", zei ik, „want ik zal u in ieder geval aanvallen". „Waar denk je toch aan?" protes teerde mijn vader. „Mij aanvallen met e©n'degen? Hiet is ongeloofelijk". „Ik heb ai bijna twaalf uur gewacht tot d«. gelegenheid zich voor zou doen", antwoordde ik. „En guarde, als 't 'u blieft, vader". Het strakke was uit zijn gezicht ver dwenen. De lijnen om zijn mond ont spanden zich. hen oogenblik dacht Lk dat hij mij bijna vriendelijk aankeek. Toon zuchtte hu en haalde de schou ders op en begon langzaam een zak doek los te winden die hij om zijn rechterhand had gebonden, ik zag dat hij eenigo wondjes op ziin vingers had. „Ik vergat dat Kapitein Tracy ook tanden kon hebben", zei hij. „Werke lijk, Henry, je stelt me t.e leur. Ik had gedacht dat je verstandiger was en in plaats daarvan denk je dat je met mij kunt duelleeren. Stoor ons niet, Mademoiselle", voegde hij er bij ter wijl hij voor haar boog, „liet beteekent niets cn wij liebbsn geen van beiden erg veel lichaamsbeweging gohad". Hij zweeg en trok voorzichtig zijn jas uit. die hij netjes opvouwde en op do tafel legde. Toen hij klaar was trok hij zijn zwaard en probeerde de punt op den vloer. „Wie weef.", voegde hij er bij, ter wijl hij het lemmet boog, „misschien is het nog wel de moeite waard. Law- ton was altijd een goed schermer". Wij begonnen en ik merkte hoe soe pel zijn pols was .en begon al spoedig aan ie vallen. Ik maakte een schijn beweging en ging achteruit, en een seconde later deed ik een uitval en dwong hom om achteruit te gaan. „Mon Dieu!" riep mijn vader vroo- lij.k uit. „Je verbaast, me. Wat! Al weer? Hè die ellendige stoelen!" Ik werd er opgewonden van. Ik grinnikte tegen mijn vader over onze zwaarden heen want ik*las iets in zijn gezicht dat mijn hand vaster maakte. Misschien kon zelfs mijn beste aan val hem geen letsel toe brengen, maar ik deed moer, veel meer dan hij ver wacht had. Ik viel weer uit en weer ging hij achteruit cn stak zoo vlug dat ik nauwelijks tijd had om mij te hor stel len. „Uitstekend! zei mijn vader. „Je bent erz vlug, Henry. Je hebt ook scherpe oogen". „Mademoiselle!" rigp ik uit. „Het papier! In den binnenzak van zijn jas. llaal het er uit en verbrand het". „Mijn hemel!" riep mijn vader. ,,U ziet", zei ik „ik kan ook op treden". „Mijn jongen", zei hij, terwijl lij{ de stoot die mijn laatste woorden bc- geleidde, afweerde, „mijn excuus en mijn gelukwenschen. Je bent verstan diger en jc schermt beter dan ik had kunnen verwachten. Je dwingt mo zelfs om me iu te spannen. Maar ja moet loeren je vlugger te herstellen, Henry, veel vlugger. Ik heb ai heel veel menschen juist door die fout zien verliezen. Tegenover een gewoon schermer zou het voldoende zijn, zelfs tegenover een die er wel wat van kende, maar lk had je zeker al wel twee maal kunnen doorsteken. En ik zou betook wel gedaan hebben, als..." „Het papier, Mademoiselle!" riep lk weer. „Heeft u het?" „Precies' zei mijn vader. „Het pa pier. Als het papier in mijn zak zat, llenry, zou jij nu in doktershanden zijn. Maar het papier ligt boven in nujn exemplaar van Rabelais. En nu Zijn pols werd stijver. Hij deed een schijnultval naar mijn hals en liet vlak daarop zijn zwaard zakken. Tocu ik uitviel greep hij mijn zwaard af. Op hetze!fdo oogenblik kwam Lk een stap dichterbij en greep hem om het middel.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5