SANATOGEN Rubriek van den Arbeid. INGEZONDEN MÊDEDEELINCEN i a 60 Cts. per regel. Gevoelt gij U slap en lusteloos? ÏDc Amcrikaanscbe vlce-admlraal. I Charles 0. Sigsöcc, schrijft: I .Na grondig proef genomen te hebben 1 met Sanatogen, ben Ik orertulgd Tin Jljn verdiensten als xenuwaterkend 'ven alten tsrijjci vcrncTcu. Het Zenuwsterkend Voedsel Pan|jn een zakje A.J.P'» GRENA Uiallo DINESAUS In leder pakje A.J. P'B AMANDELTJESPUDDING Tijdelijke Reclame. BEGRAFENIS H. J. CALKOEN. Onder zeer groote belangstelling is te Sloterdylc ter aarde besteld hot stoffe lijk overschot van den oad-burgemoester van Edain, den heer H. J. Calkocn. Nadat ds. A. M. A. Reynders van Vm- sterdam de velo goede eigenschappen van den overledene had herdacht, sprak na mens het Rykssehooltoczicht keer E.' Brodéo, schoolopziener to Ilaarlem, die dei verdiensten van don overledene als schoolopziener schetste en verklaarde dat met hom con man van hoog karakter oen goed vaderlander is ton grave idaald. Ds. C. J. van Paasscn uit Haarlem herinnerde er aan, dat do heer Calkoen als lid van het Provinciaal Collego Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Noord-Holland ten zeerste weid geacht en gewaardeerd om do tact en de vriendelijkheid, waar mede hjj zyn ambt vervnlde. H\j was een trouw lid van de Kerk, die leed onder de ongodsdienstigheid en onkerkelijkheid v vclon in zyn provincie. Do kerk zal hem een zijner trouwste leden missen. Jhr. mr. W. F. van Sty rum sprekend namens do Groot Noord-Hollandsche Vereeniging voor verzokoring en lijfren te, in wier bestnur de hoer Calkocn het voorzitterschap bekleedde, noemde den thans heengegane de lovende incarnatie van 'tFransche spreekwoord:„Charité bion ordonnée commence par soi méme".Inle ven en werken voor anderen vond Cal koen zjjn levensdoel. Hoewel hij als goed voorzitter by din gen de vereeniging betreffend, nooit het zakelijke .uit het oog verloor, liet liy daarnaar toch ook steeds zyn groot hart spreken. Bloemen heeft Calkoen op zyn Jaatsten gang. niet gewild, aldus spreker. Staande aan zijn baar leg ik hier echter een symbolische krans neer, gevlochten uit dc aangename herinneringen die ons met hem verbinden. Verschillende andere sprekers voerden verder nog het woord; onder wie de te genwoordige burgemeester van Edam, de heer Van Kolfschoten. Nadat daarna de oudste zoon voor de botoonde belangstel ling had bedankt werd de kist in het familiegraf bijgezet. Onder hen, die de plechtigheid bijwoon den werden opgemerkt do Commissaris der koningin in Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Röell, met den griffier der Sta ten mr. T. H. Vening Meiesz en de leden van Ged, Staten Jhr. mr. D. E. van Len- nep en dr. H. F. R. Hubrecht. Verder namens do Rynlandsche Hypo theekbank de heer Th. do Bye Dolleman; namens den Voogdijraad te Haarlem de heeren mr. P. Tjeenk Willink, mr. J. H. Monnik van Haarlem; namens hot prov. college van toezicht op het beheer van do kerkelijke goederen en fondsen in do Ned. Herv. Kerk met ds. van Paassen de heer F. E. Nix. Dan was nog aanwezig de heer H. B. F. Westerman van Mec- teren, schoolopziener to Haarlom. EEN SCHIP GEZONKEN. Zes man vennist. Hot Dinsdagmiddag Vlissingen gepas seerde Franscho stoomschip Yaiuville, op weg naar Antworpen, heeft twaalf leden dor bemanning van het Engclsche stoomschip Echo aan boord. De Echo is, na aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip, ter hoogte, van Terschelling, gezonken. Zes leden der bemanning wor den vonnist, BUREAU VOOR SOCIALE AD VIEZEN. In een op 13 Maart tc Amsterdam door het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te houden vergadering zal het voorstel worden behandeld tot ontbin ding van dit Bureau. ONVEILIGHEID IN GRENS GEMEENTEN. Naar aanleiding van het binnendrin gen van bandieten in de woning van den' landbouwer te Katten heeft de heer Boon, lid der Tweede Kamer, den minis ter van Justitie gevraagd of dezo be reid is te bevorderen dat door een meet uitgebreide grensbewaking door n chaussee, politietroepen of op andere wijze de veiligheid der grensbewoners beter wordt verzekerd dan thans het ge val is, opdat de groote en gegronde ongerustheid van de bevolking van vele grensgemeenten wordt weggenomen? DE N. K. P. In de afdeclingsvergadering van de R.-K. Volkspartij te Tilburg is, naar „Het Centrum" meldt, meegedeeld, dat het bestuur ter oore was gekomen, dat de Nieuwe Katholieke Partij vrijwel was opgeheven. Aan de diverse onderafdee- lingen in den lande had de afd. Rot terdam geschreven, dat wijl thans de R.-K. Volkspartij was opgericht waar heen zich wel de meest democratische elementen der kiezers zouden verplaat sen. de N. K. P.-ers thans weer naar ds R.-K. Staatspartij moesten terug- keeren, DE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT. Reuter verneemt Washington, dat Richard Tobin benoemd is tot gezant van de Vereenigde Staten in Nederland. VERKOOP VAN DUINCROND. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Katwijk van een stuk duingrond bezuiden tegen Kat wijk aan Zee, ten zuid-oosten van de begraafplaats. Blijkens de Memorie van Toelichting cp dit wetsontwerp heeft de gemeente Katwijk dezen koop verzocht ter voorzie ning in de behoefte aan bouwterrein ten behoeve van woningen, alsmede ter be strijding van werkloosheid door grond- arbeid, VERDRONKEN. Maandag avond is voor d'e haven van Willem stad een scheerde sreladeri met hout, oms-eslaeen. De knecht. J. Bijl. uit Nieuwendiik. is verdronken, de schip per Kered. VERMIST. Sedert DonxIercWmorsren 22 Fe bruari wordt vermist de 26-jaiuge Qiandolsroilziieer in k-leediing naar maat. M. F. v. Z-, uit Nöordwijk. Bij ziin vertrek uit Noordwijk was lui voornemens. Naarden, BusgumLeer dam. Alphen a. d. Riin en Ede te bezoekenhii schijnt daar echter bij clientèle eeen bezoek te hebben re- bracht. DE GEVAARLIJKE ELECTRI- SCHE DRAAD. Te Woudleriber? zag de I andbouwer S. liobt branden in den koestal. Bii een eflectrische lamp -pond hii 't liik van den 16-iarieen knecht, die blijk baar in aanraking was gekomen met den draad en den electr. stroom door het lichaam had gekregen. GEVAARLIJK SPEELGOED. Het dochtertie van een veehouder te Aerdenhout werd door den vleu gel van het bekende EDeeldgoed-vlieg- machinetie zoo aan het oog getroffen, dat zii het gebruik van dat oog voort aan zal moeten missen. Vaak heeft men al tegen het gevaar dat dijt. soort speelgoed oplevert gewaarschuwd. RUST- EN VAC ANTIEOORD. Het ooilege van curatoren van het Rust- en Vacantieoord^van den Ne- dleirlandscihen Bond van Gemeente ambtenaren. heeft het plan. om dit jaar. bii wijze van proef, aan zee of In het centrum des lands een pension te huren voor de maanden Juni tdt en met September, en dit in eigen exploitatie te nemen, met het doel, om tegen gereduceerd en prijs pension te verstrekken aan de bondsleden. ZU IDE RZEERAAD. Bii Koninklijk besluit is op ziin verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. J. Snijders, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht te 's-Gravcnhage. als lid van den Zmlderzeeraad. Rechtszaken POGING TOT DOODSLAG. "Voor do rechtbank, to Rotterdam heeft terechtgestaan do IS-jarige blik slager K. E. uit Sommclsdyk, beklaagd van poging tot doodslag op zyn gewezen echtgenooto P. J. W. Wakker. Gedurende hun huwelijk hebben ze in een woonwagen geleefd. Bij de boedel scheiding is doze woonwagen verkocht, en do opbrengst ia tusseheu partyen ver deeld. Beklaagde, die misbruik van ster kedrank maakt, had zyn aandeel al heel spoedig door do koel gespoeld. Hij is toen zyn vrouw achterna gereisd, die by zyn broer in Middclharnis een onderkomen had gevonden. Op 27 December is het daar tot oeu hoogloopeado ruzie gekomen, toen be klaagde probeerde, nog wat los to krij- ;en van het geld van zyn vroegere ■rouw. Hy is dnarby zoo driftig gowor-' den, dat hy oen scheermes uit zyn zak haalde en daarmede do vrouw een 12 cen timeter lange snedo over den linker schouder toebracht. Beklaagde bekende snikkend en betuig- do zyn spijt. Hij woont nu weer samen met zyu gesehoidon vrouw en alles is weer by het oude. Alleen de drank is schuld van allo ollondo gowoost. De vertegenwoordiger van hot O.M, meende hier tormon aanwezig te viudeii voor een voorwaardelijke veroordeeling en wel tot 8 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren en onder de bijzondere voorwaarde, dat beklaagde zich voortaan van drank zoude ont houden. Kerk en School DE R.-K. UNIVERSITEIT. Wy lez3U in de 's-Hort. Cfc.: „Op een vergadering van de R. K. Kies vereniging te Maastricht verklaarde Wethouder Hardy, dat by de bemoeiingen om de R. K. Universiteit in Maastricht te krijgen, geen bepaalde sommen waren genoem.d. Dat voorstel bestaat niet meer, zei de hy. ZENDING. Tot secretaris van het Comité voor de Algemeene Zendings- Confercnties is in plaast van ds. P. van Wijk, die onlangs aftrad, be- noemds ds- «Toli. Rauws, zendingsdirec- tor te Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN. Aangenomen het beroep naar Heer- de door ds. A Doorn te Apeldoorn. Beroepen te Nedierhorst den Berg de beer C. v. d. Woudo, cand. te Sneok. CI-IR. GEREF. KERK. Bedankt voor den Helder ds. II. Biesma te Groningen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Amsterdam: de heer A. de Blois. cand. te Vlaardingen en ds. H. A. Minderman te Dirksland. NE-D. HERV. GEMEENTE. Beroepen ,te Dordrecht ds. F. W, J. Drummer te Hoorn op Tessel. GEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep naar Sroilde, ds. F. H. van Loon, Geref. nred. te Bergum te Oosterzeé de Can dida at C. v. d. Woudo te Sneek. NED. HERV. KERK. Beroepen to Eetlien 'en Drongclen ds. D. van Lnttor- velt to Blauwkapel. GEREF. KERKEN. Beroepen tc Hazerswouda C. v. cl. Woude, eaud. te Sneek. Bedankt voor Twyzel ds. J. A Verhoog te "Willemstad. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Lisse ds. H. A. Minderman te Dirksland. Van het'politieke tour- nooiveld. TWEEDE KAMER. 27 Februari 1923. Minister Aaflberse over de wijziging der liuurcom- missiewet. Om -liet ver- booffinssp ercentage. In den woordenstroom, dien de heer J. ter Laan bij do a lgem een e beschou wino-en over de wijziging der liuur- commisslewet keeft doen vloeien, kad hii o.a- beweerd. dat de toestand van den woningnood) steeds erger wordt en dat dc ltegeering Gods wa ter over Gods akker laat loopen". Het waren deze woorden. welke minister Aalberso tolt uitgangspunt nam bii de verdediging van zijn be leid. 7j. Exc. vroeg ziek af of de regee ring niet keel wat meer kad gedaan dam men van haar kad mogen ver wachten om de gevolgen van den wo ningnood! te verzachten en oon dat verschijnsel uit de wereld te keipen. Honderden millioenen ziin van regee- ringswege in de laatste jaren, voor den woningbouw beschikbaar gesteld, waarvoor in de vóór-oorLogsche jaren nauwelijks eenige tientallen mil lioenen waren besteed. In 1022 wer den 15.000 woningen met overheids geld gebouwd, in 1912 slechts 'n paar dluizend.... Had de keer Ter Laan dan nóg meer van de regeering verwacht? Veeleer vertrouwt de minister, die ,-erigens niet ontkende, dat er nog een groot woningtekort bestaat thans oi> een spoedig herstel van de particuliere bouwnijverheid en op wegruiming van dc hindernissen, welke die.bouwnijverheid in den weg liggen. De voorgestelde wijziging der huurcommisaiewet zal daartoe bijdra gen. want zii zal geleidelijk de kunstmatige huurbcperking doen af nemen. die een reramenden invloed' heeft op de vraag naar nieuwe wo ningen. Gaat men eens na aldus do minister dat dc gemiddelde ar beider vóór den oorlog 1/5 a '1/6 van diens loon verwoonde en dlat hij te genwoordig slechts 1/9 a 1/10 van ziin inkomen aan woninghuiur be hoeft te besteden, dan is er zeker geen aanleiding om te zeggen, dat hii niet wat meer aan woningbuur kan beta len. Wanneer er andere oorzaken zijn, die het leven duur maken, dan mogen deze toch geen reden zijn, de schade op den huiseigenaar te verhaflen. Wat het ontwerp beoogt., is dus voornamelijk een spoedig herstel van de vrije woningmarkt, zonder groote schokken. Bn die schokken zullen wel w-egblijven, vertrouwt de minister, omdat hiina overal het verhoogingsperoentage ten opzichte van 1 Januari 1916 de 50 reeds na dert of heeft bereikt. Mocht er een enkele gemeente zijn waar men nog ver beneden dat per centage is gebleven, dan aldus on geveer minister Aailbersc heeft de hwurcommissïo er wel al te eenzijdig naar de belangen der huurders geke ken. Niettemin, er zou met den minis ter te praten zijn over de vraag: deer of minder d'an vijftig Maar niet over voorstellen die beoogen op de huurcommissle een soort Steinaoh-küur toe te passen, of haar leven kunstmatig te rekken. Hoewel de zaak nu van alle kan ten was bekeken, en de détailkwes ties toch bii de amendementen op nieuw onder de loupe zouden wor den genomen, .schenen enkele afge vaardigden het noodig te achten, toch nog lange replieken to houden. Zoo bijv. de heer J. ter Laan. aan wiens .repliek hier voldoende eer wordt bewezen met de medadeeling, dat de crisis die de huurcoromissies in het leven riep, nog bestaat, daar andere de regeering niet ,,mct het oog op de crisis" de seboeneninvoetfbe- peulcinigswet zou hc-lbben ingediend. Wat intussehen een heel andere orisïe is. een crisis nl. waarin een bepaalde tak van nijverheid ver keert. De heer Du vs. wiens stem in eer ste instantie niet was vernomen, kwam dezen middag uit den hoek met een philippica aan het adres der rechtsche arbeiders. Na eraan herin nerd te hebben, dat de regcering hot uitstel van de volledige werking der Woonwagenwet wil uitstelten in ver band met den woningnood en dat zii dus dien nood erkent (wat. trouwens niet is tegengesproken) viel hii den KathoLieken arbeiders-afgevaardigde Hermans, aan. omdat deze een adres van de Katholieke arbeiders aan de Kamer had roed.e-ondertieekend, waarin medie ter handhaving van de rust in liet 3and een verdere beper king van het vrije percentage werd bepleit. Dat beschouwde de heer - ironisch als een dreige ment, waarbij hii de regcering „hul digde" omdat zii daarvoor niet op zij 1 Wil gaan. Het adres vangt aan met gepasten eerbied, de heer Duvs vond het „0 11 gepasten eerbied-.-." En was het zoo spotte de heer Duvs voort bii de erfopvolgings- et niet de heer Momé "Vc-rioren, dia ons kwam vertellen. dat het zoo christelijk is. oude kanitallistische fa milies door erfeniseen in stand te houden? Welnu, is hot dan niet te prijzen in de regeering. dat zij. ge dachtig aan „Patrimonium", dat „vaderlijk erfdeel" beteokent, begint met te: zorgen, dat de kinderen van de huisbazen hun vaderlijk erfdeel niet kwijtraken? En dat de regee- rjne\ wie de veiligstelling van den gulden zoo ter harte gaat, begint met de gulden van de huisbazen 111 vei ligheid! te stellen?... In dezen trant sprak do heer Duys, terwijl de publieke tribune boven hem trilde van den lach over zooveel humor. Doch zelf zeide de heer Duys dab hij bij den „onzin", die over cle wij ziging der huurwetten was gedebi teerd, slechts den zijnen had willen voegen. Blijkbaar was zijn betoog dus als een soort da-da op te vat ten. Nog even schimpte de heer Van Ravosteyn op economische „gijnljes" die prof. Van Gijn had verkocht in een brochure over produceeren en daar voegde de communist de vrij krasse bewering aan toe, dat deze professor (in de economie nota bene) geen flauw benul bad van do allereer ste beginselen der economische we tenschap-... Je moet maar durven! Zoo naderde eindelijk do behande ling der amendementen. Men lrwam dezen middag niet verder dan tot art. 1, waarin de omzetting van het per centage van 20 in 50 en van 10 in 37 1/2 is opgenomen. Mr. Oud kon na het lange debat volstaan met een korte toelichting van zijn amendement^ om in plaats van 50 te lezen 35 en in plaats van 37 1/2 te lezen 25. Minister Heemskerk, die bij de artikelen voor het eerst aan het woord kwam als mtde-onderteoke- naar van het ontwerp, noemde de rem, welke do huurcommissiewet thans aan de liuurverhooging aanlegt, on- noodig sterk. Zonder een lager percentage dan 50 op de feitelijke huur van 1 Januari 1916 of 37 1/2 op die van 1 Januari 1918 te willen goed keuren, oordeelde Z.Exc. niettemin dat, indien de door de regeering voorgestelde percentages te hoog mochten worden geoordeeld, die ver laging beter kan geschieden langs den weg van het amendement-Her mans (dat voor bepaalde, door de regeering aan te wijzen gemeenten, de rem wat vastcr aanzet en wel tob dezelfde percentages van het amen dement-Oud), dan langs dien van het over de geheele linie bedoelde amen dement van den vrijzinnig-democraat. Intussehen komt het amendement- Hermans eerst bij art. 7, waarop het is ingediend, aan do orde. En daaraan kwam men heden niet toe. Het amendement-Oud is gekelderd met 41 tegen 26 stemmen. De sociaal democraten, vrijzinnig-democraten, de communist Van Ravesteyn, de christelijk-historische mej. mr- Katz, de anti-revolutionnairen Smeenk cn Heukels en de katholieke Van Schaik stemden vóór, terwijl van den Vrij heidsbond slechts een drietal leden aan de stemming deelnamen, doch daarbij dan ook, evenals geheel rechts buiten de reeds genoemden, tegen stemden. Een amendement-van Gijn op het zelfde artikel van het ontwerp om voor de onbewoonbaar verklaarde wo ningen, die toch nog bewoond worden ;een hoogeren huurprijs toe te laten lan den op 1 Januari 1923 geldenden, werd door minister Heemskerk wel willend overgenomen. En eindelijk betoonde deze minis ter zich bij een volgend amendement (van den lieer 1. ud, eveneens op art. 1) om de „vrije'? verhooging zoo noo dig in te trekken of te beperken, te beoordeelen door de -huurcommissie, indien de betreffende woning niet wordt onderhouden, zóó welwillend, dat hij dezen afgevaardigde een be ter met de techniek der wet kloppen de redactie in overweging gaf. Een verkapt amendement-Heems kerk derhalve! De voorzitter achtte het intussehen beter, over deze amer dementskwestie nog een nachtje te slapen, weshalve hij te half zes de vergadering vor- Heden, Woensdag, wordt begon nen met de interpellatie-Van Rave steyn over de Angora-kwestie, in verband met de opheffing der z.g. ca pitulaties. En tevens koestert de voorzitter het voornemen, met spoed het voor- stel-Braat tot afschaffing van den zo mertijd in behandeling te nemen. INTIMUS. Van hier en daar. LOONSVERLACINC IN DE STEENINDUSTRIE. Het bestuur van den Ned. R. K. Steenfa.brieksarbeidersbond St. Ste- plianus zegt in een iJerscommuniqué o.m.: Het bestuur van den Ned. R. K. Steenfobrieksarbeidersbond ,,St. Ste- phanus" verzoekt ons opname o.m. van het volgende: „Naar wij vernemen bestaat er Best voor kinderen, best voor ouders, is Franken's Melkbrood thans in de steenindustrie langs Waal, Rijn en IJssel zeer groote ont stemming en zelfs verbittering onder de arbeidersbevolking in die streken van ons land, over het percentage der aangekondigde loonsverlaging, welke gaat van 22 tot 36 pet. en lioo- ger en zelfs lot 50 pet. op de reeds in 1922 verlaagde loon en. Zoo kwamen van de zijde der werk gevers en werkgeversorganisaties inededeelingen hij de arbeidersorga nisaties in, waarin loonsverlagingen op korten termijn van 30 tot 50 pet. worden aangekondigd. Zoo 0.111. van eenige Katholieke grootwerkgevers, die mededeelden, de loonen met 40 tot 50 pet. te zullen verlagen, ingaande 3 Maart. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN h 80 Cts. per regel. Fabï-ïkanfer Sur.hqht e Neenit men in aanmerking, dat in de ste'enindustrie steeds de laagste loonen zijn betaald, en de arboïdi .ar en afmattend 'is, en dat do werkgevers goede, en zelfs vette ja ren hebben gekend, dan is liet feit verklaarbaar, dat er thans algemeene verbittering heerscht. Groote ontstemming is bovendien ontstaan over de wijze, waarop de loonsverlaging is aangekondigd. De tot nu toe gevolgde weg, nl. overleg plegen, schijnt geheel te zijn ver laten. WERKVERSCHAFFING IN DRENTE. Men schrijft aan Het Volk: De verzekerde werkloozo landarbei ders die nitgevroren zijn, krijgen meer dan hun regelmentaire f 7.20, n.l. f 2 extra. Het desbetreffende be richt moet reeds aan de gemeentebe sturen verzonden zijn. Wel is aan vele gemeenten slechts tot 3 Maart subsidie voor werkver schaffing, verleend, maar aan alle besturen welke verlenging vroegen is deze reeds verleend tot 31 Maart aanstaande. Het definitief eindigen van de werk verschaffing bij het Staatsboschbe- drïjf is nog niet aangegeven. Wel kan met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat na 31 Maart in de Veens trek en slechts werk zal worden verschaft waar men offi cieel de overtuiging heeft dat niet al le bona-fide arbeiders aan den gang zijn gehouden. Buiten do veenstreken Ooststellingwerf, Smilde, Oostelijk Groningen enz. zal op 31 Maart nog wel niet van een eindigen kunnen worden gesproken. "BOND VAN ARBEIDERS IN HET LAND-, TUINBOUW EN ZUIVEL- BEDRIJF. De Nederl. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf houdt zijn tweejaarlijksche algemeene vergadering op 23 en 24 Maart te Utrecht. Op den beschrij vingsbrief komen niet minder dan 96 vooretellen voor. Tsvee afdeelingen stellen afschaffing van do werkloo- zehkas voor; een andere afdeeüng wil over de al of niet afschaffing daar van onder de leden een referendum laten honden. De bondsvoorzitter, de heer P. Hiemstra, lid der Tweede Kamer, zal op het congres spreken over. De arbeidsduur in den land bouw. Het ledental van den Bond be droeg op 1 October 1922 3955, ver deeld over 295 afdeelingen. Varia, Doordat een compromis is tot stand gekomen, is de in December uitgebro ken staking van mandenmakers te Huizen geëindigd. De staking aan de glas- en aar dewerkfabriek „Du Sphinx" te Maas tricht is weder geëindigd; de direc tie beeil eon aangekondigde 10 pet. loonsverlaging voor de slijpers terug genomen. De raad van Leiden besloo t het voorstel van 13. cn W. inzake verlen ging van arbeidsduur voor het ge- 111 eentepersoneel aan te houden tot het begin van dc maand September, zoodat alsdan de nieuwe raad zijn oordeel nader over dit onderwerp zal kunnen' uitspreken. Uit Almelo wordt aan Het Volle gemeld dat Ged. Stalen van Over ijssel den raad van Almelo hebben be richt dat „daar thans de uiterste zui nigheid meer dan ooit plicht is, £00 spoedig mogelijk tot intrekking van den vacantielocslag moet worden overgegaan." „Ileeft u het gehoord. Mademoisel le?" riep ik. „De deur!" en we vielen samen op den grond. Mijn vader zei iets wat veel op een vloek geleek en greep mij bij den keek Ik liet hem los om zijn hand weg te duwen en hij rukte zich los van mijn anderen arm en sprong overeind. Terwijl hij dit deed hoorden we een slag en gekraak van hout. De deur werd uit de scharnieren gelicht en Brutus sprong naar hem toe. Dc vloer was niet schoon. Mijn vader wreef met een teleurgesteld gezicht langs de vlekken op zijn hemd. „Mijn jas, als 't u blieft. Mademoi selle", zei hij. „Ik zie dat u hem 111 uw handen heeft. Ilot was gevaarlij ker dan ik dacht, llenry. Ik wist niet dat Brulus terug was." „Hij is net als 11. Kapitein", zoi Ma- deinriïsc-lle terwijl zo hem zijn jas gaf. „U Is aliobeï stijfkoppig". Om de een of andere reden die ik niet. begreep, was haar goede humeur weer terug gekeerd. Het kwam mis schien van opluchting, dat ze tegen ons glimlachte. „Het is een familietrek", zei mijn va der. Alsof het intrappen van de deur een gewone huiselijke plicht van hem geweest was, keck Brutus kalm rond cn begon de plooien van dc blauwe lakensche jas glad te strijken, terwijl mijn vader zich bezig hield met de kant aan zijn mouwen. „Huli", zei Brutus plotseling. Toen viel het mij op dat er veel modder aun zijn kousen zat en dat hij blijkbaar hard geloopen had. Mijn vader ver gat zijn jas voor een oogehblik, draai de zich om en keek hem aan. „Hoe kon ik dat vergeten!" riep hij uit. „Wat is er voor nieuws, Brutus". „Ilnh!" zei Brutus weer en gaf hem eeu kleiif stukje papier. Mijn vader greep het haastig, las 3iet en gooide het fri liet vuur. Toen zuchtte liij, als iemand van wien een zware last af genomen is. Zijn houding werd min der stram en een oogenbiik zag hij er uit of de dag hem vermoeid had. en alsof er weer een crisis voorbij' „Is hij er?" vroeg hij. „Huil!" zei Brutus. „De hemel zij geprezen", zei mijn vader met nadruk. „Ik beeon al te denkon dat er misschien iets gebeurd was". Mademoiselle keek zedig naar hem op. „Heeft de kapitein goede berichten ontvangen?" vroeg ze Hij wendde zich tot haar en glim lachte vriendelijk. „Onder deze omstandigheden", zei hii, „dc beste berichten die ik kon verwachten". Nog Steeds glimlachend trok hij zijn jas recht en vervólgde: „Ons kleine melodramo, freule, loopt ten einde." XI. De zon was éindelijk door cle wol ken gebroken, en de stralen schenen al in de kamer en vielen zaaht op de stoffige meubelen, de schaduw van de wingerdbladen buiten danste grillig op den muur bij den haard en dc schaduwen van de olmen werden lang en recht op de van regen loorweekte bladeren en het natte gras in onzen tuin.- Het was de kalme zonneschijn van een herfstmiddag zacht en vriendelijk on toch eon beetje bleek. „Ja", zei mijn vader „het is bij na. afgeloopen, Het wordt tenslotte maar heel eenvoudig. Spijt het u, Ma demoiselle? Zult u nog wel eens den ken aan onzen tocht door Frankrijk? Ik wel denk ik. En aan de herberg in Bretagne, toen Brutus buiten stond en Ned Aiken togen de postil lons stond te schelden. Dat was nog eens een leven. En do Eclips! 11c zei u wel dat zij ons nooit konden ver slaan als de wind in ons voordoe! was. Ik zei u wel. Mademoiselle, dat liet meerendeel van de menschen 011- noozele lieden zijn". „En vind u dat nog?" vroeg ze hom. ,.Ik had bijna gehoopt dat er een ver standige man zou 'zijn bij de dozijnen die daar buiten staan, maar zo jieb- ben allemaal hersens alsschooljon gens. Geen wonder dat de wereld zoo langzaam vooruitgaat en groote man nen zoo erg groot lijken". En hij bond de zakdoek weer cm zijn hand. „Dus de kapitein heeft maatregelen genomen om het document te verlcoo- pen?" vroeg Mademoiselle. „Juist", zei mijn vader. „De prijs is vastgesteld en ik zal het zelf weg brengen zoodra het wat donkerder ge worden. Hel spijt me bijna. Het is wel interessant geweest". „Neon", zei Mademoiselle, „het is niet oninteressant geweest". „Je ziet bleek Henry", zei mijn va der. „Je bent toch niet gewond?" Ik scliuddo het hoofd. „Isihet alleen maar je trots? Dat zal straks wel over gaan. Kom, we heb ben altijd goed tegen ons verlies ge kund. Wij hebben altijd geweten wan neer we overwonnen waren. Laien we eens zien of we er niet 'n prettig eind aan kunnen maken, zooals menschen van onzen stand .betaamt. Je kunt bet papier niet krijgen. Waarom zet je je er niet over heen? Je hebt hel, gepro beerd. cn niet onhandig ook, ma..r je ziet nu dat de man die gelijk lieert, mot altijd kan winnen een r.uttigö les. is 't niet? Ik verwacht niet van jo dat je er mij dankbaar voor zult ztjii. Ih hoop dat je mij nu gemvg kont om mij tc haten. E11 toch - la ten wc het philosophisch beschouwen. Ga zitten, llenry. Brutus net is drie uur. Breng d'e Madeira en wat eten." Ik gaf geen antwoord en hij bleef mij een oogenbiik strak oankijtcen. Brutus gooide nog een blok op het vuur. dat beeon te knetteren op den ondergrond van gloeiende kolen Toen bleef hij weifelend staan wachten tot mijn vader knikte. „Neem de deur ook mee" zoi mijn vader. „Mademoiselle permitteert u?" Ilij wees op een armstoel narist dei: haard. „En jij, Henry, er tegenover. Zoo". Uit den zijzak van zijn jas haal de hij een met zilver beslagen pistool dat hij met groote aandacht bekeek. „Kom", zoi hij, terwijl hiij het weer weg stak. „Laten we kalm zijn. Ts er eenige roden om boos te zjjn aJieen omdat wo op een verschillend stand punt staan ten opzichte van de elhi- ca? Als je man.r eens in den- oorlog geweest was, zou je er wel een anderen kijk op gekregen hebben. Daar rieken honderden mannen elkaar dood mef den besten wil van de wereld, niet uit persoonlijke vijandschap, maar brei kalm en gpodig. Over korten lijd 'zul len we afscheid van elkaar nemen tn als Ik er iets aan doen can zullen we elkaar nooit meer ontmoeten. Je j.ebi mij gezien als een gevaarlijke, roelu iooze man, die er vrijwel geen prin cipes cp na houdt. Ik heb er z/;!fs zoo weinig, Iienry, dat ik gewel-1 zal go- bruiken als je je niet wat kalmer ge draagt. Do avond zal al druk genoeg worden en wo hebben lieuo.n geen verdere opwinding noodig, Wees ge duldig. Een paar uur beteekftnt zoo weinig voor iemand die zoo jong is''. Er volgde een stilte, terwijl lui ons onbewegelijk aan bleef kijken. Een windvlaag blies door den schoorsteen naar beneden en joeg een wolk van stof over den haard. De balken kriek ten. Ergens in do stilte sk>eg een deur dicht. Het volkomen ontbreken \an eenige uitdrukking op zijn ge/.:,.ut viel mij bijzonder op en voor den eersten keer maakte de flegmatische kalmte een ander gevoel in mij wakker. V roe- ger had ik ze gehaat en er mij over verbaasd en nu voelde ik, in weeiwiJ van mij zelf, ecu soort medelijden. Want de natuur had hem eeu expres sie gegeven, gevoelig en vlug elke emotie afspiegelend. Had zijn trots het veranderd in een masker en een gordijn neergelaten voor het licht dat van binnen brandde of was het licht uitgebrand en was het gezicht koud en nietszeggend overgebleven? „Denkt de kapitein na?" zei Made moiselle. Hij glimlaohto en keek even naar haar. „Ja", antwoordde hij. „Het is cc-n onbeleefdheid waarvoor ik u vergiffe nis moet vragen. Vreemd dat ik zoo vaak van uw voder's gastvrijheid ge noten heb en toch zoo'n zwijgende gastheer ben." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6