VROOM EN DREESMANN VAM I TOT 12 HIAART ziet veonal oaazE etalages 190 WeerstrMt Groote Houtstraat EICHHOLTZ' DELICATESSENHANDEL HET ELECTRISCHE PAARD. Db auto liceffc in vele opziehtcn het paard reeds overbodig gemaakt en een uitvinding van den laatston tyd schynt er op gericht te zyn, het paard g<Aeel van den aardbodem te vordringen. Een ingenieur to Brunswjjk, zoo wordt iu de „Umschau" gemold, heoft n.l. een kleiu voertuig geconstrueerd, dat in staat is, groote, zware wagons to trekken en te duwen. Dit „olectrischo paard" heeft een gewicht van ongeveer 150 K.G., is 90 c.M. hoog, 98 c.M. breed ou met den dissel er by inbegrepen ongeveer 4. M. lang. De battery bestaat uit een serie van 32 elementen met een capaciteit van 3.6. K.W.U. indien de ontlading ia drie uur plaats heeft. By gewone transporten van vrachten is een lading voor twee da-' gen toereikend. Dc eleetrisehe motor ont wikkelt als zy onafgebrokon werkt, een capaeitoit van ongeveer 31/2 P.TC. het geen meer is, dan de kracht van vier le vende paarden. Do uitvinder van de stoommachine, James Watt poogde met een proef te bewyzon, dat de kracht van een paard voldoende was om een. vracht van 75 Iv.G. in een. seconde een meter hoog toheffen, maar na deze proefne ming was,het dier door overspanning zoo goed als dood. Zou oeu paard iu staat zyn, onafgebroken een last van 75 K.G. 1 M. per seconde omhoog te heffen, dan zou het ook in staat moeten zyn op een goeden weg een wagen te trekken met oen belasting van 5000 t.ot 6000 K.G. zon der buitengewone inspanning. Twee paarden van gemiddelde sterkte kun nen echter op een vlakken weg slechts ongeveer 3500 K.Q. verplaatsen. Vier paardon voor een wagen doen evonwel niet twoe maal zooveel als een tweespan, noeh viermaal zooveel als een paard, doch slechts ongeveer 80 pet. van do theore tische som dezer pnardekrachtui, daar ieder paard zyn volle kracht niet kan ontwikkelen. Vier paarden van gemid delde sterkte kunnen dus slechts 5000 tot 6000 K.G. trekken met uiterst gerin ge snelheid, n.l. ongeveer 1 M. per se conde. Een arbeider, die per dag acht uur werkt, ontwikkelt ongeveer 1/10 P.K. Het olectrischo paard vervangt derhalve ongeveer 40 sterke inensehen. Bovendien heeft deze eleetrisehe trekkracht geen last van vermooidheid, heeft na jarenlang gebruik slechts geringe slijtage, is ge makkelijker in do behandeling en in de stalling dan een paard en kost ook veel minder dan een gewoon paard. VERDWIJNT DE VLIEG? 'Is de gewone luiisvlieg bezig, uit te sterven? Een Engelsch dokter, die een studie van dit onderwerp heeft gemaakt, be antwoordt deze vraag bevestigend. Het vorig jaar maakte ky een reis door Engeland en kwam tot de overtui ging, dat er zich slechts enkele vlie gen bevonden op plaatsen, waar er vroe ger honderdduizenden werden opgemerkt. Een van de meest merkwaardige ge volgen van de vermindering van het aan tal vliegen is de groote vemiindefing van de kindersterfte. Ofschoon statisti sche gegevens nog ontbreken, heeft een globale berekening geleerd, dat. het ge middelde van do zuigelingensterfte in-En geland den afgeloopon zomer 50 per dui zend is geweest. Elf jaar geleden was het 636 per duizend. Het algemeen sterfte cijfer is eveneens aanmerkelijk gedaald, n.l. tot 89 per duizend, het laagste cij fer, dat ooit werd geconstateerd. Do vliegen veroorzaken weliswaar nog eiken zomer verscheidene zuigelingen- ziekten, maar het aantal daalt van jaar tot jaar. MELKEN MET EEN BIJL. Hoo gemakkelijk eu voordeelig zou het zijn, indien wij eiken morgén, onafhanke lijk van den melkboer, het jaargetijde of eventueelen melkoorlog, er met een bjjl gewapend op uit konden trekken, om in 'de dagclykseho behoefte aan melk te gaan voorzien, Een land, waar dit go- beurt, is Brazilië, waar de z.g. melkboom groeit. De vrouwen nemen daar, alvorens haar dagtaak te beginnen, een bijl en een dop van een cocosnoot en hakken oen spleet in don dichtsfchy staanden melk- boohi. Zoo krijgen zy zoo veel melk als zo maar begceren. Het sap van den boom is dik, als slagroom, maar levert, ver mengd met water 'n verfrissehende drank op. Ook de groote hoevoelheid vruchten die dezo boom oplevert is voor Brazilianen van veel beteekenis; de appelachtige, bijzon der sappige vruchten zjjn zeer verfris- schend. HET PROCES TEGEN CACHIN C.S. De Russische communisten Boecha- riu ca Sinovjel hebben zich, naar de ■„Humanité" meldt, bij dien Franschen rechter van justitie Jousselin als ge tuigen aangeboden in het proces te gen Cachin, Monrnousscau, Treint en een aantal andere communisten. Zij voeren daarbij aan, dat de beschuldi ging in hoofdzaak gegrond is op de rede door Boecbarin gehouden, op het congres der communistische inter nationale door Sinovjef gepresideerd. Cachin ha d zich voqr de Roer bezetting op de rede* van Boectha- rin beroepen, waarin de Fransche re geering een aansporing zijnerzijds aan de Duitschers had gezien om zich eventueel tegen de Franschen te ver zetten., DE EMISSIE VAN BANKNOTEN. Do uitgifte van de nieuwe goudhank- noteii („Tseberwonzy") door de Ryks- bank schynt in do praktyk oen basis ge vormd to hebben tot saneering van bau- del en verkeer, tcrwyl naast de alge- moene staatsgelden een stabiele valuta voorhandeu is. Do Ryksbank heeft het wettelijk recht de emissie der goudbank- noten met ten minste 25 pet. goud of huitenlandsehe stabiele valuta te dek ken, terwyl het overige gedekt moet worden door gemakkèlylc realiseerbare waardeu, geldswaardige papieren of wis sels met korten looptyl. De Ryksbank heeft echter de eerste emissie der goud- banknoten tot een bedrag van 500.000 mot goud en Engelsche fondsen gedekt en zy zal mettertijd in staat zyn alle banknoten der eerste emissie volledig i: to lossen. By vordero emissies zal de Rijksbank in ieder geval gebruik maken van de overige door de wet op het emis sierecht toegestane dekkingsmiddclei Teneinde dc circulatie der goudbankm ten te garandeeren stelt do Bank tot voorwaarde, dat alle loeningcn in goud- banknotrn ook in dit betaalmiddel zul len worden terugbetaald. AMERIKA EISCHT TERUGBETA LING VAN DE KOSTEN VAN ZIJN BEZETTINGSLEGER. Volgens de correspondent van de „Manchester Guardian"' ts New York heeft de minister van Financiën een vertegenwoordiger tiaar Europa ge zonden om aan de intergeallieerde conferentie, die den len Maart te Pa rijs bijeenkomt, de rekening aan te bieden van de koeten van liet Ameri- kaansche bezettingsleger. De rekening bedraagt 256 millioen dollar. De Ame- rikaansche regeering beweegt zicli op •liet standpunt, dat de geallieerden hun kosten stellig tot April 1922 ver goed hebben gekregen, terwijl de door Amerika gemaakte kosten, in weerwil van een door Hughes in Maait inge diend protest, geheel zijn voorbijge zien. Congresleden betoogen, dat de Amerikaanscbe troepen op verzoek der geallieerden aan den ltijn werden gehouden, tegen de wenschen der Amerikanen in, en dat zij niet inzien, waarom de Amerikaansch© regeering het Fransche leger geldelijk zou steu nen, terwijl Frankrijk zelf in staat blijkt militaire leerlingen aan Polen doen. DE OPLAGE DER PERIODIEKEN IN RUSLAND. De „Prawda" wydt oen artikel aan dsn toestand dor Russische dagbladen en con stateert o.m.: Op 1 Januari 1922 was de gezamenlijke oplagen der Russische bla den 2.660.000 exemplaVen. In Juli en Augustus liep dit getal op catastrophale wyze achteruit en bedroeg 990.000. Ni energieke campagne in de eentra des lamds en op het land, bereikten de bladen een gezamenlyko tirago van 1.503.000 exemplaren. Do „Prawda" memoreert bij deze gelegenheid dat hot Moskouscho blad „Russkojo SIovo" by het begin van den oorlog alleen reeds oen oplage van verre boven 1 millioen bereikte. DE RUSSISCHE VLOOT. Naar do bladen vernemen, zal de Rus sische vloot iu de Oostzee tegen medio 1923 2 dreadnoughts, 8 torpedojagers, 9 duilcboülen, 10 tot 15 torpedobooten en 20 tot 30 mynzoekers on wachtschepen tellen. By do jongste Russische vlootwcek werd tot aanzienlijke uitbreiding der loot besloten. Rusland W'l in de Oost- eo een vloot hebben, die voldoende sterkte bezit en evewtueele pogingen der randstaten, om Rusland naar Duiten te isoleeren, te onderdrukken. EEN VIOOLWEDSTRIJD. Een merkwaardige wedstrijd zal wel dra te Londen plaats vinden. Daar is n.l. een discussie gaande over de vraag, of de oude Italiaansclie violen inderdaad zoo veel beter zyn dan de moderne Engel sche. Men verzekert sedert eenigen lijd, dat de hooge veroering voor de violen Stradivarius, Guarnerius enz. voor het grootste deel op suggestie berust. Een Engelsche violist zal nu, achter een muurtje verborgen, achter elkaar een Stradivarius en een moderne viool be spelen, teneinde deskundigen te laten uitmaken, welk instrument het best klinkt. Een soortgelijke wedstrijd die eenige jaren geleden te Parijs werd ge houden, werd ten gunsto van de moderne viool beslist. De aanhangers van de oude Italiaansehe violen beweren echtor, dat de nieuwe violen alleen mooi klinken, als ze nog slechts kort in gebruik zyn. EEN POLITIEK PROCES IN DUITSCHLAND. Uit Saarbruckea wordt gemeld: Bij de voortgezette behandeling van het belee- digingsproces van het lid der regeerings- commissie voor het Saargebied dr. Hec tor tegon den politieleen redacteur der „Saarbriickischen Ztg.", dr. Franke, die in Sept. 1922 in zyn blad mededeelde, dat Hector in begeleiding van een zui ver economisch memorandum der stad Saarlouis indertijd aan Clemenceau (toen nog minister-president) een politieke sympathiebetuiging aan het adres van Frankrijk zou hebben gezonden, deelde de voorzitter van het gerechtshof mede, dat Zaterdag by do door de justitie ge laste huiszoeking in het archief der stad Saarlouis de brief aan Clemenceau, welks bestaan Hector ontkende, is gevonden. De verdediging stelde daarop voor, Hector, die indertijd onder eodo heeft verklaard, de Fransche vertaling van memorandum zonder eenig begeleidend schrijven aan Clemenceau te hebben doorgezonden en die zich heden door een officioel attest van zyn plicht tot bywo- ning van het proces had laten ontslaan, onmuldeliyk wegens meineed te arres- toeren en zijn gezamenlijke particuliere oorrespondontie te doorzoeken en in be slag te nemen. HET VALSCHE MUNTERS-PROCES TE KEULEN. Iu liet valsohemuutarsprocee te Keu len togen Kramer en zijn medeplich tigen wegens de uitgifte van valscke Braziliaanselie milreisbiljetten is na een behandeling, welke drie dagen duurdie, ilxet vonnis uitgesproken. Bar- thold Kramer uit Porto Allegre werd wegens overtreding van de muntwet en vcrvalsaliing van stukken veroor deeld tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf. Bij het vonnis wer den verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. De preventieve hechtenis van zes maanden en drie weken komt in mindering van de straf. De uitgever Karl Meyer werd wegens medeplichtigheid, doch even eens onder verzachtende omstandighe den, veroordeeld tot een jaar en zies maanden en twee weken preventieve hechtenis.De beide overige beklaagden de lithograaf Focke en. de ingenieur Welfsohn, werden vrijgesproken. EEN ONGELUK IN EEN MIJN. In de Wiheldale-mijn in Yorkshire heeft een mijngasontp]offing plaats gehad. Op het moment, dat het onge luk geschiedde, waren er 250 man in de mijn werkzaam; er waren maatre gelen getroffen om een deel der steen kool met dynamiet te doen springen. ITet schot, dat daartoe werd afge vuurd, gaf aanleiding tot een hevige ontploffing. Blijkbaar stond er gas de mijn. De mannen waren, zooals later zeiden, door een „gordijn van vuur" omgeven. Ben schachljongen van 14 jaar werd bij dit ongeluk gedood, acht arbeider liepen zware brandwonden op. uKt «er- Jfi ZAL GEHOUDEN WOEDEN ONZE BEKENDE Epi aBle jpüsaaïsen van Wederlapt-d waai* onze zaken gevestigd zijrtj s!e!len wiji OMze cSliënteek wser in de gelegenheid zicDi gedurende deze week tegen buitengewone LAGE PRIJZEN van ai onze voorradig^ artikelen te voorzien. Goederen opgenomen in onze Serie-'prijzen ais aïtijd prima kwaliteiten. Serëepriijs SC# ct. Serieprijs 30 ct. Dweilen (3 stuks) Allovers Netts 95 c.M. br. Heeren Nethemden Oamestailles met feston Dameskousen alle kleuren Gummi Boorden Heerenzelfbinders Ivousenb. Elastiek 5 el voor Huishoudzeep per pak Prima Haarschuiers Kleerborstels Haarkammen ijzer sterk Portretlijsten 2 stuks'voor Mappen Postpapier 3 stuks Bloempotten Dames Lqktaschjes Dames Handschoenen Poolbont per el Prima Molton per el Engelsche schirting per ei Groote Luiers gezoomd Badhandd. 3 stuks voor Dames Jarretelles 2 paar Voile 6/4 breed per el Prima gebloemd lint per el Gestr. Rokken Flanel p. el Serïeprëjs !Ëil Damast matten 6/4X8/4 Corsetten met jarretelles Ontbijtlakens 125X160 I Huish. Schorten m. Mouwen j Tricot Onderrokken Kinderrijglaars jes Dames Nachthemden Dames Combinations Graslinnen Lakens gefest. 10 el Geel Keper voor Sloopen gehord, en feston Pracht Strookrokken J Peau de Suette Handscli. J Kamgaren 130 c.M. Regenhoeden Crêpe Marocain Serges voor Gordijnen 1 Tafelzeilen 5/4X5/4 Gem. Heeren Borstrokken Tafellakens 8X12 10 el prima Geel Katoen Wollen Fantasie Plooirokken ieo Cheviot Plooirokken 290 Landhuisstof moderne str. Dameshemden m. borduursel Damescorsetten Dames Portemonnaies Pracht Napolitains Sloopjes met borduursel Lakentjes met borduursel Pracht Dameshandschoenen Loostijk per el 10/4 Graslinnen per el Zware Wafel Handdoeken Vingerdoekjes 6 stuks voor Bustehouders alle maten Borduursel 3]/2 M. voor Linnen ITcerenmanchetten Heeren Zelfbinders Schilderijen im. gr. meesters Heeren Bretelles Cocosloopers p. el Kleedjes v. de gang Closetmalten Sloopen gef. oversl. Scheerapp. Gillets Vitrage per el Pomp. Doeken Allover Netts Damés Flanellen Gekl. Cheviot Satijn Cretonne l Ribstof 8/4 breed I 8/4 Eng. fant. Stof l Dames Barets Dames Hoeden Pomp. Satinet Directoire Pantalons Serieprijs 90 ct. Seriieprijs 290 Zijde Tricot Jumpers 290 Dames Japonnen 290 Pique Heerenoverhepiden 290 Wollen Tafelkleeden 290 China Matten 140X180 290 Dames Nachthemden 290 Blauwe Jassen 290 Blauwe Werkbroeken 290 Ligstoelen 290 Leder Jongens Bottines 290 Tafelzeilen 6/4X8/4 290 Prima Dames Corsetten 290 Prima Pool'b. Huish. Schort 290 Poolb. Schort m. 1. mouwen 290 Serieprijs en liooger 690 IJzer Kinder Ledikant 2 pers. Satinet Dekens 2 pers. "Wollen Dekens Box Heeren Mollières lakn. Vliegende Hollanders Geschilderde Waschtafels Looprekken Zw. IJzer Kinderledikant Fantasie Wollendekens 2 Pers. Spiraal Matras Wollen Dames Kousen Heeren Sokken 4 paar voor Batik Stof per el Tafelkleeden 100X100 Dubbel br.eed Cretonne p. el Fraaie Theewarmers Familie Portretlijsten Schilderijen Goudenlijst Directoire Pantalons Pomp. Schorten m. hartje Mantelwol 2 knot voor Damescorsetten alle maten Wafel Handd. 65X100 (2 st.) Groote Theedoeken (4 st.) Groote Potdoeken 6 st. voor Zephir 3% el voor Leder Heeren Portemonnaies Zeep Lanoline 6 st. Verb. Watten 2 p. v .Molton Dekens Dames Flanellen Heeren Pantalons Heeren Borstrokken Dameshemden Dames Pantalons Manshemden Vrouwenhemden Trie. Jeager Pantal. Auto Sjaals Wollen Sjaals a. kl. Batist Jurkjes Gestreept Frotté 8/4 Cheviot per el Crêpe Morocain 8/4 Fantasie Stof Secieprsjs 390 Dames Stofjassen 390 6 el 10/4 Geel Katoen 399 China Matten 180X280 390 Japon Schorten 390 Pomp. Japon Schorten 390 Witte Wollen Dekens 390 Leder Acte Tasschen 390 Spreien wit pique 390 Graniet Linoleum 390 Dames Mollières m. lakneu- 390 Heeren derby Bottines 390 Zeegras Kinder Matras 390 Japonnen gcbl. Satinet 390 Kinder Mantels 390 Seriepriljs 8Ü30 en hoogcr Laqué Hout Ledikant 1190 Zw. Geschilderd Ledikant 1290 Spiraal Matrassen 90X140 1790 Kapok Matrassen 1890 Kapok Bedstellen 1890 Org. Auping Matrassen 2690 Mass. Eiken Ledik. 2 pers. 2390 2 pers. Kapok Garnituur m. schuine Peluw, 2 Kussens Compleet 4900 RECLAME-PAKKETTEN 2 Klos prima Handgaren 1 Machinegaren 4 el solide Geel Katoen 3 Theedoeken (extra groot) 1 Kaartje Brat Dames Japonnen Mod. Streepen' 399 Waschzijde Overhemd Blouses 390 Serieprijs 140 Huishoudschorten 146 Jeager Heerenhemden Tricot Jeager Hemden Fr. ong. Heeren Pantalons, 140 Heeren Flanellen 'Sloopen rondom gefest. 140 Dames Strookrokken 140 Zware Flanel 6 el voor 14'ö I Dames Pantalons m. pr. bord. 150 Dames Hemden dito 140 Molton Dekens gr. maat 140 j Pluchette alle kleuren Vloerzeil div. Dessins 140 Leder Damestasschen 140 i Sportflanel 4 el voor ISO Linnen Jurkjes 140 I Wafel Handd. 6 stuks voor 140 i Ontbijtlakens 140 I Tafellakens 7X10 Ongebl. Heeren Pantalons 140 j Pomp. Schorten m. hartje 140 Dril Overhemden 143 Paillette Zijde per el 140 Zephir Dames Overhemden Crêpe de Chine per el 140 j Flanel Damesblouses 140 Serieprijs 499 Mouseline Blouses Kinder Mantels Wollen Dekens Witte Wollen Doeken Wit pique Spreien 490 10 el 10/4 Geel katoen 490 Wollen Dames Japonnen Trapstoel 490 j Heeren Stofjassen 490 Pomp. Peignoirschorten 490 j Serieprijs 390 Pr. Heeren Bottines 590 j Cretonne Dekens (2 pers.) 590 2 pers. Wollen Dekens 590 Noten gesch. Tafels 590 I Popeliue Japonnen 590 Dames Mantels 5 Crêpe de Chine Dames-Japonnen Sio Wollen Dames Peignoirs 390 met en zonder borg. Lage rente Adres: C. HARMSK. V?r- spronckweg 65, van 122 en 6-7 uur. BR00TE HOUTSTRAAT 118 - TELEFOON 315) Sardines Philippe Canaud per blik f 0.75, bij 6 blik f 0.70 per blik

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7