Buitenlandsch Overzicht DE VERHOUDINGEN IN HET ROERGEBIED WORDEN STEEDS MEER CESPANNEN. HONDERDE DUITSCHE POLITIEMANNEN ZITTEN IN DE GEVANGENIS. DE OORLOGSSTEMMINC IN DUITSCKLAND WAST. BELCIë EN HET ROERCONFLICT. HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK. Het ivorclt in bet Roergebied steeds spannender. Het optreden der Franschen en Belgen wordt gedurig krachtiger. De te Boehum gearresteerde politie beambten ton getale van 300 worden nog steeds vastgehouden. Bovendien hoeft ge neraal Degoutto ecu verordening uitge vaardigd, waarbij allo beambten der Schupo worden uitgewezen. Gaan z'y niet "vrijwillig, dan worden zy uit hun wo ningen gehaald en op vrachtauto's bui ten het bezette gebied gebracht. Do verklaring tot dit optreden is de weigering der Duitsche Schiipobeambteu om do Fransche en Belgische officieren te groeten. Deze woigering, die berust op een verordening van den Pruisisehen nister van binnenlandseho zaken, is oor zaak geweest van talrijke processen tegen do Sehupobeamibten, van hoog tot laag, waarbij vele maanden gevangenisstraf zijn opgelegd en boeten, die tot in de honderdduizendo marken loopen. Worden do boeten niet binnen 24, uur betaald, dan wordt de gevangenisstraf aanzien lijk verzwaard. Hot aantal veroordoeliu- gon loopt reeds in de houderden. Na het uitzitten dor straf volgt geregeld de uit wijzing. Do Franschen hebben van het stads- bostuur te Essen goëischt, dat het 600 nieuwe manschappen zou aanwerven, voor een nieuwe politie, hetgeen gewei- gord is. Do communisten verklaarden daarop deze 600 man ten spoedigste ter beschikking te zullen stellen, welk aan bod door Degoutto evenwel niet is ge accepteerd, daar do zaak hem niet on verdacht voorkwam. Do Pruisische minister van binasnl, zaken heeft de instelling ecnor burger lijke politie to Essen (on in het bezette gebied in het algemeen) verboden. Evenwel niet alleen tegenover de po litie, ook tegon het Duitsche spoorweg personeel zotten do Pranschen hun ge- weldpolitiok voort. Zoo heeft de Ryu- landcommissio thans een verordening uitgevaardigd, inhoudende, dat Duitsche spoorwegmannen, die staken of lydeljjlc verzet plegen, eenvoudig met don dood zullen worden gestraft, indien door hun houding spoorwegongelukken met doo- delykcn. afloop plaats hebben. Voor min der ernstige spoorwegongelukken wordt dwangarbeid of gevangenisstraf van ten minste 10 jaar opgelegd. Doodvonnissen van den krijgsraad kannen, indien, de op- perbovelhebbcr dit gelast, onmiddellijk worden voltrokken. Uit Koblenz wordt gemeld, dat de RynlandcommLssie weder 23 particulie ren en een groot aantal spoorweg- en douanebeambten heeft uitgewezen. Do spoorwegbeambten te Volmarstein hebben last gekregen do plaats binnen 24 uur te verlaten. Het verkeer in het bezette gebied Op het traject Neuss-Duren, dat door de Engclsolien aan de Pranschen is over gedragen, is het kolonvervoer nog niot begonnen. Over do Rijnbrug bij Triemersheim is do laatste 24 uur geen onkelo kolentrein gereden. Het station Qborhausen, dat \ier "we ken lang door do Pranschen bezet is ge houden, is in een toestand van verwoes ting achtergelaten, In de wissolhnisjes is alles vernield. Het bezette station Ncumiihl is denzelf den avond weer ontruimd, doch met me deneming van velo locomotieven en oen groot aantal kolen- en goèdorenwagens. Do Pranschen hebben het station Ehrenbroitstein bezet. Het personeel ver liet het gebouw, het verkeer staat stil en daardoor ook het spoorwegverkeer met Koblenz. De „Vorwarts", bel blad der Duitsche sociaal-democraten, houdt zich in een hoofdartikel bezig met de oorlogspropaganda, dis openlijk of heimelijk door do reaotionnalre volksdeelen in Duitschland werdt ge- voord. 1-Iet blad wijst in de eerste plaats op een uitlating van graaf Westarp op het Duitsch-nationalc congres, waar hij ver klaarde, dat aan onderhandelen met ds Entente niet gedacht kon worden, voor dat het Roergebied en de geheeie linker- Rijnoever ontruimd zouden zijn. Maar Westarp is slechts één van de' velen, zegt het blad. In Hannover verklaarde de zoon van den bekenden Centrum-lei der Spahn, Martin Spahn, op een land- bcuwc-rscongres, dat thaas de Germanen van den oorsprong tot aan de monding van den Rijn tegen Frankrijk waren op gestaan. Hij meende daarmede, dat ook Nederland en Zwitserland bereid zouden zijn, zich met Duitschland tegen Frank rijk, te verbinden, cn Hindenburg, die er eveneens aanwezig was, verklaarde, dat indien het noodig was, Duitschland zou strijden totdat het laatste vaandel aan flarden geschoten en de laatste de gen versplinterd was. Daarnaast loopen de talrijke kanalen der onderaardschc oorlogspropaganda. Een enorm aantal voormalige officieren tracht in geschriften en op vergaderin gen stemming te maken voor een nieu wen oorlog. De voorzitter van de Ar- beiisgcmeinschaft fur vaterlandische AufklSrung, een voormalig majoor, kwijt zich van zijn taak door de gemeente te verzekeren, dat hij liever opnieuw een millioen van de beste mannen van het land zou laten opofferen en de meest bloeiende streken in asch cn puin zou doen veranderen, dan dat hij er in zou toestemmen, dat hel Roerconflict dooi onderhandelingen werd opgelost. Er bestaat ergens een politiek corres- pondtnlie-bureau, zegt de „Vorwarts" verder. Het verzwijgt de plaats waar het gevestigd is en de namen zijner redac teuren en levert aan de Duilsch-natio- nale pers materiaal, met het verzoek hel niet woordelijk af te drukken. Daari» werd o.a/ gezegd, dat men van de rijks- rcgeeriiyj niet moest verlangen, dat zij naar een oorlog drijft. Haar taak was de stemming in liet buitenland te bewer ken, in de eerste piaats in Engeland, op dat Duitschland "van dat land welwil-, lende neutraliteit zou kunnen verwach ten. Duitschland moest op Frankrijk hel odium leggen, den oorlog te hebben verklaard, maar zichzelf strikt houden in de positie van den onschuldig aange vallene. In liet binnenland echter moest de agitatie van mond tot mond gevoerd worden, opdat de geestdrift voor de af- weer-actie in het Roergebied over zou slaan in vlarniuenden haat. Hoewel de onderhandelingen tusschen de Britschc en Fransche autoriteiten hot gebruik van de spoor- wegen in de Britsche zone ten behoeve van het vervoer der Fran sche troepen nog niet formeel geëindigd zijn, bestaat er zoo wordt uit Londen gemeld alle reden om aan te nemen, dat het aanbod van de Britsche autori teiten aan Frankrijk gedaan, door dit land werd aanvaard en dat binnenkort een bericht van dien aard zal worden gepubliceerd. De overeenkomst is gebaseerd op het aanbod, in het begin van deze bespre kingen gedaan, n.l. dat den Franschen het spoorwegvervoer door de Britsche zóne wordt toegestaan in gelijke mate als vóór de bezetting van bet Roergebied het geval was. Naar verluidt, werden de Franschen door eenige gewijzigde bijzonderheden in staat gesteld het voorstel van den Britschen bevelhebber te Keulen te aan vaarden. Het vervoer der Fransche troe pen zal plaats hebben langs den linker- Rijnoever, waarbij een maximum van tien treinen per dag wordt toegestaan, cn wel vijf in elke richting. Deze treinen zullen dienen voor het verveer van troepen, bestemd ter aflos sing, benei ens voor het vervoer van le- gerbenoodigdhedcn, vrm, Frankrijk naar het Roergebied; zij zullen ledig naar Frankrijk terugkeeren. De getroffen regeling laat niet toe het vervoer van steenkool uit het Roerge bied. 'Voorts zullen aan civiele passa- gierstreinen geen wagens, die militai ren vervoeren, mogen worden gehaakt. De Franschen drongen niet verder aan op inwilliging van hun verzoek om, be halve het hoofdspoor van de spoorlijn NeussDüren loopende door den hoek van de Britsche zone, welke hoek, zooals men weet. door de Britsche re- geerinjv aan de Fransche is afgestaan, ook het zijspoor ten Oosten van den sector NeussDüren onder Fransche 1 contröle te krijgen. Engeland en 't Roer- conflict. Den óden Maart zal in het Lagerhuis een gewichtige beraadslaging over den toestand aan de Roer plaats hebben, wanneer de resolutie der Labour-partij, waarin op het bijeenkomen van commis sies uit de Britsche, Belgische en Fran sche parlementen om de Roerbezetting te bespreken, wordt aangedrongen, in behandeling zal komen. Het Bj T. A. meldt, dat volgens een bericht in de „Pcuple" Vandervelde in een bijeenkomst van socialistische par lementsleden een brief van het Brit sche Lagerhuislid Arthur Henderson heeft voorgelezen, waarin deze het plan oppert om in de Belgische en Fransche Kamer een commissie te benoemen, uit vertegenwoordigers van alle partijen be staande, ter uitwisseling met een der gelijke commissie uit het Lagerhuis van inlichtingen over de bezetting van het Roergebied. Vandervelde ontving tevens een tele gram van Leon Blum, het Fransche Ka merlid, meL verzoek zich met hem in ver binding te stellen. De „Soir" zegt, dat er over het plan- Henderson langdurig is beraadslaagd en dat er in een nieuwe bijeenkomst een besluit zal worden genomen. e kansen van het vredesverdrag. Met betrekking tot Angora is de stemming te Londen, thans minder optimistisch. Of een spoedig resultaat, zal worden bereikt, is twijfelachtig, in die eerste plaats omdat het kabinet Raoef doc*r de jongste pa.rtijgroepee- rdng Terzwakt is en men het volledige ten uitvoer brengen van het nation ate paét vp.rliangt, Tooh ziin er eenige be richten, clie er op wivzen, dlat ook Angora tot zekere concessies bereid is. Het schijnt, dat er een tegenvoor stel in de maak is, waaittrii de bepa lingen omtrent d,e- voorgestelde gren zen tamelijk onaangeroerd blijven. Daarentegen worden vrij belang rijke wijzigingen in de financieele ■bepalingen verlangd en schijnt het plan te bestaan de economische be palingen geheel overhoor*!' te wer pen en door nieuwe te vervangen. Van de zijde der geallieerden en vooral van Engeland zou dit op groo- te moeilijkheden stuiten. Uit Konstantinopel wordt ge meld In de Nationale Vergadering van Angora heeft Mo est af a KemaJ uiting gegeven aan de pacifistische bedoe lingen van Turkije. Hij voegde er aan toe, dut de erkenning, door de geallieerden, van do onafhankelijk heid van Turkije in economisch, fi nancieel en juridisch opzicht voldoen de is oim den vrede te verzekeren. Verspreid nieuws. UIT BELGIë. De houding van België in het Roerconflict. Iu een rede iu den Senaat hoeft Jas- par, minister van buitenlandsche zaken, verklaard: „Het is onjuist, dat wy liet Roergebied zouden hebben botreden ten gevolge van een Fr.msch-Belgisedio over eenkomst. De Duitsche beweren het, doch er is geen geallieerde, geen Franschman of Belg, die dezen lusten voor zyn reke ning neemt." „België heeft door zyn lankmoedigheid getoond dat het geen politiek van pro vocatie en imperial f no voort. Toen Bol- gië liet Roergebied binnendrong, go- sehiedde dit slechts om do heilige belan gen te beschermen, welke hel zyn toe t vertrouwd, Wy hebben de grootste sym pathie voor Fraukryk, doch ons verstand en hot begrip voor onze rechten hebben ons aan do zyde van Frankrijk doen kie zen. Dit bracht moeilijkheden met zich mede, maar naar mijn meening had mon ze niet in den Belgischon Senaat i ten aanroeren." „Do Rijksdag is er om dit werk te doen, men moet het aan dezen ovorlatcn (levendige instemming). Zoolang de Bel gische regeering de doeleinden, waarvoor zy de verrichtingen aan do Roer heeft geriskeerd, niet heeft bereikt, zal zy haar houding volharden. Reeds buigt Duitschland, het moet en zal overwon nen worden. (Een langdurige ovatie be groet het einde dezer verklaring. Ver scheidene loden komen den minister de hand schudden.) In den Senaat heeft de socialist Witte- mans by de beraadslaging over do bo- grooting van economische zaken ver klaard dat de sympathie der Belgische regeerïng voor Fraukryk op gevoel berust en dat de maatregelOD, welker er door werden ingegeven, niet door allen worden goedgekeurd. Do minister van buitenlandsche zaken betreurde de door Wittemans aaugenomen houdiag in een quaestïe, waarmede deze overwegingen niets te maken hebben. Al leen do wenseh om een deloyaien debiteur te laten betalen hoeft de Belgische re geerïng cr toe gebracht dc houding aan te nemen, die zy heeft aangenomen. Dc politiek, die België in 'het Roergebied voert, heeft niets to maken met do Franseh-Belgische overeenkomst, zooals Wittemans beweert. Duitschland dient zich van zyn nederlaag bewust te zyn en' zich te buigen. (Byval.) Wittemans poogde eenige woorden te zeggen, maar de leden verklaarden er zich eensgezind vóór dat hem het woord zou worden geweigerd. De Senaat en do vervlaam- sching van de hoogescliool te Gent. De Senaatscommissie, die hot wetsont werp in zake de vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool onderzoekt, heeft het verslag van iprof. Carnoy dor Leuven- seho universiteit goedgekeurd met zeven tegen zes stemmen. Een tegenstander •au de vorvlaamsching van Gent, de ka tholieke Senator Libbrecht uit Gent, was afwezig. Wegens plotselinge ongesteld heid is hy voor een tyd je naar Italië ■vertrokken, Zyn kiezers waren trouwens niet al to zeer ingenomen met zyn kou- ug ia de Senaatscommissie). Bet door de commissie verworpen ont werp zal dus in den Senaat worden ver dedigd etoor den rapporteur zelf, wat oen vry zonderlingen toestand, schept. De Se; naat zal het wetsontwerp den volgen den Donderdag in behandeling nemen. DE WEDEROPBOUW VAÜ OOSTEN RIJK. In een interview.. met een vertegen woordiger der „Neue Freie Pr esse" heeft mr. Zimmerman bevestigend ge antwoord op de vraag of hij gelooft aan het volledig welslagen van den wederopbouw van Oostenrijk. II ij voegde er aan toe dat daarvoor na tuurlijk grondige hervormingen noo dig zijn. Met betrekking tot de staatsspoor wegen bestaat het plan het advies van een buitenlandsch vakman in te roepen. Men moet echter reeds vroe ger met de hervormingen beginnen. Ten aanzien van het verzoete ..aan, een buitenlandsofien financier om me de te werken aan de Nationale Bank, reide mr Zimmerman, dat de benoe ming van den vice-president der Zvvit- sersche Nationale Bank, Sehnyder vofl Wartensee, in overweging is geno men. Mr, Zimmerman zal de gelegen heid benutten om met. hem in Geneve te onderhandelen. Wat de credïetactie betreft, zoo is liet buitenland zijn verplichtingen na gekomen. Om deze reden gelooft hij in het welslagen der groote leening. Te genover het crediet moeten echter krachtige hervormingen in het bin nenland worden gesteld. Het groeiend vertrouwen in het buitenland moet versterkt, worden. Van bijzonder ge wicht is liet handhaven van de orde en rust. De voortdurende betoogingen maakten een ongunst igen indruk op het "buitenland, want daar doet alles zich groot voor. Eveneens is het on gunstig dat het Weensche garnizoen onlangs oen resolutie heeft aangeno men, waarin werd verklaard dat het 't proletariaat trouw gezworen had: slechts een maatschappelijke klasse dus en niet den staat, uit welks mid delen het wordt onderhouden. T>e heer Zimmerman verwachtte van de zoo juist beëindigde besprekingen met de naburige staten, dat deze aan Oostenrijk nieuw© afzetgebieden zul len verschaffen en hij besloot met dc woorden: „Over bet algemeen ben ill optimistisch ten opzichte van Oosten- rij k's toekomst gestemd". Naar de „Neue Freie Presse" uit góede bron verneemt, ligt bot in het voornemen den Amarikaansahen ko lonel Causer tot commissaris voor dc Oostenrijksche spoorwegen to benoe men. De Volkenbond zou ook het plan hebben een commissaris voor het staatstabaksmonopolïe tc benoemen. DE WAPENSTILSTAND DOOR LITHAUEN VERBROKEN. Berichten uit de neutrale zone mel den, dat do Lïthauers den wapenstil stand, overeengekomen tusschen de Poolsche plaatselijke autoriteiten en de vertegenwoordigers dor Lithausche troepen,"hebben verbroken. GEEN WAPENSTILSTAND IN IERLAND. De Valera heeft, naar gemeld wordt het voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand afgewezen. EEN INTERVIEW MET DEN TURK- SCHEN PREMIER. De bijzondere correspondent van -ie „Daily Mail" te Angora beeft een In terview gehad met den Turhschen Premier ltuuf Bey, die verklaarde, dat de Turken gcei: vertrouwen heb- b.n in het ongeteekende vredesverdrag Lr.us&nne. hetwelk in g.trèko blijft hun vildoendc onafhankelijk heid te verzekeren terwijl bij de Engel sehen ervan beschuldig Je de Grieken beschermd Ie hebben bij hun landing te Smyrna. Kerk en School DR. L. J. HELDRING. In den ouderdom van 71 jaar is te Ooster beek overleden dr. L. .T. Heldring, cm -perdikant bij de Ned. Ilerv. Kerk Do overledene die laatstelijk predi kant, te Amsterdam was, was In phi- lantropïsche kringen een zeer beken de figuur. A.J.P.'s EIERPUDDING NIET VRUCHTEN DE FIJNE PAASCHPUDDING NIJMEGEN ALS UNIVERSITEITS. STAD. Indien Gal. Staten van Gelderland het besluit van den Raad van Nijme gen goedkeuren, zal het niet voor de eerste maal zijn, dat Nijmegen uni versiteitsstad is. schrijft het Hbld. De Nijmeeesche geschiedschrijver Johannes in de Bctouw (17321820 heeft de lotgevallen dezer school uit voerig beschreven. Het volgende is aan zijn verhaal ont'eend Het plan tot het oprichten eener IIlustre School dateert van 1647. In 1653 verleenden de Staten van het Kwartier subsidie en benoemden tot curatoren der te stichten school burg graaf Diederik van Weideren „we gens de Ridderschap" en Willem Ver- heyden, raad der stad Nijmegen, „wegens de steden des Kwartiers". Aan hen werden als mede-curatoren toegevoegd twee burgemeesters van Nijmegen. Het gewezen hospitaal der Johanniter Ridderorde werd als universiteitsgebouw ingericht. Zeer veel moeite had men om hoog- leeraren te verkrijgen. Antonius Mai- thaeus. professor in de rechten te Weert. Johannes Jacobus Wissen- baohiuB. professor in d'e rechten te F ran ek er. GeorgiuS Homius en Soanhomius. beiden prof. in d!e god geleerdheid te Leiden. Tanaquilllus FaQ>er, prof. in dc geschiedenis en welsprekendheid te Saumur in Frankrijk, zij allen wezen de schit terende aanbiedingen van Nijmegen van d'e hand. Maar eindelijk vond men Ghrlstophorus Wittichius (theo logie-, Petnis de Grove (rechten) en G-uilielmus Saudan (philosophie) be reid een benoeming te aanvaarden. Onder buitengewoon groot vertoon waaraan geheel! de burgerij en het garnizoen deelnam, werd deze IHustre School 3 Mei 1655 geopend. 1-Iet aantal studenten nam weldra zoo sterk toe. dat ze in 1656 werd be vorderd tot een „QuartienlLjke Aca demie en Universiteit" met dezelfde voorrechten als de andere hooge scholen hier te lande. Het aantal fa culteiten werd uitgebreid: Johannes Sohultingius werd hoogleeraar in de geschiedenissen en we'sprekendheid. The o dor us Cramer in de wijsbegeerte en Christianus Otterus in de wiskun de. De Magistraat benoemde voorts voor eigen rekening den stadsgenees heer Emanuel van Maudeville tot hoogleeraal- in de geneeskunde en Ja cobus Uwehs tot lector. De eerste promotie aan de nieuwe academie was die van Petrus Jordan tot doctor in de rechten (21 Juli 1656). Ter herinnering hieraan wer den gouden penningen, ter waarde van 36 gulden geslagen en uitge reikt aan den nieuwen doctor, de professoren cn de curatoren. 1-Iet rampjaar 1671' was noodlottig voor de Hoogeschoo-I. Het aantal stu denten slonk, de professoren vertrok ken de een na den ander. In 1674 hield het kwartier de subsidie in het herstel van.de academie to Har derwijk was van dit besluit mede oor zaak en m 1679 werd Genard Noodt, le cenig overgebleven professor naar Franekar beroepsn. Het schoolgebouw (Koorr.markt) i\erd Ln 1686 ingericht als kerkge bouw voor cle Waalsche gemeente, dat zij sedert 1701 onafgebroken in gebruik heeft. Dp in 1655 gebouwde academienoort heeft nog boven den boog het opschrift IIlustris tetrarchïae Noviomagus universitas. ËeiMglt fÜGIÏWS DE AANSLA C OP HET ROEMEEN- SCHE KONINGSPAAR. De Hongaarsche samenzweerders, die ve.rleder, jaar September een moord aansüag op den koning van Roemenie beraamden, zijn door de rechtbank te Boekarest veroordeeld tot ge.va.ngenisstraff en vaneerende van één tot tien jaar. Hun leider legde, een volledige 'bekentenis af Hij verklaarde, dat alle beklaagden Hon- gaarsche irredentïsteu waren en le den van de vereeniging vaat „Ontwa kende Hongaren". Zij waren naar Boedapest gekomen met de bedoeling den koning te dooden door een he'l- sohe machine te plaatsen onder de koninklijke tribune op de renbaan der hoofdstad. Luitenant Pronav. een ander Hon gaar, die iu Hongarije da plannen be vorderde. werd bii verstek veroor deeld tot tien jaar dwangarbeid. DE HOOGOVENINDUSTRIE IN HET ROERGEBIED. Blijkens de nieuwste Fransohe sta tistioken zijn in Lotharingen van de 66 hoogovens nog sleohts 14 in wer king. in het rayon Longwy van de 54 nog slechts 16. De Belgische firma Mor eau te Aisemont verklaart, dat van de 7 lialkovens 4 moesten worden gedoofd. De zaken gaan zeer slechts, er is een stilstand in het „Hütten- bedriif" en een aanzienlijke vertra ging in de kalkindustrïe is aan staande. DE BOMAANSLACEN TE LISSABON. De drie boruruen, die Dinsdag te Lissabon werden geworpen, hebben een drietal personen verwond. Er nebben verscheidene arrestaties plaats gehad. UIT TOLSTOÏ'S LAATSTE DAGEN. In (lo „Figaro" publiceert Charles Salomon, mot toestemming van Tolstoi's oudsten zoon en dochter een brief van mevrouw Tolstoï, waarin do verhouding van don grooten Russïschen scliryver tot rijn vrouw wordt geschetst in de laatste jaren voor zijn dood. Deze brief, die December 1910 enkolo weken voor Tol stoi's dood word geschreven, is groote biografische waarde, omdat hy opheldering bevat ten aanzien van bot anngrypeud einde van den schryver. Hot schryven, gericht aan Tolstoi's vriend Kou:, wyst voornamelijk op den slechten invloed, dien Tsjerkow in -teeds toenemende mato op Tolstoï moot heb ben uitgeoefend. "Van den tyd af, dat Tsjerkow in onze omgeving kwam wo nen, schrjjft zy, kwam hy dagelijks by ons en nam zelfs Tolstoï 's manuscripten mee. zoodat hy meermalen 's morgens niet verder kon schrijven en eerst, dc pa- pieren van Tsjerkow moest halen. Sedert Tolstoï meer cn meer geloofde, dat Tsjer kow zyn geestelijke voogd was, werj het leven vau gravin Tolstoï ondraaglijk. By ieder bezoek vau den vriend raakte zy van streek en werd tenslotte zoo ziek, dat haar echtgenoot verklaardo dat by Tsjerkow niet meer wilde ontmoeten cn vertrok om zyu dochter een bezoek to brengen. Doch volgens bet schr'yven van do gravin oefende Tsjerkow in dien tyd nog grootcr invloed op baar man uit en haalde hem or too over, een testament te maken, waardoor zyn familie de rock ten op zyn werk verloor. Dit testament werd in Juli 1910 onderteckend. De gra vin vernam daar niets van; -.elfs ver klaardo Tolstoï haar uitdrukkelijk, da; hy geen testament gemaakt had, ..want hy werd", 2egt zij, ,,zoo door vrees voor Tsjerkow beheerscht, dat hy ine de waar heid niet durf do to zeggen." Zy ver meldt, dat hij :n zyn dagboek schreef: ,.Ik sic ln, dat ik verkoerd heb gehan deld, ik had mijn erfgenamen bijeen moe ten roepen en hun met mijn plan in ken nis stellen, maar Tsjerkow was zoo woe dend. dat ik het niet durfde." Do gravin vertelt verder van de door Tsjerkow veroorzaakto toenemende vervreemding tusschen haar en haar man' die eindelyk dien aard word, dat zij haar plaats een ander afstond, cn het huis ver liet. Alleen door het aandringen van haar oudsten zoon koorde zy terug en werd door Tolstoï dankbaar bejegend. Met tranen in do oogen zeidc hij haar, dat hjj zonder haar niet kon leven. De verzoening duurde echter niet lang, want Tolstoï vermoedde, dat zy iets van het testament had gemerkt en hy verdacht er haar van, dat zy keimelyk in 2yn papie ren snuffelde. Deze argwaan bracht hem toe, jn den nacht van den 23 October 1910 zijn huis te verlaten. De gravin verklaart, dat zyn wantrouwen volkomen misplaatst was cn dat het ook niet noodig was, zyn papieren heimelyk te bekijken, daar beidén, sedert het be- van hun huwelijk gewend waren, el- kaars brieven te oponon en elkaar cor respondentie te lezen. Godurondo do smartelijke dagen, dat Tolstoï stierf, werd do gravin verhin derd hom te ontmoeten, in hot bijzonder door den secretaris van Tsjerkow, Ser- goejenko. Zy schrijft, dat Tolstoï, toen zyu dochter hem zeidc, dat hy niet over moeder mocht sproken, omdat hem dat te zeer opwond, antwoordde: .Maar dat is het voornaamste ter wereld voor me." Toen zy tenslotte by hem kwam en op merkte, dat hij al te zwak was om te spreken, ,;boog ik mij over hem en fluis terde hem in het oor: lk ben onafgebro ken liior geweest en ik heb je lief." En herhaalde: „Liefste, vergeef het my." Toen ontsnapte er zulk oen diepe zucht aan zyn borst, dat allo aanwezigen er ontdnnu van waren. „Behalve 2yu arg waan ten aanzien van het snuffelen in zyn papieren, was hot ook do wenseh, in de eenzaamheid rust te vinden, die Tol stoï or toe bracht, zyu huis te verlaten. Roods in 1397 had hij aan zyn vrouw een brief geschreven, waarin hy zoide, dat hij heimelyk dc vlucht zou nemen. Toen hij dit bêslu.t, tenslotte ten uitvoer bracht, hoeft zij daarin een noodzakelijk heid gezien, die zijn leven bekroonde. En zy verheugde zich er ovct, dat hy in een klooster was, waar niemand hem kon storen. Maar zyn zoon, door Tsjerkow ge zonden verstoorde zijn rust en dat' gaf hem aanleiding, verder te vluchten. Hy zei de: „Wanneer hij me zoo gomnkkelyk kan vinden, dan kunnen ook anderen het." Derhnlvo trok hij den volgenden morgen verder. Do dokter zegt, dat zijn pols den yoprafgaanden nacht zeer slecht was geweest. Hij kon ochter Tolstoï'; vertrek niet verhinderen. Met betrek king tot do beschuldigingen, die men haar heeft gericht, zegt dc gravin: „Men heeft over mijn hebzucht gesproken en over twisten over Tolstoi's bezittingen, maar cr is niets aan dien aard geweest." liaüiieK voor vragen VRAAG. Welke is de kortste en be-ste weg van Haarlem naar Delft? Hoeveel K.M. is dat? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillcgom, Lis-se, Sassen- lieim, Ocgstgeest, den Dell, Den IItuig, Rijswijk, Delft. Ongeveer 5<J K.M. VRAAG: Mijn moeder ontvangt een zeer klein Rijks-weduwenpensioen, waarvoor mijn vader, die in Mei j.l overleed jaren lang betaald heeft. Nu is op haar drieniaondeiijkschen pen- sioenbrief niet alleen de ouderdoms rente afgetrokken, maar zij moet ook do ouderdomsrente van Juli j 1, af teruggeven. Bovendien wordt nog steeds pensioenraad-gold afgetrok ken. Is dit juist? ANTWOORD: Vraagt u dit eens aan den ambtenaar bij het loket der Ouderdomsrente in het Postkantoor. VRAAG. Ik wenseh te als assistent verpleegster of linnenjuffrouw bij één onzer Nederlandsche Stoomvaart maatschappijen geplaatst to wonden. Tot wien moet ik mij daarvoor wen den lloe luiden de adressen van die xnaatsoliappijen ANTWOORD: U moot zich wenden tot de directies van deze maatschap pijen, o.ai. Holland-Amerika Lijn te Rotterd a inS toomvaar t-Maatsch appij Nederland, te Amsterdam enz. VRAAG iWanr is de Commissie van Toezicht op Middelbaar Onderwijs ge vestigd ANTWOORD: U kunt zich vervoe gen bij Mr. M. W. Scheltema, Konin ginneweg 43. VRAAGIk ben schilder (los werkman en verdiende dezen zomer 92 cent per uur. dat -is f 41-40 per week. In de laatste weken werkte ik 7 uur nor dag, dat is f 3S.1S per week. lk ben gehuwd en heb één kind. Mijn aanslag voor 1 Mei 1922 30 Apr.l 1923 bedraagt f 30 hoofd som. f42.60 voor opcenten riikslce lling fonds 1914, provincie cn ge meente. respect. 25.17 en 100 pet. f 5.50 verdedigingsbelasting II en f 48.75 voor gemeentelijke inkomsten belasting. Is dit juist? Dc aanslag is geschied naar een zuiver inkomen van f 2100. met aftrek van f 170 voor één kind en f 850 voor noodzakelijk le vensoiiderhoud. Ik ben reeds 10 maanden werkloos, wordt hiermede geen rekening gehouden'? ANTWOORDDe berekening van den aanslag naar f 2100 voor de rijks inkomstenbelasting en verdedigings belasting is juist, voor de gemeente belasting kan dit niet worden nage gaan. Omtrent uitstel van betaling moet u zich wenden tot den onvanger der directe belastingen. VRAAG Mijn hond krabt zich voortdurend, lrii heeft kale. vurige pelkkcn. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD'; Als u geregeld deze rubriek goed volgde, zoudt u kunnen weten dat op dergelijke vragen steeds het antwoord volgde dat dok teren van dc verte uit. nu eenmaal niet gaat. U dient door een riren- arls de diagnose le laten maken, tal deze deskundige zal dan wed een be handeling aangeven. VRAAGHoe luidt artikel 376 •an het Burgerlijk Wetboek? 2- Mijn eerste vader is overleden, ook miin moeder. Ben ik nu verplicht om mijn tweeden vader te ondersteunen, die zelf door ziin rigen kinderen ge steund wordt? ANTWOORD: 1. Dc kinderen zijn verplicht hunne ouders en andere bloedverwanten iu de opgaande linie, wanneer deze behoeftig ziin, te onder- houdten. 2. Neen. uw tweede vader is iu het_ geheel geen bloedverwant van u. VRAAG Kunt u mij het adres opgeven van de Rouwvereerviging ...Eigen Haard"? ANTWOORD Jac. van Vliet, J«- 'astraat 15. Schoten. VRAAGBestaat hter privaat-on- derviis of avondschool-onderwijs voor opleiding tot werkmeester in de motaal-industrie ANTWOORDVoor privaat-on derwijs zult u een advertentie moeten plaatsen. Het hangt, er ook van af. hoe ver de belanghebbende reeds ge vorderd is. ITet beste is. het onder- Ais te volgen op de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonder wijs met daaraan verbonden ver volgcursu9 in het gebouw van de Hoo gere Handelsschool. VRAAG Rij welke uitgevers zijn uitgebreide Laak en breiboekiea in het Hollandsoh verkrijgbaar? ANTWOORD Dat kunt u liet bes te in den boekhandel vragen. VRAAG Galievo mii eenige t'.tejs van boeken over natuurkundige of scheikundige proeven op te geven? ANTWOORD .- 'Er is o.a. een werk over natuur en scheikunde van Prof. v. d. Hoek. Vraagt u verder in den boekhandel. VRAAG: Mijn kippen zitten voort- durend te snotteren. Zij hebben dikke koppen cn de oogen zijn geheel dicht, terwijl deze erg tranen. Wat is hiertegen doen? ANTWOORD Geef berekend te gen 10 kippen een eetlepel per dag van de volgende samenstelling.- 4 dee- ien fenegriek, 3 deelen poeder vun gembarwortel. 2 üJeeLen biearbonas natrieus en een deel bloem van zwa vel. de oogen voorzichtig schoonma ken met een zacht linnen lapie, ver volgens een druppel 1 pet oplossing van nilras argenti in het oog laten vallen, enkele seconden later het oog afvegen en er een zalf opbrengen van één deel PerubalSum op 5 deelen va seline. VRAAG Een mijner kippen heeft diarrhoe. Hoewel ik met niets dan in melk gekookte riist gevoerd hob. be vinden zich in de uitwerpselen kor reis in den vorm van rijst. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD Geef uw kippen drie dagen lang, eons per dag een pil van een gram poeder van Arckanoot met boter aangemaakt een uur daar na een thee'epel wonderolie. VRAAG Ik bezit een gedenkpen ning, aan den voorkant staat: Con cordia Res Parcres Hol 1778, aan den achterkant: Moor d'Provin Foe- der Bel Cad Le Cimp. Wat beteeke- ?n deze woorden in hot Hollandsoh? ANTWOORD: Wend u tot den be heerder van Teyler's Muntenverzame ling. VRAAG: Is het waar dat in Frank- rijk zekere deelen van kikkers gegeten worden .ANTWOORD Ja. VRAAG Spreekt men van onteige ning icn algemeenen nutte of in het nut van het algemeen? ANTWOORD i Het eerste wordt het meest gebruikt. VRAAGBestaat cr in Californib een I-Iollandsche kolonie met Holland- sche scholen en een Iiollandscli post en telegraafkantoor? Kan men naar een betrekking op die scholen, of op dit kantoor solliciteeren? ANTWOORD Vraagt u dit eens aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3. VRAAG Hoe luidt het adres van den Directeur-Generaal der Posterijen cn Te legrafie. Met welken titel beantwoordt men hem 1:1 een brief? ANTWOORD Adresseert u maar aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravcnhage. Zijn titel is 1 loogEdclGestrenge. VRAAG: Wanneer is het spreekuur van de directeuren der Indische Post- school en Indologenschool te Leiden? ANTWOORD Dat is ons niet be kend. Vraag dit schriftelijk aan deze di recteuren. VRAAG: 1. Jloc lang bestaat de wes telijke Overgangsklasse van den N. V. B. 1 2. Bestonden vóór het beetann dier overgangsklasse «yen af deeling la 011 1 b? ANTWOORD: J. In het seizoen 19191920 begon do Overgangscompe titie voor het eerst. 2. Ja. VRAAG: Welke is de kortste en bes te fiets weg van Beverwijk naar Die ren? Hoeveel K.M. bedraagt deze af stand? ANTWOORD: Beverwijk, Assen- delft, Westzaan, Zaandam, Amster dam, Duivendrecht, Abcoude, Baam- brugge, Loenen, Nieuwersluis, Breu- kelen, Maarssen, Zuilen, Utrecht, De Biidt, Zeist, Maarn, De Haar, Vcencn- daal, Bennekom, Heolsum, Hoog Oos terbeek, Arnhem, Velp, lVheden, Do Steeg, Ellecom, Dieren. Ongeveer 125 KJVf. VRAAG: Welko is de kortste ficts- weg van Haarlem naar Vlissingen en hoeveel K.M. is dat ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Ilillogom, Lisse, Sasscn- heim. Warmond, Leiden, Zoetenvou- de, Stompwijl;, Zoctermeer, Zeg waard, Bleiswijk, Bergschenhock, Hllligersbérg, Botterdam, Baa-encLrecht Mlddeldijk, Blaak, Stoutjesdijk, Westmaas, Klaaswaal, Oudesluis, Middelsluis, Numansdorp, Willem stad, Dïnteloord, Steenbergen, Lepel- straat, Holsteren, Vogelenzang, Ber. gen-op-Zoom, Woenedreoht, Rilland, Krabbendijkc, Kruiningon, Biezelin- gen, 's-Gravenpoldcr, Nieuwedorp, Noordkraatert, Arncmuiden, Middel burg, .Souburg, Vlissingen. Ongeveer 1GO K-M. RAAGlk wil een ouderloos kind opnemen. Waar moot ik mij vervoo- gen? ANTWOORDKen dergelijk adres kennen wij niet. Probeert u net eeDS met een advertentie in Haarlem's Dagblad. VRAAGIs een rijksambtenaar vetj plicht te wonen in dc atad, waar hy op het kantoor is- ANTWOORDDat hangt van zijn istructie af.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 11