OM ONS HEEN 40s Jaargang No. 12181 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 2 MAART 1923 AARLEN S DAGBLAD ABONNEMENTEN per_ 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd II ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75 iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ is (kom der gemeente) f3.57l/i. Franco per post door Nederland f3.87]/j. Afzonderlijke nummers f0.15. Geil- abonnement aanzienlijk rabat. Twaaïfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 repe. t>0 Cts lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.57l/i; franco per post f0.65. Post Giro 38810. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hooidredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratle724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljlterooö, lJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda VRIJDAG 2 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplcïn: Wiener ïlofburg Theater: „Das Kon- zert", 8 uur. Cabaret „Modern" Raaks 13: Ma- tinée 3 uur; voorstelling S uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur Concert. Cinema Palace Foyer: Middag en Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Bioscoop-voorstel 1 Ln gen. ZATERDAG 3 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Het Schouwtoonof'l: „Hard tegen hard", 8 uur. Cabaret „Modern", Raaks i3 Ma- tinée 3 uur; voorstelling S uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.30—5.30 cn s avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace FoyerMiddag- en Avoudconcert c.305.30 en 811 uur. Cineina-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam. 30 'en 's avonds 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat- Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg '?e Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater, KI Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en avonds 8 uur. Schouwburg Jansweg- Bal Dans-In- stituut Gebr. Kvvekkeboorn, half ne gen,. No. 3152 Zomertijd -- Bioscoop -- Belasting- Achterstand Drie voor een De boer is altijd tegen den zomer tijd geweest. De boer is ia het alge meen tegen nieuwigheden gekant. Waarschijnlijk komt dat door zijn omgeving, die weinig of geen neiging tot veranderen heeft de wijde hori zon blijft van den eenen dag op den anderen dezelfde, in de omgeving van den stedeling komt telkens wijziging, vandaar dat hij zich gemakkelijke,, in veranderingen aJii-kt, Ook ontmoet de landman minder menschen, is dus meer aan zijn eigen gedachten over gelaten behalve deze twee redenen zijn er nog wel meer, die ik evenwel hier niet alle kan gaan behandelen- Nu mag daarmee niet gezegd zijn, dat al het nieuwe voortreffelijk en al liet bestaande uit den booze is. maar .wel dat hij die een nieuwe regeling, welke aan een groot gedeelte van het Nederlandsche volk voldeed', weer af- géschaft wil hebben, had moeten ko men met sterkere argumenten, dan die door de boeren tegen den zomer tijd werden aangevoerd. Fantastische berekeningen van geleden schade, waarin een vergissing voorkwam van twee nullen, de klacht dat boeren arbeiders moesten werken nadat de arbeid in andere bedrijven opgehou den had (al werd het totaal aantal werkuren niet grooter) zijn toch inder daad niet belangrijk genoeg. Erkend was het bezwaar van de ïelkers. De dauw lag nog op het land, de koeien gaven de melk Met willig af. Maar was dat voldoende om een maat regel af te schaffen, die aan zoovele» voordeel gaf in den vorm van licht- besparing en vooral grooter levensge not door een uur langer daglicht op den zomeravond? s En toch is Donderdag do zomertijd door de Tweede Kamer feitelijk afge schaft. De Boeren hebben 't over wonnen. Een poging van den heer Staalman om het gevaar te bezweren door den zomertijd te beperken tot 15 Mei31 Aug. daagde niet, daarna Werd het boerenvoorstel tot afschaf fing met 51 tegen 33 stemmen aan genomen. Dwars door de politieke scheidingslijn heen. En zoo is ons dan een bron van groot levensgenot, waar over wij zeven jaar juichten, door den domme» tegenzin van plattelanders met een simpele stemming ontnomen. Nooit hebben wij zoo naar het refe rendum, de rechtstreeksche uiting van den volkswil, verlangd als dezen keer. Dat zou een ander, een beter resul taat hebben opgeleverd. En misschien kan er, al is natuur- lijk het officieele referendum uitge sloten, toch iets van dien aard ge schieden. Door requesben naar de Eerste Kamer. Waar is de organisa tie, die hiertoe het initiatief neemt? Kan het de Maatschappij van Nijver heid en Handel niet zijn, die immers al zooveel deed voor de invoering? Wij mogen toch niet toelaten, dat op onbeduidende gronden aan het Ne derlandsche volk een voorrecht wordt ontnomen, dat het jarenlang ten zeer ste heeft gewaardeerd: Wat moeten wij zeggen van een Tweede Kamer, die tot zulk een be sluit in staat was Laat ons daartoe liever heb zwij gen doen en er dankbaar voor wezen, dat zij ook wel eens tot verstandige beslissingen komt. Op dcnzelfden dag, dat zij ons den zomertijd ontnam, heeft de Tweede Kamer ons dc nieuwe bioscoopwet be spaard. Die wet was eeu typisch voorbeeld van de neiging 0111 ons per wet en verordening op te voeden. Goed be doeld, zonder twijfel. Maar niet prac- tisch. Vroeger heeft altijd gegolden, dat wanneer in het volk een zekere slrooraing werd opgemerkt ten op zichte van een zaak die regeling noö- dig had, de wetgever in deze richting zijn regelen schiep. In onzen tijd wordt dat maar al te vaak andersom gedaan: do we'tgevei. stc'- voorschrif ten samen en eischt, dat de bevolking zich daaraan onderwerpen zal. Dit is kunstmatig, brengt allerlei last en moeite mee, en mist op den duur allen inviocd, n! blijft zoo'11 -et formeel bestaan., Bij de bioscoopwet hebben wij dit weer kunnen opmerken. Fat er be palingen noodig zijn 0111 kinderen te behoeden voor verkeerde indrukken, die zij kunnen krijgen van bioscoop voorstellingen is een communis opinio, een strooruing, zooals ik hierboven zeide, die algemeen in ons volk kan worden opgemerkt. Maar waar is ooit vernomen, dat volwassen (Staats burgers aan den Staat het verzoek hebben gedaan om hcnzelr, die bur gers, te beschermen tegen de gevaren van de bioscoop? Natuurlijk verlangt geen sterveling een ontaarde bioscoop. Maar er zijn ook nu immers al bepalingen (het ver bod van den burgemeester) die exces sen onmogelijk maken liet is altijd wat gevaarlijk om te veel in 't alge meen te redeneeren. Laat ons liever concreet blijven, ons beperken tot een terrein dat wij kunnen overzien en ons afvragen, 01 nu bijvoorbeeld in Haarlem de films, die m misschien een half dozijn theaters vertoond wor den, aanleiding geven tot bescher ming van den volwassene. De Kamer heelt nu het wetsont werp alge weten. Weliswaar met een zeer kieiue meerderheid, 4b tegen 41. En met zoozeer langs prineipieele, maar gedeeltelijk langs opportunis tische lijnen. Waarschijnlijk zal 1 de wet wel gewijzigd terugkomen. Men kan eenmaal niet verwachten, dat een wetgever het aan alle men schen naar den zin maakt, integen deel, zoo'11 wetgever zou zoo spoe dig mogelijk naar huis moeten wor den gestuurd, omdat er in 't geheel géén beginsel, om zoo te zeggen geen ruggegraab in zijn voorstellen schui len zou. Maar wij mogen dan toch 111 elk geval verwachten, dat de wetten die eenmaal door de Stateh-Generaal werden aanvaard, op practische ma nier worden uitgevoerd. Is dab met onze belastingwetten het geval 1 Het lijkt er in de verste verten niet op. ln de laatste jaren bestaat er op dit gebied wat wij zon der overdrijving een geduchte achter stand mogen noemen- Men heeft dien verontschuldigd met het argumonü, dat'er 111 den crisistijd nieuwe heffin gen zijp ingevoerd, waarvoor geoe fend personeel niet aanwezig was. Dit is aannemelijk. Maar dat is alweer jaren geleden, de eeno heffing, die tijdelijk was, is inmiddels ingetrok ken, de andere permanent geworden en voor de laatste hadden dan toch maatregelen moeten genomen zijn. Inderdaad scheen het een tijdlang of men dezen goeden weg opging. Fer- soncn van algemeenc ontwikkeling werden aangesteld als tijdelijk inspec teur en hielpen den achterstand in halen de meesten zijn nu,, om re denen van' bezuiging weer naar huis gezonden en de achterstand gaat voort. Het regeut klachten. Van aanslagbiljetten, die lang moesten zijn uitgezonden, ie nog niets te zien. Als zij verschijnen, zal het zijn met de gebruikelijke bedreiging, om op sbvall'e van de toezending der beken de dure papiertjes, binnen twee maanden liet geheelo bedrag aan re zuiveren. In dezen nood vond de Regeering den maatregel van den voorloopigeu aanslag uitde inspecteurs mogen, vóórdat zij de aangiftebiljetten heb ben onderzocht, een voorloopigen aan slag afgeven. Later 1 oort de belas tingschuldige dan wel, of zijn opga ve al dan niet is goedgek'-1 u. Wan neer? Ja, dat dient hij af te wachteii. Hot zal, om den achterstand, natuur lijk niet spoedig zijn en er zit 1111 hee- Iemaal geen prikkel meer achter, daar de belastingbetaler natuurlijk in elk geval bij den voorloopigen aan slag wel verreweg het grootste ge deelte betaalt. Zoo niet te veel. Ook dit is bij de snel wisselende finan- cieele toestanden van dezen tijd mo gelijk. - De voorloopige aanslag is dus een noodlottig lapmiddel- Waarom zorgt de Rijks-belastingadministratie niet voor een afdoende reorganisatie, die het inhalen van den achterstand'waar borgt? Waarom houdt de Regeering niet eens een flinke opruiming onder de personen in de hooge ambten, die blijkbaar zoo n reorganisatie niet aan kunnen of aandurven en dus voor hun belangrijk ambt niet of uiet meer ge schikt zijn? De belastingbetaler ziet met ver bazing^ dab men in den Haag den toe stand in 'b geheel niet meester is;' zijn eerbied voor het gezag wordt er niet grooter op. En dit is een zeer groot kwaad. Wij hebben een sterk staaltje voor ons Éggen van dc gevolgen van de zen achterstand. Ook op plaatselijke heffingen. Op 28 Februari heeft de vennoot schap, die dit blad uitgeeft, haar aanslag ontvangen voor de zooge naamde. „zakelijke belasting op het bedrijf". O ven* 1921. Neen, dit is geen schrijffout, Over 1921. En de som is 372.Dé aanslag moet ui terlijk binnen twee maanden worden betaald. Wij hebben geïnformeerd, wanneer wij den aanslag over 1922 en 1923 te gemoet kunnen zien. En ons is geant woord: „men is op dit oogenblik be zig met de beschrijving voor 1922 en 1923- De hoop bestaat dat in Mei of Juni 1922 afgehandeld kan worden en in September ongeveer do dienst 1923." Daar op deze aanslagen natuurlijk ook heb bevel zal worden gegeven, om binnen twee maanden te betalen, zal in Augustus 1922 en in November 1923 betaald moeten zijn, dus betalen in EéN JAAR DRIEMAAL, maal 372.— is 1146. Was het wethouder Romans niet, die dit een zeer weinig drukkende be lasting noemde? Wij deelen dit niet mee, om zelf in beklag te komen. Maar wel om te doen zien, dat allen die onder deze heffing vallen, drie maal in een jaar zullen moeten beta len. Er is voor zooiets maar e'en om schrijving SCHANDE. Aan de ons verstrekte mededeeling was nog toegevoegd „De mogelijkheid bestaat dus, dat „in één jaar de aanslagen, van drie „jaar betaald moeten worden. Dat „laat de wet toe. Mar- met de uit voering van de invordering wordt re kening met de tijdsomstandigheden gehouden." Inderdaad, do ontvanger zal wel clement zijn. Maar daarvoor moet men dan tocli zeker een verzoek ko men doen. En wat baat dat dan nog? Nauwelijks is in Nov. 1923 de aan slag voor dit jaar invorderbaar, of die Voor 1924 staat voor de deur. Het Raadsbesluit tot invoering va« deze belasting was al een bewijs van de verdwazing, waartoe een groot gezelschap menschen die toch wel ge zond verstand bezitten komen kan: de terugwerkende kracht, die tot zoo'n invordering leidt, is (ik kan heb niet anders zeggen) schande. Ook al is de ontvanger, die met de werke lijkheid heeft te rekenen en niet met de fantasiën van een gemeenteraad, tot clementie bevoegd en bereid- J. C. P. Stadsnieuws •K HOU VAN HOLLAND. In een wedstrijd voor volksliede ren. uitgeschreven door de jury van het Rotterdamsoh Comité ter behar- tis-ine van nationale belangen, waar voor 54 inzendingen waren ontvan gen. is het lied ,,'k Hou van Hol land" van d'en heer L. C. Steenhui zen te Haai'leni met den tweeden prijs (f- 50) bekroond. Een eerste priis was niet uitgeloofd. De heer Steeirhuizen ontving ook-voor ziin verzen ..Koninginnedag" en „Prinses Juliana" een derden prijs (eik f 25). Nu roept het comité componisten op tot een prijsvraag voor een com positie voor een of meer dezer drie bekroonde liedorc-n. Hiervoor wor den uitgeloofd drie priizen elk van f 50. De iuw hiervoor bestaat uit de heeren. Bernard Diamant. W. Landré en Henri Zugwiin. allen te Rotter dam. De heer Steenhuizen is met wed strijden wel gelukkig. Zes raar gele den was hii de éénage bekroonde in d-en wedstrijd van de Vereeiiiging voor d;en Volkszang te Amsterdam. Ook bii een indertijd door Haarlem's iDagbiad uitgeschreven prifevraag werd hii bekroond. C H RISTE LI JK-HISTO RISC H E UNIE. Donderdagmiddag sprak mevr. E. Roorda van EijsingaBakker in het Blauwe Kruisgebouw voor de vrouwe lijke leden en geestverwanten der Christelijk Historische Unie over het onderwerp: „Wat wij vrouwen weten moeten voor de aanstaande verkie zingen". Do spreekster mocht zicli in oen bevredigende opkomst verheugen, een groot aantal dames 'had aan de oproeping gevolg gegeven. Nadat de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze was geopend begon sur. haar rede met de opmerking, dat op de vérleden jaar gehouden Tweede Kamerverkiezingen de vrouw-en over het algemeen haar plicht goed had den begrepen, liet was haar evenwel gebleken, dat het enthousiasme, nu de Gemeenteraad- en Provinciale k'ta- tenverkiezingen voor de deur stonden, verminderd was. Dat de komende verkiezingen aller bèlangst-elling ver dienden, trachtte spr. aan te toonen, door een populaire, bevattelijke schets over de beteekenis en de taak van Gemeenteraad, Provinciale- en Gedeputeerde Staten te geven. Aan het einde van haar bespreking van den Gemeenteraad vestigde mevr. Rcorda er do aandacht op, hoe Jicht dc Chr. II st. Unie in den raad ver tegenwoordigd was, men moest daar om zorg dragen, dat de Unie 2 c-f meer zetels in de toekomst zal be zetten. Do Gedeputeerde Staten behande lende bracht spr. de aanneming met één stem meerderheid van het voor del tot liet stichten van een Roomscli Katholieke Universiteit door den Nij- meegschen raad ter sprake. Velen hoopten, dat Ged. Staten het raads besluit zouden vernietigen. Zij achtte de Statenverkiezingen hoogst belang rijk, aangezien door Provinciale Sta ten do Eerste Kamer wordt gekozen, die contróle op dc Tweede Kamer kan uitoefenen. De Christelijk Historische Unie en de haar verwante partijen moeten een goede positie in de Eersw Kamer innemen wil men o.m. de for- meele grondslagen van het Christelij ke huwelijk behouden waaraan in den laatsten tijd in de Tweede Ka mer zoo getornd werd. Na deze uiteenzetting werden de beginselen van de Christelijk-Histori- sche Unie nogeens duidelijk gemaakt. Vervolgens beval mevr. Roorda do candidatuur van den lieer C. Maar schalk, den hurgem. van Haarlem, warm in de aandacht der aanwezigen aan als die van een man die al lijd veel belangstelling voor de partij toonde. De annexatie van zoowel rijke als minder rijke om liggende gemeenten, maakte het o.m. zeer noodzakelijk dat juist lui in do Provinciale Staten zou verkozen v/orden. Spr. eindigde haar voordracht met de opwekking tot het maken van pro paganda in hreeden kring. Do rondvraag leverde niets belang rijks op. SCHOOLGELD. Met 1 Januari j.l. verviel de school- creldverorden in o voor L. O. en U.L.O. waarbij voor Haarlemsche en Heem- steedeclie kinderen evenveel betaald werd. Dcor het gemeente-bestuur is - aan den minister van onderwijs ech- tr verlof gevraagd. dc verordening nog tot 1 September 1923 te mogen handhaven. Er is nu een nieuwe verordening in bewerking. De wethouder van omlc-r wiis overweegt, naar wii vernemen, een dubbele nrogres-sie. waarbii niet alieen rekening wordt gehouden met het inkomen maar ook met, de samen stelling van het gezin. HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENICINC. Chr. W. O kei. De hee- Chr. W. Okel. die reeJs 31 jaar als violist aan de Ha-aiüemsche Orkéstvereenigïng verbonden is, heeft met ingang van 1 Juni eervoi -ontslag gevraagd en verkregen. PRIJSVRAAG TEYLER'S TWEEDE GENOOTSCHAP. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden \an Teyler's Tweede Ge nootschap hebben besloten voor ln-t jaar 1923 de volgende prijsvraag uit te schrijven. „Men verlangt een ge schiedenis der Noorü-N'eo erlandsche schilderkunst vóór 1600." Het begrip schilderkunst is al door de toelichting in dier voege te verstaan, dat ook muur- en glas schilderingen in het onderzoek wor den betrokken eii dat bij schilders wie teeken- of prentwerk over is, ook aan deze zijde hunner werkzaam heid de hoodige aandacht wordt ge schonken. Meent de schrijver dnt er samen hang tusschen schilderkunst en hóek- verlichting bestaat, dan is het aan- toonen daarvan een vereischte. Het betoog zal in den vorm van een doorloopend overzicht moeten worden geschreven. Op volledige op gave der bestaande en vefloren ge- gane kunstwerken zal prijs worden gesteld. DIOC. R.K. JONGEVROUWENBOND IN 11ET BISDOM HAARLEM. Donderdag 8 Maart zal te Amster dam de eerste aigemeene vergadering worden gehouden van den Dioc. It. K. Jongevrouwenbond in het bisdom Haarlem. AANRIJDING. Op den hoelt, Korte BegijnestraatBakenesser- gracht heeft Donderdagmorgen" een aanrijding plaats gehad tusschen een bespannen viervvieligen wagen en den 17-jarigen wielrijder J. P. M. De mat die deze jongen op zijn rijwiel mee voerde, kwam in aanraking met het jpaard tengevolge waarvan do jon gen viel. Hij kreeg een trap van het paard op een der handen, terwijl een wiel van den wagen over zijn linkerbeen reed. Per brancard word de jongen naar het Sint Elizabeths Gasthuis vervoerd. Nietegenstaande de wierkeersagenf bij de Barteljorisstrnnt waarschuwde, reed Donderdagmiddag één uur (och ©en wielrijder met ©enige vaart deze straat uil. Het gevolg was, dat t.ij met e-en verhuiswagen, die uit de Zijlstraat de Groote Markt opkwam, in botsing kwam. Zijn rijwiel werd vernield. Hij zelf .kwam met den schrik vrij. HAARLEMSCHE ORKEST VER- EENIG1XG. Op het buitengewoon middag-concert voor Zondag 4 Maart treedt als solo-pianiste op mevrouw Marga Klatte met liet Saint Saens pianoconcert. Het eerste gedeelte van het programma is gewijd aan Saint Saens, het tweede aan Wagner met de Tannhaüser ouverture tot- slot. STADS BIBLIOTHEEK EN LEE*- ZAAL. Aantal bereiken in, Februari 6370, waarvan 15.3-1 .ilgenioiuie leeszaal. Uitgeleend \veru *272 boeken. JOS. DE KLERK. De „Muziekwaranda", tijdschrift voor muziekroinnende Vlamingen, draagt op den omslag een mooi por tret van Jos. de Klerk en bevat- vc-r der een waardeerend artikel van An ton van der Volde over dezen Ilaar- lemschen toonkunstenaar, waarin een overzicht wordt gegeven van De Klerk's werken uit vroeger en later tijd. Van de Velde zegt o.m.: „Zlele- kracht, geloof en Jiet warm gevoel van Zomerse he levensliefde, de lief-Ie van moeder Natuur: dat draagt De Klerk in zich. Ilij is kunstenaar bij Gods genade." Het Tooneel Platonische Liefde van C. Beiiima, door D. I. U. Ik lieb in n,yn leven ai heel wat on zin op de plnrken gezien, maar grooter préllaria als „Platonische Liefde" het „bijspel" dat do vereeaiging Door In spanning Uitspanning gisteravond in den Stadsschouwburg heeft gespeeld, toch nog nooit! Een stuk, flauwer, onnoozeler, on benulliger, kinderachtiger, onbebolpener, geosteloozer, naarder, dommer, idioter, krankzinniger, vult u zelf maar in dan dit is niet te bedenken 1 En zoo'n verschrikkelijk prul vindt nog een uit gever het is nota bene in de Meulen- hoff's editie opgenomen en is zelfs indertijd nog onder de directie van Eduard Verkadc bü het Nedcrlandscb Tooneel onder den 'titel Wijzen en Dwazen tot opvoering gekomen. 1-Iet is wan.t, dat het door publiek en pers na één avond -van do planken ia wegge hoond! Een grooter val dan van Beni- ma's geestesproduct is er nooit bij ons tooneel geweest. E11 nu vindt waarach tig zoo'n ellondig, griezelig, naar prul zjjn weg nog tot het dileit3nten-toor,eci! Slikt men daar dan alles, zelfs het on mogelijkste? vroeg ik mij tijdens de op voering af. Neen. dan nog maar houderd maal liever een 'lauwe Dnitseho klnckt, oen Von Moser, of eeii Kadelburg, dan dit Hollaudscho .vanproduci. Die Duit- schors kenden tenminste het klappen van de zweep en wisten eeu klucht :n elkan der te draaien! Maar zie nu eens zoo'n stakkerd van oen Benima, die niet van toeten of blazen af weet en j'e den on- mogelyksten onzin als eeu blijspel durft voor zetten! Ik werd er akelig en wee van, toen ik er naar zag. Wat voor een minderwaardig Idee moet zoo'n mijnheer Benima toch wel vnn het publiek hebben, als h(j het zoo 'u bedorven hutspot, durft voor te zetten! Stel u voor een heer literator en dich ter nog wel' en een dame, die beslui ten eeu platonisch huwelijk aan te gaan en dit aankondigen met de woorden: „Mama, wij zijn geëngageerd! Ons enga gement duurt 10 minuten!" en dan als l:;ndsehó idioten naast elkaar op 2 stoe len gaan zitten, ,.N'og 2 minuten, mnina en dun gaan wif 5 minuten receptie hou den! Nu begint de .receptie! Wij geven u gelegenheid ons met onze plannen geluk te wensëhen!" En na 5 minuten zegt de- half gare juffrouw: „Zie zoo, wy zijn ge trouwd!" Is het niet om zeeziek vnn te, worden? Het lust mij by zoo 'n stuk uiet om veel over het spel te zeggen. De werkende le den hebben alles gedaan om deze idiote rie zoo goed mogelijk te verdedigen! Mej. Busquet was de dame -met de platouische neigingen. Zij deed het naar weusch maar had 'bet naar mijn' meening nog meer in de klucht kunren goojen. De heer Ruifrok mankte van den literator Snnssnng een krankzinnige en speelde dus het moest- in den geest van den heer Benima! De heer I-Ioeben sloeg zich dapper door de rol van Casper, den vlogclacbtigen zoon heen, de heer Wouda moest een ritmeester ver beelden en. mej. Jo Stam was de een-ge, die nu en dan eens een mensch met csd greintje 'verstand mocht voorstellen. Het. is te hopen, dat D. I. U. dab in de keuze van haar stukken dikwijls zoo ge lukkig was, zich niet weer zoo zal ver- J. B. SCHUIL. TIJDCEEST-ACENTEN. De afdeeling Haarlem van dc Neder landsche Vereenig-ing van Tijdgeest- agenten heeft haar jaarfeest gevierd op zulk een wijze, dat, al heeft hel feest tot laat in den nacht geduurd, de meeste feestgangers het bestaan van het ge zegde „Er is een uur van komen en er is een uur van gaan", betreurd zullen hebben. Van het begin af heerschle er Donder dagavond in de groote zaal van het Si. Bavo-gebouw een gezellige, ongedwon gen geest. De aanwezigheid .an een leu ke jazz-band onder leiding van den heer Bob Bitter is ook één der factoren tot het slagen van den avond geweest. Want geslaagd is hij 1 Dc feestcommissie moge met het sa menstellen van dit programma moeite hebben gehad, haar moeite is dan ook rijkelijk beloond. Piet Groenendaa! had met zijn boc- mcllicdjcs en moppen veel succes, ook dc heer George Ilofsté, de couplet-zan ger. Maar bet wonderbaarlijkste was het optreden van het slangenmensch Bos- sani. Soms dacht men „dadelijk breekt hij". Het was dikwijls griezelig om aan te zien. Zijn kunststukken werden door een onafgebroken applaus begeleid. Mevr. WesselWolf. sopraan-zangeres, mocht met het zingen van de „Berceuse de Joselyn", „Holland" en „Het Hemel huis" veel succes verwerven terwijl me- rouw Van den BergDe Munnik in haar goed geslaagde repertoire dc vrij moedigheid van een beroeps-soubrct: ooiuïe.- Al bet gebodenc weid afgewisseld I loor vroolijk gedans, waaraan jong en ud deelnam. Zoo werd er een ouder- wetschc kruis-polka op de jazz-muziek an het orkest gedanst. Met genoegen zal iedereen op dezen cabaret-avond terugzien. Muzisk Nieuwe Haarlem's Muzikale Vriendenkring. Uitvoering. Dozo jongo vorceniging 't was pas hare tweetic uitvoering gaf Dondor- dagavoml in do bovenzaal van het, ge meentelijk Concertgebouw een avondj'e, dat meer het cachet had vnn een gezel lige soiréc dan van 'n concert. De knnsso schikking van het publiek om tafeltjes met 'n bloemenvaasjo er op, de voor den physionomist gemakkelijk te bespeuren joligo verwachting van het „bal na" op ieders wezen, ook het programma met. enkel dilettanten als uitvoerders, duid den meer op een pretavondjo dan op iets wat van dicht of van verre met kunst in verband staat en concert genoemd wordt. Trouwens het ljjkt mjj rlat do Nieuwe Haarlem's Mu-ziknlo Vrienden- kring geen hoogere nspiruties hooft dan zoo goed mogelijk oen dilottanton-strykje te woze. Vnn dit standpunt uit zjj dus besehouwd het weinige wat ik over dc prestaties dezer veroeniging zeggen wil. Buiten de openingsmnrseh die voor den piccolo te hoogo eisehen stelde, en hot tweede nummer, dat zonder fluit misschien tamelijk had kunnen voldoen, werd genoeg bereikt om vanwege het dankbare publiek gulle toejuichingen uit te lokken. Vooral in eenvoudig, sectimon. teel zangerige Melodieën sooals in „Charme d'Amout;" was het effect be vredigend en >et samenspel verdieaste- 'Iijk. Want Isa. ik dit orbjj zeggen do N. II. M. V. heeft wei onkeln leden die met ocro hun partij in oen goed dilottau- tenorkest zouden kunnen spelen. Dat be wees de kleine violiste Marthn Brauck- man, die, cor.ige rhythmische tekort komingen en een paar onzuivere noten in de hoogo ligging uitgezonderd met gevoel en betrekkelijk veel muzikalen zin voor haar loof tijd, het Largo van Handel speelde. Dat was oolc te merken uit wat do so lo-violist en do cellist te liooren gaven. Hierbij w;,s ook een compositie van den directeur, don heer A. Douwes Jr., die wel aanleg voor melodische vorming cn harmonisch voelen verried, maar ook evenveel gemis aan technisch kunnen. Mej. A. Huyboom zong liederen, inet een mooie natuurstem, doch verder vaak maar zoo als het uitkwam. Pat viel voor al in eeu zoo bekend lied als ,,In 't Woud" \au. Loots sterk op. Maar een mooi geluid heeft deze dame zeker wel, te mooi om daarbij niet oen beetje mu- ziekkennis trachten op te doen om ton minste met meer zekerheid op hot podium te komen. Dat do begeleidster ook nog wat te loe ren heeft, zal ze zelf wel begrijpen. Een talrijk publiek volgde aandachtig de uitvoering der verschillende nummers. Het rookverbod word streng gehand haafd. JOS. DE KLERK. Poulet-Kwartot, Mot Boothoven's Harfonquartott in het eerste en Schumann's op. 41 in 't tweede doel van het programma was het onvermijdelijk dat het zwaartepunt van dezen avond vóór do pauze gelegen waa; dat desniettegenstaande hot Poulotkwar- tet aan het einde een geestdriftig hulde betoon ten deel viel pleit wel heel sterk voor zjjn buitengewoon sporttalent, dat het in staat stelde tot de laatste noot 100 de aandacht gespnnucn te houden. Boothoven was dus weer do allesom vattende, allen overvleugelende figuur en het was oen heerlijk iots, de macht vau z\jn genie te gevoelen in een zoo uiterst sensitieve nerveuze vertolking, gelijk liet Pouletkwartot ons van zijn opus 74 gaf. Beethoven was, vooral toch zouden wjj zeggen, een meusch, met vreugde en leed, met strijden en lijden, cn juist dat zuiver menschelijke, zij het dan ook geadeld door do kracht van lfK genie, hebben wij gisterenavond leercn konneu en begrijpen Hot wonderschoone Adagio werd ons door het sterk persoonlijke in do voor dracht, door 't zuiver mcnsc'helijke accent tot een openbaring en wij zijn don uit- voerdors en vooral hiervan Gaston Pou- let, do ziel yan het ensemblo, den innig- sten dauk Verschuldigd. Deze Gaston Poutet, de 1ste violist uit het kwartet, is een fjju artiest, die zyn sterk persoonlijk cachet op het geheel weet te drukken, zonder hierbij echter solistisch te worden; oen echt kamer- muziekspeler; zyn viooltoon is van een zilverachtige klaarte, (jl 011 zuiver voor treffelijk contrastocrcnd met den matte ren toon van den eveneens uitsfekenden 2den violist Geraud. ïrouwoi)9 ook do altist en cellist z\jn superieur; om iets te noemen, het pra;U- tig soepele rubato van den altist in do 2da variatio van de Finale uit Harfon quartott en het zeldzaam duidelijke pas- sagowork van den collist in Schumann's slotdoel. Vier rasniusici dus. die een ensemble vormen, dat tot de allerbeste van dc be- staaudo eersterangs-kwartetten mag ge rekend worden. Dat bun overvloedig temperament soms tot eenigo ruwheid leidt, geljjk in Schumann, behoeft hun niet te zwaar aangerekend, omdat al- loon temperament de oorzaak is. Wat my echter minder vergeeflijk lijkt, rh.vtlimischc slordigheid, die te consta teren viel in het Presto van Beethoven's kwartet en gevolg was van het verplaat- het rhythmis^h acceut, trouwens ook het samenspel wankoldo in 't Presto soms heel even. Hiermede zyn echter ook nagonocg allo tekortkomingen opge noemd; men ziet, het is niet veel, ho« kan het ook anders bij een ensemble van gehalte en met zulke capaciteiten, s het 1 lie. i of i bleekte vau dit Adur-kwartct, speciaal in do hookdeelen, handhaaft het zich

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1