OM ONS HEEN ONZE AUTO 40© Jaargang No. 12185 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 7 MAART 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent geyestigd is (kom der gemeente) f 3.57l/i- Franco per post door Nederland f3.871/». Afzonderlijke nummers /0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577»franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 rege 60 Cta per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. b contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 cn Administratle724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, lJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD WOENSDAG 7 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Nationale Opera „Traviata", S uur. Schouwburg Jansweg: Voordracht- ocfenine van vioolleeiTingen van J. C. Tuin, 7 uur. Gemeentelijke Concertzaal. Gezel schap Circus Carré met „Rooie Sien", 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van Van Dort, 106 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8u uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3.30—5.30 en 811 uur. B ioscoop- voo rst e 11 in s>eii B e v o r w ii k. Vergadering van den gemeenteraad. 7.15 uur. IJ m u i d e n Simultaan séanc-e ischaken. door Max Euwe in „Hotel No. één", balt acht. Koning Willemshuis. Openbare ver gadering Nat. Chr. Geheelonthouders Vereeniging, 8 uur. DONDERDAG 8 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Volks- Symphoniecohcert der Haarlemsche Orkestvereefiiging. Gebouw der Haa.rtemsche Jongelings vereeniging. Lange Margarethastraat: Openbare vergadering der Christ.- I-Iist. Kiesvereeniging, 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69: Tentoonstelling van v. Dort, 10—6 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en 's avonds 8—11 uur Concert. Cinema Palace Foyer: Middag-en Avondconcert 1.305.30 en 811 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat' Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg 'e Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bjoscoo'pvoorstelling, 8 uur. Op! voor den Zomertijd Met genoegen en waardeering ver nemen wii, dat de Maatschappij van Nijverheid en Handel, die zoo veel heeft gedaan om den zomertijd in ons land in te voeren, den rnaatregeil krachtig zal verdedigen bij de Eer ste Kamer, nu de Tweede Kamer dien wil afgeschaft zien. Ook andere organisaties beginnen zich te weren. Het bestuur van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap heeft besloten adhaesie te betuigen aan de plannen van het te Amsterdam gestichte comité, dat het veto van de Eerste Kamer op het foutieve afschaffingsbcsluit der Tweede Kamer wil trachten te ver krijgen. Wat een mannenkoor daarmee te maken, heeft? Evenveel alls een vrou wenkoor of een gemengd koor of oen vereeniging tot bestrijding der tuber culose of een vereeniging V3n armen zorg of een vereeniging van kegelaars of een vereeniging van banketbak kers of een vereeniging voor zieken verpleging of welke vereeniging ook alle vereenigingen. zonder onder scheid, hebben er mee te maken, dat voor hunne leden en voor ons allen een uur 'langer daglicht in den zomer behouden blijft. Laat elke organisatie dan protes- teeren te-gen de afschaffingAls de Eerste Kamer overstroomd wordt met adressen en met adbaesiebetuigingen aan die adressen, dan is er kans, dat. zii de afschaffing verwerpt en dus de zomertijd behouden blijft. Op! Voor den zomertijd. Het adres van bovengenoemd Comité is: Comité tot behoud van den zomertijd. Hotel Krasnapolsky, Amsterdam. No. 3155 De nieuwe Politieverordening. i. De politieverordening van I-Iaarlem, waaronder wij nu leven, werd op 4 Juli 1894 vastgesteld en „sindsdien", zooals de rechtsgeleerde Commissie uit den Raad niet zonder zwier ver zekert, „sindsdien bijna jaarlijks met een of meer aanvullingen verrijkt". Men kan zich voorstellen, hoe die verordening met al die verbeterblaad jes en al die aanvullingen er uitzag of, heter gezegd, men kan hot niet, want zeldzaam waren die menschen, die deze verzameling onder het oog kregen. Er is een vrij lange periode geweest, waarin twee, zeggen twei, complete exemplaren bestonden, een op het bureau van politie en een op het stadhuis; nadiei'band heeft com missaris Tenckink zooveel exemplaren laten bijwerken, dat althans elk bu reau van politie ën ieder posthitis er een bezat. Ware ei' in dien tijd een ingezetene, begeerig om in alle opzichten de wet na te leven, aan het Stadhuis ver schenen om een complete politiever ordening te koopen, dan zou de ge meente-administratie die niet maar zoo, zonder meer, hebben kunnen aan reiken. Daar kwam heelwat meer aan te pas. Niet zonder bezorgdheid vra gen wij ons af, hoe de ingezetene de wet kan kennen, wanneer die niet compleet in bruikbaren vorm te krij gen is. Toch heb ik nooit vernomen, dat in dien tijd meer dan een normaal aan tal overtredingen van de politievel-or dening in Haarlem is voorgekomen, zoodat het wel waar moet zijn, dat zelfs do wetsonkundige die niet over treden kan, wanneer hij maar één ding doet: het goede en éen ding laat: het kwade. Evenwel schijnt het voor andere menschen noodig te wezen om het kwaad te omschrijven en daarbij te vermelden, dat wie zich daaraan schuldig maakt, een geldsom moet betalen, in den regel afwisselend van twee kwartjes tot vijf en twintig gul den. De rechtsgeleerde Commissie heeft het zelfs noodig gevonden, om het maximum te verlioogen, niet zoo zeer omdat de boosheid toenam, als wel omdat de koopkracht van den gul den verminderd is wie zou gedacht hebben aan valuta-quaesties bij een vonnis wegens het rijden zonder licht of het uithalen van vogelnesten. Ofschoon het er niet bijstaat kunnen wij wel raden, dat de fundamenten van deze herziening gelegd zijn door den commissaris van politie wie anders had de langzamerhand ver ward geworden materie kunnen ver zamelen en rangschikken tot het over zichtelijk geheel, dat de Haarlemsche Politieverordening nu geworden is! Natuurlijk bleek bij deze revisie me nig artikel verouderd, menig ander onvolledig of onduidelijk ook sprak het van zelf, dat nieuwe toestanden nieuwe bepalingen noodig maakten. Dit alles is duidelijk aangewezen. Laat ik over verschillende gewijzig de of nieuwe artikelen een en ander medeboelen, daar de taal des rechts niet altijd even duidelijk is. Zoo verklaart art. 41 ..Het is aan een ieder, tenzij claar- ,,toe cerechtisrd. verbóden op of aan ,.den openbaren wee hoornen, hees ters of bloemgewassen te beschadi gen of door onder zijn toezicht staand^ dieren te doen toeeöha'JJ- sen." De aandacht van den leek vaüt het eerst op de eigenaardige uitdrukking .tenzij daartoe gerechtigd", maar de hoofdzaak zit in de dieren. Als een paard vreet aan dien bast van een rn. of een koe zich daartegen schuurt, of wildé honden achter de herten aanjagen of in den Hout doer de bloemperken heen, dan is de eige naar of een ander, onder wiens toe zicht zii staan, in overtreding. Jaren geleden klaagden winkeliers er over. dat opgeschoten jongens in hun vensterbanken zaten, daardoor kijkers en koopers verjoegen en te- ■ens de voorbijgangers molesteer den Daartegen werden toen maat regelen genomen, maar voldoende 'aren zij piet. De opgroeiende jeugd vatte daarna post op de hoeken van stratenAnegang, Verwullft en elders, nam diaar het trottoir in be slag en dwong alle voorbijgangers van de voetstraat al te etappen en.om te loopen gezwegen nog van spuwoefetimgendie daar gehouden 'er dén. Om dit bezwaar uit den weg te men is voorgesteld! art. 48 c, waarbij verboden is ..Zich zonder noodzaak op het voor het verkeer hinderlijke wiize op te houden." Als dat aange nomen is en een agent maant deze groenen op straathoeken tot doorloo pen. dan gaat het gebruikelijke be scheid „de straat is net zoo goed van mij alls van jou, niet meer op. Üp het eerste gezicht ziet art. er wat vreemd uit. „Het is verbo- „den te venten op openbare wegen en „op uren, waarop uit in het belang „van do openbare orde of veiligheid „krachtens openbare kennisgeving „van den Burgemeester ongeoorloofd „is verklaard". De bedoeling is deze stel, dat bijvoorbeeld bloemenventcrs geeu vaste standplaats willen pach ten, maar al ventende in do Groote Houtstraat heen en weer loopen en daarmee het verkeer belemmeren, dan kan dit voor die straat, op paalde uren, worden verboden. Anders krijgt de politieagent, die tot doorloopen aanmaant, ook wee de traditioneele- opmerking te hooren „de straat is evengoed van mij al: van jou". Tegen een nog grooter ongemak wordt strenger dan vroeger opget den. Zoodra de politieke lia-rtstoch ten wakker worden in den mensch, brengen zij de hand in trilling die op muren, hoeken en walkanten witte verf schildert, welke er haast niet meer af te krijger, is. Art, 53 daartegen waken. Maar hoe? Geduld en list zullen daarvoor onna; eb au zim. Sedert de politic- een paar va deze kladders snapte, hebben ook maatregelen genomen en wel, zooal iedereen 'begrijpen kan, door organ satie. Terwijl een. aantal die kwast hanteert, staan anderen op de loer naar onraad. Vale gevaren bedreigen ons leven, om er maar enkele te noemen: cho lera, oorlog en de banaan. De laatste misschien nog het meest, omdat zij minder zeldzaam is, dan de twee an dere. De onverschilligen mogen voortaan op hun tellen en op hun schil Jen passenart. 58 verbiedt schillen van vruohten of afval van groenten op den openbaren weg te .verpen of achter te laten. Vergat ik Hier onder de gevaren, lie 's menschen leven in nood bren gen. de kleedenklopperii te noemen, de politicverordening Iet er op. maar stelt daarvoor andere uren da.n vroe- Karpettenloopers, vloerkleed- jes, matten of andere voorwerpen mo gen alleen tusschen zes en acht on an half tien tot half elf worden uit geschud. Alles in den morgen. Tapijten mogen op den openbaren weg in het geheel niet uitgeklopt wor den. Wat is het verschil tusschen een ta pijt en een karpet? Mon kan in de be knopte. woningen van tegenwoordig een klein tapijt hebben en'in mo- gemeubileerde kamers een groot karpet, met een land van andere stof of op matten gelegd. Het eenige ver schil tusschen een klein tapijt en een groot karpet ngt dan hierin, dat het eerste spijkcrgateii heeft en liet laatste met- De hoeveelheid stof, die er uitkomt, zal vel even groot zijn. Nauwkeuriger dan voorheen wordt a art. 70) omschreven, dat honden 's nachts niet mogen janken. De ei genaars zullen daarvoor moeten zor gen. Op een hondententocmstelling mogen zij janken naar hartelust, de burgerij moet dus zorgen, dat zij niet in de buurt van zoo'n expositie oont. In volgende artikelen, 72, 73 en 74, orden, op verzoek van de V creeni- ging tot Bescherming van Dieren, maatregelen van vcivoer voorgesteld, die zeker toejuiching verdienen. Nieuw is ook, dat iedereen ver plicht is, zich bij het naderen van een of moer op rails loopcnde tramrijtui- geu onmiddellijk van de trambaan tc verwijderen. Maar al te veel onver schillige wielrijders of voetgangers hebben de gewoonte, om tot op bet allerlaatste oogenblik op de Tails te blijven zij maken daarmee de taak van de trambestuurders zwaar en brengen, daar zij plotseling van de rails moeten afgaan, het verkeer in gevaar. Beter gezegdzij brengen ge- aar in het verkeer. In art. 93 wordt een kleine aanvul ling gegeven van het verbod, om op de linkerhelft van den weg te loopen. Dit verbod bestaat en bestaat niet ik hoop deze raadselachtige op merking in een volgende beschou wing te verklaren. V oor 't oogenblik alleen dit, dat de aanvulling is „bui ten noodzaak", dat dus een verzach ting bcteekent. Inderdaad gebruikt de Commissie de woo.den „minder streng". Oppervlakkig bekeken zou men zeggen, dat do bepaling strengel moest worden, omdat de gewoonten rechtsloopen nog lang met alge meen is ingeburgerd. In werkelijkheid >u dat locU niet -,:ens;hei.jk zijn. Bij dit punt- is meteen gelegenheid om nog eens een opmerking te- ma ken over de taak van de politie, die nog niet door iedereen goed begre pen wordt. Niet door iederen ingc 'zetenc, wil ik zeggen. J. C. P. HOE STAAT T MET Gedurende den gcheclen winter heeft en in de bad- cn zweminrichting aan de Houtvaart gewerkt, om haar voor het aanslaande seizoen in goeden toe stand te brengen. Er zijn nieuwe spring planken gemaakt, de trapjes zijn ver nieuwd, enz. Op het oogenblik is anen bezig met bet houtwerk te verven. De inrichting aan de Kleverlaan wordt oj> 3 of 3 April schoon gemaakt. De opening der inrichtingen zal vol gens de verordening op 15 Mei plaat: hebben. Alles zal op denzelfden voet worden voortgezet, als tenminste het wetsont werp van den heer Braai tot afschaffing van den zomertijd geen spaak in het wiel komt steken, want dan zouden de inrichtingen tot groote spijt van den in specteur van den dienst der lichame lijke opvoeding, den heer H. L. War nier, 's avonds een uur vroeger gesloten moeten worden. Dit wetje staat intusschen nog niet in de Staatscourant en het zal de groote vraag wezen, of het er ooit in komt! stadsnieuws BALDADIG. Dinsdagavond liepen twee onge veer 18-jarié© jongens in de Bartel- iorisstraat- Plotseling gaf de een den ander een duw, met het gevolg, dat deze tegen de ruit van perceel no. -1 waarin de lieer M. S. Mok een zaak in heeren-modeartikelen drijft) te recht kwam. De ruit werd voor een groot deel verbrijzeld. Door de po litie is tegen beide jongens proces verbaal ongemaakt. ONDERSCHEIDING LOUIS BOER. Naar Het Ytul. verneemt lmi-it. >nze oud stadgenoot Louis Boer, directeur der Kon. Militair® Kapel, van Jen Koning van Zweden liet ridderkruis van het Zwaard van Zweden ge kregen. Erprlijke dierenmishandeling Een paard met een mes bewerkt! Door do Haarlemsche recherche is Dinsdagmiddag half vijf proces-ver baal opgemaakt tegen \V. D.„ wonen de te Haarlem, die op de Amsterdam- sche Vaart zijn paard ernstig heeft mishandeld. Het anno dier kreeg niet minder dan zes ernstige snij- en steekwonden en bovendien tallooztf kleinere wondjes! Toen een agent zich met dit erger lijk geval wilde bemoeien, trachtte; D. het paard in den stal van V. op de Zomervaart te verbergen en wilde aanvankelijk aan de politie den toe gang tot dezen stal beletten. Tenslot te kreeg hij toch zijn verdiend proces- verhaal. Door dr. F. P. Keijzer, den direc teur van het Slachthuis, Werd bet paard verbonden. EEN GO-JARIGE. Men schrijft ons: Aan het Openbaar Slachthuis werd Dinsdagmiddag de in Haarlem wel bekende slager Jan Kemme gehuldigd gelegenheid van zijn 6Qsien (Ver jaardag. Er was een feestcommissie gevormd, die hem met andere be langstellenden in de vleeschiml stond op te wachten, waar de geslachte Hin deren van Kemme rijkelijk met groen n etiketten waren versierd. Verder erd de heer Jan Kemme door alle aanwezigen met zijn GÓslen verjaar- "ag hartelijk gelukgewenscht. De ensch werd geuit, dat deze bekende figuur hier het slachthuis nog vele jaren zou bezoeken. Ten slotte werd een foto genomen van Jan Kemme en de feestcommissie als-een blijvend aan denken. Het was voor onzen 60-jarige een onvergetelijke dag. „SURSUM CORDA". Dinsdagavond hebben de politic mannen van de Christ. Vereeniging voor Haarlem en omstreken „Sursum Corda" getoond, feest te kunnen vie ren. De vereeniging bestond nl. 6 jaar. De opening der vergadering vond plaats om 7J- uur met een welkomst woord van den voorzitter die tevens het verslag van den secretaris uitbracht. Daaruit bleek, dat het le dental dezer vereeniging vooruitgaan de is en zij na verschillende confe renties gehad te hebben met B. en W. gekregen heeft een commissie van overleg, welke voor de vereeniging reeds zeer goede resultaten bracht o.a, verkregen zij hierdoor eene goede vak opleiding vajj gemeentewege in eigen tijd, terwijl tevens de vacantietoes'ag werd gehandhaafd, in tegenstelling met Bloemcndaal, waar de vacantie- toeslag werd ingetrokken) Wat niet door deze commissie be reikt kon worden was het behoud der 45-urige w erkweek, welke werd omge zet in eene 48-urige. De voordeelen welke deze commis sie aldus mocht bereiken, mogen voor deze nog jonge vereeniging niet on derschat worden. Ds. F oaken, die dezen avond was uit- genoodigd om een rede te houden, be gon met de mededeeling, dat het uiterst moeilijk voor hem was aan de uitnoodiging der vereeniging gevolg te geven, aangezien hem vooraf was gezegd, waarover niet gesproken be hoefde te worden, omdat die onder werpen 'of reeds behandeld waren, of minder geschikt werden geacht voor dezen avond. Maar ten slotte deed de ontvangst van liet feestprogramma hem besluiten eenige woorden te spre ken over den naam der vereeniging „Sursum Corda"; harten opwaarts. De spreker, die niet wist hoe men eigenlijk aan dien naam gekomen was, kon zich toch levendig voorstel len, welke bedoeling hieraan ten grondslag lag. De politicmannen die vooral tegen woordig m een tijd van ontwrichting en ontreddering zoo'n moeilijke posi tie in hot maatschappelijk leven in nemen, zoo ontzaglijk veel onge- rechtgheid zien en nochtans den mensch niet mogen beoordeelen of ver oordelen naar den uiterlijken schijn, hebben rekening te houden met het innerlijk wezen cn hunne overtuiging „Sursum Corda". Op dezen avond werd verder het ernstige afgewisseld door hot aange name en ook het humoristische. De begeleiding op het orgel hij het zingen door a'le aanwezigen, schiedde door mej. Kruiswijk, op zeer verdienstelijke wijze waarna de Geref. 7.angvereeiiiging „Door zang vriend schap", directeur de heer Pijlman van Amsterdam hare welwillende mede werking verleende en een 7-tal liede ren ten gelioore bracht, welke op uit nemende wijze werden uitgevoerd. De hoer J. L. Feiten van Utrecht de clameerde eenige verzen o.a. „De Uit- vinding der Boekdrukkunst" van Da Costa, en „De bevestiging". Vooral na dit laatste, op zeer na tuurgetrouwe wijze voorgedragen, scheen aan het applaus bijna geep ein de te kunnen komen. De heer W. de Jong. vrijgestelde van den Bond van Chr. Poiitie-ambtenaren in Nederland sprak nog een opwek kend woord om vooral de christelijke beginselen, welke het middelpunt moe ten vormen voor het prnetische leven um Int politiepérsoneél hoog te'hou den <n voort t? gaan op den ingesla gen weg. Dan is zegen op den arbeid ie erwachten. Nadat verschillende nfgevnprdigdazi van Amsterdam, Den Haag cn van de Sedert eenige dagen loopt in en huiten Haarlem een kleine „vracht auto van Haarlem's Dagblad, waarvan wij hebben vernomen, dat men het een smaakvol wagentje vindt. Dat doet ons genoegen. Het oog wil ook wat hebben. Natuurlijk is liet doel om met dit vervoermiddel pakken couranten zoo snel mogelijk te vervoeren en daar mee te verkrijgen, dat geabonneerden hunne courant zoo vroeg mogelijk thuis hebben een reeks van maat regelen is daarvoor genomen. Maar de auto heeft ook nog een an dere taak, namelijk brieven rondbren gen op Advertentiën van Vraag en Aanbod. Tot nu toe geschiedde dat door een wielrijder. Dit is niet. meer voldoende. Daarom gebeurt het nu per auto. d r i e m a a 1 p e r d a g, 's mor gens, 's middags en 's avonds. Dikwijls worden 's avonds al brie ven bezorgd, ingekomen op Adverten ties van Vraag en Aanbod, die in het nummer van dienzelfden dag geplaatst werden. Sneller kan het wel niet. Maar wij maken hot den Adverteerders nog ge makkelijker. Voortaan kan men aan ons perso neel in de Auto advertenties van Vras? en Aanbod afgeven: de kosten worden onmiddellijk uitgerekend, een ci'itnntie afgegeven, zoo behoeft men naar het Bureau te loopen. v die manier zal onze rubriek Ad vertentien van Vraag en Aanbod nog beter aan haar doel beantwoorden. Wij plaatsen er nu al vele honderdo per week. tienduizende per jaar. En wel met het grootste succes, om dat wij meer dan 15500 ahonnés heb ben. Chr. Ambtenaren en Werkliedenver- eeniging van Haarlem zoowel in dicht 11 a's in proza de jubilee ronde ver eeniging luidden gecomplimenteerd, werd de vergadering te lli uur ge sloten. De belangstelling Was'buitengewoon root want de groote zaal van het St. Bavo-gebouw was stampvol. Onder de aanwezigen waren dc heer I. de Braai, raadslid, de commissaris in Politic te Zandvoort, de heor Lo nk, benevens de heer Oudman, in- spectenr van politie te Haarlem. OMDAT OFSCHOON. Om Ons Heen in het vorige num- staat ie lezen, dat de Staat aarze lend adverteert voor de ouderdomsrente, dat hij zelf als ondernemer van publiciteit optreedt. Dit heeft geen zin er moet staan ofschoon. TENTOON3TEI LING „DE WO NING". Zaterdagmiddag a.s. zal in do bo venzalen van het gebouw op den hoek van Groote Houtstraat en Groote Markt, waarin vroeger de Sociëteit „Trou moet Blij eken" was gevestigd, een tentoonstelling van woninginrich ting worden gehouden onder leiding van den heer Jan Teders, woning inrichter te Amsterdam en onder pa tronaat van de afdceling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. De heer Teders, wiens doel het' ooral is, eenvoud en practïscli in- icht bij de woninginrichting toe te passen, zal eenige inrichtingen expo- seeren voor bezitters van goed en min der goed gevulde beurzen en heeft de medewerking gekregen van het gas- en heb electiieiteitsbedrijf alhier, die verminderden prijs gas en elec- trischen stroom zullen leveren. Verder zullen verschillende Haar lemsche winkeliers hun artikelen ex- poseeren en demonstraties geven met gas- en electrische haarden, lampen enz. De tentoonstelling zal geopend zijn tn 10 tot 24 Maart en gedurende dien tijd zullen er nu en dan voor drachten worden gehouden o.a. door mevr. Boldingh-Goemans over „Het boek en onze woning", den heer Soe- ters uit Amsterdam over „De domheid heb kind". De heer Crefeld zal een voordracht met muzikale bege leiding ten beste geven. De lioer Teders die reeds langen tijd te Amsterdam op het gebied van woninginrichting werkzaam is heeft vooral als ideaal hun, die over wei nig middelen beschikken, toch een ge zellig, zij het dan eenvoudig inge richt tehuis te verschaffen, dat. zoo veel mogelijk aan eischen van schoon heid voldoet. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Bij schrijven van 5 Maart 1923 werd door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie medegedeeld, dat het bezit van het einddiploma der aftlec- iin? Ellc-ctrotcchniek van de Middel bare Technische School te Haarlem vrijstelling geeft van het examen voor adspirant-electroteohnisch amb tenaar der Telegrafie en dat de bezit ters van dit einddiploma voor benoe ming tot dezen rang in de eerste p'aats in aanmerking komen DRIEJARIGE- EN HOOGERE HANDELSSCHOOL. 13 Maart zal 's avonds 0111 half acht in de bovenzaal van de Vereen; 0in? eer. schoolavond worden gehou den. Op dezen avond zullen leerlingen stukken uit de Nederlandsche, Frnnsche. Duitsche en Bneelsohe li toratuur voordragen of spelen. Toegang zullen daar hebben de leeraren, de ouders der leerlingen van d® 3e. 4e. en 5e kllasse, en de leerlingen. Dc pauze zal ruim worden geno men om de gelegenheid tot nadere kennismaking to bevorderen. De Huurwetten aangenomen. De, Tweede Kamer heeft Dinsdag het-wetsontwerp tot wijziging der Huurcommissieweb en der Huuropzeg- gingswet met 5119 stemmen aange nomen. In hoofdzaak komen do aangenomen wijzigingen op het volgende neer: De huurprijs eener woning mag zonder toestemming van do huureommissie verhoogd worden met 50 boven den huurprijs van 1 Januari 1916, wat aangaat gewone en mot 37 1/2 wat aangaat duurdere woningen. Door aanneming van cc amendement Her mans is voor de I gcerihg de moge lijk' 1 i geopend .1 aanzien van Be paaldelijk aan te wijzen gemeenten, die percentages op onderscheidenlijk 40 en 30 te bepalen. Dit laatste zal echter gedurende slechts 2 jaar gel den. Verder is bepaald dat een aange vraagde huurverhooging alleen door de huureommissie wordt toegestaan indien de huurprijs dien de verhuur der zonder tusschen komst, der huur eommissie mag bedingen, blijft bene den de normale huurwaarde op 1 Ja nuari 1916, vermeerderd met 50 en indien hoogere uitgaven of ingrij pende verbeteringen en veranderin gen de huurverhooging wettigen. Voor verwaarloosde woningen mag geeü huurverhooging worden toegestaan. In do Huuropzeggingswet is een 'nieuwe bepaling opgenomen volgens welke in gemeenten zonder huureom missie de kantonrechter desnoods in do plaats van de huureommissie treedt Vóórdat deze nieuwe bepalingen in werking treden moeten ze eerst nog door de Eerste Kamer worden aan genomen en dan moet. dc Koningin nog de wet bekrachtigen. Eerst daar na verschijnt zij in hot Staatsblad. POLITIE-STUDIE-DEBATING EN PROPAGANDA CLUB. Donderdagmiddag wort in het Blauwe Kruis alhier de tweede lezing gehouden. Mr. L. de Blécourt zal we derom als snreker optreden met het onderwerp „Algemeene leerstukken van Strafrecht." Opmerkingen uit de Burgerij OVER BELASTINC. „Een belastingbetaler" beklaagt zich in een ons gezonden schrijven dat het zeer lang geduurd heeft voor dat hem door het Rijk een bedrag van f 75 gerestitueerd werd, voor welk bedrag hij te hoog was aange slagen in dc inkomstenbelasting 1921. Hij hoeft zoodoende C maanden rente van die f75. moeten missen, dus, te gen 6 pet. gerekend, f 2.25. Bovendien moest hij nog 40 oent betalen voor een waarschuwing voor het betalen van personeele belasting, terwijl overeengekomen was dat hij die belasting niel behoefde te betalen vóórdat liij de f 75 van liet Rijk» ba4 terugontvangen. Deze terugbetaling duurde echter zóó lang, dat de ter- mijn voor het betalen der personeeld belasting inmiddels ireretrehen was.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1