Vreemd geld en Cheques LEGT STADSTUINEN AAN KONINGINNESCtfOTEL Buitenland Binnenland Sport en Weistrüden Voor de behandeling van deze raak was weder veel belangstelling. Allen namen plaats op de gereserveerde ti bune. Pleidooi van mr. J. VIJn. Het eerst pleitte mr. J. Vijn, de ad vocaat van dc eischers. Deze begon op ic merken dat de regeling van het versterfrecht heeft gegolden gedurende de gansche rc'publiek van de Vereenigd< Nederlanden en nog gedurende de twee de helft der 18de eeuw. Hij zette uiteen dat in andere processen personen op- kwamen die in andere linie afstamden van Teyler van der Hulst dan eischers en dal in die proccsseu het ging om de gehcclc erfenis. Thans echter zijn eischers personen, die rechtstreeks afstammen van Isaac Brand, die niet aanvallen het bekende testament en de geldigheid daarv maar die beweren dat het z.g.n. Engct- sche fondsenhezit van het testament is uitgesloten en dat de erflater zich had voorbehouden bij acte van 17 Mei daarover anders te beschikken. Het geldt hier de clausule reservatoir, die dc erf later toepaste. De administratie van beide deelen van het vermogen was geheel gescheiden. Teyler's Stichting had niet dadelijk beschikking over dat z.g.n. Engelsehp fondsenbezit, Daarna echter werd het oen behcersbezit en daarin i= nimmei oenige wijziging ingetreden. Dat ge deelte van het vermogen komt toe aan de erfgenamen ab intestato. Verder werd betoogd, dat bij de aeto van 1762 uitdrukkelijk liet z.g.n. lood- senbezit door Te ijl er ondor een eepemnt beheer is gesteld en dat in dien tjjd bij onderscheidene rechtorlyko uitspraken is uitgemaakt dat nadere beschikkingen gedaan na de opmaking van oen testa ment rechtsgeldigheid hebben. Het was niet de wil van Teyler voerde pl. aan dat de Rngelscho fondsen zouden komen ouder en ten goede wan wat men nu roomt Teyler-stichting. Uit de acte van'1762 blijkt dat, zette spr. uiteen, met een verwijzing nnar de bewoordingen van die actio, uitdrukkelijk. iet Tooneol Mijn eerbied voor den Nobelprijs hei gisteren een geduchten knauw gekroip Hot is mogelijk, dat Jaeento Benavento winner V3n den Nobelprijs in 1921, zjju 90 andere dramatise.ho werken het genie is, waarvoor de hoor H. Menagé Challa, zyu pleitbezorger en lofverkondi- ger in hot Tijdschrift van het Sehouwtoo- neel, hem wii laten doorgaan, maar lpT>e I'assiebiooin" heeft my van zijn groot heid allorminst overtuigd. „Zijn werk is reusachtig door de groot- sche verhoudingen van zijn lijnen! het is niet het werk van oen een reus, waut het omvat het leven in zijn oneindiwo schakceringen v«n oneindige kleinighe den; het is oen scheppend werk, do ax?n- sckeljjko spiegel van het werk van den Schepper ze'r'. Zijn liefde zal vruchten rjragen ook ais dit geslacht gestorven is. De monsehelijke geest wordt niet ineens en voor altijd gevormd, en waar do geest van Benavente ook later moge opwellen, zal zjj de menschheid een wereld open baren, waarvan zij het beslaan nog niet vermoedde." Dit alles staat te lozen in het artikel van den hoer Menagé Qhalla. Men ziot het- Shakespeare is volgons dozen hoer nog maar een kindje vergeleken bij dien Spaanse hen nazaat. En wat kregen w ij nu lu zien? Niets dan een ouderwetsihen drank met moord en doodslag, zonder cenige poging zelfs tot scheppen vsn waarachtige .mensehen. Een stuk van lou ter uiterlijkheid en grove effecten. IVij nemen gaarne aan, dat do Castiliaansehe plattelanders anders aangelegd zyn dan laten wij zegg?n een meneer Uraat maar in dit boerendrama gaat het mijn smaak toch wel wat al to Spa; toe. Een moord achter de scherm-ui eerste bedrijf, 'daarna een aanslag tijdons pauze, tusschen JI en III, waarv wij dus gelukkig den knal niet hoonen en ten slotte nog ean doodelyk schot op het tooneel in de laatste acte. Dat is van het kwade toch workolyk te veel. Jacinto Benavento is oen schrijver, die blijkbaar niet van halve maatregelen houdt, want bohalvo mot schoten werkt hy in dit drama ook. nog met andere „knaleffecten". Een van mya hoofd grieven tegen Do Passiebloem is, dat het stuk eerst tegen het slot- van het twoede bedrijf begint. Al het gebeuren ia I on driekwart van II is niet anders dan één lange aanloop om tot hot oigonlyke dra ma te komen. De vraag, wie do moord op den ons absoluut onverschilligen Faustirao bedreven hcoft, is toch werkelijk te onbelangrijk om ons 2 bolryven bozig te houden Het gaat niet anders dan over den moord, den moord en nog eens den moord. En zelfs als dan eindelijk het drama bogint, krygen wy niets dan het uiterlijk gebeuren en loeren wy de mensehen geen oogcnblik nader kennen. Wy stanm t-elkens voer verrassingen, al hebben sommigen mot een „fynen nous" het dan ook at vooruit gegist. Wij moe- ton op gezag van den schrijver juaa.r aan nemen, dat Esteban Acacia liefheeft en op hetzelfde gezag moeten wij ook aan het slot de liefde van de Passiebloem voor Estebam uccepteeren. Dat stuk is één opeenvolging van grovo effecten. Daarom en niet om de moorden en sehotenis dit drama voor rny niets be ter dan 'n oudorwotscho draak. En daar om ook laat al hot hevige 'gebeuren ray absoluut koud. Er wordt in De Passie bloem hevig cn luidruchtig gowcerad, maar ontrooren doot het ons geen mo ment.. Het is zelter niet gering, wat Rai- raunda in 11/2 bedrijf moet ondergaan. Zelfs voor een Castiliaajjsche boerin lijkt het my wat te veel. Mevrouw Vain der Horst gaf ons gisteren de volle maat. Dat wy desondanks er ongeroerd naar keken als naar oen merkwaardige proovo van toonoolspeolkunst was werkelijk niet haar schuld. Ook Jan Musch gaf in do rol van Esteban zoer knappe toonoolsposl- kuosi te bewonderen. Prachtig byvoor- beeld was zyn stille spel in LT. Liever v.aro het ons echter geweest, als Bena- vouto haddo gezorgd, dat Musch een mcnscb kon zyu. Kitty Périn KluppoU was de „Passie bloem". Dat wy in haar oubewusten -r— fascineerenden iuvloed op do mannen door haar spel geloofden, kan ik niet zoggen. De rol Ing feitelijk boven haar macht. Toch hcoft zy vooral aan het tdo: ook goede dingen gedaan. Ik bon noo-t 1-11 Cnstili'é geweest en kan dua niet bcoordeclen, wie van ie beer>n en dames het moest in de Spaausche richting speel den. Wanneer het Pierre Mols was, dan ben ik bly, dat ik niet veel Castilwari- scho Rtiv'.i'c-a behoef te zien. Ik. werd al moo vm h 't kliit.-n alle.'ii. De dames dedeu cr minder moeite' voor om Casti- Tannscbo allures aan te nemen; zjj leken m" ondanks hun gitzwarte pruiken inccr kalrr.o boerinnetjes uit do streek INGEZONDEN MEDEDEELINCEN k 60 Cts. oer regsl. KON. KWEEKÈRIJ „M O E R H E I M" DEDEMSVAART van Appingeiium dan uit Castllié. Benavento heeft met do ouderwetscho schrijvers nog deze merkwaardige eigen schap gemeen, dat hy aan de bedienden gaarne het woord geeft. Hemeltjelief, wat 'n kletskousen waren dat! Zij vertel- reu byna het halvo stukl Een woord van lof voor Coba Blankcrastein en Sam de Vries voor de uitstekende wijze, waarop zy het deden; maar die gedoelten hebben mijn bewondering voor den Nob6lprys- winner allerminst vergroot. Het zeer talryke publiek, dat na het eerste bedryf uiterst goresorveord was, heeft 11a dl en 111 mevrouw van der Horst en Jan Musch toegejuicht. J. B. SCHUIL. ZOMERTIJD. Als een bewijs hoe groot reeds tlians het aantal adhaesie-betuigingen is tot behoud van den zomertijd, ontvingen, wij de mededeeling «jat tijdens de ver gadering, welke Vrijdagavond in Kransnapolsky te Amsterdam gehou den is en waarbij uit onze gemeen te de Ilaarlemschi: IlandelsvereenL ging vertegenwoordigd was niet minder dan 29000 bewijzen van in stemming kwamen zoodat nu in totaal 239.030 personen blijk hebben gege ven tegen het Braat-wetjc te zijn. VEREENICINC VOOR BLOEM BOLLENCULTUUR. Op de onlangs gehouden vergade ring van het Hoofdbestuur van do Alg. Yereeniging voor Bloembollen cultuur ajhier werd o.m. besloten een gouden medaille ter beschikking to stellen van do Voorjaarstentoon stelling to New-York, uitgaande van do Society of American Florists. Verder zal aan de Eerste Kamer een adres worden gericht waarin er op wordt aangedrongen het wetsont- werp-Braat tot afschaffing va.n den zomertijd aan te. nemen. Op de 3 April alhier te houden. 146e algemecine vergadering zullen, :-r sprake komen voorstellen van de afd. Sassenheim en van het Hoofdbestuur betreffende uitbreiding van de bevoegdheid va.n het Scheids gerecht. AUTODIENST LANCS DEN ZEEWEC. Namens de B. T. A. O. (Backhuys' Auto Transportonderneming) .wordt ons medegedeeld, flat deze onder, ming tn den aanstaanden zomer met luxe ,,char ban»" e-en geregelden dienst op den Zeeweg te Bloemendaal zal onderhouden, die op 1 April om 9 uur zal worden geopend. Met de gemeente Bloemendaal is een over eenkomst aangegaan om gedurende de maand April te rijden, wanneer het weer gunstig is; evenzoo in Sep tc-mber. j Gedurend-e de maanden Mei, Juni, Juli, en Augustus zal bij gunstig weer om het kwartier gereden worden. Bij grooto drukte wordt geregeld heen en weer gereden. Voorts zijn er plannen in voorbe reiding om aan het einde van den. Zeeweg een rijwielstalling te doen bouwen en eon auto-garage, ieder ongeveer 300 M.2 groot. BLEEKE BET OP DE FILM. Naar men ons meedeelt is het den heer Ben 110 gelukt, het opvoerings- recht van liet bekende tooneelstuk „Bleeke Bet" van UermanBouber, den schrijver van „De Jantjes" enz., te verkrijgen voor het verfilmen. De beer Benno heeft reeds goeden naam gemaakt met zijne onlangs in Berlijn vervaardigde Valuta-Klucht ,,Kee en Janus naar Berlijn" welk stuk in Amsterdam 8 achtereenvolgen de weken geloopen heeft en thans door geheel Nederland een succesvolle tournee maakt. Voor het ervaardigen der film „Bleeke Bet", zulen kosten nocüi moeiten gespaard worden. Er ziin leeds de beste artisten geëngageerd, ue hooidroiten worden vervuld door Beppie de Vries, onze talentvolle Hoi- lanusciie actrice, en Harry Boda, wel- ae laatste de iiooldrol vertolkt In het tooneelstuk. Verder Alida Gijtenbeek, Hiek Cloppenburg, Jan van Domme len, Bogaerts, Kees Pruig, Mevr. Bla zer van Weerdenburg, enz. Er worden zeer intereseante opne mingen gedaun aan de Engelsche kust, waar een schipbreuk zat plaats hebben. Tevens eenige typische kijk jes in „De Jordaan" te Amsterdam, waar „bleeke Bet" haar groente-win keltje houdt. Wanneer het weer wat gunstiger wordt, en de temperatuur wat zachter, dan zal er een groote boottocht georganiseerd worden op het IJ, door de in het stuk voorkomen de vereeniigng ..Kunst te Water", waarbij llarry Boda een proef van zijn zwemkunst zal vertoonen, door van de Amstelbrug in het water te springen om de boot te achterhalen. Deze film, ofschoon nog niet voltooid is reeds verhuurd aan de N^ V. Witte Bioscoop te Amsterdam. -De lieer Ben- is zeer enthousiast over dit film werk en koestert er groote verwach tingen over, het zal zeer zeker een product worden, dat met de beste buitenlandsche filmen kan wedijve ren. PERSONALIA Voor het examen nuttige handwer ken slaag-de rnej. II. C. Hoekstra van Bennebroek. VALSCHE RECEPTEN. Iemand heeft zicli bij apothekers te Haarlem en te Beverwijk fin die laatste plaats zelfs bii herhaling) ver voegd met een valsoh recent voor morphine. Naar dezen persoon wordt gezocht. KINO VERDRONKEN. Vrijdag viel het 2 1/2-jarig meisje H. '1'.. wononde in de Oorkondehian. spelende in een sloot aldaar. Dit werd helaas door niemand gezien. Toen de moeder haar kind mis e. ging toeken en vond het in die sloot. De to hulp geroepen reddingsbrigade en de artsen Venema en Mauritz poog den dc levensgeesten nog op te wek ken, maar dit bleef vruchteloos. VERORDENING OP DE PAND HUIZEN. Woensdag 28 Febr. is in de vergadering van hot collego van Gedeputeerde Staten mondeling be handeld Jict besluit van den Gemeen teraad van Amsterdam d.d. 19 Juli 1922, tot wijziging van de verorde ning op de pandhuizen en de daarte gen ingediende bezwaarschriften. lu de verordening werd een rente standaard van 5 pet. vastgesteld per maand of gedeelte van een maand voor de eerste drie maanden. Hierte gen kwamen bezwaren in van pand huishouders, die aanvoerden dat hun bodnjf door dit tarief bedreigd wordt. Zij achtten een tarief van 6 pet. voor de eerste maand rechtmatig en nood zakelijk. God. Staten hebben tliaii6 een be slissing genomen en het besluit den gemeenteraad van Amsterdam niet s-oedgekeurd, daar niet is geble ken, dat de tijdsomstandigheden zon veranderd zijn, dat het tarief van C pet. op 5 pet, teruggebracht kan wor den. LEGER DES HEILS. In dc Tehuizen voor daklooze man nen, vrouwen en kinderen aan het Spaarne 92 en 102, telefoon 2435, werden in de afgeloopen week strekt 1652 porties voedsel en 413 nachtverblijven, M Filmkülspel De Krocn. We vertoeven dezen' keer bijna den gehcelen avond in het Verre Westen. Voor de pauze krijgen we al een voorproefje van die pre'., maar het hoofdnummer kunnen da liefheb bers van dat soort films eerst recht genieten. „Tom Mix, de gewelde naar van Texas" verricht ook weer wonderen. Er komt van alles in de rolprent voor: stoute ruiter- stukjes, gevechten, on.voeringen, liefdesgeschiedenissen en nog veel meer. Komisch is de manier, waarop een bende bandieten, in een hut op gesloten, met hut en al een berg af rol:. Het lijkt wel een mallemoh De geheelc film is trouwens uiterst spannend, zood&t de totschouwers de avonduren van Tom Mtx meelevt Als hii voor het laatst komt, roepen allen hem een „tot weerzien: Nu is hii er niet in geslaagd de .iof- de van een vrouw te winnen, mis schien een volgenden keer! De komische film „Wie het laatst lacht..." deed de bezoekers lachen. Interessant was de film die deed zien hoe men zich tn bergbeklimmen knu oefenen. In het journaal waren al enkele ac- tueole beekfen van de Roerbezetting. Alzoo een programma dat volte zalen zal trekken. M.aar dan is het noodig. dat er meer gespuid wordt dan Vrijdagavond. Toen stond er zoo veel rook in de zaal dat de bioscoop- beelden er onduidelijk door werde: Luxer Theater. „Rivieren en kanalen in Sinm" zyn de natuuTopnemingen getiteld die het p: gramma op waardige wyzo openeD; zyn prachrige gekleurde levende foto Charley Chaplin en Fatty, die twee filmberoemdheden van wereldvc heid, vervuilen de hoofdrollen in een paar Amerikaansche films, die van dol en dwaas- en onmogelijkheid aan elkaai hangen. Vooruit maar: hos Amerikaan- seher het toegaat in dit soort „komi sche" films, hou beter! net hoofdnummer, een Hollomdia-film is heel wat meer de moeite vau het aan schouwen -waard. zullen de schets uit het zee mansleven van Werumeua Buning: „De Mottige", kennen. De heer Birager hooft deze raovello voor de film bewerkt en is daarin zeer gelukkig geslaagd, H(j hoeft uitstekende krachten voor meten bij- te voegen. Maurits de Vries speelt Mottige Janus uitmuntend, aloof hy zéó uit „De Jantjes" weggeloopen was, ook Aug. vara don Hoeck valt als de vader te prijzen. Een teekenachtlgé figuur in deze film is de oude Nathan, door den tachtigja- rigen Moyor van Beem zeer natuurge- uitgeibeeld. Kitty Kiuppell's krachten schieten in do hevig-dramati sche momenten helaas ie kort; overigens geeft ook zy van Lena eon heel goede Noemen en pry zen wy verder nog Frits Bouwmeester en Périn. Zy is wat. ouiderwots-sentimonteel, deze tot een volksdrama verwerkte schets, maar zy -zal het nog wel „doen", daaraan twyföleu wy niet. Vrijdagavond werd dozo film tenminste door oen goad bezet thea-ter met grooto aandacht gevolgd. Het Soala-Thoatec. „Blonde Leen, de matrozenmeid". De directie heeft met dit uitgebreide filmwerk een uitstekende keus gedaan en volkomen begrepen wat het den be- zoekers moet voorzetten. Den eersten avond was het gebouw zoo. goed als uitverkocht. „Blonde Leen, dc matrozenmeid", is een drama in 12 acten. Eerst zien we het meisje, de dochter van zeer arme mensehen, optreden in een matrozen- kroeg, later als zangeres en danseres in een grooter cabaret. Door verschillen, de omstandigheden gaat ze daar van daan en heeft een gelukkig leven, waar aan door de intriges van een vrouw een einde komt. Dan wordt ze een beroem de danseres. Ze is gehuwd met een Iu- Iiaanschen graaf, wat later blijkt een gelukszoeker te zijn. Nadat zc met dien man zeer onaangename ervaringen heeft opgedaan, komt ze weer in de matro- zenkroegen terecht. Ze is evenwel altijd een eerbaar meisje gebleven. Als het leven haar te zwaar wordt, begeeft zt zich ten einde raad naar het huis harer ouders. Daar wordt ze weer in genade aangenomen en vindt zc allen die haar dierbaar zijn. Een mooie film met uit stekend- spel, welke niet zal nalaten in druk op het publiek te maken. De expli catie van de beide heeren was uitste kend. Een succesnummer was het optreden van „Canolisan", een prachtstcl acroba ten aan het hoogc rek, twee heeren en een dame. Deze mensehen gaven ver schillende staaltjes van kracht, vlugheid en durf. Smakelijk werd er gelachen om den clown, die in'.usschen ook een uit stekend gymnast bleek te zijn. Rest ons .nog te vermelden dat het programma opent met Scala's Wereld nieuws en men vervolgens twee bijzon- aardige filmnummerljes te zien krijgt. Een programma dat wel volle zalen moet trekken. Tengevolge van den lioogon water stand veroorzaakt door den dijkdoor braak beneden Grave zijn de ver bindingen tusschen Oss en de aan den Maaskant gelegen plaatsen geheel verbroken. LAND- EN TUl'NBOU WON GE VA L- LENWET. Do minister van arbeid hcoft Vrydag geïnstalleerd do Raad vara toezicht voor de Land- on Tuinbouwon- gevallenwet. BRAND. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Coevorden Vrijdagavond omstreeks 7 uur ont dekte dc lieer B. F. brand in zijn pakhuis, gelegen in do onmiddellijke nabijheid van zijn woning aan de na ven te Coevorden. De brand bepaalde zich tot een hoe veelheid boter n vet aldaar in opslag liggende- Daar kort te voren het personeel vertrokken was, werd aan brandstich ting gedacht. In verband daarmede is door de po litie aangehouden en in arrest ge steld dc 21-jarige J. E., pakhuis knecht, die pas kort bij den heer T. in betrekking was. ITij had reeds ee nige malen een tekort in do onder zijn beheer zijnde voorraden gehad en dacht op deze manier het tekort te kunnen dekken. INCEZONDEI1 MEDEDEELINCEN a 60 cents par regol, Jubileum H. M. Koningin Wiihelmina Door de Koninklijke Delftsch-Aardevverkfabriek „De Porcelijne Fles" wordt in den handel gebracht, een beperkt aantal genummerde exemplaren van de 34 c.M. diam., ontwerp LEON SENF. Uitsluitend voor Haarlem en Omstreken verkrijgbaar bfj H, J. LAMP - Barteljorisstraat 18 CORRESPONDENTIE. Den heer ES.-Noch door in houd. noch door toon kan uw inge zonden s-tukie aanspraak maken op plaateantr. REDACTIE. Marktnleaws BEVERWIJK, Notecriag van 9 Maart Spinazie per ben f 0.50^0.S0, railys 190 bos f J012, rapen, per ben f 0.30, kool rapen per H.L. f 1.80, wortelen, per K G. f 0.03, bieten, per K.G. 0.0-1, sch neersn, per K.G. f 0.080.12, aardappe len klei, p. K.G. f OOI0.05, id. 0.08 spruitjes, per K.G. f 0.200.25, boerenkool per bak f 11.10, roode kool f 810, savovo kool per 100 7- uion per K.G. f 0.03, prei, per bos f 0.15 0.2U, rabarber per 100 bos f 17- pieterselie per bos f 0.100.15, seld per bos f 0.050.07, appelen, per K.G. f 0.10—0.12, peren, per K.G. f 0.14, Brus- selscli lof per K.G. f 0.14—0.20. Uit tie itesheksii HEEMSTEDE Vrijheidsbond. Gist-er- ond is in een vrij drijk bezochte ve gadering onder voorloopige leidln;. van Mr. v. d. Plaats besloten tot op richting van een afdeeling Heem stede van den Vrijheidsbond. Het, be stuur zal in de volgende bijeenkomst worden gekozen. BLOEMENDAAL. Openbare Vergadering De afd. Bloemendaal van de S. D. A, P. heeft voor Donderdag 15 Maart ir Vreeburg een openbare vergadering uitgeschreven, waar de 'heer M. Reinalda uit Haarlem zal spreken: A-er: „Waarom Ls de a.s. Stateiii erkiezing zoo bijzonder belangrijk?' Zilveren beker. In dei étalagevan den heer Ouwejan is een zilveren beker tentoongesteld door eenige supporters van de BI. Voetbal club aan deze vereenïging aangebo den bij gelegenheid van het behaalde kampioenschap. Deze beker zal verspeeld worden met mader aan te wijzen 2de klasse clubs. De eerste bekerwedstrijd vindt plaats op a.s. Zondag tegen Scho ten I. HET VERDRAG VAN LAUSANNE. Reuter seint uit Constantinopel: Eenkoerier uit Angora heeft alhier aan de Hooge commissarissen een no ta overhandigd, welke zekere merle- deelingen van de Turksclie regeering bevat, alsmede een bpgevcegd schrij- en met de tegenvoorstellen op het erdrag van LauBanne. Gemeld wordt, dat geringe wijzigin gen zijn ingediend ten aanzien van zekere economische kwesties, w-el/ke eeds geregeld werden geacht. Naar verluidt, geeft Angora in deze voorstellen c-en basis aan voor een re geling, welke evntueel, onmiddellijk ic-nstemmmg tusschen de par tijen kan brengen, terwijl bijzonder heden na de onderteekening van het verdrag zouden kunnen worden gero eid. Waarschijnlijk zal o» deze nota van Angora een schriftelijk antwoord ge- onden woerden, en een conferentie alleen bijeengeroepen worden voor de onderteekening van het verdrag. HET ROERCONFLICT. De Fransche minister-president Poincaré eaf in de lvam er-com mi s- oor Bui'cnlandsche A<an°-eleffen heden een uiteenzetting van de maat regelen welke in het Roergebied zijn genomen. Ilii verklaarde dat de reffeering niet bereid is tot het aanvaarden van "nterventie of to: liet voeren van in- dilrocte besprekineen, doch dat zij alle officieele voorstellen zal onder zoeken, welke do Duitsche regeer!ng zal doen op het oogen/blik, dat zij den toeshnd juist zal inzien. In ieder geval zal Frankrijk niet op erand van louter beloften de waar borgen cn onderpanden prijsgeven, ■elke het verplicht was te nemen. DE HOOGE WATERSTAND. Hot Persbureau Vaz Dias verneemt uit Obs bezeUingsautoriteiten. hebben een directe sneltreinverbinding Esscn- Dusseldorp-Parijs ingesteld. DE GEARRESTEERDE COMMUNIS- TEN IN BELCIë. De inaructie, welke tege-n commu nisten leiders is geopend, wordt kraohtie voortgezet. Van de -17 per sonen, die zijn gearresteerd, ziin achttien in hechtenis gehouden, w.o. de Nederlander Jean Baglius. die te Antwerpen domicilie heeft, alsmede een Pool. die dikwijls heen en weer reisde tusschen Brussel en Berlijn. Ren der gearresteerden had zeer onlangs een reis naar Moskou ge in aak:. De organisatie is tc Antwerpun ontdekt. Een der la-dors is dc 21-ja- rïge Louts Polk, een Nedorlandsche metaalbewerker, die vooral onder de leerlingen der ambachtsscholen te Antwerpen propaganda maakte. Men heeft een geheime drukkerij ontdekt, die pamflet'en in omloop braolit, evenals portretten van Lenin en Trotzky. Bii ht torsie verhoor verklaarden de gearresteerden, geen ge'd van Ber lijn tc hebben ontvangen, doch naar verluidt, zijn er bewijzen voorhan den. dat zij niet alleen uit Berlijn, doch ook uit Moskou gelJ ontvingen. HOCKEY. Van den vrjjen Ilockey-Zondag wordt a.s. Zondag gebruik gemaakt om eeni ge uitgestelde wedstrijden te spelen n.l. Zondag 11 Maart: Amersfoort- Gooi. Amsterdam II ABloemendaal IL LAWNTDNjNIS. DE JAARVERGADERING NED. L. T. B. Zondag 11 Maart houdt de Ned. L. T. C. haar jaarlijksche algemeeno ver gadering, waarvoor meer dan an dere jarer^ooit het geval geweest Ï3 buitengewone belangstelling bestaat. Verschillende belangrijke punten ko men aan de orde. BILJARTEN, HAARLEM—VELSEHOORD. Vrij dagavond heeft in lokaal Monopole de wedstrijd plaats gehad tusschen „IJ, E. S." tllaarlem) en „Excelsior" (Vel- seroord). In de eerste ontmoeting wist Vel- seroord een voorsprong van 80 caram boles te behalen; het was dus lang niet gemakkelijk voor D. E. S., dezen achterstand in te halen, om de me daille (aangeboden door „Excelsior") tg veroveren. Er werd door beide partijen slecht gespeeld. Van Excelsior is dit begrij pelijk, daar het biljart haar parten speeld, maar D. E. S. hebben we nog nimmer zóó slecht in conditie gezien. Een en ander was dan ook oorzaak, dat de laatste partij moest worden af gebroken, daar de spelers van Velser- oord te 11.10 moesten vertrekken. De- afgebroken partij (waarvan de stand 6550 voor Haarlem is) wordt heden avond S uur in Monopole uitgespeeld. De andere partijen werden door D, E. gewonnen. D. E. S.; No, 5 100. no, 3 100, no. 1 100, no. 2 100. Totaal 400. Excelsior: No. 5 84. no. 3 90. no. 1 92 no. 2 '78. Totaal 344 caramboles. Wint Haarlem deze afgebroken par tij met den stand 100—75, dan is de medaille gewonnen door D. E. S. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Koersen tot hedenmiddag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging te Haarlem) Zaterdag Biljetten van tot Marken (rood) 0.0215-0.0235 Marken 10010,.., 0.0120-0-0135 Marken a 1000 nieuw 0.0120-0.0130 Marken ft 5000 0.01-20-0.0130 Markeff a 50000 0.0120—0.0130 Kronen O.OVaO.O'/j Francs (Fransch)... 15.05-15.30 Francs (Belgisch)... 13.00-13.85 Pond Sterling 11.85-11.92'/, 2.47'/,- 2,55 Cheques 0.0120-0.0123»/, 0.0034-0.0037»/, 15.05—15.30 13.00-13.25 11.87'/,—11.90 New-York (Cable) 2.52'/,- 2.53»/4 Amerik. Bankpapier. Vorige stand 764 m.M. Stand van he- den 7Ó4 m.M, Vooruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCH Ml of, Opticien HAARLEM BARTELJÜRISSTR. 21 Thermometerstami 10 Maart Hoogste gisterenF 39 Laagste hedennacht. F 35 Heden 10 uurF 37 Van het politieke tour- nooiveld. TWEEDE KAMER. 5 Maart, De Jachtwet. Van ab scluut en van relatief scha delijk gedierte. Het recht van den grondgeb uikerv pachter In theorie en prac- tijk. De onderscheiding van de in Neêr- land's vrije natuur rondloopcnde vier voeters en daarin vliegende of zwemmen de groote vogels in „wild" en „scha delijk gedierte", heeft bij art. 1 dei Jachtwet onze Kamerleden nog eenigen tijd genoeglijk bezig gehouden. Onder 't wild weasohte de regeering te rangschik ken de herten, damherten en reeën (grof wild), de hazen, korhoenders, pa-' (rijzen en houtsnippen (klein wild) en de zwanen, ganzen, eenden, duikers, wa tersnippen en goudplevieien (water wild). Tot het schadelijk gedierte, bui ten de als zoodanig al in andere orga nieke wetten gesignaleerde viervoeters en vogels, de wilde zwijnen, konijnen en fazanten. Met dien verstande dat de regeering de bevoegdheid wenschte om voor be paalde gedeelten van het Rijk van do hiervoor genoemde rubriceering af te wijken, daar zij het zeej wei denkbaar 1 acht, dat bijv. fazanten in streken, waai deze edele vogel zioh zelden vertoont, niet tot het schadelijk gedierte worden gerekend, terwijl anderzijds bijv. pa trijzen schadelijk zouden kunnen worden verklaard in deelen des lands, waar zij zich als een plaag voor den landbou wer doen gelden. Tegen die afwijkingen nu verzette zich de heer Braat, die sinds de verma ledijde aanneming van zijn zomertijd-af- schaffingsvoorstel ook figuurlijk een man van gewicht is geworden. Hij vrees, de een verslechtering van elke afwijking en verlangde dat deze niet zonder in vloed van het parlement het ééns door hem vervloekte en geminachte parlement zou mogen plaats hebben. Met name de wilde zwijnen en de konij nen wenschte boer-Braat absoluut an onvoorwaardelijk tot het schadelijk ge dierte te zien gerekend. Diverse land- bouwmenschen vielen hem bij en....— opnieuw triomfeerde boer Braatminis ter Ruys laschte in art. j een paar woor- den in, waardoor onomstootelijk kwam vast te staan, dat de wilde zwijnen (ver gis ik mij niet, dan ïs prins Hendrik de eenige grondeigenaar in ons land, die er wilde zwijnen als jachtobjecten op na houdten de wilde konijnen schadelijk gedierte zijn Een de gradatie, waarmee intusschen de gansche Kamer genoegen nam! R e 1 a t ie f schadelijk zullen derhalve alleen de fazanten worden genoemd- Zij kunnen, wanneer ze ipaar zorgen dat ze nergens in grooten getale optreden, zichzelf tot „wild" promoveeren, om dajj niet meer aan de verdelgingszucht van boerenjongens te zyn overgeleverd, doch op deftige en edele wijze door „meneer de jager" onder vuur te worden geno- ")e neo-malthusianistiscke propa. ganda kan nu succes hebben onder do fazanten. Een amendement-Kolkman (dat hij afwezigheid van den indiener, die dezen dag zyn 7osten verjaardag vierde en die een drukbezochte receptie hield, verde digd was door den mede-onderteekenaar Van Rappard) om de fazanten als re- te deelen bij het wild, werd met 49 tegen 19 stemmen verworpen, een amendement-Duymaer om den fazanten de gelegenheid te ontnemen, ooit te worden gerangschikt bij het wild, werd 3S tegen 31 stemmen eveneens ver worpen. Minder gemakkelijk werd men het eens over de kwalificatie en het recht van den grondgebruikers. De commissie van rapporteurs wenschte bij mond'; an den heer Van Sasse van IJsselt ten deze een stap terug te doen op den weg, dien de voorsteller van het ontwerp (ex-minister Van IJsselsteyn) reeds had ingeslagen. Waar bij deze n.l. den grond gebruiker bij uitsluiting het jachtrecht wenschte te zien toegekend met machtiging evenwel om het op een ander over te dragen daar verlangde de commissie van rapporteurs dat het jachtrecht van den eigenaar van den grond primair zou vaststaan en dat de pachter-grondgebruiker slechts secondair daarvoor in aanmerking zou komen, n.l. wanneer niet anders zou zijn gecontrac teerd. Met dien verstande, dat, indien de eigenaar bij pacht overeenkomst het jachtrecht heeft voorbehouden, hij bij verhuring der jacht de voorkeur aan den pachter zou moeten laten. Een pacht- cn jachtterreinvol voetangels en klemmen 1 Intusschen werd toegegeven dat de redactie, door de commissie van rap porteurs voorgesteld, het meest aansluit aan den bestaand'en toestand, die reeds sedert het midden van de vorige eéuw geldt. I-laar redeneering was deze: men kan wel anders in de wet bepalen, doch de realiteit stoort zich daaraan niet en de grondeigenaar zal, indien hij het jachtrecht op zijn grond verlangt te be houden, hoewel hii niet tevens dc be werker van den grond is, toch zijwegen genoeg vinden om zijn zin te krijgen. In welk geval de wet dus maar zou worden ontdoken, tenzij de grondge* bruiker-pachter vrijwillig aan den pacht- heer zijn jachtrecht zou afstaan. Van sociaal-democratische zijde (met ime door de heeren Hiemsfra en Troel stra) werd evenwel krachtig de redactie bepleit, zooals de vorige minister van Landbouw deze had geconcipieerd. An ders handelen oordeelden zij zou beteekenende gedachte der wet, die in de éérste plaats voor den landbouw 's ontworpen, opzij zetten. Daarentegen betoogde mr. Oud dat het practisch op hetzelfde neerkwam ol men het regeeringsvoorstel dan wel dat der commissie zou aanvaarden. Mr. Van Schaik kwam als bemidde laar met een gansch nieuw ideehet jachtrecht te beschouwen als een p u- bliek recht, los van den eigendom. Maar hij gaf toe, dat dit niet incidenteel in de wet kon worden inge'asclit, wes halve hij voorstelde, dit denkbeeld na- dei te onderzoeken cn in afwachting het amendement der commissie te aan vaarden. Minister Ruys neigde het meest naar het bewuste amendement, docb liet zich over des heeren Van Schaik's denkbeeld nog niet uit. Vermoedelijk Dinsdag a.s., wanncev het debat over deze niet oninteressante juridische kwestie zal worden voortge zet, INTIMUS

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 2