HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandsch Overzicht Causerieën over Wetenschap en Techniek DINSDAG 13 MAART 1923 TWEEDE BLAD DE MOORD OP DE TWEE FRANSCHEN TE BUER. DE FRANSCHEN NAMEN ZEER STRENGE MAATRECELEN TECEN DE BEV0LK1NC VAN DEZE STAD. WIE HEEFT DE MOORDEN GEPLEEGD? DE DUITSCHERS ZEGGEN BELGEN OF FRANSCHEN, DE FRANSCHEN BEWEREN DAT DUITSGHE AGENTS PROVOCATEURS DAARAAN SCHULDIG ZIJN. OOK TE DORTMUND KWAM EEN BLOEDICE BOTSING VOOR. EEN AANSLAC OP EEN SPOORBRUG IN BELCIë, DE RESULTATEN VAN DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. De toestand in het Roergebied is weer kritieker geworden. Do moord op twee Franschen brengt veel beroering. In ons vorig nummer is ictds ge meld. dat Zaterdagavond op den weg naar Buer bij Recklinghausen het lijk van luitenant Collins (van hel 17e ba taljon jagers te voet) gevonden is, als mede het lijk van Joly, een hoofd-amb- tenaar bij de spoorwegen, die te Buer als stations-chef dienst deed. Beiden Boiden waren door revolverschoten ge dood. De burgemeester, de hoofdcom missaris van politie en twee notabelen uit Buer werden als gijzelaars gearres teerd. De sluiting van de café's en bioscopen werd gelast. Naar aanleiding van den moord mag 's avonds na 7 uur niemand op straat zijn. De stad is met 100 minioen mark beboet. Deze maatregelen zijn echter slechts van. voorloopigen aard en zullen worden verscherpt, indien het niet mocht gelukken de daders van den moord op te sporen. Nader wordt nojr geseind De Fransche bezettingsautoriteiien hebben een mededceling gericht aan hei gemeentebestuur van Buer, volgens wel ke bij verdere ongeregeldheden tegen de bezettingstroepen de gearresteerde Oberbürgermeister zal worden doodge schoten. Van heden af mag de bevolking slechts nog in het midden der straat loopen. Do voorbijgangers mogen de handen niet in den zak steken. De armen moetet zoo gehouden worden, dat de handpal men zichtbaar zijn. Tusschen half actie 's avonds en 6 uur 's morgens mogen slechts zij zich op straat begeven, die voorzien zijn van een bijzondere ver gunning. Na 10 uur 's avonds moeten alle lichten gedoofd zijn. Alle samen scholingen zullen met geweld van wa pens uiteen gedreven worden. Wie in he-, bezit van wapens wordt gevonden, zal onmiddellijk voor den krijgsraad worden gebracht. Het gemeentebestuur van Buer heeft deze verordening van den commandee renden generaal ter kennis gebracht van de bevolking en haar verzocht kalm en bezonnen te blijven om hei leven van den Oberbürgermeister ie sparen. Later zijn door de Fransche autori teiten r.cg meer burgers ah gijzelaars in hechtenis genomen. Onder deze be vinden zich ook de onder-buigemeestei en fwee leeraren van het gymnasium. Maandag zijn belangrijke Fransche versterkingen te Buer aangekomen. Het postkantoor, het stadhuis, benevens het gymnasium zijn bezet. O.m. kwamen eenige tank-afdeelrngcn in de stad aan. De Fransche autoriteiten hebben den man gearresteerd, die beweerd had, te hebben gezien, dat de beide gedoode of ficieren door een Belg zijn doodgescho ten. Alle restaurants en café s zijn ge sloten. Zondagnacht weiden nog vier perso nen door Fransche patrouilles gewond. Uit het eerste onderzoek inzake den moord op de beide Franschen is zoo werd uit Parijs geseind gebleken dat de dader een voormalige beambte der z.g. Groene Politie is. Het betreft dus geen vijandelijke vollcsbetooging ten aanzien der bezettingsmogendheden, maar een misdaad, welke dooi een van de talrijke door de regeermg te Berlijn naar het Roergebied gezonden agents provocateurs is gepleegd. De Fransche bladen zijn overtuigd dat de geallieerden niet in den valstrik zullen geraken en de ware schuldigen zullen welen te heffen. Zij sluiten zich allen bij de krachtige desbetreffende ver klaringen van Poincaré aan. „Het Duit sche Rijk dient te weten," zeg' de „Petit Parisien", „dat geheel Frankrijk achter zijn regeering staat, indien deze tot strenge represailles overgaat." De Duitsche lezing. Uit Berlijn wordt geseind Te officieeier plaatse is omtrent den moord te Buer slechts zeer weinig be kend. Daar de Franschen de stad her metisch hebben afgesloten en het post en lelegraafverkeer niet werken, omdat ze door de Franschen bezet zijn, kan men slechts over de naburige stad Hor- stemscher berichten ontvangen. Een ge meenteraadslid uit die plaats, die ten tijde van de misdaad in den „Ratskel- Jer" le Buer vertoefde, deelde mede, dat de moord op den openbaren weg is ge pleegd, en dat van de twee Ftansef® of ficieren de eene isdoodgeschoten en de andere doodgestoken. Het door het gemecntehestuui te Buer ingesielde on derzoek bracht aan het licht, dat de moord niet door een Duitscher is ge pleegd. Volgens dé eene lezing zou de dader een Belg zijn, die met de Fran schen twist had gekregen, volgens een andere lezing de oppasser van beide of ficieren. De Franschen stellen zich ech ter op het standpunt, dat een Duitscher de dader is geweest en passen steeds meer represailles toe. Het verschijnen van alle couranten is verboden. Noch de dag-, noch de nachtploeg van de mijnwerkers kon afdalen. Zaterdagmiddag werd de- mijn „Wes- versholt" door de Franschen bezet. De Zondagochtend uit de kerk komende burgers werden door Fransche troepen uiteengejaagd. Goedgekleede kerkgan gers werden gearresteerd en gedwongen biljetten, aan te plakken, waarop de Fransche represailles werden aangekon digd. De biljetten werden in den loop van den Zondae door 1 de opgewonden bevolking bijna alle weer afgescheurd, waarop de Franschen weer een aantal burgers ge vangen namen en hun gelastten den gehcelen nacht bij de opnieuw aange plakte biljetten op wacht te slaan. In- dien de aanplakbiljetten toch weer wer den afgescheurd, zouden de burgers doodgeschoten worden. Toen echter óm 7 uur 's avonds het verkeer weid stop gezet en sterke Fransche afdeclihgen door de straten patrouilleerden, werden ook de bij de aanplakbiljetten geplaats te wachtposten met kolfstoo en wegge jaagd. Fransche stemmen. De. moord op de beide Franschen in het Roergebied heeft te Patijs groote opwinding veroorzaakt, die zich uit in felle artikelen in de rechtsche bladen, waarbij Verschillende linksche zich aan sluiten, terwijl dé overige tegenover de aigemeeije verontwaardiging, die ook in volkskringen heérscht, een voorzichtige houding aannemen. De algemeene opvatting is, dat deze moorden het gevolg zijn van een ge concentreerde actie en uit onbezet Duitschland worden aangestookt. Men verwacht daarom ook, dat er zich nog meer gevallen van dezen aard zullen gaan voordoen, indien niet onmiddellijk een zeer strenge bo straffing volgt, want men schrijft deze moorden toe aan het stoken der pangermanisten, die hopen aan de Roer bloed te doen vloeien, ook van Duitschers, om zoo doende of een algemeene uitbarsting te wekken in Duitschland, of de hen bezette gebied tijdens den oorlog ook niet opgetreden. Zonder dat men hun voorbeeld om onschuldige gijzelaars terstond dood te schieten nu behoeft te gaan navolgen, moot men toch ondub belzinnig toonen, dat wij de baas zijn, en tegenover deze misdadigers optreden onverbiddelijke gestrengheid, zoo luidt de algemeene opvatting, „Het is de schuld van de Fransche re geering, die de groote Roer-onderne ming met kleine militaire middelen wil de voeren en er waarlijk nog over ge dacht heeft de lichting 1921 in April naar huis te sturen," oordeelt Tardiew. „Het is absoluut noodzakelijk ons effec tief aan de Roer te vermeerderen," roept Hutin uit, die er bij voegt, dat in dien de Duitsche regeering excuses mocht aanbieden, men die niet aanvaar den moet, omdat zij verantwoordelijk is voor deze misdaad en gereed schijnt nieuwe, misdaden te verprdenen. Deza uitingen, noezeer door dezen laffen moord verklaarbaar, geven niettemin grond aan de waarschuwing der „Hu- manité", dat men met dergelijke aan slagen en represailles niet op vrede, maar op oorlog aangaat. In een vrij bezadigd artikel betoogi de „Ere Nouvelle", dat op de optut- singspolitiek van Cuno wel op dergelij ke dingen moest uitloopen, „of Cuno wist wat er voorbereid werd, en dan hij medeplichtig, of hij wist het niet en dan is hij een sukkel. In beide geval len kan men niet met hem onderhande len, maar gelukkig zijn er nog standige mannen in Duitschland, voor al in zakenkringen, zooals opnieuw uit de rede van Stresemann gebleken is. Deze mannen, wier opvattingen nog zeet ver van de Fransche staan, ziin echter bezield met den oprechten wensch naai verzoening en wanneer de Roerbezetting hei gevolg hebben kon, dat men aldus den democratisch.cn geest in Duitschland bevrijden kon, zou dit het belang van den vrede zeer dienen. De gelegeenheid is prachtig om op de Brusselschc con ferentie een scherpe definitie te ge ven van de doeleinden, die Frankrijk en België nastre ven. Dit zal in de heele wereld een gevoel van opluchting geven, want tot dus verre weet nog geen enkele kanselarij, waar -wij naar toe gaan, of wat we pre cies willen. De eerste voorwaarde voor onderhan delingen met Duitschland is echter een algehcele wijziging van de Duitsche po litiek, want elk gesprek is onmogelijk met mannen, wier onhandige, negatieve politiek deze beide lijken tusschen haai en ons heeft geplaatst," zoo besluit het blad. De confereaüe tc Brussel, die waar schijnlijk twee dagen duren zal, en die, te oordeelea naar het groote aantal per sonen, die er aan deelnemen van groote beteekenis wordt, zal de Roerquaestie in haar geheelen omvang worden bespro-' ken. Volgens Pertinax zal daarbij be- slist moeten worden wat men nu eigen lijk wil. Er zijn twee mogelijkheden. Vol gens de eerste opvatting zijn we in aan de Roer om de rijkste Duitsche indus triestreek direct en indirect voor de schadevergoeding te laten werken en 111 dal geval moeten we het Roer-gebied absoluut afsluiten, maar goed verzorgen met voedsel en grondstoffen en er elke verstoring der orde met ijzeren vui^l ondeidrukken. Een tweede opvatting is echtei dat men allereerst een nieuw ver drag van Berlijn moet afpersen, en daar voor het Roer-gebied als het ware do duimschroeven moet aanzetten om het te laten piepen en aldus BerlijD te dwin gen. Volgens deze laatste opvatting moet de bezetting steeds in omvang worden uitgebreid. Deze laatste opvat ting keurt Pertinax af, omdat een der gelijke uitbreiding een veel te groote machtsontwikkeling noodig maakt en een aldus afgedwongen bslotte van de Duitsche regeering weinig waarde zou hebben. Maar te Brussel moet nu eens duidelijk worden uitgesproken wat men wil, is ook zijn conclusie eiieuwe acties der Franschen. Met infanterie, tanks en vracht-, auto's hebben de Franschen Zaterdag, getracht de tot de „GeJsenkirchener Bergwerkeges." behoorende ijzergiete rij in I-Iessler binnen te dringen. Ten gevolge van een protest van den be- drijfsraad zagen zij daarvan af en lie ten' de fabriek alleen door een onge wapende commissie bezichtigen. Toen deze de voorraden wilde opnemen, 1 meerde het personeel onmiddel- Amerika of Engeland te'bewcr- Hik de proteststaking. In plaats ken, die aan de Fransche bezetting een eind maken zou. Daarom dringt men bij de Fransche regeering zoo op een uiterst energieke repressie aan. Er is nu genoeg gewerkt met onbeteekenende boeten en gevangenisstraf, zoo oordeelt men. Zoo zijn de Duitschcrs in het door den afwezigen" directeur werden diens plaatsvervanger en vier ingenieurs ge arresteerd. Fransche bladen doelen mede, da.t de „Eschweöler Bergwerkverein" en de mijn „Karolüs Magnus" met de Franschen overeenkomsten omtrent kolenleveringen hebben gesloten. Het zelfde zouden verschillende ten noor den van de Lippc gelegen mijnen heb ben gedaan. In verband hiermede verneemt men van Duitschen kant, dat de mijn „Ka rolüs Magnus" in het bezit van Fran sche kapitalisten is, die den Duitschen directeur hebben ontslagen. Ook in de „Eohweiler Bergwerkverein" zit veel Fransch kapitaal. Zooals men weet, is een der direc teuren van deze onderneming kort ge leden uitgewezen, terwijl de beide an dere directeuren in d gevangenis zit ten. Het is daarom dus wel mogelijk, dat de Franschen met de door hen aangestelde Fransche directeuren een overeenkomst gesloten hebben. Daar entegen acht men het zoer onwaar schijnlijk, dat de mijnen ten noordon van de Lippe met de Franschen zou den sympathisoeren, daar deze mijnen buiten het bezette gebied liggen. Ove- igens moet men nog afwachten, wel ke houding de mijnwerkers van de be trokken mijnen ten aanzien van deze overeenkomsten met de Franschen zul len aannemen. De mijn Westerhold bij' Buer is dooi de Franschen bezet. D.aar de arbeiders de bezettingstroepen niet op de mijn wilden toelaten, gebruikten de Franschen geweld, waarbij een machinist werd ge wond. Daarop hebben de arbeiders be sloten, in staking te gaan. Dit voor beeld is door twee andere mijnen ge volgd. - Eon bloedige botsing te Dortmund. Zondagavond even over elven heeft in het Zuidelijk dee] van Dortmund in 'de arbeiderswijk bij de Rheiustrasse ecu botsing plaats gehad tusschen Fran sche soldaten en Duitsche-burgers. Drie Fransche soldaten hadden in een café brandewijn gevraagd, hetgeen hun ech ter door den caféhouder werd gewei gerd. Er. ontstond een woordenwisseling. Een commissaris van politie kwam tus- schenbeide en het gelukte hem de twis tenden te kalmcercn. De Franschen ver lieten het café, maar buiten had z groote menschenmeuigte verzameld en er ontstond opnieuw een twist, waarbij de Franschen verschillende schoten los ten. De politiecommissaris werd aan den arm gewond, terwijl vier andere personen eveneens getroffen werden. Een van hen, een arbeider, kreeg een schot in den buik en was onmiddellijk dood. Er ia ook Een aanslag op Belgisch grondgebied gepleegd. on de lün Vise—Aken, dicht bij de DuLsche grens. Zaterdagnacht werden de bewoners van Montzen te half drie gewekt door ecu zware ontploffing De burgemees ter en de politie zochten vergeefs naai de plaats, vanwaar het geluid1 kwam, maar een spoorwegbeambte, die langs de spoorbaan iiep, welke over de brug van Montzen gaat. ontdekte tegen 5 uur 's morgens, waar de ont ploffing had piaia.B gehad. Midden op de brug waren de mils van een der sporen over een lengte van 11/2 Meter o-pgc-b'.azen. Het stationsperso- neol en de gendarmerie waren spoe dig ter plaatse. Men vond toen in de nabijheid van bet spoor een andere bom. die half weggestopt was onder het grint. De militairen werden on middellijk gewaarschuwd en ruim den de kélsche machine uit den weg. Twee treinen, waarin talrijke arbei ders zaten moesten hier langs gaan. Het spoorwegpersoneel deed- onmid dellijk alles om een rafmp te voorko men. Het parket heeft zich naar Montzen begeven en een nauwkeurig onderzoek irores'.eld. In verband met dezen aanslag zo.l de bewaking der liinen Aken Her- bethal en Aken-Visé aanzienlijk ver scherpt worden. Over do confcrenlio to Brussel wordt gemeld De Fransche premier Poincaré, de m nister van Oorlog Maginot en de minist' van Openbare Werken Le Troquer, bijge staan door den Franschen gezant in Bel gië, Herbette, generaal Degoutte, den Franschen hoogen commissaris in liet be zette gebied Tirard. den onderstaatssecre taris voor politieke aangelegenheden van liet Fransche departement van Buiten- landsehe Zaken, Pcretti de la Itocca, de ingenieurs Guillaume en Franzon, den se cretaris-generaal der intergeallieerde missie te Coblenz Iscmberi, en den Belgi schen premier Theunis, alsmede de ters van Buitenlandsche Zaken, Nationale Verdediging en Spoorwegen Jasptvr, Dé- vöze en Neujcun, bijgestaan door generaal MagUnse, generaal Rusquoy, den Belgi schen hoogen commissaris in het bezette gebied, baron Itolin .ïacquemyns, den chef van den technischén dienst der Belgische ssie in het Roergebied, den boor Guit burggraaf Davignon h-u- '-i.-.nndag- middag van twee tot zes uur geconfereerd in het Belgische departement van Buiten landsche Zaken te Brussel, ten einde «1e verschillende loopondo aangelegenheden betreffende het Boergeboed to besproken, alsmede die in zake de gebieden, welke onlangs op den rechteroever van den Bijn zijn bezet. Zij hebben de maatregelen genomen, welke noodzakelijk waren voor de bespoe diging van het leveren der kolen en co- :s aan Frankrijk en België. Het opgestelde program zal geleidelijk worden uitgevoerd volgens de richtlijnen, welke door de beide kabinetten zijn aan gegeven. Zij regelden de kwestie in zake het functiouneeren en het geldelijk be heer der Fransch-Belgische douane cn dei spoorwegen. 'Zij kwamen tot overeenstem ming omtrent de maatregelen en de sanc ties, welke moeten worden toegepast in verhand mot de jongste aanslagen op mansohappen der bezettingstroepen. Zij hebben vastgesteld, volgens welke regelen uitvoervergunningen zullen worden ver leend voor in gang zijnde en reeds afge sloten transacties met buitenlnndsche in- dustrieelen. Vootra zijn beide rogeoringen nogmaals vereengekomen. de ontruiming van het Bocrgebied en der onlangs op den rech teroever van den Bijn bezette gebieden niet to doen geschieden naar aanleiding louter beloften van Duitschland, doch slechts naarmate Duitschland voldoet aan zijn verplichtingen in zake do schadeloos stelling. Bovendien besloten beide regeeringen, bedoelde gebieden niet tc zullen ontrui men, alvorens de Duitsche regeermg, te gelijk met het intrekken van straffen, af doende waarborgen heeft gegeven voor de straffeloosheid der Duitsche onderdanen die hun medewerking hebben verleend aan de geallieerde autoriteiten Groote nadruk werd gelegd op het feit, dat men overeengekomen is, het Roerge bied te ontruimen, naarmate Duitschland voldoet aan zijn verplichtingen jegens de geallieerden, alsmede op het feit, dat de bezetting niet geschiedt op grond van imperialistische of annexionistische over wogingen. Alles hangt dus af v~~ goedon wil van Duitschland. Poincaré had een langdurig onderhoud met koning Albert. Nu de conferentie geëindigd is, zou Poincaré hedenochtend naar Parijs terug- koeren. De Belgische premier Theunis heeft den Franschen en Belgischen mi nisters Maandagavond eon diner aange boden. De .Berliner Lokal Anz." meldt, dat in politieke kringen ie Londen leven dig een Duitsch aanbod besproken wordt,, volgens hetwelk Duitschland bereid zon zijn aan Frank rijk 30 milliard gouden marken als definitief echadevergoedingsbedrag te betalen. Men zou daaruit <len indruk kunnen krijgen, alsof de Du it sein* re geering door bemiddeling van Enge land aan Frankrijk nieuwe voorstel len inzake de schadevergoeding had gedaan. Dit is echter niet juist, dr. Cuno heeft immers in den Rijksdag zoo duidelijk mogelijk gezegd, dat men er in Duitschland niet aan den ken kan, een nieuw voorstel uit te werken, zoolang men de 6Chade niet kan overzien, die de Roerbezetting heeft veroorzaakt en zoolang men niet kan nagaan welken invloed de bezet ting heeft gehad op de betalings-capa- citeit van Duitschland. Het betreft hier veeleer de voorstellen der rijks- regeering, waarmede staatssecretaris Bergmann in Januari naar Parijs is gezonden. In'deze voorstellen heeft de Duitsche regeering inderdaad on geveer 30 milliard gouden marken ais schadevergoeding aangeboden, maar niet aan Frankrijk alleen, doch aan de geheele Entente. In een vergadering, belegd door den „Gewerkschafsring deutscher Ar- beiter-, Angestellten- mul Beam ten- verbande" verklaarde het rijksdaglid Erkelenz, na rapport te hebben uit gebracht over zijn reis naar Londen o.m. het volgende: Duitschland staat alleen; maar Frankrijk moet begrijpen, dat 'het slechts schadevergoeding verwach ten kan van den goeden wil van het Duitsche volk, dat in beginsel tot het, betalen der schadevergoeding bereid is. Een vergelijk zou ook de beste waarborg zijn voor Frankrijk, dat nog 1 altijd bezorgdheid koestert ten opzieh- te van Duitschland. Dc meerderheid van het Duitscfhe volk, dat volkomen vreedzaam gezind is; zou ook thans nog tot overeenstemming bereid zijn. Maar tegen toegeven, alleen naar aan- MJ1Z8 LHGiiilGBK 'EEN VOLHARDEND SOLLICITANT. Patroon: Neen, ik heb geen werk voor u. Ik krijg hier zooveel menschen, die om een betrekking vra gen, dat ik niet eens kun namen kan onthouden. Sollicitant: Zou het dan niet iets voor mij zijn, die namen ju cea register tc schrijven EEN PAARDENMIDDEL Doktor (tot patiénte): Wel, jne- rouw,.hoe gaat hot van morgen? Patiënte: Veel beter, dokter. Alleen heb ik nog moeite met adem halen! Dokter: Hm, ja! We moeten toch zien of we dat niet knnnen doen ophouden! leiding vaat onzekere beloften, moetori alle volksklingen worden gewaar schuwd. De vakvereenigingen, wier leiders thans in de eerste plaats met uitwij zing uit het Roergebied worden be dreigd, moeten weten, dat de over winning der Fransche geweldpoiitiek in do eerste plaals te haren koste zou tot stand komen. L'oyd George over do bezetting van het Roergebied. De „Daily Chronicle" bevat een ar tikel van Lloyd Georgo over de bezet ting van liet llocrgcbied. „Deeper info the quicksands" (disper in het drijfzand) zet do Britsehe oud premier boven zijn artikel, waarin hij begint met tc zeg gen, dat als men over eenigen afstand m drijfzand hoeft goloopeh en bij io- doreu stap dieper zinkt, het altijd moeilijk js om te beslissen 'of men meer kans heeft vasten grond te be reiken door verder te gaan dan door terug to gaan. Staan blijven kan mén niet. want dab bcteckcnt den onver- mijdelijken ondergang. De Fransche regeering is blijkbaar; van meening, dat het 't veiligst is ver der het moeras in te gaan. Met hot gevolg dat er overal in de wereld meer drijfzand en minder vaste steenkool is- Er aan herinnerend, dat de heer Loucheur ronduit in do Fransche Ka mer heeft verkaard, dat hij de Roer- onderneming niet goedkeurde, merkt Lloyd George op, dar, Loucheur een groot voordeel heeft boven do „Roer duikers" hij weet iets van zaken af. Bovendien is hij een uitstekend beoordeelaar van het weder van mor gen, een zeldzame gave voor politici. Hij bevredigt do openbarq moeniug van vandaag door zijn steun te geven aan Poincaré en beveiligt zijn positie tegen de verandering van morgen, door duidelijk te verklaren, dat. hij de politiek welke hij steunt, niet goed keurt. Lloyd George wijst dan verder op de moeilijkheden, dat bij een eventu eel omverwerpen der huidige Fransche regeering ieder, die dan als leider in aanmerking zou komen, deze onderne ming afkeurt en gelooft, dat zij ten slotte moet mislukken, maar aan den' anderen kant is geen enkele vooraan staande figuur in do Fransche poliliek bereid het podium op zich te laden van het blazen van den aftocht. Kr zou altijd gezegd worden, dat het, suc ces in zicht was en dat zonder de laf heid en de perfiditeit van den nica- - inistcr Frankrijk zegevierend al zijn financieele zorgen zou zijn te boven gekomen. Verspreid nieuws. UIT IERLAND. Onthullingen In het Lagerhuis. Omtrent de treliiktijdige, onver wachte arrestaties van oen honderd tal Iersche mannen en vrouwen te Londen en in verschillende andere steden in dit land en hun deportatie naar Zuad-Ierland deelde de Engel- sche minister van Binnenlandscho Zaken. Brideeman. in het Lagerhuis in antwoord on een VTaas van Ram- sn-v Mae Donald, den leider van do Labour Party, liet volgend© mede Er zijn bewijzen van het bestaan van oen quas'.-militaire organisatie van Ieren hier te lande onder leiding van een persoon, die zich noemt: „Bevel voerend officier in Brittannië". De bedoeling1 van deze organisatie was, te doen al hetgeen in haar vermogen lag om in samenwerking met de on geregelde «roepen in Ierland de re geering van den Vrijstaat omver te we rooi. en ouder zekere omstandig heden ook hier te land© daden van geweld te plegen. n memoriam Prof. Dr. J. D. v. d. Waals De laatste jaren is de naam van zijn promotie in 1873 waren er ver- van der Waals wat op den achter- scliijnselen bekend, die er op wezen, grond geraakt; de belangstelling van dat gas en vloeistof niet twee zoo vele vooraanstaande physici ging in scherp gescheiden versohijningsvor- andere richting dan de zijne, en zelfs men, natuurkundig gezegd: agregaats- bij het voortbouwen en uitbreiden van toestanden der slof waren als zoo zijn eigen theorieën was ei minder oppervlakkig wel lijkt. In 17S7 reeds sprake van hem zelf dan van zijn vol- hadden van Marum en Pacts van gelingen, en het groote publiek hoorde Troostwijk in Teylers Stichting voor dan ook maar weinig van hem. Nu het eerst een gas en wel ammoniak- liij gestorven is dringt weer scherper gas vloeibaar gemaakt door het sterk in ons bewustzijn de geweldige betee-samen te persen. In 1800 gelukte lidt kenis van dezen man, die van ver-laan Guyton de Morveau hetzelfde tot scheidene deelen der theoretische na- stand tc brengen door afkoeling. Na tuurkunde en vooral voor het grens- derhand slaagde men er in ook do gebied tusschen physica en cheinic de meeste toen bekende andere gassen grondslagen heeft gelegd. Met den vloeibaar te maken, behoudens een scheikundige van 't Hoff en den bota-paar o.a. zuurstof, waterstof, kool- nicus Huge de Vries vormde hij een monoxyd, stikstof en helium, die trio, dat de Amsterdamsche Univer- daarom wel permanente gassen ge- siteit onvergankelijken roem heeft noerod worden. Aan den anderen bezorgd. In dezelfde decennia vielen kant begon Cagniard de la Tour reeds hun drieër groote wetenschappelijke inv 1822 met te onderzoeken hij hoe ontdekkingen; een glorietijdperk voor hoogo temperatuur een vloeistof nog de natuurwetenschap en voor de Hol- bestaanbaar blijft. Ieder weet, dat bij landsehe in het bijzonder. Van der verwarming van water en in 't alge- Waals' drie groote fundamenteele ont- meen van elke vloeistof we bij een dekkingen zijn geweest: de toestands- zekere temperatuur het punt bereiken, vergelijking, de wet der overeenstem- dat de vloeistof „kookt" d.w.z. in mende toestanden en de theorie der damp overgaat. Voor water is die tem- binaire mengsels. De laatste twee lee-peratimr ÏUO graden, voor uikoho! nen zich slechts voor een populaire be- b 'v 78 gratiën, Maar wordt do.druk, handeling; daarom zal ik wat nitvoe- dien de z:ch ontwikkelende damp on- rig stilstaan hij de eerste, de ioe- dervindt, vergroot, don kost het meer standsvergelijking. Reeds lang voor'moeite of liever meer wanute om dc vloeistof tot koken te brengen. In do: moderne stoomketels staat de stoom' onder hoogen druk en moet het water dan ook tot hooger temperatuur ver hit worden om te gaan koken. Men spreekt dan ook van oververhitte stoom. Cagniard de la Tour ontdekte nu, dat bij het verhitten een bepaal de hoeveeelheid vloeistof in een dicht- gesmolten buis de vloeistof zich hoe langer hoe meer uitzet en dat bij een bepaalde temperatuur d>e grens tus schen damp en vloeistof, de zooge naamde meniscus plotseling verdwijnt zonder dat er een 6terke ontwikkeling van dampbellen optreedt, zooals bij het koken het geval is. Hij noemde die temperatuur, clie voor iedere vloei stof zeer bepaald en niet afhankelijk van den druk is, zooals het. kookpunt, do kritische temperatuur. Verband tusschen deze waarnemin gen en die van Van Marum, Morveau cn later vooral Faraday werd ge logd door de klassieke onderzoekingen van Andrews over koolzuur gas. Hier bij bleek dat koolzuurgas bij gewo ne temperatuur vrij gemakkelijk door drukverhooging tot, vloeistof gecon denseerd kan worden. Maar probeer de ment dit bij 35 gr. dan lukte het- niet, hoe hoog men den druk ook op voerde. lïn omgekeerd: had men vloei baar koolzuur en verwarmde men dit onder hoogen druk, dan ging het niet plotseling in damp over, maar bij een bepaalde temperatuur vulde de. heele buis zich met vloeistof, en bij nog hoogere verwarming kon men niet meer na gaan of men mi eigenlijk met damp of met vloeistof te maken had. Andrews toonde nu aan. dat men op dc volgende manier vloeistof continu in damp kan veranderen fbii gewoon koken gr.;-,; het plotseling of discon tinu) men verwarmt een vloeistof on der hoogen druk tot boven den kriti- schen temperatuur. Daarbij treedt geen damp op. Nu houdt men do tem peratuur constant, maar laat de stof zich uitzetten tot, een heel groot volu me en daarna, afkoelen. Het slot is dat men damp heeft van gewonen druk. die uit vloeistof is ontstaan, zonder dat men eenigen overgang ge zien heeft. Er moet dus een zeer nauw verband bestaan tusschen damp en vloeistof en Let is de onverganke lijke verdienste van Van der Waals, dat hij dat verband heeft gelegd, niet experimenteel zooals Andrews, maar dat hij de theorie ervan heeft ontwik keld op dusdanig magistrale wijze, dat zijn dissertatie de grondslag is geworden voor de moderne gas-vloei- stof theorie. Elk eas voldoet bijna aan' de wet; van Boy le (162(1—1691): volume en druk zijr» bij een bepaalde tempera, tirur omgekeerd evenredig aan elkaar d.w.z. heb ik een Liter gas onder een druk van 1 atmosfeer, en vergroot ik den druk tot, 2 atmosferen, dan wordt het volume l .f2 Liter; vergroot ik het volume tot 10 Liter dan wordt de druk 1/10 atmosfeer. In vroeger tij den, toen de waarnemingsmethoden nog niet zoo nauwkeurig waren, bleek dat heel aardig uit tc komen, maar naarmate de apparaten beter en fii- ner werden, ontdekte men afwijkin gen cn hel gekste was, dat sommige gassen in de ©ene richting, andere in tegengestelde richting afweken van. het zoogenaamd volmaakte gas. Wa terstof bijv. deed net andersom dan de meeste anderen en werd door Beg un lilt spottend un gaz plus que par fait /meer dan volmaakt) genoemd. Men g'-te, maar vond de reden nul. Ook hiervan h ri v. d. Waals de ver klaring gebracht cn wel i» dezelhta dissertatie. Ai deze verschiBru heeft hij niet alleen onder één z.ilitepunt gebracht maar bovendien niet groote benadering in formula we ts i te brengen. Hij ging daarbij uit van de zoogenaamde kinetische ras- theorie van Boltzanann, Maxwell cn Clausius. Deze neemt aan, dat in een gas de molekulen zich kris en Kras met groote snelheid door elkaar heen bewegen en tegen de wand van het vat waarin zich het gas bevindt, bot sen. Al die botsingen bij elkaar brengen den druk te we-cj, die het gas uitoefent. Verhoogt men de temperatuur dan bewegen de moleculen zich sneller, botsen vaker en de druk stijgt. Van der Waals nu paste deze thorie ook toe op vloeistoffen, maar maakte daarbij, en dat is zijn geniale gedach te geweest, twee restricties. Als ruim te waarin een molecuul zich beweegt komt niet de heele inhoud van het vat in aanmerking, maar men moet daar bij rekening houden met de ruimte die in beslag genomen wordt door de andere moleculen. Hij een gas dat ijl is en waar .„betrekkelijk'' weinig mo leculen zijn is dat te yerwuarloozen, bij een vloeistof niet. En ten tweede nam hij aan dat de moleculen elkaar Aantrekken en' dus iets minder druk op den wand uitoefenen dun ze anders zouden doen. Bij «ven gas zijn ze weer zoover van elkaar verwijderd, dat de aantrekking weinig invloed heeft, bij een vloeistof is de onderlinge afstana dev moleculen veel kleiner en dani- door is dc invloed niet te verwaarico zen. Op grond van deze beschouwin gen /in werkcijjkheid komen er heel wat formules bij te pas) stelde van der Waals nu een formule op, de zoo- eennamde toestandsvergelijking, die zoowel voor gassen als voor vloei stoffen geldt en die het verband aan geeft, dat er bestaat tusschen tcmpc- ratmuylruk en volume van een damp of vloeistof. Die formule door zuiver theoretische beschouwingen afgeleid komt schitterend uit. Tusschen gas en vloeistof bestaat geen essentieel ver schil meer, beide voldoen aan dezelf de wet. Op grond van deze formule konden allerlei voorspellingen gedaan worden, die oxpcrimcnteèï bleken vol komen juist te zijn. Do praktijk van liet vloeibaar maken van gassen be rust geheel op do wot van Van dor Waals en het is met behulp daarvan dat ook de permanente gassen vloei baar gemaakt zijn het laatst heb meest weerbarstige van alle, het he lium door Ivamcrlingh Onnes iu löOS. V au 't Hoff nam aan dat voor ver dunde oplossingen ook do zoogenaam de gaswetten gelden en leidde, op grond daarvan een aantal formules af, waarvan do strengere cn meer al gemeene theorie later door van dei- Waals is uitgewerkt in zijn theorie der mengsels van twoc stoffen, En de ze theorie gepaard met kinetische be schouwingen van Gibbs hebben Bak huis Roozeboom geleid tot zijn mees terlijke proeven, die een geheel nieu we wetenschap, de zoogenaamde pha- senleer, tengevolge hadden. Op drieërlei gebied, zij 't ook op wel verwant, is van der Waals een wegbereider geweest, hij heeft do grondslagen gelegd voor die zeer be langrijke ondcrdcelcn van de natuur kunde 011 do physische chcmio, wel ke thans, reeds -10 jaar na zijn doefcors- dissortatic door het feit dat hij talrij ke, waaronder zeer goede volgers en leerlingen heeft gehad, tot de meest afgeronde en best gekende behooren. Zijn naam zal onvergankelijk blijven als die van een der allerbeste natuur kundigen die de wereld heeft opgele- "erd. J. J. LUYTEN,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5