Ingezonden Wijziging der Motor- en Rijwielwet. Hei tegengaan van onregelmatig heden met nummer- en rijbewijzen. Heffing van leges voer uitreiking van nummer- en rijbewijzen. Aan de nota van wijziging aangaan de het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet is nog het het volgende ontleend: Het eerste lid van art. 2 is gewij zigd in dezer voege dat, bij algemee- nen maatregel van bestuur te stellen regelen niet meer beperkt behoeven, te worden tot zoodanigo welke bevor dering van do vrijheid en veiligheid van het verkeer beoogen, maar ook tot bescherming van andere belangen zullen kunnen strekken. Inzonderheid bleek liet wenschelijk voor de Kroon do gelegenheid te openen, voorschrift ten te géven tot instandhouding der wegen. In afwachting van het rapport der commissie welke werd ingesteld cm te onderzooken, welke regelen ten aan zien van het vervoer van zware vrachten over de wegen dienen te gelden, heeft de minister zich. nog geen scherp omlijnd beeld gevormd van de nadere voorziening, die op dit punt dient te wordeü getroffen Wel Iran hij mededeelen, dat het stelsel, dat hem van verschillende zijden is aanbevolen, volgens hetwelk, de we gen en ook de motorrijtuigen in ver schillende klassen of groepen inge deeld, aanvankelijk in verschillende opzichten aantrekkelijkheid voor hem heeft. Onder art. 2 wordt thans het geven van voorschriften, inzake geslotenver klaring van wegen verplicht gesteld, terwijl tevens in dit artikel melding wordt gemaakt van liet geven van seinen door bestuurders van motor rijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen, welk punt uithoofde van de gewenschte eenvormigheid zich voor een algemeen© regeling leent. Verder worden thans ook vermeld rij en voertuigen, niet zijnde motorrij tuigen en rijwielen, alsmede ruiters en voetgangers, zoodat omtrent i et uitwijken van deze onderling even eens bij den algemeenen maatregel van bestuur voorschriften zullen die nen te worden gegeven. Met, hot oog op de wenschelijkheicl, dat do ter instandhouding van het wegdek to troffen centrale regeling mede voorschriften zal inhouden be treffende door motorrijtuigen in acht to nemen maximumsnelheden, wijl immers niet alleen het gewicht der motorrijtuigen, maar ook de snelheid, waarmede gereden wordt, een belang rijken invloed oefent op de gesteld heid van den weg, wordt de bevoegd heid van de Kroon ten deze in de wet neergelegd. D© wegen binnen de bebouwde kommen worden buiten de ze regeling gehouden. Zes nieuwe artikelen worden inge voegd, waarmede hoofdzakelijk be oogd1 wordt onregelmatigheden met' nummer- en rijbewijzen tegen te gaan. In de leeftijdsgrenzen wordt in zoo verre verandering gebracht, dat de leeftijdsgrens van zestien 'jaren niet, zooa's tot nog toe, zal gelden vooi het besturen van motorrijtuigen op twee wielen, maar voor het besturen van motorrijtuigen met een vermogen van niet meer dan 3 P.K., waardoor dus zestien- en zeventienjarige bestuur ders van motorrijwielen met een groo- ter vermogen van den weg zullen worden geweerd., Voorts wordt beoogd een waarborg tp geven, dat het rijbewijs slechts zal worden uitgereikt aan personen, van wie gebleken is, dat zij geen zoodani ge gebreken vertoonen, welke hen on geschikt zouden maken, een motorrij- tuig naar behooren te besturen. Een afüoenden waarborg, dit wordt dade lpit erkend, geven zu mei, doch tot nu toe is zulks nog in geen land ter wereld gelukt. Niet de technische vaardigheid, maar de geestelijke gesteldheid en zielstoestand van den bestuurder blij ken wel do beslissende rol te spelen bp de ongevallen, welke bij bet snel verkeer op de wegen aan de schuld van den bestuurder zijn te wijten. Dat de zekerheid omtrent de aanwezigheid van die innerlijke hoedanigheden en gesteldheid, welke bedoelde geschikt heid mede, en zelfs in de allereerste plaats mede bepalen, niet door een oliauffeursexamen kan wo-rden verkre gen, staat vast.. Na langdurige waar noming kan op eert zeker oogenblik de zekerheid worden verkregen om trent dé geschiktheid van deu adspi- rant-bestuurder. Men behoeft echter geen zielkundige te zijn, om te weten, dat die innerlijke hoedanigheden en gesteldheid geen onveranderlijke groot heden zijn, doch zich kunnen wijzi gen, hetgeen tijdelijke en zelfs voort durende ongeschiktheid tot het be sturen van een motoriijtuig tengevol- Ze keerde zich om met een kntkje en liep naar de balzaal. Hij ging met haar mee en hield de portiere voor haar open; toen ging hij terug, ver liet de ontvangkamer door een apar te deur, liep een trap af, een andere deur door en langs een gang tot hii de kamer gelijkvloers bereikte, die hij zijn studeerkamer noemde. Het was een groote kamer, mooi van afmeting en smaakvol gemeubeld. Van boven tot, onder waren de muren met zijn boeken bedekt een waar dig studeervertrek zelfs voor Lord Alceston, den geleerde, schrijver en politicus. Hij liep als in een droom over het dikke, donkere tapijt en ging op een stoel zitten voor een zwart ebo nieten schrijftafel, waarop ettelijke brieven en documenten lagen. Een oogenblik bleef hij rechtop zitten, en staarde voor zïcli uit, naar de zware roode gordiinen die voor hem hingen, toen viel plotseling zijn hoofd op zijn armen cn zoo bleef hij bijna een kwar tier liggen. Toen hii weer opkeek zag zijn gezicht er rimpelig en vermoeid uit, alsof hij een vrëeseüjke kwelling moest doorstaan. Hij schonk zichzelf een glos water in uit een karaf die naast ham stond en dronk het langzaam leeg. Toen zet te hij hot leege glas neer, boog zich naar voren en drukte op de knop van een électrischc schel op den muur te genover hem. ge kan hebben cn de eotunnnl verkre- i gen zekerheid waardeloos mankt. Met de bezwaren tegen het genoemde exa men, welke zijn ambtsvoorganger in de Tweede Kamer heeft uiteengezet, kan de minister zich geheel verceni- gen. Intusschen mag niets onbeproefd worden gelaten, bovenbedoelden waar borg bij benadering to verkrijgen. Tot het doen van een voorstel be treffende het stellen van den eisch voor de afgifte van rijbewijzen, dat de aanvrager overlegge een door eonig administratief gezag uit te rei ken bewijs van goed .zedelijk gedrag, dan wel een bewijs, dat hij niet bii herhaling of uit gewoonte' misbruik maakt van alcoholische dranken, heeft de minister niet kunnen besluiten, niet alleen omdat aan een dergelijke verklaring uiteraard weinig waarde kan worden gehecht, maar ook, omdat de goede traditie hier te lande wil en het rechtsbewustzijn van ons volk eischt, dat slechts de rechter geroepen kan zijn, een waardeeringsoordeel uit te sproken over het zedelijk gedrag der burgers. Hoewel door den minister het invoe ren in het algemeen van een cliauf- feursoxamen onraadzaam wordt ge acht, scheen het toch wenschelijk, voor het geval, dat liet vermoeden aanwe zig is, dat een persoon, die een motor rijtuig bestuurt, daartoe ongeschikt is, de mogelijkheid te schoppen, zoo- danigen persoon het rijden te beletten. Ten aanzien van dit punt is dan ook een voorziening getroffen, De straf, welke op overtredingen van bepalingen van den in art. 2 be doelden algemeenen maatregel van bestuur kan worden gesteld, is ver hoogd. Voorgesteld wordt art. 28 der wet te schrappen en wel om de volgende reden het jaarlijks toenemend aantal aanvragen om rij- en nummerbewijzen bij de provinciale griffién, dat, wor den de nieuwe voorschriften wet, aan merkelijk zal stijgen en de buitendien in verband met deze voorschriften te verwachten uitbreiding der admini stratie met betrekking tot die bewijzen zullen dc daaraan verbonden kosten, welke thans reeds tot belangrijke be dragen zijn opgeloopcn, nog aanzien lijk verhoogen. Het is naar het oordeel van den mi nister rationeel, dat voor do uitreiking van rij- en nummerbewijzen en even tueel ook voor vdrlenginir van den gel digheidsduur van rijbewijzen oen 200- danige vergoeding wordt betaald, dat uit het totaal de jaarlijksche uitgaven voor deze administratie geheel kun nen worden bestreden. In verband daarmede komt het den minister aanvankelijk gewenscht voor, de provinciale besturen in de gelegen heid te stellen leges te heffen voor uitreiking van nummer- en rijbewij zen, waarbij dan rekening knn wor den gehouden met de wisselende be hoeften. Wellicht zoude ook een voor ziening kunnen worden getroffen ten einde eenige retributie in verband met de afgifte aan het departement van waterstaat van rij- en nummerbe wijzen mogelijk te maken. INTERNATIONAAL CONCRES VOOR HYCIëNE VAN DEN CEEST. Het T. v. G. meldt: In April 1924 zal te New York het internationale congres voor de hygie ne van den geest go'noudcn worden; zooals men weet, had het vorige con gres in Juni 1922 te Parijs plaats, waar een twintigtal Imiicnlandsehe naties vertegenwoordigd waren. Dr. Genil-Perrin, algemeen secretaris van de Ligue francaise d'IIygiène mentale, is heiast met hot centraliseeren te Pa rijs van de deelneming der verschil lende Europecscho groepen aan het •aanstaande congres. In de Vereenigde Staten van Nooï'd- Amerika heeft zich een belangrijke beweging ten gunste der hygiëne van den geest ontwikkeld op aanstichting van den grooten philanthroop Clif ford W. Heers. In opdracht van den raad van bestuur van het vorige con gres heeft de Brusselsche hoogleeraar Ley in Amerika zelf studio van deze beweging gemaakt en uit zijn verslag is gebleken, dat zij hoogst belangrijk is zoowel voor den bijstand aan psy- chopathen als walt betreft de voorbo- hoeding voor krankzinnigheid. Zij omvat bijv. den strijd tegen het misbruiken van idioten, de reorgani satie van het onderwijs aan achterlij ke kinderen cn van de bescherming van de jeugd, verbetering van liet strafrecht, psyCho-physiologische be roepskeuze en wetenschappelijke in richting van den arbeid. In een land, waar deze beweging bestaat, belooft het congres bijzonder belangrijk te worden. KERKBRAND. Een binnenbrand, die Zondagmiddag half twee werd ont dekt heeft aan het inwendige van hol kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Rijsoord zeer aanzienlijke schade toegebracht. Da banken zijn voor oon deel geheel verbrand, do overige zijn besohadigd, evenzoo do preekstoel; de orgelpijpen zijn gedeeltelijk gesmol ten, Een stoof is vermoedelijk de ooi- 'ztvak van den brand. Verzekering dekt de schade. Bijna onmiddellijk werd er zacht op de deur geklopt en verscheen zijn be diende Neillsen. Lord Alceston keek hem strak aan, alsof hij probeerde iets in het gezicht van don man te ontdekken. Als hij dit gehoopt had, werd hij teleurge steld, want het bleef volmaakt onbe wogen. Het eenige wat hij er op zag wa» eerbiedige aandacut. Zuu meester wendde met een ongeduldig gebaar zijn blik af en gaf hem zijn bevelen, terwijl hij de oogen gevestigd hield op de tafel voor hem. „Haal mijn overjas van mijn ka mer, Neillson, en zoen een rijtuig voor me'bij de achterdeur, natuurlijk. „Uitstekend, mylord". Neillson was een bediende die tot in de perfectie getraind was, maar hij had nu toch een gebaar van verbazing niet kunnen onderdrukken. Lord Al ceston zag het en haalde de schou ders op. „Neillson", zei hij ,,je herinnert je nog wel wat ik je gezegd heb, toen je bij mij in dienst kwam'?" De man boog. „Ja, mylord. „Ik moest mij nooit verbazen over beve len die u mij gaf en er nooit over spre ken". Lord Alceston knikte. „Juist. Denk daar in dit geval aan". „Ik zal '1 doen, mylord". Dc deur ging dicht en Lord Alceston was weer alleen. Hij keek voorzichtig om zich COMMISSARISSEN VAM DE „AMSTERDAMMER". Het ,,Amsterdamraer"-Comité, dat is het Comité onder presidium van prof. Grosheide, dat giften verzamelt voor de genen, die het zwaarst getroffen zijn door de ramp van „De Amsterdammer'', publiceert in „De Standaard" het vol gende stuk van de voormalige commis sarissen en oud-commissarissen dei „Amsterdammer" Naar aanleiding van de loopendo ge ruchten, als zouden ondergetekenden de werkzaamheden van het comité-Gros. heide onaandoenlijk gadeslaan, stellen zij het op prijs te verklaren: ie. dat zij de pogingen, tot steunver- leening door dat comité ingesteld, zeer waard eieren ze. dat zij echter van oordeel zijn, dat zoolang niet is afgezien van elke po ging, om hen voor de Amsterdammer- catastrophe, hetzij, financieel, hetzij mo reel aansprakelijk te stellen, zij tol hun groot leedwezen niet kunnen overgaan lot hei verleenen van daadwerkelij ken steun aan uw comité,.daar zij zich over-: tuigd houden, dat elke steun, door hen verleend, in hun nadeel zou worden uit gelegd 3c. dat zij daarna bereid zijn, uw co mité naar bun vermogen t6 steunen, daarbij in aanmerking nemende den omvang der schade, die ook sommigen hunner financieel bij de ramp zullen lijden. Uit het bovenstaande zal u opnieuw gebleken zijn, dat ondergeteekenden zich in hunne consciëntie volkomen vrij achten. Waar echter die vraag der mo- reele gebondenheid kennelijk" door an deren anders beoordeeld wordt, en hel hierbij niet meer geldt de zuiver per soonlijke belangen van ondergeteeken den, doch het belang der Christelijke actie mede daardoor geschaad wordt, zpn ondergeteekenden voornemens aan een drietal hoogstaande mannen te ver zoeken, de geheele zaak der „Amster dammer" te willen onderzoeken, en hun oordeel over een en ander te willen uitspreken. EEN VOOR-HISTORISCH WOUD BIJ ROTTERDAM. S. L. Wijnber gen schrijft in het Tijdschrift van het Kon, Ned Aardrijksk. Genootschap Voor het maliën van dijken rond de terreinen bestemd voor opnooging voor het Bosch- en Parlcpian te Rotterdam zijn uitgravingen gedaan door den Ki alingschen plas heen. Deze terreinen, behoorende tot den Prins Atexanderpolder, gelegen op een diepte van 5 a 6 M. plus R. P., zi.in hier VA a 2 M. diep uitgegraven, waardoor de bodem van den gegraven put komt te liggen op 7 a 8 M plua R. P. Bij deze ontgravingen zijn boom resten aangetroffen, welke er op wij zen dat in lang vervlogen tijd ter plaatse een dicht oerboscii gestaan moet hebben. De kleilaag waarop de böomm staan bevindt zich op 7 a 8 M, pl. R. P. Hier boven bevindt zioli thans nog een veenlaag,ter dikte van V/2 a 2 M., ter wijl zeer' waarschijnlijk hier nog een laag veen van pl.ni. 4 M. afgeveend is. Wegens de dikte van het veen kan men aannemen, dat het tijdstip, waar op dit hosch gegroeid is, waarschijn lijk minstens 300Ü jaar achter ons ge legen is. EEN RAADSLID MISHANDELD. Te Ilpendam hebben een aantal werk- loozen nit den Up eenige malen een demonstratie gehouden voor het raad huis. Op hun verzoek heert de burgc meester met den raad een l>cspreking gehouden over hel vraagstuk der werk loosheid in de gemeente en daarbij ook eenige werkloozen gehoord. Deze Conferentie heeft echter geen resultaat opgeleverd. Toen na afloop van de conferentie de raadisleden het raad huis verlieten, zij zij uitgescholden. 1-let soe.-dcm. raadslid C. Wals is door een der werkloozen in het gezicht ge slagen en daarna onder geleide van cla politie naar zijn woning te den Up gebracht. PATRIMONIUM EN DE CEREF, JONCELINGSVERE EN ICING. Verleden week had te Utreelvt een conferentie plaats tusschen de Bonds- besturen van „Patrimonium" en de Geref. Jougelingsbond. Voor Patri monium" waren aanwezig do heeren C. Smeenk, Arnhem; F. Noordhof, Arnhem en K. Grondijs, Utrecht; voor den Geref. Jongelingsbond de hoeren Ds. J. E. Vonkenberg, Amersfoort; Jac. v. Nes, Bodegraven en A. Wijn beek, Zwolle. Besproken werd de mogelijkheid van! nauwer contact tusschen beide licha men. Na een geanimeerde discussie vereen igden allen zich met dc navol gende conclusie's: 1. De Besturen der plaatselijke Jon ge li rigsvereenigingen geven halfjaar lijks aan het Bestuur van Patrimo nium ter plaatse een lijst van oudere leden, die voor het lidmaatschap van Patrimonium in aanmerking komen. 2. De Besturen der afd. van Patri monium geven halfjaarlijks aan het Bestuur der Gereformeerde Jongelings- vereeniging ter plaatse een lijst, van zonen van Gereformeerde Patrimo-, niuinleden, die krachtens leeftijd in aanmerking komen voor he; lidmaat hoen, alsof hij er zieli van wilde over tuigen, want de leeslamp op zijn bu reau had een zware kap en verlichtte lang niet de heele kamer. Plotseling stond hij op en liep vlug naar den luisteren Neillson kwam neg niet kost stond met ouderwetsche koperen ringen. Hij bleef een oogenblik staan luisteern Neillson kwam nog niet terug. Toen haalde hij een bos sleu tels uit zijn zak, maakte een van de onderste laden open, slak zijn hand in een van de hoekon en zocht een oogenblik. Blijkbaar vond hij waar het om te doen was, want hij trok plotseling zijn hand terug, stak iets in zijn zak cn ging weer naar zijn stoel terug. Neillson kwam weer bin nen, met den overjas op zijn arm. „Het rijtuig slaat bij de achterdeur, mylord". zei hij, terwijl hij de jas vasthield. Lord Alceston stond op en liet zich helpen bij het aantrekken. „Goed. Je hebt het, hoop ik, zelf ge haald?" „Ja zeker, mylord. „Is er nog iels anders?" Zijn meester knoopte dc jas zoo hoog mogolijk dicht, haalde een pet uit een van de zakken trok die over zijn oogen. Toen aarzelde hij eeu oogen blik. „Neen, 00 liet oogenblik is er niets anders, NeillsoiT', antwoordde hij langzaam. „Tic zal deze deur op slot schap der Gereformeerde Jon geinigs-' verecniging. 3. in de rubriek „Uit h&t volle le ven" wekt de Redactie van hel Gere formeerd Jongellngsblad van tijd tot tijd op, niet alleen tot sociale studie, maar ook hot in practijk brengen van hetgeen in 1 en 2 is bdoeld. In dezelf de rubriek zal de leiding van Patri monium gelegenheid verkrijgen om als stille medewerker het voronver- meldc doel te bevorderen. Wederkee- rig zal aan de leiding van den Gerefor meerden Jongelingsbond die gelegen heid worden gegeven in het Verbonds orgaan van Patrimonium. 4. Onder zelfstandige beoordeeling van de betrokken Besturen zat voor wederzljdscho lectuur, die daarvoor in aanmerking komt, de aandacht der leden worden gevraagd. Om dit te be vorderen zullen de wederzijdscho sooia le uilgaven, ter uitwisseling aan de Bondsburoaux worden toegezonden. VOOR HET BEHOUD VAN DEN ZOMERTIJD. Dezer degen heeft in Kvasriapolsky te Amsterdam een vergadering plaats fclvad van het Comité van Actie tot ehoud \an den Zomertijd, zooals reeds met een enkel woord in ons vo rig wummer is gemeld. Daarin werd het Centraal Bureau van Actie definitief als volgt samen gesteld: Prof. dr. E. C. van Loersum, voorzitter, H. J. R. Mirandolle, mr. Ph. S. Frenkel en C. L. Cool, secreta rissen, J. F. Hendriks Jr., penning- moester, dr. C. H. A. van der Myle te Heeste en Jac. Th. Stom te Amsterdam leden. Het bureau is gevestigd in hotel Kirasnapolsky te Amsterdam. De vergadering overwoog, dat de tijd, om de actie over het geheele land uit hot thans aanwezige centrale punt te organiseer en, feitelijk ontbreekt. Het is intusschen een verheugend verschijnsel dat in verschillende plaat sen in dit opzicht reeds organisatori sche arbeid i6 verricht. Het Comité zou het echter nu op hoogen prijs stel len, dat dit goedo voorbeeld gevolgd wordt en dat zich dus overal, waar de behoefte er nan gevoeld wordt, plaatselijke comité's zullen vormen, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle kringen der bovolking. Daarbij spreekt het thans geconsti tueerde Centraal Bureau den wonsch uit, dat soortgelijke plaatselijke comi té's ook de reeds bestaande on middellijk van hun samenstelling me- dcdösling doen aan het Centraal Bu reau, onder opgave van het corres pondentie-adres, want dit bureau moet natuurlijk te allen tijde in staat zijn met die plaatselijke commissies voe ling te houden. De ontzaglijke hoeveelheid materiaal -- er zijn thans reeds een kwart mil- lioen liandtoekoningen maakt het onmogelijk, persoonlijke uitnoodigin- gen tot vorming van plaatselijke comi té's te richten. Vandaar deze algemee- ne oproep. In opdracht Van de vergadering heeft het Centraal Comité een uitvoe rig telegram gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het dezen verzoekt gunstig te willen beschikken, op de vraag van het Ka merlid van Waerden betreffende de publiceoring van de resultaten van de van Regeerlngswege ingestelde en quête bij gemeente-besturen e. a. licha men in zake don zomertijd. E11 wel, omdat het Centraal Bureau van Actie tol behoud van den Zomer tijd van meening is, dat het publiek in staat moet worden gesteld die ge gevens te beoordeelen. ONZE NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. Omtrent eeoigo belangrijke wijzigin gen in de exploitatie van enkele onzer stoomvaartlijnen deelde men uit scheep- vaarikringen aan De Tel. mede, dat zon worden overwogen de HollandZuid- Afriktlijn en later do Iloll'andsche Stoom boot-Mij., onder beheer te brengen van Mm. Muller en Co., te Rotterdam. De Kon. Tloll. Lloyd zou onder beheer ko- men van Wm. Müller en Co., Nievelt Goudriaan en de HollandAmenka-lijn. Tenslotte zou het de bed'oeling zijn de route RotterdamKaapstad van de Hol landZuid-Afrikalijn te wijzigen in Am. sterdamKaapstad. VERKOOP MILITAIRE BARAKKEN. Do verkoop van den opstal van het oude interneer in gs kamp te Zeist en 73 peiceekrn heeft 42.484 opgebracht, vermoedelijk due minder dan de groo- !e enntine en tooneeteaal bij den bouw heeft gekost. Deze laatste ging voor 2210. De woonbarakken brachten 800 a 930 gvüen por et uk op. De ver koop geschiedde door het registratie kantoor te Amersfoort. UIT DE S. D. A.. P. Naar Het Volk meldt, zal vte zetel van wijlen den lieer Loopuit in het t.wlaib-CEtuur der S.D.A.P. bezet worden door mr. D. A. van Bok, te Leiden. Mr. J. A. BAcAA. Te den Haag is overleden mr. J. A. Baèru, ouu- gemeentesecrctaris van Amsterdam. doen en als er naar mij gevraagd wordt, kun je zeggen dat ik met zeer belangrijk werk bezig ben, waar haast bij is. De man boog en verdween. Lord Alceston baalde een sleutel uit zijn zak, volgde hem naar de deur, en deed die aan den binnenkant op slot. Toen liep hij do kamer weer door, haalde een Japansch scherm op zij en maak te een kleine groene deur open, die achter hem met een veer sloot. Hij bevond zich toen in een lange, don kere gang, die hij vlug uit liep, tot hij in een stille zijstraat uitkwam, waar op den hoek een rijtuigje stond te wachten. Zonder iets tegen den koetsier te zeggen, stapte hij er in en sloot het raam. De koetsier maak te het portier open. „Waar naar toe. meneer?" vroeg hij. liet duurde bijna een halve minuut voor Lord Alceston antwoordde. Toen gaf hij eenigszins aarzelend het adres en zoo zachtjes dat bij het weer moest herhalen. De man tikte aan zijn hoed, sloot het portier, en reed weg. Er waren twee uren verloopen se dert. Lord Alceston van zijn vrouw was weggegaan en hii bevond zicli nu weer bij zijn gssten. Hij deed al zijn best om het feit, dat hii hen verlaten had, goed te maken, want iedereen verklaarde dat hij een nllérchsr- Vati Ingezonden stnkken, geplutat of niet geploettt, wordt de kopio den inzender niet teruggegeven. Voor don Inbond dezer rubriek stelt de Rodzctie zich niet aansprakelijk. O, EENMANS WAGENS! M. de R, Door dc opneimipg van mijn ver zoek in uw geacht blad van 22 Nov. 1.1. Is reeds eén stap in de goedo rich ting geschied. Op liet Stationsplein zijn de wagens voor de richting Wilsonsplein ver plaatst en daarmede is eventueel ge vaar voor overrijden voorkomen. Dunk aan de directie! Maar het verdere uit het ingezon den stukje schijnt niet voldoende over wogen ie zijn. Vrijdagavond uur) weer komt dio wagen binnen rijden en stonden 13 personen te wachten, waaronder 5 dames, waarvan één met een kind op den arm. Het was heel koud; de chef van het Stationsplein bliift oen praatje houden, natuurlijk over den dienst, met den wngenvoerder aan de tegenovergestelde zijdo van den in gang van den wagon, het publiek klopt op het venster, de wagen blijft gesloten', een oude mijnheer vraagt later nan don chef of de wagen niet wat vlugger opengesteld kon worden, waarop het zeer lakonieko antwoord volgde: „Als u maar op tijd vertrekt". Ik zelf lijd aan rheumatiok en word dagelijks gemasseerd, 't convenieert me niet rijtuig bf auto naar huis te nemen en ik vraag nu: is de tram er voor 't publiek of omgekeerd. Mag ik aan de raadsleden van de S. D. A. P. vriendelijk verzoeken de belangen van den eenvoudige» burger to willen verdedigen en te bewerken dat op het eind-station (Stations- plein) de wagen voor de wachtenden terstond wordt geopend en de kleine werkzaamheden, die bij aankomst te verrichten vallen, zoomede het innen der gelden, geschieden als het publiek is ingestapt? Mon wordt dan in dezen tiid. waarin de gezondheid, en te recht. den boventoon voert, voor kou de, regen, sneeuw etc. gevrijwaard. De directie qyerwege, in 's men schen belang, dit verzoek. M. Haarlem, 11 Maart '23. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u nog even zoo kort moge lijk antwoorden I lk zul u daarna niet meer lastig vallen. U zegt „de belangstelling van do leerlingen wordt, door allerlei bijza ken versnipperd" en u verwijt hun dat. Maar, mijnheer de Redacteur, als ik groote belangstelling voor iets heb, dan léiil ik die niet zoo gauw versnipperen, dan blijft m'n aan dacht vanzelf daarbijI En daarom hou ik vol. wftnneer u moet zeggen: „Rust een weinig!" opdat jullie ge noeg belangstelling overhoudt". dan bewijst dat al, (lat de school on machtig is zoo'n groote belangstel Jing op te wekken. Waaróm? Ja, daar ging nou juist m'n hoele vorige betoog overi U zegt dun: „Ja, maar 't kan niet alles van een kant komen." Och, mijnheer de Redacteur, wanneer die moderne paedagogen werkelijk er naar streven belangstelling op te wek ken (en dat kan heusch voor ieder vak voor wie duar aanleg voor heeftj, en als ze daarbij werkelijk ai die daar aan vijandige elementen van '1 schoolstelsel tol. de uiterste conse quentie bestrijden, cn werkelijk niet zoeken de liclangstelling 'to forceerun door beroep op plicht waar geen ani mo is en op dvvang-prestlge (die pre cies averechts werken), dan zullen ze ook werkelijk niet hebben te klagen over gebrek aan (d 11 s versnippering van) belangstelling van den anderen kant (die van de leerlingen). Mis schien niet zoo dadelijk (de school- wolf staat nu eenmaal in kwaad ge rucht bij de jeugd!) maar dat komt, gauw genoeg. Don zullen zc ook mer ken. dat s o in 111 i g e van die „bijza ken" heel belangrijke uitingen waren van de mensdhennatuur zélf, om een door de school verbroken evenwicht te herstellen. Dan zullen ze zien dat zo zelfs minder van dien anderen kant hoeven te vergen dan nu de school gedwongen is .of meent te zijn-, to doen, omdat ze zelfs misschien wel zullen moeten waarschuwen: „ttusi een weinig! Besteedt niet al je be langstelling aan wat wij geven!" Begrijp me goed, M. do 11., ik vei wijt minstens evenveel aan dc meeste ouders m dat opzicht als mm de meeste opvoeders, cn het aller meest aan 't school- (en beroepskeu ze) stelsel dat door allebei in stand wordt gehouden. Ik eisch ook noch van de ouders noch van leermeesters, zwak te zijn tegenover kinderen die dwingen, omdat ze (waardoor ook) bedorven zijn; ik elscli alleen maar dat do opvoeders als deskundigen liet j voorbeeld geven door zich dus niet zwak to toonen, noch tegen bedorven mantst gastheer was. Hij scheen op alle plaatsen tegelijk te zijn en was onvermoeid. Nu eens was hii het mid delpunt van een troepje babbelende politici, dan weer van een verzame ling oude dames, die hij vermaakte met de een of andere grap te vertel len. Hij trad ook op als ceremonie meester en stelde menschen aan el kaar voor. en dan weer danste hij met een gratie die menig jongere hem benijdde. Overal waar hij kwam, bracht hij -vroolijkhcid. Zelfs zijn vrouw keck hem vol bewondering au 11 en wenschte, dat hij zich altijd zoo zou inspannen als hij nu deed, want zo wist heel goed dut hij soms een zeer Jaksch gastheer was. Maar van avond overtrof hij zich zelf hii was opgewekt cn vol tact. Zo peinsde er over, terwijl zo langzaam aan don arm van een hertog door de balzaal wandelde en zijn complimenten met een lieven glimlach, maar weinig aan dacht. beloonde, of dat briefje van het ministerie goed nieuws bevatte. Ze stelde zich voor hoe het zijn zou, als haar man eerste minister werd, en zij voor hem recipieerde en ze raakte heelemaal in haar gedachten verdiept tot haar een opmerking van haar ca valier haar er aan herinnerde dat ze op moest houden niet haar droomen 011 haar plicht niet mocht verzuimen. Maar ze nam zich voor om er bij dc eerste ds beste gelegenheid haar nian INGEZONDEN M E D ED E ELI NOEN k 60 CU. per regel. A.J.P.'s EIERPUDDING MET VRUCHTEN DE FIJNE PAASCHPUDDING kinderen, noch tegen verouderde tra dities, noch tegen 't schoolstelsel (dat hen minstens evenveel dwingt als do leerlingen). maar alleen rnnar als wetenschappelijke menschen open to staan voor dc waarschuwingen van de redo zoowel als van do natuur. Bij voorbaat dankend, ODO WITSEN* Veel nieuws zegt do geachto inzen der niet. Toch moet ik hem doen op merken, dat hij te veel do leerlingen, voorstelt als een soort van willooze persoonlijkheden: heeft hij er nooit van gehoord, dat de monsch, ook de jeugdige mensch, meer aangetrokken wordt door ontspanning, dan door inspanning, die langs vaste lijnen ge leld moet worden? Kennis cn ent- wikkeling k u n n e n niet anders, dan door opoffering en moeite ver kregen worden. Aan deze grondwaar heid verandert het modernsto ey, steeni niemendal. Wie geen plichts-- sevoel hoeft, beroikt niets. En de neiging van de menschen om hun tegenspoeden en zwarighe den too to schrijven aan „de om standigheden", waarbij zij dan van alles te pas brengen, is grooter dan ooit te voren. Doe Ik wel al het mogelijkeSpaJl 1 k mij wol voldoende in 5 Ziedaar vragen, die de meesten zich niet meer stellen. Wel zijn ze er van over tuigd, dat anderen tegenover hen anders behoorden op te treden. Deze noodlottige neiging vind ik helaas ook in de opmerkingen van den inzender terug. Wij hebben nu eikaars meening wel begrepen. Ik sluit hiermede het debat. J. C. P. *DE WERKLOOSHEID. Naar aanleiding van do groote werkloosheid die er 111 Haarlem heerscht, dringt onze organisatie bij het gemeentebestuur er op aan, tot spoedige aanbesteding van do werken, die bet gemeentebestuur meent te moeten uitvoeren, over to gaan. Het komt aan onzo organisaties voor, dat de golden die 1111 noodzake lijkerwijs als steun voor de werkloo zen worden uitgegeven, productief ge maakt kunnen worden. Er zijn ver schillende werken waarvoor reeds een bedrag is uitgetrokken, maar die laten zich nog steeds wachten. Het ophoogingswerk :u.m de Pijlslaan vor dert slecht, het Verbroeden van de Rsambrug schaadt do verfraaiing van Haarlem, de brug over den Klop persingel bij 't viaduct raakt in 't vergeetboek, en de Am&terdamsclie Poort wordt pas 19 Maart aanbe steed, de Wagenweg wordt pas gcas- phaltoerd tussohen April en Mei. Waarom toch dat dralen? Zouden de bewoners van den Wa genweg er bij geschaad zijn als dit werk spoedig werd aangepakt Zoo'n fraaie boel is het da.<v? op 't oogen blik niet. Zou het verkeer er niet nieo vooruit gaan als bovengenoemde bruggen volgens dö teekening van) Haarlem's Dagblad verbouwd wer den? Zou het land aan de Pijlslaan in waarde verminderen als men «v geschikt bouwterrein van maakt? Daurom is het van groot belang, voor de werkloozen niet alleen, maar ook voor de gemeente en do openbare veiligheid, om al deze werken ten spoedigste te doen uitvoeren. Daarom richt onze organisatie zich tot het gemeentebestuur, met beleefd doch dringend verzoek, tot spoediger uit voering van die werken over te gaan. Alg. Ned. Grondwerkersbond en Aanverwanto vakken Afdeeling Haarlem DE voorz. K. C. v. Egdom. De secr. O. Baarda. De penningm. D. Krom. EEN CIJFER DAT TE DENKEN CCEFT, Toevallig vernam ik dezer dagen van een hoofdambtenaar der spoor wegen, dat de niet invoering van den zomertijd alleen bij dc spoorwegen een meerdere uitgave veroorzaken zal van f 150.000 per jaar. En dat in dezen tijd van bezuiniging! Men make nu zelf de rekening op voor de besparing bij ltijk, Gemeente, fabrieken en particulieren! De leden van de Eorsto Kamer mo gen zich dus wel bedenken vóór ze het Wetje bekrachtigen dat ook In ceconomisch opzicht zee rite gen de be langen van nagenoeg het geheele Nedcrlandsche volk ingaat. Mr. H. PH. VISSER 'T HOOFT. Haarlem, 12 Maart 1923. naar te vragen. Eindelijk werd het !eeger in de rui me vertrekken. Koninklijke gaston waren gekomen en weer weggegaan. De geur van de bloemen verminderde en de kleine lichtjes gingen langza merhand uit. Door ondervinding wijs geworden, vluchtten dc I.ondeosche schoonheden voor het daglicht en de gasten vertrokken. Eindelijk waren /.ij vrij en Lord Alceston zocht zijn vrouw op. „Ik moet nog een brief .schrijven die met dc eerste post mee moet", zei hij. „Als je het goed vindt, kom ik over een half uur in jouw katoor ec» kop thee drinken". Lady Alceston, die zag dat er nie- mand liieer was behalve dc bedien den, geeuwde en antwoordde toen: „Doe dat. ik wil graag even met, je praten. Blijf vooral niet langer weg. Het feest was wel goed geslaagd vond je niet?" „Dank zij jouw keurige organisatie", antwoordde hij. En toen keerde hij zich om, met een glimlach op de lip pen, cn ging naar zijn studeerkamer. Blijkbaar vergat hij al spoedig de invitatie van zijn vrouw, want het eerste wat hij deed was een kop ster ke thee bestollen, die hem dadelijk ge bracht moest worden. Neillson zette het naast hem op tafel, cn wilde weer heen gaan toen zijn meester hem te rug riep. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7