Muziek. gons Rwfc Russisch graan door Pskof, dat via Estland woiat uitgcvoord. Er werden van dit graan monsters ge trokken on. deze U I,viulon te laten onder- zoeken. In Estland is men van meotiing, dal een groot doel vau het uitgevoerde graan eigenlijk Arnerikaaiisoii graan is, dat bestemd was voor do hongerlijdenden in Rusland. Aniuriiionnsehe medicijnen en andere artikelen wo'dcn in groote hooveel- heden in do randstaten vorkooht. Reu vijfden Maart njo door .T.otl.vifl 30 wagons mei, levensmiddelen voor do Rus sische hongerlijdenden gepasseerd. In de sovjet jK-ra wordt verklaard, dnt Rusland 10.ÜCO ton ginan aan do inwoners van het Roeigobiad hoeft gezondfen. Ten opzichte van het Rusrisclio graan, dat wordt uitgevoerd is men.hier do moo ning toegedaan, (Kt daardoor liet gevaar voer de verspreiding van besmettelijke ziekten in West-Europa kun worden ver groot. Een dcol van oil graan toch is als belasting in u-.iura bij do boeren geïnd, doorwioa hot deels in geheimo bergplaat sen was verborgen. In tal van stiek.ua, waaruit dit graan afkomstig is, hvorschon typhus en andere besmettelijke ziekten. DE ENCELSGHE MARINE- BECROOTINC. Tijdens liet debat ovor do Marine- "bviffroo^lni in het Lagerhuis, ver klaarde A merv. «e Eerste Lord' der Admiraliteit. dat de bogroöting in twee iasr Riet 31 millioen is vorrnïn derd. Ter uitvoering .yan do Verdra gen van Washington is nog een be zuiniging van lö tot 20 millioen noo- dte. Deze bezuiniging brengt een ern stige verantwoordelijkheid mede en een verdere vemiindciHnei van de ma ritieme kracht kan niet wordon ver wacht. Een amendement van Snowden. dat de biieenroeninc van een conferentie van de ondertcekenende staten van de Verdragen, van -Washington be oogde. werd met een meerderheid van 87 stemmen verworpen. UIT IERLAND. Nieuwe executies. Dinsdag vonden in Ierland zeven te rechtstellingen plaats. Gemeld wordt, dat een aantal deel hebbers aan de Iersche samenzwering te Londen aan hun arrestatie ontsnapt zijn, door tijdig-, naar verluidt naar Ierland de wijk te nemen. De Vrijstaatsche autori teiten hebben op den zolder van .liet kantoor cencr stoombootondememing te Cork vier reddingsboeien ontdekt, waar bij in den kurken rand tweeduizend re- volvetpatroaen waren verborgen. Bemiddeling van den Paus. Mgr. Luzio, oud-piofcssor in het ca noniek recht in Ierland, heef' zich naat Ierland begeven met een opdracht van den Heiligen Stoei, ten einde aan de bis schoppen en andere notabelen oen uit eenzetting te geven van het Pauselijke standpunt met betrekking tot den toe stand m Ierland en ten einde in samen werking met hen een kalmecring dei gemoederen tot stand te brengen. Statisiiiews ONDEROFFICIEREN. Voor de afdeeling Haarlem van de ondorof f i cl e rs vereeniging ..Ons Be lang" liield Maandagavond de heer Striibos ccn lezing met lichtbeelden over onze vogels. Voornamelijk werden onze duin en watervogels besproken. Do zeer mooie lichtbeelden gaven interessanto kijkjes u.t het vogelle ven te zien, afgewisseld dopr schil derachtige plekjes ui'- onze duinen. Een Luid applaus dankte spreker voor diens moeite. NOORWEGEN FILM. Dinsdagavond werd voor de afdeeling Haarlem van de Noderlandsüh© Reisver- eeiiiging iu don Schouwburg aan den Jane wég door den lieer Jl. li. Schutter van Christumia ecu voordracht met fiknver- Looniug over Koorwegen gehouden. Dezo avond mag inderdaau zeer geslaagd hec- ten, de vertooning van deze lilin is een uitstellende propaganda voor een reisje naai- dit land. Do neer Schutter, die deze lezing namens de Vereeniging van Vraem- di.-lingeuveikoor In Noorwegen hield, is een Hollander; toch kon men merken, dat hij lang onder de Koren verkeerde, zijn .typische uitdrukkingen klonken liet pu bliek dikwijls vreemd in do oóren. Bij het begin van do voorstelling, riep do neer J: G. P. Sabel den aanwezigen met hun gast ecu hartelijk welkom toe, waarna de heer Schutter zijn voordracht met een vermelding van de geographischo bijzonderheden van Noorwegen bogon. De ontwikkeling van Dot nog jonge toerisme aldaar werd eveneens besproken. Hierop volgde, <ie filmverlooning. Het leven in de sleden en dorpen met Bun mooie gebouwen en bergen de ski- en al- pensport trokken achtereenvolgens het oog voorbij. Overweldigend zijn die fjor den, te meer daar de filmoperateur met zijn toestel ln alle hoekjes eu gaatjes heeft walen binnen te dringen. De opnemingen van de wildernis en de bergstraomen en .watervallen waien schitterend. De deel en „het vlotten van hout" en de „Noorrcbe visscherij" vormden attracties op zich zelf. De holdeu toelichtingen van den heer Schutter verhoogden do belangstelling. Vermelden wij nog, dat de heer P. Halsema op de pianjj klassieke Noorsche muziek ten beste gat. De film heeft alleszins de belangstelling van. een geheel vollen Schouwburg ver diend. Zij zal liuar uitwerking dan ook niet missen. DE NEUTRALE SCHOOLVEREENIGING „DE HOUT". In de heden, Woensdag, gehouden ver gadering van den Raad van State, afd. voor do Geschillen van Bestuur word o.m, voorlezing gedaan van een Koninklijk be sluit, waarhij ongegrond is vorklaard een beroep van den raad dor gemeento Haar lem tegen ceu besluit van God. Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van een besluit van den raad van Haar lem is beslist, dat na door Burgemeester en Wethouders mot bet Bestuur der Neu trale Schoolvereenigiug „Do Ilout" te Haarlem gepleegd overleg, een nieuwe be slissing behoort te worden genomen op de door dit bestuur ingediende aanvrage om do benoodigde golden to mogen ontvan gen voor do stichting van ten bijzondere school voor lager onderwijs op een terrein gelegen aan het Zuidur Buiten Spaarne. GEVONDEN VOORWESPEN. Terug tc bekomen bij T. II. Vos, Voorhelmpiein 23, schakelarmband. W. Akkerman, J. Leysterstraal 0, armbandhorloge. Erdsiork Gr. Heiligland 60, book, Olydam, Schre- veliusstraat 31, broche, J. Blomsteol, Zijl- weg UT, Pransolie boeken, M. Borger, Kerkhof?treat En, kinderbontje, J. v. Hoorden, L. Annnst.raat 11, bril in étui, J. Vornout, Langedijkstraat 27. grijze cein tuur, Schonhage, Leliestraat 9a, grijze das M. Jansen. Burgwal 105, blauw wollen kirt- (k-rhnndschoon, Kennel Fauna, Parklaan: hond, zwart bruin, gebracht door Stam, Suitpoorterstraat 25, foxhond, gebracht door v. Ciltert, Spekslraat 4, Kat, gébracht door A. Hendriks, Gen. Cronjéstraat 99, J. Middelbeek, L. Begynestraut 30, haarkam, Grntnmd, Spmirnolnan 25, bruina heoren- portemonnaie, Directeur Postkantoor Zijl straat, heerenparapliüe, C. J. Cornet, Voortingstraat 18, bruine kinderportemon- naie. Terug tu bekomen bij: .7. ,T, ten Bosch, KJ. Hei ligland 71, armband. A. v. Vliet. Zijlweg 39, broche met portret, "W. de Graaft, Es sebilderstraat 46, muziekboek, Flipsen, Zo- niervaart 12a, kindewbonlje, J. Bouwman, v. Zeggelenstraat 6, blauwe ceintuur, A. v. d. Heuvel, Schouwtjeslaan 2n, lederen ceintuur. G. Hnarboseh, Papentorenvest 37. fietslantaarn, Duin Roosveldstr. larood Duitsaho Herdershond, J. Wester, Smede- straat 25. bruine kinderhandsohoen, M. Tam, Rustenhurgerlaan 9, hondenhals- M. v. d. Water, Witte Heorenstraat Erd, bruin© damesbandschoenen, J. A. Kiiyfc, Korte M'argnrot,kastraat 20, witto ltlndèr- handsehóen, A. W. Miedoma, Graaf Wil- lematraat 43, lorgnet, .T. r. Hondriks, Bak. kerstraat 39, moer van kinderwagen, C. Smit, Tuinstraat 7rood, dames-bontmuts, 13. Eyl^crs, Pietor Kiesslraat 12, heeren- parapluic, J. Tecuweu, Frans Halsstraat 59, borduurwerk. Station Ned. Spoonvogen Afd. Gevonden Voorwerpen, darnosrijwiel. Politiebureau, Afd. Recherche, Smedestr. heerenrijwiel, T. W. Hoogkamer, Barend- scstraat 50, zilverbons. Musikaliseho Kammerspïele. Stadsschouwburg. net gezelschap van Dr. Erich Fisoher kwam weer met een geheel nieuw pro gramma, en wel een dat ten zeerst© vol deed. In „Die W©inprob©'' hebben de Musikaligohen IJammerspieler eon waar dig pendant voor hun sucoesvoll© „Ro man in der Wasohstube". Dankt dit laat st© stuk zijn grooten bijval aan het oer- komiseh© spel van één lid van het gezel schap, „Dio Weinprobe" bereikt zulks door het prachtig volgehouden caricatu- ï-al© samenspel. Ik had de betiteling op het pogrramma van het stukje „elna Busehiade" over het hoofd gezien, en nochtans maakte het spel van het drie tal direct op mij het effect van Wilhelm Busch-caricaturen, zoo typisch imiteer den do spelers in gebaren en standen de grappige teelcemvijze van dezen originee- len parodist. Een oogenblik dacht ik aan George Crulkshunk, den bekenden illu strator van Dickens, maar het onweer staanbaar effect der knuppelrijinen, die evenzeer iels persoonlijks hebben hij Buseli als b.v. bij „De Schoolmeester", beduidde mij algauw dat hier met goed gevolg getracht werd den beroemden auteur van „Fipps, der Affe", „Balduin Bah lamm", „Schnurdiburr" en „l'liseh und Plum" tóoneelmalig weer te geven. Dat pietorale in houding en gebaar gaf iets heel oaraoteristioks aan de uitbeelding, en was in zijn geheel een sterk staaltje van regie- en tooneelspeejkunst. Evenals bij de caricatuur werd alle3 overdreven geac centueerd en nu pleit het voor den goe den smaak van de ai-Listen dat zij voort durend mate wisten te honden. Minder gedistingeerde spelers zouden in zoo'n ge val al gauw over de schreef gaan en 't dnarorn bederven, da regisseur Neustadt, Max Mensing en Claire Jacne wisten zich evenwel in te toornen en imiteerden in detail zoowel als in groote lijn uitstekend de grappige teekeniugen van Busoh. De enkele muzieknummertjes van Heinrich Marschner, die Dr. Erieh Fisoher in deze Busehiade had te pas gebracht werden door het drietal goed gezongen. Van meer muzikale beteekenis was ech ter de operette „Die Verwandelte Katze" met muziek van Jacques Offenbach, waar lijk in zijn genre een model-compositie. Claire Jaehe, Emmy Griesinger, Max Mensing en Herbert Neustadt zongen de interessante partituur met den yereischten liohten toets, en hun spel was' ook aller geestigst. Neustadt was als Ramatagobra een prachtig type on Claire Jaehe als de „verwandelte Katze" er was quaestïe van zielsverhuizing, waardoor de poes in eon jonge dame veranderd werd hield haar spel, met moeilijk af te loeren kat tenmanieren, uitstekend vol. Hot aardige duospel „Die Wahrsagerin" ging met muziek van Gluck. Het gaf Em my Griesinger en Max Mensing volop ge legenheid hun inooie' stommen te laten golden. Het voortreffelijk pianospol van Dr. Jeno Kerntler verdiende werkelijk een he ter instrument ten dienste te hebben dan de ontstemde piano van den schouwburg, Binnen veertien dageu komt het gezel schap alhier zijn afseheidsvoorstelling geven. Een herhaling van „Die Wein probe" zou zeker velen, die dezo onricatu- rale schets zagen, genoegen doen, en voor de anderen kan ik ze aanbevelen. H. O. V. Buitengewoon Concert. Een stampvolle zaal met menschen, waarvan nog een aantal zich moest behel pen met een plaats op het podium; ver schillende teleurgeslelden voor wien liet woordje „uilverkooht" een vergeefsche reis beteekende; enthousiaste, haast fana tieke bijvalsbetuigingen wio durft er nog twijfelen aan de populariteit van ons orkest en aan het gulhartig contact dat liet verbindt met zijn getrouw publiek 'I Het gold nu ditmaal een sympathiebewijs to geven tegenover do wakkere musici der -li. O. V. die den avond organiseerden ten bate van het ziekenfonds der orkestleden. En daar ruimschoots aan voldaan; een bewijs, hoe onze bovolking met het orkest meeleeft en zijn (looge verdiensten op prijs weet te stellen. Ook van andc-re zijde was er gul ie tegemoetkoming; de concert zangeres mcj. Dr Moorlag en de pianiste Mevr. Annie Mosrlts—-van Velthuyson ver leenden geheel belangloos hunne mede werking, en ook de lieer Koot had wel willend een vleugel ten dienste gesteld. Het concert word geopend met de fns- sche Pastorale symphonic van Beethoven, waarvan vooral de middengedeelten Scone am Bach", „Lustiges Zusamdien- stiii der Landlcute" en „Gcwitter" zeer gelukkig weergegeven werden. Do blazers, wier aandeel hier zoo belangrijk is, wa ren oj> zijn best. Speciaal xolevoer ik het danswijsje door den hoboïst heel keurig gespeeld. En voor het onweer heeft het or kest eindelijk eens een paukenist, die niet schroomt om een duchtig sforzando le wagen. Voor de betrekkelijke bezetting van het orkest was de ouverture van do Meester zangers een knappe prestatie. Als begeleidend element liet het instru mentaal ensemble zich ook uitstekend gel- dei), niet het minst in het delicate Kró- nungskonzert van Mozart, doch ook over de verklanking der aceörapagriomoiiten zijner liederen, mag de componist J. Jl. den Hertog, die aanwezig was, zich niet beklagen. Het betrof drie orkestliederen, die do gewezen AmsterdamBche wethouder van onderwijs componeerde op teksten van Alii. Steenhbff-Smulders en Adama van Soheltema, en dio door Mej. Di Moorlag voorgedragen werden. Over het zingen dezer zangeres kan ik' niet veel zeggen, want de dikke orchestratie gaf haar weinig kans zloh te laten golden. Slechts aan 't slot van „Zomer" kwam haar geluid tot zijn reoht en 't bezorgde haar een brillant succes, waarin ook de componist deelde. Dit lied is ook veruil het beste van do drie. „Nieuwe Lente" leek mij minder geschikt voor orchestra- lio. Objectief bosohouwd is er in do pom posities van den heer Den Hertog veel te waardeeren; in hunne boste momenten is Mahler-invloed niet te ontkennen. Zulks typeert zich ook vooral in de orchestral© effecten. Aleeu wist Mahler beter het even wicht te bewaren door overdadigheid le vermijden. Daartegenover staat dat bij Den Hertog meestal het oerehrale domi- noort. Doch als ik aldus mijne beschou wing voortzet, kom ik op subjectief ter rein, en dat was ditmaal niet mijn plan. Mevr. Annie Mesritz—van Velthuysen gaf een doorgaans fijne vertolking van het frissehe Krdnungskonzert, uitgezonderd hare cadenz van. 't Allegro, die veel te dik was, en uit het kader viel. Ook aan 't slot was een lichte inzinking merkbaar, liet bleef niet pittig genoeg. Maar heerlijk heb ik genoten van den onsehatbaren rijkdom van Mozart's een voud in het Larghetto. Dat werd door de pianiste met onnavolgbare charme en dis tinctie voorgedragen. Van den hter Gerharz ging als altijd de warme bezieling uit die de prestaties van het orkest op een voornaam plan bracht. Als naai gewoonte dirigeerde hij Bootho. ven uit het hoofd. Een succesvolle avond., waarmede wij de orkestleden gelukwenscken. JOS. DE KLERK. OFFICIERS-CURSUS. Van 12 tot en met 24 Maart a.s. wordt gehouden een ofioierscursus van den Vrij willigen. Laaidstcinncorps Motord'ienst, onder leiding van ka pitein -Rovekamp, commandant aan dezen cursus, die wordt gehouden bij de schoolcompagnie van den Motor- dienst in d;e oavaileriekaz-erne. Hieraan wordt deelgenomen door de he eren dr. J. C. Eren-gaard, res.-ma- ioor, DeventerMr. A. Baron van Heeckeren van Keil, res.-ma.joor. De Steeg; S. Prins, res.-kaipitein, Haar lem; L. P. J. Geldens. res.-kapitein, U ireelitG. J. B .van Hove. res.-ka pitein, AmerongenJ. C. J. Baron B rant sen. res.-kapitein. Breda; G. M. Dce. res.-kapitein, LeidenMr. D. van Weideren, baron Renders, ïes.- kapitelïf, LeeuwardenDr. J. W. Weersbai nres. -1 e l Luiten ant, Velp L. J. de Vos, res.-le-luitenant, Assen; J. M. Baron v. Tuil van Seroosker- k-e, res.-Ierhiïtenant, Geldrop; C. Penning, res.-le-luit. Den Haag; J. A. Vermeulen, resvle-luit. Ginneke; Jhr. A. P. Meiier, res.lell-uït. Velp; II. Cr. A. Z, Baron Haersolte, res.- kapitein, ZwoiLe; M. van Hoogen- huyzoi, ,res.-ktapi'ijedn-, Kapellc bij Goes; J. H. van der Woerd, res.-le- luitenant Deventer. Deze allen voor zoover zij buit.en Haarlem wonen, hebben intrek .geno men in hotel ..Des Lodes" Janswcg. Een idealist in „Onza Woning" Daar halen vele menschen nog al tijd de schouders voor op, voor „zoo'n idealist"! Wat heb je aan die lui, zoo redenee rt n ze, die altijd in hoog er spheren leven en niets snappen van de eischen, die het praotische laven nu eenmaal stelt, wat koop je voor ai die mooie idealen, die toch nooit verwezenlijkt zuilen wordenBlijf maar liever met allebei je beeaien op dun vasten grond staan, zorg dat je zelf niet te kort komt en houd je ver van die idealis ten! Zij die zoo spreken, vergeten, dat een wereld zonder idealisten, en dus zonder idealen, een dorre, droge, lou- ter-materialistische wereld zou zijn, waaraan de gedachte aan verheffing en beter-making vreemd zou wezen; een maatschappij zonder idealisten, dat zou zijn een koude maatschappij, waarin nog veel meer dan nu reeds het geval is, ieder slechts zou denken aan zijn eigen belangen en elke drang naai- het hoogere en betere zou ont breken. 't ls goed, dat er idealisten zijn. Al ben je nu zelf niet zoo idealis tisch aangelegd, dan kan er toch soms, in een gesprek met „zoo'n idea list" iels in je open gaan, er kunnen perspectieven voor jo geopend wor den. waardoor je eenige oogenbiik- ken de materieele eischen t an liet le ven, die vooral in onze dagen zien zoo sterk doen gevoelen, vergeet en je aandacht wordt bepaald bij dingen aie wat hooger liggen dan de dingen van alledag. Waar wij met dezen aanloop heen willen? 't Zal u zoo dadelijk duidelijk wor den. Zij, die de tentoonstelling „Onze Woning" bezochten, zullen hebben geconstateerd, dat het er pre,ttlg ver blijven is; je krijgt er niet in de eer ste plaats den indruk: ik Joop blei langs een reeks van „stands", maar: ik hen hier in een huis, waarvan de bewoners wel zoo vriendelijk zijn mij eens het een en ander te laten zien. Dat komt door de smaakvolle inrich ting van het geheel en doordat er op deze expositie een geest heerscht, dien wij nu eens „den geest van Jan Te ders" willen noemen. De heer Jan Teders, de Amsterdam- sche woning-inrichter, die het initia tief voor de tentoonstelling in de voormalige 6ocietcit „Trou moet B'.ycken" nam, is er inderdaad ln ge slaagd een aangenaam-aandoend ge heel te verkrijgen en dat hem dat gelukt is, Ls te danken aan zijn idea lisme. Want de heer Teders en hier zün we, waar wij wezen willen is „zoo'n idealist", die echter ook oog heeft voor de eischen. die het praoti sche leven stelt. „Komt u eens praten!" zei hij ons en gaarne voldeden wij ann de uit- noodlging. ...Ta". zei C.q heer Teders, „toen wij plaats hadden genomen in een van de twee aurdig-Ingerlchte kamers van Onze Woning, „zoo'n tentoonstelling is nu wel aardig, maar daarom alléén is het mij toch niet te doen. Ik zie verder. En daarom worden er op de ze tentoonstelling ook eenige lezingen gehouden, zooals (lie van den lieor Soeters op Vrijdagavond a.s., die üe aandacht zullen vestigen op eenige voor de huidige maatschappij van het hoogste belang zijnde vraagstukken. Ouzo maatschappij is ziek, is aan 't verworden (om geen sterker uitdruk king te gebruiken) en, zooals ik bij de opening van de tentoonstelling al zet- do: uit onze binnenhuizen moet het materiaal komen voor de vorming va» een betere maatschappij. Daarbij moet niet alleen geiet worden op de inrichting van die binnenhui zen, maar ook. op de wijze, hoe er in geleefd wordt. En zoo komen wij op het vraagstuk van de opvoeding, want wie betere menschen wil vor men, moet met het kind beginnen. Hiermede liouut de leznig van den ne,.r Soeters over ,,De domheid van net kind", onmiddellijk verband. Er moet veel meer aandacht worden ge schonken aan het opvoedkundig vraagstuk. De resultaten van onze op- voeuing zijn met goed en dat komt niet het minst door de verkeerde wij ze, waarop wij bopaalde dingen ap- precioerch. Hoe vaak komt het niet voor, dat de knapheid van kinderen, die op schooi „goed mee kunnen", wordt opgehemeld en hoe vallen die zelfde kinderen later in de maat schappij dikwijls tegen. En omge keerd: wat zim er «velen, die op school voor „dom" doorgingen, later uitste kend terecht gekomen! Dit onderwerp zal door den heer Soeters wetenschappelijk worden be handeld en ik zelf zal m oen lezing o.m. aantoonen, wat onze maatscmip- pij heelt gemaakt van hen, die 't een of ander handwerk beoefenen en voorts zal ik ook het loven van onz<a gezinnen in onze binnenhuizen be spreken. Wanneer er niet meer zedelijke ge lijkheid komt in de maatschappij, als niet het waarachtig, diep gevoel van menschelijkheid wordt aangekweekt, als niet en daarop wordt op deze tentoonstelling ook sterk de aan dacht gevestigd de bedrijven meer gaan werken vcor de gemeenschap, dan zal de geweldige rnaatschapj>e- lijke teruggang, die nu overal valt te constateeren, niet kunnen worden gestuit". In verband met zijn ideaal: het wer ken van de bedrijven voor de gemeen schap, dee.de do lieer Teders ons nog mede, dat lijj te Amsterdam een „de- monstratiehuis'heeft, waarin hij, in samenwerking met het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrij! atmtoont, hoe een woning zoo goedkopp, zoo practised en zoo aestheiisch mogelijk kan worden ingericht. Aan dit demonstratiehuis is een bureau van advies verbonden, waar ieder op het gebied van woningin richting inlichtingen kan kriigen. Na Haarlem komen andere plaat sen aan de beurt voor het houden van tentoonstellingen. Zoo hoopt de heer Teders zijn idea len het land door te dragenl DIENSTPLICHT. Uitsprake Inzake vrijstelling wogens broedei dienst. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wc- eehs hroede-rdienst ter secretarie de zer gemeente voor een ieder ter in zage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze be kendmaking in beroep worden go- komen a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wetti gen vertegenwoordiger (b. door elk idler overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting inge schreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. liet verzoekschrift moet met rede nen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ge richt aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De bur gemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft -ufi®pirak©n, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin bmnen denzelfdcn termijn bij de Koningin m bercop komen. HET CONTRACT IN HET BLOEM BOLLEN BE D RIJF. Behalve de kath- bond. hebben nu ook de leden van de afdeclingen in de bloembollenstreek tan den chris- telijken en van dc-n modernen land- arbeidersbond het laatste aanbod van oe drie patroonsorganisaties aan vaard. Het weekloon wordt met ge middeld f 1-50 verlaagd en in de maand Mei wordt de arbeidsdag met 1 uur verlengd. DE ONDERNEMING. Do N.V. Maatschappij tot Exploitatie, van Roe rende Goederen „De Onderneming" heeft in. liet gebouw De Nijverheid, onder leiding van den heer Junge, een vergadering gehouden. Uit het verslag van den secretaris 'bleek dat de Vennootschap geen on gunstig jaar te hoeken had'. Na behan deling der balans-, winst- en verlies rekening kon aan de houders der le serie ruim 15 1/2 en dio der overige seriën 7 dividend uitgekeerd wor den en wel na ruime afschrijving, De aftredende bestuursleden de hoeren Junge 'en T. A.. Groen werden her- Uit üe Uiiisïreken BLOEMENDAAL Kruising KIeverlaan Spoorweg. Aan de Kleverlnan zijn alle voorbereidende maatrege- g'elen getroffen, om de dubbele rails voor do electrische tram te leggen. De boomen en seinpalen zijn al verdwq. non, liet wachthuisje is achteruit ge zet, de grond uitgegraven, terwijl de rails en do zware houten steunsels Jdaar liggen. In den nacht van Wo^j dag op Donderdag zullen rappe han den dit omvangrijke werk in luttel uren moeten voltooien. De Klever laan. is dan voor liet rijverkeer afge sloten. ÏJMUIDBN. DE SCHUTSLUIS. Aan d© Memnrio van Antwoord op het afdcelingsvty-slag aangaand© de Begroo ting van Waterstaat is het volgende ont leend Do Minister zal zich beijveren met den bouw groote voortvarendheid to betrach ten en overweegt of het mogelijk zal zijn beschikking over een zoo noodig gcooler Dingen die niet iedereen weet CASBEREIDING. In de groote gasfabrieken wordt het gas, waarop we koken, dat we in onze gashaarden en voor verlichting gebrui ken, gemaakt. Een klein gasfabriekje kunnen we voor de grap in onze kamer maken, dan zien we ineens het principe van de gasbereiding. Daartoe vullen we den kop van een steenen pijp voor een deel met kleine stukjes steenkool; de opening van den kop sluiten we af met weeke klei of stopverf. De pijp wordtLnu in de brandende kachel tusschen de gloeiende kolen gelegd, terwijl de steel uit do kachel moet steken. Door'gebrek aan lucht 'kan de steenkool niet verbran den, door de hitte wordt echter de kool ontleed in cokes en gas. Houdt men nu een ontvlamde lucifer aan het eind van den steel, dan brandt het daar ontsnap pende gas met een blauw vlammetje, en bljjft daar branden, zoolang de steen kool nog gas kan voortbrengen. We hebben hier dus een heel primitief gasfabriekje. De kachel stelt de zoo genaamde retoxtenoven voor, de pijpe- kop is een retort en de steel de leidmg. In de gasfabriek leidt die leiding echter door verschillende zuivc ring's toe stellen, omdat het gas nog veel onzuiverheden bevat. Bij een bezoek aan een gasfabriek be ginnen we bij de stokerij, bij de retor ten. Deze zijn gewoonlijk gemaakt van ijzer, vuurvasten steen of klei. Het zijn cylindervormige of half-cylindervormige bakken, die een ioo K.G, steenkool kunnen bevatten, ze worden echter maar voor de helft of drie-vijfde gevuld, daar de brandstof in omvang toe neemt door het ontrekken van gas, niet in gewicht. Door het ontsnappende gas wijken de vaste dcclen namelijk uit een en «maken de dichte steenkool poreus.. Vijf tot negen retorten liggen in een oven. Zoodra de retorten met ijzeren den- ren zijn dichtgenjaakt en de oven heet is, begint het gas zich te ontwikkelen. De oven wordt onafgebroken gloeiend heet gestookt, zoodat de retorten, die steeds om beurten gevuld worden, voort durend gas leveren. Om de vier a vijf uur levert de in de retort aanwezige brandstof geen gas meer, de retort- deur wordt dan geopend. Om nn te voor komen, dat het in de retorten overge bleven gas zich met de lucht vermengt en dan het gevaarlijke ontplofbare knal gas vormt, wordt het dadelijk aangesto ken en verbrand. De ontgaste kolen dus cokes liggen in de retorten tot een grooten klomp aaneengebakken. Met lange ijzeren haken worden zij naar voren getrokken en in een ijzeren kar retje, dat al gereed stond, uitgestort. Deze cokes wordt deels gebruikt om de ovens te stoken, deels verkocht. Een derde van de hoeveelheid gevormde co kes is slechts noodig om de ovens gloeiend te houden. Het in de retorten gevormde nog ruwe gas, ontsnapt in de vertikalc buizen, bedrag bij suppletoir© begrooting te be vorderen. P !0i 1 i 't i ib •e| ra| c ih, t a ïu Dooii de recherche te IJmuiden is a,ange- houden S., 'die nog 6 maanden ge vangenisstraf te goed had. S. was voortvluchtig doch is te IJmuiden op gepakt en ter beschikking van de Ju stitie gesteld. In den nacht van 11 op 12 Maart zou een Duitscihe varensgezel zich aan boord van zijn schip begeven. Hij stapte echter langs de loopplank en viel te water. Door de politie werd hij er uit gehaald. Nieuwe Autodiens t. Blij kens een advertentie in dit nummer wordt weer een nieuwe auto-dienst IJmuiden—Haarlem geopend. Daal de dienst van de heeren Wit en Zwart opgeheven is, hqeft IJmuiden met den nieuwen dienst weer twee verbindingen met Haarlem, evenals Beverwijk. BEVERWIJK. V 0 o r d e n R a a d. B. en W, bieden den raad ter goedkeuring aan een verordening waarbij het verbo den wordt volkslqgementen of slaap steden te hebben of te houden zonder toestemming van B. en W. Verder worden voorwaarden voorgesteld waaraan volkslogeanenten en slaap steden te hebben voldoen. VJLLSEN. Vergadering Oranje-Co mité. Onder voorzitterschap ran den heer J. Groeneveld vergaderde Dinsdagavond in „De Prins" boven genoemd comité. Doel was om te be spreken öf en op welke wijze feest gevierd zal worden bij het regeerings- jubileum van de Koningin. Slechts een tiental belangstellenden was op gekomen. Na ©en inleidend woord door den vooi-zitter werd besloten af te wach ten wat andere vereenigingen over de ze aangelegenheid zouden besluiten en trachten dan samenwerking te verkrijgen. POSTKANTOOR. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten, van welke do afzenders onbekend zijn. 2e helft Februari. Brieven: Gem. arbeids bureau, Amsterdam. 8ENNEBR0EK. Geslaagd. Mej. M. C. Hoekstra al hier slaagde tc Amsterdam voor de acte nuttige handwerken. HAARLEMMERMEER. - Personalia. Onze vroegere plaatsgenoot, da heer C. P. Belb, is' met ingang van 1 Mei a.s. he- .noemd tot Ontvanger der Directe Belas tingen, Invoerrechten en Accijnzen te Boskoop. Boazbank. D© coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz" te Niouw-Vonnep, hield Maandagavond in café Nijssen al- die op de retorten staan en die alle samen komen in één. buis, de zoogc. naamde „voorlaag", waarin water staats 1-Iet gas dringt door het watei heen en. laat een van do bijproducten daarin achter, namelijk teer. Dit teerwater wordt afgevoerd naar een teerpuL Het gas gaat nu door een buizenlei ding, waar een lagere temperatuur heerscht. Daardoor worden de nog aan wezige tcerdampen cn do waterdamp afgekoeld tot vloeistoffen. Deze buizen leiding heet de condensator. Daar het gas nu nog bestanddeelen bevat, die het onzuiver maken, wordt het daarna geleid in de scrubber of wasschor. In de buizen van dit toestel strijkt het langs vochtige cokes, die de zwavelwaterstof, de zwavelammonium en de laatste tcerdeeltjes vasthouden. Nu komt het in de exhaustor, dat is een toe stel, dat dient om de drukking van het g-as in de retorten te regelen. De slot'bewerking van het gas gaat langs scheikundigen weg en geschiedt in -het zuiveringstoestel. Het wordt door ongebluschte kalk of vochtige kalk- hydraat gevoerd, waardoor koolzuurj zwavelwaterstof, ammoniumverbindin gen, aniline en eenige andere stoffen er aan onttrokken worden. De kalk, waar het gas doorheen is gegaan wordt in de leerlooierijen gebruikt om de huiden te ontharen. Is tenslotte de wassching volkomen af- geloopen, dan is 't gas geschikt om naar de verb suikers te worden gevoerd. Het afgewerkte gas wordt van de gasfabriek door de aanvoerbuis in den gashouder gebracht, de wijde mond der straatge leiding, die binnen in den gashouder begint, geeft het toegang tot het bui zennet, dat in de straat ligt en verder lot de gasleidingen in onze ihuizen, lantaarns, enzj De gashouder is een groote ijzeren doos, die dient om de afgewerkte hoe veelheid gas té bewaren. Deze doos moet van boven dicht zijn, omdat anders het lichte gas natuurlijk direct zou ont. snappen. De doos moet dus met den dichten kant naar boven staan. Daar liet gas steeds zoo groot mogelijke ruim te wil innemen, zou, indien de houder eenvoudig omgekeerd op den grond stond, alleen dan het gas de ruimte ver laten, als deze propvol was. De gastoe- voer zou dan dus zeer onregelmatig zijn. Het water heeft echter uitkomst gegeven. De omgekeerde ijzeren doos hangt met haar onderrand in een diepen ge- metselden waterput. Door middel van rechtstandige rails en wieltjes kan de houder naar boven of naar beneden gaan, al naar de hoeveelheid gas, die zich iu den houder bevindt, Het water in den put drukt naar boven. Het gas in den houder drukt naar beneden, totdat er evenwicht lusschen beide is. Is do hoeveelheid verbruikt gas grooter dan de toevoer, dan zal dc houder naar be neden zakken, is de toevoer daarente gen grooter dan gaat de ijzeren doos naar boven. Een zeer regelmatige druk wordl er dus zoodoende op bet gas uit geoefend. Lichtgas verraadt zich al gauw door zijn onaangename lucht, wanneer er ergens in huis een lek is in de leiding of een kraantje zonder doel openstaat, dan bemerkt men dat heel gauw. En dat is wel noodig ook, omdat het te veel inademen van gas, den dood ten gevolge kan hebben. Jaren geleden ge- bruibte.'imen in Amsterdam reukloos gas. Het is tóen voorgekomen., dat ver scheidene bewoners van een bepaalde buurt bewusteloos werden gevonden. Eerst wist men niet, met welke onge steldheid men t-e doen had. Men wist niets met zekerheid te zoggen; daar de verschijnselen echter op gasvergiftiging wezen, ging men zoeken en vond wer kelijk een oodergrondsch lek. daar haar jaarvergadering Na opening der vergadering, werden eenige huishoudelijke zaken afgewerkt. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer' Joh. Biermond, ter wijl tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer Joh. Verkuijl Pzn. Omtrent uitbetaling van dewinst op aandeelen 'werd besloten dat deze voor 192210 pet. zal bedragen. Het entréegeld werd. voor 1923 vastgesteld op f 30. De balans wees een eindcijfer aan van f 249.497.481/2 en do verlies- en winstreke ning f 3.856.65. Goedgekeurd werdeen voorstel van den Raad van Beheer om van de winst af tè zonderen f 250, te verdeeien als volgt: Armen Ned. Herv. kerk t© Nieuw-Vennep f 50, id. Geref. kerk f 30; iu. Chr. Goref. kerk f 50, id. Ned. Herv. kerk te Abbenea f 25 en Chr. boeren- en tninders- vereeniging en Chr. Middenstandsvereoni- ging f 100. Rechterlijke macht. De heer Mr. J. H. ten Bokkel Huinink, kantonrechter te Hoofddorp, die in Haarlem zoo'n noodlot- tigen val dood, heeft zijn werkzaamheden weer kunnen hervatten. Kantongerecht. Do heer J. van Wijn gaarden, deurwaarder bij de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem, is aange wezen voor de tijdelijke waarneming der betrokking van deurwaarder bij het Kan tongerecht alhier. Rijwieldiefstal. Maandagavond werd uit den stal bij het café van J. K. te Hoofddorp, ten nadeele van A. F. aan den Sloterweg alhier, een damesrijwiel ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Meciitszaken VERDUISTERING. De ambte naar bij de Posterijen en Telegrafie J. H. K., die dienstdoende aan bet kantoor Tulpplein te Amsterdam, in November «van bet vorig jaar tele grammen aannam, maar niet ver zond, en bet ontvangen geld ten eigen bate aanwendde, is door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. PUBLICEEREN VAN EEN ONWA RE BALANS. De Utrechtsche reclit bank heeft, 200 meldt de N. R. Ct., uitspraak gedaan in de zaak tegen den él-jarigen T. H. J. N., gewezen directeur van de Centrale Crediet- cn Handelsbank te Amersfoort, die 14 dagen geledon terecht heeft gestaan, beschuldigd van het opmaken van een onware balans en van verduistering in dienstbetrekking vaij eflecten. Het, M. had 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf gevraagd, met aftrek van de voorioopig'o hechtenis. De rechtbank sprak beklaagde vrij van de verduistering en veroordeelde hem wegens het publiceeren van een on ware fmJans tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van do voorloo- pigo .hechtenis. Ze gelatte voorts be- klaagde's invrijheidstelling, daar voor het misdrijf, waarvoor de be klaagde veroordeeld, geen vooN Toopige hechtenis is toegelaten.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10