Buitenlandsch Overzicht Rechtszaken GEMENGD NIEUWS OVER OE BEMIDELINCSKANSEN. OREICT ER WEER EEN PUTSCH IN DUITSCHLAND? VERBORCEM WAPENEN CEVONDEN. Wnt het Rocrconfliet betreft is do be langrijkste vraag: welke resultaton had de conferentie to Brussel? Zooals uit betrouwbare bron wordt ver nomen, was onder de principieele beslui ten, welke bij de Frftnsoh-Belgische bo sprekingen te Brussel werden genomen ook een besluit, waarbij het volle recht van Groot-Brittanniö werd erkend om deel te nomen aan iedere voorloopige conferentie ter beoordeeliug van de voorwaarden, op to leggen aan Duitschland of door Duitseh- land aanvaard. Naar verluidt werd bij de gevoerde besprekingen erkend, dat iedere poging om do besprekingen te beperken tot Frankrijk en België niet alleen onge past jegens Engeland zou zijn, doch bo vendien onverstandig. Ondanks het feit, dat er zekere reserves werden gemaakt, kan worden aangeno men, dat do in sommige Fransehc bladen begonnen campagne voor afzonderlijke besprekingen, die zouden moeten leiden tot een afzonderlijke overeenstemming tus- schen Duitschland en Frankrijk is mis lukt. De Fransche regeering is daarbij gesteund door de meening der Belgische ministers. Men was do meening toege daan, rlat Frankrijk, hoewel het alleen te gen Duitschland is opgetreden, bij bespre kingen, die ten doel zouden hebben een evontuoelo wijziging van het vredesverdrag Engeland en de andere voornaamste on derteekenaars van het Verdrag van Ver sailles niet kan voorbijgaan. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat de Britsche regeering, indien de gelegenheid zich voordoet, haar besluit zal herhalen, niet tusschenbeido te ko men in zake do Roeractie. Deze kwestie gaat naar verklaard wordt Engeland in zooverre niet aan, dat liet Duitschlands taak is, een plan in te dienen, hetwelk Frankrijk er. België kan bevredigen, en tevens den steun heeft van do Duitsohc grootindustrie. Duitschland kan voorstel len tot alle naties richten, in welk geval Frankrijk en België ze automatisch zou den ontvangen, en waarna voor deze lan den do mogelijkheid zou worden geopend, onderhandelingen met Duitschland te be ginnen. Oe Britscho pers over de conferentie te Brussel. In een bespreking van de conferentie van Erussel zegt de „Manchester Guar dian" dat de verstrekte mcdedeelingen eigenlijk niets "ophelderen. Het blad legt den nadruk op hets lot van het com muniqué, waarin gesproken wordt over ontruiming naarmate Duitschland zijn verplichtingen nakomt. Men zou wen- schen, dat België eens trachtte zich een duidelijke voorstelling te maken van hei eigenlijke doel der bezetting en over woog wat die occupatie kan opleveren cn op welke manier er een eind aan kan worden gemaakt. Ook de „Daily Herald" houdt zich bezig met de houding van België, en meent te mogen aannemen, dat dit land duidelijk te kennen heeft gegeven alleen aan de bezetting mede te doen tot Kei verkrijgen van schadeloosstelling cn geenszins tot het bereiken van verder liggende politieke doeleinden, waarbij het geen direct belang heeft. Het blad meent, dat uit de waarde aan de ontrui ming van het Roergebied gehecht, dui delijk blijkt, hoe ongaarne de Fransche regeering bereid is terug te keeren tot de werkelijkheid en gezond verstand. De „Morning Post" doet een aanval op de houding der liberalen in verband met de klachten dergenen, die belang hebben bij den handel in de Britsche zóne. Het blad zegt, dat her niet aan gaat een politieke quaestie als de Roer- actie terug te brengen tot een zuiver commercieel vraagstuk. Nadat Engci- iland en de Vereenigde Staten aan Frank rijk het eenmaal toegezegde garantiever drag voor zijn veiligheid hebben gewei gerd te geven, kan men Frankrijk niet kwalijk nemen dat het zelf de maatrege len treft tot bescherming van zijn veilig heid. Bovendien gaat het commercicele argument feitelijk niet op, omdat dc Engelsckc handel veel te lijden heeft van dc Duitsche concurrentie, die door het verkoopen beneden redelijken prijs den Engelschen koopman overal op de wereld het gras voor de voeten weg- Tc Buer duurt de verscherpte slaat van beleg nog Biecds voort. Het post- en telegraafvcrkeor is nog niet hersteld en oolc de couranten mogen nog niet verschijnen. In dor nacht werd door do Pransclien in de bureaux van de Duitsche recherche, die een onderzoek naar den moord op de beide Fransche ufficiercn heeft ingesteld, gezocht naar het rapport, dat in zake de resultaten van dit onderzoek was opge steld. Bij deze huiszoeking werden ver schillende roeherehebeambten gearres teerd. Degenen, die het onderzoek hebben beleid, zijn echter ontvlucht met medene ming van het gezochte rapport. De bezetting Ingekrompen. Het „Acht Dhr Abendblatt" verneemt nit Karlsruhe, dat de Fransche bezettings troepen uit Ürloffen, ecu voorstad van Of fenburg, zijn teruggetrokken. Ürloffen was-sedert 6 Februari door de Fransclven bezet gohouden. Eveneens is Windsohlaeg, oen voorstad van Appc-i. wcier door de Fransche troepen ontruimd, terwijl ook Knielingen, «on voorstad van Karlsruhe weer is vrijgegeven. De reeks Verordeningen wordt voortgezet. Do Fransche krijgsraad te Werden heeft den student MauriU wegens mishandeling van soldaten veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf cn 2C0.000 mnrlc boete. Maant* werd bij liet aanplakken van ecu vlugschrift door dm Fmnrche «oWn- ton beetgepakt, waarbij hij om zich hoen heeft gcslngen. Is er gietookes genoog in onbezot Duitschland? De Rijkskolencommissie heeft met in gang vim-lieden voor Groot-Borlijn do :- gjcl Nader wordt van Duitsc-hcn kant gemeld: Do pogingen tot het opsporen der moor' donaars van de beide Franscho officieren hebben tot dusver nog geen resultaat op geleverd. Do Fransche bezottlngsautori- teiten stellen thans een onderzoek in. naar da beide Fransche soldaten, die na den moord op de beide officieren verdwenen zijn. Naar deze autoriteiten verklaren, zijn de bedoelde soldaten vermoedelijk door de Duitschers vermoord. In verschillende huizen hebben de Franschen huiszoeking doen houden en op eenigo plaatsen wer den opgravingen verricht. Ook deze po gingen schijnen echter niet tot ecaig re sultaat geleid te hebben. Do strijd om do steen kolen en ookes. Het vervoer van kolen en cokes uit de mijn Westerhold wordt nog voortgezet. De Franschen hebben hun keuze op deze mijn laten vallen, omdat zij aan het noor delijk traject ligt en door een verbindings- spoor met dit traject kan worden verbon den, zoodal de geladen wagons direct naar het Westen kunnen worden gedirigeerd. Het aantal arbeiders is door do Fran schen vermeerderd en bedraagt thans on geveer 120 a*150. Dit Essen wordt nog gemeld: De proteststaking in do staatsmijnen Bergmannsgllick, Zweckel cn Soholven is geëindigd. Door de arbeiders van de Wes- terholtmijn, waar de arbeidersafdeelingen onder bescherming van do geallieerde troepen voortgaan mot het weghalen van de ookes, wordt nog steeds gestaakt. Tot. dusver zijn aan het wegvoeren van de cokesvoorraden honderd man, voor het meerendeel Polen en Belgen, te werk ge steld. De cokeslaadmachino is door de Duitschers stopgezet. De vakvereenigingen hebben instructie gegeven, de geallieerde arbeidersafdeelin- gen op geenerlei wijze lastig to vallen. Dreigon nog nieuwe Putschplnnen oin nuitsoh- land? a Het centrale orgaan van de communis tische partij van Duitschland, de „Rote Fahne", komt met een nieuwe verkla ring omtrent z.g. Putsch-plannen van rechts. Het blad beweert, dal in de sociaal-democratische fractie van den Pruisischen Landdag medegedeeld is, dat Duitschland voor een nieuwen Kapp- Putsch staat. Naast de bekende gehei me organisaties zou ditmaal de rijks- weer en de groene politie het grootste aandeel in de zaak hebben. Alle draden komen bijeen in de 'handen van den lei der der rijksweer, general Von Seeckt. Het zorgvuldig tot in bijzonderheden voorbereide plan zou in de handen der sociaal-democraten zijn gevallen en een onderzoek zou de juistheid van de mede- deelingen aan het licht hebben gebracht. De regeering-Cuno werd ter verantwoor ding geroepen, doch verklaarde zich machteloos op dit oogenblik iets tegen Von Seeckt te ondernemen. Het geheele materiaal bevindt zich onder berusting van Severing, die het ook aan rijkspre sident Ebert deed toekomen, en daar de rijks wee nninister, dr. Gessier, aan de zijde der samenzweerders schijnt te slaan, van de rijksministers alleen Oeser in het vertrouwen heeft genomen. Met zijn hulp hoopt men de zaak nog te kunnen tegenhouden. Deze mededeelingen, aldus voegt de „Rote Fahne" er aan toe, werden dooi Severing bevestigd, die echter zijn medeleden van de fractie dringend ver zocht er over te zwijgen. Er worden in Duitschland nog steeds va/borgen wapenen. gevonden. De „vorwarts" publiceert Eet vol gende over een nieuwe ontdeidiiing van een geheim wapendepot: 'öeuert geruiuien uju liep r'eeus nej geruem, uat in net s.ot haputu nabij i-otsuaiu een gi'Oolê -uoeveemeia wapenen ver borgen zou zijn. De regeeringspresi- uent, te Fotsaam gaf uernatye aan den burgemeester van Fo-tsdam en een aantal politiebeambten opdracht, net siot te doorzoeken. De eigenaar van net s.ot, Von Wiliich, vreulaarde te genover de politiebeambten, dut er in zijn slot geen wapenen lerborgen waren. Bij de huiszoeking vond men op uc zolderverdieping evenwel een pielt m een steenen muur, waar de kalk tusschen de steenen was verwij derd. zoodat deze -os in den muur wa ren gezet. Daar achter ontdekte men een ruimte, waar een aanzienlijke hoeveelheid wapenen was verborgen, Niet minder dan tien kisten munitie en negen machinegeweren werden te voorschijn gehaald. Do sloten der ma chinegeweren waren in andere kisten verpakt. Toen de slotheer omtrent deze vondst ondervraagd werd, weigerde hij iets los te laten. Het eenige wat hij zoide was: „Het is ongehoord, dat men het gepeupel van de straat tot zijn slot rnoet toela ten. Eigenlijk moest men het gespuis met de rijzweep het huis uit jagen". In April van het vorig jaar werd te Leipzig in een gemeentelijke tandheel kundige kliniek een groot wapende-, pot ontdekt. Voor het gerecht te Leip zig hadden zich thans daarvoor te verantwoorden de directeur van de kliniek alsmede een viertal andere personen. Do voornaamste beklaagde was de koopman Prager uit Dresden. Hii werd tot vijf maanden gevangenis straf en een boete van 100.000 mark veroordeeld. De student Trübner werd veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en een boete van 100.000 mark terwijl aan de andere beklaagden ieder een boete van 100.000 mark werd opgelegd. Het Belgische bezettings leger aan de Roer. Dc „Standaard" verneemt, dat de mi nister van landsverdediging de moge lijkheid overweegt om den diensttijd van het expeditiekorps, dat naar de Roer is gestuurd, met vier maanden te verlengen. Dc redenen, die zullen worden opge geven, liggen voor dc hand moeilijk heden hij de aflossing, gebiek aan sol daten en vooral aan rceruten, die onvol doende geoefend zijn voor den bezet- tingfdienst, waarvoor een gewone oefe- nine zelfs niet schijnt te volstaan. En dan vooral: Frankrijk heeft het wel gedaan! Het blad geeft aan den minister den raad met zijn besluit te wachten tot de Roerbezelting wat meer tastbare resul taten heeft afgeworpen. Het Belgische parlement schijnt sceptisch te zijn tegen over dat geval, en tot nog toe heeft men er geen frank crediet voor gevraagd, en heeft de bevolking daardoor nog niet de minste vermeerdering van den mili tairen last aan den lijve gevoeld. Toenemende tegenstand? Uit Dusseldorf wordt gemeld Het schijnt, dat men in het Roergebied se dert een tiental dagen tegenover een verscherping en een nieuwen vorm van tegenstand staat. Een gansche reeks van plaatselijke incidenten heeft bijkans ge lijktijdig plaats gehad. De dubbels moord te Buer ging vergezeld van ei> werd gevolgd door verschillende ddaen van geweld, o.a. werden soldaten aan gevallen in Dortmund, in Mühlheim ont plofte een bom, bij Kcttwig werd een rails met dynamiet opgeblazen. Doch de Duitschers, die zich haasten om de incidenten in het buitenland kenbaar te maken en de verantwoordelijkheid er voor op den bezetter te laten neerko men, verbergen ze voor de plaatselijke bevolking. Tot dusver schijnen de daden van geweld het werk van op zichzelf staande individuen en de Fransche autoriteiten weigeren op het oogenblik gemeenschappelijke sancties te nemen. Verspreid nieuws. VORMING VAN ZELFVERDEDt- GINGSORCANISATI ES IN SILEZIë. De vrees, dat Polen als bondgenoot van Frankrijk van dc Roeractie gebruik zou maken om een inval in Sïleziü te doen, heeft geleid tot verschillende po gingen om afweerformaties te vormen. De Pruisische autoriteiten zjjn tegen dit streven, dat in Silezische arbeiders- 'kringen onrust deed ontstaan voor een Putsch van rechts en het voornemen tot een tegen-actie deed opkomen, mei kracht opgetreden. In Neder-Silezic is een kapitein gearresteerd, die in den kreits Mielitsj aanhangers trachtte te werven, zonder veel succes echter. Ver der meldt de Pruisische persdienst, dat in Opper-Siiezië vijf personen in hech tenis zijn genomen, die zich bezighiel den met de vorming van zelfverdedi- gings-organisaties. o.a. de bekende lei der kap. Hydebrech. De vier anderen waren een slotenmaker, een bureau- ambtenaar, een spoorwegambtenaar en een glazenmaker, allen uit Hindenburg, waar zij leiders van zelfverdedigiugs- gToepen zijn. EEN UITEENZETTING VAN DE VREDESPOLITIEK VAN HONGARIJE. Een medewerker van hef „Journal de Genève" heeft een interview gehad mei den Hongaarschen minister van buiten- landsche zaken, waarin deze zich uit liet over de vredespolitiek vaD zijn re geering. De minister zeide in dit ge sprek, dat Hongarije zich bij den Vol kenbond had aangesloten om het bewijs te leveren, dat het zijn belangen langs vreedzamen weg wil behartigen en deel wenscht te nemen aan het streven van den Volkenbond om te komen tot sa menwerking van de volkeren en tot in ternationalen vrede. Van de middelen,- waardoor dit doel bereikt kan worden, zijn er twee voor Hongarije van bijzon der belang de ontwapening en de be scherming der minderheden. De minis ter sprak ook dc hoop uit, dal Honga rije's toetreden tot den Volkenbond een einde zou maken aan het wantrouwen, waarmee zekere staten zijn buitenland- sche politiek beschouwen. Hongarije hoopt door zich te onderwerpen aan dc beschikkingen van den Volkenbond, het bewijs te leveren, dat het vreedzame be doelingen heeft. Hij betoogde, dat het alleen uit onvoldoende kennis van de feiten en hetgeen er in Hongarije ge beurt te verklaren is, "dat de openbare meening in de wereld geloof gehecht heeft aan de ongegronde Qeweringen, die over Hongarije uitgestrooid zijn. Dc ontwapening van Hongarije is onder toezicht van de intcrgeallieerde com missie van toezicht volkomen volvoerd. Reeds in igai is het effectief van het leger overeenkomstig de voorschriften van het vredesverdrag van Trianon ver minderd, in Februari 1922 is de wet tot regeling van de aanwerving van recru- ten in werking getreden. Reeds in 1921 heeft de controle-commissie vastgesteld, dat de uitrusting van het Hongaarsche leger zeer gebrekkig- was. Het is on denkbaar, dat Hongarije met zijn door hel vredesverdrag voorgeschreven leger van 35.000 man agressief tegen zijn bu- zou kunnen optreden, die ieder voor zich over sterke en goed uitgeruste le gers beschikken en zich bovendien we derkeer:^ verbonden hebben elkaar in geval van een aanval door Hongarije op itaan. Het eenige doel wat Hongarije het oogenblik voor oogen heeft, is de consolidatie en het samengaan van alle krachten in het land tei verzeke ring van den vrede het verwacht, dat het daarbij op den steun van den Volken bond kan rekenen. EEN CRENS-INCIDENT IN ZUID- SLAVIÖ. Het Servisch Persbureau meldt: Een gewapende Hongaarsche bende trok in N.-Kroatië over de grens, deed een aan val op twee douane-beambten, maai werd door een Servische patrouille tc- iggedreven, waarbij een Hongaar werd gedood. Van het politieke tour- nooiveld. EERSTE KAMER. 15 Maart. Indische begrooting. In anderhalven dag heeft de Senaat zich door de Indische begrooting we ten been te werken. Begonnen VVoenv dagmiuuag twee uur kwam. hij er de zen middag te half zes mee klaar. Van cte gehouden redevoeringen us zeker wel de belangrijkste die an den heer Idenburg, oud-gouver neur-generaal en oud-minister onzei koionièn. Deze deskundig© hij is het aftreden van den heer Van den Berg vrijwel de eenig overgeblevene oudlndisohman was gisternamid- dag begonnen met een sympathiek woordje voor de oud-strijders uit den Oo.t \<lie tegenwoordig voor een.deel in noodlijdenden toestand verkeeren) en hij zette vanmorgen zijn beschou wingen voort over dc financieele po litiek van Indie '111 het algemeen, die evënals den heer Van I.anschot ook hem zorgwekkend voorkwam. Naar zijn meening is er maar één middel om de begrooting sluitend te maken: een buitengewone inkomstenbelasting En wat de zelfstandigheid van Indië betreft de richting, die-de heer Méndels zoo gaarne met versnelden pas uit wilde kwam het hem voor, dat, zoolang Indië Nederlandsch-ln- dïë blijft, ons land als z.g. moeder land Internationaal verantwoordelijk behoort te zijn en dat o-verhaasting van de zelfstandigenaking slechts kan leiden tot groote teleurstelling, om dat Indië nog lang niet rijp is voor zelfbestuur. Ten opzichte van de urgentie van steun aan de oud-gedienden bleek de heer Wibaut, de volgende redenaar, het met den heer Idenburg eens te z.jn. Maar vertier reikte de eensge zindheid met. De-heer Wibaut wit ae meerdere belystingpcnningen, die noo uig zijn, alleen gehaald zien uil de cultures en andere ondernemingen en nog liever zon hij daarvan intandsche overheidsbedrijven willen zueti ge maakt. Verder hebben de katholieke keeren Gilissen en Blom jou s nog eens het goed recht der missie bepleit, zooals trouwens de heer Van der Does gis ter ook reeds had gedaan. Minister de Graaff zeide, onder de krachten, die lot den opbouw van In dië werkzaam zijn, gaarne de zending als een der belangrijkste te beschou wen en hij beloofde daarbij spoedig, de opheffing van het veelbesproken art, i23 van het regeeringsreglement dat belemmerend werkt voor de be wegingsvrijheid der katholieke mis sionarissen, te zullen bevorderen. De belastingvoorstellen, nl, om de productiebelasting met een jaar te verlengen en dc aardoliebelasting ge leidelijk af te schaffen, zijn in verge vorderden staat van voorbereiding. Het arrest van den IIpogen Raad in take den belastingaanslag der .Ko ninklijke" bleek 's ministers sympa thie te hebben. Bij de aanstaande her ziening der Indische Staatsinrichting zal de positie van den minister van Koloniën, vooral met betrekking tot de belastingheffing worden verhel derd, zulks ter tegemoetkoming aan daarbij tot nu toe ondervonden moei lijkheden, Aan de oud-gepensionn eerde strij ders wordt gedacht en meer dan dat: er wordt voorloopig f 60.000 voor hen op de begrooting uitgetrokken. Na re- en dupliek heeft de Kamer de Indische begrooting zonder stem ming goedgekeurd. INTIMUS. TWEEDE KAMER. 15 Maart. Bezetting Rijngebied. De jachtwet afgehandeld op de eindstemming na. Blijkbaar niet tevreden met het ant woord, dat. minister Van Karuebeek dezer dagen in schriftelijken vorm ge geven heeft op de vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dijk over de gevolgen der bezetting van het Rijn gebied voor onze Rijnscheepvaart en voor onzen handel met dat deel van Duitschland heeft dë sociaal-demo craat Brautigam dezen middag een interpellatie over dit onderwerp aan gevraagd. Er zal Vrijdag ovcf wor den besfist. De jachtwet is eindelijk! afge daan. Dezen laatsten dag was het niets meer dan een jacht op kleingoed, bij welke gelegenheid heel wat „schade lijk gedierte" in den vorm van on bruikbare amendementjes werd opge ruimd. Be beslissing over het eigenlijke ar tikel der opruiming van schadelijk gedierte (art. 54j is in deze.Q zin geva.- teii, dat de konijnenstrikken, beugels, klemmen en vallen verboden zul len worden verklaard, dank zij de aan neming met 47 tegen 21 stemmen van het amendement van mevr. Bakker- Nort. Eveneens werden aangenomen een amendeinent-Weitkamp 0111 in bepaal de gevallen opruiming van wild met andere middelen dan de gebruikelijke op advies der wildschadecommissie waarvan er in elke provjncie één of meer zullen worden ingesteld toe te staan, en een amendement-Du y- maer, waarbij hot schieten op scha delijk gedierte des Zondags verboden wordt verklaard, evenals trouwens dc jacht op „wild" voortaan niet meer op Zondagen zal zijn geoorloofd. De Zondagsjager zal dus tot het verleden gaan behooren! I-Iet amendement-Weitkamp had een meerderheid van 42 tegen 34, het amendernent-Duyraaer 'een van 54 le gen 22. Do eindstemming over het ontwerp is uitgesteld tot. Vrijdag 23 Maart. INTIMUS. EEN' POLITIEAGENT AANGERE DEN. Het Hof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak le gen oen procuratiehouder te Volp (vroeger te Amsterdam), die door de Haagsche Rechtbank was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het betrof hier de bekende aanrijding met een auto van een agent van politie in een nacht van den vorigen zomer op de Koninginnegracht in den Haag. Hot Hof verzwaarde de straf tot drie maanden. EEN LIEVE SCHOONZOON. Op 24 Januari werd ingebroken in de woning van don gemeenteontvanger te Eygelsho- ven. Uit een kast in de slaapkamer werd een ijzeren geldkist ontvreemd, waarin een portefeuille met f 1583 toebehoorend aan da gemeente Eygelshoven. Door omstan digheden werd de 21 jarige autovrachtrij der H. v. D. aangehouden en op hem werd een stel inbrekerswerktuigon gevonden, v. D-. een schoonzoon van den ontvanger, werd naar Maastricht overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. En voor den reehter-comraissaris en voor den rechtbank verklaarde beklaagde, dat hij Ui Aken kennis had gekregen aan K. een Duitscher en inbreker van beroep. Dezen had hij medegedeeld, dat hij f 200 van zijn schoonvader had geleend, het te rug moest geven, maar het geld niet had. II, zou het zaakje wel vóór hem opknap pen.. Beklaagde leerde den Duitseoer den weg in en naar Jiel huis en op den bewusten avond hield bij de familie bene den aan den praat terwijl de Duitscher boven zijn slag sloeg. Later is K. de grens overgegaan met hc-t geld en liet beklaagde mot de inbrekerswerktuïgen achter. Het O.M. bij de rechtbank te Maasfrioht mr. Koderitsck vroeg een gevangenisstraf -voor den tijd van 8 maanden ter zake medeplichtigheid aan diefstal. Mr. Ch. v. Oppen vroeg een voorwaar delijke veroordeeling, subs een lichtere straf. Uitspraak 27 Maart. ONTEVREDENHEID IN HET SAAR- CEBIED. De door de regeerins-scommissie van het S aangebied nita'ova.ardigjde veror dening". welke o"p 12 Maart in wer king is getreden, draagt tot o^chrift Sooedverordenine betreffende de handhaving van d'e ordie en de rust in het Saam-bied met aanwending van de betreffende voorschriften van de Duitsche rijkswet ter bescherming van de remibliek van 21 Juli 1922. In de eerste zitting na de afkondiging zal de verordening den door het volk ■gekozen landraad worden vooreo- legd. Zij toestaat uit zes deelen. In het eerste deel. omvattende straf bepalingen togen handelingen en steunverleeniug daaraan, gericht te gen leden van den regeeringscommis" sie. bevat ook een straf regeling tegen het geheim houden, van wanen voor raden. Met gevangenisstraf en veld boete van 10.000 fres. kan gestraft worden, wie openlijk het verdrag van Versailles bespot. MOEILIJKHEDEN VOOR DE SCHOT- SCHE INDUSTRIE. Te Glasgow het woord voerend, heeft de oud-minister der schatkist Sir Ro bert Home gezegd, dat er tal van con tracten waren gesloten met Duitsche producenten in het Roergebied voor de levering van grondstoffen, iu het wes ten van Schotland benoodigd voor aan bestede werken. Tengevolge van het optreden, der Franschen was delevering dier grondstoffen stopgezet en tenzij er verbetering in den toestand kon worden gebracht zouden cr eindelooze moeilijk heden zoowel van juridischen als van commercieclen aard worden geschapen. Het was volgens Sir Robert Home ge biedend noodzakelijk, dat er zoo spoe dig mogelijk verbetering in den toestand kwam en als de Fransche regeerin^ ook maar eenige ongeneigdheid toonde om tegemoet tc komen aan de Fransche moei lijkheden uit dien hoofde, was het dui delijk, dat ieder vriendschappelijk gevoel tusschen beide volken spoedig onmo gelijk' zou worden gemaakt. EEN" ONAANGENAAM UITSTAPJE IN SOVJET-RUSLAND. Zaterdag j 1. zijn vijf visschers te Huil teruggekeerd, die vijf weken in een Sovjet-gevangCnis hadden door gebracht. Zij zagen er, volgens den corres pondent van de „Daily Chronicle", afgemot uit, ten gevolge van de be- handeling, waaraan zij sutj de zijde der Sovjet-autoriteiten hadden bloot gestaan. De visschers maakten deel uit van de bemanning van den trawler „Ito- nian", welke tijdens liet "Visschen bij de kust van Moermansk, in Januari j.l,, wegens een ihevigen storm be schutting meest zoeken bij Kaap Te- reherski. Terwijl het schip daar voor anker lag, vatten de vijf mannen 't plan op, aan wal te gaah, teneinde oude kleederen en eetwaren in te rui len voor bont. Nauwelijks waren de visschers ge land, of zij werden garresteerd onder verdenking van sptennage. Twee da gen lang kregen zij voedsel noch drin ken. Daarna werd hun wel is waar voedsel verstrekt, doch dit was zoo goed als oneetbaar; het bestond uit een weinig zwart brood en wat dunne soep. Vuur werd hun niet gegéven, of schoon het bitter koud was. Op hun verzoek werd een van hen. in dc gelegenheid gesteld zich met hun Britsche schip in verbinding te> stellen. Daartoe werd de gevangene onder geleide in een boot naar de ,,IIonian" gebracht. Toen de kapitein echter de boot za.g naderen, voer hij op vollen stoom weg. Vermoedelijk vreesde de gezagvoerder confiscatie, van schip en goederen, indien de trawler gevat werd. Toen de gevangene onverrichter zake terugkeerde, werden alle vijf ge arresteerden naar Moermansk ge transporteerd. Dank zij de interven tie van de Britsche autoriteiten, die de kapitein van de „Itónian" had ge waarschuwd, werden zij eindelijk voor den rechter gebracht, die hen vrijsprak. Bij het vellen van zijn von nis' overwoog de rechter dat hij ie doen had met werklieden, die voor 'hun onverstandige daad reeds vol doende waren gestraft. De rechter voegde hieraan nog toe, dat als zij „mannen van geld, zooais Havelock Wilson", waren geweest, zij er .niet zoo genadig zouden zijn afgekomen! HET DOEL DER DUITSCHE DEVIEZENPOLITI EK liet leidend orgaan der Duitsche grout industrie, de „Deutsche Rergwcrkssel tung" meldt in een blijkbaar vim offi oieuze zijde geïnspireerd artikel, dat de Duitscho regeering met haar deviezenp.o liliek streeft naar de vorming van een in ternationale ooonomïsohe puol. Het betreft hier de organisatie van den Duitschen uit voer in den vorm van eon pool op basis van gocderenuitwisseling, in bet bijzonder tnet do Ver. Staten. Voorwaarde van,deze pool zou zijn^con op de wereldmarkt te alleen de Fransdh-Belgische schadeloos- stellingsaanspraken zullen worden betaald mtur ook de aan den Duitsohc handel en industrie te verstrekken credieton zullen kunnen worden geput. Volgens het blad worden reeds onder handelingen gevoerd voor de vorming van zulk een pool, welke lol dusver gunstige resultaten hebben gehad. Tot deze voor bereiding behoort do oprichting van een Reiuhs Anleihe A. G., welke ook in de Vereenigde Slaton steun zou hebben ge vonden. DE VERHOUDING VAN POLEN TOT DANTZIC. Het P. X. A. meldt uit Warschau, dat de minister van buiteiilandsohe zaken Skrvnski aan ecu feestmaal ter cere van den nieuwen hoogen commissaris van Danzig en een ver tegenwoordiger van den Volkenbond een rede heeft gehouden, waarin hij als ziin meening te kennen gaf dat een s rikte uitvoering naar letter en geest van bet verdrag van Versailles den groudsb~ zal vormen' voor de be trekkingen tusschen Polen en JJan- zis. betrekkingen, die zullen zijn, zooal; de vroegere, welke eeuwen lang Danzig een schitterende voor spoed hebben Kewaarborad. Polen is werkelijk het moederland van deze kleine stad van arbeiders en hande laars. waaraan Polen sinds onheu gelijke tiiden zijn kolen en hout zendt. DE GROOTSTE GOUDMIJN TER WERELD. De berichtgever te Toronto van do „Manchester Guardian" doet een ver haal van d-e ontdekking van een goud mijn in het Noordelijk deel van Onta- door een armen jongeman, Hollin- ger genaamd. De waarde van den voorraad goud, die deze mijn bevat, wordt op een half biljoen dollar ge schat. De mijnen hdbben tot dusver ar 50 millioen dollar opgebracht. De tegenwoordige productie bedraagt een üioen dollar per maand. De helft er va.n is zuiver winst, zoodat deze mijn in staat is, elke twee maanden een millionnair te maken. De jaarlijksche winst is grooter dan die van eenige andere onderneming in Canada. Vol gens de laatste schattingen door des kundigen van de Ontario-mijnmaat- schappij bevinden er zich nog crtsla- gen, die tot op 1000 Meter diepte op eiken meter voor 50.0C0 dollar goud bevatten, zoodait de totale waarde 450 millioen dollar beloopt, die, blijft de tegenwoordige productie voortduren, !n 30 a 40 jaar aan de oppervlakte an worden gebracht. Toen Beuny Hollinger deze mijn ontdekte, was hij 24 jaar -oud en wat men pleegt ie noeanen een verloren man. Met al wat hij probeerde had hij pech gehad, tot hij van de goudvondsten in Ontario hoorde. Zijn vriend, Mac Mahon leen de hem 75 dollar volgens anderen slechts 55 om hem in de gelegen heid te stellen, een uitrusting en een stuk laud te koopen. In ruil daarvoor zou hij de helft krijgen, van hetgeen Renny aan de onderneming zou ver dienen. Na Iloilingers vertrek deed Mc Maihon de. helft van zijn aandeel aan zijn zwager, van do hand voor 75 dollar. I-Iïj had dus slechts recht op een vierde deel en zijn geld terug. Hollinger had ook nog een anderen vriend, Mc Enajney, -beloofd, hem een deel van de opbrengst to geven, in dien bij geluk zou hebben. Hollinger kocht met een anderen gelukzoeker. Gillies, de claims en door kruis of munt gooien word uitgemaakt, 'dat de eene het westelijk, de andere het oos telijk deel zou krijgen. Toen Hollin ger met zijn houweel begon te weikon, kwam hij weiara tot de overtuiging, dat zijn fortuin gemaakt was; gele stukken goud .kwamen uit het witte kwarts te voorschijn. Dat was op 6 October 1909. Toen de sneeuwval be gon, keerde Hollinger naar Cobailt Camp, van waar hij was gekomen, te rug. De hoeveelheden goud, die hij meebracht veroorzaakten een waren stormloop naar het goudgebied. Er was weldra een maatschappij, die op Iloilingers vondsten een groote onder neming baseerde en men liet hem de keuze, hem 330.000 dollar uit te beta len of de helft' van deze som en 5ü.0i,0 aandeelen. Een aandeel, dat destijds voor 3 1/2 dollar verkocht werd, is thans 60 dollar waard. Benny gaf de voorkeur aan contante betaling en of schoon hij daar millioenen bij verloor, heeft hij er toch nooit berouw van ge had. Hij gaf eerst de helft aan Mc. Maho-u, die weer de helft van zijn deel aan z::n zwagei ter hand stelde en met de restcerende 165.000 dollar vestigde hij zich. te Pomtoroke,. bouwde er een aardig huis, liet zijn ouders konten en trouwde met een jong meisje. 1-1 ij be proefde daarna nog eens zijn geluk met goudgraven, kocht nieuwe claims, vestigde een eigen maatschappij, doch ging i'aiilioet. Zijn oude vriend had ging failliet. Zijn ouden vriend Bar ney Mc Enauiey nam zijn grond over. Deze vriend hau meer uithoudingsver mogen en verkocht cle mijn later voor u.Oüü dollar. Toen deelden zij samen en de ge lukkige ontdekker van de grootste goudmijn ter wereld leefde nog tot 1919, toen hij tijdens een feestmaal plotseling dood bleef. DE UITWERKING VAN HONGER. De physiologische gevolgen van honger en onderv eaing zijn 1,0 Boc- tou jarenlang oestudeerd. in „Natnr- wissonschal'tqu" deelt iemand, daar over mede, dat bij tien personen veer tien hongerproeveit werden genomen, die zeven dagen lang geheel zonder voedsel bleven, bij een der proeven zelf 31 dagen. In alle gevallen bleek, dat pas na den vijfden oE zesden dag de voorafgegane voeding niet meer merkbaa-r was. De temperatuur nam "an den derden tot den zesden dag rij snel af, om daarna slechts zeer langzaam verder af te nemen. De ge- wichtsvermindering was gedurende de eerste week 22% van het oorspronke lijk gewicht, waarvan ongeveer de helft veroorzaakt werd door het ver lies van water. Gedurende do eerste uagen minderde Jteb gewicht met een K.G-, van den Vijfden dag af met on geveer con halve K.C1. per dag. liet otverbruifc neemt tot den derden hongerdag een weinig toe, doch daar na vermindert het geleidelij... Do warmteproductie neemt af. Terwijl aan het eind van de eerste weck de crscliijnselen nog weinig merkbaar zijn, komt later een zeer verklaarba- 0 vermindering van alle functies en inarmcric van dc gaswhseling. het ?roccs voltooien, in intellectueel on- sicht verminderde de levendigheid van de hongerüjdeuden in geeu eukel opzicht:

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10