I WAARSCHUWING!! De achtste Jaarbeurs te Utrecht De officieele en de officieuse afdeeling. Stadsnieuws Muziek S wil HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 MAART 1923 VIERDE BLAD De Koloniale afdeeling Inlandsche Kunstnijverheid Tabak, Rubber, Suiker ii. De inzendingen op de Jaarbeurs te Utrecht zou men willen splitsen in twee categorieën de officieele en de offi cieuse die, welke er komen "niet een al truïstisch, en-die welke er konten met een egoïstisch doel. Onder de officieele verstaan wij de bureaux van de Regee- ringen, de Nederlandsche', de Indische, de Zwitsersche en tal van andere, die ten doel hebben de handeidrijvenden voor te lichten, inlichtingen te ver schaffen en wat dies meer zij, die dus niet werken voor zichzelf, maar voor de gemeenschap die achter hen staat. On der de officieuse verstaan wij dan de eigenlijke inzenders voor wie de Jaar beurs is tot stand gebracht; de handei drijvenden die er komen om relaties te verkrijgen hetzij direct, hetzij in de toekomst. Dat de laatste categorie het talrijkst is en ten allen tijde zal blijven., behoeft geen betoog. Maar daartegen over staat toch, dat de officieele cate gorie zich niet onbetuigd laat, zij het dan ook dat de noodzakelijke bezuini ging ook hierop haar stempel heeft ge drukt. Gaat men den officieelen catalogus, welker dikte reeds dadelijk doet zien hoe groot het aantal inzenders is, ua, dan bemerkt men, dat ook nu in hoofdzaak dezelfde groepen en onder-groepen zijn behouden. Maar van het oogenblik af, dat er een vast Jaarbeursgebouw was, kwam het er op aan om aan de inzen dingen, hetzij in monsterkamers, hetzij op strekkende tafels ondergebracht, een practisch en aangenaam cachet te ge ven. De een slaagt daarin nu eenmaal beter dan de andererkend moet wor den. dat het eene artikel zichdaartoe heel wat beter leent dan het andere, Maar men kan evengoed van een le ven6middelen-inzending iets aardigs ec aantrekkelijks maken als bijv. van dames modes of elegante schoentjes. Er is ook verschil in de wijze, waarop sommigen hun monsterkamers toegankelijk stellen voor her publiek, en anderen deze af sluiten. Enkele van deze monsterkamers zijn keurig ingerichte, vriendelijke sa lonnetjes, waar port en sherry en thee wordt :geschonkcn en sigaren worden aangebodenandere daarentegen winkels, waar het voornaamste in de branche direct te zien is. Juist deze af wisseling geeft aan de Jaarbeurs eei buitengewoon aantrekkelijk karakter men voelt er zich éenerzijds op een wer kelijke Jaarbeurs waar zaken worden gedaan, tent'ijl'Wch'anderzijds de moge lijkheid van kijken niet is buitengeslo ten. Vele van de stands als men ze eigenlijk zoo mag noemen zouden een bespreking op zichzelf overwaard zijn. Voor degenen, die in de verschillende branches goed thuis zijn, valt cr heel wat op te merken. Maar om dit volledig te doen, zou men specialiteit moeten zij op elk gebied, en men zou zich onwille keurig begeven op een terrein van re clame, tdat den journalistieken waarne mer niet vergund is te be treden. Terecht volstaan wij daarom met de verklaring dat bet een ietwat ver moeiend, maar tegelijk leerrijk genoegen is om de gemakkelijke treden van het groote Jaarbeursgebouw op en af te klimmeneen voor een de zes boven elkander, liggende verdiepingen te be zichtigen. Dat daarbij een geweldige schakeering in artikelen, in kleuren en klanken wordt waargenomen, wieu zal het verwonderen? Dal men hier opge wekte tonen hoort, daar minder opge wekt en ginds heel sombere, wie is er niet tevoren van overtuigd? En overal is er publiek; publiek dat misschien een enkelen keer hinderlijk is, maar toch door zijn aanwezigheid blijk geeft van belangstelling. Dat publiek concentreert zijn aandacht op Philips winkelgalerij en op de Koloniale afdee ling, welke beide nu eenmaal zijn inge richt niet om rechtstreeks zaken te doen, maar om tot nadenken te brengen; om indirect te spreken van de beteekenis, e er van uitgaat. - Wel in hooge mate is dit in dc Kolo niale afdeeling het geval. Het mag be kend worden verondersteld, dat deze in zending is bijeengebracht dooi een Com missie, waarin een vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën zitting heeft, met verschillende vertegenwoor digers van de belangrijkste cultures en bedrijven in Nedcrl.-lndic, welke Com missie werkt.onder voorziterschap van L. P. de Bussy, directeur van het Handelsmuseum van het Koloniaal In stituut. En, daar van de Koloniale af deeling eigenlijk telken jare kan worde), getuigd, dat zij de belangstelling, die zij krijgt, in hooge mate verdient, zoo is dit zeker thans het geval. De Koloniale afdeeling brengt in beeld wat de com. merciëcl-economische beteekenis onzer Koloniën iswelke producten vandaar komen; welke relaties met de Koloniën worden onderhouden. Wie is het toch geweest, die zich beklaagde in deze af deeling niets te vinden van het leven den Inlander, van het vele schoone, dat ongetwijfeld de kust van den Inlan der biedt? Waarom heeft deze zelfde criticus zich niet er over beklaagd, dai de verschillende Nederlandsche af deelingen van de Jaarbeurs geen klee derdrachten waren uitgebeeld; niet een volledige galerij was gewijd aan natuur schoon; niet bijv. onze voornaamste en zoo karakteristieke volksspelen werden uitgebeeld; niet ons ijsvermaak, het Fnc- sche kaatsspel e.d. werden in beeld ge bracht? De Jaarbeurs is nu eenmaal een han delsinstituut; brengt men er de Kolo niën, dan brengt men er die van dc eco nomische zijde, die zij hebben. De Ko loniale cultures kunnen op de Jaar- beurs niet rechtstreeks verkoopen; ge heel de aard van den handel dier cultu res brengt dit mede, maar dat neemt niet weg. dat dé cultures er zijn om haar beteekenis te doen zien en niet om een beeld te geven van wat Indië is, geweest is, en eventueel worden zal op artistiek 1 ethnografisch gebied. Allereerst betreden wij dat gedeelte, gewijd aan de tropische hygiëne, door de betreffende afdeeling van het Ko loniaal Instituut, onder leiding van Prof. Van Loghem bijeengebracht. Deze zaal is geheel gewijd aan de economische beteekenis, die een goede gezondheids toestand van bevolkingsgroepen voor de ontwikkeling van tropische landstreken heeft. Langs de dusgenaamde koffiekamer, waar niet meer als' vrqeger jaren gratis door de Vereeniging voor de theecultuur de thee wordt geschonken, die ook in Kopenhagen zooveel aftrek vond, maar waar thans de vereeniging Boeatan ze telt, die een grooter bekendheid wil ge ven aan de voortbrengselen van de In landsche kunstnijverheid en er tegen betaling Nederlandsch-Indische thee, koffie en stropen schenkt en Javaanscho versnaperingen verkoopt langs Toko Bogor, die een verzameling kiuiden en spijzen etaleert, die bij het bereiden van de rijsttafel wat was deze het vorig jaar niet een succes te pas komen, gaan wij naar de middenzaal. Daar zijn de verschillende groote cultures op zeer verschillende wijze gedemonstreerd. De Deli-tabalc is er vertegenwoordigd door bundels van den thans verkocht wordenden oogst en een model van een tijdelijke droogschuur; in de groep oliën en vetten vindt men vele soorten van vetzaden en de oliën daaruu; de Rijks- rubberdienst demonstreert op overzich telijke wijze hoe de mons'ers, noodig voor het onderzoek op de eigenschap pen van dc rubber, bereid worden en brengt naast een serie foto's, wèlkc ge heel het bedrijf in beeld brengt, een zeei belangrijke verzameling van het product der Gouvennementsondernemiugcn, in verschillende stadia en mengsels. Van de rubber wordt ook overigens de gang van de cultuur en het bedrijf aangege ven, terwijl als nieuwigheid een rijke col lectie van met latex vervaardigde pa piersoorten aanwezig is. In het midden van deze zaal troont de Suiker, onder de Indische cultures waar lijk niet de onbelangrijkste. Wie het nog et wist, kan het hier leeren. Zou men in de meening verkeeren, dat de suiker een groot gedeelte van den Java'schen bodem in beslag neemt, een kaart met schelle kleuren toont, dat ter wijl Java 18 millioen bouws groot is, waarvan 9.3 millioen bebouwd worden, en 4-3 millioen sawah zijn, het suiker areaal slechts 220.000 bouws groot is, dus .1/40 van het bebouwde oppervlak 20 van het totaal sawah-oppervlak, terwijl niet vergeten mag worden, dat alle suikerarealen zich over sawah trekken. Berekend nu is dat 1 bouw suikerriet in 1920 aan belasting op bracht f 600.een bouw sawah f3.55. Is het wonder, dat een groote zwart- roode schijf leert, dat in 1920 tegen- oven de totaalraming- der belastingen ih Nederl.-Indië ad f 267 millioen, de sui ker alleen f 131 millioen opbracht, ter wijl zij een totaal in de Landsmiddclen bijdroeg van bijna 29 De Javasuikcr, wij hooren zooveel van haar, en wij kennen haar toch zoo slecht. Immers, sedert de Cultuurwetten van 1870 is de uitvoer geheel veranderd; ci zijn geen suikerveilingen meet er komt geen rietsuiker meer in Nederland. Daarom is- het een aardige gedachte ge weest een paar origineele, balen van do verschillende assortimenten: superieure hoofdsuiker, superieure stroopsuiker, ka naai assortiment, Amerikaansch assor timent, melasse-suiker no. ia en me- lasse-suiker no. 8 hier uit te stellen. Welke beteekenis bet suikerbedrijf op Java beeft, wordt verder op eenvoudige, maar sterk sprekende wijze door hoopjes suikerklontjes in beeld gebracht. Hier wordt weergegeven de opbrengst der sui ker per vierk. Meter in acht voorname productie-landen over igzol'21, zijnde voor bietsuikerRusland 50 gram. Frankrijk 282 gr., Duitschland 360 gr., Nederland 450 gr., voor rietsuiker Cuba 441 gr., Egypte 540 gr., Hawaii 927 en Java .927 gram. Wel een bewijs hoe..in tensief de cultuur op Java gevoerd wordiy .hoezeer wetenschap en industrie hand aan hand gaan; hoezeer Let "Procfsta- tion van de Javasuikerindustrie een hoo ge plaats inneemt. Het Proefstation is door verschillen- dek ruisingen vertegenwoordigd. Wij gaan dan tenslotte naar de z.g.n. verkeerszaal. Daarheen gaande komen wij langs de houtinzendingen, waarvan ditmaal bijzonder veel werk is gemaakt. Ze zijn er uti Indië en ook uit Suri name; ze zijn er in en buiien het ge bouw. Op het Vreeburg toch bevinden zich in de open lucht twee geweldige ressak zwalpen van "Simaloer, aange bracht dpor de Java-Bosch; een recht opstaande; een liggende, to' gewichten resp. van 3.2 ton eu van 3000 K.G. Iliei in de zaal doet de Verg. Javasche Hout handel Maatschappijen ons kennis ma. ken met eenige Oost-Indische houtsoor ten en met haar bedrijf op het eiland Simaloer, dit laatste door een vrijwel volledige reeks foto's. In de verkeerszaal trekt verder naast het model van de „Prins der Nederlan den" 'afgestaan door dc Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" op 1/48 der ware grootte, en naast maquettes van een der etablissementen van deze maatschap pij en van de JavaChinaJapan Lijn te Tandjong Priok, voorts de aandacht een soort speelgoedtreintje, bestaande uit 45 poppenwagentjes. Deze poppen- wagentjes, geladen met de verschillende producten, die uit den Oost-Indischen Archipel worden uitgevoerd, geven den uitvoer van Ned. Oost-Indië naar de ver schillende producten juist weer. Voordat wii deze zaal verlaten, wer pen wij nog een oog op de wereldkaart, waarop de Nederlandsche scheepvaart lijnen op Ned.-Indië zijn aangegeven, maar vooral op de fraaie maquette van den zeebodem van den Archipel, door het Departement van Koloniën afge staan. Door uithollingen en door ver schillende tinten van blauw zijn de diep ten der zeeën daarop aangegeven. Daar door wordt op bijzondere instructieve wijze de geologische bouw van Ncd.- Indië met het groote Soenda en het uit gestrekte Sahoclplat, waartusschen dc Molukken met hun hoogst onrustig re- lief als het ware bekneld liggen, in beeld gebracht. Men verlaat ongetwijfeld de Koloniale fdeelïng aan welke, wat de suiker betreft, de heer G. J. H. Westenenk, de man van de praktijk op Java zijn krach ten gegeven heeft niet zonder (als men althans heeft willen rondzien) er iets te hebben geleerd. En dat is juist het doel van deze Koloniale afdeeling, die voor alles instructief wil werken; die gezonde, indirecte reclame wil maken zoowel voor de beteekenis der Koloniën als voor de beteekenis van de groote Europeesche landbouwindustrieën en de bedrijven, die met en door haar in on middellijke relatie staan. M. DE MALARIABESTRIJDING IN NOORD-HOLLAND, Aan de Memorie van Antwoord op liet afdelingsverslag der Eerste Kamer aan gaande de Begrooting van Arbeid, enz. is het volgende ontleend: De voorstelling, die in het Voorloopig Verslag aan do malaria-bestrijding in Noord-Holland en van haar resultaat wordt gegeven, is niet juist. Nadat gedurende twee winters op een bepaalde wijze was gewerkt en aan do be volking getoond was, hoe de strijd gevoerd moest worden, was de tijd aangebroken, om de bevolking zelf tot actief medewcr ken op te wekken. In die richting wordt de bestrijding thans geleid. De ziekte zelf is op enkele plaatsen verminderd, op an dere zeker niet erger dan vroeger. Dat de ziekte erger dan ooit zou heerseheu in Noord-Holland, moot dan ook worden te gengesproken. Evenmin als met de zooeven besproken meening kan do Minister zich vereenigen met het gevoelen, dat de bestrijding tooh niets beduidt. Aanvankelijk is er meer reden voor de meoning dat zij wel wat be duidt. Voortgezette ervaring en onderzoek zullen hier ten slotte moeten beslissen. HAARLEMSCHE O RKEST.VEREEN I Gl NG Het concert van a.s. Zondagmiddag is genoemd een Volkssymphonïe namiddag- concert, waarop zullen uitgevoerd worden werken van v. Weber, Schubert, v. Beet hoven, Mendelssohn en Grieg. Op veelvul dig verzoek zal op dit concert zich geen solist of soliste doen hooren. Men verwacht een groote toeloop, daar al deze compo sities zijn gekozen uit het groot aantal werken dat vele muziekliefhebbers den heer Gerharz verzocht hebben op de pro gramma's to plaatsen. HAARLEMSCHE JEUCDKERK. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag te ioJ-4 uur in het wijkgebouw Leidsche- straat 20, zal spreken de heer A. G. B. ten Kate, van Heemstede. Deze samen komst is bedoeld voor oudere jongens en meisjes van 1418 jaar. 1NCEZ0NDEN MEDEOEELINCEN a 60 cents per regel. Het geachte publiek van Haarlem en Omstreken wordt er op attent gemaakt, dat Dl AS, Kleine Houtstraat 97, de TWEEDE winkel is vanaf de Gedempte Oude Gracht, tegenover de Gasthuis poort bij de KI. Houtbrug, DE NIEUWE GEDACHTE. Zon dagmorgen 18 Maart te 10,30 uur, zal vanwege „De Nieuwe Gedachte" in het gebouw v. d. Protestantenbond spreken J. Stcrnhim over Potgieter, llildebrand, Multatuli. Muz. medew. van Nic. Oostenbroek (piano) en Jan Bresser (Yiool). Mia Peltenburs, Hendrik en Willem Andriessen. Stadsschouwburg. Een avond van moderne Romaan- sche kunstFrankrijk was vertegen woordigd door Debussv. Roussel, Kavel en PiernéSnanje met Albeniz Italië met Casella. Een zekere trek 11 overeenkomst typeert al deze componisten, maar dat is, nader bo- sohouwd toch maar uiterlijk zoo. want eisteuliik zingt toch ieder zijn eieren wijs op zijn eigen manier. Al leen Pierné scliiint mii het minst zelf standig toe. althans in deze liederen van den lataslen tiid zii dagteeke- nen van 1921 die rechtstreeks den invloed van Debussv verraden. Maar mooie composities zijn het daarom toch wel. geen pathos, treen senti mentaliteit, ma-ar geestelijken wel lust. een beetje quasi kinderlijke naieviteit. wat luchthartigheid en een tikje ironie door eon door Fransch van karakter. En vuoral nergens iets te veel. overal het ge paste équiübre nog een Fransche eigenschap. De gecst-ise en in den grond ironieke gedichten van Paul Fort, werden in elk geval door Pierné verbazend fiin muzikaal ee- i'ntejrpreteérd. en in den rijken mo dernen Fransohen liederenschat ma ken zij een goed figuur- Die van Albert Roussel doen dat niet minder. Trouwens Roussel is de aandacht, overwaard, omdat hij ori gineeler blijft, 't Is een meer contem platieve en in zichzelf gekeerde na tuur. eene om 'n voorbeeld '.e 110'c- men die in zeker opzioht veel ver wantschap heeft met onzen Hendrik Andriessen. Een lied als „Adieux", dat zoo heerlijk den rijken tekst van Henri de Régnier vertolkt, doet ae waarde van den componist Roussel heel hoog stellen. Mia Peltenburg had eenigszirs te vvors-elen met een lichte verkoud heid. wat haar Soms bij bet aanzetten hindei-de ma-ar wa.t heeft ze anclei's de zansen van Roussel en Pierné prachtig tot ons gebracht. Met hoar begeleider, Hendrik Andriessen. heeft zii ai de tvpische raseigenaar digheden dezer loon scheppingen door- vorscht en haar riik 'a'enf. gespecia liseerd in het eenre, waa bij machte oin.ons al de artistieke schoonheden er van te laten, genieten. Willem Andrieseen speelde „Evo cation". ..El Puerto" en „Triana" van I. Ai-béniz, brillante, zuidelijk gerythmeerde muziek, waarmee hij zijne buitengewone pianistieke en ar- t-ieke gaven .en volle kon laten uitle ven. 't Was werkelijk een genot den begenadigden kunstenaar zich in zijn herscheppingswerk zoo spontaan te hooren geven met een bravour, dat steeds voornaam bleef. Niet minder konden wii genieten van de ..quatre mains" door hem met ziin bröer Hendrik gespeeld. NieL zoo vaak komt hc. voor de Petite Suite" en „Marcbe Ecoseaise" van Debusev of ..Ma mere 1' Oye" van Ravel op een concert te hooren en nu konden wii er volop van snoepen, gespeeld als zij werden door een tweetal dat elkaar zoo intens aanvoelt en dut van ''en geest dezer muziek zoo doordrongen Is. liet groote onderling verschil tus- sclien Debussy en Ravel kwam nu te meer uit. nu we in gelijksoortige wcr- lcen beide componisten naast elkaar boorden Mijn voorkeur gaat altijd nog naar den eerste. Het slot was een „quatre mains" van Casella ..PutMzeut' ais muzi kale iUustra-ie van een Marionetten- snol bedoeld en als dusdanig heel ca- rakterlstiek. Als abs'oute muziek ls Caselli's werk echter niet zonder voor behoud' aannemelijk. Uitzondering iiieron maakt het „Notiurino". dat een stemmig stukje muziek is. liet oerelement der toonkunst, het rvth- ine. waarvan bet werk m zijn goheel untelt. «teelde zun leveuiwekKenao macht met overvloedige gulheid en reageerde suggest iet op hel publiek. Over tekort aan belan£3.eiliiig had den de concertgevers niet te klagen. Er was een schat van bloemen voor Mia Peltenburg. JOS. DE KLERK. HEROPENING WINKEL. Nu dt vurbouw van hut schoenenmaga zijn van don heer L. Vollaerts, Anogang 13 gereed gekomen, zijn wij door den geuaar uiigeuoooigd, eens een kijkjo te De pui ziet or keurig uit, de twee etala- -ruuuten zijn met naar glas in loOd smaakvol uitgevoerd. Wut betruit sobilder- werk eu moderuisuenng werd aan den winkel, speciaal aan de pus-gelegenheid, alle zorg besteed. Dezo laatste zal' door haai ruime uitvoering en goede belichting den klanten rustig, aangenaam eu gcrio- ïenjk voorkomen. Behalve deze voordeden kan men er de laatste modellen van alle soorten schoen werk aautfeiicn. De heropening zal lieden plaats vinden. VERGUNNING DRANKWET. B. en NV. brengen tor kennis, dat is in gekomen een verzoeksenritt van Z. i'anbakKer om vergunning, ingevolgd art. 55 dier wet, tot liet verKoopen an sterken drank in bet klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in net perceel aan de Koningstraat no. 15, NED. IIERV. KERK. - 'Wegens het overlijden van de lieeren J. van der Stok en H. ,1. Calkoen, leden van het Provin ciaal College van Toezicht, zal op II Mei a.s. to Haarlem een kiesvergadering van Noord-Hollandsohe kerkvoogden gehou den worden ter benoeming van 2 nicuwo HONCAARSCHE ONDERSCHEI DINGEN. De Rijksbestuurder van Hongarije heeft aan onderscheidene personen, die zich na den oorlog ten opzichte van Hongarije verdienstelijk hebben gemaakt in net bnzender vcor de lo- niging van de in Hongarije ten ge volge van den wereldoorlog en de re volutie bestaande ellende de onder scheiding van liet Hongaarsche Roo- de Kruis toegekend. Uit Haarlem en omstreken aan de volgenden: Mgr. A. J. Calher, Bisschop van Haarlem; Jbr. A. W. G. van Riemsdijk, penning meester van het Roode Kruis, HL Le- venkamp, Haarlem, mevr. Boreel v. Hogeianden, Velsen; J. T. Cremer, Santpoort; T. A. Wynoldy Daniels, kapitein te Haarlem; mej. M. v. d. Bergh, Beverwijk; G. Stoffels, Haar lem, P. J. vnn Kossel, Haarlem; W. de Lange ten Houten, Haarlem; Os car Mendelik, Aordenhout. OM DES KEIZERS PAARD. Het paard vau den overleden keizer Karl van Oostenrijk is aan dcD slachter ontsnapt. Onlabgs is in Buda-Pestk be sloten, dat alle paarden van hel oude keizerlijke bof wegens zuinigheidsmaat regelen zouden worden opgeruimd. On der dit besluit viel ook de 17-jarige schimmel, die den keizer bij zijn kro ningsfeest droeg en die thans een fi gurantenrol in de opera vervulde. Naai den slager, voor zijn tijd, met zulk een verleden. Een- Hongaarsche graaf besloot zich over het historische dier te ontfermen en bood een som aan de regeering om het te koopen. Toen ontwaakte de han delsgeest bij de gezaghebbers en voor het oude paard, dat eer3t nog slechts goed genoeg was om naar den slachter te zenden, werd een veel hoogere, een exorbitant hooge prijs bedongen. De graaf kon het niet betalen. De regee ring blijft met het dier zitten en heeft het op stal gezet, waar het zijn verdere dagen in vrede zal mogen doorbrengen. Een Amerikaansch geleerde, Dr. J. W, Evans, heeft onlangs ontdekt, dat de Amerikaansche kust gedurende het vo rig jaar door den golfslag iVi centi meter is afgebrokkeld. Het past ons (zegt Punch) om de stoomvaartmaat schappijen hulde te brengen, dat zij des niettemin de passagierstarieven nog niet hebben verhoogd. In een Fransch blad lezen wij, bij wel ke gelegenheden de etiquette aan dames het dragen van handschoenen voor schrijft. Op de wandeling, bij de sport, op visites, bij huwelijken, doopplechtig- heden, alle officieele gelegenheden. Daartegenover heeft zij deze verplichting niet in het theater, op bals of andere avondpartijen. De man behoort handschoenen te dra- igen wannéér hij een zakenbezoek af legt of beleefdheidsvisites maakt. Ver der is- liij vrij. Deze voorschriften zullen ons intusschcn niet beletten als regel onze bandschoenen in „de andere jas" te laten zitten, wanneer wij uitgaan. Wij kunnen met de meesten nadruk het gerucht tegenspreken, als zouden, nu er nieuwe guldens zijn geslagen, de oude tegen sterk verlaagde prijzen door 's Rijks Munt van de hand worden ge daan. WOLKENKRABBERS. Men vindt ze in Amerika geiukkig nog maar alleen, deze monstrosueiteu. Deze stijllooze kazernes, waarin duizenden jnenschca wonen of hun bedrijf uiloefc- (Daily Sketch. London.X pp IR- CM -- 1 Wat gihe daar juist tussohen miin been en door? Dat was Jansen in zijn baby- auto. Een praoh'.ig klein wagentje. Hii heeft het nu vijf jaar en nog nooit een oent aan repartities be taald. HmDat heeft h Li ie zeker ver teld. - Nee. zeker niet. - Wie dan wel De man die de reparaties ecdaan heeft, Idioot! nen en die gebouwd zijn, omdat de grond zoo, prijzig werd. De hoogste is het Woolworth Building, welks stichter onlangs stierf en dat bij een hoog-te van ongeveer 270 Meter, 53 verdiepingen heeft. Dan komt het Equitable gebouw, waarin 15000 klerken hun dagelijkschen arbeid verrichten. Men zou denken dat de Amerikanen nu tevreden waren. Er is geen ander land ter wereld, dat er zelfs naar ver- langt, hen hierin te overtreffen. Wjj lezen nu echter, .dat men te New-York een gebouw ontwerpt, dat 150 verdie pingen moet bevatten en dat dus, wan neer wij eene verdieping op vier Meter hoogte aannemen, minstens 600 Meter hoog moet zijn. Stel u het lot van den bewoner van de 150ste verdieping voor, wanneer hij 's avonds laat thuiskomen de, ontdekt, dat de lieftjongen naar huis is Een zakenman heeft verklaard, dat de beste typisten die zijn, welke in hun vrijen tijd schilderen en zingen. Het kan den meesten onzer weinig schelen, hoe typisten hun vrijen tijd besteden, wAneer hhet maarrait v(au L(nvL(oeD IS oP hhun wErk. DE VISCHVLIEGER. De aviatiek heeft weer een nieuw, ge lukkig vreedzaam, emplooi gevonden. Men heeft ontdekt, dat vliegtuigen on schatbare diensten kunnen bewijzen bij de zeevisscherij, in zooverre zij in staat zijn scholen visch op te sporen en aan de trawlers te rapporteeren, waardoor deze veel tijd, moeite en kolen bespa ren. GLOBETROTTERS. Iedereen kent het vermaarde verhaal van Jules Verne De reis om de wereld in 80 dagen. Het is verouderd, niet al leen door dc verschijning van een Ne- dcrlandsch boek van Jan Feitli, dat den tijd kalmweg halveerde, maar door wer kelijk geleverde prestaties. Het record staat op naam van den Amerikaan J. K. Mears, die in 1913 rondom de wereld trok .in 35 dagen 21 uur, 35 minuten en 4/5 secQnde. Let vooral op die secondenfractie. De heer Mears verliet New-York op 2 Juli 1913 met bestemming naar Parijs. Ilij zwicht te niet voor de aantrekkelijkheden van de Lichtstad, maar reisde onverwijld door naar Moskou cn stapte daar op ^ea Trans-Siberischea spoorweg. Mid den op den weg had hij een oponthoud van 18 uur door eene overstrooming. Met een fooi aan den machinist wist hij hiervan 9 uur terug te winnen, maar bijna wqs zijn kans van slagen door deze omkooperij geheel verloren gegaan, daar de verbolgen autoriteiten hem bij na in de gevangenis hadden geworpen. Het gevaar werd afgewend en Mears kwam na den bovengenoemden reistijd behouden in New-York aan. Hij had al les bij elkaar ongeveer 33895 K.M. afge legd of g45 Kilometer per dag. De totale kosten van zijn reis beliepen iets, meer dan tweeduizend gulden, wat even eens een record voor een wereldreis moet zijn. Een Amerikaansche courant organi seerde jaren geleden, een wedstrijd rond om de wereld, die gewonnen werd door een schooljongen. Charles Fitzmorris Igehecten, die 60 dagen en 13W noodig had, terwijl Nellie Bly, een vrouwelijke journaliste, in 1889 gedurende iets lan ger dan 72 dagen onderweg bleef. Dit 1 is wel wat anders dan de tocht van MageJhaen cn. zijn mede-pioniers in het globctrotten, dia drie volle jaren, van 15191522 op reis waren. Maar zij houden andere records, die nog veel eer voller zijn, o.a. dat van heldenmoed. Mén zou geneigd zijn te veronderstel len dat het record van Mears met de moderne hulpmiddelen die den wereld reiziger thans ten dienste staan, gemak kelijk geslagen zou kunnen worden. Hel tegendeel is waar, want de Trans-Sibe rische spoorweg is door onz& vrienden, do boisjewiki, reeds lang builen werking gesteld er. de aspirant recordbreker zou een veel langerea weg moeten nemen. Men heeft uitgerekend dat thana op zijn allerminst 54 dagen noodig zouden zijn. Hot wachten is dus op de wereld-lucht- routes, want per vliegtuig zou men dc wereld binnen 15 dagen kunnen omcir kelen, althans in een non-stopvlucht.Hiei ligt een dankbaar terrein braak voor een verderen navolger van Jules Veine. RECLAMEFLAIR. Een Eagelschc firma adverteertWij spreken hiermede het gerucht tegen, als zou het geconserveerde voedsel, dat in Tut-Ank-Ahmen's graf werd gevonden, door onze firma zjn geconserveerd. Deze zaak werd opgericht in 1750 na Christus, niet 1750 vóór Christus. EEN GELUKSJAS. Een zekere Joseph Prax tc Aurillac in Frankrijk, kocht op een veiling een zwarte jas. In een der zakken ontdekte hij een testament, dal aan den vinder, wie hij ook zou zijn, de som /an S0.000 franken in goud en bankpapier vermaak te, die verborgen waren op een in het testament nauwkeurig aangeduide plaats. Het bieden op zwarte jassen is op de Fransche veilingen sterk toegenomen. Een inwoner van Sheffield, die dezer dagen ziin honderdsten vetjaaiJag vier de, verklaarde aan zijn bewonderaars, dat hij nog nooit een auto gezien had. Wellicht verklaart dit feit zijn hoogen ouderdom. Een Indiaan die den bloemrijken naam van man-bang-voor-nieis droeg, trouwde onlangs in den Ameiikaanschen staat Montana. Een week na de trouwplechtigheid vroeg hij het opperhoofd van <iin stam vergunning om zijn naam tc veranderen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13