Rubriek van den Arbeid. Jlö mi! Vrijdag tB ftlaarl 1023 DENDE SLAD Stadsnieuws Het jeugdwerk van „Oüadja" Op Maandag 9 April bestaat de jongens-club „ObaAju", een belang rijke afdeeling -van de Christ. Jongt1- inannehvorccnigiiig „Pred. "ld vers la", veertig jaar. Deze gelegenhe'kl is door ons aan gegrepen, om eens iets van het jeugd werk van deze afdeeling te vertellen, waartoe wij door eciuge leiders, die ons de noodige inlichtingen verstrek ten, in staat zijn gesteld. „Obadja" heeft thans ICO jongens; die zijn gegroepeerd in 15 afdeeiin- gen, elk niet een leider aan het lioofd, niet den heer A, Houwen, direc teur van de Da Costa-Kweekschool, ais algemeen leider. Sinds den dood. van den vroegereu leider, den lieer J. L. Zegers (over wiens persoonlijk- heid en arbeid de tegenwoordige .lei ders met liefde en waardeering spra ken), lieefl. „Obadja" het eenige jaren zonder een algemeen leider moeten stellen, maar de club is nu zoo geluk kig geweest, in den heer Houwer een waardig opvolger van wijlen den heer Zegers ie hebben gevonden; iemand, wienst hart voor de jongelingschap warm klopt en die zijn gaven en ta lenten geheel belangeloos ten dienste van „Oüadja". stelt. Dat laatste doen trouwens ook de vijftien leiders zij stellen zich niet alleen voor het jeugd werk van „Obadja" geheel vrijwillig ter beschikking, maar zijn 'bovendien vaak bereid, nog bet noodige „bij te spijiKereri." "Velen vinden de door deze leiders gevolgde methode van werken, om de jongens aangenaam en nuttig bezig te houden, zeer goed. Men tracht dan ook nog steeds ineêr goede leer krachten te krijgen. Zoo lieeft „Obad ja" den heer li. J. E. van Noort, leer a-ar in letterkunde, bereid gevon den, een uitsluitend letterkundige club lo leiden. In principe is besloten, dat elke af deeling niet grooter dan 20 jongens mag wezen; dan kunnen de leiders de aan hun hoede toevertrouwde jon gens beter Leeren begrijpen, hun ka rakters en eigenschappen beter leeren kehnen. Op die wijze kunnen de lei ders trachten, ten opzichte van de opvoedkunde aan te vullen, wat bij de jongens thuis zoo moeilijk kan ge schieden. Er worden zoogenaamde clubavon den georganiseerd, die anderhalf uur duren. In de eerste 20 minuten wordt een Bijbölsch onderwerp behandeld, waarna tien minuten gepauzeerd wordt. Na afloop daarvan behandelt een der leiders een of ander interes sant onderwerp, dat heel dikwijls door de jongens zelf uitgekozen wordt. Eens per maand in den 'winter komt er een lichtbeeldenavóndwaar voor de jongens in twee groepen ivoor den leeftijd van 11—13 jaar en van 1417 jaar) gesplitst worden. O.a. worden beliandel-cl China, de zeden en gewoonten in Nederlandsch-Indie, reisbeschrijvingen, enz. Ook zullen er technische onderwerpen aan de orde worden gesteld, bijvoorbeeld: de fabri catie van gloeilampen, het seinwezeit bij de spoorwegen, de rad.o-telegra fie, do zon en de sterren. Tevens wordt de aandacht gevraagd vour Stanley's reiz.en door Afrika en voor de zeden en gewoonten der Indianen. Ons werd inzage gegeven van een door de leiders gezamenlijk opgo- maakten rooster van werkzaamheden voor het eerste kwartaal van 1U23. Deze rooster biedt met recht voor,,riek wat wils". Om maar eens een greep te doen in den grooten overvloed vair onderwerpen: lichtbeelden-avonden door den heer Houwer; hoe een elec- trische huisbel gemaaist wordt en la- bricalie van gloeilampen door G. W. Pauw Jr.; zendingsgeschiedenis, kerk geschiedenis. hagepreek en beelden storm door J. D. v. d. Bent. Verder conversatie-, vertel- en muziekavon den, enz. Te veel om hier allemaal op te noemen. De heer Van Noort behan delt met de oudste jongens literatuur en met de jongste het leeren en de wijze van voordragen. Als men na gaat, dat de meeste jongens, die nog op Lyceum of H.B.S. gaan, al tame lijk ontwikkeld zijn, clan begrijpt men meteen, dat, er uitstekende en deskun dige krachten noodig zijn, om als lei der op te treden. In liet winterseizoen wordt er eens in de twee maanden een ouderavond georganiseerd. Zoo lieeft de vorige maand de heer D. J. van der Stam, het hoofd der Bijz. Prot. School te Heemstede, het onderwerp „Beroeps keuze" behandeld. Op deze avonden gaat het zeer gemoedelijk en vertrou welijk toe. De jongens stellen met vrijmoedigheid vragen, die door de eprek-ess beantwoord worden. Er wordt naar gestreefd, om twee leiders voor elke afdeeling te krijgen. Het. is namelijk gebleken, dat een jongen aan één leider te veel hecht, zoodat het wel eens voorgekomen is, dat, als de leider weg ging, de jon gens ook verdwenen. Een belangrijk en- tevens bijzonder aangenaam werk van „Obadja" is het zoogenaamde kampwerk, lir bestaat namelijk een spaarfonds, van welles opbrengst de jongens aan bet eind van clo maand Juli c-en week naar het kamp te Leersum of Hoenderloo gaan. Do kampleiding berust in de handen van bestuursleden van het Neder- landsch Jongelingsverbond. Zoo mo gelijk gaat elk leider met zijn eigen jongens naar dit kamp, waar ze de jongens beter dan ergens anders lee ren kennen en begrijpen. De leiders kunnen dan later met de ouders spreken, om zo op het een of ander te wijzen, enz. Er is verder nog een flüitkoor onder leiding van den hoer ,T. D. v. d. Bent, om de verschillende avonden op te luisteren: een gymnastiek-afdi' ling „Tiirnlust" onder leiding van den - lieer J. Verlees, die zóóveel succes heeft, dat hij de eerstvolgende uitvoe ring de Bronzaal wel te klein zal blij ken. Verder hebben de jongens nog de beschikking over een flinke biblio theek. Bijzonder veel werk wordt gemaakt van de zoogenaamde Slöjd-avonden. We hebben in het gebouw in de Lan ge Margarethastraat voorwerpen ge zien, die er in alle opzichten wezen mogen, zoowel nuttige als fraaie. Ons werd medegedeeld, dat deze voorwer pen op een binnenkort ten bate van dit jeugdwerk te houden bazar ver kocht zullen worden. Er zullen waar lijk wel koopers voor worden gevon den. Zoo verrichten de verschillende lei ders, wier namen we hier niet allo kunnen noemen, in stilte hun nuttig, maar veel tijd eischend werk, Zij doen dit met groote liefde. Een van hen, de heer J. D. v. d. Bent, viert op dit ge bied zelfs binnenkort een jubileum: dan is hij namelijk reeds 121/2 jaar achtereen op dit terrein werkzaam. De statistieken hebben uitgewezen, dat 90 procc-nt der jongens altijd cp do cursus-vergaderingen komt. Wel een bewijs, dat de jongens er zich niet vervelen. En (een factor die niet vergeten mag worden) de jongens worden er tevens meer van de slraat gehouden Als zo 17 en 18 jaar geworden zijn, verlaten ze „Obadja" 'en komen «lan een poosje in een aparte afdeeling, omdat de overgang naar de Jonge mannen-Vereeniging ineens te groot en te vreemd zou zijn. Eens in de maand komen ze dan met de ouderen in een gecombineerde vergadering te zamen, teneinde den overgang to ver gemakkelijken. Men ziet dus ,dat de leiders volgens een vast en beproefd systeem te werk gaan. Ds. C. Veen, die zooals men weet de ziel en directeur van de Jongeman- nen-Vereen'.ging is en ook natuurlijk oen warm kloppend hart voor de jon gens van „Obadja" bezit, heeft met een gerust hart de hoofdleiding aan den heer Houwer overgedragen, over tuigd als hij is, dat die bij hem in goede handen is Er zijn op verschillende plaatsen in do stad afdeelingen voor dit jeugd werk, maar liet is de bedoeling der leiders*, om te stichten een Christelij ks Centrale Jeugdraad in Haarlem. We hopen door middel van dit stuk oen beetje meer bekendheid aan dit nuttig werk te liebbsn gegeven. Het Tooneel Mallemolen, door Comoedia. Sacha Gruitrv Maiurice Rostand,, Jules Bernard, Andre Paul Antenne... werkelijk, wii behoeven niet Ibane t.e zijn. dat itc-i tooneel in Frankrijk zal uitsterven. Zoo ooit. dan kunnen wij hier van tooneèlbloed spre ken Een nieuw geslacht komt ap, maar de oude namen blijvende be roemde vaders zullen voortleven in hun zoons. Mallemolen, het blijspel van André Paul Antoine en Miaxime Lérv, dat Comoedia hier Woensdag heeft gespeeld. i9 een „oorlogspro duct-". Het werd geschreven in een hospitaal, (waar de jonge Antoine en Lérv. beiden gewond, als schrijvers elkander „vonden". In dit bliispel- ietie. met zijn bezadigden dialoog, zijn kalme sfeer en zijn langzame af wikkeling. voelen wii mc-er do rust van het hospitaal dan de opwindende gejaagdheid van het front. Het is, of de oorlog de schrijvers voor hun tijd' oud heeft gemaakt. André Antoine en Léry missen het overmoedige, het. dartele en vroolijk- longe van een Sacha Guitry. Zij zijn bezadigder. Daardoor is hun werk met zóó amusant als van Guitry, maar het- heeft meer inhoud. Jeanine en Jacques leven „geschei den" van elkander. Hun huwelijk is wel niet officieel ontbonden, doch zij zijn vrijwillig van elkander ge gaan. Zoo gaan ze heiden al sinds een jaar hun eigen weg. Totdat er een brief van den „vader" komt, waarin lui aankondigt hen te zullen bezoe ken. De vader wee: niets van de hu- weliiksjuala-ise afJacques cn Jeani ne hebben hem in de meening gela ten, dat het tusschen hen tweeën nog alles pafs en vrede is. omdat zij hem, den ouden man. niet noodeloos pijn hebben willen doen. Zii hebben in hun brieven huwelijksgeluk gehui cheld en nu hij overkomt, zullen zij 24 uur ook in hot gewone leven met onderling goedvinden dit spelletje voortzet.cn. Zii komen voor een et maal weer bij elkaar Men raadt de rest! Jacques, die maanden het onge zellige leven van vrijgezel heeft ge leid, leèrt m die 2-1 uur weer ue vreugde van de huiselijkheid kennen. Hii voe'.t thans klaarf. wat hij in die maanden heeft gemisw .niei alleen aan gezelligheid', doch ook aan liefde. En de levenswijze vaaer, die nog meer comedie speelde dan zijn kin deren, krijgt ziin zin. Jullie bent als de paarden" „Ckevaux' de bois" is de Pransche titel vau dit stuk „uit een malle molen!" zegt hij. „Jullie kopt el Raar voortdurend na en ontvlucht elkan der Denk er om, dat de uren voorbij gaau en nie: terug keeren. en jullie met dat spellet ie je jeugd verliest. Gaat scheiden of hertrouwt Jacques en Jeanine kiezen het laatste. Maar voordat zij zoover zijn, worden er nog heel wat woorden ge sproken. liet slotooncel hoewel gevoelig geschreven, viel wat lang is voor zulk een licht gegeven ook wel wal ounoo'hg zwaar. Hier deed de invloed van het hospitaal zich al te sterk gevoelen. Als geheel een liin blijspelletie. geestig van vondst en knap en voor naam van uitwerking. Hier en daar hadden wij d<e schrijvers wat minder gereserveerd, wat jonger en levens lustiger gewenscht. Maar tussyhen liet velo onnoozele gecke, dat wij op de planken gewoon zijn te zien, doet oo'n zuiver geschreven blijspelletjc an ged> tin geerden toon toch wel lieel prettig aan. Het spel von Greet Lobo en Dirk Verbeek als Jeanine en Jucques en van Lobo als den vader, stonden ge heel op de hoogte van het stuk. V ij waardeerden er dezelfde goede kwa liteiten indistinctie, fijnen geest en rustige zekerheid. Anton Ruys innakte van een o.uden knecht een heel aardig. levend ".vpe en \Yi lv Ilaak wist poëzie te leggen in den proloog en de» epiloog van bet „huisgodie" Lore. Hoc komt het toch, dat er bij de Haarlemmers zoo Weinig belangslel- ling is voor het toch zoo interessante werk van Comoedia? Dit gezelschap staat zoowel in zijn repertoire als in ziin spel in de voorste rii en toch blijft de schouwburg bïi de voorstel lingen 'van Comoedia bedroevend leeg. Geven de namen van artisten als Greet Lobo. Mientie van Kerckho- venKling, Guus de VosPoolman, Willy Haak, 'RamicctBeekman, Constant van Kerckhoven, Lobo, Verbeek cn Kaart n,iet voldoende waarborg, dat men iels goeds te zien zal krijgen Wij zouden het wel zeer betreuren als dit uitstekend gezel schap van jonveren in de toekomst onze stad ging mijden. J. B. SCHUIL. Opmerkingen uit de Burgerij De heer S. beklaagt zich bij ons over bureaucratische maatregelen van de tramdirectie. Passagiers n.l. die van Bloemen dal! kcinen en od het Stationsplein willen o verslappen (omdat d^r al leen eenige gelegenheid bestaat om zich tegen regen en wind onder de st-at-ionskap te beschutten), ondervin den dat de tram die van het Station ver-rekt in de richting Kenaupark- Koniuginneweg niet op hen wacht, ook geen minuut, maar precies op tijd vertrekt. Niet ieder heeft den tijd. zegt inzender, om dan maar den 15 minuten langer en omrit langs den Jansweg enz. te maken en zoo den Koninginneweg te bereiken. Juist op het oogenbtik dat de tram van Bloemendaal het Stationsplein komt .oprijden, zegt de heer S., Jaat de chef df tram in de richting Kenau park vertrekken als het tiid is. Op opmerkingen antwoordt de chef, dat hii strenge orders van de directie heeft* Komende van den Koninginneweg en gaande naar Bloemendaal, onder vinden de passagiers hetzelfd'e. Tot zoover inzender. Wii zouden hierbij willen opmer ken dat men er een directie toch nooi'. een verwijt van kan maken, als zij er streng de hand aan houdt, diat de dienstregeling stipt gevolgd wordt. GEVONDEN VOORWERPEN. Tgrug ie bekomen bij: J. Doodenhuis, Nassaustr. 4rood, broche; P. Snoeks, Vooruitgangstraat 28, bontkraag; Mo- ser, Groote Houtstraat 159, glacé hee- renhandschoen; M. J. Sikman, Har- menjansweg 63, haarkam; C. Hause, Spaarnwouderstraat 99, glacé dames handschoen; Kennel Fauna, Park laan: herdershond gebracht door I-lenselaar, Kloosterstraat 27zw.; her dershond, gebracht door Groen, Rus tenburgerlaan 52; grijze kat, gebracht door Klomp, Frankestraat 16, witte kat, gebracht door v. Ruyven, Jans straat 12; P. Stuivenberg, Assendel- verstraat 63, rieten koffertje; H. Phi- lipsen, Zomervaart 12a, zwarte kou sen; A. Hendriks, Groendaalsteeg 1, kantoorjas; J. C. Baeris, Julianalaan 31E, rijwiellantaarn; P. Bijnsdorp, Teylerstraat 12, schildersmes; A. Ver hagen, II eerensin gel 99, ortderdoel rijwiellamtanrn; A. Moonen,W. Gelde- loozepad 21, grijze jongenspet; C. i Duyff, Ged. Voldersgracht 3, porte- monnaio' met broche enz.; G. J. Spruyt, Zomervaart 138, portenion- naio met sleuteltje enz.; J. Siov; Kerkhofslraat 25rood, nagelschaar tje; Kuyer, Merkmanstraat 13, kin taschje; Wolf, llosenhaghestraat 55. rijzweep. Maatschappelijke toestanden." De verga dering was zoover de dienst dit toeliet, goed bezocht. Spr. begon met een historisch overzicht over de behoefie aan organisatie. Reeds overoude tijden begreep men dat de mensch alleen niets beteekende. Dat hij dan was overgeleverd aan do willekeur van lien die sterker waren. Gevolg was het ontstaan van dorpen en steden, v door men zich boter tegen vijanden kon verdedigen. Door dit in groepen bijeen wonen moes ten echter andere middelen van bestaan worden gezocht dan die welke voor den enkeling golden. Zoodoende ontstond de ruilhandel. Van hetgeen de een te veel had, had de ander dikwijls te kort en door dit tegen elkaar in te ruilen hielp de een den ander. Ook ontstond echter door het samenwonen meer en moer een groep i schen die door meer ontwikkeld verstand in slaat waren de primitieve gereedschap pen te verbeteren. Spr. komt daarna tot de Middeleeuwen met zijn gildewezen. Iedere gezel had de kans om als bij een zeker examen had go daan, een proefstuk had geleverd, mees ter te worden. Aan dit meesterschap was in de meeste gevallen een zekere mate van welstand verbonden. Toen eeliter in het laatst der 18de eeuw do stoommachine werd uilgevonden, bracht dit in het gilde wezen een ware revolutie toweeg. Die meesters welke wat beter gesitueerd wn ren schuilen zicli machines aan waardoor zij meer en goedkooper konden producee- ren dun zij die dit niet konden. De laalsten konden, daar hun artikc len duurder waren, den strijd niet vol houden, en waren dus gedwongen in loon dienst over te gaan. Door het Bteeds vol maakter worde i der machines werd liet aantal van lien, die deze konden aanschaf fen al kleiner en klcmer en het aantal van hen die in loondienst kwamen gro Daar er toen van een arbeidswetgeving nog geen sprake was, kan men sicii indenken welke toestanden er heerschten. Spr. ver wijst naar de aardewerkfabrieken te Maas tricht, waar jonge kinderen 14 uren en soms langer per dag werkten. Als er na dien verandering is gekomen is dit niet, omdat men medelijden met de kinderen had, maar omdat de vrees bestond later geen arbeiders meer te hebben. Door het optreden der arbeiders, die be grepen, dat hetgeen door onze voorouders was gedaan ook nu nog zijn waarde had, n.l. zich aaneen te sluiten, is later veel verbetering gekomen. Dat dit meer tijd heeft gekost dan w in het hier wordt gezegd, is voor ieder duidelijk. In Nederland Heeft dit heel wat voeten in de aarde gehad, door de ver deeldheid der arbeiders. Hoe gunstig steekt daarbij de Engelsche vakbeweging af. Daar ondanks verschil in religie, organisatie die den strijd aanbindt tegen het kapitalistische systeem, is in den laalsten tijd op het gebied der arbbids wetgeving heel wat vc rbeterd, als de ar beiders niet beter hun belang gaan begnj pen en hun organisaties, zoowel econo misclie als politieke, niet gaan versterken, zal de tijd weer komen, dat de kapitalis tisehe klasse in Nederland alles waarvoor zooveel jareii is gestreden, ineens weer te rughaalt, aldus spreker. Met een opwekking allen actief aan dit werk deel te nomen en ?.et niet aan een enkeling over te laten, besloot spr. zijn rede. Pers-Overzici» Uit de Omstrelisi BENNEBROEK. Kosteloozei Inenting. Woensdag middag 2i Maart zal in de O. L. School te 3 uur gelegenheid bestaan tot liet kosteloos inenten en her-inenten. Toelating van kinderen. Kinderen welke toegelaten worden tot de O. L. School, kunnen op 19 en 20 Maart wor den ingeschreven bij het hoofd dier school. Zitting keuringsraad. De keuring van de ingeschrevenen der militie zal voor deze gemeente gehouden worden op Donderdag 12 April des nam. te halt twee in het gebouw Den Doelen te Haarlem. VELSEN. Gomeentoraad. Agenda voor de raadsvergadering op Dinsdag 20 Maart 1923. des namiddags 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mededee- lirigen. 2. Vaststelling-opnieuw van de verorde ning, op de heffing van schoolgeld voor hot gewoon lager onderwijs enz. 3. Inrichting van een vierde lokaal van het gebouw der o.l. school B, te IJmuiden tot leslokaal der school voor buitenge woon lager onderwijs aldaar en aanstel ling van een derde leerkracht aan deze school. 4. Eigendomsoverdracht van gedeelten van de langs de Kennehierlaan gelegen voetpaden, 11a onttrekking aan den open haren dienst. 5. Overname van straten en andere eigendommen te Santpoort. 6. Vergunning tol het aanleggen van een straat te Santpoort. 7. Crediet voor het aanbrengen van ver lichting in 7 lokalen der o.l. school G. 8. Idem voor het veranderen van de raadszaal. 9. Idem voor de stichting van een celge bouwtje te Wijkeroog. 10. Praeadvies op het verzoek van. de N.V. Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen te Amsterdam, tot wij ziging van het raadsbesluit van 28 Decem ber 1922, waarbij vergunning werd ver leend tot aanleg van een straat. 11. Verhaal van pensioensbijdragen en bijdragen voor inkuop van diensttijd op het gemeente personeel en in verband daar mede vaststclling-opificuw van de lietrek- keiijkè verordening. 12. Wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie, enz. 13. Idem der verordening, regelende de verdccling dor werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den bur gerlijken stand. 14. Vaststelling cencr verordening, als bedoeld in art. 7, le lid, 2o. 15. Refcreeron aan liet oordeel van den rechter in do zaak Roots-Kockx;. 16. Benoeming van één lid van het R.K. Burgerlijk Armbestuur. 17. Belastingzaken. Cursusvergadering Politie. Voor de afd. Yelsvn— Umuiden van den Alg. Bonrl van Politiepersoneel in Neder land sprak in „Tivou" de Bondspropa- DE WIJZICiNC DER HUUR WETTEN. Bij de behandeling van (lc wijzi ging van Je Huurcommissiewet is, naar bekend is aangenomen, een amendement Oud dat hierop neer komt, dat de huurcornmissio bij een aanhangige huuropzegging 1 de be voegdheid heeft den huurprijs lager te bepalen, dan de verhuurder vol gens de huurcommissiewet mag be dingen, indien: de woning slecht'on derhouden wordt. Zoodra de verhuur der herstellingen cn verbeteringen heeft aangebracht, kon hij do huur commissie verzoeken, den huurprijs te verhoogen. Naar aanleiding hiervan schrijft mr. G. van der Bergh, secretaris vau een der Amsterdamsohe huurcommis- sies in Het Volk o.m.: De gang van zaken zal nu met weglating van overbodige hijzonder- heden in de praktijk de volgende kunnen en moeten worden. Op een goeden dag, na het in werking tre den der wet, komt de huisbaas en zegt: „Juffrouw, van de volgende week af moet u zóó en zóóveel meer betalen." Indien nu wat bijna re gel is het onderhoud van de wo ning te wensehen overlaat, antwoordt de juffrouw prompt: „Ik donk er niet aan, zoolang het onderhoud van de woning verwaarloosd wordt." En ze weigert beslist meer huur to betalen, of da verhuurder de oude huur wei gert aan te nemen of niet. Een c-n ander brengt rechtskundig mèt zich (te zijner tijd zullen hier nog nadere inliclitingen over gegeven moeten worden) dat óf huuropzegging plaats heeft óf partij- en niet tot overeen stemming komen omtrent een nieu wen huur. In beid© gevallen wendt nu de huurder zich tot do huurcom- niissie met het verzoek te mogen blij ven wonen en tevens met hel verzoek een billijken huurprijs voor de wo ning in verband met den slechten on- derhoudstoestand vast te stellen. Inaic-n de huurcoinmissie haar groo te sociale taak goed begrijpt, zal zi, stellig den prijs beneden cle 50 pet. vaststellen, zoolang de noodige her stellingen niet verricht zijn en zoo- dia dat gebeurd is, zal zij bij de duur bepaling met dat feit rekening hou den. Met andere woorden: indien de huur- conunissies, resp. de Kantonrechters, hun sociale plicht vervullen, zal de zaak zij het langs een omweg nagenoeg blijven, zooals zij was. De huurcommissies zullen dan iedere verhooging boven 20 pet. te beoordce- len houden en zij zullen die huur prijzen, gelijk zij lot nu lo© deden, bepalen, daarbij rekening houdende met alle omstandigheden, die overeen komstig wet en billijkheid van betce- kenis zijn. DE HOOCER ONDERWIJS. COMMISSIE. Het Volk schrijft: Op Troelstra's vraag, waarom in de staatscommissie tot reorganisatie van het' hoogcr onderwijs onder de 12 le den geen enkel sociaaldemocraat be noemd is, heeft minister De Visser ge antwoord, dat deze commissie „niet nn polliieken aard" is cn daarom bu samenstelling „geen rekening weru gehouden met bepaalde vertegen vroor- commissi©, die moet onderzoeken hoe kostenbesparing op het openbaar hoogcr ouderwijs verkregen kan wor den en hoe de verhouding tusschen openbaar en bijzonder hooger onder wijs zoo kan worden, dat het bijzon dere „zicih naar zijn aard beter zal kunnen ontwikkelen dan op dit oogen blik het geval is". Deze taak zou „niet van politieken aard" zijn. Alsof de verhouding tusschen openbaar cn bijzonder' onderwijs niet sinds meer dan een halve eeuw haast het belang rijkste politieke vraagstuk in Neder land is. E11 heeft de minister ook in het geschil over de oprichting ecner katholieke universiteit le Nijmegen als middel om het katholiek hooger onderwijs „naar zijn aard zich beter te doen ontwikkelen", hoegenaamd niels politieks geroken? Dan is zijn politieke neus toch leelijk verstopt. En bij de samenstelling der staats commissie zou met de politieke par tijen geen rekening zijn gehouden. Het is due zuiver toeval, dat (min stens) zes van de twaalf leden recntsch zijn; dat er vijf Kamerleden in de commissie benoemd zijn, van wie vier rechts: dat onder do niet-rechtsche professoren-leden juist net een vrij liberaal en een vrijzinnig-democraat voorkomen; en dat men juist geen sociaaldemocraat benoemd heeft. Wie denkt minister De Visser bij den neus te nemen met zijn k.v.vsi- onnoozel antwoord op Troelstra's vraag? Er is na de antirevolutionaire geen partij in Nederland die ten nnii/ien van het betrachten "van recht va i.--li 2- heid jegens het hooger onderwijs zoo zeer baanbrekend gewerkt i eb als de sociaal-democratische. Het is dan ook niet minder dan een "scmndnal. dat zij gepasseerd is bij de suilen.Jel ling dezer staatscommissie. Sport en Wedstrijden VOETBAL. QUICK—D. C. II. Men schrijft ons: liet moet vele Haarlemsclie sport liefhebbers genoegen gedaan hebben dat „R.C.II." haar kansen op het kampioenschap heetf behouden. Do Racing is evenwel nog niet in behou den haven. Zondag moet van Quick gewonnen worden. Om nu te doen zien, dat de Supportors-Vereeniging R.C.H. actief is en vele Haarlem mers het op prijs zouden stellen het kampioenschap van het Westen bin nen hun muren te hebben, heeft deze vereeniging „R.C.II." wederom een: autotocht georganiseerd. liet uur van vertrek rs bepaald op half elf van de Groote Markt. Ds plaatsbewijzen zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar gesteld. Te hopen is, dat veie Haarlemsche sportliefhebbers en alle R.C.II.-aan hangers Zondag mede optrekken naar Den Haag om R.C.H. aan te moe digen. POLITIK-COMPETITIE. Het elftal van de PolitieSportveree- njging „Haarlem" speelt Zaterdag 17 Maart, des middags half drie, op het terrein aan den Middenweg een com petitiewedstrijd tegen de „Utrecht- scbe Politie-Sporlvereeniging. "Woensdagavond word voor klasse A gespeeld tusschen „Vriendenkring" uit Haarlem en „Excelsior" van Lis-se. De uitslag luidt: BILJARTEN. SERIEWEDSTRIJDEN VAN „DE KASTANJEBOOM". Excelsior. Vriendenkring. 1 97 150 in 26 beurten 2 98 150 in 23 beurten 3 159 56 in 17 beurten 4 150 82 in 25 beurten 5 '123 150 in 46 beurten Totaal 618 5SS BILJ A RT D E.M O N'STRATI E Ter gelegenheid van het in gebruiït nemen van een nieuw biljart in café „Zijlhóeve" aan den Zijlweg, zal prof. Koehof Dinsdagavond een biljaride- monstratie geven. Ook zat hij ©en partij spelen tegen den heer \V. Ko- hus van Heemstede. VOETBAL. HET PROCRAMMA VOOR ZONDAC. Wostolljke aldeellnff. le klasse. Quick—R. C. II. SpartaFcijcnoord. Overgangsklasse. 't GooiO. D. S. A. D. O.Spartaan. V. U. C.—Stormvogels* Reserve iste klasse A II, F. C. IIZ. F. C. II. Spartaan IIHaarlem II, Blauw Wit IIAjax II. Reserve ïste klasse B H. B. S. II—R. F. C. II. Spart a II—II. V. V. II. S. V. V. IISteeds Ilooger II. Tweede klasse A. Hortus—A. F. C. Tweede klasse B. ConcordiaVictoria. 1). O. S.—D. E. C. VeloxOlympia. Tweede klasse C, Steeds HoogcrC. V. Vj U. S. C.—B. M. T, HcrmesXerxcs. Costolijke afdeeling. Eerste klasse. Enschedéschc BoysEnschedé. ThcoleBe Quick. HengeloU. D. Zuidelijke afdeeling. Eerste kiasse. M. V. V.—N. A. C. VelociiasEindhoven. N. O. A. D.Bredania. WilhclminaD. O. S. K. O. Noordelijke afdeeling. Eerste klasse. Frisia—W. V. V. VeendamForward. BUITEN DE COMPETITIES HaarlemNed. Corinthians. Neder!. ElftalWillem II. Kerk en School SALARIS- EN URENREGELING M. O. Op het dezer dagen gepubliceerde tele gram van de heerc-n Casimir, Gunning, Van der Hako en Do Vletter, rector der lycea onderscheidenlijk te 's-Gravenhage, Amsterdam, Baarn en Bloemendaal, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen geantwoord, dat hij zich dringend houdt aanbevolen voor het ne men van alle maatregelen, die tot bezui- niginger kun: 1 leiden, zonder dat het onderwijs geschaad wordt, en dat 1 zoover die bezuinigingen niet in strijd zijn met de wet of hare uitvoeringsvoorschrif ten, goedkeuring daarvan door de Inspco- tehrs of door zijn Departement onnoo- dig i? Voor het goval de te treffen maatrege- l<yi wel in strijd zouden komen mot da geldende voorschriften, zal do Minister het op hoogen prijs stollen daaromtrent te worden ingelicht, teneindo in do ge legenheid te zijn, eventueel wijziging' van die voorschriften te bevorderen. Niets toch kan 7,ijno Exeellentio aangenamer zijn, dan bezuiniging op de onderwijskosten te verkrijgen, zonder dat het onderwijspeil wordl geschaad. Ten slotte heeft do Minister den licerch verzocht de door hen bedoelde maatrege len ten spoedigste aan het Departement U komen bespreken. Van hier en daar. „Niot 1 pa politieken aard". Een UIT DE MIJNINDUSTRIE. De Algemeene Nederl. Mijnwerkersbond heeft tot do contaot-commissie een nieu wen brief gericht, nu een brief va: Februari niet beantwoord is, waarin op het beleggen van een vergadering dier commissie, die al eerder gevraagd was, verder wordt aangedrongen. De opstellers moeten uit dezo loop van zaken en den inhoud der gewisselde stuk ken concludeeren, dat uitsluitend de di recties schijnen te bepalen, wanneer bijeenkomst van do contact-commissie zal plants hebben; uitsluitend de directies vaststellen of de toestand van de bedrij ven al of niet gunstig is geworden. Is hun conclusie inderdaad juist, dan, schrijven zij, is van gelijkberechting der organisa ties in do contacl-commissie geen sprake en heeft deze alle waarde verloren. Do houding der directies achten zij dan ook in strijd met do tot nog toe gevolgde wijze van werken. Er bestaat geen enkele bepaling of reglement, waaruit blijkt, dat alleen de directies vast te stellen hebben, wanneer over eveulueele loonsverbeterin gen zal worden onderhandeld. Dat onder handelingen thans geboden zijn,voorna melijk met fcet oog op het weder omhoog gaan van de prijzen der levensmiddelen on het aanhouden van den gunstigen toe stand voor de Nederlandsche mijnbedrij ven, blijft hun stellige overtuiging, ook de overige vakbonden, in de contact-com missie vertegenwoordigd, deelen dit stand punt, hetgeen uit de gevoerde correspon denties blijkt. Aan het einde van hun brief, sproken zij de hoop uit dat ten spoedigste de reeds in Januari aangevraagde vergadering van de contaot-commissie zal worden ge houden. POST. EN TELEGRAMBESTELLERS. Het bestuur van de landelijke vakgroep bestellers van den Cenlralen Bond van Ne- derlandseh i'ost-, Telegraaf- en Telefoon personeel, heef', do volgende motie aan genomen Het bestuur, enz., besprekende do vele en herhaalde klach ten van het bestellend pcrjonecl over de verlenging van den werktijd tot gemiddeld 8 1/2 uur por dag, van oordeel, dat deze verlenging in ver hand met de ingevoerde r.iwicldicnsten cn ring in hel bijzonder voor deze categorie,1 ongemotiveerd is; overwegende, dat dezo verlenging uit gaat boven den wettelijk vaslgesteldcn 8 uren-dag, welke door do Arbeidswet 1919 ann tal van andere bedrijven wordt voorgeschreven; protesteert namens de brievenbestollors tegen deze ernstigo verslechtering der dicnslyoorwaarden en doet een krachtig beroep op de volksvertegenwoordiging ten einde te verkrijgen dat ook voor de htio- venbestelleis do werktijd op 8 uur per dag worde bepaald; besluit deze mdtio ter kennis te brengen van dc Volksvertegenwoordiging, de Mi nisters van Waterstaat cn Arbeid cn den directeur-genraal der Posterijen en Tele grafie. HET CONFLICT IN HET BOUWVAK. In den stand van zaken in het conflict in het bouwvak le Botterdam is nog steeds geen wijziging gekomen. Door het bosluur van (fen bond van pa- troonsvöreenigingeii is, naar Hel Volk meldt, een sclmjven aan dc arbeidersor ganisaties gezonden, waarin wordt mede gedeeld, d3t do workgovers geen termen hebben gevonden om hun eenmaal inge nomen standpunt to wijzigen, nun hou ding blijft dus, zooais dezo bij het uit breken van het conflict was. Te Dordrecht gaat de staking 2ich uit breiden. STAKING BETONFABRI EKEN. Onder dc arbeiders, werkzaam op drie betonfabriekou van do firma B. van D. en ile N.V. Betonfnbriek do Hoorn te Alphen aan den Kijn is een staking uitgebroken. Dezo firma's besloten do arbeiders 7 cent per uur te korten 011 plaatsing in een la- gcrë klas Het personeel nam hiermee geen genoegen en is in staking gegaan. Deze staking omvat ruim 40 arbeiders. UIT HET LANDBOUWBEDRIJF De afdeelingen in Oostelijk Groningen van de Moderne cn Clir. Landarbeiders- bonden liebbcn liet voorstel van do hoofd- lesiuroi. van werkgevers en werknemers- •"'j'io gedaan om do beslaande looneii en tarieven te continueernn voor 1923,1924 DE STAKING IN DE MEUBEL INDUSTRIE. li: <Ic:i stand van do slaking in do .-.onto steden was Donderdag geen ver andering gekomen. J'o Zaandam is thans ™>k hot werk nccrgologd.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9