HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 MAART 1923 VIERDE BLAD Voor de vrouw „dis geen twintig jaar meer Is". Hoewel de stof van een mantel of een iaron. al een belangrijke rol speelt wanneer de vrouw, waarvoor 't toilet bestemd is. jong en slank is. des te meer aandacht moet men a.an de stof besteden, wanneer de draag ster ..geen twintig jaar meer is" d.w.z. wanneer zii eenigszins dik cn gezet is gewerden en niet meer zulke fraaie vormen heeft. Wel is dit dik wijls een kwestie van personen, daar de eene vrouw dikwijls lang slank en elegant bliifi. terwijl de andere onbevallig en dik wordt. Niet a 11 ij d neemt liet gewicht toe met de jaren. Maar om op ons onderwerp terug te komen, ik wil u zeggen dat een gezet te. forsehe vrouw die lastig kleedt, altijd japonnen moet kiezen van goe de kwaliteit stof. Wanneer men een niet meer onberispelijk 'figuur wil verbergen is hel slechtste dat men doen kan ..goedkoope" slof te nemen. Onder „goedkoope" stof versta ik niet juist stof die niet zeer dtuur is, ma,ar,stof van een slechte kwaliteit die leeiiik valt. lee'iike plooien vormt of opbolt en die daardoor nog dikte geeft, die men volstrekt niet gebrui ken kanNatuurlijk moet men be halve op mooi vallende stof ook op allerlei details letten die in de snit. of als garneering aangebracht de sil houette langer en s-maller doen lij ken. Daartoe hoort in de eerste plants de z.g. ..manteau de cour", het recht van de hals nederdalende pand. dat tot op den "rond reikt. Dikwijls is de borst ook tot in de taille met zoo'n fladderend aanhangsel bcudekh. Dit maskeert den vorm der buste, die wel lioh,t niet onberispelijk meer is. Maar de rechter ruglijn is van 't meeste be lang. Onze plaatjes toonen u een aantal japonnen, wnarbü met deze lijn reke ning is gdhoiude-" v or mi go garneermg kan mon smal zijden tres pebruiken ol fetn eenvou dige zijden franje, zooals op ons plaatje. Deze' japon is vooral ge schikt voor de vrouw die niet slank genoeg is om een rechte robe chemise te dragen maar die toch ook niet be paald ..zwaar" is. De mantel, die go als derde illustra tie bij dit praatje vindt geeft u een gekleede mantel voor een oudere da me. De stof. waarvhn deze mantel ge maakt is. noemt men inatelassé". De oppervlakte is ongelijk en vertoont patronen, die er I1002 op liggen. Te opzichtig voor een niet meer jonge vrouw is deze soort stof geenszins, daar de motieven steeds in denzelfden toon ziin als de stof zelf, rnen ziet ze nauwelijks. Al'leon geven ze een ze kere levendigheid aan de stof .-e zeer aantrekkelijk is. De ceintuur, die van voren gesup primeerd is. zocdat de japon daar reoht naar beneden hangt, kan ook een zeer ..verdunnend" effect heb ben. Een garneering in de lengte is ook altijd aan te bevelen a-oor de ge zette vrouw, daar deze langer (loet lijken. Ons tweede plaatje geeft u een ja pon. die op zoo'n wijze gegarneerd is. dat d'e draagster veel slanker lijkt dan ze is. Yoor deze schroef- Het gebruiken van onze „koopjes". De vrouw, die maar heel weinig voor hare kleeding kan uitgeven is degene die 't meest piofiteeren kan van de koopjes, die zii dikwijls met veel moeite zich verworven heeft c<p de uitverkoopen, die in de maand Januari bijna ieder magazijn onvei lig maken. Veel vrouwen koopen stukjes lint. kleine lapjes stof, alleen omdat gij zoo spotgoedkoop zijn. En wanneer ze- thuis ziin gek.omen bergen zii hun koopjes op, zonder te weten waar ze voor te gebruiken, alleen met het vage id'ée dat zo ..nog v eens te pas zullen komen". Niet leen is (lit zonde van het geld dat voor besteed"is, maar het is ook z< de van de lapjes, want het. is heusch mogelijk met die ..chiffons" allerlei aardige dingen te maken. Laat ik u eens helpen en u eenige ideeën aan de hand doen. Een aardige blouse kunt ge bijv. maken van twee kleine lappen crêpe de chine van twee verschillende kleu ren. De mouwen en het vestje zijn van de eene kleur, dc blouse en de c«n de heupen gestrikte ceintuur is van de andere kleur. Kleine stukjes lint kunnen worden gebruikt om een taf-zijden taschic mee te garneeren. Men maakt van het smalle lint platte roosjes in heldere kleuren. Een klem stukje mooi zilveren kant kunt ge gebruiken om er een Spaansche kam van te fabriceeren. Hiervoor neemt ere een gewone kaïn en de kant vormt het bovenstuk. Met stevig laiton, da' ge opzij aanbrengt buigt ge de kam in den gcwenschten vorm. Kleine lap jes brocaat en satijn kunnen te pas komen om uw avondsclioenties op nieuw te overtrekken. En van snip pertjes zij is het heel wel mogelijk om een aardige lampenkap te ma ken.Hiervoor knipt ge de zii In bloembladvormige stukjes waarmee go de geheele kap overdekt. In som mige naait ge een zijden laiton zoo dat ge die wat kunt huigen en falsoe- neeren. Wanneer het eenigszins mo gelijk is, maakt het een bijzonder aardig effect om dc kleur te laten nf- loopen bijv, van licht lila tot licli'- rose. van wit tot groen, van rose tot lonker rood. Zoo ziet ge. liet is dwaas om uw •eroverde koopjes op te bergen tot- den tijd, dat ze eens t-e pas zullen ko men wat maar zelden werkelijk het geval zal ziin. De vindingrijke vrouw merkt al gauw, dat zelfs het kleinste stukje zij het onaanzienlijk ste lapje althans van mooi materiaal. i gebruiken is. Om een maaltijd te koeken. De pannen. Het succes van een maaltijd hangt /oor een groot deel af van het gebruik van de juiste gereedschappen. Dit ar- tikeltje beschrijft de verschillende soor- "•n kookgerei en de manieren om he: gebruiken. Het vroegste type vaa kook-gereed- schap was uit de hand gemaakt van klei, lang voordat het pottenbakkerswiel was uitgevonden. En hoewel wij sinds djen ontzettende vorderingen hebben ge maakt in het producceren van allerlei keuken- en huisgerief, is toch de pan •an aardewerk en de schotel van vuur- ■ast porselein nog altijd een veelge bruikt soort. Het is dwaas om alleen één soort va- pan te willet gebruiken daar iedere soort zijn speciale verdiensten heeft, die afhangt van het vuur waarop men de pan gebruikt en bijv. of de inhoud snel ot langzaam aan de kook moet komen, ol dat de pan alleen voor overgebruik dienst behoeft te doen. In du laatste geval kan men kiezen fusschen aarde werk, vuurvast porselein en glas. Dit is dus een quaestie van persoonlijken smaak. De aarden pan heeft als nadeel dat alleen de binnenkant geglazuurd is en dat de buitenkant (wanneer er bijv. eens iets overkookt) lastig te reinigen is. ook stoot men er gauw stukjes af, men kan haar aan den anderen kant- direct op het vuur zetten, zij behoudt de hiite lan(j en is daarom zeer geschiki als hooikistpan. Het voordeel van de vuurvaste schaaltjes en de glazen schaal tjes (die ook c-en zéér booge hitte kun- nen verduren) is wel dat men ze zóó op tafel kan zetten, hetgeen veel omwas- schen bespaart en de hitte van de spijs ten goede komt. Het glas is wel het allerbeste en ook het aardigste om te gebruiken. De gerechten zien er bijzon der smakelijk uit in de transparant gla zen schaaltjes. Het glas ,is ontzettend bard, er springen niet gauw scherfje: af en het is gemakkelijk schoon ti houden. In Engeland en Amerika worden dezi glazen schalen veel gebruikt. Hier zie men ze nog niet veel. alhoewel ze, naa. ik meen, in Amsterdam te krijgen zijn (o.a. in de Bijenkorf). Dc laatste „nouveauté" in vuurvas porselein is een schaal van diep pauw blauw met een zwaar geglazuurden bin nenkant.- Het is weer eens iets anders dan de bekende donkergroene en chocolade bruine schalen. Wanneer dit soort por selein alleen wordt gebruikt voor het doel waarvoor het geschikt is, kan er een menschenlcven mee doen. IJzeren pannen met emaillc binnen-' kant houden altijd hun waarde voor sommige gerechten. Over het algemeen zijn ze te zwaar voor algemeen gebruik en gewoonlijk alleen geschikt om vleesch in te braden, soep in te koken en als frituurpan. Wrijf den buitenkant na reiniging met een was-lap, dit voorkomt roesten en doet de pan glanzen. Gewone geëmailleerde panr.en zijn de meeste keukens in gebruik, ze vol doen dan ook in vele opzichten. Het on aangename is dat het email er ten laat ste afspringt en dan gevaar voor de ge- zondheid oplevert. Tegenwoordig ge bruikt men dan ook veel aluminiumpan- nen, die er keurig uitzien en dit blij ven doen bij goed onderhoud. Voor alu minium geldt evenwel de regel „goed koop duurkoop", daar de goedkoope soorten v.eel te dun zijn en geen vol doening geven in het gebruik. De pan. nen zelf worden onder het koken gloeiend heet, zoodat men alléén alu minium moet koopen met handvaten of hengsels die niet geleiden. Aluminum- pannen mogen nooit geschuurd worden doch alleen gepoetst en opgewreven. Ook soda is voor aluminium schadelijk, daarom moet men ook geen groenten er in koken. Een stoomkoker, ook uitste kend in aluminium te krijgen, bewijst onschatbare diensten in cte keuken. Ge ziet dus dat ge met bedachtzaamheid uw keus moet doen uit uw pannen, met het oog op de spijzen die er in bereid orden. Geborduurde Zomer- japonnen. Of uw japon van serge of batik is, de laatste modeberichten schrijven voor dat -zij in ieder geval geborduurd moet worden- Het genre van de be werking loopt zeer uiteen, dan eens volstaat men met eenvoudige tressen, dan is de japon met geappliqueerd werk versierd. Men ziet japonnen die kunstig zijn versierd met motieven ontleend aan de lloemcensche en Bul- gaarsche volkskunst. IIoo het ook zii, ccn japon die versierd is met hand werk verliest direct zijn te eenvoudig effect, en staat gedistingeerder dan een japon zonder borduurwerk. Ik geef u een tweetal japonnen, die zeer eenvoudig zijn, maar door het bordu ren iets aparts krijgen. De liefde voor naaiwerk. Een bekende Engelscho schrijfster, Elizabeth Robins, schrijft een ernstige philippica tegen het naaien, dat volgens haar, zooveel uren van ons vouwenlc- ■cn inneemt, die beter voor andere werk zaamheden of voor rust gebruikt hadden kunnen worden. Zij beschrijft het naaien als een soort verdooving, het doet verge- Het lijkt mij niet onbelangrijk een ander uit haar artikel ovei te nemen. De ijverig, hardwerkende en naaiende vrouw wordt meestal geprezeD en nie mand zal haar haar „liefde voor naai werk" verwijten. Lees eens, waarom Eli zabeth Robins dit wel doet! De eerste is een japonnetje van fijn linnen in een donkere kleur waarover heen een over-japon van wit linnen of witte fijne crêpe gedragen wordt. De overjapon is bewerkt met in ruiten opgenaaid wasebbaar band en een aar dige bloemenguirlande is opzij er op geborduurd, in kleuren die harmo nieeren met dc kleur van de fourreau. Ge kunt ock een bruine onderjapon maken, met een beige overjurk ver sierd met bruin band en oranje gele en bruine tinten kiezen voor de bloe men. De tweede jurk, die zeer geschikt is voor een jong meisje kan men ba tist, fijn linnen, voile of organdi ne men. De ronde motiefjes zijn gemaakt van heel kleine strookjes die van va- lenciennekantjes kunnen zijn of van hetzelfde materaal als de japon- Dc bloemmotiefjes kunnen in wit worden uitgevoerd of in een aardige kleur van wasehbaar borduurkatoen. Wan neer de japon b.v. een pastel kleur heeft, lila, licht groen, rose, of geel dan kunnen de strookjes van vaien- eisnne zijn in de kleur geverfd en de motiefjes in een tint donkerder worden gewerkt, hetgeen een zeer fijn effect maakt. is een bekend feit dat iedere (of man) graag iets met haai (of zijn) handen doet. (Al doet zij het eens zoo erg best.) De raecsten onder ons hebben bevliegingen gehad voor allerlei timmerwerk of met vuur de verfkwast gehanteerd. En zelfs de vrouw die niet van naaien boudt, zal tcch niet ondankbaar zijn om een paar geluk kige uren, baar door de naald verschaf-, te willen wegcijferen. Want zoowel voor de huisvrouw als voor de haar buitens- herkende zuster kdmen er tijden i (vacanties, herstellen van een ziekte) dar eve of ernstige leven voor een oogenblik terzijde wordt geschoven. Dan kan de naald een hulpbron zijn die heel eel waard is. Dit is zoo steile dat er ■rouwen zijn die een uitgesproken af keer van de tyrannie der naald hebben n die tcch als haar persoonlijke onder- inding hebben opgedaan, da: zij soms .hielden" van naaien. Zoo ken ik een vrouw die op volwassen leeftijd, gedu rende een pijnlijke en langdurige ziekte, een handwerk begon, en daaraan werkte met toenemende aandacht, ja met „lief de". In het eerst werd dc zwakke aan- dacht van de zieke getrokken'door één kleur, door dikke strengen van goud kleurige zijde. Het handwerk was zoo eenvoudig," zoo kinderlijk, dat zelfs zon der aanwijzing en zonder ondeivinding, alleen door een eenvoudig steekje een goed effect werd verkregen, dat een ge voel gaf van meesterschap. Op deze ma nier kwam de zieke er toe ook minder kinderlijk werk te maken. Zonden man nen zulke lastige patiënten zijn, omdat zij die nederige hulp voor de herstel lende zieke missen? Toch verschilt deze manier van „hou den van naaiwerk" hemelsbreed met de manier, waarop die vrouw van naaien houdt, die er werkelijk een expert in is. Laten wij de naald bekijken van hóór gezichtspunt. Voor de vrouw uit vroe ger ecuwen was het product van spinne wiel en naald het symbool van bezit en rijkdom. Dc moderne vrouw ziet dikwijls met bewondering en trots naar de met de naald vervaardigde schatten, nagelaten door vrouwen uit een ander tijdperk. Maar wij bezien deze schatten toch niet alleen met bewondering, ook met mede- liiden in die geborduurde spreien, in die fijn bewerkte kragen en manchetten, in die met bloemen bezaaide sluiers zien wij reliquien van een begrensd leven en onvervulde verlangens. De naald vervaardigde niet alleen dez« geduld-wcrken, maar zooals een andere naald, de injectie-naald, hield zij de vrouwen rustig. Zij hield de geesten ongeoefend, zooals zij de lichamen onont- ikkeld hield. De vrouw uit vroeger eeuwen, me: haar stijf geregen keurslijf, haar onge looflijk dunne middeltje en haar ongeoe fende voeten kón niet anders dan zitten en haar handen gebruiken. Om te bor duren, te naaien, te spinnen. De vrouw- dien lang vervlogen tijd bezat niet eens wandelschoenen Die werden nie\ gemaakt voor de vrouwenvoet, ncch voor het meisje. Zoo waren zij wel gedwongen, jong en oud, om den tijd dood te „prikken" met haar naald. Som mige dezer vrouwen waren kunstenares sen. En in 'dót geval waren zij niet te beklagen, een kunstenaar is gelukkig in het scheppen van zijn werken. liet kunst werk neemt niet alleen de geheele aan dacht in beslag, maar het is opwekkend, het is het saaie, eentonige liefbebberij- werk dat verwerpelijk is. En wanneer wij naar dc naald grijpen i s het ge woonlijk saai en eentonig liefhebberij- werk. Er zullen weinig vrouwen zijn di* de dertig gepasseerd zijn en die zich niet verplicht voelen zoo nu en dan iels te naaien of te breien. Wat zij ook mag doen, een vreemde taal leeren, een gadering leiden, -spelen met haar kin deren, zelden, ik denk zelfs n o voelt zij zoovéél voldoening over haar werk dan wanneer zii een gat in kous stopt. Deze nederige overtuiging hcuft alwéér niets te maken met h,ct ge voel dat de vrouw heeft, die houdt van naaien, om het werk zelf. Dat het handwerk een verdoovenden invloed heeft is zeker nooit beter bei zen dan gedurende den oorlog. In alle oorlogvoerende landen waren de v 1 wen bezig met breien en nog eens breien. Zij zouden niet geweten hebben hóé die ellendige jaren door te komen, wanneer zij de troost van de naald had den moeten missen. Zelfs vrouwen die voor dien tijd als slachtoffer van de naald waren gevallen, bezweken. Welke vrouw breide geen dassen, mutsen enz. voor de „jongens"? En al was het product dat dc ongeoefende werkster vervaardig- le, niet altijd een genoegen voor den oldaat, het was voor haar, gedurende het maken, een oneindig genoegen. Een van de sterkste argumenten die wij tegen de gelijkstelling van den man de vrouw kunnen aanvoeren is de uw is absouut niet in staat zich te be hoeden voor overwerken. Niemand zal volhouden dat de naald haai eenige ijandin is, maar wél dat de naald de vijandin is van het vrije uur, het éven s-doen, van de gezonde beweging. En de verminderde weerstand van een issa vrouwen en meisjes is te wijten aan dc heerschappij van de naald. Mode-dwaasheid De nieuwste mode-dwaasheid is ze ker wel de vogelkooi, waarvan ik u •n afbeelding laat pien. Deze hooge kooi is van kleurig ge lakt riet gemaakt. De voerbakjes zijn an zeer fijn bewerkt ivoor vervaar digd. Het deurtje is gesneden uit heerlijk geurig sandelhout- Een wer kelijk' tempeltje voor de geliefde vogel. Men hangt de kooi op aan het plafond ale een lamp. En daar, gezeten op zijn stokje, sluimert de vogel eeuwig, kalm eu rustig. Een mooie vogel, ge- ktee.l in goud met schitterende veder tooi, prachtig als een sprookjesprins, maar wiens stem geenszins gelijkt op zijn vedertooi want hij is gemaakt n stof. Door bekwame handjes in elkaar getooverd van kleine fijne poot jes. uit bekleed ijzerdraad, voorzien, het lijfje van goud-orokaat, de staart van ongekrulde strulsveeren en de kop van koübri-veertjes is hij d e vo gel voor de vermoeide kunstenaars, voor den musicus, die door géén ge luid gestoord mag worden, voor ner veuze of maniakale vrouwen die de ver strooide vogfclzaadjes verafschuwen. Het is eer. echte modegril, die veel opgang maakt in Parijs, ómdat het kostbaar, artistiek en absurd is. Qm te onthouden EENIGE KORTE AANWIJZINGEN VOOR UW DAGELIJKSCH MENU. Afwisseling in spijs is zéér belang rijk en het is heel verkeerd bepaalde gerechten nooit te willen eten. Versch fruit en vereelte groenten moeten in lederen maaltijd voorko men. Eet eenvoudig natuurlijk voedsel en ermijdt het over-fijne gekruide en ge conserveerde voedsel. liet is niet noodig alle geconserveer- spijs te schuwen, zoolang als er iederen dag maar iets versch ge geten wordt. Koken heeft een grooten invloed op de voedingswaarde van voeJsei en de ze kan er door toenemen of er zeer door verminderen. Past op voor te lang koken, vooral voor het lange, zachte koken van groenten. Eet niets, dat niet meer absoluut goed is. AFCESLETEN PATROON IN LINOLEUM. Bij de goedkooperc soorien linoleum komt hel voor dat het patroon op sommi ge plaatsen geheel verdwijnt, terwijl het linoleum nog lang niet versleten is. Het eenige „wat er op zit" is de verfkwast ter hand te nemen en dc vloer geheel te verven, in «en donkere, neuiralc kleur. Daarna boent men met boenwas. DE MODE IN VROEGER DAGEN. Zoo ziin wij dan nu aan de laatste periode van de voorbij gegane mode gekomen, een tijdperk, dat vóór ve len nog heel goed bekend is. doordat zii de kleeding uit dien iiid ook zelf gedragen hebben, en aan anderen, door de vele foto's en kiekjes die aan allerlei dingen herinneringen opwek ken. Bij het naslaan van de afbeeldin gen over deze mode die nog betrek kelijk kort achter ons ligt, maakt menigeen zich vropliik over de. ..dwaze" kleeding uit dien tijd, de hoed. die onmogelijk groot was en boven op het hoofd met de gevaar lijke hoedenpennen in balans moest worden gehouden, of de rok in ziin kokerachtige nauwheid, waarin trip pelpasjes dc eenige mogediikheid waren om vooruit te komen. En dat alles komt ons niet alleen ou.ver- wetsch voor. maar ook bepaald lee- liik. Maar de crinoline dan! Ja. die was wel een dwaas uitwas, volgens velen, maar zii flati-eerde toch wel, wanneer oen elegante vrouw ze droeg. Een dergelijke rritiek is door a.lc tiiden al'iiil op de mode van tien tot twintig inren geleden gegevenwat juist afgelootien was had geen waar de. pas nadat viifiie iaar voorbii wa ren ging men er zich weer mee inla- De laatsie 25 jaar ten. Wat dat betreft is de mode in kleeding dus volkomen gelijk aan die in meubelen en verder huisraad tus- schen ouderwetsch en antiek ligt een verschil van minstens vijftig iaar eu het eerste -beteekent iets waarmee af gedaan is, het tweede een kostbaar bezit. Nu wii gezien hebben hoeveel in de mode na iaren teruggekeerd is, zii het dan ook in gewiizigd'en vorm, nu zal wel niemand meer durven voor spellen. da* er nooit'meer een tijd komt. waarin de hoeden opnieuw ste vig voor anker gelegd moeten wor den. of waarin de rokken in een sleep uitwaaieren en het bekend© bc- zemband met de kleerborstel er al- tiid aan te pas moeten komen. Het. plaatje is een goed voorbeeld van de mode pl.m. 1900: de wespen- taibe. dc sleep en de platte hoed ko men cr o?) voor. en he", is moeilijk om ons voor te stellen, dat dit r.u toch een jong persoontje moet voor stellen. ..Oude menschen bestaan te genwoordig niet meer". zegt men wel eens. en sommigen gaan zelfs zoo ver met te beweren dat daardoor ook de eerbied voor den erderdom ver dwenen is. Da' Hikt ons toch wel een beetle te veel gezegd oude menschen kunnen zich toch nog wel min of meer aan de morle houden cu daar bij een geposeerde» indruk geven. Ja, wanneer zii in uitersten vervallen, is het lceliik. zooals de dame, die wij den voriseu zomer zagen (het was een Amerikaansclie) met geheel wit haar en een oude dames-gezicht., die ge kleed was in een lichtblauw avond- japonnetje met korte mouwlies en w.i-, bruine bont randjes gegarneerd. Maar uitersten zijn nooit smaakvol, ook al is de draagster jono- en mooi. Een hoed geeft altijd het meest ouderwetsche aan een costuum, maar toch zonder het hoofddeksel komen de afbeeldingen uit dien tijd ons vreemd voor. Door het veelvu'diser gebruik va.n con fee ie goeds werd er veel meer uni formiteit verkregen in de moilc. Vroe ger was de confectie een onmogelijk heid doordat de kleeding met alle ba leintjes en figuumaden zoo nauw sluitend was, cüat iedere japon precies aan het figuur van de draagster naste. maar toen de losse blouses kwamen, was dit geen vereïschte meer on zoo kwam het gemankte goed in de mode, dat tegenwoordig de belangrijkste plaats in (le kleeding inneemt. Het is waar, dat er daardoor van noodkoop© kleeren soms massa's op zien 7-iin, maar het heeft ook r.-la: het mees a" vlug- •'inaakt is dan het in Nieuw te h&ersch. die o- onsreloofüike grensde. De hoeveelheid kleedefen die deze dames er op na hielden, was kolossaal, en de prijzen in dezelfde verhouding. Een ianon van f 1200 was niets buiteügevjpons, en dat deze na één keer dragen, werd afgedankt, behoefde geen ver bazing te wekken. Heel dikwijls ge bruikte zoo'n dame he: derde van het inkomen van haar heer gemaal aan haar k-'eeding alleen en dat typeerde tegelijkertijd de verhouding tusschen man en vrouw daar: de man moest hard werken om veel geld te verdie nen. de vrouw gaf het met handen vol tegeiiik uit aan haar eigen be langrijke persoontje. Dat hiertegen groo". verzet is geweest, ook in Ame rika zelf. is welbekend en ook zeer goed te begriipen. Intusschen werd in Europa voorge- sohrevenminstens twee nieuwe ja ponnen per seizoen, cn verder een garderobe van den volgenden in houd Een wandelccstuum een visite toilet van laken, een fhiweelen of zij den iapon voor wat deftiger gele genheid. een linnen japon voor den zomer, een dinertoilet en een soiré- costuum. Hierbij behoorden tien blou ses en soorlcostmuns. die in hoofd zaak uit F.ugeiand r.aar 'nier kwamen, terwijl de eerste natuurlijk van de Pariische mp'1is het trouw - -«ecf- de Engéjéchen zooals zij zelf zeggen, veol meer buitenmenschen v.ia. de Franschen daarentegen meer stads- menschen. Velen, zullen zich misschien de harembroek nog wel herinneren, een mode-uiterste dat gelukkig maar zeer weinig ingang vond. en dan ook al heel gauw verdween. En daarna kwam de tiid van de taille in het middel, toen hoog. nu er onder; cn de zeer nauwe rok, daarna de wijde en nu weer de nauwere. Omstreeks 1913, toen de rokken zeer nauw werden kwam er onder aan een splitie.in, een mode. die door overdrijving heel wat pennen in te- weging bracht. Wat echter niet wegnam, dat de korte rokken periode die nu w eer be gint te verdwijnen, tamelijk alge meen ingang gevonden heeft, een mo de. die met de hooge taille alleraar digst was voor haar. die ze met smaak en zonder overdrijving wisten te dra gon. En nu viin Vii dan dun- weer in de vo'gende periode, die van langere rokken en lage taille aangeland. Men voorspelt dat aan dit laatste peen lang leven beschoren za' ziineen moti voering vsn dit vermoeden hoor den wii echter niet. dus kan het wel ziin. dat het van menschen uitgaat, die do huidier mode lee'ijk vinden, en nu mnar 04)00ven. wat zii hopen, namelijk dat er gauw weer wat nn- -r$ za! komen. E. F.. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13