Velser Brieven. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 MAART 1923 DERDE BLAD Knoopen tellen. Gelegen- lieitUzuinigheid. Verslag gevers' moeilijk werk. Mi nister contra gemeenteraad Ik heb er de raadsagenaa nog eens op nagezien en daarna mijn greening voor de vergadering dat er wel heel wat tongen in beroering zouden ko men over enkele zaken. Wie geregeld de raadszittingen bijwoont kent wel zoo ongeveer de praat-onderwerpen, waarbij de vurige rossinanten, die „stokpaard" heeten, van stal worden gehaald. Er komen wel eens nieuwelingen in de renbaan, maar in den regel riiet als de vierjarige zittingsperiode bijna verstreken is. Nu ik het resultaat van de vergade ring naga, kom ik tot de conclusie dat de z.g. kamerstukken er op de gewone manier doorgingen, de stukken die niet als zoodanig te betitelen zijn le verden een poover resultaat. Misschien zal iemand mij tegenwer pen dat het besluit om geen verhaal van pensioenbijdragen op de ambte naren en werklieden toe te passen even belangrijk is als wanneer was bes'olen zulks wèl te doen. Dat zou volkomen juist zijn, alleen liggen do belangen eenigszins uit elkaar. Ik be doel meer dat na al wat er gepraat is over deze materie, zoowel bij de begrooting als thans, de toestand de zelfde blijft. Van tweeon een, of de bezuinigings- actie bij de begrooting is maar ge praat in de ruimte geweest, of men durft er nu de gevolgen niet van te aanvaarden. Onder den invloed -van de begro tingscijfers en de zuinigheidsbetrach tingen die daar in den tegenwoordi- gen tijd bij hooren (misschien is het maar mode), deden eenigo raadsleden een voorstel om een deel (3J van de pensioenbijdragen op de ambtena ren te verhalen, de wet liet dat toe. Over de wenschelivkheid ervan was de raad het spoedig eens, maar fat soenshalve ging het voorstel om ad vies naar georganiseerd overleg. Was er geen georganiseerd overleg geweest dan had het voorstel denzelfden dag nog kracht van besluit gekregen. Van den raad naar georganiseerd overleg en terug is een lange weg, en toen het stuk terug kwam was de be grooting vergeten en de ach-en-wee- stemming ervan, verdwenen. Voor een jaar kon men weer een beetje de zui nigheid laten varen. De voorstellers kwamen nu zelf te rug, zal ik maar zeggen, van de dwa lingen huns weegs. Bij de begrooting voor 1924 kan men (die „men" is dan de nieuwe raad) weer zien. Wel, niet, Wel, niet, knoopten tellen. Waarmee de ambtenaren natuurlijk in hun vuistje lachen, zij meenden in December al zeker dat hun een veer geplukt zou worden. Met deze geschiedenis is nog eens duidelijk gedemonstreerd, dat het on derzoek van de begrooting in de af- declingen niet zonder straf nagela ten kan worden. Tenzij belangrijke voorstellen van bezuiniging, voorstel len van ingrijpenden aard, zoo vroeg van te voren worden gedaan, dat ze bij de begrooting geen vraagstukken meer zijn. De heer Schilling corrigeerde nog even de houding van de raadsfractie der S. D. A. P. bij de begrooting. Men had wel ingestemd met het voorstel om verhaal toe te passen, maar dat gedaan om van twee kwaden het min ute te kiezen. Men was bang dat, er uesiolen zou worden tot 10 loons vermindering. Bet ofticieele verslag vermeldde cat wel niet, maar als dat telkens verbeterd moest worden kon uien wel aan den gang blijven. Het was niet vriendelijk gezegd te gen den oflicieelen verslaggever. De tegenwoordige functionaris heeft het zich nog niet zoo erg aan te trekken, hij doet het pas. Maar, vraag ik mij af, wannéér dat verslag werkelijk zoo ondeugdelijk is, waarom wordt het dan niet afgeschaft? De gedachten van een raadslid zijn toch moeilijk te ver melden, gesteld al dat een verslagge ver die kende. Stel u voor een ver slag aldus De heer X verklaart zich tegen het voorstel van den heer Y (hij dacht er hij, dat hij liet er feitelijk mee eens zou zijn als het niet van den heer Y kwam). Ik noem maar wat. Was het niet de heer Schilling die indertijd streed voor het behoud van liet gedrukte verslag, omdat men dan gemakkelijk nog eens vroegere besprekingen en besluiten kon na zien? Op deze manier zal het aanbeveling verdienen cm aan elk raadslid een drukproef te zenden van het verslag en dan de gewenschte veranderingen aan te brengen. Alleen vrees ik dat er op den duur dan geen drukker meer te vinden zal zijn, die genegen is de correcties uit te voeren. Do schoolgeldverordening kon voor 1923 niet de goedkeuring van gedepu teerden erlangen. Vanwege de beslui ten vau den minister weet u. Er zijn tegenwoordig meer raadsbesluiten die aan die ziekte laboreeren. De raad is dan ever 't algemeen van meening dat de ongesteldheid bij den minister schuilt en, legt zich, hoewel tanden knersend, or bij neer. De heer Schil ling deed nog een voorstel om het raadsbesluit te handhaven en dus de verzenen tegen de prikkelen te slaan. Zijn poging leed schipbreuk, de raad wilde geen water in een zeef pompen, m,a.w. geen werk doen dat bij voor baat al gedoemd is nutteloos te zijn. De burgemeester weet onder allo omstandigheden den raad wel de baas te blijven, door elkaar praten wordt in den grond gesmoord door een ver zoek het woord tot den voorzitter te richten. Dergelijke verzoeken, hulde aan den raad, falen nooit. Dat neemt niet weg. dat als de sigaren tegen het einde der vergadering voor den dag worden gehaald, wanneer de ernstige zaken afgehandeld zijn, de gemoede lijkheid vaak om 't hoekje komt glu ren. Een voorstel om een adres aan de Eerste Kamer te richten tot behoud van den Zomertijd werd na een heu veltje verworpen. De raadsleden voe len zich wel te weinig dorpeling om het nut van den zomertijd niet te be seffen, maar verwachtten van adres- seeren door den raad geen succes. Met genoegen nam ik acte van de verklaring van der. burgemeester dat de financieele toestand van Velsen niet slechter is, dan die van andere gemeenten. Ik zou nog een beschrij ving kunnen geven van de besprekin gen over den stank van het afvalwa ter van Meerenberg, maar ik vermoed beter te doen geen verslag van die geuren te geven. VELSENAAR. WAT DUITSCHLAND INDERTIJD HAD AANGEBODEN, DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND, HET VERVOER VAN STEENKOLEN EN COKES NAAR DUITSCHLAND, NIEUWE UITWIJZINCEN EN STRAFFEN. Men moet voorzichtig zijn met de be« trouwbaarheid der berichten ui*. het Roer. gebied. .Typisch is Aan het feestmaal der „Parijsohe Pers" heeft de heer Poincaré, naar men zich herinner', de pers gewaar schuwd tegeu gecamoufleerde onjuiste Duitsche berichten. Hij schetste daar bij de drukte op een redactiobureau, als dc berichten uit verschillende dee- leu der wereld binnenkomen er er een oordeelkundige critiek op moet worden uitgeoefend. „Daar is bijvoor beeld een „nouvelle" met een aardig Engelsoh hoedje od; het is blijkbaar een vriendin mogen we die touken de deux zetten Wij besluiten haar gast vrijheid' te verleenen; en den volgen den dag ontdekken wij, dat zij den hoed gestolen heeft te Londen, maar dat zij in werkelijkheid geboren is te Berlijn of te Hamburg." De Duitschcrs waarschuwen natuur lijk wederkeerig tegen de Fransche en Belgische berichten. van Mains naar Dusseldorf is in vollen gang en bijna voltooid. De „Stahlhoff" is voor een deel reeds, nadat de daar gevestigde syndicaten en directies van ijzergieterijen in al lerijl hun bureaux hadden ontruimd, door de Franschen betrokken. Se dert dient het meer clan 150 kamers tellende gebouw nog slechts voor be zettingsdoeleinden. Intusscben is ook de inkwartiering in Dusseldorf toegenomen. Er moest voor 1000 officieren en een groot aan tal manschappen kwartier worden ge maakt, waardoor de toch reels groot c woningnood nog aanzienlijk is toège: nomen. De opperbevelhebber der Fransche troepen, generaal Dégouttc, zal in de eerstkomende dagen van Mainz naar Dusseldorf verhuizen. Voor hem is een eigen villa gerequi- reerd. Verder eischen de bezettings autoriteiten het verbouwen en de in richting van een groot aantal par ticuliere kantoren en eenige hotels ten dienste der bezetting. De Franschen krijgen thans steenkolen en cokes. Er is Dinsdag een begin gemaakt met de verlading van cokes van de nieuwe laadplaats der cokesfabrieken te Blu. menthal. Niettegenstaande dat hier mede wordt voortgegaan, hebben de Duitsche mijnwerkers het werk hervat. De mijn werd ontruimd door de Fran schen onmiddellijk na inbeslagneming van het voor de lading van cokes benoo- digde spoorwegmateriaal voor smalspoor. De Duitsche werklieden gaan voort met de fabricage van cokes, zoodat dc door de Franschen in beslag genomen hoe. veelheden voortdurend worden aange vuld. Nu is ook het Fransch-Bclgische be. heer over de spoorwegen in de bezette gebieden in werking getreden. Het aantal treinen, dat thans in alle bezette gebieden loopt, beleckcnt een merkbare vermeerdering van het gemid delde van de voorafgaande dagen. De kolenzendingen worden voortge zet. Woensdag vertrokken drie treinen naar Nederland. Voorts vertrok-een aak met een lading van 1830 ton steenkolen van Ruhrort naar Rotterdam, met be stemming'naar Italië. In verband meb dc weigering van den gemeenteraad van Dortmund, om het Qoocüge materieel te leveren voor de inrichting van een militair hospi taal te Kastrop, requireerden de Fran sche autoriteiten de benoodigde arti kelen bij acht handelaars te Dort mund, Hiei-bij deden zich geen inci denten voor. Dc verhouding tussehen dc bezet- tiugsautoriteiteu eenerzijds cn dc bur gerlijke bevolking en hot ambtenaren corps anderzijds, wordt allengs beter zoo wordt uit Fransche bron ge meld. Nieuwe uitwijzingen. De burgemeester, Dr. Kalvelage, en de oudste wethouder, Dr. Lur ken, werden, zooals gemeld, voor ee nige dagen uitgewezen- Roth, even eons wethouder, die als loco-burge meester fungeerde, ontving een uit wijzingsbevel. Den gemeente-ambtenaar Güsgens trof hetzelfde lot. De familieleden de zer beide ambtenaren werden mede uitgewezen. De Fransche autoriteiten te Dus- seldorp, hebben JJinsdag 27 Duitsche douane-ambtenaren gearresteerd en uitgewezen. Straf voor sabotage. Ten gevolge van daden van sabo tage op de telegraaf- en telefoonlijnen in de buitenwijken van Dusseldorp, hebben de Fransche autoriteiten aan deze stad een boete opgelegd van 20 millioen mark. Dit bedrag werd in beslag genomen aan de gemeentelijke kassen. Togon het Fasoisme. De „Vorwnevts" kondigt een eensgezind georganiseerd verzet der socialistische ar beiders tegen liet Duitsche Fascisme aan. Het blad verklaart, dat de Socialisten met het oog op de bloedige politieke moordaanslagen der Fascisten tegen de dragers der Republikeinsche gedachte zich niet kunnen blijven beperken tot de eot nu toe gevoerde politiek van gelegen- heidsverzet tegen de Duitsche Fascisten. De aansl.-g op den spoor weg bij Montzen. De „Matïn" meldt uit Aken, dat in de omgeving dezer stad' een Neder landsch onderdaan en twee Duitschcrs ziin aangehouden, die ervan verdacht worden de bedrijvers te ziin van den dynamietaanslag, waardoor bii de .(brug van Montzen, aan de Belgische grens, de rails werden weggeslagen, zoodat er bijna een groot ongeluk was gebeurd. Een der aangehouden Diut- schers is volgens het Wad de zoon van den bankier von Mallinckrodt, die vóór den oorlog te Antwerpen geves tigd was. Uit papieren, op hen be vonden. is gebleken, dat zii een op slagplaats van ontplofbare stoffen hadden nabij de Nedenandsch-Duit- sche grens. Hiernaar wordlt' thans g'e- zoeht. De Duitsohers behoorden vol geus de „Matm" tot de organisatie Consul. Het spoorwegongeluk bij Friemersheim. I-Iet spoorwegongeluk bij Jiïiemersheim in het bezette Duitsche gebied eischte, volgens betrouwbare mededeelingeu, meer slachtoffers, dan door de Franschen werd gemeld. Zestig soldaten werden gedood en tot nu toe meer dan vijftig paarden afge maakt. Volgens een telegram uil Bochum wordt thans eerst bekend, dat op de door de Franschen gemilitairiseerdo zuidelijke spoorlijn door ontsporing van een goede rentrein zeven Fransche spoorwegarbeiders zijn omgekomen. Weer een spoorwegongeluk. Een door Franschen bestuurde trein is op een kolenwagen bij de gasfabriek te Ludwigshafen geloopen, waarbij een groot aantal wagons werden ver nield, doch geen nienschenlevens ver loren gingen. De dader van den moordaanslag op Smeets is opgespoord. Officieel wordt medegedeeld, dat de Keulsche politie er in is geslaagd, in den aanslag op Smeets klaarheid te brengen en de identiteit van den dader vast te stellen. De naam van den dader wordt evenwel nog geheim gehouden, teneinde het verder onder zoek niet te bemoeilijken. Alleen wordt medegedeeld, dat de dader een nog jong persoon is. De arrestatie is ieder oogenblik te verwachten. De gunstige wending in den toe stand van Smeets houdt aan, zoodat naar alle waarschijnlijkheid elk ge vaar voor complicaties geweken .is. Komen er teekenen van toe. nadering? In verband met-de gewijzigde hou ding der Duitsche ambtenaren inge volge de nieuwe instructies van den uitgewezen regceringspresident Fuclis te Munster, waarschuwt de correspon dent van de „Information" te Dussel dorp, dat het wellicht een dwaling zou zijn te meenen, dat deze tactiek de voorbode van een capitulatie zou zijn. De „Temps" laat in een hoofdarti kel dezelfde waarschuwing hooren. Volgens de „Information" zou Duitschland, dank zij zulk een samen werking, nieuwe middelen voor zijn verzet vinden door den verkoop van een deel der opgehoopte voorraden. Behalve geldelijke overwegingen zou volgens de „Temps" een andere re den voor de veranderde houding der Duitsche ambtenaren de wensch zijn de ontevredenheid der ambtenaren, die uit hun functie gezet zijn, te kal- meeren. Men wijst algemeen op het verschil in den toon, welken men te Berlijn hoort en dien in het Roergebied en waarschuwt voor een niet voldoend gerechtvaardigd optimisme, dat voor al wordt gepropageerd door de finan cieele kringen te New York en Lon den. Er zuilen intusscben van Duitschen kant eenige verklaringen worden af gelegd. De Rijksdagcommissie voor Buiten- landsche aangelegenheden komt, naar het „Berliner Tageblatt" meldt, jï.s. Maandag bijeen. De Rijkskanselier Cuno is naai- Mün eken vertrokken, nadat hij te voren aan de fractieleiders uit den Rijksdag eenige mededeelingcn had gedaan om trent den inhoud zijner voorgenomen, rede. Hij zal die reeds hedenavond in het Münchcner raadhuis houden. Gaat Amerika nu eindelijk pogen om Europa uit het moeras te helpen'! De „Tribuna" verneemt, dat de Amerikaansche gedelegeerden op het congres der Internationale Kamer van Koophandel to Rome als verte genwoordigers der Amerikaansche kooplieden cn bankiers Vrijdag a.s. hun Europeesehen collega's een praclisch voorstel zullen voorleggen voor het economisch en financieel herstel van Europa, In geval Frankrijk dit voorstel zou aanvaarden, zouden de Ver- Staten niet ongeneigd zijn in eenigerlei vorm aan het herstel deel to nemen. Volgens nadere informaties moet dit bericht een kern van waarheid bevatten. De Amerikanen zouden be reid zijn, aan Frankrijk onmiddellijk de 26 milliard goudmark, welke het van Duitschland eischt, te verstrek ken, op voorwaarde, dat Frankrijk de schadeloosstellingskwestie hierme de als afgedaan beschouwt en dat En geland, Frankrijk, België en Italië te voren deze basis aanvaarden. Uit Rome wordt aan de Telegrauf geseind Naar ik verneem, zal op het congres der Internationr.Je Kamer van Koophandel een nieuw voorstel tot oplossing van de kwestie der sehade- loossteling worden gedaan door den Amerikaanschen gedelegeerde Tahe.y. Het voorstel zou op liet volgende neerkomen Dc Amerikaansche banken zullen zich verplichten aan Frankrijk 26 milliard goudmark, contant te beta len, zijnde het Fransche deel van de Duitsche schadeloosstelling, op voor waarde dat Frankrijk de kwestie der schadeloosstelling dan afgedaan be schouwt. Naar ik voorts verneem, zal deze betaling aan Frankrijk geschieden uit de opbrengst van de emissie van obligaties in goudmarken, in Ameri ka en Frankrijk uit te geven. In Britsche kringen van neb Congres wordt echter sterk betwijfeld, of het wenschelijk is een dergelijk voorstel daar ter sprake te brengen, te meer omdat het een veroordeeling van Frankrijk ten aanzien van zijn actie in het Roergebied in zich sluit. Bergmann's voorstellen. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de Amerikaansche Hearsi-pers, Von Wiegand, heeft het volgende vernomen over de Duitsche schadeloosslelliags- voorstellen, welke indertijd aan staats secretaris Bergmann zijn meegegeven. Het geld voor de betaling van de 30 milliard goudmark, welke door Duitsch land werden aangeboden, zou door mid del van drie internationale leeningen worden verkregen, welke door een in ternationaal bankconsortium zouden worden overgenomen. De eerste leening zou 20 milliard goudmark groot zijn er-i het bedrag daarvan zou onmiddellijk op rekening vau de schadevergoeding wor den gestort, teneinde Frankrijk jn bet bezit van baar geld te stellen. De tweede internationale leening, groot 5 xniljli- ard goudmark, zou 5 jaar later worden opgenomen, terwijl weer 5 jaarlater een derde leening, eveneens ten bedrage van s milliard goudmark, zou worden opge nomen. De Duitsche industrie en de Duitsche banken zouden die leeningen garandee ren. Von Wiegand verklaart, dat in die 30 milliard goudmark de waarde dei reeds door Duitschland gedane betalin gen in baar, steenkool, kleurstoffen, in beslag genomen Duitsch eigendom, dë waarde der Saarmijnen enz. niet waren begrepen. De waarde van dit laatste tezamen wordt door de Duitsche regec- ring geschat op 56% milliard goudmark, waarbij de waarde der vroegere Duit sche koloniën nog niet is medegerekend. Aan het Duitsche aanbod van 30 mil liard goudmark waren dè volgende voor waarden verbonden Internationale han delsvrijheid voor Duitschland op de basis van gelijkheid, geleidelijke terugtrek king van de bezettingstroepen uit het Rijnland en terugtrekking van de bezet, tingstroepen uit Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort. In het Britsche Lagerhuis stelde Wedg wood de volgende vragen ie. Heeft de Fransche regeering aan de Britsche regeering gevraagd, of Groot-Brittannië geneigd is zich aan te sluiten bij maatregelen, welke ten doel hebben de nakoming door Duitschland van de bepalingen van het verdrag van Versailles met betrekkin^ tot de ontwapening vnn Duitschland en de werkzaamheden van de controle commissie. 2e. Zal de Britsche regeering, met het oog op haar houding ten opzichte van de Roeraclie, zich cr van onthouden aan generaal Bingham, den Britschen verte genwoordiger in de coptróle-commissie, opdracht te geven aan de werkzaamhe den van de commissie deel te nemen? Bonar Law beantwoordde de eerste vraag bevestigend, doch de tweede ont kennend. Daarop vroeg- Wetdgwood, of gene raal Bingham aan de werkzaamheden •an de controle-commissie deelneemt? Hierop antwoordde Bonar Law bevesti- gend.- In antwoord op een andere vraag, verklaarde Bonar Law dat de kwestie van een pact inzake militaire waarborgen door de Fransche on Britsche regeeiin- gen, sinds de bezetting van het Roer gebied, officieel nooh officieus is aange roerd. Uit Parijs wordt nog geseind De Raad van Ambassadeurs beeft ken nis genomen van bet rapport van gene raal Noliet, betreffende de militaire contröle-commissic in Duitschland, wel ke haar werkzaamheden den ïsden Maart^ heeft hervat. Verspreid nieuws. UIT RUSLAND. Do verveIging der geeste lijken. In Bet Britsche Iloogeramis liee:| Lord Curzon, in apt woord op een ojj- rnerking van den aartsbisschop van Canterbury, die zijn bezorgdheid uitte over de arrestatie en de dreigende be rechting van den aartsbisschop van Petrograd en vijftien geestelijken, me degedeeld, dat het proces tot 21 April is uitgesteld. Er is reden te gelooven, dat het ware doel van het proces is materiaal te verschaffen voor anti christelijk© betoogingen met Paschen. De Britsche diplomatiek© vertegen woordiger te Moskou heeft instructie ontvangen zijn vertoogen ten gunste der gevangenen voort te zetten, ter wijl de Britsche regeering allen in vloed zal aanwenden te hunner gun ste. Een eenheidsfront. Op 18 Maart is te Moskou de eoc.- rev. partijdag geopend. Er waren 400 gedelegeerden verschenen. In een ver klaring van het hoofdbestuur cn de voorstellen der delegaties wordt ge zegd. dat niet In t 00e op de vorming van een socialistisch eenheidsfront met de communisten de ontbinding der partij noodzakelijk is. e gezondheidstoestand van Lenln, De „Krasn. Gaz." van 14 Maart geeft de eerste officleele mededeelln- gen over Lenln'6 toestand^ Dezo re- geeringsmededeeling luidt: „Na een korte ziekte, die het vori ge jaur Mei begon, hervatte de voor zitter van den Raad van Volkscom missarissen Wladimir Iljitsj (Lenin) op 3 October zijn gewone, d.w.z. bij zonder inspannende bezigheden. Na- twee maanden kwamen echter de symptomen van vermoeidheid weer terug. Op aandringen van doktoren en vrienden moest Lenin in December weer een tijd de leiding neerleggen. Ze'.fs mocht hij geen bladén lezen, om* dat de lectuur hiervan te veel van zijn denkkracht zou eischen. Wel stonden de doktoren tce, dat hij zich met en kele vraagstukken bezi.^ hield; zijne artikelen over het volksonderwijs, de eoigauisatie der arbeidsinspectie en an bet Sovjet-apparaat zijn hiervan de vruchten. Do behandelende geneoshceren, prof, Fórster, Kramer en dr. Koshef- nikof, geloofden, dat de ingetreden verbetering mogelijk zou maken, dat Lenin spoedig weer de leiding op zich kon nemen. Dientengevolge publiceer de de regeering geen berichten over zijn gezondheid. In de laatste dagen is echter een ernstige verergering van den toestand ingetreden, zoodat de regeering het noodig acht van nu af aan mededcelingen over Lenin's gezondheidstoestand te publiceeren. De verklaring van Rykof in de bij eenkomst van den Mosk. Raad is nog ernstiger. Deze deelt mee. dat, hoewel er geen levensgevaar is en genezing mogelijk, de toestand zoo is, dat in de eerste tijden Lenin de leiding niet op zich kan nemen. De rechterhand en het rechterbeen zijn verlamd door storing in den bloedsomloop. Zijn geest heeft niet geleden. DE BINNENLANDSCHE TOESTAND VAN OOSTENRIJK. Den buitengewoner! kabinetsraad zal in zijn a.s. zitting een door den Ministerraad ontworpen wetsontwerp ovor de samenvoe ging der ministerial overhandigd wor- den. Tengevolge biewah zal het ministc rio van buitenlandsche zaken met het de partement van den Bondskanselier ver bonden worden; waarbij het Departement van Buitenlandsche Zaken zijn eigen mi nister behoudt, zoolang dc Bondskanse lier mc-t arbeid overladen is. De ministe ries van oorlog en Binnenlandsclie Zaken en die van verkeer en handol worden ver eenigd. De Buitengewone Kabinetsraad zal do ontwerpen over de inkrimping der minis teries nog voor Paschen afdoen. Over de daarmee samenhangende kwestie van eox formeelc ontslagname van het gehcele Ka hinet of liet aftreden der uittredende mi nisters is tot nu toe nog geen beslissing govallen. In ieder geval blijft het Knbinet Dr. Seipel beslaan. De hier verspreide go ruchten over de vorming vnn een coalitie- of een concentratie" Kabinet met liet in treden der Sociaal 'Demoeraten in de re geering zijn absoluut zonder grond. Ilicr gepubliceerde dagbladberichtcn over on derhandelingen die de oud-minister van financiën en Christen Sociale afgevaar digde Dr. Gurtler met de sociaal-democra ten in partij opdracht zou vocron zijn on juist. DE DUITSCHE STAATSHUISHOUDING. Volgens mededeelingcn in don Duitschen Rijksdag is het program tot stabiliseering vau de staatshuishouding tengevolge van de Fransche bezetting van het Roergebied en andere Duitsche 'landen in flarden ge scheurd. Het totale tekort op de Rijksrekening bedraagt voor 1922 zeven biüioen mark, waarvan alleen drie voor de uitvoering van het Vredesverdrag. Voor het verzet in liet Roergebied en Rijnland is ecn"billioen uit gegeven. DREIGENDE ALGEMEENE STAKING. In Opper Silezië was de proclamatie van le algemeeno staking tegen dc geweldda den van de zelfwcerorganisatie Woensdag te verwachten. In vijf mijnen en twee. ijzerfabrieken wordt reeds eenige dagen.gestaakt- De ar beiders vau liet Waldenburger bokken, evenals die uit Poolsch Opper-Silezië, zijn voornemens zich bij de nlgemeene staking nan te sluiten. Reeds hadden tussehen de Rijksregecring en vertegenwoordigers der werkgevers en arbeiders onderhandelin gen plaats over de bijlegging van het conflict. UIT IERLAND. Vrees voor aanslagen der republikeinen. Het hoofdlbureau der Londensche politie Beeft een waarschuwing ge zonden aan alle gasfabrieken en elec- trische centralen in Londen en omge- .•ing om on haar hoede te zijn tegen aanslagen van de zijde der lersche re nublikeinen. Deze zouden n.l., als j er wraak od de uitlevering van ver dachte lersche rebellen door Enge land. voornemens ziin aanslagen te Dieuren. Botsingen tussehen nat., soc. en soc.-democraten. Te Immenstadt in Beieren is het tot ernstige botsingen gekomen tussehen nat.-soc. en soc.-dem. Hund'ei-tschaf- ten. De laatst en schoten met scherpe Datronen uit infanterie-geweren. Vier nat.-soc. werden zwaar en twee licht gewond. KUNST AAN ALLEN. Men schinift ons Zooals bekend is, ziin in verschil lend© steden yan ons land verenigin gen Draotisch werkzaam in verbaud met de kunstzinnig© ontwikkeling van het volk. Zoo tel', de Amsterdainsche Kunstkring „Voor Allen" in korten tijd' reeds nicer dan achtduizend le den. Een eigen tijdschrift propageert het doel dat de Vcreeniging beoogt en lelt als vaste medewerkers voor tooneel Ko Arroldivoor muziekSem. Dresden en Paul Sanders; voor let terkunde Herman Poortvoor beeld houwkunst Theo van Reynvoor huis cn hof Jan Gratama en A. P. Smits en voor schilderkuns" en kunst nijverheid Otto van Tussenbroek. In April wordt opgericht ce Bond van Vereenigingeu, die de ontwikke ling van den kunstzin van de menig te voorstaan. Deze Bond zal alsdan ••vim 10.000 ledei. te-len In Utrecht heeft zich kort £clcden 'een nieuwe afdceling gevórmd, welke Inmiddels met veel succes werkzaam Is. Ook voor Haarlem worden pogingen in het werk gesteld om tot de oprich ting van een dergelijke organisatie te komen. Tal van leerzame voordrachten, muziekuitvoeringen en tooneelvoor- stellingen zullen alsdan binnen het be reik komen van hen. die tot heden om geldelijk© redenen daarvan verstoken bleven. Wij komen od (Tit schoone plan na der terug. Wie er voor gevoelt ©n wie mee wil doen rnclde zich schriftelijk met opgave van volledig adres bij don lieer Otti> van Tussenbroek, al hier. Deze opcave bindt tot nie's. doch men ontvangt alsdan een oproeping tot een te belegocn vergadering, in verband met dc stichting ccner Haar- lemsche afdeeling. Wil inon in brcede lagen bereiken hetgeen als verheven beginsel wordt voorgestaan, dan zal in deze tiiden van kentering de medewerking van allen noodig en onmisbaar zijn. DE SPAARNESTICHTING. Zooals in ons raadsvcrslag to lozen staat, is Woensdag in den Raad besloten bet voorstel van B. en \V„ subsidie to gevoa aan den cursus in maucnvlochtcii en borstclinaken van de Spaar nest ichting voor oud-leerlingen der Buitengewone School (voor ouderwijs nan achterlijk© kinderen) nan te houden. Het is bekend, dat dc Spaarncstichting tot de Kerstvncaiitio 1922 heeft doorge werkt, maar toen hot bijltjo er bij heeft moeten neerleggen, omdat er geen geld meer was. En als de gemeente geen subsi die geeft, zal de geheel© stichting wel op geheven moeten worden, tenzij de ge meente haar werk zou willen overnemen, waartegen het bestuur geen bezwaar zou hebben. Wij hebben indertijd een uitvoerige be schrijving van het work dor Spaarncstich ting gegeven, die zooals wij toen meldden, eenige lokalen van het Proveniershuis tot haar beschikking had, om daar oud-leer lingen van de Buitengowone School (nl. do zéér achterlijken, do z.g. imbecillcn) werk te vorschaffen. De jongens werden daar bozig gehouden met mattenvlechtcn cii vooral borste.lmaken, waren dus zoodoen de (ook tot grooto voldoening van de ouders) „van de straat" en verdienden een kleine som, varieerende tussehen twee en ijf gulden per week. De jongens kwamen op de borstel makerij op ongeveer dertien- jarigen leeftijd; de oudste was 23 jaar- Raar aanleiding van het raadsbesluit lot aanhouding hadden wij een kort on derhoud met den heer L. Broekhuizen, voorzitter der Spannicsliehling en hoofd der Buitijgewone School. Do heer Brockhuizenn zeide ons het zeer te betreuren dat do Raad het rapport van do Raadscommissie inzake den „Nazorg" wil afwachten, daar het nog wel drie maanden kan duren als dit verschrijnL Voorts is er in den Raad geklaagd dat de twee onderwijzers, die aan den cursus les geven van den omgang met achterlijke leerlingen geen „slag" hebben. Wij vroe gen don heer Broekhuizen, of deze klacht gegrond is. Hij antwoordde ons: „Die twee onderwijzers zijn borstolmnkcrs cn geen onderwijzers van beioep zoodat zij, wat Jen omgang met de jongens betreft, nog hebben moeten loeren, zooals trouwens een onderwijzer, die pas in do school komt óók moet loeren. Maar ik zou niet gaarne durven beweren, dat zij ongeschikt zijn, ,1 is de een geschikter dan de under: ik •ind daarentegen dat zo heel wat hebben gepresteerd, Bovendien: gewone onderwij zers zouden aan dezen cursus niet op hun plaats zijn, want het betreft hier uitslul- iid vakwerk, waarin het moet goge- ;n worden door vaklied en." Dat eenige leerlingen van den cursus rundsleden bezocht liebbcn (waarover in den Raad is geklaagd) nohtto de heer Broekhuizen ook zeer vorkoord. Dit is geheel buiten zijn Weten gebeurd; op dracht is er niet voor gegeven. Misschien hebben enkele ouders die leerlingen er toe aangezet. Uit het bovenstaande blijkt wel dat de Spnarnestichting, zij het dan gedurende korten tijd, zeer nuttigen arbeid hooft ver richt en dat het zeer te betreuren zou zijn, als die nrbeid niet op de een of ondere wijze werd voortgezet. Het Tooneel D o g' o e <1 k o o p c Voor stellingen van het Tooneelverbond. Men lean de afdeeling Haarlem van het Toon edl verbond zeker niet gemis aan initiatief verwijten. Dezo naar ik meen jongste afdeeling is een der meest bloeiende in het land en staat, wat het aantal leden betreft, tegenwoordig dan -ook in dc voorste rij. Zij heeft dien bloei ongetwijfeld in de eerste plaats te danken aan de in. stelling van de zoogenaamde „twee- guildens-voonstellingen". Men wordt nu eenmaal niet dan bij llooge uit zondering lid van hot Toonoélvorbond enkel en alleen om het streven van het Verbond te steunen. Ik heb nog nooit een circulaire „tot opwekking" van het Tooneelverbond gelezen, waarin niet met nadruk gewezen werd op de groote voordeelen, welke dat lidmaat schap aanbiedt, namelijk dc gratis- voorstelling cn de toezending van het maandblad „Het Tooneel"; het eigen lijke doel van het Verbond hing er altijd als een staartje bij. De Haarlemeehe afdeeling heeft in dertijd volkomen terecht inge zien, dat een gratis d tie t toni ton voor stelling en het maandschrift liet Too neel niet voldoende lokaas waren om een groot aantal leden te trekken rn zij heeft toen de proef genomen met goedkoope voorstellingen, waarmee zij ©en voorbeeld gaf aan alle andere afdeclingcn in het, land. Dat was een daad van durf, want het was vooruit .niet te zeggen, of de goedkoope voor stellingen voldoende rendabel zouden blijken te zijn. De onkosten waren zeer hoog en alleen bij voldoende en blijvende belangstelling van het pu bliek zouden do inkomsten do uitga ven kunnen dekken. Het eerste jaar heeft dan ook allerminst winst opgo- leverd cn men zou met het organisc*»- ron van dc goedkoope voorstellingen na de teleurstellende resultaten van dat proefjaar zeker niet hebben kun- ion doorgaan, wanneer eenigo bc- duupsk'den zich niet vooraf persoon lijk voor het verlies aansprakelijk had den gesteld. et tweede jaar bracht betere re sultaten, wat voornamelijk te danken is geweest aan de zeer gelukkig© keuze der' stukken. Het Bestuur ging toen

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9