.014; Buitenlandsch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 MAART 1223 VIERDE BI/.D DE BELANCSTELLING WAARME DE DE ENCELSCHE RECEERINC DEN ROERSTRIJD VAN FRANSC HEN EN DUITSCHERS VOLCT. OVER DE PUTSCHPLANNEN IN DUITSCHLAMD. Do Roerstrijd is nafcuunijk niet be perkt tot de lloer. Ook de verhouding tusschen Enge land en frankrijk wordt er meer en meer door beheerscht. Voor de Roer-quaesties be staat bij Engeland groote be langstelling. In het Eugelsche Lagerhuis bracht de nationaal-hberaal Sir Edward Grigg de quaestie der bezetting van het Roergebied ter sprake, ilij zeide, dat deze een ernstige uitwerking had op de Britsche nijverheid cn het was z. i. te hopen dat de regeering maat regelen zou nemen om een betere be handeling van den Britschen uitvoer te verkrijgen van de Fransche en Belgische geallieerden- De Britsche handel met het vasteland van Europa kon nimmer worden hersteld voor cr een eind kwam aan de Roerbezetting cn er zorgvuldig een nieuwe politiek was uitgewerkt. Gngg verklaarde, dat Duitschland gehandeld had in overeenstemming met de bepalingen van het verdrag van Versailles en thans volkomen onl wapend was. Ten aanzien van het vraagstuk der schadevergoedingen was er geen ver schil var meening tusschen Enge land ee Frankrijk, maar hij geloofde, dat ue schadevergoedingen met meer het middenpunt uer Fransche politiek vormden. Frankrijk was bezig een nieuwe politiek te volgen, wélke een vervreemding van Duitsch gebied van Duitschland. Als Engeland die politiek steunde, beteekende het, dat Engeland de verplichting op zich moest nemen zich te mengen in de binuenlandschc aangelegenheden van Duitschland en Duitschland souverei- niteit voor goed te beperken, liet be teekende een onvermijdelijke uitbar sting in de komende jaren. Het was in strijd met het verdrag van Ver sailles. Spr. vroeg de regeering om de overzeesche dominions te raadple gen over het vraagstuk in zijn gehee- len omvang. Sir Laming Worthington Evans, lid van de vroegere coalitie-regeeriug, die de Pa- rijsche conferentie in. Januari bijwoonde, wees op do noodzakelijkheid om de achter docht van Frankrijk weg te nemen. Hij zeide, dat er weinig of geen reden voor die achterdocht was. Frankrijk verdenkt ons er van (aldus spr.) dat wij het in den weg stonden bij het verkrijgen van schadever goeding. Dit was niet het geval; integen deel. Britannié was bereid geweest ieder practisch voorstel, dat gedaan was, te „Frankrijk meende, dat vrij het hadden beroofd van de veiLigheïd, waarop het recht had. Dat had Engeland niet gedaan. Alle Fransche voorstellen waren door de geallieerde deskundigen beschouwd als economische voorstellen en waren onder zocht van het standpunt der inkomsten, welke er door konden worden verkregen." Spreker hoopte, dat er op den grondslag der voorstellen van Augustus nog steeds mogelijkheid was om tyt een regeling te komen. Was, zoo vroeg liij, de regeenng bereid de onderhandelingen op dien grond slag te hervatten I Asquith vestigde de aandacht, op wat hij noemde een merkwaardige verklaring. in don Duitschen Rijksdag afgelegd door den minister van huitenlandsche zaken, dr. von Rosenberg. Hij zou gaarne weten of do meeniug van Von Rosenberg was voorgelegd aan de Britsche regeering en aan de regceringen van andere mogend heden. Sprekende over het denkbeeld van demi- litarisatio van het Rijnland of van eenig onbepaald gebied aldaar, wees de ex-pro- mier er op, dat Frankrijk bij het verdrag van Versailles een zeer voldoenden waar borg tegen toekomstig gevaar van Duitsoh- land had ontvangen. Het verdrag verbiedt aan Duitschland om hetzij op den linker-, hetzij op den reehter-Rijnoever verster- kingswerken te handhaven of te bouwen of er hetzij voorgoed, hetzij tijdelijk, ge wapende troepen bijeen te brengen of er militaire manoeuvres tc houden en voorts bepaalt het verdrag, dat als Duitschland op ecnigerlei wijze een dezer bepalingen schcudt, het wordt beschouwd als hebben de een vijandelijke daad geploegd, niet te gen Frankrijk, maar tegen de onderteo- kenaars van het verdrag. De Labour-leider Ramsay Macdonald veroordeelde het denkbeeld dat de regee ring moest toelaten dat deze verwoede slrijd voortduurde tot een van beide par tijeu de nederlaag had geleden. Hij meen de. dat de regeering heel beslist aan Frankrijk moest vragen wat zijn politiek was en wat het zich voorstelde te verkrij gen door een voortgezette bezetting. Baldwin, de kanselier van de schatkist, antwoordde voor de regeenng bij afwo zighcid, door ongesteldheid, van Bonar Law. Hij zeide, dat de kern der moeilijk heid de volgende was: Er had gedurende de laatste twee maanden een diep en wer kelijk meeningsverschil bestaan tusschen onze geallieerden en ons ten aanzien van de politiek welke aanvaard was. De Fran- sehc-n voerden aan. dat door het doen van den stap, dien zij gedaan hebben, zij slechts den slap hadden gedaan dien wij twee jaar geleden dreigden te doen. Dat was oen heel moeilijke vraag om te be antwoorden. Op het oogenblik hadden de Tran- schcn zich bijzonder ongeneigd betoond ob welke tusschenkomst ook te aan vaarden en het was die houding hunner zijds en van de zijde der met hen han delende geallieerden welke totdusver een dichtgeslagen, gegrendelde en van een bout voorziene deur had gvormd tegen vele der gewone methoden van benade ring, welke in gewone tijden konden lei den tot een regeling. De politiek van het voorleggen van het geheele vraagstuk aan den Volken bond is nagegaan, evenals iedere andere politiek. Sprekende over MacDonald's vrees, dat dezo Roer-strijd niet zou ein digen voor een van beide partijen verslagen was, zeide Baldwin, dat een dergelijk resuitaa- noodlottig zou zijn voor Europa en de wereld. Hij meende, dat de positie in Europa heden ten dage schier geheel overeen kwam met de positie van Enge land bij het begin van een zeer ernstige en uitgebreide staking. „Men heeft daar bij precies dezelfde gemoedsstemming, een gemoedsstemming, die geen inmen. ging gedoogt. Bij zulk een staking leidt voorbarige inmenging tot een ramp. Slechts door voortdurend in nauw, vriend schappelijk, rechtstreeksch en eerlijk contact te blijven met de partijen heeft de buitenstaander de macht om later te helpen bij het tot een eind brengen et van en een regeling te bereiken, terwijl, indien zij zich er in mengt voor het psy chologische moment is gekomen cn voor de juiste gemoedsstemming bereikt is, hij den strijd kan verlengen. Dit is volkomen waar ten aanzien van den huidigen toestand tusschen Frankrijk en Duitschland. Ik geloof, zoo vervolgde de heer Bald win, dat het oogenblik zal komen, waar op onze diensten tegenover onze gealli eerden en Duitschland van onschatbare waarde zullen zijn. Als wij onze bespre kingen met onze geallieerden zoo zouden voeren dat wij een kans zouden laten ver loren gaan of dat w hen deden gevoelen dat wij terecht of ten onrechte een hou ding aannamen, die zij als vijandig zou den beschrijven, dan zou onze geheele macht, die naar ik geloof straks onme telijk zal zijn, beperkt worden. De regec- ring is in nauw contact met den toe stand, zoowel ten aanzien van onze ge allieerden als van Duitschland en als het oogenblik komt, waarop zij door een voorstel van een of anderen aard, tus schenkomst of iets anders een stap voor waarts kan doen, zal zij dit doen en al dus jrachten den vrede nader te bren gen, waarop Europa zoo lang gewacht heeft alsmede een regeling van de schul den en de schadevergoedigen, zonder welke wij geen duurzame verbetering kunnen zien van den internationalen toe stand. Wij hopen nog steeds, dat de tijd zaï komen, waarop wij dit kunnen doen en wij zijn vast overtuigd, dat wij tot dus ver cn met name in de laatste vier we ken de eenige gedragslijn hebben ge volgd, welke dit lar.d dient te volgen. Wij hebben het vertrouwen en de vriend schap van onze aeallieerden behouden en ik geloof, dat wij weer door Duitschland zullen worden aanvaard als eerlijk on derhandelaar, wanneer de tijd komt. Wij hebben dit voorstel thans en ik zie op dit oogenblik niets dat ons er toe zou brengen af te ■wijken van het pad, dat wij tot dusver hebben betreden. Mac Neill, de onder-minister van hui tenlandsche zaken, zeide naar aanleiding van de verklaring van Von Rosenberg, dat 't denkbeeld der benoeming van een internationale commissie van zakenmen- schen tot vaststelling der schadevergoe dingen precies hetzelfde denkbeeld was als dat, verscheiden maanden geleden geopperd door den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Hughes. Er was echter iets, waardoor dit denk- beeld in zeer belangrijke mate werd be perkt en dat was, da' de Duitsche regee ring duidelijk had gezegd, dat de onmid dellijke ontruiming van het Roergebied door Frankrijk als voorwaarde moest voorafgaan aan iederen stap van dezen aard. Iedereen wist, dat dc Franschen in het minst niet voornemens waren het Roergebied geheel te ontruimen als voor afgaande voorwaarde voor eenig ondei- zoek van het schadevergcedingsvraag- stuk. Daarom was er in de rede van-Vos Rosenberg in werkelijkheid geen stap tot toenadering te zien. Het was volkomen waar, zeide McNeill, dat de Britsche regecring wis', dat de Duitsche xegcering waarschijnlijk een dergelijk denkbeeld zou opperen cn laatstgenoemde was gewaarstnuwd, dat tenzij het heel wat verder ging dan het overgelegde résjimé, de Britsche regee ring het niet waarschijnlijk achtte, dat het denkbeeld op het huidige oogen blik vruchtdragend of nuttig zou blijken te zijn. In dc „Matin" bespreekt Saucrwcin het denkbeeld door de „Vorwarts" ge opperd en dat naar het schijnt Lloyd George nu ook in het Lagerhuis wil gaan bepleiten, volgens hetwelk do Rijnstreek zou wc. den gedemilitariseerd onder toe zicht van den Volkenbond om tegemoet te komen aan den angst in Frankrijk voor een eventueelen nieuwen Duitschen aanval. Alle leden van den Volkenbond zouden dan Frankrijk d® verzekering moeten geven dat indien het geneutraliseerde gebied ooit door Duit sche troepen betreden werd, zij zich te- gen den aanvaller zouden keeren. Een zelfde waarborg zou anderzijds ook aan Duitschland worden gegeven. Sauerwein betoogt dat het 'J:dens de vredesconferentie de bedoeling was, dat Amerika en Engeland een dergelijken waarborg op zich zouden nemen. Cle- menceau erkende zelf dat zonder dezen waarborg het vredesverdrag niet be stond. Er is niets van gekomen, omdat Amerika niet wilde, maar Amerika maakt ook geen deel uit van den Volkenbond. Deze heeft ongetwijfeld groot moreel ge zag, maar aangezien hij zelfs het conflict tusschen Lithauen en Polen niet heef', kunnen verhinderen, zou het overdreven zijn tc verwachten, dat hij een toekomsti ge botsing tusschen Frankrijk en Duitschland zou kunnen beletten. De ontwapening van de Rijnstreek onder garantie van den Volkenbond, heeft dus als bescherming voor Frankrijk niet de minste waarde. Daarvan, kan misschien in de toekomst sprake zijn als Duitsch land onder behoorlijke contro'e ontwa pend heeft en zijn schulden betaalt, maai op het oogenblik komt een dergelijk voorstel tc vroeg of te laat; Men kan er over vijftien, twintig jaar nog eens over spreken. De moord op de Fransche officieren te Buer. De „Temps" komt nog eei.s terug op de voorstelling der Duitschers als zou de moord op de beide Fransche officie ren te Buer door Fransche soldaten zijn gepleegd. Het bLid zegt. dat de vol gende feiten met volstrekte zekerheid ziia vastgesteld ie. de hulsen, welke bii de slachtoffers zijn gevonden, droegen de gewone kenteekenen, die aangaven dat zij uit den voorraad munitie der Duitsche politie afkomstig waren =e. de kogel, die in het lichaam van een der officie ren is aangetroffen was door een para bellum-revolver afgeschoten geen enkel Fransch soldaat kan in het bezit van een dergelijk wapea zijn geweest; 2e. een der officieren was zoo juist in Buer aange komen en wandelde voor de eerste maal door de stad. Bovendien rijn de oogge tuigen, wier namen in de Duitsche rap porten stonden vermeld, door de Fran sche justitie verhoord. Zij hebben schrif telijke verklaringen afgelegd, die de Duitsche beweringen te niet hebben ge daan. Over de Putschplannen is men nog niet uitgepraat. De Pruisische minister van Binnen- landsche Zaken, Severing, heeft in den Pruisischon ministerraad een verklaring afgelegd met betrekking tot het besluit tot entbinding der Deutsch- Yölklsche Freiheitspartel. De minister heeft daarbij het volledig ac- tenmateriaal aan zijn collega's voorge legd, op grond waarvan tot de ontbin- ding dier partij is overgegaan. Het kabinet oordeelde de genomen maatre gelen noodzakelijk en overeenkomstig het recht en verklaarde eenstemmig, zijn goedkeuring te hechten aan de door mi nister Severing gevolgde politiek op grond van het voorgelegd actènmatcriaal en mede op grond van den ernstigen binnen- en buitenlandschen politieken toestand. De eenstemmigheid is van politieke beteckenis, daar in het Pruisische kabi net de sociaal-democraten en de burger lijke partijen met inbegrip van de Duit sche Volkspartij een coalitie vormen. In verband met dc scherpe aanvallen van de rechtsoke pers, zoowel die van de Duitsch-nationale als die van de Duit sche Volkspartij, op den Pruisischen mi nister van Binnenlandsche Zaken, Seve ring, wegens zijn actie tegen de Deutsch- Völkischc Freiheitspartei, werd de stemming in den ministerraad in Beie ren met groote spanning tegemoetge- zien. Men hoorde alom beweren, dat de coalitie in Pruisen wel eens zon kunnen ineenvallen, doordat de leden van de Duitsche Volkspartij uit het kabinet zou den treden. Na het in den ministerraad gevallen besluit bestaat voor deze vrees geen reden meer. In den Thunngschen Landdag legde de Thirringsche staatsregeering naar aanleiding van een interpellatie van den communistischen afgevaardigde dr. Neu- baucr, een verklaring af ten aanzien van haar houding ten opzichte van de prole tarische zelfverdediging. Staatsminister Frölich verklaarde, dat het juist was. dat in het rijfceministcric van binnenland sche zaken een discussie over de poli tieke toestanden in Thliringtn is ge werd, waarbij ook dc quaestie van de zelfverdediging is aangeroerd. De be sprekingen met den rijksminister van binnenlandsche zaken waren in volkomen collegiale vorm gevoerd, doch een over eenstemming was niet bereik'. De Thtl- ringsche ministers hadden verklaard.dat zoolansr de tegenwoordige politieke toe stand bestond en de rechtsradicale, de republiek vijandige Strijdoiganisatics zich weerden, aan de andere partijen niet verboden kon worden, de bescherming der republiek te waarborgen en op zich te nemen. De laatste dagen hadden be. wezen, dat de voorstanders van de repu bliek niet mochten slapen. Het was de Thtlringsche regecring duidelijk gewor den, dat met de opheffing van het ver bod van de „Jungdeutsche Orde" de moordorganisaties verslerat moesten wor den. Ten bewijze voor het acute ant!- republikeinsche gevaar las dr. Frölich uit het in beslag genomen documenten materiaal van de nationalisten een afdee- lingsbevel voor, dat bij een der Zater dag te Gera gearresteerde koeriers wa» gevonden en waarin bekend gemaakt werd. dat zich bij elke „Hundcrtschaft" een gediplomeerd ziekenverpleger en twee ziekendragers moeten bevinden ea dat gelet moet worden op de leden van de „Hundertschaiten", die geregeld de bijeenkomsten der partij verzuimen. D«e moeten, wanneer ze driemaal tonder geldige reden xi;n weggebleven, uit de partij worden verwijderd. In Beieren wordt de verdeeldheid in de vaderiandsche bonden thans ook doos de leiders openlijk toegegeven. Terwijl de vaderiandsche bonden vroeger tame lijk gematigde politieke doeleinden na streefden, heeft een deel van deze boa den in den laatsien lijd herhaaldelijk deelgenomen aan demonstraties der na- rionaal-socialisten en zich thans open lijk voor een actief optreden in Groot- Duttschen geest uitgesproken. Deze ver deeldheid bieek ook bij gelegenheid van hei bezoek van den rijkskanselier, toen de strijdorganisaties der vaderiandsche v-rreaigingcn oen eigen deputatie had den gezonden. Zoo bewijst de laatste elddienstoefening der nationaal-socia- listen den afmarscn der activistische troe pen naai het naiionaal-socialistjsohe kamp. Aai» deze oefening namen volgens de ..Völkiscaer Beobachtcr" deel de bond „Oberland", de bond „Bayern und Reich", de bond „Reicbsflaggc", deelen der vroegere ■Bcicrsohe „Einwuhucrwehr" cn -van de vroegere brigade-Ehrhardt, in het geheel ongeveer 5000 man. Maatregelen der Franschen. In Essen en Weeel hebben de Fran schen in de door hen bezette stads wijken den 6taat van beleg afgekon digd, evenals te Mettmann, omdat daar op 24 Maart een Fransch officier door een onbekenden dader door een revolverschot In den voet is gewond. Een koopman en c-on dokter werden als gijzelaars gearresteerd. De rijksdagafgevaardigde Sollmann werd op zijn terugreis van Berlijn bij do .pascontrole te Vohwinkel door Fransoke soldaten uit den trein go- haald; zijn portefeuille en rijksdag- stukken werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, dat vier uur duurde. Eerst toen ambtenaren der Fransche politieke afdeeling in Dus- eeldorf, die per telefoon naar Voh winkel waren geroepen, daar waren aangekomen, werd den afgevaardig de toegestaan verder te reizen, met verontschuldigingen dat men hem zoo lang had opgehouden. Volgens de „Matin" is door de zor gen der Duitsche propaganda de laatste groote rede van Cuno in een Fransche brochure in vele honderddui zenden exemplaren in Frankrijk ccr- spreid. „Daar heeft men dan toch nog .geld genoeg voor," oordeelt hc: blad. INCEZONDEN MEDED EELINCEN a 60 Cts. per regel. Alle flauwe gerechten ïïCSï eet ie ier rnet graagte met A.J.P's Fram bozen-Saus er over. Een halve liter geeft een pakje van 7' cts. „maat zou Cuno werkelijk denken, dat hij zuct dit samenraapsel van scheldwoor den, laster en opsnijderij een Fxansch- man kan overtuigen?" Uit Sarrogucmines wordt aan de „Echo de Pans" gemeld, dat aldaar een huiszoeking heefi plaats gehad bij eea zekeren Jacques Yaioqui, cie in het be zit werd gevonden van 250 Duitsche bro chures met betrekking iet stakingen, uit Duitschland afkomstig, Yaroqui is ge arresteerd. Steenkool. Van 1 tot 32 Maart hebben de Fran schen ea Belgen langs de trajecten AkenRoaheide, AkenMontzea. en Euskirchen.Junkerath in 53 treinen 1570 waggons met kolen en cokes ver voerd, d.w.z. nog minder dan :n De cember 192: per dag werd vervoerd, ge durende welke maand 39-925 waggons met kolen ea cokes over dc Duitsche grensstations naar Beigie en Frankrijk zijn getransporteerd. De politiek van dc Duitsche Rijksbank Do „Rote Faiine" publiceert ten protocol over een vergadering van het bestuur van het „Refchsverbamd der deutsehen Industrie", dezer dagen ge houden in aanwezigheid van den pre sident van de Rijksbank, flavenstein, Volgens dit protocol verklaarde Ha. venstein, dat het goud van do Rijks bank niet als onderpand van do Duit sche binnenlandsche goudleenmg be schouwd mag worden, dat eciiter do Rijksbank door haar crediet de terug betaling der leentng waarborgt. Ver der zeide de president, dat bij van de industneelen verlangde, dat zij slechts-de deviezen, die zij de eersb komende twee of drie maanden niet noodig hebben, ter beschikking van het Kijk stellen. Havcnstem kon den Duitschen industrieelen niet verzeke ren, dat de Rijksbank den koers ven den dollar op een bepaald niveau zou handhaven. Slechts wilde sprongen der deviezen zou hij trachten te ver hinderen. In 't behmg der Duitsche productie zal bij in ieder geval weten te voorkomen, dat de dollar nög aan zienlijk zou dalen. Do Rijksbank zal haar gedurende de laatste weken ge volgde crediet-politiek niet voortzet ten. Alle bijkantoren hebben de op dracht gekregen, gerechtvaardigde crediet aanvragen te bevredigen. Al leen in de maanden Januari en Fe bruari heeft de Rijksbank niet minder dan 3.6 billioen inark crediet ge geven. Er is zoo seint de Telegraaf-cor respondent gedurende de laatste dagen in de Duitsche pers herhaalde lijk sprake geweest van de -WO ml', liocn mark aan metaalvoorraad, dio de Rijksbank volgens een van liaar .laatst® staten rijker is geworden. Men; heeft hier te doen met 2 nullioen alu- minium-munten van 200 mark, die aan den metaalvoorraad van dc Rijksbank zijn toegevoegd. Het merk waardige is, dat liet Duitsche geld en het goud in den metalen voorraad te* gen vredeekoers berekend wordt, ter wijl men voor de .nieuwe aluminium munten de papiermark als waarde meter aanneemt. Frankrijk en de Vlootconven- tie van Washington. Wanneer de conventie van Washing ton in zake de beperking der vlootbe wapening in de lranschc Kamer ter sprake komt in verband met de ratifi catie dier conventie, zal door de Ka mercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden een belangrijk amen dement worden voorgesteld, en wel op advies van Guerruer, den rappor- CHARLIE CHAPLIN. De vermaarde filmkomiek Charlie Chanhn gaat door voor den nikste ondc-r de Amerikaansche araste 11. Mij heeft nu gelegenheid gekregen znn bankconto nog wat te versterken door de aanbieding van een Ameri kaansche gr amniofoon ma atscha dd 11 van 2000 dollar per plaat en 10 pet- op den verkoop. De stem van Chaplin iu de grammofoon is weer iets geheel nieuws. Het is te hopen, dat zijn stem niet de buitensporige afmetin- een van ziin schoenen heeft. DE KONING VAN ZWEDEN. Van den koning van Zweden wordt een kersverschc anecdote verteld. l)eze vorst is een groo. temüs-entliou- siust en na zijn recent bezoek aan onze Koningin, begaf hii zich naar het Zui den van Frankrijk, waar tennissers aller landen zich thans in krachten meten. De koning .s niet alleen toe schouwer. hii is ook een vrij eocd spe: Ier. Maaf in een wedstrijd, dien hu met -Mile Lenglen tegen een En- gelsoh paar speelde, was de wereld kampioene toch niet geheel tevreden over hem. Hii sloeg de bal telkens te ver naar rechts, wat MUe Lenglen de opmerking ontlokte: „Uwe Maies- teit moet wat meer op links let ten." antwoordde Gus-aaf, .."at zegt mijn eerste minister Br anting ook altijd tegen mii." MERKWAARDIGHEDEN VAN DEN ALMANAK. Een Fransch blad heeft zioh ver dient in de eigenaardigheden van den almanak eu is tot de volgende conclusie gekomen Een eeuw kan nooit met een Vrij dag of een Zondag beginnen. De maand October begin: altijd met denzelfden dag van de week als Ja nuari. April met denzelfden dag als Juli. December als Sep tember. Februari als Maart en a's November. Mei. Juni en Augustus beginnen daarentegen altiid met verschillende dagen. Dezo regels zijn natuurlijk niet van toepassing op schrikkeljaren. Het gewone iaai begint en eindigt steeds me. denzelfden dag. En tenslotte, de kalender van ieder jaar kan 2S iaar later opnieuw ge bruikt worden. LORD BALFOUR. Het a.lnt«I anecdoten. urm den ver maarden Enge'schcn staatsman I-ord Balfour toegeschreven, is legio. Een van dc aardigste is wel de volgende. DE SCHRIJVER (Daily Sketch. Londen.) - Waarvan besta io eigenlijk? - Ik schrijf. O, wat 6ohriif ie? interessant I Wat Brieven aan mijn vader. Bii ziin bezoek aan Amerika^ Werd Lord Balfour, die als de mees',Euro peanen èen niet al te grootebawoti- dtering heeft voor de architect^nische waarde van wolkenkrabbers, gewezen op de buitengewoon hooge Metropoli tan Toren. Zei de Amerikaan vol trofsch „Die is 270 Meter hoog I" Lord Balfour: ..Werkelijk?" A De Amerikaan „En hii is zdo ge construeerd. dat hii nooit kan afbran den." Lord Balfour: „Zoo. zoo. Wat jam mer. ho?" Een Londeusche jongen van veertien iaar heeft reeds een lengte van twee meter. Wat een toekomst heeft dezo jonge man als een toesohouwer bii voetbalwe<lsrrijden en straatrelle tjes. HARING-PAARLEN. De Japnnsche irnmitatie paarlen hebben wii nu gehad, er moet weer wat anders ziin in deze rustelooze we reld. Dus wenden wii ons nu tot den haring- <">niangs is e n Amerikaansch eezc'sehap naar eenige visschereha- vens n Schotland getrokken met het doel hun geheime proces tot het ma ken van naarlen uit haringschubben 111 de nractiik aan een proef te onder werpen. Het idee is r.<et cm de paar len uit de schubben ♦- vnrvaard:gen. maar om goedkoope imitaties met een schubbenpreparaat te bewerken, zoo dat de paarlen dezelfde glans en flu weelachtigheid in aanvoelen krijgen, die het echte oesterproduct kenmer ken. En wanneer dit procédé succes oplevert, zulk een 9ucces dat deskun digen -het verschil niet zullen kunnen waarnemen, dan vragen wii ons voor de zooveelsle maal af. wat er met de echte paarlen gebeuren zal. Zullen die mensohen notr gewclidge prijzen beta len alleen voor het bewustzijn dat de paarlen echt ziin. terwijl hun buren met de imitatie hetzelfde effect naar buiten bereiken? De toestand is thans reeds zoo, dat eigenaars var. kostbare pa ar I snoe ren deze in een bankkluis deoojjeeren en zelf een imitaticsnoer dragen. De namaak is even fraai en het echte snoer is in de bank veilig. MUMMIES IN DEN MAAK. De wereldbelangsteliing voor het oude Egypte is door de vondsten te Luxor opgewekt a's nooit te voren. En mummies in het bijzonder decJen hierin. De ingewikkelde voorzorgen, tot het reserveeren van de lichamen der ge- s orver.en ziin slechts zeer langzaam tot de volmaking gcgroei.1. Het begon mei het dragen der luken in de zon. waarus zii :n een grafkelder geplaatst werden met eenige metalen voorwer pen en een paar aarden potten met voedsel, die de ziel van den overle dene op den tocht moesten voeden. Dit systeem bewaarde echter het liohaam niet voor vergaan en zoo ont stond het balsemen, dat in het bijzon der ten doel had, de gelaatstrekken, van den cloode te bewaren. De grafkelder van een koning werd reeds in orde "«maakt als hii nog In de kracht van ziin leven was en wan neer lui stierf, werd hii met eocès- dienstplechtigheden gebalsemd. Als een hooggeplaatst personage stierf, werd met het balsemproces on verwijld aangevangen. Een inkerving werd eemaalc. met een steenen mes. (metalen messen werden om onbeken de redenen nooit voor dit doel ge bezigd) en de ingewanden werden ver wilderd. evenals de hersenen. Deze organen werden bewaard in kruiken, die bii de mummie in den grafkelder worden geplaatst. Hierop werd het lichaam gedrenkt in sterke, speciaal daan-oor bestemde vloeistoffen, ven-olgens in natron ge doopt en dan 70 dagen met rust gel a ten. Hierna werd het gewaeschen cn «mwoaden nKt fiin doek. dat met een k'eefstof werd bevestigd. De mummie v.-erd eerst in een hou ten kift gcp'a-.tft. welke omsloten werd door een tweede, die op ziin beurt weer in c:n derde kist lag, in den vorm van een mensoholijk lichaam. Dc oude Ep-yptcnaren meenden, dat de ziel vrijheid had zich in de dooden- velden gedurende een periode van 10.000 iaar vrii te bewegen, waarna zii terug zou komen om het aardsche lichaam te zoeken. BRIEVENBUSSEN. Engelsch Indië is zulk een ontzag gelijke uitgestrektheid dat er nog eroote landstreken ziin. waar dc In lander zich volkomen onbewust is van het systeem, ia van het bestaan van posterijen. In zulk een afgelegen streek werden onlangs voor het eerst enkele brieven bussen geplaatst, die door ile bevol king met on zag bekeken werden niet alleen, maar die zelf9 wegens hun ver meende geheimzinnige werking, aan gebeden werden. Zoo wordt verteld van een inlander, olie ziin brief in de bus deed cn daar na. denkende dat er een godheid in opgesloten was. het adres door de spleet riep. Ben ander trok ziin schen nen uit, boo-T zich tot den erond cn maakte godsdienstige ceremoniën, zoowel voor als na het pos en van ziin brief. Voor ziin vertrek legde hii op een grond voor de bus eenige geld stukken rcer als offer aan den God van de brievenbus. In een tijd van vliegmachines en onderzeeërs, van drandlooze telegra fie en telefonie kost het moeite zich in een dergelijke primitieve levenskijk m te denken. WAT IS EEN BLAUWKOUS? Onder een blauwkous verstaan wij ia den regel een vrouw, die buiten gewone intellec'uec-ie ontwikkeling heeft. De uitdrukking is. door de steeds meer uitgebreid® deelneming der vrouwen aan het maai schappelijk leven eenurszins in onbruik geraakt. Dit is goed. want niet alleen s het niet vleiend, hel is ook In zijn be'.ce- kenis oniuiet gebezigd. Een eeuw of 110c wat korter gele den was het geen enkel man geoor loofd een salon te betreden dan :n de meest ceremonieele kieederdrachi met d« meest glanzende zwart zijden kou sen. Twee Engelsche dames. Mevrouw Montagu en Mevrouw Trimwer, die "rotsch waren on hun onconvcntlo- neele ideeën, besloten te trachten aan deze «tiive ideeën een einde te ma ken. In hun salon was het regci. dat a. ie mannelijke gaaien In grove klee ding kwamen, waartoe behoorde een naar blauwe wo'lrn housen van 2eer crovc so> rt. l>e blauwkousen waren dua oorspronkelijk di mannen, die bii deze dames op theevisite kwamen. Eerst vee» la cr is de naam aan de vrouwen zelf gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13