verborg haar gezicht in haar honden. plotseling hoorde zij in do vorto hot ge zang van priesters. Nadat zij meer nader bij kwamen onderscheidde zij onverwacht bekende woordo». Toen hoorde zij de muziek van luiten, zooala 2ij Sn dagen niet gehoord had. Hot was hot gezang van priesters van haar eigen tempel. Do geluiden kwamen naderbij en zij docht dat 7.ij hot gepraat hoorde van eeu grooto menigte. Toen zwol het geluid aan tot een dreigend gehuil en Schelle kroten klonken op. Scherpe bevolen volgden, hut geluid van voetstappon en het gekletter van paardo- hoevcn. Toen zij naai beneden keek, zag ze, dat de paleiswacht in slagorde werd opgosteld. Haar verschrikte vrouwen liepen naar haar toe en riepen„Het volk is in opstand Zij zijn al in 't paleis en zoeken de hooget priesters, Ze zoggen dat Egypte verlost moet worden van die' zon-aanbiddorsl" Terwijl zij haar handen wrongen, riepen zij weer: „liet is do wraak van do oude goden 1" Prinses Aya stond bewegingloos met een glimlach op,'haar lippen: „Wie voert het volk aan?" vroeg zij. „Prins Tutankh-Amen," was het ant woord. Zo zoggen, dat hij de stad binnen j is getrokken en bierheen komt. ifct volk loopt allemaal naar hem over." De opgewonden vrouwen hoorden plots yliigge stappen op don trap en dnnr stond "in haar midden die Syrische prins, dien de koningin tot gemaal van Aya wcnschto. „Do koning hooft mij naar U gezonden om U to beschermen en zoo noodig naar een veilige plaats to brongen." zei liij. Do oogen der prinses schitterden. „Ik heb uw bescherming niet noodig; ik blijf hiorl" riep 2ij uit. „Ilot volk zal mij geen kwaad doen. Het zou beter zijn, dal u zelf wegvluchtte en uw hooge pries ters met u meenam. Voor mij en do mijnen is er gocn. gevaar," zoi zij trotsch. De Syrische prins keek nijdig. Hij wist, dat ze do waarheid sprak, maar met do kracht van zijn ras, wilde hij haar be wondering afdwingen. In zijn teleurstel ling wilde hij haar nu pijn doen. Met Ingehouden woede zei hij: „Als do hoop uw minnaar te zien, U hier houdt, kijk dan maar eens naar be neden en zio dan hoe hij met vastgeke tende handen en voeten daar staat. Eén woord van mij on hij sterft. Ilij is ie op- goblazon, die geliefde van U. Hij drong het paleis binnen mot een handjevol man- non on allen werden gevangen genomen." De prinses werd bleek, haar adem ging gojnagd. Zij ging naar de kantoelen en bleef duar als vastgenageld, door wat ze zag. Want, daar benoden stond prins Tuiankh-Apion, vastgebonden aan een boom, slechts enkele schreden van hem af stond do paleiswacht met de speren gericht op zijn borst. Even stond ze be wegingloos, toen wuifde zij met de hand naar haar prins. Zich wendend naar don Syriër, zei ze kalm en waardig „Denkt gij. dat wij, Egyplenarcn, don dood vreeen Hot leven is voor ons slechts een slap naar een hooger bestaan. Op het zelfde oogenblik, dat uw sporen zijn borst doorpriemen, werp ik mij van dit dak op den grond, ik hoop aan zijn voeten. Als We elkaar hier in deze wereld niet meer mogon ontmoeten, dan zullen toch onze bevrijde zielen naast elkaar de eeuwig heid ingaan." Een trok van Tiizcnde woodo gleed over het gezicht van den Syriër, hij sraaaldo: „Ja, je zult de eeuwigheid ingaan, maar niet zooals je zoudt wonschen!" Hij deed een stap in haar richting, maar do prinses riep waarschuwend uit „Nog één stap en ik- De Syriër bleef staan. Toen Aya naar beneden kook, zag ze, dal haar prins, als raaddo hij haar voorne men, angstig naar boven keek en zijn hoofd schudde. „Nee, nee!" riep hij, „wacht, liefste, waohtl" Toen zij zijn stem hoorde klaarde haar gezicht op, tegen den Syriër zei zo: „Wel, bon jo besloten te gaan?" Woedend in zijn eigen taai pratend, ging hij heem Nauwelijks was de echo van het geluid van zijn voetstappen verdwenen, toon oen luid rumoer haar vertelde, dat or daar beneden groote veranderingen plaats had- don. Het scheen, alsof heel Thebe hot paleis binnendrong. Kreten vulden de lucht, toen vreugdevolle uitroepen. Toen ze naar uaar bonoden keek, zag ze dat Toe- tankh-Amen door zijn eigen priester be vrijd was. Eon paar oogenblikken later hield hij haar in zijn armen. „Ga mee," zoi hij, „laten wij den ko- ning gaan vertellen, dat deze opstand niot tegen hem gericht was, maar tegen de vreemde prinsen en priesters, die onze tompels afgebroken en onze goden afge zworen hebben." In do appartementen van den koning, vonden zij de koningin alleen in eon ver wijderden hock, do koning was omringd door zijn Irouwo wacht. Zij baanden zich 1 een weg tot hom, en vallend op zijn knieën zwoer prins l'oetankh-Amen den koning trouw, en bekende toen zijn liefde voor prinses Aya. Do koning antwoordde: „Wij zijn blij. dat go gekomen zijt, mijn prinslMnar vrijheid voor nllon! Morgen ga ik hier vandaan en ga ik een nieuwe stad bouwen, waar ons geloof vrij beoefend mag worden. Egypte te, nog jong. en kan niet begrijpen, dat Aklicnatcn ruim 3000 jaar voor zijn tijd goboren word. Toch is hot mijn wensoh, dat, gij mijn geliefde doohter tot bruid neemt. Heel gauw zal mijn volk roepen: „De koning is doodl Leve de koning 1" en Xutankh-Amen zal in mijn plaats rogeoren." En zoonis heel do wereld weet, zijn voor spelling is uitgekomen! „Üio sleutel", zei ze, ,,is in geen twee maanden van die spijker afge haald. Toon do graaf hier voor 't laatst geweest Is lieeft ie gezeid dat er niemand in do kamer mocht gaan tot hij terug kwam." „Maar wij hebben allemaal liet licht gezien", zei ik. „ik en Bill en wij allemaal. „Ze werd doodsbleek en haar stem beefde. „Er is niemand in die kamer ga- woest. De hemel sta ona bij als er licht, in geweest is. Dat is door geen monsclianhand aangestoken." HOOFDSTUK XXI. 10 r d A 1 c c s t o n begrijpt er niets van, Er volgde een korte stilte. Da recmdeling zat nog Over het verhaal n te denken, maar scheen toch niet >o erg onder den indruk te zijn: 'leb je na dien tijd nog dikwijls het lit gezienvroeg hij na ecu paar Inuten. „Ju, bijna ie:1eren avond." ,,Kn weet je zeker dat er geen andc- e toegang is naar die kamer dan door do rluur waarvan jc den sleutel gezien hebt? „Neon, een andere toegang is er niet." „Juffrouw.hoe zei je ook weer Binnenland ceen rijkscarantie voor den •tuinbouw. Do Ministers Do Geer en Ruys do Beereribrouck hebben op de vragen van den heer Dresselhuys betreffende het nemen van maatregelen tot ver ruiming van de werkmei egonheid voor den tuinbouw nog geantwoord, dat voor zoover de uitvoer van tuinbouw producten in consignatie aan buiten- landscüi» handelaren geschiedt, daar voor geen garantie kan worden ge geven. De Algemeene Regelen beoogen den exporteur, voor een gedeelte van ten hoogste 40 pCt., den koop rijs te ga- r andeeren, door dezen voor de te ex porteeren goederen van den buiten- landsehen kooper bedongen. Een der gelijke garantie is bij verkoop in con signatie niet op haar plaats. Een prijsgarantie draaft een ge- heel ander karakter dan de garantie, welke krachtens'de Algemeene liege- Ion kan worden gegeven. Daarbij zon het niet gaan om verlies wegens wan betaling door den kooper, maar om verlies ten gevolge van verkoop be neden den productieprijs. Het brengen ten laste van 's Rijks schatkist van een deel van het nadeo- lig verschil tusschen den productie prijs en den verkoopprijs zou in liet wezen, der zaak neerkomen, op het vcrleenon van exportpremiês. Hierte gen bestaat bij de regeering, zoowel op economische gronden als wegens de consequenties voor 's Rijks finan ciën, bezwaar. de bezettinc van het roer- cebied. Op uitnoodiging van den Minister vaiu Buitenlandsohe Zaken werd op dit departement een conferentie ge houden van den directeur der Neder! Rijn vaart vereeniging, de heeren D. G. van Beuningen, pres.-commissaris van de Ned. Rijnvaartvereeniging, L. A. V. Gunters, dir. van de Rijnvaart- maatschappij Damco, D. H. de Haan, dir. von Königsfelds Reederij, Huls kamp, dir van d,e Ned. Stoombootree- derij, Binnendijk, dir. van de Nieuwe Uijuvaartmaatscbappij: te Amsterdam, met do Noderlandsche delegatie in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart bestaande uit heeren dr. G. Kröller, prof, Van Eysinga en Jolles. liij ontstentenis van deu Minister namen aan de conferentie, deel de se cretariseen-generaal van Buiten! Za ken en van Financiën, de heeren Snouck llurgronje en Lama de Vries. Verder werd ze bijgewoond door dr. Nederbragt, chef van de afd. Econo mische Zaken aan Buiten! Zaken, de inspecteuren van de Rijnvaart, W. A. Plate, dir. van de Scheepvaartver. Zuid. Do besprekingen gingen over de moeilijkheden, die de Neder! Rijn vaart tengevolge van de bezetting van net, Roergebied in den weg worden ge legd, maar droegen een vertrouwelijk karakter. Zij golden de voorbereiding vuu dc op 4 April te Straatsburg te houden conferentie van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart. De directeuren der Rijnvaartver- eenigingen w^reh uitgenoodigd om krachtens hunne ervaringen in het Rijngebiedverscheiden en van hen vertoefden de laatste weken daar mededeelingen te doen en overleg te plegen over de beste wijze om de moei lijkheden op te lossen. Naar men weet hebben thans zit ting in de Centrale Commissie Duitsch land, Frankrijk, Belgie, Zwitserland, Engeland, Italië en Nederland, voorjaarsnieuws uit artis. Het haast te mooie weer van dc laatste dagen heeft Artis goed gedaan. De lente leeft er overal op, en de tuin is als bij too-1 verslag vol bollende knoppen en vroegen voorjaarsbloei. Er zitten al lijstc-rs te broe den en op verschillende plaatsen zoeken de vrij-vliegende wilde eenden een ge schikte gelegenheid tot nestelen. Do oude knotwilgkop aan de slotgracht van den Uilenbouwval is weer door een eendemnoertjo betrokken; hoog in een holte van den reusachtigen wilg op het voorplein, alsook op het rieten dak van 't Eenhoevigenliuis, ja in een bloemvaas aan ecu der vijverbruggen liggen de eenden- legsels. 't Is een genot nu het leven aan do vijvers gade te slaan, de ooievaars aan 'l nestelen, de aalscholvers en zwanen die er ook aanstalten too maken, het druk ge doe der eendenmoertjes op 't vogelbo- volkte water van de middenzijde, en last- not-least het vroolijke getier van kieften, tureluurs en grieto's en 't wonderlijk stil tournooi der Kemphaantjes in 't Vogel- poeltje, waar hol goud van dotterbloemen den oever in toon zet. Een pasgeboren kalfje dartelt bij do sta tige Brahmenrunderen in do pericen van „De Volharding"; jonge Lampongaapjcs spelen en leereu in het Apenhuis en in 't Aquarium heeft een der ornementische sombergra.uwe Snotdolfwijfjes haar teer- rose kuitklompjes afgezet, die volijverig door mannetjes bewaakt en verzorgd worden. In Vogelhuis en Apenhuis zijn eeiyge belangrijke aanwinsten o.m. En golsch Indische Beo's en een paar nog nader to detormineeren spreeuwachtige vo gels van de Philippijnen zoomede jongo mandrils en Nigerbavianen. 1 i Do haan van het paar Nandoe's of Pam- dat ze heette de huishoudster? Zij kan er toch niets mee te jnaken heb ben gehad, of haar broer?" „We hebben liet wel gezien als ze allebei hier beneden bij ons woretu," „Het is een vreemd geval", merkt», de jonge man op. „Zou het nu ook branden?" 1-lij liep naar de deur en ze gingen .allemaal achter hem nan. Jim Doore ^ine- voorop, maakte de deur open en door den heftigen wind smis dc lamp die hij droeg, uit, en die enkele platen, die tegen den muur hingen schom melden heen en weer. Bill Fouüds, ge volgd dloor de ïneeste anderen, liep weer terug naar den haard, moppe rend over de dwaasheid ora juist nu z lekker warm waren geworden weer in de kou te gaan. voor het tijd was onl heen te gaan maar Jim Doo re en ziin gast liepen naar builen, deden de deur achter zich dicht en ble ven daar een oogenblik staan, terwijl de regen in hun gezicht sloeg, en de storm hen om de ocren suisde. Ze keken naar dj ruines van het kasteel, hoog boven hen. De lichten waren dui delijk zichtbaar. Een. flauw, en flik kerend. larur aan de landzijde, dut. uit Martha's kamer kwam. zooa's Jjrn zeiho'. andere, hoos boven in den toren, dicht bij den rand van de rots, brandde met een helder, schitterend licht en Wierp zelfs een lange licht straal op dc woeste ze daar beneden. pas-struisen, dat verleden jaar met sue-' ces gebroed heeft, is reeds weer in volle aotie aan 't pronken, en prepareeron van den nestkuf! Verschillende geschenken uit Oost en Wosfc zijn al aan 't binnenkomen, .waarbij ook de koopvaardij-offioieren meer en meer vol belangstelling en bereidwilligheid bet. hunne-doen. strijd tegen de diphtherie. Do Geneeskundige Inspecteur vaïi dc Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, de heer I-Iulshoff Pol, schrijfi aan het N. v. d. D. het volgende Den lezers van dagbladen is het be kend, dat in de laatste twee jaren op tal van plaatóen in ons land in navol ging van wat reeds sedert langeren tijd in Amerika, Engeland en Duilsckland ge schiedt, pogingen worden in 't werk ge steld, om het uitbreken en zïth verbrei den van diphthcritis tegen te gaan. Ten einde daartoe te geraken, wordv gebruik gemaakt van de door prof. Von Behring aangegeven immunisaiic-me. thode, nadat allereerst door de Srhick-re- actie is uitgemaakt, of het kind voor diphtherie gevoelig is dan wel niet. Mocht dit laatste het geval zijn, dus is het kind niet voor diphtherie vatbaar, dan wordt natuurlijk geen behandeling inge steld, die echter wel plaats grijpt, wan neer blijkt, dat vatbaarheid bestaat. Daar het belang van de volksgezond heid medebrengt, dat niet jaarlijks nog duizenden kinderen door deze ziekte worden aangetast en honderden er aan bezwijken, stelt het staatstoezicht op de volksgezondheid alles in 't werk om deze imraunisatio te bevorderen en worden dan ook de mengsels, die daarvoor noo dig zijn, gratis beschikbaar gesteld. Het Rijksserologisch Instituut te Utrecht zorgt voor de distributie. De gevolgen dezer nieuwe behande lingswijze zullen dan ook niet uitblijven en langzaam, maar zeker de s rijd tegen deze besmettelijke ziekte in andere ba nen geleid worden. Men zal niet meet trachten het eenmaal ziek geworden kind te genezen, doch voordien het jonge or ganisme door immuniseeren daarvoor onvatbaar maken. Terwijl nu in Dordrecht deze bestrij dingswijze met kracht wordt doorge voerd, hoort men hiervan in Den Iiaag nog weinig, in hoofdzaak wel omdat de toestand op dit gebied hier gunstig is. Daar echter tijdig ingrijpen van veel be lang blijft, is het daarom ''t vermelden waard, dat dezer dagen de kinderen van het Waalsche weeshuis en van de Waal-, sche school geimmuniseerd zijn. Nadat aan alle ouders toestemming was ge vraagd, werden door dr. J. A. Molhuy- seti, geneesheer dier inlichting, daarbij 'gesteund door den geneeskundigen in specteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, de daarvoor in aan- werlcing komende kinderen tegen diph theritic ingeënt. Deangstige tijden in iQ2i doorgemaakt, toen deze ziekte epi demisch onder bovengenoemde kinderen hecrschte, liggen nog te versch in 't ge heugen, dan dat men niet met beide han den de gelegenheid aangreep, de kinde ren te behoeden voor herhaling van wat toen werd doorgemaakt. ceorcaniseerd overleg rijks ambtenaren. In haar vergadering van 20. dezen heeft de Centrale commissie voor ge organiseerd overleg m ambtenarenza ken haar adviezen vastgesteld inzake een van den minister van financiën) ontvangen ontwerpregeling nopens de. vergoeding van verplaatsingskosten. Betreffend© een van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen ontvangen voorstel tot wijziging van de salarisregeling van het on derwijzend personeel bij het middel- baal" onderwijs besloot de commissie nadat genoemde bewindsman zich vereenigd had met het daaruit voort vloeiende uitstel alvorens haar ad vies ter zake uit te brengen, zich in haar eerstvolgende vergadering van Dinsdag 10 April te doen voorlichten door vier door de daarvoor in aan merking komende organisaties van belanghebbenden aan te wijzen des-, kundigen. Voorts behandelde de commissie de door de verschillende departementen getroffen regelingen inzake de afvloei ing van ambtenaren. Aangezien voor de onder de departeniinu n v;.n bi>- nenlandsche zaken en landbouw en van arbeid, handel en nijverheid ressorteerende dienstvakken nog geen regeling terzake is tot stand gekomen, werd besloten de ministers dezer de partementen uit te noodigen eveneens terzake een regeling te treffen. Wijl deze kwestie der afvloeiing mede be handeld was in de bijzondere conv missie voor georganiseerd overleg bij oorlog op 25 Februari j.!, werd beslo ten den minister van oorlog hit te noodigen voor zooveel noodig de aan dacht dezer bijzondere commissie tei vestigen op do door de centrale com missie voorgestelde en door de regee ring dn het algeméén aanvaarde wijze i van afvloeiing. ZOO LEKKER ALS TULBAND, een minuut lang bleven ze er naa.r staan luiken. Toen duwde Jim Doore de deur een klein eindje open en ging, door zijn cast gevolgd weer naar bin nen. Ze verschoven hun stoelen en maak ten plaats voor den vreemdeling bij het vuur en hij bleef daar staan oiri zich te warmenhet schijnsel van den haard danste or> zijn gezicht. Ze ke ken hem verbaasd aan en dachten er over na wat hii wel zeggen zou over liet geheimzinnige licht, ert ook wie hii eigenlijk was en waarccn hii in dezen uithoek van de wereld gekomen was. En een van hen, een vrouw, die den heel en avond al op dezelfde plaats gezeten Jiad, zonder dat zo opviel, bij na zonder gezien te worden, 'die haar blik onafgebroken op hem gevestigd hield en die doodsbleek was gewor den toen hij kwam. Ze dacht er ook over na en ze was bang. „Heb jc het licht gezien, Jim?" vroeg Foulds en haalde ter ecro van den vreemdeling zijn pijp uit zijn mond, wat anders niet zijn gewoonte was als hij sprak. Dc jongo man schrok, alsof do vraag hem in zijn gepeins had ge stoord. „Ju, het brandt weer", antwoordde hij. „Als het niet zulk slecht weer was zou ik wol lust hebben om er zelf re gelrecht heen te gaan en het geheim op te lotucn. Maar jullie nieuwsgie- Het bezuinigingscongres Financieel beheer van 's Rijks diensten. Voor liet Bezuinigingscongres, dat in April te Amsterdam wordt gehou- <ien, heeft mr. dr. A. Spanjer prue- advics uitgebracht over „Benige al gemeen© beschouwingen omtrent het Xederlandscho systeem van financieel beheer en de organisatie van 's Rijks- diensten." liet prae-advies begint, zoo meldt de Tel., met een korte historische sdhets Ram de Hand van een in 1908 versdlienen boekje van den lieer .1 Beth, getiteld: Do Departemen ten van Algemeen Bestuur geduren de hel tijdvak 179S—'19Ü7 —van da wording der departemonalo organisa tie. Aan do hand van de lii6torio van één der departementen dat van Binnenlandschc Zaken wordt aan getoond hoe vele malen naatn en titel van departement en departements hoofd, organisatie en aantal der de partementen werd veranderd en wordt een denkbeeld gegeven van do instabiliteit en de wisseling van de Nederlandbche departementale orga nisatie. Deze wordt vergeleken met de wijze, waarop in vroegere tijden wel steden werden gebouwd. Iedereen bouwde, waar het goed was in z'n oogen. Van een bouwplan, waaraan streng de 'hand werd gehouden, was geen si)rake. Werd de toestand, ten gevolge van dezie bouwanarchie, hier en diaai' al te onhoudbaar, dan wierp men bouwwerken tegen den grond en trok zo elders op. Een dergelijke herhaaldelijke, onr doordachte wisseling heeft groote na deel en. Zij stoort de continuïteit in liet Staatsbestuur, bemoeilijkt verge lijkende studie vhn de Oiosten der cn- derscheideno onderdeelen der Staats- werkzaamheid in verleden en lieden benevens samenstelling van nuttige, statistieken, brengt samen wat niet, scheidt wat wel bijeen hoort. En zij is symptoom van een gemis a,an zake- lijken, rustig doord aöhteii opzet. Met tal van voorbeelden wordt het gemis aan éénheid in onze organisatie en wetgeving nader verduidelijkt en de noodzakelijkheid bepleit van een goed doordachte, op duur berekende organisatie, waarbij organisatie- eenheden en Staatsfuncties zoo veel mogelijk moeten samenvallen. Cursussen en monografieën van en door ambtenaren zouden bij den op zet dezer organisatie goede diensten kunnen bewijzen. Staatsorganisatie en ibegrootings- ïnrichting hangen nauw samen. Een onvoldoend doordaclhte organisatie) van de Staalswerkzaamheid moesti leiden tot een chaotische begroólmgs-t inrichting. Een betere organisatie zal! een betere begrootingsinrichting mo gelijk maken. Reeds eenige malen is •in dit blad uiteengezet, aan welke cischen een juiste begrootingsinrich ting moet voldoen. Ook het schema der Middelenwet en de wijze van pu blicatie van Staatsstukken dienen to worden verbeterd. Voorts wordt ten aanzien van de volgende punten navolging van En geland aanbevolen. 1. Het Britsche, stelsel van splitsing tusschen zgn. Consolidated Fund services" en „•Supply services". 2. liet Britsehq lïnancieele «ysteefn en 3. liet Britsche comptable systeem. Ad 1. Aan deze splitsing ligt de. gedachte ten grondslag ,dat bepaalde soorten van uitgaven in de wet vast liggen (rechterlijke macht, pensioe nen enz.) en dus niet aan de jaarlijk- scho 'goedkeuring van de Staten-Gene- raal behoorden te worden onderwor pen. Ad 2. De voornaamste punten van overeenkomst en verschil van bei Brit-sohe en het Nederlandsche sy steem worden geschetst en aan de hahd daarvan op meerdere punten de grootere efficiency van het Brit sche aangetoond. Dp ontwilt kei mg van het Nederland sche financïeele systeem bewoog zich in den laatsten tijd in de richting naar het Britsche toe, doch het daar door onstano overwicht van den Mi nister van Financiën moet zooveel mogelijk in web en grondwet worden vastgesteld, opdat het niet, bij ver slapping van het bezuiriigingsstrevon, weldra weer verloren gaat. De bezui- nigings-inspecteurs belmoren aan de1 onderscheidene Departementen te worden geplaatst en de Minister van Financiën dient grooten invloed te; hebben op de benoeming van de Se cretarissen-Generaal en de Chefs der afdeelingen Comptabiliteit van do De partementen. De Generale Thesauria, ware te hervormen in den trant van do Britsche Treasury. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de noodzakelijk- IS FRAKKEN'S MELKBROOD I Adv. righeid moet nog maar één dag lan ger duren. Morgenavond zal ik het eens onderzoeken". „Denkt u dan dat juffrouw Smith u in de kamer zal laten gaan?" vroeg Jim Doore twijfelend. „Kr komt daar nooit een vreemdeling binnen de mu ren. Mijn hemel!" riep hij plotseling uit, terwijl hij opsprong en den vreem doling strak aankeek. „Kijk hem eens aanl" „Wat scheelt er aan Jim?" riep zijn compagnon uit, terwijl hii ook op stond en keek langs Jim's bovenden vinger, die x-egelrecht op het lange jorigomensck wees, die kalm voor het vuur bleef staan. „Kijk toch eens naar liem", her haalde Jim. „Hij heeft het gezicht van den graaf!" Iedereen keek naar den vreemdeling en op hetzelfde oogenblik zasr ieder een dc ge'.ijkenis, dat wil zeggen iedereen, behalve juffrouw Doore, die er waarschijnlijk van te voren al al les over geweten had, want zij ver trok geen sjiior van haar gezicht. „Ik zou niet graag willen dat jul lie ine voor eeu spook hielden", zoi de Jongo man glimlach tend, „dus ik zni je maar vertellen dat ik Lord Alccs- tun heil". „Do zoon van den graafJ" zei Jim Doore, „Precies". Er volgde een sli'te die door cl en heid van een ingrijpende reorganïsa- 1 tie desnoods, na Grondswets- cru wetswijziging, van dc formalisti sche en topzware Algemeene Reken kamer in de richting van het Britsche veel krachtiger controle-stelsel, dat én wettigheid én doelmatigheid be treft, enge samenwerking van do ge reorganiseerde Kamer met do dito Generale Thesaurie, met Bezuini- gingsinspectio en -commissie, met de afdoeling Rijksgebouwen, do Landse drukkerij en het Rijksinkoopbureau word't bepleit. Gewezen wordt pp de wcnschelijk- heid van zelfbeperking bij do Stateiv Goneraal en op de moeilijkheid om in do politieke en financieel gebruiken van dit lichaam op korten termijn ver andering te brengen. Art. 3. Ilier worden do voordeden van het Britsche systeem van Staats- boekhouding, van kasbeheer en comp tabiliteit uitvoerig geschetst. Heb No derlandsche systeem behoort zich voor zooveel doenlijk in dc richting van het Britsche tc ontwikkelen! Nog te veel wordt in de Staatsadministra- tie vergeten, dat boekhouding en. comptabiliteit op zichzelf zonder waarde zijn, doch enkel middel zijn tot een efficient beheer. Iets derge lijks geldt voor het agendeeren,regls- troeren opbergen van stukken. Op belde terreinen kan meer uniformi teit en eenvoud worden doorgevoerd. Van arbeidsparend© machines kan iri de Staatsadministratie meer partij worden getrokken. De opleiding der lambtenaren kan met eenvoudige mid delen en weinig of geen kosten, aan zienlijk worden verbeterd. In de sa- kvisr'egeling behoort het beginsel loon naar prestatie scherper tot uiting te komen. In de verhouding Staat-ambtenaar moet voorts de poli tiek worden uitgeschakeld, opdat Jiet rechtskaraikter niet worde gedenatu reerd ..Met behulp van indexcijfers vVorde den ambtenaren een zekoro mate van welvaart grondwettelijk ge waarborgd. Ten einde tegen te gaan dat ongeschikte elementen in den Staatsdienst geraken, ware meer ge bruik te maken van aanstelling op proef, voor een bepaalden tijd of ev. van psychotechnische adviezen. Ai dus de hoofdinhoud van het prae- advies. LAND- EN TUINBOUWONGEVAL- I ENWET- Heb Staatsblad no. 104 bevat een Kon. besluit van 20 dezer tot vast stelling van een algemeenen maatre gel van bestuur als bedoeld in artikel 4, eerste lid, der Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. Daarbij is bepaald Artikel 1. De natuurlijke of rechts persoon, welke door in zijn dienst zijnde personen de naVolgende werk zaamheden doet verrichten, wordt in de daarbij vermelde gevallen geacht ten aanzien der werkzaamheden in oen afzonderlijke ondernoming een verzekeringsplichtig bedrijf uit te oefenen, namelijk; liet snoeien en vellen van boomen, heb vervoeren van boomen of takken, tuingrond, bladaarde of mest, het maaien van gras, heb plukken van boomvruchten, het omgaan met en het vervoeren van paarden en vee, bet bedienen van land- of tuinbouw- machines liet jagen van wild en het vangen van schadelijk gedierte, het afgraven van terpen, het ontginnen van land, anders dan ten behoeve van een verzekeringsplichtig© onderno miug, indien aannemelijk is, dat voor die werkzaamheden hetzij ieder op zich zelf beschouwd"b£ samengevoegd binnen een tijdvak van zes maanden .op ten mmste 50 dagen arbeid in-loon dienst is of zal worden verricht,, of voor die werkzaamheden binnen een tijdvak van een jaar tenminste 300 werkelijk loon is of zal worden ver diend. i Artikel 2. Ten aanzien van werk zaamheden, welke op dien datum van inwerkingstelling van artikel 2 dei- Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 reeds aangevangen zijn, blijft de tijd, voorafgaande aan bedoelden datum voor de toepassing van de in artikel 1 van dit besluit genoemde bepalingen, voor wat den omvang der werkzaam heden betreft, buiten aanmerking. Artikel 3. Dit besluit treedt in wer king met ingang van 1 April. DE GEVAARLIJKE BALLONNE TJES. Woensdagnamiddag sprong in porceel Sparreweg 2 te Amsterdam, zoo meldt de Te!, een reclame-lucht ballonnetje met een hevigen knal uit elkaar. Door d-e ontploffing werd een groot-e ruit vernield, die in scherven neerviel tusschen een groep spelende kinderen, echter zonder ongelukkent te veroorzaken. de herclassificatie. Op de vragen van den heer Suring, betreffende, de voorgenomen herclas sificatie der gemeenten in verbandi met de salarieering van het Rijksper soneel, heeft minister Do Geer geant woord, dat sinds zijn mededeelingen in de zitting der Tweede Kamer van IC Nov. ji., de regeering, geen nieuwe stap van voorbereiding gedaan, nocli een nieuw voornamen gevormd heeft. graaf verbroken werd. „Ik kan jullie verzekeren dat jc heusch niet zoo angstig behoeft te kij ken", zei hij vriendelijk. „Jullie bent erg aardig voor mij geweest en ik ben jullie allemaal erg dankbaar". Na deze woorden voelden zo zich al lemaal 'n beetje op hun gemak, maar ze vonden het toch niet te pas komen dat ze in dezelfde kamer bleven zit ten inet een graaf. Met een onhandi ge, maar eerbiedige buiging verdwe nen ze een voor een, terwijl Jim Doo re hulpeloos van zijn vrouw na,ar zijn gast koele. „Kom, kom, Doore; er is niets om bgng voor te zijn", zoi Lord Alceston glimlachend, toen de laatste van Ji.cn verdwenen was. „Ik ben jullie alle maal heel dankbaar. Als jullie er niet geweest waren zat ik nu misschien' nog op de rotsen. Kijk eens naar je vrouw; zij is verstandig. Ze is er hec- lemaal niet van geschrokken. Nu, als je dan niet meer wilt gaan zitten" want Jim had geweigerd den stoel aan te nemen die Lord Alceston naar hem Jiad toegeschoven „wijs me dan waar ik vannacht slapen kan. dun ga ik naar bed". Zwijgend nam juffrouw Doore een kaars op en deed een deur open die in een andere kamér uitkwam. „Dezen kant uit., mylord", zei zë kalm. „Ik heb mijn best gedaan om het u wat gemakkelijk lo maken, De gemeenfefinantien van VVormerveer. Het einde der wethouderscrisis Wij lozen in Hot Volk: Ka oiodcloozc correspondenties en be sprekingen is het resultaat, dat Worracr- veer door dc Bank van Nederlandscho Ge meenten aan geldmiddelen zal worden ge holpen. Er zullen dezelfde voorwaarden worden gestold als voor elke andere gemeente, die gold bij dezo bank opneem! Hot oolloge van Godeputoorde Staten hoeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de gemeentofinanoifin. Daarvan is het resultaat, dat geen voldoende grond aanwezig wordt geacht voor de bankin stellingen om .vin do credictwaardigheid dor gemeente te twijfelen. Waar de voorwaarden waaronder in den ijd de gemeente aan geld zou worden geholpen cn dio het gemeentebestuur ge heel onder curateele stelde zijn verval len, is er voor onze partijgenooten geen roden om hun bedanken lo handhaven. Zij hebben den Raad hiermede in kennis gesteld. de rotterdamsche burgemees tersvacature. Naar do N, II, Ct. verneemt heeft'de re- geering van onderscheiden zijde to Rot terdam het verzoek ontvangen den minis ter van financi,6n, jhir. mr. D. J. de Geer, die oud-lid van den Rotterdamsohen Ge meenteraad is, te benoemen tot Burge meester van Rotterdam. STF.UNTREKKENDEN. - Te Rotter dam. is tegen onderscheidene steuntrek kende)!, die werkten en hun inkomsten ver zwegen wegens oplichting proces-verbaal opgemaakt. Het bleek, dat do gemeente door deze steuntrekkers is benadeeld voor tal van bedragen, Ipopende van f 50 tot f 300. het „nieuws van den dag". Men meldt uit Amsterdam aan de N. Rot! Cr!: Do loden van de redactie .en do adminis tratie van het Nieuws van deu Dag hebben de volgende mededeeling van de direetio dor NfV. „De Kleine Courant" ontvangen: „Iu- de op 21 dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders onzer vennootschap werd een overeenkomst goedgekeurd, waardoor liet recht tot uit gifte van ons dagblad Het Nieuws van den Dag met ingang van 1 April 1023 zal over gaan aan do N.V. Vereenigde Drukkerijen Roeloffzpn, Tfiihner en Van Santen en Gebrs. Bingor. De uitgave van ons blad zal door de Vereenigde Drukkerijen aanvankelijk op dezelfde wijze geschieden onder dezelfde directie en redactie, en mot den bestaan- don staf van personeel en buitendienst. Do leden van redactie, administratie en expeditie hebben van heden af de gele genheid zich met de nieuwe eigenaresse te verstaan omtrent een eventueele voort zetting van hun arbeid aan het Nieuws van den Dag. In elk geval echter zal onze vennoot schap na 30 Juni a.s. van hun diensten geen gebruik meer kunnen maken." KATHOLIEK DEMOCRATISCHE VER- EENIGING. Te Maastricht hebben de R. K. arbeiders zich afgescheiden van de R.G. Kiesvereeniging en besloten een af zonderlijke organisatie op to richten onder den naam van Katholiek-Democratische vereeniging. Bij de gemeenteraadsverkie zing zal men met eigen candidaten uit komen. EABRIEKSONGELUK. Te Tilburg ïs do werkman V., terwijl hij bezig was in de drijfriemfabriek der firma Vos Goir- heslraat een riem .over de schijf te werpen, door den riem gegrepen en mee gesleurd. Hij werd zoodanig gewond, dat' l.i ij' terstond dood was. DE MALAISE IN DEN SCHEEPS BOUW., Het werkvolk op dej scheepstimmerwerf van den. heer van der Werff te Hoogezand is w<M gens slaplo ontslag aangezegd. DOOR .EEN MACHINE GEG-REPEN., Toen Woensdagvoormiddag del werkman Visser in de drijfriemen-fa briek der firma Vos te Goirlo eenj riem op een draaiende riemschijf wil de werpen, greep de riem zijn kleo- ren en werd de man medegeslingerd, waarna öiij doocl neerviel. Heb lijdc van V., vader van 2 kinderen, werd naar het gasthuis overgebracht. jGargeriijke Stand HEEMSTEDE. Ondertrouwd: A. L. J.è Leenders en J. W. H. v. d. Eem, Th. W. Kreek en E. J. Smit, Getrouwd: A. Gaartman met E. Stljnman J. Klap met P. Vermeer. Bevallen: J. M. Odink—de Wilde, d., J. t\, Jacobs—Arric-ns, z., W. Ansing—Knol, d., M. C. v. d. Blom—Swaan, N. 11. E. Fransen—van 't Lam, z. Overleden. M. Marg. van Norde 10 m., A. van Gelder, 10 m. BENNE.BROEX. Getrouwd: J, J. Liefhebber on R. H. Plant. maar ik vrees dat u het niet veel bij zondere zult vinden". Lord Alceston volgde haar in het kleine kamertje dat er erg schoon en netjes uit zag. „I-Iel is keurig", zei hij. „Goeden nacht, juffrouw Doore. „Een flinke vrouw", dacht hij bij zich zelf, ter- Wijl hij tevreden rondkeek. HOOFDSTUK jXXII. Eeu machte 1 ij k e tocht. Juffrouw Doore wjis ongetwijfeld oen flinke vrouw, want hel. was dui delijk dut zo iets gedeerd had wat iemand van haar stand zelden leert -- namelijk haal' gevoelens te verber gen. Zoodra do deur dicht was en haar gast veilig in zijn kamer bleef, kwam er een merkwaardige verande ring over haar. Dc onnatuurlijke kalmte was verdwenen- Ze ziel neer in een Ingcn stool tegenover haar man, haar gezicht vertrokken van opwinding. Ze slak haar bevende han den uit. 'Wordt vervole!)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10