Rubriek voor onze Jeugd KASPAR HAUSER H&ikRLESVI'S DAGBLAD WOENSDAG 4 APRIL 1923 DERDE BLAD Raadselopiossingen Nagekomen raadsels ontvangen van: Hcideplantjo 5 Heidebloempje 5 Woelwa ter 6 Goudkopje 6 Cynia 6 P. I. Oschatz 6 Pierrette 5 Wilgenroosje 6 Picne 6 Juf fertje in 't Groen 5 Kosmos 5 Zonneprin- scsjc s Pinokkio 5 Keetje en Dirk van Vel- 7,en S Meiklokje S Johan de Wit 6 Aspe- dislra S Karei V 6. De wedstrijd Inzendingen ontvangen van: Dc-uappel- tje, oud 12 jaar, Willem III, oud 11 juar, Goudkopj.e, oud? Ruilmbriek FIERETTE, Ilunnenjansweg 33 vraagt of een van do Rubriekevtje ook een mandje voor haar te leen eeft om bloempjes in te. doen voor den Emma-dag. Bet GaiassWnS. door W. B.Z. Dankbaar en voldaan keek zijn vr naar hem op. Als haar man het met haar eens was, zou die mevrouw Beerbrugge eens zien, wien het kind toobehoorde. Het dappere yrouwtje trachtte 'i dig deze teleurstelling te dragen. HOOFDSTUK 6. Do Zomcrvacantie. 't Speet do Huysertjes ook zoo, dat vrouw Bosohboom met de kleine baby niet vooruit kwam. Ook zij hadden hun non gemaakt. De kleine Else zou z aardig speelvriendinnetje krijgen-en Greet had het zoo heel gezellig voor moeder ge vonden. Zij en do jongens cn natuurlijk vader ook gingen dagelijks naar Haarlet en kwamen tegen het eten thuis. En da was het voor moeder wel wat eenzaam i zoo'n vreemde omgeving, waar ze niemand kende. Zoo iets heel anders dan op Dirks- bruggo waar ieder een bekende was. Nu ja, moeder had Sien. Maar Sientje dutte nog al eens in. Ze beweerde, dat het van de zeelucht kwam. Greet had moeder al les verteld van die gezellige Kerstdagen bij do Boschbocms. Wat zou moeder ook veel van mevrouw Bosehboom houdenEn kwam ze pas inet Augustus. „Als er dan maar weer niet wat in den weg kwu had Groet geprutteld. Maar gelukkig er niets in den weg- gekomen. Op den avond van 31 Juli was notaris Huyse: familie Boschboom in Haarlem aan 't tión gaan verwelkomen. Ze hadden het zoo ingepikt, dat ze in Amsterdam een trein genomen hadden die naar Zand- voort ging. Nu behoefden ze niet over te stappen, wat met het oog op de warmte en de vele bagage heusoh niet wensche- Ujk wns. Alleu waren blij, dat Haarlem eindelijk bereikt was, behalve Aal. Aal had voort durend in een hoekje der coupé gezeten. Het heugde haar niet, dat ze ooit zoo'n groote reis had gemaakt. Ze keek haar oogen uit. In Amsterdam joelde ze, zich niet zoo heel erg op haar gemak. Wat een drukte, wat een leven, wat een huizen wat een menschep- Neen. dan maar lie haar eigen dorpje. Als je hier op straat liep, zou niemand je gedag zeggen, nie- man wist, dat jij Aai van den dokter was. Aal was maar blij, dat do trein zich weer in beweging zette en ze uit die groote stad wegging. Haarlem was ook wel groot, maar toch niet zoo erg. Aal was de eerste, die den notaris zag. „Da "meneer van Sien, de meneer van Sien," riep ze blij. Menecr Huyser opende vlug de coupé en toen de reizigers voor Haarlem w. uitgestapt, ging hij naai binnen, 't Was een hartelijke begroeting van weerskanten Toen de reis werd Voortgezet, was do dok tersfamilie in groote bewondering voor de schitterende omgeving. „Ik zie oen konijn," riep Piip. „Ik zie er ook een," juichte Joost. „Zeg moeder kijk eens wat een prachtige bloemen," zei deleter Boschboom. „Die blauwen heeten slangenkruid. Ze prikken nog al bij het plukken." „Dit zijn duinrozen, hè meneer," vroeg „Ja, dat zijn duinrozen. In vazen ver welken ze gauw', daarom plukken wij ze zelden." 'n bevalt het huis goed en de om geving?" informeerde mevrouw Bosch- Uitstekend. Onze jongens zijn net In dianen, zoo bruin verbrand zien ze er uit. Op 't oogenblik hebben we logë's. Mijn moeder mot haar juffrouw." „O ja, die wonen te Haarlem, nietwaar?" sprak de dokter. „Juist en U begrijpt, dat ze nu nog al eens bij ons overwippen." „O ja, bij die grootmoeder is Greet vroe gei' een jaar in huis geweest," zei Joost. „Hoe weten jullie dat?" vroeg de nota ris verbaasd. Hij dacht altijd, dat dat een donker puntje in Greets leven was, waar ze het liefst over zweeg. „Ze vertelde het ons van den winter," antwoordde Flip. „Ik zal het prettig vinden haar weer eens om mij heen te hebben," begon me vrouw Bosehboom. „Ik vond het zoo'n lief. Notaris Iluyser zwoeg. Hij ducht aan den tijd, toen Greet niet lief cn niet zonnig was. Maar die tijd wus ver voorbij en wer kelijk 't bad er veel van, of die zou terugkeeren. „Daar is Zandvoort" riep de notaris stond op om de bagage bij elkaar 'zoeken. De Boschboompjes verdrongen elkaar voor de raampjes. Wat was het hier heer lijk, heerlijk mooi. ,,'k Zie Greet. Dag Greet! Dag Greet!" riepen de jongens. De begroeting v-as spontaan. ,,'k Heb ook nog broers bij me," zei Greet, toen ze allen de hand. had gereikt. Jan cn Frans kwamen nu naderbij en werden deftig door den notaris voorgesteld als: mijn zoons. „Bonjour, ik heet Joost" Joost keek met ontzag naar Jan, die al een langen broek droeg. „Ik Flip." „Ik Bram." De kennis was gemaakt. De heeronafdee- ling zorgde voor de bagage en mevrouw liep vast met Greet vooruit. „Moeder heeft zoo naar U verlangd," Greet hartelijk. ,,'t Was zoo jammer, dat ik niet vroe; kon komen, omdat onze Gerdaatje nog Zwitserland was." „Nu zie 11c het kindje al weer" niet," v volgde Greet. Mevrouw antwoordde met. Ze moest op eens eraan denken, hoe lang, hoe heel lang het nog zou duren, voor zij Gerdaatje zou zien. (Wordt vervolgd.) Brievenbus Brieven, aan de Redactie van de Kinder- Afdeelïng moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN v. d. Vin- nestraat 21rood. (In de bus gooien zonder aanbellen.) MOLLEBOON. Hoe is het er nu- mee, jongen? Kom je dagelijks even buiten? Jullie tuin wordt nu zeker alle dagen mooier. Heb je Jong Nederland al uit? Het is een lieele kluif hè, zoo'n Jaargang? Mog je na de vaeantie weer naar school? Wat raadsel 1 aanging, je liadt wel de klok hooren luiden, maar wist niet waar de klepel hing. STERRETJE. Begin je al weer een beetje naar school te verlangen Of speel je alle dagen prettig op straat? Jullie per zik is nu zeker op haar mooist. Veel 'groe ten voor moeder. GEMS. Is je vlieger nog in goeden staat'? Leuk, dat jullie hem zelf gemaakt hebben. Ja, op de Doopsgezinde-Scliool kunnen ze keurig houtsnijden. Heb je ohoeoladepaasehei gekregen? En is liet al geslacht Vlieger je Veel 1 ZAANDAMMERTJE. - Denk nog eens goed over spreekwoord 5. Je hebt nog tot 15 April den tijd. Beter is goed, maar dan Flink zoo, dat je met je rapport zoo veel punten bent vooruitgegaan Je gaaf ook lieel wat beter schrijven. Wanneer Je niet in een klas mee kunt komen, is bet veel verstandiger om terug te gaan. En fin, dat heb je nu zelf ondervonden. Heb je met-de Paaschdagen weer zoo'n flinke wandeling gemaakt BLOEMENVRIENDINNETJE. Knap pe meid hoor, dal jij ook zoo flink bent vooruit gegaan. Je hclit nu zoker een heel prettige vaeantie. Wat voor plant heb ja mee naar huis gekregen? Je hebt een prachtig boek gekregen van de Delta- zeep. Zijn opa en tante er nog? BLEEKNEUS. Prettig, dat je spreek woord 5 toch gevonden hebt. Nu je wen zoo gezond als een vischje bent, kun je heerlijk van de vaeantie genieten. Ga" ja nog uit? Of ben je soms al uit geweest? ASPEDISTRA. Ileb je gezellige Paaschdagen gehad? JOHAN DE WIT. Je hebt in den regel altijd al je raadsels, dus 't is niets erg als je eens een keertje overslaat. Ja fijn dat K. F. C. weer eerste klasser is. GOUDKOPJE. Gelukkig, dat je num mer 5 nog gevonden hebt. De andere spreekwoorden zijn ook goed. Wil je voortaan je raadsels onder elkaar zetten? 't Kan veel bekriopter, want de namen van de inzenders behoeven in 'l geheel niet vermeld te worden. WOELWATER. Gefeliciteerd met Je beterschap. Ik hoop, dat je uu echt van je vaeantie geniet, 't Doet. me genoegen, dat je het Gelukskind zoo mooi vindt, Ter •eere van de vaeantie zal ilc er nu maar een flink stuk bijvoegen. Je hebt gelijk, dat je het niet meer uitschrijft. Je kunt het best zoo bewaTen. HEIDEPLANT.)E en HEIDEBLOEMPJE. Hè, dat is een pak van 't hart nu moe der weer beter is. Alles ziet er in' buis nu: veel gezelliger uil. 't Is voor moeder een heeto rust, dat zo nu zoo'n flinke dochter thuis heeft, Dus dat Tapport was ook al oen meevallertje. Zoo zie je al weer, dat we maar geen zorgen voor den tijd moeten hebben. Heb je al weer eens prettig samen gefietst? Ik weet heusch niet meer, of ik dat raadsel van dat land goed heb gere kend voor je. MEIKLOKJE. Leuk, dat jij ook zoo veel van het Gelukskind houdt. .Nu 't is een lief sebatje. Dit jaar verschijnt Langs een Omweg als boek. En daarna komt het Gelukskind, want 't is er eigenlijk een vervolg op. Blijf je de heele vaeantie in Rotterdam? Dan stuurt moeder j'o mis schien deze Rubriek wel op. Je moet ze ker 10 April op school komen om vast te PIENE. Wat een vreugde voor je al len, dut vader weer thuis is. En hoe gaat het nu met hem? We gaan een goeden tijd tegemoet, dus maar weer het beste ge hoopt. De spreekwoorden had je alle goed. Jullie hebben zeker een heel gezellig Pansolvfoost gevierd. PIERRETTE. Heb je ook al heerlijk genoten vnn liet mooie weer? Ben je met de Paaschdagen naai- duin geweest? En heb je je neefje in Meer en Bosch ook weer êens bezocht? Dat zul hij vast wel prettig gevonden hebben. Is de Limburg- soho tante nog bij jullie Verbeeld je eens, dat het kleine neefje door dien steen was geraakt, 't Js daar een gevaarlijk buurtje. Als je met bloempjes gant loopcn, zal er vast wel iemand zijn, die een mandje voor je heeft. Maar ik heb je vraag toch maar in de Ruil-Ruhriek gezet. CYNIA. Je raadsel is goed. Haarlem, 4 April 1323. VBLOMBERG - ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21r„ Stadsnieuws Het Tooneel De K u wel ij ksbaror.ieter door „Het Schouwtoom Billy Bartlet is, wat wij zouden kun nen noemen, een „model echtgenoot". Hij drinkt niet, hij rookt niet, hij danst niet, hij gaat'nooit uit, enfin hij' dóét niets alles, aan zicli wil binden, volgens zijn vriend Jack Wheeler wèt moet doen. De baro meter staat bij Billy altijd op „mooi voor" Niets vervelender voor een vrouw altijd volgens Jack Wheeler dan altijd „mooi weer". De barometer moet nu en dun eeus np „veranderlijk" staan of op „regen en wind". Zoo willen de vrouwen liet een maal. Als Billy den raad van zijn vriend op volgt, staat de barometer binnen 6 uur op „storm". Maar omdat deze klucht uit Ame rika komt, welen wij van te voren, dat het aan het, slot, als in het begin opnieuw „mooi weer" zal zijn. In het programma lazen Wij, dat deze klucht twee jaren lang avond aan avond in het Eltinge Theatre te New-York werd opgevoerd. Voor de Amerikanen, die drooggelegd zijn, moet het ook een zeer bijzonder genot, zijn, een heel bedrijf lang op het tooneel niets dan cocktail en cham pagne te zien drinkenEn is er iets go- noegelijkers voor een Amerikaan te beden ken, dan oen half uur lang een heer en een dame tipsy over het tooneel te zien waggelen Een zwaar beschonken vrouw op de plankenis dat niet voor een Yankee om zich krom te lachen Ook hier heeft. Maandagavond, toen ik De Huweiijksbarometer zag, een talrijk publiek dit blijkbaar erg moppig gevon den. Men heeft gelachen, alsof dit nn het toppunt van grappigheid was. Als wij in Holland ook nog zoo ver komen, dat een stuk als De Huweiijksbarometer twee jaar avond aan avond wordt opgevoerd, dan wordt liet tijd de schonwbuigen maar voorgoed -te sluiten. Fnts Bouwmeester en Stine van dor Gnag liaddeu de taak een half uur lang „dronkenmannetje" en „dronkenvrouw- lje'te spelen. Het is niet altijd een vreug de om „bij het tooneel" te zijn. Billijkheidshalve rnoet ik zeggen, dat deze klucht in het buitenland, in Duitsch- land onder den titel „Der Mustcrgatte" succes heeft, wal de directie van Het Schouwtoonccl er wel toe gebracht zal heb ben haar in ons land te importceren. Ook hier ta Haarlem ik schreeft reeds wa ren blijkbaar'zeer velen, die 't niet dégou tant vonden een zwaar beschonken 'vrouw door Stme van der Gang met voel reali teitszin gespeeld op hel tooneel te zien en zich dol amuseerden. Zou deze klucht niet oen lichleren toets en wat inecr fan tasie kunnen verdragen, zonder aan liet lachsucces schade te doen •T. B. SCHUIL. DE MALAR IA-GAM PAL'!! E IN NOORD-HOLLAND. Verschenen is het jaarverslag dor Malariacoumussie voor Noord-Hol land over 1022. Medegedeeld jvordt dat in de maand April door de commissie in den Vogelvijver van het IJbosch een onderzoek naar larven werd inge steld en dat geen larven meer wer den aangetroffen. De eenige vind plaats nabij Amsterdam' van anophe- lc3 bifurcates echijnt daarmede al dus het verslag verdwenen te zijn. Door den Arnsterdarnschen gezond heidsdienst werd met succes een proef genomen met paraffinum liquidum tor verdelging van anopheles-larven. Om de maand werden daartoe de on derscheidene vijvers met paraffine bestuif d. Ook nabij Hoorn werd door dr. II e- hcwerth 'n proef met paraffine geno men. In zijn rapport concludeert dr. Iiehewertli, dat "paraffineeren op cu- 1 ex larven nagenoeg geen invloed heeft doch dat de invloed op anopheles!ar- yen zeer duidelijk blijkt. Zijn oordeel is, dat er zeker sterke vermindering der anopheles door te bereiken valt, 'maar dat wij er, evenmin ale in de mugg&nverdeiging des winters in de stallen, een middel in hebben om het' voortbestaan van de anopheles in N'.- Holland onmogelijk te maken. Beide blij vort hulpmiddelen in den strijd te gen de malaria. Het verslag meldt verder: Ook dit jaar werd de vraag tot ons gericht of van liet vrij rond zwemmen der een den niet een gunstige working zou uitgaan tot beteugeling der malaria. Evenals het vorige jaar gaven wij te kennen dit wel waarschijnlijk te ach ten. maar blijkbaar zijn de polderbe sturen er niet tee te bewegen, zelfs niet onder beperkendevoorwaarden, daartoe vergunning te verleenèn. Aan bevolen werd in de maanden Mei en Augustus een slootschouw te houden. Een a'gemeene bestrijding van de volwassen anopheles in de provincie had uitsluitend in den winter plaats. De wijze van verdelging bleef dezelf de. Dr. Hehcwerth hYicl daarbij den indruk dat op Walcheren in de koe stallen meer muggen worden gevon- dendan in Noord-Holland. Dit, aldus "tverslag, bangst hoogstwaarschijnlijk samen met het feit dat de koestallen op Walcheren gewoonlijk meer geven tileerd worden dan in Noord-lioliand, waardoor zich minder condensatie- water tegen de zolderingen afzet en waardoor dus de gelegenheid voor de malariamuggen o-m daar te overwin teren gunstiger wordt. De tempera- tuur daalt in de koestallen op Wal cheren door die meerdere ventilatie niet zoo dat daardoor voor de anophe les bezwaar ontstaat om er te over winteren. In 't geheel werden onderzocht 22167 stallen enz. Geweigerd werd-426 maat d.i. 2 tegen 1-2 in den vo- rigen winter. Opmerkelijk is dat er dit jaar over het geheel, ook reeds bij den eersten rondgang, minder stallen met veel muggen werden aangetrof fen dan dit het vorige jaar het geval was. Behalve in het Centraal labora torium te Utrecht was er te Amster dam, Haarlem en Zaandam gelegen heid voor do artsen om het bloed hun ner patiënten op malaria-plasmodlën te laten onderzoeken. In Haarlem werden 240 praeparaten onderzocht; 55 maal werden plasmodien gevon den. Het Gooi en de duinstreek ble ven vrijwel zonder malaria. In en om Haarlem naar het zuiden en het oos ten was een toeneming van malaria- gevallen. Aan hef einde van haar verslag merkt de commissie op: In het najaar werd door den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid in onze vergadering het plan ter sprake gebracht, aan de centrale algemcene winterbesprijding een einde te maken. Met zekerheid kon niet worden ver klaard, dat door deze bestrijding, zou- als ze tot nu toe gevoerd werd, de malaria iu Noord-Bolland onderdrukt zou worden. Tegen ecu nog krachti ger actie verzette zich de algemeene bezuiniging, welke in elke richting als een strenge exsch gesteld moest worden. Eenstemmig waren onze leden van meening, dat een eindigen van de al gemeene wlntercampagne, thans reeds, zeer te betreuren zou zijn. De commissie heeft deze campagne altijd als een proef beschouwd, maar als de b"-V> proef welke zij na rijp beraad in overweging kon neven. Nog staat t'o commissie geheel op het standpunt, dat, als men centraal iets wil doen, voor ons land de winterverdelging der malariamug de aangewezen weg is. Wel valt niet met zekerheid te zeggen dat een'e uil den aard der zaak onvol ledige verdelging der malarïmug' vol doende zal zijn om de malaria krach tig neer te drukken, maar evenzeer kan en titans nog niet het tegendeel voetstellen. De commissie is er van overtuigd, dat, indien men thans deze wijze van bestrijding eindigt en nu of later ma laria zich weder met kracht gaat ont wikkelen, beweerd zal worden, en met recht, dat de genomen proef te kort heeft geduurd en daardoor niet be lwijzend was. Men zal. tenzij betere [centrale bestrijdiScjswijzen inmiddels bedacht mochter worden, niet tevre den zijn met een „niets doen" en op nieuw de winterbestrijding beginnen. Alle werk zou dan vergeefs geweest zijn. Wel voelt de commissie er zee-t veel voor om zooveel doenlijk de bestrij ding te decentraliseeren; beter dan de provincie kan de gemeente deze op haar terrein leiden; beter dan d; ge meenten kunnen voor een gix de particulieren ch\ op eigen terrein den strijd voeren. De toekomst moet zijn, dat Staot en gewest zich bepa len toe toezicht en steun, dat de ge meente de uitvoerder wordt en dat ook deze voor een belangrijk deel het werk opdraagt of overgeeft aan par ticulieren. ■t JONtóëNSGILDE. Ia het gebouw Jansweg 34 was Dinsdagavond 3ca vergadering be legd voor de ouders der leden van ,,'b Jongensgilde waarin de direc teur, de heer G. van Basten, een re de hield over de onderwerpen„Hoe voed ik mijn jongen op?" en „Wat beteekenfc het Gilde werk in dit ver band voor mij 1". De heer Van Basten herinnerde-er aan, dat heb nu reeds de derde bij eenkomst met. de ouders der leden was- „Met theorie alleen", zei hij, „komt men er niet, om zijn jongen op te voeden; ook al kende men .allo ge leerde boeken van buiten. Wie het volle rijke loven niet kent, waarin, dc jongen immers middenin staat, zal in de opvoeding zeer zeker te kort ko men dan zal de theorie louter for malisme blijken. Dc ouders, die hun jongen werkelijk goed willen opvoe den, moeten allereerst dc kunst ver staan. het leven van hun jongen te begrijpenzij moeten ernstig ca be wust wijlen meeleven met. het jon gensleven. Opvoeden is dragee, hel pen, karakter-vormen, leiden, zich- zef geven in dienende liefde, niet trappen c-n hcerschen, De moeilijk heid bij het opvoeden der jongens is de wetenschap, dat alle jongens ver schillend zijn er zijn levendige jon gens en stille jongenser zijn eenvou dige cn hooghartige jongens. Iodere jongen heeft zijn eigen karakter en leeft zijn eigen leven. Van generali seeren kan dus geen sprake wezen. Er zijn zooveel onbegrepen zielen. Pro- beeren de ouders het wel eens. hun jongens te leeren begrijpen'? Praten zij wel eens met hun jongens en gaat men tot. hen? Of houden zij zich on verschillig en denken ze, dat de jon gens maar tot hen moeten komen Wie het leven der jongens kent en be grijpt, zal niet veel moeite hebben met het opvoeden van zijn van. God gegevcu jongen. Het is zaak, zijn jongen te brengen naar een besiiste levenskeuze, naar het voorbeeld van Jezus Christus. Dc ouders moeten wel bedenken, dat wanneer zij niet zelf- hun jongen opvoeden, anderen dit zullen doen. En daarin schuilt immers een groot gevaar. Welnu, liet Jongensgilde is juist opgericht, niet om de taak van dc ouders over tc ne men, maar hen bij de opvoeding to helpen- Het beginsel van het Jon gensgilde is. de jongens niet. uithui zig te maken, maar ze op tc vangen in hun vrijen tijd. Maar het Jongensgilde heeft op zijn beurt weer den steun van de ouders noodig, den moreelen ea financieelen steun. Met gezamenlijke krachtsin spanning kan men het geste,..-' doel bereiken. De ouders kunnen bijvoor beeld niet alléén een sportveld voor lnm jongens aanschaffen. Dat kan liet Jongensgilde wel, als het tenminste voldocniien steun ontvangt. Onder tie goede leiding van het bestuur van het Jongensgilde kunnen de jongens zich aangenaam cn nuttig bezighou den op liet sportveld, in de turnzaal, in dc kampen, enz. Dc ouders, die dus gaarne willen, dat hun jongens hun vrijen tijd onder vertrouwde lei ding zoek brengen, sturen zo met een gerust hart naar het Jongens-gilde, dat slechts het licliuinelijk en geeste lijk welzijn van de jongens beoogt". De rede van do. hoer Van Basten werd met groote aandacht gevolgd. In de pauze droeg Nico Ivors op zeer verdienstelijke wijze een nummer op de piano voor, waarmee hij een wel verdiend applaus oogstte. In de tweede helft had een geza menlijke bespreking naar aanleiding der rede .van den heer Van Basten plaats. BEWIJZEN VAN NEDERLANDER SCHAP VOOR BELGIë. Dc commissaris der Koningin in dc provincie Noord-ilolland heeft aan den Minister van Buitcnlaudsche Za ken om inlichtingen verzocht of heb de bedoeling is, ciafc bewijzen van Ne derlanderschap, dienende voor toela ting in België, uitsluitend door den commissaris der Koningin worden afgegeven, dan wel of ook de bur- gem^sters tot afgifte bevoegd zijn. Dl- Minister van Buitenlandsche Zake.- hoeft hierop geantwoord, dat, ofschoon de met de Belgische regec- riug getroffen regeling inzake de toe- ïatiLg van Nederlanders in België op vertoon van een bewijs van Ne derlanderschap te hunner name niet uitsluit de bewijzen van Nederlan derschap, afgegeven door do burge meesters, zij toch in do eerst) plaats op het oog heeft de nationaliteitsbe- wijzen, afgegeven door de commissa rissen der Koningin, zoodat het do voorkeur verdient, dat belanghebben den zich voorzien van zoodanig na- tionaliteitsbewijs. U.K. BIJZONDERE ONDERWIJ ZERS. Op do Dinsdag alhier ge houden algemeene vergadering van de Diocesane" vereeniging van R.K. bij- zondore onderwijzers in het Bisdom Haarlem, werd in do vacature-F. A. Moevel, die had bedankt, tot lid van hot Federatiebestuur gekozen de heer W- J. .Speller tc Haarlem. Als bestuurslid van hot ondersteu ningsfonds werd herkozen de heer Th. Badoux on als plaatsvervanger de heer* Fontaine. Tot lid van het hoofdbestuur (va cature F. A. Moercl) werd gekozen de heer Th. Reiumerswaal tc Voge lenzang. Tot plaatsvervangende le den van het Federatiebestuur werden gekozen de hoeren Van Brcukelen, Kloosterman cn v. d. Putte. NED. R.K. VOLKSBOND. Blij kens een medcdeeling in De Damiaat- jes telde de aid. Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond op 31 December 1022 1959 leden tegen 2244 op 31 De cember 1921. STEMMING. Burgemeester cn Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat op Woensdag II April 1923, van des morgeus acht. uur tot dos namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Noord- Holland. (Een geheimzinnige geschiedenis) Ui Na lezing van het bovenstaande zal bet wel geen verwondering- wekken, dat het geval-Hauser niet alleen in Duitsciiland, maar ook ver daarbuiten de grootste be langstelling wekte. Natuurlijk was dio interesse voor het grootste deel te schuiven op rekening van de gewone profane nieuwsgierigheid. Met geïllus- Irecrde kranten was men toen nog nie* gezegend, wij tegenwoordig zouden het beleven, hoe „De Prins" en „Het Le ven" vol zouden staart van Kaspar Hauser en zijn paardje. Maar iets soort gelijks was het, hoe in die dagen de arme jongen, althans in den tijd, toen hij nog in den gevangentoi;en vertoefde, dage lijks mee uitgenomen werd door politic agenten, die hem langs de straten en zelfs door d,e kroegen leidden, en hoe hij daarbij telkens aangegaapt werd door honderden nieuwsgierigen, welke hem daarbij zelfs hun „proefnemingen" niet spaarden. Van geheel anderen aard was evenwel de kolossale wetenschap pelijke belangstelling, zoowel voor de vraag naar het geheimzinnige verleden van den vondeling en de motieven van de misdaad aan hem gepleegd, alsook voor den psysiologischen en psychischen kant van het geval. Om te begrijpen wat met dat laatste bedoeld wordt, dienen wij ons even be wust te maken, wat eigenlijk de beteeke- nis is van de langdurige en langzame ontwikkeling, die wij doormaken gedu rende onze kinderjaren. Reeds in de wieg begint een kind zich aan te passen aan de hem voorloopig nog zoo vreemde, zoo vijandige omgeving; dit zich aanpas sen, deze voorloopige kennismaking is niets clan een primitieve „ontwikkeling"; zijn gezicht moet zich gewennen aan het felle licht, om daarin eerst langzamer hand het een en het ander van elkaar te onderscheiden, In een veel later stadium pils kunnen dc bekende „kindervragen" beginnen „Wat is dat?" waarbij de kleine zich te vreden stelt met de voorloopige bena ming van al hel omringende „Wat doe: het?" waarbij de belangstelling zich schijnt uit te strekken naar de gedragin gen van de dingen, waarmee kennis ge maakt is, om dan eindelijk over „Waar. voor is dat?" te komen tot het in wezen zoo diepzinnige „Waarom?" waarmee dc kinderen het alle ouders en opvoeders altijd zoo moeilijk plegen te maken. Nu behoeft nog niet eens op de ontwikke lende waarde van het meeleven in hei, gezin, de school, .met de kameraadjes, gewezen tc worden om toch reeds eenigs- zins verduidelijkt te hebben, hoe interes sant het was voor bekwame waarnemers, dat hier een individu, gevonden scheen, dat op ró-jarigen leeftijd, met een dus niet meer infantiel stel hersens, deze kinderlijke „voorloopige geestelijke ver overing der hem omringende werkelijk heid" geheel of bijna geheel gemist had. Vooreerst was het bewijs geleverd, dat een mensch als enkeling opgegroeid het is waar, dat de proef hier niet geheel zuiver genomen was, aangezien Kaspar óók opgegroeid was geheel bui ten aanraking met de natuur ab soluut weer. terugviel tot een geestelijke trap, die zich slechts weinig onder scheidde van die van het dier. Verdei vertellen Kaspars opvoeders, hoe hun kweekeling weldra een ontwikkeling doormaakte, die in veel opzichten geleek op die van. ten gewoon kind, behalve dat zich die ontwikkeling doorgaans veel sneller voltrok. Zoo bv. bij de ontwikke ling van zijn „kindertaal"; hoe hij eerst van zichzelf sprak als van een derden persoon „Kaspar", totdat zich ook aan hem het gewichtige oogenblik voltrok, waarop liij zich van zichzelf bewust werd als van een afzonderlijke individua liteit, gedifferentieerd van hel andere en hij het woord „ik" voor het eerst uit sprak. Hoe hij evenals alle kinderen aan vankelijk ook voorwerpen volledig per- souificeerde. totdat de heer Daumer hem naar aanleiding van een iol, die door hem voortdurend in beweging werd ge bracht cn tengevolge waarvan hij zeil langzamerhand vermoeidheid in zijn arm ging gevoelen, er van overtuigde, dat dio tol tenslotte alleen handelde doorhem. Hoe hij zich in zijn taaltje ook bediende van de bekende grappige kindermetafo ren, b.v. toen hij van „Den heer met den grooten berg" sprak, waarmee bij bleek te bedoelen iemand met een dikken buik en van een „Vrouw mer eten niooicn staart", welke betiteling betrekking bleek te hebben op een dame, die een mooie, lang"e shawl droeg. Langzamer hand ontwikkelden zich ook 2ijn gezicht en zijn lichaamskracht, zoo zelfs, dat Kaspar later zekere sportieve eigen schappen verkreeg hij ontwikkelde zich lot een uitstekend paardrijder. Maarhet bleek op den duur toch ook geen onverschillige zaak, dat Hau ser geen normale jeugd had gehad. En hoe zou het ook anders mogelijk zijn? Gedurende die langzame „geestelijke ver- overing van de wereld rondom ons" ont wikkelt zich natuurlijk ook wel bij ons een zekere afstomping, die goed is, de bekende kinderlijke oppervlakkigheid, die niettegenstaande alle „waaroms" toch ook weer zoo heerlijk over de es sentie van veel dingen, die wij nog niet bevatten, kunnen, doet heenglijden. Bij dezen kinderlijken jongenman echter ver toonde zich spoedig een geweldige ontvan kelijkheid, een nerveus alles willen door gronden, dat niet goed voor hem was, Men vertelt van ziin aanvankelijk ont zettend geheugen, dat zich b.v. vertoon de, wanneer hij kennis maakte met. nieu we bezoekers en die waren altijd nog vele, ook nadat hij hij den heer Daumer in huis was gekomen. Die nam hij dan op met een merkwaardige belangstelling, eerst het voorhoofd, dan dc neus, de oogen en de wangen, dan de mond en de kir., vervolgens bet lichaam en de kleeding, stuk voor stuk, om zicli ten slotte nog eenmaal het gezamenlijke beeld in het geheugen tè prenten. Ein delijk noemde hij nogmaals en met na druk de namen cn titels van den nieu wen „vriend" en vergal die nooit weer. Ncrveusc gezichtsvertrekkingen vertoonden zich. zoodnt hij iels hoorde, of zich rekenschap probeerde te gever, van iets ór.l hij niet begreep, hij be klaagde zicli dat hij „zooveel in moest halen" cn leed zichtbaar daaronder. Een zekere oudemannerjesachtigheid en over gevoeligheid kenmerkten spoedig ook het buitengewoon zachte cn gewillige kind. Niet zonder groote deelneming kan men kennis nemen van de wijze, waarop hij in geweldige ontroering voor 't eerst met bewustheid den sterrenhemel aanschouwt wat men hem daaromtrent vertelt,, verschrikt hem cn doorleeft hij als het ware. De vragen bestormen hem, hij begrijpt er niets van en sidderend en weenend trekt hij zich terug in een hoekje. Dien nacht valt hij pas zeer laat in slaap. Kinderlijk-ondeugend, uitgela ten, guitig was hij nooit. Geen wonder, dat Kaspar spoedig last had van 2ijn gezondheid hij leed aan zware hoofd pijnen, klaagde er over, dat hij „op dc wereld" gekomen was, wilde ..naar huis" waarmede hij zijn hok verstond te rug daar had hij niet zooveel verdriet gehad als in zijn tegenwoordige omstan digheden. Zelfs werd hij gevaarlijk ziek door de bedenkelijke overspanning, waaraan hij ten prooi was. Waarlijk, het Was een ontzettende misdaad; die aan Kaspar Hauser gepleegd was, „een mis daad", zooals zeer juist geformuleerd is door een beroemd_ criminalist uit die dagen, 'Anselm Ritter von Feuerbach, „tegen de geestvermogens en bet ziele- leven van een mensch"a De nasporingen omtrent Kaspar Hau ser s afkomst hadden nog geenerlei be langrijk resultaat opgeleverd, toen de wereld plotseling opgeschrikt werd door het ongehoorde feit van een moordaan slag op den ongeluikkigcn jongen, die vlak bij het huis van zijn verzorger, den heer Daumer. gepleegd werd op 17 Octo ber 1S29. Om hetgeen volgt ecnigszïns te kunnen begrijpen, moet men weten, dat dc heer Daumer een ouderwetsch Neurenbergsch huis bewoonde, dat door een lange steeg bereikt werd en aan een groote, holle binnenplaats lag. Op die binnenplaats bevond zich b.v. een brandstoffenbergplaats. Daar was ook dc ingang tot den kelder en de W. C. welke weggestopt lag onder de wenteltrap, die naar de woonvertrekken leidde. Kenners van'de plaatselijke Oosteldheld gaven op. dat iemand die van buiten de steeg bin nengegaan was, van daaruit zeer goed kon waarnemen, wie zich van de woon vertrekken, de trap af naar de W, C. be gaf. Welnu, op dien lyden October was de heer Daumer niet thuis geweest, Kas par was wegens een lichte ongesteldheid thuisgebleven van de rekenles, de moe der cn de zuster van den heer Daumei bevonden zich boven in de groote, oude woning, in beslag eenomen door huise lijke bezigheden. Toen het uur van het middageten aangebroken was, zocht men Kaspar overal tevergeefs, totdat men hem vond, verstopt in den kelder, be zwijmd, met een vrij breede horizontale snijwoud over het voorhoofd. Ilei zenuw gestel van het kind had, begrijpelijker wijs, een erge schok gehad. De wond was op zichzelf niet zoo gevaarlijk ge weest, ofschoon hij nog al wat bloedver lies geleden had. Acht cn veertig uur wns hij ten prooi aan een erge zenuwcrisis, die zich in harde, ijlende koortsen uitte, en het duurde drie weken, voordat hij nagenoeg genezen was. Toen Kaspar in staat was eenige verklaringen af tc leg gen aan de politie, bleek dat hij bij het verlaten van de W. C. aangevallen was door een goed gekleed, gemaskerd per soon, die hem een stoot of snee had toegebracht waarmee is niet precies duidelijk, misschien met een scheermes welke waarschijnlijk op zijn hals ge richt is geweest, doch aangekomen is op zijn voorhoofd, door een onwillekeurige beweging van Hauser, die zijn hoofd wei- licht gebogen heeft om zich tc bescher men. De onbekende schijnt toen onmid dellijk gevlucht te zijn, zonder zich er precies van op de hoogte gesteld te heb ben of de aanslag gelukt was, en Kas par trok zich in doodsangst, na eerst dc trap op en weer af gesneld te zijn, terug in den kelder, waar hij flauw gevalles, was. De onderzoekingen van dc justitie, leverden, althans officieel, zeer wei nig op. Het was duidelijk, dat er machtige be. langen waren, die de verdwijning van Kaspar Hauser eisclitcn en hoewel dit feit op zichzelf voor de vrienden van den vondeling vooral voor den reeds ge noemden criminalist Von Feuerbach geen onbelangrijke aanw: ïchlmal gebet 1 deze hei stelling voorden gchein ling rees nu overal in F ongelooflijke. Dc pers krachttermen 0111 de „onverlaten" tc brandmerken, die tegen Kaspar Hauser samenspanden. Men proclameerde hem, die ieeds het „aangenomen kind der stad Neurenberg" was. tot het „aange nomen kind van Europa" cn stelde hem onder dc bescherming van „de Wester- sche beschaving". Twee politie-agcnten hadden tic speciale opdracht hem te be waken en hem bij iederen schrede tc vergezellen. Sterkere becneri dan die vnn den armen Kaspar hadden die weel de niet kunnen dragenWas bet een wonder, dat hij, toch al een ziekelijk kasplantje, in moreel opzicht spoedig ge heel en r.l het spoor bijster scheen geraakt te zijn? Verwend in de hoog ste mate, vertoonden zich bij hem met zijn zachte, zelfs weeke natuur een eige leugenachtigheid cn huichelarij, naarmate men bcm tegenstand bood of dwang probeerde op te leggen. Begrij pelijk v. as het misschien wel m deren romant:hcn en dweepzieken tijd. dal er op grond daarvan spoedig in de om geving van Kaspar Hauser waren, die zich vol ergernis en afkeer van hem af wendden. Maar als men de klachten van die meer of minder goedbedoelende, meer of minder ijdelc en zelfgenoegzame „opvoeders" tegenwoordig overleest, dan komt de verzuchting boven; wat wisten die menschen toen ter tijde weinig van d? moeilijkheden van een kind in de puberteitsperiode, wat misten ze alle begrip van het ziektegeval, dat hel kind betrof; her ziektegeval van een ionge- man, aan wien een misdaad was ge pleegd erger dan een aanslag op zijn leven, „de misdaad tegen <le geestver mogens en het zielelcveu van een mensch", waardoor men hem van zijr» jeugd" had beroofd en die niet anders dan na kon werken ook toen de uiter lijke verschillen tusschcn hem cn „de anderen" zoo ten maaste bij waren uit- gewisckt. Of ligt het niet zoozeer aan het ver schil in inzicht, het gebrek aan kennis van de pacdagogcn, waaraan de zorg over den vondeling was toevertrouwd iel dc befcïC mhèid (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9