St DE COST GA ET VOOR DE BAET UIT O GOEDE RECLAME GROOTE OMZET VOOR RECLAME DRUKWERK TT7 DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM Kerk en Scbool WAS DAT NOODIG» De Standaard, die er geen aanmerking op wil maken dat aan don koning van Zweden, bij zijn bezoek aan ons land een ooro-eacorte ia ge geven, oordeelt oohtor dal wel met het oog op zekere persberichten, gevraagd mag worden, of bij hol bezoek van den Zweed schen Koning ©en gepaste zuinigheid be- Viae'U is geworden. Of he! noodig was om de zaak te rege len, z"oals men deed. Of het niet anders gekund had. Of ïntyi hetzelfde niet had kunnen bereiken mtt minder uitgaven. ,.\Vij kunnen dat niet beoordeel en, zegt het blad, maar wa' wo er van hoorden, v.ekt deu indruk dat een regeling moge lijk ware geweest, die minder geld had behoeven te kosten. Zoo werd opgemerkt, dat men troepen- dciachementen uit andere garnizoenen naar Amsterdam eo Den Haag deed over- icelagon terwijl bet mogelijk ioü zijn geweest alles op «én dag te doen afloopen. Nog eens, wij oordoolcn niet, omdat de juiste gegevens ons ontbreken. Alleen waarschuwen wc: zie toch de volkspsy- ohologie niet over het hoofd Zoolang het volk aanleiding heelt om te geloovcn, dat do Eegeering zelf verzin"ml, op de kleintjes te letten, vallen andere regeeringSToanlTegclcn niet in goede aarde. Met dio „kleintjes" alleen komen we er ancl Bij lange niet. Maar duor er voor to waken dat geen enkele cent on- noodig wordt uitgegeven, schraagt men zedelijk de meer ingrijpende maatregelen. Reddering van den toestand slaagt al leen, indien het volk zijn zedelijke instem ming betuigt met hetgeen gedaan wordt. En dio krijgt ge niet, zoo ge niet het besef weeft te wokkon, dat op alles gelet wordt." „HANDENARBEID". Iü een ar tikel. ,,Ue -handenarbeid als opvoe dingsmiddel bij uitnemendheid" schrijft de lieer A. H. Gerhard in het tijdschrift „Handenarbeid", dat het lijd wordt, dat er meer gebruik ge maakt wordt van de bevoegdheid, die de wel geeft, handenarbeid op de la gere school in te voeren en vervolgt dan: „en wanneor blijkt, dat zeer vele ouders het nut er van inziende of ver moedende. de invoering wenschep, dan lijdt het gceu twijfel of er zullen 9teeds meer onder-wijzers komen, die van ganseher harte er' zich op willen Toeleggen. „Tot dwang zou ik niet durven aan sporen, maar van een sterken drang is veel goed to wachten. Indien het dau eentj tul flinke toepassing mocht komen, dan houd ik mij ook hiervan overtuigd, dat de handenarbeid In en buiten de rchool zal blijken een mach tig middel om vele jongens en meis jes, die nu tot de achterlijken, de on- gezeggelijken, de baldadigen worden gerekend beter te doen beoordeelen naar hunne werkelijke begaafdhe den". De schrijver zegt, dat men nu niet moet mecnen, dat in een minimum van tijd wonderbaarlijke successen tp boekon zijn, /xxulra op een school handenarbeid wordt ingevoerd. „Het duurt heel lang vóór men tast bare resultaten verwerft van school hervormingen. Doch wie van de in nerlijke waarde er van overtuigd is. zal zich met ijver aan hare toepassing wijden in het voste- vertrouwen, dat de resultaten, zij 't desnoods in een volgend geslacht niet zullen uitblij ven. IIi.-1 cei-sle, hoogst beteekenende. onmiddellijke resultaat is, dat zoo goed als alle kinderen, onder verstan dige leiding, gratig handenarbeid doen. Dat al Icon ware reeds een af doende beweeggrond voor zijne invoe ring". De schrijver liejinnert aan het ver zet der oiulerwijzeravureenigingen le gen verplichten handenarbeid op school, hij de behandeling dor wet op het l.o. eo z«gt, dat de minister daar om afzag van liet opdringen aan de onderwijzers van dit vak als verplicht leervak. Hieraan voegt hii toe: „De oude ervar inga wijsheid mocht eens toepassing kunnen vinden, dat het kwaad hazen vangon is met onwilli ge honden". Wij licbhen ons ook verzet tegen dit vak als verplicht leervak, omdat het een vak is,, waarbij de onderwijsre sultaten ongeveer geheel afhangen van de liefde ci voor bij den onder wijzer. En dio liefde Iaat zich niet dwingen. hoogstens zou te nrobeeren zijn, die a:ui ttf moedigen, waar die in kiem aanwezig is. liet vak handenarbeid of beter nog het beginsel, dat het góheele onder wij:; behoort to doordringen, dat zui- ver intcllcctueele opvoeding slechts een deel van deu geest lot ontwikke ling brengt, zul eerst tot zijn recht komen bij een volgend onderwijzers- geslacht. dut op andere wijze is op geleid dan het tegenwoordige Wal men Ihans kan doen Is alleen: de leer krachten, der openbare scholen, die graag onderwijs geven in handenar beid, daartoe in dc gelegenheid tellen cn voorts dit vak op het leerplan brengen van bijzonder al of niet neutrale scÜOler» Op de algemeene vergadering door de Vereeniging van Academisch ge vormde leeraren te Utrecht gehou den, bracht d voorzitter, dr. W. H. Stavennan, in herinnering, dat de vereeniging een jaar bestond. Helt bestuur had tweeërlei taak: het had gewerkt om bij de nieuwe salarisre geling de achterstelling der acade mie te doen verdwijnen en het had geijverd voor de meening, dat de academische opleiding de eenige, al thans de voornaamste voor de leer aren bii het voorbereidend hooger on derwijl moot zijn. Dit is niet zonder succes gebleven, getuige de ontwerp- salarisregeling, die het gelijke begin- ttn eindsalaris verwerpt en voor de doctoren en doctorandi gunstige be palingen bevat. Ook is het van belang, dat de zaak der academie in de pers werd verdedigd o.a. in de N. R. Ct.: dat het genootschap van leeraren aan Ned. Gymnasia ook academische opleiding vroeg; dat een hoofdbe stuurslid dor A. V. M. O. op het goe de recht der academici heeft gewe zen; dat de sal arts-commissie in In- diè de leeraren, mits academisch ge vormd, met juristen en ingenieurs ge-- lijk stelde en dergelijke teekenen van beter inzicht in de plaats, dêe acade misch gevormdem onder de leieraren Innemen. Het bestuur meent, dat dit zonder de vereeniging en haar werk zaamheid niet zou zijn geschied. Spr, besloot met een opwekking tot „arbeiden en niet ve'rtwijifelen" en zooveel mogelijk anderen tot toetre ding tot de academici aan te sporen. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek welke werkzaam heid het bestuur zoo wel mondeling als scliriftelijk had ontwikkeld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat liet aantal leden langzaam, maar geregeld- stijgt. Nadat nog uitvoerig plannen in erband met de bezuinigingsvoorstel len, alsmede de te verwachten ver hooging van de collegegelden bespro ken waren, sloot de voorzitter de- vrij slecht bezochte vergadering, d;2 ma tige opkomst beschouwende als een bewijs, dat de leden volkomen ver trouwen stellen in het bestuur. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Et| referendum heeft de Unie v;.n Christelijke Onderwijzers het be sluit der aigemeene vergadering tot afschaffing van het Chr.-Nationaal Valt verbond, bekrachtigd. GEREF. KERKEN. Beroepen té Wons de heer A. Wijngaarden, cand. te Dokkum; te Kaarden ds. W. Fa- bc-r te Serooskerken. Koloniën GOUD UN HET SOEKABOEMISQHE De onderzoekingen, welke reeds onge veer anderhalf jaar vanwege het Mijn wezen worden verricht in het district Djamipang Tengah, voora'l naar het voorkomen van goud, hebben een veelbelovend resultaat gehad. Het is al van ouds bekend, dat dit district rijk aan mineralen is. Reeds in hot jaarboek van het Mijnwezen van 1888 vindt men daaromtrent rec-ds het een en ander vermeld. Het Alg. IntL Dagbl. (vroeger Pr. Bode) verneemt nog, dat onlangs ge bleken is, dat één der rivierbeddin gen in het onderzoek Lngsgebied over groote afstanden rijk is aan alluviaal goud en wol zoodanig, dat inderdaad practisch elke greep zand of grind goudhoudend blijkt te zijn. Hel spreekt van zelf, dat een nader onder zoek nog noodzakelijk is, doch de lei der van het betreffende werk, die ja renlang in alluviale ertsafzettingen heeft gewerkt, is van oordeel, dat de vondst iets buitengewoons belooft. Het staat nu vast, dat. er niet alleen rifgoud, maar ook alluviaal voorkomt in het district Djampang Tongah; ver moedelijk in aanzienlijke hoeveelheid. Nog kan het Alg. Ind. Dagbl. ver melden, dat mr. Bi mie ten Zuiden van Sagaranten (afd. Soekalboemi) 3 tererinen heeft, tezamen groot pJ.m. 35.000 bouws, waar hij het recht heeft mijnbouwkundige opsporingen te ver richten. De aanwezigheid van goud op die terreinen is sinds tien talen jaren de drijfveer geweest van diverse onder zoekingen en transacties, die den vo- rigen houder dezer vergunnngen veel geld hebben gekost Nu mr. Birnie houder der vergun ningen is, en er door en vanwege het Mijnwezen zooveel in die streken ge ëxploreerd, is het nuttig, dat het bo venstaande in broederen kring be kend wordt dan tot nog toe het geval is geweest. Er zijn plannen tot de oprichting eener mijnbouwmaatschappij. WEDE® EEN ASSISTENT VER MOORD. Aneta seint uit Weltevre den aan de Nieuwe Ct.: 'Een koelie op de Delischo Rubber- onderneming Goerah Batoe van de Hollandsch-Amerikaanscho Plantage- Maatschappij heeft den Engelschen assistent Ilartog vermoord. ML m MHUt? GEMENGD NIEUWS Is geconserveerd voedsel schadelijk? Over het algemeen heerscht een voor- oordcel tegen het geconserveerde voed- seL Soms heel zelden werkelijk ko- uea er vergiftigingsgevallen voor, die zijn te wijten aan het gebruik van ondeugdelijk geconserveerd voedsel en dit schokt dan act vertrouwen van het publiek begrijpt- lijkerwijze zeer. Dr. W. G. Savage is aangezocht door het Britsche gouverne ment om een diepgaande studie van ge conserveerd voedsel in Engeland en Amerika te maken en hij heeft zijn be vindingen in een serie artikelen neer- gelegd. Ziehier wat Dr. Savage, op dui delijke cn toch wetenschappelijke wijze meedeelt over de waarde en de be- ouwbaarhoid vap „blikjes". Het is noodzakelijk aldus Dr. Sa- vage dat wij onderscheid maken tus- schen de gevaren die speciaal aan de „blikjes" eigen zijn en de gevaren die ieder soort voedsel kan opleveren. Dit is een zeer belangrijk onderscheid. Het spreekt van zelf dat ziektekiemen in ons lichaam kunnen binnendringen, door al lerlei voedsel, al tracht men dc aller- grootste voorzorgen, wat betreft reinheid en herkomst te nemen. De moderne we tenschap leen dat er drie factoren zijn ö:e bij het beschouwen van voedsclbc- derf in het oog gehouden moeten wor den: Wordt het voedsel rauw of gekookt gegeten Is het voedsel van een soort, waarin bac.cricën rich gemakkelijk ver menigvuldigen? en Is het voedsel dooi zijn manier van bewaren of klaar ma ken vatbaar voor besmetting? Zoo is melk b.v. een groote en belangrijke ziekrcvcrsprcidcr, niet alleen omdat de melk vatbaar is voor verschillende be smettingen, maar ook omdai bacteriën in melk een uhstekende voedingsbodem vinden, zóó dat twee schadelijke kiemen tot duizendtallen kunnen zijn aange groeid vóórdat de melk gebruikt wordt cn Verder omdat veel mcnsChen nog de gewoonte hebben de melk ongekookt te drinken. In andere woorden melk bezit de drie kwaliteiten die ik hierboven noemde en daarom staan alle autoriteiten er ook op dat er speciale zorg aan de melk wordt gegeven. Een ander voorbeeld Vleesch is meet onderhevig dan brood aan het versprei den van ziekte. Het vleesch kan afkom, stig zijn (bij goede keuringsdiensten is dit uitgesloten) van een ziek dier en bac teriën vermenigvuldigen zich zeer snel in het vleeschfactoren die bij brood uitgesloten zijn. Vleesch verspreidt daarentegen minder ziekte dan melk, daar het vleesch gebraden of gekookt wordt, waardoor de meeste bacteriën gedood worden. Deze drie factoren moe ten bestudeerd worden waaneer men de gevaren van geconserveerd voedsel bestu deert. Het meeste geconserveerde voed sel wordt nadat het in het glas of het blik is gedaan, blootgesteld aan hitte, en wel nddai het blik gesloten is. Men kan dus veronderstellen dal deze hitte dc inhoud steriliseert en dat dc inhoud goed moet blijven. Toch hebben onderzoekingen van den laatsten lijd uit gemaakt dat dit niet altijd waar is. Som mige bacteriën overleven het proces. Ge lukkig zijn do schadelijke bacteriën van een type dut wordt gedood door lage temperaturen en in bijna alle gevallen izoker door dc hitte .waaraan het blik wordt blootgesteld. Men kan bijna met zekerheid zeggen dat geconserveerd voedsel dat goed is voor het g-cbru.U een kleine hoeveelheid bacteriën bevat die het ook zou bevatten wanneer het versch •erd gebruikt. In dat geval kan men dus gerust zeggen dat geconserveerd voedsel veiliger is dan dezelfde soor versch voedsel, daar het eerste aan een hoogen temperatuur is blootgesteld en het tweede niet. Een ander probleem is om uit te ma ken of er speciale gevaren aan het ge bruik van geconserveerd voedsel zijn verbonden. Er zijn een aantal mogelijk heden, die ik zal bespreken. Dc aige meene opvatting is dat het vcedsel be derft in het blik en dat de personen die an eten, daardoor ziek worden. Een werkelijk gevaar is hierin echter niet f. degen. Het is weliswaar niet te ont kennen dat de inhoud van een blik kan bederven, doordat öf bederf vcróorza- kende organismen de hitte overleefd hebben óf doordat het blik niet vol maakt luchtdicht gesloten is. Maar wan neer dit gebeurt ziet het voedsel er zóö „bedorven" uit en ruikt ook niet goed. zoodat niemand den inhoud van een dergelijk blik argeloos zal opeten. De oude opvatting dat ptomaïne (lij kengif) vergiftiging door bedorven voedsel wordt veroorzaakt, is niet waar. Twee verschillende groepen van bac- teriecn veroorzaken voedselvergiftiging en zijn een werkelijk gevaar, maar een gevaar dat niet speciaal samengaat mc*. geconserveerd voedsel. De ecne groep veroorzaak: botulisme, de andere een ver giftiging die veel meer algemeen is. Botulisme is een zeer zeldzaam voor komende ziekte. In de laatste co jaar zijn er slechts een paar honderd gevallen voorgekomen. Het is een zeer gevaarlijke ziekte cn heeft meestal den dood tenge volge. De bacil die deze ziekte veroor zaakt, Bacillus botulinus, leeft in vuil en komt slechts zeer zelden in geconser veerd voedsel, alleen in groenten en vruchten. Hij vormt sporen die zooveel weerstand hebben dat de hitte waar aan de blikken zijn blootgesteld, niet in staat is ze te dooden, terwijl dc voor waarden in het blik juist voordeelig zijn voor hun ontwikkeling. Gelukkig vei- oorzaakt hun aanwezigheid veranderin gen in het voedsel, zooals een uitge sproken muffe smaak. Alleen sterk ge kruide spijzen kunnen ongemerkt toch besmet gegeten worden. Het veelvuldig voorkomen van deze infectie zou het ge bruik van blik-groenten enz. zeer ge vaarlijk maken, doch gelukkig is deza. vergiftiging een groote zeldzaamheid. Het gevaar wordt tot een zeer geringen omvang teruggebracht, -e. door de zeld zaamheid van de klom, ze. door dc hitte die dc veiligheid grooter maakt en door de veranderingen die blik en' inhoud on dergaan. De andere soort van voedsel vergiftiging is veel algemeener. Het voedsel wordt besmet door een bepaal de bacil, die typ heuse koortsen tenge volge heeft. Deze bacil heeft de eigen aardigheid dat dc vergiftige stof de hit te weerstaat. De hitte die het blik on dergaat nadat het is gesloten is wel voldoende om de bacil zelf te dooden. maar dc vergiftige stof die hij alreeds geproduceerd heeft blijft. De soorten ge conserveerd voedsel die op deze manier vergiftig kunnen zijn, zijn vleesch en zalm. De inhoud der blikken schijnt volmaakt goed en er is geen spoor van bederf te ontdekken. De personen die van zoo'n vergiftigd blik eten zijn bijna dadelijk onwel (diarrhee, braken, maag pijn enz.), doch gelukkig is dc ziekte, die wel eenige dagen kan duren, zelden ern stig. Het is van groot belang op te nier- ken dat deze soort van vergiftigingen even goed voorkomen n.i het gc- aruik van verseh voedsel, cn dan dikwijls nog ernstiger zijn. daar niet aEeen de vergiftige stof maar ook het levende or ganisme dan nog aanwezig was. Nie mand kan zich vrijwaren vooi het ge bruik van op deze wijrc vergiftigd blik- voedsel en niemand kan beschuldigd worden. Het voedsel is vergiftigd aan zijn bron van herkomst. Een soort van vergiftiging die alléén bij blik-voedsel voorkomt, is de tin- vergiftiging. Maar, alhoewel dit de pu blieke zeer zwaar weegt, is htl toch een soon van vergiftiging die bijna nooit voorkomt. Vitaminen, die onmisbare bestanddee- len, worden vernietigd door iang koken, zoodat geconserveerd voedsc] zeer wei nig vitaminen bevat. Dit is n" niet van zeer groot belang, zoolang als ons diëet maar voor een klein gedeelte uit blik- voedsel is samengesteld. Samenvattend komen wij tot de slot som dat geconserveerd voedsel, als ander voedsel, soms. ziekte tengevolge heeft, daar het geïnfecteerd kan zijn met scha delijke bacillen. Maar van dir standpunt bezien, is het veiliger dan rauw voed sel. daar het gekookt is. Het publiek moet ieder blik dat er van buiten niei goed uitziet weigeren en geen blikin- houd eten, die er niet goed uitziet. Men moet ook bedenken dat zoodra het blik geopend is, het voedsel niet meer gecon serveerd is en dat het dan even snél be derft als versch voedseL DE SPAANSCHE ACTIE IN MAROKKO. RAISOEL De voornaamste persoonlijkheid in het N.W. deel der SpaanBche zóne in Marokko is nog steeds Raisoeii, zoo schrijft de ,,Times"-oorrespon- dent te Tanger. Hij heeft vele „ups and downs" gehad, maar thans schijnt zijn positie gestabiliseerd te zijn. Bij alle vroegere gelegenheden werd zijn tijdelijke overheersehing bereikt on danks den sultan en de Spanjaarden. Thans heerscht hij met goedkeuring der Spaansche regeering eu den ver tegenwoordiger van den sultan, den kalief. Raisoeii staat thans in hoog aan zien. Twee zoons van zijn broeder zijn benoemd tot gouverneur over uitgestrekte gebieden en een van hen bevindt zich thans te Madrid, waar hij een officieel bezoek brengt aan de Spaansche regeering. Er zijn altijd twee wogen geweest om een einde te maken aan de Rai- soelï-kwestie. De eene is, dat men hem een functio van vertrouwen en gezag opdraagt, de andere dat men hem „tot het bittere einde" achter volgt. Nadat de Spaansche regeering deze beide wegen zonder succes had ingeslagen, is zij overgegaan tot een politiek welke men als definitief kan beschouwen tegenover den man, die een vereerde religieuze per soonlijkheid, en een directe afstamme ling van den Profeet is, en daarbij een rebellenleider en een ro.over, die met succes optreedt. Op het oogenblik consolideert hij zijn gezag onder de bergstammen, in wier oogen zijn. prestige heeft gele den, deels door zijn rooftochten en deels door zijn arglistige politiek, want niemand weet of Rasoeli aan de zijde van Spanje staat dan wel tegen dat lapd is. Hierover behoeft men zich niet te verbazen, want waarschijnlijk weet Raisoeii het zelf niefc- Ongetwijfeld was hij, toen de Span jaarden' te Larache en Alcazar kwa men, bereid met hen samen te wer ken bij de bezetting van dat deel hun ner zónemaar zijn opvatting en de hnnnen omtrent de beteekenis van het woord „samenwerken" verschil den hemelsbreed. Aan beide zijden bestond misverstand en werden fou ten begaan, welke alleen konden worden verwacht toen iemand als Rai soeii met zijn ontzaglijken trots in aanraking werd gebracht met een onstuimig karakter als dat van gene raal Silverstre, wiens overmoed en zorgeloosheid zoo zeer hebben bijge dragen tot de ernstige nederlaag, wel ke het Spaansche leger tien jaa;- la ter in het Rif gebied leed. llaisoeli verliet zijn jialeis te Ar- zila en vluchtte naar de bergen. Na de catastrofe in het Rif-gebied in Juli 1921 moest do campagne te gen Raisoeii, welke toen allen schijn had te zullen slagen, worden opgege ven. Er werden onderhandelingen ge opend tussohen den Spaanschen Hoo gen Commissaris en Raisoeli-Deze zag vrijwel al zijn eischen ingewilligd. Voor zijn geconfisceerde bezittingen voorzoover deze niet werden terug gegeven, ontving hij een aanzienlijke schadeloosstelling. Voorts verkreeg hij eea zóne, waarin zich de stad Tageroet bevindt, waartoe de Spaan- scho troepen geen toegang hadden. Ook zïin paleis te Arz;.a werd hem teruggegeven, terwijl twee zijner ne ven tot gouverneur van belangrijke districten werden benoemd. Voor zich zeli verlangde hij geen functie. Dit was ook overbodig, want de macht viel vanzelf in zijn handen en zijn opperheerschappij was verzekerd. Weliswaar hebben enkele stammen, zooals de Anjera's, zich nog niet aan zijn gezag onderworpen, doch dit komt hoofdzakelijk, omdat zij zijn wraak vreezen- Immers zij hadden zich bij de actie der Spanjaarden tegen Rasoeli aan Spaansche zijde ge schaard. Het lijdt echter geen twii fel, of de Spaansche autoriteiten zul len de noodige stappen doen om hun vroegere bondgenootcn in bescher ming te nemen, aldus de „Times"- correspondent te Tanger. Raisoeii is een krachtig man met een enorm zelfvertrouwon. Als de Spanjaarden er in slagen op goeden voet met hem te blijven, zal hun dit tot groot voordeel zijn. Raisoeii toch is zonder twijfel in staat, den vrede te bandhaVen. Dit zou den Span j aarden veroorloven hun bezettings troepen terug te trokken. Dat de thans door Spanje gevolgde politiek de juiste is, daarover kan geer- twij fel bestaan. Het is alleen maar jam mer schrijft de „Times"-corres- pondent dat- aan deze politieke richtlijnen geen overwinning, doch een nederlaag is voorafgegaan in het eerste geval zou de politiek der Spanjaarden veel meer leans van gen hebben. De stammen in Spaansche zóne zijn zich wel bewust van den geest van ontmoediging, wel ke in Spanje heerscht. Raisoeii heeft, in zijn eigen belang, alle redenen om den vrede to bewaren. Verder naar het Oosten zijn ovonwel do stammen in hetRif-gebied, onder Abdoel Krirn voornemens don strijd voort te zet ten, aangemoedigd als rij zijn door dc Spaansche nederlaag van 1921, alsmede door de concessies, welke hun onlangs werden verleend als com pensatie voor hot vrijlaten der Spaan sche krijgsgevangenen. Een zomer- veldtocht in dat gedeelte van de Spaansche zóne kan dan ook niet uit blijven, tenzij de Spaansche troepen niet rea^eeren op de aanvallen, waar aan zij bij voortduring blootstaan. Een wedstrijd in het rijden met Kinderwagens De Londenscho correspondent van de Telegraaf, de beer Robert Pee re- boom, schrijft: Vijf getrouwde BngeLsahe dames, die haar babies in kinderwagens voor zich uit duwden, hebben een wed strijd gehouden. En dan nog wel een (ange-afstand-racel Het traject voor den kamp, de weg Londen—Brighton, was 52 mijlen lang, dat is dus bijna 84 K.M., en aangezien de winnende mama er 12 uur en 20 minuten over deed, bereikte zij een gemiddelde snel heid van zeven K-M. per uur. 3 Ma die dezen waanzin organi seerde was Mrs. Ada May Edwards, woonachtig in Manchester. Waarom zij het deed weet ik niet, behalve dan om de reden die Mrs. Alice Sunder land opgeeft. Deze liefhebbende moe der verklaart, dat zij de oorzaak van de heele historie is, want dat Mrs. Edwards oorspronkelijk alleen haar uitdaagde en dat zij 't niet op zich wou laten zitten. Mevrouw Edwards blufte, dat ze die heele wereld kon kloppen im het duwen van kindeirwa^ gens. Dat was te veel voor mevrouw Sunderland, die zichzelf ook aJs een pootig duwstertje beschouwde. Due kwam zij met baar baby heelemaal uit Wales (ze woont te Fleur-de-Lys nabij Cardiff) om haar opsnijdende vriendin te verslaan. En slaagde, wamt terwijl zij eindigde als derde. Weef de „challenger" ongeplaatst. „I have beaten her, so 1 don't care" zei mevrouw Sunderland na afloop te gen de interviewers. Waarom mevrouw Edwards er zulk •n eer in stelde om een kinderwagen sneller voort te duwen dan andere mama's dat doen, weet niemand. Een vrouw zijnde, veet ze 't waarschijn lijk zelf evenmin. In elk geval toen Alice Sunderland de uitdaging aan vaard had, en daarbij op haar tan den geknarst en naar haarspelden en hoedenpennen gevoeld moet hebben, organiseerden de heer en mevrouw Edwards de „Praan Marathon", „Pram", zooals u weet, is de afkor ting van het mal-geleerd klinkende woord „perambulator", waarmee de Engelsche taal officieel het goedaardi ge artikel kinderwagen aanduidt. Een groot aantal moed ere gaf aan de roepstem vain het echtpaar Ed wards gehoor.- Het lijkt wel vreemd dat de heer Edwards er zoo veel voor voelde, maar de veronder stelling lijkt gerechtvaardigd, dat bij vel móést Prijzen uitloven mocht-ie óók vier pond voor de eerst-aanko- mende en twee pond voor nr. 2 in elke categorie. Er waren namelijk drie kiassen, net als bij een wedstrijd op motorfietsen. Alleen werden ze hier niet bepaald naar den cylinderinhoud, ix in verband met de leeftijden ■der babies. De vele mama's gingen eerst ge ducht in trailing en ten slotte wer den er zes uitgekozen, de 't best in staat schenen om den krachttoer te volbrengen. Wat de babies betreft die waren te jong om hun gevoelens kenbaar te mak cm. Wel trad de Natio nal Society for the Prevention of Cruelty to Children (N. S. P. C. O.) na mens hen protestoerend op, maar het bleek onmogelijk om de uitvoering van 't plan te voorkomen. De wet „heeft er niet in voorzian". Toen de zes dames mett haar wagens waarin de onschuldige schapen zaten, die aan dit experiment gewaagd wer den, Zaterdagmorgen om 5 uur 20 „aan den start verschenen" Westminster Bridge, deed de N. S. P. C. C. een laatste poging. Dr. Gorsley, de Medical Officer van het disrict Westminster, zette aan de dames uit een, dat de Society de race als ,,a dis graceful thing" beschouwde. Hij wees er op dat een dergelijke langdurige tocht door weer en wind don kleinen hummels geen goed kon doen en ze aan allerlei gevaren blootstelde. Hij beloofde den moeders een gerechtelij ke vervolging, indien mocht blijken, dat haar kinderen onder het experi ment geleden hadden. Hij kondigde aan, dat onmiddellijk na de aan komst te Brighton door de Society en door de politic een onderzoek naar den gezondheidstoestand dor babies sou worden ingesteld. Waren de bevin dingen ongunstig, dan zouden de moe ders zich voor den rechter hebben te verantwoorden Dit alles schrikte slechts één Ma af. Zij maakte rechtsomkeert en ging haar spruit in Ilyde Park rondrijden. De overige vijf Mrs. Edwards uit Manchester, Mrs. Sunderland Fleur-de-Lys, Mrs. Groom uit East bourne, Mrs, Firmager uit Erith en Mrs. Oliver uit. Walham Green lie- ten zich niot door praatjesmakende mannen van haar stuk brengen. En startten. Mannen op fietsen reden mee. Do lafaards I Hadden z ij 'es vierentach tig kilometer achter een kinderwagen met een brullende baby moeten du wen! I\an je denkenl D'r zou wat van terecht gekomen zijn I Het sterke slacht tbah Aan den overkant van de Theems leidde mevrouw Edwards al met tv pram-lengten, en mevrouw Bunder land knarstte opnieuw op haar tan den en zon op ceil sport. Iets van 140 passen in de minuut, en dan natuur lijk stappen van een meter De berichten omtrent het verloop van den strijd zijn niot zeer talrijk en over 't geheel erg vaag geweest Ge voelige reporters hebben gemeld, dat in Croydon het kind van mevrouw Edwards, dat net in den tijd van het tandjeslrrijgen i6, vroesolijk huilde. De spruit van mevrouw Groom daar entegen had uitgelaten plezier en wuifde met haar armpjes naar de voorbijgangers. Ilc móet er bij zeg gen, dat toen reeds mevrouw Groom I leidde en mevrouw Edwards, die op- snijdster, in de achterhoede begon te raken. De reporters gaven het im Croy don op en keerden terug naar hun re- dactiebureauv Het verdere verloop stel ik me al dus ongeveeT voor: Reigate: Mrs. Groom leidt in orthodoxen stijl, met 1U0 yards voorsprong, op Mrs. Sunderland, die 'n poging van de snel-opzettende Mrs. Oliver voor komt door haar in een bocht te cou peeren. Mrs Firmager maakt een spurt, die haar aan Mrs. Edwards achterwiel brengt, maar het brullen van kleine Kitty Edwards maakt het onwaarschijnlijk dat zij deze positie lang zal kunnen bewaren. Horsham: Mrs. Groom loopt steeds uit, met prachtige lange stappen. Haar rech- ter-voorwiel piept, maar zij oliet het onder het rijden een bewijs van de goede détail-voorbereiding door haar coach. Bij het afdalen van den heuvel laat zij haar stuur los en rent achter den rollenden wagen aan. Deze truc wordt zeer geapprecieerd door de be volking en ook door den tweejarigen Tommy Groom, die kraait van vreug de. Mrs. Firmager slaat "Dp hol en verovert de tweede plaats, waarbij haar baby omvalt. Die zal te Brighton weer overeind gezai worden. Mis. Sunderland hoeft nu een halve mijl voorsprong op Mrs. Edwards, en glimt van plezier. Kitty Edwards' ver standskies i3 reeds veel verder gevor derd dan die van haar mama. Cuckfeld: Mrs. Groom leidt met 3/4 mijl voor sprong op Mrs. Firmager. Zij pas seert hier in vollen spurt, omgeven door een stofwolk. Mrs. Sunderland en Mrs. Oliver houden een boord- aan-boord-rac.e. Mrs. Edwards, op do vijfde plaats, toont teekenen van uit putting. Alile vijf babies brullen. Ver scheidene mannen op fietsen en een groot aantal honden vergezellen de strijdsters. Hurstpier Point: Alle vijf babies lachen. Mrs. Oliver geeft haar spruit onder 't rijden de borst (dit is historischZij is ietwat ingeloopen op Mrs. Sunderland, die evenwel op handige wijze antwoordt door een koolstronk in de baan van haar tegenstandster te leggen. Pro test-Edwards door de juxy (op fietsen) afgewezen. Hove: Mrs. Oliver's Imker-voorwiel la er af geloopen. Zij zet den tocht voort met drie wielen. Prachtige energie. Het British Empire kan zich gorust gevoelen zoolang het zulke vrouwen bezit. Mevrouw Edwards loopt verder in en mevrouw Sunderland ziedt en briescht, maar houdt kranig vol. Zij maakt 142 passen in de eerste minuut en 137 in de tweede bij het beklim men van den heuvel. Mrs. Groom voor ziet onder 't rijden haar baby van 'n schoonen luier, waarbij Mrs. Firma ger ietwat Inloopt en Ethel Firmager haar rammelaar met volle kracht doet hooren Enzoo voorts. Ik zal niet verder gaan, maar u het offtcleele resultaat mededeelen. Te gen zes uur in den namiddag arriveer de mevrouw Groom als eerste bij het Aquarium) te Brighton, toegejuicht door een klein deel van het publiek en door de meerderheid met ijzig stil zwijgen ontvangen- De totale uitsla» luidt: 1. Mrs. Groom, oud 40 jaar, met 2- jarige baby. Tijd 12 uur 20 minuten. 2. Mrs. Firmager, oud 29 jaar, met 2-jarige baby. Tijd 12 uur 34 minuten. 3. Mr. Sunderland, oud 30 jaar, met baby van 8 maanden. Tijd 12 uur ■43 minuten. De challenger, Mrs. Edwards, kwam om half acht binnen in ujtgeputten staat, na een lange rust aan den kant van den weg. Mts. Oliver word naar een hospitaal vervoerd en bleek lij dend aan longontsteking. Ik verzeker u, lezer, dat dit geen grapjes zijn. De race heeft Zaterdag plaats gehad, hot ,officieele result&at i 3 zooals hierboven vermeld, een der dames gaf haar kind de borst tij dens hot rijden, Mrs. Oliver ligt met long-ontsteking in een ziekenhuis. Of er eem justitieele vervolging uit deze waanzinnige historie zal voortko men, weten we nog niet. Maar het schijnt dat de inspecteur van de Socie ty met den eindeloozen naam process- sen-verbaal heeft opgemaakt en het muisje zal dus wel een staartje heb ben. Verdere quaiificaties van het geval laat ik gaarne en met vertrouwen aan u over. Het lijkt onnoodig om het speciaal als „een venschijnsel van on zen verdorven tijd" te bestempelen, of om de schuld aan den oorlog te geven, zooals we dat sinds jar an ge wend zijn te doen als er weer iets erg raars gebeurt. De heole historie spreekt voor zich zelf en iedereen zal het eons zijn met het oordeel van Dr. Gorsley. Ik moet er nog bij zeggen, dat deze al weken tevoren den moeders had verzocht om „dummies" in plaate van echte babies in de kinderwagens te zetten. Maar ze wilden niet. Durfden het blijkbaar niet aan, om met poppen uil rijden te gaan. Iemand had ze eens kunnen uitlachen WLADIWOSTOCK DOOR WITTE TROEPEN HEROVERD? Volgens berichten uit Tsjiba zijn de stad en de haven van Wladlwo- stok door anti-bolsjewistische troepen heroverd DE GRAANVOORZIENINC VAN UITSCHLAND. Het gevolg vau de oputiffing der „Zwungswirtschaft" voor granen ;s, dat de landbouwers niet inter ver plicht zijn een bepaalde hoevéel lieid graan tegen prijzen, welke beneden de marktprijzen liggen, te leveren. Tem einde echter ie voorkomen, dat de broodprijs te groote fluctuaties ondergaat, is de tijdige voorziening van een voldoende hoeveelheid brood koren met medewerking der land bouworganisaties. der organisaties der bakkers en molenaars, alsmede der vertegenwoordigers van de ver bruikers noodzakelijk. De prijs hier voor zal waarschijnlijk overeenkomen met den gemiddelden marktprijs. Bij zonder goedkoop brood zal voortaan slechts worden verstrekt aan een be perkten kring van minderbedeelden, voornamelijk werkloozen en personen, die recht hebben op oorlogsonder- steuning. De kosten hiervan zullen 1 worden opgebracht door oen algemec- 1 ne vermogensbelasting.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 20