HAARLEM'S DAGBLAD Veüser Brieven. VRIJDAG 20 APRIL 1923 DERDE BLAD Hot is vier weken geleden dat, de raad voor de laatste maal vergaderde, de can- didaatstelling voor den nieuwen raad was da oorzaak van een week uitstel. Implaats van de laatste dagen nog gezellig met el kaar te 6lijten, zaten de hoeren elkaar Dinsdagavond nog eens danig in de haren den heelen avond was de interruptie miot van de luoht en do debatten kregen soms een heftig karakter. Het begon al toen de hoer Tusenius een aanmerking maakte op het officieele ver slag. De voorzitter vroeg don heeren vooral duidelijk to spreken, vooral de heer Tuso- nius maakt zich aan hot tegendeel vaak schuldig en al is het vaak gelukkig dat zijn woorden niot verstaan worden, aldus de voorzitter van den raad, het is toch be ter, dat alles duidelijk gehoord wordt. Waarop volgde een verzoek om de aan dacht voor een persoonlijk feit, dat ver der met een sisser afliep. Daarna kwamen aai) allo kanten en bij alle onderwerpen stekeligheïdjes te voor schijn die over 't algemeen niet in zulke gTOOte hoeveelheden voorkomen. De be- waarsrhool die in IJmuiden nog niet is, iir Velseroórd wel, (openbare bewaar school) lokte eenige sohermutselingen uit fcusscbeu den wethouder van onderwijs en eijn partijgenoot Schilling, verder was er nog wat te doen over do tarieven voor het lager en u.l. onderwijs. Al met al onverkwikkelijklieden, die, omdat ze op verse'lillende deelen van de agenda een plaatsje hadden gekregen, den heelen avond eon eenigszins onaaugenamen at mosfeer schiepen. Er mogon menschen zijn die bij eon oploopje blijven staan, omdat ze wel eens een heibeltje mogen zien, in een gemeenteraad gaat het beter "zonder. De' inktpotten vliegen nog wel niet door het raadszaaltje, maar nu de gemeenteraad een klein parlementje is, met al zijn politieke scbakceringon, dienen ook de discussies „parlementair" te zijn, anders krijgen wij in Vel sen weer do volle publieke tribunes waar de raadsvergade ringen in oudere tijden mee geurden en is op oen of anderen dag een adres te wachten van een ondernemend theater-di recteur, die verzoekt togen zoo- en zooveel in de gemeentekas, de zitting van den zoo- veclsten nóg eens over te doen in eijn groote zaal to X. MaarBurgemeester Kijkens is er nog, wat wil zeggen dat wij daar voorloo- pig nog niet aan toe zijn. De strijd om de erkenning van den Isten Meidag was ook in deze raadszitting aan do orde, die komt even regelmatig terug als de 1-Meidag zelf, totdat te eeni- ger tijd de strijd door de S. D. A. P. ge wonnen wordt. Zal ik veel over do soboolgeldtarieven zeggen? Het debat was wat vaag, de een praatte over aanslagen bij een inkomen' van duizend guldon, terwijl bet reohto be grip wat onder inkomen verstaan werd of moest worden verstaan niet aauwezig was, een ander sloeg weer op eigen manier de plank mis. Of bet gevolg was van weinig studie of va/n onduidelijkheid van het stuk was niet te beoordeelen. Het spreekt vanzelf dat het college van B. en W. de zaak wel onder do knie had, maar-het Is bok noodig dut de raad zijn eigen beslis sing begrijpt, waarom de aanhouding tot een volgende vergadering bet beste was wat men kon doen. Ik stel mijvoor, dat dan het voorstel van B. en W. wel aange nomen zal worden, lot tevredenheid van gedeputeerde staten en in overeenstem ming met de eischen die de minister van onderwijs stelt. De autonomio van de gemeenten komt er wel weer bij in 't gedrang, maar of het zou helpen, zooals werd voorgesteld, om ruggegraat te toornen, staat te bezien. Naast de zorg voor openbaar onderwijs is er ook nog die voor bet openbaar bo waarscboolonderwijs. Velseroord heeft een meer dan mooie school, die ook nog al fi- nancieele offers vraagt. IJmuiden is zon der openbare bewaarschool en dogenen die meer voelen voor bijzonder bewaarschool- onderwijs zorgen zoowat in alle deelen van dè gemeente voor behoorlijke inrichtingen Nu zou in financieel betere tijden een ge meentelijke bewaarschool in IJmuiden wel niet lang op zich laten waohten, maar bij den geldnood van nu deel ik de vrees van hen, die meenen dat alleen in de verre, toekomst in de genoemde behoefte zal worden voorzien. De voorgestelde oplossing, enkele loka len van een school, die toch niet gebruikt worden,- moge niot gelukkig zijn, hot is in alle geval een oplossing, ik zal maar zeggen een tijdelijk-vaste *of oen vast-tij- d olijke. Bij de ontelbare commissies die uit of door den gemeenteraad benoemd wordon zijn er weer eenige gekomen. Ten eerste een commissie die een regeling van het openbaar lager onderwijs zal bostudceren, ten tweede een Schoonheidscommissie. Ik schrijf dit mot een hoofdletter omdat het doel zoo mooi is, de oommissio zelf komt vrij laat. Wanneer die commissie benoemd wordt moeten er een paar stevige kerels in komen, die met elkaar de huizen langs den Driehuizerkorkweg eens recht kunnen zetten. Over het al of niet sehoone var huizen zelf kan verschillend geoordeeld worden, maar ik heb nog nooit iemand gesproken, die eenige regelmaat kon onC dekken in de wijze waarop de huizen tus- schen „Schoonenberg" en den Zeeweg ge plaatst zijn. Of het moest de regelmaal zijn waarmee erwten in een zak zitten. Nu begeef ik mij, zonder het zelf te willen op het domein van de schoonheids commissie. ik zal het dadelijk weer verla ten, maar wensoh aan de to benoemen le den bij voorbaat sterkte. Het zal een toer zijn om alle meenigen over schoon of niet schoon onder é&n muts te vangen, m,a.w. aan ieders wenschen te voldoon. Verder vrees ik, dat do heeren het nog wel eens aan den stok zullen krijgen met do ont werpers van reclame-borden, nu het ook de bedoeling is om het stedenschoon te bevorderen door het weren van ontsie rende reclame. Ik wil niet meer bezwaren opsommen, die komen vanzelf wel. hel zal mij genoegen doen wanneer do heeren erin slagen om Velsen, Santpoort en Wijker- oog mooi te houden voor zoover dat nog mogelijk is, en om van IJmuiden en Vel seroord wat moois te maken. In het begin zei da burgemeester dat er in Noord-Holland 60 gemeenten zijn waar van een inkomen van f 5000 moer belas ting gevraagd wordt, dan in Velsen en 70 gemeenten waar van een inkomen van te kunnen zoggen. Het centraal bureau voor de statistiek zond mij dezer dagen een lijstje thuis, waaruit bleek dat de ge meente Velsen no. 749 van de 1097 Ned. gemeenten staat bij een samentellen van alle belastingen op een inkomen van f 2000 bij een inkomen va-n f 5000 is het 891 van 1097 (huisgezin met tweo kinderen). Wij zijn geen liefhebbers van leenen wanneer we zelf nog geld hebben, maar inen ziet het, als het noodig is, zijn onze waarborgen niet slechter dan die van an dere gemeenten. Vlissingen b.v. moet het doen met de cijfers 983 en 958 in do bo vengenoemde gevallen. Dordrecht 847 en 899. Wij hoeven niet jaloersch te zijn op Cromvoirt, waar de minste belasting be taald wordt, de Velser geneugten zijn wel licht ook in dezelfde verhouding met die van Cromvoirt, 800 tot 1. Even kwam het verkeersvraagstuk nog ter sprake, er zijn enkele klachten over de autobussen, gelukkig (naar ik meen) niet vaar belangrijken aard. Het bericht in ons blad van Zaterdag zal velen genoegen hebben gedaan, het grootste deol van hot publiek zal tocli, trots do voldoening over de auto-bussen, wel gehoopt hebben dat het eleotrifioeercn vaai de stoomtram naar Velsen, met eon zijlijn naar IJmuiden, er niet door uitgesteld zou worden. Is do tram wellicht wakker geschud doordat slechts enkele passagiers trouw gebleven zijn? Voldoening over het plan van Noord-Zuid-Hollandseho heb ik irn raad niet kunnen beluisteren, maar zal wel koopmanskunst zijn, prijzen vóór koopen kost geld. De gemeente Z3J goed doen voor een mogelijk subsidie de beste1 voorwaarden te bedingen, ik geloof dat het college van B. en W. dat zaakje wél- gaai- zal krijgen voor wij er moer van hooren, wat in geheime raadszittingen erover ge zegd wprdfc.t is geheim. VELSENAAR. Van het politieke tour- nooiveld. EERSTE KAMER. 19 April. De zomertijd behoudon! Boter laat dan hoolomaal niet. Tot het volgond jaar? Het slotbedrijf van bet drama-Braat tol afsohaffing van doii zomertijd is afge speeld. Braat en de zijnen hebben het rid derlijk moeten afleggen legen een meer derheid in onzen Senaat van niet minder dan 35 legen 9. Een juichkreet is door allo steden en door een groot deel van het land gegaan en ook de burgerij der SpaarneBtfl-d was gistermiddag al vroeg van den heugelijken uitslag "im kennis gesteld. Die juichkreet zal vermoedelijk wel iets getemperd zijn door de medodeeling van minister Buys de Beerenhrouok, dal de regeering den zomertijd bezwaarlijk meer (in verband met do spoorwegen) vóór 1 Juni kan laten ingaan. In elk geval echter X Juni. Volgend jaar kan de regeering zorgen, er 'n maand eer der bij te zijn. Wederom waren de tribunes cirol en wederom woonde de premier hoewel on verplicht de debatten over het initiatief voorstel bij. Achtereenvolgens zijn er dezen morgen vijf voorstanders van den zomertijd aan het woord geweest en, behalve de heer Braat, geen enkele tegenstander. De kansen begonnen voor den lieer Braat dan ook zwakker te staan naarmate do wijzers van de klok hot in dezen aangebeden object vorderden. De argumenten van al deze vrienden van den zomertijd nog eens stuk voor stuk do revue te laten passeeren, het zou gelijk staan met het dragen van uilen naar .Athene. Ieder kent zc enieder weet zo. Zoo betoogde do heer Schönfeld dat miet slechts de stedelijke bevolking van don zo mertijd profiteert. Met zijn partijgenoot Westerdijk was hij het 3lleen eens ten op zichte van de subsidiaire oonclusie, dat, wocht 'i voorstel-Braat verworpen worden (wat de heer Schönield hoopt» doch de heer Westerdijk niet), de mïdden-Europeesche tijd hier ingang zou vinden. Een aanbe veling intusschcn, die bij de bestaand» wet niet zou kunnen worden opgevolgd, want deze verplicht de regeering, tusscben Maart en October de data vast te stellen, waarop de wettelijke tijd met een uur (en niet met 40 minuten) wordt vervroegd. Ook "de lieer Braat snapte dat en hield het, eenmaal aan het woord gekomen, den heer Schönfeld voor oogen met de opmer king, dat derhalve allen die den M. E. T. wen sehten, moesten beginnen met voor zijn voorstel te stemmen. Dan zou do re geering verder kunnen zien Doch Aan den heer Braat hen ik nog niet toe.' Eerst kregen we nog den heer de Waal Malefijt te hooren. Deze noemde do plat- telandsche bezwaren tegen den Zomertijd sterk overdreven en getuigde dat hij er al thans op de zandstreken nimmer serieus over had hooren klagen. Onnatuurlijk en kunstmatig is de zo mertijd geenszins. Veeleer is het omge keerde waar aldus de heer Malefijt nl. dat het een - eenvoudig middel iS' om onze kunstmatige en onnntuurlijke dagver- deelïng te eorrigeeren en meer met do na tuur in overeenstemming to brengen. Dat was waarlijk een heldere opmerking die de bekoring had, nieuw te zijn. De heer Haazevoet wees met trots op do 400.000 handteekenimgen en op de vele par ticuliere en organisatorische adressen voor het behoud van den zomertijd. En wat het stadsleven betreft, dat begon 25 jaar go- loden minstens twee uur vroeger dan tegenwoordig, doch toen .is er nooit één boer geweest, die er bezwaren tegen op perde, aldus de heer Haazevoet, die de bezwaren dan ook niet au serieus kon ne men nu men één uurtje wil terughalen, zij het ook dat hij togaf, dat ook aan de zijde der voorstanders van den zomertijd verdrijving te constateeren is geweest. Laten we vond hij komen tot 'n modus vivendi. Mevrouw Polhuis—Smit was als goede Amsterdnmscho huisvrouw selbstverst&nd- lich vóór het behoud vam den zomertijd. Vriendelijk herhaalde zij nog eens do ideëele voordeden ervan. De hoer W. Franssen deed insgelijks, maar was vooral verheugd over het feit, dat de Eerste Ka mer thans gelegenheid had, haar nut te toonen als rem tegen den waan van den dag, die z.ï. in de Tweede Kamer al te ge makkelijk toegang heeft. Toen was het woord aan den premier! Eigenlijk zou het aan den hoer Braat ge weest zijn, maar men. weet: ministers heb ben tc allen tijde hef recht te spreken en van dat recht maakte de lieer Buys gaarne gebruik. In de eerste plaats antwoordde de mi nister den li»er Slingenberg, die het eenïgcrmate gegispt had, dat dc regeering eerder had gesproken, dal het wet geen gewoonte is, zich van regeeringswege in initiatiof-voorstellen te mengen, doch dat het toch den laatsten tijd meer dan (ions was voorgekomen. En grappig was liet in dat verband dat de heel Buys mr. Slingenberg herinnerde, hoc deze in den er van 1921 uitdrukkelijk had betoogd dat de regeering zich niet behoorde te bengen in het toenmaals aan de orde zijn de initiatiefvoorstel-Bomans tot vrijstelling van een groot deel van het militie-contin gent over dat jaar, zulks naar aanleiding en ter bestrijding van een voorstel-Vcr- heyen om deze aangelegenheid op te dra gen aan de regeering! Genoeglijk refereerde zich derhalve mr. Ruys aan het oordeel van mr. Slingen berg van 1921 Thans evenwel achtte de regeering spre ken geboden. Gebleken is nu pas den vorigen dag had onze regeering officieel bericht dienaangaande ontvangen dat België, onze onmiddellijke buurman, den zomertijd op 21 April Iaat ingaan, dat .Frankrijk er vermoedelijk niet toe zal be, sluiten en dat omtrent Duitsohland nog niets met zelkerheid valt te zeggen van een weder-invoering van den zomertijd. Anderzijds was de regeering, gebleken, dat dc spoorwegen veel last zouden onder vinden indien vóór 1 Juni de zomertijd zou ingaan, daar zij dan voor Sén mi bijzondere maatregelen moeten memec Een en ander had de regeering er gebracht, ernstig te overwegen, den mertijd dit jaar inderdaad oplJun laten ingaan. Over den datum beëindiging zou önai nog nader beraad bunnen plaats vinden. Voor het overige kon de premier geen toezeggingen doen. Onder deze omstandigheden kon de heer Braat men zal erkennen, dat ze voor hem miet zeer gelukkig waren zijn voor stel gaan verdedigen. Intusschen heeft hij het er voor zijn doen afgezien dan van den uitslag I knap afgebracht. Met Tollens zal hij nu tot do zijnen zeggen: „Ende rekent d'uit- s'ag miet, maar telt liet doel alleen." De heer Braat toonde dankbaarheid je gens prof. Diepenhorst voor het tweede deel van diens rede. Het eerste was voor hem, Braat, minder aangenaam geweest, want daarin was hij meermalen in 't ootje genomen. Doch waar hij in den heer Die penhorst een vriend ontmoette, daar ver gaf hij dezen graag de stekelige opmer kingen aan eijn adres! De politieke groot heden moeten het maar weten, vond de lieer Braat; zij praten dikwijls weken lang zonder eenig positief resultaat. Dat kon prof. Diepenhorst- voor zijn rekening nemen. Overigens kon dé heer Braat niet toegi ven dat als vroeger, toen het stadsleven twee uur eerder begon, de zaken op het platteland even goed „marchandeerden" (sic) zulks een argument tegen het voor- stel-Braat zou zijn, want het platteland is alt ij d vroeg uit de veeren geweest en het is het mu nog. En wat de dagbladen betreft, die heb ben, mogen we den heer Braat geloovcn, meermalen artikelen tegen den zomertijd geweigerd, weshalve de heer Braat con cludeerde„dat ze bidden om meer zon, maar dat ze het licht schuwen I" De adresbeweging lapte de heer Braat aan z'n laars. Men heeft er allerlei kinde ren aam laten meestemmen en al konden de zuigelingen hun handteekeningen niet plaatsen, vermoedelijk de namen der zui gelingen ook maar opgezet! Dat had hij geconcludeerd uit de actie, die men met - lijsten voerde in de restaurants waar a;in de „passagiers" (sic) de n3men der ge zinsleden werden gevraagd I Verder voerde do heer Braat aam dat de koeien niot op de klok kijken, dat de jo den ook bezwaren tegen den zomertijd hebben en dat de schippers er ook last. van ondervinden. En de voordeelen worden z.i. wel te niet gedaan door meerdere slijtage aan kleeron en schoenen en door meer verbruik van bier en andere dranken. Mocht dan het platteland zioh in den oorlogstijd hebben kunnen schikken, dan zou do heer Braat dengenen, die zich daarop beroepen, willen toevoegen: In den oorlogstijd hebt gij honger geleden, welnu, gaat dan maar v. eer honger lijden Natuurlijk daverde af en toe de zaal van den lach. De heer Slingenberg kreeg- nog even te hooren, dat als hij, zooals deze senator gezegd had, miets van 's heeren Braat's memorie van antwoord had begrepen, dit vermoedelijk kwam, omdat ze boven zijn macht ging! Do heer Braat eindigde zijn betoog met oen rijmpje, waarin op de afschaffing van don Bomertijd een loflied werd .gezongen. Het hoeft hem niet mogen baten. De heer Idenburg kwam nog even ver- lellen dat de anti-revolutionnairen in over- groote meerderheid tegen het voorstel- Braat zouden stommen, omdat naar hun meening de leiding behoort te blijven bij de rogeering. Daarop viel het voorstel-Braat met 35 te gen 9 stemmen. Vóór stemden do heeren Smeenge, Die penhorst, Croles, d. Hoeven, Wester dijk, Sijtsma, H. Frar.ssen, Van Lanschot en van der Does 'le Willebois. Mr. Mendels schudde den heer Braat minzaam de hand en riep: Tot ziens, Braat tot het volgond jaar De Senaat heeft zich verder met onbe langrijke discussies over do Justiliebe- grooting bezig gehouden. Hierover morgen. INTIMUS. TWEEDE KAMER. 19 April. De stemplioht vooralsnog behoudon. Do werkloos heid. Do Tweede Kamer heeft het amende- menl-Beumer waarover gisteren de stem men staakten, hel amendement tot af sohaffing van den stemplicht n!., dezen middag met 42 tegen 39 stemmen ver- Mej. Mr. Van Dorp bleek van voorstem- ster tot tegenstemster bekeerd te zijm, het geen zij met een enkel woord toelichtte, nl. in verband mei hel onderzoek, dal de regeering aanhangïng heeft gemaakt. Ziehier de namen der vóór- en tegen stemmers. Vóór het amendement spraken zich uit do leden: Van Zadelhoff, mevr. de Vries —Bruins, v. d. Waerden, van Vuuron; Schouten, Staalman, Ketelaar, H. Colijn, A. Colijn, Rutgers, Mevr. BakkerNort, de Wilde, Heukels, ter Laan, Vliegen, Hiemstra, mevr. Groene wee, Albarda, Brautigani, van Bavesteijn, de Monté Ver- Loren, Merchant, van Bappard, IJzerman, Oud, Kersten, Boon, v, d. Tempel, Zijlstra Smeenk, Bierema, Buys, v. d. Heuvel, Beumer, Gbrhard, van Braambeek, Hu- genholtz, Schaper en Visscher. Tegen stemden de leden: Suring, Qerreison, Engels, de Boer, ICnigge, Bo- mans, Michielsen, Feber, Snoeck Henke- maus, mej. Katz, van Rijzewijk, Schok king, van Dijk, Juten, van Gijn. Moerel Kuiper, Stulcmeycr, BooEnerts. Kutten, Fruylier, Hermans, Tilanus, mej. Dorp, van Eijckovorsel, Braat, Fleskens, v. d. Bilt, van Sasse van IJsselt, Bullen, van Voorst tot Voorst, mevr. Bronsveld Vitringa, Rutgers va-n Rozenburg, Nolens, Kolkman, Deckers, van Wijnbergen en de Het amendement-Van den Heuvel tot uitsluiting der restzetels voor partijen mot minder dan 75 van den kiesdecler kel derde met 60 tegen 21 stemmen. Eenige kleine amendementen werden door do regeering overgenomen o.a. een van den heer Beumer, dat bepaalt dat man en vrouw (echtelieden) niet samen in Staten of Gemeenteraad mogen zitting hebben. Dinsdag eindstemming. Het voorslel-Sannes tot aanvulling der invaliditeit-vet ten gunste van wodnvroa werd ns ccnigg disoussïo zonder stemming aanvaard. Het slot van den middag word gewijd an do zoovcelsts iatorpollatie-Van den Tempel over do werkloosheid. De lieer Van den Tempel klaagde o.a. over don Rijksstoun aan gemeentebesturen ten deze. Minister Buys antwoordde me; oen beroep op den nood der schatkist dat door do Bijksregoering tof verzachting van do gevolgen der werkloosheid wordt gedaan mogelijk is. Bij do vcrlecning der Rijksbijdragen wordt wat do heer Van den Tempel i:x twijfel had getrokken als regel het advies van Gedeputeerd© Sta ten ingewonnen. Een staat van do adviezen cn aanvragen il ter griffie van do Kamer worden ge deponeerd, ter inzage voor de leden. Minister Buys verzekerde, geheel in do lijn van het beleid van mr. Aalberse l.a.v. de werkloosheidszorg 'e zijn gebloven. Tot stopzetting der fcrkversehaffing zal vooreerste nog niet worden overgegaan. Vrijdag ropliek. INTIMUS. Stadsnieuws Bij dc huldiging van den lieer P. Mes camérv. M. Mes—v. d. Bosch ter ccro van luin 50-jarig huwelijks feest. bood de Schagchelstraat gister avond een levendig en vr ooi ijk schouwspel. In de straat werd buiten gewoon druk gevlagd. Tegen S uur had zich een groote meêiigte bei.iiig- stollcnden in dc betrekkelijk nauwe straat verzameld, zoodat bet achttal agenten dc handen vol werk had. met liet vrijhoudetn van een open ruimte voor dc zangers en muzikan ten. Ook uit do ramen hingen tal vaat kijQvlustigen. Van de straat uit kon men reeds zien, welk een schat van bloemen zich in de woning van het gouden echtpaar opeengehoopt was. Om S uur marcheerden dc leden van dc Ifaarlemsche Muizekkapel onder de opgewekte tonen van een pittige marsch de- straat in. Zij nmak ten halt voor de woning van de ju- bilecrcnde echtelieden. Nadat het „In dc Gloria" ten gehoore was go- bracht volgden vele vroolijke muziek nummers. Daarbij weird Bengaalscli vuurwerk afgestoken, zoodat dc door alle kleuren overstraalde duizend koppige menigte c-cn phantastischen aanblik opleverde. Hen half uur daarna verlieten de zangbrigade en padvinders van het Leger des Heals het wijkgebonw. Na dat do zangbrigade zich liad opge steld zong zij onder leiding van den kapelmeester don heer cn mevr. Mes allereerst het „Jubilenmslied" toe. Daarna trad één der padvinders naar voren, die na front gemaakt en liet, saluut gebracht te heihben, den echtelieden ieder een xemplaar van het.„tubilenmslied" aanbood. Vervol gens werden „Toevluchtsoord" en „Dat 's I-Ieeren zegen op U daal" ge zongen. I-Iet eenvoudige gezang in de ijle avondlucht was zeldzaam ontroe rend. De jubilarissen dankten zeer ontroerd. Tot slot, voerden de muzi kanten nog een paar nummers uit. waaronder het „Wilhelmus". Hierna om 9 uur werd onder muziek en het gehos der uitgelaten menigte de af tocht geblazen. D huldiging mag zeer goed geslaagd heeteln. Zij was een voorproef van het geen den heer en mevr. Mes op 30 April to wachten staat. De receptie. Over de receptie kunnen wij nog het volgende mededeelen: Zij word gehou den in het feestelijk© versierde woon huis van het, gouden echtpaar. In de gang stond een lange rij van bloem stukken. De zoldering der woonkamer was nut bloem-gnirlandcs getooid, ook de kamer geleek een bloementuin, Dc-n gehoelen dag stroomden tele grammen, brieven en kaarten van geluücwenschen binnen. AMERIKAANSCHE STEDEN., Amerika is een jong land. Het heeft jdch althans eerst in de laatste tien tallen jaren uitgebreid tot den ontzag gelijken industrieelen en landbouw- staat, die het nu is. Een gevolg daar van is, dat in zeer korten tijd kon- derde, ja duizend-e nieuwe nederzettin gen van menschen zijn verrezen, die zich in den loop der jaren min of meer uitgebreid hebben. Bij hun stichting moesten deze beginnende dorpen na men hebben oil de autoriteiten ont moetten hierbij moeilijkheden van in spiratie, als onze vroede vaderen, wanneer de staten van een nieuwe stadswijk van namen voorzien moeten worden. New Yotrk, vroeger Nieuw Amsterdam, is natuurlijk al niet ori gineel, in de buurt van de metropolis ligt Harlem, een naam, dien wij ook herkennen, maar deze plaatsen zijn zoo genoemd door de eerste zeevaar ders die zich in bet land der toekomst vestigden. Thans zijn in de geogra phic der Vercenigde Staten alle we reldsteden vrijwel vertegenwoordigde Jerusalem, Rome, Berlijn, Madrid, Versailles, Tokio, Moskou, Syracuse enz. En Parijs. Er zijn in Amerika niet minder dan 22 plaatsen die Pa-: rijs heeten. Ook in de origineele be titelingen (als pkalsnaam niet ge leend, althans) vindt men dergelijke menigvuldigheid. Het paradijs komt 14 maal in Amearikaamschie stads- cn dorpsnamen voor. Drie-en-dertig plaatsen heeten Franklin, 31 Lincoln, I 30 Cleveland, 28 hoeten Monroe Dich ters, componisten, zangers enz. zijn in 1 Amerikaansche plaatsnamen vertegen woordigd, zooals Homerus, Heine, Shakes):eare, Schiller, Odysseus, Nan- sen, Wagner, Orpheus, Patti, Romu lus. Het Griek6cbe alfabet is erbij ge haald in namen als Phi, Zeta, Ypsi lon, Alpha (22 maa.l), Omega (15 maal) En zel'fs het muntstelsel is erin be trokken. Dollar, Gold, Silver, Mil liard, Money cn Bill ion. Welk een gebrek aan originaliteit, zal men zeggen. Maar dan dient toch niet te worden vergelen, dat dergelij ke namen meestal verzonnen zijn door den een of ander, die er toevallig hel eerste is aangekomen. Zijn opvolgers hebben den naam overgenomen en eerst veel later, waarschijnlijk toen er een postkantoor gesticht diende fe worden, of een halte voor den trein, heeft de regeling het noodig gèvon-1 den, dat de nieuwe nederzetting op! (Daily Sketch. Londen.)! Waar ga je met die heen, Krelis? Naar de markt, meneer. Waar gaat u heen Naar de markt. Ma« ik Riet je meerijden? Welzeker meneer.... een meer of minder maakt seen verschil. reweg het eenvoudigst en meest prac- tisch om den naam, die nu toch reeds eenigeu ingang had gevonden, maar te bestendigen. Maar liet is soms niet erg mooi. de kaart kwam. En dan was het vcr- MODERNE DANSEN. Er is waar een nieuwe dans aange kondigd, geheeten Tut-Tut, natuurlijk naar den nict-meer-möl-rust-te-laiben Pharuo Toet. (of Tut) Ankh-Amen. De ze dans is uitgevonden door een dame. toen zij zag, hoe een Egyptenaar rea geerde op een insectenboek Nu liet muggenscizoen ook in ons land weer in aantocht is, krijgen onze danslustigen gelegenheid te over om dezen dans grondig in (e studeeren. Wanneer deze wijze van daus- ereatie populair wordt, kan ons pro gramma binnenkort worden verrijkt met den dans Ai-Ai (de uitvinder trap te in ocm brandnetel) de Au-Au ge ïnspireerd op oen kiespijmaanvol) om de galap Boe-hoe (gecreëerd na dc vervolging van den uitvinder door con dollen stier). Tenzij wij voor dien tijd een Kruis polka en Menuet reactie krijgen. LANG LEVEN. Het is een zonderling verschijnsel, dat juist in een nu niet in alle opzich ten zoo behagelijken tijd als tegen woordig alllerwege lieden zich bezig houden met het vraagstuk hoe liet le ven te verlengen. Behaüve de Varo- noffs en Steiners zijn er talloozen, die in woord cn geschift de mëiiseh- heïd de onfeilbare levenswijze om tot hoogera ouderdom te gerakefli, voor schrijven. Zelfs tot in Japan is dezo mode doorgedrongen, want cle Jiji Shimpo, een Japonscho courant pu- I bliceerde onlangs een tiental voor- 1 schriften, die dengenen, welke, ze op volgen oen leven van maar liefst tweehonderd jaar zullen garandeeren. Misschien werkt het middel alleen in Japan, maar in ieder geval, hier zijm Breng uw tijd zooveel mogelijk in de buitenlucht door. Eet slechts eenmaal per dag vlecetli, Neem daglijks een heet bad. Draag dikke wollen kleeding. Slaap minstens zes en nooit langer dan zeven cai een half uur, met open I ranm en donkere, kamer. iRust een do,g der zeven volkomen. Vermijd ingespannen hersenwerk en woede. I Weduwen en weduwnaars moeten hertrouwen. Werk niet te veel en niet te weinig. Praat niet te veel. HET EERSTE SPOORKAARTJE. Wie heeft het. spoorkaartje uitge vonden Thomas Edmondson, sta tionschef te Brampton in het Noorden van Engeland vervaardigde in 1S36 eeno machine, die spoorkaartjes kon drukken volgens het moderne, thans overal in gebruik zijnde model. Later vond hij ook nog een machine uit tot liet stempelen der data op de kaart jes en dit apparaat is thans nog, na tuurlijk na verbetering, op de geheele wereld voor dit doel in gebruik. BERGEN ONDER ZEE. De hoogste berg op het droge is de Mount Everest, welker top zich 8800 Meter boven den zeespiegel ver heft. Naar algemeen hakend mag ge acht worden, is de bodem der zee ech ter ook lang niet vlak. Inderdaad ko men machtige berggroepen voor, die hier on daar in den vorm \\.n eilan den boven het water uifsteken, maar ook soms. •niettegenstaande een res pectabele hoogte, hot wateroppervlak niet bereiken. De hoogste van deze laatste categorie is de berg Laura Ethel in het midden van den Allan- t-ischen Oceaan. Deze berg is meer dan 4000 meter hoog en zijm top ligt. ongeveer GO Meter onder den water spiegel. Deze Laura Ethel ie door pei lingen zoo zorgvuldig onderzocht, dat men hem vrijwel even nauwkeurig in kaart kan brengen als bijv. de Blin- kert bij Kraantjelek, hoewel men hem natuurlijk nooit gezien heeft. Dicht in de buurt van dezen borg ligt een coUega, Chaucer genaamd, ter hoogte van 3400 Meter, top slechts 35 Meter onder de golven. Moint Pla- centia ligt slechts 10 Meter onder den zeespiegel. In het Zuidelijk deel van den At- lantischcn Oceaan ligt een waar kerk hof van schepen. Aan don voet van de Faraday heuvels bevindt zich een on- derzecschc bergketen en men schat liet aantal scheepswrakken dat aan den voel van de Suimthill, den koog sten berg dezer keten, moet rusten op minstens vijfduizend. DA N S-WAANZIN. De waanzin van het duur-danscn, het lange-afHtanils-dansrecord wordt steeds gruoter. Zooals te verwachten 1 was heeft Amerika zich ook aan dezen I weerzinwekkenden wedstrijd gewijde Het record staat nu op naam van Magdaline Williams, een juffrouw uit Houston, Texas, die 0516 uur achter een danste. Het is oen gelukkig verschijnsel, <lal de politie to Now York zich tegen deze wedstrijden heeft gekoerd. Een paar, dat le New York 12 uur gedanst had, word hierna door de politie, die 'de danszaal bezette, verdreven. Zoo gemakkelijk waren, de dansers echter niet uit het veld te slaan. Een ver- Imiswageri werd gerequireerd en ai dansende begaf mem zich naar eon nabijgelegen plaats. Nu eenige uren besloot de burgemeester van déze stad echter, dat, wat niet behoorde ie ge beuren in Now York, ook in zijn ge- meen te niet tc pas kwam. Een twééd» verhuiswagen werd besteld en men verhuisde naar Jersey Citv, waar hot loost word voortgezet. Zoover ons be kend, danson ze daar nog. Dat de politie overigens wel reden hoeft tot ingrijpen blijkt wel uit hot feit, dal gedurende een dezer pogin gen een danseur lijdc-IM; krankzinnig werd, Welk een dwazo wereld.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9