VreemdgeldenCiièques 'Dekens meet nten nat ophangen BuitenSandsch Overzicht nog to Mnasilam, 'daar hij ernsflgi ongesteld is. Hot ii. echter vrijwel ze ker, dat ee-n «strafvervolging togen hem zal worden Ingesteld. De gevel- gen ven de gepleegde malversatie, die lo /.amen ongeveer 5S.00I) beloo- pon, daar ook elders, o.a.-hij het mijnworkersfdnds te Heerlen door de zelfde malversaties 0011 leeuing werd afgesloten, komen ten loste van de gemeente Maasdam, daar, zij hei ook op vervalschte stukken, hel gold ten behoeve van genoemde gemeente is geleend, J)o geovccnto Maasdam kan dan weer een civiol-rechterlijko vor dering Instellen togen den oud-bur gemeester. 1-N'BREKER-KINUEUVRIEND. Men meldt.uit Voorburg d.d. 12 Mei aan het „Vad.": Gisteravond tussclien 8 en 10 uur is ingebroken gij den heer G. op Je Laan van itoldenburg li. Gestolen is iecn geldkistje mol f 650. De' bewo ners waren uit; alleen twee .kinderen van 8 en 5 jaar lagen tc hed. Eigen aardig is, dat de die! met het oud- sto meisje gesproken heeft. Het kmd werd wakker en toen vroeg de dief, die juist i:i de slaapkamer der klei nen was, of po na gauw thuiskwam en waar het geld geborgen was. Het ldnd hecit toon vriendelijk geant woord, dat papa wel gauw terug zou komen, maar waar bet geld la;; wist zc niet. Dc dicf'heeft het kindje vrien delijk bedankt, een hand gegeven en goedennaeht gewen scht Het geld heeft hij toch gevonden, nadat hij al lo kasten doorzocht had. Maar de komst van papa hoeft hij niet afge wacht. TAPVERBOG EN REGEERINGS- JUBILEUM. Dc Minister van Arbeid, X- en H. heeft naar aanleiding van eea ver zoek van het Nationaal Comité te 5en het Alcoholisme onder de aan- acht van do gemeentebesturen ge bracht de vraag of het geen aanbeve ling verdiend op do dagen van de viering van het 25-jarig regeerings- jubileum van de Koningin een tap- vorbod van sterken drank uit te vaar digen. De Minister noodigt dc ge meentebesturen ine. do wcnschehjkheid van een zoodanig l apverbod tc over wegen. BEZUINIGD*! BIJ DE SPOOR WEGEN. Behalve bet inspectiebureau der Nc.i. Spoorwegen te '3 Hcrtcgcnboscli zal, zoo meldt' de Tel., ook worden opgeheven het sccticbu 1 van deu Dienst van Wc en Werken ai Jaar en het vrijkomend personeel deels wor den verplaatst, deels op wachtgeld gezet. Overwogen wordt om nog twee inspectic-burcaux in liet nik. - en r.oordernot binnenkort op te heffen. HE7 BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Zooals wij reeds mededeelden, zal 3e koèbig van Noorwegen een be zoek aan ons land brengen, en met het Noorsehe oorlogsschip „Torden- skiokl" naar hier komen- Dc Tel. kan thans omtrent dit be zoek nog het volgende berichten. De Noorsehe oorlogsbodem wordt in den vroegen morgen van den 5den Juni te IJmviiden verwacht, zal van daar naar Amsterdam ops toom en, alwaar liet schil) ongeveer half elf aankomt. Vermoedelijk zal het vaartuig lig plaats krijgen op dezelfde plaats waar het 't vorig jaar tijdens een be-, zoek aan de Amstovdamsche haven lag, namelijk aan de Da Ruyterkade, aan den steiger van do firma Van Es Van Ommeren. Na aankomst zal de koninklijke gast zich naar het Paleis begeven. Des middagB zal vanwege het -mcente- bestuur van Amsterdam een boottocht door de haven aangeboden v.r-den. Den volgendon morgen zal de ko ning zich over Socstdijk naar 'fl-Gra- venhage begeven, terwijl op 7 Juni een bezoek aan Rotterdam zal ge bracht worden- Het ligt in de bedoe ling. dat de „Tordcnskjold" den 6den Juni de haven van Amsterdam ver laat om koers te ritten naar Rot terdara. alwaar de kening weder za! inschepen. GEMEENTEAMBTENAREN. Do heer J. Kamman, secretaris der gemeentfo Helder, benoemd tot voor ritte r der afdeeling Noord-Holland van den Ned.. Rond van Gemeente ambtenaren, heeft voor die benoe ming bedankt, iu verb-nd met zijn benoeming tot voorzitter van den ge lieelcn bond. De benoeming tot afdee- lingsvoorzittcr -geschiedde in de plaats van den hoer Kolfschoten, bur gömeesfcer van Edam, die zijn mandaat ter beschikking had gesteld. Uit de Umsirskeii SCHOTEN. C E MEENT E RAADSVERK|EZINC. Op een door dc Christelijk-Histoii- schi: kiesvcrecniging te beleggen open bare vergadering in het lokaal voor Christelijke Belangen aan de Colenso- straat zal Jonkvrouw L. A. I-ïania, uit 's-Gravenhage, Dinsdagavond sproken over „Dc politiek der Christ.-Hist. Unie". HEEMSTEDE. Tramverfnging. Zondagmid dag geraakte aan Jen wissel bij de Glip de machino der stomtram van de baan, vermoedelijk door den wis sel. De machino kwam dwars over den weg door het hek van de buiten plaats „Gliphoeve", terwijl ook de voorwielen van een tramwagen buiten de rails kwam. Om 7 uur was do ma chine weer op de rails en kon de dienst naar Heemstede weder door gaan. Al dien tijd moesten dc reizi gers van de Glip tob Groonendaal loo- pen. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De loterij voor de bewaarschool. Reeds vele jaren bestaat onze be waarschool, het gebouwtje achter de N. H. kerk aan den Achterweg. Was hot reeds vroeger een groote zorg de ze onmisbae instelling in het leven te houden, nu, met de liooge kosten voor öndrhoud is_ die zorg steeds grootcr geworden- Eenige jaren geleden is een groote fancy-fair gehouden, die weder eenigen tijd de nood hielp le nigen. Had men toen gehoopt dat spoedig financieels hulp voor een nieuwe school in den vorm van sub sidie van rijk of gemeente zou ko men, nu die nog steeds uitblijft moest weder naar iets omgezien worden, deels om de kas te stijven, deels om weder eens in herinnering te brengen dat hulp noodig is. Voor dit do! is nu een loterij ge organiseerd. Door eenige dames waren vele voor werpen gemaakt, terwijl ook. geschen ken waren ontvangen van do firma's Ebbers en Glas van Heemstede en Droste en Martin uit Haarlem. Ook hadden vele dames iets bijgedragen. Zaterdagmiddag had van een en ander een tentoonstelling plaats, waaraan eenige attracties verbonden waven. Mevr. v. LennepBacker was zoo welwillend eenige kamers be schikbaar te stellen. Door deu heer A. Koper van Bennebrock waren een groote hoeveelheid bloementuiitjes leu geschenke gegeven, die door kinde ren van de heerc-n Quarles van Uflord en Teding van Berkhout gekleed in e-m 17e eeuwsch costuum aa.i dc be zoekers werden to koop aangeboden. De bloemen lagen in een versierden kruiwagen- Een klein boerinnetje noodigde de bezoekers hun geluk te beproeven op het „rad van avontuur",dat de ge- heele middag draaide. Verschillende voorwerpen werden te koop uangebo den en de verkoopsters hadden niet veel moeite hun waar voor hooge pri.i zen te verkoopen. Do hoofdzaak was echter de verloting. Het- was don ge heelen middag bijzonder druk, zoo dat het lotenverkoop naar wensch ging. Er waren loten te wort. Na afloop der tentoonstelling had de verloting plaats. Er waren 150 prij zen, waaronder zeer fraaie voorwer pen. Door den heer v. H. alhier is aangifte gedaan van het vermissen van eenig geld en een stuk vleesch uit de keuken van zijn woning. H. S. te Amsterdam deed .aan gifte van vermoedelijke onlicliting door den nlhier wonende v. L. TRAM ONTSPORING, Zo: Veirndrta» omstreeks 3 uur ont spoorde do van Hilleocm kamend© sfoomtraf op het wissel od don G'lip- perweg alhier. De machine kwam daarbij dwars over den weg te staan. Het trampersoneel gaf als vermoe delijke oorzaak van de ontsporing de ligging van een contrarail op. Persoonlijke ongelukkon kwamen niet voor. De tramdienst was te 7 uur daar aanvolgend© weer in orde. Koersen tot hedenmiddag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniaiug te Haarlem) Maandag BILJETTEN Marken (rood) Marken a ÏO.OCO. Marken a l'OOO nieuw Marken k 5000 Marken a500t)0 Kronen Francs (Fransch). Francs (Belgisch).., Fond Sterling Uoilars CHEQUES Berlijn We enen Parijs Brussel Londen.... New-York (Cable) Ainerik. Bankpapier. vau 10 i 0.0054 0.0065 0.0054 0.0065 0.0054 0.00G5 0.0054 0.0065 0,0054 0.0065 O.OO'j, 0.00' j lü.60 17 14.60—14. bO 11.80 11.85 2.60 - 2.67 O.CQaS 0.O060 0.0034» -0.0037» 1G.SU 17.05 14,50 14.75 11.70-11.85 2.54 2.57 INGEZONDEN MÊDËDEELINCEN a 60 Cis. per fogel. De zuivere fijne LUX vlokjes welké in een oogwenk een overvloedig schuim geven, zijn de beste vrienden van een deken. Zet een deken te wecken in een LUX- sop en hang ze nat op dan zullen zij even zacht en luchtig blijven als nieuw. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1MGEN Fabrikanten van SUNLIGHT TWINK. Een weelde die iedereen betalen kan, is Franken's Melkbroodl HET ANTWOORD VAM ENCELAND EN ITALIö OVER HET DUIT- SCHE AANBOD OPENT EEN WEC VOOR VERDERE ONDER HANDELINGEN. FRANKRIJK IS OOK NIET TEGEN ONDERHANDELING. VAN DUITSCHLAND WORDEN NIEUWE EN HOOGERE AANBIE DINGEN VERWACHT. WIL DUITSCHLAND TOT DEN VOLKENBOND TOETREDEN? werd Zondag ter hand gesteld aan den Duitscheh ambassadeur te Lon den. In dit antwoord wordt o.a. ge zegd ..lk kan niet verhelen, dat de voor stellen groote teleurstelling hebben gebracht en dat de ongunstige indruk welken zii op de Britsche regeering zoowel als on haar geallieerden hebben gemaakt door de Duitsche regeering had kunnen worden voorzien en waartegen zij zich 'his had moeten vrijwaren. Dez© voorstellen .komen noch in vorm. noch in inhoud overeen met hetgeen de Britsche regeering met reden zou mogen hebben verwacht in Verband met de mededeelingen, wel ke zii bii meer dan een gelegenheid aan de Duitsche regeering heeft doen toekomen en in antwoord op de meer directe uitnoodigingen. welke Curzon in zijn rede van 20 April tot de Duit sche regeering heeft gericht. De voor naamste gronden voor deze gerecht vaardigde teleurstelling ziin de vol gende 1. De Duitsche regeering biedt aan, •in totale betaling van haar erkende schuld-, een som, wélke verre beneden het matige bedrag blijft, hetwelk de basis vormde van het Britsche sche ma. voorgelegd aan de conferentie te Parijs in Januari j.l. en bij voorbaat erkend moest zijn als totaal onaan vaardbaar voor de geallieerde regee- ringei Bovendien heeft de Duitsche regeering de betaling van deze onbe vredigende som afhankelijk gesteld van de uitgifte van. een serie interna tionale leeningen, waarvan het succes in de gegeven omstandigheden Lu de hoogste mate speculatief is. Dit is dermate het geval, dat het schema, voorgesteld door de Duitsche regee ring. bepalingen bevat, betreffende de mogelijkheid van een niet tot stand komen van de leeningen. Bovendien zijn aan de bepalingen onder dit hoofd financieele voorwaarden verbonden, welke minder lasten'aan iJuitsohland opleggen dan wanneer de leening suc ces zou hebben, zoodat geen werkelij ke aansporing aan de Duitsche regee ring wordt gegeven om de uitgifte van deze leeningen te beproeven. 2. Het Duitsche antwoord faalt er geheel in. niet grootere duidelijkheid den aard aan te geven ven de waar borgen. welke de regeering Lerei'l is te geven. Dit wordt zeer betreurd. De gea lieerde regeeringen krijgen vage verzekeringen en toespelingen op toekomstige onderhandelingen in Plaats van concrete en dpidelijke voorstellen op dit punt. Dit. in een zakc-liikc aangelegenheid van dezen aard. is een gebrek in de prcctische waarde van (ie nota. De teleurstelling der Britsche regee- .ing wordt vergroot .door liet feit, dat uil het Duitsche memorandum blijkt, dat- de Duitsche regeering de verant woordelijkheid niet erkent, welke op haar rust, om een ernstige poging te doen, haar verplichtingen krachtens het verdrag van Versailles na te ko men op een wijze, welke dc geallieer den zoowel voldoende als ernstig ge meend kunnen beschouwen. Als Duitschland van plan was den weg te effenen voor een effectieve en definitieve oplossing van 't probleem, waa.-van de vertraging een zeer ern stig nadeel is voor het herstel van den politieken en economïschen toe stand van Europa en inderdaad van de geheele wereld, dan schijnt het be-, tieurenswnardig, dat do Duitsche re- rogeering geen duidelijker appreciatie heeft getoond van de eenige basis, waarop zulk een regeling kan worden nagestreefd. De Britsche regeering is echter ha rerzijds overtuigd, dat Duitschland "in zijn ëigen belang er het voordeel van zal inzien; een groot er bereidheid te toonen. Engeland hoopt, dat Duitschland met opzijdezetting van alle geschillen kwesties, welke buiten de zaulc zelf staan, er toe zal overgaan zijn voor stellen opnieuw te overwegen én op zulk een wijze uit te breiden, dat zij een redelijke basis voor verdere on derhandelingen, opleveren, Aan zulk een bespreking zal de Britsche regee ring op het daartoe geschikte oogen- blik bereid zijn deel te nemen aan do zijde van haar geallieerden. To _za- men met haar geallieerden heeft- Gr.- Brittannië een practisch belang bij deze kwestie, hetwelk zij geenszins in den steek wenscht te laten. Bovendien koestert het Britsche volk den wensch dezen toest-ahd, welke internationaal gevaar oplevert, te doen eindigen. Dc Britsche regeering kan echter niet verhelen, dat de eerste stap naar ver wezenlijking van deze hoop moet lig gen in de erkenning door Duitsch land, dat van zijn kant een verkla ring, veel ernstiger en nauwkeuriger dan al haar vorige noodig is". In het antwoord van Italië op het jongste Duitsche schadeloos stellingsaanbod wordt gezegd, dat een nauwkeurig onderzoék van dit aanbod de regeering heeft overtuigd, dat de gedane voorstellen niet van- dien aard zijn, dat zij den geallieer den regeeringen kunnen dienen tot basis voor definitieve besprekingen. Met gerechtvaardigde verwondering over het feit, aldus gaat de nota vocn, moet de Italiaansche regeering op merken, dat het Duitsche aanbod van 2 Mei ver beneden de voorstellen bluft welke het schema van de Britsche re geering bevatte. In het Duitsche aan bod ontbreekt eveneens elke concrete aanduiding omtrent het daadwerke lijk verschaffen van garantie-panden en verzekeringen van betalingen. Het Duitsche p-an blijft beperkt lot zekere vage niet gepreciseerde aanduidin- :si De Italiaansche nota eindigt met de hoop uit te spreken dat in het belang an Duitschland en den al ge meen c-n •rede, de Duitsche regeering weldra met nieuwe voorstellen komt. welke met vrucht door de geallieerden in on derzoek kunnen worden genomen. Engeland en Italië willen dus op on derhandeling aansiuren- Voelt Frankrijk ook voor verdoro ondorhandolingon tie Parijsclie Telegvaaf-corrospondcnt meldt- „Het doel van Engeland cu Italic zal zijn, Duilschlaud tot het doen van nieu we voorstellen te brengen, welke voorstel len als basis der besprekingen van een algemeenc conferentie zullen kunnen die nen, op welke conferentie ook Amerika genoodigd zal worden en men trachten zal 'bet vraagstuk der schadevergoeding en voor al tot een oplossing to bron- en te gelijkertijd tot oen regeling 't conflict in de Roer to komen. In dien men daarbij een formule weet te inden, waardoor aan de beide Fransche preslige-eischen tegemoet wordt gekomen heigeen, zuoals wij reeds opmerkten, geenszins onmogelijk is dan zal Toin- zien aan de algemeeno regeling niet kunnen onttrekken' De Frausch-Belgische nota was roede geen botte afwijzing van de Duitsche •oorstellen. Zij noemde deze ten deele mvoldoende en ten deele onaannemelijk, daarmee ruimte latend voor nieuwe voor stellen. Hot argument, herhaaldelijk door Gau iin. Buré e.a. geuit, dat Frankrijk er genoeg van heeft in een bepaalde rich ting gedreven te worden en dat het niet meer dt># eenstemmigheid van onvrucht bare beslissingen wil koopen ten koste van essenlieele concessies, heeft zijn voornaamste kracht verlorto nu gebleken is, dat de politiek van het zelfstandig handelen nog onvruchtbaarder is dan de eenstemmige, geallieerde besluiten. Het ligt in het wezen van het vraagstuk van het herstel, dat niet een conflict lus- schen twee partijen, doch internationaal is. dat het slechts door gezamenlijke in spanning en wedeizijasche opoffering van alle betrokkenen ontward kan worden. Do houding tusschon Italië en Engeland. Op het Capitcol te Rome ls een groote receptie gegeven ter ecre van het Britsche koninespaai. De Italiaansche konink lijke familie, de premier Mussolini, tal van ministers en leden van het corps di plomatique namen aan deze receptie d^gl. In antwoord op een korte toespraak van den buitengewonen commissaris van de stad Rome, zeide de Britsche koning: Indien nu en dan de internationale hori zon verduistert, en na den grooten oorlog, dien wij hebben gevoerd, kon dat moei lijk vermeden worden, kunnen slechts door innige .samenwerking lussclien de vooraanstaande volken der wereld de wol ken worden verdreven. Het Britsche volk wenscht dan ook vurig, met het Italiaan scho volk samen te werken, ik zio met vertrouwen de toekomstige samenwerking van beide volken tegemoet om tot vredi en vooruitgang te komen en ook om di overwinning van de hooge morcele en in tellcctuoelo aspiraties te verzekeren." Duitschland en de Volkenbond. Sedert den vrede van Versailles is er iu Duitschland veel op den Volkenbond ge smaad, zoo wordt uit Berlijn aan de Tele graaf gemeld. Men stelde het voor, alsof dn Volkenbond een diabolische uitvin ding. was, die ten doel had, onder het mom van humaniteit het Duitsche Rijk blijvend te knechten. Vooral heeft de be slissing van den Bond in de Silezische kwestie dit wantrouwen zeer versterkt. Toen In de eerste dogen van het Roer- conflict het donkbeeld geopperd werd, dat eventueel de Volkenbond bemidde lend zou kunnen optreden, verklaarde men in offioleelo kringen zich scherp daartegen gekant. „Spreek ons in he melsnaam niet van dc-n Volkenbond" was het stereotype antwoord der autori teiten in do Willielm-Sirasse. Sedert énkele dagen schijnt er in hun opvatting een kentering te zijn gekomen. Plotseling heeft men begrepen, dat Duitsehltwid zijn eigen belangen zeer sohaadt door iedere poging tot toenade ring, die uit Gcnève gekomen is, bruusk af ie wijlen. Lieden, die tot nu toe zieh bedroefd weinig om de Volkenbondsge- dachtu bekommerd hebben, verklaren aan iedereen, die het hooren wil, dat de Duitsche buitenlandsche politiek het als een dringende taal, inoct beschouwen, den weg iianr den Volkenbond te effenen. Het is moeilijk, de juiste gronden aan te geven voor dezen ommekeer in de of ficieuze meening. Waarschijnlijk speelt de Saarkweeüe daarbij een groote rol- De leider der Zweedsehe socialisten, Bt3n- :ing, dien men hier vroeger voor een aan Frankrijk verkochten spion uitmaakte, schijnt succes gehad te hebben met zijn betoog, dat Duitschland als lid van den Volkenband beter de belangen der Snar- hevolking zal kunnen behartigen dan tot nu loo het geval was. Vooral stond men in Duitschland op liet standpunt, da; men hier zich moest richten naar het voorbeeld der Vereenig- de Staten en dat men in ieder geval de toetreding der groote Transatlantische unie moest afwachten, alvorens men zijn eigen verhouding tot den Volkenbond kon regelen. Ook dit argument laatv men niet langer golden. In: vrendeel verklaart- men, dat do Verc-enigde Staten eerder zullen toetreden tot een Volkenbond, waar ook Duitschland toe behoort. De te rugkeer van Argentinië, waar de Duitsche invloed steeds zeer sterk is geweest, is waarschijnlijk ook een symptoom. Op zieh zelf i; de grootere belangstel ling, die in Duitschland voor den Vol kenbond aan den dag gelegd wordt, toe to juichen. Slechts is het te betreuren, dat niemand een w.-ord over heeft voor de idealen, die de stichters van den Bond voor oogen zweefden. Typcerend is het woord van Theodor Wolff in bet „Berli ner Tagoblatt," dat Duitsohland tot den Volkenbond moet toetreden, omdat Poln- onré het er liever niet in ziet. Het conflict tucschsn Rus» land on Engeland. Dc Sovjot-i'cgcciing doet zoo wordt uit Londen gemeld een krachtige po ging', Grool-Brittannie cr toe te bren gen, *tlc kwestie, le berde gebracht in dc Britsche nota, nader te bespreken. In overeenstemming met dit plan heeft men Krassta, die te Moskou opnieuw in de gunst .is gekomen en beschouwd wordt als dc beste diplomatieke onderhande laar, gekozen orn naar Londen tc gaan. Ondcrtusschcn verwachten de leiden de bolsjewiki niet, dat Groot-BriUannié - in onderhandelingen zal toestemmen. Uiterlijk doet de Sovjet-regeering het voorkomen, alsof de gebeurtenissen haar geenszins van de wijs hebben gebracht, doch in werkelijkheid is men te^ Moskou zeer bezorgd ea verbaasd over den om vang en nauwkeurigheid van Groot- Brittanr.ië's inlichtingen aangaande de propaganda van de Sovjets in het Oos ten. Dc Sovjet-pers doel haar best aan te toonen dat de Britsche belangen er on der zullen lijden als de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland worden verbroken. Verspreid nieuws. De gebeurtenissen in Belgij schijnen feil ernstige wending te zullen ne men. ZoudagoehtcDÜ heeft op het ministerie van Financien onder lei ding van den minister president een belangrijke besjsreking plaats ge had, waaraan o.a. de ministers Keu- jean, Massoa en Devczé en generaal Maglinsc deelnamen. In deze bijeen komst is besloten, een reeks maatre gelen ter bestrijding van de staking te nemen. De eeVste maatregel be staat in het als niet meer in dienst beschouwen van hen) die na de som matie van de spoorwegdirectie het werk niet hebben hervat en hun de finitieve vervanging door anderen- Ken bataljon-geDietröepen zal voorts naar Antwerpen worden gezonden, waar het ter beschikking van de di rectie der spoorwegen zal worden ge steld voor het ontwarren van den dienst van het goederenvervoer. 'Icn slotte heeft de regeering be sloten tot mobiliseering van alle spoor wagarbeiders en werklieden bij post, telegraaf en telefoon, die tot de acht laatste militaire lichtingen Dehooren. De opkomst is gelast tegen Dinsdag morgen. ruakt ls". Nathan (lacht bij zichzelf, dat di<\ man toch werkelijk wol bestond en' dat bij latei' op den avond wel op zou treden, wanneer Johnson verteld had wat hij wildo weten. Johnson ging voort: ..lk gaf Brookes gaf de bons. Ik merkte, dat hij leugens vertelde en juist over dezo zelfde geschiedenis. Toon wilde lk natuurlijk "iet meer blijven". „IJanr had u groot gelijk in. Een man moet een beetje go voet van eigen waarde hébben", „Ik weet niet, of u begrijpt wat voor soort man ik ben". ..Ik weet, dat ik een man voor ine heb, dien ik op het eerste gezicht eeni ge zeer belangrijke geheimen heb toe vertrouwd". „Wat soort ik bedoel dut soort man ben ik. En ik stel net zooveel ver trouwen in u. Hoewel ik u nog maar kort ken. nog maar heel kort. ga ik u Iets \ertcllen. Duizenden zijn er bii betrokken maar hier kan ik niets zeg gen. omdat er teveel memchen zit ten". llij zag een rooil gezicht met visgchl- ge zingen, dat hem aanstaarde, tot hij langzamerhand tot de ontdekking kwam. dat liet zijn eigen spiegelbeeld w as en dat do bloemen iu ziin knoops gat waarschijnlijk uit afschuw, totaal verlept waren. „Net zooals je wilt", zei Nathan, „in ieder geval voel ik er voel voor om buiten onze koffie te drinken, lk zal wel een plaatsje zoeken, waar nie mand ons kan hooren". Toen Johnson van zijn stoel opstond maakten alle lichten in de zuul oen plotseling© opwaartscho beweging, llij hield zijn evenwicht* nam zijn hoea aan van den kellncr, keek buitenge woon ernstig en wandelde in een lood rechte lijn dé zaal uit en den tuin in. Goed be koken had het veel van een voorstelling, ook had hij zijn para- pluie en handschoenen laten liggen, maar daar zorgde Nathan wel vooi, Johnson's dankbaarheid uitte zich zeer uitbundig. Nathan had een tafeltje gevonden, dat vergenoeg verwijderd stond van de groote menigte, om Johnson tevre den te stellen en hier werd hun de koffie gebracht. „H6, "hè", zuchtte Johnson, terwijl hij een cigarette op stak. „ik ben ulij. dat ik zit. Niet iedereen heeft het te weten, maar mijn schoenen zijn een beetje nauw". Nathan onderdrukte het lachje, dut bijna tot uitbarsting was gekomen. ..En nu", zeide hij. „lucht nu maar eens jc hart over de manier, waarop je Brookes <1© bons hebt gegeven". Johnson urci>e.;rde drie koer Iels te zoggen over „plechtige geheimhou ding" maar struikelde er icdcrcn koer over. Eindelijk ging hij voort. Hoewel het in het begin nog langzaam ging, worden langzamerhand zijn gedach ten helderder en hij sprak ook niet zoo luid moer, hij had geen last meer met zijn woorden en eindelijk had bij spijt dat hij ooit iets van het verhaal had losgelaten. Nathan zat met zijn handen onder de tafel en maakte zomnu en dan on gezien een annteekening op zijn maü- ohet. Hij was vol belangstelling. Hij geloofde in iict minst niet in de too- verkruchten van den ring. Maar hij twijfelde er nu geen oogenblik meer aan, dat Ezra om den ring naar Slial- ton was vertrokken. Het telegram, dat hij geopend had, had er blijkbaar be trekking op. Maar Ezra was nog niet teruggekeerd; Nathan vermoedde wel dat dit zou zijn, omdat Ezra den ring nog niet had, hoewei hij hein wel ge zien had. liij twijfelde er niét meer aan of de ring was van groote waar de. hetzij als curiositeit of om een of andere sentimenteel© reden. Zijn zwa ger Ezra zou nooit voor niets zooveel moeite doen. Terwijl Johnson zijn verhaal begon ging een deftige oude heer aan net tafeltje er naast zitten, met den rug naar Johnson toegekeerd. De oude htfer bestelde een kop koffie, die hij niet uitdronk, las een brief, dien liij uit den zak haalde, o' deed tenmin ste alsof hij hem las, en bleef niet lan ger dan een paar minuten. Na liet verhaal stelde Nathan voor, nog een beetje rond te wandelen. In de menigte raakte Johnson Nathan kwijt, tenminste dat was Johnson's opvatting van het geval, die van Na than week hier eenigszins vanaf. Hij had Johnson niet meer noodig en bo vendien een heeleboel om over na te dénken. Johnson was moe en de autobussen waren vol. Hij permitteerde zich- de luxe van een taxi. Maar zelfs dat kon zijn gevoelens van vergane grootheid niet doen herleven. Het vuur was uit en de ascli was koud. Zijn schoenen waren een voortdurende kwelling tn hij voelde, dat hij zich aangesteld had. Op de gangtafel in zijn armoe dig pension lag een brief aan zijn adres in een handschrift, dat hij heel goed kende -De brief was blijkbaar per ijlbode bezorgd. Onmiddellijk scheurde Johnson de envelop open eu. onder het gaspitje las hij het volgen de: „Geachte mijnheer Johnson, Ik weel niet of u bij uw thuiskomst nuchter genoeg zult zijn om dezen briefte begrijpen. Toen ik u zag kwam ine dat niet waarschijnlijk voor. Maar ik verzoek u, morgenochtend om nc- gen precies ten mijnent le komen, aangezien ik om half tien bij Sir Tho mas Folmersham moet zijn. Höogaciitend, N. BROOKES". „Nu ben ik er geweest", zei John jou hardop. „Absoluut geweest Toen ging hij op de trap zitten, trok zijn schoenen uit en wenschte dat liij dood HOOFDSTUK XX. „Goeden morgen, Johnson", ze! mijnheer Brookes beleefd. „Hier ben ie dus terug in de oude, bekende omgeving, waar wo zoolang samen gewerkt hebben". „Ik kwam" zei Johnson zenuwachtig in antwoord op den hriei, dier. ik gisteravond van u ontving „En hier hield je die aDzncidsrede, die jo gisteravond in het publiek, met mijn naarn herhaalde, ten gerieve van je nieuwen vriend. Ik kan je uitspraak niet herhalen, aangezien ik daartoe op het oogenblik niet dronken genoeg ben en ook kan ik niet zoo schreeu wen als jij. Maar ik herinner mij dc woorden: „Mijnheer Brookes, u bent een leu genaar. Ik wil niets meer met u Ie maken hebben, ga zitten en schrijf een cheque voor wat u me schuldig bent. Ik verlaat u op «taanden vod Weiger en de gevolgen zijn voor u. Dat zei je woordelijk tegen je vriend en jij zei hem dat ik antwoordde, dat het mijn eigen schuld was en dat ik me er hij neer moest leggen. Nu John son, heb jij ooit iels van dien aard gezegd en heb ik iets in dezen geest geantwoord?" ,',Neen", zei Johnson somber. „Daar komt het me voor, dat John son een leugenaar, is". „Ik had te veel wijn gedronken". „In vino Veritas behalve wanneer men gaat snoeven". „Hij had me geplaagd, door te zeg gen, dat ii me ontslagen had. Ik wist nauwelijks wat ik deed. Ik ben bereid iedere" b icf te schrijven aan mijn vriend,- dien u wenscht. waarin ik mijn woorden terug trek en hem de waarheid zeg". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6