Rubriek van den Arbeid. De Stakings beweging in België OVERSTROOMING TE HETTSTEDT Te Hattstedt (Oostenrijk) had de zer dagen een wolkbreuk plaats, waar bij de straten in ware rivieren werden herschapen. te Steitin, luitenant-generaal Von Leeb, staat met dezen in relatie. In de gevon den correspondentie dezer officieren wordt gesproken van c«n snellen en bru- talcn aanval op het xoodc Hamburg, waarvoor de rijksweer stafkaarten zou leveren. Schöpflin sprak ook over verschillende monarchistische demonstraties, welke den laatstcn tijd hebben plaats gevonden. Ann de onthulling van een gedenksteen ter herinnering aan de gevallenen van het derde garde-rcgimcnt tc Döberitz bij Berlijn, hebben veldmaarschalk Hin denburg, prins Eitcl Frïedcrich en rijksweerminister Gessier deelgenomen. Hindenburg heeft bij deze gelegenheid zijn trouw aan den cx-kcizcr betuigd. Onder stormachtige interrupties der Duitsch-nationalcn critiseerde de sociaal democratische afgevaardigde het feit. dat voormalige officieren ook thans nog bij feestelijke gelegenheden in uniform ver schijnen. Schöpflin sprak vervolgens over het door ons gemelde interview van Hin denburg met een Amcriknacsch officier, waarbij Hindenburg verklaard heeft, dat het zijn innigste wensch was, nog eens tegen Frankrijk naar de wapenen te kannen grijpen. Onder heftige protesten der rechterzijde verklaarde hij. dat Hin denburg door zulke uitlatingen slechts Frankrijk dient en Duitschland schaadt. Minister Gessier beantwoordde den spreker en zegde een onderzoek toe in zake de gebeurtenissen bij de rijksweer tc .Stettin. Met betrekking tot dc militaire plech tigheid te Döberitz verklaarde hij, dat de woorden van Hindenburg niet moesten worden opgevat als een monarchistische gelofte van trouw maar als een ridder lijke uitlating tegenover den voormali- gen keizer. De linkerzijde beantwoordde deze verklaring met gelach. Overigens gaf Ges sier echter toe, dat het optreden van Hindenburg verkeerd was en hij sprak den wensch uit, dat de opdc veldmaarschalk zich niet op poli tiek terrein zou begeven. De rijksv/eerbegrooting werd daarop aangenomen. DE AMERIKAANSCHE BEZETTINGS- KOSTEN. Vit Parijs wordt gemeld De commissie voor de bezettingskos- ten heeft den definiticvca tekst opge steld van dc ontwerp-ovcrecnkomst in zake de betaling aan Amerika van he» milliard goudmark, dat aan dit land toe komt uit hoofde van de kosten zijner bezettingstroepen. Het ontwerp voorziet in een absolute prioriteit ten bate van Amerika voor dc betaling zijner bezei- tingskosten, zoowel op de Duitsche stor tingen in baar als op dc waarde der leve ringen in natura. Het eerste jaar zal het aandeel der Duitsche betalingen, waarop Amerika recht heeft, niet meer kunnen bedragen dan 25 Dc betaling zal ge heel geschied moeten zijn in twaalf ja ren. Eén punt is nog n:ct opgelost, n.l dat betreffende dc mogelijkheid, dal de Amerikaansche xegccrtng rechten zou heffen op den invoer van Duitsche pro ducten. DE TREIN OVERVAL. IN CHINA. Dc leider der Chineesche treinbandie- ten heeft de voorgestelde overeenkomst inzake dc vrijlating der gevangengeno men vreemdelingen verworpen. Binnenland AUTO-ONGELUK. Bij Oudcschoot onder Heerenveen heeft een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen wer den gekwetsteen van hen zeer ern stig. Dc auto had veel schade. De zwaar gekwetste is de vijftigjarige veehouder J. Oosten, te Oudcschoot, die per auto naar liet ziekenhuis is vervoerd. Hij reed per fiets en werd door den auto uit Steenwijk overreden. ONEENIGHE1D. De „Gooi- en Eemlandcr" schrijftSinds jaar en dag bestaat er tusschen de Landbouwers M. en S„ te Laren een geschil over het eigendomsrecht van een tusschen beide huizen gelegen gang. wat reeds meer malen tot heftige toonccltjcs aanleiding beeft gegeven. Zaterdag liep de strijd tusschen beide buren over het graven van een put voor waterafvoer door S,, wegens dc vcibou- wing van een gedeelte van de boerderij, zóó hoog, dat politichulp moest worden ingeroepen. Dc landbouwer M., die reeds vergeefs beproefd had den put weder dicht to gooien, werd geholpen door den oudsten zoon, dio een ander, meer afdoend mid del ging beproeven om den kuil tc dich ten. Met een vollen wagen mest, waarvoor twee paarden gespannen waren, kwam hij dc steeg inrennen, zonder acht te slaan op de waarschuwingen van de politic, recht op den put aan, waarin de metselaar V. aan 't werk was. Eea der paarden zakte met dc veorpootcn in den kuil, terwijl de wagen naar bene den stortte. Het paard werd met ver eende krachten naar boven gebracht. Voor den werkman, die onder den wa gen geraakt was, werd 't ergste ge vreesd. Uit zijn netelige positie met veel moeite gered, bleek hij gelukkig geen ernstig letsel tc hebben bekomen. liet driftige jongmcnsch werd naar het politiebureau gebracht, om in ver hoor tc worden genomen wegens zijn xoekcloozc handelwijze. DE MALVERSATIES TE MAASDAM. Bij hot voortgezet onderzoek inzake do malversaties te Maasdam ts geble ken, zegt de Tel., dat behalve het We duwen- en Weezenfonds voor 's lands dienaren in Ned.-Indië en het Mijn werkersfonds te Heerlen, nog de Eer ste Nederlandsche Verzekering Maat schappij od het Leven en tegen Inva liditeit in Den Haag. groote leeningen heeft verstrekt. Ze heeft in 1919 den heer Klaar ten behoeve der gemeente Maasdam een leaning groot f 7750 verstrekt, en tn 1920 een leening groot f 15.000. "Van de laatste is f 3000 af gelost. Eerst nadat de fraude met de le* ning van het Weduwen- en Wezen fonds was ontdekt, heeft de Eerste Nederlandsche een onderzoek inge steld naar de bestemming van de docxr haar ten behoeve van Maasdam ver strekte gelden. Besluiten tot het aan gaan van Qeeningen als met de Eer ste Nederlandsche afgesloten, heeft do raad nimmer genomen. ARBEIDERS NAAR FRANKRIJK. Maandag vertrokken 200 arbeiders van Zwolle naar Frankrijk, om al daar in land- en tuinbouw werkzaam te-ziin. BELASTINGAF/IBTENAREN. Od de te Utrecht gehouden 19e al- gemeene vergadering van den Bond van ambtenaren bij 's Rijks belastin gen od christelijken grondslag werd medegedeeld dat het ledental met GO :s vermeerderd en het aantal afdee- lingen met 5 toegenomen. SCHADELOOSSTELLING VOOR OE „TUBANTIA". De Berlijnsche berichtgever het Hibld. telefoneert De huishoudeliike commissie van den Rijksdag heeft zich Dinsdag bezig gehouden inet de schadeloosstelling voor het Nederlandsche stoomschip „Tubaiitia". dat gedurende den oor log in den grond is geboord. Een over eenkomst zal worden voorgesteüd, waarbii Nederland zal worden schadi loos gesteld door een groep Duitsche rec-ders. Als contra-prestatie voor de groep neemt het Rijk op zich de leve ring van twaalf schepen. waarvoor het R-iik 12G milliard papiennark heeft te betalen. Door deze overeen komst behoeft het Duitsche Rijk met den wereldmarktprijs te betalen, doch slechts den binnenlandschen prïis in papiermarken. KINDERMOORD. De politie heeft te Neerbosch aangehouden vrouw A., verdacht van doodslag een pasgeboren kind. zoo meldt liet Vad. DE ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING. In den Arnhemscheu Gemeenteraad is besloten het artikel 10 van do ver ordening tot beffing van een zakelijke belasting op het bedrijf in dien zin te wijzigen, dat het bedrag van f 12 vooi 1923 wordt gesteld op f 10 per arbei der. Deze verordening zal geacht worden. 1 Januari 1923 in werking te zijn getreden. TRAGISCH. De 55-jarise mevrouw W. R. te Rotterdam was met haar echtgenoot naar een dokter in Rijswijk geweest. Toen zij des avonds naar huis terug keerde. -.pelde de dame zich od het station Den Jlaag zeer moe. In den trein viel zii in slaap en leunde daarbij tegen haar man. Aan het station D.P. te Rotterdam aangekomen, wilde de heer R. ai in vrouw wakker maken, doch merkte tot zijn ontsteltenis dat ziin vrouw gedurende de reis was over leden. VLEKTYPHUS AAN BOORD. Het Engc-lscho stoomschip G reuse Hall uit Engelsoh-lndië komend, is Dinsdag den Nieuwen Waterweg bin nengekomen met de. geile vlag in top- Het schip, dat vermoedelijk lijders aan vlektvphus aan boord heeft nam in Pernis ligging. Daar ziin de noo dig© maatregelen getroffen. lende bedrijven, zooali wij dat al her- Het rappor? Van de commissie lé aan Kol Dit de Omstreken BLOEMENDAAL. Debatvergadering Vrijheidsbond-S. D.A.P. Dinsdagavond werd een ge combineerde débat-vergadering van V rij- heidsbond en S. D. A. P. gehouden in Vreeburg, waar de beide voorzitters der Kiesvereenigingen, de heeren Otto en Schultz spraken over: Gemeentehuishou- ding en hei bestuursbeleid van de laatste jaren. De belangstelling voor deze vergade ring was buitengewoon groot, zoorlat de groote zaal van VreebuTg geheel gevuld was, toon de heer Noorman de vergade ring opende. Aan beide sprekers was als eerste spreektijd ongeveer 40 minuten toege- De heer P. Otto was het eerst aan het woord, die begon mee zijn erkentelijk heid er over uit te spreken, dat zoovele medeburgers aan den oproep hadden ge hoor gegeven. Het doel van dezen avond zei spr. was oai door wisselen van dachten in een zakelijk debat te komen tot preciseering van het standpunt van beide groepen. Den financieelen toestand der Gemeen ïe vindt spr. wel het belangrijkste uit dc vele onderwerpen, die voor een bespre king in aanmerking komen; spr. moet daarom wel in herhaling vallen en gen, wat op andere plaatsen do laatste weken al Is gezegd. Volgens spreker is de finanoieolo too- stand der gemeente niet rooskleurig, door dat do uitgaven de laatste jaren buitenge woon snol zijn gestegen; in do laatste 4 jaren alleen verviervoudigd. Vraagt men ;icli af, ol de gemeente daardoor zooveel >eter georganiseerd is, dan is 't antwoord hiorop, dat daarvan weinig is te bespou- 1. Onze schulden zijn eveneens enorni omhoog gegaan en vraagen aan rente en aflossing 440.CCO gulden, dat is meer dan de geheels /emeenteiiuishouding kostte in 1013. Deze cijfers moeten aanleiding geven tot de vraag: gs3i het met oiue ge meente goed en hoe komt het dat men zoo snel in d>wcn toestand is afgegleden I Wanneer men zoekt naar bezittingen dan komt men tot de bedroevende cn voor dezen Raad beschamende waarheid, dat slechts 7 1,2 ton te vinden is aan be zittingen, die 50.000 gld. aan rente ge ven. De rost is voor een groot deel aan improductievo zaken verdwenen, opr. schetst don den groei der verschil haalde malen hebbon vermeld en waar voor wij naar vorige verslagen verwijzen. Do heer Otto drukt dan als zijn moening uit, dat In dit systeem iets moet zitten dat niet deugt en stelt de S. D. A. P. er mede voor verantwoordelijk. Dit verderfelijke systeem culmineert ln de wijze van aankoop van de gronden langs den Zeeweg, waarbij geen exploita tierekening werd opgemaakt en die men kocht omdat 55 et. per M2. niet zoo hoog was. Een symptoom is ook het fantas tische plen om alle duinen te koopen. tus schen Zaadvoort en IJmuiden en daar een wereldstad te stichten met 'n meer, vlieghavens enz. Spr. vraagt zich 3f, wat de houding van don Gemeenteraad ïn al deze zaken is geweest. De schuld treft allen die mede de verantwoording dragen en per slot ook de burgerij. Spr. noemt dan nog de wijze van behandeling der gemeentebegrootuig, Zeeweg met Boule vard Zandvoort, do ounexatieplr-naen, waarvoor f 10.000 is betaald als honora rium aan een Leidsolien professor, en wekt de aanwezigen op om waakzaam te zijn, omdat 't gevaar niet denkbeeldig is dat dit geschetste systeem zal voortdu- ren in den nieuwen Raad onder leiding van v. Kessel 2 S. D. A. P.'ers en een wilde. Noodig voor Bloemen daal is een samenwerking om vorarmins der ge meente te voorkomen. (Applaus.) Hierop neemt de heer Schultz hel woord. Spi. ontkent nogmaals dat hem en den heer Noorman een uitnoodiging is bereikt voor de vergadering van den Vrijheidsbond, waarop de kwestie van aankoop van de gronden Icngs den Zee weg is besproken. Spr. juicht het toe, dst hem ïiu gele genheid wordt gelioden om met zijn politieke tegenstanders van gedachten te wisselen. Er is critiek uitgeoefend door den heer Olio op het gemeentebestuur, maar hij kan de verantwoordelijkheid hieTvoor slechts aanvaarden voor de pe riode van 1919 nf, in welk jaar de S. U. A P. haar intrede in den Raad deed. De begrooting was toen al behandeld eu ver toonde al een groote stijging mede door November .1918. Spr. is met v samenstelling var Integendeel i de gebeurtenissen anlwoordelijk voor de het College van B. en door de S. D. A. P. vaak critiek op heil uitgeoefend. Hiermee wil hij niet zeggen, dat hij niet voor esn deel de verantwoordelijkheid op zich wensch'. te nemen wan den gang van za ken, maar deze verantwoordelijkheid be rust eveneens bij den Vrijheidsbond, die met een geiijk aantal zitting had als de S. D. A. P. De meening van den heer Otto, dat de financieele toestand van B'.oemendaal niet zoo rooskleurig is. bestrijdt spr. Dat men er op de beurs anders oveT denkt blijkt uit de kooge noteeringen van onze leeningen. Spr. vindt de financieele" politiek van Bloemendaal tamelijk voor zichtig en heeft dat ook altijd toegejuicht. Als 't hier zoo bijzonder slecht was, was ook een verlaging van het percentage van 5 op 3 als door B. en W. wórdt voorgesteld, niet mogelijk. Hieruit blijkt, dal men in financieel opzicht aan den zekeren kant is gebleven. Verschillende cijfers van begrootingen naast elkaar leggen, als de Vrijheidsbond doet, vindt spr. gevaarlijk. Men dient na te gaan, wat nuttig en noodig is. Met de conclusie, dat er te veel ambte naren zijn, is spr. het eens en de 3. D. A. P. beeft meermalen pogingen aangewend om dit aantal te verminderen. Zoo is oók aangedrcmgCïi om geen nieuwe age: aan te stelleen, zonder eerst den Raad te kooren, klakkeloos becutnigen op wegen enz. wil spr. echter nie:. De heer Schulz bespreek; dan het be lastingstelsel. Door zijn partij is aange drongen op progreasse, maar ofschoon zijn medeleden in de financieele c missie het billijke er voji inzagen, vond men dat meD dit stelsel in Bloemendaal hel weggaan der vermogenden. Hier stelt spr. zich vierkant togen den Vrijheidsbond. Spr. betreurt het, dal de gronden langs den Zeeweg juist nu in den tijd van de verkiezingen in het geding worden ge bracht.- Daardoor wordt er onwillekeurig een politieke kwestio van gemaakt. Na den koop in 1921 had men moeten komen. Overleg was toen mogelijk geweest. Het rapport zelf vindt spr. buitengewoon ten dentieus. De opzet van de exploitatie is in hoofdzaak in de grondcommissie be handeld en hierin zat de heer Laan (Vrij- heidsbonder en geen S. D. A. P.'er) Toen de Zeeweg werd aangelegd was dc heer Koolhoven, een partijgenoot van den heer Otto, wethouder. Als deee weg dus veel kost, valt dit verwijt op den Vrij heidsbond. De heer Sohulz komt dan tot de exploi tatie van do gronden. Bepaalde terreinen zijn beschikbaar voor volkshuisvesting. oordee' onderworpen van een accountant en het voorloopig oordooi van deze is voor het rapport niet gunstig. Gezien do wijze wanrop de handteekeiiingert zijn verzameld, hecht spr. aan ceze sympa thiebetuigingen geen waarde. Spr. behandelt dan nog enkele zaken, die hij gaarne in Bloemendaal verwezen lijkt zou zien, als betere volkshuisvesting werkloozenzorg, ens. De bezuinigingsleuze van den Vrijheidsbond vindt spr. valscti. Eindelijk geeft hij de verzekering dat de S. D. A. P. in den nieuwen Raad samen werking za' zooken met het arbeidersele ment uit de R.K. Partij. Nadat een oogenblik gepauzeerd was, kwam d» heer Roozen verklaren, dat in dertijd de convocaties aan alle raadsleden waren verzonden voor bovengenoemde vergadering. Na re- en dupliek van beido sprckoTs, werd de vergadering togen twaalven door 'den voorzitter gesloten. SANTPOORT. Uitvoering. Moolvt oij de opvoering van „Het licht in dén nacht" de tooneelvereeniging „Varia" op een groote belangstelling bogen, haar laatste uitvoering in dit seizoen bracht haar slechts- een gedeeltelijk gevuld „Zomerlust", wat wij voor de activiteit, welke deze jonge vereenl- gïng ten toon spreidt, ten zeerste Be treuren. De avond begon met een teleurstel ling. d'Xirdat de voorzitter moest lue- dedeelen. dat het tweede nummer van het programma „Valse cham- pètre" ,n;et kon worden opgevoeid, wegens een gerezen kwestie met het bureau voor auteursrechten. Zooals ons later bleek, werd dit verlies vol komen vergoed door het optreden van mevrouw v. d. Berg, die op char mante. geestige wiize en zoo noodig met die-D gevóél, een drietal liedjes zong. die insloegen. Vooral haar le vens' iedie maakte diepen indruk. „Varia" vulde deiv avond verder, door het opvoeren van de dramatische schets „Levensdwang" en do klucht „Rustige Luidjes". Óndanks het feit. dat de spelers sinds hun vorige optreden al weer over meer tooneelroutine te beschik ken hebben. makte „Levensdwang" wat den inhoud betreft., niet zooveel indruk op ons als „Het licht in den nacht". Dit sluit echter niet in zich, dat de ontredenden minder op dreef waren. Integendeel we zouden juist zeggen, dat er ciua spel alweder voor uitgang viel te bespeuren. Vooral bij liet „spelen-zonder-iets-te-zc-ggen' was het zeer goed merkbaar, dat de regi-eur der voreeniging hieraan zijn aandacht had gewijd. En het feit alleen al dat deze schets int epen- stelling met „Het Licht in den Nacht" goed werd opgevoerd, zonder dat de hoofdrol door den regisseur zelf moest worden vervuld, zegt reeds ee noeg. Toen het dook dan ook viel. moest nog tweemaal „gehaald" wor den. Den regisseur werd een bouquet vereerd. Na do pauze ging de klucht „Rus tige Luidjes". Nu een kiucht is het, onzin en nog eens onzin. Maar er is om gelachen en dat is hoofdzaak. Echter noemt, dit niot weg. dat wij van meening zijn. dat dit stuk. vóór het een lachsucces wordt, heel wat studie eischt. Voor ce vereniging deed het ons genoegen, dat een osat" ionge krachten in dezo klucht zoo uit stekend voldeden. Tot het succes van d-t stukje droeg het. kapwerk niet weinig hij. Dit was in één woord werkelijk uitstekend. De avond werd met een bal beslo ten- Uit de Pers. HET CONFLICT 3IJ DE NEDERL". SCHEEPSBOUWMAATSCHAPPIJ. Over dit conflict schrijft „De Vak- strijd" orgaan van het Algem. Ned. Vakverbond; „Do Federatie van metaalarbeiders heeft door het sanctioneren van een wilde staking in genoemd bedrijf en het nemen van de leiding dier staking het werkeu van de overige arbeiders onmogelijk gemaakt. De andere organisaties wenschten de geldigheid van liet conflict niet Ie erkennen, doch zijn door gemis aan menschen die den neergelegden arbeid kunnen overnemen klinkers niet in staat het bedrijf te doen functio- neeren. Met het gevolg dut thans ruim 1000 menschen op straat staan. Het groot ste gedeelte pl.m. 900 man onvrijwil lig werkloos is. Velen echter der bij die-maatschappn werkzame arbeiders, tusschen de 300 en 4U0 zijn tengevolge van de uitge broken staking, ontslagen. Dat een dergelijke wijze van strud voeren, de arbeiders benadeelt spreekt vanzelf. Het kan niet worden getole reerd dat een groepje jongens op be paalde momenten het werken van een groot aantal arbeiders onmogelijk maakt. De organisaties van metaalar beiders zullen dan ook moeten trach ten die mogelijkheid weg te nemen. Of het lukken zal? De bezwaren echii nen buitengewoon groot. Eerstens komt dit, doordat men spreekt van on derkruipersdiensten, als de arbeid over wordt genomen. Dat is natuur lijk onjuisi. In een georganiseerde sta king, waarbij alle fasen zijn doorloo- pen om strijd te voorkomen is het over nemen van werk van stakers inder daad onder kruiperswerk. Maar bij een niet erkende staking bestaat zoo iets niet. Tweedejjs echter, en dat is erger, heeft 111011 geen arbeidskrach ten die de stakers kunnen yervangen. Dit is een inconvenient waarvoor men nog geen oplossing heeft. Men heeft het geprobeerd, doch het ging niet. Dat de nadeelen van dit conflict weer groot zijn is duidelijk. En het el lendige in dit geval is, dat men niet in staat is het uit de wereld Je hel pen". Financieele Berichten NATIONALE LEVENS VERZEKE RINGSBANK. Verschenen is het verslag over het jaar 1922 van de Na tionale Levensvdrzekeringsbank. Daar aan ontleenen wij dat het totaal bij de Bank verzekerd bedrag op ultimo De cember was gestegen tot 247.910.294.03. Aan leeningen op schuldbekentenis aan provincies, gemeenten, waterschappen enz., was belegd cca bedrag van S. 799.633.42; aan hypotheken f 3--353-S99; aan leeningen op polissen ƒ6.682.715.16. De financieele uitkomsten van het jaar jgzz zijn buitengewoon gunstig. Ging het waarborgsfonds voor beleggingen vooruit met ƒ239.989.31. na aanvulling der wiskundige reserve met ƒ10.107.372.10 cn na aftrek van alle onkosten, óók die verbonden aan de overneming der New-York-portefeuillc, bedroeg over 1^22 het netto-winst-saldo 1.427.986.46. Van hier en daar. DE BEZETTING VAN HET. ROERGEBIED. Het secretariaat van <Ien Interna tionalen Christelijken Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel, zetelende te Maastricht, deelt mee: Bij gelegenheid van de bestuursver gadering der Internationale werd een commissie benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers uit Nederland, Italië en Oostenrijk. Deze commissie heeft onpartijdig het feiten materiaal onderzocht, dat van alle zijden was verstrekt, en heeft daarna onder staande resolutie aangenomen; le. verklaart in beginsel, dat geen ambtenaar of arbeider gedwongen mag worden zijn overtuiging te ver loochenen en arbeid le verrichten te gen zijn geweten en tegen zijn vader land; 2e. drukt haar leedwezen uit, 200- •ol over de in het verleden bedreven gewelddaden, als over die, welke thans in 't Roergebied bedreven woi- don tegen de collega's; 3e. zendt oen broederlijken groet aan allen, die geleden hebben en thans nog lijden wegens hun trouw aan hun plicht en belooft hun allen moreelen en materieclen steun; •ie. verzoekt de bemiddeling van hel Internationaal Bureau van den Ar beid, van den Internationalen Bond, van Christelijke vakorganisaties, van alle werknemersorganisaties en van de bevoegde overheid, opdat de gele den schade hersteld worde, eu opdat een herhaling verhinderd worde van iedere daad, dio in strijd is met de rechtvaardigheid, de vrijheid en de menschclijkheid: vraagt van alle christenen ma-' terieele hulp voor de noodlijdenden en een vurig gebed, opdat met den terugkeer van den vrede van Christus in het rijk van Christus do mcnsch- heïd eindelijk den weg vinde van het recht, de rust on de broederlijke lief de. STAKING IN HET STUCADOORS- BEDRIJF. Zooals veods gemeld, is een staking uitgebroken in het stucadoorsbedrijf te Rotterdam. Omtrent dit conflict meldt de Maasbode: Met 1 Mei was het collectief con tract tusschen de patroons en de ge zellen geëindigd. Sinds werden de onderhandelingen over het nieuwe contract nog voortgezet echter zonder veel kans op overeenkomst. Met in gang van Maandag jl. werd hierop door de patroons aangezegd, dat de nieuwe loonen voor de stucadoors'zou- deu bodragen 87 cent, voor do oppov- lieden 80 cent, met een 48-urigo werk week. Naar aanleiding daarvan hebben de gezellenorganisaties het werk neerge legd. Bij een 15-tal patroons, waaronder eenige grootere, werd het werk neer gelegd. Van patroonszijae acht men deze loonsverlaging noodzakelijk, ook in verband met de loonen van de andere arbeiders in de bouwvakken, welke reeds verlaagd zijn en waarmede die der stucadoors een groot verschil maakten. Hedenavond houden de stucadoors- patrpons cenc spoedeischende verga dering ter bespreking van de te ne men maatregelen. Rechtszaken DE BANKOPLICHTING TE ARN HEM. De Arnhemsche rechtbank heeft de beklaagden in de bankoplich- tingszaak te Arnhem, Bollier en Sicbe- ling, tegen wie zes jaar gevangenisstraf was geëischt, tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. 3ELLAD0NNA-VERGIFTIGING. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in do zaak tegen de 28-jarize .T. S., die hij verstek veroordeeld was tot 9 maanden gevangenisstraf wegens berooving door middel van bella donna. Het Hof be krachtigde het bij verstek gewezen ar rest. De advocaat-generaal had 6 maan den gevangenisstraf geeischt. De zesde kamer der rechtbank had bekl. indertijd tot 7 maanden voorwaardelijk vei Letteren en Knnst EEN GEDENKSTEEN VOOR J. j. L. TEN KATE. Dinsdagmiddag 22 Mei zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de onthulling plaats hebben van den denksteen voor J. J. L. ten Kate, waarbij dr. F. van Gheel Gildcmeester verzen van Ten Kate zal voordragen. ONDERSCHEIDING. Dr. Easton is benoemd lot eerc-lid van den Amster- damschen Weer- en Sterrekundigen Kring. TER EERE VAN EDMOND ROS TAND. Er heeft zich een comité van Franschc letterkundigen gevormd teneinde een monument op te richten ter cere van Edmond Rostand, in zijn geboorteplaats Marseille,, Koloniën Zware aardbeving. Drie gewonden. Groote materieele schade. Anela seint uit Weltevreden d.d. Mei aan De Maasbode Een zware aardbeving heeft Maos ge teisterd. Eenigo bruggen werden ver nield. De brug over de Serajoe is ge scheurd. Spoor- cn telefoonlijnen wer den verwoest. Het station is aan de ach terzijde gescheurd. Alle dienstwoningen der Staatsspoorwegen werden onbewoon baar; gedeeltelijk zijn ze ingestort. Er zijn een drietal dooden te betreuren. Hulpbrigadcs zijn van uit Batavia ge zonden. Het spoorwegverkeer zal eenige dagen gestremd zijn. Gemengd Nieuws De toestand wordt ernstig De mobilisatie der spoorweg- troepen. Het Zaterdagavond door de regeering genomen besluit om vier lichtingen het spoorwcgbataillon, de militaire fonisten cn telegrafisten, samen een duizend man, tc mobiliseren, is zonder eenig incident Maandag ten uitvoer ge legd, Uit Mechclcn, waar deze troepen werden saamgebracht, zijn Dinsdag morgen verschillende detachementen ver trokken naar de voornaamste plaatsen, die door dc staking zijn aangetast. Welke invloed het gedwongen ingrij pen van deze icgerafdcclingea in bet conflict zal hebben, is op dit oogenblik niet te voorzien. In den toestand is eigen lijk niets veranderd en de bevolking vraagt zich thans af. wat er wel gebeu ren zal, want de leiders van de stakings beweging blijven steeds zwijgen4 'De ontrocfdoWng bij de spoorwogen. Van de zesduizend man, die werderf gemobiliseerd, behooren er slechts 3000 tot het staatspersoneel, de overige sol, daten zijn over het algemeen niet be kend met den dienst en zullen van wei nig of geen nut zijn. Teu gevolge van de mobilisatie werd zelfs oen gedeelte van het personeel in plaatsen, waar niet werd gestaakt, aan zijn gewonen arbeid onttrokken, zoodat, naar van socialisti sche zijde wordt meegedeeld, ook in die plaatsen, waar de dienst normaal van stapel liep, thans ontreddering heerscht. Men mag echter veilig aannemen, dat, indien inderdaad van ontreddering sprake kan zijn, deze slechts kort van duur zal zijn. Volgens de socialistische kranten zouden eveneens de Belgische spoor wegarbeiders in het Roergebied opge roepen zijn geworden door do bureaux; van Let ministerie van landsverdedi ging, wat ook al de ontreddering van het ircinenverkeer in het bezette gebied ten gevolge moest hebben, doch de auLoriteitcn in Duilschland zouden aan het mobilisaliebevel geen gevolg hebben gegeven. «:Au> 1 Gisting onder de '«SAP ambtenaren. Bij het personeel der departementen wordt eveneens een zekere roering waar- genomen tengevolge van het afkondigen van een besluit, waarbij het ontslaan van de ambtenaren en beambten zeer verge makkelijkt wordt. Het personeel ziet daarin een bedreiging voor cc naaste lockomst en daar het over het algemeen zc-cr slecht wordt betaald, heeft het be doelde besluit in de ambtenaarskringen de sympathie voor de stakers verhoogd. Ook dit zal van invloed zijn op de ont- ikkehng en den duur der stakingsbe- cg:ng. Geen onderhandelingen, Dc bladen melden dat in den loop an den ministerraad de miuisters eens gezind hebben besloten niet met de sta kers der P. T. T. te onderhandelen zoo lang de staking duurt. In de Belgische Kamer. hadden heftig© debatten plaats over de staking. De socialist Beltrand hield Dinsdag een lange rede. waarin hij de regee ring verweet, dal bii de spoorwegen met geld wordt gesmeten, doch dat het personeel od de loonen wordt be knibbeld. Spreker verweel den minis ter verder, dat deze over de cijfers, door Kenier in den Senaat genoemd, zoo ontstemd was, dat de minister se nator Ren;er er van beschuldigde, kennis te hebben genomen van dos siers der spoorweg-administratie en dat de minister per circulaire de toe lating van vreemden tot het admi nistratiegebouw heeft verboden. „Ziin kamerleden en senatoren vreemden?" vroeg spreker. Ook Van der Velde stelde aan de regeering de vraag, welk recht zij had om te mobiliseeren. Hij zeide te heb ben vernomen, dat de mobilisatie is uitgevoerd zonder een ministerieel be sluit, alleen op initiatief van den generalen staf en hij vroeg hierover inlichtingen. Gij hebt onder de arbei ders de beweging uitgelokt, zeide hij, die steeds verder om zich heen grijpt. Wij verlangen te weten wat uw doel is- Minister Devcze: Wij zullen mor->- gen antwoorden. Wij hebben de lich tingen opgeroepen 11a een voUuilige zitting van het kabinet Art. 63 vanv de militiewet geeft ons tot deze mobi lisatie het recht. M a t h i e u De mobilisatie is niet in den „Moniteur" afgekondigd. De regeering heeft tot de mobilisatie be sloten zonder de Kamer er in te ken nen. Van der Velde wees er voorts op, dat de mobilisatie de manschappen voor een ontzettend gewetensconflict stelt. Kunnen zij de staking breken van mannen, voor wie zij groote sym pathie hebben? Zij zullen passief ge hoorzamen. Lijdelijke gehoorzaam heid is echter Piet voldoend© om de diensten der posterijen en spoorwegen weder op orde te brengen Daarvoor is ook goede wil noodig vervolgde spreker on dien goeden wil zult gij bij hen niet vinden(Langdurig ap plaus bii de socialisten.) Minister D e vo z e Ik ban geen onderscheid maken tusschen lij delijke gehoorzaamheid en goeden wil. De toekomst van het land.... Van der Velde: De toekomst van het land -eischt, dat men eten geeft aan mannen, die krepeeren van aen honger. {Toejuichingen bij de so cialisten). De minister van Nationale Verdediging treedt uitsluitend op als verdediger van het kapitalistisch© stelsel. Minister Devèze: Wij zul len eens zien of de soldaten geen ab solute gehoorzaamheid zijn verschul digd. ('Hoongeroep bij de socialisten. Instemming derTechterzijde). Te midden van groote opwinding werd de zitting opgeheven. Heden, Woensdag, zullen de ministers ant woorden. .- Nog oen waar schuwing. Heden. Woensdag, zal aan alle sta tions in België de „Laatste Waar schuwing" van minister Neujean worden aangeplakt. waarin onder meer de volgende zinsnede voorkomt „De Beambte, die niet binnen 4S uur liet werk heeft hervat. zal worden vervangen. Zii. die in hun plaats worden aangesteld, zullen definitief in dienst worden genomen." De „Dcrnière Heure" bericht te hebben vernomen, dat een algemec-ne staking het Nationaal! Syndicaat op minstens 200.000 francs per dag zal komen t.e staan. DE ITALIAANSOHE VOLKS PARTIJ, Do nationale raad van do Volks partij heeft met algemeene stemmen Don. Sturzo tot secretaris der partij MAATREGELEN TEGEtl GOED KOOPS BUIT EN'LAN DSC HE WERKKRACHTEN. In een conferentie van den minister van Arbeid, Da-.is, met ambtenaren van den immigratiedienst, is het bin nenstroomen van goedkoopo buiten- landsche arbeidskrachten met namo uit Mexico en China besproken. Na gegaan werd op welke wijze de Mexi- caansche grens beter kan wo'den af gesloten, terwij! tevens da berichten werden besproken, volgen-, welke Eu- ropeesche immigranten gemakkelijk toegang tot het land vinden via Cuba,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10