Kamer van Koophandel en Fabrieken 'OP VERZOEK DER KAMER ZIJN IN DE DIENSTRECELING DER SPOORWEGEN EENICE VERBETERINGEN AANGEBRACHT. DE FEDERATIE VAN MlDDENST ANDSVEREENICINCEN TE HAAR LEMMERMEER VERZOEKT MEDEWERKING TOT VERBETERING VAN HET TELEFOONVERKEER IN DE HAARLEMMERMEER. DEBATTEN OVER DEN VERKOOP MET CADEAUX. DE KAMER BESLUIT DEN RAAD TE VERZOEKEN DE BRUCCEN OOK DES ZONDACSMIDDACS VAN 1 TOT. 2 UUR OPEN TE STELLEN. Dinsdagavond vergaderde de Kamer Van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken onder voorzitter schap van den heer E. H. Krelage. „Afwezig rijn de leden: Klein Schip horst, Webcr, Mcnsing, Enschedé cn Mie- Sérus. PUNT i j Ingekomen stukken. Ingekomen is ccn schrijven van de ICamer te Eindhoven, met ecu door die Kamer aangenomen motie inzako het geringe succes van het nut der Kamers van Koophandel. Het Bureau stelt voor. dit voor ken nisgeving aan te nemen, daar de tijd voor behandeling er van nog niet rijp is. De heer Hooy maakt de opmerking 'dat indien de Kamers niet meer bevoegd heden krijgen, zij niet meer zullen kun nen bereiken. Van een andere manier van verkiezing van de Kamers ver vracht spr. echter r.ieis; Het voorstel van het Bureau wordt aangenomen. Naar aanleiding van eenigo opmer kingen die de Kamer gedaan had ter zake van het onuverp-dicnstriyjcling der Nederlandschc Spoorwegen is van de Directie der Ncd. Spoorwegen oen ant woord ontvangenwaarin wordt mede gedeeld dat in de op r Juni in 10 voe ren nieuwe dienstregeling tusschen 6 en ro uur namiddags een nieuw paar treinen is opgenomen HaarlemLeiden en terug, stoppende aan de tusschensta- tioas. Haarlem vertrek n.m. 8.40, Leiden aankomst 9.27 en Leiden vertrek nam. 7.15, Haarlem aankomst S.oo.- De treinen 193 en 6 zullen te Haarlem stoppen. Eerstgenoemde trein is later ingelegd, Haarlem vertrek naxn. 6.16. Reizigers van Haarlem voor Belgic en Frankrijk kunnen daardoor zonder groot tijdverlies op den nachttrein 15 komen. Voor reizigers van Dordrecht is dit ge heel anders. Wanneer trein 15 niet al daar stopte, zouden dezen reeds meer dan twee uur vroeger met trein 1069 naar Roosendaal, moeten gaan, om jtandaaf met trein 15 verder te kuunen reizen. Tot het doen stoppen van trein 187 te Haarlem kan de Directie in ver band met den verderen loop van dien trein niet overgaan. Van Haarlem .vertrekken om 10.55, 11.23, 12-10 en 1.02 treinen naar Rotterdam. Trein 12 Imn niet te Haarlem stoppen. Uit de richting Rotterdam kdinen te Haarlem aan trein 30 ten 11.54, trein 184 tea 12.14 en trein 212 ten 12.58. Trein 2231 is in de nieuwo dienstre geling vermeld. Van do directie is verder bericht ontvangen dat ook bij do nieuwe dienstregeling geen gevolg kan wor den gegeveu aan het verlangen tot in leggen van oen lateren trein tusschen Hoofddorp cn Haarlem. Voorts dat in deze dienstregeling is opgenomen een trein HaarlemUitgeest vertrek kende van Haarlem voorat- 9.51 in aansluiting aan trein 20G van Rotter dam, aankomst Haarlem 9.13. De voorzitter betuigt er vol doening over dat althans ton deele aan de wenschen van de Kamer voldaan. Aan de Directie van de spoorwegen zal daarvoor dank be tuigd worden. De heer D e d d e n s maakt dc op merking dat te 9.47 te Haarlem een trein aankomt uit Rotterdam; dan vertrekt tevens een trein naar Hoofd dorp (de laatste) doch hot is steeds onmogelijk over te stappen. "Werd de vertrektijd te Haarlem van den Haurlemmermeertrcm 5 a 0 min. later gesteld, dan was de Haar lemmermeer geholpen. Om nu aansluiting to hebben moet men 7 kwartier eeracr uit Rotterdam vertrekken. Besloten wordt deze verlangens nog nader aan do spoorwegdirectie ken baar te maken. De meerderheid der commissie voor de nijverheid stelt voor afwijzend te beschikken on eon verzoek van het Bureau van Uitvinders om een sub sidie. Aldus besloten. Het Bureau van de Kamer advi seert afwijzend te beschikken op een adres van de vcrecniging- Bureau voor Handelsinlichlingon om een jtuirlijk- scbe subsidie. Aldus 'besloten. Ingekomen is verder een schrijven van de Vcrcenigine van Rceders van Vdsschersvnartuigen, inzake do be draden. die eestort moeten worden. ingevolge art. 19 eerste lid der Han delsregisterwet. Het Bureau stelt voor axühaesie te beluigen aan het verzoek van deze Vereen 12ing om den minister In over weging te geven over hetzelfde kapi taal niet. 2 maal inschrijvingsgelden te laten betalen. Aldus besloten. Een adres van het Centraal in dustrieel Verbond in zake de kosten •an het statistiekreoht wordt gesteld in handen van de commisic voor den linnen- en Buitenlandsoben handel. Naar nanleiding van een schrijven an den secretaris der Nederlandsche Banketbakkersvcreeniging afdeeling Haarlem 0.0. inzake de winkelslui ting te Haarlem, adviseert de commis sie voor het winkelbedrijf om aan B. en W. te verzoeken ce Kamer in de gelegenheid ie stellen over deze aangelegenheid praeadvies uit te bren gen. alvorens de zaak in den raad in behandeling zal komen. Aldus wordt besloten. Besloten wordt geen afgevaardigde te zenden naar de all gem een e leden- jadering van de Ned'. organisatie van do Internationale Kamer van Koophandel, die 16 Mei in Den Haag wordt gehouden. In handen van de commissie voor verkeer en vervoer worden gesteld een adres van de federatie van mid- denstandsvereenigmgen in de Haar lemmermeer om medewerking tot verbetering van het telefoonverkeer in Haarlemmermeer. Indertijd hebben zich pl.m. 200 aan sluitingen opgegeven voor een locaal net. Zoodra dit tot stand kwam, zou inplaats van f 35, f 60 per jaar be taald moeten worden. Nu zijn er sindsdien p!.m. 10 aanfluitingen ge maakt. doch ook is het locaal net ge opend en wordt reeds f 60 per jaar gevorderd. De Federatie vraagt nu voor de oude aansluitingen een billijke re geling. dat wil zeggen, dat die f 60 niet gevorderd zal worden voor het locale net geheel of tenminste voor het grootste deel gereed zal zijn. PUNT 2. Goedkeuring verzonden adres aan den Minister van Onder wijs, inzake regeling hoog ere han delsscholen in ontwerp-wet op hefc M. O. Aldus besloten. PUNT 3. Goedkeuring gemeen schappelijk met de Kamers van Koop handel tc Leeuwarden, Gouda, Hoorn, Zaandam en Alkmaar verzonden adres aan den Minister van Buiteu- landstihe Zaken betreffende invoer rechten op kaas in het buitenland. Aldus besloten. PUNT 1. Concept-adres van de com missie van verkeer en vervoer inzake buurtverkeer. Het adres houdt in het verzoek om de stad Haarlem als centrum te ne men voor buurtverkeer en op de lij nen HaarlemLeiden en Haarlem Hoofddorp en verder huurtverkeer- kaarten in to voeren. Goedsekeurd. PUNT 5. Concept-adres van de commissie voor het winkelbedrijf in zake den verkoop met cadeaux. Het adr&s van justitie houdt in een verzoek tot den Minister tot naleving jvan artx '1 der loterij wet en art. 328 bis van het Wetboek van Strafrecht. De heer W e ij b u r g deelt mede dat deze materie moeilijk is te rege len en dat zich eigenaardige geval len voordoen. Te Utrecht bijv. geeft een winkelier als men een pond mar garine koopt een pond suiker cadeau. Het moeilijke ïs om onderscheid te maken tusschen wat reclame en een cadeau is. Het beste is dat de winkeliers zelf trachten da zaak den kop in te drukken. De lieer Tan H3rdenbrook meent, dftt van het adres niets kan komen daar het onderwerp niet onder do loterij- wet valt cn dat het publiek zelf moet inzien dat het de cadeaux toch feitelijk moet betalen. Wellicht kan do pers me dewerken om dat eens duidelijk te maken De lieer v. d. Burg is er wel voor het adres to ventenden, dat met de belang- hebbenden ls besproken. Hij keurt het 'optreden van den heer Wei)burg af, zich met hel adres Snïgde en zich nu ïri een anderen geesf Do heer H o 0 Ij .is van oordeel dat het boter is, dat de vakorganisaties zich met deze aaaigelegenhcld bezighouden om te trachten aam het otideausysleem. een ein de te maken. Do heer Tom Boom is er voor de aandacht van het ministerie op deze zaak to vestigen, al is spr. dan er van over tuigd, dat het niet veel geven zaL Om die reden gaat spr. mede met het voorste! van de cojnmÏBsie. De heer Deddens is er ook voor het adres te Terzemden. De heer W e ij b u r g zet uiteen, dat indien de Kamer iets vraagt dat toch niet is te bereiken, daarmede het prestige van de Kamer vermindert. Indien men iets als reclamo geeft, bijv. een potlood, dan dat niet af te keuren. De heer v. d. Burg stolt voor de zaak aan te houden tot do volgende ver gadering. Met 15—7 stemmen wordt het voorstel d. Burg aangenomen. Punt. 6. Concept-adres van het Bureau der Kamer inzake de levering van water te Haarlem. net concept-adres aan den Raad bevat het verzoek om voor de kloïn-industrie het afsluiten van speciale contracten, gelijk to maken. Goedgekeurd. Punt 7. Concept-adres van het Bureau der Kamer inzake de levering van rijwie len door den Staat. Het conceptadres aam den Minister van Waterstaat, inzake do levering van rijwie len door den Staat aam particulieren be vat hot verzoek deze leveringen te staken. Goedgekeurd. PUNT S. Concepiadres Commis sie Vorkeer en Vervoer en Binnen- en Buitenlandsche Handed, inzake haven- en kadegelden. Deze commissies stellen voor punt aan te houden. De heer v. d. Burg kan zich daar mede wel vereenigen. Maar spr. zag gaarne, dat de Kamer inzake het lan ger openen van de bruggen op Zon dag aan den raad een apart adres zendt. Spr. acht dit langer openstel len in het belang van het vreemdelin genverkeer. Pleiziervaartuigen kun nen dan in de stad komen. De Voorzitter merkt op, dat het Bureau van de Kamer gaarne bereid is deze aangelegenheid hand te nemen. Voor zich meent spr., dat deze zaak niet zoo gemakkelijk is te regelen. De lieer Deddens, die voor Zon dagsrust is. is er niet voor, in dezen te adresseeren. Do lieer Van Lierat maakt de opmerking, dat de uitbreiding van den Zondagsdienst meer uitgaven voor de gemeente met zich brengen zal. De heer v. d. Burg zegt, dat het maar geldt *het openstellen van de bruggen voor een paar uur langer, opdat pleiziervaartuigen en jachten kunnen binnenkomen. De voorzitter oordeelt, dat, indien het jachten enz. geldt, dit toch niet een zaak voor de kamer is. De heer v. d. Burg antwoordt, dat de menschen, die met pleiziervaartui gen in de stad komen, hun geld in de stad verteren en in winkels hun inkoopen doen. Het is dus een belang van den kleinhandel. Spr. dient een voorstel in om aan den raad te verzoeken de bruggen des Zondags ook des middags van 1 't 2 uur open te stellen. Dit wordt aangenomen met de stemmen der hoeren Deddens en Ten Boom tegen Na de rondvraag, die niets bijzon ders oplevert, wordt de openbare zit ting gesloten. VAN DEN HOOGEN RAAD. Hooge Rand heeft vernietigd een vonnis van den kantonreohter te Haarlem, waar bij P. M. te Velsen wegens het als onder nemer van een openbaar middel van ver voer een persoon beneden 18 jaren in dienst hebben als voerman was veroor deeld tot f Ir De raak werd de rechtbank te Haarlem. het college van gedeputeerde staten. Te Furmerend doen schrijft het Volk geruchten de ronde en ook de plaatse lijke pers maakt er melding van, dat het zeer wanrschijnijlk is, dat burgemeester ICooljman tot lid ven Gedeputeerde Sta ten zal worden gekozen en eventueel go- noigd is, de benoeming te aanvaarden. De heer Kooijman zou dan moeien bedanken als burgemeester van Furmerend, welk ambt hij ongeveer vier jaar heeft bekleed wisten ïïef vuur fe üooVen üoo'r h'et brandende schort in de gracht te werpen cn de vrouw in hun jassen te wikkelen. Behoudens enkele brandwonden aan de becncn is de vrouw er woadergocd afge- komenj j 1 v 1 Binnenland huldiging mr. h. goeman borgesi us. Bij het uitvoerend comité ter huldiging der nagedachtenis van mr. H. Goeman Borgesius is bericht ingekomen, dat de Koeiuigin met belangstelling kennis heeft genomen van de plannen en een gift voor het dool wenscht beschikbaar te stellen. VROUW IN BRAND. Maandag is te Delft op de Gasthuislaan de vrouw van den waterstoker M. in brand geraakt, doordat zij met haar kleederen in aanra king kwam met het vuur onder den vra- terkcteL Haar man en een voorbijganger DE DUBBELE MOORD TE WAPSE. In verband met de:i dubbelen moord te Wapse deelt de „Mepp. Crt." o.m. het volgende mede: We hebben toen een bezoek gebracht bij den op 200 pas afstand wonenden vader van Albert, den landbouwer Roelof Bellijn. Deze, zijn vrouw, een jongere zoon Hilbert en een dochter waren natuurlijk zeer onder den in druk van het vreeselijke geval. De vader deelde ons mede, dat do jonggehuwden oogonschijinlijk tevre den waren; wel was Albert in den laatsten tijd wat stil. Het geheel jaar door, dat ALbertje te Wittelte in het ouderlijk huis woon de, was Albert des Zondags derwaarts gegaan. Voor zoover den ouders he kend, leefden ze met elkaar in de be&te verstandhouding. Wel was op gemerkt, dat Aibertje met eenigen te genzin het met 1 .Mei gehuurde huis je ging betrekken. 1 tW'as haar te klein, 6lechts een keuterijtje voor 1 koe, de geheele grootte was één bun der, en zij waa het. beter gewoon. Albert was bezig met zijn eigen niéuwe land op te knappen. Was dat afgoloopen, dan zou hij in daghuur werken, hij zijn vader. Donderdag avond was de vader nog op bezoek geweest, 't Was hem opgevallen, dat zijn schoondochter bijzonder stil was, ze heeft geen woord tot hem gespro ken, maar overigens leek hem alles goed. Hij heeft althans niets bijzon ders opgemerkt. Met zijn zoon 6prak hij af, dat hij Vrijdagochtend zou terugkomen, om zijn zoon behulpzaam te zijn, de var kens een ring op tc zetten. Volgens afspraak kwam de vader Vrijdagmorgen even over zes bij de woning van Albert. Hij vond de zij deur openstaan, stapte binnen, doch zag niemand. Hij riep, maar niemand antwoordde. Hij keek in de kamei, maar zag niets. Daarop ging hij naar buiten in den tuin, ineenende dat Al- bert daar werkzaamheden verrichtte. Toen hij ook daar niets zag, keerde hij weer in huis terug en stapte de kamer binnen, zag op tafel een paai brieven liggen, maar schonk daaraan geen aandacht. Hij trad op de bedstee toe en zag het kindje. Ilij meende, dat het sliep en dekte het zorgvuldig toe. Toen ging hij naar de tafel, en. nieuwsgierig geworden, nam hij een dor brieven op. Hij las slechts een paar regels, maar hij schrok gewel dig. Uit een paar regels begreep hij, dat er ee-n misdaad moest hebben plaats gehad. Aanstonds spoedde hij zich huis waarts en deelde vrouw en zoon Hil bert zijn bevindingen mede. Het drie tal ging nu aanstonds naar de wo ning van Albert. Hilbert bevond spoe dig, dat het kindje dood was ver moedelijk geworgd, althans geen en kel bloedspoor was te zien. Daarop las ook hij in den bewusten briet. Mon besloot nu, dat de vader de poli tie zou waarschuwen, terwijl Hilbert zich naar het huis van een derden broeder, gehuwd mei de zuster van Albert's vrouw pn wonende te Diever, begaf. Hij nam do brieven mee. Men besloot, deze brieven ter hand te stel len aan den burgemeester. Welko verschrikkelijke mededea- lingen die brieven bevatten, weten we niet. De danig overstuur zijnde fami lieleden hebben maar dat, ééne er uit kunnen vasthouden dat het kind ver moord was. Zij vermoedden, dat. Al- bert en zijn vróuw, na deze daad, sa men gevlucht waren. Ook de beide broers haastten zich naar Albert's woning terug. Daar wa: inmiddels de veldwachter aangeko men. Deze onderzocht het kind, sloeg (ie dekens op enontdekte het in de met bloed bevlekte lakens en de kens gehulde lijk van Aibertje. Bij verder onderzoek vond men in de schuur achter de woonkamer een stuk touw met strop hangen aan een der balken. Een ladder was er naast geplaatst. Vermoedelijk heeft Albert, toen hij tot de snood© daad was ge komen, zich zelf willen ophangen, maar hij heeft daartoe d&n moed niot gevonden. Op tafel vond men een ledig jene verglaasje. Zeer waarschijnlijk heeft de man uit den alkohol moed geput. Het. bleek verder, dat hij de va) keus dien ochtend nog gevoederd heeft, want in de trog was nog melk; de koe was gemolken e-n in het land gelaten, terwijl de mcilkbus hij den weg was gezet. De vraag rijst: heeft Albert daarna de daad bedreven? Buren heb ben hem vóór zes uur gezien, haastig zich spoedend in de richting Dolder- sum. Inmiddels wns de dokter uit Diever te Wapse gekomen en had den dood der beide slachtoffers geconsta teerd. Buren en kennissen verzekei- den, dat Albert zich steeds toondo een ijverig, oppassend man, die zich nimmer te buiten ging. Ook de ver moorde vrouw was een oppassende, flinke persoonlijkheid. Het is dus een 'duister geheim. HOE NXTTWGEZET DE RIJKS- VERZEKERINGSBANK IS. De „Gooi en Bemlander" meldt: Een controleerend geneeskundige van de Rijksverzekerinssbank ver voegde zich Zaterdag voor een week ten huize van een 70-iariee inwoner van WeesD. die uitkeering genoot van de Rijksverzekeringsbank, in verband met een. hem eeuige jaren geleden, als opperman overkomen ongeluk. -Het medisch onderzoek moest op last van de Bank geschieden. aangezien ge twijfeld werd. of de kwaal, waaraan de man lijdende was. wel het gevolg was van het hem destijds overkomen ongeval. De toestand van den betrok kene was echter van dien aard dat lies onderzoek niet kon plaats vinden. Vorig© week Maarvd'ag overleed do man. Toen de directie van de Rijks verzekeringsbank van dit overlijden kennis kreeg, werd een poging ge daan. om, voor het stoffelijk overschot ter aarde zou zijn besteld, alsnog te doen vaststellen, of de kwaal, waar aan de gewezen opperman lijdendo was geweest, aanleiding kon seven, dat aan de hand van de bepaling der Ongevallenwet-1921 aan de weduwe pensioen zou moeten worden uitge keerd. Men vernam echter, dat be doeld onderzoek vóór de begrafenis niet. meor mogelijk zou zijn. aangezien od last van den huisdokter, de ter aardebestelling vervroegd' was. De Rijksverzekeringsbank gaf ech ter nog geen kamp. en wilde, niette genstaande de betrokken persoon j.l. Woensdag reeds begraven werd, als nog het lijk doen opgraven. Inder daad is dit voornemen ten uitvoer ge bracht. Vrijdagochtend vervoegde zich te Weesp een dokter, in opdracht van de Rijksverzekeringsbank en vroeg aan burgemeester Cleverlnga, in zijn kwaliteit van hulp-officier van justitie, verlof, het lijk te mogen doen opgraven. Het gevraagde verlof werd ver leend. en de dokter heeft zich zeker heid trachten te verschaffen, of de weduwe, wettelijk aanspraak op uit- keering kan laten gelden. Der Rijks verzekeringsbank mag zeker nimmer meer verweten worden, dat zij cp los se gronden uitkeering verstrekt. 'deïï, 'daï hun 'desgevraagd, Indien het dienstbelang zioii daartegen niet ver zet, nog uiterlijk drie maanden na den datum van eervol ontslag de be schikking over do ambtswoning wordt gelaten. Tot Rot maken van een uitzonde ring op den regel, dat aan een amb tenaar bij zijn uittreden verhuiskos ten niet worden toegekend, kan de Minister geen vrijheid vinden. wachtgeldregeling personeel rijksnormaallessen. Op de vrag-i» van mej. Westtrainn be treffende de wachtgeldregeling voor het personeel der op 1 Mei 1925 opgeheven Rijksnormaallessen, antwoorddo de Mi- uister van Onderwijs: De toecogging van den Minister in de zitting van do Tweede Kamer van 18 Juni 1020 geschiedde in de verwachting, dat da rechtspositie der ambtenaren binnen af- zienbaren tijd bij wet zou worden gore- geld. Daar dit wolsontwerp, dat een gunsti ger regeling dan de bestaande voor da wachtgelders bevatte in verband met de tijdsomstandigheden, moest worden terug genomen, kan de minister naar billijk heid nie: aan die toezegging worden ge houden. Intusschen is een nieuw6 wacht geldregeling, zij het dan caiet :n een „Rechtstoostsndwet", maar bij a'.gemee- nen maatregel van bestuur tot stand ge komen. Deze regeling Is in vele opzich ten gunstiger dan die. welke in het dientengevolge builen toepassing komen- wachtgeldenbcsluit van 1869 was vervat. Vooropstellende dus, dal lhan9 hij K. I. van 5 Aug. 1922 de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke Rijksambte naren is geregeld, ziet de Minister geen redelijken grond voor de vrees, dat de Pensioenwet 1922 aanleiding zou kunnen! geven lot een regeling, waardoor het per- el der op te heffen inrichtingen in. ongunstige positie zou worden gebracht. EEN ONBEWUST BEWUSTELOOS- I-1EIDSSUCCES. Bij-de viering van het jubileum der vereenignng „Eerste Hulp bij Ongelukken" te Amster dam, viel Zaterdagmiddag tijdens een wedstrijd in het gebouw der Amsterdamsehen burgerwacht een typisch incident voor. De opdracht bij den wedstrijd luid de: „Een werkman bij het licht van een electrisehe looplamp een stoom ketel inwendig repareeren. De lamp is, zonder dat de man het weet, de fect. Onder het werken wil hij lamp, waarvan de schutskorf onder stroom staat, van den rand van het mangat weghalen, doch hij wordt bij de aanraking bewusteloos". Een kist deed dienst als ketel en een Groningsobe E. H. B. O.-man als reparateur. De demonstratie verliep prachtig. Maar wat bleek nu? Toon de reddingsbrigade kwam om den werkman quasi te helpen, lag de man er werkelijk bewusteloos, hoe wel er in de verste verte geen clec- trisc.li gevaar aanwezig was geweest! Blijkbaar had de suggestie hem te pakken gehad. De reddingsbrigade kon nu in ernst hulp verschaffen en zij bracht den man in enkel© seconden bij kennis. Maar een zoodanig „succes" had niemand durven voorspellen. TOEPASSING AFVLOEIINS" SYSTEEM. Op vragen van den heer Ter Hall inzake de toepassing van het tif- vloeiïngss-ysteem hij liet Staatsbe drijf van "de P. en T. en de T. ant woordde de Minister van Waterstaat, dat de desbetreffend© aanschrijvingen met zijn goedkeuring zijn verzonden. De aanzegging is geschied aan al le ambtenaren, die op 30 Juni 1923 62 jaar of ouder zullen zijn, behalve aan de hoofdambtenaren boven den rang van directeur, de directeuren, die op hun tegenwoordige stand plaats bij keuze zijn benoemd, bene vens eerng personeel in den schrijvers rang en van ltigerem rang bij den Technisohen Dienst, in welke rangen voor het tegenwoordige geen over compleet is. Daar de betrokkenen overcompleet zijn, moeten de algemeen gestelde en aanvaarde regelen op hen worden toegepast. Uitstel aan de eeno cate gorie maakt niet uitstel voor anderen tot een onbillijkheid, welker ophef fing de aangenomen regelen ongedaan zou maken. Bij de wachtgeldregeling is er op gerekend de financieieie gevolgen zoo weinig mogelijk drukkend to maken. Hierin incidenteel verdeT to gaan kan de Minister niet bevorderen. Toekenning van een gratificatie zou strijdig zijn mot de bedoeling van do wachtgeldregeling, zooals blijkt uit art. 1 van het ter zake geldende K. B. van 3 Aug. 1922. Met eventueelen woningnood van directeuren, die een ambtswoning be wonen, is in zooverre rekening gellou- N.V. „De TIJDGEEST" Trekking 700 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Dinsdag 15 Mei 1923 Prijs van f 1000 1684 14197 14793 19483 19796 19S36 400 2331 8470 14605 20718 220 5368 8348 11106 18649 100 1559 3716 6832 7341 8657 11094 18644 Prijzen van f 90.(eigen geld). 53 2105 5183 7758 10419 12605 15043 16715 19105 226 19 5374 7900 45 12705 60 17109 19383 C61 69 5427 8C53 10714 1295515281 73 19496 793 2627 5703 8139 97 13072 15357 172So 19756 826 2784 43 8205 10900 13149 15420 17352 80 919 3006 45 53 46 13533 5617422 19SS0 27 80 5924 8307 S9 42 15628 17569 20116 74 3107 6230 3400 11012 83 15788 17634 20250 83 59 6506 8646 54 13729 15831 17752 20362 1202 3298 6632 8929 11123 13847 15985 85 93 82 99 48 9022 11282 14020 1600117881 20356 1306 3317 6769 41 11322 89 89 18045 79 71 44 6923 7511725 14190 16165 18406 20651 92 3403 73 9195 78 14282 84 17 20987 1487 3524 7193 9297 96 14362 98 44 1680 3633 7238 9685 11801 14443 16200 18654 1735 3764 77 9775 12192 89 96 93 1947 3993 7315 9803 12204 14548 16345 18737 2101 4316 7520 10051 2114644 75 18803 2355 4810 96 10250 12503 87 16495 18966 59 5172 7668 10372 77 1481? 10616 19062 Later aflosbaar. 50 3057 5531 7463 9513 12361 14777 17419 19299 61 69 63 7641 23 68 l-iS14 3519327 83 8 7 70 70 9706 71 6917553 58 96 3209 78 95 44 12414 14901 86 62 166 26 5618 7854 9S77 12514 74 17647 16438 76 27 21 76 9902 91 96 69 50 207 29 27 7933 27 12601 15011 77 55 16 33 45 8023 56 31 97 63 59 92 44 5717 2510103 37 1512317706 69 324 46 42 41 23 60 44 31 19548 421 51 56 50 10234 64 54 53 52 73 48 12704 77 78 65 81 77 12808 15246 80 19614 85 85 93 1528917802 49 651 3752 5939 8124 10431 13087 15416 33 79 55 3829 SO 67 51 13131 15541 17307 80 99 44 6003 8250 57 79 78 33 81 730 92 7 67 72 13216 15671 17907 19705 43 3341 36 S375 10638 60 15702 43 3404 82 66 24 5637 587 3623 94 42 38 43 S3 31 58 61 I9S02 5713266 79 4063 60 6423 108u2 13422 S24 92 6102 bO 58 3415S54 16025 33 56 4135 32 67 t-5 73 78 -30 95 1030 47 45 84 8/ 13582 15900 62 19915 1163 64 87 99 88 84 16019 72 45 1231 79 93 8530 10911 13635 91 90 200-11 1322 85 6312 37 83 5916108 18165 95 y3 4203 65 62 11010 88 33 79 20110 1430 36 6409 96 74 89 63 18230 20215 4» 79 13 8658 75 91 72 47 34 91 4324 24 86 82 13710 16273 18349 67 1515 52 40 90 1116/ 58 16305 58 93 1600 08 44 93 11288 62 40 90 20315 4 88 71 870211324 98 16429 18416 22 23 4426 8-1 50 11407 13S0O 75 48 76 1762 66 6539 8346 13 7116533 18579 S3 1876 69 40 79 83 75 S318621 20512 2025 4523 6507 90 87 13920 16624 31 47 2187 59 674'J 895011507 22 66 33 61 2260 92 5 7 61 18 14031 92 70 72 79 4768 81 9081 75 33 93 18760 20635 2307 85 90 910711607 5316739 18803 26854 79 4874 6809 34 90 98108U 17 64 2430 4900 25 4411715 14115 30 41 68 42 40 6965 £23111888 33 58 44 86 2608 5017 66 49 11902 14237 63 18563 20940 22 23 7002 9386 17 78 79 19016 47 75 5149 39 90 37 14331 98 54 51 80 81 59 9411 56 47 16965 82 74 2806 5216 7 6212C8414446 8119126 210-0 71 82 7203 90 12178 14544 17015 37 2926 5333 24 9504 12212 50 17172 72 52 38 7425 34 84 53 78 96 77 65 49 63 86 14707 1722919204 3C01 5475 59 8612338 29 36 90 Vorige lijst stond: 11016 en 18138 mmet 19 dien morgen vertrokken om in een nationalen wedstrijd don room van Shaiton op heLgebied van golf to ver dedigen. Hilda bleef koffiedrinken en onder den maaltijd kwam het gesprek weer .op den ring. „En wat zou je gedaan hebben, wanneer Peter niet juist op hot goede moment op was komen zetten?" „Het geld laten vallen en hem, wan nee.- hij gebukt had om liet op te ra pen een duw geven, dat hij omviel en dan er vandoor. Ik had hem den ring in geen geval kunnen geven, om dat ik hem niet aanhad". „Heuschl Ik dacht, dat je hem al tijd droeg". „Dat heb ik ook. Maar vandaag znt hij een beetje ongemakkelijk, toen ik mijn handschoen aandeed cn daarom legde ik hem boven op tafel. O, Hil da, ik krijg ineens een prucht-idee Jimmy gaf Ernst dien ring en dus moet jij hom dragen, tot je een echten verlovingsring hebt, om dien zoolang te vervangen. - „Maar ik hen hang hem te verlie zen. Jo zegt zelf, dat Carvell Smylhö je vertelde, dat hij g.-ooto waarde had en deze man hoed je er een zak vol geld voor aan". „Maar Jimmy heeft toch duidelijk gezegd, dat hij absoluut geen gelds waarde had". „Werkelijk. Dan is dat natuurlijk ook zoo. Wanneer hij iets zegt, is het altijd waar. Dat heb ik al lang ge- me: kt cn hij weet een heeleboel van antiquiteiten af. Die twee menschen hebben dien ring vast voor wat an ders aangezien. Ik zou hem dolgraag willen dragen, als je hein wilt af slaan en ik zal hem je zoo gauw mo gelijk terug geven". „Dan zal je hem ook oogenblikke* lijk hebben. Jeanne loop jij eens gauw naar boven, of nee. blijf maar bene den en zeg tegen Lena dat zo naar boven moet gaan en een ring hqjen met twee gouden slangen er op. Ik denk, dat hit op mijn waschtafel ligt of anders op den schoorsteenmantel maar ze moet hem zoeken en hier brengen". „Zeker, mevrouw", zei Jeanne be leefd. lu de keuken gekomen, zei ze het volgende: „Zeg Maudie, schiet eens cp. Je moet naar boven om een ring te halen, je weet wel dien koperen. En als hij hier niet is. is hij ergens anders, dat is alles wat ik er van weet. En als je hem niet, binnen een minuut beneden brengt gaat je hoofd er af". Leila maakte «11 langen neus en wandelde toen langzaam en 9tatie de gang door cn de trap op. Zi:- vond on middellijk wat ze zocht en stak hem voor de aardigheid aan een vinger. Zo droeg hem nog, toen Jeanne in de keuken kwam, om bleef. „Hier heb je hem", zei Lena, terwijl ze den ring afdeed. „En als ze mijn ring of mijn briljanten oorknoppen wil hebben, moet ze het maar zeg gen". „Ik zal de boodschap overbrengen", zei Jeanne. Lena had den ring geen vijf minu ten gedragen, maar toch kreeg ze een paar uur lang Mary's eigenschappen. Wanneer mijnheer Hicks dien middag zijn aanzoek herhaald had, zou hiij waarschijnlijk groeten kans gehad hebben aangenomen te worden. Juf frouw Dawes en Jeanne merkten, dat Lena erg rustig en stil was en plaag den haar er mee. Maar aangezien ze tegen den avond we«r heelemaal In haar gewone doen teruggekeerd was. was het misschien beter, dat Hicks dien middag niet geweest was. Intusschen droeg Hilda den ring en kreeg hierdoor eenigo zeer op den voorgrond tredende eigenschappen van Lena, haar minachting voor man nen, liaar afschuw van het huwelijk, hutir onafbniikelijkheidsgevoel. Het kwam prachtig uit, dat mijn heer Brookes den volgenden morgen zou komen, want zijn tusschenkomst werd dringend noodig. Het goede werk dat De Voorganger verricht had door Mary in staat te stellen haar man te zien waar ze verbeteren en te hervormen, zou an- ders nu weer te niet gedaan .wor den. HOOFDSTUK XXIÏ. Maar op den avond van "den dag, vóórdat mijnheer Brookes aan zou ko men, stapte iemand anders, die ook veel belang stelde in do Sahib-i-dirina in Shaiton uit den trein; zijn identi teit wordt voldoende vastgesteld door het feit, dat hij met buitengewonen grooten overdaad gekleed was, en dat hij met een derde klas kaartje uit een eerste klas coupé stapte. Mtijnhecr Nathan Rosenstein liad een klein hand taschje bij zien, weigerde een rijtuig en wandeide oj zijn gemak naar het Stations Hotel, dat slechts op enkele minuten afstand verwijderd lag. Hij dacht wel, dat dit in zijn eenvoudige behoeften zou voorzien. Maar hij vond het voorzichtiger eens eerst een naderen onderzoekinRs- tocht in te stellen. Daarom zocht hij niet don hotelingang, maar een, die in een ruit van gebrandschilderd lgas het opschrift droog: Café-Restaurant. Hier vond hij slechts één man. eeu ouden man niet een langen baard en rustelooze oogen. Mij droeg niet lan ger bet oude afgedragen pak, waarin hij dien morgen Mnry zoo aun het schrikken had gebracht. Hij droeg den netten hoogen hoed en den zwar ten gekleeden jas, waarmee hij Jn Shaiton aangekomen was. Hij was er bijna zeker van, dat de politie een landlooper zou zoeken en geen notitio zou nemen van iemand, gekleed als hij nu was. Hij zat daar als het toon beeld van de grootste verslagenheid, terwijl een vol glos cognac naast hem op een tafeltje stond. Hij keek op, toen de- glazen deur open ging en Nathan binnentrad. Na than zag dadelijk, hoe de zaken ston den, op Carcow's gezicht stond te le zen, dat deze zeker niet in zijn voor nemen geslaagd was. „Wel Ezra, kerel", zei Nathan vrien delijk, „het verbaast je zeker me hier te zien, maar daarom geen minder goede vrienden, zooals zwagers be taamt hè? Ik zie, dat je op het punt staat te vertrekken. Dat is jammer. Jouw zaken in Shaiton erindigen dus net op hetzelfde oogenblik, dat de mijne beginnen". „Zoo? Het doet me genoegen je te zien, Nathan. .Te bent een ellendige dief, dat heb ik altijd wel geweten, Misschien kom je een beetje 1e laat voor je „zaken", misschien zijn die zaken al afgedaan. Maar, ik verlang Je geheimen niet te hooren. Ik wil je maar een vraag stellen, hoewel ik weet. dat je me toch de waarheid niet zult zeggen. Wat heeft Rebecca je ver teld?" „Ik heb geen geheimen, ik kom overal eerlijk voor uit. Ik ben hier om de Sahlb-i-dirina te bemachtigen, dat is een klein, nietig ringetje, dat weinig waard is, maar toch veel geld opbrengt. Ik vermoedde het al een heelen tijd, maar gisteravond heb ik pas hel fijne van de zaak vernomen. Rebecca heeft me niets verteld. Wat zou Rebecca ook trouwens van de Sahib-i-dirina afweten? Bovendien praat ik nooit over zaken met Rebec ca, behalve waa.- het den winkel be treft. dat weet je heel goed. Misschien kom ik wel te laat. maar ik knn ten minste naar Dc Kastanjes gaan en het probeeren. Maar dit zul je wel niet begrijpen. Je bent hier immers ge weest om een paar verkoopingen bij te wonen, je weet waarschijnlijk niets van de Sahib-i-dirina af. Maar ik wil ook niet in jouw geheimen dringen. We zullen nu maar niet meer over za ken praten, daar is het te laat op den avond voor. Kom, drink dit eens leeg en bestel dan nog een glus cognac op mijn kosten." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6