BilrleS voor Vragen Jack Burton, de trainer van Stormvogels VRAAG: Hoe worden roestvlekken uit witte schorten verwijderd ANTWOORD Met zuringzout of roest ■«lift. Indien ge 't met zuringzout wilt deen maakt ge een papje van zuringzout en koud water en legt dit op de plek. Na 35 minuten spoelt ge in lauw water uit. Op roeststiften staat de gebruiksaanwij- Eing. VRAAG: Hoe wordt een roode-was-vlek uit de kap van een lichtgrijs geschilder den kinderwagen verwijderd ANTWOORD: Met witte terpentijn, maar 't rood waarmee was rood gekleurd wordt is zou moeilijk te verwijderen, dat ge het wel dikwijls mee: herhalen, wilt ge succes hebben. VRAAG: Mijn dochter is ruim één jaar als dagmeisje ia be:rekking met den kost Nu mevrouw 4 weken de stad uit is ontvangt zij alleen haar loon. Heef: zij nog recht op kostgeld l ANTWOORD: Eeaige vergoeding dunkt ons billijk, maar vaste regels bestaan daarvoor niet; 't wordt onderling meestal' bij het verhuren geregeld. TRAAGIk ben bïi drie families vaste werkster, bij één werd sk gewond. Welke familie moet de door mij verzuimde da gen vergoeden? ANTWOORD: Indien ongeval of ziekte u treft gaat het loon betrekkelijk korten tijd, een week. hoogstens 14 dagen door, Je beialen door dengene bij wien u vast in dienstbetrekking bent, onverschillig of u daar al of met het ongeval hebt opgedaan. VRAAG: Wien moet men op een fout in het adresboek opmerkzaam ma ken? ANTWOORD: Natuurlijk den uit gever. VRAAG: Wanneer moet de lichting 919 2e regiment, 2e bataillon 3e com pagnie opkomen? ANTWOORD: Noodzakelijk is het, in de vraag het wapen te vermelden. De infantprielichtiug 1919 komt dit jaar niet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, de vesting-artille rie* o.a. wel tusschen 16 Juli en 3 De cember op onderscheidene data. Belanghebbende doet goed voor het laatste geval in het laatst van Juni ten raadhuize den juisten datum te .Vagen. VRAAG: Welke is de oorsprong en .wat beteekenen de uitroepen der Vla mingen op vergaderingen: „Vlieght ide Blauwvoet i" en „Storm op Zee ANTWOORD: Deze woorden vormen Sen strijdkreet van een storm onder tl° Vlamingen in de 12e eeuw, die zica de „Blauwvoeters" noemden, dat is te zeggen: de zeemeeuwen, en die de Noordzeekust bewoonden. Evenals de Transchen in het strijdperk hunne fcenf-genooten aanwakkerden met een krijgsroep: „Montjoye Saint De- nis oi de Vlamingen van een eeuw later in den Guldensporenslag met Siet „Viandren die Leu!" zoo gebruik ten de Blauwvoeters hun kreet, die be- •teekent: wanneer de zeemeeuw uit- (slirgt, is 't stonn op zee! Ï»:J de opkomst der Vlnamsche stu dentenbeweging, die ontstond aan "t kleine seminarie van Roeselaere, waar Gezelle leeraarde en Aalbrecht iRodenbach student was en de ziel der flainingantische actie, werd de oude kreet, der Blauwvoeters het wacht woord dier jonge strijders voor eigen taal en beschaving. Als gevolg daar van wordt die studentenbeweging uit clie jaren ook wel de „Blauwvoeterie'' genoemd, en van belang is het ook te .weten, dat het bronzen standbeeld, dat te Roeselaere voor den jongge storven dichter Rodenbach opgericht werd, den jongeling voorstelt met den Wakenden „blauwvoet" op de hand. Naar aanleiding van een antwoord pp de vraag betreffende opleiding tot kraamverzorgster deelt men ons me lde, dat in de Vrouwenkliniek van dr. iP. Scheffelaar Klots, Wïlsonspleïn 7, 'daartoe gelegenheid bestaat. Na ai- jloop van den cursus wordt ec-n diplo ma verstrekt. VRAAG. Is iemand, die voor zijn gezondheid niet mag werken, verplicht belasting te betalen; ANTWOORD.- Wanneer door onge steldheid de inkomsten zijn opgehou den, kan men ontheffing vragen we gens staking uwer beroep. Ook kan kwijtschelding worden verleend, we gens onvermogen tot- betaling. Zie om trent het indienen van verzoekschrif ten de achterzijde van uw aanslagbil- VRAAGKan men in Haarlem op geleid worden voor Rijksambtenaar, (douane) ANTWOORDJa, iedere onderwij zer kan de leiding daarvan op zich nemen. Het betreft de eischen .voor jhet examen voor kommies der rijksbe lastingen. Vervoeg u daarvoor eens torn inlichtingen ten bureele van den [Inspecteur der belastingen alhier. VRAAG Wanneer moet do laatste iploeg van 5 October 1920 voor herha lingsoefeningen opkomen ANTWOORDDeze vraag is zoo niet te beantwoorden. Vervoeg u om inlichtingen op het raadhuis, afdee- ling militaire zaken en neem uw mili tair zakboekje mede- VRAAGWanneer moet de lichting 1920 van het 2e regiment Vesting-Ar tillerie, 1ste schoolcompagnie, opko men voor herhalingsoefeningen ANTWOORDIn het tijdvak Juni- December; vraag het juiste tijdstip op het raadhuis uwer gemeente, afdec- Jing militaire zaken. schot van wijlen pastoor Verrrest Van het voorloopig graf, waar het tot nog toe rustte, vorige week is overgebracht naar een nieuw gemaakten grafkelder, waarop in Augustus «924 een praalzerk zal worden opgericht. Koloniën Letteren en Kunst SARAH BERNHARD ALS FILM- 'ARTISTE. De laatste film, waar- jhi Sarah Berahard een rol vervulde en waaraan z© juist enkele dagen voor laar dood de laatste hand legde, i3 getiteld „La Voyante" en zal, zoo meldz de Tel., binnenkort te Parijs worden voltooid. De film is het eigen dom van een syndicaat van theater directeuren. Het voor de voltooiing Sbenoodigde kapitaal van óOJ-UOO francs ,v,erd binnen 48 uur bijeengebracht. (Met Sarah Bernhard treden in deze film op Harry Baur, May Marques en een wonderlijke aap, die speciaal voor de belangrijke rol, die hem werd toevertrouwd, is gedresseerd. De film zal voltooid zijn in de eerste dagen van Juli. De eerste opvoering wordt ia October tegemoet gezien. I-1ET GRAF VAN HUGO VER KIEST. Dc redacteur van De Maas bode te Erussel bericht Uit Deerlijk wordt aan „De Stand- ■aard" gemeld, dat het stoffelijk over HJRAMA IN DE HAVEN. Het Bat. NbL meldt dato 11 Mei: Naar wij vernemen, is gisteren in de haven te Prioek een drama voor gevallen, waarbij een Europeaan als slachtoffer is gevallen. De lieer J. Bais, derde officier van cett s.s. Reael van do K. P. M., had zich per motorboot naar de eveneens voor anker liggende Speelman bege ven en daar met vrienden zitten pra ten. Na eenigen tijd begon de beman ning van de motorboot een machi nist en een matoos, beiden inlanders die wachten moest, ongeduldig te worden en riep den heer Bais toe naar beneden te komen. Deze bleef nog wat zitten praten en daalde toen in de motorsloep af. Over wat toen volgde loopen de lezingen uiteen. Een, woordensvisseling ontstond, sommigen zeggen dat de officier den matroos een klap gaf, maar dat is niet zeker, dooh eenklaps trok de matroos zijn mes en stak den officier door het hart, tengevolge waarvan de dood bij na onmiddellijk intrad. De moorde naar sprong daarop over boord en zwom naar den wal. Hij werd latei- door de politie bij het nieuwe station te Prioek gearresteerd en gaf op „ma- ta glaip" te zijn geweest. De verslagene was een jonge man van 19 jaar, die pas met de Tasman was aangekomen. Hij stond bij supe rieuren en ondergeschikten, ook bij het inlandsche personeel, bekend als een bedaard, kalm jongmensch, zoo dat zijn plotselinge dood grocte ont roering teweeg bracht. BEVROREN VLEESCH. Het Bat. N.bld. meldt: De regeering heeft eene commissie benoemd om de voor- en nadeelen te onderzoeken verbonden aan den in voer van bevroren Australisch vleesch alsmede naar de behandeling van dat vleesch in Australië. Deze commissie bestaat uit den in specteur van den veeartsenijkundïgen dienst, dr. Van der Schroef, een ac countant, den gemeenteveoaris van Batavia, dr. Hellemens, de divisie-in tendant- te Weltevreden, H. van dei- Palm en den eerstaanwezend paarden arts te Weltevreden, dr. J. Egging. Waarschijnlijk zullen twee leden der commissie naar Australië gaan, om ter plaatse een onderzoek in te stellen, welke inrichtingen wel en welke niet- aan keurin^s- en verdere hygiënische eischen voldoen. In verband hiermede werd de aan dacht gevestigd op het nieuwe Duit- sche patent voor het conserveeren van versch vleesch, zonder dat het vleesch behoeft- te worden ingevroren en toch gedurende langen tijd kan worden be waard, zonder in qualiteit en gewicht achteruit te gaan. Reeds heeft, een Nederlandsche com binatie te Rotterdam de patentrechten aangekocht. Door dit patent zullen koel- en vrieshuizen voortaan goheel overbodig zijn. NIEUWE LOCOMOTIEVEN. Men schrijft aan de Loc. uit Ban doeng: Nadat sinds eenigen tijd de aanvoer van nieuwe locomotieven ten behoeve van de staatsspoor was stop gezet, zijn thans, naar wij vernemen, weer tien van dergelijke stoom rossen besteld. Ze zullen vermoedelijk door Werk spoor te Amsterdam geleverd worden, daar Duitschland sinds eenigen tijd geen locomotieven meer aflevert naar het buitenland en Amerika te duur in prijs is, terwijl de overige landen minder in aanmerking komen voor lo- comotieileverantïes. Kerk cn School HET VROUWENKIESRECHT IN DE CEREF. KERK. Zooari men weet had de Gerefor meerde Kerk van Zandvoori het stem recht voor vrouwen ingevoerd. De par ticuliere Synode van Noord-Holland benoemde he vorige jaar een commis sie om over deze kwestie advies uit te brengen. Het rapport dier commissie is thans verschenen 1 het „Noord-Hollandsch Kerk blad" geeft ds. C. Lindeboom er een uittreksel van, waaraan het volgen de is ontleend Da commissie adviseert de Synode, het besluit van de gemeente Zand voort beslist af te keuren als: a. voor barig, wijl dit besluit samenhangt met een opvatting van onderscheidene plaatsen der II. Schrift, waarvan zij wist, dat daarover in onze kerken allerminst eenstemmigheid heersdht; b. onvoorzichtig, wijl haar besluit een aangelegenheid betreft, die in ver band met de algemeene geestesgesteld heid van onzen tijd, van diep ingrij pende beteekeni3 is; c. strijdig met de' eischen van het kerkverband, wijl 'zij een beslissing nam over een aan gelegenheid, die de kerken in het ge meen betreft en waarover mitsdien ook alleen de kerken gezamenlijk in Generale Synode moesten beslissen; -. bedenkelijk, wijl haar besluit in den boezem onzer kerken veelvuldig opspraak, onrust en misnoegen moest verwekken; e. strijdig met de K.O., wijl Art. 22, naar de historische be- teekenis van dit artikel, dit besluit niet toelaat. Voorts stelt de commissie voor, dat de Particuliere Synode zicli tot de Ge nerale Synode zal wenden met het erzoek. dat deze „eene principieele litspraak doe om de beteekenis van dc stemming door de leden der ge meente bij de verkiezing van ambts dragers". GEREF. KERK? Bedankt voor het beroep te Westergeest ds. P, de Jong. te Schoonebeek. Beroepen te Aajum ds. E. van der Laan, te Ulrumte Bergum ds, J. Kui per, te Winsum. CHR. GEREF. KERK. Aangeno men het beroep »aar Rotterdam door ds. N. Bijdemast, te Doesburg. EVANG. LUTHERSCHE KERK. Tweetal te Amsterdam dr. II. J. Foxo- peüs, te Breda, en d«. H. L. Boerlijst, te Leeuwarden, Sjort en Wadstrtlflen Athletiek Internationale Athletiek wedstrij den der Sports Généraux te Parijs (Van een specialen verslaggever.) Zaterdag. Voor deze interessante wedstrijden be stond een buitengewone belangstelling. De verschillende deelnemende naties wa ren de volgendeil'rankrijk, Zwitserland, Spanje, Italië, België, Nederland, Enge land, Zweden en Tsjecho-Slovakije. Toch was de deelneming met zóó uitgezocht, als eerst in verschillende couranten ver meld stond. Speciaal de 5 K.M., waarop de cracks Backmann (Zweden) Blewite (Engeland) v. d. Broele (België) en Spe- win (Italië) zouden starten, viel tegen en bestond eigenlijk alleen uit een strijd tusschen Joseph Guillemot, iSe na min der gunstige seizoenen weer «acht een eeTste plaats in te nemen en(Duquésne van Itouen. Tegen alle verwachting in, slaagde Daquesno er in, Guillemot te verrassen, nadat de beide loopers tot 200 M. van de finish bij elkaar gebleven wa ren. Duquesne, die behalve een uitstekend 5 K.M.-man, ook een bekend veldlooper is, won in den tijd van 15 min. 5 sec. Een schitterende prestatie. Om nu tot de Hollandseho deelnemers te komen, de vele geruchten ten spijt na men de volgende Nederlanders aan de wedstrijden deel: Boots, Stolling en Hart man (W. F. C.), Knol (Amsterd. Politie) Brouwer (D. O. S., Rotterdam) en Paulen (V. E. L.) Zoowel Broos en HeyneilUuim als de V. E. L.'ors Van Rappard 1 en 11, Bovens en Veniet ontbraken. Dit is wer kelijk «eer te betreuren, daar een Neder landsche ploeg, als nu meedingt, zeker niet in staat is, de Hollandsche kleuren hoog le houden. Wat de overige deelnemers betreft, Frankrijk- met- Lorrain,- Goulleux, Wi- riath, Duquesne, Guillemot is sterk ver tegenwoordigd. Van de cracks ontbreekt alleen Eery, die ongesteld is. Engeland bezit in Abrahams een uitste kenden sprinter, terwijl Ward zich heden middag ontpopte als een steeple chase man met toekomst. Maar de beste presta- lie leverde vanmiddag Mac Donald, die op de 15CD M. in 4 min. 1/5 see., zijn te genstanders geen kans gaf. Wirïstn, tweede op dat nummer, verbeterde achter Mac Donaid het Fransche record. Italië 55 door Couto-ï (winner van den vijik3mp der studen:enwedstrijden) en enkele mindere goden vertegenwoordigd. Ook is Erigexïn, de wereldkampioen snel wandelen aanwezig, die vanmiddag een exhibition gaf over 3 ronder. Zwitserland heeft Paul Martin afge vaardigd, die ook nu op de SCO M. favoriet is. Imbach scheurde den vorigen Zondag een spier in Budapest en moest dus van mededinging afzien. Van Zweden 110e- n we Landstrom, die zeer ongelukkig i, doordien hij bij de voorlaatste horde I en zóó lcelijk terechtkwam, dat. hij zijn elleboog brak. Tsjeeho-Slovakije mot Ivo en Vorkalik (die echter sterk achteruit gaal en de 1500 M. niet eens uitliep) en België met Broehart'100 M. sloten do rij.. Om de uitslagen van hedenmiddag in de finesses te bespreken, zou te ëëlTan 'i goéde zijn. Bepalen we ons daarom tot de Hollanders. De gede tailleerde uitslagen der finales volgen iu een tweede artikel. Stalling en Boots moesten de meerderheid erken- van geroutineerden als Lorrain,. Abrahams en Brochart. Het was niet te verwonderen, dat ze zich in de se ries niet handhaven konden. Hartman sprong verdienstelijk en wist een hoogste van 3.35 te halen, .elke hoogte door nog 4 anderen be reikt en door 3 overschreden werd. Bij de loting trok Hartman de 5de plaats, heigeen net buiten de eereplaalsen is. Brouwer was te zwak voor de 5000 M-, die direct zeer snel begon. Na enkele ronden partij gegeven te heb ben, zakte hij meer en meer af en gaf ten slotte op. Panlen liep de tweede serie 400 M. ;.a. iegen Gouillmy (Frankrijk) en Bylehn. ".Zweden). De 400 M. werd niet in hanen geloopen, en daar de start in de bocht was, werd er flink geduwd, bij het uitgaan van de bocht liep Pau len achteraan, doch haalde in het vol lende rechte eind zijn tegenstanders n en aan de leiding, die hij behield tot 50 M. voor hei einde. Daar drie loopers in den eindstrijd geplaatst werden, gaf hij zich niet verder en werd gemakkelijk tweede. Op de 800 M. werd een harde strijd gestreden. Paulen kwam tegen Guillon (Frank rijk), Bauduiu (Frankrijk), Bowin (Italië), Terrarin (Italië). Guillon liep g'eregeJd met zijn handen te duwen, waarvan Bauduin ten slotte 't slacht offer werd. Hij viel en werd wegge dragen. Guillon werd echter niet ge- disqualificeerd, hetgeen bot op heden een raadsel is gebleven. Daar er 4 loopers gequaliiiceerd werden, was ua dit voorval alle strijd verdwenen. Tijd 2 min. 2 sec. In de tweede serie won Paul Mar- n gemakkelijk in 1.58. Morgen komt Paulen dus weer tegen Martin, doch nu geven we den Hol lander, die geheel ongetraind is, min der kans, dan een maand geleden. Morgen (Zondag) de finales. Watersport. DE ROE1WEDSTRIJDEN VAN DE HOLLAXDIA Or VRIJDAG EN ZA TERDAG E. K. OP DE RHIJN BIJ OUDSHOORN. Wel de gezelligste roeiv.edslrijden die er in ons land gehouden worden, zijn de Hollandia-wedstrijden bij Al phen. Is uit 't oogpunt der raceroeiers de baan al niet ideaal, wat voorna melijk veroorzaakt wordt doorde vele bochten die er in zijn en de kalkovens die door de dampen die ze geven, ver schillende roeierB nogwel eens parten spelen bij 't ademhalen, echter de ve le zeilvaartuigen die gereed voor de zeilwedstrijden die direct op de roei- wedstrxjden volgen op het Braasemer- meer, gepavoiseerd langs de kant lig gen en de drukte die bij de finish aan de Molenaarsbrug lieerschfc, geven de baan steeds een uitermate feestelijk aanzien en de stemming is dan meest al ook opperbest. Wij willen hopen dat dit jaar de wedstrijden, waarop dit iaaï buitengewoon veel inschrij vingen zijn", begunstigd zullen ivdvden door goed weer. De 1-1 aarlemsche Roeivereeniging „liet Spaarne" zal ook ditmaal weer aan de wedstrijden deeluemen en wel met de daines vier seniores, in do zelfde samenstelling als bij de iloop- racesjongé sciff, gladde twee A, over- naadsche twee. Het is jammer, dat de vier van het Spaarne door omstan digheden niet. meer uit zal komen in de oude combinatie. Waarschijnlijk zal zij weer uitkomen op de Koninklij ke, zij het mot ©en iets andere com binatie. De inschrijvingen in de diver se nummers is veel talrijker dan voor de Hoopwedstrijden, ook al ontbreken de buitenlanders ditmaal. De damesvier van t Spaarne die de vorige maal 't moest afleggen te gen de Delftscbe Sport, vindt behalve deze club nog ploegen van 3 andere vereenigingen tegen zien, nam.: De Hoop, Laak en Maas. Deze ploegen zullen allicht beter kunnen zijn dan die van de Delftscne Sport. Wat de prestaties van de Spaarneploeg be treft, ik kan er nog steeds nic-t over roepen, wel is er vooruitgang te con- stateeren, maar nog steeds is de inzet zeer onzeker wat behalve aan 't. over 't bankje vallen, aan 't stil zitten voorn, te wijten is. Wellicht is de fout in deze resteorende dagen nog op. te heffen. In geen geval echter zal de ploeg een slecht figuur maken. De roeisters zijn ni6j. v. Breemen (boeg), mej. Bartling, mej. Kempen Valk, mej. Bournan (slag), mej. Wentholt (stuur- vrouw) Na zijn overwinning van de vorige keer hebben wij natuurlijk de beste verwachtingen van Cox, en ten zeerste hopen wij, dat hij andermaal de prijs uit 't vuur zal weten te slepen. Zeer zeker zal de Willem Ill-roeier gaarne revanche willen nemen. Daar er op Holland) a nagenoeg geen piketten staan, zal hij zich zelf dus niet meer evenals op de Iloopstrijd voor anker leggen en zijn inloopen op 't laatste eind der baan, zal liem moed geven nu op de 2000 M. Toch meenen wij dat Cox weer winnen kan van liem, inits hij hem niet onderschat. Waren er de vorig© maal 3 deelnemers in dit num mer, thans zijn er 6. Waaronder weer Triton, niet afgeschrikt door zijn se rie nederlagen en verder 3 nieuwelin gen waaronder de Viking en de Laak, zelden sciffeurs tot dusverre op de baan gezonden hebben terwijl ook Dordt slechts zelden meedoet in dit nummer. De jonge twee A waarin Dunionl (boeg), Führhop (slag) en X. X. (stuurman) zitten. Beide roeiers zijn goed en soepel, met de boeg iets beter. De balans in de boot is nog niet vol maakt, evenals 't waterwerk. Is 't water wat ruw, dan wordt veel wa ter opgeworpen, bovendien de boeg wringt soms leelijk met zijn lichaam om de boot te balanceeren. Dit raag in geen geval. Dat moet steeds met de riemen alleen gebeuren. De slag is wat al te weck, 't' kan veel pittiger zijn. De ploegen die iu 't nummer jonge twee A op de Hoop-wedstrijden roei den, waren echter over 't algemeen zeer slecht. Er was eigenlijk geen énkej behoorlijk roeiende ploeg bi;/, zoodat de Spaarne-twee wel een kans heeft. De andere inschrijvingen in dit nummer zijn: Iloóp, Ley te, Willem UI Nereus. Trainer is de heer Van Nif- trik. Teil laatste krijgen wij de over- naadsche twee met Schoonheyt (boeg). Meyer (slag) en v. Ommeren (stuur man) als bemanning. Ook deze Ivveo ligt nog niet geheel stil al is de laat ste dagen een groote vooruitgang te constateeren, De fout ligt voorn ime- lijk in t. niet beheer schen der sli ding, d. w. z. het te snel aankomen vooraan waardoor de boot een schok krijgt en 't naduiken waardoor de in zet onzeker is. De boeg vervalt <bk- wij.s nog in zijn oude fout, het ver keerde inzetten van de riein. De stiur- raan is ii- zijn soort een ideaal. Zijn gewicht 51 K.G is wel 't minste dat mag. Daar de gang van de boet zeer be hoorlijk is hebben wij wel hoop voor de ploeg, al hebben ze o.a. de zoor fanatiek trekkende tweeën van Njord en de Delftsche Sport tegen zich. In elk geval, er zal zeer behoorlijk voor den dag gekomen worden. Van de overige wedstrijden zal ons de oude sciff het meest interesse in boezemen. Immers behalve Eycken en Pieterse zal de. nieuw opkomende kracht Adema van Scheltema van La- ga in dit nummer meedingen. Het zou ons niet verwonderen indien de oude garde een zware noot te kraken kreeg aan hem. Het zeer overvolle programma dwingt ons de andere nummers niet. te bespreken. In ieder geval zullen ech ter de verschillende nummers echter zoowel juniores als senio/es weer fraaie wedstrijden te zien geven. LAWNTENNIS. VERSCHILLENDE DATA. De ontmoeting tusschen de Japanee- sche en Canadeesche teams in de wed strijden om de Davis Cup voor dc iste ronde (Amerikaansche zóne) zullen plaats hebben op 26, 27 en 28 Juli op de banen van den Mount Royal Tennis Club; De United States Lawn Tennis Asso ciation maakt bekend dat de ïste ronde om de Davis Cup tusschen de teams van Australië en Hawaii plaats zal heb ben den 2Ósten, 2ySten en 2Ssten Juli op de banen der Orange Lawn Tennis Club te Orange, New Jersey. DE STAND VAN DE DAVIS CUP. Hoe staat het nu met de Davis Cup? Hier en daar zijn verscheidene wedstrij den gespeeld, zoodat het wel eens wen- sc.helijk is, den huidigen stand dezer reldcompetitie na te gaan. De eerste ronde is bijna afgeloopenv althans in de Europeeschc zóne, iu de Amerikaansche moet nog begonnen wor den. Elders in dit nummer geven wij de data der eerste wedstrijden. De Europeesohe zóne dus. Zwitser land heeft Tsjecho-Slowakije geslagen, Ierland heeft van Engelsch-Indië gewon nen, Frankrijk sloeg Denemarken en Ne. detland Italië, terwijl België dc meerder heid van Engeland moest erkennen. Voor de eerste icnde moet nu nog slechts RoemeniëSpanje gespeeld worden. Nederland heeft voor de volgende ron de een bye en komt nu dus in den hal- yea eindstrijd, tegen Engeland of tegert Spanje. Zwitserland komt in dc tweecTe' ronde tegen Argentinië, dat ©enigszins verbaasd zal zijn, zich plotseling bij Eu ropa te bevinden. Deze strijd worth te Londen gevoerd. Frankrijk ziet zich te genover Ierland geplaatst, waarmede liet wel niet te veel moeite zal hebben, En geland wacht op den winnaar van Roe menieSpanje. Het is nog te vroeg om iets omtrent den uilslag van den eindstrijd te voor spellen, maar Nederland heeft een betere ki.ns dan ooit dit jaar om de finale te bereiken, HET TEAM VAN ENCELAND VOOR DE 20 RONDE. De volgende spelers zijn uitgekozen om Engeland in de 2de ronde om de Davis Cup te vertegenwoordigen R. Lycett, J. B. Gilbert, L. A. God- free en J. D. P. Wheatly. ReserveMax Woosnatn. Hengelen. DE LUSTIGE HENGELAAR. Ter gelegenheid van haar 11 jarig bestaan, hield bovengenoemd visck- college een vischwedstrijd op wïtvisch in de Ringvaart aan den Lijnden. Por motorboot ging men naar de plaats van bestemming. Na een uur gevischt te hebben, ging men ten huize van den heer Groeneyeld ontbijten. Aan de heeren Jan Prins, Pol, Trieket, Tangerman en P. Out werden aldaar prijzen toegekend voor het meest practische costuum. Daarna ging men. weder naar den waterkant om verder zijn geluk te be proeven. Om 12 uur toog men huiswaarts over Zaandam, Amsterdam, naai' Haarlem. Door onderstaande leden werden de volgende prijzen behaald: le prijs, Koning, grootste 2e ■prijs, Buurman, 2u st., en een draag- modaille als eereprijs3o prijs, v. d. Aar, 19 st. -le prijs, Jan Stoof, 18 st. 5e prijs, G. Stoof, 14 st.. Ge prijs, Tan gerinan, 11 st.7e prijs, wilkes, 8e prijs, Wiegering; 9e prijs, Steenho ven, 10e prijs, Jansen: 11e prijs, Bon te: 12e prijs. F. Out; 13a prijs, Kes- sens, 14e prijs, Pol Frieket. 15e prijs, Boeree, 16e prijs, Jan Prins- De prijzen zijn Maandagavond in het clubgebouw bij den heer C. J. Meegdes, Raamgracht 1, uitgereikt. HAARLEMSCHE HENGELAARS- BOND. Door dén Haarlemschcn Hengé- kiarsbond werd een onderlinge visch wedstrijd gehouden op witvisch, in zijn eigen visehwater in de Ringvaart tusschen den Rottemolen en Nieuwe Brug. Fietsend en wandelend ging men' naar de plaats yan bestemming. Vóór,, men begon te visschen deelde de voor zitter, de heer A. Russ, mede, dat' voor deze wedstrijd door enkele per-! sonen een som van 10 was geschon ken. Er zou na 1 1/2 uur gevischt to zijn, 10 min. gepauzeerd worden, om het bestuur gelegenheid te geven, to conferqeren aangaande de prijzen. Vervolgens.wenschte hij allen een ge lukkige vangst- Om t© visschen op witvisch was er wel veel wind, maar men toog toch met goeden moed aan den gang. De volgende heeren behaalden een prijs: le prijs, Meijer, met de grootste visch, 23 1/2 C.M., 2e prijs T. Berto- lee, met het grootste aantal, 3e prijs,. Wenveen IS c.M., 4e prijs, N- Vene- m.n, 5e prijs, Smit Jongbloed, Ge prijs,. Timmermans, 7e prijs, J. IJver, 80 prijs, W. Out, 9e prijs, C. Smal, 10c prijs, Hessen. VISCHGOLLEGE „HET BAARSJE'" Zondag hield 't Yisehcollege „Het Baarsje" een kas wedstrijd op wit visch. Des morgens om 5 uur vertrok men per auto van de Groote Markt naar Lisse. Er werd 3 uur gevischt en hoewel ;t slecht weer was, werd er nog 75 stuks gevangen, Do prijzen werden behaald door de heeren N. v., cl. Erf, lste pr., de grootste, tevens het Gouden Baarsje als Troostprijs 2e pr. J. Wildschut, 3e pr, W. v. Bon den, 4e pr. Koekoris, 5e pr._ Smissen,] 6e pr- H. J. Zoet, 7e pr. v. 't Hof, 8e pr. Erkens, 9e pr. v. d. Burg, 10e pr., H. Smissen, He ,pr. v. Eek, 12e pr« v. DongeD, 13e pr- v. Poort. 14e pr* Kugl, 15e pr. W. v. d. Smissen, 16a pr. Hazes, 17e pr. Sehuttcrop, 18e pr., liaan, ]9e pr. TJIders, 20e pr. Klomp, 21e pr- Raan. De terugtocht werd langs 't Kanaal genomen. In het club gebouw van den heer Slot werden da prijzen door den voorzitter uitgereikt.. De man, wiens cortret we hier nevens afdruk ken, is éJn van <le Engelsehe trainers. die hun moeite en zorg aan ©en hun toever trouwde voet balclub be steed, steeds met eeu wel verdiende be looft in?, liet, uitblinken of een kampioenschap van liet elftal, be kroond zien. Van nabii hebben wij dit, kunnen aanschouwen, toen de iJimiider Voet- balvereeniging „Stormvogels" kortge leden onder zijn leiding het oerste- klassesohap behaalde. Die leiding zal trainer Button niet geinakkeliik zijn gevallen het eerste elftal beschikt over flinke, eerlijke krachten, maar het vereischt veel zorg om met de „jongens" op te schieten en het. zóó te weten te schipperen, dat de harmonie onderling goed zal blijven. Dat „Stormvogels" den hoogsten rang ben ft bereikt, heeft zii voor een groot- deel te danken aan liet tactische doch vooral het doortastende optre den van liaar coach advisor. Zijn de vies is „the trainer is the master". Op oordeelkundige wijzo weet hii el- ken sneler zijn plaats aan te wijzen. Voor iederen soeler heeft hij een naam, zoo noemt hij bijvoorbeeld den keeper Terhorst, die zich in een op verzachtende wijze uitgedrukt kas- staniebruinen haardos mag verheu gen'. ..ginger", omdat de kleur sterk op die van hei [n Engeland zoo gelief de ..ginger ale" gelijkt Wij twijfelen niet. of onze lezers zullen wel gaarne iets over zijn le vensloop willen vernemen, te meer, omdat daarin eenig© namen van bui tenlanders voorkomen, waarvan de roem ook in Nederland doorgedrongen is. Jack Burton, geboren 27 Juni 1S86 te Chelmsford (Essex) bij Londen draafde, als zooveel jongens in dien (iid. reeds op ziin tiende iaar achter het bruine monster. Onder zijn schoolkameraden telde hij 0.111.Vivian Woodward, niemand minder dan d'en beroemden mid-voor van het Engelsehe nationale team, een bekende speler in onze interland wedstrijdenJack Harrow, thans captain van de Chelsea F. C., Bobbie Thompson, die nu nog speelt voor de Charlton Athletic, Jack Elskius van Stockport Country, aiu trainer in Ca nada. Als jongen heeft Burton van twee mensohen de gebruikelijke aframme lingen en berispingen moeten in ont vangst nemenvan zijn moeder, om dat hii voetbal speeldebovendien stormde het, wanneer zijn teen en uit de neuzen van zijn schoenen de we reld ondeugend tegenlachten, of wan neer zich gapingen in zijn kleeren ver toonden en van zijn onderwijzer, indien ziin vorderingen in het, ccjeltf voetbalspel te wenschen overlieten. Bij het verlaten der school vormden Burton en tien andere jongens een elf tal. waaraan zii den naam van Red Star F. C. gaven. Een veld konden zij niet koopen. zoodat zij genoodzaakt waren sleed-, uitwedstrijden te spelen. Kort daarna verhuisde de tamilie Burton naar Cardiff, llij was er voor te vinden, voor de Bargeod F. C. als lmks-binnen uit te komen. Op zijn 19de jaar werd Burton professional in „Cardiff City". Vervolgens'kwam hij uit in de Crislal Palace F. C. „Crov- don Cominion'.' en Leicester City F. C. I11 die pericde van veertien jaar be haalde Jac Burton negen gouden me dailles. In het voetbad-seizoen 19191920 trainde hij de Bilbao F. C. in Spanje, één der beste elftallen uit Spanje. Burton mocht het geuoagen smaken, dat niet minder dan vier spelers uit deze club de Spaansche kleuren tegen de Belgen mochten helpen verdedigen. Begrijpelijk werd hierdoor de aan dacht op hein gevestigd. De groote eer viel hem ten, deel. ta wokAsa be noemd tot trainer van hel Spaansche' nationale ehtal. dat in Noorwegen, speelde. Vin 19:C—1921 was Je her-r Bur ton ijverig bozig de Racing FootbadL, ;iub 1 Kouin.x 'ïraiik':,k» voor, het ka tip'.c .nschip van Noora-Frank-i Lik ivK-.r maken en met succes! Dit elftal is zc-er bekend c•.worden, door-; dat het den ook in Nederland beken-; :k-TiRaymond Dublv, die reeds 25 maal; voor Frankrijk uitkwam, onder zijn' spelers telt. In den tijid' dat Burton in Roubaix als coach advisor optrad,-I werden nog vier andere spelers voor het Fransche Nationale elftal goko-' zen. I11 1922 kwam de heer Burton in' ons land. In dien tijd streed „Stonn-. vogels'.' voor het' eerste-klasseschap.i| Met open armen werd Burton door de TJniuidenaren ontvangen. Met hart en ziel wijdde hii zijn krachten aan de, spelers. De laatste loodjes wegen het; zwaarstdat ondervond deze club bij l den wedstrijd tegen O. D. S. in 1 Dordrecht. Dien Zondag was het zulk! een weer. dat de meest vroolijke spe-j Ier daaronder neerslachtig zou moeten worden. Met bezieling werd er echter gespeeld en die'bezieling heeft Burton' ziin jongens bij liet begin van den' strijd iu het hart gegeven. Door allen, die het meemaakten, zat; het moment, waarop Burton het elf tal nog eens in hc-l kleedlokaal toey sprak en de regels aangaf, waaraan het zich had te houden, niet licht very geten worden. De woorden„jou-! gens. jullie speelt vandaag voor jA club, vergeet dat niet. geeft elk onsjei van je vleesch en eiken droppel: bloed!" zullen voor de spelers den ge-; heelen wedstrijd als een richtsnoer zïjiv geweest. Burton is in iJmuiden een populaire figuur geworden. Het is echier d© vraag of Burton voor IJmuiden zall 'behouden blijven. Hii denkt er ten minste over. om weer eens van club te veranderen, om wellicht een andere vereeniging te helpen groot maken. Wij laten nog vollgen den raad, dien Burton gaarne aan de Hollandsche voetballers zou willen geven: „Indien zii zoo gelukkig zijn, een Engelschen trainer te 'bezitten, laten zij clan oolc ernstig trainen en aanpakken en be seffen. dat.' wat ook him trainer mag verlangen, voor hun bestwil is. Al leen dan zullen zij den weg op de moeilijke ladder van het succes vin den, indien z,ij zich aan liet advies van hun trainer houden". Wij kunnen daaraan toevoegen, dat men inderdaad in Holland veel aan d© trainers te danken heoft. Dikwijls we ten zij het spelpeil tot een groot© hoogte op te brengen, hetgeen onzen naam in hei buitenland zeer zeker zal ten goede komen. Geen levensbeschrijving van een Engelsohman, Duitsclier. Fransch-] man ©uz. is compleet, indien niet ver-| meld staat, dat de held van bet ver—' haal in den grooten wereldoorlog aan het vaderland zijn bcsle krachten wijdde. Onze lezers die zich dit zullen afvragen, kunnen wij geruststellen niet te schrijven, dat dit van den heer Jack Burton zeer zeker mag ge zegd worden Onmiddellijk na het uitbreken van den krijg nam Burton dienst in hot derde regiment Kings Own Hussars* Hii vocht in Frankrijk en werd in da loopgraven bij Bergen tot sergeant bevorderd. In de verschillende secto ren deed Jack Burton dienst. Hii nam deel aan den beroemden terugtocht van.Ayons. gedurende het offonsteö vocht hii bii Givencliy 6ii La Baseê, plaatsen, die ieder krantenlezer ziqh. uit den oorlog zal kunnen herinneren. Bij La Rasse maakte een gas-aanvai een einde aan zijn militairen dienst. Ongeschikt om verder te vechten eQ op 13 September 1915 uit bet Engel sehe leger ontslagen, heeft Jack Bur ton ziin vaderland toch willen helpen door in de munitie-fabrieken te wer ken. De Mons Star Medal, Victory Medal en General Service Medal wer den Burton, als een ouderscheiding voor de door hem betoonde dapper- lietd verQeend.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10