af- qm OP ALLER LIPPEN i PADAP0ULOS Letteren es Kanst DE ZAKESSMA&I HAARLEM'S DA©1LAD £11 Binnenland als MI 3e uitwerking constateer?, welke het economisch gebeuren in het eene land op de andere 'aaiden heeft, doch de solidariteit veronderstelt de geheels we reld en ook al kan men van sommige vol ken eischen, dat zij zich in hun overwin ning even gematigd zullen betoonen als energiek gedurende den oorlog, zoo moet men tooh ook erkennen, dat de schuldige die zijn fout heeft onderteekend en er kend deae moet herstellen. (App'aus van links en rechts). Nu heeft Vander velde idit gevoelen niet krachtig genoeg naar voren gebracht, hoewel :hij met ons, de noodzakelijkheid der schadevergoedingen heeft erkend. Zeer zeker heeft de geachte afgevaardigde dingen gezegd, waarmede wij het allen eens zijn, doch er zijn herin neringen, die onuitwisbaar zijn en bo vendien hebben wij de overtuiging, te doen te hebben met denzelfden tegenstan der, van den oorlog, denzclfden tegenstan der, die onze neutraliteit heeft geschon den, denzeifden tegenstander van kwade trouw! (Geroep: .Tuist, juist! 'inks f echts). Gij zegt, dat er twee Duitschlandem zijn. Eet arbeidende Duitsehland is het in principe met ons eens, beweert gij. Gij haalt de meening aan van eenige niet- •ansprakelijke personen, en indien gij de adhaesie der Duitsche socialisten inroept herinner ik u er aan, dat zij hun macht gedurende vier jaren niet hebben doen gelden en dat zij na deze periode dezelfde politiek van ontwijking on weigering het nakomen van den betalingsplicht heb ben gevolgd, als die welke opeenvolgende regeeringen ook hebben toegepast/ Ik kan niet meer geloof hechten aan de verklarin gen van soc. zijde in Duitsehland, dan aan die, welke door Guno zijn afgelegd. [(Applaus van rechts en links). Yandervelde: „Dit pleit voor dr. Guno." Jaspar: „Voor mij bestaat er geen twee ledig Duitsehland. Ik ken slechts het eene ■Duitsehland, dat ons heeft overwe'digd, <la:. na het verdrag van Versailles te hebben onderteekend, onder wolk verdrag ook uwe handteekening, mijnheer Van- dervelde, zonder voorbehoud is geplaatst, ge« figerd 'heeft dit verdrag na te leven. Ik ken slechts het Duitsehland van den oorlog, het Duitsehland dat ons steeds op sleeptouw houdt, en nimmer aan zijn pliohtingen voldoet. Ik constateer dat naast de verk'aringen, die n viteeri, cc vil der groots arbeidende klasse staat, the zich miel gewonnen wil geven. Tijdens den wapenstilstand heeft de Belgische re geering getracht de kwestie van het her- s'el door geduld op te lossen. Wij hebben gedurende lange jaren getracht een over eenstemming van gedachten te bereiken en boven-a! hebben wij gepoogd de Duit ache vertegenwoordigers van de noodzake lijkheid tot het betalen der schadevergoe ding te overtuigen- Wij zijn er niinme geslaagd en toen men ons in Januari het belachelijks aanbod deed, dat ook vol gens u onaannemelijk was, toen men In plaats van volledige schadevergoeding sieehis een brok wilde toewerpen, konden wij toen nog aarzelen? Zoudt gij in naam van uw land afgezonderd durven heb ben en geweigerd mee op te trekken 7 (Le- (Vendig applaus van links en rechts) Vandervelde: „Ik zou het gedurfd heb ben. mijnheer Jaspar!" Jaspar: „Daar wij het Roergebied be zet hebben, niet door oen dwazen inval, doch na ernstig en rijp beraad Wauters: „Ondanks 11 ze'f." Jaspar: „Ik betreur het ten zeerste, dal men hier woorden herhaalt, die voedsel geven aan vijandelijke propaganda. Ver geet niet dat Duitsehland gtoole bedragen aan goudmarken besteedt tot het voeren van een intensieve propaganda door ge heel de wereld, doch vooral in Zuid-Ame- rika! Wij hebben het eenige middel ge bruikt, dat Duitsehland goed begrijpt. (Geroep van rechts en links: Juist, Juist!) en wij zullen 'i Roergebied verlaten, dra men ons betaald heeft. (Applaus d*7.e!fde banken-). Gij zegt tot ons, dat wanneer wij cms houdenaan de Lorrdensche conventie, waarbij een bedrag van 132 milliard goud mark werd geeïscht, dit beteekent. dat wij van Duitsehland de betaling eischen een schuld, welke het onmogelijk voldoen kan. Breng den arbeiders eens onder d< oogen, schrijf eens in uw blad, herinner de arbeidende klasse er eens aam, dat bij de Londensche besluiten een aanvanke lijke betaling van een bedrag van SO mil liard goudmark was vastgesteld, welk be drag zou moeten worden opgebracht door een onmiddellijk uit te schrijven leening en dat er dan nog obligaties „C" waren, welker datum van uitgifte nog niet was vastgesteld, evenmin, als de rentestand- aard daarvan. Deze besluiten dateeren van Mei 1921. Doch bovenal, verkondig aan de arbeiders, die uw blad ,'ezen, dat h6t lijden en de verwoestingen in België zouden kunnen worden betaald door de eerste 52 milliard goudmi-rk en dat, als men meer heeft geëischt, zulks geschiedde, omdat ook andere landen recht op scha devergoedingen hebben. Dat de bezetting van Let Roerge bied wordt voortgezet, is niet schuld van de slachtoffers, niet de f -huid van Frankrijk of België. Toen v, li Let Roergebied 'binnentrokken, hadden wij overeenstemming bereikt niet de Duitsche industrieelen en dJe Duitsche vakvereenigingen betreffen de de voortzetting der kolenloveran- ties. Des Zaterdags waren wij Let noj. eens. doch des Mandags, juist toen Let werk hervat zou worden, kwam van uit Berlijn een order, waarbij de ko- lenleveranties verboden we rijen, ter wijl aan dit verbod door bedreiging met dwangarbeid kracht, werd bijgezet. Het is dus door dié schuld van Berlijn, dat het lijdelijk verzet geboren werd. Zeg dit eens aan de arbeidende klas sen. Licht Laar eens in omtrent den waren toestand! De feiten toonen on betwistbaar aan. dat er slechts één pchuldige is. En dat is Duitsehland. ((App'aus). Bovendien is deze Roerbzetting ge schied od de basis van het verdrag van .Versailles. De schadevergoedingspoli- tiek. :!ke wij volgen, heeft de alge- «neene richtlijnen der Belgische bui- tenlandsche politiek niet gewijzigd'. Sedert Januari j.l. betreuren wij het, onze EngeQeehe vrienden niet aan onze giide te zien in de Roeractie, welke wij met onze Fransche vrienden onder namen. Wij hebben j.l. Zondag overleg met de Fransche regeerii_. eenzelfde schema aan Londen en Ro me toegezonden, terwijl wij onzen .bondgenoot-en verzochten dit gezamen- •lijlc in studie te nemen. "O ziet wel, dat wii het lijdelijk verzet niet heb- iben genoemd, of de opheffing daar van a!s voorwaarde tot verdere on derhandelingen hebben gesteld'. Vandevelde „Dit verheugt mij zeer. maar hoe is het dan mogelijk, dat, het F ra nsdi-Belgische communiqué er wel van spreekt?" Jaspar: i,Ik weet niet, op welk Communiqué gij zinspeelt.. Dé werkelijke Toestand is, zobaïs ïk 1 dien teekende. Dit schema, dat wij gezamenlijk zullen opstellen, laat Duitsehland zich hieromtrent niét ver gissen heeft geenszins tot doel of tot onderwerp, een vermindering zij- ?r schadeloosstellingsverplichtingen. Wij bedoelen, dat deze verplichtin gen zullen worden ten uitvoer gelegd op de voorwaarden, die de daartoe door het vredesverdrag gemachtigde Commissie van Herstel, heeft bepaaüd. Indien wij een poging hebben gedaan een oplossing te vinden van den moei lijken toestand, geschapen door den onvermiidelijken samenhang van de uitvoering der schadeloosstelling en de intergeallieerde schulden, zoo zijn wij volkomen gerechtigd dit schema te hebben opgesteld en deze poging te hebben gewaagd, welke naar wij hopen met. succes zullen worden bekroond. En ik herhaal het uitdrukkelijk dat zulks niet beteekent dat wii niet vast besloten zouden zijn, om alls eersten eisch te stellen, de staking van het door Duitsehland georganiseerde lij delijk verzet in het Roergebied, of dat wii niet, evenals ouze Fransche bond- genooten. vastbesloten zouden zijn, het Roergebied niet te verlaten dan nadat ons de schadevergoedingen zijn betaald, of niet, evenals de Fransche regeering besloten^ zouden zijn in het Roergebied te blijven, zoolang i'ifn niet voldaan heeft aan zijn verplich tingen tegenover ons. Men moet onzen wensch, cm tot hei-stel van het intergeallieerde front bil' de dragen, niet verwarren met on zen vasten en krachtigen will onze schadeloosstelling te verkrijgen. Bel gië kan zonder de betaling daarvan niet leven. Het kan niet onder het vastgestelde bedrag gaan. Nooit zal België er in toestemmen, de tot nu toe gevoerde politiek te verlaten. Dit c-ten onze bondgenooten en ik hoop, dat wii er allen van overtuigd zullen zijn, dat onze politiek gericht moet zijn op handhaving en -bescherming der gemeenschappelijke actie, ten ein de dat allernoodzakelijkste te'berei ken. waar zonder, ik herhaal net, de toekomst van ons eigen land geschaad zou kunnen word en.(Luid en langdurig applaus van liuks en rechts.) Een afzonderlijk ltaliaancch antwoord? De Romeinsche correspondent van de „Vossische Zeitung" heeft van wel ingelichte zijde vernomen, dat de Ita- liaansehe regecring heeft besloten, de jongste Duitsche nota afzonderlijk te beantwoorden. De Italiaansche re geering gelooft niet, dat er een col lectief antwoord der geallieerden tot stand zal komen. Het is met uitge sloten, dat de Italiaansche antwoord nota reeds Donderdag aan den Duit schen gezant te Rome zal worden rerhandigd. Over den inhoud der Italiaansche antwoord-nota verluidt, dat daarin het Duitsche aanbod weliswaar niet creheel voldoende wordt geacht, doch dat in den gewijzigden toon ervan, vergeleken bij de nota van 2 Mei een factor wordt gezien, welke de moge lijkheid biedt voor nadere besprekin gen. De quaestïe tusschen Engeland en Rusland is vrijwel oDgelost. Het Engelsche ka- bint:. hield zich-bezig.met het antwoord der Sovjetregeering. Practisch zijn zoo werd geconstateerd alle geschil punten thans opgelost, betreffende het terugkecren der diplomatieke vertegen woordigers uit Teheran, in verband met de. voor de Britsche belangen schadelijke, propaganda. Verspreid nieuws De revolutie ia Bulgarije De achtervolging van den ex-premier Thans is te Sofia héb officieel© rap port omtrent de "achten olgmg van Stamboeiiski bekend gemaakt, waar aan het volgende is ontleend: Toen Slavowitza voor Stamboeiiski en zijn volgelingen onhoudbaar was geworden, vertrok hij met 300 Agra riërs in de rienting van Tata Pazard- sjik. Hij werd bij deze operatie voort durend bestookt door cavalerie en in fanterie der regeeringstroepen §n het aantal volgelingen nam voortdurend Stamboeiiski zag toen m, dat zi]u eenige kans op ontvluchting was gele gen in snel handelen. Hij sprong in zijn auto, gevolgd door eenige vrien den en zij vertrokken in volle vaart. Ongetwijfeld zou d* ex-premier toen zijn ontkomen, ware het niet, dat een afgedwaalde geweerkogel den chauf feur van den auto verwend had.. Op 'het, oogenblik, dat dit gebeuTde, reed de auto door een ravijn. De chauffeur wist, hoewel gewond, den auto nog en kele honderden meters verder te rij den, doch zakte toen bewusteloos in een met het gevolg, dat de wagen stuurloos werd en m een sloot reed. Van de andere inzittenden was even wel niemand gewond. Aan de linker zijde van den. weg strekte zich dioht woud uit, en daarin zag men Stamboeiiski en zijn vrienden verdwij nen. Onmiddellijk werd het hosch om singeld door cavalerie en infanterie en op dit oogenblik wordt er nog steeds naar Stamboeiiski gezocht. De regeering heeft strikt order ge geven, dat Stamboeiiski levend moet worden gevangen genomen. Zonder deze instructie zou hij dan ook waar schijnlijk reeds lang zijn gedood. Een grensgevecht met Bulgaarsche benden. Een ongeregelde Bulgaarsche bende heeft eeu poging gedaan om de Joe goslavische grens over te trekken. Zij kwam daarbij in botsing met de Joe goslavische grenswacht. Een scher mutseling ontstond, waarbij 5 Joego- slaven werden gewond, terwijl 5 Bul garen werden gedood en 8 gewond. De toestand te Sofia, De voorloopige. regeering gaat voort haar positie te versterken, maar het normale leven herneemt allengs weer zijn gewonen gang. Dinsdag waren alle regeeringsdepartementen en open bare gebouwen weer voor het publiek Volgens uit Bulgarije ontvangen be richten heeft koning"Boris het nieuwe kabinet in een langdurige audiëntii ontvangen. De afgezette ministers van het kabinet Stamboeiiski hebben hun ontslag in de gevangenis geteekerd. fNCEZONDEN MEDEDEELINCEN «0 Cis, per regel. digere/tett De hier verschijnende bladen mel den, dat in verschillende deelen van Bulgarije een opstand der boeren te gen de troepen der nieuwe regeering is uitgebroken. Stamboeiiski is vol gens deze bladen niet gevangen geno men, doch zou zich io zijn geboorte plaats Slavowitzka aan het hoofd van boerentroepen bevinden en aldaar slag leveren tegen de regeeringstroepen. In dezen slag zou de vroegere minister Oboif gedood zijn. In de nabuurstaten bestaat een ze ker wantrouwen, dal de opneming an drie officiereu in het nieuwe Bul gaarsche kabinet zou kunnen leiden tot een oorlogszuchtige buiteulandsehe politiek. Ofschoon er eenige grond voor dit wantrouwen is. moet er op gewe- n worden, dat- het kabinet slechts provisorisch is en dat het in de huidi ge omstandigheden ten einde een bur- geroorloog te vermijden, noodzakelijk is, dat het leger zijn wil aan de bevol king oplegt. Vooral -onder de Serviërs bestaat wantrouwen jegens de nieuwg regee ring. Dit is zeer natuurlijk, daar Stamboeiiski zijn uiterste, best deed opa een toenadering tot stand te bren gen, die tot een toekomslige alliantie met Servië bad kunnen leiden. Onder deze omstandigheden kon Stamboelis- ki's val den Serviërs niet anders dan onwelkom zijn, maar de nieuwe pre mier heeft verklaard, dat h.ij zich bij Stamboeliski's wensch tot het stand brenger, van een toenadering kan- sluit. Uit Athene wordt gemeld: Tusschen de Grieksche Joegcslari sche en Roem.eensche regeeringen is volledige overeenstemming bereikt om tront de wijze waarop zij eventueels gevolg-en, voortkomende uit de om wenteling in Bulgarije tegemoet zul len treden. De voorloopige indruk te Athene is, dat men geen vertrouwen kan hebben in een nieuw bewind, dat tot stand is gekomen onder de auspiciën van mi litairen. Daarbij koestert men arg waan -omdat de voornaamste factor, welke tot den val van Stamboeiiski heef tbijgedragen de Macedonische organisatie is, welke bekend staat als een vijandin van Bulgarije's buur- sto ten. De Grieksche regeering is dan ook niet voornemens, de nieuwe Bulgaar sche regeering te erkenuen, alvorens zich de toestand in Bulgarije wat dui delijker zal hebben afgeteekend en meer aanleiding" tot vertrouwen geeft. Veel voldoening wekt te Atheno ook het feit, dat het Grieksche leger nog op volle sterkte verkeert en dus in staat is, zoo noodig, zich te doen gel den. UIT HET ROERGEBIED. Staat van beleg te Recklinghausen. In Recklinghausen werd in den nacht van io op ii Juni tusschen het station en het stationshotel een Fransche post doodgeschoten. Over de stad werd naar aanleiding hiervan de staat van beleg afgekondigd, met de gebruike lijke stopzetting van het nachtelijk ver keer, van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens, zonder eenige uitzondering voor bepaalde beroepen. Op personen, die in den aangegeven tijd op straat worden aangetroffen, wordt zonder .meer geschoten. Overdag zijn samen scholingen van meer dan vier perso nen verboden. Een commissaris en een inspecteur van politie zijn gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. De moord op de Frans sche officieren. Het van Duitsche zijde terstond aangevangen onderzoek te Dortmund heeft aan den dag gebracht, dat de schoten met geweren of karabijnen zijn gelost op de Fransche officieren en de patronen een koperen mantel hebben die, zooals bekend is, bij het Fransche leger zijn ingevoerd. Maan dag werd te Dortmund een vroeger lid der Veiligheidspolitie door de Fran- schen opgespoord, uit zijn woning ge haald en volgens hetrouwbare a bron zonder vorm van proces doodgescho ten. Daden van sabotage. Uit verschillende deelen van het be zette gebied worden nieuwe daden van sabotage gemeld, welke echter geen noemenswaardige gevolgen heb ben. Op verschillende spoorlijnen ont ploften bommen, terwijl vele telegraaf draden werden afgesneden. Op de spoorlijn tusschen Keulen en Eusldrchen zijn pogingen tot sabo tage gedaan- Bij het passeeren van een locomo tief ontplofte een bom, die de rails over een afstand van verscheidene meters vernielde. Een bomontploffing tusschen Duis burg en Dusseldorp veroorzaakte even eens schade aan de spoorlijn. Op bei de plaatsen is het verkeer hersteld. Bij Mülheim a. d. Roer werden te legraafdraden doorgesneden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" meldt uit KaternbergOp de militai re spoorbaan werd een bom gevon den. Dientengevolge gelastten de be zettingsautoriteiten in het station bij een te komen. Aan dit appèl ontbra- ken vier man, die uit hunne woningen erden gehaald en gevankelijk naar De „Deutsche Allgemeine Zei tung" meldt uit Wanne Wegens de beschieting van den Franschen wachtpost is voor het ge'- heele district Wanne het verkeer stop gezet. In den loop van den nacht werden c-a. 10 personen, die door Fransche patrouilles in de straten werden aangetroffen, gearresteerd. Zooals gemeld, bezetten Belgische manschappen het regeeringsgebouw te Aken. Personen, die voor zaken bier heen waren gekomen moesten hunne passen laten zien, en werden in do zittingszaal opgesloten. In den na middag werden zij echter weder vrij I gelaten. Door een Belgische afdee- ling, die in de zaal achter bleef, werd an verscheidene documenten inzage genomen. De „Règierungsrat" He- ring werd door de Belgische bezet tingsautoriteiten gearresteerd. DE VERKIEZINCEN IN TURKIJE. De uitslag der algemeene verkiezing, voor zoover deze reeds bekend is, noemt een gunstig resultaat voor Mustapha Kemal. Stadsnieuws Subsicüën. Gedeputeerde Staten stellen voor de volgende subsidién te verleenen: aan ue ai'deeling Alkmaar van_ den Bond van (Smedenpatroons in Neder land voor een cursus in hoefbeslag voor de jaren 1922 en 1923 een van telkens ten hoogste f 90 aan het Amsterdamsch Genootschap ter bevordering van koepokinenting bij minvermogenden te Amsterdam voor elk der jaren 1923, 1924 en 1925 van ten hoogste 500 in de Yereeiiiging voor Chr- mid delbaar onderwijs te Amsterdam voor haar Hoogere Handelsschool met in gang van ht jaar 1923 tot wederop- zeggens een jaariijkscfie subsidie van ten hoogste j 215u aan ucn \ollcsbonu tegen Drank misbruik, gevestigd te 's-Gravenhage, met ingang van het jaar 1921 tot we- Jeropzeggens telleen jare een subsidie ten bedrage van 25 van het totaal- oedrag van dc door het hoofdbestuur van dien Bond aan de afdeeüngen in deze provincie telkcnjare toegekende ;u:agen, met dien verstande, dat het provinciaal subsidie een bedrag van f 400 niet zal overschrijden.. Ged. Staten stellen voor af te wijzen de aanvraag van het bestuur der ver- eeniging ,,Le Protestantsche bewaar school'te Weesp om toekenning eener subsidie. In hun toelichting merken Ged. Staten op, dat werd het verzoek wel ingewilligd, het gevolg daarvan zou zijn dat tal van dergelijke aanvragen tot de Provincie zouden worden ge richt, die, wanneer de Staten de school te Weesp hadden gesubsidieerd, moeilijk zouden zijn af te wijzen. Het bedrag, dat dan door de provincie zou moeten worden betaald, is niet te be rekenen, doch zooveel staat wel vast, dat het zéér aanzienlijk zou zijn. Zij achten het provinciaal belang bij het voorbereidend onderwijs niet in die mate betrokken, dat de provincie daaraan aanzienlijke bedragen ten koste zou gaan leggen. Het grafmonument van Rei nout van Brederode. Ged. Staten deelen mede, dat zij den Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat hebben ge machtigd met den aannemer J. van den Bergh Jzn- te Hoorn eene ondei- handsehe overeenkomst aan te gaan ,ke het onderhoud der kapel over het grafmonument van Reinout van Brederode te Veenhuizen. (gemeente Ileerhugowaard) van 1 Januari 1923 tot en met 31 December 1925, voor de som van f 100 per jaar. Dit werk is, evenals vroeger, onderhands opgedra gen omdat het van te geringe beteeke- nis is om daarvoor de kosten te ma ken, aan eene openbare aanbesteding noodwendig verbonden. Vacantietoeslag. Daar het ambtenarenreglement 1920 nog niet in werking is getreden en dus een definitieve regeling omtrent het verleenen eener vacantietoeslag nog is tot stand gekomen, stellen Ged. Staten voor, te besluiten, even als voor de jaren 1921 en 1922, ook voor het jaar 1923 aan de ambtena ren in dienst der provincie, die een loon genieten overeenkomende met een jaarsalaris van ten hoogste f 2400 een vacant-ietoelage te verleenen tot een bedrag van j 20. Treinenloop Haarlem—Zandvoort. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken 'heeft aan de directie der Ned. Spoorwegen een brief gezonden waarin o.a. wordt opgemerkt, dat de sedert 1 Juni 1923 in werking ge treden dienstregeling voor tal van inwo ners van Zandvoort, groote moeilijkheden en ongerief met zich brengt. Vóór bovengenoeinden datum was hel mogelijk om met de treinen 2010 (vertrek Zandvoort 8.02) 2014 (vertrek Zandvoort 8.49) en 2020 (vertrek Zandvoort 10.36) uit Zandvoort -naar Haarlem en Amsterdam te vertrekken en een goede aansluiting te vinden in do richting den Haag. Nu is de toestand van dien aard geworden, d-at trein 2010 (vertrek 8.00 Zandvoort) eerst loopt op werkdagen, van 10 September af en trein 2010 (vertrek 8.05 Zandvoort) wel te Overveeh, doch .niet te 'Haarlem stopt en daarbij geen vervoergelegenheid biedt voor maandkaarlhouders. Laatstgenoem den zijn thans verplicht of met trein 2003 den zijn iliaus verplicht of met trein 2006 (vertrek 8.55 Zandvoort) te reizen. Deze tusschenruimte komt de Kamer te groot voor, waarbij zij er speciaal de aandacht op meent te moeten vestigen, dat kinderen, die te Haarlem op school gaan en gebruik maken van een maandk-aart reeds op 7.34 in Haarlem aankomen. De Kamer hoopt, dat de Directie in het bovenstaande aanleiding moge vinden, om trein 2010 (vertrek 8.05 Zandvoort) Le Haar lem te laten etoppen en toegankelijk te stellen voor m-aandkaarthouders. Daar voorts de tusschenruimte tusschen trein 2020 (vertrek 10.51 Zandvoort en 2024/214 (vertrek 1.23 Zandvoort) te groot is, zou 'het de Kamer aangenaam zijn, in dien de Direotie wilde overwegen om trein 2320 (vertrek 12,51 Haarlem) te laten ver vallen, of samen te voegen met trein 212 (vertrek 1.01 "Haarlem) en op dezen trein een verbinding te maken, waardoor pas sagiers uit Zandvoort, Amsterdam kunnen bereiken. ZAKELIJKE BELAST tWG 'OP HET BEDRIJF. Dinsdag vergaderde het plaatselijke comité van actie tegen dc Zakelijke Belasting op het Bedrijf onder voor zitterschap van den heer M. A. Jacob- son. Mededeeling werd gedaan van de krachtige actie door het kortelings ge vormde Landelijk Comité gevoerd, waardoor in verscheidene steden, waar nog geen comités bestonden, deze werden opgericht. In Vele plaatsen, ook te Haarlem, zal een adres aan B. en W. worden gezonden, inhoudende het verzoek deze belasting voor het vol gend jaar niet meer op de gemeente- begrooting te brengen. Mr. Dr. IW. P. Vis diende voor de Haarlemsche rechtbank na mens de gemeente Haarlem van ant woord op den eisch van belanghebben de ouders, die krachtens de door den gemeenteraad vastgestelde nieuwe ver ordening op de heffing van schoolgel den op de Middelbare Scholen, waar aan terugwerkende kracht was ver leend. een niet -onbelangrijk bedrag moesten toepassen. De gemeente Haarlem werd, ooals wij indertijd medegedeeld hebben, -onlangs gedagvaard, wn aan de belangheb bende. ouders dit geld terug te betalen. Mr. Vis betoogde in deze con clusie, dat de Rechtbank onbe voegd is, om van de onderhavige vorderingen kennis te nemen en con cludeerde o.a., dat het hier geldt een geschil betreffende het al of niet toe komen aan de gemeente Haarlem van het recht de schoolgeldheffing te re gelen, als door eischers is omschreven, alzoo een publick-rechterlijk geschil, dat niet tot de bevoegdheid van dc rechterlijke macht behoort. Mr. Vis betoogde, dat gedaagde q.q. betwist, dat uit de door eischers ge stelde feiten volgt, dat de gestelde be talingen onverschuldigd zouden zijn geschied en dat eischers ter toelichting daarvan in de eerste plaats een beroep er op doen, dat de rechtsbetrekkingen ontstaan uit het door de gemeente e.x- ploiteeren van scholen zijn van privaat rechtelijken aard, daar de gemeente handelt evenals ieder particulier per soon deze stelling is volgens pl. ge heel onjuist, omdat aan de gemeente de plicht wordt opgelegd voor het on derwijs in gymnasium zorg te dragen, en de gemeente dus een publickrechte- lijken plicht vervult en de daaruit voortvloeiende verordeningen zijn van publiekrechtelijken aard. Mr. Vis meende, dat dan ook onjuist is, de door eischers gelrokken conclu sie, dal tusschen dc gemeente en de eischers, die dc aan hun zorg toever trouwde minderjarigen de betreffende scholen deden bezoeken een civiel rechtelijke overeenkomst werd gesloten. Dat niets anders is geschied, dan dat door de gemeente ter vervulling der haar door de wet opgelegde publiek rechtelijke verplichting regelen zijn vastgesteld volgens welke hel onder wijs door -haar werd verstrekt en waar bij tevens werd bepaald, welke ver plichtingen rusten op de ouders, die hun kinderen van dat onderwijs deden gebruik maken, waaruit volgt, dat de gemeente, hier handelend als overheid volkomen bevoegd was én is ten allen tijde eenzijdig de door haar vastge stelde regelen te wijzigen. De eenige vraag kan zijn of de ge meente bevoegd was bij wijziging van een verordening deze materie betreffen de aan die wijziging of nieuwe rege ling van terugwerkende kraclu toe te kennen. Eischers meenen. dat de ge meente deze bevoegdheid mist, doch zijn, aldus pl., in gebreke gebleven aan te gc-ven, welke wetsbepaling of welk rechtsbeginsel volgend uit een wettelij ke bepalink, dit voorschrijft. In het algemeen is de verordeningsbevoegd heid der gemeente, voor zoover een on derwerp tot haar taak behoort onbe perkt. voor zoovér niel door een wets bepaling binnen zekere grenzen ge bonden, zoodat eischers, zich beroepend op een bepaalde beperking, die zullen hebben te bewijzen. Mr. Vis concludeerde tenslotte, dat het de Rechtbank moge behagen, zich onbevoegd te verklaren van de ingestel de vorderingen kennis te nemen, al thans eischers daarin Sliet ontvanke lijk te verklaren, of hun die tc ontzeg gen met hun veroordecling in de kosten van het proces. MENGELBERG NAAR WEENEN Naar de Weensche berichtgever van het Hbld. meldt zal Willem Mengel berg vóór zijn tournée naar Amerika midden-September naar Weenen gaan, teneinde daar twee concerten te dirigeer en, in hoofdzaak werken van Gustav Mahler. DIE ZIJN EBNAMQ iESWJPT ADVERTEERT IN BUSSAUX QR. Ï8TRAAV 93 ©09, 724 NEDERLANDS (A-I E JOURNA LISTENKRING. In dc j.l. Zaterdag gehouden bestuursi vergadering van den Nederlandschea Journalisten Kring is de volgende re* solutie aangenomen „i.. Het uitgeven van een dagblad, hoezeer mede een commercieele onder neming, kan niet op één lijn worden! gesteld met eenige andere onderneming, waaraan het maken van geldelijke winst ten grondslag ligt. 2. Een dagblad is een ideeël en cul tureel goed, dat al moge zijn karakter als nieuws-orgaan vaak en terecht dq overhand hebben, beschouwd dient te worden als een middel voor de geeste lijke, jntellcctuecle en sociale scholing van het publiek. 3. De verkoop van een dagblad een voudig als handelsobject, zon-dcr dat' men weet wie eigenlijk het blad kooptj Wat er mcc gebeuren zal, en in welke richting het verder zal worden geleid.» dient scherp te worden veroordeeld. 4. Elke verkoop, waarbij de journa listen, die de geestelijke en intellectu- eele bcteekenis van het dagblad hebben bepaald, het slachtoffer dreigen te wor den, is reeds uit dien hoofde immoreel, In elk geval dienen voor de verzekering van het belang der betrokken journa listen afdoende maatregelen te worden! getroffen. 5. Geijverd moet worden voor een zoodanige regeling, waarbij, indien van) verkoop van een dagblad sprake is, aaa de betrokken journalisten, of de orga nisatie, waartoe zij behooren, recht vaq medezeggenschap wordt gegeven; Deze regeling worde desnoods wettelijk vast gelegd." In aansluiting met deze resolutie be sloot het Krin-gbestuur een commissie te benoemen, die zal moeten -onderzoe ken op welke wijze het in punt 5 be doelde recht van medezeggenschap het' best kan worden geregeld én verwezen lijkt. De volledige opdracht en de samen stelling dezer commissie zullen in dd volgende bestuursvergadering worden'! vastgesteld. HET REGLEMENT OP DE KAMERS VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN. In verband met 'verschillende op merkingen en vragen, die liom dien aangaande bereikten, heeft de minis ter van arbeid, handel en nijverheid] meegedeeld, dat het niet in zijn voor nemen ligt reeds binuenkort een wij ziging van het reglement voor de Ka mers van Koophandel «aanhangig te maken. De door de verschillende Ka mers aan de hand gedane verbeterin gen van dit reglement schijnen den' minister, hoezeer ook vaak «alleszins de overweging waard, niet van zooi dringenden aard, dat er aanleiding, zou behoeven te bestaan binnen kor ten termijn tot nadere herziening daarvan over te gaan. Daarbij komt nog, dat verschillende dier wijzigin gen bezwaarlijk zouden kunnen tot' stamd komen zonder dat daarmede te vens een wetswijziging gepaard ging.. Bij de voorbereiding van de verkie zingen voor dit jaar zou er dan ook! mede rekening kunnen worden gehou den, dat de thans geldende bepalin gen voorshands gehandhaafd blijven- HET CONFLICT IN HET HOUT BEDRIJF TE ZAANDAM CE- EINDICD. Na, langdurige besprekingen in een gecombineerde, vergadering van bijj het conflict 'betrokken losse arbeiders is met 133 stemmen vóór, 26 tegen c-11 12 blanco besloten op de voorwaar den vervat in het bemiddelingsvoor stel, zooals dit vóór liet conflict door de betrokken organisaties reeds was< aanvaard en waarbij het loon werd' bepaald op 70 cent per uur, zich voor, hervatting van den arbeid bij de pa troons aan te melden. De vergade ring, die ongeveer vier uren heeft ge duurd werd ook bijgewoond door hoofdbestuursleden der betrokken or ganisaties, mét uitzondering v«an den modernen Bond. HET RECEERINCSJUBILEUM VAN"' DE KONINGIN. Een inwoner van Den Haag, die on bekend wenscht te blijven, heeft aan den algemeenen voorzitter van den Bond van ridders in de Militaire Wil- lems orde te kennen gegeven, dat hij,-, ter gelegenheid van het regeerings- jubilenm van de Koningin, den rid ders dier orde, alsmede hun weduwen, meer in het hijzonder hun, die in be hoeftige omstandigheden verkeeren, of te lijden hebben van.een langdu rige werkloosheid, een geschenk wil aanbieden. WIJZESING VAN DE FORENSEN- BELASTING. Naar de Res.bode verneemt, is men aan het departement van financiën 'dezer dagen gereed gekomen, met een ontwerp tot wijziging van de foren- senbelasting. Aan de reeds jaren lang geopperde bezwaren wordt in dit nieuwe ontwerp voor een belangrijk, gedeelte tegemoet gekomen. Het ontwerp is reeds aan den mi-, nisterraad verzonden. NED. BANKETBAKKERSVER- EENIGING. Op de te Utrecht ge houden «algemeene vergadering van deze organisatie werd medegedeeld dat op 1 Januari het ledental 813 be droeg. De heeren .T. M. Polak, G. W. van der Veen en M. M. Weyl werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. Als leden van het bestuur van het' Vereenigings-Plaatsingbureau werden herkozen de heeren W. Eerastman ed K. A. Jager. Aangenomen werd het voorstel van' het hoofdbestuur om met drie werk nemers-organisaties een nieuwe ar beidsovereenkomst aan te gaan, bevat tende dezelfde bepalingen als de_ nu geldende, behoudens enkele wijzigin gen. (De 100 pet. voor Zondagsarbeid is o.m. verlaagd tot 50 pet., dit ten! gerieve van den banketbakker-kok'). VEREENIGING VAN NEDERL., GEMEENTEN. liet bestuur cl.er afd. Noord-Holland van de Ver. van Nod. Gemeenten heeft uit zijn midden tot voorzitter aangewezen mr. G. J Bisschop, burgemeester van Hoorn, 1 tot secretaris den heer H. Jb, Avis, burgemeeBtei," Van Mid woud.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10