'ijkheid van een ziekenhuis te 'dezer' blaatse. IJ. en W. staan ten opzichte tan het ziekenhuis zeer sympathiek. Sur. geeft deze verzekering afgeschei den van de nieuwe samenstelling van den gemeenteraad, hoewel door den heer R. J. Zuidema reeds is aange toond dat de nieuwe raad pro-zieken huis is. Indien de resultaten zijn over eenkomstig het werk, dan, spr. is er van overtuigd, zal het ziekenhuis er komen. Ds. Harmnersen dankt voor het be stuur van liet ziekenhuis de bazar- commissie en allen die aan het slagen tot hiertoe hebben meegewerkt. Uit de inzendingen blijkt reeds duidelijk dat .,ons ziekenhuis" mag hogen op aller liefde. Spr. hoopte dat alle inwoners van Beverwijk en omstreken lid van het ziekenhuis zullen worden, opdat bewaarheid worde liet ,.door allen voor allen". Hoewel het ziekenhuis er nog niet is, vertrouwt spr. dat hier de grondslag zal worden gelegd. Hierna word een rondgang door de Baal gemaakt en alles bezichtigd. Hierbij bleek dat er met liefde voor de zaak was gewerkt, want hoewel het bij een eerste aanblik leek op een bazar zooals die geregeld is, bij nadere beschouwing bleek dat hier iets meer te zien en te koop was. Wij zeiden het reeds, de aanblik der zaal is schitterend en hiermee is- niet te veel gezegd. Bij het binnenko men is hel eerste dat wij zien een tent met prachtige levende bloemen, daar naast een fruittent en. grabbelton. Even verder een lijntrekkerij en dan een volledige delicatessen- en comes- tihloswinkel. Voor het tooneel is een ruime sorteering kinderspeelgoederen uitgestald. Een sigarenkiosis, wordt bediend door een Turksche dame. Hier aansluitend vindt men weer een ver- verschiugstent, waar ondanks dat de zomer nog niet is aangebroken, aard beien met slagroom te koop zijn. In het midden der zaal is op groote ta fels uitgestald een keur van dames- nundwerken, bëbé-artikelen en alles wat verder tot het vak behoort, bene vens een pracht collectie byouteriën, glas- en aardewerk en huishoudelijke artikelen. Kortom gelegenheid te over om zijn geld kwijt te raken voor het goede doel. Rest ons nog ts melden dat er de gewone attracties zijn als vischver- maak, draaiende parapluie en rad van avontuur, terwijl er een stembureau is waar men kan stemmen over de ver moedelijke opbrengst van den bazar. Als nu de raensclien maar komen om Van al deze dingen gebruik te maken. Rondgang met muziek. Woensdagmiddag is een rondgang met muziek gemaakt, waarbij op verschil lende plaatsen halt werd gehouden en dan een muzieknummer uitgevoerd. De muzikanten hadden plaats eeno men op een grooten versierden wagen en gedurende de uitvoering der mu ziek collecteerden pleegzusters" met groote bussen ten voordeel van het ziekenhuis. VELSEN. Vergunning is verleend aan N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma v. Gelder Zonen, te Velsen, tot het bou wen van een waterreinig-mgsgebouw op •har fabrieksterrein: aan A. J. Janssen en G. 'Krom, te Santpoort, tot hel bou wen van twee woonhuizen aan den Kruidbergerweg, te Santpoortaan W. F. Kuit, te Jan Gijzenvaart, tot het bou wen van een woonhuis aan den Brede- roodschen weg: aan F. Demmers en C. de Feber, te Velseroord, tot het bou wen van twee woonhuizen aan de {Trompstraat, te Velseroord.- HAARLEMMERMEER O n d e rw ij s. Tot hoofd van de R .K. school aan den Spiering weg te Vijfhuizen alhier, is benoemd de heer J, J. L. Dieben te Sassenheim; tot on derwijzer, de heer J. M. Matze te Sas- Eenheim en tot onderwijzeres mej. C. A. M. Zoetmulder, laatstelijk onder wijzeres in Canada (Noord-Amerika) De opening der school zal 28 Juni plants hebben. De heer G. de Jong, onderwijzer bij het bijzonder lager onderwijs alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Rotterdam. Tot onderwijzer aan de Hervormde school te Nieuwvennep is (benoemd de heer C. de Vries aan den Sloterweg alhier. Landdag. Aan het bestuur fpa.n den ring van christelijke jonge- lingsvereenigingen „Haarlemmer meer en omstreken", is vergunning rverleend tot het gebruik van bet ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp, ,voor het houden van een landdag op [Woensdag 20 Juni a.s. Regeringsjubileum. IN'iefe op 15 Juni, zooals werd gemeld, maar op een nader te bepalen datum, zal in botel „de Landbouw" te Hoofd dorp een vergadering worden gehou-- den van de verschillende commissiën, die zich gevormd hebben voor de vie ring van het zilveren regeringsjubi leum van H. M. de Koningin, tenein de te komen tot een gemeenschappe lijk programma, zoodat in alle dee- len vandeze gemeente de bewoners een ,van een broer en nu dat hoe langer hoe meer het geval bleek te zijn vond de hertogin het haar plicht een huwelijk met een anderen man, die ze in ieder opzicht wenschelijk vond, te bevorde ren. Want zij wist, dat Lady Ellen zich heel heel eenzaam voelde en dat zij nog dikwijls dacht aan haar ongeluk- ikig'huwelijksleven. Bovendien had de zaak oók een practiach6 zijde. Het geld Van Julian Bryant kon Ellie ook een 'heeleboel gemak bezorgen. Door de hertogin werd een brief ge schreven naar Bryant's wi.ning met verzoek dien op te willen zenden. En na een paar weken kwam er een telegram, waarin stond dat Julian Bry ant na zijn terugkeer graag van de invitatie van de hertogin van Welts- hire gebruik zou maken. Het streelde Julian's ijdelheid, dat men zijn gezel schap waardeerde in de klingen, waar in Lady Ellen Crooper verkeerde en er was ook iets pwindends in- Hij leefde voortdurend in een zenuwachti ge spanning, hij voelde zich volkomen thuis in net jachterige .atmosfeer, waarin de Amerikaansche zakenmen- schen leven. Hij had Ketch achtergelaten om op 'de nieuwe zaak te letten en Bryant vond het heerlijk bezigheid te hebben, zaken te doen, zorgen te bebben; al les i vas beter dan die rust, waarin hij eigen feest op touw kunnen zetüen, doch daarbij de noodige uniformiteit te betrachten, door althans op den zelfden dag (31 Augustus) en zooveel mogelijk op dezelfde wijze feest te vieren. R ij w i e 1 o n g e 1 u k. Dinsdag avond kwamen alhier op den Benne- broekervveg twee wielrijders, door dien een nunner zonder licht reed en bovendien verkeerd uitweek, zoodanig met elkaar in botsing, dab beiden te gen den grond werden geslingerd. Een der mannen, de arbeider B., werd aan het hoofd verwond en moest door een dokter worden verbonden. De an- de kwam er met cenige lichte kwet suren of. Beide rijwielen werden deer lijk gehavend. ZANDVOORT. F 11 e t s 'Ontvreemd. De winkelier J, liet bii het thuiskomen ziiu fiets voor den winkel staan. Toen hij ze enkele oogenblikken later wilde binnenhalen, was ze echter verdwe nen. Dacht men eerst aan een flauwe gran. waar de fiets na een dag nog niet terugsebracht is. wordt, do kans. dat ze gestolen ie, zeer groot. Men zij dus voor zwijntjesjagers o-p z'n hoede. Onderling Eulpbeteo it's Mannenkoor. Woens dagavond werd het Mannenkoor, be staande? uit leden van Onderling Hulpbetoon, definitief opgericht met biina 40 leden. Tot voortloop? bestuur werden eekozen de heeren H. Keesman, voor zitter, Louis van der Mije, penning meester en .J. B'uys, secretaris. Dit be stuur zal later aangevuld worden. Men kan zich no? als lid aanm eldenv cd ral tenoren zuïlen welkom zijn. Leger en Yloot DE JAARVERGADERING VAN „ONS BELANG". Deze vreeb hield de Ond. Off. Ver. „Ons Belang" haar 20ste algemeene vergadering in hel Jaarbeursgebouw te Utrecht. Ka d® opening der vergadering door den voorzitter, den heer WiJK, werd besloten een telegram van hulde ie zenden nan de Koningin en de leden van het vorstelijk huis. In zijn, openingsrede de voorzit,ter. dat wij leven in een tijd waarin liet waar borgen van de veiligheid van den Plaat bijzaak, d® veiligstelling van het geld hoofdzaak is geworden. Hij wijst in dit verband nog eens op de verschillende re- geeringsmaatregelen t.o. van het militaire personeel t.w. de korting van den bijslag met 5 de verbreking der angagements- akten, verslechtering der pensioenwetten Met de positie van den militair wordt in geen enkel opsicht rekening gehoudon, waarom, aldus spr., een krachtige actie voor een wettig geregelde rechtspositie meer dan ooit is geboden. Het schijnt, aldus spr., aat de regeering vam ineeniiïg is, dat het O. 0._ korps tot voor kort nog gewend aan armoede en ont bering, in de eerste plaats is aangewezen om naar dien toestand te worden terugge drongen; spr. wijst in dit verband op uit latingen van vooraanstaande regccrings- Het O. O. korps dient zich tegen deze strooming eensgezind! te verzetten. Hel georganiseerd overleg is een mis lukking geweest. Van oveneg tussclien re geering en personeel is geen sprake. Het resultaat is dan ook nihil. Een wijziging van dit instituut is dan ook noodzakelijk, wil dit aan zijn doel beantwoorden. Spr. deelt mede, dal op heden het le dental der organisatie ruim 4000 bedraagt. Het verloop van het ledental, als gevolg van de afvloeiing, is geringer dan bij an dere vakbonden; dit heeft het H.B. tot te vredenheid gestemd. Spreker spoort tenslotte allen aan sterk te staan en eendrachtig samen te werken, ten einde in staat te zijn, om in deze moeilijke tijden aam de reactie weerstand te kunnen bieden. Onder een driewerf hoera voor „Ons Be lang" eindigt spr. zijn rede. Ten aanzien van het lMaatsingbureol wordt besloten, dat dit instituut zal wer ken .voor alle onderofficieren. Het beleid van het hoofdbestuur wordt goedgekeurd. De aftredende H.B.-leden. de heeren Schutijser, Brandwijk en v. d. Lugt werden bij acclamatie herkozen. Het hoofdbestuurslid Brandwijk krijgt daarna het woord voor de behandeling van de voorstellen tot het voeren van een scherpe actio tot verkrijging van een I rechtspositie. De onderofficieren wilden niet gelooven dat het departement van oorlog blijkbaar I tot alles In staat is; zij toch konden niet aannemen dat het departement van oor log de engagementsaktea zou beschouwen als een „vodje papier". Thans zien zij dat hun positie steeas wordt verslechterd. Dit alles is oorzaak geworden dat thans een geest van ontevredenheid heersoht én groote onrust. Dit tracht het departement van oorlog te onderdrukken door toepassing van het reglement van krijgstucht, ia-stede van het toepassen van recht. Daardoor zal de ontevredenheid echter niet worden meggenomen, maar toenemen. zooveel tijd tot nadenken had. De manier, waarop hij zijn belangen behartigde zou een man, die geheel op zijn eigen krachten moest vertrou wen, geen oneer aangedaan hebben. Hij bleef nog wat langer in Amerika toen hij merkte, dat Ketch het heel goed zonder hem kon stellen. Nu en dan-kreeg hij een uitvoerigen ■brief van zijn medewerker waaruit dui delijk bleek, dat het aan Ketch niet zou liggen, wanneer hij zijn fortuin niet maakte Dat waren niet de e enige brieven, die hij kreeg. Erank Derriman b.v. kwam hem aan zijn belofte herinneren om in Ierland te komen jagen. Twee van Mr. Pleydell en eens kreeg hij ook een vreemd gestelden brief van Tenderten, die met de duidelijke be doeling was geschreven, brutaal te zijn. Mr. Tenderten schreef, dat hij er mijnheer Bryant slechts aan wilde her inneren, dat zij nog verschillende din gen te- bspreken hadden en dat hij er op rekende een onderhoud met mijn heer Bryant te hebben zoodra de ze in Engeland teruggekeerd zou zijn. Alleen de gedachte al, dat hij in nauwere aanraking met Tenderten zou komen, bracht Julian Bryant er toe in Amerika te blijven. Hij bleef veel langer, dan hij .oorspronkelijk van plan was geweest au alleen een briefje Met algemeene eïemman worclt neE door 10 afdeel tngen gedaan voorstel tot het voe ten. van een seherpo actie tot verkrij'glng een wettelijk geregelde rechtspositie aaai- Aan liet einde der avondvergadering wordt door de afdecling, onder applaus der aanwezigen, f 2300 afgedragen voor het Sanatoriumfonds. Burgerlijke Stand. BENNBJBROEK. Ondertrouwd -. D. Slootweg en P. W. Oêrlemans. VELSEN. Bevallen P. K. Kerkho ven't Hart, d. P. Bruinsma-Verdikt, z. M. Th. VeldmanKramer, d. M. VerdasdonkVan der Ster, d. A. Schaf- tenaarJansen, z. Ondertrouwd J. Lettcnmeijer en D. Rol. P. Groeneveld en J. van Eerden. W. van der Velden en B. J. van Roon. H. van 't Slot. en G. Osna- brug-ge. SöEesifl Mlcuws DE MOORD TE DORTMUNb. Do „Lokal Anzeiger" verneemt uit Dort mund: Heden werd door de Franse-hen een man gearresteerd, dien men voor den moordenaar der beide Pransche onderof ficieren houdt. Volgons -verklaringen van Franschezijde heeft hij vroeger tot Ce Sehupo behoord. De gearresteerde trachtte te ontvluchten maar werd door zijn ach tervolgers doodgeschoten. HET REACTIONNAI.RE COMPLOT TE MAAGDENBURG. De „Vorwürts" verneemt uit Maagden burg, dat alle personen, die onder verden king van reaocionnairo plannen gearres teerd waren, op vrije voc.tc-n zijn gestold. Dit heeft onder de arbeiders groote opwin ding veroorzaakt. De bestuursautoriteiten hebben zien daarom genoodzaakt gezien, van den stand van zaken medecleeling te doen aan den procureur-generaal. BRAND IN EEN ENCELSCH ZIEKENHUIS, Bij een bnuici in het- Highbury zie kenhuis te Birmingham vonden twee patiënten den ctood in de vlammen. Vier anderen werden gewond. OVERSTROOM INGEN. Het stadje Tulsa, in Oklahoma is door grooten was van den Arkansas geheel overstroomd, waardoor vierduizend perso nen dakloos zijm geworden. Het water is nog steeds wassende. BLINDE PASSAGIERS OMGEKOMEN. Te Marcus Hook (Pennsylvania) is aan gekomen de „Santa Theresia" komende uit Havana. Bij vertrek uit Havana had- den zich negen blindo passagiers in een reserve-kolenbunker verstopt. Vijf hun ner kwamen onderweg evenwel door ver stikking om -het leven. Zij werden in zee begraven. Het schijnt,, dat de bunker, waarin zij' zich hadden verscholen, door balen suiker zoodanig werd bedekt, dat de luchttoevoer werd afgesloten. De overle venden zijn. aan de Amerikaansche immi gratie-autoriteiten overgegeven. Twee hun ner verkeeren in een ernstigen toestand. EEN ONGELUK TE BOTTROP. Uit Bottrop wordt aan de „Vossische' Zeitung" gemeldWoensdag heeft hier een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad bij een in aanbouw zijnd huis. Een stei- ger stortte in en bedolf vijf arbeiders. Vier van hem werdén gedood; de vijfde-, werd zwaar gewond in het ziekenhuis op genomen. Aan 'het reddingswerk werd door een Belgische troepenafdeeling deel ge nomen. De aannemer is gearresteerd. EEN GEDENKPLAAT VOOR PASTEUR. Te Marnes-la-Coquette is een ge denkplaat voor Pasteur in het ge meentehuis onthuld. Het opschrift JuidtTer herinnering aan het eeuw feest van Pasteur, deu weldoener der Menschheid, den 2-Sen Sept., 1895 in deze -gemeente gestorven. Mmitmlanfi De herziening der Sociale verzekering Verschenen is het praeadvies van Commissie XI van do Hoogen Raad van Arbeid, over vraagpunten betref fende de herziening der Sociale Ver zekering. Bij schrijven va-n 29 Nov. 1922 had de Minister van Arbeid aan den Hou- gen Raad een vijftal vragen voorge legd. De Commissie geeft de volgende sa menvatting van hare conclusies. Zij vestigt er daarbij de aandacht op dat deze conclusies niet met alge meene stemmen zijn genomen. Over elk punt werd afzonderlijk gestemd- en de meerderheid, die zich voor die verschillende conclusies uitsprak, was niet altijd uit dezelfde leden samen gesteld. van Lady Ellen, dat hetn na veel om zwervingen bereikte, bracht hem er toe zijn reis af te breken. „Poppy en ik hebben elke week naar u uitgezien", schreef Lady Ellen- „U stelt ons erg teleur, mijnheer Bryant Misschien wilt u zich weer rehabili- teeren door hier tenminste met Kerst mis te komen. Ja heusch, Kerstmis en weet u wel, dat ik u in Augustus het laatst gesproken hebj U weet niet, hoe blij we zullen zijn u hier te zien, want Kerstmis is hier alleraardigst. Mijn nicht is een uitstekende gast vrouw en aangezien ze dan al haar fa milie om haar heen zal hebben, zal ze zich best amuaeeren". Bryant beantwoordde dezen brief met een telegram, waarin hij zijn ver trek uit Amerika aankondigde. Larly Ellen was buitengewoon in genomen met dit bericht. Zij was in tijden niet zoo gezond g-ew-eest en er was oogenschijnlijk niets, dat haar le ven kon verduisteren want Mr. Pley dell behartigde haar zaken uitmun tend en onthief haar van allerlei zor gen; bovendien werd zij zoo verwend door haar neef en nicht, dat haar le ven wel eon sprookje had kunnen gelijken als dat oude verdriet haar nog maar niet telkens kwam kwellen. Adrian Dawney kwam nooit in Schotland en hij had in zoo'n tijd niet-s van zich laten hooren. dat ze niet an- 1. Resnmeerende is de Commissie van oordeel, dat bij do voorgenomen herziening der sociale verzekering als grondslag moet- worden genomen eeu- heid ten aanzien van de categorieën van verzekerden, die onder de ver plichte ongevallen-, ziekte-, invalidi- teits- en ouderdomsverzekering vallen. 2. De commissie a.cht het niet ge wenscht de ziekenverzorging te doen geschieden voor rekening van het met de uikeering van hot ziekengeld be laste orgaan. Zij geeft de voorkeur aan een afzonderlijke wettelijke rege ling betreffende de geneeskundige ver zorging van arbeiders en met dezen m aatsch-app elijk gel ij lest aanden Het- wordt niet noodzakelijk geacht aan de arbeiders de wettelijke ver plichting op te leggen zich bij een ziekenfonds aan te sluiten; met een indirecten dwang, als is neergelegd in het eerste lid van artikel 43 van de Ziektewet kan naar de meoning van de commissie worden volstaan. De commissie is voorts van oordeel, dat do ongevallen, gedurende een be paalden termijn bij voorbeeld twee maanden. met betrekking tot het verleenen van geldelijke uitkeeringen als ziektegevallen moeten worden be schouwd. Zij meent bovendien, dat de genees kundige hohandèling van den door een ongeval getroffen arbeider zooveel mogelijk moot geschieden 'door het ziekenfonds, waarbij de arbeider is aangesloten. Daarbij zal gewaarborgd moeten worden, dat de behandeling van de ongevallen-patiënten even goed ibliift- als zii op dit oogenhlik is. De controle op de doeltreffendheid van de medische behandeling zal moe ten geschieden door een deskundig or gaan, dat onafhankelijk is van de bij de financiecle resultaten van de verze kering onmiddellijk belanghebbende risicodragers. Dat orgaan zal kunnen gevonden worden in een medischen Staatsdienst, Het is tenslotte gewenscht aan de ziekenfondsen door de organen, belast met de uitvoering der ongeval lenverzekering, vergoeding te doen ge ven voor de vanwege die fondsen ter zake van ongevallen verschafte genees- en heelkundige behandeling. 3. De Commissie acht -het gewenscht in de Invaliditeitswet te breken met het stelgêl van eenheidsrcntcn. Die wijzi- daarvoor in de plaats te nemen een stelsel van eenreidsrenten. Die wijzi ging zal gepaard moeten gaan met de vervanging door een stelsel van collec tieve verzekering, terwijl de indivi- dueele boekhouding zal kunnen worden afgeschaft. 4. Bij de ziekteverzekering moet eveneens de individueele verzekering van eiken arbeider afzonderlijk worden vervangen door een collectieve ziekte verzekering van alle arbeiders in dienst van een bepaalden werkgever. 5. Voor wat betreft de organisatie van de ziekte- en -ongevallenverzeke ring kan de commissie zich niet niet een monopolie, noch van een door de - overheid ingesteld orgaan, noch van een bijzonder orgaan, vereenigen. Zij meent, dar. het onvermijdelijk is die lak ken der sociale verzekering zoowel door openbare als door bijzondere organen te doen uitvoeren en dat er naar ge streefd moet worden beide soorten van organen zooveel mogelijk als gelijkge rechtigd naast elkander. ..ie plaatsen. .Bovendien acht de Commissie, het nood zakelijk te bepalen, dat slechts één vorm van bijzondere organen wordt toe gelaten. Ten aanzien van de vraag no pens de meest gewenschie organisatie voor de uitvoering der invaliditeits- en ouderdomsverzekering werd in de Commissie geen meerderneid g'evon- den. Tegenover de leden, dié van oor deel zijn, dat het gewenscht is de uit voering dier verzekering -uitsluitend aan een overheidsorgaan op te' dragen, staat het gevoelen van een even groot - aantal leden, dat ook bij deze verze kering de uilvoering behoort te wor den opgedragen aan openbare, zoowel als aan bijzonder organen. 6. Tenslotte meent de Commissie, dat in de richting van de voorafgaande conclusies zooveel goeds ligt. dat zij het gewenscht acht, op dien grondslag wetsontwerpen te doen uitwerken. Eerst na kennismaking van deze uitgewerkte voorstellen kan, meent zij, een defini tief oordeel over de hervorming in haar geheel worden uitgesproken. UIT DE STAATSCOURANT, Bij Kon. besluit is aan mr. W. M. 'van Ha,aften, op verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag ver- ileend uit zijn-betrekking van griffier der arrondissementsrechtbank te Gro ningen. Door het gerechtshof te Leeuwar den is, ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, de navol gende alphabet)sche lijst van aanbe veling opgemaakt mr. Ch. H. Beekhuis, rechter in de rechtbank te- R-otterdammr. J. Nieii- wenhuisen, rechter in de- rechtbank te Leeuwarden nrr, J. A. Stoop, advo- vaat en procureur, raadsheer-pik ats- vervanger in het gerechtshof te Leeuwarden Mr. A. N. CKten .rechter in de recht bank te Zierikzee, is niet het lot afge vallen tegen een van bovengenoemde 'candidaten ders dacht, dan dat hij getrouwd en voorgoed voor haar verloren was. Maar eindelijk kreeg ze bericht. Het bleek, dab hij ziek was geweest en dat verklaarde dus zijn stilzwijgen. Hij beloofde niets zeker, maar hij schreef, dat de mogelijkheid bestond, dat ook hij naar Schotland zou komen en misschien de Kerstdagen bij de Wiltshire zou doorbrengen. Lady Ellen was teleurgesteld en toch aan den anderen kant ook weer gerustgesteld, dat (hij- heelemaal den naam niet noemde van het meisje, waarover ze den laatsten keer gespro ken hadden. Zij dacht, dat Kolonel Dawney het haar zeker kwalijk zou nemen, dat zij niets gedaan had. „En toch, wat had ik kunnen doen" zei. ze bij zichzelf. „Ik wist heelemaal niet waar ze was en hij kon toch niet van mij verwachten, dat ik haar zou gaan zoeken, want ik zou hier naar toegaan". Toch voelde ze iets van zelfverwijt. Het was het eerste, wat Adrian haar ooit gevraagd had en nu had ze heb al niet gedaan! Zij vertelde haar nicht, dat zij een brief had ontvangen van Kolonel Dawney. „Adrian is ziek geweest, maar nu is hij weer beter en, waarschijnlijk komt bii over een dag of veertien hier GQEDKOOPG TREINEN NAAR LIMBURG. De heer Hermans heeft de aandacht van den Minister van Waterstaat ge vestigd op het feil. dat de goedkoope trein behoudens een. van Breda naar Valkenburg waarvan echter nog niet vast staat of bii loopen zal geen verbinding brengen tusschen Limburg en de overige streken des lands. Na aanzienlijke verhooging der ta rieven. die vooral nadee-lig is voor de ver van het middenpunt des lands ge legen plaatsen, is dit een onbillijkheid ten opzichte van Limburg, speciaal van liet Zuidelijk gedeelte dezer pro vincie, dat in nozunalen tijd. oin zijn natuurschoon, steeds 200 vele bezoe kers trok. terwijl de Limburgers ook garne verbindingzoeken met de hoofdsteden des lands. Een zoodanige houding van onze Spoorwegen schaadt ook nationale be langen, vooral nu de Belgisohe spoor wegen aan de bevolking van Limburg zoo buitengewoon goedkoops reisge legenheid bieden. Is de minister bereid, te bevorderen, dat. als nog in Juli en Aug. goedkoope treinen heen en terug loopsnde •over twee of meer achtereenvolgende dagen worden -ingelegd van do hoofdsteden des lands naar het Zuiden van Limburg en omgekeerd? AMBTENAREN SPOORWEGEN. „De Stand." zegt uit betrouwbare bron te vernemen, dat ook dit jaar, vermoedelijk in begin Juli, aan de lioo- ge ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen een gratificatie van 7 pet. over het salaris van 1922 zal wor den toegekend. WIJZIGING VAN DE DIENST PLICHTWET. In de Memorie van Antwoord be treffende dit wetsontwerp wordt me degedeeld dat met reden mag worden verwacht dat de cavaleristen ook in de toekomst na afloop van den eer- ste-oefentijd voldoende geoefend naar hun haardsteden zullen kunnen ver trekken. Het op de juiste waarde schatten van do bezwaren die van een vermindering van den eerste-oefen- tijd het gevolg zijn heeft er toe ge leid een '15-maandsche opleiding te verkiezen boven een 14-maandsche. Door dit wetsontwerp wordt even wicht verkregen tusschen militaire belangen eenerzijda en de sociale en financiec-le belangen anderzijds. Ook in bet buitenland wordt de opleiding in ongeveer 15 maanden mogelijk gemaakt. De vermeerdering van het contingent staat in geen verband met het verrichten van werk, door burger corveet'rs uit te voeren. Sedert korten tijd is weder de werving bij het wa pen der cavalerie opengesteld. Het oppassersvraagstulc is in overweging. HET CONTRACT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De moderne en de Prot. Chr. orga nisaties in het Sigarenmalcersbedrijf besloten de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst te aanvaarden. EEN ZEEGEVECHT. Onder dit op schrift deelt de Tel. mede Dezer dagen geraakte een Volendammer vissc-her met zijn botter m de roetten 'van een Urkervisscher. De Volendammer wil de aanstonds- do aangerichte schade ver goeden, doch de Urker ging hiermede niet accoord; hij was zoo woedend, dat hij met volle zeilen op den Volendammer- bottev afstevende. De schade bij de niet te vermijden aanvaring was ccliter geluk kig niet groot. Met een' bijl gewapend sprong de Urkcrwóe'steling aan boord van den Volendammer, die een goed heen komen zoch m de foef. Door 'het tegen elkander schokken van de botters vloog de helmstok van het roer van het Volen dammer vaartuig. De Urker kalmeerde nu wat en sprong weer op eigen vaartuig terug. De politie stélt een onderzoek in. REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Naar „De Stand." verneemt moet hij de Regeefing het voornemen bestaan, ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van de Koningin, op 3L Augustus a.s. een officieelen dankdag uit te sohrijven. RIJWIELEN VOOR AMBTENAREN. De heer Staalman heeft aan den Minis ter van Waterstaat de -volgende vragen gesteld: Is do Minister bereid, naar aanleiding van het d.d. 5 Juni jl. gegeven antwoord op de vragen van ondergeteekende, alsnog INGEZONDEN MED ED EELIN GEN a 60 Gts. per regel. De zakenman, die een warm twaalf uurtje gebruikt, drinkt daarbij niet gaarne bier of wijn, om de slaperig heid, die daarvan het-lastige gevolg is. VICTÖR1A-W&TER Überlahnslein voorziet hier in een behoefte. Het is een verfrisschende, opwekkende, aangename drank, juist dab wat de za kenman op den duur verkiest. lpgceren. Zeg Poppy, zou je het erg vervelend vinden ais ik voor een paar weken naar Londen ging. Ik moet too/i eens zien, hoe het thuis gaat en dan moet ik mijn winterkleuren in orde maken". ,;Ga maar", zei do hertogin. „Dat zal )e goed doen.' Het is hier nu ook zoo eenzaam. Maar blijf in geen geval langer dan twee weken weg". Lady Ellen was opgewonden, toen ze weer naar het zuiden reisde. Zij had Kolo nel Dawney een telegram gestuurd, waarin ze item haar plannen meedeel de en ze hoopte, dat hij haar bedoe ling begrijpen zou en aan het station zou zijn, om haar af te halen. Hierin werd zij teleurgesteld, maar toen ze thuiskwam stonden er bloe men van hem en lag er een brief. Hij schreef, dat heb hem speet haar niet te hebben kunnen afhalen, maar dat hij in Yorkshire bij de begrafenis van een ouden schoolvriend had moe ten zijn en haar hinnen een dag hoopte te zien. Hoewel dit een prettig Tooruilzicht •voor haar was, voelde Lady Ellen' zich tocli terneergeslagen en eenzaam. Het huis zag er somber en verlaten uit en ze vond het niet de moeite waara te proLeeren of er nog kennis sen van haar thuis waren. Er lagen stapels kaartjes van men- schen die haar in haar afwezigheid om f reüf 'de volgende punïori inlichtingen '.e verstrekken: )o. Wolk percentage van do opbrengst komt aan den tusschcnhandol ten goede, indien door diens lussehenkomst de rij- wielfabriek aan con ambtenaar vam do posterijen, telegrafie en telefonie levert en hoe wordt deze provisie -uitbetaald? 2o. Wolko controle wordt toegepast ter voorkoming dat de 200 aan de ambtena ren geleverde rijwielen inderduud in hu.a bezit blijven en niet door -hen aan anderen worden overgedaan? 3o. Is do Minister bereid te bevordcron, dat ook andere leveranciers op dezollda wijze rijwielen kunnen leveren aan do hierboven bedoelde ambtenaren? 4o. Zoo. neen, welke motieven hebben rla/n gegolden om een fubriek boven clko ander® te bevoordeelen 60. Is d® Minister voornemens ook ten aanzien van andere artikelen dan rijwi#. len een soortgelijke regeling te bevorde-- FABRIEKSSCHOORSTEEN OM GE VALLEN. Te Riinsbur? is een 20 meter hoogff fabrieksschoorsteen, van de conserven fabriek van de gebrs. v. d. Vijver, 0111 gevallen en in zijr,i volle lensje op het dak van het ketelhuis terechtgeko men. Het dak stortte geheel In. Per soonlijke ongevallen hadden er niet bij plaats. BEN DER „BANKEN" VAN BROEK- IIUYS ONTBONDEN. Do Rotter dam sc'he Handels en Landbouwbanlc •js bij akte d.d. 12 Juni 1923 ten over staan van notaris A. S. Muhró ver- loden ontbonden- BURGEMEESTERS-VACATURE. De burgemeester van Rheuen, jhr. G. J. A. Schimmelpenmnck) heeft ont slag gevraagd, ONVERANTWOORDELIJK Door de Bussumsche politie is deze -week niet minder dun driemaal proces-ver baal opgemaakt, waarvan tweemaul des nachts en eenmaal daags, tegen over wegwachters, welke hun hoo rnen niét gesloten hadden tijdens het passeeren van een trein, meldt de „Tel.", terwijl de overwegen nog wel in de drukste straten midden in het dorp zijn gelegen. HET AMSTERDAMSCHE RAADS LID P. NOLTING. Het Ilbld.i meldt: De toestand van het Amster- damsche raadslid P. Nolting, die nog altijd een vrij ernstige ziekte door maakt, gaat langzaam vooruit, zoo zelfs dut hij niet meer geregeld bet bed behoeft te houden. Binnenkort hoopt de heer Nolting, tot algeheel "herstel, elders tijdelijk te gaan ver blijven. JHR. MR. F. X. A. VERHEIJEN Jhr. mr. F. X. A. Verheijen, lid van de Eerste Kamer, raadsheer in heb gerechtshof te 's Hertogenbosch, is, naar I-Jet Huisgezin meldt, von zijn ziekte hersteld, zoodat hij weder de ambtelijke bezigheden waarneemt. NOG EEN ZAKKENROLLER GE ARRESTEERD. Het IIbid. meldt: De nasporingen van de recherche van het bureau Singel te Amsterdam hebben geleid tot aanhouding van den man, die Zaterdagavond in gezelschap is gezien van den Peruaan, die in het Grand Theatre aldaar werd gearre steerd, omdat hij een heer een porto- leuille met f 3000 had ontrold. De tweede man, die Zaterdag tvisfc' te ontkomen, en die door degenen, die hem hadden gezien werd beschreven als iemand met „een Japansch uiter lijk" is te Rotterdam aangehouden.. Hij is naar Amsterdam overgebracht., Het is een Griek, die zich, behalve zeeman, ook nog „artist" noemt. De portefeuille en het gestolen gelth zijn niet in zijn bezit gevonden. Heb vermoeden ligt dus voor de hand dat er nog meer mede-dader3 zijn. In het, zcemanskroegje, waar de Griek is aan gehouden waren ook een Mexicaan en een Hollander ingeschreven, die[ zich thans weer ergen3 elders heen be geven hebben. De Griek, die volgens zijn papieren Epaminonda Molfessi heet en de Pe ruaan, heben de laatste jaren tusschen' Hamburg, Amsterdam,Rotterdam en Antwerpen heen en weer gezworven.,' De Peruaan heeft thans bekend Za-, terdag in gezelschap van den Griek geweest te zijn. Hij geeft nu voor uib angst voor den Griek, die hem wet; eens met een revolver gedreigd had, te hebben verklaard dat hij den an der niet kende. Hij blijft evenwel ont kennen de portefeuille gerold te heb ben. Als er iets ontvreemd is moet de Griek dat gedaan hebben. De Griek, die door deu commissa ris, van politie van liet bureau Singel,:' den heer Harbomee, in verhoor geno men is, ontleent eveneens iels van do portefeuille te weten. De vrees om met zijn kameraad ge arresteerd te worden was volgens hexn: de reden dat hij Zaterdagavond aan den haal ging. Ondanks hun ontken ning blijft het tweetal in arrest. De getuigenverklaringen zijn te positief, om aan de beweringen der beklaagden geloof te kunnen hechten. hadden bezocht en ze keek die zonder veel belangstelling door. Plotseling, bij het lezen van een no,am, helderde haar gezicht op. Zij belde en vroeg het dienstmeisje.': „Wanneer is juffrouw Prowis hier' geweest, Marie? „De vorige_ week, mevrouw. Ik zei haar, dat u in Schotland was en da! juffrouw zou u schrijven". „Ik wou, dat ik haar eens kon spre ken", zei Lady Ellen en de daad hij! het woord voegend, telephoneerde zijl- om een taxi. Toen zij weg reed zeiüe zij tegen het meisje: „Als er iemand komt, zeg dan maar dat ik voor veertien dagen in de stad! ben". Nora Prowis, die ze nu ging opzoe ken, was een nicht van haar eersten man, een vriendelijke, hartelijke, al! wat oudere vrouw, waar Lady Ellen heel veel van hield. Zij was gediplo meerd verpleegster, maar aangezien' ze wat geld ihad, oefende ze haar be-, roep uitsluitend als liefdadigheid uit', en meestal in de armste buurten van' Londen. De taxi bracht Lady Ellen ml naar een straat in Ilolloway. Heb' mooie luxe-vrouwtje rilde een paar maal, toen ze door heb portierraampje naar buiten keek. (Wordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6