OM ONS HEEN KESÜAU's DOOD Stadsnieuws Muziek 40e Jaargang No. 12270 Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag t» Juni 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.571/,. Franco per post door Nederland f3.87l/i. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57'/,; franco per post f 0.65, ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen priis. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Posf-Giro 33310 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, Urr.uiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden DINSDAG 19 JUNI. Schouw b-.ug Sansweg. ..De Slavin", en „De Huwelijksnacht" S uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok. 11, 12, 2, 3, 4. 7, 8 en 9 uur. Hotel „Lion d'Or": Algemeene Ver gadering N. V. Houthandel „Het lieuwe fortuin", 3 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.30—5 30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. Bloemendaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. WOENSDAG 20 JUNI. Schouwburg JanswegRioscoop- vooi stelling: „De Slavin" en „De Hu welijksnacht", 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blycken": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok li, 12, 2, 3, 4. 7. 8 en 9 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat 's middags 3.30—5.30 en "s avonds 8—11 uurConcerl. Cinema Pal. Foyer; Middag en Avondconcert 3 30—5.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houtlsraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De lvroon, Gr. Mark Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Thc-ater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche Dagelijks matinee ©n avondconcert. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. De Abonnements-quitanties voor het nieuwe kwartaal Sinds eenige jaren worden de quitanties voor het nieuwe kwartaal (r Juli 30 September 1923) in de maand Juni aangeboden. Dat doen ook de andere dagbladen. Als het mogelijk was, dan zouden wij die alle willen doen aanbieden onmid dellijk vóór den aanvang van dat nicu we kwartaal, dus op 29 en 30 Juni. Maar dat is in de practijk natuurlijk onmogelijk zóóveel gerouineerde quitantieloopers hebben wij niet en kunnen wij ook niet aanstellen, dat we deze talrijke quitanties in twee dagen zouden kunnen doen aanbieden. Wij moeten er dus wel vroeger mee beginnen. Vriendelijk verzoeken wij aan onze geabonneerden, om, al is het nog wat vroeg, die bij eerste aanbieding te betalen. Voor een goedé administratie kan het niet anders. Zij bewijzen er ons een grootcn dienst mee, waarvoor tnzen dank betuigen. wij reeds bij voorbaat DE DIRECTIE. No. 3198 T ramzaken. In deze dagen wordt de aandacht op onze tramdiensten gevestigd door hun verslagen over het afgeloopen jaar. Bijzonder gunstig is de balans en winst- en verliesrekening van de E. S. M.E. N- E- T. nitt. „De in het ge- Jieele land waargenomen achteruit gang van handel en industrie en dc daaruit voortvloeiend© verminderde koopkracht deed zich ook door eeu .verminderd vervoer over de lijnen ge voelen." Zoo duidt d'e directie zelf de oorzaak aan en ook d© leek ban dat begrijpen. Bezuinigingen zijn dan colt oioodig geweest, om de vermindering van het exploitatie-overschot der E. 'B. M. te beperken tot f 46.000. Anders zou het nadedlig verschil nog grooter zijn geweest. Ofschoon ook bii de E. N. E. T. de jn tv angst en daalden. was het over schat hooger. hetgeen aan de door gaande exploitatie van de Ceintuur- Bloemendaal lijn en de toepassing van 'de éénmanswagens moet worden toe geschreven. Tenslotte geeft dc onderneming E. S. M.—E. N. E. T. een bruto winst •van f 609.335; maar daarvan moeten ibelangriike afschrijvingen geschieden, die de lezer elders in d:t nummer vin den kan. Op concessie bijvoorbeeld' tf 143.000. Als creditpost op de balans 'fis dit zeker een eigenaardig bezit, daar het van iaar tot iaa vermindert, •naarmate de concessie meer haar ein de nadert. Tensllot.te schiet er niet, meer dan 3 procent over een cijfer dat jdeste meer treft, omdat in het afgeloo- .pen iaar in het geheel geen dividend' ijwerd uitbetaald; wij veronderstellen «evenwel, dat er weinig aandeelen meer in particuliere handen ziin en dat de meesten wel weer tot de Maat- •echappii of naar hare moeder, de Hol- landsche Spoor, terugkeerden en dan i.vcrmoeöeliik wel niet voor honderd •procent. Men weet. dat indertijd de ■aandeelen E. N. E. 'I'. voor als wij ons wel herinneren, 130 procent wer den overgenomen; daarop schrijft men 'nu f 125.000 af. Tot tweemaal toe is in dit verslag ^<in den éénmanswagen sprake. De di rectie schriïft daaraan een belangrijke bezuiniging toe. zoodat kan worden aangenomen, dat van haar geen in trekking van den maalregel te ver .wachten is. Zooals men weet, wordt tóe qu-aestio van den éénmanswagen nu onderzocht door het gemeentebe stuur, binnenkort zal zij wel in den Raad ter sprake gebracht worden. De zaalc staat op dit oogenblik zoo 'de directie wil de toepassing van het stelsel voortzetten en uitbreiden, het personeel is verdeeld, maar de groote meerderheid is er tegen. Zelfs over de feiten bestn.it verschil van meaning, omdat de directie verzekert, dnl het svsleem in Amerika veld wint, ter- wiil de organisaties uit hun inlichtin gen juist hef tegenovergestelde put ten. Wij komen hierop nog wel eens te rug, maar vestigen de aandacht op een ingezonden stukje in dit nummer, oyer eeu geheel anders ingerichlen éénmanswagen. De stad waarover deze inzender schrijft, is Aarhus in Denemarken. Bovenstaande cijfers uit het verslag ontleenen wij aan de N. R. Ct., waar aan ze werden meegedeeld. Uit dezelf de bron ziin ook gegevens geput over de resultaten van de Noord-Zuid-Holil. Tramweg Maatschap-rui. Ook deze cij fers kan de belangstellende lezer el ders in dit nummer vinden. Het re sultaat is. diat de maatschappii vijf procent uitkeert (het vorige jaar niets) gemiddeld over de twee ;aar dus 2 1/2 procent. hetgeen niet bepaald een schitterend dividend kan gpnoemd worden voor een industrieel aandeel, dat altijd aan groote tegenspoeden on derhevig kan zijn. Ofschoon er zonder twijfel belang rijke cijfers van balans en winst- en verliesrekening ten beste worden ge geven. is het voor iemand die er bui ten staat niet gemakkelijk de positie van dc maatschappij goed te beoor- deelen. Wat ons Haarlemmers, die den toestand kennen, wel moet tref fen. is dat vooral de twee stoomtrams, van de maatschappij een zeer précair bezit vormen. De direetie heeft al vergunning van den Minister ge vraagd, om den dienst, naar Alkmaar op te heffen. Een beslissing is daar over no? niet genomen. Dat gaat niet zoo gaiiw in de bureaux van de open bare besturen, intusschen heeft, de maatsohappii de bijzondere diensten voor Santpoort en Veisen zal laten vervallen. Evenwel komt deze lijn HaarlemAlkmaar op de activa van de balans voor met een waarde van f 328.947, meer dan drie en een kwart ton. Of de liquidatie van de lijn deze som zou opleveren, is geen zaak van algemeen belang, maar wed heeft het publiek er 'mee te maken of een be hoorlijke verbinding bliift bestaan t.us- schen Haarlem en de gemeenten om de stad heen en tusschen die gemeenten onderling. Zoo heeft de stoomtram, hoe verouderd zij als vervoermiddel ook moge wezen, beteekenis voor oud- Schoten. Santpoort. Veisen en Bever wijk. Noordelijker heeft zij voor Heemskerk, Limmen, Castricum, Ileilo. bliikbaar minder waarde. Van dien leant gaan althans niet de nood-4 kreten op. die uit Veisen worden ge hoord, En hiermee komen wij op een nieuw terrein, dat om zoo te zeggen een jaar geleden nog niet bestond. De autobussen. Nadat de eerste, afkomstig uit de Haarlemmermeer, de uiterst, gebrek kige inrichting van den dienst der Haarlcmmermeerspoor duidelijk had gedemonstreerd, zijn de autobussen als uit den grond opgeschoten, Van Zandvoort, van Sloten, w.n Lis- se, van lJmuideu. Lr blijkt in de eerste plaats urt, dat de concessie, die tramweginaatscha.ppijen met ontzag lijk veel moeite en geduld van gemeen tebesturen weten te verkrijgen, dooi de ontwikkeling van de techniek een groot gedeelte van hun waarde ver loren hebben. Wat beteekent een mo nopolie van vervoer wanneer naast de tramwagens autobussen komen te rijden, die aan geen enkele bepaling gebonden zijn: noch van loon, noch van arbeidsduur, noch van tarief, noch van eenige andere beperking. De autobus is de vrijbuiter van den weg. Hij richt zijn dienst in naar welgeval len, verandert dien naar willekeur; het eenige wat hij te vragen heeft is een vaste standplaats, die hem, in het openbaar belang, moeilijk kan wor de^ geweigerd. Wie had gedacht, dat Fords lange arm, over den Oceaan heen. de offi- eieele tram-onderneming hinderen zjjiu zóo zelfs, dat de autobus met een listig ingerichte dienstregeling, soms de passagiers vóór den neus van den tram wegvischtWel doet zich bij de beschouwing van dezen toestand een ander beeld opvan den leeuw, die, op het laatst geprikkeld en ver veeld door de steken der muskieten, zijn zwaren poot eindelijk oplicht en ze allen met één slag verplettert. De geleerden zijn het er niet over eens, of deze autobusdiensten op den duur kunnen blijven bestaan. Dat hangt vornamelijk af van de vraag, of zij behoorlijk Jcunnen afschrijven op de wagens en niet te veel tegenspoed hebben op het stuk van de banden. Want de benzine moge dan wat goed- kooper zijn geworden, de banden ble ven duur. Daartegenover moeten de bussen steunen op een laag tarief. Kunnen deze einden elkaar raken'1 Ik kan mij voorstellen, dat de train het een poosje aanziet: er is al een enkele onderneming verdwenen. Maar 't is. ook mogelijk, dat de leeuw zijn klauw opheft... zijn tarieven verlaagt, zijn stoomtramdienst zoo goed mogelijk maakt en zoodoende aan de bussen het bestaan onomogelijk maakt, al blijven zij natuurlijk punten bereiken waar tram noch spoortrein komen. Wat daarvan komt, zal de naaste toekomst leeren. Zonder twijfel heb ben de autobussen voor nu nog ver waarloosde plaatsen hun nut. Mis schien zullen zij de verdrijvers van de stoomtram zijn, al dan niet door elcc- trische trams vervangen- Electrifi- catie bijvoorbeeld van het traject Heemsteden-Leiden is door de nood zakelijke wegverbreeding zóó kost baar, dat de bussen misschien een welkome bezuiniging brengen. Mis schien ook wordt de buit gedeeldde stad aan de electrisclie tram, het plat teland aan de autobus. Dan zal er al leen wrijving zijn daar waar platte land en stad elkander r?.ken. J. C. P. NASCHRIFT. De heer R. D. Baart de la Faille, hoofdcommies-chartermeester bij het rijksarchief in Noordholland, was zoo vriendelijk mijn aandacht te vestigen op een proces, dat Kenau s erfgenamen Schipper Lieven Hansz. hebben aange daan, en waarvan het rechterlijk ar chief van Hocrn de heugenis bewaart. Daardoor ben ik in staat aan mijn overzicht van haar leven enkele nog onbekende bijzonderheden aangaande tar dood toe te voegen. 1) Ook over haar dood moest alweer een proces licht verspreiden. Uit een voor Schepenen afgelegde verklaring vernemen we op welk een ongewone wijze ze om het leven is gekomen- Kenau Simonsdochter is gevallen in een gevecht met een zeeroover, ze heeft haar graf gevonden in de golven der Noordzee. Het dramatisch einde van een rusteloos leven. Een dood, zoo treffend, dat ge u afvraagt, hoe het moge.lijk is, dat die nergens wordt vermeld. De heldin van Haarlem moet toch reeds tijdens haar leven beroemd zijn geweest. Hoe komt het dan, dat geen der oudste berichtgevers gewag maakt van deze haar laatste worste ling? Geheimzinnige vrouw, die ons nog aitijd met raaclselcn ophoudt, ja, die geheimzinniger wordt naarmate «e u beter leeren kennen. Uw tragi sche dood plaatst ons voor een nieuw raadsel. Kordaat tot aan haar laatsten adem tocht. In Juni 1588 kiest ze zee op een op haar eigen werf te Haarlem gebouwd smalkarveelschip, een snel zeilend scheepje. Ze is vergezeld van haar schipper en zijn knecht, bereikt Noorwegen, het doel der reis, en aan vaardt den terugtocht „aldasr haere schip met balckcn ende andere noort- sche wniren often laste geladen heb bende." Het Haarlemsche scheepje komt in hét vaderland terug, het valt de haven van Hoorn binnen, maar Kenau noch haar getrouwen zijn aan boord. Schipper Lieven Hansz. voert er bevel, hij laat het vaartuig op de werf brengen om het te doen kalefa teren. Hier trekt het de aandacht van een dochter van Kenau, die te Hoorn woont- Dit moet haars moeders eigen schip zijn, zooals „notoirlichen 1) Zie onder „Snippers yan de Re- dactïetafel" in het vorige bleeckc bij 't geene noch in tselve schip bevonden werde ende oick bij geloeffwaerdige geiuygen Ze doet er beslag op leggen e:i den schipper be teekent ze in rechten- Het proces vangt aan. Lieven Hansz. zegt het schip gekocht te heb ben van jonker Pieter Ranzou, ko ninklijk ambtman te Flensburg en hij toont zijn koopbrieven van 28 Oc tober 1588. Verder verklaart hij, dat zekere Hans Jaspersz. het betwiste vaartuig ontmoet heeft „alle dat le- vendich in tselve schip geweest was ontledicht zijnde", en dat hij daarop „als zeevondt" naar Flensburg ge bracht heeft. Op grond waarvan bij aandringt op „absolutie" van den eysch". Deze voorstelling van het gebeurde blijkt onaannemelijk. Hier was geen storm in 't spel geweest, en zeevond is niet aanwezig. Terecht merkt de ei- scheres op, dat de smalkarveel „ap- parerileüc-ker bij een zeeroover aan gevallen ende by denseïven die voorsz. bacre moeder ende met hair scneeps- volck buyten boort geworpen es ge weest". ilefc is immers niet mogelijk, dat alle opvarenden over boord zijn geslagen „ofte dattet schip met een bootgen in tempceste geruympt soude zyn, dewyle 't voorsz. schip in sulcke gevalle merer tot salvamente van heurluyden gedient moehte hebben dan een cleyn Lootge". Mij dunkt, hier tegen valt weinig in te brengen. Het schip was niet vergaan, niet door de opvarenden verlaten. Het was bespron gen, en alle levende ziel was in zee geworpen. Zoo oordeelden ook de rechtersde heer Ranzou had het vaartuig niet binnen het jaar mogen vorkoopen, hij had het moeten be waren „ende alomme by billietten doen condigen den aencoempste van 'tvoorz. schip". En zij wezen den erf genamen van Kenau haar eisch toe Lieven Hansz. kreeg slechts vergoe ding voor de gemaakte onkosten der vertimmering. Zoo eindigde dit, ook in betrekking tot bet zeerecht, merkwaardige pro ces, waarbij verscheidene rechtsgeleer den van advies hadden gediend. Het was meteen een uitvaart, alsof men de laatste eer bewezen had aan de merk waardige vrouw, die niet rusten mocht in vaderlandsehen grond. Immers nu was aan 't licht gekomen, hoe de ruim zestigjarige gevallen was in den strijd, zij 't dan ook tegen een zeeschuimer- Zooals ze geleefd had, zoo was ze ge storven: als een, die,.mans hert in 'fc lijf had". En geuzenbloed in de aderen. H. E. KNAPPERT. HOE STAAT T MET de verbouwing van het Ziekenhuis van het Ned. Diaconiehuis? Sedert eenigen tijd is men bezig met het verbouwen van het zieken huis van het Ned. Diaconiehuis in de Jansstraat De oude toestand eischt dringend verhotenng. De zieken moesten n.l. door de buitenlucht naar de zieken zaal in het achterste gedeelte van het gebouw vervoerd worden en ook moes ten de oudjes zich door de buitenlucht naar de "W. C.'s begeven. Hierin komt nu een groote verbe tering. De oude bakkerij met de daar bij behoorende hokken aan de achter zijde van het gebouw zijn vervallen en vervangen door lokalen, die heel wat nuttiger diensten kunnen doen. Aan de vóór- of tuinzijde worden 1 gebouwd; een kantoor voor den Vader en een ruime, modern inge richte keuken; de „aanbouw" tegen de kerk wordt eeu doorgang, waarin ook d© W. C.'s worden aangebracht, naar de ziekenafdeling. In de zooge naamde „oude galerij" komen isoleer- kamers voor de zwakzinnige oud°n wn dagen. Aan de achterzijde worden vier ziekenzalen gebouwd, twee voer mannen, en twee voor vrouwen. Ge heel nieuw is de conversatiezaal met zoogenaamde „papkeuken". Verder komen aan deze zijde van 't, kebouw 4 slaapkamers en 2 zitkamers voor de zusters, goede waschgelegenheden en badkamers voor mannen en vrouwen. Het geheel wordt zoo eenvoudig mo gelijk en in den ouden stijl (met kruis kozijnen enz.; gehouden. I11 den blinden gevel aan den ach terkant worden bovenlichten aange bracht. Men hoopt met. 1 December met de gaheelo verbouwing gereed te zijn, zoodat zieken en gezonden dan een gemeenschappelijk Kerst feest kunnen vieren. Tot nu toe moes ten die n.h, door de slechte iurich- ting van het gebouw, gescheiden dit feest vieren. IngezcMen Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niot teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stolt de HoUaotle zich niot aansprakelijk. NOG EENS „DE EENM ANSWAGEN". Mijnbeer de Redacteur, Daar ik weet. dat er veel bezwaren te gen hel gebruik vanden „Krnmanswa- gen" ingebracht lijn, meen ik dat het nut- 75.000 en £0.000 inwoners en ik trof in bel- de eenmaaswagen aan. Naar ik meen worden zij dus onder dezelfde omstandig heden ais die te Haarlem gebruikt. Ruim 6 jaar geleden maakte ik er reeds kennis mee en zij zijn reeds vee! langer op deze wijze in exploitatie. Een hoofdverschil met het Haarlemsche systeem is dat men betaalt hij het verla ten vnn den wagen waardoor iedere passa gier de gelegenheid heeft om den vracht prijs gedurende den rit afgepast gereed te maken, zoodat het uitstappen en be talen zeei vlot gaat. Dit is ec-n groot- ge mak voor iedereen maar vooral voor oude ren van dagen. Wie heef: le Haarlem niet dikwijls op onthoud bij het opstappen bemerkt, ont staan door het gezoek in tieurs of taschje en welk een last is dat bovendien bij slecht weer wanneer tegelijkertijd para- pluies tegen regen, sneeuw of windvlagen gehanteerd moeten worden. Doordat in het inwendige van den wa gen 2 automatische wisselinrichtingen aan gebracht zijn kar. ieder rustig zijn geld afpassen en slech:s bij hel wisselen van grooter geld helpt de conducteur. Ik merkte op dat iedere passagier zijn werisch om uit to stappen moest ksn baar m-aken door aan het schelkoord te trekken en doordat daaraan lussen waren kon men dat van af zijn zitplaats doen. Voor- en aohterbalcon waren als vroe ger le Haarlem door een schuifdeur ge sloten waardoor de binnen zittende pas- sagiers beier tegen tocht en den tabaks rook van het achterbalcoo beschermc worden Daar het boven beschrevene in de door tnij bezochte steden blijkbaar al sinds Ja ren voldoet bestaat er misschien aanlei di-ng om daarvan te Haarlem partij te zijn. daarva.11 elders ondervangen zijn. Ik vertoefde tweemaal 5 weken in 2 klei nere steden in het buitenland. Zij hebbe*» LOOP DER BEVOLKINC IN NOORD -HOLLAND IN 1S22. Aan liet door het Centra.il Bureau voor do statistiek opgemaakte over zicht van den loop der bevolking in elke gemeente der provincie Noord- Holland ontleenen wij voor Haarlem tn omliggende gemeenten de volgende cijfers; Te Haarlem bedroeg de bevolking op 31 December 1921 37701 m- en 41131 vr., totaal 78832 en op 31 De cember 1922 38218 m. en 41918 vr., to taal 80133. Het aanal geboorten be droeg 830 m. en 725 vr., liet aantal overledenen 375 m. en 488 vr.; 3016 m. en 3944 vr. personen vestigden zich in do gemeente, 2954 m. en 3394 vr. ver trokken. Benuebroek telde op' 31 December 1921 615 m. en 680 vr. inwoners, totaal 1295 en op 31 Decemoei 1922 660 m en 724 vr., totaal 1384. Het aantal ge boorten was 16 m. en 9 vr., dat der overledenen 6 m. en 3 vr.; 83 m. en 107 vr. personen vestigden zich in de gemeente, 48 m. en 69 vr. vertrokken. Te Bloemendaal bestond de bevol king op 31 December 1921 uit 4413 m. en 6408 vr., totaal 10821 en op 31 December 1922 uit 4625 m. en 6717 vr., totaal 11342. Geboren werden in 1922 101 m. en '72 vr. kinderen, 61 m. on 116 vr. overleden, 599 ra. en 1422 vr. vestigden zich in, 427 ra. en 1069 vr. venrokken uit de gemeente. Haarlemmerliede en Spanrnwoud© telde op 31 December 1921 2329 m. en 216S vr. inwoners, totaal 4497; op 31 December 1922 2290 m. en 2164 vr., tot-aal 4-454; het aantal geboorten be droeg 55 m. en 62 vr., 22 m. en 28 vr. overleden, 212 m. en 213 vr. vestigden zich in de gemeente, 284 m. en 251 vr. vertrokken. De loop van de bevolking te Haar lemmermeer blijkt uit de volgende c'-j- fers: op 31 December 1921 12197 ni. en 11640 vr., totaal 23837. op 31 De cember 1922 12293 m. en 11793 vr., to taal 24083; geboren 364 m. en 342 vr.. overleden 124 m. en 95 vr.. gevestigd 574 m. en 713 vr. Voor Heemstede ziin de cijfers: op 31 December 1921 5227 m. en 6241 vr., totaal 11-168; 00 31 December 1922 58-47 m- en 7160 vr., totaal 13007; ge boren 111 m. en 106 vr., overleden 86 m. en 68 vr., gevestigd 1154 m. en 1S70 vr. vertrokken '59 m. en 989 vr. Schoten vertoont het volgende beeld: op 31 December 1921 6832 m. eu 6775 vr., totaal 13607. op 31 Be- sernber 1922 7029 m. en 7014 vr.. to taal 1-4043; geboren 117 m. en 158 vr.. overleden 47 m. en 62 vr., gevestigd 923 m. en 94-S vr., vertrokken 856 m. en 805 vr. Spaarndam: op 31 December 1921 555 m. en 489 vr., totaal 10-44, op 31 December 1922 537 m. en 466 vr., to taal 1003; geboren 15 m. en 16 vr„ overleden 5 m. en 4 vr., gevestigd 45 m. en 36 vr., vertrokken 73 m. en 71 vr. Veisen: op 31 December 1921 1-4413 m. en 14285 vr., totaal 28698, op 3'. December 1922 14709 m. en 1-4507 vr., totaal 29216; geboren 410 m. en -402 vr., overleden 117 m. en 129 vr., geves tigd 969 m. en 959 vr., vertrokken 966 m. en 1010 vr. Beverwijk: op 31 December 1921 405-4 m. en 3840 vr., totaal 7S94, op 31 December 1292 4410 m„ 4138 vr., to taal S548, geboren 127 m. en 96 vr., (verleden 51 m. en 49 vr., gevestigd 635 m. en 536 vr., vertrokken 355 ra. en 285 vr. Wijk aan Zee en Duin: op 31 De- cember 1921 2016 ra. en 2004 vr., to taal 4020, op 31 December 1922 1980 m. en 1999 vr., totaal 3988, geboren 65 m. en 59 .vr. overleden 27 m. en 16 vr., gevestigd 157 m. en 189 vr. ver. trokken 2222 m. en 237 vr. Heemskerk, op 31 December 1921 1939 m en 1847 vr., totaal 3786, op 31 December 1922 1944 m. en 1370 vr., to taal 3814, geboren 61 m. en 74 vr. •leden 20 m. en 28 vr., gevestigd 66 m. en 88 vr., vertrokken 192 m. en 111 vr. Zandvoort: op 31 December 1921 3304 m. en 3565 vr.. totaal 6869, op 31 December 1922 3370 m. en 3574 vr, totaal 6944. geboren 93 m. en 84 vr., overleden 20 m. en 37 vr., gevestigd 308 m. en 611 vr., vertrokken 509 m en G49 vr. ƒ100.— VERMIST. Een juffrouw beeft bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing vat? een bankbiljet van f 100.—, die ze van een commensaal in bevvarir.jj had. EEN ZILVEREN ECHTPAAR IN DE MOLENSTEEC. Vrijdag 22 Juni :s het 2; jaar gele den, dat het echtpaar J. F. J. Méyland en J. P. MeylandBlijleven ia den echt werd vereenigd. We zouden van zulle een alledaagsch feit zeker geen melding maken, als er geen omstan digheden waren, die daartoe ditmaal aanleiding geven. Deze echtelieden- verkeeren namelijk 1 zeer treurige omstandigheden de ian is werkloos en de vrouw ligt reeds ©ruimen tijd ziek te bed. „Ja," zei ons de zieke bruid, „dat was toen een heel ding voor ons een week voor Sint Ni- colaas, nu al meer dan anderhalf jaar geleden, geraakte mijn man, die ma* chine-bankwerkcr was, werkloos, en een week na Sint Nicolaas werd ik ziek. Aanvankelijk dacht ik, dal dit laatste niet zoo erg was, maar het bleek toch een ernstige ziekte te wezen. Ik heb er trouwens ook voor in de Sint Maria- Sticb'.ing gelegen. En nu lig ik hier a! een lijd in mijn bed hel wil maar niet beier worden. De dokter zegt, dat bet zenuwzwakte jes cn dat het wel vijf jaar kan duren." Hebt u," vroegen wc, ..geen kinde ren die u kunnen steunen?" „Neen wij moeten leven van f 10 per week, die wc van de gemeente krijgen. Maar de buren hier zijn heel hartelijk en aardig voor ons. Kijk u maar eens vanavond kreeg ik deze zes mooie stoe len van hen. d;t schilderijtje en een bouquet. Is dat r.ie-t aardig? En nu van- vond doen ze ook alle mogelijke, ïoeite, om ons op te vroolijken. Hoort u maar eens hoe aardig er op de harmo nica gespeeld wordt. Dat hebben de bu ren gevraagd!" Inderdaad was cr een groote vroo* lijkheid in het kleine dwarsstraatje iti de Spaarnwouderstraat. alles Ier eete van dit zilveren paar, waarvan de man, die nog flink is, wat graag voor zijn vrouw zou willen werken. Als er onder onze lezers zijn, die wat meer van dit echtpaar willen weten, dan dcclen wij mede, dat hun adres luidt Molensteeg ij. Kerk concert Mevr. A. Noordewier— Rerldingius en George Robert. De gelegenheid om Nederland'© meest beroemde zangeres in d© Groote Kerk te hooren, werd door het Haar lemsche Dubiiek zeer od prijs gesteld; geen plaatsje bleef onbezet. Het blijft Ook altijd een zeldzaam cn superieur genot om het onverwoestbaar, edel ge- t-imbreerd. technisch volkomen be- heersclit en gevoelvol gekleurd or gaan van Mevr. Noordewier te beluis teren. Het programma scheen er op bere kend om het, heerlijke geluid op zi;n gunstigst te laten uitkomen, door gaans eenvoudige nummers, die door hunne melodische conceptie de stem alle gelegenheid gaven om zich te la ten gelden en vooral geschikt om uiting te geven aan hst warm senti ment der zangeres. En dit laatste, het intense cevoel dat Mevrouw Noor dewier in die melodieën legde, be zorgde mij van liet zingen den voor- naamsten indruk. Het is mij meer waard de ziel van de kunstenaresse te hooren. en te voelen zinderen in een- eenvoudig wijsje dan verbaasd te wor den door de gave techniek waarmede zij de lastigste coloraturen verklankt. Rekening houdend met de ontzag- Iqke ruimte van het kerkgebouw on om de stem niets aan draagkracht te doen verliezen, nam de zangeres de tempi van sommige liedereu, die wel eenisje bewogenheid kunnen lijden, verbazend langzaam. Zoo b.v. da „Dans der Maegdekens" dat daardoor van ziin primitief, kinderlijk naief karakter we' eenigszins inboette. Ook ...Tezus' Bloemhof" leed hieronder. Dit laatste lied werd niet gezongen in de zetting van Coe.-'s Liederboek, zooals het programma aanduidde, ra.a-r wel naar die van Florimond van Uuyse'3 tweestemmige bewerking, het duet je dat indertijd een der grootste successen van Mevrouw Noordewier met Me vrouw de Haan-Manifarges was. Handel's gedragen aria uit „Theo dora" maakte een machtigen en voor namen indruk en in „Xoël Bressan", een eenvoudig Fransch volkswijste, galmde de stem sirs'end onder ce ge welven. ..BvsHied" van Bot hoven en „Ttn Abendrcth" van cer.u- bert lieten ook niej ha -.temming te wekken. George Robert's orgelspel was iu de begeleidingen zeer te waardeeren,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1