CARR'S MOUTBRGOD ÏMCËZÖNTJErJ MEDEDEEL IN GEN h 60 Gts. per regel. is door zijn moutgehalte niet alleen een gezondheidsbrood, doch het heeft tevens een buitengewoon hooge voe dingswaarde. Iedere solide bakker heeft het. Het conflict in de com munistische partij uoily treedt tijdelijk uit de oppositie. Naar Hefe Volk verneemt, i3 door den neer Colly, door wiens royement uit de Communistische Partij, één fcterke oppositie is ontketend, het vol gende schrijven verzonden aan het Landelijke Comité voor do Derde In- .ternaionale: „Hefe wordt steeds duidelijker, dat de leiding van de Communistische Partij Holland, in het bijzonder Wijn koop, voortdurend drijft naar con flicten met mij (en wel door gebruik making van allerlei minderwaardige -middelen en individuen) met geen an dere bedoeling dan om daarmede het Comité voor de Derde Internationale 'in discrediet te brengen en laugs 'dien weg de verschillende arbeiders in de Communistisc-üe Partij Holland, "die het feitelijk met de oppositie eens zijn, toch daartegen op te zetten. Daarom besloot ik, (met het oog op ihet belang van de zaak, waarvoor de |oppositie in de C. P. II. vecht) voor-' loopig uit cleze oppositie te treden, teneinde de patrijleiding met betrek- jking tot mijn persoon niet langer de 'gelegenheid te geven de oppositie op ■bovengenoemde wijze te bestrijden. Ik heb genoeg vertrouwen iu de zaak van de oppositie om van baar te verwachten, dat zij mede zal helpen ■een einde te maken aan de knoeie rijen van WijnkoopCeton c.s., welke knoeierijen de oorzaak zijn van het conflict tusschen hem en mij. Nu W'ijnkoop in strijd met de bedoeling 'der Executieve doorgaat met zijn leu gen campagne en door minderwaar dige intriges probeert mij hij de ar beiders in het algemeen en bij mijn vakarbeiders in het bijzonder verdacht te'/ maken, wil ik niet nalaten in deze zaak eenig ïient te brengen. Ik zal daarom eerlang een aantal feiten publiceeren, welke tot het be kende conflict tusschen Wijnkoop en mij hebben geleid. Ik laat dan aan de arbeiders ter beoordeeling over, wie Wan ons tweeën uit de arbeidersbewe ging verwijderd moet worden." Tot zoover dit schrijven. Het blad meldt verder dat, nadat jiet oppositie comité een nota naar Moskou had gezonden, met een uit eenzetting van dé onderscheidene-grie nen, de mededeeling is ontvangen dat :de executieve het ge wensen fc acht dat vertegenwoordigers ven heide partijen naar Moskou zullen komen, teneinde eenerzïjds de in de nota vervatte be schuldigingen nader toe te lichten en met bewijzen te staven, anderzijds om zich tegen de ingebrachte beschuldi gingen te verweren. Na verschillnede besprekingen wer den de heeren De Kadt en Siewcrtz ,Van Reesema aangewezen om de be langen der oppositie in Moskou te gaan behartigen. Deze beide vertegen Wcordigers zijn Donderdagavond j.l. naar Moskou vertrokken. Als afge vaardigde van de leiding der Commu nistische Partij za.l de heer Louis de Visser naar Moskou gaan. EEN'ERNSTIG ONGELUK. In 3en nacht van Zaterdag op Zondag is op den Tüburgschen weg nabij Dorst tusschen Gïlze Rijen en Breda de schoenfabrikant J. Jacobs uit Gilz© met zijn motorfiets tegen een voer- rn nswagen gereden; hij was -onmid dellijk dood. HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK. Op ds te Alkmaar gehouden jaarver gadering van de Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen diende mevrouw Minderhout uit Rotterdam een voor stel in om het hoofdbestuur een onder zoek te doen instellen naar het ne men van maatregelen heb bevolkings vraagstuk betreffende. Na een lange gedachtenwisseling werd besloten het waagstuk ia studie te nemen en hefe hoofdbestuur te verzoeken leden voor eene studie-commissie aan te wijzen. COMMISSARISSEN VAN POLITIE. De Broederschap van Commissaris- gen van Poiiti< heeft te Hilversum, haar 25-jarig bestaan herdacht. Na pen officieele ontvangst ten raadhuize ien na een autotocht door het Gooi, hield op de dan volgende algemeene Vergadering de voorzitter, de heer A. L. van Beusekom een herdenkingsrede. „Eerst verstandig praten, eerder ga ik niet", zei Mi- ..Als je me op een der gelijke manier verkiest ie behandelen, dan zal ik het ie wel ilaten voelen. Ik begrijp heel goed, dat, wat je tos- komstplannen ook mogen zijn. Lady (Ellen nog niets weet. Je hebt haar ze ker het belangwekkende feit nog niet meegedeeld, dat je al een vrouw had lik vermoed dat dit toch wel een groot jver3ohil voor lady Ellen zou maken, 'niet?" Julian Bryant keek hem, zie- ;dend van drift aan en sloot toen de ,deur. „En nn ter zake!" zei hij. Tenderten zou dit aanbod dolgraag afgeslage.n hébhen, maar hij .verkern-de iuist op dat oogenblik in geldgebrek. Hij had een enorme som geld verloren in een gewaagde specu latie, die Pleydell hern tevergeefs had trachten nf te raden en zoo zag Üe toekomst er niet hijster rooskleurig ivoor hem uit. Hij had allang begrepen dat, wilde hiï in de hoogere kringen toegelaten worden, hij veel geld zou moeten Jlebben, veel meer dan hij eerst noodig 'geacht had. Lady Ellen had hem door haar af wijzend antwoord een bittere pil te slikken gegeven en dat werd nic-t ver zacht door het feit, dat Julian Bryant rich zoo in haar sympathie mocht ver heugen. .Waarom was liii tot het be ult DE STAATSCOURANT. Bij Eon. besluit is aan jhr. dr. J. W. hl. Rutgers van Rozenburg, op verzoek, met ingang van 1 Juli, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Baarn is aan G. H. Tervooren, op verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Wausum. Bij Kon. besluit is benoemd tot schoolopziener in de inspectie van liet lager onderwijs Deventer, A, E. B. Omloo, te Maastricht, hoofd der Rijksleerschool aldaar. Mr. L. J. A. TRIP. Het staat nu vast, zegt het Hbld., dat mr. L. J. A. Trip met ingaug van 1 September a.s. zal aftreden als thesauriei-generaél bij Eet Departe ment van Financiën en in het begin van October naar Indië zal vertrek- jken. DOODGEREDEN- Zaterdagmor gen is op den Schermerweg ce Alkmaar de molenaar D. uit Krommenie, die op de fiets zat, aangereden door een uit Bergen komende auto. De man. kreeg een bekkenbreuk <n is overle den. NEDERL. BOND VAN GEPENSION- NEERDËN. Deze Bond liield te Utrecht zijn zes de algemeene vergadering. Aangeno men werd een voorstel van de afdee- ling Middelburg om het hoofdbestuur op te dragen tot fusie te komen met andere bonden, welke actie voeren tot verbetering der pensioenen van de ge- pensionneerden vóór de wet van 1920. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de lieeren Kok en Weyer, bei den te den Haag en de heer Ilaeque- bard te Leeuwarden. DE TOESTAND IN HET ROER GEBIED. Het Comité Vrouwen wat doet Gij heeft alle pacifictische vereenigingen In Nederland opgeroepen tot een bij- oenkomst, Dinsdagmiddag te 's-Gra- venhage te houden, om te komen tot een gemeenschappelijke actie, tenein de bij alle belanghebbende regeerin gen aan te dringen den onhoudbaren toestand aan de Roer zoo spoedig mo gelijk te doen eindigen. De Duitsche gezant heeft den minis ter van Buitenlandsche Zaken bezocht om de aandacht der Nsderlandsche regeering te vestigen op den toestand in het Roergebied tengevolge van de jongste incidenten. FRAUDULEUZE INVOER. TE Losser is G. J. G. aangehouden we gens frauduleuzen invoer van een partij gouden en doublé sieraden, ter waarde van ongeveer 36 millioen mark. AANGEHOUDEN. Da kantoorbe diende J. te Nijmegen, die met een bedrag van f 23000', dat hij storten moest op de Geldersche Crediet Ver zekering te Nijmegen voortvluchtig was, is te Antwerpen door de - Nij- meegsche recherche aangehouden. HET HAR1NGBEDRIJF. Da Eeedersveieenieing voor de Neder- landscïie harmgvisseherij beeft ïn April van dit jaar een commissie benoemd om een rapport samen te stellen over plannen tot bevordering van den uitvoer van ha ring en tot bet tegengaan van knoeie rijen in het haringbedrijf. Deze commissie bestond nit de heeren L. J. van Geldeieu, J. H. Warneke, L. J. H. IJsermans, I. .1. Hoogendijk, Alb. Pronk, Af. Parlpvliet, Jac. den Duik, Joost Pot Pz. Th. Haas noot, W Iiióhter Uitdenbogaardt, Joh. Poortman enC. G. Roos. Het rapport van dezo commissie ge waagt van uitvoerige beraadslagingen. 'Al. gemeen werd erkend, dat boogst onge- wenschro praktijkon in den exporihandel zijn binnengeslopen, tengevolge waarvan afbreuk wordt gedaan aan de reputatie va.n bet flollandscho proöuot, en waartegen 't nemen van maatregelen-noodzakelijk moot worden geacht. Niet voldoende echter w.' bei zijn, aidus wordt in bet rapport ge zegd, bij den uitvoer zulke maatregelen te. ïemen; bet gehoele bedrijf dient zoodanig ia worden ingericht en uitgeoefend, dat do meeste kans op aanwezigheid van slechts eerste kwaliteit baring wordt be reikt, De eerste stap om hiertoe te komen moet zeker gedaan worden door de reede- Tijen door het gebruik maken van eerste kwaliteit zeefust en dito zout. De behandeling van de haring op zee is afhankelijk van de vakkundigheid van de zeelieden, een goede regeling van de werk zaamheden aan boord en da hoedanig heid van het te gebruiken zout, en al'o zorgen zullen falen, al3 minderwaardig fust wordt gebruikt, waardoor de ionnen droogloopen, zoodat wrakke en dubbel wrakke haring wordt aangevoerd. Algemeen werd gewenscht, dat een uni forme ton zal worden ingevoerd, welke aan nader te stellen eischen moet voldoen. Echter werd opgemerkt, dat zu'k een maatregel een kostbaren overgangstijd zal veroorzaken, in verband met aanwezige, niet aan do te stellen eisohen beantwoor- denden voorraad. Omdat echter da voor raad thans irn vergelijking met andere Ja Ten gering is, is deze tijd thans wel bet meest geschikt. sluit gekomen, dat Bryant hem nu maar in geld moest vergoeden, wat Mi op een andere manier verloren hadhij had nu tenminste al do ge noegdoening te weten, dat Julian met alle macht wilde beletten, dat Lady Ellen er achter zou komen hoe de za ken eigenlijk stonden. Want nu Julian hem ---raagtdi had rijn plannen te ontvouwen begreep hij. dat hij Eet spel al half gewonnen had'. Toen die cheque geschreven en zorg; vuldig opgeborgen was. keek hij Julian tersluiks aan. „Als ik het voed begrepen heb, dan heeft Mr. Pleydeill geweigerd voor u op te «"o-ien inzake dat echt scheid ings- proces'. zei hij. „Welnu, ik wil het wel voor u opknappen!" „Neen!" zei Julian Bryant kortaf. „Vertrouwt u me niet!," vroeg Ten derten spottend. „Ik wensoh je bestaan te vergeten", zei de ander driftig en toen, haast onwillekeurig. „En ik wil je nooit met mijn vrouw in aanraking brengen, wat er ook gebeurt!" Tenderteh lachte, knikte even en was toen verdwenen, maar terwijl hij de trappen afliep zei hij bij zichzelf: „Nu moet ik zien mevrouw Bryant te vinden". Ia liet begin van hei jaar lcwam Invoering van een Hollandsen© ion, ctn: i gcsohikl is voor zecton on voor exportton woïdt onmogelijk geacht, omdat de afne-1 mors hun eigen en verschillende eischen stellen. De maatregelen tegen knoeierij met nol- landsch© haring hebben betrekking op de kwaliteit van de haring, op de verpak king, op den meltq-gewichtsinhoud en op de maat van bet fust. Inzake kwaliteit moet vaststaan, dat de inhoud inderdaad overeenstemt met bet werk; de verpakking diont bestand .te zijn tegen de verzending; de garantie van een nettogewiebtsinboud moet eveneens vast staan, en ten slotte moot de vaststaande maat van bet fust waken tegen bodrog. Naar hei oordeel van de commissie moe ten reeders en bandelaren zelf omtrent dat alles voorschriften stellen en er zicb aan onderwerpen. Voor alle nauwkeurig te omschrijven kwaliteiten, sorteeringon en pakkingen dienen merken te worden ont worpen. In elke visseherijplaats zal een oouErolestation moeten wordon opgericht, belast met keuring en bet toezicht op de regeling. Ten slotte zal de hulp van den wetgever noodig zijm. ten einde er voor te waken, dat slechts zij, die gerechtigd zijn tot het vooren van do vastgestelde merken ,ook haring onder die merken uitvoeren en andere niet ten uitvoer met gebruikma king van d:e merken worden toegelaten. Aangenomen werd, dat onder maathou dend fust moet worden verstaan een Hol- landscha ton met een inhoud van onge veer 115 K.G, netto vischgewicht en een Sehotsohe ton met een inhoud van ten minste 120 K.G. netto vischgewicht. Kleine tonnen dienen naar verhouding te zijn. Deze maten gelden niet voor handel op Amerika, omdat hiervoor reeds eigen vaststaande maten worden gebezigd. De commissie wenseht, dat aan bet hoofdbestuur van de Reedersvereeniging opgedragen zal worden, in overleg en sa menwerking met do vereenigingen van haringhnndelaren, al het noodige te ver richten ier verwezenlijking van deze re geling. Hierover zal in de eerstvolgende alge meene vergadering van de Reedersver eeniging worden beslist. BEN DOK AAN DEN GROND GERAAKT. Voor rekening van de Mij. Tandjong Priok te Batavia werd in 1921 bij de Machine- en Scheepswerf van Burger hout te Rotterdam een dok besteld, dat thans na anderhalf jaar gereed is. Om de scheepvaart op de Maas zoo weinig mogelijk te stremmen was be sloten, om dat groote dok, dat 156 meter lang, 35 meter breed en bijna IS meter diep is,' Zondag van de werf onder de gróotè spoorbrug en de Wil lemsbrug door te sleepen. Tegen negen uur 's morgens werden de acht sleepbooten van den interna tionalen sleepdienst welke maatschap pij ook voor de overbrenging naar In dië zorg draagt, aan het dok vast gemaakt. Tot hij de brug zins ales goed. docli tegen 11 uur begon de misère. Hoewel 5 sleopbooteDvmet volle kracht terugsloegen, konden zij het gevaarte, dat door het afvloeiend water werd voortgestuwd met groote kracht, niet houden. Onvermijdelijk zou het met geweld tegen de pijlers en het dek van de spoorbrug zijn te recht gekomen, indien niet de booten met alle kracht het dok hadden om getrokken. waardoor het dwars kwam te liggen. De tanks moeslen leeggepompt wor den, om het dok te kunnen omslee- pen, zoodat het in de middelste vaar geul kwam f.e liggen. Het kostte heel wat tijd' de honderdduizenden liters wa ter weg te pompen. In .plaats van om 2 uur bevond het dok zioh pas om 4 uur onder de brug. Nu was echter het getij veranderd en trad langzamer hand de vloed in. die uit den aard der zaak véél tegenstand bo.od. Er werd, assistentie ontboden en met 14 sleep- booten aan den kop en 3 aan de ach terzijde trachtte men het dok tusschen de pii.'ers door te krijgen. Alle pogin gen waren evenwel tevergeefs; zelfs liep het groote gevaarte, toen men alle tanks had .laten volloopen, nog aan den grond. Nader meldt men ons nog Tegen 6 uur Maandagmorgén wer den 16 sleenbooten aan het dok vast gemaakt, welke met alle maoht trok ken. echter zonder resultaat. Eerst om 3 uur kwam er beweging in en 10 minuten later gelukte het het groote dok onder den brug door te trekken. Het dok werd naar de Waalhaven gesleept, daar leeggepompt en ge meerd. In het groote dok bij Wilton to Schiedam zal het moeten worden opgenomen omdat men wil nagaan of de beschadiging van ernstigen aard is. Wij vernemen, dat de assuradeuren de risico voor het vervoer naar Bata via niet op zich willen nemen alvorens nauwkeurig is nagegaan, dat abso luut geen ernstige schade is aange bracht. De schade, welke zou zijn teweeggebracht door het onder den brug doorslepen, het dokken en repa- reeren worde geschat op een totaal 'be drag van f 30.000. MACHINISTEN GEDROST. Men meldt uit New-York aan de Tel., dat agenten van den bekenden 1 automobielfabrikant Henri Ford be- mevrouw Gresham altijd in Londen logeeren bij haar zuster, mevrouw Hammond. Het was een-oude gewoon te, dat ze dan samen allerlei inkoo- pen gingen doen. Mevrouw Gresham trof haar zuster in een opgewonden toestand aan. „Ik heb het je maar niet geschre ven", zei ze, „maar ik heb je groot nieuws te vertellen. Desmond heeft den zang er heelemaal aangegeven en is nu bij zijn oom in de zaak! „Na tuurlijk", vervolgde zijn moeder, „spijt het me in sommige opzichten vreeselijk voor hem, want die arme jongen had toch zoo'n mooie stem. Weet je Kitty, ik vermoed, dat er op die tournee nog iets voorgevallen is, dab hij op een van de meisjes verliefd is geworden. Jij hebt er toen twee ge zien. I-Ioe waren die?" „Een van haar was het aardigste en liefste meisje wat ik ooit gezien heb" zei mevrouw Gresham. „En knap! De ander zag er ook niet onaardig uit maar lang zoo gedistingeerd niet, maar ze was verloofd. Mevrouw Hammond zuchtte diep cn schonk zich nog een kopje thee in. Zij zaten in een kleine gezellige ka mer en overal stonden of hingen por tretten van Defemond. „Misschien was liet dan da£ mooie meisjewei!" zei ze, „in ieder geval is de iongen veranderd",, schuldige 'worden van pogingen 'om technisch personeel van in de haven lig-gencte schepen over te halen betrek kingen tc aanvaarden hij de Forci-ou- démenungen te Detroit. Het schijnt dat de heer Ford tracht zijn personeel te completceren met goed onderlegd maohinekamer-persoueel ten koste van de Transatlantische stoomvaart maatschappijen. De Holland—Amerika Lijn heeft in verband hiermede racds een kiaoht hij; de autoriteiten vSh Ellis-Islandi ingediend. Meer dan vijf-en-tachtig man van verschillende stoomschepen, zijn sinds verleden week gedrost. Zoo biiv. van het stoomschip „Rotter dam" van de tachtig leden van het machinekamer-personeel, negen-en- twintig gedeserteerd. De Kungsholm van de ZvvodenAmerika-Lijn verloor een-en-dertig man. Deze toestand' heeft de scheepvaart- autoriteiten zeer verontrust en de Holland-Amerika-Lijn -aanleiding gé- géven tot het instellen van een nauw keurig onderzoek. Ford biedt een minimumloon van 30 dollar met yrij vervoer naar De trost. In sommige gevallen wordt zelfs aangeboden om ook het gezin van de deserteurs in Europa voor rekening van Ford te laten overkomen. VERMIST. Sedert 8 dagen wordt te Oss vermist de kropman v. d. B., men vreest., dat hij vermoord is, aan gezien hij geldswaarde 'bij zich he d o-f dat hem een ongeval is overkomen. Vrijdag heeft de politie reeds een on derzoek ingesteld en de heide door zocht. echter nog niets ontdekt. GRATIFICATIE BELASTINGAMBTE NAREN WEGENS HUWELIJK. De Minister van Financiën heeft bepaald dat nan vrouwelijke belasting-ambtenaren die wegens en bij 't aangaan -van een hu- welijk ontslag vragon, een gratificatie zal worden -toegekend, mits ze reeds voor 1 Jan. 1920 in dienst waren en vdör dien datum afloopondo korting voor eigen pen sioen hebben betaald. De gratificatie wordt- bepaald op het be drag, dat de ambtenaren vóór 1 Januari 1S20 aan afloopende korting voor eigen pensioen heeft betaald en waarvoor geen vergoeding in anderen vorm wordt ge- Blijven vrouwelijke ambtenaren na haar huwelijk nog gedurende kor is ren of lan- geren tijd in dienst, dan komen ze voor de gratificatie nïot in aanmerking en evenmin wanneer haar pensioen wordt verleend of wanneer ze aanspraak hebben op uitgesteld pansioen ingevolge art. 43 derde lid van do Pensioenwet 1922 (Stbld. 240). EEN ZILVEREN KLAVERBLAD. De heer D. Hans wijst er in de „Vrij heid" op, dat er van, do 150 leden van de Eerste en de Tweede Kamer drie zijn, die onafgebroken volksvertegenwoordiger zijn geweest gedurende de 25 regeeringsjaren v-an II. M. de Koningin. Het zijn de hoeren Mgr. prof. dr. W. H. Nolens (sedert November I89S) Th. M. Ketelaar (sedert September 1897) en jhr. P. J. J, S. M. van der Doos de Willebois (sedert Maart 1893), de beide eersten leden van de Tweede, de derde lid van de Eerste Naast hen zijn er nog drie andere die .eveneens lid van liet Parlement waren toen Hare Majesteit den troon besteeg, maar niet doorloopend zitting hebben gehad mr. Kolkman, (die eenige jaren tijdens zijn Ministerschap en eenigen tijd daarna, 'geen volksvertegenwoordiger was), mr. "Smeenge en mr. Troelstra, die in de laat ste kwarteeuw eenigen tijd geen tijd goen lid van het Parlement waren. BEPERKTE INVOER VAN BUITEN. LANDSCH SCHOENWERK. Dit 's-Gravcnhage meldt men ons: N-aar wij vernemen zijn de voorberei dende maatregelen der uitvoering van de wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van sehoenwerB thans zoo vor gevorderd, dat binnenkort lot uitvaar diging vim liet invoerverbod zal kunnen worden overgegaan. Als dau zal slechts onder bepaalde voorwaarden en uitslui tend tegen afgifte van een vergunning Be perkte invoer van schoenwerk kunnen plaats hebben. Nasr te verwachten is zal ten aanzien van bestellingen, die op het tijdstip van het invoerverbod reeds loo pend zijn, iu dit opzicht géén uitzonde- nngsmaatre/el werden getroffm. DE TWEE INTERNATIONALE ZAK KENROLLERS. Een koopman, die in de pers had gelezen van de aan houding van een Griek en een Peruaan die verdacht yvorden een heer Zater- dag voor een week een portefeuille met f 3000 ontrold te hebben in het Grand Theatre te Amsterdam, kwam de politie aldaar het volgende vertel len: Op 26 Mei wilde hij aan het Cen traal Station een companiment van den Parijschen trein binnengaan. In de zijgang zag hij zich den weg ver sperd door een man, die op den grond lag en deed of hij iets zocht. Terwijl hij stond te wachten dat deze man hem zou laten passeeren deed een andere man, die in de zijgang stond, een greep naar den binnenzak Mevrouw Gresham lachte. „Wij ver anderen allemaal als we ouder wor- i den!" „Ja", zei zijn moeder, „maar Des- mond is nog niet zoo heel oud. Na tuurlijk is ae heele familie opgetogeu. Zij waren zoo tegen dafc zingen". „Ik kan rne Desmond nog niet goed op een kantoor voorstellen", zei me vrouw Gresham. „Toch. geloof ijk, dat het heel verstandig van hem is. Hij had een aardige slem. maar als zaril ger zou hij toch nooit iets bereikt hebben". Hier had z.'jn moeder echter geen ooren naar Zij had nu eenmaal haar vaste opinie, waar het de 3tein van haar jongn betrof en dacht, dat hij wel spoedig een grooten naam zou hebben gemaakt, wanneer hij maar had doorgezet. „Zie je dat meisje nog wel eens? I-Ioe heette ze?" vroeg ze. Mevrouw Gresliam's gezicht be trok. „Neen, ik heb niets meer van haar gehoord. Zij zei, dat ze misschien weor naar Canada terug zou gaan. Zij heette Sinclair". „Ik zou graag willen weten -of Des- mond liaar nog wel eens gezien heeft" zei zijn moeder angstig. „Dat denk ik wel niet", antwoord de mevrouw Gresham, „maar ik weet hot natuurlijk ook niet. ik b,p.b een van den Koopman. I-Iij nad reeds diens portefeuille t-e pakken. Een stevige vuistslag van den aangevallene deed den zakkenroller afdeinzen. 1-lij nam de vlucht over het perron en verdween voor de koopman hem kon laten aan houden. Daar de trein op het punt van ver trekken stond, had de koopman geen tijd zich verder met het geval te be moeien. Toen hij daar terugkwam was de man, die op den grond gelegen had eveneens verdwenen. Na zijn terugkeer las hij -van de aanhouding van den Peruaan en den Griek. 1-Iij wendde zich tot de politie van het bureau Singel en herkende bij confrontatie de twee vreetmdelingen als de personen, die het op zijn porte feuille» hadden voorzien gehad. Uit do papieren van het tweetal is gebleken dat zij donzelfden dag, dat zij ge tracht hadden in den Parijschen trein hun slag te slaan, nog met een trein naar Duitschland hadden willen ver trekken. De aangifte van den koopman komt thans de politie te meer van pas, om dat de twee aangehoudenen hardnek kig blijven ontkennen, dat zij iets heb ben uit te staan met d© berooviug in het Grand Theatre en omdat de'ge stolen portefeuille nog steeds zoek is. XEDER.LANDSCHE HEIDEMAAT SCHAPPIJ. In de 2e week van Juli zal door de Nederlandsche Heidemaat schappij een excursie worden gemaakt naar Zweden. Het ligt in de bedoeling een bezoek te brengen aan Gothenburg waar in 't bijzonder ,de boschbouwinzending op de groote Internationale Tentoon stelling zal worden bezichtigd en aan de Zweedsche bosschen en het Open luchtmuseum Skanson bij Stockholm. HET WONINCBOUWVRAACSTUK. O'P het te Rotterdam gehouden con gres van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting kwamen in behande ling de door ons medegedeelde prae- adviezen inzake de volkshuisvesting van arbeiders. In de debatten concludeerde de heer Sinos van den Algem. Ned. Bouwvak arbeidersbond, dat de huisvesting van arbeiders alleen bevredigend kan wor den opgelost door de instelling van een woningfonds, terwijl het bouwen moet geschieden van een centraal punt uit met overleg van alle economische krachten. Volkshuisvesting is en blijft een overheidsvraag. De heer' J. Kruseman wekte de ver gadering op te blijven bevorderen, dat het rijk premie geeft. Voorts bepleitte hij een stelsel van decentralisatie. Het is dringend noodzakelijk, dat een plan voor eenige jaren zal gelden, waar door voorkomen wordt de sprongsge wijze verandering van de woningpoli- tiek, zoodat men komt tot stabilisatie van bouw en loonen. Nadat dè prae-advlseurs aan het woord waren geweest, zeïde tenslotte de voorzitter, de heer H. P. J. Bloe- mers, burgemeester van Rliedon, over tuigd te zijn, dat de oplossing van het vraagstuk niet overgelaten kan woi- den aan de vrije werking van het pai- ticuliere initiatief. Naast de maat schappelijke zijde, waarvan men op deze vergadering het vraagstuk heeft bekeken, staat de even ernstige staal kundige kant van de kwestie, die even eens op spoedige oplossing wacht. Spr. sloot de vergadering met het uitspreken van den wensch, dat de besprekingen zrullen bijdragen tot spoe dige oplossing van het vraagstuk in het belang van de samenleving. DEMOCRATISCHE PARTIJ, In de jaarlijlcsche algemeene verga dering van de Democratische Partij, die te Amsterdam is gc-houden, is met algemeene stemmen herbenoemd tot voorzitter prof. mr. ,T. E. Heeres, Tot secretaris werd gekozen mevrouw A. Dortland Sillevis ie 'sGravenhage. HET NATIONAAL HULDE BLIJK AAN DE KONINGIN. Het.Nationaal Huldeblijk zal in de Week van 1723 September a.s. op een nader te bepalen datum aan de ko ningin worden overgedragen. De ko ninklijke familie zal daarvoor naar Delft komen. DE BESTELDIENST DER POST- PAKKETTEN. Het lid der Eerste Kamer, de heer Haa zevoet, lieeft den Minister van Water- slaat de Volgende vragen gesteld: Zijn de geruchten gegrond, dat door het Hoofdbestuur der Posterijen onderhande lingen gevoeTd wot den met de Algemeene E.\jjedir,ie-Gnderneiningen van Goud Loos H. Collignon en Cie over de overne ming van don besteldienst der postpak ketten Indien deze geruchten gegrond zijn, is de Minister dan bereid te bevorderen, dal de transportbeambten, die gedurende vele jaren, hoewel in particulier dienstverband, hun diensten aan het Rijk gaven, op gee- nerlel wijze financieel het slachtoffer zul len worden van een dergelijke reorganisatie i van den postpakkettendienst? idee, dat ze nog in Engeland is". Desmond kan hier over een paar minuten zijn", zei mevrouw Jlam- rnond op de klok kijkend. „Hij vond heb heerlijk, dat je kwam"; Werkelijk kwam op ditzelfde oogen blik Desmond Hammond binnen. Ilij begroette zijn tanl© hartelijk en cleze merkt© direct op dab zijn moeder ge lijk .had; hij was veranderd. Hij zag er niet meer zoo jongensachtig uit, hij was werkelijk in zijn uiterlijk veel ouder geworden. „Wil je thee, Desmond?" vroeg zijn moeder. „Ik heb tante Kitty neb het grooto nieuws verteld". „En u keurt het natuurlijk goed", vroeg hij, zijn tante aanzitsnd. Zij knikte en lacht© hom eens toe. „Maar ik hoop, Desmond, dut ze je niet te hard zullen laten werken", zei zijn moeder. „Ik ken je oom. Hij, is een liyran. Hij is or trotsch op, dat hij zijn heele leven lang twaalf uur per dag heeft gewerkt! Maar zoo mag hij jou niet behandelen". Hammond lachte. „Ik geloof niet, dat u daar bang voor beaoeft te zijn. Tot nu toe vind ik het werk erg gemakkelijk". Op dat oogenblik ging de telephoon en mevrouw Hammond verliet do ka mer. Toen zc alleen waren, keelt movfouw Gresham liaar nes f cena aan. - STAKING GEc'INDÏGD. Dc itlompov iiiakersstnking (c Tic!, die begin Maart Is aangevangen, is geëindigd. -Do werklieden hebben mei do voorgestelde verlaging van loon (6 cent per paar) genoegen genomen. OPGRAVINGEN VAN EEN URNEN/ VELD NABIJ RTJSSEN. Men schrijft aan de „N.R.Ct."Op uitnoodiging van de Twentsehe Oud heidkamer to Enschede, is door dr. Holwerda, directeur van hot Rijksmu seum van Oudheden te Leiden, daar in bijgestaan door den heer A. E. lle- mouchamps, assistent aan hetzelfde museum, oen uitgestrkt urnenveld ontgraven tusschen Rijssen cn Markc- lo. Ruim honderd bezettingen van verbrande menscbenresten, al of niet in urnen verzameld, konden worden geconstateerd. Het grafveld was door enkele hoo- ger opgeworpen ui'nenheuveJtjes dui delijk r,o herkennen. Do meeste dezer waren evenwel reeds vroeger geplun derd of vergraven. Doch daarnaast werden tri var, bijzettingen gevonden waarvan de aanwezigheid door geen enkel© welving van het torrein verra den werd. Vermoedelijk ten gevolg© var. het herhaaldelijk afplaggen van de heide bevonden de urnen, of zoo deze ontbraken de beenderplekkcn,, zich op zeer geringe diepte deze oin-' standigheid liet toe ia betrekkelijk korten tijd een groot aantal sleuven door het terrein te trekken, waarin de sporen van do kringgreppels, waar binnen de bijzettingen zich steeds be vinden, zich duidelijk tegen den lich ten heidegrond afteekenden. Loo werd' den geheelen aanleg van het grafveld, dat zich over een lengte van ongeveer 200 meter bij een breedte van rlm. 50 meter uitstrekte, in kaart gebracht. Tn het geheel werden niet minder dan een veertigtal urnon, waarvan en kele met een bijpotje, uitgegraven. Vele vertoonden een voor ons land 011- gewonen vorm. Vooral opvallend zijn enkele emmervormige urnen vau een breede versierde kraag voorzien. Van fijnere techniek getuigen de gepolijs te vormen met spitsuitstaande wand en waarvan de bovenste helft met inge sneden driehoekfiguren is bewerkt. Deze laatste schijnen wel met de Lau- sitzcultuur in verband te staan, even als overigens sommige bijipoties met 'hoogen rechtopstaanaen hals en van twee oortjes voorzien. Andere onver sierde gladde exemplaren hebben weer een minder duidelijk uitgesproken ka rakter- Een enkele urn v.an zwarfc-brui- nq aarde heeft een slank gevormd voetje zooals dat bij La Tèneaardes werk meer voorkomt. Zeer merkwaardig was bij dit urnen» veld, dab een iets booger gelegen heu vel uit heideplaggen opgeworpen, drie concentrische kringsporen vertoonde. De buitenste dezer was duidelijk e. s ".an grepce! re herkennen, zooais die rond de op gewone wijze bijgezette urn werd gegraven. Doch de twee binnenste doden veeleer denken aan een soort palissade, die den heuvel beeft omgeven. De buitenste kring greppel was op één punt onderbro ken, zoodab op die plaats een soort in»ang mag worden verondersteld. Een andere typische wijze van bij zetten, nl. in langwerpige bedden zoo als dio door dr. Holwerda o.a. t© Haarle bij Ootmarsum en ook tc Riet hoven werden gevonden, kon hier worden geconstateerd. Een viertal van dergelijke bodden werden ontgraven, waarvan een de ongewone lengte van 30 meter bezat, Opmerkelijk is bet dafc zoo'n grooten aanleg toch slechts voor het bijzetten van een enkel per soon was bestemd. Vastgesteld werd ook dat het donkere spoor, dat deza bedden omgeeft, van een anderen aard is als dat door de cirkelvormige grep pels nagelatenvulling en diepte doen vermoeden dat men te doen heeft met een standspoor van een soort heining of van eon van boven met .plaggen af- gedekten bouw. Ton slotte word nog een bijzetting gevrmde-n, binnen een hoefijzervormig spoor gelegen. liet onderzoek van dit laatste wees uit dat de twee iets naar elkaar toeneigende uiteinden ruim eea meter in den bodem doordringend© paalgaten bezaten Onwillekeurig denkt men hierbij aan bijzettingen in hut- vormige grafgebouwtjes zooals die b.v. 'in Duitschland (Helmsdorf) uit den bronstijd zijn bekend. Naast deze ongewone wijzen van bijzetten kwamen te Rijssen doorgaans graven met do bekende cirkelvormige greppeltjes voor. Sommige dezer w:v ren slechts 1 1/2 M. in diameter da meeste echter waren drie a vier meter de grootste oen meter of acht. Dat' grafveld van Rijssen mag al3 een der belangrijkste van ons land worden beschouwd eu het komt op cén lijn te staan met dio van de Hamert, Riethoven en Valkenswaard. De nauw keurige bewerking van het verzamel de kostbaro arehaeologische materi aal zal vermoedelijk onze kennis van de oude bewoners van ons Twents helpen verrijken en hunne verwant schap met volken uit naburige landen duidelijker in het licht stellen. „Ik geloof heiisch, dat je gegloeid bent, Desmoucl", zei ze. „Ik ben ook veranderd", antwoord de hij. „Ik ben nu een man geworden en daardoor kijk ik d© diugeu met au- dere oogen aan". Zijn tante reikte hem de hand. „Weet je, dat me dat spijt", zei ze. „I'k vind jongens zoo aardig!" „Nu, ik ben er anders lang genoeg een geweest en niet eens een aardige!" zei bij lncbencU „Vertelt u m© nu eens, hoe gaat het met oom en de rest van' d© menschcn?" Zij zaten ©en poosje met elkaar t« praten, tot mevrouw Gresham als ter loops zei: „Zeg Desmond, zie je Kolonel Daw- ney wel eens in do stad. Hij is op eer paar dagen na, al in geruimén niet. op do boerderij geweest". Des mond's gezicht kreeg een heel andere uitdrukking. „Ik héb hem nooit gesproken", ant woordde hij, „maar ik heb hern mée? dan eens gezien". Plotseling zei hij „Zeg taut© Kitty, ik kan dien mar maar niet aardig vinden. Wat vind v eigenlijk Van hem?" „Maar bos!© jongen!" zei mevrouw Gresham verschrikt! „Je oom be. schouwt Adrian Bawney als ©en var de beste menschen, die hij ooit ont moet heeft". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6